ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 22:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lixos το στρίμωξες το κορίτσι!!

για να σε δω Αννούλα μας και μην αρχίσεις τίποτα περί αλλαγής συνειδητότητας και επουράνιου Πατέρα και τα λοιπά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 07:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έρχομαι προς έσενα lixos με πραότητα και όχι
επιθετικότητα, έτσι είναι καλή μου φίλη, όχι για να σε τρομάξω,μόνο να σε ξυπνήσω...
Το "είθε να ζης σε ενδιαφέροντες καιρούς έχει παρέλθει προ καιρού",
εδώ καλή μου θα πεινάσει ο "πλησίον" το εννοής...τον συμπονάς? ξέρεις πότε χάθηκε η συμπόνια απ' τη γη?
μάθε πως δεν θα απολαμβάνει πια κανείς τον φατνωτό του οίκο..
έρχονται χρόνοι χαλεποί , καιροί ζοφεροί, που θα βρης τροφή να τραφείς εσύ και ο οίκος σου...
κι εδώ δεν μιλάμε για ψωμί καλή μου,
γιατί δεν δύνασαι να ζήσεις μόνο με ψωμί στις μέρες μας..

..αλλά με κάθε Λόγο που έρχεται από το στόμα του Θεού...(ξύλινη γλώσσα αυτή..?)

Πέτα τώρα τη μάσκα, να είσαι χωρίς μάσκα,"να πετάς κάτω τη μάσκα",έτσι λέμε στους ανθρώπους σήμερα,αυτό να τους λες κι εσύ..

εκφράσεις κλειδιά που περιγράφουν την βαθιά αναστάτωση της εποχής μας,

τίποτα δεν μένει όρθιο, όλα κλονίζονται συθέμελα...

..,θα εγερθούν ψευδόχριστοι για να πλανήσουν εσάς τους αστήρικτους, με σκοπό να πλανήσουν, αν γίνεται ακόμη και τους εκλεκτούς

ποιες δυνάμεις και ποιες εξουσίες κινούν τα νήματα πίσω από το προσκήνιο ?

για ποιο σκοπό? τι θέλουν να κάνουν? μπορείς να απαντήσεις σ'αυτές τις ερωτήσεις?

όμως όλοι εμείς που "επιστρέφουμε" στον οίκο του πατρός "με τις πολλές κατοικίες"

γνωρίζουμε ότι θα φυλαχτούμε και η ώρα του πειρασμού της μελούσης που έρχεται σ' όλη την οικουμένη για να δοκιμάσει τους ανθρώπους

της γης, αυτή η ώρα ,δεν μας αγγίζει πλέον...ΜΕ ΑΓΆΠΗ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΉ ΜΟΥ lixos..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 10:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άννα μάλλον με παρεξήγησες. Δεν ήθελα να φανώ επιθετική. Καμία επιθετικότητα. Υγιή διάλογο θέλησα να κάνω. Ρωτάω-απαντάς. Το αντίθετο συμβαίνει με σένα δυστυχώς. Ουδεμία αναζήτηση. Ουδεμία αμφιβολία. Ουδεμία ερώτηση. Βαθιά πεποίθηση μόνο, σιγουριά και παρωπίδες my dear. Δεν φαίνεται πουθενά να αναρωτιέσαι, να ψάχνεσαι, να διερωτάσαι. Θεωρείς εαυτόν δάσκαλο. Εδώ ο Μέγας Σωκράτης (αλλά μάλλον θα τον έχετε αφορίσει αυτόν Άννα καθότι δεν ήταν Χ.Ο.) αμφέβαλε και τοποθετούσε τον εαυτό του στους αναζητητές. Παρόλα αυτά εσύ θεωρείς ινστρούκτορα τον εαυτό σου μιας αλήθειας που μάλλον μόνο στο κατηχητικό της ενορίας σου ανήκει.

Λάθεψα περί ξύλινης γλώσσας "αδελφή" μου, μαρμαρένια ήθελα να πω.

Ο κόσμος φλέγεται και όλοι οι Χ.Ο. στην μικροκοσμάρα τους εξακολουθούν να πουλούν φόβο θανάτου και εικόνα ενός εκδικητικού-σαδιστή Θεού. Πάντως συγχαρητήρια για τα "μαγαζιά-γωνία" (εκκλησίες, νεκροταφεία και τα τοιαύτα εννοώ που εκμεταλλεύονται τον πόνο ή τη χαρά ανάλογα). Επίσης θερμά συγχαρητήρια για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ marketing (σας βγάζω το καπέλο γιατί και εγώ ασχολούμαι με αυτό αλλά ταπεινά υποκλίνομαι), το οποίο έχει καταφέρει επί 2.000 συναπτά έτη να πουλά τρελά μεταξύ ανίδεων, αμόρφωτων, ακοινώνητων και ανεπαρκών εγκεφαλικά όντων που ζουν στη σκιά ενός Θεού πλασμένου από κάποιες αυθεντίες προκειμένου να τους ελέγχουν την ελεύθερη σκέψη που έχασαν όταν λοβοτομήθηκαν Χ.Ο.

Σέβομαι το δικαίωμά σου να πιστεύεις όπου θέλεις. Δεν σέβομαι όμως σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση την προσπάθεια δήθεν "σωτηρίας" (προσηλυτισμού θα έλεγα καλύτερα) των δήθεν "αφώτιστων" υπολοίπων κοινών-θνητών. Μας προσβάλει. Δυστυχώς για το κύκλωμά σας, υπάρχουν πια άνθρωποι με κριτική σκέψη.

Καλημέρα σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 11:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor

Για πάρε το κομπιουτεράκι σου και κάνε την πράξη: 0... και 1.... ίσον 1...


Ε!! όχι και πάντα ....
Αφού τα ξέρεις εσύ ..... τα “ανώτερα μαθηματικά”.
Κατά δική σου δήλωσή (παλαιότερη), μπορεί να ισούται και με 2 και με 3 και .....

Ρίξε μια ματιά στο ....“μητρώο”
Όχι και .... “άμωμος παρθένα”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 11:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:
Όχι και .... “άμωμος παρθένα”




Μπράβο ρε Γιάννη, αυτή τη φράση έψαχνα τις προάλλες και δεν μου ερχόταν. Για άλλη μια φορά σε φώτισε το σύμπαν.
God
bless
you.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 12:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε..ΤΏΡΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ
αλήθειες καλή μου κοπέλα...
όχι για να αφυπνιστείς εσύ, αλλά..ίσως να ξυπνήσουν κάποιοι άλλοι
κι αυτό σίγουρα θα είναι κέρδος..
στα μαγαζάκια γωνία κοπέλα μου,πηγαίνουν όσοι τις παρωπίδες καλά κρατούν ..
δεν πάει μια μάνα (που ήπιε όλο το πικρό ποτήρι και ήπιε ακόμα και την λάσπη του ποτηριού)
που ανάστησε τέσσερα παιδιά, που ο πατέρας τους απεβίωσε προ επταετίας...
δεν κατάλαβες.. ε π α ν ά σ τ α σ η στις συνειδήσεις σας γίνετε..ξέρεις τι σημαίνει αυτό..
αν λίγο, το ένστικτο και η διαίσθηση σου λειτουργούσε, κάτι.. θα διέκρινες..αλλά τώρα..
.. κι εδώ σταματά η συζήτηση για να αρχίσεις να σκέπτεσαι... κατανοώ δεν φταις εσύ...(ου γαρ είδασι τι ποιούσι..)

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 12:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά με έχεις κάνει και διασκεδάζω. Μην εξάπτεσαι όμως γιατί γίνεσαι κλασσική περίπτωση Χ.Ο. που δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ να αντιτάξει εκτός από κατάρες, φοβέρες, απειλές κλπ κλπ κλπ.

Σε κρατάω λοιπόν ως διασκεδάστρια γιατί αλλιώς δεν μπορώ να σε χαρακτηρίσω. Κοίτα Αννούλα μου, "ανασταίνω" και εγώ ΜΟΝΗ μου δυο παιδιά και ο άντρας μου πέθανε προ 6μηνίας (βλέπεις ο καλός σου ο Θεούλης, ο ακριβοδίκαιος φρόντισε γι αυτό) αλλά ΔΕΝ βαυκαλίζομαι και δεν αντιδρώ σαν οργισμένη-επαναστατιμένη κομ*****στρια που της άρπαξαν το ταγάρι και της πάτησαν τον κάλο (γιατί αυτό μου θύμισε η αντίδρασή σου).

Είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένη και ενημερωμένη γι΄αυτό κράτα το ποιηματάκι σου για σένα (που από ό,τι φαίνεται το έχεις μάθει απέξω και μπράβο σου γι αυτό ΑΛΛΑ δεν πείθεις) και όνειρα γλυκά.

Παραιτούμαι γιατί δεν έχω τίποτα να πω με έναν τοίχο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 12:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos
quote:
Δυστυχώς για το κύκλωμά σας, υπάρχουν πια άνθρωποι με κριτική σκέψη.
Επειδή ακούω συχνά αυτή τη φράση "κριτική σκέψη" θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο γενικό για όσους την λένε.
Η κριτική σκέψη δεν αρκεί. Η κριτική σκέψη απο μόνη της δεν βγάζει πουθενά και δεν έχει κανένα αποτέλεσμα (σε οποιονδήποτε τομέα).
quote:
Ο κόσμος φλέγεται και όλοι οι Χ.Ο. στην μικροκοσμάρα τους εξακολουθούν να πουλούν φόβο θανάτου και εικόνα ενός εκδικητικού-σαδιστή Θεού. Πάντως συγχαρητήρια για τα "μαγαζιά-γωνία" (εκκλησίες, νεκροταφεία και τα τοιαύτα εννοώ που εκμεταλλεύονται τον πόνο ή τη χαρά ανάλογα). Επίσης θερμά συγχαρητήρια για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ marketing (σας βγάζω το καπέλο γιατί και εγώ ασχολούμαι με αυτό αλλά ταπεινά υποκλίνομαι)
Χαχαχα! Δεν είναι τόσο το μάρκετινγκ (και εγώ με αυτά ασχολούμαι) αγαπητή μου, όσο το μονοπώλιο. Σκέψου το. Το μάρκετινκ δεν είναι και τόσο καλό, γιατί αν ήταν δεν θα ήταν άδειες όλες οι εκκλησίες κάθε μέρα όλη μέρα. Λόγω μονοπωλίου έχει τόσο κόσμο όσο έχει η εκκλησία. Και επιπλέον ενώ το μάρκετινκ μπορεί να υπάρχει, υπάρχει και το αντι-μάρκετινκ. Αρκεί να ρήξεις μια ματιά στο φόρουμ για να καταλάβεις τι είναι αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και στο γιοτιουμπ, στα κανάλια και άλλα μέσα. Βγάζουν όλοι τα απωθημένα τους στον χριστιανισμό χαχα. Υπάρχει λοιπόν μάρκετινκ και αντι-μαρκετινκ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/11/2011 12:53:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 13:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doktor

Μπράβο ρε Γιάννη, αυτή τη φράση έψαχνα τις προάλλες και δεν μου ερχόταν. Για άλλη μια φορά σε φώτισε το σύμπαν.
God
bless
you.


Το σύμπαν .... “φωτίζει” όλους τους ανθρώπους βρε, μην απελπίζεσαι και μην το παίρνεις κατάκαρδα.
Αφού το ξέρεις πως από αγάπη στα λέω, για να διορθώνεσαι.

Και εγώ βρε σου αντεύχομαι
Goats
bless
you

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 15:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Γιάννη,μπας και έχεις δίκιο σε αυτο που είπες τις προάλλες?
Για τα...διπλοπαρκαρίσματα εννοώ!!!!!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 16:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε απάντησε μου.. (ΓΈΝΕΣΙΣ)

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 16:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε απάντησε μου.. (ΓΈΝΕΣΙΣ)

anahs


σε τι να απαντήσω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 17:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ Γιάννη,μπας και έχεις δίκιο σε αυτο που είπες τις προάλλες?
Για τα...διπλοπαρκαρίσματα εννοώ!!!!!!!!!!!!

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια βρε!!!

Αχ! Έχασες την οξυδέρκειά σου εεε??.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 17:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

Παραιτούμαι γιατί δεν έχω τίποτα να πω με έναν τοίχο


Ήταν θέμα χρόνου.
Άργησες λιγάκι, αλλά “προς το τελευταίον εκβάν έκαστον των πριν υπαρξάντων κρίνεται”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 21:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Γιάννη!!! μου λειψες!!! είσαι τελικά συνήθεια που εξελίσσεται σε εθισμό

Νικόμαχε, το πιασα το υπονοούμενο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 21:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Νικόμαχε απάντησε μου.. (ΓΈΝΕΣΙΣ)

anahs


σε τι να απαντήσω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ε απάντα και συ γενικώς και βλέπουμε.... Αφού παπαρολογούμε που παπαρολογούμε στο θέμα θα κολλήσουμε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 21:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

lixos
quote:
Δυστυχώς για το κύκλωμά σας, υπάρχουν πια άνθρωποι με κριτική σκέψη.
Επειδή ακούω συχνά αυτή τη φράση "κριτική σκέψη" θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο γενικό για όσους την λένε.
Η κριτική σκέψη δεν αρκεί. Η κριτική σκέψη απο μόνη της δεν βγάζει πουθενά και δεν έχει κανένα αποτέλεσμα (σε οποιονδήποτε τομέα).
quote:
Ο κόσμος φλέγεται και όλοι οι Χ.Ο. στην μικροκοσμάρα τους εξακολουθούν να πουλούν φόβο θανάτου και εικόνα ενός εκδικητικού-σαδιστή Θεού. Πάντως συγχαρητήρια για τα "μαγαζιά-γωνία" (εκκλησίες, νεκροταφεία και τα τοιαύτα εννοώ που εκμεταλλεύονται τον πόνο ή τη χαρά ανάλογα). Επίσης θερμά συγχαρητήρια για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ marketing (σας βγάζω το καπέλο γιατί και εγώ ασχολούμαι με αυτό αλλά ταπεινά υποκλίνομαι)
Χαχαχα! Δεν είναι τόσο το μάρκετινγκ (και εγώ με αυτά ασχολούμαι) αγαπητή μου, όσο το μονοπώλιο. Σκέψου το. Το μάρκετινκ δεν είναι και τόσο καλό, γιατί αν ήταν δεν θα ήταν άδειες όλες οι εκκλησίες κάθε μέρα όλη μέρα. Λόγω μονοπωλίου έχει τόσο κόσμο όσο έχει η εκκλησία. Και επιπλέον ενώ το μάρκετινκ μπορεί να υπάρχει, υπάρχει και το αντι-μάρκετινκ. Αρκεί να ρήξεις μια ματιά στο φόρουμ για να καταλάβεις τι είναι αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και στο γιοτιουμπ, στα κανάλια και άλλα μέσα. Βγάζουν όλοι τα απωθημένα τους στον χριστιανισμό χαχα. Υπάρχει λοιπόν μάρκετινκ και αντι-μαρκετινκ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/11/2011 12:53:01


Γεια σου Ιανέ, εεεεε διπρόσωπε, εεεεε Dr. Jekyll & Mr Hyde ήθελα να πω...
Σχετικά με την κριτική σκέψη φίλτατε, για σκέψου να την στερείσαι κιόλας. Καταστροφικό όμως, δεν βρίσκεις; Βλέπε, άκου, ψάξε, διερεύνησε και κατέληξε (και όχι πάντα). Το παν είναι να καταφέρεις να γίνεσαι ολοένα και πιο σκεπτόμενος άνθρωπος και όχι κουβάς που ο καθένας σου πετάει μέσα ότι σκουπίδι θέλει.
Όσον αφορά στο μονοπώλιο, του ψιλικατζίδικου των Χ.Ο., έχω να σου πω νέα: δεν είναι πια μονοπωλιακό το καθεστώς. Έχουν μπει και άλλοι παίχτες στο παιχνίδι. New kids on the block που λένε. Κανείς όμως δεν νομίζω να βγάζει τα απωθημένα του στον Χριστιανισμό ως κοσμοθεωρία και στάση. Μάλλον με τους εφαρμοστές τους τα έχουν όλοι και το συστηματάκι τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 23:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos
quote:
Γεια σου Ιανέ, εεεεε διπρόσωπε, εεεεε Dr. Jekyll & Mr Hyde ήθελα να πω...
Σχετικά με την κριτική σκέψη φίλτατε, για σκέψου να την στερείσαι κιόλας. Καταστροφικό όμως, δεν βρίσκεις; Βλέπε, άκου, ψάξε, διερεύνησε και κατέληξε (και όχι πάντα). Το παν είναι να καταφέρεις να γίνεσαι ολοένα και πιο σκεπτόμενος άνθρωπος και όχι κουβάς που ο καθένας σου πετάει μέσα ότι σκουπίδι θέλει.
Έτσι είναι. Αυτό ακριβώς που λες συμβαίνει σήμερα στον κόσμο. Η μεγάλη σκουπιδομηχανή είναι η βιομηχανία διασκέδασης (η τηλεόραση κυρίως) και η βιομηχανία τροφίμων και εμείς είμαστε οι μεγάλοι σκουπιδοφάγοι. Η κριτική σκέψη όμως ΔΕΝ αρκεί για να πάψει κάποιος να είναι σκουπιδοφάγος. Όταν βλέπεις μια μαλακία στη τηλεόραση, αυτή θες δεν θες σε επηρεάζει. Οπότε ή κλείνεις την τηλεόραση ή βρίσκεις κάποια άλλη μέθοδο για να μη σε απηρεάζει (τροφή για σκέψη). Όταν παίρνεις ένα γάλα στο παιδί σου και προέρχεται απο μεταλλαγμένα ζώα που τρέφονται από μεταλλαγμένες τροφές, γίνεσαι ένας σκουπιδοφάγος. Ρωτάω λοιπόν, αρκεί η κριτική σκέψη; Δεν αρκεί, αλλα είναι μάλλον το ήμισυ του παντός.
quote:
Όσον αφορά στο μονοπώλιο, του ψιλικατζίδικου των Χ.Ο., έχω να σου πω νέα: δεν είναι πια μονοπωλιακό το καθεστώς.
Είναι. Έχεις δει να έχουν άλλες φίρμες "καταστήματα"; Έχεις δει ένα τζαμι η ένα βουδιστικό ναό; Αν έχεις δει πες μου να πάω να τον δω και εγώ.
quote:
Έχουν μπει και άλλοι παίχτες στο παιχνίδι. New kids on the block που λένε. Κανείς όμως δεν νομίζω να βγάζει τα απωθημένα του στον Χριστιανισμό ως κοσμοθεωρία και στάση. Μάλλον με τους εφαρμοστές τους τα έχουν όλοι και το συστηματάκι τους.
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Ισχύει αυτό που λες και έτσι είναι. Για το ότι κανείς δεν βγάζει τα απωθημένα του στον χριστιανισμό ώς κοσμοθεωρία και στάση μην είσαι και τόσο σίγουρη..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/11/2011 23:28:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 23:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Δρ.,

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ακόμη και τα μεταλλαγμένα τρόφιμα ή αλλιώς γενετικά τροποποιημένα θα ήταν ίσως μια καλή λύση στο πρόβλημα του υποσιτισμού λαών που είναι αυτή την στιγμή καταδικασμένοι στην αφόρητη πείνα???

Βλέπεις καλέ μου Δρ. κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις (σαν το ψευδώνυμό σου). Μην ρίχνουμε ανώδυνα και από την ασφάλεια του 3θεσιου καναπέ μας την πέτρα του αναθέματος σε πράγματα που χρήζουν περαιτέρω ανάλυσης και σκέψης.

Όσων αφορά στην τηλεόραση, έχει ένα μαγικό κουμπάκι που λέγεται on-off. Το θέμα δεν είναι τι προβάλει. Το πρόβλημα είναι στο τι επιλέγεις να δεις εσύ και πότε θα πατήσεις το μαγικό κουμπάκι. Δεν νομίζεις; Σκουπιδοφάγος γίνεσαι κατόπιν συνειδητής επιλογής (όταν δεν μιλάμε για νήπια βεβαίως-βεβαίως. Αυτά χρήζουν προστασίας). Άμοιρος ευθυνών ουδείς φίλε μου.

Σχετικά με τα μαγαζάκια που αναφέρθηκα και την άρση του μονοπωλίου δεν θα το περιόριζα στο οίκημα μόνο όσο στην ποικιλία που υπάρχει πια στην ευρύτερη πιάτσα και την αφθονία της πληροφόρησης και της ενημέρωσης, κάτι που παλιά δεν υπήρχε ή υπήρχε μόνο για τους λίγους. Λίγο ψάξιμο θέλει μόνο φίλε μου...λίγο ψάξιμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 00:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου Δρ.,

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ακόμη και τα μεταλλαγμένα τρόφιμα ή αλλιώς γενετικά τροποποιημένα θα ήταν ίσως μια καλή λύση στο πρόβλημα του υποσιτισμού λαών που είναι αυτή την στιγμή καταδικασμένοι στην αφόρητη πείνα???


Αυτό δεν θα ήταν λύση, θα ήταν παράταση της αυτοκτονίας τους. Αυτοί οι λαοί χρειάζονται μόρφωση, ώστε να μην έχουν ανάγκη κανέναν να τους δώσει οτιδήποτε. Παρόλα αυτά, συμφωνώ ότι από το να τρώνε σκατα, θα ήταν ελαφρώς καλύτερο να τρώνε αυτά που τρώμε εμείς. Έχεις δίκαιο σε αυτό, μου είναι γνωστή αυτή η πρόταση, και δεν διαφωνώ, αρκεί να συνοδευτεί με ανάπτυξη της παιδείας.
quote:
Βλέπεις καλέ μου Δρ. κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις (σαν το ψευδώνυμό σου). Μην ρίχνουμε ανώδυνα και από την ασφάλεια του 3θεσιου καναπέ μας την πέτρα του αναθέματος σε πράγματα που χρήζουν περαιτέρω ανάλυσης και σκέψης.
Δεν θέλει σκέψη, ικανότητα ανάγνωσης θέλει. Τα υπόλοιπα υπάρχουν στο περυτύληγμα. Όχι όλα βέβαια, αλλά τα πιο ανώδυνα που λες και εσύ υπάρχουν.

quote:
Όσων αφορά στην τηλεόραση, έχει ένα μαγικό κουμπάκι που λέγεται on-off. Το θέμα δεν είναι τι προβάλει. Το πρόβλημα είναι στο τι επιλέγεις να δεις εσύ και πότε θα πατήσεις το μαγικό κουμπάκι. Δεν νομίζεις; Σκουπιδοφάγος γίνεσαι κατόπιν συνειδητής επιλογής (όταν δεν μιλάμε για νήπια βεβαίως-βεβαίως. Αυτά χρήζουν προστασίας). Άμοιρος ευθυνών ουδείς φίλε μου.
Άμοιρος ευθυνών ουδείς, μένω σε αυτό. Το θέμα είναι, ότι αμα πέσει μια σταγόνα πετρέλαιο στο νερό, βρωμίζει όλο το νερό. Όταν λοιπόν έχεις μια τηλεόραση επιπέδου Αννήτα Πάνια και μπάπα-μπούπα μπουμ-μπουμ, τι περιμένεις να συμβεί; Ο άνθρωπος είναι μιμητικό όν και επηρεάζεται. Δυστυχώς επηρεάζεται πιο εύκολα αρνητικά και πιο δύσκολα θετικά. Γιατί είναι τεμπέλης κυρίως.
quote:
Σχετικά με τα μαγαζάκια που αναφέρθηκα και την άρση του μονοπωλίου δεν θα το περιόριζα στο οίκημα μόνο όσο στην ποικιλία που υπάρχει πια στην ευρύτερη πιάτσα και την αφθονία της πληροφόρησης και της ενημέρωσης, κάτι που παλιά δεν υπήρχε ή υπήρχε μόνο για τους λίγους. Λίγο ψάξιμο θέλει μόνο φίλε μου...λίγο ψάξιμο.
Αυτό το λίγο ψάξιμο το κάνουν ελάχιστοι. Ολοι παίρνουν ότι έχουν μπροστά τους και έτοιμο. Ούτε εσύ το 'χεις ψάξει πολύ, και εσύ στο λίγο ψάξιμο έχεις μείνει (σου λέω δηλαδή ότι και εσύ που είσαι ψαγμένη συγκριτικά με άλλους δεν το έχεις πάει όσο μακριά όσο πάει το πράγμα. Πόσω μάλλον οι υπόλοιποι που δεν ενδιαφέρονται και καθόλου ή δεν αξιοποιούνε μέσα ενημέρωσεις όπως το διαδίκτυο).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 00:39:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 14:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lixos

Βρε Γιάννη!!! μου λειψες!!! είσαι τελικά συνήθεια που εξελίσσεται σε εθισμό


Είχα από πολύ ενωρίς διακρίνει την μονοτονία και το ... “μωσαϊκό” των αλλοπρόσαλλων μονολόγων της Αννούλας μας, και σταμάτησα να τους διαβάζω.
Ήταν προφανές πως ήθελε να απαγγείλει και αυτή την δική της..... “Οδύσσεια”.
Ζήλεψε μάλλον από τον άλλον.

Χαίρομαι βρε που είσαι καλά.
Την γνώμη μου στην έχω πει.
Είσαι σε σωστό δρόμο.
Ο χρόνος θα αμβλύνει την πίκρα σου.

Υ.Γ
Να αποφεύγεις τους ... εθισμούς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 14:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την γνώμη μου στην έχω πει.
Είσαι σε σωστό δρόμο.
Ο χρόνος θα αμβλύνει την πίκρα σου.
Την δικιά σου να δούμε ποιος θα την αμβλύνει

Ωραίος καιρός έξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 19:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου κι εμείς όλοι δεν στεκόμαστε όπως ακριβώς μας θέλει ο θεός.
Aυτό όμως ας μην μας αποθαρρύνει, αλλά μάλλον ας μας ταπεινώνει έναντι των άλλων,

ώστε να μάθουμε να θεωρούμε "αλλήλους υπερέχοντας" γιατί,
αν ο καθένας ξεχωριστά εξετάσει τον εαυτό του,θα δει ότι "εις πολλά πταίει..!

ωστόσο το κακό βρίσκεται στην περίπτωση που δεν εξετάζουμε τους εαυτούς μας,

αλλά τους άλλους!

κι αν κάτι τέτοιο συμβαίνει,υπάρχει σοβαρό και μεγάλο πρόβλημα!

η προτροπή του Παύλου είναι: να εξετάζουμε και να δοκιμάζουμε τους εαυτούς μας,

αν "εμείς" μένουμε στην πίστη.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 21:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπάρχει και μια κατηγορία ανθρώπων που αφορά τους "χριστιανούς κατ όνομα"
χωρίς οι ίδιοι ποτέ να έχουν ψάξει τι είναι αυτό που πιστεύουν.

γι αυτό καποιος μου είπε: καλή μου μη μου γκρεμίζεις σε παρακαλώ το σπίτι μου το φτωχικό,

προτού μου χτίσεις δίπλα του ένα καλύτερο, γιατί δεν θα έχω που να μείνω...!

Έχω ήσυχη την συνείδηση μου τους είπε ο Παύλος σ'όλη μου την ζωή μέχρι σήμερα εργάστηκα για το θεό.
Τότε ο αρχιερέας διέταξε τους υπηρέτες να τον χτυπήσουν στο στόμα.
"κι εσένα θα σε χτυπήσει ο θεός που είσαι υποκριτής σαν τοίχος ασβεστωμένος!"του είπε ο Παύλος.
σε ποιόν μίλησε έτσι ο Παύλος?
δεν ήξερε σε ποιόν μιλούσε?
έπρεπε να τον κακολογήσει?


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 00:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hi Dr. Jek!

quote:
Ούτε εσύ το 'χεις ψάξει πολύ, και εσύ στο λίγο ψάξιμο έχεις μείνει (σου λέω δηλαδή ότι και εσύ που είσαι ψαγμένη συγκριτικά με άλλους δεν το έχεις πάει όσο μακριά όσο πάει το πράγμα.

"Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις! διορθώνομαι...."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 00:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ήταν προφανές πως ήθελε να απαγγείλει και αυτή την δική της..... “Οδύσσεια”.
Ζήλεψε μάλλον από τον άλλον.

Ποιόν εννοείς;;;;;; Αυτόν τον ...ακατανόμαστο, τον παλιοειδωλολάτρη, τον ελεεινό τον Όμηρο εννοείς???? Θού Κύριε.... Μα αυτός δεν ήταν Χ.Ο. Τι να του ζήλεψε άραγε;;;

quote:
Ο χρόνος θα αμβλύνει την πίκρα σου.

Αυτό Γιάννη μου είναι μεγάλος μύθος. Ο χρόνος δεν αμβλύνει τίποτα δυστυχώς. Αντιθέτως οξύνει. Το μόνο που μπορείς να πεις για το χρόνο, τον πανδαμάτωρ, είναι ότι η βουτιά που τρως στη θλίψη, σταδιακά, γίνεται συντομότερη. Δηλαδή βουτάς και πάλι αλλά συν τω χρόνω βγαίνεις στην επιφάνεια για ανάσα πιο γρήγορα.

Τουλάχιστον γενικώς είμαι άνθρωπος με χιούμορ και αυτό βοηθάει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 01:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos ,χρονος ειναι γιατρεια,αμβλυνει καταστασης .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 01:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos
Ποιόν εννοείς;;;;;; Αυτόν τον ...ακατανόμαστο, τον παλιοειδωλολάτρη, τον ελεεινό τον Όμηρο εννοείς???? Θού Κύριε.... Μα αυτός δεν ήταν Χ.Ο. Τι να του ζήλεψε άραγε;;;


Οχι Lixos,τον Αμοθεν εννοεί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 10:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Την γνώμη μου στην έχω πει.
Είσαι σε σωστό δρόμο.
Ο χρόνος θα αμβλύνει την πίκρα σου.
Την δικιά σου να δούμε ποιος θα την αμβλύνει

Ωραίος καιρός έξω.


Ελπίζω η Αννούλα μας να έχει και άλλη …«αγνή θυγατέρα» που θα αμβλύνει και την δική μου πίκρα.
Πόσο ζηλεύω τον Εαρινό, που τώρα απολαμβάνει το γαμήλιο ταξίδι του μέλιτος, ρίχνοντας μαύρη πέτρα πίσω.
Έχε γεια μαγκούφα πίκρααααα!!!!!!

Υ.Γ
Ωραίο πουλί ο τζίτζικας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 10:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:
Ήταν προφανές πως ήθελε να απαγγείλει και αυτή την δική της..... “Οδύσσεια”.
Ζήλεψε μάλλον από τον άλλον.

Ποιόν εννοείς;;;;;; Αυτόν τον ...ακατανόμαστο, τον παλιοειδωλολάτρη, τον ελεεινό τον Όμηρο εννοείς???? Θού Κύριε.... Μα αυτός δεν ήταν Χ.Ο. Τι να του ζήλεψε άραγε;;;

quote:
Ο χρόνος θα αμβλύνει την πίκρα σου.

Αυτό Γιάννη μου είναι μεγάλος μύθος. Ο χρόνος δεν αμβλύνει τίποτα δυστυχώς. Αντιθέτως οξύνει. Το μόνο που μπορείς να πεις για το χρόνο, τον πανδαμάτωρ, είναι ότι η βουτιά που τρως στη θλίψη, σταδιακά, γίνεται συντομότερη. Δηλαδή βουτάς και πάλι αλλά συν τω χρόνω βγαίνεις στην επιφάνεια για ανάσα πιο γρήγορα.

Τουλάχιστον γενικώς είμαι άνθρωπος με χιούμορ και αυτό βοηθάει.



Το χιούμορ γενικά βοηθάει καλή μου.
Το κακό είναι πως αρκετοί άνθρωποι δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ, και το εκλαμβάνουν σαν ειρωνεία.

Όσον αφορά τον χρόνο!
Η περίπτωση η δική σου μου φέρνει στο νου τη ρήση του Θουκυδίδη.
«Δύο τα εναντιώτατα τη ευβουλία. Τάχος τε και Οργή».
Εσύ είσαι ακόμα «οργισμένη», για αυτό χρειάζεσαι χρόνο να διαχειριστείς σωστά την οργή σου.
Η ταχύτητα (τάχος) δεν βοηθά στην σωστή απόφαση, ιδικά όταν υπάρχει και Οργή.
Αν θες , έχε το αυτό, στα υπ΄ όψιν σου.

Όσον αφορά την.. «Οδύσσεια», θεώρησα σαν αυτονόητο πως παρακολουθείς – άσχετα αν συμμετέχεις στην συζήτηση – τα θέματα και το στυλ παρουσίασης της ερμηνείας της Οδύσσειας από τον Αμοθεν.

Είναι το ίδιο βαρετά, αυθαίρετα, και αλλοπρόσαλλα, με μονότονα κατεβατά «άνωθεν διαφώτισης», που εκ προοιμίου και ασυζητητί (δογματικά) θεωρούνται «αληθινά».

Ο φίλος μας Νικόμαχος το κατάλαβε αμέσως γιατί παρακολουθεί και τους δυο.
Είναι μάλιστα και ο επίλεκτος ιδικός «επιστημονικός» βοηθός τους.

Καλή μέρα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy