ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wolf_glance
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 19:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolf_glance
Γειά σας και από εμένα.

Παλιό και αδιέξοδο το ερώτημα , αλλά θα ήθελα και εγώ να συνεισφέρω όχι τόσο στο κυρίως ερώτημα όσο σε μία βασική παράμετρό του που αφορά την ψυχή , η ύπαρξη ή όχι της οποίας (κατ εμέ) αποτελεί το κλειδί για την ύπαρξη ή όχι του βιβλικού θεού.
Αν η ψυχή δεν υπάρχει , τότε ο θεός με την μορφή που μας τον έχουν περιγράψει για δύο χιλιάδες χρόνια , δεν υπάρχει.
Οπότε νομίζω ότι οποιαδήποτε έρευνα σχετικά με την επιστημονική εξήγηση των λειτουργειών του εγκεφάλου εκτιμάται ότι βοηθάει προς μία τέτοια κατεύθηνση .
Οι Κλασικοί Νευροβιολόγοι-Νευροφυσιολόγοι , εξετάζουν τα φαινόμενα συναισθημάτων και συμπεριφοράς που από τους θρησκευόμενους συνοψίζονται στον όρο ψυχή , με την μελέτη του εκγεφάλου και την λίγο,πολύ γνωστή λειτουργεία των Νευρικών κυτάρων , δηλαδή των νευρώνων , των συνάψεών τους κτλπ.

Στα διάφορα σημεία όμως που κολάει η έρευνα της κλασικής Νευροβιολογίας , ήρθε πριν λίγα χρόνια να δώσει σοβαρές απαντήσεις η κβαντική μηχανική με τις εργασίες ορισμένων επιφανών ερευνητικών ομάδων όπως αυτή του "δικού μας" Δ. Νανόπουλου .
Χρησιμοποιόντας αρχές της κβαντομηχανικής είναι δυνατόν να εξεταστεί ο εγκέφαλος σε επίπεδο πιο θεμελιοδών σωματιδίων από τους νευρώνες , δηλαδή οι Μικροσωληνίσκοι ΜΤ.
Με αυτό τον τρόπο έρευνας είναι πολύ πιθανόν στο μέλλον να δωθούν πιο πειστικές απαντήσεις σε ερωτήματα που σήμερα έχουν τελματώσει.
Αν αποδεικτεί μέσα από επαρκή πειράματα ότι οι μικροσωληνίσκοι είναι τα μέρη που κατοικεί η νόηση , θα βρεθούμε ένα βήμα πιο κοντά στην κατανόηση του τρόπου με τον οποίο ο εγκέφαλος κωδηκοποιεί και επεξεργάζεται τον εξωτερικό κόσμο καθώς και πώς λειτουργούν διεργασίες όπως αυτή της ελεύθερης βούλησης , και γενικότερα της συνείδησης που σήμερα κάποιοι αποδίδουν στην ψυχή.
Στο Λίνκ μπορείτε να βρείτε το πλήρες άρθρο (όσοι δεν το έχετε ήδη διαβάσει γιατί υπάρχει δημοσιευμένο από τον 10/2003.)

καλή ανάγνωση για όποιον ενδιαφέρεται.


http://www.physics4u.gr/articles/qbrain1.html



ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΙΩΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.


Edited by - wolf_glance on 14/08/2004 19:51:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 17:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

ΓΕΙΑ ΣΟΥ VICKING (ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕΝΑ OCULATIS!!)I am back!! Καιρός μου ήτανε! Σας κάνουν εντύπωση αυτά που πιστεύω, οτι δηλαδή στην ουσία δέχομαι πράγματα χωρίς να τα ψάχνω κτλ., αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Απλά αυτό που πιστεύω είναι οτι όσο και να τα ψάξω δεν πρόκειται να βρώ την λογική όοολων αυτών, γιατί πιστεύω οτι είμαι πολύ "μικρή". Anyway, για να απαντήσω στον VICKING, τα πράγματα δεν νομίζω οτι είναι ακριβώς έτσι. Ποιός είπε οτι τα παιδιά που παίρνουν ναρκωτικά θα κολαστούνε, ή όσοι έχουν προγαμιαίες σχέσεις θα κολαστούν κτλ.? Αν είναι αυτό αλήθεια, σίγουρα σε κάποιο καζανάκι θα με βράσουνε, άν είναι ψέμα, τότε την γλίτωσα. Το οτι κάποια πράγματα θεωρούνται από τη θρησκεία μας αμαρτία, το πιστεύω οτι είναι, αλλά τουλάχιστον ο Θεός στον οποίο πιστεύω δεν θέλει να χάσει κανενα του παιδί, επομένως πιστεύω οτι όλους θα μας συγχωρέσει για τις όποιες αμαρτίες μπορεί να έχουμε κάνει. Ανέφερες άν θυμάμαι καλά (γιατί έχω και μνήμη χρυσόψαρου) οτι είναι άδικο και παράλογο να μην σώζεται κάποιος που πχ έχει κάνει προγαμιαίες σχέσεις και να σώζεται ο εκγληματίας επειδή απλά μετανόησε. Δεν ξέρω τί θεωρείται αμαρτία και τί όχι, ποιό ειναι το βάρος της μίας και ποιό της άλλης, αλλά το οτι ο Θεός συγχωρεί όποιον μετανοεί, φυσικά και το πιστεύω, και το χειρότερο να έχει κάνει. Σβήνονται. Αλλά ειλικρινή μετάνοια.
ΦΤΟΥ!! Πρέπει να φύγω! Συνεχίζω αύριο, έχω και άλλα να προσθέσω, και στον oculatis επίσης, αλλά παιδιά coolaρετε λίγο, μη μου τα χώνετε. Απόψεις ανταλλάσουμε, μην με χαρακτηρίζετε (ston oculatis αναφέρομαι λιγουλάκι). Αισθάνομαι μία έτσι επίθεση, αλλά είμαι ένα normal παιδάκι όπως κι εσείς...!!!
Επανέρχομαι αύριο! Σορυ, όλο μισά τα άφήνω, αλλά καταλαβαίνετε τώρα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 19:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΜΟΛΙΣ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...
ΛΟΙΠΟΝ MC ΛΕΣ "δεν πρόκειται να βρώ την λογική όοολων αυτών, γιατί πιστεύω οτι είμαι πολύ μικρή"

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ..Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΣΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ..ΔΕΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΠΡΙΝ 1 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ..ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ? ΟΧΙ..
ΟΛΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ,ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΜΕ Η ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ..
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ?
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ "ΜΑΓΚΙΑ" ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ..
ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ..ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ,ΖΟΥΝΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΝΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ..

"επομένως πιστεύω οτι όλους θα μας συγχωρέσει για τις όποιες αμαρτίες μπορεί να έχουμε κάνει"
ΕΕ,ΤΟΤΕ ΠΑΜΕ ΝΑ ΞΕΣΚΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ..
ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΕΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΜΑΡΤΙΑΣ,Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ "ΑΜΑΡΤΗΣΕΙΣ" ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..

ΔΕΝ ΣΤΑ ΧΩΝΩ MC ,ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ,ΟΚ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Catsoul
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 06:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Catsoul
Γειά σε όλους φίλοι.

Πρόσφατα ανακάλυψα το φόρουμ, και έχω εντυπωσιαστεί για δυο κυρίως λόγους.
Πρώτον, το καλό επίπεδο της συζήτησης που κρατάτε ακόμη και όταν κάποιος διαφωνεί ριζικά μαζί σας και δεύτερον, από τον λιγοστό αριθμό των ανθρώπων που πιστεύουν συνειδητά στο θεό τους.
Λόγω του πρώτου παίρνω το θάρρος και εγώ λοιπόν να εκφράσω την γνώμη μου.


Βλέπω γενικά μια εχθρική στάση προς κάθε τι που εκφράζει το χριστιανισμό, η καλύτερα μια σνομπ διάθεση...
Συχωρέστε με για αυτά που θα σας πω αλλά δεν νομίζω κανείς απ όλους εσάς που αμφισβητείτε τόσο έντονα τον Θεό , να έχει μελετήσει τις γραφές με ουδέτερη διάθεση. Προσωπικά υπήρξα άθεος και ζούσα μέσα στη πλάνη του μυαλού μου επί σειρά ετών. Αργότερα όταν μετά από κάποια γεγονότα που συνέβησαν στη ζωή μου και κατάλαβα ότι υπάρχει θεός ξεκίνησα την αναζήτηση του.

Δεν θέλω να αποδείξω τίποτα, μόνο θέλω να σκεφτείτε το εξής:

Αναφέρομαι σε ιερείς και όχι σε πιστούς.

Πολλοί γιόγκι γίνανε ορθόδοξοι χριστιανοί.
Βουδιστές επίσης.
Καθολικοί επίσης.
Προτεστάντες επίσης.
Μουσουλμάνοι επίσης.
Και έχει και συνέχεια …δεν υπάρχει λόγος να αναφέρουμε όλες τις θρησκείες ανά το κόσμο.

Γνωρίζετε κάποιον ορθόδοξο ιερέα που να ασπάστηκε κάποια εξ αυτών των θρησκειών.?
Για να προλάβω μερικούς απ εδώ μέσα , λόγω του ότι υπάρχει μια δυσπιστία και καλά κάνει και υπάρχει, την απόδειξη αυτών που γράφω μπορεί κάποιος να την πάρει με μια επίσκεψη στο όρος και μελέτη του θέματος. Εγώ στο πιάτο αποδείξεις δεν μπορώ να δώσω, δεν έχει και νόημα άλλωστε.

Οι περισσότεροι θέλουν συστημένο γράμμα για να πεισθούν. Από εκεί φαίνετε και το πόσο λίγο έχουν μελετήσει και κατανοήσει τις έννοιες του χριστιανισμού.

Πάντως βιβλία υπάρχουν, ακόμη… ευτυχώς…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 11:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:


Προσωπικά υπήρξα άθεος και ζούσα μέσα στη πλάνη του μυαλού μου επί σειρά ετών. Αργότερα όταν μετά από κάποια γεγονότα που συνέβησαν στη ζωή μου και κατάλαβα ότι υπάρχει θεός ξεκίνησα την αναζήτηση του.


Για να προλάβω μερικούς απ εδώ μέσα , λόγω του ότι υπάρχει μια δυσπιστία και καλά κάνει και υπάρχει, την απόδειξη αυτών που γράφω μπορεί κάποιος να την πάρει με μια επίσκεψη στο όρος και μελέτη του θέματος. Εγώ στο πιάτο αποδείξεις δεν μπορώ να δώσω, δεν έχει και νόημα άλλωστε.


ΓΕΙΑ ΣΟΥ CATSOUL, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ...ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ... ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗ. ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟΝ VICKING (VICKING ΜΕ ΑΚΟΥΣ? ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ??) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ CATSOUL, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ...ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ! ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΑΓΙΟΥ..Η ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ, ΤΙΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ...ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ... ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ("ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ...", ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΙΒΛΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΟΧΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΟ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣ ΟΟΟΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ.!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΠΟΥ ΜΕΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ... ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΙΩ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΟΥΣΙΣΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑΣ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΜΕ ΥΠΑΤΙΤΙΔΑ ΔΕ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΛΟΓΩ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑΤΟΣ? ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΣΑΚΙ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ? ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Η ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ. ΠΟΣΟΙ ΙΕΡΕΙΣ (ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΙ) ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΝΑ ΞΕΧΥΛΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΑΥΤΟ?? ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ! ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ...


ΒΕΥΟΝD, ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΑΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ, ΤΟΤΕ ΑΣ ΞΕΣΚΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΟΥΜΕ.. ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ? Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΑΣ. ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΙΩΣΕΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΤΙ ΣΦΑΛΑΤΕ, ΝΙΩΣΕΤΕ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΩΣΩ! ΑΥΤΟ ΕΙΠΕ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΟΥΜΕ. ΕΣΤΩ ΝΑΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ. ΘΑ ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ! ΕΔΩ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΟΝ ΛΗΣΤΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΟΜΩΣ Ο ΛΗΣΤΗΣ ΠΟΝΗΡΑ "ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ". ΑΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΕΤΣΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝΤΑΝ. ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ!! ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 11:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

"ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ..Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΣΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ..ΔΕΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΠΡΙΝ 1 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ..ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ? ΟΧΙ..
ΟΛΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ,ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΜΕ Η ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ..


ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ. ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ?

ΔΕ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΣΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ, ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ. ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ. ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 12:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Catsoul λες πως αυτοι που ειναι εναντια στον χριστιανισμο διαβασαν τις γραφες με προκαταληψη
σε ρωταω και εγω με την σειρα μου <<αυτοι που ειναι χριστιανοι δεν διαβασαν τις γραφες (οσοι τις διαβασαν)με προκαταληψη;>>

γιατι δεν μπορω να δεχτω οτι διαβασε καποιος τις γραφες και διαβαζωντας στον ματθαιο κεφ.κζ οτι ο ιουδας κρεμαστηκε (αυτοκτονησε)

ενω στις πραξεις κεφ. α διαβαζουμε οτι ο ιουδας πεθανε οταν του βγηκαν τα σπλαχνα εξω και οτι δεν κρεμαστηκε
δεν αναρωτηθηκε τι γινετε και υπαρχει αυτη η αντηφαση
η πως ειναι δυνατον ο ματθαιος να λεει οτι συναντηθηκαν σε ενα ορος στην γαλιλαια και οι αλλοι 3 ευαγγεληστες να λενε οτι τους βρηκε ο χριστος την ωρα του δειπνου στο σπιτι που κρυβοντουσαν
και να μην βλεπει την διαφορα

αυτες ειναι μονο 2 περιπτωσεις απο τις δεκαδες που υπαρχουν και μας δειχνουν τις διαφορες στην αφηγηση του καθε ευαγγεληστη

αυτα και μονο πρεπει να σε βαλουν σε σκεψεις

οσο οτι πολοι αλοθρησκοι εγηναν χριστιανοι οπθοδοξοι και εγω σου λεω οτι υπηρξαν και πολλοι ορθοδοξοι που εγηναν κατι αλλο αυτο σαν επιχηρημα δεν εχει βαση


quote:
Οι περισσότεροι θέλουν συστημένο γράμμα για να πεισθούν. Από εκεί φαίνετε και το πόσο λίγο έχουν μελετήσει και κατανοήσει τις έννοιες του χριστιανισμού.

εσυ που εχεις μελετησει και κατανοησει την εννοια δεν μας την λες;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 15:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
MC..ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤ'ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΒΡΑΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ..
ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ...
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ 2 ΧΙΤΩΝΕΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΑΝ,
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 2 ΧΙΤΩΝΕΣ..

ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΑΤΙΑ ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ (ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ,ΙΔΕΩΔΗ,ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΤΕΧΝΗ Κ.Λ.Π) ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ (ΠΟΛΕΜΟΙ,ΑΔΙΚΙΕΣ,ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ Κ.Λ.Π) ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΕ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΙΑ ΞΑΦΝΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΘΕΟΜΗΝΙΑ,ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΜΕ..
ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΣΟ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΕΝΕΥΟΥΝ..
Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΝ..
ΤΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΥΓΕΙΑ,ΚΑΛΟΤΥΧΙΑ,Κ.Λ.Π

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 17:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Γία φίλη MC Ας σου κάνω μερικές ερώτησεις και σε παρακαλώ μην τις αγνοήσεις .

Τι είναι η νόηση και τι είναι το καλό .
Ο "θέος" αγαπά τον Μωαμέθανο τον Δωδεκαιστή και` τον βουιδίστη το ίδιο ;

Είναι ο Θεός το υπέρτατο καλό (η πραγματική ένοια του καλού δικαίου

Ζήτα από εμάς τιμές ο "Θεός" ;

Μας ζητά να είμαστε ταπεινοί ;

Ο "θέος" σε κάνει να φοβάσαι ;

Πιστέυεις πως οι ίερεις είναι τρόπος εποικοινωνίας με αυτόν

Πρεπει να πηγαίνουμε εκκλήσια την Κυρίακη , γιατί ; Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος εποικοινωνίας με τον "Θεο αν είναι το καλό οι εκκλήσιες ή η αγάπη πρός τον πλήσιον μας βόηθα τους αρρώστους (εθελόντισμος το υπέρτατο καλό εκτός αν θέλεις στην τήλεοραση να μπείς από αυτόν και όπως είπε ο μεγάλος άνθρωπος φίλοσοφος Χρίστος δεν είναι ανάγκη να κάνεις γνώστο το κάθε καλό που κάνεις αυτό είναι η ουσία του εθελοντισμού του καλού και έτσι τιμάς τον καθένα.

Ας σύνεχισω , είναι οι εκκλήσιες μέτρο άσκησης της εξούσιας τον παπάδων και έλεγχο των πίστων ;

Τί πρότιμας να κτίστει εκκλήσια ή σχόλειο ;

Είχε δίκιο ο Χρίστος όταν έλεγε πως αυτό ήταν το σπίτι του πατέρα του
γιατί ;

Νοίωθεις τον Θέο την σκέψη το καλό μέσα σου ;

Πως γνώριζεις το καλό αν όχι με τον εσωτερίσμο/φίλοσοφια / γνώθι εαυτόν ;
Πίστευεις σε ανώτατή δύναμη των ίερέων ; Τί λες για τον ανθρώπινο νου ο οποίος μπορεί να φτάσει στην δύναμη του υπέρτατου καλού και του αντίθετου , ότι μπορεί να σύλαβει ο άνθρωπινος νους δεν μπορεί να
τον πετύχει αυτή η ακόλουθια πράγματων δεν σου δείχνει πως είμαστε είδη φώτισμενοι.

Δεν θέωρεις πως πρέπει να ανακήρυχθουν άγιοι ο Σώκρατης , βουδίστες σύνχρονοι και πιστέυεις πως όλοι οι "άγιοι" είναι αλάνθιστοι ;

Τέλος η δίαδικασια της σκέψης / ο εγκέφαλος / η ψήχη , μπορεί να συλλάβει και είναι μέρος της και φώναζει το δίκαιο το κάλο το οποίο φέρνει την πράγματικη ελέυθερια στον άνθρωπο . Η μικρότητα του σώματος σου δεν μπορεί να ξέπερασει έτσι το έυρος της ψύχης γιατί η διαδίκασια στο καλό στο φώς ξέκινα από εμάς και τελιώνει από εμάς όπως και ο κόσμος. Ας δούμε το πάρελθον μας όπου μεγάλοι φιλόσοφοι έζησαν.
Δέν πιστέυεις πως είμαστε ο πιο ανώτερος Θέος ή μπορείς να μου πρόσδιορίσεις την κάτανοηση σου για αυτόν.

Αν ο Θέος είναι το απόλυτο καλό τι χρείαζετε πιστούς δεν φάνερονεται για αυτούς από μέσα τους μη ξεχνας την μεγάλουργεια του ανθρώπου.

Πίστευεις πως για την αδίκια φταίει ο άνθρωπος ή ο Θέος γίατι δεν κάνει τίποτε να την στάματησει , αν έχει αυτή την μορφή και δεν κάτοικα στην σκέψη μας όπως γνώριζεις

Πολλά έγραψα μην τα αγνοήσεις όμως , ποιά η άποψη σου για το σύνπαν και τι είναι πως δήμιουργιε΄ται ο κόσμος και πως υπάρχει ;

ΤΕΛΟΣ Πρόσπαθα να μην τα αγνοήσεις φίλη ΜC ήδη ξέρεις τις απάντησεις που δεν σύμφωνουν απάραιτητα με τις δίκες μου , ποτέ μην αφήσεις κάποιος να σου βάλει όρια στηνσκέψη επειδή "είσαι πολύ μικρή" η ελέυθερη σκέψη είναι η ουσία της ανάπτυξης του πολίτισμου και του ανθρώπου αν δεν υπόκρινονται αυτοί που τα λένε αυτά (πως είσαι πολύ μικρή) δεν θα θέλουν να την περίορισουν.

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίας

Edited by - Ο Ελληνας on 17/08/2004 17:43:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 10:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ 2 ΧΙΤΩΝΕΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΑΝ,
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 2 ΧΙΤΩΝΕΣ..


ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΑΝ! :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 12:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Γία φίλη MC Ας σου κάνω μερικές ερώτησεις και σε παρακαλώ μην τις αγνοήσεις .


Aχ Ελληνα, μου έβαλες πολλές ερωτήσεις, που κάθισα και το τύπωσα για να απαντήσω..Θα απαντήσω όσο μπορώ, γιατί σε μερικές δεν καταλαβαίνω την διατύπωση πολύ καλά (δαίμονες του πληκτρολογίου) και έτσι μπορεί σε κάποια φάση άλλα να με ρωτάς και άλλα να σου απαντάω, και γενικά θα σου απαντήσω ως εκεί που έχω ψάξει, γιατί ακόμα προσπαθώ να μάθω...

- Πιστεύω οτι ο Θεός δεν κάνει εξαιρέσεις, οτι αγαπάει όλους τα παιδιά του το ίδιο, ανεξάρτητα από το θρήσκευμα και το άν πιστεύουν σε αυτόν ή όχι. Γι' αυτό και από όσο γνωρίζω, θα κρίνει τον κάθε ένα με διαφορετικά κριτήρια. Για παράδειγμα τους Εβραίους σύμφωνα με τον νόμο του Μωϋσή, τους Ορθοδόξους σύμφωνα με το Ευαγγέλιο κτλ...Γι΄αυτό και εμείς θα κριθούμε πιο αυστηρά. Γιατί σου "λέει" οι άλλοι δεν ξέρουνε. Εσύ όμως ήξερες την αλήθεια και έτσι δεν θα κριθείς για τα 9 που έκανες, αλλά για το 1 που δεν έκανες.. That's my opinion

- Δε νομίζω οτι ο Θεός ζητά τιμές από εμάς με τον τρόπο που το αντιλαμβανόμαστε. Δεν ξέρω όταν λες τιμές τί ακριβώς εννοείς (τάματα...?) ο Θεός το μόνο που ζητάει, έστω σαν ανταπόδωση των όσων μας δίνει, είναι να αγαπάμε ο ένας τον άλλον, να κάνουμε καλά έργα, να εξομολογούμαστε, γενικά να φροντίζουμε για την ψυχή μας. Αυτό ζητά μονάχα. Το δικό μας πάλι όφελος..

- Ναί, σε αυτή ερώτηση πάλι πιστεύω οτι μας ζητά να είμαστε ταπεινοί. Κατά τον Ιησού το νούμερο ένα αγαθό είναι η ταπεινότητα, γιατί η υπερηφάνεια έριξε τον άγγελο στην μορφή του σατανά (έκπτωτος άγγελος), και η ταπεινότητα είναι η μόνη που μπορεί τον σατανά να τον ανεβάσει στο ύψος των αγγέλων. Η υπερηφάνεια μπορεί να καταστρέψει μονομιάς ό,τι έχεις χτίσει μέσα σου για χρόνια...

- Ναι, πιστεύω οτι οι ιερείς είναι τρόπος επικοινωνίας με τον Θεό. Υπάρχουν οι κατηγορίες των ας το πούμε "απλών" παπάδων, που κάνουν την δουλειά τους απλά για να την κάνουνε, αλλά και πάλι πιστεύω οτι και μια συμβουλη΄που θα σου δώσουν είναι και φώτισή τους από τον Θεό, γιατί μην ξεχνάμε οτι οι ιερείς είναι εκτελεστικά όργανα του Θεού (αν το διατύπωσα καλά), υπάρχουν όμως και ιερομόναχοι, γέροντες, (όλοι γνωρίζουμε, οι πιο γνωστοί σε μας είναι Παϊσιος, Πορφύριος κτλ.) οι οποίοι είναι άλλοι διορατικοί, άλλοι προοαρατικοί, και άλλοι ιαματικοί... άπειρες οι εμπειρίες ανθρώπων από τέτοιους μοναχούς, και εμφανής η διαρκής επικοινωνία τους με τον Θεό.

- Δεν νομίζω οτι με το να πηγαίνουμε απλά στην εκκλησία τότε οκ, είμαστε οι καλοί χριστιανοί. Εγώ ας πούμε πηγαίνω αρκετά συχνά και στην ώρα της λειτουργίας σκέφτομαι πού θα πάω για ποτό το βράδυ, τί να κάνει ο πρώην γκόμενος κτλ... αλλά και συνειδητά να πηγαίνεις, τί να το κάνει ο Θεός άν στη ζωή σου είσαι κάθε άλλο παρά αυτό που λέμε "άνθρωπος". Ολα ζυγιάζονται νομίζω. Ανέφερες κάπου "ο φιλόσοφος Χριστός". Αν με ρωτούσανε ποιός είναι ο Ιησούς Χριστός κατά την δική μου γνώμη, δε θα έλεγα φιλόσοφος όπως θα έλεγα για τον Σωκράτη κτλ. Θα έλεγε υιός του Θεού. Θεάνθρωπος.

- Με ρωτάς άν οι εκκλησίες είναι μέτρο άσκησης της εξουσίας των παπάδων κτλ... τώρα...δεν ξέρω τί κάνουνε τί δεν κάνουνε, δεν ασχολούμαι καν με αυτά τα πράγματα, μου αρκεί να μελετάω γραφές αγίων γερόντων, να ξεστραβώνομαι και "παρακολουθώ" μονάχα αυτούς. Για μένα αυτή είναι η εκκλησία. Αν τώρα κάποιοι το παίζουνε παπάδες, άν εκμεταλλεύονται γενικά κτλ, ε κι εγώ τους ΄βλέπω όπως θα έβλεπα έναν γιατρό που παίρνει φακελάκι. Απλά απομακρύνομαι και πάω σε πραγματικό γιατρό..

- Αν με ρωτάγανε άν θέλω να κτιστεί εκκλησία ή σχολείο.. κάτσε να σκεφτώ.. Δύσκολη ερώτηση. Είναι σαν να με ρωτάς άν βρίσκομαι κλεισμένη σε ένα δωμάτιο μια βδομάδα, χωρίς φαί χωρίς νερό, τί θα προτιμούσα από τα δύο. Νερό ή φαγητό?

- Με ρωτάς "είχε δίκιο ο Χριστός όταν έλεγε πως αυτό ήταν το σπίτι του πατέρα του και γιατί"? Οταν λες "αυτό" ποιό εννοείς? Την εκκλησία? Τον ίδιο? Αν εννοείς την εκκλησία, ναι το πιστεύω οτι είναι το σπίτι του πατέρα Του, με την ένοια οτι εκεί λατρεύεται. Γενικότερα όμως ο Θεός όπως λέει και ο ίδιος ο Ιησούς, κατοικεί μέσα μας.

- Την άλλη ερώτηση σορρυ δεν την κατάλαβα όπως την διατύπωσες, γι' αυτό την προσπερνώ..

- Και στην επόμενη δε μπορώ να την απαντήσω ολόκληρη γιατί για κάποιο λόγο τρώς τα κόματα, τα "και", τις τελείες..σε χάνω. Οταν λες αν πιστεύω στην ανώτατη δύναμη των ιερέων τί εννοείς ακριβώς? Πάντως όπως και να'χει στο συγκεκριμένο απάντησα σε πιο πάνω ερώτηση...

- Να ανακυρηχθεί ο Σωκράτης άγιος? Γιατί να ανακυρηχθεί άγιος? Βέβαια κακά τα ψέματα, όταν διάβασα την απολογία του Σωκράτη, μου θύμιζε κάτι από Ιησού Χριστό, και δε θα ξεχάσω έναν γέροντα που μου είπε κάτι που δεν ήξερα οτι είχε πει ο Σωκράτης. Οτι δηλαδή για να σωθεί η ανθρωπότητα δύο μόνο μπορούν να συμβούν. Η ο Θεός να γίνει άνθρωπος, ή ο άνθρωπος Θεός...Κάτι σε Ιωάννη πρόδρομο μου κάνει. Σαν να προέβλεπε..σαν να ασπαζόταν μια θρησκεία που δεν είχε γνωρίσει ακόμα. Τώρα άγιος γιατί να γίνει ο Σωκράτης ή οι Βουδιστές? Οι Αγιοι της εκκλησίας μας από οσο γνωρίζω έχουν μαρτυρήσει για το όνομα του Ιησού Χριστού. Εχουν βασανιστεί για το οτι ήταν Χριστιανοί. Και όσο για αυτό που λένε "και επειδή δηλαδή οι άνθρωποι τον κάνανε άγιο σημαίνει οτι είναι κιόλας", ας μην ξεχνάμε τους τρόπους που ο Θεός αποκαλύπτει την αγιότητα κάποιου, είτε με τα θαύματα που διαβάζουμε σε εκατοντάδες βιβλία ή στην ζωή μας την ίδια, είτε γιατί τους ξεδάβανε και ευωδίαζε ο τόπος μύρο, είτε με αποκαλυπτικά όνειρα, είτε χίλια δυό..επομένως ο Θεός έχει τα δικά του κριτήρια για να κάνει κάποιον 'Αγιό του.. Οσο για τον άν είναι αλάνθαστοι ή όχι, ναί στην ζωή τους φυσικά και κάνανε λάθη, πόσοι από αυτούς άλλωστε μετανόησαν. Τώρα μετα θάνατον να κάνουνε λάθη..λίγο δύκολο. Και μην ξεχνάς "θαυμαστός ο Θεός εν τοις Αγίοις Αυτού".

- Οχι, δεν πιστεύω οτι σύμφωνα με αυτά που έγραψες μας κάνουνε ανώτερο Θεό. Αυτό που πιστεύω είναι οτι είμαστε όλοι μας μικροί Θεοί. Ακόμα πχ και να οδηγήσεις έναν φίλο σου να εξομολογηθεί, να κοινωνήσει, να διαβάσει, να ασχοληθεί, γίνεσαι ένας μικρός Θεός..και παίρνεις μισθό για αυτό

- Γιατί χρειάζεται ο Θεός πιστούς? Δεν σε πιάνω..Οσο πάμε σε χάνω. Πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφής..

- Με ρωτάς γιατί δεν κάνει τίποτα ο Θεός για να σταματήσει την αδικία και άν ευθύνεται ο άνθρωπος. Ο άνθρωπος ευθύνεται για όλα τα κακά που συμβαίνουν. Μου λες βέβαια γιατί δεν τα σταματάει ο Θεός. Και ποιός σου είπε οτι ο Θεός κάθεται με σταυρωμένα τα χέρια? Αν υπάρχουμε ακόμα και αναπνέουμε και γενικότερα υπάρχουμε σαν πλάσματα, το οφείλουμε σε Εκείνον. Ο γέροντας Παϊσιος ξέρεις τί είπε? Ο διάβολος έχει τυλίξει με την ουρά του όλη την ανθρωπότητα. Αν τον άφηνε ο Θεός, θα μας είχε καταστρέψει όλους, δε θα υπήρχε τίποτα πια! Είπε ακόμα, οτι ο Θεός κάποτε έδινε δυσκολίες πολλές στους ανθρώπους γιατί τότε οι άνθρωποι ήταν δυνατοί. Πολύ πιο δυνατοί. Τώρα ο Θεός είναι σαν τον γονιό που έχει πολλά παιδιά δικά του γύρω του και προσπαθεί να τα προλάβει όλα. Πιάνει το ένα να μην του φύγει και αμέσως αφήνει το άλλο για να προλάβει το παράλο! Ετσι τρέχει και με εμάς..

- Η άποψή μου για το σύμπαν? Αν θεωρήσουμε οτι ο Θεός προυπήρχε όλων, οτι δεν έχει αρχή, τότε ναί, πιστεύω οτι το σύμπαν το δημιούργησε ο ένας και μοναδικός Θεός. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.! και όσο για το οτι είναι άναρχος, όσο και να προσπαθήσουμε να το χωρέσουμε στο μυαλό μας δεν θα το κατανοήσουμε. Και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο ψάχνουμε μέσα στην λογική μας και μιλάμε για το μπινγ μπανγκ (δεν ξέρω και πώς γράφεται) και για άλλα διάφορα! Γι 'αυτό λέω οτι είμαστε και λίγο "μικροί" για να κατανοήσουμε. Οχι για να ψάξουμε. Απλά κάποια πράγματα όσο και να τα προσπαθήσουμε δε θα τα εξιχνιάσουμε όσο πατάμε σε αυτή την γη.

ΑΥΤΑΑΑ Συγχώρεσέ με άν σε κάποιες δεν κατάλαβα την καλά την ερώτηση (μου θυμίζω κάτι σε Μητσιχώστα που κάνει τον Λιάγκα - "Αν κατάλαβα καλά Σταμάτη Μαλέλη..."

Περιμένω τα σχόλιά σου και την άποψή σου πάνω στις απόψεις μου

-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Ωραία ΜC ας συνεχίσω σωκρατικά πάντα με τον δίκο μου τρόπο όμως ,
ας συνεχίσω .

Πάντως χαίρομαι πως δεν είμαι σαφης γιατί άλλη απάντηση δίνω εγώ και άλλη εσύ πράγμα καλό , ποιος ο λόγος να ρωτήσεις αν γνωρίζεις ήδη την
απάντηση

Ανάζητας την αλήθεια ;


Τί είναι αλήθεια ;

Είναι ο Χριστιανίσμος η αλήθεια όπως λέει ο Χριστός , περίοριζεται η αλήθεια ;

Είναι η μόνη αλήθεια ο Χρίστιανισμος Mc , τι είναι η αλήθεια , ας σύνεχισω την σκέψη μου η αλήθεια δεν υπάρχει στην κάτανοηση του ανθρώπου και ο Ανθρωπος δεν μπορεί να την ανάζητησει ; Μπορεί δεν τα λέω σωστά , δεν έχει ανάζητησει την αλήθεια ο άνθρωπος στο πάρελθον , η αλήθεια η ελέυθερια δεν έρχεται με την πνέυματικη έρευνα και με την γνώση του εαυτού για αυτό , δεν μπορούμε όλοι να την ανάζητησουμε ;
Ελέυθερια , αλήθεια πνευμάτικη εξέλιξη πως συνδέονται αυτά , και όπως πολοί σοφοι και εμείς όλοι δείξαμε μπορούμε να τα κάταλαβουμε και να τα δημιουργήσουμε αυτά σε όποια έποχη και αν ζούμε . Ελέυθερια , χρίστιανισμος δίκαιο , απόδεκτηκοτητα κ .α δεν μπορούμε μόνοι να κρίνουμε την αλήθεια να ανάδειξουμε το πνέυμα μας γιατί όλοι μας (δεν είσαι μικρη ,μην το επάναλαβεις , μπορείς να κάταλάβεις όσα κατάλαμβαινω εγώ και όλοι , εμείς οι άνθρωποι από την φύση μας είμαστε φώτισμενοι ) . Ανάζητωντας την αλήθεια γνώρισα και άλλα κομάτια της αλήθειας , ο Βικεβαντα για πάραδειγμα της ίνδικης φίλοσοφιας , δεν είναι ούτε αυτό όμως όλη η αλήθεια είναι κομάτι της και σύνεχιζω μετά από την απάντηση σου στην πρώτη μου ερώτηση , ανάζητας την αλήθεια ή τον χρίστιανισμο ; , Αν ό Χρίστος είναι η αλήθεια γνώριζεις την αλήθεια πρέπει να την ανάζητησεις γύρω από ένα πρόσωπο δεν μπορείς να κρίνεις εγώ δεν έχω γνωρίσει ακόμα την υπέρτατη αλήθεια , εσύ ; , πρόσπαθα να ψάξεις με τον δικό σου νου λογική /ψηχη . Ψάξε παντού γνώρισε την αλήθεια της ψηχής σου . Ανάζητας τον Χρίστιανισμο ή την αλήθεια ποιό ανάζητας , που και πως ¨Οση αλήθεια γνώριζεις από τον χρίστιανισμο μπορείς να γνώρίσεις από αλού ελέυθερα γνώρισε την με ελέυθερια αυτό είναι το νόημα , άρχισε να ανάζητας την αλήθεια και αλού πχ ινδική φιλόσοφια . Και σύνεχιζω αν οι Χρίστιανοι δεν είναι έκλεκτοι πάραπάνω από τους Μωαμεθανους δεν γνώριζουν ολόκληρη την αλήθεια αν άλλοι σε άλλες επόχες την ανάζητησαν εσύ γιατί όχι , ανάζητα την πάντου . Ανάζητα την στην ψήχη σου η όποια δεν απότελειτε μόνο από τον Χρίστιανίσμο μην δογματίζεσαι . Μέλετα τις χρίστιανικές γράφες τις ελλήνικες τις ίνδικες την ζώη σου , γιάτι η ελευθερία αλήθεια καλό δίκαιο , υπήρχε και υπάρχει σε όλους μας .
Πίστεψε στον ανθρώπινο Θέο το κάλο της ψήχης σου .

Τί είναι όμως αλήθεια η ψύχη

Η ψηχή ο νούς του ανθρώπου είναι σαν μια άπειρη πολικάτικεια με πολλά δώματια πόρτες κάθε δωμάτιο έχει και μέρος της αλήθειας , μπόρουμε όλοι να μπούμε στις πόρτες της ψύχης μας και να γνώρισουμε την αλήθεια
η πράγματικη πνέυματικη εξέλιξη είναι όταν άρχισουμε να ανάζητουμε όχι την αλήθεια ενώς δωματιου της ψύχης αλλά όλη την πόλικατικία μόνο αν ανάζητας την αλήθεια μπορείς να γνώρισεις την αλήθεια . Βλέπωντας την ανθρώπινη νόηση και ψυχή πολύ σωστά ο Σωκράτης λέει πως ένα ξέρει πως δεν ξέρει τίποτε , πόσο μη μικροί είμαστε πότε δεν θα μπόρεσουμε να είμαστε τέλειοι να κάτανοησουμε εντέλως την ψύχη μας αλλά από την άλλη πάντα θα βέλτιωνομαστε , βέλτιωθου λοίπον ,απέραντη η ψυχή , και η αλήθεια , απέραντες οι πόρτες αν θέλεις να γνώρισεις την αλήθεια πρέπει σε όλες αυτές να δίαβεις μόνο έτσι θα βέλτοθουμε /εξέλιχθουμε , για αυτό ότι λέμε δεν είναι η αλήθεια αλλά μέρος της πρόσπαθα να γνώρισεις όσο πάραπανω την αλήθεια μπορείς ελέυθερα με απόδοχη των άλλων όπως λέει και ο φίλοσοφος Βικεβαντα του οποίου το μέρος της αλήθειας είναι μέγαλο .

Ανάζητα όχι τον Χρ΄σιτιανισμο/Μωαμεθανισμο μα την αλήθεια την ίδια μέσα την απέιραντοσυνη της ψύχης η όποια αν το κάλοσκεφτουμε εμπέριεχεται σε όλους μας δεν είναι ο έσωτερισμος γνώρισμα της ψύχης μας μέσα στην απείραντοσυνη της τρόπο να κάταλαβουμε τον κόσμο τον ίδιο , γνώθι εαυτόν λοίπον .

Ελπίζω να σε έπεισα να ανοίξεις και άλλες πόρτες μην με άγνοησεις.

Καλή αναζήτηση !

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σώκρατες
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 01:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σώκρατες
Εγω θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Βeyond.Εύγε φίλε μου!Έχουμε τις ίδιες απόψεις περι Θεού.Πρέπει ολοι μας,Συνέλληνες και Συνάνθρωποι,να αφήσουμε τις βλακώδεις θεωρίες περι θεών και δαιμόνων.Να σταματήσουμε να ελπίζουμε οτι θα μας σώσουν οι δηθεν θεοι απο τα προβληματά μας,ειδάλλως θα πλανιώμαστε σε μια ψευδαίσθηση.Παρτε το χαμπάρι Συνέλληνες και Συνάνθρωποι:ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΚΟΣΜΑΚΙ!
Πρέπει να στηριχτούμε στον εαυτό μας και να τον καταλάβουμε οσο δυνατόν καλύτερα,μόνο ετσι θα τα βγάλουμε περα στον στίβο της ζωης.
Αν περιμένουμε βοήθεια απο φίλους,θεούς και δαίμονες...ζήτω που καήκαμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 03:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Ως προς τη διαδικασία κατανόησης του θέματος, νομίζω πως το θέμα ρωτά αν υπάρχει Θεός και δεν θέτει το θέμα του Χριστιανισμού. Το ότι τόσο ο beyond όσο και οι φαιδροί και ενθουσιώδεις θιασώτες του πάλι ομιλούν περί Χριστιανισμού και σε αυτό το γενικότερο topic δείχνει ότι πράγματι φανατικός δεν είναι αυτός που δεν αλλάζει γνώμη, αλλά αυτός που δεν αλλάζει θέμα.

Όσο για τις 'σοφές' απόψεις του Έλληνα-Ινδού αυτές νομίζω αντιπροσωπεύουν την σοφία παιδιών του νηπιαγωγείου (νομίζω εκεί διδάσκεται για πρώτη φορά ότι η γνώση πρέπει να είναι πολύπλευρη και όχι μονοδιάστατη). Τώρα εάν ο φίλος Έλληνας-Ινδός θέλει να πλασσάρει κάτι άλλο ας μας το πει με σαφήνεια.

Για να επανέλθουμε όμως στον ελληνικότατο Σώκρατες, που πήρε τον Σωκράτη, τον έκανε 'Άγγλο-Αμερικάνο' και μετά μας γράφει στα Ελληνικά πια την λαμπρή ονομασία Sokrates --ο Σωκράτης δεν αλλάζει φίλε μου, όπως και ο Πλάτων-- έχω να παρατηρήσω και θα το κάνω εμφαντικά την πλήρη αμάθεια, αποχαύνωση και συνθηματολογία που διακρίνει τον λόγο του. Ούτε στα γήπεδα συναντά κανείς τέτοια συνθηματολογία.

Όσοι λοιπόν έχουν μάθει να κάνουν διάλογο με συνθήματα, όσοι εμμένουν στον φανατισμό τους απέναντι στα πιστεύω των άλλων, όσοι δεν αντιλαμβάνονται τα θέματα και 'μουτζουρώνουν' το forum για να μας πλασσάρουν τις δοξασίες τους, όσοι αγαπούν την Ινδία και το Θιβέτ και τάχα το 'παίζουν' πλουραλιστές, θα πρέπει να αντιληφθούν ότι το έτος 2004 θα πρέπει να μάθουν να μιλούν με όρους επιστημονικού διαλόγου, με επιχειρήματα επί της ουσίας, να ξεπεράσουν την βαθύτατα φασιστική και συντηρητική αντίληψη της κριτικής απέναντι στα πιστεύω των άλλων και να δουν μπροστά της Ελλάδα της δημιουργίας.

Πάντα υπάρχει βέβαια το ακαταλόγιστο λόγω διαφόρων λόγων, αλλά θα πρέπει κάποτε σε αυτό το forum να ξεπεράσουν κάποιοι τα θρησκευτικά κόμπλεξ που τους διακρίνουν και να αντιληφθούν ότι το μέλλον είναι κοινό για όλους. Μερικοί επίσης θα πρέπει να διαβάσουν, να κατανοήσουν και να σεβαστούν και την Ελληνική ιστορία και παράδοση.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 04:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Υπαρχει Θεος?
Αυτος ο τιτλος μου κεντρισε την περιεργεια και αποφασησα να παρω μερος σε τουτη τη συζητηση. Τωρα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου θα πω πως εχω βασιμες υποψιες οτι ο Θεος υπαρχει. Και στην ανευρεση του συμβαλει και η Νικολουλη !
Για να μιλησουμε σοβαρα! Δεν καταλαβαινω γιατι Θεος ειναι μονο αυτος του χριστιανισμου! Αποκλειεται δλδ να υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που η καθε θρησκεια-δογμα να την αποκαλει διαφορετικα? Ας μην μπλεξουμε την οποιαδηποτε θρησκεια. Δεν θα καταληξουμε πουθενα. Το να προσπαθεις να αναλυσεις ενα δογμα ειναι σαν να διαβαζεις βουλωμενο γραμμα!
Ας μιλησουμε μονο για το ΘΕΟ, δεν εχει σημασια αν οι ανθρωποι τον αποκαλουν Γιαχβε, Αλλαχ, Διας, κλπ. Αυτη η ανωτερη δυναμη ειναι μια, απλα ο καθε πολιτισμος την καταλαβαινει διαφορετικα. Λογικο ειναι!
Προσωπικη μου αποψη. Ναι υπαρχει κατι ανωτερο απο 'μας. Θα ηταν εγωιστικο να λεμε οτι μονο ο ανθρωπος υπαρχει και τιποτα αλλο. Το θεμα ομως ειναι αλλο. Μπορουμε απο μονοι μας αυτο το κατι να το κατανοησουμε, διχως την καθοδηγηση καποιου δογματος? Δεν νομιζω πως ο ανθρωπος εχει εξελιχθει τοσο οσο χρειαζεται για να πετυχει κατι τετοιο! Βρισκομαστε ακομα στο Μεσαιωνα και στο σκοταδισμο. Για να το θεσω διαφορετικα. Ειμαστε ακομα σε εμβρυακη κατασταση!


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Catsoul
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 04:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Catsoul
quote:

Catsoul λες πως αυτοι που ειναι εναντια στον χριστιανισμο διαβασαν τις γραφες με προκαταληψη
σε ρωταω και εγω με την σειρα μου
quote:
Οι περισσότεροι θέλουν συστημένο γράμμα για να πεισθούν. Από εκεί φαίνετε και το πόσο λίγο έχουν μελετήσει και κατανοήσει τις έννοιες του χριστιανισμού.

εσυ που εχεις μελετησει και κατανοησει την εννοια δεν μας την λες;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Αν και δεν είμαι θεολόγος θα προσπαθήσω όσο μπορώ από αυτά που γνωρίζω να σου απαντήσω.

Ποιος είπε ότι ο άνθρωπος μπορεί να κατανοήσει 100% την παλαιά και την καινή διαθήκη? Κανείς δεν την έχει κατανοήσει στο 100% εκτός των αγίων.
Στο ζουμί αυτών που ρωτάς και δεκάδων άλλων ερωτήσεων που πιθανόν να έχεις και εσύ και όλοι μας,..
Εσένα σε τι σκέψεις σε βάζουνε όλα αυτά? Πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός είναι μια τεραστία πλεκτάνη που έχει στηθεί για να μας κρατήσει μακριά από γνώση και την εξέλιξη? Αν ναι ποιος είναι ο απώτερος τους σκοπός? Όταν αμφισβητείς κάτι θα πρέπει να έχεις και τις κατάλληλες απαντήσεις μέσα σου, το να μην πιστεύεις κάτι διότι βλέπεις αντιφατικά στοιχεία έτσι όπως τα αντιλαμβάνεσαι δεν νομίζω ότι αρκεί.
Δεν είναι αναγκαστικά αντιφατικό οτιδήποτε δεν μπορούμε να κατανοήσουμε.
Και αυτό στο λέω διότι το βιώνω συνεχώς, όσο πιο πολύ μελετώ τις γραφές τόσο πιο πολύ τις κατανοώ. Πράγματα που κι εγώ θεωρούσα αντιφατικά η δεν καταλάβαινα έπειτα από μελέτη και έρευνα τα κατάλαβα. Και όχι μόνο σε ότι αφορά τον χριστιανισμό , στα πάντα ισχύει αυτό.
Τα ερωτήματα αυτά τα έχουν όλοι όσοι ξεκινούν να μελετούν τις γραφές. Προσωπικά έχω κι εγώ φίλε μου δεκάδες ερωτήματα, παλαιότερα όμως είχα πολύ περισσότερα.
Όσον αφορά τις διαφορές ανάμεσα σε αποστόλους αυτό και μόνο σε μένα δείχνει την γνησιότητα των λόγων αυτών. Το πιο εύκολο θα ήταν να είναι όλα ίδια, λες άμα ήταν να μας δουλεύουνε να μην είχανε συνεννοηθεί μεταξύ τους τι θα πούνε?? Τόσο ανοργανωσιά? Αλλά από την άλλη είχανε το μεγάλο σχέδιο της εξαφάνισης των τότε θρησκειών και πολιτισμών του κόσμου για να επικρατήσουν αυτοί? Αυτό δεν είναι μιά τεράστια αντίφαση?
Καταρχήν πολλά από τα γραφόμενα έχουν μεταφορική σημασία. Για τον Ιούδα πχ που ρωτάς δεν λέει ότι ΔΕΝ αυτοκτόνησε, λέει ότι του βγήκαν τα σπλάχνα έξω που πιθανότατα να έχει μεταφορική σημασία θέλοντας να δείξει το μέγεθος της πράξης του, πόσο κακό έκανε και το πως ένοιωσε. Εν πάση περίπτωση, αν η πίστη κρίνετε από το πώς πέθανε ο ιούδας τότε τι να σου πω…
Η ουσία του χριστιανισμού βρίσκετε στις πράξεις μας και όχι στα λόγια. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν γράμματα και ζούνε χριστιανικά χωρίς να έχουν διαβάσει ένα κεφάλαιο της καινής διαθήκης.

Λες…οτι πολοι αλοθρησκοι εγηναν χριστιανοι οπθοδοξοι και εγω σου λεω οτι υπηρξαν και πολλοι ορθοδοξοι που εγηναν κατι αλλο αυτο σαν επιχηρημα δεν εχει βαση

Κοιτά, με τα εγώ σου λέω αυτό αν μου πεις εσύ το άλλο, δεν βγαίνει άκρη… εγώ μπορώ να σε στείλω να γνωρίσεις ιερείς άλλων θρησκειών ακόμη και πρώην σατανιστες που τώρα πλέον είναι κοντά στον Χριστό. Σου είπα ήδη που θα τους βρεις. Μιλάμε για ανθρώπους που εμβάθυναν σε κάποια άλλη θρησκεία αλλά επειδή συνέχισαν να ερευνούν ανακάλυψαν και κατέληξαν στον Χριστιανισμό. Δεν μιλάμε για αυτούς που πιστεύουν κάπου ( και δυστυχώς είναι πολλοί σε κάθε θρησκεία) αλλά δεν πολύ-ασχολούνται.

Λες επίσης... εσυ που εχεις μελετησει και κατανοησει την εννοια δεν μας την λες;

Αν και ολίγον ειρωνικό το ερώτημα σου θα σου απαντήσω…
Σκοπός του ανθρώπου είναι η αιώνια ζωή και Θεωση του.
Σε όλη μας την ζωή ο Θεός μας βοηθάει με την απέραντη αγάπη του ώστε να φτάσουμε εκεί.

Βλέπω ότι πολλοί θέτουν το κλασσικό ερώτημα των αθεϊστών που έθετα κάποτε και εγώ στο στον εαυτό μου… αφού ο θεός αγαπά γιατί αφήνει κόσμο να πεινάει να πεθαίνει, κτλ
Για να μπορέσει κανείς να κατανοήσει τι και για ποιό λόγο γίνετε, θα πρέπει να αρχίσει πρώτα να καταλαβαίνει έννοιες όπως Θεια Χάρη, Θεία Δικαιοσύνη, Θεία Πρόνοια κτλ...
Βεβαίως κάποια πράγματα δεν θα τα κατανοήσει ποτέ όσο κι αν προσπαθήσει… σύμπαν, αρχή και τέλος, χάος κτλ… στην άλλη ζωή αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Catsoul
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 05:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Catsoul
MC

Λογικό είναι αυτό που αισθάνεσαι γιατί δέχεσαι 100 ερωτήματα το λεπτό…
Δεν ξέρω με ποια λογική γράφεις εδώ, σε αυτό το φόρουμ. Θέλεις να διευρύνεις τους ορίζοντες σου μαθαίνοντας κάτι καινούργιο η είσαι εδώ για να απαντάς στις απορίες των άλλων?
Δεν είμαστε σε θέση ούτε να απαντήσουμε ούτε να βοηθήσουμε κάποιον που έχει εκατοντάδες ερωτήσεις και δεν μπαίνει στη διαδικασία να τις απαντήσει μόνος του. Άσε που τα ερωτήματα είναι ρητορικά για τους περισσότερους.
Και τα λες μια χαρά, σου βγαίνει ο εαυτός σου πιστεύω και αυτό είναι το καλλίτερο-)).

Athakandr

Συμφωνώ απόλυτα φιλε μου.
Μόνο που για τον χριστιανό είναι αδύνατον να μιλήσει για τον Θεό χωρίς να αναφέρεται στον χριστιανισμό.
Εκτός και αν μιλήσουμε αποκλειστικά για τον Θεό της παλαιάς διαθήκης-)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 08:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΟΧΙ ΒΡΕ athakandr ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ :"Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΝ.."

ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΓΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ΘΕΜΙΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΑΣ ? ΑΝ ΗΤΑΝ Ο ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ..

CATSOUL ΛΕΣ ΟΤΙ :"Ποιος είπε ότι ο άνθρωπος μπορεί να κατανοήσει 100% την παλαιά και την καινή διαθήκη? Κανείς δεν την έχει κατανοήσει στο 100% εκτός των αγίων. "
ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΟΙΜΕΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ?

Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΕΚΤΑΝΗ ΣΥΣΚΟΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ..ΓΙΑ ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ,ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΘΟΤΙ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ,Ο ΙΟΥΔΑΙΣΜΟΣ,ΕΙΧΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ.ΟΠΟΤΕ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΑΛΤΡΟΥΙΣΜΟΥ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ.
(ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΜΑΖΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΦΟΒΙΖΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΩΣΤΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΝΟΥ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ,ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΥΤΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΑΟ)

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ,ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ, ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΙ ΕΒΛΕΠΑΝ Η ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΜΑΘΑΝ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 11:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Ωχ ενα με δέρουν , ησυχάστε παιδία χαρακτηριστικό μου είναι να επαναλαμβάνομαι και πάντα εκφράζω τις δικές μου απόψεις ,αυτό που λέω είναι η πράγματικη σοφία αλήθεια ανάκαληπτεται αν ψάξεις να την βρείς πάντου και πούπποτε ότι ψάχνεις θα βρείς αν όλα είναι ένα κομάτι αυτοί που ψάχνουν την αλήθεια πρέπει να είναι ελέυθεροι , όλα είναι μέρος της αλήθειας αν δεν ανοίξεις νεες πόρτες δεν εξέλιζεσαι εκτός αν θέλεις να ανοίγεις τις πόρτες που οι άλλοι σου έπιτρεπουν , Πότε δεν θα ανοίξεις όλες τις πόρτες της ψυχής σου και ποτέ δεν θα γνώρισεις κομάτια της ψυχής σου πιος ο λόγος να φύλακιστεις .

Catsoul πότε δεν θα τα γνώρζεις όλα αλλά εξελίσομαστε γνώριζουμε την αλήθεια πως μπορείς πράγματικα όμως να γνώρισεις την αλήθεια και να εξέλιχθεις αν δεν είσαι ελέυθερος ελέυθερια , σοφία τι απλές ένοιες , εγώ athakandr πιστέυω πως η σοφία βρίσκεται στην απλότητα και στο παν μετρον άριστο που υπάρχει για να μην μείωνει τις ελέυθεριες μας , εγώ θα έλεγα ανάπτηγμενη ελεύθερη σκέψη = σοφή σκέψη .

¨Αν ανάζητας ελεύθερα δεν το γνώριζω τα πιο περίπλοκα πράγματα της ζωής τίνουν να εξηγούνται με τον πιο απλό τρόπο. ¨Εγω βρεί χρίστιανους που έχουν σοφία και θέλουν να φτάσουν στην θέωση κάτανοηση της αλήθειας αν δεν μέλετησουν όμωε και τα μωαμεθανικά και τα αρχαία ελλήνικα και τα σύνχρονα και αν δεν είναι ελέυθεροι πάντα θα έχουν εμπόδια ο Θέος η αλήθεια δεν υπάρχει πάντου ; σε όλους ; όσο εμείς θέλουμε να τον δούμε ; Ενώ υπάρχουν και οι Χρίστιανοι που δεν κατάνοουν τις Δίαθηκες και πέριοριζονται και άλλο (λάθος αφού εξέλιζομαστε) λέγοντας δεν υπάρχει κανένας που τα κατάλαμβαινει , εγώ λεγω πως μπόρουν να τα κάταλαβουν και κάπου μπορεί να μην σύμφωνουν (ότι γράφω ισχείει και για άλλες θρήσκειες/δόγματα/ που δεν γνωριζω και αν δεν έιμαι υπόκριτης αν πέριεχουν αλήθεια πρέπει να τις γνώρισω) ελέυθερα κρίνεται λοιπόν.

Άρα σόφια υπάρχει μόνο στην ελέυθερια γιατί όπως με μία φώτια μπορείς να καείς αν δεν πρόσεχεις όμως μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα να βράσεις να χρήσιμοποιήσεις την ένεργεια της για κάυσιμα και γένικα να έξελιχθεις για να χρήσιμοποίησεις την φώτια και να εξέλιχθει αυτή πρέπει να εξέλιχθεις και εσύ μαζί της και να την χρήσιμοποίας ελέυθερα αλιώς η γνώση σου θα είναι άγνοια των άλλων και θα χρήσιμοποιάς την φωτία για να κάψεις χωρία , άνθρωπους , δέντρα . Ελέυθερια , πάν μετρό άριστο τα γνώριζουμε από το νηπιαγωγείο η σόφεια δεν έχει φύσικα μέτρο γιατί είναι η ελέυθερια . Φύσικα σε ένα ατέλη κόσμο τα απλά γίνονται περίπλοκα τα να ενέργεις ελέυθερα βλάπτει τους ανελέυθερους και χάρα τις ισοροπίες των εξούσιων που είναι η σόφια μηπως δεν χρείαζεται αρετή και θάρος η ελέυθερια (αρέτη , θάρος δεν είναι αυτή η σοφία )
Τίποτε δεν το κάτανοούμε πλήρως , πάντα εξέλισομαστε όσο εμείς αφήνουμε τον εαυτό μας.

"Η πράγματικη σοφία δεν μπόρει να μας αλάξει τις απόψεις αλλά πάντα μπορεί να διασκεδάσει μία σκέψη" λεέι ο Αρίστοτελης. Γίατι κατα βάθος
είμαστε ελέυθεροι σόφοι γιατί η αλήθεια είναι πάντα μέρος μας αυτό είναι το νόημα του έσωτερισμου.


¨Ετσι μόνο γνώριζουμε το όν που τα πέριεχει όλα και όλα περιέχονται σε αυτό το πάν δήλαδη , βλέποντας την σόφια σε μας , στην φύση , πάντου ελέυθερα ή μάλον σοφά ανάζητηστε την έσωτερικη μας σόφια .

Το μέτρο της σωστότητας της επίστημονικης μας εξέλιξης κάθοριζεται από την σόφια μας για αυτό σόφα εξέλιχθητε σοφά δημιουργήστε και σοφά χρήσιμοποιήστε . Γίατι το νερό πηγή ζωής είναι αλλά αν κάποιος μείνει πολύ όρα κάτο από αυτό πνίγεται .


Ανάζητιστε την αλήθεια παντού ελέυθερα σόφα

Στό τέλος η έυρεση της αλήθειας σε μας δεν θα έχει το όνομα του χρίστιανισμου , βούδισμου αλλά την ούσια αυτής .

Ίσως άσχετο το μύνημα μου από το θέμα ίσως σχέτικο , τις απόψεις σας φίλοι μου εγώ σας έδωκα τις δικές μου

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 21:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC

Αν περιμένουμε βοήθεια απο φίλους,θεούς και δαίμονες...ζήτω που καήκαμε!

[/quote]

Με ποιό κριτήριο φίλε μου όμως το πιστεύεις αυτό? Εχεις ρωτήσει? Εχεις διαβάσει ανθρώπινα βιώματα και θαύματα? Ανθρωποι να περιγράφουν ανατριχιαστικά βιώματα με αγίους του Θεού που να τρίβεις τα μάτια σου? Αγόρασε το βιβλίο που περιγράφουν άνθρωποι τα θαύματα που τους έχει κάνει ο Αγ. Εφραίμ (στην τύχη λέω έναν άγιο) και άν δεν αναθεωρήσεις αυτό που γράφεις να μη με λένε ΜC!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 21:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

CATSOUL ΣΕ ΠΑΩ !! BY THE WAY, VICKING ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 21:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Δεν είμαστε σε θέση ούτε να απαντήσουμε ούτε να βοηθήσουμε κάποιον που έχει εκατοντάδες ερωτήσεις και δεν μπαίνει στη διαδικασία να τις απαντήσει μόνος του. Άσε που τα ερωτήματα είναι ρητορικά για τους περισσότερους.
Και τα λες μια χαρά, σου βγαίνει ο εαυτός σου πιστεύω και αυτό είναι το καλλίτερο-)).


CATSOUL, έχεις δίκιο. Αυτό που έχω παρατηρήσει (και το λέω καλοπροαίρετα, για να μην παρεξηγηθώ) είναι οτι ο κόσμος δυστυχώς χρησιμοποιεί την λογική του για να πιστέψει σε κάτι αλλιώς δεν το παραδέχεται. Αν το σκεφτείς όμως, ΔΕ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτά τα πράγματα να είναι κατανοητά, γιατί όσο πιο δυσνόητα και απίστευτα μας ακούγονται τόσο πιο πολύ αναγνωρίζεις την δύναμη αυτουνού που μας επιβλέπει. Αμα όλα ήταν κατανοητά, θα ένιωθα οτι ο Θεός έχει την νοημοσύνη τη δική μου, άρα πώς θα βοηθήσει στο άλυτο της ζωής μου πρόβλημα όποιο και αν είναι αυτό?
Επειτα το δεύτερο που έχω παρατηρήσει είναι οτι βγαίνουνε συμπεράσματα χωρίς να έχει διαβάσει κανείς!! Αμφισβητούνε πχ την βοήθεια του Θεού. Οτι δεν υπάρχει κανείς και είμαστε μόνοι μας. Τα προβλήματα είνάι άλυτα!! Μα τί πιο απλό από αυτό: ΔΙΑΒΑΣΤΕ! Ανοίξτε ένα βιβλίο με θαύματα αγίων και μετά από πέντε λεπτά θα έχετε βάλει τα κλάματα από τη συγκίνηση!!! Είμαι σίγουρη
Συμφωνείς μαζί μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 21:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]
Βέβαια να προσθέσω και κάτι τελευταίο στον CATSOUL, έχουμε τις ίδιες απόψεις και χαίρομαι για αυτό. Οσο μπλα μπλα και να κάνουμε, όσο σωστά και να είναι κάποια πράγματα που εγώ ή εσύ ή κάποιος άλλος λέει, κάπου δεν έχουν νόημα από μόνα τους γιατί ο Θεός δεν ενδιαφέρεται απλά να πιστεύουμε σε αυτόν. Δε θα μας κρίνει για το τί γνωρίζαμε και πόσο σωστά τα ξέραμε και τα αποτυπώναμε, αλλά στο τί πράξεις κάναμε. Στην εφαρμογή τους δηλαδή. Πράγμα δύσκολο και εκεί εγώ ξέρω πως την έχω πατήσει. Με λίγα λόγια, τί πάει να πεί πιστεύω στον Θεό κτλ.? Και ο σατανάς πιστεύει..Οκ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 00:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Αγόρασε το βιβλίο που περιγράφουν άνθρωποι τα θαύματα που τους έχει κάνει ο Αγ. Εφραίμ (στην τύχη λέω έναν άγιο) και άν δεν αναθεωρήσεις αυτό που γράφεις να μη με λένε ΜC!!!

Το έχει η μαμά του κολλητού μου. Πολύ συμπαθητική γυναίκα, αν όμως
μου ξαναφέρει κλούβιο κόκκινο αβγό του Πάσχα κάτω από τη μύτη για
να δω πώς "δε χαλάει με θαυματουργό τρόπο" μάλλον θα της πω ότι
πιστεύω για να με αφήσει ήσυχο .

Όσο για το βιβλίο... Το διάβασα πέρυσι το καλοκαίρι. Δεν το θυμάμαι
καλά όμως. Δε μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Θα του ξαναρίξω
μια ματιά και θα σου πω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 08:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"γιατί ο Θεός δεν ενδιαφέρεται απλά να πιστεύουμε σε αυτόν"

ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ? ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΧΕΤΕ CHAT ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ?
ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΞΗ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyknos
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyknos
Καλή σας μέρα. αν και δεν έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις σας, ωστόσο έχω μπερδευτεί λιγάκι, ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΘΕΟ ΜΙΛΑΤΕ? μήπως δεν έχετε το θεό σας????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σώκρατες
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 16:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σώκρατες
Το κατα πόσο είμαι έλληνας,ασ'το να το κρίνω εγω Athakandr.Δεν συνηθίζω να πηγαίνω στα γήπεδα,οπως λες.Ξερω επίσης πολύ καλα,τι εστί Σωκράτης,Πλάτων κτλ.Δεν ξέρεις επίσης την έννοια "Δοξασία",αν την ηξερες,δεν θα αναφερόσουν στα λεγομενά μου με αυτή την παρομοιωση.
Αν εχεις πάρει χαμπάρι,δεν θα ελεγες οτι τέτοιες απόψεις αμαυρώνουν το Φόρουμ.
Τίποτα απο αυτα που λες εις βάρος μου αντιπροσωπευουν το ατομό μου.Και ουτε με διακρίνει φανατισμός οπως λες.Μαθε να κρίνεις τον Ξερόλα εαυτούλη σου και μετά τους άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 19:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Εχεται μπερδεψει την βαθια εννοια του ΘΕΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ,με την κατωτερη αντανακλαση του εαυτου σας και μωρολογειτε διαρκως γυρω απο τον θεο.
Ο Θεος υπαρχει παντου σε ολα οσα αντιλαμβανομαστε η ΜΗ.
Ο,ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΗΘΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Catsoul
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 04:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Catsoul
quote:

quote:

Δεν είμαστε σε θέση ούτε να απαντήσουμε ούτε να βοηθήσουμε κάποιον που έχει εκατοντάδες ερωτήσεις και δεν μπαίνει στη διαδικασία να τις απαντήσει μόνος του. Άσε που τα ερωτήματα είναι ρητορικά για τους περισσότερους.
Και τα λες μια χαρά, σου βγαίνει ο εαυτός σου πιστεύω και αυτό είναι το καλλίτερο-)).


CATSOUL, έχεις δίκιο. Αυτό που έχω παρατηρήσει (και το λέω καλοπροαίρετα, για να μην παρεξηγηθώ) είναι οτι ο κόσμος δυστυχώς χρησιμοποιεί την λογική του για να πιστέψει σε κάτι αλλιώς δεν το παραδέχεται. Αν το σκεφτείς όμως, ΔΕ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτά τα πράγματα να είναι κατανοητά, γιατί όσο πιο δυσνόητα και απίστευτα μας ακούγονται τόσο πιο πολύ αναγνωρίζεις την δύναμη αυτουνού που μας επιβλέπει. Αμα όλα ήταν κατανοητά, θα ένιωθα οτι ο Θεός έχει την νοημοσύνη τη δική μου, άρα πώς θα βοηθήσει στο άλυτο της ζωής μου πρόβλημα όποιο και αν είναι αυτό?
Επειτα το δεύτερο που έχω παρατηρήσει είναι οτι βγαίνουνε συμπεράσματα χωρίς να έχει διαβάσει κανείς!! Αμφισβητούνε πχ την βοήθεια του Θεού. Οτι δεν υπάρχει κανείς και είμαστε μόνοι μας. Τα προβλήματα είνάι άλυτα!! Μα τί πιο απλό από αυτό: ΔΙΑΒΑΣΤΕ! Ανοίξτε ένα βιβλίο με θαύματα αγίων και μετά από πέντε λεπτά θα έχετε βάλει τα κλάματα από τη συγκίνηση!!! Είμαι σίγουρη
Συμφωνείς μαζί μου?



Αγαπητή ΜC,

Δεν θα πρότεινα σε κάποιον που δηλώνει άθεος να ανοίξει ένα βιβλίο με θαύματα.
Γνωρίζω πως σκέφτονται γιατί δυστυχώς τα πέρασα κι εγώ αυτά. Άλλοι θα σου πούνε ότι δεν αποδεικνύονται, άλλοι ότι είναι χριστιανικά προβοκάτσια και άλλοι θα σου πούνε ότι αυτά τα κάνει ο άνθρωπος με το νου του , μόνος του… Τα ίδια λένε όλοι πάνω κάτω. Τα ίδια έλεγα και εγώ.
Καλλίτερα να προτείνεις ένα πιο ουδέτερο βιβλίο, πχ ένα που διάβασα σχετικά πρόσφατα και αναφέρετε στις εμπειρίες ενός ανθρώπου που έζησε από κοντά την Ορθοδοξία και τον Ινδουισμό . «Οι γκουρού ο νέος και ο Γέροντας Παίσιος» Αν δεν το έχεις διαβάσει στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

Όσον αφορά τη κατανόηση των γραφών και διαφόρων κειμένων θα σου πω το εξής.
Οι άθεοι η αυτοί που πιστεύουν στο δωδεκάθεο και γενικά αυτοί που την «ψάχνουν» σε άλλα μονοπάτια χρησιμοποιούν την ίδια μπερδεμένη γλώσσα.
Μια «ξύλινη» γλώσσα χωρίς ουσία που πάντα καταλήγει στα ίδια ερωτήματα και επιχειρήματα. Για να περιγράψουν κάτι απλό θα σου γράψουν ένα κάρο δυσνόητες μπουρμπουλήθρες. Θα πιαστούνε από μια σου λέξη και δεν θα ασχοληθούν με την ουσία. Κοιτάνε το δέντρο και χάνουν το δάσος. Άλλοι πάλι σταματούν στο δέντρο γιατί βλέπουν το δάσος να είναι δύσβατο. Κι όμως δεν είναι …
Ακριβώς το αντίθετο , θα διαβάσει κανείς στις γραφές, σε βίους αγίων και ιερά κείμενα. Εύκολο λόγο για όλους με πολυδιάστατο νοήμα . Αυτή είναι η σοφία του Θεού.
Ο Χριστός είπε να μελετούμε τις γραφές, δεν είπε απλά να τις διαβάζουμε , αν κάποιος κάνει απλή ανάγνωση και δεν βάζει το μυαλό του να σκεφτεί σε βάθος είναι λογικό μετά να σου πει : μα εδώ λέει ο Ιούδας κρεμάστηκε ενώ πιο κάτω λέει ότι του βγήκε έξω « το συκώτι και το νεφρό»-))…
Ε ναι, υπ αυτή την έννοια είναι δύσκολη υπόθεση η κατανόηση των γραφών … ιδίως αν έχουμε τεμπέλη και χασομέρη νου…

Να σαι καλα-)


Edited by - Catsoul on 22/08/2004 04:26:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 16:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Οι άθεοι η αυτοί που πιστεύουν στο δωδεκάθεο και γενικά αυτοί που την «ψάχνουν» σε άλλα μονοπάτια χρησιμοποιούν την ίδια μπερδεμένη γλώσσα.
Μια «ξύλινη» γλώσσα χωρίς ουσία που πάντα καταλήγει στα ίδια ερωτήματα και επιχειρήματα. Για να περιγράψουν κάτι απλό θα σου γράψουν ένα κάρο δυσνόητες μπουρμπουλήθρες. Θα πιαστούνε από μια σου λέξη και δεν θα ασχοληθούν με την ουσία.

Λοιπόν, ένα περίεργο πράγμα: Ο τελευταίος χασίκλας που θα
πιαστεί για κατοχή, αν στην προανάκριση πει ότι "μου το έδωσε ένας
Γύφτος την Τρίτη" και στην ανάκριση πει "μου το έδωσε ένας Γύφτος την
Πέμπτη", "Όπα!" λέει ο εισαγγελέας, "το παληκάρι πέφτει σε αντιφάσεις"
και του ρίχνουν δύο χρόνια φυλακή.

Όταν όμως ολόκληρος Θεός (διά γραφίδος Λουκά) σου δίνει τη
γενεαλογία του Ιησού και ολόκληρος Θεός (διά γραφίδος Ματθαίου)
σου δίνει ΕΠΙΣΗΣ τη γενεαλογία του Ιησού, με εντελώς διαφορετικά
ονόματα μετά τον Αβραάμ και 14 γενιές λιγότερες (500 χρόνια είναι
αυτά γμτ!), τότε το πράγμα αλλάζει: Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το
δάσος, ποιοι είστε εσείς να κρίνετε τη σοφία του Κυρίου, μα τι ξύλινη
γλώσσα είναι αυτή, είστε γεμάτοι δυσνόητες μπουρμπουλήθρες
κλπ κλπ κλπ

Ε ΟΧΙ! Κάντε μας τη χάρη πια! Δικαίωμά σας να πιστεύετε ότι
1+1=318, άλλωστε αυτό σημαίνει "Πίστη", αλλά όχι και να
περιφρονείτε τον τρόπο σκέψης όποιου κολλάει σε τέτοιες "λεπτομέρειες". Εν προκειμένω η "λεπτομέρεια" είναι ότι αφού
ο Θεός είναι Αλάθητος, υποτίθεται ότι δεν κάνει λάθη.
Ούτε στην απαρίθμηση της γενεαλογίας του ίδιου του του γιου!
Έτσι δε λέει το λεξικό; Απέκτησε κάποιο άλλο νόημα η λέξη
"αλάθητος" και δεν το ξέρω; Ίσως "αλάθητος είναι αυτός που
δεν κάνει λάθη εκτός αν πρόκειται για το Θεό που όταν πέφτει σε
αντιφάσεις πρόκειται περί πολυδιάστατου νοήματος";

Όχι, πείτε μου: ποιο "πολυδιάστατο νόημα" μπορούν να έχουν
14 εμβόλιμοι πρόγονοι και κάμποσα διαφορετικά ονόματα στη
γενεαλογία ενός ατόμου; Γιατί εγώ το μόνο πολυδιάστατο νόημα
που βλέπω είναι ότι ανάθεμα κι αν ήξερε να διαβάζει αρχαία
ελληνικά ή λατινικά ο χωρικός του Μεσαίωνα και να συγκρίνει
δύο γενεαλογίες που μάλιστα η μια πάει από τον Ιησού στον Αβραάμ
και η άλλη από τον Αβραάμ στον Ιησού. Και αν κάποιος το κατάφερνε,
δεν του έλεγαν "χρησιμοποιείς ξύλινη γλώσσα"! Είτε τον έκαναν
μπριζόλα είτε τον αφόριζαν και τελείωνε η θεολογική συζήτηση.
Ε όχι! Τώρα δεν έχουμε Μεσαίωνα, ούτε είμαστε αγράμματοι
χωρικοί να ψαρώνουμε με ατάκες του στυλ "the Lord works in
mysterious ways".

Και για να τελειώνουμε με αυτήν την υπόθεση: σέβομαι το δικαίωμα
του καθενός να πιστεύει στο οτιδήποτε. Σέβομαι επίσης το
δικαίωμά του να προσπαθεί να πείσει τους άλλους με λογικά
επιχειρήματα. Βέβαια αυτό είναι επιεικώς αυτοκαταστροφικό, αφού
υποτίθεται ότι Πίστη είναι η υπέρβαση της λογικής. Εξ ορισμού
τα δόγματα της Πίστης δεν αντέχουν στη λογική εξέταση.
Εξ ορισμού τα δόγματα της Πίστης δεν μπορούν να αποδειχθούν
με τη λογική.

Όμως εφ' όσον μπαίνετε στη διαδικασία μιας λογικής
συζήτησης, θα αποδεχθείτε τους νόμους της λογικής.

Οι οποίοι δεν γράφουν πουθενά τίποτα για "πολυδιάστατο νόημα"
και άλλες παπαράτζες. Όχι λογική όπου μας συμφέρει και
"πολυδιάστατα νοήματα" όπου δε μας συμφέρει!
Όχι να έχετε και την πίττα ολάκερη και το σκύλο χορτάτο!

Edited by - junk95 on 23/08/2004 19:11:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy