ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 12:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ελιξίριο της ζωής σου ο Θεός που τον αγαπάς,και καθώς η αγάπη σου γι'Αυτόν αυξάνει, η ψυχή σου σαν το ρόδο ξανανθίζει,όπως ο λωτός
που ανθίζει πάνω στο νερό της Αγάπης".

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 09:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΣΥΝΑΡΧΙΑ

Eίναι αυτό που Ιερεύς Μελχισεδέκ Βασιλεύς Σαλήμ αποκάλυψε για τη Συναρχία.
Η Συναρχία μπορεί να αποκαλυφθεί ακόμα και σε ένα μόνο πρόσωπο.
Όταν πρόκειται για τον εξωτερικό κόσμο χρειάζονται τρία πρόσωπα,τρία είναι καλύτερα.
Για το ένα πρόσωπο η Τριαδα είναι ήδη μέσα του και αυτή η Τριάδα αντιπροσωπεύει το 'Ενα.

Αυτή είναι η Τριάδα:
Με την πνευματική του διάνοια σκέπτεται,(την διάνοια του ανώτερου ανθρώπου),
Με την πνευματική του καρδιά αισθάνεται,
Με την ανώτερη θέλησή του ενεργεί.

Και λοιπόν κατάφερε να εξελίξει τόσο πολύ αυτή τη διάνοια του ώστε έγινε φωτεινός σαν τον ήλιο,και η σοφία εγκαταστάθηκε μέσα του,
ανάπτυξε τόσο πολύ την καρδιά του με θέρμη,με την αγάπη και τη θυσία, ώστε η θεία αγάπη εγκαταστάθηκε μέσα του και η θέλησή του με την άσκηση, με τη δύναμη του και τον δυναμισμό του γίνεται τόσο ισχυρή, ώστε έτσι δέχεται την παντοδυναμία του Κυρίου.

Αυτή η Αγία Τριάδα, Αγάπη, Σοφία και Ισχύς είναι που τον ελευθερώνει και αυτό που ελευθερώνει είναι η Αλήθεια,κι έτσι γίνεται ο αντιπρόσωπος της Αγάπης της Σοφίας και της Αλήθειας, γίνεται η "αυθεντία" και το πρότυπο εφόσον είναι "ακέραιος."
Είναι,αλλά πως έφτασε ως εκεί?
Γι αυτό ακριβώς θα μιλήσουμε σήμερα.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 09:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis,

quote:
Το χιούμορ γενικά βοηθάει καλή μου.
Το κακό είναι πως αρκετοί άνθρωποι δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ, και το εκλαμβάνουν σαν ειρωνεία.

Αυτό δυστυχώς είναι αλήθεια και θα συμφωνήσω. Έχω αισθανθεί πολλές φορές ότι πρέπει να σηκώσω ταμπελίτσα με την ένδειξη "χιούμορ ρε!", σαν τους ανιματέρ στο στούντιο.


quote:
«Δύο τα εναντιώτατα τη ευβουλία. Τάχος τε και Οργή».
Εσύ είσαι ακόμα «οργισμένη», για αυτό χρειάζεσαι χρόνο να διαχειριστείς σωστά την οργή σου.
Η ταχύτητα (τάχος) δεν βοηθά στην σωστή απόφαση, ιδικά όταν υπάρχει και Οργή.
Αν θες , έχε το αυτό, στα υπ΄ όψιν σου.

Έχεις δίκιο και σε αυτό. Να είσαι σίγουρος ότι εάν και θυμωμένη, τσαντισμένη, οργισμένη, όπως θες χαρακτήρισέ το, θα το δεχτώ γιατί έτσι είναι, εντούτοις κρατάω και επεξεργάζομαι διάφορα έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου, για αργότερα

quote:
Όσον αφορά την.. «Οδύσσεια», θεώρησα σαν αυτονόητο πως παρακολουθείς – άσχετα αν συμμετέχεις στην συζήτηση – τα θέματα και το στυλ παρουσίασης της ερμηνείας της Οδύσσειας από τον Αμοθεν.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα δει το σχετικό θέμα. Το έκανα όταν διάβασα το post σου. Το βρήκα ενδιαφέρον αλλά από ένα σημείο και μετά χάθηκα και δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω. Δεν είμαι ειδήμων στους λεξάριθμους, για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 09:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

lixos ,χρονος ειναι γιατρεια,αμβλυνει καταστασης .




Αυτό το "μαγικό" με τον χρόνο οφείλω να το διευκρινίσω: με τον χρόνο λοιπόν δεν γιατρεύεται τίποτα. Μα τίποτα απολύτως! Η απώλεια παραμένει απώλεια από την στιγμή που δεν ανατρέπεται. Αυτό που γίνεται με τον χρόνο και θεωρείται βοηθητικό ή ανακουφιστικό εάν θέλεις είναι το εξής: μειώνεται σταδιακά η ώρα της "βουτιάς στον πάτο" και τι θέλω να πω με αυτό; τώρα, για παράδειγμα, που είναι φρέσκο το θέμα, "βουτάω" και μένω στον πάτο για 1 ώρα. Σε ένα χρόνο αυτή η ώρα θα έχει μειωθεί σε 40 λεπτά. Κατόπιν σε ένα τέταρτο και πάει λέγοντας. Εννοείται ότι τα παραπάνω διαστήματα είναι συμβολικά. Η απώλεια όμως θα είναι πάντα εκεί. Το γεγονός ότι σε μαχαίρωσαν και το τραύμα έγινε ουλή, δεν αναιρεί το γεγονός του μαχαιρώματος. Θα υπάρχει πάντα η ουλή για να στο θυμίζει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 10:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συναρχία..

Υπάρχουν επίσης μέσα του επτά πρόσωπα που αντιπροσωπεύει η ΙΣΧΥΣ,η ισχύς είναι η έβδομη αρετή,η εβδομη ιδιότητα των επτά πλανητων.

Και αυτές οι ιδιότητες είναι πρώτα η Σελήνη, ο Ερμής, Αφροδίτη,ο Ήλιος, ο Άρης, ο Δίας και ο Κρόνος,αυτές είναι που αντιπροσωπεύουν την Ισχύ,αυτός είναι η αυθεντία, αλλά έχει τις αρετές, τις ιδιότητες που τον υπηρετούν.

Αυτός είναι πάνω από τις αρετές,και αυτές τις ιδιότητες.
Αυτές οι ιδιότητες, αυτές οι αρετές είναι οι υπηρέτες του κι αυτός είναι η αυθεντία.

Και τώρα τι είναι αυτό που αντιπροσωπεύεται?

*η Σελήνη η αγνή ζωή, η αγνότητα, η αγιοσύνη

*ο Ερμής η εξυπνάδα, αλλά όχι η πονηριά, η ευελιξία

*η Αφροδίτη η καλοσύνη, η προσήνεια, η γλυκύτητα η αγάπη

*ο Ήλιος το μεγαλείο, η φωτεινότητα,το να είναι κάποιος ακέραιος, υπερήφανος, να είναι πιστός και αληθινός

*ο Άρης να έχει την ισχύ της θέλησης,να είναι τολμηρός, να μην φοβάται να μη δειλιάζει, ενεργητικός, δυναμικός

*ο Δίας να είναι πονόψυχος, επιεικής, γενναιόδωρος, έντιμος,ακέραιος και να είναι πραγμάτικά ένα πρότυπο αγάπης προς τον πλησίον

*ο Κρόνος να είναι σταθερός,δηλαδή υπομονετικός,ανθεκτικός, επίμονος και αμετάβλητος,δηλαδή να αντέχει για να μπορεί να

πραγματοποιεί, επομένος να είναι σταθερός.θα συνεχίσουμε..


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 11:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

Το γεγονός ότι σε μαχαίρωσαν και το τραύμα έγινε ουλή, δεν αναιρεί το γεγονός του μαχαιρώματος. Θα υπάρχει πάντα η ουλή για να στο θυμίζει.


Αρκεί να μην κολλάς το βλέμμα σου σ' αυτήν την ουλή ... Υπάρχουν ένα σωρό άλλες ... "εικόνες", που μπορείς να κοιτάς. Το να βλέπεις μια ουλή που σου θυμίζει ένα μαχαίρωμα, δεν σημαίνει τίποτε. Ο πόνος αυτού του μαχαιρώματος δεν υπάρχει πια. [ Αν υπάρχει ακόμη, τότε το μαχαίρωμα είναι φρέσκο. Ένα μπαγιάτικο μαχαίρωμα δεν πονάει. ] Μονάχα το βλέμμα σου μένει να κοιτάζει αυτήν την ουλή. Αν το καλοσκεφτείς, είναι μονάχα μια εικόνα, μια ... εικονική μνήμη δηλ. Δεν μπορείς να θυμηθείς τον πόνο. Βλέπεις μόνο μια ουλή. Ο πόνος έχει φύγει με τον χρόνο. Η εικόνα μένει. Υπάρχει πάντα η δυνατότητα επιλογής στον άνθρωπο να ... κοιτάζει αλλού. Το γεγονός του μαχαιρώματος ανήκει στο παρελθόν. Το παρελθόν δεν υπάρχει, είναι πεθαμένο, όπως πεθαμένο είναι και το συναίσθημα που δημιουργήθηκε τότε. Δεν έχει νόημα λοιπόν να κοιτάς μονάχα μια εικόνα. Ότι πέρασε ... περνάει. Προχώρα πέρα από μνήμες και μνήματα. Δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτε καινούργιο.

Edited by - zip on 07/11/2011 11:14:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 11:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Zip καλημέρα,

quote:
Αρκεί να μην κολλάς το βλέμμα σου σ' αυτήν την ουλή ... Υπάρχουν ένα σωρό άλλες ... "εικόνες", που μπορείς να κοιτάς.

Σαφώς και η ζωή συνεχίζεται, δεν περιμένει και δεν σταματά.
quote:
[ Αν υπάρχει ακόμη, τότε το μαχαίρωμα είναι φρέσκο. Ένα μπαγιάτικο μαχαίρωμα δεν πονάει. ]

Ναι, είναι φρέσκο το μαχαίρωμα αλλά και να μπαγιατέψει πάντα θα πονάει. Υπάρχουν πληγές που δεν κλείνουν ποτέ και πάντα υποτροπιάζουν.

quote:
Το παρελθόν δεν υπάρχει, είναι πεθαμένο, όπως πεθαμένο είναι και το συναίσθημα που δημιουργήθηκε τότε. Δεν έχει νόημα λοιπόν να κοιτάς μονάχα μια εικόνα. Ότι πέρασε ... περνάει.

Δεν είναι έτσι .....Είναι πολύ σκληρό αυτό που λες.
Το παρελθόν υπήρξε και συνήθως μένει εκεί για να χαρακτηρίζει και το μέλλον (και δεν εννοώ με την κακή έννοια).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

Ναι, είναι φρέσκο το μαχαίρωμα αλλά και να μπαγιατέψει πάντα θα πονάει.


Πόσο εύκολα μπορείς να φας ένα μπαγιάτικο ψωμί από ένα φρέσκο ; Το ίδιο συμβαίνει και με μια πληγή. Όταν είναι φρέσκια, λογικό είναι να πονάει. Όταν μπαγιατιώσει, θα γεμίσει μούχλα ... δεν θα τρώγεται με τίποτε.

quote:
lixos

Υπάρχουν πληγές που δεν κλείνουν ποτέ και πάντα υποτροπιάζουν.


Δεν υποτροπιάζουν από μόνες τους. Εμείς τις κάνουμε και υποτροπιάζουν ... Έχουμε πάντα την δύναμη να τις κάνουμε να ΜΗΝ υποτροπιάζουν.

Edited by - zip on 07/11/2011 11:29:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 11:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι πληγές κλείνουν. Και δεν τις κλείνει ... ο χρόνος. Τις κλείνει η ίδια η ψυχή. Άλλες κλείνουν με βοήθεια, άλλες κλείνουν από μόνες τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 11:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλες οι πληγές κλείνουν. Και δεν τις κλείνει ... ο χρόνος. Τις κλείνει η ίδια η ψυχή. Άλλες κλείνουν με βοήθεια, άλλες κλείνουν από μόνες τους.




Εξαρτάται βέβαια και από τη σχέση του καθενός με αυτόν που "έφυγε". Δεν ξέρω εάν μιλάς εκ του ασφαλούς και δεν ξέρω εάν έχεις βιώσει απώλεια και τι είδους. Γιατί απώλεια από απώλεια έχει διαφορά.
Όταν άρχισα να (ξανα)ψάχνομαι για θέματα που άπτονται του μεταφυσικού (ή και όχι), το έκανα με την ελπίδα να μπορέσω να ΜΟΥ αποδείξω ότι δεν χρειάζεται να πω "αντίο" αλλά "εις το επανιδείν".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 12:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές οι άνθρωποι πληγώνονται. Και κάποιοι απ' αυτούς μάλιστα, οι πιο ευαίσθητοι, πληγώνονται βαθειά. Και τότε νομίζουν πως αυτή η πληγή τους δεν θα κλείσει ποτέ, πως όσα χρόνια κι αν περάσουν αυτή η πληγή θα τους πονάει. Όμως ο πόνος, όπως και οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα, δεν είναι αιώνιος.

quote:
lixos

Εξαρτάται βέβαια και από τη σχέση του καθενός με αυτόν που "έφυγε". Δεν ξέρω εάν μιλάς εκ του ασφαλούς και δεν ξέρω εάν έχεις βιώσει απώλεια και τι είδους. Γιατί απώλεια από απώλεια έχει διαφορά.


Η απώλεια είναι απώλεια. Μην ψάχνεις την απώλεια, δεν θα την βρεις ποτέ. Γι' αυτό άλλωστε λέγεται και "απώλεια". Ψάξε αυτό που άφησε αυτή η απώλεια μέσα σου. Αν αυτό που άφησε αυτή η απώλεια είναι ένα κενό, τότε έχεις δύο επιλογές : ή συμπληρώνεις το κενό με κάτι άλλο ή το αφήνεις μέσα σου να υπάρχει, δεν το ενοχλείς, δεν το πειράζεις, δεν το προκαλείς ούτε το δελεάζεις, με την διαφορά όμως ότι συμφιλιώνεσαι με αυτό το κενό και δεν το βλέπεις πια ως κενό.

quote:
lixos

Όταν άρχισα να (ξανα)ψάχνομαι για θέματα που άπτονται του μεταφυσικού (ή και όχι), το έκανα με την ελπίδα να μπορέσω να ΜΟΥ αποδείξω ότι δεν χρειάζεται να πω "αντίο" αλλά "εις το επανιδείν".


Το αν θα πεις "αντίο" ή "εις το επανιδείν", δεν θα σου το πει κανένα θέμα μεταφυσικού περιεχομένου ή όχι. Εσύ θα το αποφασίσεις. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σου αποδειχθεί και δεν θα σου αποδειχθεί ποτέ. Όταν θα νιώσεις έτοιμη, θα πεις είτε το ένα, είτε το άλλο. Ότι και να πεις όμως, η ζωή θα συνεχίσει μπροστά σου και εσύ θα προχωρήσεις μαζί της. Πάντως να θυμάσαι, πως μπορείς να προχωρήσεις είτε πεις "αντίο", είτε πεις "εις το επανιδείν".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 12:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάποιοι απ' αυτούς μάλιστα, οι πιο ευαίσθητοι, πληγώνονται βαθειά.

Δεν είναι μόνο θέμα ευαισθησίας ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο απλό. Καμιά φορά, σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι σαν να σε έχουν κόψει στα δυο. Πώς να στο πω; σαν να πέθανες και εσύ μαζί ή τουλάχιστον ο μισός "εσύ". Δεν ισχύει για όλους. Εξαρτάται από τη σχέση. Αυτή λοιπόν η πληγή είναι διαμπερής και δεν κλείνει ποτέ. Εννοείται ότι συνεχίζεις την πορεία σου αλλά το κενό δεν αναπληρώνεται ΠΟΤΕ. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις κάποια μπαλωματάκια, να κάνεις ένα στοκαρισματάκι και να περάσεις και ένα χέρι πλαστικό από πάνω και χρωματιστό μάλιστα, αλλά το κενό από κάτω πάντα θα υπάρχει.
quote:
Ψάξε αυτό που άφησε αυτή η απώλεια μέσα σου.

Δεν κολλάω μόνο στην απώλεια. Ευτυχώς αυτό που άφησε πίσω του είναι πολύτιμο και ευχαριστώ πολύ που τουλάχιστον το έζησα.
quote:
Δεν είναι κάτι που πρέπει να σου αποδειχθεί και δεν θα σου αποδειχθεί ποτέ.

Ναι φίλε μου, δυστυχώς

quote:
Πάντως να θυμάσαι, πως μπορείς να προχωρήσεις είτε πεις "αντίο", είτε πεις "εις το επανιδείν"

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!! Δεν θα τολμούσα να σκεφτώ κάτι διαφορετικό. Εξάλλου εκτός από τον εαυτό μου έχω και άλλα 2 εξαιρετικά ισχυρά κίνητρα
Επίσης, ποτέ στη ζωή μου δεν υπήρξα "κότα" οπότε και σε αυτό που έγινε θα δράσω αναλόγως. Άσε και το άλλο: εάν υπάρχει το επανιδείν, δεν θα τολμούσα να τον συναντήσω εάν έκανα καμιά μακακία. Θα μ' έκραζε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 13:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tesseract γεια σου,

Σχετικά με τη θεωρία του Vilayanur Ramachandran, θεωρώ ότι το mirror box, έχει να κάνει με αυτούς τους ασθενείς που νομίζουν ότι ακόμη έχουν το συγκεκριμένο άκρο. Όχι με αυτούς που έχουν συνειδητοποιήσει την απώλεια. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ορισμένοι έχουν την ανάγκη να τρέφονται με ψευδαισθήσεις ή να χρησιμοποιούν υποκατάστατα για την εξαφάνιση του πόνου. Άλλοι πάλι όχι.

quote:
Μα ο πονος ειναι φιλος,σε προειδοποιει οτι κατι δεν παει καλα!
Καλος ο παπας!

Να μην το σχολιάσω αυτό καλύτερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 13:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lixos

Επίσης, ποτέ στη ζωή μου δεν υπήρξα "κότα" οπότε και σε αυτό που έγινε θα δράσω αναλόγως. Άσε και το άλλο: εάν υπάρχει το επανιδείν, δεν θα τολμούσα να τον συναντήσω εάν έκανα καμιά μακακία. Θα μ' έκραζε


Δεν νομίζω να σε "κραζε" το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα.
Είσαι αρκετά νέα (μου έχεις πει εμμέσως την ηλικία σου), και θα σε καταλάβαινε.

Η έμμεση περιγραφή του χαρακτήρα του , δεν δικαιολογεί το “κράξιμο”
Θα ήταν εγωιστικό να σε “κράξει”, και δεν φαίνεται να ήταν εγωιστής.
Είναι προφανές πως σε αγαπούσε πραγματικά, και στην πραγματική αγάπη δεν χωρά εγωισμός και αίσθηση ιδιοκτησίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 13:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στην πραγματική αγάπη δεν χωρά εγωισμός και αίσθηση ιδιοκτησίας

Εννοείται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η ιδιοκτησία αφορά μόνο αντικείμενα (και μάλιστα προσωρινό είναι και αυτό αφού τα σάβανα δεν έχουν τσέπες ως γνωστόν).
quote:
Δεν νομίζω να σε "κραζε" το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα.
Είσαι αρκετά νέα (μου έχεις πει εμμέσως την ηλικία σου), και θα σε καταλάβαινε.

Όταν έλεγα περί μακακίας και κραξίματος εννοούσα πως, ξέροντας τον άνθρωπο που είχα δίπλα μου, είμαι σίγουρη ότι από εμένα θα ήθελε να συνεχίσω τη ζωή μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και όχι να μοιρολογώ και να κάνω υστερίες ή να τον ακολουθήσω βίαια. Γι' αυτό είπα ότι δεν θα έπαιζε μετά να τον κοιτάξω στα μάτια, θα ντρεπόμουν.

Σχετικά με το "αρκετά νέα" σ'ευχαριστώ αλλά καμιά φορά ρε Γιάννη, μετά από ό,τι έγινε, αισθάνομαι 200 χρονών

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 14:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν έλεγα περί μακακίας και κραξίματος εννοούσα πως, ξέροντας τον άνθρωπο που είχα δίπλα μου, είμαι σίγουρη ότι από εμένα θα ήθελε να συνεχίσω τη ζωή μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και όχι να μοιρολογώ και να κάνω υστερίες

Αυτό ακριβώς κατάλαβα πως θα ήθελε ο ίδιος, βασιζόμενος στις έμμεσες περιγραφές σου.


quote:
ή να τον ακολουθήσω βίαια

Δεν ξέρω αν έπιασα καλά τον υπαινιγμό σου, γιατί αυτό που κατάλαβα – αν σε ερμήνευσα σωστά - θα ήταν μια πολύ χοντρομαλακία

Μην ξεχνάς, έχεις δυο πολύ σοβαρούς λόγους να μην τον ακολουθήσεις
Η ζωή συνεχίζεται, και αυτός σίγουρα θα ήθελε να την συνεχίσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 14:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν έπιασα καλά τον υπαινιγμό σου, γιατί αυτό που κατάλαβα – αν σε ερμήνευσα σωστά - θα ήταν μια πολύ χοντρομαλακία

Μην ξεχνάς, έχεις δυο πολύ σοβαρούς λόγους να μην τον ακολουθήσεις
Η ζωή συνεχίζεται, και αυτός σίγουρα θα ήθελε να την συνεχίσεις.



Ε όχι ρε Γιάννη! για έτσι με κόβεις;;; Τελείως χοντρομαλακία θα ήταν κάτι τέτοιο, συμφωνώ. Γενικώς, θεωρώ αυτού του είδους τη "φυγή" ως ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ιδέα. Ειδικότερα δε, όταν έχεις φέρει στον κόσμο -από επιλογή και όχι τυχαία- και άλλους ανθρώπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 14:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με τη θεωρία του Vilayanur Ramachandran, θεωρώ ότι το mirror box, έχει να κάνει με αυτούς τους ασθενείς που νομίζουν ότι ακόμη έχουν το συγκεκριμένο άκρο. Όχι με αυτούς που έχουν συνειδητοποιήσει την απώλεια. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ορισμένοι έχουν την ανάγκη να τρέφονται με ψευδαισθήσεις ή να χρησιμοποιούν υποκατάστατα για την εξαφάνιση του πόνου. Άλλοι πάλι όχι.

Μα ο πόνος, είναι η ίδια η ψευδαίσθηση.
Αν ο εγκέφαλος τους είχε αποδεχτέί αμέσως την απώλεια,
δεν θα ένιωθαν και πόνο, γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι λογικό. Οπότε αφού ο εγκέφαλός τους ζει σε μια "ψευδαίσθηση", ότι έχουν ακόμα το χαμένο άκρο, χρησιμοποιούν μια άλλη ψευδαίσθηση για να καταπολεμήσουν τον πόνο. Δε ξέρω κατα πόσο είναι δουλεύει αυτή η μέθοδος βέβαια αλλά απ' ότι έχω ακούσει έχει κάποια αποτελέσματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 15:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TESSERACT,

quote:
Οχι να το σχολιασεις!
Οσο πιο αναλυτικα μπορεις σε παρακαλω!

Σχετικά με τις απόψεις του παπα-κάποιου τώρα που πήγε να ζητήσει βήμα σε μια "καμμένη" εκπομπή (δεν ξέρω σε ποια αλλά μίλησες με ατάκα χαρακτηριστική γι' αυτήν ), έχω να πω ότι μόνο ένας τελειωμένος μαζοχιστής ή διεστραμμένος θα χαρακτήριζε τον πόνο ως φίλο.

Βέβαια, εάν έχει να κάνει μόνο με τη σωματική διάσταση, ο πόνος "καλός" θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μόνο ως συναγερμός. Εάν το έθετε σε αυτή τη βάση, να πάω πάσο. Όντως το να βάλεις το χέρι σου κοντά σε ένα αναμμένο μάτι και να αισθανθείς την προειδοποίηση από τον πόνο, σε σώζει από βαρύ έγκαυμα

Εάν όμως είχε να κάνει με την συναισθηματική πλευρά ή την πλευρά της όποιας "γνώσης" μέσω του πόνου, τότε μάλλον είναι για ψυχολόγο μην πω καλύτερα ψυχίατρο. Δεν "μαθαίνει" καλύτερα όποιος μαθαίνει πονώντας. Αυτά είναι μπούρδες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 15:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σχετικά με τη θεωρία του Vilayanur Ramachandran, θεωρώ ότι το mirror box, έχει να κάνει με αυτούς τους ασθενείς που νομίζουν ότι ακόμη έχουν το συγκεκριμένο άκρο. Όχι με αυτούς που έχουν συνειδητοποιήσει την απώλεια. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ορισμένοι έχουν την ανάγκη να τρέφονται με ψευδαισθήσεις ή να χρησιμοποιούν υποκατάστατα για την εξαφάνιση του πόνου. Άλλοι πάλι όχι.

Μα ο πόνος, είναι η ίδια η ψευδαίσθηση.
Αν ο εγκέφαλος τους είχε αποδεχτέί αμέσως την απώλεια,
δεν θα ένιωθαν και πόνο, γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι λογικό. Οπότε αφού ο εγκέφαλός τους ζει σε μια "ψευδαίσθηση", ότι έχουν ακόμα το χαμένο άκρο, χρησιμοποιούν μια άλλη ψευδαίσθηση για να καταπολεμήσουν τον πόνο. Δε ξέρω κατα πόσο είναι δουλεύει αυτή η μέθοδος βέβαια αλλά απ' ότι έχω ακούσει έχει κάποια αποτελέσματα.

Δεν ξέρω, δεν μπορώ να κάνω περαιτέρω υποθέσεις περί αυτού. Δεν γνωρίζω τι είναι λογικό και τι όχι για τον εγκέφαλο σε περιπτώσεις ακρωτηριασμών. Επίσης δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί ο εγκέφαλος δίνει τέτοιου είδους "ψευδή" σήματα. Ποια η χρηστικότητά τους εννοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 15:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια η χρηστικότητά τους εννοώ.
Η χρηστικότητα απλά δεν υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 22:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ποια η χρηστικότητά τους εννοώ.
Η χρηστικότητα απλά δεν υπάρχει.


Εγώ αυτό λέω να το αφήσω στην επιστήμη να το αποδείξει. Εξάλλου έχει πολύ ψωμί να φάει ακόμη για να εξερευνήσεις τον ανθρώπινο εγκέφαλο, τις λειτουργίες του και τη χρησιμότητα κάθε μιας από αυτές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 09:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδί μου, μιλάμε για έναν άνθρωπο, που πονάει το άκρο που ΔΕΝ έχει. Αυτό είναι δυσλειτουργία του εγκεφάλου, πώς να έχει χρηστικότητα; Τι να αποδείξει η επιστήμη; Ότι υπάρχει χρηστικότητα στο να πονάς χωρίς λόγο και αιτία;
Άλλο γενικά ο πόνος είναι χρήσιμος. Είναι χρήσιμος γιατί βοηθάει στην επιβίωση. Αλλά όταν ο πόνος "μπαίνει εκεί που δεν τον σπέρνει" τότε γίνεται πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 10:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν ξέρω αν έπιασα καλά τον υπαινιγμό σου, γιατί αυτό που κατάλαβα – αν σε ερμήνευσα σωστά - θα ήταν μια πολύ χοντρομαλακία

Μην ξεχνάς, έχεις δυο πολύ σοβαρούς λόγους να μην τον ακολουθήσεις
Η ζωή συνεχίζεται, και αυτός σίγουρα θα ήθελε να την συνεχίσεις.



Ε όχι ρε Γιάννη! για έτσι με κόβεις;;; Τελείως χοντρομαλακία θα ήταν κάτι τέτοιο, συμφωνώ. Γενικώς, θεωρώ αυτού του είδους τη "φυγή" ως ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ιδέα. Ειδικότερα δε, όταν έχεις φέρει στον κόσμο -από επιλογή και όχι τυχαία- και άλλους ανθρώπους.



Όχι βρε συ, δεν σε “κόβω” σαν “έτσι” και γιαυτό προβληματίστηκα.

Μερικές φορές, να ξέρεις, ακόμη και η αρνητική αναφορά σε κάτι, μπορεί να δηλώνει μια υποσυνείδητη φευγαλέα σκέψη, που θα πρέπει να αναδυθεί πλέον στο συνειδητό, και να απορριφθεί σαν λάθος ιδέα.

Όσον αφορά τον πόνο, πράγματι φυσικός πόνος είναι πολύ ωφέλιμος για κάθε ζωντανό οργανισμό, μια και λειτουργεί σαν προειδοποίηση ενός προβλήματος που πρέπει να αντιμετωπιστεί.

Βέβαια κάποιοι, προκαλούν εκούσια σωματικό πόνο, “μαθαίνοντας” έτσι τον πόνο, με στόχο την σκληραγώγηση του ατόμου.

Υπάρχουν και οι “αρνητές του σώματος”, που “αυτομαστιγώνονται” για να τιμωρήσουν το σώμα τους.

Όταν ο “πόνος μπαίνει εκεί που δεν τον σπέρνει κανείς” , δηλαδή χωρίς να υπάρχει φυσικό σωματικό αίτιο, τότε μιλάμε για ψυχοσωματικά προβλήματα, σωματόμορφες διαταραχές.
Αυτό είναι αντικείμενο μελέτης της νευροπαθολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis,

quote:
Μερικές φορές, να ξέρεις, ακόμη και η αρνητική αναφορά σε κάτι, μπορεί να δηλώνει μια υποσυνείδητη φευγαλέα σκέψη, που θα πρέπει να αναδυθεί πλέον στο συνειδητό, και να απορριφθεί σαν λάθος ιδέα.

Ντρέπομαι που θα το πω αλλά όντως μια φευγαλέα σκέψη περί αυτού την έκανα, απορρίπτοντας την όμως σχεδόν ΑΜΕΣΩΣ λόγω αυτών που ανέφερα σε προηγούμενα post μου, ότι δηλαδή δεν υπήρξα ποτέ "κότα" και επιπλέον έχω ισχυρά κίνητρα για να συνεχίσω.

quote:
Υπάρχουν και οι “αρνητές του σώματος”, που “αυτομαστιγώνονται” για να τιμωρήσουν το σώμα τους.
βλέπε "Όνομα του Ρόδου" για παράδειγμα αλλά και λοιπούς "μαζοχιστές" που θεωρούν ότι πρέπει να αυτο-τιμωρούνται γιατί πχ σκέφτηκαν τις ηδονές της σάρκας και αυτό είναι κάτι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εάν θέλεις να ....αγιάσεις.
quote:
Όταν ο “πόνος μπαίνει εκεί που δεν τον σπέρνει κανείς” , δηλαδή χωρίς να υπάρχει φυσικό σωματικό αίτιο, τότε μιλάμε για ψυχοσωματικά προβλήματα, σωματόμορφες διαταραχές.
Αυτό είναι αντικείμενο μελέτης της νευροπαθολογίας.

Ναι, προφανώς έτσι είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tesseract,

quote:
Ευχαριστηση,διαβασες πως πεθανε ο Καρανταϊν;

Ναι, έχουμε ενημερωθεί σχετικά, αλλά νομίζω ότι αυτό υπάγεται στο
quote:
Όταν ο “πόνος μπαίνει εκεί που δεν τον σπέρνει κανείς” , δηλαδή χωρίς να υπάρχει φυσικό σωματικό αίτιο, τότε μιλάμε για ψυχοσωματικά προβλήματα, σωματόμορφες διαταραχές.
που ανέφερε ο Γιάννης.
quote:
Αμεσως ομως κατι που ξεφευγει του μεσου ορου ειναι ψυχοπαθολογικη κατασταση!
Εχεις ακουσει για τον πνιγμο και την αισθηση εφοριας που προκαλει;
Δεν ειναι η κατασταη αλλα αυτο που προκαλει!
Αυτο που το σωμα σου εκρινει για να ανταπεξελθει των καταστασεων!
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μέσου όρου και εάν ξεφεύγει κάτι ή όχι από αυτόν. Όπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά. Ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε τις απολαύσεις του καθενός? Το γεγονός όμως ότι τη βρίσκει κάποιος έτσι, δεν σημαίνει ότι ξεφεύγει και του "μέσου όρου" με την κακή έννοια, έτσι; Απλώς διαφοροποιείται χωρίς να σημαίνει ότι οι υπόλοιποι που τη βρίσκουν συνήθως αλλιώς αποκλείονται από το σπορ της δοκιμής κάποια φορά στη ζωή τους. Τώρα εάν σου γίνεται συνήθεια και εμμονή, μπορεί να καταλήξεις και όπως ο Καραντάιν (τουλάχιστον πέθανε ευτυχισμένος!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tesseract,

διευκρίνισε λίγο αυτό

quote:
Αποδειξη παιρνεις οταν πληρωνεις το λογαριασμο και οχι πριν!

Μάλλον εννοείς ότι θα το μάθουμε όλοι όταν είναι κάπως αργά ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 19:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] lixos

Ντρέπομαι που θα το πω αλλά όντως μια φευγαλέα σκέψη περί αυτού την έκανα, απορρίπτοντας την όμως σχεδόν ΑΜΕΣΩΣ λόγω αυτών που ανέφερα σε προηγούμενα post μου, ότι δηλαδή δεν υπήρξα ποτέ "κότα" και επιπλέον έχω ισχυρά κίνητρα για να συνεχίσω.


/quote]

Γιατί να ντρέπεσαι?
Μίλησα για φευγαλέα – ασυνείδητη – σκέψη.
Ανάλογες φευγαλέες σκέψεις περνούν συχνά από το νου όλων μας (όχι μόνο οικειοθελούς αποχώρησης, αλλά και πολλές άλλες ίδια κακές) .
Είναι “σύντομες” σχεδόν αστραπιαίες ασυνείδητες προβολές στο συνειδητό.
Η ένταση τους σχετίζεται κατά τη γνώμη μου, με τον πνευματικό ηθικοκοινωνικό νηπιακό “προσηλυτισμό” (διαπαιδαγώγηση τον ονομάζουν κάποιοι).

Οι σκέψεις αυτές μπορεί να ποικίλουν σε συχνότητα.
Σε πολλούς δημιουργούν την ψευδαίσθηση των εσωτερικών φωνών, σε άλλους των αναλαμπών, σε τρίτους των δαιμονιακών πειρασμών.
Υπάρχουν δυστυχισμένα άτομα που βιώνουν το καθημερινό μαρτύριο μιας πάλης με τον διάβολο. Ακούν καβαλιμένους μοναχούς, που τους έχει βαρέσει κατα κούτελα η αγαμία, να παλεύουν να τιθασεύσουν το φυσιολογικό σεξουαλικό τους ένστικτο, θεωρώντας πως αυτό είναι διαβολικό, Πιστεύουν πως είναι πειρασμοί κάποιου δαίμονα, που είναι μέσα τους, και που πρέπει να τον εξορκίσουν με βασανισμό του ανθρώπινου σώματος.
Άντε να πείσεις αυτά τα άτομα πως δεν υπάρχει διάβολος, όταν καθημερινά “μιλούν” μαζί του.

Αυτή είναι βεβαίως η δική μου αντίληψη, δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνείς.
Στην ανέφερα απλά σαν μια πρόταση σκέψης συζητήσιμης..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 22:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis,

Κάπως έτσι τα σκέφτομαι και εγώ τα πράγματα. Ειδικότερα σχετικά με τους "καβαλημένους μοναχούς" που εύστοχα αναφέρεις, εάν δεν είναι η χειρότερη διαστροφή και ανωμαλία να θέλεις καλά και ντε να καταπνίξεις την ανθρώπινή σου φύση ξορκίζοντας τα όποια θέλω της σάρκας που είναι μέρος του συνόλου σου, τότε τι είναι; Φυσικά και δεν χρειάζεται να τους πείσεις για την ύπαρξη του διαβόλου αφού αυτοί είναι ο ίδιος ο διάβολος. Εξάλλου το "διάβολος" προέρχεται και από το διαβάλλω και αυτοί αυτό ακριβώς κάνουν: διαβάλουν την ανθρώπινη ύπαρξη προσπαθώντας να πείσουν τους υπόλοιπους ότι είναι ανήθικοι και άλλα πολλά με το στερητικό "α" μπροστά.

Edited by - lixos on 08/11/2011 22:40:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 00:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τσουβαλοποιείτε τα πάντα. Ο μοναχισμός είναι ένας εσωτερικός δρόμος. Υπάρχουν και μοναχοί που είναι πραγματικά χαρισματικοί άνθρωποι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy