ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως Βουδιστής ή Μωαμεθανός να μην δει Τον Χριστό, όμως υπάρχουν μαρτυρίες πως σε κάποια μοναστήρια έλαβαν το μοναχικό σχήμα κάποιοι που ήταν πριν βουδιστές, και επίσης πως στην γειτονική Τουρκία

...πολύς κόσμος βαφτίζεται ορθόδοξος χριστιανός.

Γιώργος Πολίδης


Και το αντίστροφο ΕΠΙΣΗΣ..να τα λές όπως είναι τα πράματα!
Μελέτησες επαρκώς το φαινόμενο αυτό φίλε μου όμως και το αναφέρεις???
Γνωρίζεις τι συντελλείται εντός του ψυχισμού του κάθε ανθρώπου που "αλλάζει" ή θα μιλάμε επι του "αφρού" τώρα???
Το γεγονός ότι εσύ -δεν σε κατηγορώ- και ορισμένοι άλλοι βλέπετε τα κύμματα , αυτό δεν σημαίνει -σε καμμιά περίπτωση- ότι δεν υφίσταται ο βυθός...ναί???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 18/10/2011 17:36:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:
Πριν σχολιάσω τα προαναφερόμενά σου , θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής "Ποιά είναι αυτά τα μέσα που αναφέρεις"???

Μην είσαι αγαπητέ οκνηρός και δείξε την έστω ελάχιστη ενεργητικότητα του ερευνητή. Αυτό που ρωτάς δεν βρίσκεται μακρυά σου. Κοντά σου είναι. Οργάνωσε την σκέψη σου, προμηθεύσου τα απαραίτητα, και ρίξτο στην μελέτη και αναζήτηση. Μην περιμένεις τα πάντα έτοιμα, κάτι που δείχνεις και παρακάτω. Κούρασε λίγο το μυαλό σου. Μην αναπαύεσαι στον κόπο άλλων που πριν από εσένα διατύπωσαν έννοιες, και σήμερα εσύ τις, προσπαθείς δηλαδή, να διαχειριστείς.

quote:
Γνωρίζεις πώς δομείται η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου , γνωρίζεις πως το υποκείμενο -που προαναφέρεις- μπορεί να υπάρξει μόνο υπο τον όρο ότι θα αποδεχθεί τους νόμους του συμβολικού???

Κάνε τον κόπο και "αποκωδικοποίησε" την παραπάνω προσέγγιση με συμβατά μέσα στην πραγματικότητα παραδείγματα. Κάνε δύο αναφορές, η μία να αφορά στην νηπιακή ηλικία και η άλλη στην προεφηβική.

quote:
Γνωρίζεις ότι προκύπτει ως προϊόν του σημαίνοντος???

Κάνε τον κόπο και "αποκωδικοποίησε" την παραπάνω προσέγγιση με συμβατά μέσα στην πραγματικότητα παραδείγματα. Κάνε 3 σύντομες αναφορές, η μία να αφορά στην νηπιακή ηλικία η άλλη στην προεφηβική και η τρίτη στην εφηβική.

[quote] Γνωρίζεις ότι , η ΥΠΟΤΑΓΗ ... Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗς ΕΞΟΥΣΙΑΣ...αποτελεί αναγκαίο όρο για την συγκρότηση της υποκειμενικότητας???



Κάνε τον κόπο και "αποκωδικοποίησε" την παραπάνω προσέγγιση με συμβατά μέσα στην πραγματικότητα παραδείγματα. Κάνε δύο αναφορές, η μία να αφορά στην νηπιακή ηλικία και η άλλη στην προεφηβική.


Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε, για κάποιον λόγο επιλέγει ανθρώπινα κόπρανα και όχι κάποιου άλλου ζώου, γιατί κάνει κάποια σύνδεση.

ἐν βολβίτοις κόπρου ἀνθρωπίνης ἐγκρύψεις αὐτὰ κατ᾿ ὀφθαλμοὺς αὐτῶν 13 καὶ ἐρεῖς· τάδε λέγει Κύριος ὁ Θεὸς τοῦ Ἰσραήλ· οὕτως φάγονται οἱ υἱοὶ τοῦ Ἰσραὴλ ἀκάθαρτα ἐν τοῖς ἔθνεσι.14 καὶ εἶπα· μηδαμῶς, Κύριε Θεὲ τοῦ Ἰσραήλ· ἰδοὺ ἡ ψυχή μου σὺ μεμίανται ἐν ἀκαθαρσίᾳ, καὶ θνησιμαῖον καὶ θηριάλωτον οὐ βέβρωκα ἀπὸ γενέσεώς μου ἕως τοῦ νῦν, οὐδὲ εἰσελήλυθεν εἰς τὸ στόμα μου πᾶν κρέας ἕωλον.15 καὶ εἶπε πρός με· ἰδοὺ δέδωκά σοι βόλβιτα βοῶν ἀντὶ τῶν βολβίτων τῶν ἀνθρωπίνων, καὶ ποιήσεις τοὺς ἄρτους σου ἐπ᾿ αὐτῶν.

quote:
Τα Ιερά Χριστιανικά Κείμενα, η Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) είναι μεν αμιγώς ποιητικά, έχουν δε χαρακτήρα Θεωρητικό και Πρακτικό.


...και έλαβεν Ιούδας γυναίκα Ηρ τω πρωτοτόκω αυτού, ή όνομα Θαμάρ. εγένετο Ηρ πρωτότοκος Ιούδα πονηρός έναντι Κυρίου και απέκτεινεν αυτόν ο Θεός. είπε δε Ιούδας τω Αυνάν: είσελθε προς την γυναίκα τού αδελφού σου και επιγάμβρευσαι αυτήν και ανάστησον σπέρμα τω αδελφό σου. γνους δε ο Αυνάν ότι ούκ αυτώ έσται το σπέρμα, εγένετο όταν εισήρχετο προς την γυναίκα του αδελφού του, εξέχεεν επί την γην τού μη δούναι σπέρμα τω αδελφώ αυτού. πονηρόν δε εφάνη εναντίον τού Θεού, ότι εποίησε τούτο και εθανάτωσε και τούτον...

quote:
Όμως τα κόπρανα έχουν και την χρήσιμη πλευρά τους. Γιατί από τη μία μεν, δεν είναι αυτοδημιούργητα αλλά το αποτέλεσμα της χώνεψης από την προσλαμβανόμενη τροφή, κι από την άλλη δε, πρακτική των εδώ αγροτών (Γερμανία), να ραντίζουν τους αγρούς τους πριν την σπορά με περιττώματα αιγοβοειδών

δεν τα τρώνε όμως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ίσως Βουδιστής ή Μωαμεθανός να μην δει Τον Χριστό, όμως υπάρχουν μαρτυρίες πως σε κάποια μοναστήρια έλαβαν το μοναχικό σχήμα κάποιοι που ήταν πριν βουδιστές, και επίσης πως στην γειτονική Τουρκία

...πολύς κόσμος βαφτίζεται ορθόδοξος χριστιανός.

Γιώργος Πολίδης


Και το αντίστροφο ΕΠΙΣΗΣ..να τα λές όπως είναι τα πράματα!
Μελέτησες επαρκώς το φαινόμενο αυτό φίλε μου όμως και το αναφέρεις???
Γνωρίζεις τι συντελλείται εντός του ψυχισμού του κάθε ανθρώπου που "αλλάζει" ή θα μιλάμε επι του "αφρού" τώρα???
Το γεγονός ότι εσύ -δεν σε κατηγορώ- και ορισμένοι άλλοι βλέπετε τα κύμματα , αυτό δεν σημαίνει -σε καμμιά περίπτωση- ότι δεν υφίσταται ο βυθός...ναί???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 18/10/2011 17:36:41


Φίλε με εκνευρίζουν αφόρητα οι αδόκιμοι νόες. Για το αντίστροφο που αναφέρεις δεν γνωρίζω διότι ποτέ δεν έτυχε να πέσουν στα χέρια μου μαρτυρίες που να το επιβεβαιώνουν. Μήπως στα δικά σου χέρια βρέθηκαν αυτές;;;

Κι ακόμη πιο αδόκιμος παρουσιάζεσαι, και εκδηλώνεσαι, μιλώντας με βεβαιότητα για το ποιόν μου, και τι γνωρίζω ή όχι, τι αλλεγές συντελέσθησαν μέσα μου ή όχι, κι αν είμαι αφρός ή βυθός.

Μάθε πρώτα στοιχειώδεις κανόνες ευπρεπούς, και σώφρονης, συμπεριφοράς και επικοινωνίας, και μετά επειχείρησε τις όποιες συνδιαλλεγές.

Φιλικά, ναι;;;

Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην είσαι αγαπητέ οκνηρός και δείξε την έστω ελάχιστη ενεργητικότητα του ερευνητή. Αυτό που ρωτάς δεν βρίσκεται μακρυά σου. Κοντά σου είναι. Οργάνωσε την σκέψη σου, προμηθεύσου τα απαραίτητα, και ρίξτο στην μελέτη και αναζήτηση. Μην περιμένεις τα πάντα έτοιμα, κάτι που δείχνεις και παρακάτω. Κούρασε λίγο το μυαλό σου. Μην αναπαύεσαι στον κόπο άλλων που πριν από εσένα διατύπωσαν έννοιες, και σήμερα εσύ τις, προσπαθείς δηλαδή, να διαχειριστείς.


Γιώργος Πολίδης


Κοίτα , εσύ ήρθες -και καλά έκανες και σε καλωσορίζω κιόλας..- και ανέφερες κάποια πράγματα και όχι εγώ...
Προσωπικά απαντώ σε όλα όσα λές και περιμένω απαντήσεις , αν δεν θές μπορείς να σιωπήσεις!
Ερευνητής και πιστός σε αποκαλύψεις δεν υπάρχει Γιώργο...αν αρχίσει να ερευνάει ο "πιστός" τότε δεν πιστεύει αλλα γνωρίζει και η γνώση συνταιριάζει με την επιστήμη!
Εγώ πάντως πιστός δεν είμαι....

Θα τα πούμε αργότερα πάντως , αφού βάλεις σε τάξη κάποια πράγματα!
Συνέχισε εσύ ωστόσο να κάνεις τις παρατηρήσεις σου και θα σου απαντήσω!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Φίλε με εκνευρίζουν αφόρητα οι αδόκιμοι νόες. Για το αντίστροφο που αναφέρεις δεν γνωρίζω διότι ποτέ δεν έτυχε να πέσουν στα χέρια μου μαρτυρίες που να το επιβεβαιώνουν. Μήπως στα δικά σου χέρια βρέθηκαν αυτές;;;

Κι ακόμη πιο αδόκιμος παρουσιάζεσαι, και εκδηλώνεσαι, μιλώντας με βεβαιότητα για το ποιόν μου, και τι γνωρίζω ή όχι, τι αλλεγές συντελέσθησαν μέσα μου ή όχι, κι αν είμαι αφρός ή βυθός.

Μάθε πρώτα στοιχειώδεις κανόνες ευπρεπούς, και σώφρονης, συμπεριφοράς και επικοινωνίας, και μετά επειχείρησε τις όποιες συνδιαλλεγές.

Φιλικά, ναι;;;

Γιώργος Πολίδης



Δεν διακρίνομαι για την σώφρωνα συμπεριφορά μου και θα ήθελα να μου υποδείξεις τρόπους σώφρωνος συμπεριφοράς....
Εδώ δεν μιλάμε με ηθικούς κώδικες συμπεριφοράς και δή Θρησκευτικούς αλλα με ενήλικους και ενίοτε μη αρεστούς...
Είπες κάποιες αοριστίες-ευφάντάστου-εγκεφάλου και γώ σε εγκάλεσα...απλά πράματα!
Το βάπτισμα βλέπεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μην είσαι αγαπητέ οκνηρός και δείξε την έστω ελάχιστη ενεργητικότητα του ερευνητή. Αυτό που ρωτάς δεν βρίσκεται μακρυά σου. Κοντά σου είναι. Οργάνωσε την σκέψη σου, προμηθεύσου τα απαραίτητα, και ρίξτο στην μελέτη και αναζήτηση. Μην περιμένεις τα πάντα έτοιμα, κάτι που δείχνεις και παρακάτω. Κούρασε λίγο το μυαλό σου. Μην αναπαύεσαι στον κόπο άλλων που πριν από εσένα διατύπωσαν έννοιες, και σήμερα εσύ τις, προσπαθείς δηλαδή, να διαχειριστείς.


Γιώργος Πολίδης


Κοίτα , εσύ ήρθες -και καλά έκανες και σε καλωσορίζω κιόλας..- και ανέφερες κάποια πράγματα και όχι εγώ...
Προσωπικά απαντώ σε όλα όσα λές και περιμένω απαντήσεις , αν δεν θές μπορείς να σιωπήσεις!
Ερευνητής και πιστός σε αποκαλύψεις δεν υπάρχει Γιώργο...αν αρχίσει να ερευνάει ο "πιστός" τότε δεν πιστεύει αλλα γνωρίζει και η γνώση συνταιριάζει με την επιστήμη!
Εγώ πάντως πιστός δεν είμαι....

Θα τα πούμε αργότερα πάντως , αφού βάλεις σε τάξη κάποια πράγματα!
Συνέχισε εσύ ωστόσο να κάνεις τις παρατηρήσεις σου και θα σου απαντήσω!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Παιδιά να ξεκαθαρίσω πως δεν πρόκειτε να ασχολούμε και θα αγνοώ ότι θεωρώ περιττό. Έχω και κάποια ηλικία και πρέπει να δείχνω μεγαλύτερη φροντίδα από όσο έδειχνα νεώτερος. Ας μου επιτραπεί.

Όσο το αν συνταιριάζει ερευνητής και πιστός, ας δούμε τι λέει ένας επαγγελματίας ερευνητής:

http://fdathanasiou.wordpress.com/2011/08/04/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%8D%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%8C-%CE%BC%CE%B9%E1%BD%B0-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%E1%BF%A6-franci/

Εαρινέ λες πως περιμένεις απαντήσεις. Εγώ όχι. Μου αρκεί να δώσεις απαντήσεις στα ερωτήματα μου στον εαυτό σου.

Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 18:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είπες κάποιες αοριστίες-ευφάντάστου-εγκεφάλου και γώ σε εγκάλεσα...απλά πράματα!


Μόνον που στις αοριστίες μου αυτές βασίζεται η ψυχιατρική επιστήμη αλλά και η ψυχολογία. Και λειτουργούν σήμερα.

Χωρίς ψευδαισθήσεις του τύπου: και γω σε εγκάλεσα.

Διότι δεν συνέβη κάτι τέτοιο, απλά ικανοποίησες τον εαυτό σου.

Και επαναλαμβάνω.

Θα αγνοώ στο εξής ότι θεωρώ περιττό και άχρηστο στο να δείξω προσοχή και σοβαρότητα, ώστε να ασχοληθώ.

Ας μου επιτραπεί παρακαλώ, και αν όχι ας μου συγχωρεθεί.

Γιώργος Πολίδης

Edited by - Πολ ΓΤ on 18/10/2011 18:07:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 20:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΛ ΓΤ


Παιδιά να ξεκαθαρίσω πως δεν πρόκειτε να ασχολούμε και θα αγνοώ ότι θεωρώ περιττό. Έχω και κάποια ηλικία και πρέπει να δείχνω μεγαλύτερη φροντίδα από όσο έδειχνα νεώτερος. Ας μου επιτραπεί.

Όσο το αν συνταιριάζει ερευνητής και πιστός, ας δούμε τι λέει ένας επαγγελματίας ερευνητής:


Τελείως φιλικά και ανθρώπινα
Αν ο οργανισμός σου , φίλε μου, δεν αντέχει τον αντίλογο, μην τον ταλαιπωρείς με δοκιμασίες.

Ο ερευνητής ερευνά την αλήθεια.
ΔΕΝ την κατέχει.
Δεν μπορεί να είναι και ερευνητής και πιστός σε δογματικές αλήθειες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 21:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολ ΓΤ
quote:
θα αγνοώ στο εξής ότι θεωρώ περιττό και άχρηστο στο να δείξω προσοχή και σοβαρότητα, ώστε να ασχοληθώ.

Και καλά θα κάνεις φίλε μου
Ο καθένας ακολουθεί την ατομική του πορεία και εν τέλει δεν χρειάζεται κανέναν να του απαντήσει τίποτα. Γνωρίζω στη πράξη άλλωστε ότι η διαδικασία του να απαντάς και να ξανααπαντάς και να ξανααπαντάς είναι πολύ χρονοβόρα, πολύ ψυχοφθόρα και δεν βγάζει πουθενά. Αντιθέτως μπερδεύει τα πραγματα, γιατί μέσα στα πολλά λόγια χάνεται η ουσία.

Μια σοφή κουβέντα μου είχε πει ένας μοναχός είναι η εξής:
"Όποιος δεν έχει Γνώση, μιλά.
Όποιος έχει Γνώση, Ζει."

Εσύ φίλε μου δείχνεις να έχεις καλή γνώση της ψυχολογίας καθώς και της ελληνικής γλώσσας. Ειδικά το δεύτερο είναι κάτι που μπορώ να το πω για ελάχιστα άτομα στο φόρουμ, καθώς λίγοι είναι αυτοί που έχουν ολοκληρωμένη μόρφωση αλλά και την τάση να είναι επιμελείς με τα μηνύματά τους.
Συνεπώς το μόνο που μένει να πω είναι
Καλώς όρισες!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/10/2011 21:36:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 21:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολ ΓΤ
quote:
Και στο σημείο αυτό είναι που έρχετε και δηλώνει παρών ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, μεταξύ πολλών άλλων παρών φυσικά, διαθέτωντας τα μέσα εκείνα που η χρήση τους αποκαταστά την πιο πάνω αναφερθείσα "βλάβη"
Φίλε Πολ ΓΤ, θα μπορούσες ονομαστικά να αναφέρεις ποια είναι τα μέσα αυτά;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/10/2011 21:38:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 22:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Παιδιά να ξεκαθαρίσω πως δεν πρόκειτε να ασχολούμε και θα αγνοώ ότι θεωρώ περιττό. Έχω και κάποια ηλικία και πρέπει να δείχνω μεγαλύτερη φροντίδα από όσο έδειχνα νεώτερος. Ας μου επιτραπεί.

Όσο το αν συνταιριάζει ερευνητής και πιστός, ας δούμε τι λέει ένας επαγγελματίας ερευνητής:

http://fdathanasiou.wordpress.com/2011/08/04/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%8D%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%8C-%CE%BC%CE%B9%E1%BD%B0-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%E1%BF%A6-franci/

Εαρινέ λες πως περιμένεις απαντήσεις. Εγώ όχι. Μου αρκεί να δώσεις απαντήσεις στα ερωτήματα μου στον εαυτό σου.

Γιώργος Πολίδης


Kαλησπέρα φίλε μας!
Το ότι δεν περιμένεις απαντήσεις είναι κάτι που χαρακτηρίζει εσένα φίλε μου και όχι εμένα και αν νόμισες ότι ερχόμενος εδώ δεν θα έχεις αντίλογο σε ότι λές , προφανώς έκανες λάθος εκτίμηση!
Αυτά συμβαίνουν ΜΟΝΟ στο κατηχητικό και στης "Θεία Λειτουργία"...

Επι του θέματος τώρα...
Συ είπες κάποια πράματα και θα πρέπει -μιας και μιλάς σε ενηλίκους- να τα αποδείξεις και όχι κάποιος άλλος...ΕΣΥ τα είπες και γώ απλά σε ρώτησα!
Τώρα , αν δεν μπορείς και σου αρέσει ο μονόλογος ... οκ!
Εδώ όμως δεν γίνονται μονόλογοι , ενίοτε γίνονται και "επικές μάχες"..και δεν θα αποτελέσεις εσύ εξαίρεση!
Σου λέω λοιπόν , ότι ο Χριστιανισμός .... ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχει γνώση που αφορά σε αυτό που απευθύνεται δηλ στο ψυχολογικό υποκείμενο και αν έχεις αντίρρηση με χαρά μου να μου υποδείξεις που και σε ποιό χωρίο των Ιερών Βιβλίων υπάρχουν αυτές!
Τώρα , αν ορσμένοι μέσα στην πρεμούρα απο την οποία διακατέχονται , θέλουν να ενσωματώσουν με στρεβλό και παράδοξο τρόπο γνώσεις ψυχολογίας και να τις εντάξουν στην "κοσμοθεωρία" του Χριστιανισμού , αυτό είναι πρόβλημα του Χριστιανισμού που αναδεικνυει την ανεπάρκειά του και όχι άλλων επιστημών και δή της ψυχολογίας!
Αντιληπτόν???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 23:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολίτης

Όσο το αν συνταιριάζει ερευνητής και πιστός, ας δούμε τι λέει ένας επαγγελματίας ερευνητής:

http://fdathanasiou.wordpress.com/2011/08/04/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%8D%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%8C-%CE%BC%CE%B9%E1%BD%B0-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%E1%BF%A6-franci/

Να του πείς τα χαιρετίσματά μου , του εν λόγω "επαγγελματία ερευνητή" φιλε μου!
Η πλάκα είναι ότι ο εν λόγω "επαγγελματίας ερευνητής" -καθόλου τυχαία η επιλογή της προσφωνήσεως...- μορφώθηκε δια μέσου κάποιας επιστήμης και όχι δια μέσου του Χριστιανισμού και έχει το θράσος -περί θράσους πρόκειται- να κάνει και κομπιναδόρικες μεθοδεύσεις-διασυνδέσεις , εξάλλου δεν είναι λίγοι οι "εξαίρετοι αυτοί επαγγελματίες ερευνητές"!
Γιατί όλες αυτές τις γνώσεις δεν τις άντλησε απο τα "Ιερά Βιβλία" και απευθύνθηκε σε επιστήμες???
Θα σου πώ εγώ λοιπόν...
Διότι εκεί βρήκε το σκοτάδι το μαύρο , διότι αν τις έβρισκε εκεί δεν θα απευθυνόταν αλλού για το ίδιο πράγμα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 23:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός
quote:
Εδώ όμως δεν γίνονται μονόλογοι , ενίοτε γίνονται και "επικές μάχες"..και δεν θα αποτελέσεις εσύ εξαίρεση!
Πρέπει και εσύ να υποφέρεις! Πρέπει και εσύ να κάνεις έναν διάλογο χωρίς τέλος και συμπέρασμα!
Πράγματι, αν καταφέρεις να αποφύγεις κάτι τέτοιο στο φόρουμ μάλλον... είσαι άνθρωπος πραγματικά φωτισμένος απ' το Αγ. Πνεύμα, και ζωντανή απόδειξη της υπάρξής του
Για να δούμε...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/10/2011 23:26:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 23:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός
quote:
Εδώ όμως δεν γίνονται μονόλογοι , ενίοτε γίνονται και "επικές μάχες"..και δεν θα αποτελέσεις εσύ εξαίρεση!
Πρέπει και εσύ να υποφέρεις! Πρέπει και εσύ να κάνεις έναν διάλογο χωρίς τέλος και συμπέρασμα!
Πράγματι, αν καταφέρεις να αποφύγεις κάτι τέτοιο στο φόρουμ μάλλον... είσαι άνθρωπος πραγματικά φωτισμένος απ' το Αγ. Πνεύμα, και ζωντανή απόδειξη της υπάρξής του
Για να δούμε...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/10/2011 23:26:51


Καλησπέρα φίλε μου!
Πάντως σε καμμιά περίπτωση δεν διεκδικώ το αλάθητο και σε καμμιά περίπτωση την τελειότητα...μπρρρρ...
Όσο για το "Άγιο πνεύμα" , έχω μια άλλη ερμηνεία-εντύπωση που καμμιά σχέση δεν έχει με την επικρατούσα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 00:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολίτης

Όσο το αν συνταιριάζει ερευνητής και πιστός, ας δούμε τι λέει ένας επαγγελματίας ερευνητής:

http://fdathanasiou.wordpress.com/2011/08/04/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%8D%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%8C-%CE%BC%CE%B9%E1%BD%B0-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%E1%BF%A6-franci/

Να του πείς τα χαιρετίσματά μου , του εν λόγω "επαγγελματία ερευνητή" φιλε μου!
Η πλάκα είναι ότι ο εν λόγω "επαγγελματίας ερευνητής" -καθόλου τυχαία η επιλογή της προσφωνήσεως...- μορφώθηκε δια μέσου κάποιας επιστήμης και όχι δια μέσου του Χριστιανισμού και έχει το θράσος -περί θράσους πρόκειται- να κάνει και κομπιναδόρικες μεθοδεύσεις-διασυνδέσεις , εξάλλου δεν είναι λίγοι οι "εξαίρετοι αυτοί επαγγελματίες ερευνητές"!
Γιατί όλες αυτές τις γνώσεις δεν τις άντλησε απο τα "Ιερά Βιβλία" και απευθύνθηκε σε επιστήμες???
Θα σου πώ εγώ λοιπόν...
Διότι εκεί βρήκε το σκοτάδι το μαύρο , διότι αν τις έβρισκε εκεί δεν θα απευθυνόταν αλλού για το ίδιο πράγμα!

Μείνε μέσα στο παιχνίδι...



Αγαπητέ Εαρινέ,
τα λόγια σου αυτά δηλώνουν άτομο φανατισμένο και κάθε άλλο παρά ανοιχτόμυαλο.

Με ποιο δικαίωμα και με ποια επιχειρήματα μειώνεις την αξία του εν λόγω επιστήμονα, τη στιγμή που, όπως φαίνεται από το άρθρο, είναι καταξιωμένος στη διεθνή επιστημονική κοινότητα;
Μόνο και μόνο γιατί δηλώνει Χριστιανός; Μήπως γιατί ένας τέτοιος συνδυασμός (επιστήμονας και Χριστιανός) δεν χωρά στο δικό σου μυαλό;

Ωραίος είσαι φίλε μου.

Μήπως το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα, βρίσκεται μόνο στο δικό σου το μυαλό, δηλαδή στο δικό σου τρόπο θεώρησης των πραγμάτων;

**Σε βρίσκω λιγάκι ευερέθιστο τελευταία. Δεν σε έχω συνηθίσει έτσι. Υπάρχει κάποιος λόγος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 11:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοκτορ

είσαι άνθρωπος πραγματικά φωτισμένος απ' το Αγ. Πνεύμα, και ζωντανή απόδειξη της υπάρξής του


Ντόκτορ για ποιό “άγιο πνεύμα” μιλάς, γιατί με μπερδεύεις.
Του Βούδα?
Το χριστιανικό?
Το διασυμπαντικό?
Ή πνεύμα να είναι , και ότι θες πέστο?

Γίνε ποιο σαφής και πες την άποψή σου.
Οι θέσεις σου..... μυρίζουν “Αννουλα” με μουστάκι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 11:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Με ποιο δικαίωμα και με ποια επιχειρήματα μειώνεις την αξία του εν λόγω επιστήμονα, τη στιγμή που, όπως φαίνεται από το άρθρο, είναι καταξιωμένος στη διεθνή επιστημονική κοινότητα;



Ψηλέ οι απόψεις του “επιστήμονα” αναφορικά με την εξέλιξη των ειδών, είναι δεχτές από εσένα?
Είναι ίδιες με αυτές των “δημιουργηστών” της ορθοδοξίας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 12:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός

Με ποιο δικαίωμα και με ποια επιχειρήματα μειώνεις την αξία του εν λόγω επιστήμονα, τη στιγμή που, όπως φαίνεται από το άρθρο, είναι καταξιωμένος στη διεθνή επιστημονική κοινότητα;



Ψηλέ οι απόψεις του “επιστήμονα” αναφορικά με την εξέλιξη των ειδών, είναι δεχτές από εσένα?
Είναι ίδιες με αυτές των “δημιουργηστών” της ορθοδοξίας?



Γιατί τη λέξη επιστήμονας την έβαλες σε εισαγωγικά;

Από που και ως που τολμάς και τον αξιολογείς εσύ;
Ποια η κατάρτισή σου; Ποιες είναι οι μελέτες σου που έκανες πάνω στις θέσεις του εν λόγω επιστήμονα ώστε να τολμάς να τον μειώνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 12:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε Εαρινέ, το ένστικτό σου πότε δεν λαθεύει..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 12:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ψηλός

Με ποιο δικαίωμα και με ποια επιχειρήματα μειώνεις την αξία του εν λόγω επιστήμονα, τη στιγμή που, όπως φαίνεται από το άρθρο, είναι καταξιωμένος στη διεθνή επιστημονική κοινότητα;



Ψηλέ οι απόψεις του “επιστήμονα” αναφορικά με την εξέλιξη των ειδών, είναι δεχτές από εσένα?
Είναι ίδιες με αυτές των “δημιουργηστών” της ορθοδοξίας?



Γιατί τη λέξη επιστήμονας την έβαλες σε εισαγωγικά;

Από που και ως που τολμάς και τον αξιολογείς εσύ;
Ποια η κατάρτισή σου; Ποιες είναι οι μελέτες σου που έκανες πάνω στις θέσεις του εν λόγω επιστήμονα ώστε να τολμάς να τον μειώνεις;


Το γιατί την λέξη “επιστήμων” την έβαλα σε εισαγωγικά, με μεγάλη χαρά να στο αναλύσω, αφού πρώτα μου απαντήσεις εσύ αυτό που σε ρώτησα.

Γνωρίζεις την άποψη του επιστήμονα αναφορικά με την εξέλιξη των ειδών?
Την δέχεσαι ως σωστή?
Η ορθοδοξία ( αν είσαι ορθόδοξος φυσικά) δέχεται αυτή την άποψη ώς αλήθεια?

Απλά πράγματα σε ρώτησα.
Εχεις δική σου γνώμη?
Δεν έχεις πάρει ακόμη “γραμμή”?

Υπάρχει απάντηση Ναι η Ου?

“Έστω δε ο λόγος.......”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 12:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Παρακαλω,για να μπορεσω να παρακολουθησω τους συλλογισμους σας,
ας μου πει καποιος,ποια ειναι η εννοια της λεξης "Αγιο".
-Ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 12:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
Ψηλός

Με ποιο δικαίωμα και με ποια επιχειρήματα μειώνεις την αξία του εν λόγω επιστήμονα, τη στιγμή που, όπως φαίνεται από το άρθρο, είναι καταξιωμένος στη διεθνή επιστημονική κοινότητα;



Ψηλέ οι απόψεις του “επιστήμονα” αναφορικά με την εξέλιξη των ειδών, είναι δεχτές από εσένα?
Είναι ίδιες με αυτές των “δημιουργηστών” της ορθοδοξίας?



Γιατί τη λέξη επιστήμονας την έβαλες σε εισαγωγικά;

Από που και ως που τολμάς και τον αξιολογείς εσύ;
Ποια η κατάρτισή σου; Ποιες είναι οι μελέτες σου που έκανες πάνω στις θέσεις του εν λόγω επιστήμονα ώστε να τολμάς να τον μειώνεις;


Το γιατί την λέξη “επιστήμων” την έβαλα σε εισαγωγικά, με μεγάλη χαρά να στο αναλύσω, αφού πρώτα μου απαντήσεις εσύ αυτό που σε ρώτησα.

Γνωρίζεις την άποψη του επιστήμονα αναφορικά με την εξέλιξη των ειδών?
Την δέχεσαι ως σωστή?
Η ορθοδοξία ( αν είσαι ορθόδοξος φυσικά) δέχεται αυτή την άποψη ώς αλήθεια?

Απλά πράγματα σε ρώτησα.
Εχεις δική σου γνώμη?
Δεν έχεις πάρει ακόμη “γραμμή”?

Υπάρχει απάντηση Ναι η Ου?

“Έστω δε ο λόγος.......”



Εσύ θες ένα ναι ή ένα όχι για να πιαστείς να αναπτύξεις την επιθετική τακτική σου, χωρίς, ωστόσο να έχεις γνώση για το ποια είναι η θέση της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας επί του ζητήματος που θέτεις. Θεωρώ πως όσα θα πεις δεν θα έχουν καμιά σχέση ούτε με την Ορθοδοξία, αλλά ούτε και με την επιστήμη.

Προσωπικά, εμένα με εκφράζει απόλυτα αυτό που υπάρχει στο τέλος του άρθρου:

« Ὅταν π.χ. νόµιζα ὅτι ὁ ἥλιος γυρίζει γύρω ἀπὸ τὴν γῆ, πίστευα ὅτι ἔτσι εἶχε τάξει ὁ Δηµιουργὸς. Τώρα ποὺ ἔµαθα τὸ σωστό, χάρηκα περισσότερο καὶ Τὸν δοξάζω γιὰ τὴν καινούργια καὶ πιὸ σωστὴ γνώση µου. Τὸ ἐπιστηµονικὸ λάθος µου δὲν μὲ ἐµπόδιζε νὰ πιστεύω στὸν Δηµιουργό. Ἡ διόρθωσή του δὲν μὲ ἐξωθεῖ νὰ Τὸν ἀρνηθῶ. Ἀντίθετα, ψηλαφῶ τώρα πιὸ πολὺ καὶ πιὸ καλὰ τὰ ἴχνη Του πάνω στὴν Δηµιουργία … »,
Ἱεροµονάχου Λουκᾶ Γρηγοριάτου, «Πνευµατικὲς προϋποθέσεις γιὰ τὴν προσέγγιση τῆς θεωρίας τῆς ἐξελίξεως», 26 Ἰουλίου 2009.


Edited by - Ψηλός on 19/10/2011 13:01:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

......τὸ δὲ περισσὸν τούτων ἐκ τοῦ πονηροῦ ἐστι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Παρακαλω,για να μπορεσω να παρακολουθησω τους συλλογισμους σας,
ας μου πει καποιος,ποια ειναι η εννοια της λεξης "Αγιο".
-Ευχαριστω.



“Άγιος” είναι αυτός, που όταν τον ζωγραφίζουν, του φοράνε ένα εξωγήινο κράνος στο κεφάλι.
Αυτό που οι πιστοί του δόγματος ονομάζουν “φωτοστέφανο”
Αυτό το “κράνος” συμβολίζει το “άγιο πνεύμα”

Οι “άγιοι” είναι δηλαδή οι “πεφωτισμένοι”, οι χριστιανοί “ιλουμινάτοι”.

Ανεξάρτητοι ερευνητές του μέλλοντος, βλέποντας αυτές τις ζωγραφιές, θα επιβεβαιώνουν την ύπαρξη εξωγήινων στην εποχή μας, θεωρώντας πως φέρουν εξωγήινη κάσκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
-Παρακαλω,για να μπορεσω να παρακολουθησω τους συλλογισμους σας,
ας μου πει καποιος,ποια ειναι η εννοια της λεξης "Αγιο".
-Ευχαριστω.



“Άγιος” είναι αυτός, που όταν τον ζωγραφίζουν, του φοράνε ένα εξωγήινο κράνος στο κεφάλι.
Αυτό που οι πιστοί του δόγματος ονομάζουν “φωτοστέφανο”
Αυτό το “κράνος” συμβολίζει το “άγιο πνεύμα”

Οι “άγιοι” είναι δηλαδή οι “πεφωτισμένοι”, οι χριστιανοί “ιλουμινάτοι”.

Ανεξάρτητοι ερευνητές του μέλλοντος, βλέποντας αυτές τις ζωγραφιές, θα επιβεβαιώνουν την ύπαρξη εξωγήινων στην εποχή μας, θεωρώντας πως φέρουν εξωγήινη κάσκα.
---------------------------------------------------------------------
-Γιαννη,μαλλον δεν εγινε κατανοητη η ερωτηση μου,ισως με ευθηνη μου.Δεν ρωταω πως χρησιμοποιητε η λεξη,την εννοια της λεξης "Αγιο" θελω να μαθω,την ετυμολογια της.Απο την ερμηνεια που δεινεις,φαινεται
οτι η λεξη Αγιο,ειναι επινοημα των θρησκειων.Ετσι πιστευεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντόκτορ για ποιό “άγιο πνεύμα” μιλάς, γιατί με μπερδεύεις.
Του Βούδα?
Το χριστιανικό?
Το διασυμπαντικό?
Ή πνεύμα να είναι , και ότι θες πέστο?

Ένα είναι το Άγιο ΠνεύμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το γιατί την λέξη “επιστήμων” την έβαλα σε εισαγωγικά, με μεγάλη χαρά να στο αναλύσω, αφού πρώτα μου απαντήσεις εσύ αυτό που σε ρώτησα.
Για αναλυσέ το μας λοιπόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notrik

Απο την ερμηνεια που δεινεις,φαινεται
οτι η λεξη Αγιο,ειναι επινοημα των θρησκειων.Ετσι πιστευεις;


“Αγιασου” ......

quote:
Doctor

Ένα είναι το Άγιο Πνεύμα


Ωραίαααα
Ένα είναι το “'αγιο πνεύμα”.
Ποιό είναι αυτό, το βουδικό , το χριστιανικό, ή το συμπαντικό?
Έχει κάποια σχέση το “άγιο πνεύμα” με τα επίπεδα πνευματικότητας?
Το πνεύμα του Βούδα, και το πνεύμα του Ιησού είναι ίδιου επιπέδου με το “πνεύμα το άγιο”, για παράδειγμα?
Ποιο απο αυτά είναι το “άγιο”, που ρωτά ο μηχανικός, και γιατί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 14:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραίαααα
Ένα είναι το “'αγιο πνεύμα”.
Ποιό είναι αυτό, το βουδικό , το χριστιανικό, ή το συμπαντικό?
Είναι σαν να με ρωτάς: "Για ποιον ήλιο μιλάς; Τον ήλιο του βουδιστή, τον ήλιο τον χριστιανικό, ή τον ήλιο τον συμπανικό;"
quote:
Έχει κάποια σχέση το “άγιο πνεύμα” με τα επίπεδα πνευματικότητας?
Το πνεύμα του Βούδα, και το πνεύμα του Ιησού είναι ίδιου επιπέδου με το “πνεύμα το άγιο”, για παράδειγμα?
Ποιο απο αυτά είναι το “άγιο”, που ρωτά ο μηχανικός, και γιατί?

Ποιος ηλιος είναι ο πιο φωτεινός; Αυτός που φαίνεται στην Ινδία, αυτός που φαίνεται στο Θιβέτ, ή αυτός που φαίνεται στο Μεξικό;
Ο ήλιος είναι προσβάσιμος σε όλους, και σε όσους σηκώνουν το κεφάλι για να τον κοιτάξουν, λάμπει το ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy