ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Φίλε βίκινγκ εγώ πιστέυω πως όλοι οι τομείς πρέπει να συνδιέονται μεταξυ τους επιστίμη μύθοι και θρησκείες και κανένα μόνο του δεν εξηγηται. Πιστέυω πως δημιουργός είναι το σύμπαν και πως κάθετι που υπάρχεί χωρίς να αγνοώ την ύπαρξη του μπορεί να μετρηθεί πιστέυω πως δεν είναι δύνατό να υπάρχει Θεός δημιουργός γιατί αυτό θα είναι πάλι κάτι που υπάρχει θα είναι για εμένα το σύμπαν , πως μπορεί κάτι να υπάρχει από το κενό από κάπου πρέπει να άρχισε και εγώ πιστέυω πως το σύνπαν πάντα υπήρχε δεν πιστέυω πως ένα ίδος φανταστικού Θεού ήρθε και το δημιούργησε αυτό το σύνπαν αν κάτι το δημιούργησε πρέπει αυτό πάντα να υπήρχε και αυτό είναι το σύνπαν η Θεός εαν Θέλεις το μόνο λογικό είναι πως κάτι πάντα υπήρχε και αλάζει μορφή με ένα τρόπο που προσπαθούμε να καταλάβουμε πάντως με το ίδιο τρόπο που η φύση είναι μέρος του σύνπαντος έτσι και εμείς πιστέυω στο πρώτο ερώτημα σου πως απο το τίποτα τίποτα δεν γεννήται αλλάζει όμως δραστικά.

Οι μάυρες τρίπες δεν μπόρεσα ακόμα να τις καταλάβω άν γενιούνται από νεκρά αστέρια και εάν έχουν τόση ισχιρή δύναμη με κάποιες αλαγές ίσως να γίνουν και πάλι αστέρια , πως σου φαίνεται λοιπόν αυτή η αβάσιμη θεωρία ;

Αυτό το τελευταίο απόσπασμα που έγραξες το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν είναι και πολύ κατανοητό . Πάντως κατά την άποψη μου οι νόμοι δεν αποκλεόνται αλλά παρακάπτονται με κάπιον τρόπο αφού οι διάφοροι νόμοι είναι αρχές κάποιων φαινομένων και κάποιων στοιχείων και κάποιον καταστάσεων αφού όμως ότι υπάρχει στο σύνπαν υπάρχει δεν υπάρχει κενό αυτός ο νόμος δεν μπορεί να ξεπεραστεί. πιστέυώ πως αλοιώνοντας κάποιες καταστάσεις μπορείς να ξεπεράσεις πολούν νομους


Υπάρχει Θεός ;

Το σύνπαν πάντως είναι η πιο ισχυρή δύναμη που υπάρχει αν υπάρχει Θεός πρέπει να απαντήσουμε στον εαυτό μας τι είναι Θεός για εμένα αρκεί να κοιτάξω γύρω μου να δώ τι υπάρχει να κοιτάξω στα αστέρια να αναρωτειθώ τι ζητώ να μάθω και να απαντίσω την ερώτηση.

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 00:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης

quote:

Οι μάυρες τρίπες δεν μπόρεσα ακόμα να τις καταλάβω άν γενιούνται από νεκρά αστέρια και εάν έχουν τόση ισχιρή δύναμη με κάποιες αλαγές ίσως να γίνουν και πάλι αστέρια , πως σου φαίνεται λοιπόν αυτή η αβάσιμη θεωρία ;

Προσωπικά μου φαίνεται πιο πιθανή από τη θεωρία που πρεσβεύει ένα συνεχώς διαστελόμενο σύμπαν το οποίο κάποτε θα καταλήξει αραιό «χωρικά» (δεν θα μπορεί να υπάρξει ύλη με συνοχή στο χώρο) απόλυτα παγωμένο και διάσπαρτο με μαύρες τρύπες που θα απορροφούν η μια την άλλη εώς ότου εξατμιστούν και αυτές για να καταλήξουμε στο απόλυτο τίποτα.
Και μου φαίνεται πιο πιθανή η θεωρία σου γιατί στηρίζεται σε μια αρχή που βλέπουμε παντού στο σύμπαν. Τη γέννηση, το Θάνατο και ξανά πάλι από την αρχή. Μήπως αυτή η αρχή είναι αναγκαία για να μη καταλήξουμε στην πλήρη εντροπία/στην πλήρη χαλαρότητα/πλαδαρότητα; Και από που υποκινείται αυτή η αρχή; Θα ανακαλύψουν λέει το φάρμακο για την αθανασία. Και δεν θα πεθάνουν μετά από πλήξη;

Σχετικά με το θέμα μιας και μιλάμε για επιστημονικές εξηγήσεις και αλήθειες νομίζω πως πρέπει να κάνουμε μια διάκριση κάπου εδώ. Η κοσμολογία δεν είναι ακριβώς επιστήμη αλλά ένας διανοητικός στοχασμός που χρησιμοποιεί κάποιες επιστημονικές μεθόδους και τη λογική για να απαντήσει σε ένα πρόβλημα αρχής, να βρει την αρχική αιτία όλων. Δεν είναι λοιπόν επιστήμη αλλά περισσότερο φιλοσοφικός στοχασμός που προσωπικά θα έλεγα ότι κάνει(sorry)χαμηλές πτήσεις γιατί προσπαθεί να προσεγγίσει αυτή την αρχή μέσα από καθαρά υλιστικές αρχές, στείρος από πνευματικότητα. Για αυτό τον λόγο πέφτει σε παγίδες (όπως η παραπάνω με το συνεχώς διαστελόμενο σύμπαν) που καμιά σχέση δεν έχουν με αυτό που βλέπουμε γύρω μας και άνω και δεν μπορούν να συγκινήσουν μαζικά τους ανθρώπους/ να δώσουν μιά προοπτική και ένα νόημα στη ζωή τους.

Δεν έχουν λοιπόν να φοβούνται τίποτα εκείνοι που μονοπωλούν τα θρησκευτικά πιστεύω μας (μπορεί να χαμογελούν κιόλας με αυτά που διαβάζουν). Λίγο να εκσυγχρονιστούν και άντε να τους πιάσεις μετά.


Edited by - Δημήτρης on 28/07/2004 00:22:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 01:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Λοιπόν όταν μιλάω για σεβασμό εννοώ σεβασμό και όχι φόβο. Σεβασμός όπως σέβομαι ένα μεγαλύτερο σε ηλικία ή όπως σέβεται το παιδί το γονιό του/ ο σύντροφος τη σύντροφο κλπ. Αν καταργήσουμε αυτόν το σεβασμό τι μπορεί να συμβεί στην κοινωνία που ζούμε ; Θα έρθουν τα πάνω κάτω, αυθαδιάζοντας θα κάνει ο καθ’ ένας ότι θέλει. Στις οικογένειες συνήθως όταν οι γονείς δεν μπορούν να εμπνεύσουν τον σεβασμό, εμπνέουν το φόβο προκειμένου να κρατήσουν κάποια συνοχή. Κάτι ανάλογο πρέπει να συμβαίνει και σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Σέβομαι κάτι που βλέπω ότι υπάρχει, βλέπω τα αποτελέσματά του αλλά δεν μπορώ να δω τις αιτίες του. Το προσεγγίζω με σεβασμό και θαυμασμό, όχι με υπεροψία. Όταν βρω τις αιτίες του έχω γνώση. Θα γνωρίζω και την αιτία και το αποτέλεσμα. Αυτό δεν μπορεί να με καταστρέψει. Η ασέβεια όμως και η υπεροψία μπορεί.

Σχετικά με την καταστροφή/δημιουργία. Δες το λίγο ευρύτερα και όχι μέσα από την οπτική της απληστίας μόνο (που είναι έλλειψη σεβασμού παρεμπιπτόντως). Δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις εδώ. Ακόμα και τα πιο ασήμαντα πράγματα που κάνουμε προκαλούν κάποια καταστροφή. Από τη στιγμή που κινούμαστε καταστρέφουμε και δημιουργούμε. Και η φύση το ίδιο κάνει πέρα από τη γέννηση και το θάνατο υπάρχει και ο βίαιος θάνατος ή καταστροφή. Πάρε για παράδειγμα έναν σεισμό, την πτώση ενός αστεροειδούς, μια θεομηνία, την διάλυση ενός άστρου από μια μαύρη τρύπα και άπειρα άλλα.


Συγνώμη για την καθυστέρηση φίλε Δημήτρη..

quote:
Σέβομαι κάτι που βλέπω ότι υπάρχει, βλέπω τα αποτελέσματά του αλλά δεν μπορώ να δω τις αιτίες του

Αυτά τα αποτελέσματα εννοώ και εγώ πως πρέπει να σεβόμαστε.. όποια και εάν είναι η αιτία.. Από σεβασμό όμως και όχι από φόβο..
Το μικρό παιδί σταματάει κατά την άποψή μου να σέβεται τον πατέρα του όταν του εμπνέει φόβο.. τότε ο σεβασμός δεν είναι πραγματικός μα πλασματικός.. Ο σεβασμός εμπνέεται από σεβασμό κατά την γνώμη μου , αν και δεν είναι επί του παρόντος..

Εσύ ίσως το ονομάζεις Θεό εγώ ίσως σύμπαν..ίσως φύση.. κάτι άλλο.. όμως ένα είναι αυτό που μετράει.. πως όλοι βλέπουμε αυτό που υπάρχει..και σε αυτο αναφέρομαι..
Νομίζω πως αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνεται μέσα μας..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 01:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Σχετικά με την καταστροφή/δημιουργία. Δες το λίγο ευρύτερα και όχι μέσα από την οπτική της απληστίας μόνο (που είναι έλλειψη σεβασμού παρεμπιπτόντως). Δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις εδώ. Ακόμα και τα πιο ασήμαντα πράγματα που κάνουμε προκαλούν κάποια καταστροφή. Από τη στιγμή που κινούμαστε καταστρέφουμε και δημιουργούμε. Και η φύση το ίδιο κάνει πέρα από τη γέννηση και το θάνατο υπάρχει και ο βίαιος θάνατος ή καταστροφή. Πάρε για παράδειγμα έναν σεισμό, την πτώση ενός αστεροειδούς, μια θεομηνία, την διάλυση ενός άστρου από μια μαύρη τρύπα και άπειρα άλλα

μα για την καταστροφή από την έλλειψη σεβασμού μιλάω που δημιουργεί ο άνθρωπος από την έλλειψη κατανόησης, από την έλλειψη γνώσης και από την υπεροψία του και την ματαιοδοξία του και όχι εκείνη που υπάρχει μέσα στην φύση...

Φιλικά....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 28/07/2004 01:25:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 02:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σου φιλε O ΕΛΛΗΝΑ.


quote:

Πιστέυω πως δημιουργός είναι το σύμπαν και πως κάθετι που υπάρχεί χωρίς να αγνοώ την ύπαρξη του μπορεί να μετρηθεί πιστέυω πως δεν είναι δύνατό να υπάρχει Θεός δημιουργός γιατί αυτό θα είναι πάλι κάτι που υπάρχει θα είναι για εμένα το σύμπαν , πως μπορεί κάτι να υπάρχει από το κενό από κάπου πρέπει να άρχισε και εγώ πιστέυω πως το σύνπαν πάντα υπήρχε δεν πιστέυω πως ένα ίδος φανταστικού Θεού ήρθε και το δημιούργησε αυτό το σύνπαν αν κάτι το δημιούργησε πρέπει αυτό πάντα να υπήρχε και αυτό είναι το σύνπαν η Θεό

Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.Καταρχην και εγω πιστευω οπως και εσυ πως δεν υπαρχει Θεος δημουργος.


quote:
Οι μάυρες τρίπες δεν μπόρεσα ακόμα να τις καταλάβω άν γενιούνται από νεκρά αστέρια και εάν έχουν τόση ισχιρή δύναμη με κάποιες αλαγές ίσως να γίνουν και πάλι αστέρια , πως σου φαίνεται λοιπόν αυτή η αβάσιμη θεωρία ;

Οχι ακριβως,οι "σταχτες" απο την εκρηξη του αστρου θα αποτελεσουν υλη για την δημουργια νεων αστρων.

Αλλα για να τα δουμε ενα ενα.

Oταν ενα αστρο πεθαινει,μπορει να καταληξει σε μια απο τις τρεις μορφες που ειναι Λευκος Νανος,αστερας νετρονιων και η τριτη μορφη που μπορει να καταληξει ειναι η μαυρη οπη.Το ποσο θα ζησει ενα αστρο
εξαρταται απο την μαζα του.Ο λευκος νανος δεν εχει πηγη ενεργειας και σιγα σιγα κρυωνει και σβηνει,αλλαζοντας απο λευκος σε κιτρινος,μετα πορτοκαλης και τελος κοκκινος πριν γινει μια μαυρη,κρυα σφαιρα.

Αλλα τα αστρα που γινονται μαυρες τρυπες εχουν πολυ μεγαλη μαζα.
Οι αστρονομοι πιστευουν οτι εχουν ανακαλυψει μια μαυρη τρυπα μεσα στο γαλαξια μας στον αστερισμο του Κυκνου που ειναι ισχυρη πηγη ακτινων Χ.Ο Κυκνος Χ-1 πρεπει να αποτελειται απο εναν υπεργιγαντα και μια μαυρη τρυπα με μαζα 10 Ηλιων.


Ο Ηλιος μας συμφωνα με τους επιστημονες που η ηλικια τωρα ειναι 4,6 δισεκατομμυρια ετη δεν θα υποστει καμια μεταβολη μεχρι να γινει 10 δισεκατομμυρια ετων.Τοτε το υδρογονο του πυρηνα του
θα εχει σχεδον εξαντληθει και θα εχει σχηματιστει ενας πυρηνας Ηλιου.
Οταν οι πυρηνικες αντιδρασεις σταματησουν και δεν εκπεμπεται ενεργεια,
τιποτα δεν θα μπορει να συγκρατησει τη βαρυτητα που θα κανει τον
πυρηνα να συμπυκνωθει και να γινει θερμοτερος.Αυτη η θερμοτητα θα
κανει τα αραια εξωτερικα στρωματα να διασταλουν περα απο τις τροχιες
των εσωτερικων πλανητων.Ο Ηλιος μας θα ειναι πλεον ενας κοκκινος
γιγαντας,θα ειναι 100 φορες πιο μεγαλος απο οτι ειναι τωρα και θα
"καταπιει" τον Ερμη,την Αφροδιτη και ισως την Γη.Αυτο που θα εχει απομεινει θα ειναι ενας λευκος νανος.
Τα αστρα λοιπον μετα απο μια συντομη ζωη μερικων εκατομμυριων ετων,εκρηγνυνται σαν σουπερνοβα και σκορπιζονται στο διαστημα.Ο Πυρηνας τους ομως μπορει λοιπον να επιβιωσει σαν αστερας νετρονιων ή σαν μαυρη τρυπα.


Οι "σταχτες" της εκρηξης απλωνονται στο διαστημα και γινονται πρωτη υλη για την επομενη γενια αστρων.(Αρα ισως φιλε μου, καθε τι που πεθαινει να σημαινει μια νεα ζωη.Αραγε να γινεται το ιδιο και με τον ανθρωπο(οπως συμβαινει με τα αστρα),αναρωτιεμαι;).Μηπως τελικα τα παντα απο το συμπαν,τα αστρα μεχρι τον ανθρωπο ακολουθουν εναν αεναο κυκλο επαναληψεων,ζωη-θανατος-ζωη-θανατος και ουτω καθεξης;

quote:
Προσωπικά μου φαίνεται πιο πιθανή από τη θεωρία που πρεσβεύει ένα συνεχώς διαστελόμενο σύμπαν το οποίο κάποτε θα καταλήξει αραιό «χωρικά» (δεν θα μπορεί να υπάρξει ύλη με συνοχή στο χώρο) απόλυτα παγωμένο και διάσπαρτο με μαύρες τρύπες που θα απορροφούν η μια την άλλη εώς ότου εξατμιστούν και αυτές για να καταλήξουμε στο απόλυτο τίποτα.



quote:
Την θεωρία με τα παράληλα σύμπαντα δεν την εχω καταλάβει παρόλο που κατα καιρούς σε διάφορα μέρη καταλαμβα΄΄ινω μέρη της .


Υπαρχει λοιπον η θεωρια των πολλων κοσμων που ειναι μαθηματικη πολυπλοκη θεωρια που διατυπωθηκε απο τον Χιου Εβερετ(1957) και που στηριζεται σε δυο βασικες υποθεσεις.
Η πρωτη ειναι οτι η «κυματοσυναρτηση» εκτος απο το να κωδικοποιει ολες τις πληροφοριες για ενα αντικειμενο,εχει μια αντικειμενικη υπαρξη,ανεξαρτητη απο τον
παρατηρητη,και ταυτιζεται στην πραγματικοτητα με το αντικειμενο.Η δευτερη ειναι οτι
η κυματοσυναρτηση υπακουει παντα στην στην ιδια κυματικη εξισωση,ακομα και στην
διαρκεια της παρατηρησης,με τον παρατηρητη να μην παιζει κανεναν ιδιαιτερο ρολο στη θεωρια και να μην προκαλει καμια καταρευση της κυματικης συναρτησης.Η θεωρια των πολλων κοσμων υποστηριζει οτι ολα τα κβαντικα ενδεχομενα ειναι πραγματικα και πραγματοποιουνται σε ισαριθμους κοσμους του «υπερχωρου».Με αλλα λογια καθε φορα
που το Συμπαν αναγκαζεται να επιλεξει αναμεσα σε ενα πληθος διαφορετικων ενδεχομενων,τα πραγματοποιει ολα.Χωριζεται δηλαδη σε ισαριθμα συμπαντα με αντιστοιχους παρατηρητες που παρατηρει ο καθενας την πραγματοποιηση ενος απο αυτα τα ενδεχομενα νομιζοντας οτι αυτος ειναι που προκαλεσε την καταρρευση της κυματικης συναρτησης σε μια μοναδικη κβαντικη δυνατοτητα.Δεν υπαρχει επομενως ενα μελλον,αλλα πολλα μελλοντα,οσα και τα δυνατα ενδεχομενα.Το τελικο αποτελεσμα των διακλαδουμενων επιλογων ειναι μια απειρη ακολουθια «παραλληλων» κοσμων που δεν επικοινωνουν μεταξυ τους..Αν καθε αποφαση που παιρνουμε επηρεαζει το μελλον μας,τοτε σιγουρα θα πρεπει να υπαρχουν απειρα μελλοντα.Αν πεθανουμε σε ενα ατυχημα,συμφωνα με την θεωρια,σε εναν αλλο κλαδο της πραγματικοτητας το ατυχημα
δεν συνεβη και εξακολουθουμε να ζουμε.Μπορει το Β Παγκοσμιο Πολεμο να φαινεται
στον κοσμο μας οτι τον κερδισαν οι Συμμαχοι,αλλα σε εναν αλλον παραλληλο κοσμο τον εχει κερδισει ο Αξονας.Συμφωνα με την θεωρια που εξεταζουμε ο καθενας απο μας
εχει ενα ή περισσοτερα αντιγραφα σε αλλα συμπαντα


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 28/07/2004 02:27:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Συγνώμη που δεν απάντησα ως τώρα φίλε βίκινγκ ας δω λοιπον το θέμα από τη δική μου σκοπία. Βλέπω πως έχεις μεγάλες γνώσεις επί του θέματος αυτό με τον ήλιο και την πορία των αστρών πως αλάζουν το έχω δει παλιά στην τηλεόραση ,φυσικά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες.

Πιστέυω πάντος πως μετά από τον θάνατο γενιέτε ζωή και πεθένουμε με τέτιο τρόπο που να γενιέται ζωή μετά τον θάνατο πχ η φύση μπορεί να επεξεργάζεται έτσι τα σώματα μας. Τί συμβαινεί όμως μετά τον θάνατο πνευματικά τι σχέση έχουν αυτά είναι ένα αναπάντητο ερώτημα πάντως μετά από τον θάνατο δημιουργίται ζωή όπως αναφέρει το παράδειγμα σού με τον τρόπο που λειτουργεί το συν-παν θα υπάρχει ζωή για πάντα.

Την θεωρία των παράλιλων κόσμων την έχω ξανακούσει αλλά ποτέ γραμένη αναλυτικα ποτέ δεν την πολύ κατάλαβα. Δεν την κατάλαβα επειδή δεν γνωρίζω που στηρίζεται αυτή η θεωρία και που υπάρχουν αυτές οι παράληλες διαστάσεις και πως μπορεί ο άξονας να κέρδιζε τον δέυτερο παγκόσμιο πόλεμο αν η ιστορία του ανθρώπου έχει σχέση με τις επιλογές που κάνει το μέλον δεν μπορει να είναι προκτισμένο αλλά το κτίζουμε εμείς . Για να είναι αληθινή αυτή η θεωρία πρέπει για κάποιον λόγο το σύνπαν να δημιουργεί διαφορετικές καταστάσεις σε κάθε διάσταση για να αλάξει ο άνθρωπος τις αποφάσεις του και το μέλλον του , οι παράληλες διαστάσεις θα ήταν άπειρες . Επίσης όπως λες ότι κάνουμε σε αυτόν τον κόσμο δεν επιρεάζει τον άλλο , πως συνδέονται τότε και πως έχουμε ενδείξεις πως υπάρχουν ;
Επίσης τον συν παν είναι μία οντότητα πως μπορεί να μοιράζει τον εαυτό του και εάν λειτουργει το σύναπαν με μία κανονική διαδικασία όπως περίγραξες με τα αστέρια πως μπορεί αυτό να είναι διαφορετικό με τις παράληλες διαστάσεις πως μπορεί το σύνπαν να είναι διαφορετικό και ο κόσμος επακόλουθα αν δεν μπορει να έχει διαφορετική γραμμή γεγονότων στο σύνπαν αν αυτά δημιουργούνται από μια προκαθορισμένη σειρά . Η θεωρία των παράληλών διαστάσεων λοιπόν θα είναι κάπως δύσκολή να αποδειχτεί γιατι ένα αντικείμενο , κάτι που υπάρχει δεναλάζει το είναι του από τον παρατητρητή

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

Συγνώμη που δεν απάντησα ως τώρα φίλε βίκινγκ ας δω λοιπον το θέμα από τη δική μου σκοπία. Βλέπω πως έχεις μεγάλες γνώσεις επί του θέματος αυτό με τον ήλιο και την πορία των αστρών πως αλάζουν το έχω δει παλιά στην τηλεόραση ,φυσικά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες.


Γεια σου φιλε O ΕΛΛΗΝΑ και χαιρομαι που κανω διαλογο μαζι σου.Και εγω καμια φορα μπορει να μην απανταω στο φορουμ για καποιο διαστημα διοτι μπορει να λειψω αλλα να σαι βεβαιος οτι οταν γυρισω θα απαντησω.

Ευχομαι μια και εισαι απο την Κυπρο να λυθει καποτε το Κυπριακο και να δικαιωθουν τα πολλα θυματα που ειχατε στο παρελθον.


Δεν θεωρω οτι εχω τιποτα γνωσεις φοβερες,απλως λιγο να κατσει κανεις να διαβασει καποια βιβλια επι του θεματος μαθαινεις,αλλωστε πολλα που παρεθεσα ειναι απο αρθρα και οχι δικα μου,παντως σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.


quote:
Την θεωρία των παράλιλων κόσμων την έχω ξανακούσει αλλά ποτέ γραμένη αναλυτικα ποτέ δεν την πολύ κατάλαβα. Δεν την κατάλαβα επειδή δεν γνωρίζω που στηρίζεται αυτή η θεωρία και που υπάρχουν αυτές οι παράληλες διαστάσεις και πως μπορεί ο άξονας να κέρδιζε τον δέυτερο παγκόσμιο πόλεμο αν η ιστορία του ανθρώπου έχει σχέση με τις επιλογές που κάνει το μέλον δεν μπορει να είναι προκτισμένο αλλά το κτίζουμε εμείς . Για να είναι αληθινή αυτή η θεωρία πρέπει για κάποιον λόγο το σύνπαν να δημιουργεί διαφορετικές καταστάσεις σε κάθε διάσταση για να αλάξει ο άνθρωπος τις αποφάσεις του και το μέλλον του , οι παράληλες διαστάσεις θα ήταν άπειρες . Επίσης όπως λες ότι κάνουμε σε αυτόν τον κόσμο δεν επιρεάζει τον άλλο , πως συνδέονται τότε και πως έχουμε ενδείξεις πως υπάρχουν ;
Επίσης τον συν παν είναι μία οντότητα πως μπορεί να μοιράζει τον εαυτό του και εάν λειτουργει το σύναπαν με μία κανονική διαδικασία όπως περίγραξες με τα αστέρια πως μπορεί αυτό να είναι διαφορετικό με τις παράληλες διαστάσεις πως μπορεί το σύνπαν να είναι διαφορετικό και ο κόσμος επακόλουθα αν δεν μπορει να έχει διαφορετική γραμμή γεγονότων στο σύνπαν αν αυτά δημιουργούνται από μια προκαθορισμένη σειρά . Η θεωρία των παράληλών διαστάσεων λοιπόν θα είναι κάπως δύσκολή να αποδειχτεί γιατι ένα αντικείμενο , κάτι που υπάρχει δεναλάζει το είναι του από τον παρατητρητή


Eυλογες οι αποριες σου.Και εμενα με προβληματιζουν αυτα τα ερωτηματα.
Ειναι βεβαιον οτι δε μπορει κανενας επιστημονας να αποδειξει(ακομη) τη θεωρια περι παραλληλων συμπαντικων πραγματικοτητων, ομως θεωρω αρκετα πιθανο να ειναι υπαρκτα.



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 28/07/2004 20:51:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 23:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

Συγνώμη για την καθυστέρηση φίλε Δημήτρη..

Κανένα πρόβλημα αγαπητή simori σε καταλαβαίνω..

quote:

Το μικρό παιδί σταματάει κατά την άποψή μου να σέβεται τον πατέρα του όταν του εμπνέει φόβο.. τότε ο σεβασμός δεν είναι πραγματικός μα πλασματικός.. Ο σεβασμός εμπνέεται από σεβασμό κατά την γνώμη μου , αν και δεν είναι επί του παρόντος..

Νομίζω πως είναι επί του παρόντος αλλά ας το πάρει το ποτάμι..


quote:

Νομίζω πως αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνεται μέσα μας..

Έχεις δίκιο, αυτό πρέπει να είναι το πρώτο βήμα. Δεν το είχα δει έτσι.. σ'ευχαριστώ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 23:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Ryche χαιρετα Simoril

λες:


quote:
μα για την καταστροφή από την έλλειψη σεβασμού μιλάω που δημιουργεί ο άνθρωπος από την έλλειψη κατανόησης, από την έλλειψη γνώσης και από την υπεροψία του και την ματαιοδοξία του και όχι εκείνη που υπάρχει μέσα στην φύση...


Ισως η σκοπια που βλεπουμε τον ανθρωπο να ειναι λαθεμενη.Ο ανθρωπος ειναι αποτελεσμα της φυσης.Ολο το συμπαν παιρνει μερος στην δημιουργια καθε οντος/δηλ.η φυση δημιουργει τον εαυτο της...
Ο ανθρωπος ειναι η φυση αυτοπροσωπος!

Αρα η ελλειψη κατανοησης και η υπεροψια για την οποια μιλας μπορει να ειναι εντελως ασχετη.
Η φυση ισως χρησιμοποιει τα δημιουργηματα της για να αυτοκαταστρεφεται/ανανεωνεται.
Η ματια μας ειναι εγωκεντρικη.Νομιζουμε οτι αν καταστρεψουμε τον πλανητη γη και κατ επεκταση τους εαυτους μας<γιατι αυτο μας νοιαζει πιο πολυ> θα αλλαξει κατι στο συμπαν.Τιποτα απολυτως/η φυση θα επιβιωση παλι.

Να το πω και καπως αλλιως?Η φυση μιλαει μεσα μας και φυτευουμε δεντρα.
Η φυση παλι μιλαει μεσα μας και καιμε τα δεντρα.
αυτοι που φυτευουν δεντρα ειναι και οσοι τα καινε.
Μερικες φορες τεινω να πιστευω οτι ο ανθρωπος ειναι εντελως αθωος.
Ισως ειναι ερμαιο των συμπαντικων δυναμεων...

οσο για το κυριο θεμα του τοπικ θα ηθελα να επισημανω το εξης.

Ο θεος ειναι το μονο πραγμα ως τωρα που αντιτιθεται στο πεδιο της υπαρξης/αν υπαρχει γιατι κρυβεται?
δεν νομιζω σε πειριπτωση που υπαρχει θεος να χρειαζεται πιστους.
θεος δημιουργος ή θεος επινοημενος?

Ελεγε ο Νιτσε οτι απο τοτε που πεθανε ο θεος η μοναξια μοιαζει αφορητη.

ετσι εδειχνε την πηγη της πιστης μας.
Ξαναρωτω μημπως ο θεος ειναι εννοια επινοημενη?
Οπως και πληθος αλλων πραγματων που ο ανθρωπος εφευρισκει?
Βλεπε π.χ μαθηματικα...

καλησπερα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:12:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ελεγε ο Νιτσε οτι απο τοτε που πεθανε ο θεος η μοναξια μοιαζει αφορητη.

και ο Σταντάλ ότι "Η μόνη διακιολογία που έχει ο Θεός είναι ότι δεν υπάρχει..."


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
Μηπως εχουμε πολλες ξανθιες στο φορουμ;


quote]

VICKING ΓΥΡΙΣΑ!! ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΗ!!ΑΧ Η ΜΥΚΟΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΣΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΑΡΧΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΘΙΑ...ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ! ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΘΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ!! (ΧΜ...)
ΛΟΙΠΟΟΟΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ... ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΤΛ...
ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ " ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...." ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ! ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ.. ΠΩΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ.. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΦΥΓΩ..ΚΑΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ (ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ) ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ Η ΜΠΑΛΑ, ΟΤΙ ΑΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ, ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ, ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ... Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ, ΣΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ, ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ, ΟΛΗ Η ΚΤΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ "ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΓΙΑ ΜΑΣ". ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΤΟΥ. ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ !! ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ: ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ, ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ! ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΣΟ, ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΝΩ. ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ Ο ΥΙΟΣ ΥΠΕΦΕΡΕ! ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΓΙΟ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ!! ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ! ΕΣΥ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ (ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ) ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ!! ΣΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ!!!! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...ΑΦΗΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΝΕΟΙ.. Ο ΘΕΟΣ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ!!

ΑΥΤΑΑΑΑ!! ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΣΑΙ MY FAVORITE ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ!



quote:


quote:


Βλεπω αδυνατεις να απαντησεις.Λογικο ειναι,εδω δεν μπορει η Εκκλησια να απαντησει.Ειναι προφανως κατι που αισθανεσαι,δηλαδη νιωθεις οτι ο Θεος ειναι Παναγαθος.Okay,σεβαστο.


quote:
Δυστυχώς π΄ρπει να φύγω!! Σε μια βδομάδα θα επικοινωνήσω για΄τι πάω Μύκονο. Οταν γυρίσω θα σου εξηγήσω πολλά!
! Φιλιά τα λέμε

KAΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ!



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 23/07/2004 18:20:41

Edited by - VIKING on 23/07/2004 18:23:06


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
Μηπως εχουμε πολλες ξανθιες στο φορουμ;


quote]

VICKING ΓΥΡΙΣΑ!! ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΗ!!ΑΧ Η ΜΥΚΟΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΣΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΑΡΧΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΘΙΑ...ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ! ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΘΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ!! (ΧΜ...)
ΛΟΙΠΟΟΟΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ... ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΤΛ...
ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ " ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...." ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ! ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ.. ΠΩΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ.. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΦΥΓΩ..ΚΑΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ (ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ) ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ Η ΜΠΑΛΑ, ΟΤΙ ΑΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ, ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ, ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ... Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ, ΣΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ, ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ, ΟΛΗ Η ΚΤΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ "ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΓΙΑ ΜΑΣ". ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΤΟΥ. ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ !! ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ: ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ, ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ! ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΣΟ, ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΝΩ. ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ Ο ΥΙΟΣ ΥΠΕΦΕΡΕ! ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΓΙΟ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ!! ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ! ΕΣΥ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ (ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ) ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ!! ΣΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ!!!! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...ΑΦΗΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΝΕΟΙ.. Ο ΘΕΟΣ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ!!

ΑΥΤΑΑΑΑ!! ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΣΑΙ MY FAVORITE ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]
KAI ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΛΛΙΩΣ" ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΡΜΙΚΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ....ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ? ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΜΥΑΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΞΙΧΝΙΑΣΕΤΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ? ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΤΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ! ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ. Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ? ΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ? ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ. ΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΜΕΙΟΝ ΑΠΕΙΡΟΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ, ΜΕΤΑΤΡΕΨΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΑΡΝΗΣΗ ΣΕ ΔΥΝΑΜΗ! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ, ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΑΣ "ΒΛΕΠΕΙ" ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jimazz
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 16:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jimazz
Δηλαδή αν κάποιος άνθρωπος (ανεξαρτήτου ηλικίας-φύλλου-εθνικότητας-θρησκείας κλπ) που ας πούμε "χτυπήθηκε" από καρκίνο, και οι γιατροί δεν του δίναν καμία ελπίδα, προσευχήθηκε στον δικό του Θεό και έγινε καλά , είναι δυνατόν να μην πιστεύει, αλλά άντε να σου αποδείξει την ύπαρξη του Θεού του. Αντίστοιχα αν δεν εισακουστούν οι προσευχές του άντε να του αποδείξεις οτι υπάρχει ο Θεός..
Συμφωνώ κι εγώ με αυτό που έγραψε ο Mc
“Το αν υπάρχει Θεός, θα το απαντήσεις μόνος σου στον εαυτό σου.”
O καθένας ανάλογα με τα βιώματα του, το ανήσυχο πνεύμα του, τους συμβιβασμούς του κλπ ή φτιάχνει τον δικό του Θεό ή απορρίπτει την ιδέα ή αγωνίζεται να βρει τη λύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 18:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σου MC και χαιρομαι που σε ξαναβλεπω.


quote:
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Η υπαρξη του Ιησου ως ιστορικο προσωπο ειναι κατι που δεν εχει αποδειχθει.Οτι ξερουμε για αυτον ειναι κυριως απο τους μαθητες του.
Ασχετα απο αυτο ομως, η διδασκαλια που υποτιθεται οτι ειναι του Χριστου(δεν το αποκλειω ειναι πολυ πιθανο) ειναι σε καποιο βαθμο σημαντικη και
θεωρω οτι προσφερει καποια σημαντικα πραγματα(χωρις ομως τα ανουσια θεολογικα χαρακτηριστικα) στην ανθρωποτητα οπως ελπιδα κ.λ.π.

Φυσικα θεωρω οτι ειναι αρκετα πιθανο να υπηρξε αλλα δεν πιστευω στην θεικη του υποσταση.Ο Χριστος θα μπορουσε καλλιστα να χαρακτηριστει ως ενας επαναστατης,ως ενας αναρχικος που εδωσε την ζωη του.

Επισης σου θυμιζω οτι πολλες φορες εχουμε ακουσει για τον μυθο του θανατου και της αναστασης.Συγκεκριμενα
οι ιθαγενεις Νοτια Αμερικης, που δεν γνωριζανε τιποτα για τον χριστιανισμο, λατρευαν εναν Θεο που πεθαινει και ανασταινεται.Ο Θεος τους Κβετσαλκοατλι ο οποιος ηρθε ως σωτηρας τους σταυρωθηκε επανω σε εναν ξυλινο σταυρο.Επισης οι αρχαιοι κατοικοι της χερσονησου του Γιουκαταν, λατρευαν τον «σωτήρα» Μακαμπ, γεννημενο από την ΑΜΜΩΜΟ ΠΑΡΘΕΝΑ ΤΣΙΡΙΜΠΙΡΑ, μελος κάποιας «αγιας τριαδας», που φορεσε ΑΓΚΑΘΙΝΟ ΣΤΕΦΑΝΙ και σταυρωθηκε σε ΞΥΛΙΝΟ ΣΤΑΥΡΟ.Εμεινε πεθαμενος για ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ και επειτα αναστηθηκε και αναληφθηκε στον ουρανο.
Αλλοι "Θεοι" που πεθαιναν και ανασταινονταν ηταν οι Θεοι Μιθρα, Ταμουζ, Διονυσος,Οσιρις κ.λ.π.Υπαρχει επισης ο Μαρντουκ,ο Θεος της Βαβυλωνας.Οι λατρευτες του πιστευαν οτι πεθαινει καθε χειμωνα και ανασταινεται την ανοιξη. Τιμουσαν τον θανατο του με πολυημερο πενθος και στην συνεχεια ακολουθουσε ένα χαρμοσυνο γλεντι για να γιορτασουν την ανασταση του.Τελος σου θυμιζω οτι επι εποχης Χριστου υπηρχαν παρα πολλοι που παρουσιαζονταν ως Μεσσιες.Βλεπεις λοιπον πως πολλοι λαοι ειχαν αναγκη απο εναν σωτηρα,ειχαν αναγκη να ελπιζουν πως καποιος θα τους σωσει.Απο αυτην την αναγκη τους πιστευω οτι γεννηθηκαν ο μυθοι του θανατου και της αναστασης,με τον μυθο της αναστασης του Χριστου να εχει επικρατησει.

quote:
ΑΦΗΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΝΕΟΙ.. Ο ΘΕΟΣ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ!!

Ελα τωρα,αυτην την καραμελα την εχω ακουσει χιλιαδες φορες απο διαφορους που θελουν να απαλυνουν τον πονο καποιων ανθρωπων.Λες οτι ο Θεος ξερει ποσο ωραια ειναι εκει που τους πηγαινει,ομως αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα διοτι πουθενα μεσα στην Βιβλο δεν αναφερει οτι οταν καποιος πεθαινει πηγαινει καπου.Βρες μου ενα κομματι που να λεει κατι τετοιο.

Αντιθετως λεει οτι οι νεκροι δεν αισθανονται,δεν καταλαβαινουν τιποτα(ρωτα ενα παπα να δεις τι θα σου πει).Οταν θα ερθει η δευτερα παρουσια θα αναστηθουν.Αρα αυτο σημαινει οτι ολα αυτα τα παιδακια που πεθαινουν με βαση την Βιβλο ειναι στο ταφο και δεν αισθανονται τιποτα(σκληρο ακουγεται αλλα αυτο ισχυει συμφωνα με την θρησκεια σου) μεχρι την δευτερα παρουσια που μπορει να συμβει π.χ και σε 3000 χρονια μια και η Βιβλος πουθενα δεν λεει το ποτε θα συμβει.Αυτα ομως οι παπαδες δεν σας τα λενε διοτι ξερουν οτι θα απογοητευτει ο κοσμος.Σκεψου π.χ να πεις στους θρησκευομενους γονεις των νεκρων παιδιων του ατυχηματος στα Τεμπη οτι τα παιδακια σας τωρα δεν βρισκονται πουθενα,δεν αισθανονται τιποτα,αλλα ειναι σε καποιο ταφο και οταν θα γινει η δευτερα παρουσια θα τους ξαναδειτε.
Και αυτο μπορει να συμβει(θα πει καποιος παπας)αυριο,σε 3 μηνες ή και σε 10.000 χρονια.Ολα πιθανα ειναι με βαση της θρησκεια σου φιλη MC.
Σκεψου ολους αυτους που εχουν πεθανει πριν χιλιαδες χρονια να τους ελεγες οταν ζουσαν οτι ξερεις μεσα στα επομενα χιλια χρονια δεν προκειται να ερθει η δευτερα παρουσια αλλα πολυ μετα.


Φιλη MC αν και δεν γνωριζω την ηλικια σου(υποψιαζομαι οτι εισαι καπως μικρη σε ηλικια,μη θυμωσεις για αυτο,αλλωστε μου εισαι πολυ συμπαθης),αλλα εχω την αισθηση οτι ισως σε καποιο βαθμο εισαι λιγο επηρεασμενη απο καποιους,δεν ξερω αν μεγαλωσες σε χριστιανικο περιβαλλον αλλα καλο θα ειναι λιγο να το ψαξεις λιγο το ζητημα.Στα λεω αυτα διοτι ακουγεσε ορισμενες φορες σαν να εχεις μιλησει με τον Θεο ή σαν να εισαι κληρικος.Διοτι λες π.χ:

quote:
ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ
.Ακουγεται λιγο σαν να κατεχεις την απολυτη αληθεια.Ελπιζω να μην με παρεξησεις που ειμαι λιγο κυνικος αλλα προτιμω να λεω αυτα που νιωθω και αν εκανα καπου λαθος διορθωσε με φιλη MC.Ξερεις καποτε ειχα γνωρισει μια κοπελα μικρη σε ηλικια,γυρω στα 23 η οποια ηταν συμπαθεστατη αλλα θρησκοληπτη,οχι θρησκευομενη.
Θυμαμαι που οταν τις εδινες να διαβασει ενα βιβλιο που να μην ειναι αποδεχτο απο τους χριστιανους και την Εκκλησια δεν το ανοιγε καν να δει τι γραφει μεσα.Δεν λεω οτι εσυ εισαι σαν αυτην,προς θεου αλλα ξερεις θεωρω κριμα ανθρωποι,νεοι σε ηλικια να ειναι θρησκοληπτοι και καθολου σκεπτομενοι,χωρις καθολου κριτικη σκεψη,βεβαια σε αυτο ευθυνονται πολυ τα σχολεια,η Πολιτεια αλλα και η Εκκλησια.Εκει ειναι και η διαφορα απο εναν θρησκευομενο(εχω ενα φιλο που ειναι χριστιανος) ο οποιος καποιες φορες θα τον ακουσεις να λεει "μα καλα υπαρχει Θεος;".Και πιστευω επισης οτι ο ανθρωπος πρεπει να στηριζεται στις δικες του δυναμεις και να παλευει για το αυριο,να μην μενει αδρανης περιμενωντας δευτερες παρουσιες και "ουρανοκατεβατους" θεους.Το αυριο εμεις θα το χτισουμε,απο εμας εξαρταται η υπαρξη ενος ειρηνικου κοσμου οπου θα υπαρχει δικαιοσυνη,ισοτητα και αγαπη.



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 05/08/2004 21:08:11

Edited by - VIKING on 05/08/2004 21:11:39

Edited by - VIKING on 05/08/2004 21:15:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 21:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist
Ε ΜΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ "ΘΕΟΥ" ΠΛΕΟΝ !!!!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΤΟ 310μχ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΕΝΑ ΦΩΣ, ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ.....3 ΣΕ 1... ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΡΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΚΑΙ 1700 ΧΡΌΝΙΑ ΜΕΤΆ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ ΕΥΦΥΙΑΣ ΑΜΟΙΒΑΔΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΙΔΕΑ !!!!

ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΥΤΕ ΖΩΑ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟΚΥΤΤΑΡΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

ΑΚΟΥΣΤΕ ΡΕ ΠΑΛΑΒΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΟΥΤΕ ΠΑΡΘΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ
ΑΜΑΝ ΠΙΑ !!!!

ΕΛΕΟΣ !!!

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 22:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Για mc

Mc μίλας για λόγικη , τι είναι άραγε η λόγικη

Μίλας για την θυσια του Χρίστου , πιο είναι το πράγματικο νόημα της θύσιας αυτής.

Πρόσπαθα να δεις τον χρίστιανίμο από το πρίσμα της ζωής του Χρίστου χώρις να σε ένδιαφέρουν ο Αδάμ και η ¨Ευα οι σύμβολίσμοι εκτός αν θέλεις να πάρεις κάτι από αυτά .

Για να έξετάσσεις διάφορα πράγματα για τον Θέο πρέπει να σκέφτεις από μ΄΄εσα σου τι είναι Θέος .

Δεν είναι λάθος στο να κάποια Θρήσκεια να ανήκει σε εσένα είναι πρόβλημα εσύ να ανήκεις σε αυτή .

Αυτό που έννοω είναι σκέφτου μόνη σου για τον Θέο και να μην σεν νοιάζουν τόσο πόλυ πως συνέβηκαν άκριβως τα γέγονοτα αν η δέυτερα πάρουσία είναι αλήθινη κτλ Χάνεις την ούσια μιας Θρήσκειας ενω κάνεις το αντίθετο από οτι ο Χρίστος όπως τον κάταλάμβαινω και γνώριζω θα ήθελε . Σκέφτου ελέφθερα . Ο Χρήστος δεν θύσιάστικε για άλλο λόγο πάρα για την άγαπη και αυτό πρέπει να απότελεί την θρήσκεια του κόσμού.

(Πρόσοχη δεν λέγω πως σκέφτομαι έγω πάντα ελέυθερα αλλά μην βάσιζεις ότι πίστευεις σε δόγματα . Επίοσης αν πίστευεις τον Θέο όπως τον γνώριζεις άπο τις γράφες δεν είναι λάθως αν το κάνεις αν αυτή είναι η λόγικη άποψη σου και εαν έτσι πράγματικα γνώριζεις τον Θέο . Λάθως είναι να φόβασαι να σκέφτεις ελέφθερα . Φυσίκα η φίκη σου ελέυθερια ελέγχεται μόνο από τον έαυτο σου) λάθως είναι να ζήτας τον δίκο σου δρόμο τον μόνο που μπορεί κάποιος να πέρασει φυσίκα είναι το ίδιο με το πρώτο.

ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 14:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
ΚΑΛE VICKING ΟΧΙ!! Οταν έγραψα "αυτή είναι η αλήθεια, μάθετέ την", δεν εννοούσα οτι το λέω εγώ! Καλέ έλεος! Εννοούσα οτι ο Χριστός ήρθε στην γη και είπε "....αυτή ειναι η αλήθεια μάθετέ την". Καλέ με παρεξήγησες!!! Ποια είμαι εγώ? (τώρα για το πιτσιρίκα, 25 είμαι...εσένα σε κόβω ίσα με 45).

Γράφεις για την ύπαρξη του Χριστού, οτι δηλαδή δεν ξέρουμε άν υπάρχει σαν ιστορικό πρόσωπο και άν υπάρχει ποιός μας λέει οτι αναστηθηκε κτλ. Τί να σου πώ? Ολοι έχουμε αναρρωτηθεί κάτι τέτοιο, αλλά σου θυμίζω κάτι που είπε ο Χριστός, "μακάριοι όσοι πιστέψατε και δεν είδατε". Αυτό λέει πολλά πιστεύω. Οσο για τους παπάδες, υπάρχουν κατηγορίες παπάδων, όπως και κατηγορίες γιατρών. Καλός γιατρός, κακός γιατρός. Ιερέας "κακός" ή και στην κυριολεξία κακός και ιερέας άγιος! Ξέρεις τα παραδείγματα. Πορφύριος, Παϊσιος και άλλοι που υπάρχουν και απλά δεν τους γνωρίζει ο κόσμος ο πολύς. Αν σταθείς στη γνώμη των φωτισμένων ιερέων, θα δείς οτι όλοι αναφέρουν τη μετα θάνατον ζωή και το γεγονός οτι δεν περιγράφεται!! Εγώ προσωπικά το πιστεύω γιατί υπάρχουν μαρτυρίες και αποκαλύψεις σε γέροντες όπως σου περιέγραψα. Αλλά ας μη σταθούμε εδώ, θα μας βρίσουνε, υπάρχει άλλη σελίδα για αυτό. Ολη η συζήτησή μας πιστεύω οτι πρέπει να ξεκινάει από κάπου. Δηλαδή ξεκινάμε από το άν υπάρχει Χριστός, αλλά όχι επαναστάτης. Αλλά Υιός του Θεού.
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υπερισχύσει η γνώμη μου, απλά συζητάμε (επειδή μου την είπες λιγουλάαακι..). Οσες φορές έχω αναρρωτηθεί ποιά είναι η αλήθεια, γιατί δυστυχώς μου μπαίνουν και περίεργες σκέψεις, ξέρεις τί σκέφτομαι μετά? Πώς μπορεί να μην υπήρξε ο Χριστός σαν Υιός Θεού τη στιγμή για παράδειγμα που και ο ίδιος ο σατανάς δε μπορεί να προφέρει το όνομα του Χριστού!! Που βρίζει τον Χριστό..βρίζει τον σταυρό..και άν δεις στους εξορκισμούς, όλοι οι δαιμονισμένοι (οχι ψυχασθενείς, το ξεχωρίζω) δεν τα βάζουν με τα παπούτσια του παπά ή με τον φιόγκο της κυριούλας απέναντι, αλλά τα βάζουν με σταυρό, αγιασμό κτλ.!! Δηλαδή και ψυχασθενής να είναι (μιας και οι περισσότεροι μόνο αυτή την εκδοχή δέχονται), γιατί ο ψυχασθενής να έχει κόλλημα τότε μόνο με τους σταυρούς και όχι με κάτι άλλο? Αφού υποτίθεται οτι δεν είναι δαιμονισμένοι...
Μετά πάρε το θαύμα κάθε Πάσχα! Που βγαίνει το άγιο φως! Πάρε τους ιερείς τους άγιους που συζητάμε, που στις λειτουργίες τους, συγκεκριμένα στην θεία κοινωνία βλέπουνε τα χερουβείμ και τα σεραφείμ! Τί τα κάνουμε όλα αυτά? Τίποτα?

Θα σου πώ (γιατί σε κούρασα) κάτι που έμαθα εχθές! Ενας ιερέας πρίν αρκέτά χρόνια, έκανε για χρόνια πολλά την θεία λειτουργία αλλά είχε ένα παράπονο με τον εαυτό του, οτι ποτέ δεν ένιωσε μέσα του το συναίσθημα που έπρεπε να νιώσει. Τελούσε το μυστήριο για την θεια κοινωνία αλλά ποτέ δεν μπόρεσε να νιώσει το μεγαλείο της στιγμής και να πιστέψει οτι η θεία κοινωνία είναι πραγματικά το σώμα και αίμα Χριστού (απλά εμείς το βλέπουμε κρασί και ψωμί γιατί ο Θεός ξέρει πως ένας άνθρωπος δε θα μπορούσε να αντικρίσει κρέας και αίμα, πόσο μάλλον να το πιεί). Πήγε σε έναν πνευματικό γέροντα φωτισμένο, και του εξομολογήθηκε τις σκέψεις του..Ο γέροντας αυτός, προσευχήθηκε από μέσα του και του είπε περίμενε και κάποια στιγμή θα δείς την αλήθεια. Ε λοιπόν μία από τις επόμενες μέρες, τελώντας το μυστήριο, την ώρα που λειτουργούσε βλέπει μέσα στο δισκοπότηρο πραγματικό κρέας και ξεχύλιζε αίμα. Αμέσως είπε Θεέ μου είναι αλήθεια, αλλά ο ίδιος για όλο αυτό, άφησε το ράσο του. Τα παράτησε.
Το γεγονός οτι κανένας δεν κολλάει αρρώστια από το κουταλάκι αυτό? Που το πας?

Που λες φίλε μου κάποια πράγματα είναι ζωντανές αποδείξεις για μένα. Και άλλα τόσα που όπως και να'χει ε δεν γράφονται. Μου έχει ξεκολλήσει το χέρι... Αυτάαααααα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 14:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

Δεν λεω οτι εσυ εισαι σαν αυτην,προς θεου αλλα ξερεις θεωρω κριμα ανθρωποι,νεοι σε ηλικια να ειναι θρησκοληπτοι και καθολου σκεπτομενοι,χωρις καθολου κριτικη σκεψη,βεβαια σε αυτο ευθυνονται πολυ τα σχολεια,η Πολιτεια αλλα και η Εκκλησια.

[quote]

μμμμ σε πληροφορώ οτι από το σχολείο κτλ. τίποτα δεν έμαθα. Ας πούμε οτι στην πορεία αρχισα να ψάχνω κάποια πράγματα, αλλά και πάλι, απλά γνώμες λέμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 14:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[/quote]

.Στα λεω αυτα διοτι ακουγεσε ορισμενες φορες σαν να εχεις μιλησει με τον Θεο ή σαν να εισαι κληρικος.

Edited by - VIKING on 05/08/2004 21:11:39

ΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΞΕΝΥΧΤΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ... ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!!

BY THE WAY, ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΚΤΟΣ PC!! ΑΡΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ! ΕΣΥ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!! ΤΑ ΛΕΜΕ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 14:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Ε ΜΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ "ΘΕΟΥ" ΠΛΕΟΝ !!!!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΤΟ 310μχ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΕΝΑ ΦΩΣ, ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ.....3 ΣΕ 1... ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΡΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΚΑΙ 1700 ΧΡΌΝΙΑ ΜΕΤΆ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ ΕΥΦΥΙΑΣ ΑΜΟΙΒΑΔΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΙΔΕΑ !!!!

ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΥΤΕ ΖΩΑ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟΚΥΤΤΑΡΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

ΑΚΟΥΣΤΕ ΡΕ ΠΑΛΑΒΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΟΥΤΕ ΠΑΡΘΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ
ΑΜΑΝ ΠΙΑ !!!!

ΕΛΕΟΣ !!!

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"


ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ "ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1700 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ"..? ΑΝΑΝΕΩΝΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ? ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΡΙΞΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΣΥ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 17:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σου φιλη MC.
Θα μου επιτρεψεις να σου κανω ορισμενες ερωτησεις και να δουμε λιγο τα τρωτα σημεια της θρησκεια σου,αυτα για τα οποια η πλειοψηφια των Χριστιανων εχει την ψευδαισθηση οτι δεν ισχυουν ή θελουν να πιστευουν ετσι.Eνταξει συμφωνω στο οτι ο Χριστος(αν υπηρξε) μιλησε για αγαπη και θυσιαστηκε για ενα ιερο σκοπο.

Εμενα δεν μου φαινεται περιεργο τοσο το γεγονος οτι η πλειοψηφια των Ελληνων πιστευουν οτι υπαρχει καποιος Θεος που κραταει τα ηνια του Συμπαντος αλλα το οτι πιστευουν π.χ σε δαιμονες,σε ανθρωπους δαιμονισμενους και σε φτερωτους αγγελους και το γεγονος οτι ισχυριζονται οτι ειναι Χριστιανοι Ορθοδοξοι οταν σχεδον ολοι εχουν κανει π.χ προγαμιαιες σχεσεις κατι που θεωρειται αμαρτημα για την θρησκεια σου,οταν σχεδον κανενας δεν νηστευει καθολη την διαρκεια του χρονου.Ολες αυτες οι αντιληψεις δεν ειναι παραλογο να επικρατουν σημερα στην συγχρονη εποχη;Σε ρωτω ευθεως και θελω ειλικρινη απαντηση.Ισχυριζεσαι λοιπον οτι εισαι Χριστιανη Ορθοδοξη και σε ρωτω,εχεις κανει προγαμιαια σχεση και αν ναι δεχεσαι οτι εισαι αμαρτωλη και οτι αν δεν μετανοησεις δεν θα πας στον παραδεισο;Αυτο το λεει ξεκαθαρα η Βιβλος η οποια απαγορευει την προγαμιαια σχεση (και φυσικα εννοει οτι μονο με ενα ατομο στην ζωη σου μπορεις να κανεις σχεση);Aς μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας,ορισμενα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.Αν δεχτουμε ολα αυτα,δεν ειναι λογικο συμπερασμα οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων που εχουν κανει πανω απο μια σχεση στην ζωη τους θα τιμωρηθουν απο τον Θεο(σου θυμιζω οτι και το διαζυγιο δεν επιτρεπεται);Το να τιμωρειται καποιος για καποιο εγκλημα ειναι σωστο( ο φοβος της τιμωριας οδηγει καπου καπου σε καλες πραξεις) αλλα ειναι παραλογο να τιμωρηθει αιωνιως καποιος(αυτο το δεχεται η θρησκεια σου,προκυπτει απο την στιγμη που μιλαει για συγκεκριμενα αμαρτηματα που τιμωρουνται με μη εισοδος στον παραδεισο) που δεν νηστεψε ή εχει κανει π.χ 2 σχεσεις πριν το γαμο και δεν μετανοησε για το δηθεν εγκλημα και να επιβραβευθει με τον παραδεισο ενα εγκληματιας που μετανιωσε ειλικρινα ομως και προσκυνησε τον Θεο σας.Και μη πεις και εσυ την γνωστη καραμελα περι βαθμιδων τιμωριας(οτι αναλογα με το εγκλημα ή αμαρτημα που εχει κανει ο καθενας θα εχει την αναλογη τιμωρια) διοτι δεν προκυπτει πουθενα απο την Βιβλο κατι τετοιο αλλα αντιθετως τονιζει οτι δεν υπαρχει επιστροφη απο την τιμωρια που θα ειναι αιωνια των αμαρτωλων(απο τον δολοφονο μεχρι αυτον που ειχε εστω 2 προγαμιαιες σχεσεις) που δεν μετανοησαν και δεν "προσκυνησαν" τον Θεο σας.


Δευτερον.Γνωριζεις οτι η Χριστιανικη θρησκεια(με βαση την Βιβλο) απαγορευει την χρηση βιας και κατακρινει την αντισταση με βιαια μεσα.Με την λογικη αυτη δεν θα επρεπε να σηκωσουμμε οπλο σε περιπτωση πολεμου και δικτατοριας;(με απλα λογια σφαξε πασα μου να αγιασω)


Ισχυει κατι τετοιο ή κανω λαθος;

Τριτον γνωριζεις οτι η Βιβλος κατατασσει την ομοφυλοφιλια στην κατηγορια «αμαρτια» και μαλιστα την ονομαζει "βδελυγμα";
(προς τους Κορίνθιους: "…στη βασιλεία του Θεού δεν έχουν θέσει ούτε πόρνοι, ούτε ειδωλολάτρες, ούτε μοιχοί, ούτε θηλυπρεπείς, ούτε αρσενοκοίτες, ούτε κλέφτες, ούτε πλεονέκτες, ούτε μέθυσοι, ούτε υβριστές…Και τέτοιοι ήσασταν κάποτε μερικοί, αλλά με την δύναμη του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και με την ενέργεια του Πνεύματος του Θεού, καθαριστήκατε από την αμαρτία, γίνατε λαός του Θεού και σωθήκατε από την επερχόμενη οργή του Θεού" (Α’ Κορινθίους 6:9-11).)


Το να επικρατουσε αυτη η ρατσιστικη αντιληψη τοτε δεν μου ειναι περιεργο καθως οι κοινωνιες δεν ειχαν εξελιχθει,ηταν γενικα προτωγονες αλλα το να επικρατουν και σημερα 2000 χρονια μετα τετοιες αντιληψεις ειναι παραλογο διοτι η ομοφυλοφιλια ειναι προβλημα γονιδιων,αρα δεν ευθυνεται το ατομο.Πρεπει να αντιμετωπιζεται ο ομοφυλοφιλος ως ισος απεναντι σε ολους κατι το οποιο δεν το κανει η Εκκλησια και ελπιζω φυσικα καποτε η επιστημη να αντιμετωπισει το προβλημα.

Και παμε στο τεταρτο θα γνωριζεις υποθετω οτι η χρηση ναρκωτικων θεωρειται και αυτο μεγαλο αμαρτημα(χωρις να αναγνωριζει κανενα βαθυτερο αιτιο που οδηγει στα ναρκωτικα) για την Εκκλησια(αναρωτιεμαι τι κανει για το προβλημα αυτο εκτος απο το να κραυγαζει για το θεμα των ταυτοτητων).Σκεψου ολα εκεινα τα παιδακια ηλικια κατω των 20 που εχουνε μπλεξει με τα ναρκωτικα και δεν μπορουν να ξεφυγουν διοτι χρειαζονται βοηθεια την οποια δεν παρεχουν οι αδιαφορες και τρισαθλιες Κυβερνησεις και καποιοι "χορτασμενοι σωματικα και πνευματικα" παπαδες αλλα και εμεις οι απλοι πολιτες.Αυτα τα παιδακια αγαπητη MC ειναι καταδικασμενα απο την Θρησκεια σου εφοσον δεν μετανοησουν και δεν "προσκυνησουν" τον Θεο της αγαπης και της συγχωρεσης.Αλλα ομως αν υποθεσουμε οτι δεν καταφερνουν να ξεφυγουν απο τον δρομο των ναρκωτικων(για να ξεφυγουν χρειαζονται στηριξη και βοηθεια,δεν μπορει απο μονο του να γινει και δεν προσκυνησουν τον Θεο σας) τοτε αντε γεια,ε;
(Για όσους δεν μετανόησαν και δεν πίστεψαν τους περιμένει αιώνια απώλεια. Σήμερα είναι καιρός που είναι ανοιχτή η πόρτα, τώρα είναι η ημέρα που προσφέρεται η σωτηρία )(Β’ Κορ. 6:2).


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 01:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Στη φίλη MC έχω να προτείνω μια ομαλή και ταυτόχρονα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ προσγείωση. Αν και δε σε γνωρίζω προσωπικά, από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω πως είσαι άξιο τέκνο της ευρύτερα διαδεδομένης χριστιανικής ηθικής. Εύκολα βάζεις ταμπέλες και φαίνεται πως έχεις βγάλει συμπέρασμα για τα πάντα και γνωρίζεις απ' έξω το εγκόλπιο της καλής χριστιανής. Στηρίζεις την ασφαλή και δυνατή σχέση σου με το χριστιανισμό σε πράγματα που δεν μπορείς να κατανοήσεις. Αναγάγεις το δέος σε ανάγκη και υπόβαθρο πίστης, ξεχνώντας το πόσο κοντά μπορεί να έλθεις στο χριστιανισμό αναλύοντας όσα μπορείς περισσότερα.

Σχετικά με το τριαδικό δόγμα ίσως σε στεναχωρήσω λίγο αλλά μάθε ότι δεν είναι χριστιανική επινόηση...

quote:
Γράφεις για την ύπαρξη του Χριστού, οτι δηλαδή δεν ξέρουμε άν υπάρχει σαν ιστορικό πρόσωπο και άν υπάρχει ποιός μας λέει οτι αναστηθηκε κτλ. Τί να σου πώ? Ολοι έχουμε αναρρωτηθεί κάτι τέτοιο, αλλά σου θυμίζω κάτι που είπε ο Χριστός, "μακάριοι όσοι πιστέψατε και δεν είδατε". Αυτό λέει πολλά πιστεύω.

Θεωρώ ότι ΝΑΙ ο Χριστός ή καλύτερα ο Ιησούς (γιατί υπήρξαν πολλοί "Χριστοί") ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Πέραν της αυτής ρήσης, ο Ιησούς είπε και κάτι άλλο: "ερευνάτε τας γραφάς" κι αυτό επίσης λέει πολλά πιστεύω.

Έγραψες για τους δαιμονισμένους και το πως αντιδρούν στη θέα του σταυρού. Ερώτηση: Υπάρχει σε άλλες θρησκείες η έννοια του κακού; ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ. Τότε γιατί σ' εκείνες δεν υπάρχουν δαιμονισμένοι; Ελπίζω να μην απαντήσεις ότι οι άλλες θρησκείες είναι μακριά από την ουσία του θεού, οπότε όλοι τους είναι χαμένοι από χέρι...

quote:
Το γεγονός οτι κανένας δεν κολλάει αρρώστια από το κουταλάκι αυτό? Που το πας?

Το πάω στο ότι το αλκοόλ του κρασιού και η θερμοκρασία του σκοτώνει τα μικρόβια. Αλλά για ποιές αρρώστιες μας μιλάς; Για ένα κοινό κρύωμα ή μια γρίπη; Είμαι περίεργος για το τι γίνεται με τα σοβαρά λοιμώδη νοσήματα. Κάποιος ειδικός ας βοηθήσει.

Περιμένω να διαβάσω τις απαντήσεις σου στον VIKING.

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις την "επιθετική" μου προσέγγιση στο θέμα.

Sub rosa


Edited by - Oculatis Abis on 07/08/2004 01:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 08:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
ΤΟ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑαπο το βιβλίο "ΑΙΩΝΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ" του ΓΕΩΡΓΙΟΥ Η.ΒΛΑΝΤΗ

quote:

Η πλειονότητα των χριστιανικών δογμάτων και εκκλησιών διδάσκουν και
πιστεύουν ότι ο Θεός είναι «τριάς εν μονάδι και μονάς εν τριάδι», αν
και «τριάδα» δεν αναφέρεται στην Αγία Γραφή και οι απόστολοι ποτέ δεν
τη χρησιμοποίησαν. Μάλιστα, το Παγκόσμιο Συμβούλιο των Εκκλησιών από
τη σύστασή του, θέτει σαν απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει μια
εκκλησία μέλος της την αποδοχή αυτής της δοξασίας, ότι δηλαδή
υπάρχει «ένας Θεός: Πατήρ, Υιός και Αγιον Πνεύμα», δηλαδή τρία
πρόσωπα σ' ένα Θεό. Εκείνοι που κρατούν και διδάσκουν αυτή την άποψη
ομολογούν ότι πρόκειται για «μυστήριο». Το «Σύμβολο της Πίστεως», ο
σχηματισμός του οποίου άρχισε στα χρόνια του Μεγάλου Αθανασίου (4ος
αι. μ.Χ.) και η οριστική του συμπλήρωση έγινε τον όγδοο αιώνα μ.Χ.
περίπου, αναφέρει ότι ο Πατέρας, ο Υιός και το Αγιο Πνεύμα είναι και
οι τρεις της ίδιας ουσίας, και οι τρεις αιώνιοι και συνεπώς
συνάναρχοι και εξίσου παντοδύναμοι. Αυτό, λοιπόν, το σύμβολο της
πίστεως λέει ότι στην «Αγία Τριάδα» κανείς δεν προηγείται ή έπεται
του άλλου. Κανείς δεν είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του άλλου. Αλλά,
ας σκεφτούμε, είναι λογικό αυτό; Και, το πιο σπουδαίο, συμφωνεί με
την Αγία Γραφή;
Αυτή η διδασκαλία ήταν άγνωστη στους Εβραίους προφήτες και στους
Χριστιανούς αποστόλους. Επίσημα χείλη μαρτυρούν και καταγράφουν σε
θρησκευτικές εγκυκλοπαίδειες ότι η δοξασία της «Αγίας Τριάδος» δεν
διδάσκεται στην Παλαιά Διαθήκη. Ομολογούν, επίσης, ότι πρέπει να
χρονολογείται τριακόσια περίπου χρόνια μετά το θάνατο του Χριστού. Οι
πρώτοι Χριστιανοί, λοιπόν, που είχαν διδαχθεί απ' ευθείας από το
Χριστό, δεν πίστευαν ότι ο Θεός είναι «Τριάδα» .
Οταν ο Ιησούς Χριστός ήταν στη γη, δεν ήταν, βέβαια, ίσος με τον
Πατέρα του, γιατί είπε ότι υπήρχαν μερικά πράγματα, τα οποία ούτε
αυτός ούτε οι άγγελοι εγνώριζαν, αλλ' ότι ο Θεός μόνο τα εγνώριζε.
(Μάρκον 13:32). Ακόμη, προσευχόταν στον Πατέρα του για βοήθεια όταν
βρισκόταν σε δοκιμασίες. (Λουκάν 22:41-42). Επίσης, ο ίδιος είπε: «Ο
πατήρ μου είναι μεγαλύτερός μου». (Ιωάννην 14:28). Γι' αυτό, ο
Χριστός χαρακτήρησε τον Πατέρα του ως «Θεόν» του και ως «τον μόνον
αληθινόν Θεόν». -Ιωάννην 20:17, 17:3
Μετά το θάνατο του Ιησού Χριστού, ο Θεός τον ανέστησε και πάλι σε ζωή
και του έδωσε δόξα μεγαλύτερη από εκείνη που είχε πριν. Ωστόσο, αυτός
δεν ήταν ίσος με τον Πατέρα του. Πώς το ξέρουμε αυτό; Το ξέρουμε
γιατί αργότερα ο Θεόπνευστος Λόγος αναγράφει ότι ο Θεός είναι ακόμη
η «η κεφαλή του Χριστού». (1 Κορινθίους 11:3). Η Αγία Γραφή λέγει,
επίσης, ότι ο Χριστός θα βασιλεύσει ως ο διορισμένος βασιλιάς του
Θεού ώσπου να θέσει όλους τους εχθρούς κάτω από τα πόδια του, και ότι
τότε «και αυτός ο Υιός θέλει υποταχθή εις τον υποτάξαντα εις αυτόν τα
πάντα, διά να ήναι ο Θεός τα πάντα εν πάσι». (1 Κορινθίους 15:28).
Να, λοιπόν, που και μετά την ανάστασή του ακόμη, ο Ιησούς Χριστός δεν
είναι ίσος με τον Πατέρα του.
Δεν είπε, όμως, ο Χριστός σε μια περίπτωση, «Εγώ και ο Πατήρ έν
είμεθα»; (Ιωάννης 10;30). Ναι, το είπε. Ωστόσο, ούτε αυτή η δήλωση
αφήνει να υπονοηθεί «Τριάδα», αφού αυτός μίλησε μόνο για δύο ως «έν»,
κι όχι για τρεις. Εδώ, βέβαια, δεν αντέλεγε στα εδάφια της Γραφής που
μελετήσαμε ήδη. Εκείνο που εννοούσε με αυτή την έκφραση το
διευκρίνησε ο ίδιος αργότερα, όταν προσευχόταν για τους ακολούθους
του να «ήναι έν, καθώς ημείς είμεθα έν». (Ιωάννην 17:22). Ο Ιησούς
Χριστός και ο Πατέρας του είναι «έν» γιατί βρίσκεται σε πλήρη αρμονία
με αυτόν. Και προσευχόταν να είναι επίσης και όλοι οι ακόλουθοί του
σε αρμονία με τον Πατέρα του, με τον Ιησού και μεταξύ τους.
Τί θα ειπωθεί για τη δήλωση του εδαφίου Ιωάννην 1:1, που αναφέρεται
στον Ιησού ως τον «Λόγον», λέγοντας: «Εν αρχή ήτο ο Λόγος, και ο
Λόγος ήτο παρά τω Θεώ, και Θεός ήτο ο Λόγος»; Δεν αποδεικνύει αυτό τo
δόγμα της «Αγίας Τριάδος»; Και βέβαια, όχι. Πρόσεξε, πάνω απ' όλα,
ότι μόνο δύο πρόσωπα αναφέρονται εδώ, και όχι τρία. Επίσης, στο ίδιο
αυτό κεφάλαιο, το εδάφιο 2 λέει ότι ο Λόγος ήταν «εν αρχή παρά
(:προς, ΚΜΝ) τω Θεώ» και το εδάφιο 18 λέει οτι «ουδείς είδε ποτε τον
Θεόν», ενώ άνθρωποι έχουν δεί τον Ιησού Χριστό. Γι' αυτούς τους
λόγους, και σε πλήρη αρμονία με το ελληνικό κείμενο, μερικοί
μεταφραστές αποδίδουν το εδάφιο 1 με τα λόγια: «Ο Λόγος ήταν με τον
Θεό, και ο Λόγος ήταν θείας προέλευσης». Αυτό, λοιπόν, το μέρος της
Αγίας Γραφής συμφωνεί με όλο το υπόλοιπο, δεν διδάσκει
καμιά «Τριάδα». Μάλιστα, οι οπαδοί αυτής της διδασκαλίας σχεδόν έχουν
πάψει να παραθέτουν τις λέξεις «ο Πατήρ, ο Λόγος και το `Αγιο Πνεύμα:
και ούτοι οι τρείς είναι έν» που υπάρχουν σε μερικές Βιβλικές
μεταφράσεις στην επιστολή 1 Ιωάννου 5:7. Αυτοί που ειδικεύονται στην
έρευνα και μελέτη των αρχαίων βιβλικών κειμένων συμφωνούν ότι αυτές
οι λέξεις αποτελούν μια μεταγενέστερη νόθα προσθήκη στο Θεόπνευστο
κείμενο.
Οσο για το «Αγιο Πνεύμα», το λεγόμενο «τρίτο πρόσωπο της Αγίας
Τριάδος», είδαμε ήδη οτι δεν είναι πρόσωπο, αλλά η δυναμική ενέργεια
του Θεού.(Κριταί 14:6) Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής είπε οτι ο Ιησούς θα
βάπτιζε με Αγιο Πνεύμα, με τον ίδιο τρόπο που ο ίδιος βάπτιζε με
νερό. Το νερό δεν είναι πρόσωπο, ούτε το Αγιο Πνεύμα είναι πρόσωπο.
(Ματθαίος 3:11) Ο,τι προείπε ο Ιωάννης εκπληρώθηκε, όταν ο Θεός έκανε
τον Υιό του Χριστό Ιησού να εκχύσει Αγιο Πνεύμα στους αποστόλους και
μαθητές την ημέρα της Πεντηκοστής, κι έτσι «επλήσθησαν άπαντες
πνεύματος αγίου». Μήπως «επλήσθησαν» με κανένα πρόσωπο; Οχι, αλλ'
επλήσθησαν με τη δυναμική ενέργεια του Θεού.-Πράξεις 2:4,33
Κορυφαία απόδειξη ότι το Αγιο Πνεύμα δεν είναι το τρίτο πρόσωπο της
υποτιθέμενης «Τριάδος», μας δίνει το ίδιο το στόμα του Κυρίου μας
Ιησού Χριστού, που είπε: «Διά τούτο λέγω υμίν, πάσα αμαρτία και
βλασφημία αφεθήσεται τοις ανθρώποις, η δε του Πνεύματος βλασφημία ουκ
αφεθήσεται. Και ος αν είπη λόγον κατά του Υιού του ανθρώπου
αφεθήσεται αυτώ ος δ' αν είπη κατά του Πνεύματος του αγίου, ουκ
αφεθήσεται αυτώ ούτε εν τούτω τω αιώνι ούτε εν τω μέλλοντι» .
(Ματθαίον 12:31-32, ΚΝΑ). Συμφώνα με αυτά τα λόγια, το Πνεύμα το
Αγιο, αν πράγματι είναι το τρίτο πρόσωπο της «Αγίας -λεγομένης-
Τριάδος», πρέπει να είναι και μεγαλύτερο από το Χριστό, κι αυτό γιατί
η κατ' αυτού βλασφημία -όπως διαβάσαμε- δεν συγχωρείται ενώ η «κατά
του Υιού του ανθρώπου» συγχωρείται. Βλέποντας, όμως, ότι ο Θεός ο
ίδιος ήταν εν τω Υιώ και ενεργούσε τα θαυμάσια εκείνα που οι
Φαρισαίοι απέδιδαν στον Βεελζεβούλ, τότε πλέον βλέπουμε ότι δεν
βλασφημούνταν κάποιο τρίτο πρόσωπο «Τριάδος», αλλά αυτός ο ίδιος ο
Θεός. Το εν λόγω χωρίο, λοιπόν, είναι αρκετό να ρίξει σε σύγχυση τους
φανατικούς οπαδούς της διδασκαλίας της «Τριάδος» και να τους ξυπνήσει
από το "μούδιασμα" της διανοίας τους στο οποίο βρίσκονται.
Μέχρις εδώ, νομίζουμε ότι δόθηκαν αρκετά ερεθίσματα από το Λόγο του
Θεού, για να μελετήσει κανείς ακόμη σοβαρότερα το ζήτημα και να δει
τελικά ότι το δόγμα της λεγομένης «Αγίας Τριάδος» αποτελεί την
κορωνίδα των μεγαλύτερων θρησκευτικών πλανών που ο κόσμος πίστεψε
ποτέ. Πριν από τον ερχομό του Χριστού οι άνθρωποι έκαναν θεούς τα
κτίσματα του Μόνου Αληθινού Θεού ή τα ιδεώδη και τις αρετές που αυτός
έδωσε στον άνθρωπο δημιουργώντας τον «κατ' εικόναν και ομοίωσίν» του.
(Ρωμαίους 1:18-23). Ωστόσο, το μ.Χ. τερατούργημα της τρικέφαλης
θεότητας, και μάλιστα με δεδομένο τόσο φως από το Λόγο του Θεού,
ξεπερνά κάθε προηγούμενη ανθρώπινη προσπάθεια εξεικόνισης της
θεότητας.
Θα πεις ίσως, Τόσες Οικουμενικές Σύνοδοι έγιναν και τόσες διάνοιες
γνωμάτευσαν καταλήγοντας στο δόγμα της «Τριάδος». Πώς τολμάτε σεις να
θέτετε σε αμφισβήτηση το κύρος τους; Σ' αυτό, με την χάρη του Θεού,
απαντούμε: Εκείνον που πιστεύει στο Λόγο του Θεού, την Αγία Γραφή,
και ερευνά με προσοχή και ευλάβεια να μάθει απ' αυτόν την αλήθεια,
δεν τον ενδιαφέρουν οι Σύνοδοι και το κύρος τους. Μεγαλύτερο κύρος
από τον καλώς κατανοούμενο Λόγο του Θεού, κανένας άλλος δεν έχει.
Επειδή δε οι πολλοί πιστεύουν ένα πράγμα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι
και αληθινό.
Αλλά, για σκέψου λίγο, ήταν δυνατόν να μας άφηναν οι απόστολοι στο
σκοτάδι και στην αμφιβολία για το σπουδαίο αυτό ζήτημα; Δεν θα μας
έλεγαν με την πιο απλή και κατανοητή γλώσσα ότι μιλώντας για Θεό
μιλάμε για τρία πρόσωπα «αιώνια, ομοούσια και αχώριστα»; Ιδιαίτερα, ο
μεγάλος διδάσκαλος της πίστης μας, ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός δεν θα
μας έλεγε ότι ήρθε να μας αποκαλύψει την «Αγία Τριάδα»; Αντίθετα, τον
ακούμε ακόμη να διακηρύττει ότι ήρθε να αποκαλύψει τον Ενα και Μόνο
Αληθινό Θεό και Πατέρα, τον οποίο μάλιστα και ο ίδιος αποκαλούσε Θεό
και Πατέρα Του. «Ουδείς γινώσκει τις έστιν ο Υιός ει μη ο Πατήρ, και
τις έστιν ο Πατήρ ει μη ο Υιός και ω εάν βούληται ο Υιός
αποκαλύψαι». -Λουκάν 10:22, ΚΝΑ
Το τριαδικό δόγμα, θολώνει όλη την Αγία Γραφή. Εχουμε τη γνώμη ότι
εκείνος που διακρατεί αυτή τη διδασκαλία δεν μπορεί να εννοήσει
κατάλλληλα το εξιλαστήριο έργο του Ιησού Χριστού. Ας σημειωθεί
ιδιαίτερα ότι κατά τους τρεις πρώτους αιώνες της χριστιανικής εποχής
κανείς δεν ασχολούνταν, ούτε δίδασκε, ούτε πίστευε σ' αυτό. Μάλιστα,
πρωτοφάνηκε στις αρχές του τέταρτου μ.Χ. αιώνα, και σε καιρό που η
εθνική φιλοσοφία είχε εισχωρήσει βαθειά στην εκκλησία. Το δόγμα αυτό
άρχισε να επιβάλεται μετά την Α΄ Οικουμενική Σύνοδο της Νικαίας για
καθαρά πολιτικούς λόγους, που επίτασσαν τη με κάθε τρόπο διατήρηση
της θρησκευτικής ειρήνης στους κόλπους της αχανούς Ρωμαϊκής
Αυτοκρατορίας.
Καταλήγοντας θα ρωτούσαμε, τί δείχνουν τα γεγονότα σχετικά με τη
διδασκαλία της «Αγίας Τριάδος»; Ούτε ο όρος ούτε και η ιδέα υπάρχει
μέσα στο Λόγο του Θεού, την Αγία Γραφή. Η δοξασία αυτή δεν πήγασε από
τον Θεό και, είναι ενδιαφέρον να μάθεις ότι, σύμφωνα με το
βιβλίο «Βαβυλωνιακή ζωή και ιστορία» (υπό του Σέρ Ε.Α.Ουάλλις Μπ΄τζ,
έκδοση 1925, σελ.146-147, στην Αγγλική ), από τα πανάρχαια χρόνια οι
ειδωλολάτρες πίστευαν σε κάτι τέτοιο, λάτρευαν περισσότερες από μιά
τριάδα θεών, στην κοιτίδα κάθε μορφής λατρείας, την αρχαία Βαβυλώνα.
Αλήθεια,
με δεδομένη την απ' άκρου εις άκρον μαρτυρία της Αγίας Γραφής
εναντίον του δόγματος της «Τριάδος»,
με δεδομένη την ομολογία διανοουμένων ανθρώπων ότι οι προσπάθειες
των αρχαίων «πατέρων» της εκκλησίας «ήκιστα δύνανται να ερμηνεύσωσι
την μυστηριώδη του δόγματος όψιν»,
με δεδομένη την αδυναμία τους να προσπαθούν να εξηγήσουν το
ανεξήγητο αυτό κατασκευάσμα -γιατί είναι ψεύδος ολκής και τα
μύθεύματα συνηθίζεται να περιβάλλονται με το πέπλο του μυστηρίου,
με δεδομένο ότι το αναμφισβήτητο γεγονός ότι το Τριαδικό δόγμα
είναι ειδωλολατρικής προελεύσεως, και τελικά,
με δεδομένο το γεγονός ότι ζήτημα Τριάδος προέκυψε στα τέλη του
τρίτου μ.Χ. αιώνα, ενώ μέχρι τότε οι χριστιανοί αναγνώριζαν ένα Θεόν -
τον Θεό και Πατέρα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού,
με δεδομένη όλη αυτή την στρατιά των μαρτυριών
μπορεί κανείς που διαβάζει τούτες τις γραμμές, ιδιαίτερα κάποιος
διδάσκαλος και κήρυκας του Ευαγγελίου, να εξακολουθεί να πιστεύει και
να κηρύττει απροβλημάτιστα ανύπαρκτη θεότητα συγκείμενη από τρία
πρόσωπα ομοούσια, αδιαίρετα και ισοδύναμα; Εάν ναι, μάλιστα ρίχνοντας
και το σύνθημα, ο Αρειανισμός πάλι στο προσκήνιο, τότε καθίσταται
υπόλογος απέναντι εκείνου που διακήρυξε `ο λόγος ον ελάλησα εκείνος
κρινεί αυτούς εν τη εσχάτη ημέρα'. (Ιωάννην 12:48). Και είναι αυτός
που ήρθε και επεξήγησε τον Ενα και Μόνο Αληθινό αόρατο Θεό. (Ιωάννην
1:18). Ποτέ ο Ιησούς Χριστός δεν ισχυρίσθηκε ότι είναι ο ίδιος ο
Θεός. Αντίθετα, όπως σημειώσαμε ήδη, είπε «ο Πατήρ μείζων μου εστίν».
(Ιωάννην ιδ' 28) Και ήταν οι εχθροί του εκείνοι που τον κατηγόρησαν
ότι είπε πως ήταν (ο) Θεός. -Ιωάννην 10:29-39.
Από την πληθώρα των ψευδοδιδασκαλιών που εισχώρησαν με την πάροδο των
ετών στη χριστιανική διδασκαλία, την πρώτη θέση κατέχει το δόγμα
της «Τριάδος». Κάτω από το φως του Ευαγγελίου, ολόκληρος ο
χριστιανικός -λεγόμενος- κόσμος που (α) επινόησε, κατασκεύασε και
έθεσε στην ύψιστη θέση για λατρεία και προσκύνηση το μεγάλο αυτό
είδωλο που λέγεται «Αγία Τριάς», και μάλιστα (β) έφτασε -μέσω του
Παγκόσμιου Συμβούλιου των Εκκλησιών- να θέτει σαν απαραίτητη
προϋπόθεση για να αναγνωρίζονται κάποιοι πιστοί ως μέρος του, την
αποδοχή αυτής της δοξασίας, ότι δηλαδή υπάρχει «Ενας Θεός: Πατήρ,
Υιός και Αγιον Πνεύμα», δηλαδή τρία πρόσωπα σ' ένα Θεό, αποδεικνύεται
ένοχος μεγάλης παραβάσεως. Απαιτείται, βέβαια, μέγιστο ηθικό θάρρος
για να απολακτίσει κανείς συμφέροντα κάθε είδους, να αντιταχθεί στο
θρησκευτικό κατεστημένο, να πάρει κατεύθυνση αντίθετη στο ρεύμα της
πλάνης στο οποίο παρασύρονται ασυναίσθητα τα πλήθη γενικά, και να
σταθεί τελικά απομονωμένος με το μέρος της αλήθειας, με το μέρος της
δικαιοσύνης του Θεού, όπως συνήθιζαν πάντοτε να πράττουν οι πιστοί
δούλοι του Θεού στο παρελθόν. (Ματθαίον 5:10). Ακόμη και ο πολύς της
θρησκευτικής μεταρρύθμισης του 16ου αιώνα μ. Χ. Ιωάννης Καλβίνος
υποτάχθηκε στη δύναμη του κατεστημένου και έφτασε μέχρι του σημείου
να συνεργήσει στον δια πυρός θάνατο του Μιχαήλ Σερβέτου, ο οποίος,
αφού αντιλήφθηκε το εσφαλμένο του δόγματος της «Τριάδος» θαρραλέα το
αποκήρυξε.
Η αλήθεια της χριστιανικής θρησκείας πάνω σ' αυτό το πολύ σπουδαίο
ζήτημα είναι και λογική και απλή. Η Αγία Γραφή ξεκαθαρίζει ότι (α)
άλλη η Μεγάλη Οντότητα, η Μεγαλωσύνη εν Υψηλοίς, ο Ενας και Μόνος
Αληθινός Θεός, ο Θεός και Πατέρας του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, ο
Ποιητής του ουρανού και της γης, «εξ ου πάσα πατριά εν ουρανοίς και
επί γης ονομάζεται», ο αιώνιος Θεός «ο κατοικών την αιωνιότητα».
(Εφεσίους 3:15, Ησαϊας 57:15), και, (β) άλλη, τελείως χωριστή από τον
Πατέρα, Οντότητα ο Αγαπητός και Μονογενής Υιός του Θεού, ο οποίος
προήλθε από τον Πατέρα μέσα στο ρεύμα του χρόνου. Ο χαρακτήρας του
Πατέρα και Θεού εκφράζεται απόλυτα από τον Υιό, «Ός (:Υιός) εστιν
εικών (:παράσταση, μέσο εκφράσης) του Θεού του αοράτου», (σ.σ.
Αλήθεια, γιατί όχι παράσταση της αόρατης «Αγίας -λεγομένης-
Τριαδος»;...), «απάγαυσμα της δόξης και χαρακτήρ της υποστάσεως αυτού
(:του Θεού)». (Κολοσσαείς 1:15, Εβραίους 1:3). Ο Υιός δικαίως φέρει
τον τίτλο «Λόγος του Θεού», γιατί ολόκληρη η βουλή του Θεού, κάθε
απόφασή του, κάθε λόγος του εκτελείται από τον Υιό. Πουθενά δεν
βλέπουμε να ενεργεί ο Θεός απ' ευθείας. Πάντοτε εργάζεται διά του
Υιού. Τελικά, Πνεύμα είναι ο Θεός, δηλαδή θεία πνευματική φύση και
υπόσταση. Πνεύμα είναι μετά την ανάσταση και ενδόξασή του και ο Υιός.
Από τον Πατέρα διά του Υιού, Πνεύμα Αγιο (:άγια ενέργεια, θεία
επίδραση) εκχύνεται εκεί που ο Θεός θέλει.



«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 11:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Το πρόηγουμενο μου ποστ δεν δήμοσιευτίκε λογο τέχνικες δύσκολιες υου ήλεκτρονικου μου υπόλογιστη.

Λόγο βάρεμαρας δεν είναι δύνατο να επάναλαβω τα λόγια μου.

Θα άρκεστω σε λίγες έρωτησεις .

Τι είναι χρίστιανισμος , ποιος είναι ο Χριστος και τι σχέση έχει η ζώη του Χρίστου με το αν ήταν η όχι ύπαρκτο πρόσωπο . Τι σχέση έχει ο Χρίστιανισμος με άλλες θρήσκειες .
Επίσης ποιος είναι ο Χρίστος για έσενα MC . Τι σχέση έχει ησ΄μερινη έκκλησια με αυτόν και τι σχέση έχουν δίαφοροι σόφοι που θύσιαστηκαν και έπραταν όπως ο Χρίστος .
και τελίωνω πια είναι η ουσια μιας θρησκείας και εαν πιστεύεις πως ο Χριστός άνηκε σε κάποιο δόγμα όπως η σήμερινη έκκλησια.


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 03:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Ε λοιπόν μία από τις επόμενες μέρες, τελώντας το μυστήριο, την ώρα που λειτουργούσε βλέπει μέσα στο δισκοπότηρο πραγματικό κρέας και ξεχύλιζε αίμα. Αμέσως είπε Θεέ μου είναι αλήθεια, αλλά ο ίδιος για όλο αυτό, άφησε το ράσο του. Τα παράτησε.

Ενδιαφέρουσα ιστορία. Την είχα ακούσει το 1990, στην 6η δημοτικού
από τη δασκάλα μου. Ήμουν πολύ μικρός για να ζητήσω χρονολογίες
και ονόματα. btw τέτοιο θηλυκό ταλιμπάν της χριστιανοσύνης από
τότε έχω να δω και μακάρι να μην ξαναδώ ποτέ μου. Και αυτή την είχε
ακούσει πρόσφατα.

Εγώ νομίζω ότι πολύς κόσμος την ακούει γενικώς.

quote:

Το γεγονός οτι κανένας δεν κολλάει αρρώστια από το κουταλάκι αυτό? Που το πας?

Αυτό δεν το ξέρουμε με σιγουριά. Θέλω να πω... θα κοινωνούσες από
το κουταλάκι που έχει κοινωνήσει αμέσως πριν από εσένα κάποιος με
Έμπολα; Το φαντάστηκα. Πρόκειται για άλλον έναν ισχυρισμό που όλοι
τον λένε αλλά κανείς δεν τον ελέγχει.

Και αν θες τη γνώμη μου, ένας από τους λόγους που το Βυζάντιο έχασε το
μισό πληθυσμό του από το Μαύρο Θάνατο ήταν ακριβώς η πίστη ότι η θεία
κοινωνία είναι κουλ. Τρέχαν οι ταλαίπωροι να κοινωνήσουν μπας και
τη γλιτώσουν και στην πραγματικότητα κολλάγανε.

Στον Καναδά πάντως πέρυσι με το SARS απαγόρευσαν τη θεία κοινωνία:
http://www.bhma.net/archive/2003/0502/06.asp

Ακόμα και αν ήταν όμως έτσι όπως τα λες (που δεν το νομίζω κα-θό-λου), απέχει πολύ
από το να αποδείξει την ύπαρξη Θεού Παντογνώστη/Παντοδύναμου/Αιώνιου
κλπ. Θα μπορούσε να ήταν ένας δαιμονίσκος 3ης κατηγορίας που μας
δουλεύει με διάφορα χαζοτρυκ. Όπως και να το κάνουμε, άλλο
να "αποστειρώσεις" ένα κουταλάκι από δω, να βγάλεις λίγο φως από κει,
να θεραπεύσεις έναν καρκίνο λίγο παρά πέρα και άλλο να δημιουργήσεις ολόκληρο Σύμπαν.


Edited by - junk95 on 08/08/2004 03:46:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 12:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
ΠΛΩΤΙΝΕ ευχαριστούμε για το απόσπασμα. Καταπληκτικό I'm totaly flabbergaggered

Ήδη το έχω στείλει με e-mail σε μερικούς φίλους της αλήθειας...

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 14:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 16:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
"Ποια ως σημερα υπηρξε η μεγαλυτερη αντιρρηση για την υπαρξη?Ο Θεος!!!"
ΦΡ.ΝΙΤΣΕ.

Deus Diablo...

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy