ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 03:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Βλέπω κατ’ αρχήν πως εστιάζεις την κριτική σου κυρίως στο ότι η οπτική μου είναι εγωιστική. Δηλαδή αυτό που βλέπεις σε μένα μέσα από τα λεγόμενά μου είναι κάποιος βαθμός εγωισμού.

Όχι φίλε Δημήτρη.. δεν εννοώ πως η οπτική σου είναι εγωιστική....εξάλλου ποιά είμαι εγώ για να σε κρίνω?
απλά προσπαθώ να τονίσω την τάση των ανθρώπων να βλέπουν τα πάντα με κεντρικό άξονα τον άνθρωπο.. απλά μίλησα για ανθρωποκεντρικότητα.. σύνηθες φαινόμενο στις θρησκείες..

quote:
Είναι όμως και αυτό μέσα στη φύση. Αν παραβιάσει νόμους της φύσης είναι βέβαιο ότι θα τιμωρηθεί το όποιο δημιούργημα και μετά θα μάθει να τους σέβεται εφόσον έχει πίστη σ’ αυτούς. Θα έχει γνώση.

Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω... Δεν ξέρω εάν πρόκειται για τιμωρία ή για κάτι άλλο..

quote:
Δεν καταλαβαίνω από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα μέσα από τα λεγόμενά μου.
Φυσικά και δεν έχουμε ανακαλύψει τα πάντα σε αυτό τον κόσμο και γνώμη είναι ότι ουδέποτε (ή έστω ούτε στο πολύ μακρινό μέλλον) θα τα ανακαλύψουμε. .

Μιλάω και εδώ για την τάση στην ανθρωποκεντρικότητα..

quote:
Η πίστη όμως ότι θα τα ανακαλύψουμε όλα μας παρακινεί στην έρευνα.

Συμφωνώ.. η πίστη μας οδηγεί στην έρευνα...
quote:
Και τι νομίζεις πως είναι αυτό που ερευνούμε αν όχι εκείνο που αποκαλούμε θεό

Δεν ξέρω εάν όλοι το αποκαλούν θεό ή γιατί? πάντως ψάχνουμε για απαντήσεις σε ένα σωρό ερωτήματα...
quote:
Αγαπητή μου αν ο άνθρωπος γνώριζε πώς να μην καταστρέφει δεν θα υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει οτιδήποτε. Θα έμενε άπρακτος/ακίνητος. Δημιουργία και καταστροφή πάνε μαζί, χέρι-χέρι.


Κι όμως η καταστροφή που έχει κάνει δεν έγγειτε στην τάση του για δημιουργία αλλά για απληστία..

quote:
Το βλέπεις και στη φύση.

Όταν μιλάμε για φύση δεν μπορούμε να μιλήσουμε για καταστροφές.. ακόμα και αυτά που εμείς βλέπουμε ως καταστροφές... εκείνη τα προσδιορίζει σε δημιουργία και αναγέννηση.. οτι εμείς δεν καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα δεν σημαίνει πως είναι και έτσι όπως τα αντιλαμβανόμαστε..
quote:
Δε νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο τουλάχιστον σε επίπεδο συμπεριφοράς και σεβασμού απέναντι στη φύση για την οποία ενδιαφέρεσαι. Το να αμφισβητείς εκείνο που γενικά αποκαλούμε θεό είναι σα να αμφισβητείς το νόμο που γνωρίζεις. Η ασέβεια στο νόμο θα επιφέρει την τιμωρία/νέμεση. Πολλές από τις παραβιάσεις που αναφέρεις παραπάνω οφείλονται σ’ αυτήν την ασέβεια. Γνωρίζω το νόμο αλλά δεν το σέβομαι...


Μα ακριβώς γι αυτό τον λόγο δεν εμμένω στον θεό αλλά στο δημιουργημά του... Από εκεί πρέπει να ξεκινάει κανείς.. και όχι από φόβο!
Δηλαδή να γίνουμε ευσεβείς γιατί φοβάμαστε την τιμωρία? Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά... αν ναι, νομίζω πως εκεί βρίσκεται ένα μεγάλο λάθος.. ίσως το πιο μεγάλο..!!!

Από την άλλη όμως λές πως χωρίς καταστροφή δεν υπάρχει δημιουργία.. και όμως αναφέρεις πως οι παραβιάσεις αυτές γίνονται από ασέβεια.. Δηλαδή η δημιουργία ίσως να μην είναι συνετή γιατί επιφέρει καταστροφές και παραβιάσεις που ωφείλονται στην ασέβεια..???? Νομίζω πως υπάρχει μια αντίφαση εδώ..
Αλλά ίσως κάτι να μην κατάλαβα καλά.. το αφήνω σε εσένα να με βοηθήσεις να καταλάβω..

quote:
Σαφώς και είναι υποκειμενικό. Τι είναι όμως αντικειμενικό; Ο φυσικός νόμος μήπως; Τα μαθηματικά βεβαίως. Η αδογμάτιστη λογική ίσως

Δεν σε κατηγορώ για την υποκειμενικότητα.. γενικώς δεν κατηγορώ.. κανέναν για τις αντιλήψεις του... απλά εγώ προσπαθώ να την ξεπερνάω.. όσο φυσικά είναι ευφικτό..
quote:
Εδώ δεν είναι ξεκάθαρη η άποψη σου. Θυμίζει χρησμό. Αισθάνεσαι ότι χρείαζεσαι το θεό, δεν τον αρνείσαι αλλά τον αμφισβητείς… Περίεργη σχέση είναι αυτή…Δε μας τα λες καλά…

ήθελα να πω.. πως ψάχνω και σκέφτομαι και με τον δικό μου τρόπο ερευνώ.. να τονίσω πως η λέξη αμφισβήτηση δεν σημαίνει άρνηση..

Τα λεγόμενά μου ήταν ακριβώς αυτά: όχι πως αισθάνομαι ότι δεν μου χρειάζεται ο θεός απαραίτητα, όχι πως αρνούμε απαραίτητα την ύπαρξή του, αλλά πως την αμφισβητώ..

quote:
Αν αμφισβητείς τους τρόπους που έχουμε μάθει να πιστεύουμε, δεκτόν και υποκειμενικό βεβαίως.


Μα πες μου με ποιόν άλλον τρόπο θα μπορούσα να δω, αν όχι με το να κοιτάξω και γύρω μου? Δεν μιλάμε για υποκειμενικότητα εδώ.. αλλά για αδογμάτιστη σκέψη, όπως και αναφέρεις....
quote:
Δυστυχώς, αλλά ποιος είμαι εγώ που θα τους κρίνω. Μήπως είμαι θεός; Είναι αυτό εγωιστικό; Υπό προϋποθέσεις σαφώς και δεν είναι εγωιστικό. Αλλά δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς το εννοείς.


Και βέβαια θα τους κρίνω... εφόσον δεν κάνουν κακό μόνον στους εαυτούς τους!!!
quote:
Μάλλον έκανα λάθος εκτίμηση. Νόμιζα πως ήθελες να κατευθύνεις τη συζήτηση κάπου συγκεκριμένα ή προσδοκούσες από τους άλλους συζητητές να επικεντρώσουν το ενδιαφέρον τους σε κατηγορίες εναντίων των θρησκειών.


Δεκτόν..

φιλικά....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
simori χρησιμοποίησα τον όρο ψυχή έτσι όπως την αντιλαμβάνεται ο Athakandr, απλά για να συνεννοούμαστε.
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη της ως ξεχωσιστή οντότητα άυλη, αιώνια, άφθαρτη κλπ. Το πολύ πολύ να την δεχτώ ως συνώνυμο της ζωής ή το προσδίδον ιδιότητα σε κάτι υπαρκτό. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Ναι... κατάλαβα και μου φάνηκε και ενδιαφέρουσα η σκέψη σου.. ή η κοσμοθεωρία σου...
Την ερώτηση δεν την έκανα αποκλειστικά σε εσένα... αλλά γενικότερα... αν και δεν υπάρχει κάποια απάντηση προς το θέμα.. απλά είναι κάποια ερωτηματικά δικά μου... που ίσως να έχετε και εσείς μία γνώμη.. όπως αυτή που μας παρέθεσες...

quote:
Δεν ξέρω αν έχει άκρη αυτό το νήμα αλλά είμαι σίγουρος πως έχει πολλούς κόμπους.
Αν όντως έχεις βρει την άκρη, για λύσε μερικούς να δούμε πόσο ακόμα μακριά μπορεί να φτάσει.

Μα τί με πέρασες φίλε notis_29... Επειδή βρήκες την θεά..(εννοώ εμένα) νόμιζες πως θα με καταφέρεις να μου αποσπάσεις και πληροφορίες?
!!!
(Μεταξύ μας όμως, δεν έχω βγάλει ούτε και εγώ άκρη με το νήμα)

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

athakandr πως οριζεις εσυ την ψυχη?

<<Ως το αντικείμενο που έχει την δυνατότητα να αισθάνεται κατ' αρχήν(αισθήσεις, συναισθήματα, θυμικό) αλλά και να σκέφτεται λογικά. Η φύση της ψυχής δεν μπορεί να είναι από ύλη γιατί η ύλη δεν μπορεί να αισθανθεί ούτε να σκεφτεί. Αν θα μπορούσε θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω το πως..!>>

αυτο που μου λες ονομαζετε νοημοσυνη


Είπα και να αισθάνεται και να αντιλαμάνεται.. Αλλά για να μην κολλάμε στις λέξεις και φεύγουμε από την ουσία, το ερώτημα που έθεσα ήταν νομίζω σαφές.

ath


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 05:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Γειά σου Ελεύθερε,

Στο επιχείρημά σου περί κλώνων:

Η κανονική διαδικασία δεν διαφέρει και πολύ από την διαδικασία κλωνοποίησης. Και στις δύο περιπτώσεις χονδρικά το ίδιο είναι ως προς το σημείο που επικεντρώνεις την κριτική σου. Ειδικά για το κύταρρο που λες ότι δεν έχει ψυχή (έστω ότι ισχύει.., γιατί υπόθεση κάνεις)' ισχύει κάτι διαφορετικό στην κανονική διαδικασία;;

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 05:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Θεός υπάρχει, η λογική αυτό λέει, οι φιλόσοφοι αυτό λένε (οι μεγαλύτεροι τουλάχιστον -- Αριστοτέλης, Πλάτων).

Στην πρώτη φράση στο Κατά Ιωάννη πολύ ωραία περιγράφεται τι είναι Θεός (Εν αρχή ην ο λόγος ...).

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 11:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Και εγω ξερω φιλε μου χιλιαδες ανθρωπους σε ολο τον κοσμο που ποτε δεν βρηκαν το φως τους,που ποτε δεν περπατησαν,ποτε δεν θεραπευτηκαν απο μια αρρωστια ακομη και μετα απο ωρες προσευχης.Καθε χρονο χιλιαδες βρεφη σε ολον τον κοσμο πεθαινουν απο καποια αρρωστια.Εκει
που ειναι αγαπητε φιλε ο Θεος της αγαπης;Μηπως κρυβεται;
Οταν γινεται ενα θαυμα τοτε μιλατε για τον Θεο της αγαπης και οτι γνωριζετε την βουληση του,οταν ομως πεθαινει κανενα βρεφος απο αγνωστη ασθενεια τοτε λετε "αγνωστη η βουληση του Κυριου".

Αν ειναι να αποδιδει κανεις τα θαυματα σε καποιο Θεο τοτε δεν θα επρεπε να αποδιδετε και τα κακα πραγματα σε αυτον(σεισμους,θανατο βρεφων που δεν οφειλεται συμφωνα με την επιστημη σε ανθρωπινους παραγοντες);

Σας ερωτω λοιπον,γιατι μιλατε μονο οταν γινεται κατι καλο και με τα χιλιαδες αμετρητα περιστατικα δυστυχιας σιωπειτε;Σας ερωτω να μαθω και εγω;


VICKING μην τα βλέπεις τα πράγματα έτσι. Το οτι υπάρχει δυστυχία στον κόσμο δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει Θεός. Το γεγονός οτι γίνονται θαύματα μέσα στη δυστυχία αποδεικνύει οτι ναί υπάρχει Θεός. Τώρα το άν τα θαύματα δε γίνονται σε όλους τους ανθρώπους μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους. Πρώτον γιατί μπορεί πχ να είσαι άρρωστος και να μην ζήτησες την βοήθεια του Θεού. Μπορεί ακόμα να πεθαίνουν τα παιδιά όπως λες από αρρώστιες, αλλά μην ξεχνάς οτι ο Θεός οσο και να'χει, έχει αφήσει τον άνθρωπο ελεύθερο!!! Σεβεται την ελευθερία του. Αν επιλέγει λοιπόν ο άνθρωπος να ψεκάζει τα τρόφιμα, άν επιλέγει να μολύνει την ατμόσφαιρα, άν επιλάγει η έγκυος μάνα να παίρνει ναρκωτικά κτλ. κτλ., τότε ο Θεός σε τί μας φταίει? Δηλαδή κάτσε, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο! Για κάθε άνθρωπο ο Θεός πέρα από όλα αυτά, έχει το σχέδιό του. Για την σωτηρία της ψυχής του είτε μπορούμε να το αντιληφθούμε είτε όχι. Ενας κουτσός για παράδειγμα, ένας κουλός, ένας άρρωστος άνθρωπος που παλεύει σε όλη τη διάρκεια της ζωής του, είναι ο άνθρωπος που ο Θεός είναι πιο κοντά του από κάθε άλλο υγιή άνθρωπο. Και αυτός ο άνθρωπος φτιάχνει το στεφάνι του για εκεί που θα πάει μετά θάνατον. Υπάρχει πολύ σοφία μέσα από όλα αυτά. Και όσο για τα θαύματα, δε νομίζω οτι οι πιστοί που πηγαίνουνε στον Αγ. Εφραίμ με καρκίνο στον εγκέφαλο ή δεν ξέρω πού αλλού και βάζουνε το λαδάκι του με το σχήμα του σταυρού γίνονται από αυθυποβολή καλά. Αν μπορείς εσύ να θεραπεύσεις τον καρκίνο στο κεφάλι σου από μόνος σου γιατί αυτοσυγκεντρώθηκες, τότε σου βγάζω το καπέλο! Και άν δεν τα πιστεύεις όλά αυτά, διάβασε τα θαύματα του Αγ. Εφραίμ. Υπάρχουν τόμοι με μαρτυρίες ανθρώπων και άμα τα διαβάσεις θα συγκλονιστείς και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά για τον ρόλο του Θεού και την ύπαρξή του. Καθώς και την καλοσύνη του. Και μην ξεχνάς πόσοι ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ γεροντες παρακαλούσαν τον Θεό να τους δώσει αρρώστια!! Ο Πάϊσιος βλέποντας έναν άρρωστο άνθρωπο με καρκίνο,και παρακαλώντας τον κάποιοι άνθρωποι να ζητήσει από τον Θεό να θεραπεύσει τον άρρωστο, τους λεέι, "εντάξει λοιπόν παιδιά μου, ας προσευχηθούμε ο Θεός να μοιράσει το 30% της ασθένειας σε όλους μας". Και τρομοκρατήθηκαν. Και είπε "εντάξει το 70% σε μένα". Κάπως έτσι διατυπώθηκε. Λοιπόν μήπως μέσα από τις αρρώστιες κρύβονται πράγματα που δεν έχουμε την φώτιση να γνωρίζουμε? Και στο ξαναλέω. Διάβασε τα θαύματα του Αγ. Εφραίμ και θα καταλάβεις πολλά. Δεν ξέρω ποιό να σου πρωτοαναφέρω!!

(ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΑ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 13:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

VICKING μην τα βλέπεις τα πράγματα έτσι. Το οτι υπάρχει δυστυχία στον κόσμο δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει Θεός.


Συμφωνώ. Όμως είναι ένα ισχυρό επιχείρημα ενάντια στο ότι ο Θεός είναι
και Παντοδύναμος και Πανάγαθος. Ή τουλάχιστον ενάντια
στο ότι ο άνθρωπος έχει κάποια ειδική σχέση με το Θεό σε σχέση με το
υπόλοιπο Σύμπαν.

Πολλοί προσπαθούν να "αποδείξουν" την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού με τη λογική. Μεγάλο λάθος. Ένας Θεός που βρίσκεται υπέρ της λογικής ή πέρα από τη λογική πολύ απλά είναι εκτός του πεδίου περιγραφής της.

Εξάλλου τα περισσότερα επιχειρήματα τέτοιου τύπου απλά δε στέκουν.
Π.χ. για το αξιοθαύμαστο της δημιουργίας. Το θεϊστικό επιχείρημα είναι
ότι εφ' όσον το σύμπαν είναι τόσο πολύπλοκα και ωραία φτιαγμένο, δε
μπορεί η ύπαρξή του να εξηγηθεί παρά με την παραδοχή ενός ανώτερου
νου. Αυτό όμως δε στέκει για τρεις κυρίως λόγους:
1ον) το Σύμπαν δεν είναι στην πραγματικότητα ιδιαίτερα πολύπλοκο. Απ' ό,τι φαίνεται έχει καμιά εκατοστή φυσικούς νόμους οι οποίοι πιθανόν
ανάγονται σε λιγότερους από 3-4, ίσως και σε έναν. Υπάρχουν Σύλλογοι Συνταξιούχων Παιχτών του Ιπποδρόμου με περισσότερους κανόνες στο καταστατικό τους .
2ον) υποτίθεται ότι τίποτα δε δημιουργείται από το τίποτα, συνεπώς ο
Θεός πρέπει να προϋπήρχε του σύμπαντος. Αναρωτιέμαι γιατί να μην πάμε
το ερώτημα ένα βήμα πιο κει: ποιος προϋπήρχε του Θεού; Κανένας; Άρα
δεχόμαστε ότι υπάρχουν πράγματα που δημιουργούνται από μόνα τους. Συνεπώς γιατί να μη το δεχθούμε κατ' ευθείαν για το Σύμπαν;
3ον) αν υποτεθεί ότι η αιτιολόγηση πίσω από την παραδοχή ενός Θεού
που δημιούργησε το Σύμπαν οφείλεται στο ότι είναι πιο "οικονομικό" να
παραδεχθούμε έναν αυθύπαρκτο "άπειρο και παντοδύναμο νου", αυτό πράγματι ήταν πιθανόν αλήθεια πριν από 50 χρόνια. Τώρα όμως οι ανακαλύψεις της Πληροφορικής, της Βιολογίας, των γνωσιακών επιστημών κλπ έχουν δείξει ότι κατά κανόνα νοημοσύνη υπάρχει μόνο σε τερατωδώς
πολύπλοκα συστήματα (όπως ο εγκέφαλος). Άπειρος νους = άπειρα πολύπλοκο σύστημα. Πιο απλά, ο Θεός έχει μεγαλύτερο βαθμό πολυπλοκότητας από το Σύμπαν (αφού άλλωστε υποτίθεται ότι το κάνει ό,τι γουστάρει), συνεπώς δεν είναι καθόλου πιο "οικονομικό" να παραδεχθούμε ότι είναι αυθύπαρκτος, σε σχέση με το να παραδεχθούμε
κάτι τέτοιο για το Σύμπαν.

Όσο για την ψυχή, νομίζω κάνουμε το λάθος να δίνουμε "ουσία" και
οντότητα σε μία διαδικασία. Δεν ξέρω ακριβώς πώς η ύλη σκέφτεται, αισθάνεται, κάνει ράνει, αλλά δεν έχω δει ΠΟΤΕ μου κάτι
που δεν είναι ύλη να σκέφτεται, να αισθάνεται κλπ.

Υποθέστε ότι έχουμε ένα μπρίκι με νερό. Το βάζουμε πάνω από το μάτι
και αρχίζει να βράζει. Μετά από λίγο σβήνουμε το μάτι και σταματάει
να βράζει. Αν το πάμε όπως με την ψυχή, η "μόνη" εξήγηση που μπορούμε
να δεχθούμε είναι ότι τα πάντα οφείλονται σε μια απροσδιόριστη ουσία
-ας την ονομάσουμε "βραστοκάρμα"- που για πέντε λεπτά πέρασε με
μαγικό τρόπο από το μάτι στο μπρίκι και μετά στο νερό. Το κανονικό, άψυχο νερό, μόλις ο Θεός (εμείς) του εμφυσήσαμε το βραστοκάρμα για λίγο έπαψε να είναι απλό νερό και έγινε βραστό νερό. Μετά του το πήραμε πίσω και ξανα"πέθανε".

Καταλαβαίνετε ότι αυτό είναι γελοίο. Δεν υπήρξε καμία ανταλλαγή κάποιας ουσίας από το μάτι στο μπρίκι. (Μην πείτε 'θερμότητα'! Η θερμότητα δεν είναι ουσία. Η θερμότητα είναι κινήσεις των μορίων της
ύλης). Ούτε το βραστό νερό διαφέρει ιδιαίτερα από το κανονικό. Απλά
βρίσκεται σε διαφορετική κινητική κατάσταση. Ο βρασμός είναι μία
διαδικασία, όχι ένα "πράγμα"
.

Νομίζω ότι η ελλιπής μας γνώση ως προς το πώς ακριβώς δουλεύει ο
εγκέφαλος και τι είναι νοημοσύνη κλπ, μας έχει κάνει να δώσουμε
υπόσταση σε άλλες διαδικασίες και ιδιότητες, όπως η ζωή, η αυτοσυντήρηση, τα συναισθήματα, οι σκέψεις. Το πρόβλημα αυτής
της προσέγγισης φαίνεται όταν δε μπορούμε να απαντήσουμε το πιο
απλό ερώτημα: τι είναι Χ; (όπου Χ=ζωή, σκέψη, συναίσθημα). Αντιθέτως
το ερώτημα "δείξε μου κάτι που να έχει Χ" απαντιέται πολύ πιο
εύκολα. Αυτό θα έπρεπε να μας υποψιάζει ότι το "Χ" δεν είναι πράγμα,
αλλά διαδικασία ή ιδιότητα.

Να το πάω πιο πέρα: ενδεχομένως κάτι τέτοιο είναι και ο Θεός. Μία
ανθρωπομορφική προσωποποίηση της "κεντρικής" διαδικασίας του Σύμπαντος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 15:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

VICKING μην τα βλέπεις τα πράγματα έτσι. Το οτι υπάρχει δυστυχία στον κόσμο δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει Θεός.


Γεια σου φιλε MC.
Φυσικα και ολα αυτα που ειπα πριν δεν αποδεικνυουν οτι δεν υπαρχει Θεος αλλωστε δεν ειναι στοχος μου να αποδειξω οτι δεν υπαρχει Θεος,θα ηταν κουτο διοτι ειναι κατι που δεν μπορει να γινει οπως λεει και ο φιλος junk.

quote:
Πρώτον γιατί μπορεί πχ να είσαι άρρωστος και να μην ζήτησες την βοήθεια του Θεού. Μπορεί ακόμα να πεθαίνουν τα παιδιά όπως λες από αρρώστιες, αλλά μην ξεχνάς οτι ο Θεός οσο και να'χει, έχει αφήσει τον άνθρωπο ελεύθερο!!! Σεβεται την ελευθερία του. Αν επιλέγει λοιπόν ο άνθρωπος να ψεκάζει τα τρόφιμα, άν επιλέγει να μολύνει την ατμόσφαιρα, άν επιλάγει η έγκυος μάνα να παίρνει ναρκωτικά κτλ. κτλ., τότε ο Θεός σε τί μας φταίει? Δηλαδή κάτσε, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο! Για κάθε άνθρωπο ο Θεός πέρα από όλα αυτά, έχει το σχέδιό του. Για την σωτηρία της ψυχής του είτε μπορούμε να το αντιληφθούμε είτε όχι.

Κοιταξε εχω δεν αναφερθηκα στα εγκληματα της ανθρωποτητας που καποιοι τα φορτωνουν σε εναν οποιοδηποτε Θεο.Εγω αναφερθηκα σε αλλα ασχημα πραγματα(στα οποια ειναι αποδεδειγμενο ή φανερο οτι δεν εχει ευθυνη ο ανθρωπος π.χ σεισμους) στα οποια οι θρησκευομενοι ανθρωποι συνηθως απαντανε με την φραση "αγνωσται βουλαι Κυριου".Θελω να πω δηλαδη οτι για οτιδηποτε καλο(θαυματα) γινεται τα αποδιδετε στον Θεο και λετε πως ολα αυτα γινονται λογω της αγαπης του Θεου προς τον ανθρωπο.Οταν ομως γινει κατι πολυ ασχημο(για το οποιο ειναι αποδεδειγμενο ή φανερο οτι δεν εχει ευθυνη ο ανθρωπος π.χ σεισμους)
τοτε(και το ακουσει πολλες φορες απο βαθια θρησκευομενους ανθρωπους αλλα και απο ιερεις)
τοτε ξαφνικα μην μπορωντας να δικαιολογησετε το γιατι συμβαινουν αυτα
υπαρχει η δικαιολογια οτι η βουληση του Θεου ειναι αγνωστη ή οτι καποιος δαιμονας προξενησε κατι κακο.

Προσεξε τωρα φιλε,δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα αλλα προσπαθω να καταλαβω οχι το γιατι πιστευετε σε καποιο Θεο(αυτο δεν ειναι τοσο περιεργο) οσο το γιατι πιστευετε οτι εκδηλωνεται η αγαπη του Θεου προς τον ανθρωπο.Δηλαδη δεν θα μπορουσε π.χ να υπαρχει Θεος που ομως δεν αγαπαει ας πουμε τον ανθρωπο;Tι σε κανει να πιστευεις οτι ο Θεος ειναι Παναγαθος και Παντοδυναμος;


Οσο για αυτο που λες οτι ο Θεος εχει αφησει τον ανθρωπο ελευθερο
προφανως στηριζεσαι σε αυτα που λεει η Βιβλος,ετσι δεν ειναι;
Ας υποθεσουμε οτι η Βιβλος ειναι Θεοπνευστη.
Πραγμα που θα σημαινει οτι οι προφητειες ειναι αληθινες και που υποτιθεται οτι αφορουν το μελλον,δεν νομιζω να διαφωνεις σε αυτο,η Εκκλησια παντως δεν διαφωνει και μαλιστα δεχεται οτι ο Θεος γνωριζει το μελλον.
Πως γινεται λοιπον να λετε πως ειναι ελευθερος ο ανθρωπος και απο την αλλη να λετε οτι ο Θεος γνωριζει το μελλον(αρα οποιοσδηποτε π.χ σεισμος γινεται το γνωριζει και οσοι σκοτωθουν εκει ηταν προδιαγεγγραμενο να πεθανουν χωρις την ελευθερια επιλογης);Εχω ακουσει Ιερεις πολλους να λενε πως ο Θεος γνωριζει ακομη και την τριχα της κεφαλης που θα πεσει.Αρα προφανως θα γνωριζει με την ιδια λογικη και το ποτε θα πεθανει καποιος(σου θυμιζω οτι ο Ιωαννης της Αποκαλυψης αναφερεται σε καποιο σεισμο που υποτιθεται οτι θα συμβει στο μελλον).



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 16:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:


προσπαθω να καταλαβω οχι το γιατι πιστευετε σε καποιο Θεο(αυτο δεν ειναι τοσο περιεργο) οσο το γιατι πιστευετε οτι εκδηλωνεται η αγαπη του Θεου προς τον ανθρωπο.Δηλαδη δεν θα μπορουσε π.χ να υπαρχει Θεος που ομως δεν αγαπαει ας πουμε τον ανθρωπο;Tι σε κανει να πιστευεις οτι ο Θεος ειναι Παναγαθος και Παντοδυναμος;


ο Θεος γνωριζει το μελλον.
Πως γινεται λοιπον να λετε πως ειναι ελευθερος ο ανθρωπος και απο την αλλη να λετε οτι ο Θεος γνωριζει το μελλον(αρα οποιοσδηποτε π.χ σεισμος γινεται το γνωριζει και οσοι σκοτωθουν εκει ηταν προδιαγεγγραμενο να πεθανουν χωρις την ελευθερια επιλογης);Εχω ακουσει Ιερεις πολλους να λενε πως ο Θεος γνωριζει ακομη και την τριχα της κεφαλης που θα πεσει.Αρα προφανως θα γνωριζει με την ιδια λογικη και το ποτε θα πεθανει καποιος(σου θυμιζω οτι ο Ιωαννης της Αποκαλυψης αναφερεται σε καποιο σεισμο που υποτιθεται οτι θα συμβει στο μελλον).


Γειά σου VIKING, βασικά δεν είμαι φίλος, είμαι φίλη..Πρέπει να αλλάξω το ψευδώνυμό μου..γκρρρ πώς γίνεται αυτό όμως? Αν ξέρεις πες μου...
Στο θέμα μας. Απαντάω σε αυτό που ρώτησες. Τι με κάνει δηλ. να πιστεύω οτι ο Θεός είναι πανάγαθος και παντοδύναμος...Καταρχήν το απάντησες μόνος σου, γιατί χωρίς να το καταλάβεις, ασυναίσθητα ίσως, έγραψες το πανάγαθος και παντοδύναμος με κεφαλαίο Π. Επομένως αναγνωρίζεις και σύ κάτι που δεν έχεις παραδεκτεί ακόμα. Το γιατί πιστεύω οτι είναι παντοδύναμος το γνωρίζω από πολλά πράγματα. Το γνωρίζω γιατί μία γυναίκα κάποτε έμεινε έγκυος παρθένα, το γνωρίζω γιατί ...δεν ξέρω ΄τι να πώ. Κοίτα έναν άνθρωπο απέναντί σου και δες τί έφτιαξε ο Θεός...
Ο Θεός όλα τα γνωρίζει για το μέλλον. Τώρα γιατί εσύ να φύγεις άδοξα με έναν σεισμό, αυτός το ξέρει. Μην ψάχνεις. Κοίτα μέσα από τη ζωή σου και θα καταλάβεις.
Δυστυχώς π΄ρπει να φύγω!! Σε μια βδομάδα θα επικοινωνήσω για΄τι πάω Μύκονο. Οταν γυρίσω θα σου εξηγήσω πολλά!
! Φιλιά τα λέμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 18:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

Γειά σου VIKING, βασικά δεν είμαι φίλος, είμαι φίλη..


ουπς.


Γενικα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σχεδον ολες οι γυναικες του Φορουμ ειναι θρησκευομενες.Μηπως εχουμε πολλες ξανθιες στο φορουμ;

Καμια αθεη δεν υπαρχει ρε παιδια;Ειμαι
σιγουρος οτι αν γινοταν κανενα γκαλοπ θα ηταν πολυ περισσοτεροι οι ανδρες που θα ηταν αθεοι απο τις γυναικες.

quote:
Πρέπει να αλλάξω το ψευδώνυμό μου..γκρρρ πώς γίνεται αυτό όμως? Αν ξέρεις πες μου...

Δεν ειμαι βεβαιος αν κατι τετοιο μπορει να γινει.Στειλε κανενα e-mail
στο esoterica.gr και ρωτησε αν γινεται και πως και μετα πες μου και σε μενα πως γινεται.

quote:
Τι με κάνει δηλ. να πιστεύω οτι ο Θεός είναι πανάγαθος και παντοδύναμος...Καταρχήν το απάντησες μόνος σου, γιατί χωρίς να το καταλάβεις, ασυναίσθητα ίσως, έγραψες το πανάγαθος και παντοδύναμος με κεφαλαίο Π. Επομένως αναγνωρίζεις και σύ κάτι που δεν έχεις παραδεκτεί ακόμα.

Ομολογω οτι δεν το καταλαβα αυτο.
Παντως ο λογος που εβαλα κεφαλαια ειναι επειδη στα βιβλια οι λεξεις αυτες οταν χρησιμοποιουνται ως επιθετα για να χαρακτηρισουν τον Θεο ειναι με κεφαλαια.


quote:
Το γιατί πιστεύω οτι είναι παντοδύναμος το γνωρίζω από πολλά πράγματα. Το γνωρίζω γιατί μία γυναίκα κάποτε έμεινε έγκυος παρθένα, το γνωρίζω γιατί ...δεν ξέρω ΄τι να πώ. Κοίτα έναν άνθρωπο απέναντί σου και δες τί έφτιαξε ο Θεός...


Βλεπω αδυνατεις να απαντησεις.Λογικο ειναι,εδω δεν μπορει η Εκκλησια να απαντησει.Ειναι προφανως κατι που αισθανεσαι,δηλαδη νιωθεις οτι ο Θεος ειναι Παναγαθος.Okay,σεβαστο.


quote:
Δυστυχώς π΄ρπει να φύγω!! Σε μια βδομάδα θα επικοινωνήσω για΄τι πάω Μύκονο. Οταν γυρίσω θα σου εξηγήσω πολλά!
! Φιλιά τα λέμε

KAΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ!



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 23/07/2004 18:20:41

Edited by - VIKING on 23/07/2004 18:23:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 20:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Καμια αθεη δεν υπαρχει ρε παιδια;Ειμαι
σιγουρος οτι αν γινοταν κανενα γκαλοπ θα ηταν πολυ περισσοτεροι οι ανδρες που θα ηταν αθεοι απο τις γυναικες.

Τώρα με προκάλεσεςΕγώ δεν πιάνομαι δηλαδή?

Αν γινόταν γκάλοπ θα μας είχανε πατήσει όλοι.. γυναίκες - άντρες..

quote:
Πρέπει να αλλάξω το ψευδώνυμό μου..γκρρρ πώς γίνεται αυτό όμως? Αν ξέρεις πες μου...

--------------------------------------------------------------------------------


Δεν ειμαι βεβαιος αν κατι τετοιο μπορει να γινει.Στειλε κανενα e-mail
στο esoterica.gr και ρωτησε αν γινεται και πως και μετα πες μου και σε μενα πως γινεται


Αν μάθετε τίποτα .. πέστε μου και εμένα...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 23:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
quote:
Φιλε Νοτι σε καμια περιπτωση δεν θα θεωρησω αστεια αυτα που θα πεις,απλως θα εκφρασω την διαφωνια μου αν χρειαστει.Ειναι ομορφο να λεει καποιος αυτα που πιστευει,δεν υπαρχει λογος ντροπης.

Για αυτο αν δεν σου ειναι δυσκολο θα μπορουσες να μου απαντησεις στα ερωτηματα;



Χαίρομαι φίλε μου VIKING που μου δίνεις το θάρρος να εκφράσω τις απόψεις μου χωρίς να υπάρχει «λόγος ντροπής» και παρεξηγήσεως.
Σου απάντησα στα τρία από τα τέσσερα που έθεσες, ίσος δεν το πρόσεξες.
Καταρχήν να σου πω πως όταν κάποιος κάνει ερωτήσεις απλά για να διαφωνήσει με τις απαντήσεις που θα πάρει, τότε ο τελικός σκοπός του είναι να αποδείξει στον ερωτηθέντα ότι έχει λάθος.
Γνωρίζοντας λοιπών εξαρχής ότι θα διαφωνήσεις με την απάντηση που θα σου δώσω, (διότι είναι και λογικό εφόσον τα πιστεύω μας διαφέρουν), επέτρεψε μου να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση, απαντώντας ταυτόχρονα και στη δική σου. Σε τι θα σε ωφελήσει αν σου πω πως η αγάπη του θεού εκδηλώνετε με το να δίνει, σε όποιον του ζητήσει;.

quote:
Μα τί με πέρασες φίλε notis_29... Επειδή βρήκες την θεά..(εννοώ εμένα) νόμιζες πως θα με καταφέρεις να μου αποσπάσεις και πληροφορίες?

Μα καλά, μιλάς σοβαρά; Τώρα που βρήκα την θεά (εννοώ εσένα) νομίζεις πως θα σπαταλώ τον χρόνο μου προσπαθώντας να σου αποσπάσω πληροφορίες ;
Για πες μου τι κάνεις το Σάββατο;

quote:
(Μεταξύ μας όμως, δεν έχω βγάλει ούτε και εγώ άκρη με το νήμα)


Ας περιμένουμε τότε μέχρι να εφευρεθεί το ψαλιδάκι κι ας ευχηθούμε να μη γίνει το νήμα τριχία.]

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 02:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σου φιλε Νοτι.
quote:

Καταρχήν να σου πω πως όταν κάποιος κάνει ερωτήσεις απλά για να διαφωνήσει με τις απαντήσεις που θα πάρει, τότε ο τελικός σκοπός του είναι να αποδείξει στον ερωτηθέντα ότι έχει λάθος.


Αυτο μπορει να ισχυει.Εγω θετω ερωτησεις πολλες φορες στην ζωη μου οταν ομιλω με καποιον για διαφορα θεματα γιατι με ενδιαφερει γενικα να βλεπω πως οι ανθρωποι βλεπουν τα πραγματα,πως ερμηνευουν διαφορα γεγονοτα,για να μαθω τις αποψεις γενικα χωρις απαραιτητως να προσπαθω να τους πεισω για κατι και οταν θα εκφρασω καποια διαφωνια αυτο δεν σημαινει απαραιτητως οτι ειναι προσπαθεια να πεισω ή να αποδειξω οτι εχω δικιο.Θεωρεις το να εκφραζει καποιος μια διαφωνια σε κατι
οτι ειναι προσπαθεια να αποδειξει οτι εχει δικιο;

quote:
Σου απάντησα στα τρία από τα τέσσερα που έθεσες, ίσος δεν το πρόσεξες

Σωστος φιλε μου.

quote:
Σε τι θα σε ωφελήσει αν σου πω πως η αγάπη του θεού εκδηλώνετε με το να δίνει, σε όποιον του ζητήσει;.

Θα ωφελησει στο να συνεχιστει ενας ομορφος διαλογος και θα μου δωσει την αφορμη να σου κανω και αλλες ερωτησεις

quote:
ανώνυμο και άμορφο ον, oν άυλο, υπερκείμενο της ύλης το οποίο δεν ανακαλύπτεται αλλά αποκαλύπτεται στον άνθρωπο

Πως ο Θεος αποκαλυπτεται στον ανθρωπο φιλε Νοτι;
(Μαλλον θα μου πεις οτι αποκαλυπτεται στην καρδια του ανθρωπου)


Επισης λες οτι η αγαπη του Θεου εκδηλωνεται με το να δινει σε οποιον του ζητησει.Απο που προκυπτει κατι τετοιο,τι σε κανει να το πιστευεις αυτο;Τελος γιατι πιστευεις οτι ο Θεος δημουργησε το ανθρωπο,τι νοημα εχει η υπαρξη του ανθρωπου,τι θα αλλαζε αν δεν υπηρχε ο ανθρωπος;

Ελπιζω να μην σε κουρασα με τις πολλες ερωτησεις μου;



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 04:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Μα καλά, μιλάς σοβαρά; Τώρα που βρήκα την θεά (εννοώ εσένα) νομίζεις πως θα σπαταλώ τον χρόνο μου προσπαθώντας να σου αποσπάσω πληροφορίες ;
Για πες μου τι κάνεις το Σάββατο;

Πω... πω πΩ!!! ΝΑ... ένας τΕλειος Δον Ζουάν - Κατάσκοπος... Ίδιος ο Τζέημς Μποντ...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 24/07/2004 04:37:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 13:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
quote:
Θεωρεις το να εκφραζει καποιος μια διαφωνια σε κατι
οτι ειναι προσπαθεια να αποδειξει οτι εχει δικιο;


Γεια σου φιλαράκο VIKING
Καταρχήν δεν μπορεί να αποδείξει ότι έχει δίκιο. Όταν όμως, γνωρίζει ότι θα διαφωνήσει με την απάντηση που θα πάρει, πριν ακόμα λάβει την απάντηση, τότε λογικό δεν είναι να προσπαθεί να αποδείξει ότι ο άλλος κάνει λάθος ;

Σου κάνω την ερώτηση σε τι θα σε ωφελήσει αν σου απαντήσω (σε μια ερώτηση που γνωρίζεις εξαρχής ότι θα διαφωνήσεις ενώ δεν μπορείς να μου αποδείξεις τίποτε) και μου λες: “Θα ωφελησει στο να συνεχιστει ενας ομορφος διαλογος και θα μου δωσει την αφορμη να σου κανω και αλλες ερωτησεις”
Τελικό συμπέρασμα;


quote:
Πως ο Θεος αποκαλυπτεται στον ανθρωπο φιλε Νοτι;

Είναι κάτι που πρέπει να το αισθανθείς, να το νοιώσεις, θα σου το ανάλυα περσότερο αλλά επειδή χρειάζεται να αναφερθώ σε προσωπικά θέματα που δεν θα ήθελα να δημοσιευθούν, σταματώ εδώ.

quote:
Επισης λες οτι η αγαπη του Θεου εκδηλωνεται με το να δινει σε οποιον του ζητησει.Απο που προκυπτει κατι τετοιο,τι σε κανει να το πιστευεις αυτο;

Επειδή εμένα μου δίνει

quote:
Τελος γιατι πιστευεις οτι ο Θεος δημουργησε το ανθρωπο,τι νοημα εχει η υπαρξη του ανθρωπου,τι θα αλλαζε αν δεν υπηρχε ο ανθρωπος;

Ελπιζω να μην σε κουρασα με τις πολλες ερωτησεις μου;


Δεν με κούρασε καθόλου φίλε.
Απλώς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Μήπως όμως θα μπορούσες να μου απαντήσεις εσύ;
Η θεά τύχη δημιούργησε τον άνθρωπο, το δένδρο έξω από το σπίτι σου, την ισορροπία που βρίσκεται στη φύση;
Η μήπως δεν δημιουργήθηκαν αλλά υπήρχαν από πάντα όπως πιστεύεις και για το σύμπαν;

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 13:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Μετα τις φοβερες αποκαλυψεις της ΑΦΜΑ η οπως αλλιως μπαινοβγαινει στο φορουμ, εχω να πω οτι ο μονος Θεος ειναι το παγωνι. Ρε δε γ.....στε λεω γω. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 17:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo
Θα σας αναφέρω ενα παράδειγμα: Ενας ασήμαντος μικροΥπάλληλος με γνώσεις ούτε κάν Δημοτικού εργάζεται σε μιά τεράστια ΠολυΕθνική Εταιρεία παγκοσμίου φήμης αλλά με άγνωστο μεγάλο Αφεντικό!!Ο Μεγαλομανής μικρο-Υπάλληλος θέλει με νύχια & με δόντια να φτάσει δίπλα απο το Μεγάλο Αφεντικό που δέν πρόκειται να δεί ποτέ του, ή να γίνει ο ίδιος!! Για τον λόγο αυτό χυδαιολογεί, προπηλακίζει,αγνοεί,βρίζει όλους τους Προισταμένους του, Διευθυντές & Υποδιευθυντές, κατασκευάζει με την φαντασία του ανύπαρκτα Μεγάλα Αφεντικά κάνοντας με παραισθήσεις ότι του λένε αυτά!! Θα φτάσει ο μικρο-Υπαλληλάκος αυτός ποτέ δίπλα απο το Μεγάλο Αφεντικό;; Aυτό ακριβώς κάνει ο κάθε Άνθρωπος που αγνοεί την φύση & τους νόμους της, καταστρέφει & μολύνει το περιβάλλον,αέρα & θάλασσες, καίει τα δάση, εκμεταλλεύεται ή ληστεύει ή σκοτώνει άλλους συνανθρώπους του για το συμφέρον του, κακοποιεί τα ζώα, θεωρεί κάθετι το υλικό Αμαρτία προς Δόξα κάποιου Ιαχωβά ή Αλλάχ ή ... ή ... ή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 17:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo
Θα σας αναφέρω ενα παράδειγμα: Ενας ασήμαντος μικροΥπάλληλος με γνώσεις ούτε κάν Δημοτικού εργάζεται σε μιά τεράστια ΠολυΕθνική Εταιρεία παγκοσμίου φήμης αλλά με άγνωστο μεγάλο Αφεντικό!!Ο Μεγαλομανής μικρο-Υπάλληλος θέλει με νύχια & με δόντια να φτάσει δίπλα απο το Μεγάλο Αφεντικό που δέν πρόκειται να δεί ποτέ του, ή να γίνει ο ίδιος!! Για τον λόγο αυτό χυδαιολογεί, προπηλακίζει,αγνοεί,βρίζει όλους τους Προισταμένους του, Διευθυντές & Υποδιευθυντές, κατασκευάζει με την φαντασία του ανύπαρκτα Μεγάλα Αφεντικά κάνοντας με παραισθήσεις ότι του λένε αυτά!! Θα φτάσει ο μικρο-Υπαλληλάκος αυτός ποτέ δίπλα απο το Μεγάλο Αφεντικό;; Aυτό ακριβώς κάνει ο κάθε Άνθρωπος που αγνοεί την φύση & τους νόμους της, καταστρέφει & μολύνει το περιβάλλον,αέρα & θάλασσες, καίει τα δάση, εκμεταλλεύεται ή ληστεύει ή σκοτώνει άλλους συνανθρώπους του για το συμφέρον του, κακοποιεί τα ζώα, θεωρεί κάθετι το υλικό Αμαρτία προς Δόξα κάποιου Ιαχωβά ή Αλλάχ ή ... ή ... ή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 17:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo
Θα σας αναφέρω ενα παράδειγμα: Ενας ασήμαντος μικροΥπάλληλος με γνώσεις ούτε κάν Δημοτικού εργάζεται σε μιά τεράστια ΠολυΕθνική Εταιρεία παγκοσμίου φήμης αλλά με άγνωστο μεγάλο Αφεντικό!!Ο Μεγαλομανής μικρο-Υπάλληλος θέλει με νύχια & με δόντια να φτάσει δίπλα απο το Μεγάλο Αφεντικό που δέν πρόκειται να δεί ποτέ του, ή να γίνει ο ίδιος!! Για τον λόγο αυτό χυδαιολογεί, προπηλακίζει,αγνοεί,βρίζει όλους τους Προισταμένους του, Διευθυντές & Υποδιευθυντές, κατασκευάζει με την φαντασία του ανύπαρκτα Μεγάλα Αφεντικά κάνοντας με παραισθήσεις ότι του λένε αυτά!! Θα φτάσει ο μικρο-Υπαλληλάκος αυτός ποτέ δίπλα απο το Μεγάλο Αφεντικό;; Aυτό ακριβώς κάνει ο κάθε Άνθρωπος που αγνοεί την φύση & τους νόμους της, καταστρέφει & μολύνει το περιβάλλον,αέρα & θάλασσες, καίει τα δάση, εκμεταλλεύεται ή ληστεύει ή σκοτώνει άλλους συνανθρώπους του για το συμφέρον του, κακοποιεί τα ζώα, θεωρεί κάθετι το υλικό Αμαρτία προς Δόξα κάποιου Ιαχωβά ή Αλλάχ ή ... ή ... ή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 17:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σου φιλε Νοτι.

quote:
Σου κάνω την ερώτηση σε τι θα σε ωφελήσει αν σου απαντήσω (σε μια ερώτηση που γνωρίζεις εξαρχής ότι θα διαφωνήσεις ενώ δεν μπορείς να μου αποδείξεις τίποτε) και μου λες: “Θα ωφελησει στο να συνεχιστει ενας ομορφος διαλογος και θα μου δωσει την αφορμη να σου κανω και αλλες ερωτησεις”
Τελικό συμπέρασμα;


Αστειευομουνα φιλε.

quote:
Είναι κάτι που πρέπει να το αισθανθείς, να το νοιώσεις, θα σου το ανάλυα περσότερο αλλά επειδή χρειάζεται να αναφερθώ σε προσωπικά θέματα που δεν θα ήθελα να δημοσιευθούν, σταματώ εδώ.


Σε αυτο συμφωνω απολυτα,αλλωστε το εχω πει πολλες φορες πως η πιστη ειναι συναισθημα,ειναι κατι που αισθανεται καποιος βαθια μεσα του.


quote:
Μήπως όμως θα μπορούσες να μου απαντήσεις εσύ;
Η θεά τύχη δημιούργησε τον άνθρωπο, το δένδρο έξω από το σπίτι σου, την ισορροπία που βρίσκεται στη φύση;
Η μήπως δεν δημιουργήθηκαν αλλά υπήρχαν από πάντα όπως πιστεύεις και για το σύμπαν;

Δυο πραγματα ειναι πιθανα:

1)Μεγαλη εκρηξη και ενα αιωνια διαστελλομενο συμπαν(κατι το οποιο ειναι και το πιο πιθανο).Αρα αν ισχυει αυτο προφανως σημαινει
οτι το συμπαν ειναι πεπερασμενο.Και εδω γενναται το ερωτημα τι υπηρχε πριν,πολλοι θα πουν ο Θεος.Εγω απλως δεν το πιστευω αυτο διοτι
δεν με πειθουν οι διαφορες θρησκειες οι οποιες αναφερονται σε καποιο Θεο καθως και πολλα πραγματα που συμβαινουν στην ζωη γενικοτερα.Αυτο πιστευω,δεν ειναι κατι που μπορω να αποδειξω.Επισης δεν μου ειπες
ποια θρησκεια αποδεχεσαι ως αληθινη φιλε Νοτι διοτι λογικα σε καποιο Θεο απο τις διαφορες θρησκειες θα πιστευεις διοτι αυτες ειναι που εισηγαγαν την εννοια του Θεου,μην το ξεχνας αυτο.

2)Αιωνιο παλλομενο συμπαν(ειναι κατι που δεν το εχουν αποκλεισει εντελως οι επιστημονες)

Mην ξεχνας και κατι αλλο.Την πιθανοτητα να υπαρχουν πολλα συμπαντα.Αρα γιατι αποκλειεις να υπαρχουν π.χ πολλοι Θεοι;


Tελος παραθετω ενα ενδιαφερον αρθρο του Dr.John:

Γένεση του Σύμπαντος
Author: Dr. John

"Τί είναι τάχα η Γένεση; Πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν; Ποίος το έφτιαξε και ποιόν σκοπό εξυπηρετεί; Αυτά τα ερωτήματα θέτει ο άνθρωπος στον εαυτό του από την πρώτη στιγμή που βγήκε από τις σπηλιές και σταμάτησε να τρέφεται με βελανίδια! Μια από τις πρώτες σοβαρές προσπάθειες να εξηγηθεί το σύμπαν και να δοθεί ένα μοντέλο για την Γένεση ήταν των Βαβυλωνίων. Κατά την Βαβυλωνιακή εκδοχή της η Γένεση ή Enuma Elish κατά αυτούς, το σύμπαν δημιουργήθηκε από τον Θεό Μαρντούκ ο οποίος ήταν ο Πλανήτης Δίας και δημιούργησε το σύμπαν πλάθοντας με τα χέρια του τα Άστρα.

Εκτός από τους Βαβυλώνιους και οι αρχαίοι Έλληνες προσπά-θησαν να εξηγήσουν την Γένεση και να δώσουν ένα κοσμολογικό μοντέλο με πιο πολλά επιστημονικά κριτήρια φθάνοντας σε ένα Γεωμετρικό μοντέλο του Σύμπαντος. Στην εποχή τη δική μας, έχουμε διαμορφώσει πλέον ένα άκρος επιστημονικό μοντέλο για την δημιουργία του σύμπαντος στηριζόμενο στο Big Bang, δηλαδή την μεγάλη έκρηξη. Πριν από δισεκατομμύρια χρόνια αυτή η μεγάλη έκρηξη δημιούργησε μέσα σε κλάσματα των χιλιοστών του δευτερολέπτου το Σύμπαν μας.

Η θεωρία αυτή η οποία συνεχώς εξελίσσεται στηρίζεται στην θεωρία της σχετικότητας και στο μοντέλο της σταθερής κατάστασης. Φανταστείτε το Σύμπαν με μηδενικό μέγεθος στην αρχή του χρόνου. Ξαφνικά μια έκρηξη γίνεται και το Σύμπαν από το απειροελάχιστο μέγεθός του αρχίζει να διαστέλλεται στον χώρο. Η βαρύτητα διαχωρίζεται από τις άλλες δυνάμεις και αναπτύσσονται τεράστιες θερμοκρασίες -της τάξης των 1032 Kelvin οι οποίες ωθούν το Σύμπαν προς τα έξω. Οι δυνάμεις αρχίζουν να διαχωρίζονται και τα φωτόνια αρχίζουν να δημιουργούν τα πρώτα βαρεία σωματίδια, δηλαδή πρωτόνια, quarks κτλ.

Όλα αυτά τα σωματίδια αρχίζουν να αντιδρούν μεταξύ τους και να δημιουργούνται οι πυρήνες των μετέπειτα ατόμων. Όλα αυτά λαμβάνουν χώρα τα πρώτα 10sec. Από το Big Bang. Αργότερα ξεκινά η σύνθεση της ύλης, η δημιουργία νεφών υδρογόνου, ηλίου κτλ. Τα οποία στην συνέχεια θα συνθέσουν τους γαλαξίες, τα άστρα τους πλανήτες και φυσικά πολύ αργότερα την ίδια τη ζωή με τους πρώτους μονοκυτταρικούς οργανισμούς. Όπως είπαμε νωρίτερα, αυτή η θεωρία είναι υπό εξέλιξη διότι είναι πολλοί παράμετροι ακόμη που δεν γνωρίζουμε. Τώρα οι επιστήμονες προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν το μέλλον του Σύμπαντος.

Άραγε το σύμπαν θα συνεχίσει να διαστέλλεται και αν ναι επιταχυνόμενα ή όχι, ή θα αρχίσει να συστέλλεται καταλήγοντας πάλι εκεί που ξεκίνησε, δηλαδή με μηδενικό μέγεθος και τεράστια μάζα; Και αν ναι , αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συνέχεια- δηλαδή το Σύμπαν αμφιταλαντεύεται;"

Οπως βλεπεις λοιπον φιλε μου Νοτι δεν ειναι απιθανο να αρχισει το συμπαν
καποτε να συστελλεται.

Να και ενα αλλο αρθρο ενδιαφερον:
"Μια νέα εκπληκτική θεωρία για την προέλευση του κόσμου, εισήγαγαν αστρονόμοι με την άποψη πως μια "Μεγάλη Επίπεδη Σανίδα (Splat)" προηγήθηκε του γνωστού μας Big Bang. Προτείνει δε ότι μπορεί να υπάρχει ένα απαρατήρητο παράλληλο σύμπαν με τον δικό μας.

Η ιδέα αυτή, που είναι ακόμα στο στάδιο της ανάπτυξης, μπορεί να παράσχει υπαινιγμούς για αυτό που συνέβη πριν το Σύμπαν μας εξαπλωθεί και βρεθεί έτσι στην ύπαρξη, πριν περίπου 15 δισεκατομμύριο έτη. Η θεωρία αυτή περιγράφηκε λίγες ημέρες πριν, στο Πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ στην Μεγάλη Βρετανία και στο Επιστημονικό Διαστημικό Ιδρυμα Τηλεσκοπίων (Space Telescope Science Institute) στις ΗΠΑ.

Ο Paul Steinhardt και συνάδελφοι του στο Πανεπιστήμιο του Princeton προτείνουν το αποκαλούμενο "ekpyrotic" (εκπυροτικό) μοντέλο. Αυτό το μοντέλο εξηγεί τις σημαντικές λεπτομέρειες για τη φύση του κόσμου μας, όπως το γιατί το σύμπαν επεκτείνεται με αυτόν τον τρόποι.

Η Μ-θεωρία πάλι στο προσκήνιο
Για τον αμύητο, αυτές οι ιδέες είναι δύσκολο να συλληφθούν. Στην καρδιά τους έχουν την θεωρία χορδών, στην οποία η κύρια ιδέα είναι ότι οι θεμελιώδεις δομικές μονάδες του χώρου και του χρόνου είναι μικροσκοπικές παλλόμενες χορδές. Η θεωρία χορδών έχει διεγείρει τους θεωρητικούς λίγα έτη πριν, αν και έχει παραμείνει μη δοκιμασμένη σε πειράματα.

Οι ιδέες του Steinhardt για την προέλευση του Σύμπαντος, είναι βασισμένες σε μια επέκταση της θεωρίας χορδών που αποκαλείται θεωρία-Μ χορδών.

Η θεωρία-Μ δεν πηγαίνει μακρυά από το Big Bang. Τα στοιχεία ότι όλα προέκυψαν από μια "φλογισμένη βολίδα" σε μια θερμοκρασία 10 δισεκατομμυρίων βαθμών, που επεκτείνεται με ένα χρονοδιάγραμμα του ενός δευτερολέπτου, θεωρούνται πως είναι τώρα πολύ απαραίτητα και αναμφισβήτητα.

Αντ' αυτής της θεωρίας που εξετάζει τα γεγονότα μετά το Big Bang, η θεωρία-Μ εξετάζει τα γεγονότα πριν από από αυτό, προτείνοντας ότι ο κόσμος μας έχει 11 διαστάσεις, και έξι από αυτές στρέφονται επάνω σε μικροσκοπικές ίνες που μπορούν όμως να αγνοούνται.

Ο καθηγητής ο Sir Martin Rees του Πανεπιστημίου του Καίμπριτζ είπε: "Ο Steinhardt και οι συνάδελφοί του προσφέρουν μια συναρπαστική ιδέα, που εμπλέκει την ιδέα των περισσότερων από ενός Σύμπαντος, που ενσωματώνονται στο χώρο των υψηλών διαστάσεων."

Η δράση του Σύμπαντος πραγματοποιείται σε χώρο πέντε διαστάσεων. Προτού να εμφανιστεί το Bing Bang, ο κόσμος αποτελείτο από δύο τέλειες επίπεδες επιφάνειες τεσσάρων διαστάσεων.

Ένα από αυτά τα επίπεδα φύλλα είναι ο κόσμος μας, το άλλο φύλλο ένας "κρυμμένος" παράλληλος κόσμος.

Σύμφωνα με τους ερευνητές του Princeton, οι τυχαίες διακυμάνσεις σε αυτόν τον απαρατήρητο κόσμο που μας συντροφεύει, το ανάγκασαν να διαστρεβλωθεί και να φθάσει προς τον κόσμο μας.

Η "επιπλέουσα σανίδα" εισήλθε έτσι στο Σύμπαν μας και η ενέργεια αυτής της σύγκρουσης μετασχηματίστηκε σε ύλη και την ενέργεια του Σύμπαντος σε ένα Big Bang.

Σύμφωνα με τον καθηγητή ο Sir Martin Rees: "Όλες αυτές οι ιδέες για τον εξαιρετικά-πρωταρχικό κόσμο, δίνουν έμφαση στη σύνδεση μεταξύ του κόσμου μας και του μικρόκοσμου - οι ιδέες αυτές δεν θα σταθεροποιηθούν έως ότου έχουμε μια κατάλληλη κατανόηση του χώρου και του χρόνου, το 'στέρεο υπόστρωμα' του φυσικού κόσμου. "


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 17:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Να και ενα αλλο αρθρο:


"Tο Σύμπαν υπήρχε πριν από το Big Bang
Από τη σελίδα του NEWGEN Ιανουάριος 2000.
H κρατούσα άποψη θέλει τη Mεγάλη Έκρηξη να συμπίπτει με την απόλυτη αρχή των Πάντων. O πρωτοπόρος ερευνητής Γκαμπριέλε Bενετσιάνο έχει όμως άλλη άποψη

Μέχρι πριν από λίγα χρόνια οι κοσμολόγοι αρνούνταν ακόμη και να ασχοληθούν με το εύλογο ερώτημα «τι υπήρχε πριν από το Mπιγκ Mπανγκ». Mάλιστα ο Στίβεν Xόκινγκ σχολίαζε χαριτολογώντας πως είναι σαν να ρωτάμε «τι υπάρχει βορειότερα από τον... Bόρειο Πόλο». H κρατούσα άποψη θέλει τη «Mεγάλη Έκρηξη» να συμπίπτει με την «απόλυτη αρχή των Πάντων». Πριν από αυτήν δεν υπήρχε ούτε Xώρος ούτε Xρόνος. Για την ακρίβεια δεν υπήρχε καν η έννοια του «πριν». Tα τελευταία χρόνια όμως, ένας ταλαντούχος - όσο και θαρραλέος - φυσικός του CERN (Eυρωπαϊκό Eργαστήριο Φυσικής Σωματιδίων και Yψηλών Eνεργειών) προσπαθεί να κοιτάξει συστηματικά στο σκοτεινό παρελθόν του Kόσμου.

O Γκαμπριέλε Bενετσιάνο ξεκίνησε τη μελέτη του στα «προ Mπιγκ Mπανγκ» κοσμολογικά μοντέλα στις αρχές της δεκαετίας του '90, μαζί με τον συνάδελφό του Mαουρίτσιο Γκασπερίνι, ο οποίος εργαζόταν τότε στο πανεπιστήμιο του Tορίνο. Δεν ξεκίνησαν από το μηδέν, αλλά βασίστηκαν στην εξαιρετικά δημοφιλή Θεωρία των Yπερχορδών (Superstring Theory).
Mε τη βοήθειά της έχουν κατασκευαστεί μοντέλα που περιγράφουν με αρκετά ικανοποιητικό τρόπο όλες τις πτυχές της Πραγματικότητας, από το ξεκίνημα του Kόσμου μέχρι σήμερα. Tο «μόνο» που λείπει είναι η πειραματική επιβεβαίωση, πρακτικώς αδύνατη με τα σημερινά, πενιχρά μας μέσα. Eνα «πείραμα» πιστής αναπαραγωγής του Mπιγκ Mπανγκ, αλλά και ολόκληρης της μετέπειτα ιστορίας του Σύμπαντος μόνο ο ίδιος ο Θεός θα μπορούσε να το επαναλάβει. 'H έστω ... κάποιος που θα είχε στη διάθεσή του την κατάλληλη τεχνολογία.

Σε καθαρά μαθηματικό επίπεδο, όμως, η Θεωρία των Yπερχορδών δείχνει απόλυτα σωστή. Σύμφωνα με το βασικό μοντέλο, εκτός από τον τρισδιάστατο κόσμο που αντιλαμβανόμαστε, υπάρχουν (τουλάχιστον) έξι ακόμη διαστάσεις, «διπλωμένες» η μια μέσα στην άλλη σε χώρο μικρότερο από εκείνον που καταλαμβάνει ένα άτομο ύλης! Δύσκολα το χωράει ο νους του ανθρώπου, όμως οι ειδικοί διαβεβαιώνουν πως δεν έχουμε στην διάθεσή μας τίποτε καλύτερο- κι αυτό είναι ήδη αρκετά καλό. O Bενετσιάνο δεν ασχολήθηκε με την «προ Mπιγκ Mπανγκ εποχή» μόνο από καθαρή περιέργεια, αλλά και από ανάγκη! Στο σημείο αυτό είναι αναγκαίο να ανοίξουμε κι εμείς μια παρένθεση: O μεγάλος πονοκέφαλος των κοσμολόγων παραμένει το πρώτο ... τεσσαρακοντάκις τρίτο δευτερόλεπτο του Σύμπαντος (10-43 ή ... 0,000000000000 00000000000000000000000000000001 δευτερόλεπτα μετά το Mπιγκ Mπανγκ) .

Aν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι έγινε από το χρονικό σημείο «μηδέν» μέχρι εκείνη τη στιγμή πιθανότατα θα καταλαβαίναμε όλα τα μυστικά του Σύμπαντος. Kαι αυτό επειδή στο απειροελάχιστο αυτό χρονικό διάστημα όλες οι δυνάμεις του σημερινού Kόσμου (ηλεκτρομαγνητισμός, ασθενής πυρηνική, ισχυρή πυρηνική και βαρύτητα) ήταν ενωμένες σε μία. Tις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα, με τις θεωρίες της κβαντικής μηχανικής και της κβαντικής ηλεκτροδυναμικής «ενοποιήσαμε» τις τρεις πρώτες δυνάμεις τόσο στον μικρόκοσμο (άτομα και υποατομικά σωματίδια) όσο και στον μακρόκοσμο (ύλη στα δικά μας μέτρα, αλλά και άστρα, γαλαξίες κλπ). Όμως η μυστηριώδης βαρύτητα εξακολουθεί να μην «κολλάει» στο παζλ.

Στην προσπάθεια να σχηματίσει μια ολοκληρωμένη θεωρία για το Mπιγκ Mπανγκ, ο Bενετσιάνο έκανε χρονικό άλμα προς τα πίσω, ξεπερνώντας έστω και με αυτόν τον ανορθόδοξο τρόπο τις «παραξενιές» της «εποχής Πλανκ».

Προς μεγάλη του έκπληξη, διαπίστωσε ότι εφαρμόζοντας την θεωρία των υπερχορδών οι συνθήκες «μοναδικότητας» του πρώτου τεσσαράκοντα τρις δευτερολέπτου παύουν να αποτελούν πρόβλημα! Στην κλασική θεωρία του Mπιγκ Mπανγκ η «μοναδικότητα» είναι πράγματι αδιαπέραστο τείχος. Στην κοσμολογία των υπερχορδών, όμως, τέτοιο τείχος δεν υφίσταται: σύμφωνα με το μοντέλο, αν γυρίσουμε πίσω τον χρόνο οι χορδές θα συρρικνώνονται στο άπειρο χωρίς όμως να εξαφανίζονται ποτέ! Aυτό σημαίνει ότι πριν από την Mεγάλη Έκρηξη δεν υπήρχε το «Aπόλυτο Tίποτα» αλλά ένα εξωτικό, απειροελάχιστο «Kάτι», το οποίο μόλις αρχίσαμε να ψηλαφούμε.

Mελετώντας τη διαστολή του πρώιμου Σύμπαντος, ο Bενετσιάνο πραγματοποίησε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διαπίστωση: παρά το γεγονός, ότι στην «εποχή Πλανκ» όλο το Σύμπαν χωρούσε μέσα σε 1 χιλιοστό, το φως είχε διασχίσει εξαιρετικά μικρότερη απόσταση (για την ακρίβεια 10-31 χιλιοστά). Aυτό οδήγησε στο συμπέρασμα , ότι το μικροσκοπικό Σύμπαν δεν ήταν ομοιογενές όπως το σημερινό. Σύμφωνα με τη θεωρία, το πρώιμο Σύμπαν αποτελούταν από αστρονομικό αριθμό διαφορετικών περιοχών (για την ακρίβεια 10 93 - και σας συμβουλεύουμε να μην προσπαθήσετε να γράψετε όλα τα μηδενικά του, πολλώ μάλλον να τον φανταστείτε). Aρχικά οι περιοχές αυτές ήταν είτε εντελώς χωρισμένες μεταξύ τους (δηλαδή η μια «αγνοούσε» την ύπαρξη της άλλης) είτε επικοινωνούσαν με εντελώς τυχαίο τρόπο.

Tο Mπιγκ Mπανγκ σηματοδότησε την «ένωση» όλων των αναρίθμητων περιοχών της αρχαίας πραγματικότητας μεταφέροντας από την μια στην άλλη «πληροφορίες» μέσω του φωτός και με την ταχύτητά του. Στο ερώτημα «πώς το Σύμπαν απέκτησε την σημερινή του ομοιογένεια στην πυκνότητα της ύλης , η οποία είναι ουσιαστικά παντού η ίδια, αλλά και την ομοιογένεια στην θερμοκρασία της κοσμικής ακτινοβολίας-κατάλοιπο του Mπιγκ Mπανγκ, η οποία επίσης είναι η ίδια σε όλο το Σύμπαν» μπορεί να απαντήσει μόνο η... προϊστορία του Σύμπαντος. «H προϊστορία είναι ο μοναδικός προφανής τρόπος για να ομογενοποιήσουμε το Σύμπαν», τονίζει ο Bενετσιάνο και αυτό επιτυγχάνεται με τη θεωρία των υπερχορδών.

O κόσμος πριν από την αρχή

Στη συμμετρία του Σύμπαντος οι απαντήσεις, υποστήρίζει ο Iταλός ερευνητής

Mε τι μπορεί να έμοιαζε η «προ Mπιγκ Mπανγκ» εποχή; O Bενετσιάνο υποστηρίζει ότι θα ανακαλύψουμε ενδείξεις-κλειδί, που θα μας οδηγήσουν στην απάντηση αν κοιτάξουμε την συμμετρία του Σύμπαντος. Oι τυπικές κοσμολογικές λύσεις των εξισώσεων γενικής σχετικότητας του Aϊνστάιν εμφανίζουν μια πολύ απλή συμμετρία. Aυτό σημαίνει ότι δίνουν την ίδια λύση ακόμη κι αν αντιστρέψουμε το πρόσημο: με άλλα λόγια αν πάρουμε τη λύση της εξίσωσης και αντικαταστήσουμε τον χρόνο με «μείον χρόνο» θα πάρουμε την ίδια λύση αντεστραμμένη. Aντί για ένα Σύμπαν που επεκτείνεται μετά την Mεγάλη Έκρηξη θα έχουμε ένα Σύμπαν, που συρρικνώνεται προς τη Mεγάλη Σύνθλιψη (Big Crunch).

Στη θεωρία των χορδών η συμμετρία εξακολουθεί να υπάρχει και μάλιστα ενισχυμένη. Aντέχει όχι μόνο στην αντιστροφή του χρόνου, αλλά επεκτείνεται και σε αλλαγές κλίμακας. «Για κάθε λύση του Mπιγκ Mπανγκ προκύπτει μια λύση στην οποία ο χώρος αυξάνεται πληθωριστικά από το χρονικό σημείο «μείον άπειρο» (t= - ) προς το χρονικό σημείο «μηδέν» (t=0) δηλαδή προς το ίδιο το Mπιγκ Mπανγκ», λέει ο Bενετσιάνο. H θεωρία των χορδών προβλέπει, ότι το Σύμπαν πέρασε μια φάση επιταχυνόμενης επέκτασης από το χρονικό σημείο «μείον άπειρο» μέχρι το κατώφλι του «μηδέν».

Aμέσως μετά το «μηδέν» πέρασε στην φάση της πιο επιβραδυνόμενης επέκτασης, που προβλέπουν τα μοντέλα της γενικής σχετικότητας.
Σήμερα αντιμετωπίζουμε το Mπιγκ Mπανγκ από ένα νέο πρίσμα:
Δεν ήταν ακριβώς «η αρχή των πάντων», αλλά η μετάβαση από την πληθωριστική επέκταση στην επέκταση, που βλέπουμε γύρω μας σήμερα, καθώς οι γαλαξίες απομακρύνονται ο ένας από τον άλλο. «Tη στιγμή της Mεγάλης Έκρηξης το Σύμπαν είχε τη μέγιστη καμπυλότητα, τον μέγιστο ρυθμό επέκτασης και την μέγιστη θερμοκρασία», λέει ο Bενετσιάνο υπογραμμίζοντας ένα-ένα τα λόγια του: «Eπομένως το Mπιγκ Mπανγκ προκύπτει όχι ως ξεκίνημα, αλλά ως ένα σημαντικό σημείο καμπής στην ιστορία του Σύμπαντος». Όπως είναι φυσικό, άλλοι από τους συναδέλφους του ιταλού επιστήμονα είναι πρόθυμοι να συμφωνήσουν με την επαναστατική άποψη κι άλλοι εκφράζουν σοβαρές διαφωνίες.

O Γκόρντον Kέιν, καθηγητής της σωματιδιακής φυσικής στο πανεπιστήμιο του Mίσιγκαν βρίσκει « πολύ πιθανό» το Mπιγκ Mπανγκ να αποτελεί μεταγενέστερη φάση του Σύμπαντος. Πέραν των άλλων η εκδοχή αυτή... βολεύει αφάνταστα για τις μαθηματικές εξισώσεις: μια ανεξέλεγκτα πληθωριστική «προ Mπιγκ Mπανγκ εποχή» σε συνδυασμό με άπειρο χρόνο εξηγούν απολύτως την ομοιογένεια πυκνότητας και θερμοκρασίας στο Σύμπαν του σήμερα. Όμως, το πιο δύσκολο μέρος του εγχειρήματος είναι να φανταστούμε πώς ήταν οι πράγματι αρχικές συνθήκες του Σύμπαντος- δηλαδή πως ήταν την χρονική στιγμή «μείον άπειρο». Στο κλασικό μοντέλο του Mπιγκ Mπανγκ το Σύμπαν ξεκινά από μια μοναδική, σπάνια κατάσταση, όπου η θερμοκρασία και η πυκνότητα έχουν πλέον «συντονιστεί» και έχουν ακριβώς την ίδια τιμή και στις 1.093 χωριστές περιοχές.

Tο ένστικτο του επιστήμονα λέει ότι πριν από αυτή τη μοναδική κατάσταση τα πράγματα ήταν μάλλον ατάκτως ερριμμένα, πιθανώς χαοτικά. Mπορούμε να καταλάβουμε τι περίπου σημαίνει αυτό ανατρέχοντας στο παρελθόν ενός κρυστάλλου. Tα μόριά του, που βλέπουμε τόσο θαυμάσια τακτοποιημένα, κάποια εποχή βρίσκονταν σε άμορφη κατάσταση, πιθανώς υγρή. O κύκνος είχε προϋπάρξει ασχημόπαπο! «Kατά τον ίδιο τρόπο το Σύμπαν πρέπει να προέκυψε από την απλούστερη, την πιο συνηθισμένη κατάσταση, που μπορούμε να φανταστούμε», υποστηρίζει ο φυσικός του CERN.

Σύμφωνα με τον Γκαμπριέλε Bενετσιάνο το «απλούστερο δυνατό Σύμπαν» είναι άπειρο σε έκταση, άδειο από ύλη, κρύο και «επίπεδο». (Aυτό το τελευταίο υποδηλώνει πολύ μικρή καμπυλότητα). O Bενετσιάνο και οι συνάδελφοί του Aλεσάντρα Mπουονάνο (πανεπιστήμιο Caltech, Kαλιφόρνια) και Tιμπό Nταμούρ (Iνστιτούτο Προηγμένων Eπιστημονικών Mελετών IHES, Παρίσι) αποκαλούν αυτή την κατάσταση «ασυμπτωτική παρελθοντική κοινοτοπία» (asymptotic past triviality). O όρος «κοινοτοπία» λύνει πολλά προβλήματα σχετικά με τις αρχικές συνθήκες του Σύμπαντος, όμως δεν δίνει πλήρη και ικανοποιητική απάντηση για τη φύση τους.

Στην πραγματικότητα ένα εντελώς επίπεδο Σύμπαν δεν ταιριάζει στο μοντέλο. «Aν το Σύμπαν ήταν εντελώς επίπεδο θα ήταν κοινότοπο με έναν πολύ ειδικό τρόπο», λέει ο Bενετσιάνο. Για να λύσουν τις σχετικές εξισώσεις οι επιστήμονες καταφεύγουν σε μια χαοτική θάλασσα βαρυτικών κυμάτων (τυχαίες ταλαντώσεις στην καμπυλότητα του χώρου). Tο σίγουρο είναι πως το Σύμπαν δεν έμεινε αιωνίως κοινότοπο (σ.σ. ο αγγλικός όρος trivial έχει και την έννοια του «ασήμαντου») αλλιώς δεν θα υπήρχαμε και εμείς σήμερα. Kαθώς ο καιρός περνούσε και περνούσε (μιλάμε κυριολεκτικά για... άπειρο χρόνο) οι τυχαίες ταλαντώσεις είχαν... όλο τον χρόνο στη διάθεσή τους να δημιουργήσουν περιοχές με υψηλότερη πυκνότητα ενέργειας από τον μέσο όρο. Oπως περίπου συμβαίνει και στο σημερινό Σύμπαν, αυτές οι ταλαντώσεις έγιναν τόσο ισχυρές, ώστε δημιούργησαν μαύρες τρύπες.

Στο σημείο αυτό ακριβώς γεννιέται το Σύμπαν που γνωρίζουμε σήμερα.
O Bενετσιάνο υποστηρίζει ότι η εφαρμογή της θεωρίας των υπερχορδών στο εσωτερικό μιας μαύρης τρύπας είναι ακριβώς η ίδια με την επιταχυνόμενη επέκταση, που προβλέπει η ίδια θεωρία για την προ -Mπιγκ Mπανγκ εποχή. «Tο Σύμπαν μας είναι ένα μικρό κομμάτι στο εσωτερικό μιας μαύρης τρύπας», λέει ο Bενετσιάνο. Πράγματι τρομακτικό, αν το σκεφτεί κανείς. Σύμφωνα με τον ιταλό επιστήμονα τα γνωστά μας σωματίδια ύλης και αντιύλης (ηλεκτρόνια, ποζιτρόνια, φωτόνια) δημιουργήθηκαν από ταλαντώσεις στη γεωμετρία του χώρου. Πράγματι, σύμφωνα με την κβαντομηχανική, βαρυτικά πεδία με ισχυρές διακυμάνσεις μπορούν να δημιουργήσουν σωματίδια κάθε είδους. Eπιπλέον τα σωματίδια γεννιούνται με μεγάλη ποσότητα κινητικής ενέργειας κι έτσι εξηγείται η σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας."


Φυσικα δεν εχουν αποδειχθει φιλε Νοτι αλλα εμπιστευομαι πιο πολυ την επιστημη απο τις ανθρωποκεντρικες θρησκειες που μιλανε για Θεους,σαταναδες και παραδεισους.


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 01:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

"Αχ αγαπητέ μου καθηγητά" απάντησε ο Πάτερ Τζιοβάνι, "είναι φανερό πως δεν καταλαβαίνεις την ψυχή του ανθρώπου όπως καταλαβαίνεις την αρχαιολογία.

"Η πίστη δεν μπορεί να δωθεί στον άνθρωπο. Η πίστη γεννιέται σε έναν άνθρωπο και η ενέργεια μεγαλώνει μέσα του, όχι σαν αποτέλεσμα αυτόματης μάθησης, δηλαδή, όχι απο καμμιά αυτόματη εξακρίβωση ύψους, πλάτους, πάχους, μορφής και βάρους ή απο την αντίληψη ενός αντικειμένου με την όραση, την ακοή, την αφή, την οσμή ή την γεύση, αλλα με το να καταλαβαίνει.

"Το να καταλάβει κανείς είναι η ουσία, την οποία παιρνει απο πληροφορίες τις οποίες με πρόθεση έμαθε και απο κάθε είδους εμπειρίες τις οποίες προσωπικά έζησε.

"Παραδείγματος χάριν, άν ο ίδιος ο αγαπημένος μου αδελφός ερχόταν εδώ, αυτή την στιγμή, και με ικέτευε να του δώσω έστω και το ένα δέκατο απο όσα εγώ έχω καταλάβει, κι αν εγώ επιθυμούσα με όλη μου την ύπαρξη να το κάνω αυτό, δεν θα μπορούσα, παρ' όλη μου την φλογερή επιθυμία, να του δώσω ούτε το ένα χιλιοστό αυτού του καταλαμβάνειν, διότι δεν έχει ούτε την γνώση ούτε την εμπειρία που εγώ, εντελώς τυχαία απέκτησα και έζησα στη ζωή μου.

"Οχι, Καθηγητά μου, είναι εκατό φορές ευκολότερο, όπως λένε και οι Γραφές, "να περάσει μια καμήλα απο την τρύπα της βελόνας" παρά ο ένας να δώσει στον άλλο τα όσα έχει καταλάβει, για οποιοδήποτε ζήτημα.

ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ - "ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ"



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 03:10:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΕΝΑ "ΝΑΙ" Ή "ΟΧΙ", ΑΛΛΑ ΔΟΘΕΙ ΒΑΡΥΝΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ :ΠΟΙΑ Η ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ, Σ' ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ;

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ :ΠΟΙΑ Η ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ, Σ' ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 21:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

Νομίζω πως υπάρχει μια αντίφαση εδώ..

Αγαπητή simori πράγματι φαίνεται να υπάρχει μια αντίφαση εδώ, που νόμιζα ότι την ξεκαθάριζε η τελευταία παράγραφος στο προηγούμενο μήνυμα.
Είναι όντως σα σκέψη κάπως «χοντροκομμένη» αλλά τι να κάνω προσπαθώ και μέσω των forums να βάλω μια τάξη και να ραφινάρω κάπως τις σκέψεις μου.

Η βασική μου σκέψη είναι : ο άνθρωπος δεν γνωρίζει και γι’ αυτό κάνει λάθη. Από τα λάθη μαθαίνει και έχει γνώση. Αν φοβάται θα είναι όπως ένα μικρό παιδί που το φοβίζει ο γονιός του : μη τούτο, μη το άλλο και τελικά το παιδί εγκλωβισμένο του φόβου του δεν δοκιμάζει και δε μαθαίνει τις δυνατότητές του και το περιβάλλον του. Αν πάλι το παιδί είναι αυθάδες και ο γονιός κάπως χαλαρός μπορεί να φτάσει στην αυτογνωσία, μπορεί όμως και να παρεκτραπεί, να αυτοκαταστραφεί Υποθέτοντας ότι οι πιθανότητες είναι 50-50 τότε το αποτέλεσμα στατιστικά είναι μηδέν. Αν τώρα υπάρχει σεβασμός και διάθεση για μάθηση, το παιδάκι μπορεί σχετικά εύκολα να ανακαλύψει τις δυνατότητές και τις αδυναμίες του και να γίνει αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε, να γίνει τέλειο.

Λοιπόν όταν μιλάω για σεβασμό εννοώ σεβασμό και όχι φόβο. Σεβασμός όπως σέβομαι ένα μεγαλύτερο σε ηλικία ή όπως σέβεται το παιδί το γονιό του/ ο σύντροφος τη σύντροφο κλπ. Αν καταργήσουμε αυτόν το σεβασμό τι μπορεί να συμβεί στην κοινωνία που ζούμε ; Θα έρθουν τα πάνω κάτω, αυθαδιάζοντας θα κάνει ο καθ’ ένας ότι θέλει. Στις οικογένειες συνήθως όταν οι γονείς δεν μπορούν να εμπνεύσουν τον σεβασμό, εμπνέουν το φόβο προκειμένου να κρατήσουν κάποια συνοχή. Κάτι ανάλογο πρέπει να συμβαίνει και σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Σέβομαι κάτι που βλέπω ότι υπάρχει, βλέπω τα αποτελέσματά του αλλά δεν μπορώ να δω τις αιτίες του. Το προσεγγίζω με σεβασμό και θαυμασμό, όχι με υπεροψία. Όταν βρω τις αιτίες του έχω γνώση. Θα γνωρίζω και την αιτία και το αποτέλεσμα. Αυτό δεν μπορεί να με καταστρέψει. Η ασέβεια όμως και η υπεροψία μπορεί.

Σχετικά με την καταστροφή/δημιουργία. Δες το λίγο ευρύτερα και όχι μέσα από την οπτική της απληστίας μόνο (που είναι έλλειψη σεβασμού παρεμπιπτόντως). Δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις εδώ. Ακόμα και τα πιο ασήμαντα πράγματα που κάνουμε προκαλούν κάποια καταστροφή. Από τη στιγμή που κινούμαστε καταστρέφουμε και δημιουργούμε. Και η φύση το ίδιο κάνει πέρα από τη γέννηση και το θάνατο υπάρχει και ο βίαιος θάνατος ή καταστροφή. Πάρε για παράδειγμα έναν σεισμό, την πτώση ενός αστεροειδούς, μια θεομηνία, την διάλυση ενός άστρου από μια μαύρη τρύπα και άπειρα άλλα.

φιλικά..

Edited by - Δημήτρης on 28/07/2004 00:21:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 22:29:47  Εμφάνιση Προφίλ
Την καλησπέρα μου στο "αδελφό" τόπικ του οποίου την ύπαρξη δεν ήξερα μέχρι πριν λίγο... Για την ακρίβεια κάπου κάποτε το πήρε το μάτι μου και σήμερα ενώ έκανα search για να το βρω μου έβγαλε μόνο ένα τόπικ "υπάρχει θεός" που ήταν κλειδωμένο...
Ετσι έγραψα το παρακάτω μήνυμα στο δικό μου τόπικ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ και σας το μεταφέρω
Yπάρχει λοιπόν Θεός?

Ο πιστόςθα απαντήσει ότι υπάρχει.
Πολλά είναι τα ονόματα που έχουν δοθεί σε αυτό το ζωντανό και δημιουργικό Ον το οποίο μια μερίδα ανθρώπων ονομάζει "ΘΕΟ" και όλοι βέβαια οι πιστοί συμφωνούν μεταξύ τους ότι υπάρχει "κάτι".
Ορισμένοι πιστεύουν ότι υπάρχει μόνο ένας Θεός ο οποίος μπορεί να πάρει πολλές μορφές, ενώ άλλοι δέχονται την ύπαρξη πολλών Θεών...
Συνήθως αποδίδουν στο Θεό αρσενικό ή ουδέτερο γένος...

Ο άθεος θα απαντήσει ότι Θεός δεν υπάρχει.
Οι υποστηρικτές αυτής της άποψης ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει τίποτα που θα μπορούσε να ονομαστεί Θεός ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να περιγραφεί ως Θεός.
Οταν οι άθεοι διερευνούν θεμελιώδη ερωτήματα γύρω από τη ζωή και το θάνατο, αναζητούν μια αντικειμενική επιστημονική εξήγηση, παρόλο που αυτά όλα είναι δυνατό να ερμηνευθούν με πολλούς τρόπους.

Ο αγνωστικιστής θα μας πει ότι απλά δεν μπορούμε να ξέρουμε...
Οι άνρθωποι που στηρίζουν αυτή την άποψη λένε ότι είμαστε ικανοί να γνωρίσουμε και να κατανοήσουμε μόνο τα υλικά φαινόμενα.
Επιμένουν πως κανείς δε γνωρίζει κι ούτε θα είναι ποτέ κάποιος σε θέση να γνωρίσει κάτι σχετικό με την ύπαρξη του Θεού.
Στην πράξη όμως συναντούμε πιστούς αλλά και άπιστους αγνωστικιστές...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 22:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
Ξέχασες ακόμη μια κατηγορία ανθρώπων Avallon

]Οι θεοί: Είναι αυτοί που υποστηρίζουν πως κατέχουν την γνώση
Αυτοί που μπορούν να διαχωρίζουν σε κατηγορίες τους ανθρώπους
Αυτοί που μπορούν να κρίνουν το σωστό και το λάθος
Στην πράξη όμως το μόνο που κάνουν είναι να κοροϊδεύουν τον εαυτό τους

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 00:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

Την καλησπέρα μου στο "αδελφό" τόπικ του οποίου την ύπαρξη δεν ήξερα μέχρι πριν λίγο... Για την ακρίβεια κάπου κάποτε το πήρε το μάτι μου και σήμερα ενώ έκανα search για να το βρω μου έβγαλε μόνο ένα τόπικ "υπάρχει θεός" που ήταν κλειδωμένο...
Ετσι έγραψα το παρακάτω μήνυμα στο δικό μου τόπικ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ και σας το μεταφέρω
Yπάρχει λοιπόν Θεός?

Ο πιστόςθα απαντήσει ότι υπάρχει.
Πολλά είναι τα ονόματα που έχουν δοθεί σε αυτό το ζωντανό και δημιουργικό Ον το οποίο μια μερίδα ανθρώπων ονομάζει "ΘΕΟ" και όλοι βέβαια οι πιστοί συμφωνούν μεταξύ τους ότι υπάρχει "κάτι".
Ορισμένοι πιστεύουν ότι υπάρχει μόνο ένας Θεός ο οποίος μπορεί να πάρει πολλές μορφές, ενώ άλλοι δέχονται την ύπαρξη πολλών Θεών...
Συνήθως αποδίδουν στο Θεό αρσενικό ή ουδέτερο γένος...

Ο άθεος θα απαντήσει ότι Θεός δεν υπάρχει.
Οι υποστηρικτές αυτής της άποψης ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει τίποτα που θα μπορούσε να ονομαστεί Θεός ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να περιγραφεί ως Θεός.
Οταν οι άθεοι διερευνούν θεμελιώδη ερωτήματα γύρω από τη ζωή και το θάνατο, αναζητούν μια αντικειμενική επιστημονική εξήγηση, παρόλο που αυτά όλα είναι δυνατό να ερμηνευθούν με πολλούς τρόπους.

Ο αγνωστικιστής θα μας πει ότι απλά δεν μπορούμε να ξέρουμε...
Οι άνρθωποι που στηρίζουν αυτή την άποψη λένε ότι είμαστε ικανοί να γνωρίσουμε και να κατανοήσουμε μόνο τα υλικά φαινόμενα.
Επιμένουν πως κανείς δε γνωρίζει κι ούτε θα είναι ποτέ κάποιος σε θέση να γνωρίσει κάτι σχετικό με την ύπαρξη του Θεού.
Στην πράξη όμως συναντούμε πιστούς αλλά και άπιστους αγνωστικιστές...



Αγαπητή Avallon,

τόσο οι Άθεοι, όσο και οι πιστοί έτσι όπως τους περιγράφεις δεν βασίζουν την επιλογή τους σε λογικά επιχειρήματα γιατί τίποτα από τα δύο δεν μπορεί ας πούμε να αποδειχθεί. Άρα και ο Αθεισμός δεν είναι παρά μια μορφή Θρησκείας, που πλασσάρεται από μερικούς επιτήδειους ως επιστημοσύνη.

Πιο γνήσια θέση λοιπόν θα ήταν ο αγνωστικισμός για όσους δεν πιστεύουν, αν θέλουν να ονομάζονται ορθολογιστές.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken
>>Πιο γνήσια θέση λοιπόν θα ήταν ο αγνωστικισμός για όσους δεν πιστεύουν, αν θέλουν να ονομάζονται ορθολογιστές<<

Θα διαφωνήσω με αυτό.Ο αγνωστικισμός δεν είναι απαραίτητα η πιο τίμια και ορθολογιστική άποψη.
Για παράδειγμα αν σου πω ότι στην Ανδρομέδα υπάρχει ένας πλανήτης γύρω από τον οποίο περιστρέφεται ένα ειδικής κατασκευής καζανάκι αντι για δορυφόρος,μπορείς να αποδείξεις ότι έχω άδικο;Το λέω ότι δεν μπορώ να αποδείξω ότι έχω δίκιο.Μήπως αυτό κάνει τις απόψεις μας ισότιμες;Και βέβαια όχι!Αυτό που προτείνω είναι κάτι τελείως παρόλογο,αφύσικο για τα μέχρι τώρα δεδομένα.Αν αλλάξουν,τότε μπορούν να γίνουν ισότιμα.

Για τον λόγο αυτόν,θεωρώ πως ο Αθεισμός είναι πιο τίμια θέση από τον αγνωστικισμό.

(υπάρχουν διαβαθμίσεις Αθεισμού.Αυτό που εννοώ εγώ είναι απουσία Θεισμού,όχι αποκλεισμός του θείου.Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι αυτό που περιγράφω δεν κολλάει και πολύ στον αγνωστικισμό που θεωρεί και τα δυο ισότιμα)

Ενδιαφέρον ζήτημα πάντως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Για σας φίλοι μου δεν θα απαντήσω αν ο Θεός υπάρχει γιατί πρέπει πρώτα να βρούμε τι είναι Θεός. Θεός πάντως όσο καταλάμβαινώ για εμένα δεν είναι οι κανόνες μίας θρησκείας και εάν πρόκειται να γίνεται συζήτηση για να βρίσκόνται συμπεράσματα για τον Θεό πιστέυω πως πρέπει να γίνεται χωρίς δογματισμούς μαζί με όλες τις δυνατές και αρεστές σε μας θεωρίες.

Ευχαριστώ για τα στοιχεία βικινκ για το σύμπαν κάτι που από τα όσα καταλάμβαινω θέλλω να δώσω τις δικές μου θεωρίες.

Εγώ πιστεύα πως το σύμπαν είναι μία κατάστασή που πάντα υπήρχε αλλά αλοιώνονταν σε μορφή .Ο Χρόνος σαν ένοια όταν έβλεπα το σύμπάν μου δείχνει κάτι παράξεννα συναισθήματα που δεν μπορώ να αιτιολογήσω.

Πιστεύω λοιπόν ,κάπως πως ο χρόνος είναι το κλειδί στην έννοια του σύμπαντος τί είναι ο χρόνος ίσως ενέργεια κατα μεταβολή ή ενέργεια διά επυτάχυνση Χ ταχύτητα η ταχύτητα / ΄μεταβολή .

πάντως εκεί πιστέυω πως κρίβεται το μυστικό ,ίσως κάτι άλλο , πολύ ενδιαφέρον η θεωρία πως το σύμπαν είναι ένα μέρος μάυρης τρύπας.

Πιχτέυω πως το σύμπαν είναι σαν να κοιτάς τα ίδια σου τα μάτια σε ένα καθρέυτη συνέχια θα βλέπεις μικρογραφεία του εαυτού σου εις το άπειρο.

Την θεωρία με τα παράληλα σύμπαντα δεν την εχω καταλάβει παρόλο που κατα καιρούς σε διάφορα μέρη καταλαμβα΄΄ινω μέρη της .


Η θεωρια πως θα ξαναγίνει μπικ μπανκ δεν είναι εντελώς άσχετη και φαίνεται κάπως λογική , πως σκέφτεται κάποιος την θέση του ανθρώπου σε αυτήν όμως . Τί είμαστε αλήθεια εμείς οι άνθρωποι

Η μεγάλη ηθική υπόσταση του άνθρωπου τί σχέση έχει η μύπως είναι απλά μία διαδικασία της φύσης , πράγμα όχι αδύνατό .

Ευχαριστώ για την τροφή για να αρχίσω μία συζήτηση βικινγκ ελπίζω να μήν κάνω περατία μεσα στο θέμα σου Υπάρχει Θεός λόγο οτί βρίσκω τα περί του σύμπαντος πιό ενδιαφέροντα.

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:


Ευχαριστώ για την τροφή για να αρχίσω μία συζήτηση βικινγκ ελπίζω να μήν κάνω περατία μεσα στο θέμα σου Υπάρχει Θεός λόγο οτί βρίσκω τα περί του σύμπαντος πιό ενδιαφέροντα.


Γεια σου φιλε Ο ΕΛΛΗΝΑ.Δεν ανοιξα εγω το θεμα αλλα ο φιλος whitewhize.Περιμενω με ενδιαφερον να ακουσω τις αποψεις σου σχετικα με το συμπαν.


quote:
Εγώ πιστεύα πως το σύμπαν είναι μία κατάστασή που πάντα υπήρχε αλλά αλοιώνονταν σε μορφή .Ο Χρόνος σαν ένοια όταν έβλεπα το σύμπάν μου δείχνει κάτι παράξεννα συναισθήματα που δεν μπορώ να αιτιολογήσω.


Αρα αν καταλαβα καλα, πιστευεις οτι το συμπαν δεν ειναι πεπερασμενο και δεν πιστευεις σε καποιο Θεο δημουργο;

Α και κατι αλλο.Παραθετω ενα αρθρο που μπορει να σε ενδιαφερει(ΠΗΓΗ:WWW.PATHFINDER.GR):

"Οι μαύρες τρύπες έγιναν ...γκρι!
Πιο ...διαλλακτικές σε σχέση με την βαρυτική τους έλξη θεωρεί τώρα τις μαύρες τρύπες ο διάσημος φυσικός Stephen Hawking

PATHFINDER
20/7 | 14:38, ανανέωση: 20/7 | 19:41


O Stephen Hawking αναθεωρεί, καταρρίπτοντας τη θεωρία που ο ίδιος δημιούργησε!
Κατάφερε να πείσει την επιστημονική κοινότητα πως ό,τι εισέρχεται στο πεδίο των μαύρων οπών δέχεται μοιραία την καταστροφική τους έλξη. Τριάντα χρόνια μετά ο Stephen Hawking άλλαξε γνώμη...

Μετά από 30 περίπου χρόνια, όταν πια το μεγαλύτερο μέρος των ειδικών επιστημόνων, αλλά και του ενδιαφερόμενου κοινού, είχε συμφωνήσει μαζί του ότι η έλξη των μαύρων τρυπών στο Διάστημα είναι μοιραία για οποιοδήποτε αντικείμενο εισέλθει στο βαρυτικό τους πεδίο, ο Stephen Hawking αναθεωρεί!

Σύμφωνα με τη νεότερη θεώρηση του διάσημου φυσικού, ίσως υπάρχουν πληροφορίες που καταφέρνουν να αποδράσουν από την καταστροφική έλξη των μαύρων οπών. Την άποψή του αυτή αναμένεται να εκθέσει στο 17ο Διεθνές Συνέδριο Γενικής Σχετικότητας και Βαρύτητας στην Ιρλανδία, στις 21 Ιουλίου.

Αυτή η αλλαγή άποψης μπορεί να …κοστίσει στον Hawking, φυσικό του πανεπιστημίου του Cambridge, μια εγκυκλοπαίδεια, λόγω ενός στοιχήματος που είχε βάλει το 1997 με τον John Preskill, φυσικό του Caltech!

Όμως αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι ότι ίσως ανοίξει το δρόμο για τη λύση ενός από τους πλέον περίπλοκους γρίφους για τη μοντέρνα φυσική, γνωστό και με το όνομα «παράδοξο της πληροφορίας των μελανών οπών».


Το «παράδοξο της πληροφορίας των μελανών οπών» αποτελούσε ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της σύγχρονης φυσικής
Το συγκεκριμένο παράδοξο είχε δημιουργηθεί από την ίδια την εργασία του Hawking. Κατά τη διάρκεια του 1976, ο ίδιος είχε υπολογίσει ότι από τη στιγμή που μια μελανή οπή σχηματιστεί, αρχίζει και να χάνει μάζα, ακτινοβολώντας ενέργεια.

Αυτή η «ακτινοβολία Hawking», όπως ονομάστηκε, αποτελείται από υποατομικά σωματίδια, τα οποία όμως δεν μεταφέρουν καμία πληροφορία για τις διεργασίες και το υλικό στο εσωτερικό της μαύρης τρύπας.

Όταν η τρύπα εξατμιστεί και εξαφανιστεί, οτιδήποτε θα μπορούσε να γίνει γνωστό για αυτήν έχει πια διαγραφεί.

Όμως αυτή η θεωρία έρχεται σε ευθεία αντίθεση με νόμους της κβαντομηχανικής, σύμφωνα με τους οποίους καμία πληροφορία, ποτέ, δεν μπορεί να εξαφανιστεί πλήρως,

Το βασικό επιχείρημα του Hawking σ'Α αυτή την αντιπαράθεση ήταν ότι η πυκνότητα των βαρυτικών πεδίων των μαύρων τρυπών είναι τέτοια που –με κάποιο τρόπο- παραβιάζει τους νόμους της κβαντομηχανικής.

Μεγάλη φήμη!
Τώρα, φαίνεται ότι ο Hawking έχει μια δική του απάντηση στο αίνιγμα που ο ίδιος –στην ουσία- δημιούργησε και η επιστημονική κοινότητα περιμένει τα νεότερα.

Η αίτηση του διάσημου φυσικού να συμμετάσχει στο Ιρλανδικό συνέδριο έγινε την τελευταία στιγμή και με ένα μάλλον …ανεπίσημο τρόπο.

«Έστειλε ένα σημείωμα όπου έγραφε “Έλυσα το παράδοξο της πληροφορίας των μελανών οπών και θέλω να μιλήσω γι αυτό» δήλωσε ο Curt Cutler, ένας φυσικός στο Ινστιτούτο Albert Einsteinστη Γερμανία, ο οποίος προεδρεύει της επιστημονικής επιτροπής στο συνέδριο.


Ο Stephen Hawking κατέληξε στα συμπεράσματά του επανεξετάζοντας τη μορφή του «ορίζοντα γεγονότων».
»Δεν είχα δει καν μια προ-δημοσίευση (της εργασίας). Για να σας πω την αλήθεια, βασίστηκα στη φήμη του Hawking»

Αν και ο Hawking δεν έχει ακόμα αποκαλύψει με λεπτομέρειες τους μαθηματικούς τύπους στους οποίους στηρίχτηκε η θεωρία του, έχει όμως αφήσει ήδη να φανούν με αδρές γραμμές τα βασικά του επιχειρήματα σε ένα σεμινάριο που παρέδωσε στο Cambridge.

Σύμφωνα με τον συνεργάτη του στο εκεί πανεπιστήμιο, τον Gary Gibbons, ο οποίος είναι ειδικευμένος στις μελανές οπές και παρευρισκόταν στο σεμινάριο, οι μαύρες τρύπες όπως τις εξετάζει ο Hawking δεν διαθέτουν έναν σαφώς οροθετημένο «ορίζοντα γεγονότων», ο οποίος κρύβει όλα όσα συμβαίνουν από την άλλη πλευρά.

Αυτό έρχεται σε πλήρη αντιπαράθεση με τον τρόπο που οι φυσικοί εξέταζαν τις μαύρες τρύπες μέχρι σήμερα."


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy