ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 01:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ θέλεις να αποκτήσεις αγνότητα κι εγώ να δώσω τη μαγική λέξη για να γίνει ένα κλικ μέσα σου αδελφέ.
Μμμ και ποια είναι η μαγική λέξη;..
Σημειώνω ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς αποκτά κάποιος την αγνότητα. Το εαυγγέλιο δεν σου δίνει την μέθοδο, σου δινει την θεωρία.
(Απαντάει δηλαδή στο ΤΙ, αλλά όχι στο ΠΩΣ)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/10/2011 01:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 04:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν ένας εφθασε, ολοι εφθασαν...

ΕΚΕΙΝΟΣ άνοιξε το δρόμο...

ΡΩΤΑΣ το πως θα το αποκτήσεις, ζητάς τη μέθοδο,και μπορείς,να φθάσεις την θέωση την ολοκλήρωση, σήμερα,όχι αύριο..

ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ σήμερα λέει σ' όλους, "Ελάτε να αγοράσετε χωρίς αργύριο και χωρίς χρυσίο".

Κι εσύ θα πεις,"μα καλά πως θα πληρώσω?"

Τα χρήματα που πρέπει να δώσεις θα είναι μια ζωή αφιερωμένη στην αποστολή σου...

κι αν περάσεις "δια πυρός και σιδήρου",τι μ'αυτό? Εκείνος θα σε ελευθερώνει δια παντός..γίνεσαι Θεός, αυτοπραγματώνεσαι.

Τα μυστικά όμως, συ γνωρίζεις,λέγονται από το στόμα στο αυτί..

Θέλεις όμως πράγματι να γνωρίσεις? Γιατί άτολμοι,δειλοί κ.λ.π. πετιούνται έξω...

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 13:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά αυτα που λες Άννα.
Πράγματι αν ένας έφτασε, όλοι μπορούν να φτάσουν.
Δες τα πμ σου και συζητάμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 14:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aν ένας εφθασε, ολοι εφθασαν...

ΕΚΕΙΝΟΣ άνοιξε το δρόμο...
----------------------------------------------------------------




-Ποιος ειναι Εκεινος Αννα;Ενας απο εμας;Αν ειναι ετσι πολυ μ'αρεσει αυτο,ετσι υπαρχει ελπιδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 15:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk

-Ποιος ειναι Εκεινος Αννα;Ενας απο εμας;Αν ειναι ετσι πολυ μ'αρεσει αυτο,ετσι υπαρχει ελπιδα.



Δεν είναι ενας απο μας φίλε Notirk,αλλά ενας απο Αυτούς!!
Τούς Ελλοχίμ!!!
οπότε άστα να πάνε,δεν υπάρχει ελπίδα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 15:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ πολυ ανεβασμενο σε πιανω ,αισιοδοξο

Edited by - stiv on 10/10/2011 15:09:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 15:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Notirk

-Ποιος ειναι Εκεινος Αννα;Ενας απο εμας;Αν ειναι ετσι πολυ μ'αρεσει αυτο,ετσι υπαρχει ελπιδα.



Δεν είναι ενας απο μας φίλε Notirk,αλλά ενας απο Αυτούς!!
Τούς Ελλοχίμ!!!
οπότε άστα να πάνε,δεν υπάρχει ελπίδα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
-----------------------------------------------------------



-Γιατι μου το χαλας Νικομαχε...και οτι αρχισα να ανεβαινω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 15:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικ πολυ ανεβασμενο σε πιανω ,αισιοδοξο

Edited by - stiv on 10/10/2011 15:09:14


Μπααα Σταυρο,κάθε άλλο!Κοίτα τι λέει η Αννα.

quote:

Τα χρήματα που πρέπει να δώσεις θα είναι μια ζωή αφιερωμένη στην αποστολή σου...

κι αν περάσεις "δια πυρός και σιδήρου",τι μ'αυτό? Εκείνος θα σε ελευθερώνει δια παντός..γίνεσαι Θεός, αυτοπραγματώνεσαι.

Τα μυστικά όμως, συ γνωρίζεις,λέγονται από το στόμα στο αυτί..


πώς να ανέβεις,αν κατανοείς πλήρως το νόημα αυτών των φράσεων?
Και πώς μπορείς να αντιδράσεις,αν δεν...αυτοπραγματώνεσαι,αλλά ξέρεις οτι Αυτός είσαι κι εσύ?Ενα κομμάτι Του,αλλά ταυτόχρονα και ολόκληρος Αυτός!!!

Ασε,Σταύρο,είναι επικίνδυνες σκέψεις αυτές,για την ισσοροπία του νου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 15:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Ποιος ειναι Εκεινος Αννα;Ενας απο εμας;Αν ειναι ετσι πολυ μ'αρεσει αυτο,ετσι υπαρχει ελπιδα.
Λες ο Χριστός να κατέβηκε για να μας δείξει κάτι που δεν γίνεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 16:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
-Ποιος ειναι Εκεινος Αννα;Ενας απο εμας;Αν ειναι ετσι πολυ μ'αρεσει αυτο,ετσι υπαρχει ελπιδα.
Λες ο Χριστός να κατέβηκε για να μας δείξει κάτι που δεν γίνεται;
------------------------------------------------------------



-Eννοεις τον Χριστο της θρησκειας,η τον Χριστο κομιστη του μηνυματος
σωτηριας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 16:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.. τον κομιστήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 16:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε.. τον κομιστή
-----------------------------------------------------


-Ε...τοτε ναι..κατεβηκε για να δειξει κατι που γινεται,σ'αυτους που το εχουν αναγκη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 17:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
----Πολύ μπέρδεμα βρε παιδιά,όλα είναι απλά----

τώρα έχουμε να κάνουμε με το χρηστικό του ΠΝΕΎΜΑ.


Το λέω απλά [βλέπε πίσω απ'αυτό που λέω, σημαίνει πιάνε την ουσία, το γράμμα θανατώνει,το πνεύμα ζωοποιεί,]

"μην στεναχωριέστε που θα φύγω,δεν θα σας αφήσω ορφανούς,θα στείλω άλλον, ΠΑΡΑΚΛΗΤΟ αγαθό,κι Αυτός[είναι Εκείνος ]

θα μας οδηγήσει να περπατήσουμε σε όλη την αλήθεια Του." Αυτό μας είπε πριν να φύγει ο Κύριος...κι εννοούσε το Πνεύμα το Άγιο.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 17:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ,ΕΞΑΓΝΊΖΕΣΑΙ,ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ,ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ,ΚΛΠ..ΚΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ "ΕΚΕΙΝΟΣ"ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕ ΧΑΡΑ..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 18:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Ε...τοτε ναι..κατεβηκε για να δειξει κατι που γινεται,σ'αυτους που το εχουν αναγκη.
Και ποιοι είναι αυτοί που δεν το έχουν ανάγκη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 18:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια η άποψη σας για το ΤΑΟ?

Αυτός που αγαπάει τον ανθρωπισμό,αλλά όχι την μάθηση θα σκοντάψει πάνω στην άγνοια.

Αυτός που αγαπάει τη σοφία αλλά όχι την μάθηση ,θα σκοντάψει πάνω στην έλλειψη αρχών.

Αυτός που αγαπάει την αφοσίωση,αλλά όχι την μάθηση,θα σκοντάψει πάνω στην έλλειψη συμπάθειας, πάνω στην ακαμψία.

Αυτός που αγαπάει την εντιμότητα αλλά όχι την μάθηση, θα σκοντάψει πάνω στη βία.

Κι ένας που αγαπάει την δύναμη του χαρακτήρα, αλλά όχι τη μάθηση,θα σκοντάψει πάνω στην απερισκεψία.

Εφάρμοσε πέντε πράγματα όπου κι αν βρίσκεσαι,τότε θα είσαι άνθρωπος με ανθρωπισμό: "Σοβαρότητα, ανεκτικότητα, αλήθεια,

επιμέλεια, και γενναιοφροσύνη.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 19:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
-Ε...τοτε ναι..κατεβηκε για να δειξει κατι που γινεται,σ'αυτους που το εχουν αναγκη.
-----------------------------------------------------


Και ποιοι είναι αυτοί που δεν το έχουν ανάγκη;
------------------------------------------------------



-Αυτοι που ψαχνουν απο περιεργεια,η για να κανουν επιδειξη των γνωσεων τους,δεν το εχουν αναγκη,δεν χρειαζεται να σωθουν.

-Αυτοι που που το εχουν αναγκη,χωρις την Αληθεια που φερνει το χρηστικο μηνυμα,η ζωη τους ειναι μαρτυρικη.


Edited by - Notirk on 10/10/2011 19:19:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 19:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999
---Πολύ μπέρδεμα βρε παιδιά,όλα είναι απλά----

τώρα έχουμε να κάνουμε με το χρηστικό του ΠΝΕΎΜΑ.


Οχι Αννούλα μας.
Μήπως το μπέρδεμα το έχεις εσύ?
Θα σου συνιστούσα να μελετήσεις λίγο Κούντερα,να δείς ποιοί έχουν την εξουσία επι θνητών και ασωμάτων!

Υ.Γ.
Το 999 εχει καμμιά σχέση με το 666?
Παραλαγή?Κάλυψη?Τυχαίο?
Εσύ θα μας πείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 19:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oχι καλε μου το 666 το εχει αυτός που ερχεται απεναντι μου ...Αντανακλαση λοιπον...

θα μιλησουμε για τους αριθμους,παρακατω,[οταν τρέχω, οι οξιες δεν με προλαβαινουν...]

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 20:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999

ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ,ΕΞΑΓΝΊΖΕΣΑΙ,ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ,ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ,ΚΛΠ..ΚΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ "ΕΚΕΙΝΟΣ"ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕ ΧΑΡΑ..


Μπορείς στις 26 του μήνα να μου πληρώσεις το Φ.Π.Α ; Εκεί να δεις χαρά που θα 'χω ...

[σημ : Βασικά ... μπήκα σ' όλα τα θέματα που άνοιξες με το "καλημέρα σας" στο φόρουμ. Κάποια από αυτά θυμίζουν αντιγραφές από σημειώσεις "μαθήματος" - κατά πάσα πιθανότητα φωτοτυπίες σημειώσεων που σου έδωσε ο δάσκαλος στη σχολή "εσωτερισμού" που πας - κι άλλα μοιάζουν με "σκονάκια" από διαγώνισμα, από την ίδια σχολή. Επειδή στη ζωή μου δεν μασάω τα λόγια μου, θα στο πω στα ίσα : Λες μπούρδες, κατά πάσα πιθανότητα επειδή έκανες τον κύκλο σου σα γυναίκα και τώρα δεν υπάρχει κανένας να σε πάει μια εκδρομή στα 3-5 πηγάδια - έστω και στο Λιτόχωρο δηλ. - να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλουδάκι σου. Ασχολείσαι με τον Πλούταρχο, επειδή μάλλον δεν υπάρχει κανένας ήρωας να σε πάει στον άλλον Πλούταρχο να γουστάρεις λίγο με το "Αχ! κορίτσι μου / στους χτύπους της καρδιάς μου απόψε χόρεψε" και να πιεις κα'να δυο γουλιές Jack να "κάνεις κεφάλι". Επίσης, δεν έχω καταλάβει αν είσαι απογoητευμένη "θεούσα" που κάθε βράδυ ανάβει το καντήλι - στο 'κονοστάσι το ξύλινο, ξέρεις, εκείνο που κρέμεται στις γωνίες - ή αν πρόσφατα πήρες διαζύγιο από τον άντρα σου επειδή "την είδες" εξελιγμένη και ανώτερη και εντεταλμένη μιας κάποιας υπηρεσίας προς την χιλιοξεσκισμένη ανθρωπότητα. Όπως και να 'χει το πράμα, επειδή η ανθρωπότητα δεν σε / σας χρειάζεται αλλά προτιμά ένα ζουμερό καλοψημένο τζίζμπεργκερ και μία maxi Coca Cola, σε συμβουλεύω να αλλάξεις στυλάκι - δεν σου πάει το στρας / μη καλέ, μη το φοράς - και να βάλεις την μεταξωτή διάφανη ρόμπα της Προσωπικής Άποψης. Αν δεν ξέρεις που πουλάνε τέτοια ρούχα, πήγαινε Σάββατο μεσημέρι στην λαϊκή στη Βούλγαρη - ξέρεις, αερογέφυρα που πάει για Χαλκιδική - και βρες τον τελευταίο πάγκο - μπροστά στην εκκλησία των Τριών Ιεραρχών - με τα ενδύματα. Φιλάκια ... zip. ]

Σου δίνω λοιπόν τον τρόπο να φτάσεις στην θέωση, στην αυτοπραγμάτωση, στο πιο top δηλ. πνευματικό επίπεδο που έφτασε ποτέ άνθρωπος, να γίνεις δηλ. ο κυβερνήτης του StarTrek του Εσωτερισμού >

http://www.opencalendar.gr/portal/resource/event/location/dimos_thesalonikis/pageNumber/1

'Χαίρω πολύ, Νόρα' στο Σχήμα εκτός Αξονα, 16 Οκτωβρίου 2011, 21:00

Καλό! να πας ...

Caveman στο Θέατρο Αριστοτέλειον, 14-16 Οκτωβρίου 2011

Όλα τα λεφτά! μην το χάσεις ...

Ο Elvis Costello στη Θεσσαλονίκη, 24 Οκτωβρίου 2011, 21:00, Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Τα σπάει! Δες τον φάτσα! ... να πας ... παίζει καλή κιθάρα ...

Θα σου έλεγα να πας και στον

O Wax Tailor στο Block33, 11 Νοεμβρίου 2011, 21:00 στο Block33

αλλά δεν ξέρω τον βαθμό συνειδητότητάς σου (είναι για level 5 και άνω αυτός)

Edited by - zip on 10/10/2011 21:26:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 20:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ΑΡΙΘΜΌς ΕΝΝΕΑ αποδίδει γενικώς τη δημιουργικότητα του μοναδικού δημιουργού,πνευματικού, τριαδικού Θεού,

αλλά συνάμα αποδίδει και την κάθε ολοκληρωμένη δημιουργία Του. Ειδικώς αποδίδει τη δημιουργημένη με την υπέρτατη σοφία και αγάπη

Του,την συγκεκριμένη τριπλή δημιουργία Του,την πνευματική -την αιθερική -και την υλική γήινη.

Ως εξ όλων αυτών, ο άνθρωπος μπορεί πλέον εκ των κάτω προς τα άνω, ως άνω θρώσκων άνθρωπος, με τον καθημερινώς ένθεο βίο του,

να αυτοτελειώνεται, να αυτοπνευματώνεται, να θεώνεται [πνευματο-ψυχο-υλικώς,] μέσω των τριών υποστάσεων του,του πνεύματος της ψυχής

και της ύλης του...

Ο ΔΩΔΕΚΆΛΟΓΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΚΩΣ Σ. ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 21:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! να μην ξεχάσω το σημαντικότερο ...

Tango Seduccion στο Μέγαρο Μουσικής, 22 Οκτωβρίου, 21:00

Αυτό είναιι ... άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις! Πάρε μαζί σου καμιά ντουζίνα χαρτομάνδυλα, always ultra night 2 pack - το μωβ, ξέρεις, αυτό με την έκπτωση, [αλήθεια ξέρεις ; ή ξέχασες ;], και κάτσε πίσω πίσω, γαλαρία. Μετά τις 23:00 μπορεί να νοιώσεις σαν την τύπισσα στο "Άρωμα γυναίκας" : Ξέρεις, εκεί που χορεύει ο γκαβός Πατσίνο στο κέντρο του μαγαζιού ...

http://www.youtube.com/watch?v=dBHhSVJ_S6A

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 00:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα σε κάποιο θέμα σου - το θέμα σου "Αποκάλυψη", του Ιωάννη μάλλον εννοείς - το "Μη με ρωτάς" των Λοϊζου / Παπαδόπουλου. Να σε ενημερώσω πως αυτό το τραγούδι γράφτηκε από τον Λευτέρη Παπαδόπουλο στα χρόνια της δικτατορίας στην Ελλάδα, αρχικά είχε αποφασισθεί να το τραγουδήσει ο Μανώλης Ρασούλης - ο οποίος εκείνη την μέρα πήγε στην ηχογράφηση με φωνή γαϊδουράγκαθο από την πρωϊνή διαδήλωση - και το τραγούδι αναφέρεται στον πόλεμο του Βιετνάμ. Τώρα, τι σχέση έχει το μονοπάτι του Χο Τσι Μινχ με την Αποκάλυψη του Ιωάννη, αυτό μονάχα εσύ μάλλον θα το ξέρεις για να το συμπεριλάβεις στο θέμα σου ... Αν έβαζες π.χ το "Συρματοπλέγματα" ή το "Τρίτος Παγκόσμιος" - από τον ίδιο δίσκο είναι - θα μπορούσα ίσως να σου βρω και κάποια σχέση. Αλλά το "Μη με ρωτάς" ... εντελώς άσχετο ρε παιδί μου ... Εκτός κι αν το έβαλες δηλ. για άλλο λόγο, π.χ για να μην σε ρωτάνε δηλ. τα μέλη ... Πάντως, καλό θα είναι να αποφεύγεις τέτοια τραγούδια γιατί η πνευματικότητά τους δεν συνάδει δηλ. με το στυλ σου. Με εννοείς ; Αυτό το "οι δάσκαλοί μου, μου έλεγαν ότι σ'ένα χρόνο θα κατανοήσω την Πνευματική τροφή που έλαβα σήμερα", ε, ρε παιδί μου, δεν κολλάει με τίποτε με το "Τα πολυβόλα σωπάσαν / οι πόλεις αδειάσαν και 'κλείσαν ", όπως και να το κάνεις δηλ.

Αλήθεια, είχες πολλούς δάσκαλους, ε ; Καταλαβαίνω. Μόνο που "Δάσκαλε που με δίδαξες το μάθημα το ένα / δάσκαλο δεν χρειάζεται ο μαθητής κανένα". Εγώ αυτής της οπτικής είμαι. Ρασούλεια οπτική θα μου πεις ... αλλά, τι να γίνει ; Προτιμώ το κοτλέ παντελονάκι από το σμόκιν ...

Και μια που θα μ' έχεις εδώ στο θέμα σου να τα λέμε, βάλε κι εσύ ρε παιδάκι μου κάτι πιο άνετο, πιο αέρινο, πιο - πως να στο πω δηλ. και ντρέπομαι - πιο σέξυ ρε παιδί μου. Μην μου έρχεσαι με κρινολίνο. Βάλε λίγο ρουζ, λίγο κραγιονάκι, ξύρισε και το μουστάκι ... καλλωπίσου δηλ. λίγο ρε κοπέλα μου ...


Edited by - zip on 11/10/2011 00:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 00:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτιμώ το κοτλέ παντελονάκι από το σμόκιν ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 00:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, εντάξει ; Άλλαξες ; Φρεσκαρίστηκες ; Excellent! Θέλω - για αρχή, έτσι ; - να ακούσεις - πολύ προσεχτικά όμως - αυτό το τραγούδι > [ http://www.youtube.com/watch?v=HatVkhlKn0Y ] Μετά, θέλω να μου σχολιάσεις τους παρακάτω στίχους :

"Όποιος δεν είναι αμαρτωλός / δε σκύβει πάνω του ο θεός
χωρίς να πέσει στ' άνομα / δε ψάχνει για ευτυχία
και το καθόλου αμαρτωλός / είναι κι αυτό αμαρτία"

Τι γνώμη έχεις γι' αυτό ; Συμφωνείς ; (Και γιατί). Διαφωνείς ; (Και γιατί). Γιατί - κατά την γνώμη σου - λέει "και το καθόλου αμαρτωλός / είναι κι αυτό αμαρτία" ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 01:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2ο πρόβλημα που έχω και θέλω την γνώμη σου. Απ' ότι κατάλαβα, σ' αρέσει ο Λοϊζος. Θα ήθελα να ακούσεις λοιπόν ένα τραγούδι από τα τραγούδια της Χαρούλας, το "Τίποτε δεν πάει χαμένο" [ άκου http://www.youtube.com/watch?v=5d0Ma3bB6N0 ].

Θέλω να μου εξηγήσεις γιατί λέει "Τίποτε δεν πάει χαμένο / στη χαμένη σου ζωή / τ' όνειρό σου ανασταίνω / και το κάθε σου γιατί". Επίσης θέλω - 'ντάξει, αυτό είναι λίγο δύσκολο - να βρεις την σχέση που έχει αυτός ο στίχος με αυτό που λες : "Δίνω σήμερα τρία κλειδιά, άνοιξε μ΄αυτά το πνεύμα σου και ελευθερώσου!".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 01:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης δύο ερωτήσεις λίγο πιο δύσκολες [ πάλι σε σχέση με τον Μάνο Λοϊζο ] : 1) Ποιον ψάχνει η Δήμητρα Γαλάνη στο τραγούδι "Σε ψάχνω"; και 2) Τι όργανο ακούγεται στην εισαγωγή της μελωδίας του κομματιού "Τσιφτετέλι" από το soundtrack της ταινίας "Ευδοκία" ;

Και η πιο δύσκολη απ' όλες τις ερωτήσεις - αυτή θα σε δυσκολέψει πολύ, το ξέρω - : Στο δίσκο "Τα νέγρικα", o Λοϊζος έχει ένα τραγούδι σε στίχους του Γιάννη Νεγρεπόντη με τίτλο "Ο νέγρος ο ζωγράφος". Το τραγούδι μιλάει για την ιστορία ενός νέγρου ζωγράφου, του Τζακ, ο οποίος ζωγράφισε λέει τον Χριστό και τον έκανε νέγρο, αράπη! Φαντάσου τώρα, ε ; Ο Ιησούς αράπης! Πως σου φαίνεται αυτό ; Θα σε ενοχλούσε ρε παιδί μου ένας αράπης Jesus ; Στο τέλος βέβαια ο Τζακ τα κακαρώνει [ αυτό έλειπε δηλ. να ζούσε κιόλας ... ] και τον βρίσκουν κρεμασμένο ...

Λοιπόν, anna999, θα περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σου και θα κλείσω αυτή την μεταμεσονύχτια σεμνή παρέμβασή μου στο θέμα σου, με λίγους στίχους - [ made in zip ] - που μου ενέπνευσε το ύφος της διαλεκτικής σου.

Δεν σου παν, δεν σου παν
τα πολύ στενά κολάν
αχ βρε δεν σου παν, δεν σου παν
τα στενά κολάν

Δεν σου παν, δεν σου παν
οι βουτιές του Peter Pan
αχ βρε δεν σου παν, δεν σου παει
δεν σου πάει ο Peter Pan

Θα σου παν, θα σου παν
οι σταυροί της Κου Κλουξ Κλαν
αχ βρε θα σου παν, θα σου πάει
η Κου Κλουξ Κλαν

Θα σου παν, θα σου παν
δυο καινούργια ρουλεμάν
αχ βρε πως σου παν, πως σου πάει
το μακρύ σασμάν

Δεν σου παν, δεν σου παν
δεν σου πάει ο Superman,
αχ βρε δεν σου παν, δεν σου παν
τα κουκιά μπαγλάν

[ Χειροκροτήστε με ]


Edited by - zip on 11/10/2011 02:31:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 09:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip, σήμερα είναι μια καινούργια μέρα. Να είσαι καλά,αν δεν ήσουν κι εσύ ...

Σ'ευχαριστώ,αυτό που είπες το κράτησα,αλλάζω σελίδα, όμως όλοι αλλάζουμε,η εποχή μας καλεί να αλλάξουμε...

Πολυποίκιλος Εκείνος,πολυποίκιλοι κι εμείς!

Ενας πάμπλουτος βασιλιάς, περπατούσε μεταμφιεσμένος μέσα στην αγορά..κάποιος έλεγε..πουλάω αλήθειες,για 10, για 1000,για1.000.000,

Ο Βασιλιάς του είπε,δώσε μου την ακριβή αλήθεια..,ο πωλητής του έδωσε ένα χαρτάκι που έγραφε, "Κάνε ότι κάνεις, όμως περίμενε μετά

τις συνέπειες!"

Οταν πήγε στον κουρέα του ο βασιλιάς μονολογούσε ,δυνατά..ο κουρέας άκουγε,..κάνε ότι κάνεις...και τότε, πέφτει στα πόδια του

του βασιλιά και του λέει, έλεος βασιλιά μου οι εχθροί σου ζητούν να σε σφάξω ...όμως εσύ τα γνωρίζεις όλα..

---Τελικά ήταν φθηνή ή ακριβή η αλήθεια που πλήρωσε?---

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 09:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999

Όμως όλα τα θέματα "είναι ένα θέμα". Αφορούν τη σωτηρία της Ψυχής κι αυτό αναμφίβολα είναι σημαντικό.[1] Θα γίνουν πολλές συζητήσεις... [2] όμως για να εξηγήσω το μοναδικό αυτό θέμα με σαφήνεια και επάρκεια χρειάζομαι χώρο και χρόνο...[3] και είμαστε μόνο στον πρόλογο διότι "Ο λαός χάνεται δι' έλειψιν γνώσεως"[Ωσηέ δ'6][4]


Καλημέρα γλυκιά μου ... Χθες, οφείλω να ομολογήσω, ήταν μια αξέχαστη νύχτα ...

[1] "Όμως όλα τα θέματα "είναι ένα θέμα". Αφορούν τη σωτηρία της Ψυχής κι αυτό αναμφίβολα είναι σημαντικό." Ε, καλά βρε anna999, γιατί δεν άνοιξες ένα θέμα με τίτλο "Η σωτηρία της ψυχής" ; ... να βάλεις και το τραγουδάκι του Κραουνάκη, ξέρεις, το "Η σωτηρία της ψυχής / είναι πολύ μεγάλο πράγμα / σαν ταξιδάκι αναψυχής / μ' ένα κρυμμένο τραύμα."

[2] "Θα γίνουν πολλές συζητήσεις..." Ε, καλά, αυτό είναι σίγουρο. Με μένα παρέα εδώ, θα γίνει μεγάλος τζερτζελές.

[3] "όμως για να εξηγήσω το μοναδικό αυτό θέμα με σαφήνεια και επάρκεια χρειάζομαι χώρο και χρόνο..." Για χρόνο έχεις άφθονο. Για χώρο ... χλωμό το κόβω, αλλά, 'ντάξει, προσπάθησε.

[4] "και είμαστε μόνο στον πρόλογο διότι "Ο λαός χάνεται δι' έλειψιν γνώσεως"" Ο λαός, ε ; Είναι χαρακτηριστικό πάντως ρε παιδί μου ... όλοι οι ηγέτες, οι κυβερνήτες, η άρχουσα τάξη ρε παιδί μου, η ελίτ ... όλοι τον λαό επικαλούνται. Βασικά, anna999, αυτό που ξέρω είναι πως ο λαός βρίσκεται σε μεγάλη πίκρα. Πότε θα αρπάξει κανένα καλάζνικοφ δεν ξέρω να αρχίσει τις εκτελέσεις ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 09:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999

---Τελικά ήταν φθηνή ή ακριβή η αλήθεια που πλήρωσε?---


Μy σουίτχαρντ, κάποιες φορές το φθηνό είναι ακριβό και το ακριβό είναι φθηνό. Τρομερό ;;; Μακάρι αυτό να ίσχυε και για τα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy