ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 07:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η Ρ. προσπαθούσε να καταλάβει τι εσωτερικό κλίμα την κατείχε και ανακάλυπτε όλα τα υλικά πράγματα στην άχρονη υπόστασή τους.
Απ’ αυτή την εσωτερική ύπαρξη ,την απρόσιτη στις αισθήσεις, τα αντικείμενα προβάλλονταν, σαν αντανάκλαση, στον εξωτερικό κόσμο κι αποκτούσαν υλικότητα.

Μ’άλλα λόγια, ολόκληρο το πανόραμα του υλικού κόσμου φαινόταν να έχει τις ρίζες του μέσα της, σ’ ένα χώρο που έδινε την περίεργη αίσθηση του αληθινά πραγματικού.
Τότε αναρωτήθηκε: "Aυτός νάναι τάχα ο Πλατωνικός κόσμος των Ιδεών;", στάθηκε στο παράθυρο παρακολουθώντας αυτό το διπλό ζήσιμο, ταυτόχρονα να υπάρχει σαν άϋλη υπόσταση, και μάζί της, με τον ίδιο τρόπο, να υπάρχει κι ο κόσμος.

Από τότε που άρχισε να ζει τέτοιες καταστάσεις, την είχε αποσχολήσει ιδιαίτερα ο μηχανισμός της ξαφνικής εμφάνισης και εξαφάνισής
τους.
Βασικά, η αυλαία σηκωνώταν ύστερα από ένα ορισμένο είδος ανιχνευτικής δραστηριότητας στο εσωτερικό της. Όσο ζούσε στην επιφάνεια του είναι της δεν είχε ζήσει τέτοιες καταστάσεις, τυλιγμένη μέσα στις πυρετώδεις σκέψεις της και στα αγωνιώδη ερωτημάτικά της.

Από τότε όμως που άρχισε να παρακολουθεί συστηματικά τις εσωτερικές κινήσεις της, ο καλπασμός της σκέψης και ο στρόβιλος των συναισθημάτων σαν να άλλαξαν ρυθμό, σαν να γίνηκαν όλα βραδύτερα, επιτρέποντάς την να τα παρακολουθεί με μια σχετική ανεση.
Όλες αυτές οι καταστάσεις ήρθαν ύστερα από ένα αρκετά μεγάλο διαστημα παρακολούθησης και ανίχνευσης της καθε εσωτερικής κίνησής της.
Είχε μάλιστα διακρίνει τον τρόπο που ερχόταν. Με την επίμονη αυτή παρακολούθηση,οι σκέψεις της θαρρείς λιγόστεψαν, όπως και τα συναισθήματα. Σε μια πρώτη θεώρηση, φαινονταν διαφορετικά μεταξύ τους, αποκάλυψαν την κοινή τους ρίζα ακριβώς όπως ένα δένδρο με πολλά φύλλα και κλαδιά ανήκει σ’ έναν ενιαίο κορμό.

Από κει και πέρα, τα θέματα που την αποσχολούσαν της παρουσιάζονταν στην πρωταρχική, βασική μορφή τους, οπότε δεν της έμενε παρά ν’ ασχοληθεί με τον «κορμό».
Μ’ αυτό το τρόπο, δημιουργήθηκε κενός χώρος ανάμεσα στη μια σκέψη και στην άλλη, στο ένα συναίσθημα και στο άλλο, κι ήταν μέσα απ’ αυτές τις ρωγμές που εισορμούσε, κατά διαστήματα, αυτό που η ίδια είχε ονομάσει «νηνεμία», άχρονη κατάσταση ή Παρουσία.

Τότε εκείνο που πριν μονοπωλούσε την Παρουσία, έπεφτε ξαφνικά σε αφάνεια, σε απουσία. Με την εισβολή αυτής της βαθύτερης διάστασης στην επιφάνεια, θαρρείς σαρώνονταν τα πάντα έτσι ώστε να βασιλεύει ολοκληρωτικά το κενό, δηλαδή κενό από τη χρονικότητα, αλλά γεμάτο από τη δική του ιδιάζουσα Παρουσία.

Όποιος επιθυμεί μπορεί να καταθέτει τα ερωτήματα, τις εμπειρίες ή το ψυχογράφημά του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 19:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένα πρωί ξύπνησε με αυτή την ονειρική εικόνα.


Νάτο πάλι το Μάτι, έκανε η Ρ. ταυτόχρονα ήξερε ότι το Μάτι είχε το επάνω μέρος του, το κάτω μέρος και τον ισημερινό του και ότι συνέδεε τον αόρατο με τον ορατό κόσμο, στον ύπνο της το μεσημέρι άλλαξε σχήματα, ώσπου έγινε τελικά μια Πύλη.

Κάτι την πληροφόρησε: "αυτή είναι η Πύλη που οδηγεί στον φωτεινό και αδέσμευτο κόσμο.
Έξω από την σκοτεινή σπηλιά του Πλατωνικού κόσμου."
Ξύπνησε με την αίσθηση ότι ο Χριστός είχε στο νου Του αυτή την Πύλη όταν προέτρεπε τους ανθρώπους να κτυπούν για να τους ανοίξει.

Αυτή είναι η Πύλη που χωρίζει τον Κήπο της Εδέμ από το πριγκιπάτο της Σκοτίας και της Πτώσης.
Αυτή είναι η έξοδος από το σκοτεινό Μνήμα συλλογίστηκε.
Η Πύλη που χώριζε τον ορατό από τον αόρατο κόσμο, την Βασιλεία των Ουρανών από το βασίλειο της ύλης.

Τα παραπάνω της θύμισαν την αναζήτησή της για το Πρώτο Αίτιο, για την Ρίζα, στην οποία θα βρισκόταν η απάντηση για το αίνιγμα της γέννησης και του θανάτου.
Βρίσκομαι έξω από την Πύλη, κατέληξε που και που, δίνω μια και βγαίνω από την τρύπα της βελόνας ,οπότε δεν βλέπω πια το όραμα του Ματιού.
Βρίσκομαι σε μια περιοχή που μου μεταβιβάζει την αίσθηση μιας αλλοιώτικης φωτεινότητας, μιας απεριόριστης ελευθερίας, αρμονίας και αθανασίας.
Δεν μπορώ να πω, όμως, ότι μου δόθηκε η απάντηση στο φλέγον ερώτημα.
Ίσως, επειδή η απάντηση δεν βρίσκεται στις εξωτερικές παρυφές των Ηλυσίων Πεδίων, αλλά σε κάποιον απόμακρο πυρήνα τους.

Όταν ατενίζω το πανόραμα της εξωτερικής ζωής, με τις ποικίλες κινήσεις της, με διακατέχει ο σφοδρός πόθος να μου αποκαλυφθεί η Πηγή απ' όπου απορρέει η οποιαδήποτε κίνηση..
Θα αξιωθώ άραγε να δω τον μίτο που συνδέει την Πηγή με τις εκπορεύσεις στον ορατό κόσμο;

Μια μικρή φλόγα άναψε στο στέρνο της, μια φλόγα που θέριεψε καθώς όλη η προσοχή της είναι εστιασμένη στην κίνηση και στο μυστήριο της εκπόρευσής της.
Είναι φανερό ότι δεν βλέπω τα πράγματα σαν αυτοτελείς και αυθύπαρκτες πηγές κίνησης.

Με κτυπάει κατά πρόσωπο η συνειδητοποίηση ότι κάθε τι το ορατό κινείται έτσι όπως κινείται, χάρη σε κάποια ωστική δύναμη από μια περιοχή που μου είναι αδύνατο να διακρίνω.
Κάτι πετάρισε ανάλαφρα μέσα της.
Ήρθε πάλι η ποίηση, διαπίστωσε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 09:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι γίνεται όμως η σχέση της με τον Π.,άρχισε να γράφει τους συλλογισμούς της. Πριν λίγες μέρες της διηγήθηκε άλλα δύο όνειρά του.
Στο πρώτο, ένας ισχυρός άνεμος είχε σαρώσει το σπίτι του.
Το άλλο παρουσίαζε ένα χλωμό λουλούδι που ο Π. πρεπε να το ζεστάνει και να του δώσει ζωή με τα πόδια του, αλλά εκείνος αρνήθηκε να το κάνει.
Για την Ρ. και τα δυό όνειρα έδειχναν φανερά το περιεχόμενό τους.
Το πρώτο φανέρωνε στον ανυποψίαστο Π. ότι το σπίτι που είχε απερίσκεπτα κτίσει, δεν είχε θεμέλια σε γερό έδαφος.
Το είχε χτίσει στην άμμο, δηλ. όχι στη "Ζωή", αλλά στην απουσία της ζωης, επάνω σε στείρες θεωρίες σαν εκείνες του Φρόιντ και του Δαρβίνου.
Ευτυχώς γι αυτόν, το όνειρό του έδειχνε τι είχε κάνει μέχρι τώρα, ότι ήταν στην ουσία άστεγος.

Να δούμε όμως θα το καταλάβει ή θα πεισματώσει και θα χτίσει ένα δεύτερο σπίτι πάλι επάνω στην άμμο; Μ’ άλλα λόγια ο Π. δεν έχει ρίζες είναι αποκομένος από τα βάθη του, κι αυτό είναι το πρόβλημά του και η τραγωδία του, είναι κολοβός, ακρωτηριασμένος, ανάπηρος, και το σφάλμα είναι εντελώς δικό του. Δεν του φταίει κανεις για την κατάντια του.

Στο δεύτερο όνειρο, αναδύεται μια μικρή ελπίδα, το λουλούδι, δηλαδή κάτι το ζωντανό, το οργανικό, κάτι με ρίζες. Ίσως να φύτρωσε από τη ζωή που πήρε ο Π. από μένα.
Αλλά είνε χλωμό και χρειάζεται ζεστασιά που θα πρέπει να του τη δώσουν τα πόδια του Π. τι είναι όμως τα πόδια;

Eίναι το κάτω μέρος του ανθρώπου, οι ρίζες του, το μέρος που έρχεται σε επαφή με τη γη, με τους χυμούς της. Με τέτοιο άδειο και στείρο κεφάλι που έχει ο Π. μόνο νέκρα μπορεί να μεταβιβάσει, όχι χυμούς ζωής.

Το όνειρο, λοιπόν, του υποδεικνύει ότι πρέπει ν’ αφήσει το άδειο κεφάλι του και να καταδυθεί στις ρίζες του είναι του, στα πόδια, στη γη, για να θρέψει το χλωμό λουλούδι. Εκείνος, όμως, είναι αρνητικός, θ’ αφήσει το λουλούδι να μαραθεί, δεν θα μετακομίσει από το κούφιο καφάλι του στα πόδια. Κι όμως,την ανάγκη για επαφή με τις ρίζες του είναι του τη νιώθει κάτι παραπάνω από έντονα, αφού ασχολείται τόσο επιμελώς με το κτήμα του.

Αλλά και με το σώμα του, φροντίζοντας την υγιεινή διατροφή του, φυσικά, δεν βλέπει την απασχόλησή του αυτή συμβολικά, μεταφορικά, κι έχει έτοιμη την τετριμμένη εξήγηση: είμαι χωριατόπαιδο, γι αυτό μ’ αρέσει η γη και η απασχόλησή της, έτσι μ’ έπλασε το περιβάλον της παιδικής και νεανικής μου ηλικίας.

Είναι να τρελαίνεται κανείς με την άρριζη ρηχότητα του στείρου κεφαλιού του, για όλα έχει έτοιμη την πιο άβαθη απάντηση, ισοπεδώνοντας έτσι τα πάντα, αρνούμενος ύψη και βάθη...
Άντε, καλέ μου Π. θ’ ανατείλει και για σένα το φως του ήλιου της Ζωής τώρα που βρήκες εμένα! Ας ελπίσουμε ότι τελικά θα νικήσουν τελικά οι δυνάμεις της Ζωής!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 09:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που είναι οι κοπέλες, (άντε και τα αγόρια) του φόρουμ για το διάλογο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα,
στη συντονιστική ομάδα,
εφαρμόζω ένα "ειρηνικό μέτρο πίεσης",
για να ακολουθήση η συζήτηση..
δεν το ονομάζω όμως "εμπάργκο"..
...όπως το γνωστό εμπάργκο που επέβαλε ο Γ. Παπανδρέου,
στις αρχές τις δεκαετίας του 1990...

SOS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 10:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ω, τι έκρηξη ήταν αυτή, τι Ήλιος της Αποκαλυφθηκε της Σήμερα, ημέρα Κυριακή, η πραγματική Ανατολή του Ήλιου της Δικαιοσύνης!

Η Ρ. άρχισε να γράφει τους συλλογισμούς της.

Θυμάμαι καθαρά το Θριαμβευτή Χριστό ! Όμως τάνυσε την προσοχή της πάλι κι ασάλευτη άκουγε..


«Εγώ Είμαι Εκείνος που Ζει κι ήταν Νεκρός, αλλά, Ιδού, Εγώ Είμαι Ζωντανός στούς Αιώνες των Αιώνων, και Έχω τα Κλειδιά του

Θανάτου και της Κόλασης».

«Όλες οι Δυνάμεις των κατώτερων Κόσμων τέθηκαν Υπό την Εξουσία Μου, πάνω Μου ο Θάνατος Δεν Έχει πια Εξουσία Θριάμβευσα επ’

Αυτού Ένδοξα».

«Εγώ Κρατώ τη Ζωή και το Θάνατο, μέσα στο Ρωμαλέο μου Χέρι».

« Είμαι ο Αναστηθείς Χριστός, ο Θριαμβευτής Χριστός».

«Η Ανάληψή Μου ήταν το Μυστήριο του Τρίτου Μέρους, ήταν το Πνευματικό Σωμα μου που Ντύθηκε το Μανδύα της Δόξας» .

«Ηταν η Προετοιμασία για την Ένωση του Υιού με τον Πατέρα , του Ανθρώπου με το Θεό, όταν το Πνεύμα Επαναποκτούσε τη Δόξα που

είχε πριν ο Κόσμος Υπάρξει».

«Το Τριπλό Πνεύμα Μου έγινε Ένα, Αναγνώρισε Εαυτό ως Αιώνιο κι ο Κρυφός Θεός Σήμερα Αποκαλύπτεται!»

«Ανθρωπότητα, η Ανάληψή Σου Έρχεται όταν Ολόκληρο το Γένος φτάσει στην κατάσταση Του Χριστού, στο Στάδιο του Υιού, τότε ο

Υιός Γίνεται Ένα με τον Πατέρα και το Θεό και τα Πάντα με Όλους»

«Αυτός Είναι ο Στόχος και Δόξα του Μυημένου, αλλά επιτυγχάνεται Μόνο όταν το Ανθρώπινο Γένος γίνει Τέλειο, όταν η Μεγάλη

«Ορφανή Ανθρωπότητα» «Δεν Είναι πια Ορφανή», αλλά Συνειδητά αναγνωρίσει Εαυτήν Κόρη Θεού, που η Ζωή της

έπρεπε να Βιωθεί μέχρις ότου Περατωθεί με την Ανάσταση.»

Εξιλέωση, Ανάσταση, Ανάληψη, Είναι ο Δρόμος σου Ανθρωπότητα, Φτάσε στις Αλήθειες που Αποκαλύπτονται κι Άρχισε να Κατανοείς

Ολόκληρη την Αλήθεια».

«Αυτή είναι η Αληθεια των Αποστόλων: «Ένα Μόναδικό Άτομο ο Χριστός» ο «Πρώιμος Καρπός Αυτών που Κοιμούνται» όμως, όποιος

Ξύπνησε δεν μπορεί να Ξανακοιμηθεί!!!».

«Κάθε Άνθρωπος είναι Ένας Μοναδικός Χριστός, που μετά το Πάθος, τη Σταύρωση, Και την Ταφή φθάνει στην Ανάσταση και Ένδοξος

Πλέον Χριστός, Γίνεται ένας Τέλειος Σωτήρας του Κόσμου».

« Ήμουν Πάντα ο Πρώτος Καρπός της Ανθρωπότητας, ο Χριστός, το Πρότυπο που κάθε Ον Αναπαράγει μέσα Του, η Ζωή την οποία

Όλοι θα Λάβουν».

«Ανέκαθεν οι Μυημένοι θεωρούνταν ως οι Πρώτοι Καρποί, μια Φυλή που απέβλεπε στην Τελειότητα».

«Ζωντανό Σύμβολο της Θεότητας ο Χριστός του Μυημένου, της Δικής Του Θεότητας, ο Καρπός του Σπόρου που Έφερνε μέσα στην

Καρδιά Του».


Τώρα κατανοώ έκανε η Ρ. Επέστρεφε, λοιπόν να Ξαναδώσει Ζωή στο Σώμα που ήταν από σάρκα.

Δάκρυα αυλάκωναν τώρα το πρόσωπό της, το ήξερα, από πάντα, τι κι αν δήλωνα άθεη, « ο Χριστός», Αυτός, πόσο μεγάλο το

Ευαγγέλιο, τοποθετημένη τώρα στο πλευρό, Του Μεγάλου Ιδεώδους του Εσωτερικού Χριστιανισμού, πόσο περιορισμένη και ευτελής φαντάζει

η εξωτερική Διδασκαλία.

Σκούπισε τα δάκρια της, Νέος Πνευματικός Άνεμος έπνεε στη Ζωή της, και η Φλόγα στο Στέρνο της είχε φουντώσει πάλι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 10:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι κατανοητό αγαπητέ YOGI-OH,
ότι μπροστά σου ανοίγονται δυο δρόμοι;

Tώρα που το τέλος των θρησκειών και των αιρέσεων είναι γεγονός, διότι,

υπάρχει μόνο το μεγαλείο του Εσωτερικού Χριστιανισμού (άπειρη-βιβλιογραφία-μόνο σ' αυτό Χριστιανισμό ανήκω)

και η περιορισμένη, ευτελής εξωτερική δήθεν χριστιανική διδασκαλία της πλάνης και της μιζέριας..
όπου κάποιοι ταραγμένοι, συνεχίζουν το μπλα-μπλα, ως καημένα θρησκόληπτα φανατισμένα και με παρωπίδες ανθρωπάρια,
που δεν πετούν τη μάσκα με τίποτα, αλλά εντεταλμένα καμουφλάρονται, στην ταλαίπωρη οργάνωσή τους,
με τις ατέλειές της και δεν χαλούν τη ζαχαρένια τους επίσης με τίποτα. Θαυμάστε τους! Κι ευτυχείτε...
Εσύ που ανήκεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 11:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Sesostris, «κάλιο αργά παρά ποτέ», λάβε τα ιστορικά τεκμήρια που ζήτησες..

MEΓΑ..........................Ήκουσα περί των όσων επιθυμείτε να...............................................Η ΕΠΙΣCΤΟΛΗ
ΚΕΙΜΗΛΕΙΟΝ....................πληροφορηθήτε και προθύμως προσέ-.........................................ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΧΡΙCΤΟΥ
ΤΗC ..........................ρχομαι να αφηγηθώ ταύτα, έν προς έν.............................................ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΟΥ
ΧΡΙCTIA-......................'Εν ημέραις ημών,εθεάθει εις αγαθοποιός...............................................ΠΙΛΑΤΟΥ
NOCYNHC.......................άνθρωπος, όστις ζή εισέτι και ονομάζεται.............................................ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΟΥ
..............................Ιησούς Χριστός και ο οποίος λέγεται υπό...........................................ΤΗC ΙΟΥΔΑΙΑC
..............................του κόσμου, ότι είναι αληθής Προφήτης.Οι..................................ΠΡΟC ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ
..............................δε μαθηταί αυτού, λέγουσιν περι αυτού ότι............................................ΤΗC ΡΩΜΗC
..............................είναι Υιός Θεού και Ποιητής Ουρανών και...........................................................
..............................Γης και Πάντων των Υπαρχόντων και .................................................................
..............................Υπαρξάντων πραγμάτων. Τω όντι ώ Καίσαρ,.............................................................
..............................ακούονται περί αυτού καθημερινως θαυμάσια...........................................................
..............................πράγματα. Ο Ιησους ούτος Χριστός,ανασταίνει ....................................................
..............................νεκρούς και θεραπεύει ασθενείς μόνο δια του......................................................
..............................Λόγου. Είναι άνθρωπος κανονικού αναστήματος.....................................................
και ωραιοτάτων χαρακτηριστικών. Το δε πρόσωπον αυτού, ενέχει τοιαύτην μεγαλοπρέπειαν, ώστε εκβιάζει την αγάπην και το δέος των παρατηρούντων αυτόν. Η κόμη αυτού είναι υπόξανθος, μακριά μεχρι των ώτων και από των ώτων μεχρι των ώμων. Μολονότι δεν έχει το χρώμα του χώματος, είναι πλέον στιλπνός και είναι γνωστός ως Ναζωραίος. Έχει το μέτωπον προέχον και φωτεινόν και το πρόσωπον αυτού, χωρίς ουδενός ελαττώματος η κηλίδος, έχει ιδιάζουσαν χροιάν, ανάλογον ως επίσης την ρίνα και το στόμα. Το γένειον είναι αραιόν, όμοιον προς την κόμην, όχι πολύ μακρύ και διηρημένον. Το βλέμμα του είναι πρόσχαρον και σοβαρόν. Οι οφθαλμοί του έχουσι λάμψιν ως αι ακτίναι του ήλιου, ώστε ουδείς δύναται να προσηλώσει τους οφθαλμούς επί του προσώπου αυτού, ένεκεν της αίγλης του. Όταν απαντά τρομάζει και όταν πείθη εξαναγκάζει εις δάκρυα και ούτω γίνεται αγαπητός και είναι εύθυμος και μετριόφρων. Λέγεται περί αυτού, ότι ουδείς είδεν αυτόν γελώντα, αλλά μάλλον δακρύοντα. Έχει τας χείρας και τους βραχίονας τελείως εσχηματισμένους. Εν τοις λόγοις αυτού, ευρίσκονται πάντες ευχαριστημένοι. Ελάχιστοι εν τούτοις βλέπουσιν Αυτόν. Εις δε τους συναντώντας Αυτόν, αναφαίνεται λιαν μετριοπαθή φυσιογνωμία και παρουσία, είναι άνθρωπος αφαντάστου ωραιότητος, ομοιάζων προς την Μητέρα αυτού, τόσον ωραίαν μεταξύ των γυναικών, ώστε ουδεμία παρομοιάζουσα αυτή, ευρίσκεται καθ’ όλα τα μέρη. Εάν η Υμετέρα Μεγαλειότης επιθυμήσει να τον ιδή, θέλω σπεύσει να τον αποστείλω προς Αυτήν. Ως την επιρροήν, άπασα, η πόλις Ιερουσαλήμ τον τρέμει, διότι είναι κάτοχος όλων των γνώσεων, χωρίς ποτέ να διδαχθή παρ’ ουδενός. Περπατεί γυμνόπους και ασκεπής την κεφαλήν. Πολλοί βλέποντες αυτόν, τον μυκτηρίζουσι ως παράφρονα. Μόλις όμως παρουσιασθή και ανοίξη το στόμα του, πάντες τον φοβούνται και τρέμουσι. Λέγεται επίσης περί αυτού, ότι ουδέποτε εφάνη προς τα μέρη ταύτα προσόμοιός του. Τω όντι δε ως λέγουσι και αυτοί οι Εβραίοι, ουδέποτε ηκούσθη διδασκαλία, ομοία προς εκείνην, ήν ο Χριστός ούτος διδάσκει. Πολλοί δε μεταξύ των Εβραίων, θεωρούσσιν αυτόν ως Θεόν και προς τοιούτον πιστεύουσι.
..................................Υπάρχουν όμως και πολλοί, οίτινες...........................................
ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ........................κατηγορούσιν αυτόν,λέγοντες ότι ...........................................................
CTHN ΘΕΙΑ ΜΟΡΦΗ.................είναι εναντίον προς τους νόμους της.......................................................
ΤΟΥ CΩΤΗΡΟC ....................Υμετέρας Μεγαλειότητος και εγώ αυτός ....................................................
ΚΑΙ ΤΗC .......................παρενοχλούμαι υπό τοιούτων κακοβούλων.....................................................
ΜΗΤΡΟC ΑΥΤΟΥ....................Εβραίων. Λέγεται περί αυτού, ότι ουδέποτε...... ...............................ΠΙCΤΟΤΑΤΟς
Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ.......................δυσηρέστησε τινά και αντιθέτως πάντοτε …...............................ΚΑΙ ΕΥΠΕΙΘΕCΤΑΤΟς
ΕΠΙCΤΟΛΗ..........................έπραττε το καλόν. Πάντες όσοι τον...............................................ΠΟΥΠΛΙΟς
ΦΥΛΑCΕΤΑΙ ΤΟ....................συνανεστάφησαν, ομολογούσιν ότι έτυχον..............................................ΛΕΟΝΤΙΟς
ΑΡΧΕΙΟΦΥΛΆΚΕΙΟ...................παρ’ αυτού ευεργεσιών και θεραπείας................................................ΠΟΝΤΙΟς
ΚΕΡΑΤCΙΝΙ.........................Εξετέλεσα ευπειθώς την Υμετέραν.....................................................ΠΙΛΑΤΟς
ΤΗΣ ΡΩΜΗC ......................επιταγήν. παν ότι δε η Υμετέρα ..................................................ΔΙΟΙΚΗΤΗς
..................................Μεγαλειότης ήθελε με διατάξει, .........................................................ΤΗς
..................................θέλει παραυτα εκτελεσθή.............................................................ΙΟΥΔΑΙΑς

ΣΗΜ. Όλο αυτό το βρήκα μαζί με πολλά άλλα στους κάδους, εκεί όπου πετούν οι άνθρωποι τα Κειμείλια του Χριστιανισμού!...

Αγαπητέ Sesostris, φίλε της αnnας, που υψώθηκε ψηλά από το μάταιο τούτο κόσμο στα 99 της χρόνια, μια από τις τελευταίες επιθυμίες της ήταν, να αξιωθείς να λάβεις όπως έλεγε.. ιστορικά τεκμήρια ώστε να πεισθείς, και να σωθείς εσύ και ο οίκος σου.
Αυτό το τεκμήριο θα ήταν ιεροσυλία να το αμφισβητήσει κάποιος ..(όμως η αnnα γνώριζε καλά τη φύση του ανθρώπου κι έλεγε)..

«Δεν πιστεύουν...όλοι...ξέρεις τι λένε, οι άνθρωποι;...δεν ..θα με πείσεις ..κι αν ..με πείσεις!»...)
«Κάποιοι πρέπει να πάθουν για να μάθουν!» ... κάποιοι άλλοι..λένε: «ή θα πάθεις για να μάθεις...’η θα ακούσεις για να μάθεις!»...
Όμως ο Έλληνας λέει: «πάντα θέλω να μαθαίνω,..όμως μην..τολμήσει κάποιος να μου κάνει το δασκαλο.. μαύρο φίδι.. που τον...»...
Όμως κι ο μεγάλος Ποιητής από ψηλα, λέει το δικό Του τραγούδι: «Ελλάς ...Ελλάς... περήφανη κόρη ...θα σε ταπεινώσω...
έως εδάφους... και η φωνή σου δεν θα ακούγεται πλέον ....και κατόπιν θα σε ευλογήσω..».. μην λές κι εσύ σαν τον Πιλάτο: -τι ΕΊΝΑΙ –αλήθεια;-
Θα μάθεις την αλήθεια όταν από το- ψέμα –φύγεις!...
Τώρα φίλε μου μπορείς να λάβεις απαντήσεις, από τα βιβλία του Eσωτερικόύ Χριστιανισμού, (Άννι Mπεζάντ,Eκδόσεις Kέδρος, κ.α.) και να απαντήσεις στα φλέγοντα ερωτήματα που θέτεις ..όπως .. γιατί..πρέπει να μισήσεις, (και τι σημαίνει αυτό)...το να μισήσεις, μάνα, πάτερα, γυναίκα, παιδιά... για να έρθεις, Στον.."Έναν"!..λάβε τις απαντήσεις και ειρήνευε..
Τέλειοι..γίνεσθε..όπως Εκείνος, Είναι Τέλειος..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2012, 19:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kάτι συμβαίνει..

‘Eνα πρωί η Ρ. ξύπνησε σωματικά αλλά δεν αναδύθηκε στην επιφάνεια της ζωής !
Ήταν σαν όλες της οι δυνάμεις να είχαν μείνει στο βυθό. Το σώμα έχει μισοξυπνίσει όμως ζούσε περίπου

αυτό που συμβαίνει τις ώρες του ύπνου, όταν "κάτι" εγκαταλείπει τον καθημερινό εγκέφαλο που έρχεται σε επαφή με την απτή ,
εξωτερική πραγματικότητα και βυθίζεται σε κάποιο κρυμένο ή παροχυμένο εγκέφαλο

για να αντλήσει δυνάμεις, και το πρωί, με γεμάτες μπαταρίες αναδύεται, σαν από κάποια κολυμβήθρα του Σιλωάμ
ανανεωμένο, και ξανασυνδέεται με την εξωτερική ζωή.

Ο καταποντισμένος εγκέφαλος βρίσκεται αδιάκοπα σε λειτουργία, δεν κοιμάται ποτέ,
είναι ο πρωτογενής μας εγκέφαλος, η πηγή που γέννησε τον μεταγενέστερο εγκέφαλο,
αυτόν που κουράζεται, που εξαντλείται, που έχει ανάγκη απο ανάπαυση και ανεφοδιασμό.

Ο βαθύς εγκέφαλος αντλεί από τις ρίζες τις ίδιας της ζωής.
Το ερώτημα τώρα είναι γιατί δημιουργήθηκε ο δευτερογενής εγκέφαλος, ο επιφανειακός;
και γιατί ξεστρατίζει τόσο εύκολα από τους στόχους του πρωτογενούς εγκεφάλου, στη διάρκεια της μέρας;

Γιατί να έχει δημιουργήσει ανθυγιεινές συνθήκες για τον άνθρωπο;
Γιατί αντλεί μόνο ενέργεια δράσης από τον βαθύτερο εγκέφαλο κι όχι ενέργεια Σοφίας και Γνώσης;
Γιατί αντιστρατεύεται τους ίδιους τους Νόμους της Ζωής;
Γιατί ενεργεί σαν κράτος εν κράτει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 22:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια..

Όλα αυτά υποβάλλουν την ιδέα της ελαττωματικής λειτουργίας ή σύνδεσης με την Πηγή.
Αν το κακό παραγίνει, ο βαθύτερος εγκέφαλος μπορεί να αντιδράσει και να καταστρέψει το αναρχικό βλαστάρι του.

Απ’ αυτή την ασυμφωνία προέρχονται όλες οι νευρώσεις και τα συμπλέγματα, που τόσο μαστίζουν τον σύγχρονο άνθρωπο.
Νεύρωση δεν είναι δυνατό να υπάρξει όταν ο επιφανειακός εγκέφαλος αντλεί από τη Σοφία και τη Γνώση του βαθύτερου εγκεφάλου.

Η απαραίτητη προϋπόθεση για την υγεία και την ισορροπία είναι η σύνεχής σύνδεση και επικοινωνία ανάμεσα στον σύγχρονο και στον πρωτογένή εγκέφαλο ανάμεσα στο εγκεφαλονωτιαίο σύστημα και την παρεγκεφαλίδα. Η τέλεια κατάσταση της αρμονίας βρίσκεται στην κυκλοφορία ανάμεσα σ΄αυτους τους δύο πόλους της ύπαρξης.

Κυκλοφορία σημαίνει συνεχής σύνδεση, συνεχής μετασχηματισμός και ανταλαγή υλών.
Αν κάποιος από τους δύο εγκαφάλους είναι ελαττωματικός ή ανώριμος, δεν μπορεί να γίνει καλή σύνδεση».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 22:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια..

Εκείνο που διδάσκει η εσωτερική πείρα είναι ότι τα διάφορα επίπεδα ή φάσεις ή οι στρωματισμοί, είναι διάφοροι "εγκέφαλοι" ή υποδιαιρέσεις κάποιου εγκεφάλου, ή διαμερίσματα και υποδιαμερίσματά του.

Επομένως, τόσο ο πρωτογανής , όσο και ο δευτερογενής εγκέφαλος αποτελούνται από ένα αριθμό διαμερισμάτων.
Και ελάχιστα απ’ αυτά τα διαμερίσματα είναι αξιοποιημένα.
Οι άνθρωποι ζουν σε ένα μικρό κλουβί, πιστεύοντας ότι δεν έχουν τίποτα άλλο μέσα τους.

Ο πρωτογενής εγκέφαλος περιέχει τη Φύση, τη Ζωή, την Ύλη. Είναι η Θηλυκή Αρχή.
Ο δευτερογενής περιέχει το διαμέρισμα ή τη φυλακή του φλοιού και ποιος ξέρει τι άλλα διαμερίσματα.

Αλλά οι περισσότεροι περνούν τη ζωή τους χωρίς να γνωρίσουν κανένα άλλο διαμέρισμά του.
Που νάξεραν ότι λίγο πιο πάνω άν έκαναν θα άρχιζαν να υποπτεύονται την Παρουσία της Αντρικής ή Πνευματικής Αρχής.

Κάποτε στα βάθη της προϊστορίας, ο άνθρωπος λειτουργούσε βασικά με τον πρωτογενή εγκέφαλο της Θηλυκής Αρχής.

Ποιος ξέρει, ίσως η ανάδυση του δευτερογενούς εγκεφάλου, να μην προκλήθηκε από τον πρωτογενή, αλλά να οφείλεται σε κάποια μεγάλη συμπαντική Ανάπλαση, σε μια νέα Οκτάβα της Δημιουργίας, υψηλότερη και ανώτερη από την προηγούμενη.

Ίσως κάποιο Συμπαντικό, Αντρικό, Νοητικό κύμα να έσπασε επάνω στο Πλανητικό μας Σύστημα, επάνω στη Γη, φέρνοντας στην ύπαρξη τον δευτερογενή εγκέφαλο.

Σύμφωνα μ’ αυτή την εκδοχή, ο δευτερογενής εγκέφαλος δεν θα πρέπει να γεννήθηκε από τον πρωτογενή, ακριβώς όπως το δευτερότοκο ή δευτερογενές παιδί δεν γεννιέται από το πρωτότοκο ή πρωτογενές, αλλά από τους γεννήτορες και των δύο, σε δύο διαδοχικές πράξεις γένεσης ή δημιουργίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 00:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια..

Αλλά ας επανέλθω στο Συμπαντικό κύμα ή στη νέα Συμπαντρική εκροή που δημιούργησε τον δευτερο ή δευτερογενή εγκέφαλο στον άνθρωπο.
Αυτός ο δευτερος εγκέφαλος ήρθε και κάθησε πάνω στον πρώτο, καταπιέζοντάς τον, σπρώχνοντάς τον στο βάθος.

Κάποτε, ο νέος εγέφαλος δεν ενεργούσε τόσο δυναστικά επάνω στον παλιό.
Αλλά από την εποχή της γαλλικής διαφώτισης και πέρα, επέβαλε την τυραννία του.
Κρατάει φιμωμένο τον βαθύτερο εγκέφαλο και κατά κανόνα, αρνείται τα δικαιώματά του.

Το αποτέλεσμα είναι μια τερατώδεις ανάπτυξη του εγωκεντρικού φλοιού που δεν διαθέτει ούτε συνειδητή νόηση, ούτε ηθική συνείδηση.
Δεν μπορεί να σταματίσει ότι ξεκινά.
Πολλαπλασιάζει συνέχεια, παράγει ασταμάτητα, πειθαναγκαστικά, οδηγόντας έτσι την ανθρωπότητα στην καταστροφή.

Γι αυτό είναι επείγουσα ανάγκη να ξαναβρούν οι δυο εγκέφαλοι την σύνδεσή τους και να συνεργαστούν.
Ο επάνω να στελνει την ενέργεια του στον κάτω και ο κάτω στον επάνω.

Αυτό το έργο έρχεται να κάνει ο Παράκλητος στις μέρες μας.
Τα περιεχόμενα του επάνω έρχονται σε Ιερή Ένωση με τα περιεχόμενα του κάτω και το μικτό προϊόν δια του Αγίου Του Πνεύματος θα κυλά στον έξω κόσμο με ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα .

Αυτό το χρέος του επάνω εγκεφάλου είναι να μεταστοιχειώνει την prima materia του κάτω, να την αλέθει και να την ανέβάζει στο επίπεδο της Αντρικής, Φωτεινής Αρχής.

Ολόκληρη ή μεγάλη Οκτάβα της Ύλης, με τις Υπο-Οκτάβες της από Φύση- Ζωή, θα πρέπει να περάσει από τον μετασχηματιστή του επάνου εγκεφάλου και να πνευματοποιήθεί.

Θα συντελείται τις στιγμές αυτές μια κάθοδος του Πνεύματος, στην Ύλη για να την ανεβάσει,να την Πνευματοποιήσει.
Είναι κάτι ανάλογο με εκείνο που έκανε ο Χριστός.

Μην ξενάμε πως προσπάθησε να διδάξει στους ανθρώπους πως να ανέβουν από το σκότος στο Φως, από το Θάνατο στην Ζωή, από την Ύλη στο Πνεύμα, από το Βασίλειο του κόσμου τούτου στη Βασιλεία των Ουρανών.

Είναι πλέον γεγονός η ανθρωπότητα εισήλθε σ’ ένα νέο κύκλο, σε μια καινούργια ανώτερη Οκτάβα με την ανατολή του νέου, ανώτερου εγκεφάλου.
Αλλά αυτή η νέα Οκτάβα, αυτός ο νέος νους έχει τέσσερα σημεία.

Το γήινο σημείο του, το πιο χαμηλό, το υδάτινο, το αεριώδες και το πύρινο.
Το ίδιο και ο πρωτογενής εγκέφαλος, που το απώγειό του είναι το πύρινο σημείο του.

Εκεί συμπλέκεται με το χαμηλώτερο σημείο του νέου εγκεφάλου, δηλαδή με την υλική του υποδιαίρεση και αυτό το κράμα συνιστά τον σύχρονο εγκέφαλο με τις εξάρσεις του και τα μοιραία σφάλματά του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 11:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αδέλφια μου καλημέρα σ' όλους,

βρισκόμαστε στην αρχή ,ή εργασία είναι τεράστια
και μέσα σ΄αυτό το χρόνο θα στείλω Θεού Θέλοντος συμπυκνωμένη τροφή,
επιφορτίστηκα ΜΌΝΟ να στείλω όλο το γράμμα,
καθώς το Έργο μέσα μας Άλλος το ολοκληρώνει!

άγελος είμαι από την αρχή, δεν γελώ ,η εσωτερική χαρά μου όμως δεν σβήνει,
καθώς σπουδάζω μαζί σας το Μέγα και Πλατύ "ΕΡΓΟ ΤΟΥ",
.. σκέπτομαι ότι ευρισκόμενοι όλοι ΜΑΖΙ ΤΟΥ, θα βλέπουμε ο ένας το πρόσωπο του άλλου, ,
και θα συνεχίζουμε να ανακυκλώνουμε κι εκεί, την Πνευματική Αγάπη και Γνώση Του, που επεκτείνονται ως το άπειρο..
.. παρακαλώ ..την ανοχή σας για την όποια ατέλειά μου..

"Εωσού καταντήσουμε "ΌΛΟΙ" στην Οικονομία των Υιών!"

ΑΓΑΠΗ ΕΙΡΗΝΗ ΧΑΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 11:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
agelos
βρισκόμαστε στην αρχή ,ή εργασία είναι τεράστια
και μέσα σ΄αυτό το χρόνο θα στείλω Θεού Θέλοντος συμπυκνωμένη τροφή,

Καλημέρα agelos και καλή συνέχεια.Μια ερώτηση μόνο και φεύγω.

Την συμπυκνωμένη τροφή με τι θα την αραιώσουμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 11:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη χαλάς το θέμα Νικόμαχε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 12:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μη χαλάς το θέμα Νικόμαχε!



Γιατι agelos ?

Ποιό θέμα agelos ?

Αφού ο συγγραφέας δεν ενδιαφέρεται για την πνευματική υγεία των αναγνωστών του!

Θα μπορούσες ποτέ να φανταστείς,πώς είναι δυνατόν να υποστεί κάποιος κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις,απο αυτα που γράφεις?Κοινώς να εκραγεί?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 13:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΔΙΑΛΟΓΗ

Ας διακρίνουμε την φύση των σκέψεων συναισθημάτων μας πρώτα κι ας κάνουμε μια διαλογή.
Η δομή του ανθρώπου εκτός από το φυσικό σώμα έχει κι αλλά σώματα πιό λεπτά ακόμη, μαθαίνουμε ακόμη ότι αφήνοντας ελεύθερα όλα τα πάθη βάζουμε σε κίνηση τα ρεύματα του αστρικού επιπέδου όπου βρίσκονται οι πιό τερατώδεις οντότητες που έλκονται και έρχονται να κατακλύσουν την ανθρωπότητα.

Αυτή η άγνοια των ανθρώπων στο θέμα της ίδιας της δομής τους και στις ανταλαγές που κάνουν, χωρίς διακοπή μ’ όλα τα αόρατα όντα των άλλων περιοχών είναι η αιτία των μεγαλύτερων δυστυχιών.

Όμως την μέρα που ο άνθρωπος θα γνωρίζει πως είναι κατασκευασμένος, πια είναι τα άλλα επίπεδα και πως είναι χωρίς διακοπή σε σχέση με τα όντα όλων των άλλων επιπέδων, τότε θα προσέχει θα κάνει μια διαλογή ,θα αποβάλει ορισμένα στοιχεία θα κλείνει τις πόρτες στις εχθρικές δυνάμεις και δεν θα τις ανοίγει παρά στις ευεργετικές, στις αρμονικές και στις δημιουργικές δυνάμεις.

Το σώμα μας είναι κατασκευασμένο με τα υλικά που απορροφάμε, αν αυτά τα υλικά δεν είναι αγνά και είναι βλαβερά θα είμαστε ακάθαρτοι και άρρωστοι.
Να ένας απόλυτος νόμος όχι μόνο στο φυσικό επίπεδο, αλλά ακόμη και στο ψυχικό ή στο επίπεδο της σκέψης και του συναισθήματος

Η διαλογή είναι μια ολόκληρη επιστήμη, οι σκέψεις και τα συναισθήματα είναι καμωμένα από τα ίδια υλικά. Αν αφήνεις ακαθαρσίες να μπαίνουν στο αστρικό και στο νοητικό επίπεδο ανοίγεις πόρτα στους δαίμονες. Ο Χριστός τους θεράπευε και τους έλεγε: "Πήγαινε και μην αμαρτάνεις πια», δηλ. μην αφήνεις ακαθαρσίες να μπαίνουν μέσα σου.

Όμως η νεολαία πρέπει να το μάθει αυτό, ότι απορροφώντας χωρίς διακοπή ακαθαρσίες στο ρευστό επίπεδο των εκπορεύσεων ανοίγει την πόρτα σε όλες τις ανωμαλίες, γιατί υπάρχει μια απόλυτη αναλογία ότι, το πως θα είναι ολόκληρη η ύπαρξη του, αυτό εξαρτάται από την φύση των στοιχείων που απορροφά.
Αλλά πως διαλέγουμε τις σκέψεις και τα συναισθήματα;

Σημ.Νικ, αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι είναι απλό, μην διαβάζεις, όμως μην μιλάς για όλους τους άλλους!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 14:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΧΝΑΣ μια πολύ σοβαρή παράμετρο του φόρουμ -aggelos-
το φόρουμ είναι τόπος ΔΙΑΛΟΓΟΥ και όχι κηρύγματος !
Όταν κάποιος σου κάνει μια ερώτηση , απλά των αγνοείς ,
και συνεχίζεις την αντιγραφή απο τα βιβλία που διαβάζεις

ποιος σου είπε οτι διαβάζουν κάποιοι αυτά που (αντί)γράφεις ?
εχεις παρεξηγήσει λίγο τα μέλη του φόρουμ μας

Στο καράβι σου μπορείς να γράφεις οτι θέλεις ,
οσο εχεις την ανοχή της διαχειρίσεις ,
οχι όμως να εξαπλωθεί το κήρυγμα της αίρεσης σας και σε άλλα θέματα!


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 14:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος τα διαβάζει αυτά τα ακαταλαβίστικα που γράφει?
Άγγελος γράφει, Άγγελος διαβάζει.

Άντε καμιά φορά και κανένας με .... “ντοκτορ ά” στην θεοσοφία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 15:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημ.Νικ, αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι είναι απλό, μην διαβάζεις, όμως μην μιλάς για όλους τους άλλους!


Σε ποιά ακριβώς πρότασή μου,μίλησα για κάποιον άλλο?

Ξέρεις η "μπουρδολογία" και η παραποίηση της φιλοσοφίας εκ μέρους σου ή εκ μέρους αυτών τους οπόίους αντιγράφεις,προκαλεί συναισθήματα αηδίας και ο νούς την απορρίπτει [την μπουρδολογία],μετά βδελυγμίας.

Για μένα μιλάω.Αν κατά...τύχη έχει και άλλος ίδιες απόψεις ίσως το πεί.


quote:

Και ποιος τα διαβάζει αυτά τα ακαταλαβίστικα που γράφει?
Άγγελος γράφει, Άγγελος διαβάζει.

Άντε καμιά φορά και κανένας με .... “ντοκτορ ά” στην θεοσοφία



Χαχα
Καααααλόοοοοο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 15:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν είχα ψυχή,διαβάζοντας τα παραπάνω βαρέθηκε κι έφυγε... ή αλλιώς ο ορισμός του ψυχοβγάλτη...
τελικά η βλακεία είναι ανίκητη,ή απάλευτη όπως θα έλεγε η μικρή μου αδελφή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 04:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αν είχα ψυχή,διαβάζοντας τα παραπάνω βαρέθηκε κι έφυγε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy