ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πού ήταν ο Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 20:49:47  Εμφάνιση Προφίλ
MC:
«Καμία απόδειξη δεν έχω στα χέρια μου ούτε ήμουν παρούσα, αλλά και στην σταύρωση δεν ήμουν παρούσα και οι αποδείξεις που έχω στα χέρια μου (γραφές κτλ.) θα μπορούσε κάποιος να τις αμφισβητήσει, επομένως μου αρκούνε τα θαύματα που βλέπω γύρω μου για να το πιστέψω.»

Εμένα μου αρκεί η ειλικρίνεια σου. Σκέψου μονάχα ότι εάν είχες γεννηθεί λίγα χιλιόμετρα παραπέρα και είχες επομένως γαλουχηθεί ανάλογα (Ισλάμ) θα έλεγες ακριβώς τα ίδια.

Και ξέρεις κάτι? Και πάλι θα είχες απόλυτο δίκαιο!

MC:
«Καμία απόδειξη. Το οτι είναι κυρίαρχος όλου του σύμπαντος, ΟΛΑ βρίσκονται κάτω από αυτόν, επομένως αφού Εκείνος βρίσκεται ΠΑΝΩ από όοολα αυτά και τίποτα δε βρίσκεται πάνω από Αυτόν, μπορεί να εξουσιάσει τα πάντα.»

Ισχύουν όσα είπα στην προηγούμενη απάντηση μου. Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ μας βεβαιώνει ότι είναι ο χριστιανικός Θεός ο κυρίαρχος του Σύμπαντος και όχι το Σύμπαν?

MC:
«Καμία απόδειξη. Ομως ξέρω οτι ο Θεός δεν έχει προδώσει ποτέ τον άνθρωπο και ούτε έχει παραπλανήσει τον άνθρωπο σε κάποια πράγματα, ούτε έχει κρύψει άλλα. Εχει αποκαλύψει την αλήθεια, είναι γραμμένα από τους Αποστόλους του, τους προφήτες του κτλ., και από κεί και πέρα τί άλλο να κάνει ο Θεός για να μας πείσει? Να κατέβει ο ίδιος να μας το επιβεβαιώσει? Ε το έκανε και αυτό και τον σταυρώσαμε.»

Η ειλικρίνεια σου είναι πράγματι κάτι το σπάνιο αγαπητή μου. Ο Θεός δεν πρόδωσε ποτέ τον άνθρωπο? Αυτήν την εικόνα έχεις από τον κόσμο γύρω σου? Πόση ακόμη δυστυχία, πόνο, αίμα, σφαγές, αρρώστιες, πείνα, γενοκτονίες ολάκερες πρέπει να δεις ώστε να αντιληφθείς ότι κανένας «Θεός» δεν υφίσταται με τα χαρακτηριστικά που αποδίδουνε τα Αβρααμικά δόγματα?

Όσο για την Αλήθεια που ομιλείς επέτρεψε μου να αμφιβάλω. Αυτό που μετα βεβαιότητας γνωρίζουμε είναι ότι από τότε που εκκίνησε ο ιουδαϊσμός και τα παράγωγα του εκκίνησαν και οι πόλεμοι στο όνομα του Θεού.

Από τότε που «εμφανίστηκε» το βασίλειο του Ιησού χύθηκε τόσο αίμα όσο ποτέ άλλοτε. Κανείς Θεός δεν θα επέτρεπε ποτέ κάτι τέτοιο στο όνομα Του! ΚΑΝΕΙΣ!

MC:
«Οτι το γράφει η Καινή Διαθήκη και είμαι πολύ μικρή να την αμφισβητήσω.»

Αυτή είναι και ελπίδα όλων των δογμάτων. Το ίδιο συμβαίνει με το Ισλάμ, το ίδιο και με τον ιουδαϊσμό.

Το θέμα είναι όμως ότι τα όσα έχουνε συρράψει ως Κ.Δ. μόνο Λόγος Θεού δεν μπορεί να είναι. Λόγος οργάνωσης ναι. Βλέπεις, ο χριστιανισμός είναι ένα νόθο παιδί ουσιαστικά. Ένα παιδί του αρχέγονου ιουδαϊσμού και των παγανιστικών λατρειών. Θέλει κουράγιο……

MC:
»Οτι μόνο ένας Θεός θα ζήταγε την ώρα του θανάτου του να συγχωρεθούν αυτοί που τον σκοτώνουν.»

Αυτό είναι η απόδειξη στην οποία στηρίζεις την θεϊκή φύση του Ιησού? Δεν θα μπορούσε δηλαδή να κάνει το ίδιο ένας παράφρον? Ένας υπό την επήρεια κατασταλτικών ή ναρκωτικών ουσιών? Ένας απλά γενναιόδωρος και μεγαλόκαρδος Σοφός Άνδρας?

Αλήθεια, γιατί δεν συγχωρείται από τον Ιησού ο Ιούδας?

MC:
«Με το αίμα του πάτησε τον διάβολο. Ξέρεις τί έστειλε τον διάβολο εκεί που είναι τώρα? Η υπερηφάνια. Ξέρεις τί οδήγησε τον Θεό στο να γίνει άνθρωπος? Η μέγιστη ταπείνωση. Και η ταπείνωση νικάει τον διάβολο, τον εξολοθρεύει και έτσι και έγινε. Κατέβηκε για να μας πεί τέρμα τα είδωλα, τέρμα οι ψεύτικοι Θεοί. Εγώ είμαι και είμαι Ενας! Το για ποιόν λόγο χρειάστηκε να σηκώσει τον σταυρό μην το ρωτάς σαν να το έκανε σκόπιμα. Εμείς τον σταυρώσαμε.»

Και τον διάβολο ΠΟΙΟΣ τον δημιούργησε? Μήπως κάποια άλλη ανώτερη δύναμη? Εάν όχι, τότε για ποιόν λόγο επέτρεψε ο Θεός την εμφάνιση και ανεξέλεγκτη δράση του διαβόλου? Μήπως για να δικαιολογεί την παρουσία του τελικά?

Και κάτι ακόμα: δεν τον σταυρώσαμε «εμείς»! Θεός ήτανε και σχεδίασε, προφήτευε και εκτέλεσε τα όσα είχε σχεδιάσει! Απλά όλοι οι άλλοι ήτανε οι μαριονέτες στο δικό του σκηνικό. Με λίγα λόγια: τα εξιλαστήρια θύματα που θα φέρουνε αιωνίως το βάρος του σταυρικού θανάτου.

Και μην μου πεις πως δεν γνώριζε, πράγμα που δεν στέκει και από τις γραφές, διότι τότε πάει να πει πως δεν ήτανε παντοδύναμος και παντογνώστης μιας και δεν ήξερε καν τι θα του συμβεί.

Λοιπόν διάλεξε: ήξερε και έπαιζε θέατρο αναζητώντας τους εκτελεστές ή δεν γνώριζε καν τι επρόκειτο να Του συμβεί.

MC:
»Δεν είχαν σχεδιαστεί από τον ίδιο. Εμείς τα σχεδιάσαμε και ο Θεός τα είδε και πολύ απλά, δεν επενέβει. Τέτοιο το μεγαλείο του δηλαδή.»

Μάλλον διαβάζεις λίγο ιδιόμορφα την Αγία Γραφή αγαπητή μου. ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ. Διότι ήτανε ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ και όχι ανθρώπων.

Συγκεκριμένα:

Κατά Ματθαίο 26/κς/39-44

"Και προχωρήσας ολίγον, έπεσεν επί πρόσωπον αυτού, ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΕΝΟΣ και λέγων, Πάτερ μου, εάν ήναι δυνατόν, ας παρέλθει απ'εμού το ποτήριον τούτο. ΠΛΗΝ ΟΥΧΙ ΩΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ, ΑΛΛ' ΩΣ ΣΥ. Και έρχεται προς τους μαθητάς, και ευρίσκει αυτούς κοιμώμενους, και λέγει προς τον Πέτρον, Ούτω δεν ηδυνήθητε μιαν ώραν να αγρυπνήσητε μετ' εμού; αγρυπνείτε και προσεύχεσθε, διά να μην εισέλθητε εις πειρασμόν. το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής. Πάλιν εκ δευτέρου υπήγε και προσευχήθη, λέγων, Πάτερ μου, εάν δεν ήναι δυνατόν τούτο το ποτήριο να παρέλθει απ'εμού, χωρίς να πιώ αυτό, γενηθήτω το θέλημα σου. Και ελθών ευρίσκει αυτούς πάλιν κοιμώμενους. διότι οι οφθαλμοί αυτών ήσαν βεβαρημένοι. Και αφήσας αυτούς, υπήγε πάλιν και προσευχήθη εκ τρίτου, ειπών τον αυτόν λόγον."

Όπως είναι φανερό ο Χριστός επιζητούσε μια διέξοδο χωρίς να έχει να περάσει όλα αυτά που ήξερε ότι θα επακολουθούσαν. Προσευχήθηκε γι'αυτό, και μάλιστα προσευχήθηκε τρεις φορές. Είναι πολύ διαφωτιστικό να προσέξουμε αυτά τα οποία είπε στην προσευχή του. Όπως μπορούμε να δούμε, εξέφρασε μεν την επιθυμία του στον Θεό ("ας παρέλθει απ' εμού το ποτήριον τούτο") ΑΛΛΑ την ίδια στιγμή ζήτησε να γίνει ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ έστω και αν αυτό ήταν αντίθετο από εκείνο που αυτός επιθυμούσε ("ΠΛΗΝ ουχί ως εγώ θέλω, αλλ' ως συ").

Ο Ιησούς λοιπόν ΕΚΤΕΛΕΙ το θέλημα ΤΟΥ ΘΕΟΥ, εκτελεί τα όσα ο Θεός θέλησε να γίνουνε. Εάν ήτανε όπως τα λες τότε θα έπρεπε να λέει πως ο Θεός άφησε να εξελιχθούν όσα οι άνθρωποι θέλησαν.

Πράγμα που όμως δεν συμβαίνει.

MC:
«Πατήρ, Υιός και Αγιο Πνεύμα ομοούσιο. Το "Πατηρ και Υιός" δείχνει οτι είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα. Η λέξη "ομοούσιο" δείχνει οτι αυτά τα διαφορετικά είναι ΕΝΑ. Μετά την ανάσταση του ο Χριστός, κάθισε δίπλα στον πατέρα του και όποιον επικαλείσαι είναι το ίδιο. Και μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Οταν ο Χριστός σταυρώθηκε, θυμίσου τα καιρικά φαινόμενα και τους σεισμούς... Και ο Θεός πόνεσε για το παιδί του!!»

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι ότι τα όσα λες στερούνται οποιασδήποτε λογικής. Με το συμπάθιο δηλαδή!

Στον Γολγοθά δεν σταυρώθηκε κάποιος θεός, αλλά η Λογική αγαπητή μου: "Ο Ένας και Μοναδικός Θεός (πατέρας) έστειλε τον Ένα και Μοναδικό Θεό (υιό) να σταυρωθεί για ηθική αυτουργία του Ενός και Μοναδικού Θεού (πατεροϋιού) στην διάπραξη αμαρτημάτων".

Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε…….

MC:
«Δεν φταίει ο Θεός άν κάποιες χώρες πιστεύουν ακόμα στα είδωλα ή στον Αλλάχ ή στον δεν ξέρω γώ τί ή στο τίποτα! Οι Αποστόλοι του γύρισαν όλο τον κόσμο. Κάποιοι πίστεψαν, κάποιοι όχι. Και ως γνωστών αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα και όπως είπε ο Κύριος "το αίμα μου πάνω σας και στα παιδιά σας" γι' αυτό ακόμα σφάζονται εκεί κάτω.»

Πρώτον ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΑΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! Πήγανε μήπως στην Κίνα ή στην Ωκεανία? Ας είμαστε λίγο πιο αντικειμενικοί σε παρακαλώ λοιπόν.

Και ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που μπορεί να ισχυριστεί ότι οι χριστιανοί έχουνε την αλήθεια και όχι οι Μωαμεθανοί ή οι Ιουδαίοι? Είσαι σε θέση λοιπόν να ισχυρίζεσαι ότι κατέχεις την μοναδική αλήθεια και εδώ και 2000 χρόνια αποτελεί ακόμα μειοψηφία ο χριστιανισμός?

Για ποιόν λόγο είναι αληθινά τα θαύματα του χριστιανισμού και όχι του Ισλάμ ή των Ιουδαίων δηλαδή?

Γνωρίζεις πολλά κράτη που είναι χριστιανικά και να μην πάει χέρι-χέρι η εκκλησία με την εξουσία?

Ας μην υποβιβάζουμε λοιπόν το άγνωστο Θείο σε τόσο φθηνό και ψευδεπίγραφο σκηνικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 01:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
Manick:
«Με λιγια λογια ο θεος αυτων ειναι η επιστημη.Εγω με το Αθεους εννοουσα οσους δεν πιστευουν πραγματι στον Θεο, το Πνευμα, Το οποιο εχει δημιουργησει τον κοσμο μας.Μιλαω συγκεκριμενα για το Αγιο Πνευμα.»

Ας μην γενικεύουμε έτσι αβίαστα. Τι αποδείξεις έχεις ότι το Άγιο Πνεύμα της χριστιανοσύνης δημιούργησε τον κόσμο μας και όχι απλά ο Παντοδύναμος Αλλάχ?

Τι αποδείξεις έχεις γενικά ότι υφίσταται ένα «Πνεύμα-Δημιουργός» και δεν είναι αποκύημα της φαντασίας και της μηδαμινότητας του ανθρώπου?

Manick:
«Οταν λεω οτι ο ανθρωπος ειναι ελευθερος εννοω οτι ειναι ελεθερος να πιστεψει ο,τι θελει. Ειδωλα, το απολυτο τιποτα, τα παντα. Ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θελει εκεινος. Οι δηθεν "απειλες" Του Θεου για τους απιστους δεν ειναι αποδειξη το οτι τους υποχρεωνει να πιστεψουν σε Εκεινον.»

Ας μην παίζουμε με τις λέξεις φίλτατε ούτε και να μασάμε τα λόγια μας. Το κάθε δόγμα είναι ανελεύθερο! Ειδάλλως δεν θα ήταν δόγμα αλλά φιλοσοφική προσέγγιση.

Τι πάει να πει είσαι τάχα ελεύθερος όταν κατά την Δευτέρα Παρουσία θα κρίνω ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ? Θα κρίνω τους πάντες σύμφωνα με τα όσα ορθά ή όχι έπραξαν, αλλά πάντοτε με γνώμονα το Ευαγγέλιο και τον Μωσαϊκό νόμο!

Αυτό δεν είναι ελευθερία αγαπητέ μου αλλά ΛΟΓΟΠΑΙΓΝΙΟ στην πλάτη του αδαή και του θρησκόληπτου. Ελευθερία υπό αίρεση, ελευθερία υπό τελική κρίση βάση συγκεκριμένων κανόνων, ελευθερία βάση απειλής αιώνιου πυρ, είναι «ελευθερία εντός των τειχών».

Να το κάνω λίγο πιο «χύμα»: ο δεσμοφύλακας κοινοποιεί τους κανόνες λειτουργίας της φυλακής, προειδοποιεί για την θανατική καταδίκη που θα επιφέρει μια πιθανή απόδραση, παράλληλα όμως δηλώνει πως είναι…..«ελεύθεροι» οι κρατούμενοι να επιχειρήσουν μια απόδραση η οποία ουδέποτε όμως ευδοκίμησε!

Σου μοιάζουνε για ελεύθεροι ετούτοι οι άνθρωποι άραγε?

Manick:
«Δεν θελω να παραθεσω στιχους, γιατι ακομα δεν εχω τελειωσει την αναγνωση της Κ.Δ.»

Επέτρεψε μου να αναμένω την ολοκλήρωση της μελέτης σου μιας και μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα και όχι για προσωπικές εκτιμήσεις. Σεβαστή η προσωπική σου άποψη αλλά εγώ θέλω να μου υποδείξεις από πού αντλείς επιχειρήματα.

Manick:
«Εγω καταλαβαινω οτι ο Θεος εδω περα μιλαει για την δυναμη του Ευαγγελιου στους Χριστιανους. Ακομη και στην επιστημη τα βιβλια και γενικα η γνωση ειναι η δυναμη.»

Η ερμηνεία είναι της Καινής Διαθήκης. Ας αφήσουμε την επιστήμη διότι ούτε απειλεί κανένας με την Δευτέρα παρουσία αλλά ούτε και θεωρεί κάτι ως θέσφατο. Με λίγα λόγια ακριβώς ότι κάνει το χριστιανικό δόγμα!

Manick:
«Σαν να διαμαρτυρεσαι για τα αποκρυφα σου, (γιατι αυτο εννοει με τα αποκρυφα: κατι που βλαπτει!) λεγοντας οτι θες να εισαι ελευθερος!! Αν εννοεις την λεξη "τιμωρος" οπως το εννοουμε για την αστυνομια λοιπον που "τιμωρει", τοτε ναι το δεχομαι.»

Χαίρομαι που δέχεσαι την αλήθεια. Και η αλήθεια είναι ότι και να κάνεις, ότι και να σκεφτείς (μιας και η σκέψη ακόμα είναι αμαρτία!), θα κριθείς και θα τιμωρηθείς. Θα κριθείς βάση ενός συγκεκριμένου κηρύγματος, και άρα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕΣ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!

Παραδέξου τουλάχιστον τα όσα με μασημένα λόγια λες ευθέως και δίχως ωραιοποιήσεις.

Manick:
«Αμαρτανει ζωντας? Αυτο ειναι κατι που μπορει ευκολα να αλλαξει.»

Ας μην κοροϊδευόμαστε. Ουδείς αναμάρτητος για τον χριστιανισμό. ΟΥΔΕΙΣ! Και αυτό διότι ακόμα και η σκέψη κρίνεται και τιμωρείται. Εξάλλου, για τον χριστιανισμό ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ένεκα του προπατορικού αμαρτήματος.

ΠΟΥ στηρίζεις λοιπόν την αλλαγή που αναφέρεις αγαπητέ?

Manick:
«Αληθεια ο Ιησους δεν κατεβηκε για αυτο ακριβως το λογο? Για να δωσει καινουργια τροπη στα πραγματα?»

Ποια καινούργια τροπή βλέπεις εσύ δηλαδή? ΤΙ άλλαξε? ΤΙ κατάφερε? Το μόνο που άλλαξε είναι ότι στο όνομα Του σφαγιάστηκαν εκατομμύρια ανθρώπων έως τώρα. Και αυτό επί 1700 χρόνια δίχως σταμάτημα!

Γνωρίζεις κανέναν άλλο «Βασιλέα» για τον οποίο να χύθηκε περισσότερο αίμα? Μετά από όλα αυτά φίλτατε, αλλά και την σαπίλα και την κατάντια των παχουλών ρασοφόρων, μόνο ως συμφορά μπορεί να χαρακτηριστεί η επικράτηση του χριστιανισμού!

Manick:
«Πιστη ειναι μια. Ο καθενας ξερει τι πιστευει ο εαυτος του και μονο αυτος! "Να πεισει του παντες". Χμμμ αρα παραδεχεσαι οτι θλει να πεισει και οχι να επιβαλλει.»

Λάθος αγαπητέ! Οικτρό λάθος.

Υπάρχουν δυο ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΙΣΤΗΣ: η διανοητική πίστη, που ξεκινάει από το πραγματικό για να πολιορκήσει το άγνωστο, και η συναισθηματική πίστη, που ξεκινάει από το άγνωστο για να κατακτήσει την πραγματικότητα.

Η πρώτη ονομάζεται επιστημονική, η δεύτερη θρησκευτική. Η επιστημονική πίστη είναι μια παραδοχή ορθολογικών υποθέσεων βασισμένων στην εμπειρία των πραγματικών δεδομένων.
Για το (έλληνα) φιλόσοφο π.χ., επιστημονική υπόθεση είναι η παγίδα που στήνει ο Λόγος ώστε να συλλάβει τα ίχνη της φυσικής πραγματικότητας, ώσπου ο χρόνος να του προμηθέψει τα εφόδια για να την κυριεύσει.

Η θρησκευτική πίστη, αντίθετα, είναι η παγίδα που στήνει το συναίσθημα για να πέσει ο Λόγος μέσα. Οι φαντασιακές υποθέσεις οδηγούν στην πίστη. Οι εμπειρικές ενδείξεις οδηγούν στη δοξασία.

Οι επιστημονικές αποδείξεις οδηγούν στην βεβαιότητα. Γι’αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΤΗ ΑΛΗΘΙΝΗ. Η πίστη που επαληθεύεται ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΙΤΑΙ. Μετατρέπεται σε βεβαιότητα.

Με άλλα λόγια: Η πίστη στην επιστήμη είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ, αλλά η επιστήμη της πίστης είναι μία ΟΥΤΟΠΙΑ!

Για αυτό και στερείσαι αγαπητέ ΛΟΓΙΚΩΝ αποδείξεων: διότι πραγματεύεσαι μια ουτοπία.

Manick:
«Ετσι λοιπον, και οι Χριστιανοι πρωτα πιστευουν και υστερα ερχεται η νοηση. Οχι το αντιθετο! Ειδες λοιπον πως συνδεονται ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΠΙΣΤΗ και ΝΟΗΣΗ στον Χριστιανισμο?»

Η «νόηση» που λες είναι ουσιαστικά μια ψευδεπίγραφη νόηση. Μια νόηση η οποία στερείται λογικών επιχειρημάτων.
Εξω-λογικό και μυστηριακό είναι το υπόστρωμα της «νόησης» που ασπάζεται ο χριστιανός. Απλά χρησιμοποιεί έννοιες δίχως να έχουνε κυριολεκτικό αντίκρισμα.

Για δες λοιπόν για τι είδους «νόηση» μιλά ένας χριστιανός:

Ο μυστικοπαθής δείχνει υπερβολική αγάπη προς το μεταφυσικό και ΕΞΩΛΟΓΙΚΟ, προς το μυστηριώδες και ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ. Ο μυστικοπαθής αναζητά (και αποδίδει) στο κάθε φαινόμενο μυστηριώδεις και απόκρυφες αιτίες οι οποίες εντοπίζονται πέρα από την φυσική αιτιοκρατία.
Και επειδή δεν τις βρίσκει (επόμενο..) τις ΕΦΕΥΡΙΣΚΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ. Συνεπώς, ο Ορθός Λόγος-που είναι το γνωστικό εργαλείο του ανθρώπου- δεν τον αγγίζει και τον αποστρέφεται.

Αποτέλεσμα αυτής της «ερμηνείας» του είναι η αφοσίωση σε ΑΚΑΤΑΛΗΠΤΕΣ και ΑΝΟΡΘΟΛΟΓΕΣ ιδέες, και χωρίς κριτικό έλεγχο προσκολλάται σε αυτές ΒΙΩΝΟΝΤΑΣ (!) τις συναισθηματικά και ονειρικά. Με δυο λόγια: ο μυστικοπαθής είναι πάντα ΙΔΕΑΛΙΣΤΗΣ.

Αυτή την εικόνα παρουσιάζει ο πιστός του εβραιοχριστιανισμού, και σύσσωμοι οι οπαδοί των Αβρααμικών δογμάτων.

Λοιπόν? ΠΟΥ είδες την νόηση τώρα?

Manick:
«Ξερω και αλλους Αγιους οι οποιοι δεν χρειαστηκε να πεθανουν για τους πουμε ετσι. Παρολη τη χλιδη που λες, δεν ειναι πιθανον να εχουν προσφερει τα μεγιστα στο Θεο? Δεν ειναι πιθανο?»

Πριν λίγο όμως άλλα έλεγες φίλτατε! Άσε λοιπόν το τι μπορεί να είναι πιθανόν και εξήγησε μου ΤΙ ακριβώς προσέφεραν οι συγκεκριμένοι «Άγιοι». Και κάτι ακόμα: από ποια λόγια του Ιησού προκύπτει το δικαίωμα να ανακηρύττει ένας Μη-Άγιος έναν άλλο ως………Άγιο?? Από ποια λόγια των Ευαγγελιστών προκύπτει ετούτη η πρακτική??

Απαντήσεις θέλω φίλτατε και όχι «ίσως» και «πιθανόν». Με το συμπάθιο δηλαδή!

Manick:
«Δεν λεω οτι οσο κακος ειναι ενας βιαστης τοσο κακος ειναι καποιος μουσουλμανος. Λεω οτι οι εγκληματιες απο ολες τις θρησκειες θα την πληρωσουν. Μονο αυτοι»

Επομένως αν κατάλαβα καλά, εάν είμαι ενάρετος άνθρωπος, δεν βλάπτω κανέναν, δεν κλέβω κανέναν, αγαπώ τους συνανθρώπους μου, τότε θα ευτυχήσω άσχετα με το εάν είμαι χριστιανός ή μουσουλμάνος ή λάτρης του Δωδεκάθεου. Σωστό?

Εάν είναι έτσι τότε ΤΙ χρειαζόμαστε έναν Ιησού και τον Ευαγγελισμό??

Manick:
«Θυμασαι που λεγαμε οτι ολα ερχονται με την πιστη?»

Θυμάσαι που σου είπα πως η θρησκευτική πίστη είναι μια ΟΥΤΟΠΙΑ?

Manick:
«Μα τι ειναι αυτα που λες? Το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΕΚΕΙΝΟΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ! Μιλαμε καθαρα για τη διδασκαλια και οχι για λεξεις που δημιουργησαν οι ανθρωποι»

Ποιοι «εμείς» φίλτατε? Οι Ευαγγελιστές αποκαλούν έτσι τον Ιησού και όχι «εμείς»! Και ξανάλεω: από πού προκύπτει ότι είναι «θεάνθρωπος»?

Manick:
«Μα γιατι θεωρεις τοσο σοφους τους Εβραιους που να μην ετυχε να μην μπορεσουν να αναγνωρισουν Τον αληθινο Μεσσια? Υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να εκαναν λαθος? Εγω λοιπον πιστευω πως το εκαναν το λαθος»

Με το συμπάθιο αγαπητέ, αλλά με την ελπίδα της ελάχιστης πιθανότητας δεν χαρίζομαι σε κανέναν αυτόκλητο «θεό»! Καλή η πίστη σου αλλά ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

Manick:
«Απαντησα ηδη. Επισης ακομα και στις γραφες της Κ.Δ. οι προφητειες βγαινουν αληθινες σιγα σιγα..Ασχετα αν εμεις μερικες φορες τις ερηνευουμε αλλιως. Χρειαζεται θεικη καθαροτητα για να το πετυχουμε αυτο. (λογια του πατερα Παίσιου).»

Λάθος! Νομίζεις ότι απάντησες.

Την αλήθεια δεν την μαθαίνεις ρωτώντας συνδαιτυμόνες αλλά αδογμάτιστα και ελεύθερα σκεπτόμενους. Όσο για τις προφητείες, ορίστε να τις ακούσω μια-μια αγαπητέ.

Λοιπόν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 04:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

Ομολογω οτι δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο..Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν ξερεις, σε ποιο ακριβως κεφαλαιο της Κ.Δ. λεει αυτα που μας εδειξες? Θα ηταν πολυ χρησιμο να τα διαβασουμε απο εκει..Αν μπορεις πες μου, θα σου ημουν υποχρεος!



Δεν θα τα βρείς στην Καινή Διαθήκη φίλε.Είναι από το ευαγγέλιο του Θωμά,ένα απο τα απόκρυφα ή βλάσφημα κατά την εκκλησία.

Εδώ είναι τα αποσπάσματα στα ελληνικά.

http://www.gospels.net/thomas/

και εδώ οι υπόλοιποι λόγοι του Ιησού απο το ίδιο ευαγγέλιο καθώς και επιπρόσθετες πληροφορίες για το ιστορικό και την προέλευση τους

http://www.gospels.net/additional/thomasadditional.html

όπως είπα οι "εκπρόσωποι του Θεού" δεν τα αποδέχονται.Και πως θα μπορούσαν άλλωστε.Θα πρέπει να βρουν τρόπους να μας εξηγήσουν τι εννοούσε ο Χριστός όταν έλεγε ότι όποιος γνωρίσει τον εαυτό του γίνεται "παιδί του Θεού".Και πως να εξηγήσουν κάτι που δεν καταλαβαίνουν?

Δεν ταιριάζουν βλέπεις με την εικόνα του προσωποποιημένου Θεού που έχουν περάσει εδώ και κάτι αιώνες.Και με όλα τα συνεπακόλουθα μιας τέτοιας χονδροειδούς αντίληψης (θρόνοι,αιώνια πυρ,καζάνια με αμαρτωλούς,διαόλους και τα λοιπά)

Ο Χριστός για μένα ήταν ένας μεγάλος Μύστης.Ένα πρόσωπο που είχε πετύχει την υπέρτατη κατανόηση.Μιλούσε απο ένα άλλο επίπεδο.Εκείνο στο οποίο οι έννοιες γίνονται κατανοητές μόνο με τη γλώσσα των συμβόλων και των μύθων.Τα λόγια αυτών των τόσο σπάνιων ανθρώπων είναι καταδικασμένα να παρανοούνται.Η ίδια ιστορία πάντοτε...

Καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 10:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
quote:
Νομίζω και ελπίζω να κάνεις πλάκα ε; Δεν ειμαι της εκκλησίας με την έννοια ενός αρχιερατείου και ιερατείου που εκμεταλλεύεται τον κόσμο για το εισόδημά της.
Είμαι με την εκκλησία του Χριστού. Η οποία καμία σχέση δεν έχει με χρυσές μήτρες και τίτλους που υπερβαίνουν ακόμα και τα χαρακτηριστικά του Θεού.

Α! Είσαι της εκκλησίας του Χριστού! Τότε φίλε μου σε παραδίδω στο ορθόδοξο χριστιανικό θηριοτροφείο να απολαύσεις την αγάπη τους. Θα σε πάρουνε χαμπάρι, δεν θα σε πάρουνε; Και τότε να δείς χριστοκουτουλιές.
quote:
Ζω πραγματικά από τη στιγμή που "σκότωσα" τον παλιό άνθρωπο στο σταυρό του Κυρίου μου και γεννήθηκα ξανά από το πνεύμα του Θεού.!

Δολοφόνε! Τί σου έκανε βρε ο άνθρωπος και τον . . . αυτοκτόνησες;
quote:
Ή μήπως πιστεύεις ότι το να αγαπάει ένας άνθρωπος τους συνανθρώπους του σαν τον εαυτό του είναι κάτι αξιοκατάκριτο;

Φιλοσοφικά μπορεί! Διότι αν αγαπάει ένας άνθρωπος τους συνανθρώπους του σαν τον εαυτό του, πρωτού σκοτώσει αυτό τον εαυτό και τον αναγεννήσει όπως λες ότι έκανες εσύ, μόνο ζημιά προκαλεί. Εξ άλλου και οι ορθόδοξοι ιερείς διατυμπανίζουν συνέχεια ότι αγαπάνε τους συνανθρώπους όπως τον εαυτό τους. Τους πιστεύεις πρώτα απ όλα; Και δεύτερον είναι αξιοκατάκριτο ναι ή όχι;
Θέλω να πώ δηλαδή ότι ένας σάπιος εαυτός που αγαπάει τους άλλους ως εαυτόν, μου θυμίζει τις διάφορες φατρίες που ο ένας εγκληματίας αγαπάει τον άλλον. Σε τέτοιο σημείο μάλιστα που έχουνε και κώδικα τιμής και συχνά θυσιάζονται ο ένας για τον άλλο.
quote:
Επίσης νομίζω ότι καπου παραλογίζεσαι αφού υποστηρίζεις ότι:"Ο θάνατος φίλε μου είναι η τελευταία λέξη. Είναι η εκμηδένιση των κανόνων. Είναι Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ"
και ταυτόχρονα δηλώνεις ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ(νεκρός δηλαδή;)(όπως επισήμανε και ο Ath.)

Πότε δήλωσα ελεύθερος και δεν το θυμάμαι; Μα έκανα τέτοια γκάφα; Σχετικά μιλάμε ρε συ, όχι απόλυτα. Αφού διατηρώ κανόνες και έχω ανάγκες, πόσο ελεύθερος μπορώ να είμαι; Επίσης έχω και πνευματικές ανάγκες γι αυτό και είμαι στο esoterica. Παρεξηγήσατε το ψευδώνυμο μου. Ένα ψευδώνυμο που διάλεξα ως φιλοσοφική κατεύθυνση. Σιγά τώρα . . . ελεύθερος ακούς εκεί! Τσ σ σ σ . . . .
Η ελευθερία φίλε μου είναι η κατάργηση όλων των αναγκών και όλων των κανόνων. Δεν βλέπω να επέρχονται αυτά με άλλο τρόπο πλήν του θανάτου και της εκμηδένησης μιας ύπαρξης. Διότι μια ύπαρξη δεν μπορεί να υπάρχει δίχως ανάγκες και κανόνες. Το σύμπαν μας αυτό είναι. Είναι μια πολύπλοκη σφαίρα ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.
Και φυσικά κάθε ιδιότητα περικλείει και περικλείεται από, και μέσα σε κανόνες και ανάγκες. Αλλιώς δεν υφίσταται. Ύπαρξη σημαίνει εν πολλοίς, απουσία ελευθερίας. Και ελευθερία σημαίνει ανυπαρξία.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 11:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:


Αδελφή MC, έχω ακούσει για διάφορους αγίους όπως ο Παϊσιος. Ό άνθρωπος όμως αυτός ήταν ζωντανός όταν ο θεός θαυματουργούσε μέσω αυτού. Νομίζω ότι είναι μέχρι και βλήσφημο να ζητάς από έναν άνθρωπο που έχει φύγει από αυτό τον κόσμο να θαυματουργήσει.(χωρίς παρεξήγηση, αλλά ποτέ δεν έκανε κάτι τέτοιο ούτε το δίδαξε κάποιος απόστολος. Αυτό που δίδαξαν είναι να ζητάμε στο όνομα του Χριστού.)
Επίσης ο Παϊσιος επειδή είχε ψιλιαστει το τί θα επακολουθούσε είχε ζητήσει να μη μάθει ό κόσμος που θα τον θάψουν για να μην πάρουν το σκήνωμά του και το προσκυνούν. Δεν τα κατάφερε όμως ο και βρήκαν το πτώμα του και το εκθέτουν σε προσκύνημα(μέγιστη βλασφημία).
Δε διαφωνώ ότι μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν φθάσει σε υψηλότερο επίπεδο αγιότητας από άλλους. Οι ιερείς όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργούν ως μεσάζοντες με κανέναν τρόπο. Σου ανέφερα και το αντίστοιχο χωρίο(Εβρ. ζ'24). Ένας είναι ο μεσίτης και αρχιερέας, ο χριστός. Το να λειτουργούν ως μεσάζοντες είναι εμπλοκή στο μοναδικό δικαίωμα του Χριστού.!
Άσε που, ιερατείο δεν υπήρχε στη χριστιανική κοινότητα πριν τον 3ο περίπου αιώνα π.Χ.


Φίλε ΦΩΤΗ, με αυτά που έγραψες δεν συμφωνώ καθόλου! Βλάσφιμο να προσευχηθούμε στον Παϊσιο και κάθε άγιο της εποχής μας? Βλάσφημο για τον Χριστό? Μα δεν προσεύχεσαι στον Παϊσιο ή στον Πορφύριο ή όπου αλλού για να ενεργήσει αυτός!!! Προσεύχεσαι για να μεσολαβήσουνε στον Κύριο, διότι εκεί που βρίσκονται έχουν μεγάλη παρρησία προς τον Κύριο. Ακριβώς δηλαδή το ίδίο με το να προσευχηθείς στους Αγίους. Στους Αγίους γιατί προσευχόμαστε? Είμαστε βλάσφιμοι?

Και μην ξεχνάς και κάτι άλλο. Ο Πορφύριος όπως και ο Παϊσιος, και αλλοι γέροντες έχουνε πεί το εξής: "Τώρα που είμαι ζωντανός, υπάρχουν εμπόδια στο να μπορώ να βοηθάω όλους σας γιατί δε μπορώ να σας βλέπω όλους. Οταν αναπαυθώ όμως, εκεί που θα είμαι δε θα υπάρχουν εμπόδια και θα μπορώ να είμαι ανά πάσα στιγμή κοντά σας, όποτε με καλέσετε".

Και το ξαναλέω. Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν που ενεργεί ο Θεός μέσω αυτών, είναι ΣΚΕΥΗ ΕΚΛΟΓΗΣ! Οι Απόστολοι εν ζωή δεν κάνανε θαύματα στο όνομα του Ιησού Χριστού? ναί? Ετσι και οι άγιοι γέροντες της εποχής μας δεν κάνανε θαύματα εν ζωή? ναι. Οι απόστολοι δεν φύγανε από την ζωή και ακόμα τους επικαλούμαστε και κάνουν θαύματα? Ναί. Ετσι και οι γέροντες. Δεν φύγανε από την ζωή? Ναί. Τους επικαλούμαστε λοιπόν και τώρα και συγκεκριμένα τους παρακαλούμε να μεσολαβήσουνε με την παρρησία τους στον Κύριο να εισακουστεί το αίτημά μας! Αυτό σημαίνει ΣΚΕΥΟΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 12:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

Ισχύουν όσα είπα στην προηγούμενη απάντηση μου. Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ μας βεβαιώνει ότι είναι ο χριστιανικός Θεός ο κυρίαρχος του Σύμπαντος και όχι το Σύμπαν?

MC: Τί να απαντήσω? Θα απαντήσω κάτι που θα ακουστεί πολύ απλό. Ο τάδε άγιος που μαρτύρησε στο όνομα του Χριστιανικού Θεού, στο όνομα του Ιησού Χριστού, αυτός ο Αγιος εισάκουσε την προσευχή μου και μου έστειλε βοήθεια από το πουθενά. Αρα για μένα, αυτός ο Χριστιανικός Θεός, είναι ο κυρίαρχος του σύμπαντος. Τώρα το να λέμε οτι το σύμπαν είναι αυτοδημιούργητο (δηλαδή κυρίαρχος είναι το σύμπαν) ε δε νομίζω!
Οι πλανήτες δηλ. που είναι ύλη, άψυχη, κυριαρχούν τα πάντα? Μη χρησιμοποιείς πολύ την λογική σου. Θα σε προδώσει.

__________________________
"Η ειλικρίνεια σου είναι πράγματι κάτι το σπάνιο αγαπητή μου. Ο Θεός δεν πρόδωσε ποτέ τον άνθρωπο? Αυτήν την εικόνα έχεις από τον κόσμο γύρω σου? Πόση ακόμη δυστυχία, πόνο, αίμα, σφαγές, αρρώστιες, πείνα, γενοκτονίες ολάκερες πρέπει να δεις ώστε να αντιληφθείς ότι κανένας «Θεός» δεν υφίσταται με τα χαρακτηριστικά που αποδίδουνε τα Αβρααμικά δόγματα?"

ΜC: πάλι στον Θεό τα ρίχνουμε?

____________________-

"Όσο για την Αλήθεια που ομιλείς επέτρεψε μου να αμφιβάλω. Αυτό που μετα βεβαιότητας γνωρίζουμε είναι ότι από τότε που εκκίνησε ο ιουδαϊσμός και τα παράγωγα του εκκίνησαν και οι πόλεμοι στο όνομα του Θεού.

Από τότε που «εμφανίστηκε» το βασίλειο του Ιησού χύθηκε τόσο αίμα όσο ποτέ άλλοτε. Κανείς Θεός δεν θα επέτρεπε ποτέ κάτι τέτοιο στο όνομα Του! ΚΑΝΕΙΣ!"

MC: Δε βλέπω κάτι περίεργο. Οι ειδωλολάτρες, βλέποντας τους ανθρώπους να πιστεύουν και να βαπτίζονται Χριστιανοί, τους βασάνιζαν, τους σκότωναν, τους καταδίωκαν, και επόμένως χύθηκε πολύ αίμα στο όνομά Του, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΥΣΕ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ. Και όσοι χύσανε το αίμα τους (επειδή αναφέρθηκες οτι κανείς Θεός δε θα το επέτρεπε για οτν ευατό του), δεν το χύσανε αναγκαστικά!! Το χύσανε επειδή το επιλέξανε και μάλιστα με απέραντη ευγνωμοσύνη και ευχαριστία στον Θεό που τους αξίωσε. Το αίμα λοιπόν που χύθηκε ο Χριστός δεν το αγνόησε. Και ποιά η ανταπόδωση? Κάτσε να σκεφτώ από ποιόν Αγιο να ξεκινήσω..

________________________
Το θέμα είναι όμως ότι τα όσα έχουνε συρράψει ως Κ.Δ. μόνο Λόγος Θεού δεν μπορεί να είναι. Λόγος οργάνωσης ναι.

ΜC: Εχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη και αυτά που διάβασες να βγαίνουν από το στόμα του Χριστού σε εξέπληξαν και το ονόμασες "οργάνωση"? Εντύπωση μου κάνει

_____________

Εγραψα: "Οτι μόνο ένας Θεός θα ζήταγε την ώρα του θανάτου του να συγχωρεθούν αυτοί που τον σκοτώνουν.»

Είπες:
¨
"Αυτό είναι η απόδειξη στην οποία στηρίζεις την θεϊκή φύση του Ιησού? Δεν θα μπορούσε δηλαδή να κάνει το ίδιο ένας παράφρον? Ένας υπό την επήρεια κατασταλτικών ή ναρκωτικών ουσιών? Ένας απλά γενναιόδωρος και μεγαλόκαρδος Σοφός Άνδρας?"

ΜC: Και σου απαντάω σε αυτό που έγραψες: Ναί. Θα μπορούσε ένας σοφός άντρας να το πεί όντως. Ξέρεις κανέναν που να το είπε? Και μη μου λες τώρα για παράφρονες και ναρκωμανής γιατί κι εγώ άμα κάτσω και πάρω κόκα θα σου πώ οτι εγώ είμαι ο Θεός που ψάχνετε. Απάντησέ μου λοιπόν σε αυτό. Κάποιον που πάνω στην ηλεκτρική καρέκλα ή στην κρεμάλα ή οπουδήποτε είπε "Θεέ μου συγχώρεσέ τους δεν ξέρουν τί κάνουν".

___________

"Αλήθεια, γιατί δεν συγχωρείται από τον Ιησού ο Ιούδας?"

MC: Γιατί αυτοκτόνησε. Η αυτοκτονία δεν συγχωρείται. Και ο Πέτρος τον πρόδωσε τον Χριστό τρείς φορές μάλιστα, όχι μόνο μία, και μετανόησε. Οπως τον προδίδουμε και εμείς και ο Θεός μας προσφέρει για αυτό το λόγο την εξομολόγηση.

______________


"Και τον διάβολο ΠΟΙΟΣ τον δημιούργησε? Μήπως κάποια άλλη ανώτερη δύναμη? Εάν όχι, τότε για ποιόν λόγο επέτρεψε ο Θεός την εμφάνιση και ανεξέλεγκτη δράση του διαβόλου? Μήπως για να δικαιολογεί την παρουσία του τελικά?"

MC: Tην παρουσία του δεν έχει ανάγκη να την δικαιολογήσει. Και άν θέλει την αποδεικνύει από τους αγίους αυτού και τα θαύματα "άγιος ο Θεός εν τοις αγίοις αυτού". Τώρα για τον διάβολο, μόνος του έπεσε. Δεν τον δημιούργησε ο Θεός. Εκπτωτος άγγελος! Θέλησε να φτάσει τον Θεό και φυσικά ξέπεσε!!! Ο Θεός μέχρι και αυτόν όμως είναι πρόθυμος να συγχωρήσει, αρκεί ο ίδιος ο σατανάς να του το ζητήσει. Βάλε όμως τον σατανά να πεί "Κύριε ημών Ιησού Χριστέ ελέησόν με". Αντε να φτάσει μέχρι το Χριστέ-και άν το προφέρει-. Αν πεί "ελέησόν με" γίνεται άγγελος! Και δε θέλει. Θέλω να σου πώ οτι μέχρι και στον διάβολο σέβεται την ελευθερία του ο Θεός και τον αφήνει.

_____________

"Και κάτι ακόμα: δεν τον σταυρώσαμε «εμείς»! Θεός ήτανε και σχεδίασε, προφήτευε και εκτέλεσε τα όσα είχε σχεδιάσει! Απλά όλοι οι άλλοι ήτανε οι μαριονέτες στο δικό του σκηνικό. Με λίγα λόγια: τα εξιλαστήρια θύματα που θα φέρουνε αιωνίως το βάρος του σταυρικού θανάτου."

MC: Δε φτάνει δηλαδή που πέθανε πάνω στο σταυρό, ζητάμε και τα ρέστα

______________

Λοιπόν διάλεξε: ήξερε και έπαιζε θέατρο αναζητώντας τους εκτελεστές ή δεν γνώριζε καν τι επρόκειτο να Του συμβεί.

ΜC: Γνώριζε και απλά δεν το απέτρεψε. Πήγε σαν το πρόβατο στη σφαγή. Αντί να λέμε ευχαριστώ τον σταυρώνουμε απ'την αρχή βρε παιδιά?

MC:
»Δεν είχαν σχεδιαστεί από τον ίδιο. Εμείς τα σχεδιάσαμε και ο Θεός τα είδε και πολύ απλά, δεν επενέβει. Τέτοιο το μεγαλείο του δηλαδή.»

Μάλλον διαβάζεις λίγο ιδιόμορφα την Αγία Γραφή αγαπητή μου. ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ. Διότι ήτανε ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ και όχι ανθρώπων.

Συγκεκριμένα:

Κατά Ματθαίο 26/κς/39-44"

MC: Δεν καταλαβαίνω γιατί το φέρνεις από δώ και από κεί και το τυρανάς. Ναί. Ο Θεός γνώριζε. Εστω οτι εμείς είμαστε οι μαριονέτες και εκείνος κατηύθηνε. Ε τον εαυτό του έστειλε στο σταυρό! Οχι τους υπολοίπους! Ο Θεός γνώριζε πώς θα αντιδρούσε ο κόσμος στον ερχομό του. Παρόλα αυτά όμως ήξερε οτι μόνο με το αίμα του θα νικούσε τον διάβολο ο οποίος βλέπει τώρα σταυρό και τρέχει και με την ανάστασή του μετά θα πίστευε ο κόσμος και έτσι και έγινε. Πέθανε για μας και εμείς του ζητάμε τα ρέστα και από πάνω.
_________

Και ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που μπορεί να ισχυριστεί ότι οι χριστιανοί έχουνε την αλήθεια και όχι οι Μωαμεθανοί ή οι Ιουδαίοι? Είσαι σε θέση λοιπόν να ισχυρίζεσαι ότι κατέχεις την μοναδική αλήθεια και εδώ και 2000 χρόνια αποτελεί ακόμα μειοψηφία ο χριστιανισμός?

ΜC: Δε μπορώ να κατσω να απαντήσω γιατί ο δικός μας είναι ο αληθινός και όχι των αλλωνών, μου το έχουν αποδείξει τα βιώματά μου και τόσων άλλων ανθρώπων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 12:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

MANICK,

συμφωνώ απόλυτα με όλες σου τις απόψεις και κυρίως γιατί δεν προσπαθείς να τα κλείσεις όλα σε ένα λογικό καλούπι. Μπορεί κάποιος να πεί "υποβιβάζεις τον εαυτό σου και τις δυνατότητές σου", αλλά εγώ θα απαντήσω, πως ναί. Αυτό κάνεις. Και ποιό είναι το κακό? Το οτι πιστεύουμε οι άνθρωποι οτι είμαστε κατώτεροι απο τον Ενα και μοναδικό Θεό και δε θα μπούμε ποτέ στη δική του λογική? Ναί. Είμαστε κατώτεροι. Πολύ κατώτεροι, τόσο που μας έκανε τεράστια τιμή να κατέβει και να πεθάνει για εμάς. 'Ο,τι έχουμε στη ζωή μας, μέχρι και την διάθεση να κάνουμε ένα καλό, από Εκείνον έρχεται. Το φαγητό που τρώμε, εκείνος μας το δίνει. Και άν ρωτά κάποιος "γιατί σε κάποιους να δίνει και σε άλλους να παίρνει το πόδι τους, το χέρι τους κτλ., ποιά είναι η δικαιοσύνη και έτσι και αλλιώς", εμείς δε μπλεκόμαστε στις βουλές Του. Φτάνει ένα ευχαριστώ, η συμμετοχή στα μυστήρια, εξομολόγηση κτλ., (σιγά την ανταπόδοση που ζητάει-που και σε αυτό κωλλιόμαστε) και όσο για τους ανθρώπους που οι καημένοι είναι άλλοι σακατεμένοι, άλλοι πεινασμένοι, έχει και για αυτούς ο Θεός, αλλά στο εκατονταπλάσσιο από αυτά που έχει για εμάς ή ας πώ για εμένα που και την δουλειά μου έχω και την υγεία μου έχω και την ζωή μου έχω, και είναι σε τόσο βαθμό η ανταπόδωσή του προς αυτούς, που άν το γνωρίζαμε στο τόσο, μάλλον καημένους δε θα τους λέγαμε και την δικαιοσύνη του θα βλέπαμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 12:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
Φιλε SCHWABE
να συμπληρώσω και κάτι ακόμα πάνω σε αυτά που έγραψες.. Μίλησες για τον διάβολο κάπου..Μην ξεχνάς οτι ο Θεός μέχρι και τον διάβολο "χρησιμοποιεί" για να σώσει την ψυχή μας. Μέσα από τους πειρασμούς που ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ο Θεός, εμείς με την υπομονή, καρτερία, προσευχή εξυψωνόμαστε πνευματικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 13:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Αγαπητή MC,
σου εξήγησα αλλά και στήριξα βιβλικά γιατί δεν είναι σωστό να ζητάμε απο οποιοδήποτε να μεσολαβεί μεταξύ ημών και του Θεού πλήν του Χριστού.
"Έχοντας λοιπόν αδελφοί, το θάρρος να μπούμε μέσα στα άγια, διαμέσου του αίματος του Ιησού, μέσα από νέον και ζωντανό δρόμο, που καθιερωσε σε εμας διαμέσου του καταπετάσματος, δηλαδή της σάρκας του,και έχονντας μεγάλο ιερέα επάνω στον οίκο το Θεού, ας πλησιάζουμε με αληθινή καρδιά, με πληροφορία πίστης, έχοντας τις καρδιές μας καθαρισμένες από πονηρή συνείδηση"Εβρ 10/19
quote:

Προσεύχεσαι για να μεσολαβήσουνε στον Κύριο, διότι εκεί που βρίσκονται έχουν μεγάλη παρρησία προς τον Κύριο. Ακριβώς δηλαδή το ίδίο με το να προσευχηθείς στους Αγίους. Στους Αγίους γιατί προσευχόμαστε? Είμαστε βλάσφιμοι?

Πόση παρρησία έχουν; Μήπως ήταν πιο άγιοι από το Χριστό;
"Η συνόψιση όμως όλων αυτών που λέγονται είναι τούτη: έχουμε τέτοιου είδους αρχιερέα, που κάθησε στα δεξιά του θρόνου της μεγαλοσύνης μέσα στους ουρανούς, λειτουργός στα άγια, και στην αληθινή σκηνή, που ο Κύριος κατασκεύασε, και όχι άνθρωπος...Τώρα όμως ο Χριστός έλαβε εξοχότερη λειτουργία, καθόσον είναι και μεσίτης μιας ανώτερης διαθήκης, που νομοθετήθηκε με ανώτερες υποσχέσεις" Εβρ 8/1-6

Αγαπητή MC, συμφωνώ ότι έχουν υπάρξει άγιοι της εκκλησίας οι οποίοι είναι πραγματικοί. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι πάρα πολλοί "άγιοι" μόνο άγιοι δεν ήταν, αφού διέπραξαν κάποια από τα χειρότερα εγκλήματα και ο απλός λαός προσεύχεται σε αυτούς για μεσολάβιση!.
Επίσης πρέπει να συμφωνήσεις μαζί μου ότι οι άγιοι στην εκκλησία της Ελλάδος, και όχι μόνο ,έχουν καταντήσει αντικείμενο λατρείας αλλά και εκμετάλλευσης για την αποκόμιση κέρδους.(Αν πας στην εκκλησία του αγίου Ιωάννη του Ρώσσου θα δεις να πουλάνε σχοινάκια ίσα με το μπόι του αγίου. Πρόκειται για καθαρό τοτεμισμό. Και υπάρχουν χιλιάδες άλλα παραδείγματα!)
Ποιά η ανάγκη της μεσολάβισης του αγίου τη στιγμή που ο απόστολος ρητά μας γράφει ότι ΈΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΙΤΗΣ(Α' Τιμ 2/5)
Δε τα λέω εγώ αυτά, ο Απ. Παύλος τα λέει.
Ελπίζω να κατάλαβες τί εννοώ. Δεν ήθελα να σε θίξω, συγγνώμη αν το έκανα άθελά μου.

Ελεύθερος,

quote:
Θέλω να πώ δηλαδή ότι ένας σάπιος εαυτός που αγαπάει τους άλλους ως εαυτόν, μου θυμίζει τις διάφορες φατρίες που ο ένας εγκληματίας αγαπάει τον άλλον. Σε τέτοιο σημείο μάλιστα που έχουνε και κώδικα τιμής και συχνά θυσιάζονται ο ένας για τον άλλο.

Έχεις δίκιο. Ένας σάπιος που αγαπάει τους άλλους ως εαυτόν μπορεί να είναι επικίνδυνος. Γι'αυτό σου εξήγησα ότι υπάρχει άμεση ανάγκη να πεθάνει αυτός ο σάπιος και να γεννηθεί ο πνευματικός! Αυτός είναι που θα αγαπάει τους άλλους.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 14:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC

ΦΩΤΗ,

μου άρεσαν πολύ όσα έγραψες και πραγματικά θα τα ξαναδιαβάσω.

Γενικότερα όμως, η άποψή μου παραμένει σταθερή. Οπως και να'χει, και η Παναγία δεν είναι μεσολαβήτρια? Την μεγαλύτερη παρρησία την έχει εκείνη και μεσολαβεί και εκείνη για εμάς. Γιατί προσευχόμαστε στην Παναγία? Για να παρακαλέσει και εκείνη τον Υιό της, και ο Χριστός της έχει τόση αδυναμία και αγάπη που δεν της χαλάει το χατήρι. Οπως λοιπόν μεσολαβεί εκείνη, μεσολαβούν και οι διάφοροι άγιοι προς τον Κύριο ή την Παναγία. Μα για αυτό δεν τους έδωσε αυτή την Χάρη ο Θεός να μεσολαβούνε? Δε νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο ή κάτι που δεν έχει αποδειχθεί και στις εμπειρίες τόσων ανθρώπων μέσα από τόσα θαύματα. .Αφού αυτό συμβαίνει...

Θα προσευχηθώ στον Χριστό για κάτι που θέλω, και παράλληλα θα ζητήσω και από τον 'Αγιό μου να μεσολαβήσει και Εκείνος..ή στην Παναγία να ...

Δεν τα λέω αυθαίρετα αυτά Φώτη. Αφού και εσύ ο ίδιος αναγνωρίζεις πόσα θαύματα κάνουνε οι Αγιοι. Με τη λογική τη δική σου γιατί ο Θεός να τους έχει δώσει αυτή τη Χάρη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 15:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

Αγαπητή MC, συμφωνώ ότι έχουν υπάρξει άγιοι της εκκλησίας οι οποίοι είναι πραγματικοί. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι πάρα πολλοί "άγιοι" μόνο άγιοι δεν ήταν, αφού διέπραξαν κάποια από τα χειρότερα εγκλήματα και ο απλός λαός προσεύχεται σε αυτούς για μεσολάβιση!.

[quote]

Eδώ Φώτη τα ψιλοχαλάμε.. Τί εννοείς οτι υπάρχουν αδίκως "αγιοι" που διέπραξαν εγκλήματα και εμείς ζητάμε βοήθεια για μεσολάβιση? Ο Απόστολος Πέτρος τους καταδίωκε τους Χριστιανούς και αλλαξοπίστησε, βασανίστηκε και μαρτύρησε στο όνομα του Χριστού. Η Μαγδαληνή ήταν πόρνη. Ο Αγιος Κυπριανός ήταν ο μεγαλύτερος μάγος.
Και ένα λεπτό αρκεί για να αγιάσεις στα μάτια του Θεού αρκεί να του προσφέρεις το αίμα σου έστω και τελευταία στιγμή της ζωής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 17:07:00  Εμφάνιση Προφίλ
MC:
«Θα απαντήσω κάτι που θα ακουστεί πολύ απλό. Ο τάδε άγιος που μαρτύρησε στο όνομα του Χριστιανικού Θεού, στο όνομα του Ιησού Χριστού, αυτός ο Αγιος εισάκουσε την προσευχή μου και μου έστειλε βοήθεια από το πουθενά.»

Δηλαδή ο συγκεκριμένος Άγιος είναι ένας συνδετικός κρίκος με τις όποιες παροχές του Θεού? Αυτό θέλεις να πεις?

Και ερωτώ: Γιατί δεν εισακούστηκαν οι προσευχές των βυζαντινών όταν ο Θεός του Ισλάμ έδειχνε την ανωτερότητα Του? Γιατί δεν εισακούστηκαν οι προσευχές των ορθοδόξων του Μπεσλάν όταν οι αφοσιωμένοι πιστοί του Αλλάχ κατακρεουργούσαν εκατοντάδες αθώων θυμάτων?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ να γίνει πιστευτό κάτι που εσύ έχεις βιώσει και προφανώς δεν αποτελεί μέτρο και απόδειξη ύπαρξης του Θεού που ευαγγελίζεσαι?

Και κάτι ακόμα: από ΠΟΥ προκύπτει ότι ένας «Άγιος» δύναται να μεσολαβήσει με τον Θεό? ΠΟΙΟΣ έχει το δικαίωμα να ανακηρύξει κάποιον «Άγιο» όταν μάλιστα ο ίδιος του δεν είναι? Έδωσε ο Χριστός με την διδασκαλία Του τέτοια εντολή?

MC:
«Τώρα το να λέμε οτι το σύμπαν είναι αυτοδημιούργητο (δηλαδή κυρίαρχος είναι το σύμπαν) ε δε νομίζω!»

Γιατί όχι παρακαλώ? Εσύ ΤΙ μπορείς δηλαδή να προσφέρεις ως αποδείξεις? Είδες που απλά επικαλείσαι τα όσα σου μεταδώσανε και ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

MC:
«πάλι στον Θεό τα ρίχνουμε?»

Δεν επικαλείστε συνεχώς την θρυλούμενη «Θεία πρόνοια»? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ? Ποιος δημιούργησε τον παντοδύναμο Διάβολο? Ποιος ήτανε αυτός που μέσα στον κήπο του Θεού άφησε ανεξέλεγκτο τον όφι-σατανά?

Μήπως ήταν ο Θεός? Η υπήρχε από τότε και άλλη Θεότητα εξίσου δυνατή ή ακόμα και δυνατότερη?

MC:
«Οι ειδωλολάτρες, βλέποντας τους ανθρώπους να πιστεύουν και να βαπτίζονται Χριστιανοί, τους βασάνιζαν, τους σκότωναν, τους καταδίωκαν, και επόμένως χύθηκε πολύ αίμα στο όνομά Του,»

ΛΑΘΟΣ ΑΓΑΠΗΤΗ! Αυτό αποτελεί ένα ιστορικό παραμύθι των πλαστογράφων ρωμαιοχριστιανών. ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΙΣ δεν εδίωξε κανέναν στην ρώμη για τα πιστεύω του παρά μονάχα για πολιτικούς λόγους. Στην ρώμη συνυπήρχαν πολλές θρησκείες και κανείς δεν ενοχλούνταν.

Και αυτό διότι δεν ήτανε δόγματα! Ο θρησκευτικός πόλεμος εγκαινιάστηκε από τους εβραίους και συνεχίστηκε επάξια από τους χριστιανούς.

Στον αντίποδα όμως, έχουμε γενοκτονίες ολάκερες από τους βίαιους εκχριστιανισμούς των ρωμαίων και των μετέπειτα βυζαντινών, έχουμε τον δυσώδη μεσαίωνα και το κυνήγι μαγισσών, έχουμε τον αφανισμό των ντόπιων ιθαγενών της Αμερικής από τους χριστιανούς κατακτητές, έχουμε σφαγές στην αφρικανική ήπειρο από τους Άγγλους αποστόλους του Ιησού, και η ιστορία δεν έχει τελειωμό!

Και κάτι που θα πρέπει να σημειώσεις πολύ καλά: δεν δικαιούσαι να ομιλείς περί «ειδωλολατρών» διότι κανείς δεν ήταν τότε τόσο ειδωλολάτρης ΟΣΟ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!

Και λάβε ύπ’όψιν σου πως οι Έλληνες δεν «ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ», όπως αρέσκεστε να παραπληροφορείτε, αλλά τα αγάλματα ήτανε ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΙΟΝ! Έλεος πια με την ημιμάθεια των όσων δήθεν κόπτεστε!

Η θέλεις να μας πεις ότι τα εκατοντάδες εκατομμύρια των καθολικών που έχουνε αναρτημένα αγάλματα του Ιησού, της Παναγίας, Αγίων και Πατέρων είναι και αυτοί ειδωλολάτρες?

Με λίγα λόγια: ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ που δικαιούται να κομπάζει για την δήθεν ειδωλολατρία των εθνικών είναι ο χριστιανός.

MC:
«Εχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη και αυτά που διάβασες να βγαίνουν από το στόμα του Χριστού σε εξέπληξαν και το ονόμασες "οργάνωση"? Εντύπωση μου κάνει»

Γιατί αγαπητή μου, φαντάζεσαι πως έχει καμία σχέση ο Παύλος με τον Ιησού? Έχει καμία σχέση η δουλικότητα και η προτροπή υποταγής στην εκάστοτε εξουσία του Φαρισαίου Σαούλ με την μαχητική και ανιδιοτελή θέση του επαναστάτη Ιησού?

Ας είμαστε λίγο πιο σοβαροί.

MC:
«Απάντησέ μου λοιπόν σε αυτό. Κάποιον που πάνω στην ηλεκτρική καρέκλα ή στην κρεμάλα ή οπουδήποτε είπε "Θεέ μου συγχώρεσέ τους δεν ξέρουν τί κάνουν".»

Απαντάς από μόνη σου όταν λες: «Ναί. Θα μπορούσε ένας σοφός άντρας να το πεί όντως.» Η θέλεις να δεχθούμε πως δεν υπήρξε κανείς σοφός άνδρας??

Επαναλαμβάνω λοιπόν, ότι έστω και είναι όντως αλήθεια τα όσα μεταφέρονται από τους συγγραφείς της Κ.Δ. αυτό δεν αποτελεί τεκμήριο Θεότητας!

Ο Σωκράτης μπορούσε να αποφύγει το κώνειο αντιπροτείνοντας την εξορία ως ποινή. Εκείνος όμως κράτησε υπερήφανη στάση στο δικαστήριο μιλώντας για τον Θεό που τον καθοδηγούσε με το δαιμόνιο, ώστε να ξυπνά τους Αθηναίους από την άγνοια τους έναντι στον Θεό.

Ήπιε το κώνειο ατάραχος και με πλήρη συνείδηση της αποστολής του, και επέμεινε να τηρηθούνε οι νόμοι. Γνώριζε πολύ καλά ότι είχανε άδικο οι κριτές του, αλλά υπέμεινε την ποινή δίχως να αναθεματίσει ούτε καν να επιτεθεί.

Έμμεσα λοιπόν, έπραξε ακριβώς τα ίδια. Τι θες να κάνουμε τώρα, να τον Θεοποιήσουμε για την σοφία του και την αγάπη προς το άγνωστο Θείο?

MC:
»Γιατί αυτοκτόνησε. Η αυτοκτονία δεν συγχωρείται. Και ο Πέτρος τον πρόδωσε τον Χριστό τρείς φορές μάλιστα, όχι μόνο μία, και μετανόησε. Οπως τον προδίδουμε και εμείς και ο Θεός μας προσφέρει για αυτό το λόγο την εξομολόγηση.»

Τώρα μάλιστα αγαπητή μου! Εδώ θα συναντήσουμε το ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.

Αξίζει τον κόπο λοιπόν να υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες μας ότι η ευθανασία ανήκει στην ίδια κατηγορία φαινομένων για τον χριστιανισμό όπως π.χ. η αυτοκτονία, αλλά ΚΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ, που εξίσου απορρίπτονται από την θρησκεία εξ αιτίας της ιδίας «θεολογικής λογικής». Με την αυτοκτονία σημειώνεται παρέμβαση του ανθρώπου στο τέλος της ζωής, ενώ με την έκτρωση στην αρχή του φαινομένου της ζωής. Στην άμβλωση διακόπτεται η ζωή, προτού καν αρχίσει, ενώ με την αυτοχειρία συμβαίνει το ίδιο, προτού όμως να τελειώσει η ζωή του ανθρώπου.

Τα λέμε σωστά?

Το ερώτημα λοιπόν έχει τρία σκέλη:

Α) Για ποιόν λόγο συγχωρείται τότε ένας φονιάς από τον χριστιανικό Θεό? Δεν σημειώνεται βίαιη παρέμβαση του ανθρώπου στο τέλος της ζωής με το σφάξιμο ενός αθώου? Για ποιόν λόγο λοιπόν συγχωρούνται από τον χριστιανισμό αμέτρητοι δολοφόνοι? Για ποιο λόγο συγχωρούνται αλλά και…….ανακηρύσσονται ως Άγιοι (!) φονιάδες από τον χριστιανισμό?

Β) Από ΠΟΙΑ συγκεκριμένα λόγια του Ιησού προκύπτει ότι ένας αυτόχειρας δεν είναι άξιος συγχωρέσεως? Από ΠΟΙΑ λόγια του Ιησού προκύπτει ότι ένας φονιάς δικαιούται συγχώρεσης?

Γ) Εφόσον δεν συγχωρείται ο άμοιρος Ιούδας, ο οποίος αυτοκτονεί υπό το βάρος της συνείδησης του, τότε για ποια «αγάπη» του Ιησού μιλάτε? Αυτή η αγάπη του Ιησού έχει τελικά ως όριο και διαχωριστική γραμμή την αυτοχειρία από τον φόνο??

Θα αναμένω την επιχειρηματολογία σου και τα σχετικά στοιχεία από την Καινή Διαθήκη.

MC:
«Τώρα για τον διάβολο, μόνος του έπεσε. Δεν τον δημιούργησε ο Θεός.»

Έτσι λες? Δηλαδή του….ξέφυγε και δεν μπορεί να τον συμμαζέψει? Μωρέ μήπως έχουμε καταντήσει τον Θεό κομπάρσο τελικά!!

Έχεις σκεφτεί ποτέ σου ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τον όφι-σατανά μέσα στον παράδεισο με τους πρωτόπλαστους? Εκεί δεν «έπεσε» κανείς Άγγελος. Μήπως πρέπει να παραδεχθούμε ότι δίχως τον υποτιθέμενο Σατανάκο δεν έχει καν λόγο ύπαρξης ο χριστιανικός θεός??

MC:
«Δε φτάνει δηλαδή που πέθανε πάνω στο σταυρό, ζητάμε και τα ρέστα»

Μόνος Του το σχεδίασε και διάλεξε τους εκτελεστές! Τελεία και παύλα.

MC:
«Ναί. Ο Θεός γνώριζε. Εστω οτι εμείς είμαστε οι μαριονέτες και εκείνος κατηύθηνε. Ε τον εαυτό του έστειλε στο σταυρό! Οχι τους υπολοίπους! Ο Θεός γνώριζε πώς θα αντιδρούσε ο κόσμος στον ερχομό του. Πέθανε για μας και εμείς του ζητάμε τα ρέστα και από πάνω.»

Δεν γνώριζε απλά, αλλά ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΕΙ. Επομένως, θύματα Του είναι τόσο οι ρωμαίοι όσο και οι εβραίοι καθώς και ολάκερο το τμήμα της ανθρωπότητας που ασπάζεται τον σχεδιασμό Του!

Και τι πάει να πει «πέθανε για μας»? Πέθανε για τα εκατομμύρια παιδάκια της Αφρικής που πεθαίνουν από πείνα και αρρώστιες? Πέθανε για τα εκατομμύρια θυμάτων που έπεσαν από το μαχαίρι των προσηλυτιστών χριστιανών στο διάβα των αιώνων?

Ας ΜΗΝ «ΠΕΘΑΙΝΕ» λοιπόν ποτέ αγαπητή μου (που δεν πέθανε τελικά..) για να είχαμε λιγότερες θρησκευτικές σφαγές σήμερα στην Παλαιστίνη, να είχαμε μονάχα πολιτισμό και όχι θρησκευτικό μεσαίωνα, να είχαμε αδογμάτιστους ανθρώπους και όχι εκατοντάδες αιρέσεις που φαντάζονται ότι κατέχουν την «χριστιανική αλήθεια»!

MC:
«Δε μπορώ να κατσω να απαντήσω γιατί ο δικός μας είναι ο αληθινός και όχι των αλλωνών, μου το έχουν αποδείξει τα βιώματά μου και τόσων άλλων ανθρώπων...»

Πολύ ισχνό τεκμήριο τελικά. Το ίδιο ακριβώς θα πει και ένας Βουδιστής, ένας Μωαμεθανός, ένας εβραίος……………….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 02:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Φώτης:
quote:
Έχεις δίκιο. Ένας σάπιος που αγαπάει τους άλλους ως εαυτόν μπορεί να είναι επικίνδυνος. Γι'αυτό σου εξήγησα ότι υπάρχει άμεση ανάγκη να πεθάνει αυτός ο σάπιος και να γεννηθεί ο πνευματικός! Αυτός είναι που θα αγαπάει τους άλλους.

Φτάσαμε πάλι στον σημείο μηδέν! Πώς ξέρουμε ότι ο σάπιος αναγεννήθηκε σε πνευματικό; Μπορεί ο αναγεννημένος να περηφανεύεται ότι μετατράπηκε σε πνευματικό, αλλά στην ουσία να έχει γίνει χειρότερος. Ποιός θα κρίνει; Και στο κάτω κάτω μηδένα προ του τέλους μακάριζε.
Φώτη ξέρεις ότι αυτά τα περί αναγεννήσεως τα λένε και οι φανατικοί μουσουλμάνοι τρομοκράτες;
Τί να πούμε άλλο; Αφού είναι φανερό το παιγνίδι που παίζεται. Όλοι προσπαθούν να κερδίσουν όλους σ ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον. Ας το δούμε επί τέλους λογικά και να πάψουμε να παρασυρόμαστε. Δεν είναι δυνατόν ένας πανάγαθος θεός να δημιούργησε τόσο ανταγωνιστικό κόσμο. Είναι αντίφαση. Βέβαια ο χριστιανισμός απαντάει ότι φταίει ο διάβολος. Αφού όμως ο διάβολος είναι ενεργό μέλος του κόσμου, πάλι ισχύει η άποψη: Δεν είναι δυνατόν ένας τόσο ανταγωνιστικός κόσμος, που συμπεριλαμβάνει και το διάβολο, να έχει δημιουργηθεί από έναν πανάγαθο θεό. Αυτά δεν χρειάζονται μυαλό ξυράφι. Είναι απλά πράγματα!
Εκτός αν πεις ότι ο διάβολος είναι κι αυτός θεός ή είναι άλλου θεού δημιούργημα, οπότε πάει μακριά η βαλίτσα.

Θα σου πω μια άλλη σκέψη. Μπορεί να θεωρηθεί παντοδύναμος ένας θεός, αν του βγεί αποτυχημένος έστω και ένας άνθρωπος; Εγώ νομίζω όχι. Χρεώνεται αυτόματα μια αποτυχία, που αυτομάτως του αφαιρεί εκείνο το παν. Την καθολικότητα.
Επιμένω. Η χριστιανική θεώρηση του θείου έχει μεγάλα κενά. Είναι κάπως παιδική θεώρηση.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 07:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ SOFTWARE,ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΕΥΦΥΙΑΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ KAI ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ,ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ BUGS ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ...ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ,Η ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ Η ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ?


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 10:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Επιμένω. Η χριστιανική θεώρηση του θείου έχει μεγάλα κενά. Είναι κάπως παιδική θεώρηση.

Ελεύθερος


Ελευθέριε, είσαι ελεύθερος να πιστεύεις σε ό,τι θέλεις, και είσαι ελεύθερος από τον Θεό να επιδιώξεις να καλύψεις τα κενά με τη γνώση και ελεύθερος να μην το κάνεις ποτέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
SCHWABE γειά σου!
Δυστυχώς δε μπορώ πάλι να απαντήσω σε όλα γιατί θέλει πολύ γράψιμο και είμαι στη δουλειά και καταλαβαίνεις...
Καταρχήν όταν με ρώτησες "δε θα μπορούσε και ένας σοφός άνδρας, ένας μεγάλος άνδρας της εποχής να ζητήσει μπροστά στο θάνατό του να συγχωρηθούν οι φονιάδες", σου απάντησα ναί θα μπορούσε και μου είπες οτι μόνη μου απάντησα στην ερώτηση. Δεν κατάλαβες όμως την απάντησή μου. Είπα οτι ναί θα μπορούσε. Και φυσικά θα μπορούσε. Ποιός όμως είχε τόσο ανιδιοτελή και απέραντη (γιατί μιλάμε για απέραντη) αγάπη ώστε να το πεί όντως?? Κανείς!

Σχετικά με τους Αγίους, δεν ξέρω άν η έκφραση "συνδετικός κρίκος" είναι η αρμόζουσα, το θέμα είναι και το έχω ξαναπεί οτι μεσιτεύουν, παρακαλάνε δηλαδή και αυτοί για εμάς εκεί ψηλά. Απόδειξη (επειδή δεν σου αρκεί η δική μου και λογικό είναι), είναι τα χιλιάδες θαύματα που έχουν ζήσει τόσοι άνθρωποι. Πού καταγράφονται? Σε σχετικά βιβλία. Δεν ξέρω τί γίνεται σε άλλες θρησκείες, άν οι βουδιστές αιωρούνται στον αέρα ή δεν ξέρω γώ τί, αλλά εγώ αναφέρομαι στους Χριστιανούς Ορθόδοξους και σε αυτά που μαρτυρούνε στο όνομα των Αγίων τους!!! Μαρτυρίες ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!!!!!

Το πού ήταν ο Θεός στην τάδε σφαγή, που δεν επενέβη να σωθούν κάποιοι άνθρωποι που άξιζαν βοήθεια δεν το ξέρω, δε μπορώ να εισχωρήσω στις βουλές Του, όπως με τον ίδιο τρόπο δε μπορώ και να εισχωρήσω στις βουλές Του όταν έκανε θαύματα σε ανθρώπους που φαινόταν στα μάτια του κόσμου οτι δεν το άξιζαν. Ανεξιχνίαστες οι βουλές του Κυρίου. Δεν είναι οτι τα τρώω όπως μου τα δίνουνε, δεν ξέρεις άν πράγματι αυτό κάνω, αυτό δεν το ξέρει κανείς. Γιατί άν εγώ είμαι θύμα αυτών που πιστεύουνε, κάλλιστα και εσύ μπορεί να είσαι θύμα αυτών που δεν πιστεύουνε. Γι' αυτό καλύτερα να μην κρίνουμε, αλλά να συζητάμε απλά τις απόψεις μας. Το οτι ο κόσμος σφάζεται και γίνονται πόλεμοι φταίει ο Θεός ή ο άνθρωπος? Ο Θεός έχει δώσει στον άνθρωπο συνείδηση. Ξεχωρίζει το καλό από το κακό και τον έχει αφήσει ελεύθερο να επιλέξει. Τώρα το πώς βοηθάει και εμείς δεν το βλέπουμε? Αν δεν ήταν Εκείνος και οι προσευχές της Μητέρα Του να παρακαλά για εμάς, τώρα φίλε μου με τόσα δεινά που συμβαίνουν στην ανθρωπότητα, αυτή τη στιγμή θα είχαμε εξαφανιστεί!!

Το ποιός έχει δικαίωμα να ανακυρήσσει Αγίους? Ο Θεός αποκαλύπτει φίλε μου. Τους θάβεις και τα λείψανά τους ευωδιάζουν μοίρο! Ο Αγ. Νεκτάριος όταν άφησε την τελευταία του πνοή στο κρεβάτι του νοσοκομείου, του βγάλανε αμέσως οι γιατροί την μπλούζα και την πετάξανε στο διπλανό κρεβάτι και ο άρρωστος που ξάπλωνε δίπλα ο οποίος ήταν παράλυτος, περπάτησε!! Να απόδειξη! Ο Αγ. Νεκτάριος αφιέρωσε όλη την ζωή του στον Χριστό και Εκείνος τον αντάμειψε ενεργώντας μέσα από αυτόν, στά μάτια όλων για να γίνει γνωστό οτι είναι ο καινούργιος του Αγιος! Να μιλήσω για τον Αγ. Εφραίμ? Πώς αποκαλύφθηκε μετά από 500 χρόνια? Αν με ρωτήσεις θα σου πώ. Και όλα τα έχει προσφέρει ο Ενας και μοναδικός Θεός και δεν ξέρω τί αποδείξεις άλλες περιμένουμε φίλε μου. Να σου πώ για τον Αρχάγγελο Μιχαήλ?Τον Αρχιστράτηγο τον λεγόμενο? Που όλοι οι Καλυμνιώτες και όσοι από Σύμη ένα έχουν να σου πούν "μη και τάξεις του Ταξιάρχη και δεν το κάνεις"..!!! Ζήτα μου και θα σου αναφέρω ό,τι θες. Και πάλι σέβομαι τις απόψεις σου!

Οσο για τους πλαστογράφους τους Ρωμαίους όπως λες, δεν ξέρω κάτι σε αυτό που αναφέρεσαι αλλά όπως και να'χει αίμα δε χύθηκε μόνο στη Ρώμη. Χύθηκε παντού. Ο Απ. Ανδρέας για παράδειγμα έχυσε το αίμα του στην Πάτρα. Ολοι αυτοί είναι πλαστογράφοι, αλλά όσοι γράψανε για τον Κολωκοτρόνη κανείς δεν τους αμφισβήτησε. Γιατί αυτά τα πιστεύουμε τόσο απλά και έύκολα και τα άλλα τα απορρίπτουμε και τα διαγράφουμε και τα πολεμάμε?

Τώρα όσο για την ερώτησή σου (σόρυ αλλά γράφω βιαστικά) γιατί να συγχωρείται ο φονιάς, η μεγαλοψυχία του Θεού όλους τους συγχωρεί.

Ενας ιερομόναχος έγραφε "Ενα παιδί για την αγάπη μιας κοπέλας (όσο το θυμάμαι) σκότωσε την μάνα του και της έβγαλε την καρδιά. Καθώς έτρεχε με την καρδιά της στο χέρι, σκόνταψε και έπεσε κάτω γλιστρώντας του η καρδιά από το χέρι. Τότε η καρδιά φώναξε "παιδί μου χτύπησες??"

Με λίγα λόγια όπως ο γονιός αγαπά ανιδιοτελώς το παιδί του και το συγχωρεί, ακόμα και στα χειρότερα έτσι και ο Θεός. Ο Θεός χτυπάει διακριτικά την πόρτα για να του ανοίξουμε και ποτέ δεν μπαίνει με το ζόρι. Περιμένει καρτερικά. Περιμένει να αναγνωρίσουμε το λάθος, ΕΣΤΩ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΝΟ, και να ζητήσουμε πραγματική συγχώρηση. Οχι υποκρισία, το βλέπει. Ολα τα βλέπει. Ειλικρινή μετάνοια! Και άν μετανιώσεις πραγματικά με όλη την ψυχή για αυτό που έκανες, και τρέξεις στον Θεό απεγνωσμένα για συγχώρηση, Εκείνος θα δεί άν ΠΡΑΓΜΑΤΙ μετάνιωσες - προσπάθησε να διακρίνεις την ουσία της λέξης- τότε θα σου δώσει συγχώρηση. Οπως συγχώρεσε και αυτούς που τον σταυρώσανε.

Μην παρεξηγηθώ, δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι.
Καλημέρα φίλε μου



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 12:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
MC:
«Δεν κατάλαβες όμως την απάντησή μου. Είπα οτι ναί θα μπορούσε. Και φυσικά θα μπορούσε. Ποιός όμως είχε τόσο ανιδιοτελή και απέραντη (γιατί μιλάμε για απέραντη) αγάπη ώστε να το πεί όντως?? Κανείς!»

Αγαπητή μου με τις λέξεις θα παίζουμε? Σου απάντησα με το παράδειγμα του Σωκράτη. Δέχθηκε την ετυμηγορία δίχως να κακίσει παρά εξήγησε την αποστολή του. Δέχθηκε οικειοθελώς το κώνειο από την εξορία προκειμένου να μεταφέρει το μήνυμα που του είχε εμπιστευτεί ο Θεός.

Και ξέρεις κάτι? Δεν χρειάστηκε να ισχυριστεί ότι είναι «Θεός» για να το πράξει αλλά ούτε και ζήτησε πίστη στο δίδαγμα του από κανέναν. Δεν απείλησε με Δευτέρα Παρουσία ούτε και με την αιώνια κόλαση όσους δεν τον πιστέψουν.

Σου μοιάζει για «ανιδιοτελή» η στάση του Ιησού όταν συνεχώς ζητάει, απειλεί και προμηνύει την ολοκληρωτική καταστροφή του κόσμου ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ!

Έλεος πια! ΠΟΥ βλέπεις την «απέραντη αγάπη» όταν ο κόσμος θα καταστραφεί απλά και μόνο από την Δευτέρα Παρουσία Του?

Σου μοιάζουνε τα ακόλουθα λόγια σαν δείγματα «απέραντης αγάπης» ή ΟΜΟΥ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ?

«Εκείνος που θα πιστέψει και θα βαπτιστεί θα σωθεί, εκείνος όμως που δεν θα πιστέψει θα καταδικαστεί» (Μάρκος ΙΣΤ’16)

«Κάθε ένας που πιστεύει σε αυτόν δεν καταδικάζεται. Όποιος όμως δεν πιστεύει έχει καταδικαστεί από τώρα ακριβώς διότι δεν πίστεψε στο όνομα του μονογενούς υιού του Θεού» (Ιωάννης Γ’18)

MC:
«Σχετικά με τους Αγίους, δεν ξέρω άν η έκφραση "συνδετικός κρίκος" είναι η αρμόζουσα, το θέμα είναι και το έχω ξαναπεί οτι μεσιτεύουν, παρακαλάνε δηλαδή και αυτοί για εμάς εκεί ψηλά.»

Το θέμα είναι αγαπητή μου ότι ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ! Σου ζήτησα τα στοιχεία της Καινής Διαθήκης από τα οποία να προέρχεται η τεκμηρίωση των Αγίων. Σου ζήτησα να μου υποδείξεις στίχους από όπου να προκύπτει ΠΟΘΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΗ ΑΓΙΟΣ ΝΑ ΑΝΑΚΗΡΥΣΣΕΙ ΕΝΑΝ ΤΡΙΤΟ ΑΓΙΟ?

Τώρα το να μου λες «..μεσιτεύουν, παρακαλάνε δηλαδή και αυτοί για εμάς εκεί ψηλά.» υποτιμάς απλά την νοημοσύνη μου. ΣΤΟΙΧΕΙΑ σου ζητώ λοιπόν και όχι τα όσα προφορικά έμαθε να λέει το παπαδαριό.

Θα αναμένω λοιπόν και πάλι.

MC:
«Το πού ήταν ο Θεός στην τάδε σφαγή, που δεν επενέβη να σωθούν κάποιοι άνθρωποι που άξιζαν βοήθεια δεν το ξέρω,….Ανεξιχνίαστες οι βουλές του Κυρίου..»

Οι βουλές του Κυρίου δεν είναι ανεξιχνίαστες αγαπητή μου. Ανεξιχνίαστη ήταν και παραμένει η φαντασία του κάθε ιερατείου. Ανεξιχνίαστες ήταν και παραμένουν οι καταθέσεις της χριστιανοσύνης ανά τις τράπεζες στον κόσμο. Αυτό είναι ανεξιχνίαστο!

Είδες λοιπόν που σε οδηγεί η πίστη, η ακύρωση της λογικής και του κριτικού πνεύματος? Στην τυφλή αποδοχή παράλογων και αντιφατικών θεωρήσεων («ανεξιχνίαστες οι βουλές του Κυρίου») που το μόνο που επιτυγχάνουν είναι βλέπουμε πιστούς και άπιστους στον κόσμο.

Για αυτό ο χριστιανισμός δεν κατάφερε ΠΟΤΕ να ενώσει τους λαούς: η «αγάπη» που ευαγγελίζεται λειτουργεί μονάχα σε συγκεκριμένο πλαίσιο!

MC:
«Το ποιός έχει δικαίωμα να ανακυρήσσει Αγίους? Ο Θεός αποκαλύπτει φίλε μου. Τους θάβεις και τα λείψανά τους ευωδιάζουν μοίρο! Ο Αγ. Νεκτάριος όταν άφησε την τελευταία του πνοή στο κρεβάτι του νοσοκομείου, του βγάλανε αμέσως οι γιατροί την μπλούζα και την πετάξανε στο διπλανό κρεβάτι και ο άρρωστος που ξάπλωνε δίπλα ο οποίος ήταν παράλυτος, περπάτησε!! Να απόδειξη!»

Θα σου’λεγα τώρα ΤΙ «ευωδιάζουν», αλλά άντε ας μην παρεκτραπούμε! Εκτός και εάν εννοείς τα διάφορα έλαια με τα οποία ποτίζουν, ένεκα ταρίχευσης, τα διάφορα «λείψανα» που μας μιλάς. Όσο «κλαίνε» οι διάφορες εικόνες, όσο «περπατάνε» οι διάφοροι που συρρέουνε στη Τήνο κάθε χρόνο, άλλο τόσο περπάτησε και ο άρρωστος που….έφαγε την μπλούζα του Νεκτάριου στα μούτρα!!

Να σου υπενθυμίσω την περίπτωση του μοναχού Παίσιου ο οποίος παρακαλούσε στον θεό να τον δώσει καρκίνο και όταν τελικά έπασχε ο ίδιος……..χειρουργήθηκε στο 424 Γενικό στρατιωτικό νοσοκομείο!

Λες να έκανε «λάθος» που δεν προσέτρεξε σε καμία από τις εν αφθονία «θαυματουργές εικόνες»?

MC:
«Να σου πώ για τον Αρχάγγελο Μιχαήλ?Τον Αρχιστράτηγο τον λεγόμενο? Που όλοι οι Καλυμνιώτες και όσοι από Σύμη ένα έχουν να σου πούν "μη και τάξεις του Ταξιάρχη και δεν το κάνεις"..!!! Ζήτα μου και θα σου αναφέρω ό,τι θες. Και πάλι σέβομαι τις απόψεις σου! «

Μύθοι αγαπητή μου και ξανά μύθοι! Όσο «αληθινό» είναι το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ, όσο «αληθινός» είναι ο αποκαλούμενος Πανάγιος Τάφος, όσο «αληθινά» είναι τα διάφορα αντικείμενα που φυλάσσονται στα μοναστήρια της Ευρώπης (π.χ. το «δόντι του Θεϊκού βρέφους» ή τα…άχυρα που ξάπλωσε το Θεϊκό βρέφος!) άλλο τόσο είναι και οι Αρχάγγελοι και οι Νεκτάριοι!

Γιατί τότε δεν τρέχει ΕΝΑΣ, μονάχα ΕΝΑΣ, παπάς ή ανώτερος προκαθήμενος, ή ένας από τους Αθωνίτες, σε κανέναν «θαυματουργό Άγιο» και πιάνουνε όλοι τους παραμάσχαλα τις καλύτερες ιδιωτικές κλινικές και τους καλύτερους χειρούργους? ΓΙΑΤΙ?

Ας είμαστε λίγο πιο σοβαροί λοιπόν.

MC:
«Τώρα όσο για την ερώτησή σου (σόρυ αλλά γράφω βιαστικά) γιατί να συγχωρείται ο φονιάς, η μεγαλοψυχία του Θεού όλους τους συγχωρεί.»

Αυτό δεν είναι απάντηση! Η ερώτηση μου έχει τρία σκέλη. Θα τα επαναλάβω και σε παρακαλώ είτε να απαντάς τεκμηριωμένα είτε να λες δεν γνωρίζω. Με συνθήματα δεν κάνουμε διάλογο!

Το ερώτημα λοιπόν έχει τρία σκέλη:
Α) Για ποιόν λόγο συγχωρείται τότε ένας φονιάς από τον χριστιανικό Θεό? Δεν σημειώνεται βίαιη παρέμβαση του ανθρώπου στο τέλος της ζωής με το σφάξιμο ενός αθώου? Για ποιόν λόγο λοιπόν συγχωρούνται από τον χριστιανισμό αμέτρητοι δολοφόνοι? Για ποιο λόγο συγχωρούνται αλλά και…….ανακηρύσσονται ως Άγιοι (!) φονιάδες από τον χριστιανισμό?

Β) Από ΠΟΙΑ συγκεκριμένα λόγια του Ιησού προκύπτει ότι ένας αυτόχειρας δεν είναι άξιος συγχωρέσεως? Από ΠΟΙΑ λόγια του Ιησού προκύπτει ότι ένας φονιάς δικαιούται συγχώρεσης?

Γ) Εφόσον δεν συγχωρείται ο άμοιρος Ιούδας, ο οποίος αυτοκτονεί υπό το βάρος της συνείδησης του, τότε για ποια «αγάπη» του Ιησού μιλάτε? Αυτή η αγάπη του Ιησού έχει τελικά ως όριο και διαχωριστική γραμμή την αυτοχειρία από τον φόνο??

MC:
«Εκείνος θα δεί άν ΠΡΑΓΜΑΤΙ μετάνιωσες - προσπάθησε να διακρίνεις την ουσία της λέξης- τότε θα σου δώσει συγχώρηση. Οπως συγχώρεσε και αυτούς που τον σταυρώσανε.»

Και ερωτώ ΞΑΝΑ: ο Ιούδας υπό το βάρος της συνείδησης του, υπό το βάρος της μετάνοιας του, υπό το βάρος της άδικης πράξης του, επιφέρει στον εαυτό του φρικιαστική τιμωρία. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ?

Γιατί συγχωρείται και ανακηρύσσεται δηλαδή ως Άγιος ο σφαγέας 15000 θεσσαλονικέων Θεοδόσιος? Δεν αφαίρεσε ζωές που έδωσε ο Θεός?

Το μήνυμα δηλαδή του χριστιανισμού ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ? Σκοτώστε όσους γουστάρετε, σφάξτε στο όνομα Μου, πλημμυρίστε με αίμα την ανθρωπότητα, και εάν μετανοήσετε «πραγματικά» εγώ………ΣΑΣ ΣΥΓΧΩΡΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΒΑΖΩ ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΜΟΥ!

Αρκεί ένα να μην κάνετε το οποίο και…δεν Συγχωρώ: μην αυτοκτονήσετε!!!!!!

Αγαπητή MC με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά δεν νομίζεις ότι οφείλεις στον ίδιο τον εαυτό σου λίγη ειλικρίνεια περισσότερο?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 12:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Απόδειξη (επειδή δεν σου αρκεί η δική μου και λογικό είναι), είναι τα χιλιάδες θαύματα που έχουν ζήσει τόσοι άνθρωποι. Πού καταγράφονται? Σε σχετικά βιβλία"
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 13:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

"Απόδειξη (επειδή δεν σου αρκεί η δική μου και λογικό είναι), είναι τα χιλιάδες θαύματα που έχουν ζήσει τόσοι άνθρωποι. Πού καταγράφονται? Σε σχετικά βιβλία"
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ..


ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ! Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ...ΑΠΛΑ ΘΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ
MC,

Και εάν σου πω ότι η έννοια «Θεός» ΕΙΝΑΙ η επιστήμη τότε ΤΙ έχεις σαν απόδειξη?

Εάν σου πω ότι η ΦΥΣΗ είναι το άγνωστο Θείο τότε ΤΙ έχεις σαν απόδειξη?

Εάν σου πω ότι η θρησκεία της επιστήμης ονομάζεται φιλοσοφία, και ότι η θρησκεία της μυθολογίας λέγεται αυτό που εσύ αποκαλείς θεολογία, τότε Τι έχεις σαν απόδειξη του ισχυρισμού σου?

Εδραίωση θρησκείας γίνεται μόνο από τους ισχυρούς, τους ηγέτες. Μέχρι να εδραιωθεί ο χριστιανισμός, ήταν μια εβραϊκή αίρεση, μια παραλλαγή που είχε το στοιχείο της αποδοχής του μη εβραίου, άρα την κατάργηση του εθνικού στοιχείου (εβραίου ή έλληνα ή οτιδήποτε άλλο), ήταν δηλαδή από τα σπάργανα διαδόσιμη υπερεθνική θρησκεία.

Αυτή η δυνατότητα όμως δεν αρκούσε για να εδραιωθεί, να γίνει επίσημη θρησκεία.

Αυτή η δυνατότητα (εξάπλωσης) έγινε όπλο στα χέρια των ηγετών της ρώμης. Εάν γίνονταν σήμερα θα ήταν στα χέρια των Αμερικάνων. Έδωσε την ευκαιρία, τον λόγο, να γίνει η θρησκεία ο «αληθής» σκοπός επέκτασης. Οι λόγοι ήταν πάντα αυτοί που ήταν, αλλά τώρα το ψέμα έγινε…..«αλήθεια»!

Και φθάσαμε στο σήμερα αγαπητή μου, με τα «θαύματα» και τις ανεξάντλητες λαϊκές παραδόσεις, που τα πατριαρχεία διεκδικούν τα εδάφη τους. Η απογύμνωση της αλήθειας! Η θρησκεία έχασε τους ηγέτες υποστηρικτές της, και επιστρέφει στην ενότητα ενός λαού, ενός έθνους, γίνεται μη διαδόσιμη.

ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ.

Για αυτό και βλέπεις όσα βλέπεις γύρω σου. Για αυτό και αδυνατεί να πείσει και να προσελκύσει η θρησκεία. Για αυτό και μεταφράζει ο αρχιποιμενάρχης στην δημοτική επιλεγμένα εδάφια προς άγρα πελατών.

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 16:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]
SCHWABE, διάβασα τα όσα έγραψες, αλλά επειδή φεύγω από την δουλειά και δεν έχω ιντερνετ σπίτι, θα σου απαντήσω την Δευτέρα σε όλα όσα μου ζήτησες να απαντήσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Ελεύθερος,
Λες:
quote:
Δεν είναι δυνατόν ένας πανάγαθος θεός να δημιούργησε τόσο ανταγωνιστικό κόσμο. Είναι αντίφαση. Βέβαια ο χριστιανισμός απαντάει ότι φταίει ο διάβολος...Δεν είναι δυνατόν ένας τόσο ανταγωνιστικός κόσμος, που συμπεριλαμβάνει και το διάβολο, να έχει δημιουργηθεί από έναν πανάγαθο θεό. Αυτά δεν χρειάζονται μυαλό ξυράφι. Είναι απλά πράγματα!

Δεν είναι αντίφαση. Δεν τον έφτιαξε ανταγωνιστικό τον κόσμο. Η όλη θεώρηση της βίβλου είναι ότι τον άνθρωπο τον έφτιαξε να ζει σε αρμονία με το θεό και με τους άλλους άνθρωπους. Όλη η κατάντια που βιώνουμε σήμερα είναι ΄απότέλεσμα της παρακοής από το θέλημα του Θεού. Δηλαδή δε φταίει ο διαβολος(έβαλε και αυτός το χεράκι του βέβαια) αλλά ο άνθρωπος που έκανε συνειδητή επιλογή να φύγει από το Θεό.
Τέλος πάντων, λες ότι κάπου σου φαίνεται παιδιάστικη η ερμηνεία. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι λάθος. Μπορεί επειδή είναι πολύ απλή να είναι και σωστή.
quote:

Μπορεί ο αναγεννημένος να περηφανεύεται ότι μετατράπηκε σε πνευματικό, αλλά στην ουσία να έχει γίνει χειρότερος. Ποιός θα κρίνει;

Tο δέντρο το καταλαβαίνεις από τους καρπούς του. Μόνο αυτό μπορώ να σου πω. Δεν προκειται να φθάσουμε πουθενά αφού δεν μπορούμε να "έλεγξουμε" από κοινού έναν αναγεννημένο .

MC,
Λες:"Οπως και να'χει, και η Παναγία δεν είναι μεσολαβήτρια? Την μεγαλύτερη παρρησία την έχει εκείνη και μεσολαβεί και εκείνη για εμάς. Γιατί προσευχόμαστε στην Παναγία? Για να παρακαλέσει και εκείνη τον Υιό της, και ο Χριστός της έχει τόση αδυναμία και αγάπη που δεν της χαλάει το χατήρι"
Γιατί νομίζεις ότι η Παναγία έχει μεγαλύτερη παρρησία μπροστά στο Θεό πατέρα απ'ότι ο Χριστός. Να σου θυμίσω ότι όταν είπαν στον Ιήσού ότι έξω από το σπίτι που μίλαγε τον ζήταγαν η μητέρα του και τα αδέρφια εκείνος απάντησε: "Ποιός είναι η μητέρα μου και τα αδέρφια μου, και δείχνωντας τους μαθητές είπε, αυτοί είναι η μητέρα μου και τα αδέρφια μου, όποιος κάνει το θέλημα του πατέρα μου είναι αδερφός μου και μητέρα μου"(Ματθ.12/36)
Ή όταν πέθαινε στο σταυρό, δεν την αποκάλεσε καν μητέρα αλλά γυναίκα.
Ο χαρακτηρισμός "Παναγία" δεν υπάρχει πουθενά μεσα στη Καινή Διαθήκη.
Ακόμα χειρότερο είναι το γεγονός ότι η λατρεία της(γιατί περί λατρείας πρόκειται ως επι το πλείστον) καθιερωθηκε αιώνες μετά το θάνατο του Χριστού, ως αντικαταστάτρια των θηλυκών θεοτήτων όταν ο "άγιος" Μέγας Κωνσταντίνος ανάγκαζε ουσιαστικά τους πολίτες του να γίνουν χριστιανοί.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 22:32:49  Εμφάνιση Προφίλ
Φώτης:
«Η όλη θεώρηση της βίβλου είναι ότι τον άνθρωπο τον έφτιαξε να ζει σε αρμονία με το θεό και με τους άλλους άνθρωπους. Όλη η κατάντια που βιώνουμε σήμερα είναι απότέλεσμα της παρακοής από το θέλημα του Θεού. Δηλαδή δε φταίει ο διαβολος(έβαλε και αυτός το χεράκι του βέβαια) αλλά ο άνθρωπος που έκανε συνειδητή επιλογή να φύγει από το Θεό.»

Αλήθεια φίλτατε Φώτη, έχεις αναλογιστεί ποτέ σου πόσο αντιφατικά αλλά και υποτιμητικά για το άγνωστο Θείο είναι τα όσα δίνεις ως απάντηση?

Άραγε έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου, ως Χριστιανός, για ποιο λόγο έβαλε ο Θεός το δέντρο στη μέση του κήπου Του και όχι έξω από τα τείχη του παραδείσου? Εφόσον λοιπόν θεωρείς ως Παντογνώστη και Τέλειο τον Θεό, δεν έπρεπε να γνωρίζει τι θα συμβεί?

Εφόσον πιστεύεις ότι προνοεί και αγαπά, δεν θα έπρεπε να μην έχει αμολήσει τον Όφι-Σατανά? Δεν θα έπρεπε να φροντίσει ώστε ο κήπος Του να είναι όντως παραδεισένιος και όχι ένας λάκκος με παγίδες?

Θέλει πολύ μυαλό άραγε για να αντιληφθεί ένας γονιός ότι εάν αφήσει στη μέση του σαλονιού ένα τραπέζι γεμάτο γλυκίσματα δεν θα αργήσει το παιδάκι να απλώσει το χέρι του? Βλέπεις, ή είναι πράγματι ο γονιός του και επομένως πολύ καλά γνωρίζει ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ, ή απλά αναζητά την αιτία για ικανοποιήσει μια διαστροφή του.

Άρα, ακόμα και την ύπαρξη του Χριστιανικού Θεού να δεχτούμε η θεωρία του Τέλειου και Παντογνώστη καταρρίπτεται, γιατί εφόσον γνώριζε άρα ήξερε τι έκανε βάζοντας τον «πειρασμό», που σημαίνει ότι απλά το έκανε επίτηδες ίσως γιατί είχε βαρεθεί την «τελειότητα» των πραγμάτων Του.

Σε τελική ανάλυση, αν η Εύα δεν είχε φάει το μήλο, τι το ενδιαφέρον θα μπορούσε να συμβεί μέσα σε τόσα δισεκατομμύρια χρόνια? ΤΙΠΟΤΑ!

Φώτης:
«Ο χαρακτηρισμός "Παναγία" δεν υπάρχει πουθενά μεσα στη Καινή Διαθήκη.
Ακόμα χειρότερο είναι το γεγονός ότι η λατρεία της(γιατί περί λατρείας πρόκειται ως επι το πλείστον) καθιερωθηκε αιώνες μετά το θάνατο του Χριστού, ως αντικαταστάτρια των θηλυκών θεοτήτων όταν ο "άγιος" Μέγας Κωνσταντίνος ανάγκαζε ουσιαστικά τους πολίτες του να γίνουν χριστιανοί.»

Να και ένα σημείο που συμφωνούμε απόλυτα!

Μην λησμονείς όμως ότι επίσης πουθενά στην Καινή Διαθήκη δεν υπάρχει μια πιστοποίηση της ιδιότητας του «Θεανθρώπου» αλλά ούτε και του «Θεού». Το να Πιστεύει ή να πιστεύουνε οι μαθητές Του ότι είναι ο «Χριστός» (ο έχων το χρίσμα δηλαδή) δεν υποδηλώνει κάποια σχέση με τον Θεό καθώς ο «Χριστός» (Μεσσίας) της Παλαιάς Διαθήκης είναι ξεκάθαρα ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 02:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
quote:
Δεν είναι αντίφαση. Δεν τον έφτιαξε ανταγωνιστικό τον κόσμο. Η όλη θεώρηση της βίβλου είναι ότι τον άνθρωπο τον έφτιαξε να ζει σε αρμονία με το θεό και με τους άλλους άνθρωπους. Όλη η κατάντια που βιώνουμε σήμερα είναι ΄απότέλεσμα της παρακοής από το θέλημα του Θεού. Δηλαδή δε φταίει ο διαβολος(έβαλε και αυτός το χεράκι του βέβαια) αλλά ο άνθρωπος που έκανε συνειδητή επιλογή να φύγει από το Θεό.

Άρα απότυχε ο θεός Φώτη μου. Δεν πέτυχε να κατασκευάσει τον άνθρωπο να ζει σε αρμονία με τον θεό και με τους άλλους ανθρώπους. Αυτό λες!

Κύτταξε το κι από μια άλλη σκοπιά ακόμα. Είναι δυνατόν ένας πανάγαθος θεός να έφτιαξε τόσο ανταγωνιστικό κόσμο ζώων και φυτών; Βλέπεις καμιά αγαθότητα την ώρα που η λεοπάρδαλη αρπάζει το ελαφάκι που μόλις γεννήθηκε, και το κατασπαράζει μπροστά στα μάτια της ανήμπορης να αντιδράσει ελαφίνας; Ή μήπως φταίνε και τα ελάφια γι αυτό το κατάντημα; Φάγανε κι αυτά τον απαγορευμένο καρπό και γι αυτό πληρώνουνε; Ή μήπως θα τα αναστήσει κάποτε κι αυτά οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά; Για φαντάσου!
Όχι βρε Φώτη μου, ο κόσμος δημιουργήθηκε και υπάρχει από εντελώς άλλη αιτία, παρά απ αυτή που μας παρουσιάζει ο χριστιανισμός.
Δεν είναι δημιούργημα ενός πανάγαθου θεού.

Πεσ΄μου φίλε μου. Πειράζει να δοκιμάσεις να δεις τα πράγματα από άλλη σκοπιά; Σε φοβίζει μήπως αποδεικτεί λάθος η πίστη σου; Το μεγαλύτερο λάθος θα ήταν η . . . ετσιθελική και εγωϊστική διατήρηση του . . . λάθους. Ή μήπως νομίζεις ότι είσαι ο πρώτος που θα αποδεικτεί λανθασμένος; Μη στεναχωριέσαι. Στα . . . λάθη ίσως να μην καταφέρεις ποτέ να με φτάσεις. Εκτός κι αν αποφασίσεις να μείνεις κολλημένος εδώ που είσαι. Τότε θα σε παραδεκτώ! Θα με έχεις ξεπεράσει στα . . . λάθη.

MC:

quote:
Ελευθέριε, είσαι ελεύθερος να πιστεύεις σε ό,τι θέλεις, και είσαι ελεύθερος από τον Θεό να επιδιώξεις να καλύψεις τα κενά με τη γνώση και ελεύθερος να μην το κάνεις ποτέ.

Ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας. Όμως δεν με λένε Ελευθέριο!
Δεν μου λες; Γιατί μου λες ότι είμαι ελεύθερος από το θεό κλπ κλπ;
Σου έδωσε κανένας θεός την αντιπροσωπεία να χαρίζεις ελευθερίες στο όνομα του;
Όχι όχι δεν σου κολλάω τώρα. Απλά σε προτρέπω να ξαναδείς τον τρόπο σκέψης και δράσης σου. Γιατί είσαι νεαρή κοπέλλα. Τι; Πώς το ξέρω αυτό; Το ξέρω επειδή το . . . ξέρω! Νομίζεις ότι μόνο ο Παϊσιος είχε . . . ενόραση; Θες να σου πώ κάτι για να καταλάβεις ότι κι εγώ βλέπω από μακριά; Εντάξει! Τώρα που διαβάζεις το μήνυμα μου, φοράς . . . σκουλαρίκια. Το . . . βρήκα;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 21:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Schwabe,
quote:

Άραγε έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου, ως Χριστιανός, για ποιο λόγο έβαλε ο Θεός το δέντρο στη μέση του κήπου Του και όχι έξω από τα τείχη του παραδείσου? Εφόσον λοιπόν θεωρείς ως Παντογνώστη και Τέλειο τον Θεό, δεν έπρεπε να γνωρίζει τι θα συμβεί?

Ο Θεός είναι εκτός χρόνου. Δεν υπάρχει για αυτόν πριν και μετά. Όλα είναι ένα για αυτόν. Με αυτή την εννοια,σαφώς ήξερε τί θα γινόταν. Πριν φτιάξει καν τον άνθρωπο είχε καθορίσει και τον τρόπο της επιστροφής του ανθρώπου μετά την απομάκρυνσή του.
Αλλά για να έχει ο άνθρωπος τη δυνατότητα εκλογής προϋπόθεση είναι το να υπάρξει. Και ήθελε να δώσει στον άνθρωπο εκλογή.

quote:

Εφόσον πιστεύεις ότι προνοεί και αγαπά, δεν θα έπρεπε να μην έχει αμολήσει τον Όφι-Σατανά? Δεν θα έπρεπε να φροντίσει ώστε ο κήπος Του να είναι όντως παραδεισένιος και όχι ένας λάκκος με παγίδες?

Το δέντρο δεν είναι παγίδα. Είναι η δυνατότητα εκλογής. Χωρίς το δέντρο δεν θα υπήρχε παραδεισένιος κόσμος αλλά άβουλα ανθρώπινα όντα.

quote:

Σε τελική ανάλυση, αν η Εύα δεν είχε φάει το μήλο, τι το ενδιαφέρον θα μπορούσε να συμβεί μέσα σε τόσα δισεκατομμύρια χρόνια? ΤΙΠΟΤΑ!

Πολύ άκυρος ισχυρισμός αυτός. Οι απειρες ιδιότητες του Θεού απαιτούν και άπειρο χρόνο για την μάθησή τους. Αυτό που λες και αν είναι υποτιμητικό για το Θεό.

quote:

Μην λησμονείς όμως ότι επίσης πουθενά στην Καινή Διαθήκη δεν υπάρχει μια πιστοποίηση της ιδιότητας του «Θεανθρώπου» αλλά ούτε και του «Θεού». Το να Πιστεύει ή να πιστεύουνε οι μαθητές Του ότι είναι ο «Χριστός» (ο έχων το χρίσμα δηλαδή) δεν υποδηλώνει κάποια σχέση με τον Θεό καθώς ο «Χριστός» (Μεσσίας) της Παλαιάς Διαθήκης είναι ξεκάθαρα ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Ο όρος "θεάνθρωπος" είναι όντος πιο πρόσφατος από την καινή διαθήκη. Νομίζω ότι δεν είναι τελείως εκτός πραγματικότητας κάποιος που πιστεύει ότι ο Χριστός ήταν άνθρωπος. Πιστεύω όμως πως είναι λάθος. Σου έχω ξαναγράψει περί τα 6 κομμάτια την Καινή Διαθήκη από τα οποία βγάζω το συμπέρασμα ότι ο Χριστός ήταν και Θεός και είχαν μείνει ασχολίαστα εκ μέρους σου, αν θυμάμαι καλά. Τα κομμάτια αυτά δεν είναι στις επιστολες αλλά στα Ευαγγέλια.
Θυμάσαι τον ισχυρισμό του Ιησού ότι "πριν τον Αβρααμ εγώ είμαι;"
Ξέρεις ότι ήταν αδιανόητο για έναν εβραίο,ακόμα και προφήτη, να υποστηρίζει ότι είναι πριν τον γεννάρχη Αβρααμ.
Θυμάσαι την ομολογία του Σίμωνα Πέτρου" Εσύ είσαι ο Χριστός, ο Υιός του Θεού του ζώντος;"
Πρόσεξε ότι γίνεται χρήση του άρθρου "ο" Υιός του Θεού. Γιατί έχω την εντύπωση ότι υποστηρίζεις πως και για άλλους ανθρω΄πους του Θεού υπάρχει ο χαρακτηρισμός Υιός Θεού.(ο οποίος ισχύει και γιά όλους τους μαθητές Του.)
Θυμάσαι την απάντησή του στον Αρχιερέα;"Εγώ είμαι ο Χριστός, "ο" Υιός του Ευλογητού;

Θυμάσαι τί είπε στους Φαρισαίους όταν τον ρωτάγανε γύρω από το πρόσωπό του;
"Τί σας φαίνεται περί του Χριστού; τίνος υιός είναι; Λέγουσι προς αυτόν· Του Δαβίδ.
43 Λέγει προς αυτούς· Πώς λοιπόν ο Δαβίδ διά Πνεύματος ονομάζει αυτόν Κύριον, λέγων,
44 Είπεν ο Κύριος προς τον Κύριόν μου, Κάθου εκ δεξιών μου εωσού θέσω τους εχθρούς σου υποπόδιον των ποδών σου;
45 Εάν λοιπόν ο Δαβίδ ονομάζη αυτόν Κύριον, πώς είναι υιός αυτού;"(Ματθ.κεφ 22)
Δείχνοντάς τους ότι δεν ήταν μόνο υιός του Δαβίδ αλλά και κύριός του.
Παράξενο αν ήταν απλώς άνθρωπος.

Λες ότι "πουθενά στην Καινή Διαθήκη δεν υπάρχει αναφορά του "Θεανθρώπου" "
Λογικό κάπως να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο για τα Ευαγγέλια. Αλλά οι επιστολές βρίθουν από τέτοιες αναφορές.
Ορίστε μία ενδεικτική :
"Βλέπετε μη σας εξαπατήση τις διά της φιλοσοφίας και της ματαίας απάτης, κατά την παράδοσιν των ανθρώπων, κατά τα στοιχεια του κόσμου και ουχί κατά Χριστόν·
9 διότι εν αυτώ κατοικει παν το πλήρωμα της θεότητος σωματικώς,"(Κολ. κεφ. 2)


Ελεύθερος,
"Άρα απότυχε ο θεός Φώτη μου. Δεν πέτυχε να κατασκευάσει τον άνθρωπο να ζει σε αρμονία με τον θεό και με τους άλλους ανθρώπους. Αυτό λες!"

Δεν είπα αυτό. Το θέλημα του Θεού ήταν ο άνθρωπος να ζει σε αρμονία με τον ιδιο και με τους άλλους ανθρώπους. Αλλά θέλημά του ήταν επίσης να μπορεί ο άνθρωπος να φύγει από το Θεό αν θελήσει. Και δυστυχώς θέλησε.

quote:

Βλέπεις καμιά αγαθότητα την ώρα που η λεοπάρδαλη αρπάζει το ελαφάκι που μόλις γεννήθηκε, και το κατασπαράζει μπροστά στα μάτια της ανήμπορης να αντιδράσει ελαφίνας

"22 Επειδή εξεύρομεν ότι πάσα η κτίσις συστενάζει και συναγωνιά έως του νύν·
23 και ουχί μόνον αυτή, αλλά και αυτοί οίτινες έχομεν την απαρχήν του Πνεύματος, και ημείς αυτοί στενάζομεν εν εαυτοις περιμένοντες την υιοθεσίαν, την απολύτρωσιν του σώματος ημών."(Ρωμ. 8)
Αυτό το κομμάτι μας λέει ότι η κατάσταση αυτή που περιγράφεις στη φύση, οφείλεται στην αμαρτία του ανθρώπου και όχι στο Θεό, και τώρα βλέπουμε τις τραγικές συνέπειες της αμαρτίας. Αναμένεται όμως αλλαγή!
Και τότε το πρόβατο θα ζει μαζί με το λιοντάρι.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 23:38:43  Εμφάνιση Προφίλ
Φώτης:
«Ο Θεός είναι εκτός χρόνου. Δεν υπάρχει για αυτόν πριν και μετά. Όλα είναι ένα για αυτόν. Με αυτή την εννοια,σαφώς ήξερε τί θα γινόταν. Πριν φτιάξει καν τον άνθρωπο είχε καθορίσει και τον τρόπο της επιστροφής του ανθρώπου μετά την απομάκρυνσή του.»

ΕΥΓΕ ΦΩΤΗ!! ΕΥΓΕ!!!

Νομίζω ότι αυτή σου η απάντηση χρίζει δημοσίευσης σε κάθε έντυπο υλικό που υπάρχει! Διότι Τι μας λες: ότι ο Θεός (σας) γνώριζε πολύ καλά το τι θα κάνει η Εύα και ο Αδάμ, καθότι αυτός ως Τέλειος και Παντογνώστης τους δημιούργησε (επομένως τους την έστησε με λίγα λόγια!), γνώριζε πολύ καλά ποιος θα παίξει τον ρόλο του Ιούδα (εξιλαστήριο θύμα ο Ιούδας δηλαδή ακόμα πριν καν γεννηθεί), καθώς και γνώριζε επαρκώς το αμέτρητο αίμα αθώων ανθρώπων που θα χύνονταν στο διάβα των αιώνων ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.

Επίσης, μιας και είχε καθορίσει ακόμα και τον τρόπο της επιστροφής, γνώριζε πολύ καλά ποιοι και τι είδους και ποιότητος «Άγιους» και «Πατέρες» θα εμφανίζονταν στην ιστορία. Επομένως, και είναι ηλίου φαεινότερο, οργάνωσε με επιμέλεια σφαγές και θρησκευτικούς διωγμούς αλλά κατά τα άλλα δεν κατάφερε έστω και μετά από 2000 χρόνια να διεισδύσει η λατρεία Του εκεί που οι απεσταλμένοι Του δεν κατέλαβαν την πολιτική εξουσία!!!

Καλά ρε Φώτη, στα σοβαρά πιστεύεις τέτοιες ανοησίες?

Φώτης:
«Αλλά για να έχει ο άνθρωπος τη δυνατότητα εκλογής προϋπόθεση είναι το να υπάρξει. Και ήθελε να δώσει στον άνθρωπο εκλογή.»

Ποια «εκλογή» όταν ο ίδιος Του το γνώριζε από πριν?? Και εφόσον γνώριζε η αφεντιά Του, όπως ο ίδιος σου λες, γιατί δεν επενέβη ως στοργικός πατέρας και να αποτρέψει μια τέτοια εξέλιξη? Το ότι «γνώριζε» όπως λες δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ εφόσον ετούτη η γνώση Του δεν στάθηκε ικανή για να ευεργετήσει τον άνθρωπο.

Η θρυλούμενη «Θεία Πρόνοια» αγαπητέ που τρις και λίγο εκφωνείτε και αναφωνείτε ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΣΑΣ! Μετά την εμφάνιση του ανθρώπου στην γη ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΠΛΕΟΝ.

Θεός που δεν ενεργεί δεν είναι θεός αγαπητέ μου. Και όπως αντιλαμβάνεσαι, εκτός από δικαιολογίες, καμία σώφρονα και προνοητική ενέργεια δεν απόλαυσε ο άνθρωπος από ετούτο τον «Θεό».

Φώτης:
«Το δέντρο δεν είναι παγίδα. Είναι η δυνατότητα εκλογής. Χωρίς το δέντρο δεν θα υπήρχε παραδεισένιος κόσμος αλλά άβουλα ανθρώπινα όντα.»

Εκλογή για ποιόν λόγο ρε Φώτη? Για ποιο λόγο έπρεπε να υπάρχει εκλογή? Για ποιο λόγο έπρεπε να τεθεί υπό αμφισβήτηση και ύπουλης δοκιμασίας ο πρωτόπλαστος μέσα ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ? Με λίγα λόγια μας λες ότι δίχως τον Σατανά δεν υπάρχει και η έννοια του παραδείσου.

Και εγώ θα σου πω κάτι άλλο. Δίχως τον Σατανά δεν υπάρχει καν ο Θεός που ευαγγελίζεστε. Δίχως Σατανά δεν δικαιολογεί καν την ύπαρξη Του. Διότι εάν την δικαιολογούσε τότε δεν θα χρειάζονταν καν να αφήσει έναν Σατανά να δημιουργεί «εκλογές» όπως αρέσκεσαι να αυταπατάσαι.

Φώτης:
«Πολύ άκυρος ισχυρισμός αυτός. Οι απειρες ιδιότητες του Θεού απαιτούν και άπειρο χρόνο για την μάθησή τους. Αυτό που λες και αν είναι υποτιμητικό για το Θεό.»

Έτσι θα’θελες Φώτη! Ο Θεός σας χρειάστηκε ένα Σατανά και ένα δέντρο-παγίδα για να δικαιολογήσει την αδικία που βασιλεύει στον κόσμο, και έναν Ιούδα για να προχωρήσει σε εξιλεωτική σαρκική θυσία για τον άνθρωπο που……..ο ίδιος Του δεν στάθηκε ικανός να προφυλάξει μέσα στο ίδιο Του το σπίτι!!

Για σκέψου λοιπόν: δίχως Εύα και μήλο ΚΕΝΟΤΗΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ…….

Φώτης:
«Θυμάσαι την ομολογία του Σίμωνα Πέτρου" Εσύ είσαι ο Χριστός, ο Υιός του Θεού του ζώντος;"»

Το υιός του Θεού δεν σημαίνει ΘΕΟΣ!

Φώτης:
«Λες ότι "πουθενά στην Καινή Διαθήκη δεν υπάρχει αναφορά του "Θεανθρώπου"»

Φίλε μου τζάμπα μην χάνεις τον χρόνο σου. Τίποτα από τα όσα παραθέτεις δεν σηματοδοτούν ένα «Θεό». Απλά σηματοδοτούν ένα «Χριστό» έναν «Μεσσία». Και ο Μεσσίας για τις εβραϊκές γραφές ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Για να σε βοηθήσω όμως να το αντιληφθείς καλύτερα δες τα παρακάτω εδάφια και σκέψου εάν θα μπορούσε ποτέ ο Ένας και Αληθινός Δημιουργός να ανταποκρίνεται σε ετούτο το προφίλ.

Ας πάμε στην Μεταμόρφωση του Σωτήρως. (Λουκάς Θ’ 30- 31 )

30 «και ιδού άνδρες δύο συνελάλουν αυτώ, οίτινες ήσαν Μωησής και Ηλίας»
31 «οι οφθέντες εν δόξη έλεγον την έξοδον αυτού ήν έμελλε πληρούν εν Ιερουσαλήμ.»

Τι θα μπορούσε να πει ένας Θεός με τους νεκρούς Φώτη, και γιατί συναντήθηκε μαζί τους άραγε? Ποια η ανάγκη μιας τέτοιας συνάντησης για ένα Θεό? Τι μπορεί να του έλειπε και να χρειαζόταν να μάθει?

Ποιος ο λόγος που ο Ιησούς ανέβηκε στο όρος και εκεί «εκάλεσε» τους δύο νεκρούς? Διότι καλώ κάποιον μόνο για να μάθω είτε για να βεβαιωθώ.

Με ποιο τρόπο τους «εκάλεσε»? Γιατί οι νεκροί του έλεγαν τα μελλούμενα? Δεν είχε ο ίδιος Του επαρκείς γνώσεις για το μέλλον?
«έλεγον ήν έμελλε πληρούν» (!)

Αυτό που έπραξε ο Ιησούς κρυφά από τον κόσμο, σε αυτό το βουνό, λέγεται ΝΕΚΡΟΜΑΝΤΕΙΑ Φώτη.

Και εφόσον ο Ίδιος είναι Θεός, γιατί χρειάζεται τους νεκρούς να του πουν το μέλλον?

Είναι όμως δυνατόν ο κατ’εξοχήν δημιουργός των καταγραφών της Παλαιάς Διαθήκης να αγνοεί την απαγόρευση που υπάρχει για τη νεκρομαντεία? Και μάλιστα απαγορευόταν επί ποινής θανάτου.

Δευτερονόμιο ΙΗ’ 10-12
10 «ουχ ευρεθήσεται εν σοί περικαθέρων τον υιόν αυτού ή την θυγατέρα αυτού εν πυρί, μαντευόμενος μαντείαν, κληδονιζόμενος και οιωνιζόμενος,
11 φαρμακός επαείων επαοιδήν, εγγαστρίμυθος και τερατοσκόπος, επερωτών τους νεκρούς.
12 έστι γάρ βδέλυγμα κυρίω τω Θεώ σου πας ποιών ταύτα»

Να σημειώσουμε σε αυτό το σημείο ότι εφόσον απαγορεύονταν με νόμο η νεκρομαντεία, αυτή ήταν γνωστή στον Εβραϊκό κόσμο, και άρα κάτι που διδασκόταν.

Ενδιαφέρον, δεν βρίσκεις?

Για αυτό και είπε στους μαθητές του να σιωπήσουν, και να μην αναφέρουν το γεγονός? Διότι σύμφωνα με τον νόμο, τον περίμενε θάνατος?

Το κείμενο της Μεταμόρφωσης του Σωτήρως, μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε συμπεράσματα πως ο Ιησούς ήταν ένας πανίσχυρος Θεουργός ή μάγος, που είχε διδαχθεί και μυηθεί σε μυστικά που ήταν τόσο απαγορευμένα όσο και κάθε άλλο παρά «Θεϊκά».

Μπορεί ακόμα και να είχε τις ικανότητες σταδιακά να εξελιχθεί σε έναν Μεσσία, μπορεί πράγματι να ήταν ένας φωτισμένος και φιλοσοφημένος άνθρωπος, αλλά πάντως ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 23:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
quote:
Δεν είπα αυτό. Το θέλημα του Θεού ήταν ο άνθρωπος να ζει σε αρμονία με τον ιδιο και με τους άλλους ανθρώπους. Αλλά θέλημά του ήταν επίσης να μπορεί ο άνθρωπος να φύγει από το Θεό αν θελήσει. Και δυστυχώς θέλησε.

Θέλησε; Θέλησε να φύγει κι' έφυγε; Και πού πήγε; Πάντως το χριστιανικό δόγμα υποστηρίζει ότι ο θεός είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Άρα τίποτε δεν μπορεί να φύγει και να βρεθεί εκτός θεού. Πώς λοιπόν υποστηρίζεις ότι κάποιοι από τους ανθρώπους έφυγαν από το θεό; Υπάρχει χώρος για τον οποίο ο θεός δεν είναι παρών και πληρών; Πρέπει να το ξεκαθαρίσεις αυτό.

quote:
Αυτό το κομμάτι μας λέει ότι η κατάσταση αυτή που περιγράφεις στη φύση, οφείλεται στην αμαρτία του ανθρώπου και όχι στο Θεό, και τώρα βλέπουμε τις τραγικές συνέπειες της αμαρτίας. Αναμένεται όμως αλλαγή!
Και τότε το πρόβατο θα ζει μαζί με το λιοντάρι.

Κύττα που συναντηθήκαμε από άλλο δρόμο! Κι' εγώ υποστηρίζω ότι ο κόσμος που γνωρίζουμε είναι ο κόσμος του ανθρώπου, και αυτός είναι ο υπεύθυνος για όλα όσα συμβαίνουν σ' αυτόν!
Όμως αυτό με το πρόβατο και λιοντάρι δεν μου ακούγεται καλό. Πρώτα πρώτα πιστεύεις ότι η ανάσταση να πούμε, θα είναι σαρκική ή πνευματική; Δηλαδή ο κόσμος μετά την υποτιθέμενη δευτέρα παρουσία, θα είναι υλικός; Θα υπάρχουν και λιοντάρια φυτοφάγα; Αλλά έστω κι' έτσι, πάλι θα χρειάζεται να σκοτώσουν κάτι για να φάνε. Φυτικό αυτή τη φορά! Τα τωρινά λιοντάρια όμως που είναι σαρκοφάγα θα αναστηθούν; Και θα πάνε να ζήσουν στον ίδιο τόπο που θα ζήσουν και οι αμαρτωλοί άνθρωποι; Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου σχετικά. Πεσ' μας για τον κόσμο της βασιλείας των ουρανών. Πως τον καταλαβαίνεις και πώς τον περιμένεις εσύ; Α! και μην ξεχάσεις. Θα έχει τότε ο άνθρωπος ελεύθερη βούληση; Και τί αποκλείει μια δεύτερη επανάσταση κατά του θεού; Όπως αυτήν που ύποτίθεται έκανε παλιά ο σατανάς;
Μου αρέσουν οι απαντήσεις σου πάντως. Χρησιμοποιείς τη λογική σου να βρείς απαντήσεις έστω και μέσα από την βίβλο. Θα σου πρότεινα να μην μείνεις μόνο στις απαντήσεις της βίβλου. Υπάρχουν κι αλλού τέτοιες και πολύ λογικότερες μάλιστα! Τεκμηριωμένες. Αυτές της βίβλου είναι ευφάνταστες μεν, ατεκμηρίωτες και αντιφατικές δε. Ας πούμε για τα λιοντάρια και τα πρόβατα! Πως μπορούμε να δεκτούμε ότι η αμαρτία του ανθρώπου φταίει για την αγριάδα του λιονταριού; Αν ήταν έτσι, έπρεπε τέτοια αγριάδα να έχουν και τα πρόβατα. Τι έγινε και γλύτωσαν αυτά;
Η λύση του προβλήματος που προτείνει η βίβλος και δέχεσαι κι' εσύ, εδώ φαίνεται ανεπαρκής. Θα σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιήσεις τη φράση "Άγνωσται αι βουλαί του κυρίου". Ή έχεις λύσεις ή δεν έχεις.

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 00:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Φώτης:
quote:
Το δέντρο δεν είναι παγίδα. Είναι η δυνατότητα εκλογής. Χωρίς το δέντρο δεν θα υπήρχε παραδεισένιος κόσμος αλλά άβουλα ανθρώπινα όντα.

Άν το δέντρο είναι η δυνατότητα εκλογής, και η απουσία του δέντρου εξυπακούει άβουλα όντα, πρέπει να συμπεράνουμε ότι ένα τέτοιο δέντρο υπάρχει και για τον θεό. Εκτός αν δεκτούμε ότι ο θεός είναι ένα άβουλο ον χωρίς δικαίωμα εκλογής.
Όμως για να υπάρχει τέτοιο δέντρο, πρέπει κάποιος άλλος να το κατασκεύασε, αλλιώς μιλάμε για στημένο παιγνίδι. Δεν γίνεται δηλαδή ο θεός να δημιούργησε ο ίδιος εκλογή για τον εαυτό του. Άρα υπάρχει κι' άλλος δημιουργός. Αυτός που δημιουργεί το δικαίωμα εκλογής του θεού!
Πάρα κάτω τώρα. Δεν μπορούμε να δεκτούμε ότι ο θεός έχει δικαίωμα εκλογής να συγχωρήσει ή να καταδικάσει έναν αμαρτωλό. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να συγχωρήσει! Γιατί αν δεν συγχωρήσει, στερεί από τον εαυτό του το "πανάγαθον". Ένας που αρνείται να συγχωρήσει δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πανάγαθος. Άρα είναι άβουλο ον αφού έχει μια μόνο εκλογή.
Εκτός κι' αν δεν είναι πανάγαθο ον και . . . τρέχα γύρευε!
Πού να βρείς άκρη με τη χριστιανική θρησκεία; Όπως κι' άν την πιάσεις έχει κενά.
Η βίβλος μας παρουσιάζει και μας αναλύει την αλήθεια που . . . δεν κατέχει!

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 09:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Scwabe,
quote:

Ποια «εκλογή» όταν ο ίδιος Του το γνώριζε από πριν??

Αν δε μπορείς να καταλάβεις το πώς η πρόγνωση δεν επηρεάζει την βαρύτητα της απόφασης δε φταίω εγώ. Και αρχαίες ελληνικές τραγωδίες να διαβάσεις βρίσκεις αυτή τη θέση.

quote:

Και εφόσον γνώριζε η αφεντιά Του, όπως ο ίδιος σου λες, γιατί δεν επενέβη ως στοργικός πατέρας και να αποτρέψει μια τέτοια εξέλιξη

Έβαλε το δεντρο για να τους δώσει το δικαίωμα εκλογής και επειδή ήξερε ότι θα αμαρτήσουν έπρεπε να τους αποτρέψει...
Τώρα, είσαι σίγουρος ότι σκέφτηκες πριν το γράψεις αυτό;

quote:

Επίσης, μιας και είχε καθορίσει ακόμα και τον τρόπο της επιστροφής, γνώριζε πολύ καλά ποιοι και τι είδους και ποιότητος «Άγιους» και «Πατέρες» θα εμφανίζονταν στην ιστορία. Επομένως, και είναι ηλίου φαεινότερο, οργάνωσε με επιμέλεια σφαγές και θρησκευτικούς διωγμούς αλλά κατά τα άλλα δεν κατάφερε έστω και μετά από 2000 χρόνια να διεισδύσει η λατρεία Του εκεί που οι απεσταλμένοι Του δεν κατέλαβαν την πολιτική εξουσία!!!

Το ότι γνωρίζει δε σημαίνει ότι προκαλεί αυτά που γίνονται. Ο άνθρωπος έχει την ευθύνη των πράξεών του. Είναι παρανόηση να λες ότι οργάνωσε με επιμέλεια θρησκευτικούς διωγμούς τη στιγμή που η κεντρική διδασκαλία είναι να αγαπάς τον άλλο.
Δε μπορείς να καταλάβεις πως μπορεί να γνωρίζει και παράλληλα να έχει άνθρωπος ελευθερία επιλογής και ευθύνη των πράξεών του.
Κάτσε σκέψου το καλύτερα,δε μπορώ να βοηθήσω.


9 "διότι εν αυτώ κατοικει παν το πλήρωμα της θεότητος σωματικώς,"(Κολ. κεφ. 2)

quote:

Τίποτα από τα όσα παραθέτεις δεν σηματοδοτούν ένα «Θεό». Απλά σηματοδοτούν ένα «Χριστό» έναν «Μεσσία». Και ο Μεσσίας για τις εβραϊκές γραφές ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Πιστεύεις ότι το να κατοικεί το πλήρωμα της θεότητας σωματικώς στο Χριστό σημαίνει ότι είναι ένας απλός θνητός άνθρωπος.

Δες το πρόβλημα της λογικής σου. Δεν είσαι χριστιανός, άρα αν θες να μάθεις για το Θεό των χριστιανών ρωτάς τους χριστιανούς. Οι χριστιανοί σου λένε ότι εμπιστευόμαστε τον Παύλο ως εκφραστή της αλήθειας του Θεού μας. Άρα αυτά που λέει ο Παύλος πιστεύουμε ότι είναι αληθινά. Και ο Παύλος λέει ότι ο Χριστός είναι και Θεός.
Εσύ όμως συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι δεν είναι... βασιζόμενος στα κείμενα των χριστιανών!(αυτό είναι και το πιο τρελό!!)
Αλλού λες ότι ο Χριστός ήταν Ναζηραίος, αλλού λες ότι δεν υπήρξε καν, αλλού λες ότι ήταν κήρυκας μίσους.
Εγώ νομίζω ότι έχεις ιδιαίτερο μίσος για το πρόσωπο αυτό και προσπαθώντας να το εκφράσεις παραλογίζεσαι παρ' όλο που γενικά προσπαθείς να συζητάς λογικά.

Φϊλε Ελευθερος,
Δεν έχει νόημα. Δεν καταλαβαίνεις αυτά που σου λέω. Μπορεί να φταίω εγώ και να μην τα εκφράζω σωστά.
Δεν έχει νόημα να αναρωτιέσαι εαν ο Θεός έχει δικαίωμα και δυνατότητα εκλογής. Τη στιγμή που είναι αιτία του εαυτού του δε μπορείς να τον δείς ακριβώς όπως βλέπεις έναν άνθρωπο.
Τό ότι το λιοντάρι θα ζει με το πρόβατο είναι εικόνα που μας δείχνει την αρμονία που θα υπάρχει στο τέλος του χρόνου... Τώρα, δε ξέρω αν ο κόσμος αυτός θα είναι από ύλη ή απο αντιύλη ή από ιδέες ή δε ξέρω και εγώ από τι, αλλά δεν με απασχολεί κιόλας.
Λίγα γνωρίζουμε και βλέπουμε ως δια κατόπτρο αινιγματικώς, που λέει και ο Παύλος.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 11:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Νομίζεις ότι μόνο ο Παϊσιος είχε . . . ενόραση; Θες να σου πώ κάτι για να καταλάβεις ότι κι εγώ βλέπω από μακριά; Εντάξει! Τώρα που διαβάζεις το μήνυμα μου, φοράς . . . σκουλαρίκια. Το . . . βρήκα;


ta sixainomai ta skoularikia!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy