ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΟΥΔΑΣ Ο ΙΣΚΑΡΙΩΤΗΣ. ΠΡΟΔΟΣΙΑ Η' ΘΕΪΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 15:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υποφαινόμενος
Και εγώ πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. Είναι ;

γιαπετ
Και βέβαια είναι, θέλει και ρώτημα;;


Για μένα όχι... είναι το αυτονόητο.
Αλλά άντε να το παραδεχθούν... τι να πεις... ζηλιάρηδες φίλε μου.

Φίλε el.elyon όσο αφορά το σχόλιο σου, εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τοποθέτηση του γιαπετ που λέει :

quote:
Αλήθεια υπάρχει μια και είναι αντικειμενική.

Το γεγονός ότι μας είναι άγνωστη και προσπαθούμε να την ανακαλύψουμε, προσεγγίζοντάς την ό καθένας με τον τρόπο του ,την κάνει να φαίνεται υποκειμενική.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 10:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος: Φίλε el.elyon όσο αφορά το σχόλιο σου, εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τοποθέτηση του γιαπετ που λέει :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αλήθεια υπάρχει μια και είναι αντικειμενική.

Το γεγονός ότι μας είναι άγνωστη και προσπαθούμε να την ανακαλύψουμε, προσεγγίζοντάς την ό καθένας με τον τρόπο του ,την κάνει να φαίνεται υποκειμενική.


--------------------------------------------------------------------------------


Υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια αλλά είναι άγνωστη. Γιατί είναι άγνωστη?

Υπάρχει Θεός αλλά είναι άγνωστος?


quote:
γιαπετ: προσεγγίζοντάς την ό καθένας με τον τρόπο του ,την κάνει να φαίνεται υποκειμενική.


Άρα δεν υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια που να είναι αποδέχτη από όλους!

Για αυτό και το Υποκειμενικό είναι και το Αληθινό!

Ας μιλήσουμε για την Υποκειμενική Αλήθεια που είναι και ΓΝΩΣΤΗ και όχι για την ΑΓΝΩΣΤΗ. Ποια είναι η Υποκειμενική σας Αλήθεια?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 12:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια αλλά είναι άγνωστη. Γιατί είναι άγνωστη?

Για να μην ξεφτιλίζεται από τον άνθρωπο...

quote:
el.elyon
Υπάρχει Θεός αλλά είναι άγνωστος?

Πολύ πιο λογικό απ' το να υπάρχει και να είναι γνωστός.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 13:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος: quote:
________________________________________
el.elyon
Υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια αλλά είναι άγνωστη. Γιατί είναι άγνωστη?
________________________________________
Για να μην ξεφτιλίζεται από τον άνθρωπο...

Άρα θα παραμείνει άγνωστη?

quote:
Ευστράτιος: quote:
________________________________________
el.elyon
Υπάρχει Θεός αλλά είναι άγνωστος?
________________________________________
Πολύ πιο λογικό απ' το να υπάρχει και να είναι γνωστός.

Ναι, για να μην ξεφτιλίζεται από τον άνθρωπο...

Άρα και αυτός θα παραμείνει Άγνωστος?

Φίλε Ευστράτιος νομίζω ότι αυτά που γράφεις αντιφάσκουν με τα λεγόμενα του γιαπετ, με τα όποια συμφώνησες απόλυτα.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 13:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβα, που αντιφάσκουν ;

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 13:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κατάλαβα, που αντιφάσκουν ;

Στράτος


μέτρον άριστον


Όταν θα απαντήσεις στις ερωτήσεις μου τότε θα καταλάβεις που αντιφάσκουν αγαπητέ μου.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 13:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ όπως νομίζεις...

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 14:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οκ όπως νομίζεις...

Στράτος


μέτρον άριστον


Φίλε Ευστράτιος για δυο εβδομάδες δεν θα έχω την δυνατότητα να συμμετέχω στο φόρουμ. Θα συνεχίζουμε την κουβέντα μας αργότερα. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις ποια είναι η υποκειμενική σου Αλήθεια?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 16:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια αλλά είναι άγνωστη.


Ακριβώς.


quote:
el.elyon

Γιατί είναι άγνωστη?



Διότι δεν τη ξέρουμε.


quote:
el.elyon

Υπάρχει Θεός αλλά είναι άγνωστος?



Ακριβώς.


quote:
el.elyon

Άρα δεν υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια που να είναι αποδέχτη από όλους!


Δεν υπάρχει αλήθεια που να είναι αποδεκτή απ' όλους.
Άλλο αυτό και άλλο αν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια.

Ακόμη κι αν ήταν κάτι, αποδεκτό απ' όλους, δε θα σήμαινε, αυτομάτως, ότι θα ήταν και η αντικειμενική αλήθεια...

quote:
el.elyon

Για αυτό και το Υποκειμενικό είναι και το Αληθινό!


Αν συμπλήρωνες αυτήν τη φράση με το, "για τον καθένα", θα είχες δίκαιο.

Μάλλον μπερδεύεις το αληθινό, με το αποδεδειγμένο ή το κοινά αποδεκτό.

Είναι διαφορετικά πάγματα αυτά τα δυο.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 16:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Άρα θα παραμείνει άγνωστη?



Ναι, έως ότου γίνει γνωστή.

quote:
el.elyon

Άρα και αυτός θα παραμείνει Άγνωστος?



Ναι, έως ότου γίνει κι αυτός, γνωστός.


quote:
el.elyon

Φίλε Ευστράτιος για δυο εβδομάδες δεν θα έχω την δυνατότητα να συμμετέχω στο φόρουμ. Θα συνεχίζουμε την κουβέντα μας αργότερα. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις ποια είναι η υποκειμενική σου Αλήθεια?



Καλα μπάνια φίλε και καλά να περάσεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 00:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

...για δυο εβδομάδες δεν θα έχω την δυνατότητα να συμμετέχω στο φόρουμ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Καλά, θα σε περιμένω...

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ Συνοδινός.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 17:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε opsimos καλημέρα.


quote:
opsimos: Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι λεει η πρωτη εντολη,οχι οπως μας την εχουν μαθει στο σχολειο,ετσι για να την σχολειασουμε μετα.
Εχω μια αντιφαση,μια απο τις δεκαδες που υπαρχουν στην βιβλο αλλα αυτη βγαζει ματι:

Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, όστις εξήγαγόν σε εξ οίκου δουλείας, ουκ έσονταί σοι Θεοί έτεροι πλην εμού.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Υγιαινετε.
Φιλε μας,ειπα οχι οπως μας την μαθαν στο σχολειο.
Λοιπον την γραφω ακριβως οπως την λεει η ΠΔ.

ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ,ΟΣΤΙΣ ΕΞΗΓΑΓΟΝ ΣΕ ΕΚ ΓΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ,ΕΞ ΟΙΚΟΥ
ΔΟΥΛΕΙΑΣ.ΟΥΚ ΕΣΟΝΤΑΙ ΣΟΙ ΘΕΟΙ ΕΤΕΡΟΙ ΠΛΗΝ ΕΜΟΥ.
ΟΥ ΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕΑΥΤΩ ΕΙΔΩΛΟΝ,ΟΥΔΕ ΠΑΝΤΟΣ ΟΜΟΙΩΜΑ,ΟΣΑ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ ΑΝΩ
ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΝ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΝ ΤΟΙΣ ΥΔΑΣΙΝ ΥΠΟΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΙΣ,ΟΥΔΕ ΜΗ ΛΑΤΡΕΥΣΕΙΣ ΑΥΤΟΙΣ ΕΓΩ ΓΑΡ ΕΙΜΙ ΚΥΡΙΟΣ
Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ,ΘΕΟΣ ΖΗΛΩΤΗΣ,ΑΠΟΔΙΔΟΥΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΠΑΤΕΡΩΝ ΕΠΙ ΤΕΚΝΑ,ΕΩΣ
ΤΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΓΕΝΕΑΣ ΤΟΙΣ ΜΙΣΟΥΣΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΩΝ ΕΛΕΟΣ ΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΑΣ
ΤΟΙΣ ΑΓΑΠΩΣΙ ΜΕ ΚΑΙ ΤΟΙΣ ΦΥΛΑΣΣΟΥΣΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ.

Σε ποιους δινει την εντολη ο Κυριος;σε Ασσυριους;σε Κινεζους;σε Ινδους;σε Ελληνες;στα "κολοπαιδα"τους Αιγυπτιους;τις δινει αποκληστικα και μονο στους Εβραιους,για τους αλλους λαους δεν του
καιγετε καρφι του Γιαχβε.
Συνεχιζω,(εγω ειμι Κυριος ο Θεο σου,Θεος ζηλωτης!!!!;;;;;;),αν
ανοιξεις ενα λεξικο στην λεξη ζηλωτης εκτος απο το φανατικος,που δεν
ταιριαζει στην περιπτωση,υπαρχει και η ερμηνεια του ΖΗΛΟΤΥΠΟΥ,με λιγα
ειναι και ζηλιαρικο ο Γιαχβε.
Τι μας λεει παρακατω,αν ο μπαμπας μας κανει καμια κουτσουκελα την
βαψαμε παιδια,εγγονια, δισεγγονα,τρισεγγονα και βαλε,εχουμε να
κανουμε με εναν θεο μισαλλοδοξο και ακρως εκδικητικο,συγγνωμη αλλα δεν θα παρω,αυτον τον θεο σας τον χαριζω,να τον χαιρεσθε.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΓΗΙΝΑ opsimos

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΤΕ ΤΑ

http://clubs.pathfinder.gr/meta_para
http://clubs.pathfinder.gr/anazitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 12:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φίλε opsimos καλημέρα.


quote:
opsimos: Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι λεει η πρωτη εντολη,οχι οπως μας την εχουν μαθει στο σχολειο,ετσι για να την σχολειασουμε μετα.
Εχω μια αντιφαση,μια απο τις δεκαδες που υπαρχουν στην βιβλο αλλα αυτη βγαζει ματι:

Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, όστις εξήγαγόν σε εξ οίκου δουλείας, ουκ έσονταί σοι Θεοί έτεροι πλην εμού.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Υγιαινετε.
Φιλε μας,ειπα οχι οπως μας την μαθαν στο σχολειο.
Λοιπον την γραφω ακριβως οπως την λεει η ΠΔ.

ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ,ΟΣΤΙΣ ΕΞΗΓΑΓΟΝ ΣΕ ΕΚ ΓΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ,ΕΞ ΟΙΚΟΥ
ΔΟΥΛΕΙΑΣ.ΟΥΚ ΕΣΟΝΤΑΙ ΣΟΙ ΘΕΟΙ ΕΤΕΡΟΙ ΠΛΗΝ ΕΜΟΥ.
ΟΥ ΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕΑΥΤΩ ΕΙΔΩΛΟΝ,ΟΥΔΕ ΠΑΝΤΟΣ ΟΜΟΙΩΜΑ,ΟΣΑ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ ΑΝΩ
ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΝ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΝ ΤΟΙΣ ΥΔΑΣΙΝ ΥΠΟΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΙΣ,ΟΥΔΕ ΜΗ ΛΑΤΡΕΥΣΕΙΣ ΑΥΤΟΙΣ ΕΓΩ ΓΑΡ ΕΙΜΙ ΚΥΡΙΟΣ
Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ,ΘΕΟΣ ΖΗΛΩΤΗΣ,ΑΠΟΔΙΔΟΥΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΠΑΤΕΡΩΝ ΕΠΙ ΤΕΚΝΑ,ΕΩΣ
ΤΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΓΕΝΕΑΣ ΤΟΙΣ ΜΙΣΟΥΣΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΩΝ ΕΛΕΟΣ ΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΑΣ
ΤΟΙΣ ΑΓΑΠΩΣΙ ΜΕ ΚΑΙ ΤΟΙΣ ΦΥΛΑΣΣΟΥΣΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ.

Σε ποιους δινει την εντολη ο Κυριος;σε Ασσυριους;σε Κινεζους;σε Ινδους;σε Ελληνες;στα "κολοπαιδα"τους Αιγυπτιους;τις δινει αποκληστικα και μονο στους Εβραιους,για τους αλλους λαους δεν του
καιγετε καρφι του Γιαχβε.
Συνεχιζω,(εγω ειμι Κυριος ο Θεο σου,Θεος ζηλωτης!!!!;;;;;;),αν
ανοιξεις ενα λεξικο στην λεξη ζηλωτης εκτος απο το φανατικος,που δεν
ταιριαζει στην περιπτωση,υπαρχει και η ερμηνεια του ΖΗΛΟΤΥΠΟΥ,με λιγα
ειναι και ζηλιαρικο ο Γιαχβε.
Τι μας λεει παρακατω,αν ο μπαμπας μας κανει καμια κουτσουκελα την
βαψαμε παιδια,εγγονια, δισεγγονα,τρισεγγονα και βαλε,εχουμε να
κανουμε με εναν θεο μισαλλοδοξο και ακρως εκδικητικο,συγγνωμη αλλα δεν θα παρω,αυτον τον θεο σας τον χαριζω,να τον χαιρεσθε.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΓΗΙΝΑ opsimos

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΤΕ ΤΑ

http://clubs.pathfinder.gr/meta_para
http://clubs.pathfinder.gr/anazito


Αγαπητέ opsimos καλημέρα.

Αν θα “πάρεις” ή δεν θα “πάρεις”, φίλε μου, είναι σαφώς επιλογή σου. Και αφού η επιλογή σου είναι ότι δεν θες να “πάρεις” κάτι που δεν σου “προσφέρουν” τότε αγαπητέ μου μπορείς να “πάρεις” αυτό που σου “προσφέρουν”, τον Ιησού Χριστό!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 13:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα γιαπετ.

quote:
γιαπετ: Δεν υπάρχει αλήθεια που να είναι αποδεκτή απ' όλους.
Άλλο αυτό και άλλο αν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια.
Ακόμη κι αν ήταν κάτι, αποδεκτό απ' όλους, δε θα σήμαινε, αυτομάτως, ότι θα ήταν και η αντικειμενική αλήθεια...

Φίλε γιαπετ θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι αντικειμενικό και τι δεν είναι.
Όταν μια Αλήθεια είναι αποδεχτή από όλους τότε είναι η Αντικειμενική Αλήθεια γιατί πολύ απλά αγαπητέ μου δεν υπάρχει υποκειμενική Αλήθεια! Ακόμα και στην περίπτωση που η Αλήθεια αυτή είναι Ψέμα , γιατί σε ένα Ψεύτικο κόσμο το Ψέμα είναι η μόνη Αλήθεια, στον Αληθινό δεν υπάρχει Ψέμα!


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Για αυτό και το Υποκειμενικό είναι και το Αληθινό!
________________________________________
Αν συμπλήρωνες αυτήν τη φράση με το, "για τον καθένα", θα είχες δίκαιο.

Σωστά, για τον καθένα, αλλά ποια είναι η δική σου υποκειμενική Αλήθεια?


quote:
γιαπετ:
quote:
________________________________________
el.elyon
Άρα θα παραμείνει άγνωστη?
________________________________________

Ναι, έως ότου γίνει γνωστή.


Άρα είναι άγνωστο το πότε και μπορεί να μη γίνει πότε γνωστή ως Αντικειμενική Αλήθεια?

Άρα η Υποκειμενική μου Αλήθεια είναι η μόνη Αλήθεια!


quote:
γιαπετ:
quote:
________________________________________
el.elyon
Άρα και αυτός θα παραμείνει Άγνωστος?
________________________________________

Ναι, έως ότου γίνει κι αυτός, γνωστός.



Μου θυμίζεις τον Αριστοτέλη και τον Θεό του με την διαφορά ότι εσύ λες ότι μπορεί κάποια στιγμή ο Θεός να γίνει γνωστός!
Επίσης μου θυμίζεις τον Σωκράτη που είπε ότι για να γνωρίσουμε τον Θεό θα πρέπει ο ίδιος να μας φανερώσει τον Εαυτό Του.
Τέλος μου θυμίζεις τον Παύλο στην Αθήνα, όταν κήρυξε τον Άγνωστο Θεό!

Αγαπητέ μου η μόνη Αλήθεια είναι η Υποκειμενική Αλήθεια και ο μόνος Θεός είναι ο Υποκειμενικός Θεός.

Άρα ποια είναι η Υποκειμενική σου Αλήθεια?
Ποιος είναι ο Θεός σου?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 13:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:

...για δυο εβδομάδες δεν θα έχω την δυνατότητα να συμμετέχω στο φόρουμ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Καλά, θα σε περιμένω...

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ Συνοδινός.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ!


Καλησπέρα κ. ΣΥΝΟΔΙΝΕ, τι κάνετε, είστε καλά;

Ευχαριστώ που με περιμένατε.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 25/06/2007 13:49:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 00:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν μια Αλήθεια είναι αποδεχτή από όλους τότε είναι η Αντικειμενική Αλήθεια γιατί πολύ απλά αγαπητέ μου δεν υπάρχει υποκειμενική Αλήθεια! Ακόμα και στην περίπτωση που η Αλήθεια αυτή είναι Ψέμα , γιατί σε ένα Ψεύτικο κόσμο το Ψέμα είναι η μόνη Αλήθεια, στον Αληθινό δεν υπάρχει Ψέμα!

Βέβαια el.elyon πρέπει να αναφέρουμε ότι υπάρχει και η «αλήθεια» που στην σερβίρουνε από μικρή ηλικία σε τέτοιο βαθμό ,ώστε ακόμα και σε κάποια ηλικία που αρχίζεις και συνειδητοποιείς και ψάχνεσαι ,από την πλύση εγκέφαλου που σου έχουνε κάνει ο φόβος στο ότι θα αναίρεσης κάτι από αυτά που ήξερες και πίστευες ,σου τρώει το μυαλό .

quote:
Αν θα “πάρεις” ή δεν θα “πάρεις”, φίλε μου, είναι σαφώς επιλογή σου. Και αφού η επιλογή σου είναι ότι δεν θες να “πάρεις” κάτι που δεν σου “προσφέρουν” τότε αγαπητέ μου μπορείς να “πάρεις” αυτό που σου “προσφέρουν”, τον Ιησού Χριστό!

Γιατί μου φαίνεται ότι αυτό που προσφέρουν ταιριάζουν απόλυτα με την γνωστή λαϊκή ρήση .

ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ !!!!

Δηλαδή el.elyon ,πως μπορείς να μην δεχτείς τον Θεό της Π . Διαθήκης ,και να δεχτείς τον Ιησού ,αφού αυτό που μας έχουνε μάθει είναι πως ο Ιησούς είναι ομοούσιος με τον Θεό ,που σημαίνει ότι ο Λόγος του Θεού είναι της αυτής ουσίας προς Αυτόν (Ιησούς).

Πράγματι ,πως γίνεται ο Γιαχβε να είναι εκδικητικός στης εκδηλώσεις του και ο Ιησούς να είναι Υιός της αγάπης;
Μια απλή περιέργεια χωρίς κανέναν πονηρό σκοπό .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 11:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Δηλαδή el.elyon ,πως μπορείς να μην δεχτείς τον Θεό της Π . Διαθήκης ,και να δεχτείς τον Ιησού ,αφού αυτό που μας έχουνε μάθει είναι πως ο Ιησούς είναι ομοούσιος με τον Θεό ,που σημαίνει ότι ο Λόγος του Θεού είναι της αυτής ουσίας προς Αυτόν (Ιησούς).

Πράγματι ,πως γίνεται ο Γιαχβε να είναι εκδικητικός στης εκδηλώσεις του και ο Ιησούς να είναι Υιός της αγάπης;
Μια απλή περιέργεια χωρίς κανέναν πονηρό σκοπό .



Φίλε elo τι είναι η Π. Διαθήκη και τι είναι η Κ. Διαθήκη?

Αυτό που φαίνεται να δεσπόζει στην Π. Διαθήκη είναι ο Νόμος αλλά στην πραγματικότητα είναι η Διαθήκη του Θεού με τον Αβρααμ. Είναι η υπόσχεση του Θεού και η πίστη του Αβρααμ. Ο δίκαιος με την πίστη θα σωθεί και όχι από την τήρηση του νόμου. Έτσι στην Κ. Διαθήκη ο Θεός υλοποιεί την υπόσχεση Του και όλοι μπορούν να ζήσουν με την πίστη στον Ιησού Χριστό και όχι με το νόμο. Αυτό που προσφέρει ο Θεός σε όλους μας δεν είναι ο νόμος αλλά η Χάρης του και η Αγάπη Του που έδειξε στο Σταύρο με την θυσία του Υιού.

Ο Θεός δεν είναι μόνο εκδικητικός. Ο Θεός είναι δίκαιος Θεός. Όταν απορρίπτεις την Αγάπη και την Χάρη του Θεού, όταν απορρίπτεις την Θυσία του Σταυρού, όταν απορρίπτεις το Αίμα του Ιησού Χριστού, τότε δέχεσαι την Οργή Του και την Κρίση Του. Είναι δική Σου Επιλογή και όχι του Θεού!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 00:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο δίκαιος με την πίστη θα σωθεί και όχι από την τήρηση του νόμου. Έτσι στην Κ. Διαθήκη ο Θεός υλοποιεί την υπόσχεση Του και όλοι μπορούν να ζήσουν με την πίστη στον Ιησού Χριστό και όχι με το νόμο.

el.elyon θα συμφωνήσω ότι η πίστη (αλήθεια) και μόνο ότι καλό μπορεί να συνεπάγεται με αυτή την εσωτερική ανάγκη δεν μπορεί να συνυπάρχει με αυτό που λέμε νόμος ή εξαναγκασμός ή φόβο ή τιμωρία .
Βέβαια η πίστη (αλήθεια) δεν είναι κάτι που απλά την δέχεσαι για τον λόγο ότι κάποιοι στην σερβίρανε έτοιμη, αλλά την ψάχνεις γνωρίζοντας ότι ποτέ δεν πρόκειται να την αντικρίσεις σε όλο το μεγαλείο της ,ένα κομμάτι της αλήθειας είναι και αυτά που εκφράζει ο λόγος του Ιησού , η Αγάπη .

quote:
Ο Θεός δεν είναι μόνο εκδικητικός. Ο Θεός είναι δίκαιος Θεός. Όταν απορρίπτεις την Αγάπη και την Χάρη του Θεού, όταν απορρίπτεις την Θυσία του Σταυρού, όταν απορρίπτεις το Αίμα του Ιησού Χριστού, τότε δέχεσαι την Οργή Του και την Κρίση Του. Είναι δική Σου Επιλογή και όχι του Θεού!

Βέβαια όπως καταλαβαίνεις el.elyon αυτό είναι το κομμάτι που διαφωνούμε οι περισσότεροι ,από την μια η αγάπη και η χάρη του Θεού και από την άλλη η οργή και η κρίση του .
Πολύ απλά γιατί πιστεύω ότι γνωρίζεις, πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπαίνουν στα στενά πιστεύω της κάθε θρησκείας ,αλλά προσπαθούν να γνωρίσουν τα καλά κομμάτια μέσα σε κάθε θρησκεία και φιλοσοφία ,που θα τους βοηθήσουν να γνωρίσουν το εγώ τους ,ώστε να γίνουν έστω και στο ελάχιστο καλύτεροι άνθρωποι .

Μιας και είσαι (γνώστης) του Χριστιανισμού ,πιστεύω ότι ξέρεις πως και ο ίδιος ο Ιησούς μίλαγε για εσωτερική πνευματική αναγέννηση ,μια αναγέννηση που δεν σου έρχεται ουρανοκατέβατη μέσα από ένα απλό πιστεύω ,αλλά μέσα από την συνεχόμενη εσωτερική αναζήτηση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 09:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου elo, θα συμφωνήσω ότι η πίστη θα πρέπει να ακολουθείται από την έρευνα προκειμένου να ωφελήσει περισσότερο τον κάθε πιστό.
Και θα συμφωνήσω επίσης απόλυτα σ' αυτό που λες:

quote:
Πολύ απλά γιατί πιστεύω ότι γνωρίζεις, πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπαίνουν στα στενά πιστεύω της κάθε θρησκείας ,αλλά προσπαθούν να γνωρίσουν τα καλά κομμάτια μέσα σε κάθε θρησκεία και φιλοσοφία ,που θα τους βοηθήσουν να γνωρίσουν το εγώ τους ,ώστε να γίνουν έστω και στο ελάχιστο καλύτεροι άνθρωποι .

Κάθε θρησκεία και φιλοσοφία περιέχει ψήγματα αλήθειας, άλλη σε μεγαλύτερο κι άλλη σε μικρότερο βαθμό.
Το θέμα είναι να αφήσουμε τα μάτια μας ανοιχτά προκειμένου να μπορέσουμε να τα εντοπίσουμε και να μην οδηγηθούμε στον φανατισμό ή στον δογματισμό.
Δεν βρίσκω αρνητικό το γεγονός να πιστεύεις σε κάποιο συγκεκριμένο θρησκευτικό ή φιλοσοφικό δόγμα, αρκεί να μην απορρίπτεις την αλήθεια που εκφράζεται από τα υπόλοιπα χωρίς να τα έχεις γνωρίσει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 10:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
elo: Βέβαια όπως καταλαβαίνεις el.elyon αυτό είναι το κομμάτι που διαφωνούμε οι περισσότεροι ,από την μια η αγάπη και η χάρη του Θεού και από την άλλη η οργή και η κρίση του .
Πολύ απλά γιατί πιστεύω ότι γνωρίζεις, πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπαίνουν στα στενά πιστεύω της κάθε θρησκείας ,αλλά προσπαθούν να γνωρίσουν τα καλά κομμάτια μέσα σε κάθε θρησκεία και φιλοσοφία ,που θα τους βοηθήσουν να γνωρίσουν το εγώ τους ,ώστε να γίνουν έστω και στο ελάχιστο καλύτεροι άνθρωποι .


Φίλε elo το να διαφωνείς μαζί μου δεν είναι και τόσο σημαντικό αλλά το να διαφωνείς με τον Θεό είναι πολύ σοβαρό.


quote:
elo: Μιας και είσαι (γνώστης) του Χριστιανισμού ,πιστεύω ότι ξέρεις πως και ο ίδιος ο Ιησούς μίλαγε για εσωτερική πνευματική αναγέννηση ,μια αναγέννηση που δεν σου έρχεται ουρανοκατέβατη μέσα από ένα απλό πιστεύω ,αλλά μέσα από την συνεχόμενη εσωτερική αναζήτηση .


Αγαπητέ elo ας δούμε τι λέει ο Ιησούς για αυτό το θέμα.

το κατά ΙΩΑΝΝΗΝ ευαγγέλιο

Κεφάλαιο 3


«1Mεταξύ των Φαρισαίων υπήρχε κι ένας άρχοντας των Iουδαίων, που ονομαζόταν Nικόδημος. 2Aυτός ήρθε νύχτα στον Iησού και του είπε: “Δάσκαλε, ξέρουμε πως από το Θεό έχεις έρθει δάσκαλος, γιατί κανένας δεν μπορεί να κάνει τα θαύματα αυτά που κάνεις εσύ, αν δεν είναι ο Θεός μαζί του”. 3O Iησούς αποκρίθηκε: “H αλήθεια είναι, και σου το τονίζω, πως αν κάποιος δε γεννηθεί ξανά, δεν μπορεί να δει τη βασιλεία του Θεού”. 4Tου λέει ο Nικόδημος: “Πώς μπορεί να γεννηθεί ένας άνθρωπος τη στιγμή που είναι κιόλας γέρος; Mπορεί μήπως να μπει στην κοιλιά της μάνας του για δεύτερη φορά και να ξαναγεννηθεί;” 5O Iησούς του απάντησε: “Πράγματι, σε βεβαιώνω, αν δε γεννηθεί κανείς από το νερό και από το Πνεύμα, δεν μπορεί να μπει στη βασιλεία του Θεού. 6Eκείνο που έχει γεννηθεί από σάρκα είναι σάρκα, κι εκείνο που έχει γεννηθεί από το Πνεύμα είναι πνεύμα. 7Mην απορήσεις που σου είπα: Πρέπει να γεννηθείτε ξανά. 8O άνεμος φυσάει σε όποια κατεύθυνση θέλει, αλλά δεν ξέρεις από πού έρχεται και πού πηγαίνει. Tο ίδιο είναι και ο καθένας που έχει γεννηθεί από το Πνεύμα”. 9O Nικόδημος τον ρώτησε πάλι: “Πώς μπορούν να γίνουν αυτά;” 10Tου αποκρίθηκε ο Iησούς: “Eσύ είσαι ο δάσκαλος του Iσραήλ κι αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρεις; 11Σε βεβαιώνω πως για εκείνο που ξέρουμε μιλάμε και για εκείνο που είδαμε δίνουμε τη μαρτυρία μας, κι όμως τη μαρτυρία μας δεν τη δέχεστε. 12Aν τα γήινα πράγματα που σας είπα δεν τα πιστεύετε, πώς θα πιστέψετε αν σας πω για τα ουράνια; 13Όταν, μάλιστα, στον ουρανό δεν ανέβηκε κανένας, παρά μόνο αυτός που κατέβηκε από τον ουρανό, ο Γιος του Aνθρώπου, που διαμένει στον ουρανό; 14Kι όπως ύψωσε ο Mωυσής το χάλκινο φίδι στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Γιος του ανθρώπου, 15ώστε να μη χαθεί ο καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια. 16Γιατί ο Θεός αγάπησε με μια τέτοια αγάπη τον κόσμο, ώστε πρόσφερε το Γιο του το Mονογενή, για να μη χαθεί ο καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια. 17Διότι το Γιο του ο Θεός δεν τον έστειλε στον κόσμο για να καταδικάσει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού. 18Όποιος πιστεύει σ’ αυτόν, δεν καταδικάζεται, αλλ’ όποιος δεν πιστεύει είναι ήδη καταδικασμένος, γιατί δεν έχει πιστέψει στο όνομα του Mονογενή Γιου του Θεού. 19Kαι η καταδίκη είναι τούτη: Ότι, ενώ ήρθε το φως στον κόσμο, οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι μάλλον παρά το φως, επειδή τα έργα τους ήταν πονηρά. 20Γιατί όποιος κάνει το κακό, μισεί το φως και δεν πλησιάζει στο φως, για να μην μπορεί κανείς να ελέγξει τα έργα του. 21Όποιος, όμως, έχει βίωμά του την αλήθεια, έρχεται στο φως για να φανερωθούν τα έργα του, γιατί έχουν γίνει σύμφωνα με το θέλημα του Θεού”.»


Κεφάλαιο 1

«12Σε όσους, όμως, τον δέχτηκαν, σ’ αυτούς έδωσε το προνόμιο να γίνουν παιδιά του Θεού, σ’ εκείνους δηλαδή, που πιστεύουν στ’ όνομά του. 13Δε γεννήθηκαν αυτοί από σαρκική μείξη, ούτε από ανθρώπινη θέληση, ούτε από ανδρική επιθυμία, αλλά από το Θεό γεννήθηκαν.»


Γιατί θα πρέπει να αναγεννηθείς?

Για να μπεις στην βασιλεία του Θεού.


Τι είναι η αναγέννηση?

Η αναγέννηση είναι έργο του Αγιου Πνεύματος. Είναι η αρχή της αιώνιας ζωής.


Ποιος προσφέρει την αιώνια ζωή?

Ο Θεός, πρόσφερε τον Υιό Του, όποιος πιστεύει στον Υιό έχει αιώνια ζωή.


Τι πρέπει να κάνεις?

Να δεχτείς τον Ιησού Χριστό και να πιστέψεις ότι πέθανε και για σένα, και για τις αμαρτίες σου.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 11:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε elo το να διαφωνείς μαζί μου δεν είναι και τόσο σημαντικό αλλά το να διαφωνείς με τον Θεό είναι πολύ σοβαρό.

Καλημέρα el.elyon .

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου δεν διαφωνώ με τον λόγο του Θεού, αλλά με το ανθρώπινο χέρι που έγραψε τον λόγο του Θεού .
Βέβαια θα μου πεις ότι γράφτηκε με την επιφώτιση του Αγίου πνεύματος ,συμφωνώ ,αλλά βλέπεις δυστυχώς κάποιοι κρατήσανε μόνο το κομμάτι που έγραψες πριν «τότε δέχεσαι την Οργή Του και την Κρίση Του.»γιατί τους βόλευε, και τα υπόλοιπα τα ξεχάσανε .
Βλέπεις αυτό που λέμε πνευματική τελειότητα (Αγαθό = Αγάπη) δεν επιβάλετε μέσα από καμία ΟΡΓΗ και ΚΡΙΣΗ .

quote:
Να δεχτείς τον Ιησού Χριστό και να πιστέψεις ότι πέθανε και για σένα, και για τις αμαρτίες σου.

Το να πιστέψεις ότι ο Ιησούς πέθανε για όλους μας και για τις αμαρτίες μας είναι το εύκολο ,το να περάσεις όμως στην εσωτερική διαδικασία να ανακαλύψεις τις προσωπικές σου αδυναμίες και αμαρτίες ,είναι το δύσκολο .
Άλλωστε η ιστορία αυτό μας έχει μάθει ,όλοι πιστέψανε στην επιφάνεια της διδασκαλίας του Ιησού ,αλλά λίγοι γνωρίσανε την βαθύτερη ουσία της .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 13:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε elo το να διαφωνείς μαζί μου δεν είναι και τόσο σημαντικό αλλά το να διαφωνείς με τον Θεό είναι πολύ σοβαρό.

Καλημέρα el.elyon .

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου δεν διαφωνώ με τον λόγο του Θεού, αλλά με το ανθρώπινο χέρι που έγραψε τον λόγο του Θεού .
Βέβαια θα μου πεις ότι γράφτηκε με την επιφώτιση του Αγίου πνεύματος ,συμφωνώ ,αλλά βλέπεις δυστυχώς κάποιοι κρατήσανε μόνο το κομμάτι που έγραψες πριν «τότε δέχεσαι την Οργή Του και την Κρίση Του.»γιατί τους βόλευε, και τα υπόλοιπα τα ξεχάσανε .
Βλέπεις αυτό που λέμε πνευματική τελειότητα (Αγαθό = Αγάπη) δεν επιβάλετε μέσα από καμία ΟΡΓΗ και ΚΡΙΣΗ .

quote:
Να δεχτείς τον Ιησού Χριστό και να πιστέψεις ότι πέθανε και για σένα, και για τις αμαρτίες σου.

Το να πιστέψεις ότι ο Ιησούς πέθανε για όλους μας και για τις αμαρτίες μας είναι το εύκολο ,το να περάσεις όμως στην εσωτερική διαδικασία να ανακαλύψεις τις προσωπικές σου αδυναμίες και αμαρτίες ,είναι το δύσκολο .
Άλλωστε η ιστορία αυτό μας έχει μάθει ,όλοι πιστέψανε στην επιφάνεια της διδασκαλίας του Ιησού ,αλλά λίγοι γνωρίσανε την βαθύτερη ουσία της .




Φίλε elo εγώ σου μιλάω για την Αγάπη Του Θεού αλλά και για την δικαιοσύνη Του. Αν δεν υπάρχει Κρίση τότε για ποιο λόγω να πεθάνει ο Ιησούς Χριστός? Αν δεν υπάρχει Κρίση τότε δεν υπάρχει ούτε Αμαρτία, ούτε Κακό, ούτε ο Σατανάς και τα δαιμόνια δεν υπάρχουν, δεν υπάρχει Αδικία, δεν υπάρχει Ψέμα. Επειδή όλα αυτά Υπάρχουν για αυτό υπάρχει η Κρίση του Θεού, Υπάρχει η Δικαιοσύνη του Θεού που ακολουθεί την Αγάπη και την Χάρη του Θεού. Και μετά από αυτό αγαπητέ elo δεν υπάρχει ούτε Αμαρτία ούτε το κακό, ούτε Αδικία, και όσοι τα πράττουν όλα αυτά και δεν δεχτήκαν το αίμα του Ιησού Χριστού να τους καθαρίζει από τις αμαρτίες, δεν δεχτήκαν την δικαιοσύνη του Θεού θα είναι στην αιώνια καταδίκη. Αλλά όσοι σ΄ αυτήν τη ζωή δεχτούνε το αίμα του Ιησού Χριστού να τους καθαρίζει από όλες τις αμαρτίες και την δικαιοσύνη Του Θεού, έχουν περάσει από το θάνατο στην αιώνια ζωή και δεν θα υπάρχει για αυτούς Κρίση γιατί μπροστά στον Θεό είναι δίκαιοι, γιατί πιστεύουν στο όνομα του Ιησού Χριστού που είναι η δικαιοσύνη Τους.

Αγαπητέ elo είμαστε κάτω από την Χάρη και την Αγάπη του Θεού. Αλλά η άρνηση της Χάρης και της Αγάπης του Θεού οδηγεί στην μέρα της Κρίσης του Θεού. Ο Θεός έχει πληρώσει με το αίμα του Υιού Του για τις Αμαρτίες μας επειδή τόσο πολύ μας αγαπάει αλλά επειδή είναι δίκαιος Θεός θα Κρίνει τα πάντα και τους πάντες την μέρα της Κρίσης. Πως είναι δυνατόν να απορρίπτεις την Αγάπη του Θεού και μετά να πεις ότι ο Θεός δεν σ΄ αγαπάει? Πως είναι δυνατόν να απορρίπτεις την δικαιοσύνη του Θεού και μετά να πεις ότι ο Θεός είναι άδικος?


Αγαπητέ elo η δικαιοσύνη του Θεού είναι δώρο στον Άνθρωπο. Όταν ο Άνθρωπος δεχτεί ότι ο Ιησούς Χριστός πέθανε για τις αμαρτίες του θα πει ότι δέχεται ότι είναι αμαρτωλός και ότι μετανοεί για τις αμαρτίες του και ζητάει συγχώρεση από τον Θεό. Έτσι αυτός ο Άνθρωπος με την πίστη του στον Ιησού Χριστό είναι δίκαιος μπροστά στον Θεό γιατί ο Ιησούς Χριστός έχει πληρώσει για τις αμαρτίες του. Όταν γίνει αυτό στην πραγματικότητα αυτός ο Άνθρωπος έχει γεννηθεί από το Πνεύμα του Θεού, που είναι και η Σφραγίδα του Θεού ότι ο Άνθρωπος αυτός ανήκει στον Θεό και είναι δίκαιος γιατί πιστεύει στον όνομα του Ιησού Χριστού. Και μέσα του υπάρχει η Μαρτύρια και η βεβαιότητα από τον Θεό, ότι έχει αιώνια ζωή.


Αγαπητέ elo αν υπάρχει το Άγιο Πνεύμα στον Άνθρωπο τότε θα πρέπει να υπάρχει και ο καρπός του Αγιου Πνεύματος. Θα πρέπει να υπάρχει και η Βεβαιότητα για την αιώνια ζωή, στην πραγματικά θα πρέπει να υπάρχει κοινωνία με τον Θεό! Για αυτό αγαπητέ αν δεν υπάρχουν όλα αυτά τότε το αίμα του Ιησού Χριστού και η δικαιοσύνη του Θεού δεν έχουν γίνει αποδεχτά από τον Άνθρωπο και στην πραγματικότητα δεν έχει πιστέψει ότι ο Ιησούς Χριστός πέθανε και για τις αμαρτίες του και δεν έχει ζητήσει συχώρεση από τον Θεό!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Edited by - el.elyon on 27/06/2007 13:11:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 01:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν υπάρχει Κρίση τότε για ποιο λόγω να πεθάνει ο Ιησούς Χριστός?

el.elyon πως μπορεί «κάτι» που είναι ομοούσιο με τον Θεό να πεθάνει ;
Μήπως πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα;
Κάτι που είναι αιώνιο και άχρονο δεν μπορεί να υποστεί φθορά και θάνατο .

quote:
Αγαπητέ elo η δικαιοσύνη του Θεού είναι δώρο στον Άνθρωπο. Όταν ο Άνθρωπος δεχτεί ότι ο Ιησούς Χριστός πέθανε για τις αμαρτίες του θα πει ότι δέχεται ότι είναι αμαρτωλός και ότι μετανοεί για τις αμαρτίες του και ζητάει συγχώρεση από τον Θεό. Έτσι αυτός ο Άνθρωπος με την πίστη του στον Ιησού Χριστό είναι δίκαιος μπροστά στον Θεό γιατί ο Ιησούς Χριστός έχει πληρώσει για τις αμαρτίες του.

Φίλε μου el.elyon ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να μάθει να είναι δίκαιος προς τον εαυτό του ,μετά στον συνάνθρωπο του και τελευταία στον ίδιο τον Θεό .
Και για να το καταφέρει αυτό πρέπει να ξεπεράσει τον φόβο της κρίσεως .
Βλέπεις αν ο Θεός ήθελε τον άνθρωπο πνευματικά τέλειο, δεν θα επέτρεπε να υπάρχει κακό και αμαρτία .

Η Ζωώδης φύση μας (ψυχή) πάντα θα ελέγχει την αδύναμη σάρκα μας ,ακόμα και ο ίδιος ο Ιησούς πέρασε από της δοκιμασίες της σάρκας ,αλλά βλέπεις αυτός γνώριζε το ανώτερο πνεύμα του ,εμείς δυστυχώς ούτε καν που μπορούμε να το αντιληφθούμε .

Όποτε el.elyon ένα σκέτο πιστεύω, χωρίς την συνεχόμενη εσωτερική μας αναζήτηση (αυτογνωσία) δεν πρόκειται να μας προσφέρει τίποτε .
Για κάθε λάθος μας και αδυναμία μας ,θα φταίει ο δήθεν Σατανάς και τα δαιμόνια που αναφέρεις και όχι το αδύναμο Εγώ μας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 10:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

quote:
elo: quote:
________________________________________
Αν δεν υπάρχει Κρίση τότε για ποιο λόγω να πεθάνει ο Ιησούς Χριστός?
________________________________________
el.elyon πως μπορεί «κάτι» που είναι ομοούσιο με τον Θεό να πεθάνει ;
Μήπως πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα;
Κάτι που είναι αιώνιο και άχρονο δεν μπορεί να υποστεί φθορά και θάνατο .

Φίλε elo, θα σου το πω πολύ απλά ότι αν ο Ιησούς Χριστός δεν πέθανε τότε δεν Αναστήθηκε!


quote:
elo: Φίλε μου el.elyon ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να μάθει να είναι δίκαιος προς τον εαυτό του ,μετά στον συνάνθρωπο του και τελευταία στον ίδιο τον Θεό .
Και για να το καταφέρει αυτό πρέπει να ξεπεράσει τον φόβο της κρίσεως .

Μιλάς για τρία διαφορετικά πράγματα. Η δικαιοσύνη με τον Θεό δεν είναι κάτι που μαθαίνεις αλλά είναι ότι δέχεσαι την δικαιοσύνη που σου προσφέρει ο Θεός. Όταν δέχεσαι την δικαιοσύνη του Θεού τότε αγαπητέ μου δεν υπάρχει ο φόβος της κρίσης γιατί αν ο Θεός σε έκανε δίκαιο τότε είσαι δίκαιος και δεν υπάρχει κρίση για σένα, άρα δεν υπάρχει ο φόβος της Κρίσης. Η Δικαιοσύνη του Θεού είναι δώρο, και ένα δώρο ή το δέχεσαι, ή το απορρίπτεις. Πως μπορεί να απορρίπτεις την Δικαιοσύνη που σου προσφέρει ο Θεός και να πεις ότι εσύ θα μάθεις να είσαι δίκαιος με τον Θεό? Είναι σαν να πεις ότι δεν χρειάζεσαι το αίμα του Ιησού Χριστού να καθαρίζει τις αμαρτίες σου, ότι δεν χρειάζεσαι συγχώρεση για τις αμαρτίες σου. Αν δεν τα χρειάζεσαι τότε ποιος θα πληρώσει για τις αμαρτίες σου, με ποιο τρόπο? Και αν δεν χρειάζεσαι το αίμα του Ιησού Χριστό τότε έχεις απορρίψει την Αγάπη του Θεού!

Φίλε elo ο άνθρωπος πρέπει να δεχτεί ότι είναι αμαρτωλός, ότι έχει ανάγκη κάποιος να τον ελευθερώσει από την αμαρτία, πρέπει να δεχτεί την αγάπη και δικαιοσύνη που του προσφέρει ο Θεός. Και το πρώτο βήμα είναι να ζητήσει συγνώμη από τον Θεό για τις αμαρτίες του, να ζητήσει το αίμα του Ιησού Χριστού να τον καθαρίζει από κάθε αμαρτία. Θα πρέπει να δεχτεί ότι ο Ιησούς Χριστός πέθανε στην θέση του για να έχει αιώνια ζωή και να μην έρθει σε κρίση. Για αυτό θα πρέπει να πει ευχαριστώ στον Θεό για το αίμα του Χριστού, για την Αγάπη του Θεού, για την Δικαιοσύνη και την αιώνια ζωή. Όταν δέχεσαι την Αγάπη του Θεού, τότε η αγάπη του Θεού διώχνει το φόβο της κρίσης.


quote:
elo: Όποτε el.elyon ένα σκέτο πιστεύω, χωρίς την συνεχόμενη εσωτερική μας αναζήτηση (αυτογνωσία) δεν πρόκειται να μας προσφέρει τίποτε .

Δεν είναι ένα σκέτο πιστεύω αλλά είναι μια καθημερινή κοινωνία με τον Θεό. Όταν δέχεσαι την δικαιοσύνη του Θεού, είσαι δίκαιος μπροστά στον Θεό, ξεκινάει η κοινωνία με τον Θεό. Η παρουσία του Αγιου Πνεύματος, η μελέτη του γραπτού Λογού του Θεού και η προσευχή είναι μέρος της κοινωνίας με τον Θεό. Η κοινωνία με τον Θεό είναι συνεχομένη διαμέσου της πίστης! Ο δίκαιος με την πίστη θα ζήσει!


quote:
elo: Για κάθε λάθος μας και αδυναμία μας ,θα φταίει ο δήθεν Σατανάς και τα δαιμόνια που αναφέρεις και όχι το αδύναμο Εγώ μας .


Ο Σατανάς και τα δαιμόνια δεν είναι δήθεν αλλά πραγματικότητα. Για τις αμαρτίες μας εμείς φταίμε και όχι ο Σατανάς. Ο Ιησούς Χριστός πέθανε για τις αμαρτίες μας. Και όσοι δεν τον δέχονται και δεν έλαβαν συγχώρεση θα κριθούνε για τις αμαρτίες τους! Άρα φίλε elo για την κάθε αμαρτία φταίει ο άνθρωπος που δεν θέλει τον Χριστό να τον ελευθερώσει από την αμαρτία, από τα πάθη, από την αδυναμία και παραμένει στα δεσμά της Αμαρτίας.

Υπάρχει ελπίδα, ο Ιησούς Χριστός περιμένει με αγάπη τον κάθε άνθρωπο. Αν είσαι κουρασμένος από την αμαρτία, από τα πάθη, από την αδυναμία, έλα στον Ιησού Χριστό, ζήτησε Του να σε ελευθερώσει από τα δεσμά της Αμαρτίας και θα το κάνει. Από αγάπη για σένα πέθανε και αναστήθηκε, πλήρωσε αυτός για τις αμαρτίες σου για να μην έρθεις σε κρίση αλλά για να έχεις αιώνια ζωή. Γιατί ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος αλλά το δώρο του Θεού είναι η αιώνια ζωή!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 01:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Φίλε elo τι είναι η Π. Διαθήκη και τι είναι η Κ. Διαθήκη?



Φίλε el.elyon,είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τις βασικές διαφορές μεταξύ Παλαιάς και Καινής Διαθήκης?

Επίσης θέλω να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις αστρολογία?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 02:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε elo, θα σου το πω πολύ απλά ότι αν ο Ιησούς Χριστός δεν πέθανε τότε δεν Αναστήθηκε!

el.elyon ο Ιησούς έκανε πράξη αυτά που δίδασκε, ότι ο άνθρωπος μόνο πνευματικά μπορεί να αναγεννηθεί και όχι σαρκικά .

Άλλωστε και η συνομιλία με τον Νικόδημο αυτό μας λέει «Eκείνο που έχει γεννηθεί από σάρκα είναι σάρκα, κι εκείνο που έχει γεννηθεί από το Πνεύμα είναι πνεύμα»
«“Πράγματι, σε βεβαιώνω, αν δε γεννηθεί κανείς από το νερό και από το Πνεύμα, δεν μπορεί να μπει στη βασιλεία του Θεού.»

Πιστεύω φίλε μου ότι καταλαβαίνεις τον συμβολισμό πίσω από αυτά τα λόγια ;
Το να πεθάνει κάποιος σαρκικά και να αναστηθεί πάλι ως σάρκα δεν έχει νόημα .
Η ανάσταση ή αν το θες αναγέννηση ,έρχεται μέσα από το αιώνιο και αθάνατο πνεύμα .

quote:
Φίλε elo ο άνθρωπος πρέπει να δεχτεί ότι είναι αμαρτωλός, ότι έχει ανάγκη κάποιος να τον ελευθερώσει από την αμαρτία, πρέπει να δεχτεί την αγάπη και δικαιοσύνη που του προσφέρει ο Θεός. Και το πρώτο βήμα είναι να ζητήσει συγνώμη από τον Θεό για τις αμαρτίες του,……… Όταν δέχεσαι την Αγάπη του Θεού, τότε η αγάπη του Θεού διώχνει το φόβο της κρίσης.


Και λοιπόν .

Τι νόημα έχει το να γνωρίζω ότι είμαι αμαρτωλός και να ζητάω συνέχεια συγνώμη για τις αμαρτίες μου ,όταν δεν γνωρίζω από πού πηγάζουν αυτές η αδυναμίες μου;

Τι νόημα έχει το να ζητάω από μια ανώτερη δύναμη (θεός) να με ελευθερώσει από τις αμαρτίες μου ,όταν δεν είμαι ικανός από μόνος μου να τις αντιμετωπίσω ;

Τι νόημα έχει να δέχομαι την αγάπη του Θεού ,όταν δεν μπορώ εγώ να ψάξω και να βρω την αγάπη που έχω μέσα μου και να την προσφέρω απλόχερα γύρω μου ;

Με απλά λόγια φίλε μου ,μην περιμένουμε εκ θαύματος ένα αόρατο χέρι να μας φανερώσει την αγάπη που αναφέρεται ο Ιησούς ,αν δεν ψάξουμε να την βρούμε μόνοι μας .
Η αλλαγή προς το καλύτερο έρχεται από μέσα μας και όχι από έξω μας .

Άλλωστε 2000 χρόνια μετά την σταύρωση του Ιησού δεν άλλαξε τίποτε και αυτό γιατί όλοι τον πιστέψανε εξωτερικά αλλά κανείς δεν τον γνώρισε εσωτερικά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 09:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει ελπίδα, ο Ιησούς Χριστός περιμένει με αγάπη τον κάθε άνθρωπο. Αν είσαι κουρασμένος από την αμαρτία, από τα πάθη, από την αδυναμία, έλα στον Ιησού Χριστό, ζήτησε Του να σε ελευθερώσει από τα δεσμά της Αμαρτίας και θα το κάνει. Από αγάπη για σένα πέθανε και αναστήθηκε, πλήρωσε αυτός για τις αμαρτίες σου για να μην έρθεις σε κρίση αλλά για να έχεις αιώνια ζωή. Γιατί ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος αλλά το δώρο του Θεού είναι η αιώνια ζωή!

Αγαπητέ el.elyon ομολογώ ότι η παραπάνω παράγραφος μου μοιάζει με απόσπασμα κηρύγματος - με το οποίο δεν τα πάω καλά...

quote:
Φίλε elo ο άνθρωπος πρέπει να δεχτεί ότι είναι αμαρτωλός, ότι έχει ανάγκη κάποιος να τον ελευθερώσει από την αμαρτία, πρέπει να δεχτεί την αγάπη και δικαιοσύνη που του προσφέρει ο Θεός. Και το πρώτο βήμα είναι να ζητήσει συγνώμη από τον Θεό για τις αμαρτίες του, να ζητήσει το αίμα του Ιησού Χριστού να τον καθαρίζει από κάθε αμαρτία.

Αν δεν προσπαθήσει ο ίδιος ο άνθρωπος να ελευθερωθεί από τα πάθη του - κι όχι τις αμαρτίες του - δεν πρόκειται να ελευθερωθεί.
Σ' αυτή του την προσπάθεια μπορεί να έχει δίπλα του τον Ιησού, τον Βούδα, τον Αλλάχ και να ελευθερωθεί από αυτά στον ίδιο βαθμό.
Αναλόγως της εσωτερικής εργασίας που κάνει με τον εαυτό του, πόσο καλά τον γνωρίζει, πόσο αποφασισμένος είναι να το πράξει και πως ωφελείται από αυτή την πίστη του.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 17:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε elo ο άνθρωπος πρέπει να δεχτεί ότι είναι αμαρτωλός, ότι έχει ανάγκη κάποιος να τον ελευθερώσει από την αμαρτία, πρέπει να δεχτεί την αγάπη και δικαιοσύνη που του προσφέρει ο Θεός. Και το πρώτο βήμα είναι να ζητήσει συγνώμη από τον Θεό για τις αμαρτίες του, να ζητήσει το αίμα του Ιησού Χριστού να τον καθαρίζει από κάθε αμαρτία.

Ωχχ,τώρα κατάλαβα που μπήκα...άκυρα τα ερωτήματά μου,δεν υπάρχει λόγος....εκτός βέβαια κι αν κάποιος δηλώσει ενδιαφέρον να μάθει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 22:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Και λοιπόν .
Τι νόημα έχει το να γνωρίζω ότι είμαι αμαρτωλός και να ζητάω συνέχεια συγνώμη για τις αμαρτίες μου ,όταν δεν γνωρίζω από πού πηγάζουν αυτές η αδυναμίες μου;

Ότι ο μισθός της αμαρτίας είναι θάνατος και το δώρο του Θεού είναι η αιώνια ζωή!
Η ασυγχώρητη αμαρτία σε οδηγεί στην αιώνια καταδίκη ενώ η δικαιοσύνη του Θεού στην αιώνια ζωή. Η ανθρώπινη φύση είναι η πηγή της αμαρτίας, για αυτό υπάρχει και ο θάνατος.

quote:
elo: Τι νόημα έχει το να ζητάω από μια ανώτερη δύναμη (θεός) να με ελευθερώσει από τις αμαρτίες μου ,όταν δεν είμαι ικανός από μόνος μου να τις αντιμετωπίσω ;

Γιατί ποτέ δεν θα είσαι ικανός να πληρώσεις για τις αμαρτίες σου, για αυτό και πέθανε και αναστήθηκε ο Ιησούς Χριστός, για τις αμαρτίες μας. Γιατί μόνο ο Ιησούς Χριστός μπορεί να σε ελευθερώσει από τα δεσμά της αμαρτίας. Ο Θεός δεν είναι απλά μια ανώτερη δύναμη αλλά είναι ο δημιουργός, είναι ο Κυρίαρχος. Ο Θεός θα κρίνει τα πάντα και τους πάντες. Όταν ο Ιησούς Χριστός σε ελευθερώσει από την εξουσία της αμαρτίας μόνο τότε θα είσαι ελεύθερος από την αμαρτία. Ο άνθρωπος είναι ανίκανος από μόνος του να ελευθερωθεί από την αμαρτία, για αυτό και διάλεξε άλλο δρόμο: δεν υπάρχει αμαρτία, δεν υπάρχει ο Θεός που τιμωρεί την αμαρτία αλλά αγαπάει τον Άνθρωπο, δεν υπάρχει Κρίση, αλλά υπάρχουν οι αμαρτωλοί Θεοί με τα πάθη τους, όλα είναι Ένα!

quote:
elo: Τι νόημα έχει να δέχομαι την αγάπη του Θεού ,όταν δεν μπορώ εγώ να ψάξω και να βρω την αγάπη που έχω μέσα μου και να την προσφέρω απλόχερα γύρω μου ;


Γιατί ο Θεός είναι αγάπη, ο Θεός είναι η πηγή της αγάπης. Άρα όταν δέχεσαι την αγάπη του Θεού τότε μπορείς και εσύ να αγαπάς τον Θεό και τους γύρω σου.
Γιατί αγαπητέ elo αν δεν δεχτείς την Αγάπη του Θεού τότε σε περιμένει η Κρίση γιατί ο Θεός είναι δίκαιος Θεός. Εσύ δεν θέλεις την αγάπη του Θεό και όχι ότι ο Θεός δεν σε αγαπάει! Επειδή είσαι ελεύθερος να επιλεγείς -γιατί ο Θεός θέλει να είσαι ελεύθερος - ή την Αγάπη του Θεού ή την Κρίση Του.
Γιατί αγαπητέ elo αυτό είναι το νόημα της ζωής, να δεχτείς την Αγάπη και την Δικαιοσύνη του Θεού και να έχεις κοινωνία μαζί Του. Κάποια στιγμή θα τον συναντήσεις, ελπίζω όχι ως Κριτή!


quote:
elo: Με απλά λόγια φίλε μου ,μην περιμένουμε εκ θαύματος ένα αόρατο χέρι να μας φανερώσει την αγάπη που αναφέρεται ο Ιησούς ,αν δεν ψάξουμε να την βρούμε μόνοι μας .
Η αλλαγή προς το καλύτερο έρχεται από μέσα μας και όχι από έξω μας .


Όταν απορρίπτεις την Αγάπη και την Δικαιοσύνη του Θεού τότε το μόνο σίγουρο που θα περιμένεις είναι η Μέρα της Κρίσης!

Μπορείς να πεις και εσύ ότι δεν υπάρχει Αμαρτία, ότι δεν υπάρχει κακό, ότι δεν υπάρχει η μέρα της Κρίσης, μπορεί να θέλεις να βρεις την Αγάπη αλλά όλα αυτά φίλε elo θα είναι μάταια. Δεν μπορείς μόνος σου να ελευθερωθείς από τα δεσμά της Αμαρτίας και δεν μπορείς να αγαπάς όταν απορρίπτεις την Αγάπη Του, την Πηγή της Αγάπης. Δεν μπορεί να είσαι δίκαιος όταν απορρίπτεις την Δικαιοσύνη του Θεού.


quote:
elo: Άλλωστε 2000 χρόνια μετά την σταύρωση του Ιησού δεν άλλαξε τίποτε και αυτό γιατί όλοι τον πιστέψανε εξωτερικά αλλά κανείς δεν τον γνώρισε εσωτερικά .


Ο Ιησούς Χριστός είναι ζωντανός και έχει όλη την δύναμη και όλη την εξουσία και κανένας δεν μπορεί να αντισταθεί μπροστά του. Εκείνη την μέρα όλοι θα προσκυνήσουν μπροστά του και όλοι θα ομολογήσουν ότι είναι ο βασιλιάς των βασιλιάδων και ο Κύριος των Κυρίων. Ο Ιησούς Χριστός είναι ο μόνος που μπορεί να σε ελευθερώσει από τα δεσμά της Αμαρτίας. Και μετά από 2000 χρόνια ο Ιησούς Χριστός ελευθερώνει από τα δεσμά της αμαρτίας – ναρκωτικά, πορνεία, ομοφυλοφιλία – και όλα τα πάθη. Αν κουραστικές από όλα αυτά, αν έχεις γευτεί την πίκρα της αμαρτίας έλα στο Χριστό. Αν θέλεις να ελευθερωθείς από την Αμαρτία έλα στο Χριστό και θα σε ελευθερώσει. Υπάρχουν αμέτρητες μαρτυρίες ανθρώπων που ο Ιησούς Χριστός τους ελευθέρωσε από τα δεσμά της Αμαρτίας και τώρα είναι Ελεύθεροι!
Για να λες κάτι τέτοιο φίλε elo τότε σίγουρα δεν έχεις γνωρίσει από κοντά άνθρωπο που τον έχει ελευθερώσει ο Ιησούς Χριστός από τα δεσμά της Αμαρτίας.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 29/06/2007 22:57:20

Edited by - el.elyon on 29/06/2007 23:03:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 23:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε elo ο άνθρωπος πρέπει να δεχτεί ότι είναι αμαρτωλός, ότι έχει ανάγκη κάποιος να τον ελευθερώσει από την αμαρτία, πρέπει να δεχτεί την αγάπη και δικαιοσύνη που του προσφέρει ο Θεός. Και το πρώτο βήμα είναι να ζητήσει συγνώμη από τον Θεό για τις αμαρτίες του, να ζητήσει το αίμα του Ιησού Χριστού να τον καθαρίζει από κάθε αμαρτία.

Ωχχ,τώρα κατάλαβα που μπήκα...άκυρα τα ερωτήματά μου,δεν υπάρχει λόγος....εκτός βέβαια κι αν κάποιος δηλώσει ενδιαφέρον να μάθει...



Μπήκες στο Esoterica, επειδή είσαι μέλος και δικαίωμα σου να ακυρώσεις τις ερωτήσεις σου. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ότι, κάποιος που θα δηλώσει ενδιαφέρων για να μάθει, τι θα μάθει; Αφού τα ερωτήματα σου είναι για μένα, για να απαντήσω εγώ, αν εγώ δεν απαντώ τότε πως και τι θα μάθει κάποιος που θα δηλώσει ενδιαφέρον να μάθει,? Αστρολογία?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy