ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 20:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου spirit, έχει μεγάλη σημασια, να είναι κανείς πολεμιστής....Γι αυτό κανουμε τους διαχωρισμούς,ώστε ο καθείς να
ακολουθεί τον δρομο του,ο πολεμιστής τον δικό του και ο στρατιώτης
των διοικητών του....
Ο πολεμιστής, ακολουθεί ασκητική και μοναχική ζωή, ενώ ο στρατιώτης,
κοινοβιούται και αναλόγως η κουλτούρα που διέπει την αντλιληψη και
βιοτή τους...
Πρέπει κανείς να είναι στο σωστό μέρος για να παρει την εντολή που
αφορά αυτόν, ουσιαστικά, για το επόμενο μάθημα ζωής....
Ο δρόμος του πολεμιστή, είναι μια συνεχής μαθητεία,πολυδιάστατων
και έντονα αυτοκριτικών καταστάσεων, ειδικό για τον καθένα...Σαφή
δαδικασία εκμάθησης, αποκλειστικής κατεύθυνσης,ώστε να βγει απο τον
πολεμιστή το καλύτερο του...Αυτός είναι ο σκοπός δοκιμασιών του πολεμιστή, εκ των οποίων βρίθει πολλές φορές ο δρόμος του...
Υπάρχει αυτή η πολυτέλεια στον δρόμο του πολεμιστή, όμως....Αφήνει ίχνη που μένουν, που τον χαρακτηρίζουν...Κι αυτό είναι μοναδικό, ίσο του βασιλιά και του φιλοσόφου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 01:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο δρόμος του πολεμιστή, είναι μια συνεχής μαθητεία,πολυδιάστατων
και έντονα αυτοκριτικών καταστάσεων, ειδικό για τον καθένα...Σαφή
δαδικασία εκμάθησης, αποκλειστικής κατεύθυνσης,ώστε να βγει απο τον
πολεμιστή το καλύτερο του...Αυτός είναι ο σκοπός δοκιμασιών του πολεμιστή, εκ των οποίων βρίθει πολλές φορές ο δρόμος του...
Υπάρχει αυτή η πολυτέλεια στον δρόμο του πολεμιστή, όμως....Αφήνει ίχνη που μένουν, που τον χαρακτηρίζουν...Κι αυτό είναι μοναδικό, ίσο του βασιλιά και του φιλοσόφου..
Eχεις απολυτο δικιο και αυτο παραπεμπτει στο γνωστο ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ δεν υπαρχει περιπτωση να λογιζεται καποιος πολεμιστης αν δεν εχει το γνωθι σεαυτον!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Έχει πραγματικά μεγάλη διαφορά ο πολεμιστής απο τον στρατιώτη...
Του ενός η ζωή, η υστεροφημία, καθορίζονται απο τις πράξεις του και του άλλου απο τους εντολείς του ....
=================================================================

Ναι , με μια παραλλαγή κάτι ανάλογο είχε πεί και ο αείμνηστος Φλωράκης , όταν τον ρώτησαν :"Τι θα απογίνει το αρνί , αν φύγει απο το κοπάδι" και ο Φλωράκης τους απάντησε:"Θα το φάει ο Λύκος"!

Και ένας πιο πονηρός δημοσιογράφος , τον ξαναρώτησε"Kαι αν μείνει στο μαντρί?"

Και ο Φλωράκης απάντησε και σ'αυτόν:"Τότε , θα το φάει ο τσοπάνος"

Άρα??? .... τον ρώτησαν όλοι οι δημοσιογράφοι τότε!

Η απάντηση ήρθε καταπέλτης:"Το θέμα είναι να μην είσαι αρνί..αν είσαι , ούτως ή άλλως κάποιος θα σε φάει"!


-Ο πολεμιστής ως όρος εμπεριέχει και το στοιχείο της προσωπικής κρίσης και αντίστασης , προσωπικής διαπραγμάτευσης και δυνατότητας στο "όχι" απέναντι στον εντολέα του -και προφανώς δεν έχει εντολείς , διότι τότε πρόκειται , περί στρατιώτη και μόνο, μπορεί ενίοτε να είναι και ο ίδιος του , ο εαυτός- .."πολεμάει" συνειδητά και όχι κατόπιν εντολής και δεν τίθεται στην θέση του "προβάτου επί σφαγή"!

Πολεμάει , για να ζήσει , επαναπροσδιορίζοντας ενδεχομένως τον όρο περί ελευθερίας και ζωής...

Αλήθεια φίλοι συνδίκτυοι ...τι εστί , ζωή και τι ελευθερία???


Αναφερόμαστε τόσο μα τόσο εύκολα σε όρους όπως η ζωή , η ελευθερία ..

Αλήθεια , γνωρίζουμε ότι υποκειμενικοποιηθήκαμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ...στον ρόλο του στρατιώτη επι τη ενάρξει της "ζωής μας?" και δεχθήκαμε ανεξέλεγκτα εντολές , υποτασσόμενοι κατ'αρχάς στο γονεικό περιβάλλον και μετέπειτα στο κοινωνικό περιβάλλον?

Έχει κανείς την αυταπάτη , ότι η όποια συνείδησή μας και αντίληψή μας ότι δεν συγκροτείται και δεν θεμελιώνεται-εν πολλοίς- και κυρίαρχα θα έλεγα σε ανεξέλεγκτες προσταγές και ανεξέλεγκτα υιοθετημένες και καταχωρημένες?

Ακόμα και αν στο διάβα της ζωής μας αναδείξουμε δυναμικές απεξάρτησης απ'αυτές , έχει κανείς την αίσθηση ότι αυτές δεν αφήνουν το ίχνος τους εντός μας και εισφέρουν σε συναισθηματικές μεταπτώσεις?


Το επιθυμείν δεν μπορεί σε καμμιά περίπτωση να ορισθεί ως απλά μια επιθυμία ...ουσιαστικά ενέχει και μια άρνηση στο να μην επιθυμούμε αυτό που επιθυμούμε την ίδια ακριβώς στιγμή , ταυτόχρονα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 17:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώην Πράκτορας της KGB .. Αγοράζει την λονδρέζικη εφημερίδα Evening Standard για μιά λίρα ...
http://news.bbc.co.uk/1/hi/7841891.stm

εάν το έλεγα αυτό σε κάποιον (ειδικά σε Αγγλο) πριν 20 χρόνια ... φυσικά θα με πέρναγε για τρελό ... και ίσως να με κλείνανε σε κανένα τρελάδικο ...


Για τον Ψυχρό πόλεμο φαντάζομαι κάτι ξέρουμε .. έτσι ...


ποιοι από αυτούς άραγε ήταν πολεμιστές και ποιοι στρατιώτες ?


ο παππούς Ηράκλειτος εκτός από τον πόλεμο μίλησε ότι θα πάντα ρέουν και αλλάζουν ... και ότι θα συνεχίζουν να αλλάζουν

Ο πόλεμος είναι ο πατήρ .. σε έναν κόσμο ..που τα πάντα ρέουν...

δεν είναι και δα τόσο δύσκολο... έτσι...

ίσως πολεμιστής ...λοιπόν ...να είναι αυτός που κατανοεί αυτό .. και προσπαθεί να είναι ή δημιουργική δύναμη (ο Πατήρ) σε έναν κόσμο που αλλάζει ...

θα μου πείτε τι σχέσει έχει αυτό με το Φως .. την Αρετή... το Καλό ...το Σωστό το Δίκαιο ..... (τα κεφαλαία φυσικά για ευνόητους Εσωτερικούς λόγους)

δεν ξέρω ... αλλά θα γούσταρα να βγώ με τον ρώσο τυπἀ για μερικές βότκες και κουβεντούλα...

Γιώργος
ποιά μικρή (Γιαπωνέζικη) θεότητα θα βασανίσουμε σήμερα....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 00:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο παππούς Ηράκλειτος εκτός από τον πόλεμο μίλησε ότι θα πάντα ρέουν και αλλάζουν ... και ότι θα συνεχίζουν να αλλάζουν

Ο πόλεμος είναι ο πατήρ .. σε έναν κόσμο ..που τα πάντα ρέουν...


Αυτό το έχω σαν απορία καιρό τώρα.
Υπάρχει πόλεμος.
Άρα τα πάντα ρέουν.
Γιατί υπάρχει πόλεμος?
Και πώε είναι η ειρήνη?

Το θέμα είναι οτι δεν νιώθω πραγματικά γιατί ισχύει το "Υπάρχει πόλεμος. Άλλα τα πάντα ρέουν.

Πώς δημιοργείται ο πόλεμος?

Πόλεμος αν δεν κάνω λάθος πάει να πει σύγκρουση αντίθετων δυνάμεων.
όμως στο σύμπαν δεν υπάρχουν πραγματικά αντίθετα παρά μόνο διαφορετικά "extremes" δηλαδή διαφορετικά άκρα.
Άρα το ερώτημα παραμένη.

Λογικά λοιπόν σκεπτόμενος λέω οτι για να υπάρξει πόλεμος πρέπει μια δύναμη Χ να τείνει προς μια δύναμη Ψ (Ψ-> <-Χ) και στο ενδιάμεσο η σύγκρουση.
Θα έλεγα εν τέλει, οτι έχουμε πόλεμο όταν δυό δυνάμεις συγκρούονται και διασκοπρίζονται(μου κάνει κλικ αυτός ο ορισμός).
Αλλα γιατι συγκρούονται?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 09:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα αγαπητή μου spirit και για να γίνει αυτό, για
να γνωρισει τον εαυτό του ο πολεμιστής, πρέπει να περάσει συγκεκριμένες αναγνωριστικές καταστάσεις και μυητικές ακολουθίες
γεγονότων, που θα τον φέρουν απέναντι στον καθρέφτη της ζωής, όπου
θα δει τον εαυτό του και θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει και τι θα
του συμβεί....
Γιατί, ένας πολεμιστής, μπορεί να προωρήσει τον θάνατο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 12:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας ο θανατος trexagireve ειναι φυσικη καταληξη για ολα τα εμβια οντα ο πολεμιστης δεν σκεφτετε το θανατο,χαραζει δρομο αφηνει ιχνη που ισως μερικες φορες μπορουν να βοηθησουν και της επομενες γενεες ανθρωπων,ειναι μια διαδικασια κυματισμων που οπως εγραψες μεσα απο βιωματα τον φερνουν αντιμετωπο με την ουσια της υπαρξης του,ο πολεμιστης δεν αποσπατε απο αχρηστα εξωτερικα ερεθισματα γιατι μεσα του εχει βρει τον δρομο και αυτον ακολουθει
.Βασικο μελημα του πολεμιστη ειναι να αναπτυξει στην καρδια του την ιδιοτητα της αφοβιας και να ανοιχτη με τρυφεροτητα και ευγενεια στον κοσμο γυρω του.
Για να επιτυχει αυτο το βαθυ ανοιγμα,πρεπει να εγκαταλειψει το εγω του και να αφησει μεσα του να γεννηθει μεσα του το ελεος.Το ελεος του δινει μια αυθορμητη αφοβια που χαρακτηριζεται απο αφοβια της εξασκησης της ισχυος του πανω στους αλλους.
Αυτη η γενναιοδωρη αφοβια του ελεους υπερβαινει το ζωικο ενστικτο του εγω του.
Ο πολεμιστης μαθαινει επισης πως ν αντιμετωπιζει σωστα τα συναισθηματα του,χωρις να τ αποφευγει,να τα καταπιεζει η να ντρεπεται γι αυτα και χωρις ν ακολουθει και να παρσυρεται απο αυτα.

Dr Jekyll Mr Hyde και Γιωργο αναζητουμε την πορεια του ανθρωπου*πολεμιστη εδω δεν ψαχνουμε την αιτια του πολεμου,αυτο ειναι αλλο θεμα ενδιαφερον μεν αλλα ασχετο δε..
σας ευχαριστω!!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 12:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θάνατος πρέπει να απομυθοποιείται αγαπητή μου .......
Δεν έχει καμία αξία...Γι αυότ ο πολεμιστής, γνωριζοντας ότι
θα πεθάνει, μπορεί και συμπεριφέρεται σαν άτρωτος, σαν απέθαντος...
Ξέρει ποτε θα πεθάνει, καμια άλλη στιγμή δεν μπορεί να τον
τρομάξει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 14:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη spirit δεν νομίζω οτι η πορεία του πολεμιστή είναι άσχετη με τον πολεμιστή και βέβαια η αιτία του πολεμού είναι αυτή που βαπτίζει ένα απλό άνθρωπο πολεμιστή. Εν τούτοις δεν έχω ακόμα εμπνεύσεις πάνω σε αυτό το ζήτημα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 18:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου spirit,τα συναισθήματα, ειναι αναστατώσεις του νού
κι ο πολεμιστης, δεν μπορεί να περισπάται...Το καθαρό βλέμμα που
πρέπει να έχει ο πολεμιστής,δεν πρέπει να συννεφιάζει,απο αναμνήσεις,
θύμισες, όσα έκανε όσα δεν έκανε....
Δεν είναι πολεμιστής αυτός, που λές καλή μου, αλλά ποιητής...
Μήπως, μπερδεύεσαι, απο το κοντινό της αποστάσεως, μεταξύ πολεμιστή και ποιητή; Γιατί κι ο ποιητής, πολεμά αλλά κι ο πολεμιστής γράφει
ποιήματα...Έστω σύντομα ποιήματα, γιατι δεν έχει χρόνο να αναπτύξει την σκέψη του...
Είναι ένας πολεμιστής, ποιητής και φιλόσοφος, ο ιδανικός πολεμιστής, για να μπορεί να διακρίνει τι συναντά, διχως να ξεγελιέται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 00:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας στην εισαγωγη του θεματος σκιαγραφω συνοπτικα την εικονα του πολεμιστη,αν κανεις τον κοπο και διαβασεις την πρωτη σελιδα trexagireve,θα καταλαβεις τι εννοω,ολα αυτα εν ετη 2003!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 09:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι διαφωνούμε αγαπητή μου spirit, γιατι ο πολεμιστής,
δεν είναι υπόδουλος τελετών και τρόπων, όπως παρουσιάζεις, μέσα
απο σχολές και τεχνικές, αλλά οι στρατιώτες...
Έχει μέσα του τη δική του πηγή πολέμου,ο πολεμιστής. τη
δική του αντιληψη και αντιμετώπιση των όσων του συμβαίνουν...
Μέσα του έχει ο καθένας πολεμιστής, ένα πολεμιστή,τον οποίον δεν τον φτιάχνει,τον αποκαλύπτει....
Γι αυτό κάνουμε τη διαφοροποίηση μεταξύ του εντεταλμένου και υπήκοοου στρατιώτη,με τον πολεμιστή,ο οποίος συνήθως, εκτελεί αποστολές με δικά του σχέδια κι εκτελέσεις....
Με συγχωρείς, αλλά η διαφοροποίηση, πιστευω ειναι σημαντική...Ο υπήκοος στρατιώτης, δε γεννά σχέδια μάχης, εκτελεί..Ο πολεμιστής
διακρίνεται για την τεχνική που εφαρμόζει, ίδιον και κρύφιον όπλο
αυτού, η ικανότητα του σε αυτό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 16:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πάλι διαφωνούμε αγαπητή μου spirit, γιατι ο πολεμιστής,
δεν είναι υπόδουλος τελετών και τρόπων, όπως παρουσιάζεις, μέσα
απο σχολές και τεχνικές, αλλά οι στρατιώτες...
Έχει μέσα του τη δική του πηγή πολέμου,ο πολεμιστής. τη
δική του αντιληψη και αντιμετώπιση των όσων του συμβαίνουν...
Μέσα του έχει ο καθένας πολεμιστής, ένα πολεμιστή,τον οποίον δεν τον φτιάχνει,τον αποκαλύπτει....
Γι αυτό κάνουμε τη διαφοροποίηση μεταξύ του εντεταλμένου και υπήκοοου στρατιώτη,με τον πολεμιστή,ο οποίος συνήθως, εκτελεί αποστολές με δικά του σχέδια κι εκτελέσεις....
Με συγχωρείς, αλλά η διαφοροποίηση, πιστευω ειναι σημαντική...Ο υπήκοος στρατιώτης, δε γεννά σχέδια μάχης, εκτελεί..Ο πολεμιστής
διακρίνεται για την τεχνική που εφαρμόζει, ίδιον και κρύφιον όπλο
αυτού, η ικανότητα του σε αυτό....

Ναι βρε trexagireve,μου αυτος ειναι ο δικος σου πολεμιστης,πειραζει που ο δικος μου ειναι διαφορετικος?




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 18:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά δεν πειράζει καλή μου spirit...
Αλλά, όταν λεμε την έννοια πολεμιστής,την βάζουμε σε κάποια μοναδικότητα,που διαθέτει, με την προσωπική του σφραγίδα να ξεχωρίζει.Μένει στην ιστορία και για τον τρόπο που πολεμά.
¨Εχει όμως και τον δρόμο του, που κι αυτός έχει αναζητήσεις, ερωτηματικά και περιπέτειες...
Μια συνεχή αναζήτηση μέχρι να εννοήσει κάτι που ψάχνει και να
το δεχτεί...
Και για τον κόσμο, απόκληρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 09:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι καλά , πλέον αισθάνομαι πολεμισταράς και μοναδικός...άρχοντας!

Άντε μη βγάλω το "σιδερικό" και τρέχετε όλοι εδώ μέσα..πρέπει να τρέξετε , διότι έτσι θα καταλάβω το πόσο "βαρβάτος" πολεμιστής είμαι!

Και ακίνητοι να πώ εγώ , εσείς δεν θα συμμορφωθείτε...

Θα αρχίσετε , την τρεχάλα...!

Ευχαριστώ!

Καλημέρα , σε όλους!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 17:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον δρόμο του πολεμιστή, βαδίζει όποιος θέλει να βρει το όνομα του,
να μάθε ποιός είναι, δίχως να φοβάται τα τέστ της ανδρείας του,
σε όλα τα επίπεδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι καλά , πλέον αισθάνομαι πολεμισταράς και μοναδικός...άρχοντας!

Άντε μη βγάλω το "σιδερικό" και τρέχετε όλοι εδώ μέσα..πρέπει να τρέξετε , διότι έτσι θα καταλάβω το πόσο "βαρβάτος" πολεμιστής είμαι!

Και ακίνητοι να πώ εγώ , εσείς δεν θα συμμορφωθείτε...

Θα αρχίσετε , την τρεχάλα...!

Ευχαριστώ!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 12:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο δρόμο του πολειμστή, όλα είναι δικά του και μυστικά του όπλα.
Ακόμη κι ο αέρας, γίνεται όπλο του.....
Κανένας πολεμιστής δεν έχει ίδια όπλα με τον άλλο...Αυτοί που έχουν κοινό οπλισμό,είναι στρατιώτες...Ο πολεμιστής, έχει την μοναδικότητα του, όπλα που οι άλλοι δεν βλέπουν,μια μάσκα και τακτική του,που
μπορεί να αιφνιδιάζει...
Παλιά,κανένας πολεμιστής, δεν φανέρωνε το όνομα του, για να μην γνωρίζουν γι αυτόν, να μην τον προβλέπουν και παρακολουθούν...
Κι οι νομάδες πολεμιστές, αυτοι που δεν ειχαν όνομα και σπίτι,ήταν οι πιο διάσημοι..Γιατί ήταν αόρατοι...
Αυτοί, έγιναν θρύλοι και θεοί...
Μέσα σε κάθε πολεμιστή, υπάρχει τ όνομα του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 20:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όλα παντού φωτιά.Πού μπορεί να βρει γαλήνη και ησυχία ο πολεμιστής.Σε τι μπορεί να αρκεστεί,τι μπορεί να θέλει εκτός από τα πάντα;Για εκείνον όλα βρίσκονται σε μάχη γύρω του και μέσα του.Συνεχή βασανιστικά διλλήμματα.Να συμβιβαστεί με τους άλλους ή να συνεχίσει μόνος την πορεία του με τα δεινά που θα υποστεί,να υποχωρήσει ή να πέσει με ορμή στον τοίχο και να τον σπάσει,να γίνει ένα με τους άλλους ή να μείνει ένας και μοναδικός;

Όλα είναι χωρισμένα σε πλευρές για εκείνον.Ο πολεμιστής είναι οι επιλογές,οι πράξεις και οι σκέψεις του.Πολεμάει για να εκφράστεί με τα λόγια αλλά του είναι πάντα ανεπαρκή αυτά τα μέσα.Για εκείνον υπάρχουν μόνο οι πράξεις και κάθε πράξη γι'αυτόν είναι σύμβολο με δύναμη και σημασία.Ό,τι κάνει το τιμά και δε μετανιώνει.Ό,τι δεν έκανε δε θα το κάνει γιατί το εχθρεύεται.

Ο πολεμιστής δεν έχει φίλους,μα περαστικούς που γοητεύονται από εκείνον αλλά δεν μπορούν να τον ακολουθήσουν.Είναι πολύς και δύσκολα ζει με τον υπόλοιπο κόσμο.Υπακούει σε έναν προσωπικό κώδικα που ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να αναγνωρίσει και να εκφράσει,πόσο μάλλον οι διπλανοί του.

Ο πολεμιστής είναι καταδικασμένος να ζει στη φωτιά ως το τέλος.Δε θα ηρεμήσει.Βρίσκεται σε μια συνεχή σύγκρουση μέσα του για το τι είναι σωστό,λάθος,δίκαιο,άδικο,συμφέρον,καταστροφικό,ιερό και ανόσιο.Προσπαθεί επίπονα μόνιμα σε σκέψη να αντιληφθεί ποιος είναι ο δρόμος της Αρετής και ο δρόμος της Κακίας,γιατί το δίλλημμα αυτό του τίθεται συνέχεια και όχι μόνο μια στιγμή.Κι αυτό είναι που τον καταστρέφει.Η άγνοιά του.Δεν ξέρει ότι έχει ήδη διαλέξει το δρόμο που θα πάρει,τον γεμάτο με θυσίες,ελλείψεις και κόπους και πως δεν μπορεί να τον αποφύγει.Γι'αυτό είναι και πολεμιστής.Επειδή πάντα ψάχνει το σωστό,ψαχνει για να μάθει και δεν δέχεται αλλά αναζητά.

Αυτά από εμένα που είδα το παλιό αυτό topic και μου άρεσε πολύ.

Edited by - promitheus90 on 06/12/2010 20:43:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 13:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο πολεμιστής δεν έχει φίλους,μα περαστικούς που γοητεύονται από εκείνον αλλά δεν μπορούν να τον ακολουθήσουν.Είναι πολύς και δύσκολα ζει με τον υπόλοιπο κόσμο.Υπακούει σε έναν προσωπικό κώδικα που ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να αναγνωρίσει και να εκφράσει,πόσο μάλλον οι διπλανοί του.

Τι είπες ρε φίλε? Πραγματικά δηλαδή από μικρό παιδί μάχομαι με φαντάσματα... Και στην ουσία περάσανε χιλιάδες γνωστοί και έχω μόνο ένα φίλο στην... Μάχη ατελείωτη από παιδάκι... Γιατί εκείνο, γιατί το άλλο, γιατί έτσι κι όχι αλλιώς.... Μέχρι και σε ψυχολόγους πήγα και με βγάλανε άτομο με διαταραγμένη προσωπικότητα... Όμως εγώ δεν νοιώθω έτσι.. Απλά κάτι με τρώει από μέσα.. Κάτι δε μ αφήνει ήσυχο.. Κάτι δε μου κάθεται καλά...

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 13:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη φωτιά και συ αγαπητέ μου!.Καλό σου πόλεμο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 19:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο πολεμιστής δεν έχει φίλους,μα περαστικούς που γοητεύονται από εκείνον αλλά δεν μπορούν να τον ακολουθήσουν.Είναι πολύς και δύσκολα ζει με τον υπόλοιπο κόσμο.Υπακούει σε έναν προσωπικό κώδικα που ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να αναγνωρίσει και να εκφράσει,πόσο μάλλον οι διπλανοί του.

Τι είπες ρε φίλε? Πραγματικά δηλαδή από μικρό παιδί μάχομαι με φαντάσματα... Και στην ουσία περάσανε χιλιάδες γνωστοί και έχω μόνο ένα φίλο στην... Μάχη ατελείωτη από παιδάκι... Γιατί εκείνο, γιατί το άλλο, γιατί έτσι κι όχι αλλιώς.... Μέχρι και σε ψυχολόγους πήγα και με βγάλανε άτομο με διαταραγμένη προσωπικότητα... Όμως εγώ δεν νοιώθω έτσι.. Απλά κάτι με τρώει από μέσα.. Κάτι δε μ αφήνει ήσυχο.. Κάτι δε μου κάθεται καλά...

life is good



Τι μου θυμίζεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 20:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάχη ατελείωτη από παιδάκι... Γιατί εκείνο, γιατί το άλλο, γιατί έτσι κι όχι αλλιώς.... Μέχρι και σε ψυχολόγους πήγα και με βγάλανε άτομο με διαταραγμένη προσωπικότητα... Όμως εγώ δεν νοιώθω έτσι.. Απλά κάτι με τρώει από μέσα.. Κάτι δε μ αφήνει ήσυχο.. Κάτι δε μου κάθεται καλά...

Γιατί το ένα και όχι το άλλο,γιατί έτσι κι όχι αλλιώς....Τίποτα δεν πάει καλά και δεν υπάρχει ησυχία.Γιατί;Γιατί μάλλον έχεις διαλέξει το "έτσι" σου,το "ένα" σου και απλά δεν το ξέρεις.Και αυτή σου η άγνοια σε τρελαίνει.Η βεβαιότητα όμως είναι για εκείνους που δέχονται διαταγές.Αυτοί ξέρουν τι θα κάνουν και κάνουν το κομμάτι τους.Οι άλλοι όμως εκεί,πιαμένοι χέρι-χέρι με την αμφιβολία,την αντίρρηση...θα περπατούν σε δρόμους μοναχικούς και κακοτράχαλους.

Edited by - promitheus90 on 07/12/2010 20:37:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευτυχία
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 03:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευτυχία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας!
Κατ'αρχας να συστηθώ, καθ'οτι ειμαι καινουρια στο forum. Με λενε Ευτυχία και είμαι ψυχολόγος.
Είμαι αφάνταστα χαρούμενη που υπάρχουν στο διαδίκτυο χώροι συζητήσεων τόσο σοβαρών και ουσιαστικών θεμάτων!

Αν όλοι αφιερώναμε λίγο από τον κόπο και το χρόνο που σπαταλάμε σε ενέργειες ανώφελες ή και καταστροφικές για εμάς, θα ανακαλύπταμε καινούρια κομμάτια του εαυτού μας και θα διευρύναμε ακόμη περισσότερο τις δυαντότητές μας.

Ενθουσιάστηκα με το πρώτο ποστ του συγκεκριμένου θέματος, η Μαχαμπαράτα ήταν ένα από τα πρώτα αναγνώσματα που μου πρότεινε ο πατέρας μου. Την πρωτοδιάβασα όταν είχα πρωτομπεί στην εφηβεία και ομολογώ πως μου φάνηκε σαν παραμύθι, σαν μια ακόμη πολεμική ιστορία για παιδιά. Έκτοτε, την έχω διαβάσει δεκάδες φορές και κάθε φορά ανακαλύπτω κάτι καινούριο, το οποίο μπορώ να εφαρμόσω στην καθημερινή μου ζωή για να εξελίσσομαι όσο το δυνατόν περισσότερο μέρα με τη μέρα.

Επίσης ο castaneda είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας, έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία και το εκπληκτικό είναι πως ακόμη δεν έχω καταφέρει να τα κατανοήσω σε όλο τους το μεγαλείο.
Από τις διδασκαλίες του Δον Χουάν (τον οποίον αναφέρει και ο Johnnybegood) έχω αντλήσει απίστευτη δύναμη και κάποια από τα λόγια του με έχουν σημαδέψει.

Μερικά από αυτά, μιας και μιλαμε για πολεμιστες σε τουτο εδω το θεμα, ειναι:

"Ο μεσος ανθρωπος βλεπει σε καθε τι μια ευλογια ή μια κατάρα. Ο Πολεμιστής βλέπει στο κάθε τι μια πρόκληση".

Αυτά τα λόγια προσπαθώ να τα έχω οδηγό στη ζωή μου. Είναι δύσκολο να μην παρασυρθούμε από τον ενθουσιασμό όταν όλα πηγαίνουν καλά ή να μη βουλιάξουμε στην αυτολύπηση όταν κάτι πηγαίνει στραβά.
Όμως, αν θέλουμε να λεγόμαστε νοήμονα όντα, οφείλουμε να υιοθετήσουμε τη μέθοδο των πολεμιστών...

www.egrapses.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 05:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου λοιπόν, Ευτυχία! (πολύ κατάλληλο όνομα για ψυχολόγο, σίγουρα )

Καλωσήλθες και Καλή Συμμετοχή καταρχάς!

Αν θέλεις, μίλησέ μας παραπάνω για τη "μέθοδο τών Πολεμιστών" που ανέφερες. Πώς την κατανοείς, πώς την βιώνεις, πώς ίσως την προτείνεις;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 14:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κααααλη σας ημέρα…

Είμαι και εγώ νέο μέλος. Αν και προσπαθούσα να συνδεθώ χρόνια τώρα και δεν τα κατάφερνα μάλλον λόγω cookies κλπ… Χαίρομαι που το φτιάξατε και τελικά κατάφερα να έρθω και εγώ στην παρέα σας.

Μπήκα πριν από λίγες ώρες και διάβασα μόνο το συγκεκριμένο θέμα στο οποίο και θα ήθελα να τοποθετηθώ, γιατί αυτό που λέμε ‘πολεμιστής’ το εξασκώ 12-13 χρόνια τώρα.

Διάβασα όλες τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα και έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις:

1.Διαβάζω τόση ώρα λέξεις όπως…. κυριαρχία… πόλεμος.. μάχες… νίκες ….εχθροί… προσπάθεια ελέγχου κλπ.
Ένας πολεμιστής δεν κάνει τίποτα από αυτά. Όποιος προσπαθεί να πολεμήσει και να νικήσει τους φόβους του, τις αδυναμίες του κλπ είναι χαμένος από χέρι γιατί θα βρίσκετε σε έναν διαρκή αγώνα που πιστέψτε με… δεν οδηγεί πουθενά.

Όλοι ξέρουμε… ξέρουμε τι θέλουμε, ξέρουμε τι πραγματικά είμαστε και τι κάνουμε. Τα πάντα τα έχουμε μέσα μας και το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να τα θυμηθούμε.
Ένα από τα πρώτα πράγματα που διδάχθηκα, ήταν να πάψω να ακούω και να διαβάζω (ίσως ακουστεί κάπως .. το ξέρω)… και να αρχίσω να μιλάω με την ψυχή μου.. ρωτώντας πάντα …Γιατί;
Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν μέσα στον πολεμιστή (αν και δεν συμφωνώ και πολύ με αυτή την έννοια γιατί λίγο σε ‘ντοπάρισμα’ μου φέρνει).
Το μεγάλο πρόβλημα είναι να κάτσει κανείς και να δει τι θέλει… αν θέλει να ανήκει μέσα στους πολλούς ή σε αυτούς που ονομάζουμε λίγους και είναι ουσιαστικοί… όταν αποφασίσει, τα υπόλοιπα είναι εύκολα και γίνονται από μόνα τους.
Π.χ. κάποιος αποφασίζει να είναι ουσιαστικός στις σχέσεις του. Υπάρχει περίπτωση να απατήσει ποτέ το σύντροφό του ή τη σύντροφο του? Ο μόνος λόγος που μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο είναι γιατί πραγματικά δεν το έχει αποφασίσει και βολεύεται με το αντιμετωπίζει τα πράγματα ‘φλου’.

Ένας πολεμιστής, δεν έχει να δώσει κανένα αγώνα, μάχη, πόλεμο και να νικήσει κανένα αόρατο εχθρό για να το καταφέρει… απλά βάζει κανόνες και τους τηρεί.
Κανόνες εξάλλου υπάρχουν παντού γύρω μας.. Φαντάζεστε να μην υπήρχε η βαρύτητα ή κάποια στιγμή να της κάπνιζε να σταματήσει? Το απόλυτο χάος….
Έτσι είναι και στη ζωή μας… κάθε μας πράξη έχει κάποια συνέπεια, για εμάς τους ίδιους αλλά και τους γύρω μας. Ένας πολεμιστής, απλά φροντίζει με της πράξεις του να μη διαταράσσει την αρμονία των πραγμάτων.

Κάθε ένας, μπορεί να γίνει πολεμιστής από ετούτη εδώ τη στιγμή… το μόνο που έχει να κάνει είναι να πάψει να ακούει τους φόβους του. Το φόβο ότι δεν είναι άξιος… οπότε να καταφεύγει σε αυτοκίνητα, ρούχα σπίτι κλπ για να δείξει ότι κάτι είναι. Το φόβο ότι δεν τον αγαπάνε οπότε και αυτός να κοιτάει μόνο τον εαυτό του (προδίδοντας φιλίες, απατώντας συντρόφους κλπ) και να δει ότι το μόνο πράγμα από το οποίο είναι φτιαγμένος είναι Αγάπη… [/list]


2.Κάποιο μέλος το όνομα του οποίου δε θυμάμαι τώρα.. μίλησε για ένα βιβλίο… ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ (Peaceful Warrior). Άποψη μου είναι, ότι συγκεκριμένο βιβλίο είναι ότι Καλύτερο έχει γραφτεί τα τελευταία χρόνια. Επίσης, έχει βγει και σε ταινία η οποία πραγματικά αξίζει και αυτή αν και είναι το 1/10 του βιβλίου.
Την ταινία την έχω δει πάνω από 10 φορές, όπου κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούριο, και το βιβλίο το έχω διαβάσει τουλάχιστον 6…

http://www.youtube.com/watch?v=QsS3cXGs2GQ

''Ένας πολεμιστής δεν είναι η τελειότητα ή η νίκη ή να είναι άτρωτος
ένας πολεμιστής είναι απόλυτα τρωτός... αυτό είναι το πραγματικό θάρρος''

''Μπορείς να επιλέξεις να είσαι θύμα ή οτιδήποτε άλλο θέλεις
αλλά ο πολεμιστής δρα... ο χαζός αντιδρά.''

Που είσαι?... ΕΔΩ
Τι ώρα είναι?... ΤΩΡΑ
Τι είσαι?... ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ

http://www.youtube.com/watch?v=9BBDexSzmMM&feature=related

Αυτά τα ολίγα από μένα… σας παρατάω τώρα …. πάω να μελετήσω και άλλα θέματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 14:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήλθες κι εσύ SoulAngel και Καλή σου Συμμετοχή φυσικά!

Χαιρόμαστε που κατάφερες να συνδεθείς εντέλει! (πάντως δεν έχουμε κάνει κάποια αλλαγή που να αφορά στα cookies ή κάτι σχετικό... ίσως πάλι να αναφέρεσαι στην μεγάλη βελτίωση της απόδοσης/ταχύτητας του site λόγω "μετακόμισης" -προ 6 και πλέον μηνών)

quote:
Την ταινία την έχω δει πάνω από 10 φορές, όπου κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούριο, και το βιβλίο το έχω διαβάσει τουλάχιστον 6…

Είδες 10+ φορές το "Peaceful Warrior";; Εντυπωσιακό!
Δεν μπορώ να πω βέβαια, είναι όμορφη ταινία(το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει), την έχω δει κι εγώ και μου άρεσε ιδιαίτερα!

Επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον η δήλωσή σου -και με αρκετή περιέργεια ομολογώ- σου έχει δημιουργήσει ανάλογο ενθουσιασμό κάποια άλλη από Εσωτεριστικές ή/και Ανεξάρτητες παραγωγές; π.χ.:

- "The Celestine Prophecy"
- "What the BLEEP Do We Know!?"
- "The Secret"
- "Zeitgeist, The Movie(2007) & Addendum(2008)"

Και μία πιο σχετική με αυτό το θέμα ερώτηση: όταν λες πως "εξασκείς αυτό που λέμε 'πολεμιστής' 12-13 χρόνια τώρα", τι εννοείς;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 17:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που έχω δει είναι το Sectret…

Καλό είναι αλλά λίγο εξωπραγματικό και αποπροσανατολιστικό… Ναι, είναι γεγονός ότι ο άνθρωπος λειτουργεί με το 1% του εγκεφάλου του και πως αν χρησιμοποιήσει παραπάνω μπορεί να κάνει θαύματα, δεν παύουν όμως όλα αυτά να μου θυμίζουν μία κουβέντα που είχε πει ένας γνωστός μου…

Δηλαδή εγώ αν θέλω το σκάφος μου να μεγαλώσει 2 μέτρα και το σκέφτομαι, το οραματίζομαι κλπ.. θα πάω κάποια στιγμή στο λιμάνι και θα το δω να έχει μεγαλώσει? Και Φυσικά όχι…

Όλα αυτά τα φρου –φρού και αρώματα… καλά είναι αλλά ας συγκεντρωθούμε στα καθημερινά πρώτα πράγματα που απασχολούν τους περισσότερους από εμάς (σχέση, δουλειά, καθημερινότητα κλπ)… και μετά πάμε να κάνουμε και τον εγκέφαλό μας να λειτουργεί με το 1,1 % . Καταφέραμε οι περισσότεροι να ζούμε μία συνεχόμενη φοβική κατάσταση και να αντιμετωπίζουμε τη ζωή άκρως παθητικά… το τεράστιο σπίτι θα μας σώσει ή αν απλά λέμε να αλλάξουμε θα αλλάξουμε?

Ξέρεις … προσωπικά πιστεύω πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι που αποφασίζουν να κάνουν τέτοιου είδους ντοκιμαντέρ, καθαρά και μόνο για την προβολή τους και οικονομικά φυσικά λόγους (τους ουσιαστικούς και αυτούς που κάνουν πραγματική δουλειά δε θα τους δεις ποτέ στα ΜΜΕ και ποτέ δεν πληρώνονται για αυτό που κάνουν), τους θεωρώ πολύ επικίνδυνους. Ας υποθέσουμε π.χ. ότι εγώ είμαι ένας άνθρωπος με προβλήματα… Το ντοκιμαντέρ αυτό τι κάνει? Μου λέει να σκέφτομαι αυτό που θέλω.. καθαρά… και κάποια στιγμή θα γίνει. Όχι… ένας πολεμιστής δεν κάνει αυτό γιατί γνωρίζει πως είναι άτοπο.. Είναι παραίτηση από τη ζωή, είναι παραίτηση από την προσπάθεια και από το γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι (το λόγο δηλαδή της ύπαρξης μας).

Λένε, ότι υπάρχει ένας συμπαντικός κανόνας… το κοσμικό, που είναι ένας απόλυτα δίκαιος κριτής. Αυτό που πολλοί λένε ‘ότι κάνεις θα σου γυρίσει πίσω’ ή κάρμα. Για να αποκτήσω λοιπόν ένα σκάφος 2 μέτρα μεγαλύτερο πρέπει να είμαι Άξια…

Τώρα θα μου πεις, αυτοί όμως στο sectret το πέτυχαν…
Ναι μπορεί, αν και δεν είμαι εκεί να το δω με τα μάτια μου. Θα τους πιστέψω όμως και θα σου θέσω μερικά ερωτήματα…
Τους ρώτησες αν πραγματικά είναι ευτυχισμένοι? Ξέρεις ότι δεν είναι ντοπαρισμένοι με την ευτυχία?
Ναι, ονειρευόταν ένα σπίτι και το απόκτησε… έχει όμως εσωτερική γαλήνη?
Μπορεί πραγματικά να το απολαυσει, να το νιώσει και να το χαρεί?

Ξέρω πως δεν μπορείς να μου δώσεις απαντήσεις σε αυτά και ίσως ούτε οι ίδιοι…

Για να μη μακρηγορήσω όμως και γίνω και κουραστική… θα προσπαθήσω να βρω και τους άλλους τίτλους που αναφέρεις για να τους δω.

Άλλη μία ταινία που λατρεύω είναι το The Fountain.

Και όσο για το ερώτημα της εξάσκησης… απλά έτυχε κάποια στιγμή να κουτουλήσω κάποιους ανθρώπους που έλεγαν τις ίδιες βλακείες με αυτές που λέω τώρα… και επειδή δε φημίζομαι για την εξυπνάδα μου αποφάσισα να μείνω δίπλα, να τα κάνω πράξη και να δω πόσο βλακείες είναι τελικά…

Και για να απαντήσω και λίγο πιο σχετικά με το θέμα...
Οι περισσότεροι εξασκούμαστε στο να είμαστε άτρωτοι, να έχουμε τις καλύτερες αντιδράσεις στα ερεθίσματα που λαμβάνουμε από το περιβάλλον μας, και ελπίζουμε-πασχίζουμε για ένα καλύτερο αύριο.
Εγώ εξασκούμαι στο να είμαι απόλυτα Τρωτή... να Δρω... και να ζω το τώρα σαν να είμαι Αυτή η Στιγμή...

και αν συνεχίζεις να αναρωτιέσαι όχι.. δεν κάνω μαθήματα γιόγκα, δεν είμαι σε ομάδες συμπαράστασης, δεν διαβάζω τα απίστευτα βιβλία, δεν έχω γίνει ασκητής σε κάποια σπηλιά του Θιβέτ, ούτε κάτι άλλο αντίστοιχο που θα με βοηθήσει να το πετύχω
...οι πατερίτσες ποτέ δε γιάτρεψαν

Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η ΓνώσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 05:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoulAngel, για το "The Secret" η άποψή μου είναι πάνω στις ίδιες βασικές γραμμές με τις δική σου. Το βρήκα κοινότοπο, "δήθεν" και αρκετά πατερναλιστικό. Άσε το ζήτημα που θίγεις κι εσύ, αυτό με την δήθεν ποσόστωση της εγκεφαλικής λειτουργίας -είτε 1% είτε 10% είτε ότιδήποτε άλλο- έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια μία πραγματική γνωσιολογική μάστιγα του τύπου: "είναι βέβαια πασίγνωστο αυτό που έχει δείξει η επιστήμη, πως ο εγκέφαλός μας δουλεύει μόνον με το 10%"
Είναι απίστευτο το πόσοι πολλοί θεωρούν πως αυτό το μύθευμα ανταποκρίνεται στην αλήθεια, ακόμη και μέσα από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα δυστυχώς(όχι βέβαια από τους ειδικούς κύκλους για τέτοια θέματα -νευροεπιστήμονες, ψυχίατρους, νευρολόγους, φυσιολόγους, γνωσιακούς επιστήμονες κ.ά.)

Η ταινία "The Fountain", μου αρέσει κι εμένα. Από εικάστικής απόψεως τουλάχιστον...

quote:
Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η Γνώση

Πολύ καλό αυτό!! Κι ευχαριστώ για την απάντηση.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 11:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Soulangel...

...οι πατερίτσες ποτέ δε γιάτρεψαν


Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η Γνώση


"Πατερίτσες"...πολύ σωστά...
"Δεκανίκια"...τα λέω εγώ και που κάποια στιγμή μας καλούν να πληρώσουμε το αντίτιμο των "υπηρεσιών" τους...δηλώνοντας την μη-αυτάρκεια και ανελευθερία του ανθρώπου που στηρίζεται σε "Δανεικές δυνάμεις και υποστήλια"...

Η απάντηση και πολύ σωστά , είναι η "γνώση".

Καλώς ήρθες!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy