ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 09:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω άσχημα νέα :

1) Ο καιρός μοιάζει με Τσέχικο γκούλας φτιαγμένο με κρέας από σόγια.

2) Ο τελευταίος σωλήνας που κρατάει σε ζωή τον εμποράκο, τρύπησε χθες από μια απροσεξία της νοσοκόμας και ο εμποράκος ψυχοραγεί και σπαρταράει σαν λιθρίνι.

3) Δεν βάλαμε ακόμη πετρέλαιο στην οικοδομή γιατί μερικοί μπαταξήδες "πιστόλιασαν" τον πετρελαιατζή, ο οποίος δήλωσε προχθές στην συνέλευση : "Κουφάλες, πήραν φωτιά τα καύσιμα!".

4) Οι Τελωνειακοί σκοπεύουν να πάνε σε απεργία διαρκείας από την 18/11 για μία εβδομάδα. Τουτέστιν, τον "ήπιαμε" κανονικά ...

5) O Καμπουράκης με στενοχώρησε. Προχθές έβγαλε έναν συνδικαλιστή της Ε.Υ.Α.Θ και τον ρώτησε : "Αν πτωχεύει η εταιρεία, τι θα κάνετε ;".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 09:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν το κακό κάνει τον κύκλο του,μέσα σ'αυτόν τον ίδιο τον κύκλο του,ματαιώνεται.

Το βέλος που ρίχνουμε στον άλλο, θα κάνει κύκλο πάνω στη γη,μέσα σε μια νύχτα,το πρωί θα γυρίσει και θα μας χτυπήσει..

Ναί..γίνεται μπούμεραγκ..Οταν ξεκίνησα να γράφω εδώ ο μικρός γιος, μου έδωσε ένα χαρτάκι που έγραφε: "Zήσε τη ζωή σου΄

όπως εσύ νομίζεις καλύτερα,χωρίς να υπολογίζεις την γνώμη του κόσμου,ο κόσμος είναι πολύς η ζωή είναι λίγη".Τυχαίο?δεν νομίζω..

γιατί,"Αρχή σοφίας φόβος[με την έννοια του σεβασμού]Κυρίου ! και η αποχή από το κακό σύνεσις!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 10:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΥΛΟΓΗ..ΣΚΕΨΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ...

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 16:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες ο Χριστός να κατέβηκε να μας δείξει κάτι που δεν γίνεται?
---------------------------------------------------------------------------
ΜΌΝΟ που όλα αυτά ο Χριστός τα έκρυψε από σοφούς και συνετούς και τα φανερώνει στους ταπεινούς.

ΓΙΑΤΙ όταν ταπεινωθεί κάποιος τότε εσύ να πεις,αυτό είναι ύψωσις, γιατί ότι αποφασίζει αυτός θα το πετυχαίνει ,

αυτούς που έχουν καταβληθεί θα μπορεί να τους λέει να σηκωθούνε, γιατί τον συντετριμμένο τον σώζει ο θεός.

Θα ελευθερώνει και τον ένοχο, για χάρη σου,αν η ζωή σου είναι καθαρή, θα λυτρώνει ακόμα και τον ένοχο.Ιωβ.κβ'29,30.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 17:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΥΜΝΟΣ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ
---------------------------------------------
ΕΛΑΤΕ ,ας επιστρέψουμε προς τον Κύριο!
ΔΙΟΤΙ αυτός θα μας γιατρέψει.
ΑΥΤΟΣ και τις πληγές μας θα επιδέσει.
Θα μας αναζωοποιήσει, μετά δύο ημέρες,
Και την τρίτη ημέρα θα μας αναστήσει
και θα ζήσουμε ενώπιον Του.
Ελάτε ας γνωρίσουμε τον Κύριο,
ΒΙΩΜΑ Ας ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΏΣΗ ΑΥΤΉ!


Όπως σίγουρα έρχεται η αυγή,
όπως σίγουρα έρχεται η βροχή,
η πρώιμη κι η όψιμη, όπου την γη ποτίζει΄,
το ίδιο σίγουρα θα ρθει
για να μας βοηθήσει ο Κύριος.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 18:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Άννα δεν είναι η βροχή που σου χαράκωσε το βλέμμα
Είναι που είσαι μοναχή κι αν τ αρνηθείς θα είναι ψέμα."

Γιάννης Καλαμίτσης
http://www.youtube.com/watch?v=Su__Q4afdms

anna999,

quote:
Σου γράφω από το κάστρο στο Παλαμήδι. Η παλαμίδα που έφαγα το μεσημέρι μου έκατσε βαριά και σκέφτομαι τώρα, τι καλά που θα 'ταν να είχα μια γκαζόζα.

Γκαζόζα έγινε ο έρωτάς μας Άννα. Γκαζόζα χωρίς ανθρακικό. Θυμάμαι λοιπόν τις μέρες μας τότε στον θερινό τον κινηματόγραφο στην Κασσάνδρου. Εσύ έκοβες εισητήρια, εγώ πουλούσα πατλάκια. Τα θυμάσαι τα πατλάκια Άννα ; Τι γέλιο ... τι ωραία που περνούσαμε ρε συ Άννα τότε, ε ; Ούτε Πάγκαλοι, ούτε Τρισέ, ούτε 120 τ.μ σπίτι να σου φεύγει ο τάκος κάθε φορά που το καθαρίζεις.

Στο διπλανό κελί, ο Μπάμπης έβγαλε κάτι τεράστια σπυριά στον πισινό του. Τον πήγανε στο ιατρείο και ο γιατρός του είπε πως είναι από την διατροφή. Δεν τρέφεται καλά είπε.

Α! βρήκα και μια φωτογραφία σου Άννα. Ξέρεις εκείνη που φοράς εκείνο το ριγέ μπλουζάκι στο σπίτι της θείας Μαρίκας στο εξοχικό. Την έχω πάνω από το κρεβάτι μου κι όταν θέλω να κοιμηθώ, μετράω τις ρίγες στην μπλούζα σου. Κάθε φορά το μέτρημα και διαφορετικό ρε Άννα ...

Βασικά ... είπα πως χθες έστρωσε λίγο η κατάσταση. Αλλά τζίφος, τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά όπως φαίνεται.

Δεν μπορώ να έρθω Άννα και το ξέρεις. Αλλά κάνε υπομονή και κράτα γερά. Να προσέχεις τον εαυτό σου. Σου στέλνω μια εικόνα που ζωγράφισα. Είναι ο Αϊ Νικόλας. Μόνο που να ... δεν βρήκα μπλέ μπογιά για την θάλασσα και έτσι την έκανα μαύρη.

Σε φιλώ,

υ.γ. Δώσε χαιρετισμούς στη μάνα μου ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 20:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΜΝΟΣ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ
---------------------------------------------
ΕΛΑΤΕ ,ας επιστρέψουμε προς τον Κύριο!
ΔΙΟΤΙ αυτός θα μας γιατρέψει.
ΑΥΤΟΣ και τις πληγές μας θα επιδέσει.
Θα μας αναζωοποιήσει, μετά δύο ημέρες,
Και την τρίτη ημέρα θα μας αναστήσει
και θα ζήσουμε ενώπιον Του.
Ελάτε ας γνωρίσουμε τον Κύριο,
ΒΙΩΜΑ Ας ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΏΣΗ ΑΥΤΉ!


Όπως σίγουρα έρχεται η αυγή,
όπως σίγουρα έρχεται η βροχή,
η πρώιμη κι η όψιμη, όπου την γη ποτίζει΄,
το ίδιο σίγουρα θα ρθει
για να μας βοηθήσει ο Κύριος.

anahs



Βρε Αννούλα μας, ποια η διαφορά του “αναζωοποιημένου” και του “αναστημένου”?
Ο "αναζωοποιημένος" ... όταν αναζωοποιηθεί, είναι πεθαμένος ή ζωντανός?

Που τα βρίσκεις και τα μπερδεύεις βρε παιδί μου.
Χριστιανισμός, Βουδισμός, Ινδουισμός......
Πως σε έχουν μπουρδουκλώσει έτσι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 21:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999 σου απάντησα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 09:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip=ΑΝΑΠΤΗΡΑΣ ΜΕ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΤΙΑ...[Ας διακρίνουμε τα διαφέροντα..]

προς σε λέγω: ΔΕΝ πειράζει που δεν βρήκα μυημένους εδώ..

Δεν πειράζει που την καθαρή τροφή την καταπατήσατε..

Θα πείραζε όμως αν δεν καταλάβετε, ότι με πόρνες και τελώνες έτρωγε κι ο "ΧΡΙΣΤΟΣ".

Εσύ δεν ζητάς εδώ και τώρα να φθάσεις?ως πότε θα αναπνέεις λερωμένο αέρα,ως πότε θα τρως λερωμένη τροφή? Έως πότε

θα μου γράφεις λερωμένα τραγούδια? Δεν γνωρίζεις πως το θήλυ είναι ποιο παλιό απ' το άρεν?

Πρώτη μυημένη η μάνα σας η Εύα ...η Άγαρ ..κλπ.

Δεν θέλετε να λέγεσθε τέκνα Επαγγελίας, θέλετε να λέγεσθε τέκνα Οργής?

Σαν αστραπή περνά σήμερα -Η ΑΚΤΙΝΑ ΤΟΥ ΑΚΤΙΣΤΟΥ ΦΩΤΟΣ-μεσ' στην καρδιά σου!!!

Αν δεν σε βρη έτοιμο -χτύπα την σκόνη απ' τα παπούτσια της και φεύγει-.

Σήμερα ναι, ΤΩΡΑ, καλείσαι να γίνεις 'ανήρ πίστεως' να έχεις να δίνεις το "Ζων Ύδωρ" καιΨωμι[ΛΟΓΟ,]και Φωτιά [ΠΝΕΥΜΑ],

"Στους πεινασμένους που έρχονται προς σε"

ΤΩΡΑ... σήκω να πλυθείς να καθαριστείς, να ενδυθείς την λαμπρή στολή,

"πως θα εισέλθεις στην γιορτή χωρίς ένδυμα ΓΑΜΟΥ?".. "ΚΑΙ ΜΕ ΣΕ ΘΑ ΕΡΓΑΣΘΩ..."

Να θυμάσαι Αννα σημαίνει,ΧΑΡΙΣ...

Σ


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 20:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999

zip=ΑΝΑΠΤΗΡΑΣ ΜΕ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΤΙΑ...[Ας διακρίνουμε τα διαφέροντα..] [ Λερωμένη φωτιά δεν υπάρχει ρε anna999. Όλες οι φωτιές το ίδιο χρώμα έχουνε. Που την βρήκες εσύ την λερωμένη την φωτιά δηλ. ; ]

προς σε λέγω: [ προς με ; Ναι ... για πες ... ] ΔΕΝ πειράζει που δεν βρήκα μυημένους εδώ.. [ Ε, ναι, τι να πειράξει ; Θα βρεις όσους θες αλλού ... στο Λεμπέτι ίσως, στο Δαφνί ... ]

Δεν πειράζει που την καθαρή τροφή την καταπατήσατε.. [ Δεν καταλαβαίνω ... έφερες κά'να κιοφτεδάκι να το φάμε κι εμείς το αρνηθήκαμε δηλ. ; ]

Θα πείραζε όμως αν δεν καταλάβετε, ότι με πόρνες και τελώνες έτρωγε κι ο "ΧΡΙΣΤΟΣ". [ Με αποκαλείς πόρνη ρε ; Ε, όχι και πόρνη! Και μακάρι να 'μουνα Τελώνης. Ξέρεις τι 'κονομάνε ; Άσε μη σου πω γιατί μετά θα θες να 'ρθεις στο Τελωνείο ]

Εσύ δεν ζητάς εδώ και τώρα [ Εδώ και τώρα ; Δεν πιστεύω να είσαι Πασοκτσού ... Θα φάμε τα μουστάκια μας δηλ. ] να φθάσεις? [ Εγώ ; Να φθάσω που καλέ ; ] ως πότε θα αναπνέεις λερωμένο αέρα, [ Εως ότου καταργηθούν τα αυτοκίνητα, τα εργοστάσια, και γενικώς δηλ. ότι μολύνει την ατμόσφαιρα. Τι να πουν κι οι ΑΘηναίοι δηλ ... Αν εγώ αναπνέω λερωμένο αέρα, αυτοί οι έρ'μοι έχουν μια εξάτμιση πάνω απ' τα κεφάλια τους ] ως πότε θα τρως λερωμένη τροφή? [ Ε, όχι ρε anna999, μια χαρά μαγειρεύει η γυναίκα μου. Σπιτικό φαγητό. Πεντακάθαρο. Σε παρακαλώ δηλ. ] Έως πότε

θα μου γράφεις λερωμένα τραγούδια? [ Ρε Αννούλα του χιονιά, τι είχε ... όχι πες μου σε παρακαλώ δηλ. τι είχε το τραγουδάκι μου ; Και κολάν, και Κου Κλουξ Κλαν και Σουπερμάν, μέχρι και τα κουκιά μπαγλάν* είχε. Απ' όλα είχε! ] Δεν γνωρίζεις πως το θήλυ είναι ποιο παλιό απ' το άρεν? [ Μα ... ο Άνταμ TSi δε κατασκευάστηκε πρώτος ; ]

Πρώτη μυημένη η μάνα σας η Εύα [ Ναυσικά την λέν' την μάνα μου ]...η Άγαρ ..κλπ.

Δεν θέλετε να λέγεσθε τέκνα Επαγγελίας, [ Όχι ] θέλετε να λέγεσθε τέκνα Οργής? [ Ναι ]

Σαν αστραπή περνά σήμερα -Η ΑΚΤΙΝΑ ΤΟΥ ΑΚΤΙΣΤΟΥ ΦΩΤΟΣ-μεσ' στην καρδιά σου!!! [ Η καρδιά μου / φύλλο φύλλο / μαραμένη τριανταφυλλιά ]

Αν δεν σε βρη έτοιμο -χτύπα την σκόνη απ' τα παπούτσια της και φεύγει-. [ Στο καλό να πάει ]

Σήμερα ναι, ΤΩΡΑ, καλείσαι να γίνεις 'ανήρ πίστεως' [ Τράπεζα Πίστεως μπορείς να με κάνεις ; Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα ] να έχεις να δίνεις το "Ζων Ύδωρ" καιΨωμι[ΛΟΓΟ,]και Φωτιά [ΠΝΕΥΜΑ],

"Στους πεινασμένους που έρχονται προς σε" [ Κι αν έρθουν κι αν δεν έρθουν το ίδιο κάνει, άσε ρε anna999 δηλ. δεν υπάρχει μία να τους δώσω ... ]

ΤΩΡΑ... σήκω να πλυθείς να καθαριστείς, να ενδυθείς την λαμπρή στολή, [ Να βάλω και καθαρό βρακάκι ; ]

"πως θα εισέλθεις στην γιορτή χωρίς ένδυμα ΓΑΜΟΥ?".. [ Ρε συ, θες να παντρευτούμε ; Με συγχωρείς ρε anna999 αλλά ρε κοπέλα μου, είμαι παντρεμένος. ] "ΚΑΙ ΜΕ ΣΕ ΘΑ ΕΡΓΑΣΘΩ..." [ Θα εργασθείς, με με', ε ; Ποιος εργάζεται ποιον, δεν ξέρω ... για ξανασκέψου το ]

Να θυμάσαι Αννα σημαίνει,ΧΑΡΙΣ... [ Ψσς ... Και Τρισέ σημαίνει νέα μέτρα ]


*Αλήθεια, ξέρεις τι σημαίνει η έκφραση "και τα κουκιά μπαγλάν" ; Λοιπόν, κοίτα να δεις :

Η έκφραση "και τα κουκιά μπαγλάν" αναφέρεται στο παίξιμο του κομπολογιού, στη χαρακτηριστική κίνηση δηλαδή, τινάγματος των χαντρών (=κουκιά) προς τα πίσω και τον χαρακτηριστικό ήχο που παράγεται. Είναι μάγκικη έκφραση και ακολουθεί τον επίσης μάγκικο χαιρετισμό "Γεια χαρά νταν". Δηλ. όλη η φράση είναι "Γεια χαρά νταν / και τα κουκιά μπαγλάν". To "νταν" βέβαια στο "Γεια χαρά νταν", δεν ξέρω τι σημαίνει. Προφανώς το βάλανε για να κάνει ομοιοκαταληξία με το "μπαγλάν". Εκτός κι αν σημαίνει δηλ. το νταν το καρατερίστικο, δηλ. αυτό που λένε οι καρατερίστες "Ρε μεγάλε, πόσα νταν έχεις ;".

[ Υπάρχει βέβαια και μια επαρχία του Αφγανιστάν με το όνομα Μπαγλάν. Αλλά δεν νομίζω πως αναφέρεται εκεί, δηλ. στα Μπαγλανέζικα κουκιά. ]

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει από το internet κάποιος ρε παιδί μου ... Ωραίο πάντως, μου άρεσε.


Edited by - zip on 12/10/2011 21:27:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 21:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα Νταν και κατω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 21:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999

Να θυμάσαι Αννα σημαίνει,ΧΑΡΙΣ...


[ http://www.youtube.com/watch?v=xuIMwFG9B1M ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2011, 12:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως κι ο μεγάλος βασιλιάς Δαυίδ δεν προσεποιήθη τον τρελό,
και συνέχισε να φεύγει μακριά απ'τον Σαούλ που ζητούσε να τον φονεύσει,
ώσπου έφτασε στον βασιλιά της Γαδ, κι οι αξιωματικοί είπαν στον βασιλιά τους:
"Αυτός δεν είναι ο Δαυίδ ο βασιλιάς της χώρας?"
Ο Δαυίδ κατάλαβε κι άρχισε να φοβάται πάρα πολύ, το βασιλιά της Γαδ.
Έκανε λοιπόν τον τρελό μπροστά τους, συμπεριφερόταν σαν ανόητος,
άφηνε το σάλιο του να τρέχει πάνω στα γένεια του..
Ο βασιλιάς είπε στους αξιωματικούς του,
"Τι μου τον φέρατε? Δε βλέπετε ότι ο άνθρωπός είναι τρελός?
Μήπως έχω ανάγκη από τέτοιους και τον φέρατε να κάνει τις τρέλες του μπροστά μου? Ήταν ανάγκη να 'ρθει στον οίκο μου?
Α.ΣΑΜ.Κα'13,14,15.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2011, 13:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως κι ο μεγάλος βασιλιάς Δαυίδ δεν προσεποιήθη τον τρελό,
και συνέχισε να φεύγει μακριά απ'τον Σαούλ που ζητούσε να τον φονεύσει,
ώσπου έφτασε στον βασιλιά της Γαδ, κι οι αξιωματικοί είπαν στον βασιλιά τους:
"Αυτός δεν είναι ο Δαυίδ ο βασιλιάς της χώρας?"
Ο Δαυίδ κατάλαβε κι άρχισε να φοβάται πάρα πολύ, το βασιλιά της Γαδ.
Έκανε λοιπόν τον τρελό μπροστά τους, συμπεριφερόταν σαν ανόητος,
άφηνε το σάλιο του να τρέχει πάνω στα γένεια του..
Ο βασιλιάς είπε στους αξιωματικούς του,
"Τι μου τον φέρατε? Δε βλέπετε ότι ο άνθρωπός είναι τρελός?
Μήπως έχω ανάγκη από τέτοιους και τον φέρατε να κάνει τις τρέλες του μπροστά μου? Ήταν ανάγκη να 'ρθει στον οίκο μου?
Α.ΣΑΜ.Κα'13,14,15.

anahs


Βρε Αννούλα μας,
Αυτή την γλοιώδη συμπεριφορά την προτείνεις για μίμηση ή αποφυγή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 17:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εσύ θέλεις να αποκτήσεις αγνότητα κι εγώ να δώσω τη μαγική λέξη για να γίνει ένα κλικ μέσα σου αδελφέ.
Μμμ και ποια είναι η μαγική λέξη;..
Σημειώνω ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς αποκτά κάποιος την αγνότητα. Το εαυγγέλιο δεν σου δίνει την μέθοδο, σου δινει την θεωρία.
(Απαντάει δηλαδή στο ΤΙ, αλλά όχι στο ΠΩΣ)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/10/2011 01:41:46


Ας μου επιτραπεί να σημειώσω ότι είναι λάθος αντίληψη πως το Ευαγγελιο ικανοποιεί την θεωρητική πλευρά των Πραγμάτων. Διότι καθώς ο Χριστιανισμός είναι Φύση ασκητική είναι αδύνατο να μην έθεσε τους απαραίτητους όρους και πρακτικές, κάτι που με επιτυχία πραγματώνει χιλιάδες έτη έως σήμερα και καταγράφει στην ιστορία με τα συγγραφικά έργα των Βίων Αγίων.

Τα Ιερά Χριστιανικά Κείμενα, η Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) είναι μεν αμιγώς ποιητικά, έχουν δε χαρακτήρα Θεωρητικό και Πρακτικό. Και ο μεν Θεωρητικός οδηγεί στην κατάληψη των νοημάτων, καθοδηγεί δε στην Πρακτική άσκηση των ενδεδειγμένων, από την εμπειρία, απαραίτητων εφαρμογών. Εφαρμογές, που πρέπει να σημειωθεί, ασκούνται εν Εαυτώ. Αυτόβουλα, δηλαδή, με δράση του υποκειμένου εντός του εαυτού του.

Έτσι μπορούμε να πούμε, κι ας συγχωρεθεί κάθε παράβλεψη της ιεραρχικότητας, πως όταν ο ευαγγελικός Λόγος προτείνει να προτάξουμε και το Αριστερό μάγουλο όταν δεχτούμε ράπισμα στο Δεξί, εκτός όλων των άλλων πριν, αλλά και συνδαίοντας το παρών ερώτημα περί απόκτησης της Αγνείας, συμβουλεύει πως όταν, πάντοτε στο πλαίσιο του εσωτερικού προσωπικού αγώνα (ασκητισμός), δεχτούμε (ράπισμα-χαστούκι) λογισμούς άστοχης υπερηφάνειας και έπαρσης για τα καλά μας έργα και τις αρετές μας (Δεξί "μάγουλο"), ας γυρίσουμε και το Αριστερό μας "μάγουλο" (πάθη, εμπάθεια, διάφορες κακίες) να δεχτούμε και σε αυτό ράπισμα (συναίσθηση), έτσι ώστε να ισορροπήσουμε την συνειδητότητα μας και να μην επιτρέψουμε στην έπαρση να επικρατήσει μέσα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 21:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον ΠΟΛ ΙΤ [το έγραψα σωστά?]

Υπέροχο το κείμενό σου και αρκετά σαφές επι των νοημάτων της ΠΔ και της ΚΔ.Και όντως ο χριστιανισμός είναι Φύση ασκητική,όπως λές.

Επίσης μου άρεσε αυτο με τα συγγραφικά έργα των Βίων των Αγίων.
Είναι απορίας άξιον που κανένα βιογραφικό των Αγίων μας,δεν εχει ακόμη πάρει βραβείο λογοτεχνίας Nobel.Πιθανόν να οφείλεται στι μίσος που εχει η καθολική εκκλησία εναντίων ημών των ορθοδόξων!

quote:

Τα Ιερά Χριστιανικά Κείμενα, η Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) είναι μεν αμιγώς ποιητικά, έχουν δε χαρακτήρα Θεωρητικό και Πρακτικό.

Χρόνια φωνάζω,οτι τα ιερα κείμενα είναι ποιητικά,αλλά δεν ακούει κανείς.Θεωρούν οι άπιστοι ειδωλολάτρες ώς ποιητικά τα έργα του Ομήρου και των Ορφικών.Ανάθεμα στούς παγανιστές.

Αμήν αδελφέ,ας αποτάξομεν τον σατανά!
Δόξα εν υψίστοις,αλληλούϊα!!
Χαίρομαι που ήρθε και ενας καλός χριστιανός στο φόρουμ.Καλή συνέχεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 21:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ ,χαιρομαι εστω και αργα που μπαινεις στον ΙΣΙΟ δρομο ........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 21:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικ ,χαιρομαι εστω και αργα που μπαινεις στον ΙΣΙΟ δρομο ........



Οχι στον <<ισο>> δρόμο αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ Σταυρο,αλλά στον δρόμο του Θεού,που κάθε άλλο παρά ισιος είναι.Απαιτεί θυσίες και ταπεινότητα.

Εχει ανώμαλες ατραπούς και αβύσσους,εκεί όπου η ψυχή χωρίς την δύναμη του Κυρίου,δεν μπορεί να σωθεί.

ομως ο παράδεισος θα είναι η τελική ανταμοιβή μας.
Σε παρακαλώ αδελφέ,μη μου χαλάς την μετάνοια και την θεία φώτιση που ζητώ απεγνωσμένα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 18:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα Νικόμαχε. Το παρωνύνιο είναι Πολ Γ.Τ., από το pol gt.

Για το βραβείο Νομπέλ που γράφεις θέλω να πω, πως μπορεί η Σουϊδική Ακαδημία να είναι προσανατολισμένη περισσότερο στην επιστημονική και κοινωνική έκφανση των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και έργων, όμως ποτέ δεν θα μπορέσει να καταρίψει την θεωρία πως ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι το ανώτερο πολιτισμικό και πολιτιστικό επίτευγμα της ανθρωπότητας. Και αυτό σύμφωνα με τους δικούς της κριτικούς όρους και προϋποθέσεις.

Διότι αν εξετάσουμε το ίδιο σύμφωνα με τους κριτικούς όρους και προϋποθέσεις της ίδιας της Φύσης του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, αυτός αποτελεί, και είναι, <<Αποκάλυψη Θεού>>, και όχι ανθρώπινο επίτευγμα ή επινόηση ή με άλλον τρόπο δημιούργημα.

Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 20:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο χαίρε,
έχεις εργασθεί έχεις κοπιάσει.κι αυτό φαίνεται..Αυτό που θέλω να καταθέσω απλά,διότι τα μωρά του κόσμου τούτου εξέλεξε ο Κύριος,
είναι ότι η Χριστιανική πίστη ο θαυμασμός, η λατρεία που μας παρέχει η
ανεξάντλητη Χάρις του Χριστού, είναι αυτή που μας δίνει το όραμα και την αποκάλυψη για να πορευτούμε στις απαράμιλλες αλήθειες του γεγραμμένου Λόγου..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 23:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς σας βρήκα Νικόμαχε. Το παρωνύνιο είναι Πολ Γ.Τ., από το pol gt.

Για το βραβείο Νομπέλ που γράφεις θέλω να πω, πως μπορεί η Σουϊδική Ακαδημία να είναι προσανατολισμένη περισσότερο στην επιστημονική και κοινωνική έκφανση των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και έργων, όμως ποτέ δεν θα μπορέσει να καταρίψει την θεωρία πως ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι το ανώτερο πολιτισμικό και πολιτιστικό επίτευγμα της ανθρωπότητας. Και αυτό σύμφωνα με τους δικούς της κριτικούς όρους και προϋποθέσεις.

Διότι αν εξετάσουμε το ίδιο σύμφωνα με τους κριτικούς όρους και προϋποθέσεις της ίδιας της Φύσης του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, αυτός αποτελεί, και είναι, <<Αποκάλυψη Θεού>>, και όχι ανθρώπινο επίτευγμα ή επινόηση ή με άλλον τρόπο δημιούργημα.

Γιώργος Πολίδης


Αγαπητέ Γιώργο
Τώρα με έβαλες σε σκέψεις...
Η σουηδική Ακαδημία Επιστημών,σαφώς και δεν θα μπορούσε να δώσει βραβείο Nobel,σε λογοτεχνικά έργα Αγίων,σε βιογραφίες,σε πατερικά κείμενα.
Δεν είναι δυνατό να δοθεί ανθρώπινο βραβείο στον Θεϊκό Λόγο!!
Θα είναι σαν να βραβεύουν τον ίδιο τον Θεό,κάτι που ο Κύριος Ημών,απαγόρευσε.Ο Κύριός μας,αρκείται σε ύμνους και ψαλμούς που βγαίνουν απο την καρδιά μας.Δεν θέλει υλικές απολαβές.

quote:
Πολ ΓΤ
...όμως ποτέ δεν θα μπορέσει να καταρίψει την θεωρία πως ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι το ανώτερο πολιτισμικό και πολιτιστικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.


Ο Ορθόδοξος Ελληνικός Χριστιανισμός,τολμώ να σε διορθώσω.
Εμείς οι Ελληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι,καταφέραμε να διατηρήσουμε αλλοίωτη την Πατερική διαδασκαλία και προτροπή,καταστρέφοντας τα είδωλα και ολα τα αρχαϊκά μνημεία,που προσέβαλαν τα μάλα την θεϊκή προσταγή του Κυρίου,για την λατρεία του ενός και μοναδικού Τριαδικού θεού.

Υ.Γ
Αλληλούϊα αδελφέ και ο Κύριος μεθ'ημών!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 17/10/2011 23:55:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 01:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, Άννα και Νικόμαχε, χαίρετε

επειδή ενδέχετε να συνεχίσω την παρουσία μου στο παρών φόρουμ με εμπλοκή σε διάφορες συζητήσεις, θέλω να ξεκαθαρίσω, για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, πως δεν είμαι αυτό που φένετε μέσα από τα λόγια μου. Γιατί Άννα δεν εργάστηκα ούτε κόπιασα, όσο φένετε από τα λόγια μου, ούτε, Νικόμαχε, είμαι καλός χριστιανός, ισχύει εδώ, δυστυχώς, το απόφθεγμα "τα φαινόμενα απατούν". Θα ήθελα να χρεωθούν όλα όσα γράφω, στα ίδια εκείνα Πράγματα με τα οποία "καταπιάνομαι", γιατί είναι αλήθεια πως τίποτε νεότερο και πρωτοπόρο φέρνει ο λόγος μου, παρά έννοιες οι οποίες διατυπώθηκαν ήδη πριν από εμένα, όμως ακόμη και κάτι νεότερο αν φένετε πως φέρει ο λόγος μου, αυτό είναι προϊόν της παθητότητας μου απέναντι στη Φύση του Πράγματος εκείνου για το οποίο κάνει αναφορά ο λόγος μου.

Έτσι, ίσως έχουμε στο μέλλον να πούμε αρκετά, δια του πάθους μου ή παθών, και για την ελληνικότητα της Ορθοδοξίας, και για τον Ιησού Χριστό, και γενικά για διάφορα θέματα στα οποία η φύση με προίκισε με ιδιαίτερη, ας μου επιτραπεί, αισθαντική εμπάθεια.

Σας φιλώ
Γιώργος

Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 09:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο,αγαπητοί φίλοι,καλή σας ημέρα.
Σωστά τα φαινόμενα απατούν συχνά.
Παρανοήσεις δημιουργήθηκαν και για το δικό μου άτομο. Γιώργο,πήγα και από άλλους δρόμους και από τους δικούς σου, όμως γιατί;

Αν έχετε λίγη ανοχή..επιτρέψτε να καταθέσω ένα ενοίπνιο ενός ανθρώπου που γνωρίζω πολύ καλά,(είναι ένα μάθημα για όλους),ο άγγελός του, τον πήρε και πέταξε μαζί του ψηλά, και πετώντας, του έδειξε όλα τα δικά Του σχολεία. Η κατανόηση που έλαβε εντός του ήταν: "Oλα αυτά είναι τα σχολεία μου σ' όλο το πρόσωπο της γης, κατά την τάξιν κατά το τάγμα που ανήκει εις έκαστος,τον θέτω στο ανάλογο σχολείο.Θα περπατήσεις μαζί μου σε όλες τις ομολογίες των ανθρώπων, δεν θα επιτρέψω όμως την πλάνη να περάσει μέσα σου, κι ότι δεν είναι αμιγώς καθαρό θα το αποβάλλεις," αυτό ισχύει πιστεύω για όλους τους ανυπόκριτους αναζητητές.
Αυτό που θέλω να πω είναι, ας μη βιαζόμαστε, δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας ,πόσο μάλλον τους άλλους..


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 12:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα Ιερά Χριστιανικά Κείμενα, η Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) είναι μεν αμιγώς ποιητικά, έχουν δε χαρακτήρα Θεωρητικό και Πρακτικό.

9 Καὶ σὺ λάβε σεαυτῷ πυροὺς καὶ κριθὰς καὶ κύαμον καὶ φακὸν καὶ κέγχρον καὶ ὄλυραν καὶ ἐμβαλεῖς αὐτὰ εἰς ἄγγος ἓν ὀστράκινον καὶ ποιήσεις αὐτὰ σεαυτῷ εἰς ἄρτους, καὶ κατὰ ἀριθμὸν τῶν ἡμερῶν, ἃς σὺ καθεύδεις ἐπὶ τοῦ πλευροῦ σου, ἐνενήκοντα καὶ ἑκατὸν ἡμέρας φάγεσαι αὐτά.10 καὶ τὸ βρῶμά σου, ὃ φάγεσαι, ἐν σταθμῷ εἴκοσι σίκλους τὴν ἡμέραν· ἀπὸ καιροῦ ἕως καιροῦ φάγεσαι αὐτά.,11καὶ ὕδωρ ἐν μέτρῳ πίεσαι τὸ ἕκτον τοῦ εἴν· ἀπὸ καιροῦ ἕως καιροῦ πίεσαι.12 καὶ ἐγκρυφίαν κρίθινον φάγεσαι αὐτά·ἐν βολβίτοις κόπρου ἀνθρωπίνης ἐγκρύψεις αὐτὰ κατ᾿ ὀφθαλμοὺς αὐτῶν 13 καὶ ἐρεῖς· τάδε λέγει Κύριος ὁ Θεὸς τοῦ Ἰσραήλ· οὕτως φάγονται οἱ υἱοὶ τοῦ Ἰσραὴλ ἀκάθαρτα ἐν τοῖς ἔθνεσι.14 καὶ εἶπα· μηδαμῶς, Κύριε Θεὲ τοῦ Ἰσραήλ· ἰδοὺ ἡ ψυχή μου σὺ μεμίανται ἐν ἀκαθαρσίᾳ, καὶ θνησιμαῖον καὶ θηριάλωτον οὐ βέβρωκα ἀπὸ γενέσεώς μου ἕως τοῦ νῦν, οὐδὲ εἰσελήλυθεν εἰς τὸ στόμα μου πᾶν κρέας ἕωλον.15 καὶ εἶπε πρός με· ἰδοὺ δέδωκά σοι βόλβιτα βοῶν ἀντὶ τῶν βολβίτων τῶν ἀνθρωπίνων, καὶ ποιήσεις τοὺς ἄρτους σου ἐπ᾿ αὐτῶν. Ιεζεκιήλ Δ. 9-15

!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 14:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Διότι αν εξετάσουμε το ίδιο σύμφωνα με τους κριτικούς όρους και προϋποθέσεις της ίδιας της Φύσης του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, αυτός αποτελεί, και είναι, <<Αποκάλυψη Θεού>>, και όχι ανθρώπινο επίτευγμα ή επινόηση ή με άλλον τρόπο δημιούργημα.

Γιώργος Πολίδης


Απο που προκύπτουν όλα όσα αναφέρεις???
Αποκάλυψη Θεού???
Ήσουν εκεί και εί[οί]δες καλά???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 15:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ Εαρινέ

Αμφιβάλλεις οτι η Αποκάλυψη,είναι Θείκός Λόγος?
Μα πώς αλλοιώς θα μπορούσαμε να την αποκαλέσουμε?
Δια της επιφοίτησης του Αγίου Πνεύματος,αποκαλύφθηκε στον Ιωάννη!!!!!
Αρα είναι ο Λόγος Του Θεού.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 16:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άννα μου γλυκιά Θεσσαλονικιά (είμαστε κοντοχωριανοί, από την Πέλλα είμαι), θέτεις το θέμα της αυτογνωσίας, σημαντικότατο ζήτημα στην πορεία της ψυχονοηνοεροπνευματικής τελείωσης.

Και βέβαια το υποκείμενο, όπως σωστά γράφεις, δεν έχει συνείδηση της εσωτερικής του πραγματικότητας, στο βαθμό που δεν εργάστηκε το ίδιο, το υποκείμενο εννοώ, αυτόβουλα και συνειδητά στην διαμόρφωση της εσωτερικής του πραγματικότητας.

Αυτό που, με άλλα λόγια, εσύ Άννα το ερμηνεύεις ως <<δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας>>, εγώ το ερμηνεύω στην προηγούμενη πρόταση ως <<απουσία συνείδησης υποκειμένου της εσωτερικής του πραγματικότητας>>.

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος γι' αυτό ίσως να μην πετύχω να περιγράψω κατανοητά τις έννοιες στη συνέχεια.

Λέμε πως δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας. Σαφέστατα. Γιατί όμως;;; Για να κατανοήσουμε την πραγματική αυτήν ανθρώπινη κατάσταση δεν θα πρέπει να αναζητήσουμε τις αιτίες ή την αιτία, αν υφίστατε μία αιτία;;; Σαφέστατα. Διότι και ο μέγας εκείνος ποιητής, μας το υποδεικνύει στον λόγο του, στο έργο του <<Μικρός Ναυτίλος>> όπου μας λέει χαρακτηριστικά: <<Πρέπει να εξημερώσεις την ιδέα της ύπαρξης μέσα σου για να την καταλάβεις>> (Οδυσσέας Ελύτης).

Έτσι, μπορούμε να πούμε πως, όπως το βιολογικό μας σώμα-οργανισμός είναι προϊόν της Φύσης, της γήινης φύσης, και καθώς ο άνθρωπος εισέρχετε σε αυτήν, στην Φύση δηλαδή με την γέννηση του, και είναι απόλυτα παθητός απέναντί της και παθαίνει την ζωή ανασαίνωντας και αντιδρώντας οπτικά στο φως (τα πρώτα χαρακτηριστικά του εμβρύου που μόλις ήρθε στη ζωή), έτσι με τον ίδιο, περίπου, τρόπο, διαμορφώνετε και παθαίνει και το εσωτερικό του σώμα, ο ψυχικός του δηλαδή οργανισμός, τις ανάλογες δράσεις (ερεθίσματα) του περιβάλοντος μέσα στο οποίο βρέθηκε.

Με άλλα λόγια, όπως το βιολογικό μας σώμα είναι προϊόν της γήινης φύσης, το εσωτερικό μας σώμα-οργανισμός είναι προϊόν της ανατροφής και της παιδείας που δεχόμαστε, αρχίζοντας η διαμόρφωση στο άμεσο οικογενειακό περιβάλον και συνεχίζει, κάποιας δεδομένης ηλικίας, η διαμόρφωση αυτή δεχόμενη ερεθίσματα και από το ευρύτερο κοινωνικό περιβάλον.

Η διάπλαση, βέβαια, του εσωτερικού οργανισμού έχει ως βάση δύο (2) Αρχές. Η μία είναι μεν τα κληρονομούμενα χαρακτηριστικά, η άλλη δε είναι τα επίκτητα χαρακτηριστικά. Οι δράσεις-ερεθίσματα όμως και των δύο Αρχών έχουν χαρακτήρα απόλυτα ασυνείδητο για το υποκείμενο-άνθρωπο.

Ο άνθρωπος αντιδράει στα ερεθίσματα που δέχετε, και που είναι οι αιτιατοί παράγοντες διαμόρφωσης του εσωτερικού του οργανισμού, με τρόπο απόλυτα ασυνείδητο. Ποτέ δεν σκέφτεται ή αναλογίζετε με άλλο τρόπο, την Φύση-Ουσία του ερεθίσματος που δέχετε, πολύ περισσότερο δε, ουδέποτε αυτόβουλα και ενσυνείδητα αποδέχετε ένα ερέθισμα με τρόπο να το διαχειριστεί και κατευθύνει προς ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

Έτσι, με το πέρασμα των ετών μορφώνετε εντός του μία πραγματικότητα στην οποία δεν συνέβαλε ο ίδιος αυτοσυνείδητα και αυτόβουλα για την όποια μορφή. Και έρχετε κάποια στιγμή μέσα στην προσωπική μας ιστορία όπου συνειδητοποιούμε και λέμε: <<Δεν γνωρίζω τον εαυτό μου>>.

Και στο σημείο αυτό είναι που έρχετε και δηλώνει παρών ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, μεταξύ πολλών άλλων παρών φυσικά, διαθέτωντας τα μέσα εκείνα που η χρήση τους αποκαταστά την πιο πάνω αναφερθείσα "βλάβη".

Γεγονός που με κάνει, ακόμη και άθεος αν είμαι, να αναγνωρίζω στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό, αναλογιζόμενος τα πολλά και διάφορα του παρών, πως είναι το ανώτερο πολιτισμικό και πολιτιστικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.

Αίολε, για κάποιον λόγο επιλέγει ανθρώπινα κόπρανα και όχι κάποιου άλλου ζώου, γιατί κάνει κάποια σύνδεση. Και θα μπορούσες κι εσύ να συνδέσεις την ένσταση σου με κάποιο χαρακτήρα. Γιατί με τον τρόπο που παρεμβαίνεις τώρα και εκφράζεις ένσταση απρόσωπη, είναι σαν να θέλεις να εγκρύψεις την άγνοια σε κόπρανα, σε κάτι δηλαδή ακάθαρτο και επομένως μη χρήσιμο. Όμως τα κόπρανα έχουν και την χρήσιμη πλευρά τους. Γιατί από τη μία μεν, δεν είναι αυτοδημιούργητα αλλά το αποτέλεσμα της χώνεψης από την προσλαμβανόμενη τροφή, κι από την άλλη δε, πρακτική των εδώ αγροτών (Γερμανία), να ραντίζουν τους αγρούς τους πριν την σπορά με περιττώματα αιγοβοειδών

Εαρινέ., όλα όσα αναφέρω προκύπτουν από την εμπειρία, εμπειρία η οποία επαναλαμβάνεται διαρκώς μέσα σε κάθε γενιά αιώνες τώρα. Αυτό μπορείς να το ερευνήσεις για να διαπιστώσεις την ορθότητα ή μη του "ζητήματος", ξεκινώντας με μελέτη της Πατερικής Γραμματείας, και συνεχίζοντας με την μελέτη βίων ανθρώπων στους οποίους η Ορθόδοξη Εκκλησία δίνει "τίτλους" όπως λόγου χάριν, Άγιος, Όσιος, Μάρτυρας, Οσιομάρτυρας και τα λοιπά, αλλά επίσης μελετώντας και βίους σύγχρονων ανθρώπων στους οποίους αποδώθηκε κάποιος "τίτλος" από την Εκκλησία.

Είναι άστοχο να με ερωτάς το αν είμουν εκεί και αν είδα καλά. Σε πληροφορώ πως ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι στον ίδιο βαθμό επίκαιρος, στην προσωπική ιστορία του καθένα, εννοείτε όσων ασπάζονται την συγκεκριμένη "Κοσμοθεωρία", όπως ήταν επίκαιρος στην προσωπική ιστορία ενός πιστού πριν 1500 ή 1800 ή 2000 έτη.

Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ Εαρινέ

Αμφιβάλλεις οτι η Αποκάλυψη,είναι Θείκός Λόγος?
Μα πώς αλλοιώς θα μπορούσαμε να την αποκαλέσουμε?
Δια της επιφοίτησης του Αγίου Πνεύματος,αποκαλύφθηκε στον Ιωάννη!!!!!
Αρα είναι ο Λόγος Του Θεού.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Nαί...όντως όχι μόνο αμφιβάλλω αλλα θεωρώ ότι ειδικά ο άνθρωπος αποκαλύπτει ή του αποκαλύπτεται , αποτελεί υποπροϊόν της ευφάνταστης κατάστασης , η οποία απορρέει απο την ριζική ετερότητά του!
Εδώ δεν μπορεί να αποκαλύψει τα του "οίκου του" , θα αποκαλύψει και τα του Θεού???
Μάλιστα είναι τόσο μικρό και ευφάνταστο το μυαλό του , που στην προσπάθειά του να "παρουσιάσει" έναν Θεό , το προσομοιάζει με την φάτσα του , δίνοντάς του ανθρώπινα χαρακτηριστικά και ιδιότητες...μάλιστα τον ντύνουν και με τοπικές ενδυμασίες γιδοβοσκών...
Είδες εσύ κανέναν πιστό της όποιας -γράψτι και με "Ι" ... όπιας..- Θρησκείας , να έχει δεί Θεό της άλλης , έστω και στα όνειρά του"???
Βλέπει/ουν ότι έχει μάθει και έχει εντυπωθεί στο μυαλό του απο μικρή ηλικία και έχει εκχωρηθεί όλο το μυαλό και το είναι σε αυτό...
Δεν υπάρχει περίπτωση Βουδιστής ή Μωαμεθανός να δεί τον Χριστό και τον Αγιάννη το Ρώσο στα όνειρά του και ούτε και στο ξύπνιο του και το αντίστροφο...
Ο Εγκέφαλος φταίει , που θα πάει όμως ... θα τον μελετήσουμε ΚΑΙ αυτόν και θα πάψει να μας κάνει "Virtual reality games on-line"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στο σημείο αυτό είναι που έρχετε και δηλώνει παρών ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, μεταξύ πολλών άλλων παρών φυσικά, διαθέτωντας τα μέσα εκείνα που η χρήση τους αποκαταστά την πιο πάνω αναφερθείσα "βλάβη".

Πριν σχολιάσω τα προαναφερόμενά σου , θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής "Ποιά είναι αυτά τα μέσα που αναφέρεις"???
Γνωρίζεις πώς δομείται η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου , γνωρίζεις πως το υποκείμενο -που προαναφέρεις- μπορεί να υπάρξει μόνο υπο τον όρο ότι θα αποδεχθεί τους νόμους του συμβολικού???
Γνωρίζεις ότι προκύπτει ως προϊόν του σημαίνοντος???
Γνωρίζεις ότι , η ΥΠΟΤΑΓΗ ... Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗς ΕΞΟΥΣΙΑΣ...αποτελεί αναγκαίο όρο για την συγκρότηση της υποκειμενικότητας???
Ποιός Θεός και ποιά Ορθοδοξία μας λές και όλα τα υπόλοιπα , γνωρίζεις τι λές ή τα έχεις μπερδεμένα???
Εγιναν τώρα -όψιμα- και οι Θρησκείες επιστήμες της ψυχολογίας και της φιλοσοφίας και ήρθες εδώ να μας διαλαλήσεις το "χαρμόσυνο μήνυμα" απο την μελέτη των "Ιερών Βιβλίων"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πολ ΓΤ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 17:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολ ΓΤ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπάρχει περίπτωση Βουδιστής ή Μωαμεθανός να δεί τον Χριστό και τον Αγιάννη το Ρώσο στα όνειρά του και ούτε και στο ξύπνιο του και το αντίστροφο...



Ίσως Βουδιστής ή Μωαμεθανός να μην δει Τον Χριστό, όμως υπάρχουν μαρτυρίες πως σε κάποια μοναστήρια έλαβαν το μοναχικό σχήμα κάποιοι που ήταν πριν βουδιστές, και επίσης πως στην γειτονική Τουρκία πολύς κόσμος βαφτίζεται ορθόδοξος χριστιανός.

Γιώργος ΠολίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy