ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γιατι δεν νιωθω πια περηφανος που ειμαι Ελληνας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 12:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε zip μην κάνεις τσατσιλιές.

Διότι: Οντας έχων και κατέχων επαρκήν κόμην, ήτινα βούλομαι σφόδρα κι εγώ να διατηρήσω, γνωρίζοντας ότι στερήσαι επαρκούς τοιαύτης, λόγω απωλειών σε παρελθούσες κομοσυρράξεις, επιδιώκεις κομοσύρραξιν γνωρίζοντας την υπεροχήν τινος, είτις έχει ουδέν απωλέσει.

Δια ταύτα:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 13:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καταστάσεις απόγνωσης τραβάς και απ'αλλού τρίχες!


Η προσανατολισμένη αγάπη καλείτε συμφέρον,δε το ξευρες!
Συνθήκη που το σύστημα γνωρίζει και εκμεταλλεύεται δεόντως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φιγούρες γελοίων αρλεκίνων όπως ο Παπαδόπουλος και ο Παττακός, ευτυχώς δεν θα ξαναδούμε.
Ευτυχώς που δεν θα ξαναδούμε ανθρώπους που να αγαπάνε (όπως) την χώρα τους.
Ευτυχώς...

Ρε Αίολε κι ο χιτλερ εκανε Ο,ΤΙ εκανε για το καλο της χωρας του, ο σταλιν επίσης, οι αμερικάνοι εχουν καταστρεψει χωρες για τον ίδιο λόγο και είναι τόση η προπαγάνδα τους που αμα μιλήσεις με κάποιους αμερικάνους δε βγαζεις νοημα εκει να δεις περηφανεια και εθνικισμό

Δε θελω σφαγεις που να ευαγγελιζονται ότι ό,τι κάνουν το κανουν για την πατριδα τους
πατριδα μου είναι η γη και την έχουν κατασπαραξει και σκοτωνουν όλοι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ. τι είναι τσατσιλιές;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε Αίολε κι ο χιτλερ εκανε Ο,ΤΙ εκανε για το καλο της χωρας του, ο σταλιν επίσης, οι αμερικάνοι εχουν καταστρεψει χωρες για τον ίδιο λόγο και είναι τόση η προπαγάνδα τους που αμα μιλήσεις με κάποιους αμερικάνους δε βγαζεις νοημα εκει να δεις περηφανεια και εθνικισμό
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Οι ημέτεροι δεν κατέστρεψαν την χώρα τους (Χίτλερ), αλλά την ωφέλησαν, δεν έκαναν γενοκτονία αντιφρονούντων (Στάλιν), δηλαδή δεν εκτελούσαν με νόμο, όπως οι "δημοκρατες", εξαιρουμένου του πολυτεχνείου και ούτε κατέστρεψαν χώρες για το χρήμα (Αμερικάνοι).

Εκαναν την "επανάστασή" τους διότι, μετά την αποστασία Μητσοτάκη που έριξε την νόμιμη κυβέρνηση Παπανδρέου, άλλα ψήφιζε ο κόσμος και άλλοι κυβερνούσαν.
Κάθε 3-4 μήνες εκλογές και ο κόσμος συνεχώς στους δρόμους.
Οι πολιτικοί τα είχαν κάνει και τότε κολοχανίο.
Επενέβησαν για να σταματήσουν όλο αυτό το μπάχαλο και το πέτυχαν.
Αν δεν κυνηγούσαν τους αριστερούς, που εκείνη την εποχή ήταν πολλοί και τους φοβόντουσαν, θα κυβερνούσαν εκλεγόμενοι για πολλά χρόνια.
Τα μεροκάματα των οικοδόμων ήταν στον θεό. (παράδειγμα, μην κολλήσεις)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. τι είναι τσατσιλιές;;
Προέρχεται από τις λέκσεις "τσάτσος" + "κουτσουλιές"

Edited by - Αίολος on 12/02/2012 15:05:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 15:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι ημέτεροι δεν κατέστρεψαν την χώρα τους (Χίτλερ), αλλά την ωφέλησαν, δεν έκαναν γενοκτονία αντιφρονούντων (Στάλιν), δηλαδή δεν εκτελούσαν με νόμο, όπως οι "δημοκρατες", εξαιρουμένου του πολυτεχνείου και ούτε κατέστρεψαν χώρες για το χρήμα (Αμερικάνοι).

πρωτα απ όλα ποιοι ΗΜΕΤΕΡΟΙ ΡΕ;;;!!!!
Ρε αιολε τι είν αυτα που λες, αν λες για τους χουντικους πιονακια των αμερικάνων ήταν και του κισινγκερ

το αποτελεσμα ήταν το ίδιο αν είναι για να oφελειθούν κάποιοι να πρεπει να βασσανίζουμε και να σκοτώνουμε, άστο.
Δε χρειάζεται ανάλυση κατασπαραξαν τη γη όλοι αυτοι για να είναι καλα η πατριδα τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 15:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ.: και πάλι δεν καταλαβα γιατί το λες αυτό στον zip
το σάιτ που δινει δε μου ανοίγει με τιποταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 17:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πρωτα απ όλα ποιοι ΗΜΕΤΕΡΟΙ ΡΕ;;;!!!!
Εννοώ τους δικούς μας δικτάτορες ρεεεε! Γράμματα είναι...

Κάνεις το ίδιο λάθος με τους άλλους και φαίνεται το κενό και ανούσιο των θέσεών σου.
Δεν μιλάς υπέρ της "δημοκρατίας".
Στερήσαι κι εσύ επιχειρημάτων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 18:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote]Εννοώ τους δικούς μας δικτάτορες ρεεεε! Γράμματα είναι...

Κάνεις το ίδιο λάθος με τους άλλους και φαίνεται το κενό και ανούσιο των θέσεών σου.
Δεν μιλάς υπέρ της "δημοκρατίας".
Στερήσαι κι εσύ επιχειρημάτων;
[/quote]

χαρακτηρισε όπως θέλεις τις θεσεις μου
κενοι και ανούσιοι είναι κατι αηδιαστικά πλάσματα σαν τον europaio2 που διψάει για αιμα...

όσο για τα επιχειρήματα που λες τα είπε ο zip καλύτερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 00:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτησω κατι?

Ποιες χωρες εχουν δημοκρατικο πολιτευμα?

και

Ποιες χωρες ΕΧΟΥΝ δημοκρατικο πολιτευμα?

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 01:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=12309

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 01:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τυπικα και φαινομενικα ολες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 02:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι δεν νιωθω πια περηφανος που ειμαι Ελληνας?

Γιατί προτιμάμε να καταστρέφουμε τη χώρα μας για να διαμαρτυρηθούμε αλλά στις κάλπες συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε τα μπλε και τα πράσινα κακά της μοίρας μας...

Αυτό που συνέβη απόψε στο κέντρο της Αθήνας δεν είναι απλά ντροπή. Θα πρέπει να βγάλουμε καινούργια λέξη για να το περιγράψουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 08:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα να δεις τωρα.Το επιδομα ανεργιας ειναι 350 και ο μισθος για νεο κατω των 25 ειναι 350.Και τα ενοικια ειναι 300.Και η ΔΕΗ,το νερο,το τηλεφωνο,το ιντερνετ,η θερμανση,η διατροφη,η ενδυση χαλαρα 400 ευρω το μηνα.

ΖΗΣΤΕ

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 09:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι διάβασαν το ... "Μνημόνιο Συνεργασίας", που τώρα πια είναι νόμος του Ελληνικού κράτους [ ... "κράτους", τρόπος του λέγειν δηλ ... ] και πρέπει να εφαρμοστεί, γνωρίζουν πως μέσα στο καλοκαίρι του 2012 θα ληφθούν νέα, συμπληρωματικά μέτρα. Ουσιαστικά, το "Μνημόνιο Συνεργασίας" προσπαθεί να αναδιοργανώσει [ σωστά κατά την γνώμη μου ] ολόκληρο το Ελληνικό κράτος και πολλά απ' αυτά που προβλέπει, έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και δεκαετίες. Η κατάργηση π.χ της μονιμότητας έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια καθώς αυτός ο ... "θεσμός" δεν υπάρχει πουθενά στην Ευρώπη.

Η άποψή μου είναι πως όσα τέλος πάντων "σωστά" προβλέπει αυτό το Μνημόνιο, δεν προλαβαίνουν σε διάστημα μερικών μηνών να γίνουν στον τόπο μας, ακόμη δηλ. κι αν πιστέψουμε τους όποιους έντιμους πολιτικούς που ισχυρίζονται πως θα τα υλοποιήσουν αγνοώντας το όποιο πολιτικό κόστος.

Κατά συνέπεια, το καλοκαίρι θα έχουμε μπροστά μας το ίδιο έργο. Έχουμε μια διεφθαρμένη χώρα που αποτελείται από κλέφτες, φοροφυγάδες, λαμόγια, πουλημένους συνδικαλιστές, πολιτικούς και πολίτες που δεν αγαπούν τον τόπο τους. Και αυτό πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει.

Εγώ δεν διαφωνώ με την amalia όταν λέει :

quote:
Αυτό που συνέβη απόψε στο κέντρο της Αθήνας δεν είναι απλά ντροπή. Θα πρέπει να βγάλουμε καινούργια λέξη για να το περιγράψουμε.

όμως πρέπει να σκεφτούμε πως όλα αυτά γίνονται σε ένα κράτος που στην ουσία δεν υπάρχει.

Και ακόμη κι αν γίνουν εκλογές, η χώρα οδηγείται μοιραία στον αφανισμό της. Τα μέτρα που ψηφίσθηκαν χθες έχουν σκοπό να μειώσουν το δημόσιο χρέος στο 120% του Α.Ε.Π. το 2020! Δηλ. ακόμη κι αν πετύχει το πρόγραμμα, το 2020 πάλι θα χρωστάμε, αλλά δεν θα χρωστάμε τόσα πολλά. Αυτό και μόνο, τα λέει όλα. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο να πούμε.

Edited by - zip on 13/02/2012 09:42:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 09:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=Q5PAzMFRJCU&feature=fvwp&NR=1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 09:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεισάχθεια zip

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 10:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιολος δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.Η σεισαχθεια λειτουργησε και δεν πεινασε ο κοσμος?Εδω τι γινεται?

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 10:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο ίσως που θα μπορούσαμε να πούμε είναι πως ο λαός ακόμη δεν έχει μιλήσει, με την έννοια ότι ακόμη δεν έχει επαναστατήσει. Παραδόξως βέβαια, αλλά ακόμη ο κόσμος είναι όπως λέει και ο Μίσσιος, σαν να έχει πάθει εγκεφαλικό. Τα χθεσινά γεγονότα στο κέντρο της Αθήνας, δεν είναι "φωνή λαού" και είναι λάθος να τα εκλαμβάνουμε ως αντίδραση του κόσμου. Κατά την γνώμη μου, είναι υποκινούμενες ενέργειες μεμονομένων κομματόσκυλων ακριβώς για να μην υπάρξει αυτή η "φωνή" του λαού.

Αν όλος αυτός ο κόσμος που συγκεντρώθηκε χθες μπροστά στο Σύνταγμα, έμπαινε μέσα στη Βουλή, τότε ναι, τότε αυτό θα ήταν πραγματική αντίδραση του λαού.

Επίσης, κατά την γνώμη μου, νομίζω πως εκεί οδηγούμαστε ... σε μια γενικευμένη αντίδραση του κόσμου και σε μεγάλες κοινωνικές αναταραχές. Κάποια στιγμή ο Έλληνας θα ξυπνήσει, θα συνέλθει από το εγκεφαλικό και θα τα κάνει όλα λίμπα.

Edited by - zip on 13/02/2012 10:29:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 10:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκλογές ...

Κατά την γνώμη μου, αυτός που θα βγει κερδισμένος [ και πιθανόν να σχηματίσει κυβέρνηση ] θα είναι ο Κουβέλης. Ο Σαμαράς μπορεί να είναι πρώτο κόμμα, αλλά με ποιον θα συν-κυβερνήσει ; Με τον Κουβέλη ; Χλωμό. Με το ΠΑΣΟΚ ; Ακόμη πιο χλωμό. Με το KKE ; Αδύνατον. Συνεπώς, η εντολή σχηματισμού κυβέρνησης θα πάει [ όπως προβλέπει το Σύνταγμα ] στο δεύτερο κόμμα. Δεύτερο κόμμα θα είναι ο Κουβέλης. Αυτός μπορεί να πλησιάσει περισσότερο την αριστερά και να συγκυβερνήσει π.χ με το ΠΑΣΟΚ. Το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει. Θέλει να μένει στην "απ' έξω" και να τα λέει απο 'κει. Συνεπώς ο Κουβέλης [ αφού πάρει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης ] θα αναζητήσει ... συμμαχίες. Είναι πολύ πιο εύκολο να τις βρει, απ' ότι μπορεί να τις βρει ο Σαμαράς. Όσον αφορά τον Καρατζαφέρη, αυτός θα καταβαραθρωθεί στις εκλογές. Ειδικά μετά και από την χθεσινή στάση του.

Edited by - zip on 13/02/2012 10:47:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 10:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμφιβαλω πλεον οτι και οι εκλογες θα κανουν κατι.Ισως οντως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.Μας εχουν φερει στο σημειο που θελανε ακριβως οι ξενοι,μας εχουν στο χερι.Καποιοι Εφιαλτες βαλανε το χερακι τους,αλλα μαλλον δεν θα πληρωσουν ποτε.Πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να κανουμε.Μια αντιδραση τυπου Αργεντνης μπορει να εχει αποτελεσματα.Ειρινικα πλεον χανουμε,γιατι δεν συνεργαζομαστε.Οσο απλο ακουγεται,τοσο δυσκολο ειναι.Ρωταω το ν πατερα μου:Γιατι πληρωσες το χαρατσι της δεη?Αν δεν το πληρωσει κανεις θα κοψουν το ρευμα σε ολους?
Η απαντηση του?Ε τι να κανω....
Φοβος,τρομοκρατια,προπαγανδα και αγιος ο θεος...

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, δεν είναι σίγουρο αν θα γίνουν εκλογές. Ο Σαμαράς βέβαια, είπε πως θα τις προκαλέσει αλλά ... κατά την γνώμη μου νομίζω πως δεν θα το κάνει. Προηγείται επίσης και ένα άλλο σενάριο που πιθανώς ο Σαμαράς να περιμένει να το δει στην πράξη και μετά να κάνει αυτό που είπε ... : ο ανασχηματισμός και η σκέψη ο Παπαδήμος να διορίσει τεχνοκράτες στην κυβέρνηση.

Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα κι όπως έλεγε κι ο Ρασούλης "Tίποτε πια δεν μας σώνει, τίποτε, ούτε κι οι Μασόνοι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεπει να είαστε ενωμένοι και αλληλέγγυοι μονο έτσι θα μπορούσαμε να χτισουμε μια διαφορετικη κοινωνία

αυτό που λέει ο Dr Jekyll ας πουμε είναι μια πολύ καλή προταση

quote:

quote:
Ναι αλλα έτσι δοκτορ, θα γυρίσουμε 2.600 χρόνια πίσω, γιατι κάθε περιοχή που θα νομίζει πως μπορει να διοικήθει η να καταχωρήσει τον πλούτο της καλύτερα, θα κάνει εκλογές και θα βγάζει δικές της κυβερνήσεις. Διλ. Θα γυρίσουμε σε Αθηναίους, Σπαρτιάτες, Κορινθίας, Θηβαίος και παει λέγοντας.
Αν αυτό ενισχύει τη δημοκρατία τότε καλύτερα έτσι. Καλύτερα μικρές και ανεξάρτητες δημοκρατιες, παρα μεγάλες αντιπροσωπευτικές και ανεξέλγκτες. Όχι ότι κάτι τέτοιο είναι εύκολο.

φαντασου μια ολοκληρη κοινότητα, ενα χωριο ας πουμε να συνεννοούνταν να μην πληρωσει το χαρατσι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wake me up when september ends.
Αρε nays Αρε nays

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω πως είναι λύση αυτό. Είναι λίγο οξύμωρο να λέμε από την μια πως δεν εφαρμόζονται οι νόμοι [ και πως αυτός είναι και ένας λόγος που καταλήξαμε εδώ ... ] και από την άλλη να λέμε "Δεν πληρώνω το χαράτσι". Καλώς ή κακώς, η δημοκρατία έχει νόμους. Καλώς ή κακώς, οι νόμοι ψηφίζονται από δημοκρατικά εκλεγμένους αντιπροσώπους του λαού που εσύ, εγώ, κι ο καθένας μας εξέλεξε με την ψήφο του. Και από την στιγμή που γίνονται νόμοι του κράτους, πρέπει να εφαρμόζονται και πρέπει πρώτος εγώ, εσύ κι ο καθένας μας να τους εφαρμόζει.

Το "μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου, σημαίνει ακριβώς αυτό : Εγώ, εσύ, κι ο καθένας μας πρώτος δεν εφαρμόζει τον νόμο και πάει με πλάγιους τρόπους να διορισθεί στο Δήμο του, πιάνει το "βίσμα" του να του κάνει ένα ρουσφέτι, πιάνει τον "κουμπάρο" του τον εφοριακό να του σβήσει το πρόστιμο, δεν πληρώνει το ΦΠΑ του, δεν πληρώνει το χαράτσι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Αλομπάρ δε σε καταλαβα, διαφωνούμε κάπου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νόμοι που τους ψηφίσαν μόνοι τους! δεν υπάρχει άμεση δημοκρατία
το χαρατσι είναι αντισυνταγματικό

συμφωνώ όμως όπως λες ότι φταιμε όχι από αποψη ψηφου μόνο (εγω πάντως δεν ψηφισα ποτε στη ζωή μου) από ηθική αποψη αυτα που λεγοντουσαν στην αρχη του θεματος αυτου, ότι η επανασταση ξεκινάει απο μεσα μας, ατομικά πρωτα στον καθένα, να μην κανουμε ολα αυτα που είπες και που έχουν ειπωθει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώμη μου είναι, αυτό που είπα και παραπάνω : πως δεν αγαπάμε τον τόπο μας. Αγαπάμε μόνο το συμφέρον μας, την "βόλεψή" μας και τον εαυτό μας. Είναι πολύ φυσικό ένας τέτοιος λαός να εκλέγει και τέτοιους πολιτικούς. Η αλλαγή που πρέπει να γίνει, είναι πρώτ' απ' όλα αλλαγή της ίδιας μας της νοοτροπίας. Και η αλλαγή θα πρέπει να ξεκινήσει πρώτ' απ' όλα, από ατομικό επίπεδο, από τον καθένα μας ξεχωριστά για να φτάσει σε συλλογικό επίπεδο & μετέπειτα στις κυβερνήσεις ενός έθνους. Ένας πολίτης φοροφυγάς, φοροφυγά κυβερνήτη θα εκλέξει. Ένας πολίτης κλέφτης, κλέφτη υπουργό θα εκλέξει. Ένας πολίτης λαμόγιο, λαμόγιο βουλευτή θα εκλέξει να τον εκπροσωπεί. Αυτό είναι γεγονός.

Αν αγαπούσαμε πραγματικά τον τόπο μας, τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip Τα πιστευτεις αυτα που λες?Αληθεια?Και οι νομοι που παραβιασανε αυτοι και μας φερανε σε αυτη τη κατασταση?

Μαζι τα φαγαμε?Δηλαδη βαζεις στο ιδιο τσουκαλι τον ανθρωπακο που εκλεβε 500 ευρω τον χρονο και το ειχε και τυψεις απο τους επιχειρηματιες που κλεβανε κλεβουνε πολλες χιλιαδες και εκατομμυρια και τους πολιτικους που τρωγανε τις μιζες αβερτα?Και δεν τους τιμωρουν κιολας.Ενω ο λαουτζικος τιμωρειται πληρωνοντας απο το πενιχρο υστερημα του?Δηλαδη ελεος.

Ειπαμε ρε φιλε ελευθερια και σεβασμος αποψεων αλλα οκ.Τι λες?Βουτα λιγο τη γλωσσα στο μυαλο.Εκτος και αν εισαι απο την αλλη πλευρα

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy