ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2009, 13:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να υπάρχει λόγος για αυτό....

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2009, 20:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως να υπάρχει λόγος για αυτό....



Βεβαίως …

Έχεις υποψη σου πόσο "ακριβά" είναι τα παιδικά σήμερα...


Γιώργος
Πάμε τζάμπο..!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2009, 22:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται τι ψάχνεις..
Το καλό πράγμα είναι πάντα ακριβό
quote:
Και ενώ είναι προθυμότατοι να πολεμήσουν την γκάβλα τους (πιστεύω τους) .. δεν είναι και τόσο πρόθυμοι στην πατρότητα….

ίσως νιώθουν ώς μέρος της..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 02:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. να πολεμήσουν για την γκάβλα τους .... ήθελα να πώ...


μα είναι μέρος ... και εδώ είναι το βασικό προβλημα ... άλλο όμως ο ενθουσιασμός ...που παίζει με τον Εσωτερισμό ... άλλο "γκάβλα"...
θέλω να το κάνω .. να το πετύχω ... να το ....

η προσκόλληση η το ενδιαφέρον για τα αποτελέσματα πάντα δημιουργεί προβλήματα και εκτρώματα .. στα οποία μετά οι ονομαζόμενοι "πολεμιστές" δεν πολυθελουν την πατρότητα

να το πω λίγο διαφορετικά , Έχουμε γεμίσει "λιγούρια"

Γιώργος
there is no point , if you never had it

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 10:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ, ΑΝΔΡΕΙΑ, ΠΕΡΙΦΑΝΙΑ, ΘΑΡΡΟΣ, ΣΟΦΙΑ, ΔΥΝΑΜΗ κ.α. ΕΓΩ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΤΗΝ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.


Και απο ένα μικρό παιδάκι , αν το ρωτούσες για τα στοιχεία που συγκροτούν ένα πολεμιστή , θα έπαιρνες την τόσο μεγάλη ανάλυση που ήδη κατατέθηκε !

Ανδρεία..περηφάνεια(τι ωραία λέξη)..θάρρος(εδώ να δείς , τι ωραία λέξη)..σοφία(ορθή)..δύναμη(εμ! τι σόι πολεμιστής θα ήταν διαφορετικά)..

Και το πιο σημαντικό...ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ!

Τώρα , λύθηκε το μυστήριο...όλοι μας μπορούμε πλέον ακολουθώντας τον εξά-λογο -βέβαια υπάρχει και το κ.α- να θεωρούμε εαυτόν πολεμιστή!!!


ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ.

-Μπά...

-Προσωπικά δεν τους γνωρίζω αυτούς τους φυσικούς νόμους , θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μου τους εκθέσεις???


Ας δώσω και γώ λοιπόν τον δικό μου πεζό-ρηχό ορισμό ενός πολεμιστή:

"Ο έχων αξιοπρέπεια και δεν αναζητάει δεκανίκια για να ζήσει στην ζωή του...απο δεκαοκτώ χρόνων απογαλακτίζεται και αναλαμβάνει την ευθύνη του εαυτού του..δεν αναζητάει ποτέ δεν δικαιολογίες για την κατάσταση του..παράγει και προσφέρει στον εαυτό του , Ο ΙΔΙΟΣ..ενδιαφέρεται για τον εαυτό του και φροντίζει δια μέσου της μελέτης να αναγνωρίζει τον ίδιο του τον εαυτό...αποστασιοποιείται απο εγγενή ψυχολογικά μορφώματα και αδυναμίες και δομεί μια συνειδητή προσωπικότητα που επιβάλλεται επι του εαυτού..χαίρεται για το γεγονός ότι είναι αξιοπρεπής και δεν είναι βάρος στους ώμους κανενός , ακόμα και των γονιών του..πολεμάει-διεκδικεί-παράγει ως ενήλικος και προσφέρει όλα όσα χρειάζεται ο εαυτός του,Ο ΙΔΙΟΣ!!!"

Αυτός μπορεί να είναι ο ορισμός του καθημερινού πολεμιστή..μετά βλέπουμε για τον "πολεμισταρά"!!!




soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 12:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χμ.. να πολεμήσουν για την γκάβλα τους .... ήθελα να πώ...


μα είναι μέρος ... και εδώ είναι το βασικό προβλημα ... άλλο όμως ο ενθουσιασμός ...που παίζει με τον Εσωτερισμό ... άλλο "γκάβλα"...
θέλω να το κάνω .. να το πετύχω ... να το ....

η προσκόλληση η το ενδιαφέρον για τα αποτελέσματα πάντα δημιουργεί προβλήματα και εκτρώματα .. στα οποία μετά οι ονομαζόμενοι "πολεμιστές" δεν πολυθελουν την πατρότητα

να το πω λίγο διαφορετικά , Έχουμε γεμίσει "λιγούρια"

Γιώργος
there is no point , if you never had it




Βαθυστόχαστη ανάλυση , μη επιδεχόμενης οποιασδήποτε περαιτέρω κριτικής αξιολόγησης...το θέμα μπορούμε να πούμε ότι απαντήθηκε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 19:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η προσκόλληση η το ενδιαφέρον για τα αποτελέσματα πάντα δημιουργεί προβλήματα και εκτρώματα .. στα οποία μετά οι ονομαζόμενοι "πολεμιστές" δεν πολυθελουν την πατρότητα

Και εκεί διερωτάσαι γιατί έγιναν πολεμιστές in the first place..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2009, 12:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου, νομίζω πως για να προσεγγίσουμε τον δρόμο του πολεμιστή ή έστω τον πολεμιστή, θα πρέπει να αναλύσουμε πρώτα απ' όλα τι είναι ο πολεμιστής.
Είναι κάποιος ο οποίος την είδε Τσάκι Τσαν και θέλει να σπάσει στο ξύλο κάποιους συναν θρώπους του;
Είναι κάποιος ο οποίος παρερμηνεύει το "Πόλεμος πατήρ πάντων" του Ηράκλειτου και νομίζει ότι πρέπει να υπάρχει μια διαρκής εμπόλεμη κατάσταση μεταξύ καταστάσεων ή ανθρώπων;
Είναι κάποιος ο οποίος προσπαθεί μέσω των αντιθέσεων και των "πολέμων" που συντελούνται μέσα στην Φύση και στον κόσμο να ανακαλύψει την βαθύτερη αρμονία των πάντων;

Μπορώ να πω πως προσωπικά κλίνω προς την τελευταία περίπτωση, νομίζω άλλωστε πως κι ο ίδιος ο Ηράκλειτος κάτι τέτοιο εννοούσε πριν περίπου 2500 χρόνια...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 17:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[urlΕίναι κάποιος ο οποίος προσπαθεί μέσω των αντιθέσεων και των "πολέμων" που συντελούνται μέσα στην Φύση και στον κόσμο να ανακαλύψει την βαθύτερη αρμονία των πάντων;

Μπορώ να πω πως προσωπικά κλίνω προς την τελευταία περίπτωση, νομίζω άλλωστε πως κι ο ίδιος ο Ηράκλειτος κάτι τέτοιο εννοούσε πριν περίπου 2500 χρόνια...
][/url]
Κι αυτος ειναι ενα ειδος πολεμιστη φυσικα,αυτος που πολεμα για το καλο αυτος που πολεμα για το ΦΩΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ.
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 18:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναφορά κι η μελέτη σε ένα θέμα,οπως ο δρόμος του πολεμιστή,
δεν μπορεί να ασχολείται με την τακτική και τους σκοπούς του
πολεμιστή, χωρίς να ασχολείται με την ιδιότητα του πολεμιστή...
Δηλαδή, όλοι μπορούν να γίνουν πολεμιστές, αλλά, σίγουρα υπάρχουν
και οι γεννημένοι πολεμιστές, οι άνθρωποι,που είναι, όχι γιναν
πολεμιστές...
Και θίγω αυτή τη διάσταση, καθώς, η ύπαρξη της ικανότητας του πολεμιστή,έχει να κάνει και με την απόδοση της ιδιότητας, δλδ,
ο πολεμιστής, δημιουργεί τακτικές, οι μαθητευόμενοι ακολουθούν...
Η έννοια του δρόμου του πολεμιστή, λοιπόν, αφορά σε αυτόν που είναι
πολεμιστής, ανεξαρτήτου εκπαιδεύσεως, εφόσον, μιλάμε για ιδιατερότητα
και αποτελεσματικότητα στην πράξη...
Υπάρχουν άνθρωποι πολεμιστές, που η ζωή τους βάζει συνεχώς μικρούς
πολέμους,ή και μεγάλους,με απαιτήσεις, να ξεπεραστούν αυτές οι
μάχες με νίκες, άλλως ήττες...
Ο πραγματικός πολεμιστής, θα βρεί μέσα του τον πολεμστή και θα πολεμήσει,ακόμη και με πρωτότυπες τεχνικές, καθώς, αυτός δημιουργεί τεχνική και δεν υπόκειται σε αυτήν...
Θέλω να πω με ολα αυτά, ότι η έννοια πολεμιστής,πρέπει να αναζητηθεί στο γονίδο και στην κλίση του καθενός....Εκεί υπάρχουν πολλά στοιχεία για μελέτη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 00:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Θέλω να πω με ολα αυτά, ότι η έννοια πολεμιστής,πρέπει να αναζητηθεί στο γονίδο και στην κλίση του καθενός....
Πολεμιστες ειμαστε ολοι μας,trexagireve ο καθενας με τα οπλα και της δυνατοτητες του!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 10:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Αγαπητοί μου, νομίζω πως για να προσεγγίσουμε τον δρόμο του πολεμιστή ή έστω τον πολεμιστή, θα πρέπει να αναλύσουμε πρώτα απ' όλα τι είναι ο πολεμιστής.
Είναι κάποιος ο οποίος την είδε Τσάκι Τσαν και θέλει να σπάσει στο ξύλο κάποιους συναν θρώπους του;
Είναι κάποιος ο οποίος παρερμηνεύει το "Πόλεμος πατήρ πάντων" του Ηράκλειτου και νομίζει ότι πρέπει να υπάρχει μια διαρκής εμπόλεμη κατάσταση μεταξύ καταστάσεων ή ανθρώπων;
Είναι κάποιος ο οποίος προσπαθεί μέσω των αντιθέσεων και των "πολέμων" που συντελούνται μέσα στην Φύση και στον κόσμο να ανακαλύψει την βαθύτερη αρμονία των πάντων;

Μπορώ να πω πως προσωπικά κλίνω προς την τελευταία περίπτωση, νομίζω άλλωστε πως κι ο ίδιος ο Ηράκλειτος κάτι τέτοιο εννοούσε πριν περίπου 2500 χρόνια...




[center]


Αγαπητέ φίλε Dying incubus...σωστά το έθεσες..να ορίσουμε ποιός ειναι ο πολεμιστής πριν απ'οποιαδήποτε περαιτέρω τοποθέτηση..σωστά!!

Αλλα για να επεκτείνω λίγο την σκέψη σου , έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να ορίσουμε και τι σημαίνει πόλεμος..!!

Ποιός πολεμάει και τι πολεμάει ....και πρίν πολεμήσει με κάποιον ή κάποιους εκτός του ιδίου , μήπως προυπάρχει ενός είδους πόλεμος εντός του ιδίου και ο οποίος τον οδηγεί σε πολέμους έναντι άλλων???

Μήπως υπάρχει ένας καθημερινός εσωτερικός πόλεμος...μια φωτιά που οι φλόγες ξεφεύγουν απο τα όρια του εαυτού μας και το οξυγόνο επισημαίνεται -ο λόγος...η αιτία...- σε εξωτερικούς παράγοντες και αιτίες???

Τίς πταίει???

Πού είναι ο νόμος...φέρτε μου το νόμο , που έλεγε και ο παππάς και τον σατύριζε ο Λαζόπουλος???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 17:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα για να επεκτείνω λίγο την σκέψη σου , έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να ορίσουμε και τι σημαίνει πόλεμος..!!

Ποιός πολεμάει και τι πολεμάει ....και πρίν πολεμήσει με κάποιον ή κάποιους εκτός του ιδίου , μήπως προυπάρχει ενός είδους πόλεμος εντός του ιδίου και ο οποίος τον οδηγεί σε πολέμους έναντι άλλων???

Μήπως υπάρχει ένας καθημερινός εσωτερικός πόλεμος...μια φωτιά που οι φλόγες ξεφεύγουν απο τα όρια του εαυτού μας και το οξυγόνο επισημαίνεται -ο λόγος...η αιτία...- σε εξωτερικούς παράγοντες και αιτίες???


Προσπαθώντας να αναλύσω λίγο την έννοια του πολέμου όσον αφορά την εσωτερική μας υπόσταση, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
Πόλεμος είναι μια διαδικασία μεταβολής, μια προσπάθεια ελέγχου - κι όχι απαλοιφής - του εαυτού μας επί των "σκοτεινών όψεων" που τον διακατέχουν, επί των αρνητικών συμπεριφορών, συναισθημάτων, ορμών και σκέψεων.
Με αυτή την έννοια λοιπόν, ένας άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να πράξει αυτό ακριβώς το πράγμα δίνει έναν καθημερινό μικρό πόλεμο με άλλες μάχες να οδηγούνται σε νίκες κι άλλες σε ήττες.

Πιστεύω πως αυτή η διαδικασία, το να ελέγξουμε δηλαδή τον εαυτό μας και συνεπώς να τον κατανοήσουμε καλύτερα, είναι κι η μόνη μέθοδος ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε "πολεμιστές" στον κόσμο στον οποίο ανήκουμε.
Εάν δεν το κάνουμε αυτό, θα είναι σα να πηγαίνουμε ξυπόλητοι στα αγκάθια...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 17:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/τη spirit, κάθε άνθρωπος, έχει μια ιδιότητα, διαφορετική
από τους άλλους, έστω ,ανήκουμε σε ομάδες, διαφορετικές που
δεν είναι όλες του ιδίου υλικού,λόγου και τρόπου έκφρασης....
Ο πολεμιστής, ή πρωτοπόρος,είναι αυτός που ανοίγει δρόμο,που
προχωράει μέσα απο δυσκολίες, αλλά δεν είναι αυτός που πάει σε αρένες και πολεμάει κατ επάγγελμα, σε μάχες γνωστές....
Πολεμιστής, είναι αυτός που γυμνός αν μπεί σε μια κατάσταση, θα βρει τα ρούχα, τα όπλα και τις δυνατότητες να νικήσει....Δεν είναι πολεμιστής, όποιος έχει ολόκληρο στρατό μαζί του...
Προετοιμασία σε ένα τετοιο άτομο υπάρχει, αλλά το εσωτερικό του υλικό, είναι που κάνει τη διαφορά.....
Νομίζω,δλδ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 10:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλλα για να επεκτείνω λίγο την σκέψη σου , έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να ορίσουμε και τι σημαίνει πόλεμος..!!

Ποιός πολεμάει και τι πολεμάει ....και πρίν πολεμήσει με κάποιον ή κάποιους εκτός του ιδίου , μήπως προυπάρχει ενός είδους πόλεμος εντός του ιδίου και ο οποίος τον οδηγεί σε πολέμους έναντι άλλων???

Μήπως υπάρχει ένας καθημερινός εσωτερικός πόλεμος...μια φωτιά που οι φλόγες ξεφεύγουν απο τα όρια του εαυτού μας και το οξυγόνο επισημαίνεται -ο λόγος...η αιτία...- σε εξωτερικούς παράγοντες και αιτίες???


Προσπαθώντας να αναλύσω λίγο την έννοια του πολέμου όσον αφορά την εσωτερική μας υπόσταση, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
Πόλεμος είναι μια διαδικασία μεταβολής, μια προσπάθεια ελέγχου - κι όχι απαλοιφής - του εαυτού μας επί των "σκοτεινών όψεων" που τον διακατέχουν, επί των αρνητικών συμπεριφορών, συναισθημάτων, ορμών και σκέψεων.
Με αυτή την έννοια λοιπόν, ένας άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να πράξει αυτό ακριβώς το πράγμα δίνει έναν καθημερινό μικρό πόλεμο με άλλες μάχες να οδηγούνται σε νίκες κι άλλες σε ήττες.

Πιστεύω πως αυτή η διαδικασία, το να ελέγξουμε δηλαδή τον εαυτό μας και συνεπώς να τον κατανοήσουμε καλύτερα, είναι κι η μόνη μέθοδος ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε "πολεμιστές" στον κόσμο στον οποίο ανήκουμε.
Εάν δεν το κάνουμε αυτό, θα είναι σα να πηγαίνουμε ξυπόλητοι στα αγκάθια...





In anticipation of my resurrection...




Πολύ δύσκολο να υπάρξει μια εσωτερική συμφωνία και μια φωνή του εαυτού , προς τα έξω!!!

Η καθιέρωση του "εμείς" ανάμεσα στον συνειδητό μέρος μας και στο ασυνείδητο εμφανίζεται ως "ανέφικτο" και εφόσον ως άνθρωπος και μονάδα δεν είμαι ικανός να συμφωνήσω με τον ίδιο μου τον εαυτό , να τον ηρεμήσω και να διαμορφώσω ικανές συνθήκες και υγιείς συνθήκες συμβίωσης μετα του εαυτού μου ....φαντάσου πόσο δύσκολο εμφανίζεται κάτι τέτοιου με όλους τους υπολοίπους συνανθρώπους μου!!!

Άνθρωπος που δεν μπορεί να επιδράσει επι του εαυτού του...δυστυχώς δεν μπορεί και με κανέναν άλλο εκτός του εαυτού του!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 23:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω ο Dying_Incubus,δινει μια σφαιρικη μορφη και συμφωνω απολυτος μαζι του..
Προσπαθώντας να αναλύσω λίγο την έννοια του πολέμου όσον αφορά την εσωτερική μας υπόσταση, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
Πόλεμος είναι μια διαδικασία μεταβολής, μια προσπάθεια ελέγχου - κι όχι απαλοιφής - του εαυτού μας επί των "σκοτεινών όψεων" που τον διακατέχουν, επί των αρνητικών συμπεριφορών, συναισθημάτων, ορμών και σκέψεων.
Με αυτή την έννοια λοιπόν, ένας άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να πράξει αυτό ακριβώς το πράγμα δίνει έναν καθημερινό μικρό πόλεμο με άλλες μάχες να οδηγούνται σε νίκες κι άλλες σε ήττες.

Πιστεύω πως αυτή η διαδικασία, το να ελέγξουμε δηλαδή τον εαυτό μας και συνεπώς να τον κατανοήσουμε καλύτερα, είναι κι η μόνη μέθοδος ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε "πολεμιστές" στον κόσμο στον οποίο ανήκουμε.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 23:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε trexagireve,ειμαι φιλη πολυ παλια φιλη του εσωτερικα!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 23:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφέβαλλα ότι είσαι παλιά φίλη του φόρουμ, αγαπητή spirit,
αλλά εγώ δεν είχα ξανααλληλογραφήσει μαζί σου, μέσω του εσωτέρικα.....
Στο θέμα, περί ελέγχου του εαυτού μας,πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να
τον γνωρίζουμε.Να ξερουμε τι φύση του, την κλίση και στύλ του,
ώστε να δρούμε φυσικα, με τον εκφραστικό τύπο και τρόπο που μας βγαινει αβιαστα...
Πιστεύω, ότι ένας πολεμιστής, πρέπει να βρει πως μπορεί να πολεμάει,
αν καταλάβει τις ικανοτητες και τα αντικείμενα που μπορεί να χρησιμοποιεί...Πολλοί,π.χ.,θέλουν σπαθί, για να χρησιμποιούν,αλλά,
το αν είναι δίκοπο, αν είναι φαρδύ, αν είναι μεγάλο, έχει να κάνει
με την προσωπική απόδοση και έκφραση...
Γι αυτο επισημαίνω,ότι πρέπει να βρούμε τον πολεμιστή μέσα μας,
αυτόν που είναι φυσική του έκφραση η πολεμική κίνηση...Η εκμάθηση, υστερεί σε σχέση με την φυσική κίνηση....Η φυσική γίνεται μόνη της,
ενώ η εξασκημένη,έχει περισσότερο χρόνο και λιγότερη ποιότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 09:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδω ο Dying_Incubus,δινει μια σφαιρικη μορφη και συμφωνω απολυτος μαζι του..
Προσπαθώντας να αναλύσω λίγο την έννοια του πολέμου όσον αφορά την εσωτερική μας υπόσταση, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
Πόλεμος είναι μια διαδικασία μεταβολής, μια προσπάθεια ελέγχου - κι όχι απαλοιφής - του εαυτού μας επί των "σκοτεινών όψεων" που τον διακατέχουν, επί των αρνητικών συμπεριφορών, συναισθημάτων, ορμών και σκέψεων.
Με αυτή την έννοια λοιπόν, ένας άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να πράξει αυτό ακριβώς το πράγμα δίνει έναν καθημερινό μικρό πόλεμο με άλλες μάχες να οδηγούνται σε νίκες κι άλλες σε ήττες.

Πιστεύω πως αυτή η διαδικασία, το να ελέγξουμε δηλαδή τον εαυτό μας και συνεπώς να τον κατανοήσουμε καλύτερα, είναι κι η μόνη μέθοδος ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε "πολεμιστές" στον κόσμο στον οποίο ανήκουμε.






Πολύ όμορφη προσέγγιση απο την συνδίκτυα spirit..!

Θα συμπλήρωνα , ότι ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του μπορεί να αναδιαμορφώσει ριζικά τον τρόπο με τον οποίο αναλύει κάθε εξωτερικό ερέθισμα απαλλάσοντας τον εαυτό του απο την ευθύνη των δηλώσεων και συμπεριφορών ενός-εκάστου έξω απ'αυτόν!

Μπορεί να αποδίδει την ευθύνη σ'αυτόν κάθε φορά που εκτρέπεται και να μην ενοχοποιεί τον εαυτό του ή να αισθάνεται υπαίτιος για τις συμπεριφορές των άλλων!!

Ακόμα και αν φταίει , δεν νομιμοποιείται κανείς ν'ακολουθήσει την "παρεκτροπή" του...κάθε ένας εξ'ημών θεωρείται και είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και την ψυχική του ισορροπία...!

Η ψυχική ισορροπία είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και άνθρωποι οι οποίοι είναι ισορροπημένοι , μπορούν να επιδρούν με υγιή τρόπο στο περιβάλλον τους !!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 02:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΑΡΙΝΕ,σιγουρα η ψυχικη ισορροπια ειναι σημαντικη..αλλα μην ξεχνας και τους φωτισμενους εντος παρενθεσεως τρελους οι οποιοι εχουν γραψει σελιδες στην ανθρωπινη ιστορια.
http://www.youtube.com/watch?v=LomKn6tHQS8



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 11:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


ΕΑΡΙΝΕ,σιγουρα η ψυχικη ισορροπια ειναι σημαντικη..αλλα μην ξεχνας και τους φωτισμενους εντος παρενθεσεως τρελους οι οποιοι εχουν γραψει σελιδες στην ανθρωπινη ιστορια.
http://www.youtube.com/watch?v=LomKn6tHQS8

Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς φίλη spirit...μα είναι άλλο θέμα αυτό!!!

Σε κάθε περίπτωση δεν στέκομαι "κριτικά" πάνω στα θέματα και στους ανθρώπους ...απλά καταθέτω τις όποιες "απόψεις" μου !!!

Ασφαλώς υπήρξαν άνθρωποι "μισότρελλοι" που προσέφεραν τα "μάλλα" σε διαφόρους τομείς αλλα στην προσωπική τους ζωή , ήταν ιδιαίτερα καταστροφικοί , τόσο για τους ιδίους ...όσο -και αυτό έχει ιδιαίτερη αξία- για το κοντινό τους περιβάλλον!!!



soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 13:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι κάποιος ο οποίος προσπαθεί μέσω των αντιθέσεων και των "πολέμων" που συντελούνται μέσα στην Φύση και στον κόσμο να ανακαλύψει την βαθύτερη αρμονία των πάντων;


χμ... να κάνω μια Ερώτηση,

και ποια ειναι η διαφορά του Πολεμιστή με τον Στρατιώτη ...?

Γιώργος
και τότε ο καλοντυμένος και εξευγενισμένος μυημένος Βορείων προαστίων κοίταξε την εικονα του στον ακριβό ολόσωμο καθρέπτη ... χαμογέλασε ...και είπε... "λοιπόν μικρέ .. it's time for you and me ... to go global" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 15:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν λαμβάνω σωστά την ερώτηση, είμαι και λίγο κουρασμένος, αλλά ο πολεμιστής είναι μάλλον ανεξάρτητος ενώ ο στρατιώτης δέχεται εντολές επομένως και η κατευθυνση στην οποία θα πάει να συγκρουστεί είναι προδιαγεγραμένη.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 18:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά ο πολεμιστής είναι μάλλον ανεξάρτητος ενώ ο στρατιώτης δέχεται εντολές επομένως και η κατευθυνση στην οποία θα πάει να συγκρουστεί είναι προδιαγεγραμένη.

Πολύ σωστά ο στρατιώτης είναι κάτι σαν ρομπότ εκτελεί εντολές ο πολεμιστής είναι
Αυτόνομος προσωπικά ποτε δεν μου άρεσε ο ρολος του στρατιώτη προτιμούσα πάντα
Του πολεμιστή και ας είναι πιο επίπονος ο δρόμος του .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 19:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε πολεμιστή και στρατιώτη, αφού
ο ένας οδηγεί κι ο άλλος οδηγείται. Ο ένας φτιάχνει στρατηγική κι
ο άλλος ακολουθεί ότι του πούνε....
Γι αυτο και ο δρόμος του πολεμιστή, είναι μοναχικός,δεν είναι σε
φάλαγγα, αλλά κατ άτομον,αναλαμβάνοντας ο καθείς να εκπροσωπεί
περισσότερους απο ένα άτομο και εξυπηρετούν έτσι τον σκοπό που
υπηρετούν, στο δρόμο που βαδίζουν.Έτσι ξεχνάνε τον εαυτό τους και γίνονται αυτό που είναι, πολεμιστές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 23:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι αυτο και ο δρόμος του πολεμιστή, είναι μοναχικός,δεν είναι σε
φάλαγγα, αλλά κατ άτομον,αναλαμβάνοντας ο καθείς να εκπροσωπεί
περισσότερους απο ένα άτομο και εξυπηρετούν έτσι τον σκοπό που
υπηρετούν, στο δρόμο που βαδίζουν.

Πολυ σωστα,trexagireve
ειναι μοναχικος παντα ο δρομος του πολεμιστη
δεν βολευεται πουθενα και πανω απ ολα χρειαζεται πειθαρχια η ανωτερη αρετη!!!
καλο σαββατοκυριακο ευχομαι σε ολλους πολεμιστες η οχι.....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 05:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι μοναχικος παντα ο δρομος του πολεμιστη
δεν βολευεται πουθενα και πανω απ ολα χρειαζεται πειθαρχια η ανωτερη αρετη!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 12:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η καθιέρωση του "εμείς" ανάμεσα στον συνειδητό μέρος μας και στο ασυνείδητο εμφανίζεται ως "ανέφικτο" και εφόσον ως άνθρωπος και μονάδα δεν είμαι ικανός να συμφωνήσω με τον ίδιο μου τον εαυτό , να τον ηρεμήσω και να διαμορφώσω ικανές συνθήκες και υγιείς συνθήκες συμβίωσης μετα του εαυτού μου ....φαντάσου πόσο δύσκολο εμφανίζεται κάτι τέτοιου με όλους τους υπολοίπους συνανθρώπους μου!!!

Φίλε Εαρινέ, είναι όντως πολύ δύσκολο να υπάρξει η καθειέρωση του "εμείς" ανάμεσα στο συνειδητό και στο ασυνείδητο.
Πως άλλωστε θα μπορούσε να συμβεί αυτό όταν πολλές φορές λειτουργούμε σα να μην ξέρουμε καν το συνειδητό μέρος του νου μας.

Από την άλλη μπορεί να υπάρξει ποτέ συμφωνία μεταξύ του συνειδητού (έλλογο) και του ασυνείδητου (ά-λογο);
Το ασυνείδητο πάντοτε θα επηρεάζει το συνειδητό μέρος μας και θα το ωθεί προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις.
Εμείς άραγε μπορούμε να ελέγξουμε αυτή την ώθηση και κυρίως την εκδήλωση της;

quote:
και ποια ειναι η διαφορά του Πολεμιστή με τον Στρατιώτη ...?

Φίλε Γιώργο, νομίζω πως για να ορίσουμε εάν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στον Πολεμιστή και τον Στρατιώτη θα πρέπει να προσπαθήσουμε να βρούμε τα στοιχεία της κάθε ιδιότητας.
Χωρίς να έχω εμβαθύνει την σκέψη μου επί του συγκεκριμένου - οπότε μπορεί να επανατοποθετηθώ επί αυτού ([;)) - θα έλεγα πως ο Στρατιώτης είναι προσανατολισμένος σε κάποιον συγκεκριμένο σκοπό ενώ ο Πολεμιστής μπορεί να έχει έναν ευρύτερο προσανατολισμό και μια "πολεμική" στάση ζωής.
Who knows?





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 13:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει πραγματικά μεγάλη διαφορά ο πολεμιστής απο τον στρατιώτη...
Του ενός η ζωή, η υστεροφημία, καθορίζονται απο τις πράξεις του και του άλλου απο τους εντολείς του ....
Ο δρόμος του πολεμιστή,περιλαμβάνει συνεχείς μάχες, αν κάποιος δεν το ξέρει,λόγω του ότι δεν γνωείζει την πολεμική του φύση,
μπορεί να πανικοβληθεί, να αντιμετωπίσει με άλλο τρόπο εκεί που απαιτείται μάχη, ότι πρέπει να κριθεί, για την εξέλιξη του στο πεδίο του πολεμιστή....
Τότε, αυτός ο άνθρωπος,δεν εφαρμόζει την τακτική που τον διακρίνει,αυτό που είναι μέσα του,αλλά ότι νομίζει σωστό, με την λογική που του επιβλήθηκε, ή αναγνώρισε...
Συνέπεια αυτού, είναι ναδείχνει μικρή ετοιμοτητα να αντιμετωπίσει, ότι έρχεται και να νικάται, να χάνει και να μπερδεύεται ακόμη περισσότερο, γιατί δεν ξέρει τι να κάνει,αφού δεν ξέρει ότι είναι πολεμιστής....
Βέβαια, υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν να είναι πολεμιστές,αλλα δεν είναι...Αυτοί είναι μια άλλη ιστορία...
Ο πολεμιστής, όμως, βαδίζει να συναντήσει την μοίρα του και να δείξει αν είναι καλύτερος απο ότι υπολογίζεται...Η πρόκληση είναι
συνεχής ...
Ο πολεμιστής, πρέπει να μάθει με μυστηριακό τρόπο, την κλήση του στη
μάχη, να ξέρει ότι πολεμά, όχι να του αρέσει ο πόλεμος...Γιατί ο
πόλεμος, δεν είναι για ολους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 18:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι εκ των εσω(φιλοι μαλλον σε λαθος δρομο ψαχνετε το θεμα δεν ειναι εδω να βρουμε την ετυμολογια του πολεμιστη,ουτε του στρατιωτη..ουτε αν σε αλλους ταιριαζει ο πολεμος η οχι.
Μαλλον πρεπει να δουμε αν μεσα απο τον εσωτερικο δρομο του πολεμιστη και εννοω μεσα απο την πνευματικη διαδικασια κατα ποσο μπορουμε να βγουμε σ ενα φωτεινο μονοπατι το οποιο θα μας ξεχωριζει απο το πληθος και σ αυτο να προχωραμε χωρις επιρροες απο τα κοινα προβληματα.
Ο πνευματικος πολεμος ειναι χαρα η πνευματικη επανασταση ανοιγει νεους οριζοντες η αφυπνιση και η ετοιμοτητα ειναι μερικα απο τα χρεη του πνευματικου πολεμιστη!
Καλο σας απογευμα!!!!![|)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy