ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 19:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Το σκεφτομαι Ταο,το σκεφτομαι.Και σκεφτομαι ακομα και κατι αλλο.Οτι ισως ,οσο αφηνεις τη ζωη των ονειρων να εισχωρει στην ζωη της πραγματικοτητας ,τοσο και η ζωη της πραγματικοτητας εισχωρει στη ζωη των ονειρων.Ειναι αμφιδρομη τελικα αυτη η επικοινωνια?Μοιαζει να ειναι !!Εσυ,αραγε θα συμφωνουσες μ αυτο το σκεπτικο και αυτη την διατυπωση ??Και αν ναι,που παει αυτος ο δρομος διπλης κατευθυνσης??

Να σαι καλα.Να στε ολοι σας καλα
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 11:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερουδια. Ονειρευομαστε ο,τι ειμαστε.Οι δυο καταστασεις ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες εφοσον κατα καποιο τροπο,λειτουργουν υπο τις οδηγιες του ιδιου νου.Ομως τι ακριβως εννοεις λεγοντας "οσο αφηνουμε να εισχωρουν..".Εχει τυχει ποτε,να ξυπνησεις εχοντας δει ενα δυσαρεστο,μα στη πραγματικοτητα ασημαντο,ονειρο και αυτο να εχει χαλασει ολη την ημερα σου?Νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε τοσο συνετοι ωστε να μην επιτρεπουμε στον εαυτο μας να χανεται ετσι ευκολα Αν εννοεις κατι αλλο εξηγησε το μου παρακαλω.Ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 11:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερες.
Ναι.Εννοω κατι αλλο.Ονειρευομαστε οτι ειμαστε,οτι θα θελαμε να ειμασταν,οτι φοβομαστε ,αλλα ονειρευομαστε και οτι δε ξερουμε οτι ειμαστε η οτι θα μπορουσαμε να ειμαστε.Αν μεσα απο τα ονειρα,ξετυλιγεται ο προσωπικος μας "μυθος",και αν αυτον τον "μυθο"τον ταιριαξουμε στη καθημερινη μας αντιληψη και πρακτικη,τοτε λεω οτι,καθε αλλαγη που θα κανουμε,καθε καινουργιο σταδιο που θα βρισκομαστε ,καθε αναγκη να εκφραστει αυτος ο "μυθος" στην μεγαλυτερη πληροτητα του,θα καθρεπτιζεται και στις δυο πλευρες μας.Και στην συνειδητη και στην ασυνειδητη.Η μια θα συμπληρωνει την αλλη,η μια θα απαιτει απο την αλλη,η μια θα περιμενει απο την αλλη,και ακριβως οσο χωρο αφηνουμε στο συνειδητο μας να δεχτει πλευρες του ασυνειδητου μας,τοσο και απο την αλλη πλευρα το μυνημα θα γινεται αποδεκτο και θα ελευθερωνεται χωρος για να ερχομαστε πιο κοντα σε μια πληροτητα του ευατου μας,ενος ευατου που δε θα μοιαζει χωρισμενος αλλα θα τεινει συνεχεια σε μια ειδους ενωση.(καταλαβες τιποτα??,κανω και γω προσπαθειες ,κανεις και συ,ισως καταλαβες ,ισως παλι δε καταλαβες,τελος παντων ,οι καλημερες παντων ισχυουν τα μεγιστα!!!!)
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 21:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.Κ.Καταλαβα,νομιζω μαλιστα οτι λεμε το ιδιο πραγμα.Εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου γιατι παντα θα σου δειχνει πως να τον "ανακαλυψεις"εκ νεου.Χρειαζεται ωστοσο,επιμενω, μετρο και αντικειμενικη κριση.Καποιο ειδος συναισθηματικης αποστασιοποιησης ωστε να ξερεις τι τελικα,να κρατησεις.Πρεπει πανω απο ολα να διατηρησειςτην ισορροπια στη ζυγαρια, ειδικα οταν αυτη εισαι εσυ.κι ονειρα γλυκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Expulsor
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 23:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Expulsor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ύπνος κι ο ξύπνιος είναι άρρηκτα συνδεδεμένες καταστάσεις, τουλάχιστον επειδή ακριβώς είναι αντίθετες.
Επειδή όμως δεν έχω τη γνώση και την ακριβή ενημέρωση πάνω στα κύματα Α και Β του εγκεφάλου αντίστοιχα στις 2 αυτές καταστάσεις, μπορώ μόνο μιλήσω εμπειρικά νομίζω ότι το παρακάτω συμβαίνει στον καθένα σας.
Όσο περνά ο καιρός μια φορά στο τόσο ερχόμαστε αντιμέτωποι με μια έντονη συναισθηματική κατάσταση. Πχ μια δυνατή συγκίνηση από αναπάντεχη επαγγελματική επιτυχία, το σοκ από ένα αγαπημένο πρόσωπο που πάσχει από ανίατη ασθένεια, ο ταμπλάς του εκκαθαριστικού της εφορίας ή ένα υπέροχο ταξίδι στο Λένινγκραντ (Αγία Πετρούπολη για τους δεξιούς!). Όλα αυτά είναι έντονες ψυχοσωματικές αντιδράσεις που υποθέτω αφήνουν μόνιμα σημάδια σε αυτό που ο καθένας αποκαλεί ασυνείδητο και υποσυνείδητο.
Λοιπόν, με τον καιρό κάπου κάπου προσωπικά βλέπω όνειρα (μερικά εκ των οποίων εντελώς ηλίθια) που περιγράφουν σκηνές μερικών δευτερολέπτων τις οποίες τυχαίνει να ζήσω μετά από 3 μήνες πχ ή και ένα χρόνο!! Είναι εντελώς ασήμαντες και δεν τις θυμάμαι έως ότου τις ζήσω, αλλά αυτό αποδεικνύεει ότι υπάρχει ορισμένο ποσό ενέργειας που χρησιμοποιείται από τα κύτταρα του εγκεφάλου στην προβολή του μέλλοντος (μερικού σαφώς)! Κι επειδή φυσικά δεν έχω κάτι παραπάνω από σας και τους άλλους ανθρώπους, αν μη τι άλλο αυτό σημαίνει ότι είναι ένα φυσικό φαινόμενο και θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον κάποιος από σας θα το έχει πάθει!(αν θεωρείται πάθημα)
Λοιπόν τι λέτε;;;;
(((Θέλω να διευκρινίσω ότι εξωτερικέυω αυτές μου τις σκέψεις γιατί μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο χώρος αυτός είναι από τους λίγους στους οποίους τα πρόσωπα σέβονται και δεν αμφισβητούν με την πρώτη- τουλάχιστον όχι προβλητικά- αυτό που λέει κάποιος, αλλά δείχνουν κατανόητικότητα και ανοιχτομυαλιά.)))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 00:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι.
Σιγουρα δεν ειναι ευκολος ο δρομος με τα ονειρα ,και ακομα πιο σιγουρα αυτο το τοπικ θα μπορουσε να μεινει εσαει σ αυτο το φορουμ, δεχομενο τις ονειρικες εμπειριες του καθε φιλου,παλιου και νεου,τις εξηγησεις του,η την καταθεση της γνωμης του η των αποριων του.Μια φορα,τα ονειρα θα ερχονται συνεχεια στον υπνο μας,και δε θα παψουν να θετουν παντα καινουργια ερωτηματικα,και να βαζουν καινουργια πατηματα για την εξερευνηση τους.
*Expulsor,ειναι εντυπωσιακο να θυμασαι οτι ηταν οντως ονειρα αυτες οι μικρες σκηνες που οταν τις βλεπεις να ξετυλιγονται μπροστα σου τις θυμασαι τοσο καθαρα οτι τις ειδες πριν 3 η και παραπανω μηνες.Εμενα δε μου εχει συμβει αυτο.Τυχαινει να ξαναζω καποιες φορες η να νομιζω οτι ξαναζω καποια μικρα γεγονοτα ,καποιες μικρες σκηνες,αλλα δε θυμαμαι αν ηταν ονειρα που τα βλεπω να πραγματοπουνται.Μηπως εχει σχεση αυτο που λες με καποιο αλλο φαινομενο??
*Ταο,χμ...δε λες παρα πολλα λογια αλλα.οτι λες παντως εχει ζουμι και αυτο κραταω..ΝΑΙ,Θεωρω και γω οτι εχει μεγαλη σημασια στην αναλυση η την ερμηνεια των ονειρων να εισαι οσο γινεται ενας πιο αντικειμενικος παρατηρητης χωρις ομως να ξεχνας-θα προσθετα εγω- την ιδια στιγμη να αφηνεις ελευθερη τη σκεψη σου και τη φαντασια σου για να πλησιασεις κοντα σ αυτο που ερχεται απο μεσα σου,απο κατω σου,απο πανω σου..και κατι σου ζηταει,,κατι θελει να πει..εεε...εεε..ε..εεεε..απο που ερχεται η γνωση του ασυνειδητου αληθεια???Ξεπηδαει μεσα απο τη γη?Ερχεται απο τον ουρανο?ζει στον αερα?βλεπει τερατα?μιλαει με τις νεραιδες?σκοτωνει μεγαλα φιδια??BY the way,,Χτες εβλεπα οτι προσπαθουσα να δαμασω ενα τεραστιο φιδι μηκους πολλων μετρων και παχους πολλων εκατοστων,ενα φιδι με ατσαλινα νυχια(ω ναι ,ειχε και νυχια)λεπια(!!) και αφου το δαμασω να το ριξω αναμεσα σε πολλα πουλια που το ενα σκοτωνε το αλλο(κυριως περιστερια),και αν το εκανα ο σκοτωμος του φιδιου θα σταματουσε και το σκοτωμο των πουλιων..Το μονο που θυμαμαι,ειναι οτι ειχα γινει πτωμα απο τη προσπαθεια,το σκοτωσα,αλλα δε θυμαμαι αν το εριξα "στο λακο των πουλιων"
Ουφ...ζεστουλα αποψε ε??
καλο ξημερωμα σ ολους
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 14:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα τις εμπειρίες σας σχετικά με τα όνειρα και σκέφτηκα να πω και γω τα δικά μου.Κάθε νύχτα(πριν ξυπνήσω για την ακρίβεια)κάνω 2-3 όνειρα,τα οποία θυμάμαι ΠΑΝΤΑ καθαρά.Το λέω αυτό, γιατί γνωρίζω άτομα που δεν τα θυμούνται ποτέ.Δυστυχώς τα περισσότερα όνειρά μου είναι τόσο ρεαλιστικά,που με επηρεάζουν πολλές φορές στην καθημερινή μου ζωή.Και λέω δυστυχώς,γιατί μιλάμε για εφιάλτες.Κάθε δεύτερη νύχτα με κυνηγάνε για να με σκοτώσουν(μήπως έχω εχθρούς και δεν το κατάλαβα?) και το πρωί ξυπνάω ιδρωμένη και φυσικά φοβισμένη.
Αυτά που ζω τις νύχτες δεν τα εύχομαι ούτε στον εχθρό μου!
Γιατί να μπορεί ένα όνειρο να μας επηρεάσει τόσο πολύ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 14:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνεσπεραν αρχοντες.Εxpulsor,αυτο στο οποιο αναφερεσαι μου μοιαζει με το νομο της προβλεψιμοτητας και ο εγκεφαλος μας τον γνωριζει αρκετα καλα.Παρομοιαζοντας τον με εναν υπολογιστη μπορουμε να σκεφτουμε οτι για την καθε περιπτωση ,εχει ηδη ,μια σειρα πιθανων εκβασεων κι εκδοχων. nNoe θα ηθελα ο λογος μου να ειναι ουσιαστικος και περιεκτικος.Υπολογιζω και χτυπω το στοχοΕπισης ο χρονος μου ειναι περιορισμενος.Εαν ενδιαφερεσαι για την προελευση του ασυνειδητου, ισως να εκτιμησεις τις μελετες του Καρλ Γιουνγκ,πανω σ`αυτο.Θα επανελθω...Τα λεμε,χαιρετω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 15:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...κ Αν ειναι ο ορισμος σας.αρχοντες..."
Nicole,δεν ειναι ομορφο αυτο που ζεις καθε βραδυ.Λες
οτι σε επηρεαζει στη ζωη σου.Ενοεις απο ψυχολογικη αποψη?
Μηπως εκφραζεται και πρακτικα αυτο??Ειναι επαναλαμβανομενα
τα ονειρα και η θεματολογια τους?Νομιζω πως αν ναι,κατι
προσπαθει να σου πει ο ευατος σου.Προκυπτει παντως φιλοι,μ αφορμη τα λεγομενα της Νicole,
ενα μεγαλο ερωτηματικο.Τι κανει καποιος οταν τοσο συχνα ερχεται αντιμετωπος με ονειρα που του δυσκολεουν τη νυχτα αλλα και την ημερα?Επισκεφτεται ενα ψυχολογο-ψυχαναλυτη ας πουμε?Προσωπικα δε το βρισκω κακη ιδεα.
Δεν ειμαι παντως της αποψης να το αφηνει κανεις να υφισταται σαν κατι που του δυσκολευει τη ζωη.
Ομωσ να που τα ασχημα ονειρα και οι εφιαλτες δεν ειναι
ενα σπασμενο ποδι,η ενα ελκος στομαχιου και δεν εχεις παρα
να διαλεξεις απο την πληθωρα των επαιοντων καποιον να ασχοληθει μαζι σου.Ειναι κατι τελειως διαφορετικο και η διαδρομη αναζητησης μοιαζει πολυ πιο περιπλοκη.Δε ξερω.Εσεις τι λετε??
Ταο,ναι ο Γιουγκ δε μου ειναι εντελως αγνωστος.Οι μελετες του και η σκεψη του ειναι ζωντανα και ενεργα μνημεια αναφορας.Υπαρχουν σημεια που δε μπορω να τον παρακολουθησω,
οφειλω να ομολογησω.Θα το εβρισκα τρομερα ενδιαφερον αν γινοτανε καποια κουβεντα για αυτον.Αληθεια σημερα,στις μερες μας,ποια σχολη ψυχαναλυσης και ποιοι εκφραστες της θεωρουνται οτι ακολουθουν το δρομο και τη σκεψη του??? Ξερεις?..Ξερετε??
Τα λεμε..
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 16:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nNoe,ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Ναι,με επηρεάζει ψυχολογικά.Έχω φοβίες.Το θέμα είναι πάντα το ίδιο.Με καταδιώκουν και τις περισσότερες φορές τους ξεφεύγω.Το πρόβλημα είναι όταν ξυπνάω.Αισθάνομαι ότι το συγκεκριμένο άτομο είναι ακόμα κάπου εδώ και θα εμφανιστεί σε λίγο.Φρίκη!
Η μόνη παρηγοριά είναι το γεγονός,ότι αν πιεστώ πολύ ξυπνάω τελικά.Κλείνω τα μάτια και σκέφτομαι ξύπνα επιτέλους!Και φυσικά ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ από το κρεβάτι στην κυριολεξία.
Φίλε μου,συμφωνώ ότι ίσως είναι κάποιο μήνυμα από μένα για μένα!
Μάλλον δεν το έχω "πιάσει" ακόμα.
Ψυχολόγο δεν χρειάζομαι.Είμαι ψυχολόγος!
Κάποια στιγμή θα μοιραστώ μαζί σας(άντε επειδή σας συμπαθώ)ένα όνειρο που δεν το ξεχάσω...
Συγγνώμη εάν σας κούρασα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 17:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nicole,
αλλα και σεις υπολοιποι φιλοι,
ειναι πολυ μεγαλη η παγιδα,και ακομα μεγαλυτερος ο πειρασμος να πρσπαθησει κανεις να εξηγησει τα ονειρα ενος αλλου.Φρονω οτι ακομα και μεγαλοι ψυχαναλυτες,θα εδιναν προτεραιοτητα στον ονειρευομενο,στα πιστευω του,στις δοξασιες του,στα βιωματα του,και μεσα απο μια πορεια εξατομικευσης θα μπορουσε καποια στιγμη ο ιδιος παντα ο ονειρευομενος να κατανοησει το περιεχομενο των ονειρων του.Εγω προσωπικα στα δικα μου ονειρα,οταν κανω καποια προσπαθεια να τα κατανοησω χρησιμοποιω και τη απλη λογικη αλλα και οτιδηποτε συμβολισμο μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το ασυνειδητο μου χρησιμοποιει.Εκει που "παραδιδω τα οπλα" βεβαια ειναι αυτα τα προφητικα ονειρα!
Αληθεια Nicole,εισαι αληθεια ψυχολογος?Εισαι "ψυχολογος του ευατου σου ενοοεις?οπως λεμε.."ειμαι γιατρος του ευατου μου"?η εισαι ψυχολογος επαγγελματιας η μηπως σπουδαζεις??Βεβαι το ενα δεν αποκλειει το αλλο,ισα ισα,αλλα ρωταω γιατι θα χε μια σημασια αν εισουνα οντως ψυχολογος ,να χες μια καταρχην αποψη για οτι σου συμβαινει..
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 18:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρεται.Ο Κ.Γ. λοιπον προτεινει οτι το ασυνειδητο ειναι η μητερα του συνειδητου.Ειναι η βαση του,η καταγωγη του και υπαρχει παραλληλα η και εναντια του .Εφοσον λοιπον τα ονειρα κατεχουν βασικο ρολο στη λειτουργια του μπορουμε να διαισθανθουμε τι ανταλλαγες και προτασεις γινονται αναμεσα τους.Αυτο Νικολ σιγουρα ειναι στις δυνατοτητες σου εφοσον εισαι ψυχολογος.Οσο για τους εφιαλτες που βλεπεις,καταλαβαινεις οτι πρεπει να τους δινεις μονο το "χωρο"που τους αξιζει οταν ξυπνας.Ωστοσο, χωρις να θελω να σας τρομαξω,θα μοιραστω το εξης΄...ΠΡΟΣΟΧΗ ομως οποιδηποτε ταυτιση κι ανησυχια ειναι τουλαχιστον ατοπη.Λοιπον απο την ηλικια των 11χρ. περιπου εβλεπα το ιδιο ονειρο με καποιες παραλλαγες.Μια σκοτεινη ,υποχθονια,μαυρη φιγουρα με κυνηγουσε με στοχο να με σκοτωσει κι ακομα να παρει τη ψυχη μου.Φυσικα ως παιδι τρομαζα ,μεγαλωνοντας το δεχτηκα(ως κατι δυσαρεστο).Πριν απο λιγα χρονια εφτασα να το ονειρευομαι καθε βδομαδα και για αρκετο καιρο.Την περιοδο που κορυφωθηκε η συχνοτητα εμφανισης του,σε σημειο εξαιρετικα αβολο,ειχα ενα πολυ σοβαρο μοιραιο ατυχημα απο το οποιο ,το"πως"επεζησα ,ειναι ενα αλλο θεμαΑπο τοτεΔΕΝ το ονειρευτηκα ξανα.Σημειωνω οτι παντα (στο ονειρο)το ξεπερναγα διωχνοντας τη κακη φιγουρα.Σκεφτομαι λοιπον,οτι το ασυνειδητο μου με προετοιμαζε για το επερχομενο γεγονος, με καποιο τροπο εντελως προσωπικο.Ετσι δεν θελω να παρεξηγηθω,αλλωστε οι λεπτομερειες, που δεν μπορω να αναφερω,ειναι αυτες που κανουν για το καθε ατομο, τη διαφορα.Στον τροπο δηλαδη που βιωνει μια εμπειρια ,ενα ονειρο.Αλλωστε τα ονειρα που εμπεριεχουν το φοβο τηςαπωλειας ζωης,ταυτοχρονα δινουν και το μηνυμα της δυνατοτητας Αναγεννησης.Ελπιζω να με καταλαβατε.Φιλικα χαιρετω.Και παλι ζητω να μην Ταυτισετε την καταθεση αυτη, με ανησυχια για καποιο δικο σας ονειρο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 01:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nNoe,
συμφωνώ με τα λεγόμενά σου.Κάθε άτομο πρέπει να ερμηνεύει μόνος τα όνειρά του.Μόνο αυτός μπορεί να γνωρίζει τι συμβολίζουν.Αναρωτιέμαι απλά αν υπάρχουν και άλλοι παθόντες και πως το αντιμετωπίζουν.
Όσο για το άλλο,σπουδάζω ψυχολογία,αλλά αυτό έχει ελάχιστη σημασία για μένα.Νομίζω ότι "γεννιέσαι" ψυχολόγος.Δεν νομίζω ότι τα 400 άτομα που βλέπω καθημερινά,είναι όλοι ψυχολόγοι(με την έννοια που το φαντάζομαι εγώ).Για μένα δεν είναι επάγγελμα.Είναι η ζωή μου...
Ελπίζω πως ήμουν σαφής.

Πως θα περάσει και αυτή η νύχτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 11:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα.Ελπιζω να ειχατε μια υσηχη νυχτα.
Nicole,νομιζω οτι καταλαβαινω περιπου τι λες,αν και στο
σημειο αυτο "κινδυνεουμε" να περασουμε σε μια συζητηση
σχετικα με την ψυχολογια.Βεβαια με τετοιο θεμα,που ανοιξε η
Amalia,κατι τετοιο πρακτικα φανταζει αδυνατο,μιας και
τα ονειρα αποτελουν κομβικο θεμα στην ψυχολογια-ψυχαναληση,
αλλα οπως και στα ονειρα υποθετω θα παταμε ακροβατωντας,
σε πολλα σημεια αναφορας,θεωριων,αντιληψεων,κλπ,,κλπ..
Σαν ενα μικρο σχολιο,θα ελεγα οτι εχω συναντησει πολλους ανθρωπους
που "ειναι ψυχολογοι" αλλα δε το ξερουν.Εχουν μια εκπληκτικη
δυνατοτητα αμεσοτητας και προσεγγισης πολλων θεματων,και ειδικα των ονειρων που ειναι φορες που σ αφηνουν αναυδο.
Οπως σωστα λες Ταο,αυτη η προσωπικη σου εμπειρια που μοιραστηκες
μαζι μας,δε μπορει να αποτελεσει με σιγουρια κοινο γνωρισμα
παρομοιων εμπειριων και χρειαζεται μια προσοχη παντα στο πως
ακουμε τετοια πραγματα.Θα συμφωνεις ομως και συ,οτι ο πειρασμος
να ταυτοποιηθουν διαφορετικες εμπειριες δεν ειναι αμελητεος,και
για να το θεσω καλυτερα -τουλαχιστον-δινουν τροφη για σκεψη.
Ηθελα να σε ρωτησω κατι.Μολις τελειωσε εκεινη η περιπετεια που λιγο ελειψε -οπως λες- να σου στοιχισει ,ενοιωσες μεσα σου μια αμεση συχετιση με το ονειρο-εφιαλτη που σε κυνηγουσε απο μικρο παιδι??..η με τη λογικη σου καπως αργοτερα συσχετισες αυτα τα δυο πραγματα???Ρωταω διοτι,εχω σαν βιωματικη εμπειρια,τη στιγμη της επαληθευσης ενος ονειρου προφητικου-προειδοποιητικου,αυτοματα σχεδον
να σκεφτομαι το ονειρο που προωνιζε αυτο το γεγονος και το συναισθημα
που εχω τσεκαρει να βιωνω ειναι η απαλαγη ενος αγχους,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ
με την εκβαση της καταστασης.Μεχρι εκεινη τη στιγμη
εμοιαζε να ειμουνα σε μια κατασταση stand-by και μολις
συνεβαινε μια κατασταση που συχετιζονταν το ονειρο,ακομα και αν
δε ηταν καλη η εκβαση,ενοιωθα να με εγκαταλειπει και αυτο
το αισθημα κρυφης αναμονης.Τοτε ταυτοχρονα καταλαβαινα
την εκπληρωση του ονειρου και το περας της επιδρασης του και της δυναμικης του.
Kαι κατι ακομα.Θελω να σας ρωτησω..εχετε παρατηρησει ποτε μια ταυτοχρονη εκδηλωση περιστατικων στην καθημερινοτητα σας,που σχετιζονται με την θεματολογια ενος ονειρου??
Εμοιασε ποτε -για λιγο εστω-,ταυτοχρονα με τα ονειρα σας να συμβαινουν μικρα αλλα "παραξενα γεγονοτα "στη ζωη σας ,που ολα μαζι αυτα ,μιλουσαν για αυτο που το ονειρο προσπαθουσε να πει??
Αν δεν εγινα συγκεκριμενος,θα διηγηθω μια εμπειρια μου,για να γινω πιο σαφης.Την περιοδο που προηγηθηκε το θανατου της μητερας μου,ειχα μια ονειρικη παρεμβαση για ενα μηνα συνεχομενο περιπου μ απιστευτα ονειρα.
Εκεινες τις μερες,μια απο κεινες τις μερες λοιπον,περπατουσα στο δρομο πηγαινοντας σπιτι μου μετα τη δουλεια.Ειμουν κουρασμενος
και ηθελα να φτασω το συντομοτερο δυνατο.Ξαφνου ,οπως περνουσα διπλα απο ενα χωρο σκουπιδιων ,ακουσα μεσα μου μια επιτακτικοτατη φωνη να μου λεει:"στα σκουπιδια ειναι κατι για σενα"."Αηδιες ..σκεφτηκα"και προχωρησα.Η φωνη δυναμωσε,και ενοιωσα να κατακλυζομαι απο μια πολυ μεγαλη σχεδον ψυχαναγκαστικη επιταγη να παω στα σκουπιδια.Το κανα.Κοιταζα σα χαζος ενα σωρο με πραγματα και σκουπιδια.Ανaμεσα
σ αυτα υπηρχε και κατι που κινησε το ενδιαφερον μου.Μια μικρη ξυλινη βαλιτσα με μεταλικο χερουλι.Εντυπωσιαστηκα.Δεν ειχα ξαναδει μια τετοια βαλιτσα.Την πηρα οπως ηταν και πηγα σπιτι.Την ανοιξα.Μεσα υπηρχαν λευκοι φακελοι δεμενοι με κοκκινο σκοινι,και καλεσματα.Κοιταξα τα καλεσματα.Δεν ηταν τετοια.Ηταν ευχαρηστηρια των υπολοιπων μελών μιας 4μελους οικογενειας προς συγγενεις και φιλους για τη συμπαρασταση τους προς αυτους, λογω της απωλειας της μητερας-συζηγου.Ηταν αδιαφορο κατι τετοιο για μενα,δε πεταξα τη βαλιτσα και το περιοχομενο,μεχρι που τα γεγονοτα μετα απο λιγες μερες
μου τη θυμισαν.Αναψα μια μικρη φωτια στη βεραντα και την εκαψα.Σαν να ταν ενα "δωρο"για μενα που δεν επρεπε να παρω αλλα το πηρα.Κ ουτε "δωρο",..ενα μυνημα καλυτερα.Ξερω πως αυτο δεν ηταν ονειρο,
το αναφερω ομως για να αιτιολογησω την ερωτηση μου,και για να πω πως ειδικα σε μεγαλα μελλουμενα γεγονοτα για τη προσωπικη ζωη του καθενος,ισως υπαρχουν παραπανω απο ενα σημαδια που τον προειδοποιουν,και οχι μονο τα ονειρα.Απο τοτε θυμαμαι ειπα στον ευατο μου.."να ονειρευομαι ,,ναι....αλλα σε παρακαλω,,να κραταω τα ματια μου ανοιχτα.."Κατι που θελει να βγει στην επιφανεια,θα βγει εστω και με τη βια.Σε κατι που ζηταει να παρει μορφη, το ονειρο θα γινει πραξη,και η πραξη θα γινει ονειρο.Αν μπορουσαμε να βλεπουμε
με τα ματια που βλεπουμε τα ονειρα, βλεπαμε κ την ιδια τη ζωη μας...λεω..αν....,ποσα πραγματα θα ηταν εντελως διαφορετικα.Μεχρι τωρα,μονο οταν συμβαινουν μεγαλα γεγονοτα τρανταζομαστε αλλα ειναι σιγουρο φιλοι,πως "η γη" τρεμει συνεχεια.....
(Ω ρε πολυλογια...φτου φτου..¨:-)
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η oneiric,
έστω και αργοπορημένα ας αναφέρω δυο τρόπους για
να παρατείνουμε ένα συνειδητό όνειρο.
Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον Castaneda αλλά στα
βιβλία του αναφέρεται ότι αν θες να διατηρήσεις την
εικόνα ενός ονείρου χωρίς να γίνεατι θολή πρέπει να
κοιτάς τα αντικείμενα του ονειρικού περιβάλλοντος μόνο
φευγαλέα. Μην συγκεντρώνεις την προσοχή σου κάπου. Ανα
τακτά χρονικά διαστήματα καλό θα ήταν και να ρίχνεις
μερικές ματιές στα χέρια σου.
Αν νιώσεις ότι ξυπνάς και θες να συνεχίσεις το όνειρο
που έβλεπες τότε άρχισε να στριφογυρνάς γύρω από
τον εαυτό σου (τον ονειρικό εννοείται).
Προσοχή : μπορεί να αλλάξει εντελώς το περιβάλλον
του ονείρου μετά από αυτό το spinning και ίσως
νομίζεις ότι ξύπνησες ενώ στην ουσία "μπήκες" σε άλλο
όνειρο.
Να πω στη nicole ότι το συνειδητό όνειρο είναι
ένας τρόπος να απαλλαγείς από επαναλαμβανόμενους
εφιάλτες.
Όλοι έχετε συμφωνήσει στο ότι ο αποσυμβολισμός των
ονείρων είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση.
Έχετε πάρει σαν δεδομένο όμως ότι τα όνειρά μας
είναι φρουδικά. Βλέποντάς το από την πλευρά της ψυχανάλυσης
σαφώς και η ερμηνεία είναι προσωπική υπόθεση.
Να ρωτήσω όμως:
είμαστε σίγουροι ότι όλα τα όνειρα εντάσσονται στα
πλαίσια της ψυχανάλυσης (όπως αυτά του nNoe) ;
Ίσως να επηρεάζονται κι από άλλους παράγοντες και
όχι μόνο από το ασυνείδητο. Σε αυτήν την περίπτωση
ενδεχομένως να μην είναι τόσο προσωπική υπόθεση
η ερμηνεία τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.nNoe,φυσικα και καταλαβα οτι υπηρξε καποια σχεση,μαλιστα οχι αργοτερα αλλα την ιδια μερα.Ονειρευτηκα ενα ονειρο,το οποιο μου εδειχνε μεταφορικα τι θα συμβει.Αρα λοιπον σε απαντηση στην ερωτηση σου,ναι ,ειναι δυνατον, αμεσα στη καθημερινοτητα μας να βλεπουμε να επαληθευονται καποια πραγματα.Αλλα αυτο ισως ανηκει σε μιαν αλληλουχια προβλεψεων ,στην οποια εχω ηδη αναφερθει.Και ειναι αληθεια οτι μπορουμε να πουμε τοσα πολλα,πανω σ`ενα ονειρο ...Αν δεν εγραφα και μιλουσα,θα ημουν ασταματητη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 15:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.
Η νύχτα ήταν ήσυχη.Φαίνεται πως πήραν ρεπό οι κυνηγοί.
nNoe,ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου.Εδώ μιλάμε για προφητικό όνειρο.Είχες κάποια στοιχεία που πριν το συμβάν δεν
μπορούσες να συνδέσεις με κάτι.Το ίδιο όπως με τον tao.Νομίζω ότι τα προφητικά όνειρα είναι σπάνια και τα κατανοούμε εκ των υστέρων.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο όμως.Είπες ότι κινδυνεύουμε να περάσουμε σε θέμα ψυχολογίας.Δεν πιστεύεις δηλαδή ότι έχει άμεση σχέση η ψυχολογία με τα όνειρα που κάνουμε?
calea zacatechichi(τι σημαίνει?),
δεν κατάλαβα μια φράση σου.Είπες ότι το συνειδητό όνειρο μπορεί να με βοηθήσει.Με ποιό τρόπο?

Παιδιά αν όλο αυτό δεν έχει σχέση με την ψυχολογία,το θέμα θα πάρει άλλες διαστάσεις.Τότε και οι δαίμονες που με καταδιώκουν δεν είναι κάποιο μήνυμα.Ωχχχχχχ!Θα το πάω αλλού μετά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 15:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε/η calea σκεψου οτι το καθε προσωπικο ασυνειδητο εχει απο κατω μια μεγαλη βαση.Αυτη ειναι το συλλογικο ασυνειδητο,η μεγαλη αυτη ψυχη,μητερα καθε συνειδητου.Αποτελειται απο παμπολλα στοιχεια αμετρητων χρονων,πολιτισμων,μυθων,εντυπωσεων κι οχι μονο.Αν ολα αυτα τα λαβουμε υποψιν ,οταν αποφασισουμε να αναλυσουμε ενα ονειρο μας,τοτε αυτο ειναι μαλλον προσωπικη υποθεση.Τι λες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 15:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεσημεριατικες καλησπερες κατω απο ενα ηλιο που καιει δροσερα,
και αναθεμα τις υποχρεωσεις,αλλα τι δε θα δινα για μια σιεστα
κατω απο ενα μεγαλο πευκο με τις βελονες του να θροιζουν πανω απο το κεφαλι μου..(ουφ..μετα ξυπνησα..)
Λοιπον,
Calea,το γραπτο σου τελειωσε οπως πολλα ονειρα,την κρισιμη στιγμη!!
Θελεις να μας πεις λιγο,τη σκεψη σου πανω στη προελευση των ονειρων?
Αν δεν ερχονται δηλαδη απο καποιο στρωμα του ασυνειδητου,
τοτε..απο που??Και αμεσως παρακατω,οταν αναφερεις οτι ισως καποτε να μην ειναι προσωπικη η αποκωδικοποιηση ενος ονειρου,σε τι αναφερεσαι??Μηπως σε καποιο
ΟΝΕΙΡΟ που θα μπορουσε να αφορα ας πουμε ενα γεγονος που
θα αφορουσε πολυ κοσμο?(ενα σεισμο?ενα ατυχημα με πολλους νεκρους?ενα πολεμο ισως?)
..
Ταο,μιλαω πιο πολυ απο οσο γραφω.Χαχαχαχα.Οποτε..σε παρακαλω!! Εγω θα ειμουν ασταματητος!!Αλλα οκ,νομιζω θα μπορουσαμε να μιλαμε με τις ωρες.Ειναι ευχαριστος και αναζωογονητικος ο διαλογος:)
Θα μπορουσες να πεις δυο λογια εστω ,για τη προσωπικη σου θεωρηση σε σχεση με τη συνειδητη εξελιξη στα ονειρα και κυριως τι ενοεις εσυ οταν λες συνειδητη εξελιξη.Εγω δεν αναφερομαι στο
συνειδητο ονειρεμα,αλλα στην εξελιξη της επικοινωνιας και την πληρεστερη κατανοηση των νοηματων που μας αποκαλυπτονται μεσα απο τα ονειρα.Μιλαμε για το ιδιο??(Μηπως να τα λεγαμε απο κοντα αν ειναι να πεις παρα πολλα???χαχαχαχαχχα...σε πειραζω)
...
Nicole,ναι φροντισα να διορθωσω καπως τη λεξη"κινδυνεουμε",βαζοντας της σε εισαγωγικα,αλλα και παραδεχομενος πως ειναι αδυνατο να μη μιλησουμε εστω εν μερει για ψυχολογια οταν αναφερομαστε στα ονειρα.Εξαλλου,ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ,εχω την αισθηση οτι ψυχολογια δεν ειναι μονο μια επιστημη συμπεριφορας,αλλα
πραγματευεται θεματα της ψυχης.Και η ψυχη και οι εκδηλωσεις της,
ξεπερνανε κατα πολυ, πολλες φορες τα παιδικα μας βιωματα,η την
καταπιεσμενη μας λιμπιντο και χρειαζεται να παιρνουμε υποψιν μας
οτι παραμετρους ,οτι εμπειριες,οτι γνωση.οτι σκεψεις,εχει να μας\προσφερει και η ανθρωπινη παρουσια αλλα και η ιδια η φυση.Μεσα σ ολα αυτα τα ονειρα -το πιστευω πολυ αυτο-ειναι πραγματικα ισως η πιο προσφορη ,η πιο αμμεση ,η πιο ζωντανη αποδειξη
της υπαρξης οχι απλα μιας επιφανειακης ψυχολογιας,αλλα μιας ψυχολογιας ...βαθους!!
Τελος ακομα μια απορια.
Τι ειναι οραμα για σας,και τι σχεση εχει με το ονειρο το οραμα???
Να στε καλα.να στε ολοι σας καλα
Γ

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 22:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nNoe,καταρχην μιλωντας για ψυχολογια βαθους μηπως πλησιαζεις λιγο στη θεωρια του συλλογικου ασυνειδητου(βλ.προηγουμενο μηνυμα,Γιουνγκ).Επειτα με μπερδεψες λιγο με την ερωτηση σου.Το να μπορει κανεις να επεμβαινει στα ονειρα του η ακομα να "προγραμματιζει"τι θα ονειρευτει,ειναικαποιο ειδος συνειδητης εξελιξης.Τι ακριβως εννοεις?Τα λεμε λοιπον,γεια χαρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 23:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα.
Ναι Ταο,πλησιαζω στα περι Γιουγκ,και με τη ψυχολογια βαθους,και με τα επιπεδα του ασυνειδητου.Πιστευω υπαρχει ενα ειδος επιφανειακου ασυνειδητου και ενα ακομα βαθυτερο στρωμα οπου ερχονται πληροφοριες και μυνηματα που δεν ειναι συμβολικα μονο για εμας αλλα για ολους τους ανθρωπους,οπως περιπου το περιγραφεις στην απαντηση σου στον/η calea.
Oσο για τη συνειδητη εξελιξη,εγω εχω πει τι ενοοω.Δεν εναφερομαι στο συνειδητο ονειρεμα και με τα μεχρι τωρα πραγματα που εχω ακουσει και εχω διαβασει δε κατανοω πως το συνειδητο ονειρεμα ,αποτελει συνειδητη εξελιξη ,ειδικα οταν μιλαμε για βαθυτερα στρωματα ασυνειδητου......Δε το "πιανω"..αν μπορουσες να με βοηθησεις λιγο,θα ειμουν ευγνωμων..
Γ

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 14:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπεριζω σας.Το να εχεις επιγνωση του ονειρου σου και να επεμβαινεις οταν θες,οπως και να επιλεγεις τι θα ονειρευτεις,ειναι μια εξελιξη.Τωρα, πιστευω πως οτιδηποτε βλεπουμε καιπροερχεται απο το χωρο του συλλογικου ασυνειδητου, φτανοντας σε εμας "φιλτραρεται" ετσι ωστε η οποιαδηποτε επιδραση του ,να μας αφορα σε προσωπικο επιπεδο.δεν ξερω αν και πως ,μπορει καποιος να επεμβει σε κατι τοσο πλατυ οσο το συλλογ.ασυν.Νομιζω οτι ειναι περα απο τις δυναμεις μας ,ειδικα αν αναλογιστουμε οτι ισως προκειται για την αρχη ολων.Εχουμε τη δυνατοτητα να δουλεψουμε με τον εαυτο μας(υπαρχουν αρκετες μεθοδοι γι`αυτο).Αλλωστε τη χρησιμοτητα θα ειχε να μπορουσαμε να δοκιμασουμε κατι τετοιο,εαν δεν ειχαμε καταφερει τα μεγιστα με εμας τους ιδιους? nNoe,ελπιζω να σου απαντησα...αν ημουν ο Δαλαι...Αντε γεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 14:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει Ταο.Δε διαφωνω σ αυτα.Και γω της ιδιας αποψης ειμαι περιπου.Οσον αφορα την παρεμβαση στο ονειρο,πηγαινω "πασσο".Δε το κατανοω, επειδη δε μου εχει συμβει,δε μπορω να το κατανοησω σαν εξελιξη,αλλα πηγαινω "πασσο",ακριβως γιατι ειμαι ανοιχτος σε ολα,ασχετα με το αν δεν τα αντιλαμβανομαι επακριβως.Απλα ακουω.
Γεια


nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 17:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον αυτά που αναφέρατε.
Θέλω να σταθώ στο θέμα του οράματος.Το όραμα είναι κάτι πέρα για πέρα αληθινό.Μπορεί εκείνη τη στιγμή να νομίζεις ότι κοιμάσαι,αλλά μετά συνειδητοποιείς ότι δεν είναι έτσι τελικά.Είχε και κανείς άλλος τέτοια εμπειρία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 19:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε nNoe,εχω την αισθηση οτι στο φορουμ αυτο(αν και νεοι)μπορουμε να διαφωνουμε,με ο,τι καταλαβαινουμε η δεν καταλαβαινουμε καιταυτοχρονα να ειναι ακρως παραγωγικη η συζητηση.Πολυ ευχαριστο δεν ειναι αυτο? Υ.Γ.Ακουσα πολυ προσφατα ,οτι υφισταται το φαινομενο του ακουσιου και μη αντιληπτου υπνου,ο οποιος διασταυρωνεται με την αληθινη ζωη.Συμβαινει συχνα σε αυτους που υπερδιεγειρουν τα νευρα τους λογω αυπνιας,ποτου,ερεθισμου η και ασταματητης εργασιας.Με τον τροπο αυτο εχουμε τη μνημη πραγματων που ποτε δε συνεβησαν, αλλα τα ονειρευτηκαμε ξυπνιοι.Πως σας φαινεται αυτο? Φιλικα χαιρετω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 15:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεε.Ναι.Ειναι ωραιο,να διαφωνουμε,να συμφωνουμε,καθως και να μη ξερουμε και αν συμφωνουμε η διαφωνουμε.Ειναι ωραιο να υποθετουμε,να διαψευδομαστε,αλλα και να δικαιωνομαστε.Εεεε,αυτο το τελευταιο παλι που ειπες,περι ονειρου στο ξυπνιο,λογω υπερδιεργερσης,δε ξερω παλι,ουτε αυτο μου χει συμβει ποτε.Θα ταν ενδιαφερον ομως,εκει στην Αγ.Μελετιου που την ανεβοκατεβαινω καθε μερα ,και γινονται τα νευρα μου μανταλακια ,να μπορουσα να ονειρευτω οτι ειμαι σε μια υσηχη λιμνουλα μ ενα καταρακτη να πεφτει απο ψηλα,και να χει και δροσια,και πουλακια να κανουν τσιου τσιου..(αρκει να προλαβω να ξυπνησω τελέυταια στιγμη,να φρεναρω, μη και πεσω πανω σε κανεναν αλλον)
Οσον αφορα το οραμα,ουτε απ αυτο εχω ζησει.Μηπως ειναι λιγο "βαρια λεξη"?Θα ναι ακρως φοβερο και ισως τρομαχτικο να δει κανεις ενα οραμα.
Θρησκευτικες νομιζω ειναι οι πηγες που εχουμε πληροφοριες για οραματα.Ισως αυτο να εξηγει και την κατασταση του ατομου που θα μπορουσε να οραματιστει κατι.Θα προυποθετε πιστευω ενα μεγαλο ανοιγμα προς το ασυνειδητο του, με οτι θετικα η αρνητικα μπορει να εκρυβε αυτο.
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 17:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουτε και σε μενα εχει συμβει.Μαλιστα ,τωρα που το σκεφτομαι ισως να προκειται απλα για παραισθησεις. Δυσκολα ,πραγματι, τα της Αγ.Μελετιου .Δες το ωστοσο σαν μια ευκαιρια να ονειρευτεις συνειδητα (με μεγαλη δοση χιουμορ το λεω..) Οσο για το οραμα, ειναι κι αυτο δυσκολη υποθεση.Συμβαινει, δε συμβαινει,υπαρχουν παραισθησιογονα στη μεση...Δε γνωριζω. Να εχετε καλο απογευμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 19:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ.ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΕΙΡΟ.ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ,ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΞΥΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
ΒΛΕΠΩ ΕΜΕΝΑ ΝΤΥΜΕΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΛΕΥΚΟ ΦΟΥΣΤΑΝΙ ΜΑΚΡΥ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ,ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΖΕΜΕΝΟΥΝΟΥΣ.ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ(ΔΗΑΑΔΗ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΩΡΑ).ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ,ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΜΑΖΕΜΕΝΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΕΡΕΤΡΟ.ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΒΛΕΠΩ ΕΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΤΥΜΕΝΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΟΥΣΤΑΝΙ.ΤΙ ΣΗΜΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ?ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΔΙΑΘΗΚΗ?
ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ.ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΤΗΣ ΚΟΛΛΗΤΗΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΥΠΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΓΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΕ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΣΤΗ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ,ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΙΣΧΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ?
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 20:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου lencolas.

Μην ανησυχείς το όνειρό σου είναι καλό. Έχω και εγώ μια πολύ περίεργη και μεγάλη ιστορία με τέτοια όνειρα.

Στην πραγματικότητα δείχνει μεταμόρφωση κι εξέλιξη. Δείχνει ότι ωριμάζεις και "θάβεις" τον παλιό σου εαυτό. Μήπως τα άτομα που βλέπεις γύρω σου μοιάζουν να μην δείχνουν δυστυχισμένα; Συνήθως είναι αδιάφορα ή και μερικές φορές χαρούμενα, σε παρόμοια δικά μου όνειρα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 20:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα αγαπητοι,ες.Καλησπερα Lencolas,kalhspera Thoth.
Lencolas,το πρωτο επαναλαμβανομενο ονειρο σου,ετσι οπως τ ακουσα,μου δημιουργησε την αισθηση που αποτυπωσε αμεσως μετα ο Thoth στο γραπτο του.Εχει μια επιπλεον σημασια,πως νοιωθεις εσυ καθε φορα που βλεπεις αυτο το ονειρο οταν ξυπνας,και ολες οι δευτερες η οι τριτες σκεψεις που κανεις ολο αυτο το διαστημα που βλεπεις αυτο το ονειρο,εκτος απο αυτη που δηλωσες ,τον φοβο σου δηλαδη για κατι ασχημο.Ο ευατος σου μοιαζει συνεχως να σου δηλωνει αυτην την κατασταση θανατου-αναγεννησης του,μιλησε μαζι του,κατεγραψε -αν θες-το ονειρο σου με οσο δυνατον πιο πολλες λεπτομερειες μπορεις(καλυτερα να το κανεις οταν ξυπνας,ασχετα με το τι ωρα ειναι αυτη)..
Το δευτερο θεμα σου ,ειναι κατι που μ εχει απασχολησει αρκετα,και πιστευω πως ,υπαρχει μια καταρχην ψυχικη ενωση με ολους τους ανθρωπους,αλλα ειδικα με καποιους ,ειναι εντονοτερη και επαναλαμβανομενη.Ατομα που με μια πρωτη ματια βρισκονται οχι στις πρωτες γραμμες της επικοινωνιας μας και της καθημερινοτητας μας,"ερχονται"στο ονειρο μας και μας δηλωνουν μια κατασταση τους που βρισκονται εκεινη τη περιοδο.Ατομα που εχουμε λιγη εως ελαχιστη επαφη ,δημιουργουν μια παραξενη αισθηση επικοινωνιας μαζι μας,ικανη να μας τραβηξει τη σκεψη για μερικα λεπτα παραπανω οταν ενθυμουμαστε συνηθως το ονειρο.Γιατι συμβαινει αυτο?Τι θα μπορουσε να σημαινει σ ενα βαθυτερο επιπεδο??Δε ξερω..δε ξερω..Μοιαζει σαν να χουμε αλλη σειρα ,αλλη προτεραιοτητα με τισ σχεσεις μας με τους ανθρωπους στο ονειρικο επιπεδο,και αλλη εντελως στην καθημερινοτητα μας.Πολλες φορες μου χει δημιουργηθει αυτοματα η ερωτηση μετα απο τετοια ονειρα..."οκ,,και γω τι να κανω τωρα????"...η.."εμαθα οτι αυτος η αυτη δεν ειναι καλα,η περνανε ζορια..πως μπορω να βοηθησω??" Συνηθως επιδιωκω μια επαφη μαζι τους αν ειναι εστω λιγο γνωστα και μαθαινω τα νεα τους,βρισκω την ευκαιρια να μιλησω η να συζητησω μαζι τους.Παντα ομως στο backround ,αυτο που μοιαζει να εδραιωνεται ειναι μια αισθηση οτι η "ψυχη μου κανει και δεχεται τις δικες της επισκεψεις".."παει τα δικα της ταξιδια,"και παντα το πρωι ειναι εκει στη θεση της ,ετοιμη να μου παρασταθει και να μεινει μαζι μου,οσο η Αγ .Μελετιου θα προσπαθει να μου την βγαλει με το ζορι, με την απιστευτη κινηση της....(Ταο..
Να στε καλα
Γ

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy