ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 21:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Που ξερετε, μπορει καποτε να αποδειχθει(κατι που εγω προσωπικα πιστευω) οτι ολα αυτα τα "θαυματα" που αποδιδονται σε Θεους και φτερωτους αγγελους δεν ειναι παρα οι δυναμεις του ανεξερευνητου μεχρι σημερα εγκεφαλου"
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ...
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ..ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 21:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Σίγουρα δεν ήταν κανείς εκεί για να μας πει το τι ακριβώς έγινε, αλλά είναι αστρονομικά αποδεδειγμένο ότι το σύμπαν μας διαστέλλετε. Ο χρόνος δεν μπορεί να εκτίνετε απεριόριστα προς τα πίσω. Αν παίζαμε το φιλμ της κοσμικής εξέλιξης προς τα πίσω, θα έφτανε κάποια στιγμή όπου όλοι οι γαλαξίες θα συγκεντρώνονταν σε ένα απειροστό σημείο, σημείο μηδενικού μεγέθους.
Οπότε η κοσμική προϊστορία μας σταματά στην ώρα μηδέν.
Τώρα τα όλα όσα λέγονται για πριν τη μεγάλη έκρηξη φίλε VIKING, το αν έχουν γίνει άπειρα Μπινγκ Μπανγκ, το αν υπάρχει δημιουργός έξω από τον χώρο και τον χρόνο ή οτιδήποτε άλλο έχει ειπωθεί είναι απλά, σενάρια.
Εγώ θα πάρω το σενάριο του δημιουργού.

Δεν διαφωνώ με αυτά που αναφέρεις για την διαστολή του σύμπαντος.. κάτι που όπως λες και εσύ είναι αποδεδειγμένο.. όμως αυτό δεν σημαίνει πως η λογική που χρησιμοποιούμε βασιζόμενοι σε κάποια απόδειξη έχει πάντα αλιθηνά αποτελέσματα... Με την ίδια λογική θα μπορούσε απλώς κάποιος να πάει ακόμα πιο πέρα και να πει για περισσότερα από ένα Μπινγκ Μπανγκ..

Σίγουρα υπάρχουν πολλά σενάρια.. το θέμα είναι ποια είναι αυτά που ταυτίζεσαι περισσότερο ... σε σχέση με τα δικά σου κριτήρια, και την αντίληψη που έχεις για τον κόσμο και φυσικά με τα δικά σου βιώματα.. όπως είπα παραπάνω.. ο τρόπος που έχεις μεγάλωσει, έχεις γαλουχηθεί...

Κάποιος άλλος φίλος είπε πως τελικά όμως ο θεός μοιάζει όντως με τον άνθρωπο.. αλλά θα πω.. πως ο θεός, εάν υπάρχει τελικά... δεν δημιούργησε μόνο τον άνθρωπο, γιατί θα έπρεπε να μοιάζει με αυτόν συγκεκριμένα? Έχουμε μεγάλη άγνοια του τί συμβαίνει και του πως λειτουργεί ο κόσμος.. ακόμα και γι αυτόν τον πλανήτη που βιώνουμε δεν ξέρουμε τα πάντα, πολλά μας αποκαλύπτονται συχνά.. και άλλα που ανακαλύπτουμε μέσα σε αυτά την λανθασμένη σκέψη μας....

Ακόμα προσπαθούμε να μάθουμε πως επικοινωνούν τα ζώα... και αν ακόμα έχουμε βρει τρόπους να καταλάβουμε στο ελάχιστο την επικοινωνία τους.. σίγουρα απέχουμε πολύ στο να καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε εμείς μαζί τους...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 21:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Όσο και για την επιστήμη και εγώ θα σηκώσω το χέρι μου.. συμφωνώ με τον φιλο Junk95 μα και αυτή η μεγάλη θεά.. έχει κάνει μεγάλα λάθη εις βάρος της ανθρωπότητας... Μόνο που και σε αυτή την περίπτωση τα λάθη δεν δημιουργούνται από την ίδια μα από εκείνους που την χρησιμοποιούν...για άλλη μία φορά...

Σίγουρα το θέμα στην ουσία δεν είναι οι θεές και οι θεοί αλλά η εξουσία που προσπαθούν να επιβάλλουν οι άνθρωποι στους πολλούς...

quote:
Που ξερετε, μπορει καποτε να αποδειχθει(κατι που εγω προσωπικα πιστευω) οτι ολα αυτα τα "θαυματα" που αποδιδονται σε Θεους και φτερωτους αγγελους δεν ειναι παρα οι δυναμεις του ανεξερευνητου μεχρι σημερα εγκεφαλου.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 23:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης

Καλησπέρα simoril. Κάποιος είχε πει πως αν κάποιο ζώο περιέγραφε το θεό του θα του έδινε τη μορφή που έχει το ίδιο. Και εγώ έτσι νομίζω. Δε νομίζω όμως να μιλούσες για μορφή όταν έλεγες πως αν υπάρχει θεός δεν μας μοιάζει και πολύ. Για το ίδιο είμαι σίγουρος και εγώ.
Να διευκρινίσω λίγο περισσότερο. Νομίζω κατ’ αρχήν πως δεν χρειάζομαι αποδείξεις για το αν υπάρχει θεός ή όχι. Αρκεί να ρίξω μια ματιά τριγύρω έξω στη φύση για να πειστώ ότι όλα αυτά δεν μπορεί να προκύπτουν μηχανιστικά απλώς από τυχαίους συνδυασμούς. Παρατηρώντας τους νόμους που τα διέπουν μπορεί να καταλάβω έστω και απειροελάχιστα τον τρόπο με το οποίο «σκέφτεται»/ «αντιδρά» εκείνο το οποίο αποκαλούμε θεό. Αν αυτό μπορώ να το μεταφέρω και στη συμπεριφορά μου/ να το ενσωματώσω σε εμένα τότε είμαι πιο κοντά σε εκείνον, πραγματώνοντας αυτό για το οποίο δημιουργήθηκα.

Επίσης πιστεύω ότι αυτό το οποίο αποκαλούμε θεό μοιάζει περισσότερο στον άνθρωπο (όχι ως προς τη μορφή βέβαια) γιατί ο άνθρωπος είναι το μόνο όν που έχει τη δυνατότητα της πρωτότυπης δημιουργίας όπως και εκείνος/ η φύση/το σύμπαν.
Ο άνθρωπος μπορεί να δημιουργεί (και να καταστρέφει βεβαίως) να ανακαλύπτει τον εαυτό του και να βελτιώνεται. Μπορεί να συλλάβει τους νόμους της φύσης να τους διατυπώσει και να τους χρησιμοποιήσει.

Αυτό δε σημαίνει ότι ο άνθρωπος έχει μεγαλύτερη αξία για τη φύση από ότι μια μύγα. Ο καθένας για κάποιο λόγο υπάρχει και κάποιο σημαντικό έργο επιτελεί για το όλον.

Οι παραπάνω σκέψεις δεν είναι προϊόντα διαλογισμού αποκαλύψεως ή ενοράσεως. Έχουν προκύψει ως συλλογισμοί που δείχνουν περισσότερο έναν τρόπο σκέψης παρά τι πραγματικά είναι θεός. Περιμένω να ακούσω και τις δικές σου απόλυτα προσωπικές απόψεις.

Πως είσαι τόσο σίγουρη για την ουσία του θέματος; Γάτα είναι τελικά ο Mercury που έσπευσε να μας πει :

«Καταρχήν ας μην κατηγορούμε τις θρησκείες,την όποια θρησκεία, για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας.Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται την πίστη σε οποιοδήποτε Θεό για να αλληλοσφαγιασθούν,θα το κάνουν ούτως ή άλλως.Ποιά θρησκεία είναι άραγε υπεύθυνη για τα εκατομμύρια των αδικοχαμένων κατα τη διάρκεια των δυο τελευταίων παγκοσμίων πολέμων?»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 23:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Προς VIKING και junk95.

Αν διαβάσετε πιο προσεκτικά το μήνυμα μου θα καταλάβετε ότι οι αντιρρήσεις σας δεν έχουν βάση γιατί αναφέρονται σε πράγματα που δεν είπα ή που δεν εννοούσα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.

Το μόνο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω κάπως είναι το σημείο του junk95 για τα φάρμακα για το AIDS,όπου πράγματι ήμουν λίγο ασαφής.
Αγαπητέ μου,δεν...παραπονέθηκα για το ότι η επιστήμη δεν έχει βρεί το φάρμακο για το AIDS,αλοίμονο. Το σημείο αυτό αναφερόταν στην δυνατότητα για πρόσβαση του συνόλου της ανθρωπότητας σε κάποιες απο τις ωφέλιμες (τωρινές ή μελλοντικές) συνθήκες που επιφέρει η εξέλιξη της επιστήμης.Είναι συνέχεια της παραπάνω πρότασης.

http://www.aegis.com/news/ips/2004/IP040321.html

VIKING για να μην ψάχνεις ποιός είπε ότι οι οπαδοί του Laden σκοτώνονται για τη θρησκεία,13ο μήνυμα από DaAtheist.Αν τον παρερμηνεύω ας με διορθώσει ο ίδιος.Ευχαριστώ και καληνύχτα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 00:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
quote:
Αν μου επιτρέπεται μία ερώτηση ολίγον αφαιρετική.. Ποια απόδειξη θα ήταν αρκετά ισχυρή για τους αμφισβητίες της παρέας, ώστε να επείθοντο ότι υπάρχει Θεός;

Να τον έβλεπαν παρ. χάριν και να τους έδειχνε τον τρόπο που δημιούργησε το σύμπαν; Κάτι τέτοιο φαντάζομαι, έτσι δεν είναι;;

Ισχύει και η αντίθετη ερώτηση βέβαια.. Όσο αφορά εμένα π.χ. θα ήταν ισχυρή ένδειξη για το αντίθετο η ερμηνεία της ψυχής με όρους υλικούς.



“ Να δημιουργήσει μια πολύ βαριά πέτρα, που να μη μπορεί να τη σηκώσει”
υπάρχει ψυχή;
πνεύμα αντιλογίας

quote:
Για μενα θα ηταν να δω καποιο σημαδι ή εστω να δω με τα ιδια μου τα ματια(τον Θεο) ή να αποδειχθουν επιστημονικα οτι τα θαυματα δεν οφειλονται στον εγκεφαλο και στις δυναμεις του ανθρωπου,πραγμα που θα σημαινει οτι απο καπου αλλου γινονται.


Το ότι έχουμε μάτια φίλε VIKING δεν σημαίνει ότι μπορούμε να δούμε τα πάντα.
Αν όμως σου παρουσιάζονταν ο θεός, με τι μορφή περίμενες να τον δεις;
Όσο για τα θαύματα που λες, η επιστήμη δεν έχει αποδείξει ότι οφείλονται στον εγκέφαλο και στις δυνάμεις του ανθρώπου, υποθέσεις κάνει όπως κι εσύ για την ανυπαρξία του θεού.

quote:
Κάποιος άλλος φίλος είπε πως τελικά όμως ο θεός μοιάζει όντως με τον άνθρωπο..

Μα είπαμε βρε simori, ο καθένας ακολουθεί το σενάριο που του ταιριάζει, με τη λογική και τις γνώσεις που φέρει.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 00:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Μα είπαμε βρε simori, ο καθένας ακολουθεί το σενάριο που του ταιριάζει, με τη λογική και τις γνώσεις που φέρει.


Γκλουρπ....

δυστυχώς, δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυτό..

Αλλά θα ήθελα να αμφισβητήσω το ίδιο το σενάριο.. χεχε.. πάλι την βρήκα την άκρη του νήματος....


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 22/07/2004 00:38:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 01:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING

Γεια σας.Καταρχην χαιρομαι που "ομιλω" με τοσο καλους και συμπαθεστατους συνομιλητες σε εναν ομορφο διαλογο χωρις τσακωμους και υψηλους τονους.

quote:
Αγαπητέ μου,δεν...παραπονέθηκα για το ότι η επιστήμη δεν έχει βρεί το φάρμακο για το AIDS,αλοίμονο. Το σημείο αυτό αναφερόταν στην δυνατότητα για πρόσβαση του συνόλου της ανθρωπότητας σε κάποιες απο τις ωφέλιμες (τωρινές ή μελλοντικές) συνθήκες που επιφέρει η εξέλιξη της επιστήμης.Είναι συνέχεια της παραπάνω πρότασης.

Φιλε μου Mercury σε αυτο που λες συμφωνω απολυτα.


Θα συμφωνησω απολυτα επισης με την φιλη simori :

quote:
Όσο και για την επιστήμη και εγώ θα σηκώσω το χέρι μου.. συμφωνώ με τον φιλο Junk95 μα και αυτή η μεγάλη θεά.. έχει κάνει μεγάλα λάθη εις βάρος της ανθρωπότητας... Μόνο που και σε αυτή την περίπτωση τα λάθη δεν δημιουργούνται από την ίδια μα από εκείνους που την χρησιμοποιούν...για άλλη μία φορά...


quote:
VIKING για να μην ψάχνεις ποιός είπε ότι οι οπαδοί του Laden σκοτώνονται για τη θρησκεία,13ο μήνυμα από DaAtheist

Σωστος φιλε Mercury,δικο μου λαθος.


quote:
Το ότι έχουμε μάτια φίλε VIKING δεν σημαίνει ότι μπορούμε να δούμε τα πάντα.
Αν όμως σου παρουσιάζονταν ο θεός, με τι μορφή περίμενες να τον δεις;
Όσο για τα θαύματα που λες, η επιστήμη δεν έχει αποδείξει ότι οφείλονται στον εγκέφαλο και στις δυνάμεις του ανθρώπου, υποθέσεις κάνει όπως κι εσύ για την ανυπαρξία του θεού.

Γεια σου φιλε μου Νοτι_29.Μα φυσικα δεν υπαρχουν αποδειξεις(ενδειξεις ομως υπαρχουν) οτι οφειλονται τα θαυματα(λιγα ειναι καταγραμμενα) στον εγκεφαλο και στις δυναμεις του ανθρωπου,δεν διαφωνησα σε αυτο.Και επισης συμφωνω οτι με τα ματια δεν μπορουμε να δουμε τα παντα.Η ανθρωπινη οραση ανταποκρινεται
σε μηκη κυματος απο 380 μεχρι 760 μιλιμικρα.
Ευτυχως εχουμε την δυνατοτητα σημερα να βλεπουμε πραγματα( που δεν μπορουμε με τα ματια να τα δουμε(και δεν ειχαμε την δυνατοτητα να τα δουμε στο μακρινο παρελθον) χαρη στα μικροσκοπια,τηλεσκοπια κ.λ.π.

quote:
υποθέσεις κάνει όπως κι εσύ για την ανυπαρξία του θεού

Eσυ φιλε μου Noτι δεν κανεις υποθεσεις, οπως για την υπαρξη Θεου;
Εσυ πως οριζεις την εννοια του Θεου,τι σε κανει να πιστευεις οτι υπαρχει ενας δημουργος;Πως τον φανταζεσαι εσυ τον δημουργο;
Και επισης πως πιστευεις οτι εκδηλωνεται η αγαπη του Θεου για τον ανθρωπο;



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 01:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Φίλε Δημήτρη... κατα αρχήν σε καλημερίζω, μιας και είναι περασμένα μεσάνυχτα..

quote:
Επίσης πιστεύω ότι αυτό το οποίο αποκαλούμε θεό μοιάζει περισσότερο στον άνθρωπο (όχι ως προς τη μορφή βέβαια) γιατί ο άνθρωπος είναι το μόνο όν που έχει τη δυνατότητα της πρωτότυπης δημιουργίας όπως και εκείνος/ η φύση/το σύμπαν.


παραβιάζοντας όμως την ίδια την φύση.. αν θέλεις το ίδιο το δημιούργημα εκείνου που λατρεύει...

quote:
Κάποιος είχε πει πως αν κάποιο ζώο περιέγραφε το θεό του θα του έδινε τη μορφή που έχει το ίδιο.

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να δημιουργεί ερωτηματικά..
Αυτός είναι είναι ένας από τους λόγους που έρχομαι σε αντιπαράθεση με τον θεό που μοιάζει στον άνθρωπο.. έσω+έξω... και όπως είπα και παραπάνω.. δεν έχουμε ανακαλύψει τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο... ας μην δείχνουμε τόσο εγωκεντρικοί με το θέμα..

quote:
Να διευκρινίσω λίγο περισσότερο. Νομίζω κατ’ αρχήν πως δεν χρειάζομαι αποδείξεις για το αν υπάρχει θεός ή όχι. Αρκεί να ρίξω μια ματιά τριγύρω έξω στη φύση για να πειστώ ότι όλα αυτά δεν μπορεί να προκύπτουν μηχανιστικά απλώς από τυχαίους συνδυασμούς. Παρατηρώντας τους νόμους που τα διέπουν μπορεί να καταλάβω έστω και απειροελάχιστα τον τρόπο με το οποίο «σκέφτεται»/ «αντιδρά» εκείνο το οποίο αποκαλούμε θεό. Αν αυτό μπορώ να το μεταφέρω και στη συμπεριφορά μου/ να το ενσωματώσω σε εμένα τότε είμαι πιο κοντά σε εκείνον, πραγματώνοντας αυτό για το οποίο δημιουργήθηκα.

Αυτά που αναφέρεις είναι σεβαστά.. και όχι άτοπα.. λογικά αλλά και υποκειμενικά.. Απλά.. κατα εμένα.. υπάρχουν και άλλα συμπεράσματα εκτός αυτών , καθώς και πολλά δεδομένα που δεν μπορώ να αρνηθώ.. όπως από την μία η δημιουργικότητα του ανθρώπου και από την άλλη η ασέβεια του ίδιου προς το οικοσύστημα και η καταστροφικότητα του/μας... (αυτά σχετικά με τον άνθρωπο)

Εσύ λες πως δεν χρειάζεσαι αποδείξεις για την ύπαρξη του θεού και εγώ θα απαντούσα πως δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξή του... όχι γιατί τον αρνούμε.. αλλά γιατί είτε υπάρχει είτε όχι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.. και αυτό είναι που μετράει για εμένα.. το δημιούργημα? θα πει κάποιος, οικοδόμημα? κάποιος άλλος, ζωή? κόσμος? σύμπαν? Όπως και να λέγεται..

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν συνεχίζω να σκέφτομαι.. να αμφισβητώ , να αντιπαρέρχομαι, να ψάχνω.. μα είμαι ευχαριστημένη με αυτό το βήμα που έχω κάνει μέσα μου... όχι πως αισθάνομαι ότι δεν μου χρειάζεται ο θεός απαραίτητα, όχι πως αρνούμε απαραίτητα την ύπαρξή του, αλλά πως την αμφισβητώ αλλά και όλους αυτούς τους τρόπους που έχουμε μάθει να πιστεύουμε... Το βήμα μέσα μου με καλύπτει απόλυτα και ξορκίζει και όλα μου τα δαιμόνια... από εκεί και πέρα... δεν ξεχνάω πως είμαι άνθρωπος και έχω την ανάγκη να θυμάμε ότι ο κόσμος αυτός δεν ανήκει μόνον σε εμάς...
Δυστυχώς οι περισσότεροι νομίζουν πως ο κόσμος τους ανήκει...

Τί εννοείς όμως με αυτό?

quote:
Πως είσαι τόσο σίγουρη για την ουσία του θέματος; Γάτα είναι τελικά ο Mercury που έσπευσε να μας πει :

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 03:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

quote:
Αν μου επιτρέπεται μία ερώτηση ολίγον αφαιρετική.. Ποια απόδειξη θα ήταν αρκετά ισχυρή για τους αμφισβητίες της παρέας, ώστε να επείθοντο ότι υπάρχει Θεός;

Γεια σου φιλε athakandr.
Για μενα θα ηταν να δω καποιο σημαδι ή εστω να δω με τα ιδια μου τα ματια(τον Θεο) ή να αποδειχθουν επιστημονικα οτι τα θαυματα δεν οφειλονται στον εγκεφαλο και στις δυναμεις του ανθρωπου,πραγμα που θα σημαινει οτι απο καπου αλλου γινονται.


Επισης θα μου επιτρεψεις να σου κανω αν δεν σε πειραζει ορισμενες ερωτησεις;
Για σενα ποια αποδειξη θα ηταν ισχυρη ωστε να πειστεις οτι δεν υπαρχει θεος;Και πως οριζεις εσυ τον Θεο,τι σε κανει να πιστευεις οτι υπαρχει ενας δημουργος,επισης πως οριζεις την ψυχη αλλα και τι ειναι ο ανθρωπος,επισης ποιο πιστευεις οτι ειναι το βαθυτερο νοημα της ζωης;Και τελος τι σε κανει να πιστευεις οτι η χριστιανικη θρησκεια κατεχει την απολυτη αληθεια και οχι οι αλλες θρησκειες(π.χ Βουδισμος);


Γειά σου φίλε VIKING,

Ας πάμε ένα βήμα παραπέρα και ας είμαστε αναλυτικότεροι. Όταν λες να δεις τον Θεό με τα ίδια σου τα μάτια, εξακολουθητικά έστω ότι τον βλέπεις, πως θα πιστέψεις ότι είναι ο Θεός;

Για τα θαύματα δεν είναι και τόσο καταλυτικός παράγοντας. Ας υπόθέσουμε για την απλότητα της συζήτησης ότι δεν υπάρχουν θαύματα.

Θα ήθελα πολύ να αντιληφθώ με λεπτομέρεια την συλλογιστική της απόδειξης που θα μπορούσε να πείσει..

Όσο αφορά σε αυτό που ρωτάς, για μένα απόδειξη θα μπορούσε να είναι ακόμα και η πιθανότητα:

1. Το σύμπαν να οφείλει την ύπαρξή του σε εδογενείς μόνο παράγοντες και να ερμηνεύει τον εαυτό του, και
2. Ο άνθρωπος με όλες τις ιδιότητές του να μπορεί να προκύψει:
-μόνο από την ύλη
-τυχαία

Εγώ τον Θεό τον ορίζω ως την απόλυτη λογική και ψυχή από όπου προέρχεται το παν. Ο βασικός λόγος που πιστεύω στην ύπαρξη δημιουργού είναι ακριβώς η αδυναμία ερμηνείας των παραπάνω ερωτημάτων.

Το βαθύτερο νόημα της ζωής δεν το γνωρίζω, πιθανολογώ όμως ότι είναι η δοκιμασία της ψυχής και του πνεύματος απέναντι στην ύλη, η δοκιμασία του καλού με το κακό, η δυνατότητα 'γνωριμίας' με τους συνανθρώπους μας και γενικά μία διαδικασία δοκιμασίας της ψυχής..

Για την Χριστιανική Θρησκεία φίλε VIKING δεν θα ήθελα να μιλήσω γιατί είναι προσωπικά θέματα και ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 03:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Φίλε Notis,

στο ερώτημά σου αν υπάρχει ψυχή, η απάντηση δεν μπορεί να είναι ΟΧΙ. Βέβαια υπάρχει ψυχή, το ερώτημα είναι η φύση της, αν είναι υλική ή όχι καθώς και το πως μπορεί να δημιουργηθεί.

Βέβαια, εγώ θα το κάνω πιο εύκολο και θα πεισθώ ακόμα και αν κάποιος μου δείξει, πως με προπαμπιλιστικές εξισώσεις θα μπορούσε να δημιουργηθεί έστω και ένα λουλουδάκι.. Αλήθεια, μπορεί να δημιουργηθεί τυχαία μία όμορφη μαργαρίτα παρ. χάριν;;

Παρακαλώ όποιος έχει επιχειρήματα ας μην διστάσει!

Simori, κατανοώ την αγωνία σου για το περιβάλλον και τον άνθρωπο αλλά έχει σημασία να δούμε πρώτα τι είναι άνθρωπος διαφορετικά δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον λόγο ύπαρξής μας, δεν ξέρουμε από που ερχόμαστε και που πηγαίνουμε..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 03:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
gigenis
quote:

athakandr πως οριζεις εσυ την ψυχη?

Ως το αντικείμενο που έχει την δυνατότητα να αισθάνεται κατ' αρχήν(αισθήσεις, συναισθήματα, θυμικό) αλλά και να σκέφτεται λογικά. Η φύση της ψυχής δεν μπορεί να είναι από ύλη γιατί η ύλη δεν μπορεί να αισθανθεί ούτε να σκεφτεί. Αν θα μπορούσε θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω το πως..!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 08:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΛΗ,ΟΜΩΣ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ΟΠΟΥ Η ΥΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΛΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ..
Π.χ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΑΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΙΔΗΡΟΥ Η ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ Η ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ..ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΣΥΝΔΥΑΣΤΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ FERRARI ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕ 300 ΧΛΜ ,ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ,ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...
ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΜΒΕΙ ΕΝΑ ΕΛΛΟΓΟ ΟΝ ,ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΙΑ ΦΕΡΡΑΡΙ ..
ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ,ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΥΤΤΑΡΟ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ-ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ,ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟΤΗΑ ΚΑΙ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ..ΕΚΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΛΛΟΓΑ ΟΝΤΑ...ΠΟΛΛΑ ΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΕΣ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΜΩΣ ΕΦΤΑΣΕ ΠΡΩΤΟΣ..ΠΟΛΛΑ ΟΝΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΔΡΑΣΗ-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΛΟΓΩ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ..
ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΖΗΛΕΙΑΣ,ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΕΠΙΔΙΩΞΗΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΣΤΟΧΩΝ,ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ Κ.Λ.Π
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΑΤΕΡΑ-ΓΙΟΥ ,ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ..
ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΝ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΝΗΘΙΚΟ ..ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ,ΟΙ ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ΣΟΦΟΙ,ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΥΣΤΕΣ,ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΣΑΜΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΞΕΙ Η ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΑ ..ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥ Η ΕΣΤΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥ...
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΘΕΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ Η ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΟΘΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ..Η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΗΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΟΣ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 10:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Athakandr σε χαιρετώ.

Θα προσπαθήσω να σου κεντρίσω το ενδιαφέρον για το θέμα της ψυχής.

Τώρα με την κλωνοποίηση, ο άνθρωπος μπορεί να πάρει ένα κύτταρο μιας γυναίκας και να το μετατρέψει σε έμβρυο στην αρχή και σε μια κανονικότατη γυναίκα μετά.
Η νέα γυναίκα μπορείς να υποστηρίξεις ότι δεν θα έχει ψυχή; Που μας οδηγεί όμως αυτό; Δεν μας οδηγεί ότι με την επέμβαση του ο άνθρωπος δημιούργησε μια νέα ψυχή σε ένα κύτταρο στο οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρξει ποτέ ψυχή; Άρα η ψυχή δεν είναι δώρο Θεού. Γιατί αν ήταν δώρο θεού, τί θεός θα ήταν από τη στιγμή που υπακούει στον άνθρωπο, και χαρίζει ψυχές κατά ανθρώπινη παραγγελία και εκτός της θέλησης του; Ώστε η ψυχή είναι μια κατάσταση-λειτουργία όπως θες πέστο, που παρουσιάζεται στην ύλη, μόλις αυτή βρεθεί σε ευνοϊκές και κατάλληλες συνθήκες.
Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ πιθανόν ότι στο μέλλον δεν θα χρειάζεται το κύτταρο να είναι ζωντανό για να κλωνοποιηθεί. Και στο πιο μακρινό μέλλον δεν θα χρειάζεται καθόλου έτοιμο κύτταρο. Θα είναι τεχνητά κατασκευασμένο κι αυτό, από ανόργανη ύλη. Το οποίο θα δίνει κανονικότατο ον με ψυχή, έτσι όπως την εννοείς εσύ.

Ιδέες και γνώμες βάζουμε τώρα.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 10:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑ ΤΟΤΕ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xiram
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xiram
Gia sas filoi mou,ego pisteuo oti o kate antropos exei to teio mesa tou.Kapoioi{boudas,ihsous,komfoukios,moamet....}eftasan se ena ipsilo simeio.Opos kseroume i triskeia kai i epistimi den ta pigainan kala,dioti i mia anairei tin alli.O antropos oti den borei na to eksigisei me logikous tropous lei oti to exei kanei o teos.Katarxas o teos einai enas.Einai to ipertato on.Kate triskeia tou exei kollisei kapoia xaraktiristika analoga me tis dikes tis adinamies.Ypatxoun polles teories gia ti dimiourgia,poia isxuei einai allo tema.Ego prosopika eimai confused.Exo aporipseo tis triskeies kai pisteuo ston eauto mou.Otan petano,to soma mou ta ginei xoma,eno i psixi ta ginei ena me tin kosmiki energeia. Kanenas na me boitisei?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ,ΕΦΤΑΣΑΝ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΙΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 15:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Καλημερα σας.

quote:
Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ πιθανόν ότι στο μέλλον δεν θα χρειάζεται το κύτταρο να είναι ζωντανό για να κλωνοποιηθεί. Και στο πιο μακρινό μέλλον δεν θα χρειάζεται καθόλου έτοιμο κύτταρο. Θα είναι τεχνητά κατασκευασμένο κι αυτό, από ανόργανη ύλη. Το οποίο θα δίνει κανονικότατο ον με ψυχή, έτσι όπως την εννοείς εσύ.

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο Ελευθερο.


quote:
ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ,ΕΦΤΑΣΑΝ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΙΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ?

Φιλε Beyond ρωτας αν ειχαν ανακαλυψει τις τρομερες δυναμεις του εγκεφαλου οι μεγαλοι, προφανως(Βουδας,Χριστος κ.λ.π).Εστω οτι ειναι αληθεια,ποιος θα ηταν λογος να μην τις αποκαλυψουν στους υπολοιπους ανθρωπους;Και που βρισκονται αυτοι τωρα φιλε μου αν ειναι αθανατοι;

Και κατι αλλο που με απασχολει.Οπως ολοι γνωριζουμε υπαρχουν καποιες ενδειξεις ή ιστορικα κειμενα για την υπαρξη ανθρωπινων χαμενων πολιτισμων(π.χ Ατλαντιδα και οχι μονο) που χρονολογουνται αν δεν κανω λαθος(διορθωστε με αν κανω λαθος) πολυ πριν απο τον προιστορικο ανθρωπο.
Και ερωτω αν τελικα ισχυει κατι τετοιο τοτε αυτο δεν θα σημαινει πιθανοτατα οτι δεν ισχυει η θεωρια Δαρβινου σε οτι αφορα την προελευση του ανθρωπου;Eπισης εχει σκεφτει κανεις απο εσας την πιθανοτητα να δημουργηθηκε ο ανθρωπος απο εξωγηινους(χολιγκουντιανα βεβαια σεναρια) ή να προηλθε απο Εξωγενης επεμβαση π.χ (ΚΟΜΗΤΗΣ,ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΟΣ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ);
(ο χημικος Αρενιους ισχυριζοταν οτι η ζωη γεννηθηκε απο μικροοργανισμους που μεταφερθηκαν απο πλανητη σε πλανητη με ακτινοβολια.)



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 15:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

πιστευω οτι ο εγκεφαλος μας εχει απεριοριστες δυναμεις γι αυτο τον λογο γινονται τα διαφορα θαυματα σε ολες τις θρησκειες
πρεπει να εχουμε ολοι θετικες σκεψεις για να πετυχουμε

EΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ. ΟΚ, ΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ ΑΦΘΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ. ΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ, ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΨΗ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. Ο ΤΥΦΛΟΣ??ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΤΥΦΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΚΥΦΤΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΤΥΦΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΙΜΩΝΑΣ "ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ".
ΤΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΘΕΛΟΥΜΕ? ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΛΕΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΜΕ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ. ΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΥ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:


Ο ΤΥΦΛΟΣ??ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΤΥΦΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΚΥΦΤΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΤΥΦΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΙΜΩΝΑΣ "ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ".
ΤΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΘΕΛΟΥΜΕ? ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΛΕΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΜΕ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ. ΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΥ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ



Και εγω ξερω φιλε μου χιλιαδες ανθρωπους σε ολο τον κοσμο που ποτε δεν βρηκαν το φως τους,που ποτε δεν περπατησαν,ποτε δεν θεραπευτηκαν απο μια αρρωστια ακομη και μετα απο ωρες προσευχης.Καθε χρονο χιλιαδες βρεφη σε ολον τον κοσμο πεθαινουν απο καποια αρρωστια.Εκει
που ειναι αγαπητε φιλε ο Θεος της αγαπης;Μηπως κρυβεται;
Οταν γινεται ενα θαυμα τοτε μιλατε για τον Θεο της αγαπης και οτι γνωριζετε την βουληση του,οταν ομως πεθαινει κανενα βρεφος απο αγνωστη ασθενεια τοτε λετε "αγνωστη η βουληση του Κυριου".

Αν ειναι να αποδιδει κανεις τα θαυματα σε καποιο Θεο τοτε δεν θα επρεπε να αποδιδετε και τα κακα πραγματα σε αυτον(σεισμους,θανατο βρεφων που δεν οφειλεται συμφωνα με την επιστημη σε ανθρωπινους παραγοντες);

Σας ερωτω λοιπον,γιατι μιλατε μονο οταν γινεται κατι καλο και με τα χιλιαδες αμετρητα περιστατικα δυστυχιας σιωπειτε;Σας ερωτω να μαθω και εγω;


Και κατι τελευταιο,ολα αυτα τα θαυματα για τα οποια μιλατε(που εγω τα αποδιδω στον εγκεφαλο και στις δυναμεις του ανθρωπου) πως εξηγειτε
οτι ειναι καταγραμμενα και στις αλλες θρησκειες(π.χ Ινδουισμο,Βουδισμο κ.λ.π);Αφου λετε καποιοι πως μονο με την χαρη του Θεου(σε αυτον που πιστευουν οι Χριστιανοι) γινονται τα θαυματα;


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 22/07/2004 16:56:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

EΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ. ΟΚ, ΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ ΑΦΘΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ. ΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ, ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΨΗ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. Ο ΤΥΦΛΟΣ??ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΤΥΦΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΚΥΦΤΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΤΥΦΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΙΜΩΝΑΣ "ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ".

Η τυφλότητα (τουλάχιστον ορισμένα είδη της) είναι αμιγώς νευρολογική
πάθηση, όπως ακριβώς και η παράλυση (πάλι ορισμένα είδη της). Δε
νομίζω ότι είναι εκτός της ακτίνας δράσης του εγκεφάλου. Δεν αποκλείω
φυσικά την περίπτωση θαύματος, όμως για ό,τι συνδέεται με τον εγκέφαλο
υπάρχει συνήθως φυσική εξήγηση (αν και μπορεί να μας διαφεύγει σε
αυτή τη φάση).

Πραγματικά εντυπωσιακό θα ήταν να πήγαινε στον Άγιο Παντελεήμονα
ένας ακρωτηριασμένος και να του έλεγε ο Γ. Σίμωνας "Μέχρι να βγεις
από την πύλη της εκκλησίας θα σου έχει φυτρώσει χέρι". Αυτό μάλιστα,
θα ήταν κάτι που χωρίς αμφιβολία θα ήταν θαύμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Το μόνο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω κάπως είναι το σημείο του junk95 για τα φάρμακα για το AIDS,όπου πράγματι ήμουν λίγο ασαφής.
Αγαπητέ μου,δεν...παραπονέθηκα για το ότι η επιστήμη δεν έχει βρεί το φάρμακο για το AIDS,αλοίμονο. Το σημείο αυτό αναφερόταν στην δυνατότητα για πρόσβαση του συνόλου της ανθρωπότητας σε κάποιες απο τις ωφέλιμες (τωρινές ή μελλοντικές) συνθήκες που επιφέρει η εξέλιξη της επιστήμης.Είναι συνέχεια της παραπάνω πρότασης.

ΟΚ, παρεξήγηση. Αλλά πρέπει να τονιστεί ότι ο τρόπος χρήσης των
επιστημονικών ανακαλύψεων δεν έχει σχέση με τη δυνατότητα της
επιστήμης να καταλήγει σε σωστά συμπεράσματα. Καταδικαστέο αν οι
φτωχές χώρες δεν έχουν πρόσβαση στο φάρμακο για τη Χ αρρώστια, αλλά
σε τελική ανάλυση το φάρμακο δουλεύει. Ξέρουμε ότι θεραπεύει
τη Χ αρρώστια, ή ότι τη θεραπεύει στο 77,62% των περιπτώσεων, ότι
παρασκευάζεται έτσι κι έτσι και ότι λειτουργεί για αυτούς και
αυτούς τους λόγους. Ανάλογη σιγουριά δε μπορείς να έχεις για καμία
θρησκεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis

athakandr πως οριζεις εσυ την ψυχη?

<<Ως το αντικείμενο που έχει την δυνατότητα να αισθάνεται κατ' αρχήν(αισθήσεις, συναισθήματα, θυμικό) αλλά και να σκέφτεται λογικά. Η φύση της ψυχής δεν μπορεί να είναι από ύλη γιατί η ύλη δεν μπορεί να αισθανθεί ούτε να σκεφτεί. Αν θα μπορούσε θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω το πως..!>>

αυτο που μου λες ονομαζετε νοημοσυνη

και εγω σαν θαυμα θα δεχομουν το να βγαλει καποιος καινουριο ακρο οπως λεει και ο junk95

VIKING υπα;ρχουν αναφορες για αθανατους στην ινδια και στην κινα που εμφανιζονται σε αυτους που θελουν αυτοι για να τους μαθουν αυτα που ξερουν
αν καποιος ελεγε δημοσια οτι εφτασε σε αυτο το επιπεδο
η θα τον κλειναν σε κανενα τρελοκομειο
η θα τον πετσοκοβανε για να δουν πως τα καταφερε και εφτασε σε αυτο το επιπεδο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Τώρα με την κλωνοποίηση, ο άνθρωπος μπορεί να πάρει ένα κύτταρο μιας γυναίκας και να το μετατρέψει σε έμβρυο στην αρχή και σε μια κανονικότατη γυναίκα μετά.
Η νέα γυναίκα μπορείς να υποστηρίξεις ότι δεν θα έχει ψυχή; Που μας οδηγεί όμως αυτό; Δεν μας οδηγεί ότι με την επέμβαση του ο άνθρωπος δημιούργησε μια νέα ψυχή σε ένα κύτταρο στο οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρξει ποτέ ψυχή; Άρα η ψυχή δεν είναι δώρο Θεού. Γιατί αν ήταν δώρο θεού, τί θεός θα ήταν από τη στιγμή που υπακούει στον άνθρωπο, και χαρίζει ψυχές κατά ανθρώπινη παραγγελία και εκτός της θέλησης του; Ώστε η ψυχή είναι μια κατάσταση-λειτουργία όπως θες πέστο, που παρουσιάζεται στην ύλη, μόλις αυτή βρεθεί σε ευνοϊκές και κατάλληλες συνθήκες.

Ενδιαφέρουσα η άποψή σου για την σύνδεση ψυχής με την ύλη... όμως ξέρουμε σίγουρα την ύπαρξη ψυχής? Και αν ναι, πως γίνεται να υποστηρίξουμε για την ύπαρξη της ψυχής του οποιουδήποτε κλωνοποιημένου έμβιου όντος??

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 22:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αν δεχτουμε πως υπαρχει ψυχη(για μενα δεν υπαρχει)τοτε πρεπει να πουμε ποια οντα εχουν ψυχη
γιατι αναλογα σε ποιο δωγμα εισαι εχεις και την αναλογη γνωμη
αλλοι λενε πως μονο ο ανθρωπος εχει ψυχη αλλοι λενε καθε μορφη ζωης
οποιο και απο τα 2 και αν δεχτουμε πρεπει να δεχτουμε οτι και οι κλωνοι εχουν ψυχη
αν δεν το δεχτουμε αυτο (απο την στιγμη που δεχομαστε οτι υπαρχει)
τοτε κανουμε τον κλωνο η μη ανθρωπο η μη ζωντανο ον

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 23:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
Πολύ ωραία, αγαπητή simori χαίρομαι που έχουμε αυτόν τον διάλογο και ίσως μέσω αυτού βρω και εγώ την άκρη του νήματος.

Βλέπω κατ’ αρχήν πως εστιάζεις την κριτική σου κυρίως στο ότι η οπτική μου είναι εγωιστική. Δηλαδή αυτό που βλέπεις σε μένα μέσα από τα λεγόμενά μου είναι κάποιος βαθμός εγωισμού.


quote:

παραβιάζοντας όμως την ίδια την φύση.. αν θέλεις το ίδιο το δημιούργημα εκείνου που λατρεύει...

Είναι όμως και αυτό μέσα στη φύση. Αν παραβιάσει νόμους της φύσης είναι βέβαιο ότι θα τιμωρηθεί το όποιο δημιούργημα και μετά θα μάθει να τους σέβεται εφόσον έχει πίστη σ’ αυτούς. Θα έχει γνώση.


quote:

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να δημιουργεί ερωτηματικά..
Αυτός είναι είναι ένας από τους λόγους που έρχομαι σε αντιπαράθεση με τον θεό που μοιάζει στον άνθρωπο.. έσω+έξω... και όπως είπα και παραπάνω.. δεν έχουμε ανακαλύψει τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο... ας μην δείχνουμε τόσο εγωκεντρικοί με το θέμα..

Δεν καταλαβαίνω από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα μέσα από τα λεγόμενά μου.
Φυσικά και δεν έχουμε ανακαλύψει τα πάντα σε αυτό τον κόσμο και γνώμη είναι ότι ουδέποτε (ή έστω ούτε στο πολύ μακρινό μέλλον) θα τα ανακαλύψουμε. Η πίστη όμως ότι θα τα ανακαλύψουμε όλα μας παρακινεί στην έρευνα. Και τι νομίζεις πως είναι αυτό που ερευνούμε αν όχι εκείνο που αποκαλούμε θεό.


quote:

Αυτά που αναφέρεις είναι σεβαστά.. και όχι άτοπα.. λογικά αλλά και υποκειμενικά.. Απλά.. κατα εμένα.. υπάρχουν και άλλα συμπεράσματα εκτός αυτών , καθώς και πολλά δεδομένα που δεν μπορώ να αρνηθώ.. όπως από την μία η δημιουργικότητα του ανθρώπου και από την άλλη η ασέβεια του ίδιου προς το οικοσύστημα και η καταστροφικότητα του/μας... (αυτά σχετικά με τον άνθρωπο)

Σαφώς και είναι υποκειμενικό. Τι είναι όμως αντικειμενικό; Ο φυσικός νόμος μήπως; Τα μαθηματικά βεβαίως. Η αδογμάτιστη λογική ίσως. Αγαπητή μου αν ο άνθρωπος γνώριζε πώς να μην καταστρέφει δεν θα υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει οτιδήποτε. Θα έμενε άπρακτος/ακίνητος. Δημιουργία και καταστροφή πάνε μαζί, χέρι-χέρι. Το βλέπεις και στη φύση.


quote:

Εσύ λες πως δεν χρειάζεσαι αποδείξεις για την ύπαρξη του θεού και εγώ θα απαντούσα πως δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξή του... όχι γιατί τον αρνούμε.. αλλά γιατί είτε υπάρχει είτε όχι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.. και αυτό είναι που μετράει για εμένα.. το δημιούργημα? θα πει κάποιος, οικοδόμημα? κάποιος άλλος, ζωή? κόσμος? σύμπαν? Όπως και να λέγεται..

Δε νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο τουλάχιστον σε επίπεδο συμπεριφοράς και σεβασμού απέναντι στη φύση για την οποία ενδιαφέρεσαι. Το να αμφισβητείς εκείνο που γενικά αποκαλούμε θεό είναι σα να αμφισβητείς το νόμο που γνωρίζεις. Η ασέβεια στο νόμο θα επιφέρει την τιμωρία/νέμεση. Πολλές από τις παραβιάσεις που αναφέρεις παραπάνω οφείλονται σ’ αυτήν την ασέβεια. Γνωρίζω το νόμο αλλά δεν το σέβομαι...


quote:

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν συνεχίζω να σκέφτομαι.. να αμφισβητώ , να αντιπαρέρχομαι, να ψάχνω.. μα είμαι ευχαριστημένη με αυτό το βήμα που έχω κάνει μέσα μου... όχι πως αισθάνομαι ότι δεν μου χρειάζεται ο θεός απαραίτητα, όχι πως αρνούμε απαραίτητα την ύπαρξή του, αλλά πως την αμφισβητώ αλλά και όλους αυτούς τους τρόπους που έχουμε μάθει να πιστεύουμε... Το βήμα μέσα μου με καλύπτει απόλυτα και ξορκίζει και όλα μου τα δαιμόνια... από εκεί και πέρα... δεν ξεχνάω πως είμαι άνθρωπος και έχω την ανάγκη να θυμάμε ότι ο κόσμος αυτός δεν ανήκει μόνον σε εμάς...

Εδώ δεν είναι ξεκάθαρη η άποψη σου. Θυμίζει χρησμό. Αισθάνεσαι ότι χρείαζεσαι το θεό, δεν τον αρνείσαι αλλά τον αμφισβητείς… Περίεργη σχέση είναι αυτή…Δε μας τα λες καλά…

Αν αμφισβητείς τους τρόπους που έχουμε μάθει να πιστεύουμε, δεκτόν και υποκειμενικό βεβαίως.


quote:

Δυστυχώς οι περισσότεροι νομίζουν πως ο κόσμος τους ανήκει...

Δυστυχώς, αλλά ποιος είμαι εγώ που θα τους κρίνω. Μήπως είμαι θεός; Είναι αυτό εγωιστικό; Υπό προϋποθέσεις σαφώς και δεν είναι εγωιστικό. Αλλά δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς το εννοείς.


quote:

Τί εννοείς όμως με αυτό?

quote:

Πως είσαι τόσο σίγουρη για την ουσία του θέματος; Γάτα είναι τελικά ο Mercury που έσπευσε να μας πει :




Μάλλον έκανα λάθος εκτίμηση. Νόμιζα πως ήθελες να κατευθύνεις τη συζήτηση κάπου συγκεκριμένα ή προσδοκούσες από τους άλλους συζητητές να επικεντρώσουν το ενδιαφέρον τους σε κατηγορίες εναντίων των θρησκειών.


Κατανοώ αυτή την άρνηση για την ύπαρξη θεού και τη μεγάλη αξία που δίνουμε στην επιστήμη και στον υλισμό ως μια βίαιη αντίδραση στην ανοησία της θεοκρατίας και του άκρατου θρησκευτικού φανατισμού. Είναι όμως και αυτή η αντίδραση υπερβολική. Μέτρο άριστον έλεγαν οι πρόγονοι και προσωπικά αυτό επιλέγω. Κάθε νέα επιστημονική ανακάλυψη μεγαλώνει την πίστη και τον θαυμασμό μου για την ομορφιά την τάξη και το μεγαλείο που βλέπω γύρω μου. Γνωρίζω το λόγο για τον οποίο θαυμάζω και αγαπώ αυτό που βλέπω και αισθάνομαι και δεν αγαπώ απλώς επειδή μου πούλησαν αγάπη κάποιοι έμποροι της πίστης μέσα στην άγνοια μου. (για να μπω στο κλίμα )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 23:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
quote:
Eσυ φιλε μου Noτι δεν κανεις υποθεσεις, οπως για την υπαρξη Θεου;
Εσυ πως οριζεις την εννοια του Θεου,τι σε κανει να πιστευεις οτι υπαρχει ενας δημουργος;Πως τον φανταζεσαι εσυ τον δημουργο;
Και επισης πως πιστευεις οτι εκδηλωνεται η αγαπη του Θεου για τον ανθρωπο;

Φίλε μου VIKING αν διαβάσεις τα μηνύματα μου και τα μηνύματα σου θα παρατηρήσεις ότι αυτός που προσπαθεί να αποδείξει, είσαι εσύ. Μη το πάρεις στραβά αυτό που σου γράφω.

Τώρα όσο αφορά τα υπόλοιπα ερωτήματα σου α)” Εσύ πως ορίζεις την έννοια του Θεού” δεν νομίζω να μπορεί να δοθεί ορισμός σε κάτι που πιστεύω πως είναι υπέρλογο
Β)” τι σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει ένας δημιουργός;’ έχω απαντήσει στο δεύτερο μήνυμα μου αυτού του θέματος
Γ)” Πως τον φαντάζεσαι εσύ τον δημιουργό;” ανώνυμο και άμορφο ον, oν άυλο, υπερκείμενο της ύλης το οποίο δεν ανακαλύπτεται αλλά αποκαλύπτεται στον άνθρωπο
Και Δ) Όσο για το πώς πιστεύω ότι εκδηλώνετε η αγάπη του Θεού για τον άνθρωπο (και όχι μόνο), θα μπορούσα να σου γράψω πολλά αλλά είμαι σίγουρος πως θα σου φανούν αστεία και δεν θα βοηθήσει πουθενά. Οπότε το αφήνω εδώ.


quote:
Γκλουρπ....

δυστυχώς, δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυτό..

Αλλά θα ήθελα να αμφισβητήσω το ίδιο το σενάριο.. χεχε.. πάλι την βρήκα την άκρη του νήματος....



Δεν ξέρω αν έχει άκρη αυτό το νήμα αλλά είμαι σίγουρος πως έχει πολλούς κόμπους.
Αν όντως έχεις βρει την άκρη, για λύσε μερικούς να δούμε πόσο ακόμα μακριά μπορεί να φτάσει.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 00:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING

quote:
Φίλε μου VIKING αν διαβάσεις τα μηνύματα μου και τα μηνύματα σου θα παρατηρήσεις ότι αυτός που προσπαθεί να αποδείξει, είσαι εσύ.
Μη το πάρεις στραβά αυτό που σου γράφω

Γεια σου φιλε Νοτι.Οχι βεβαια δεν το πηρα στραβα,δεν ειπες τιποτα προσβλητικο ή κακο.Απλως διαφωνω σε αυτο που λες.Εγω απλως ερωτηματα εθεσα και ανεφερα αυτα που πιστευω, δεν προσπαθησα να αποδειξω τιποτα.


quote:

Όσο για το πώς πιστεύω ότι εκδηλώνετε η αγάπη του Θεού για τον άνθρωπο (και όχι μόνο), θα μπορούσα να σου γράψω πολλά αλλά είμαι σίγουρος πως θα σου φανούν αστεία και δεν θα βοηθήσει πουθενά. Οπότε το αφήνω εδώ


Φιλε Νοτι σε καμια περιπτωση δεν θα θεωρησω αστεια αυτα που θα πεις,απλως θα εκφρασω την διαφωνια μου αν χρειαστει.Ειναι ομορφο να λεει καποιος αυτα που πιστευει,δεν υπαρχει λογος ντροπης.

Για αυτο αν δεν σου ειναι δυσκολο θα μπορουσες να μου απαντησεις στα ερωτηματα;


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 01:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Εν τω μεταξυ ας παραθεσω ενα ενδιαφερον αρθρο (τo oποιο δεν υιοθετω ) που βρηκα καπου στον ιντερνετ οπου ο συγγραφεας προσπαθει να συνδεσει την Ορφικη Θεογονια
με την επιστημονικες θεωριες(καλουτσικη προσπαθεια):


quote:

Στην κατά Ησίοδο Θεογονία στην Αρχή ήταν το Χάος. Μια κατάσταση άναρχη, όπου δεν υπήρχε φως, δεν είχε αρχή και ούτε και τέλος. Μετά και μαζί με το Χάος συνυπήρχε η Γαία και ο Έρως.
Το Χάος γέννησε την Νύκτα και το Έρεβος. Οι δύο αυτοί Θεοί με την επίδραση του Θεού Έρωτα (όχι τον υιό της Αφροδίτης), εγέννησαν τον Αιθέρα και την Ημέρα.
Η δε Γαία εγέννησε τον Ουρανό με τον οποίο με την επίδραση του Έρωτα αποκτάει τον Κρόνο και την Ρέα. Τα υπόλοιπα λίγο ως πολύ είναι γνωστά.

Στην Ορφική Θεογονία αντίστοιχα έχουμε τον χρόνο που είναι αποτέλεσμα του πρωταρχικού αιτίου του νόμου της κινήσεως και τον Χαώδη και άναρχο χώρο. Από την συνέργεια αυτών γεννάται το κοσμικό αυγό που περιέχει τα πάντα. Η ρήξη αυτού γεννάει τους θεούς και τον κόσμο.

Η σύγχρονη Φυσική, δέχεται ότι το Σύμπαν όπως το γνωρίζουμε, έχει σαν αρχή του την Μεγάλη Έκρηξη. Δημιουργείται έτσι από το αρχέγονο υπέρπυκνο σημείο όλη αυτή η ύλη και ενέργεια που υπάρχει σήμερα. Μαζί όμως δημιουργούνται και η σκοτεινή ενέργεια και ύλη οι οποίες αποτελούν το 96% της συνολικής ενέργειας και ύλης του Σύμπαντος.
Η κατάσταση πριν από την μεγάλη έκρηξη περιγράφεται ως απροσδιόριστη, χαώδης, με τους νόμους της Φυσικής να μην ισχύουν όπως τους ξέρουμε τώρα. Από την κατάσταση αυτή φεύγει το αρχικό σημείο, μετά από κάποια κβαντική ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ, η οποία οδηγεί στην έκρηξη και απαρχή των πάντων.
Με την δημιουργία της ΥΛΗΣ εμφανίζονται οι ελκτικές δυνάμεις που αρχίζουν να διαμορφώνουν την ύλη σε σχηματισμούς με δομή.
Δεν θα το επεκτείνω περισσότερο εδώ μιας και δεν είναι η πρόθεσή μου να παραθέσω την Κβαντική Θεωρία.
Είναι όμως φανερή πλέον η ΑΝΑΛΟΓΙΑ που υπάρχει μεταξύ της αρχαιοελληνικής πολυθεϊστικής Κοσμογονίας-Θεογονίας με την Σύγχρονη ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ θεωρία της δημιουργίας του Σύμπαντος.
Χάος - Αρχικό Σημείο, Γαία - Κοσμικό Αυγό - Ύλη κι Ενέργεια, Έρως - Ελκτικές δυνάμεις - "Ενοποιημένη θεωρία".
Θαρρεί κανείς πως οι αρχαίοι έλληνες ΓΝΩΡΙΖΑΝ και μας πέρασαν αυτή τη γνώση κωδικοποιημένη. Σήμερα με την τεχνική πρόοδο, μπορούμε να αποκωδικοποιήσουμε αυτή την κρυμμένη γνώση, και να δώσουμε ίσως απαντήσεις στα αρχέγονα ερωτήματα του ανθρώπου για την προέλευσή του και το νόημα της ύπαρξής του.
Όπως λέει και ο καθηγητής Δημήτρης Νανόπουλος, μέσα στα επόμενα 50 χρόνια είναι πιθανόν να έχουμε την διατύπωση της Ενοποιημένης Θεωρίας που θα δώσει οριστικά απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα.




"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 02:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
simori χρησιμοποίησα τον όρο ψυχή έτσι όπως την αντιλαμβάνεται ο Athakandr, απλά για να συνεννοούμαστε.
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη της ως ξεχωσιστή οντότητα άυλη, αιώνια, άφθαρτη κλπ. Το πολύ πολύ να την δεχτώ ως συνώνυμο της ζωής ή το προσδίδον ιδιότητα σε κάτι υπαρκτό. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy