ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 18:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
quote:
Εδώ διαφωνώ, η ύλη όπως και η ενέργεια δεν φθείρεται απλώς μετασχηματίζεται. Το ότι μερικά πράγματα αλλάζουν σχήμα δε σημαίνει ότι η ύλη φθείρεται ή αλλάζει. Τα ατομικά και υποατομικά στοιχεία, δομικοί λίθοι της ύλης, παραμένουν αναλλοίωτα κατά τις χημικές και πυρινηκές αντιδράσεις αντίστοιχα.

Η κατώτατη μορφή της ύλης είναι το Άτομο. Η δομή του ατόμου είναι δυνατόν να αλλάξει με εισροή - αποβολή υποατομικών σωματιδίων (πρωτόνια, νετρόνια, ηλεκτρόνια, ποζιτρόνια, φωτόνια κτλπ) - μεταστοιχείωση, και με τους δεσμούς μεταξύ των ατόμων. Τα συγκεκριμένα υπο-ατομικά σωματίδια, που παίζουν ενεργότατο ρόλο στην δημιουργία του ατόμου δέν είναι ύλη. Η ύλη φτάνει μέχρι το άτομο, απο κεί και πέρα η Κβαντική φυσική μπορεί να δώσει απαντήσεις!

quote:
Ο άνθρωπος το κατασκεύασε εξαιτίας του φόβου του για το θάνατο και εξαιτίας του ένστικτου της αυτοσυντήρησης, γιατί δεν μπορούσε να δεχτεί ότι μετά τον θάνατο δε θα μείνει τίποτε από τον ίδιο.
Πάρτε το χαμπάρι...όταν πεθάνουμε δε θα μείνει ΤΙΠΟΤΑ...

Αυτό δέν το ξέρει κανένας!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 18:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy
quote:

quote:
Ο άνθρωπος το κατασκεύασε εξαιτίας του φόβου του για το θάνατο και εξαιτίας του ένστικτου της αυτοσυντήρησης, γιατί δεν μπορούσε να δεχτεί ότι μετά τον θάνατο δε θα μείνει τίποτε από τον ίδιο.
Πάρτε το χαμπάρι...όταν πεθάνουμε δε θα μείνει ΤΙΠΟΤΑ...

Αυτό δέν το ξέρει κανένας!


Ούτε βέβαια το αντίθετο το ξέρει κανείς... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 23:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1
θα συμφωνησω ως προς το οτι δεν μπορουμε να το αποδειξουμε.
απλα να προσθεσω και την εξης σκεψη: για τους περισσοτερους το αναποφευκτο του θανατου, τα γηρατεια, η αρρωστια, ο πονος και οι καθε λογης αδικιες που μας περιβαλλουνε ειναι καταστασεις που συνθλιβουν. ειναι δυσκολο να δεχτουμε πως ειμαστε μια σαρκα που ανεξαρτητα απο τις χαρες, ηδονες, απολαυσεις που ειναι σε θεση να γευτει, στο τελος αποσυντιθεται και χανεται. ειναι δυσκολο να δεχτεις το βιολογικο θανατο που σε περιμενει, το θανατο-απωλεια των αγαπημενων σου, την απωλεια της αξιοπρεπειας της ανθρωπινης υποστασης οταν οι αρρωστιες χτυπανε, τη φρικη μεσα στην οποια καποιοι ειχαν την ατυχια να γεννηθουν, η να βιωσουν εξαιτιας αλλων ανθρωπων. εχουμε μια εμφυτη ματαιοδοξια: επιθυμουμε τη συνεχεια μας, ειτε μεσω των απογονων μας ειτε μεσω των εργων που αφηνουμε μεσα απο τις ποικιλλες επιλογες στη ζωη μας.
με βαση τους παραπανω συλλογισμους, ειναι ευλογο να μας ηρεμει και να μας δινει ελπιδα, εμπνευση και κινητρα η υπαρξη μιας τελειας γεννεσιουργου δυναμης-θεος- καθως και η υπαρξη της ψυχης, η οποια σε αντιθεση με το κορμι μας, συνεχιζει την πορεια της και μετα το βιολογικο θανατο.
το μονο που ξερω ειναι πως εγω εχω αναγκη να πιστευω. εχω αναγκη απο μια ηθικη θεωρηση του κοσμου, μεσω της οποιας αντιμετωπιζω τους φοβους μου, τις ατελειες της φυσης μου, μπορω να δημιουργω, να συγχωρω και να αγαπω, να ξεπερνω τα κτηνωδη ενστικτα μου και να γινομαι ενας μικρος θεος μεσα μου. δεν μπορω να αποδειξω την υπαρξη αυτου του θεου και να τον εκλογικευσω, να τον βαλω σε κανονες. ξερω μονο πως τον εχω αναγκη και ισως τελικα να τοω δημιουργω εγω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
On-Omma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 09:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους On-Omma
quote:
the elder sister 1:
θα συμφωνησω ως προς το οτι δεν μπορουμε να το αποδειξουμε....
το μονο που ξερω ειναι πως εγω εχω αναγκη να πιστευω.
εχω αναγκη απο μια ηθικη θεωρηση του κοσμου,
μεσω της οποιας αντιμετωπιζω τους φοβους μου,
τις ατελειες της φυσης μου, μπορω να δημιουργω,
να συγχωρω και να αγαπω, να ξεπερνω τα κτηνωδη ενστικτα μου
και να γινομαι ενας μικρος θεος μεσα μου.
Δεν μπορω να αποδειξω την υπαρξη αυτου του θεου
και να τον εκλογικευσω, να τον βαλω σε κανονες.
Ξερω μονο πως τον εχω αναγκη και ισως τελικα να τον δημιουργω εγω.

Αγαπητή elder sister 1,

Είσαι ένας μικρός θεός, καθώς λες.
Όλοι μας είμαστε θεοί.

Αυτό αναφέρεται και στο Λόγο του Θεού
(Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο ι' 34) :

" Απεκρίθη προς αυτούς ο Ιησούς,
Δεν είναι γεγραμμένον εν τω νόμω υμών,
Εγώ είπα Θεοί είσθε ; "

Είσαι λοιπόν θεϊκή οντότητα και εάν θέλεις να βεβαιωθείς
δεν έχεις παρά να ζητήσεις από Αυτόν που σ'έφτιαξε
να Τον γνωρίσεις προσωπικά, πράγμα που γίνεται, σε βεβαιώνω.
Φαίνεται, Ακούγεται, Αγγίζεται.
Ζήτα Του. Θα εκπλαγείς !

Το λυχνάρι του σώματος είναι το μάτι.
Εάν το μάτι είναι καθαρό,
όλο το σώμα είναι φεγγοβόλο.
Εάν το μάτι είναι πονηρό,
όλο το σώμα είναι σκοτεινό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 02:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18
το αν υπαρχει θεος η οχι ειναι ενα θεμα που δεν εχει αρχη και σιγουρα δεν εχει τελος!!!θα το μαθουμε μονο οταν πεθανουμε!!!κατα την γνωμη μου ομως ο θεος βρισκεται μεσα μας...εμεις τον εποινοησαμε για να λυσουμε το μεγαλο προβλημα που μας αποσχολει εδω και αιωνες!!!ποιοι ειμαστε?απο που προηλθαμε?ποιος μας δημιουργησε?σε ολα αυτα την λυση δινει η υπαρξη του θεου!!!οταν ο ανθρωπος αναρωτιονταν γιατι βρεχει,γιατι ρειχνει κεραυνους,γιατι βγαινει ο ηλιος,την λυση την εδωσε ο θεος.βρεχει οταν ο θεος κλαιει,ρειχνει κεραυνους οταν ο θεος ειναι νευριασμενος και βγαινει ηλιος οταν ο θεος ειναι χαρουμενος!!!σε ολα τα ανεξηγητα,ο θεος ερχεται να δωσει την λυση!!αυτα συνεβαιναν οταν ο ανθρωπος δεν ειχε το μυαλο και μεσα να σκεφτεται πιο λογικα και να ψαξει λιγο το θεμα!!!λυση εδωσε η επιστημη,η οποια μετα απο ερευνες μας αποδηκνυει οτι σε ολα τα ανεξηγητα φαινομενα υπαρχει μια λογικη και φυσικη εξηγηση!!!με λιγα λογια ο θεος(συμφωνα με ολες τις θρησκειες)ειναι απλως μια φαντασιωσ η...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 14:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream
Πολλή αθεία έπεσε ρε μάγκες.Τέλοσπάντων.Εγώ Χριστιανός είμαι,δεν θα κάτσω να αποδείξω τις αλήθειες της θρησκείας μου αλλά κάτι σημαντικότερο που είναι η ύπαρξη του Θεού.Λοιπόν.Θα χρησιμοποιήσω τον αποδεικτικό τρόπο "ντόμινο" όπως τον αποκαλώ!.Αν αποδείξουμε ότι υπάρχει ψυχή,αποδεικνύεται η ύπαρξη πνευματικού κόσμου.Αν αποδειχτεί η ύπαρξη πνευματικού κόσμου,αποδεικνύεται η ύπαρξη Θεού.Υπάρχει όμως ψυχή?
Το σώμα μας αποτελείται απο άτομα.Τα άτομα απο πρωτόνια,νετρόνια και ηλεκτρόνια.Αποτελούν το μικρότερο μέγεθος ύλης που μπορεί να βρεθεί.Φυσικά είναι άψυχα και ούτε έχουν λογική.Τότε και τα άτομα είναι άψυχα και κατ'επέκταση το σώμα μας.Άρα είμαστε άψυχοι?Αν ναι,ποιος σκέφτεται αμα σκεφτόμαστε?Ποιος πονάει όταν πονάμε?Ποιός ερωτεύεται όταν ερωτευόμαστε?Μου φαίνεται λίγο δύσκολο κάτι άψυχο να κάνει όλα αυτά.Άρα υπάρχει ψυχή,άρα πνευματικός κόσμος άρα Θεός.
Αν δεν υπάρχει Θεός,ποιος προκάλεσε το Big Bang?Αφού στο κενό δεν δρούν δυνάμεις,ποιος επέδρασε στο άτομο που εξερράγη?

Είμαστε πολύ βλάκες για να κατανοήσουμε την ουσία του Θεού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 19:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
το θέμα αυτό απενεργοποιείται.

Αναφέρω σχετικό θέμα, στο οποίο μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση:

Υπάρχει Θεός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy