ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πού ήταν ο Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 13:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

[quote]

Αγαπητέ MC,αυτός που γεννήθηκε σε ένα στάβλο και πέθανε καρφωμένος πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο ΔΕΝ μπορεί να αντιπροσωπεύεται απο γενειοφόρους που κυκλοφορούν με πολυτελέστατα αυτοκίνητα,ντύνονται στα χρυσά και μοιράζονται μεταξύ τους αλαζονικούς τίτλους τιμής.


Αρα φίλε μου, εσύ πιστεύεις οτι η πνευματική και ψυχική μας κατάσταση και ταπείνωση είναι τέτοια που μπορεί να μας εμφανιστεί ο ίδιος ο ΚΥΡΙΟΣ που καρφώθηκε σε ένα κομμάτι ξύλο! Η υπέρτατη ταπείνωση θα έρθει σε εμάς απευθείας? Οχι φίλε μου. Σε θαυμάζω άν βρίσκεσαι σε αυτό το επίπεδο, που πραγματικά μόνο οι άγιοι ήταν, αλλά όσον αφορά τον εαυτό μου δε νομίζω οτι με τις αμαρτίες μου θα μου έκανε την τιμή να μου "εμφανιστεί" ο ίδιος και έτσι "χρησιμοποιεί" τον μεσολαβητή του, έναν γέροντα που αγαπάω πολύ...και κάθε άγιος γέροντας....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 13:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Πάρα πολύ ωραία σελίδα φίλε thoth.Εντυπωσιακό δέσιμο εικόνας,κειμένου και μουσικής υπόκρουσης...


ME TH ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΔΕ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ...ΑΝ ΓΡΑΦΟΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕ ΤΕΤΟΙΕΣ..ΚΟΥΤΑΜΑΡΕΣ...¨
:-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 14:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Είναι πραγματικά να απορεί αλλά και να ανησυχεί κανείς όταν βλέπει πάλι τους θιασώτες της αθείας όψιμα συνασπισμένους και δήθεν θιγμένους από το τραγικό συμβάν να τραγουδούν πάλι το γνωστό άσμα "Που ήταν ο Θεός"..

Στο οποίο πάντως δεν πήρε κανείς απάντηση...

quote:

Κι όταν λέω για ανησυχία εννοώ και ρωτώ που ήταν όλα αυτά τα θλιβερά ανθρωπάκια, που κάθονται και κριτικάρουν τον Θεό που δεν πιστεύουν, εκείνη τη στιγμή του θλιβερού συμβάντος; Που ήταν όχι μόνο τότε αλλά και κάθε φορά που ένας άνρωπος πεθαίνει είτε από ασητία, είτε από ασθένειες, είτε από έλειψη αγάπης, είτε υποφέρει από ανέχεια και κακουχίες, είτε δεν έχει χρήματα, κλπ. Ή μήπως νομίζουν ότι αυτά είναι λιγότερο θλιβερά από το αποτρόπαιο γεγονός που αναφέρονται; Μήπως είναι λιγότερο θλιβερές οι εικόνες της ντροπής από την Αφρική, ή και από δίπλα μας ακόμη, ανθρώπων που χρήζουν βοήθειας;

Αυτά λοιπόν τα κωμικοτραγικά ανθρωπάκια, που στρογγυλοκάθονται στα σαλονάκια τους, καταβροχθίζουν τον άπαχο και σερφάρουν στο Internet την ίδια στιγμή, που άλλοι άνθρωποι φυτοζωούν και πεθαίνουν έχουν το δικαίωμα να κάνουν τέτοιου είδους ερωτήσεις;;


Για κάτσε μια στιγμούλα ath. Εμείς, όπως είπες και εσύ, είμαστε
κωμικοτραγικά ανθρωπάκια που στρογγυλοκάθονται στα σαλονάκια τους
κλπ κλπ. Εμείς δεν είμαστε ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝΤΕΣ, ΠΑΝΑΓΑΘΟΙ,
ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΙ και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝΤΕΣ.
Έχεις από τη μία ένα κωμικοτραγικό ανθρωπάκι. Έχεις από την
άλλη ένα παντοδύναμο πανάγαθο ον που βρίσκεται παντού (εκτός
αν τα ελληνικά μου δεν είναι καλά και "πανταχού παρών και τα
πάντα πληρών" σημαίνει "βρίσκεται μέσα στις ψυχές των ανθρώπων
εκτός αν τους έχει καταλάβει ο Διάολος". Ωραία. Ποιανού από τους
δύο είναι κατά τη γνώμη σου δουλειά να βρίσκεται στου διαόλου τη
μάνα όπου ένας τρομοκράτης βιάζει ένα κοριτσάκι;

Ένα πράγμα είπε ο Zoiros: υποτίθεται ότι υπάρχει ένας Θεός που
είναι ΚΑΙ παντοδύναμος, ΚΑΙ πανάγαθος, ΚΑΙ πανταχού παρών. Μπορείτε
να μου εξηγήσετε πώς του διέφυγε αυτό το ατυχές συμβάν; Τι
πανταχού παρών είναι αν δεν το είδε; Τι πανάγαθος και παντοδύναμος
αν δεν το εμπόδισε; Ελεύθερη βούλησηηηη; Άσκησε την ελεύθερη βούλησή
του το κοριτσάκι; Φταίει ο άνθρωπος; Ωραία φταίει, αλλά ο άλλος
είναι παντοδύναμος, παντοδύναμος=έχει τη δύναμη να εμποδίσει
ΟΠΟΙΟΝ έφταιγε. Με λίγα λόγια ο Zoiros επισήμανε ότι αν
δεχθούμε ότι υπάρχει Θεός που είναι έτσι κι έτσι, τότε τα γεγονότα
στο Μπεσλάν (και χιλιάδες άλλα παραδείγματα) μας οδηγούν σε
ένα σωρό λογικές αντιφάσεις.

Κι εσείς μου αρχίζετε πάλι τα περί φαιδρού προσωπείου, και δεν
έχετε το δικαίωμα να μιλάτε, και δε λορντ γουορκζ ιν μιστίριους
γουεϊζ και πνεύματα και διαόλοι και δε σημαζεύεται. Δε μας παρατάτε
λέω εγώ... Πιο τίμια θα ήταν η εξής απάντηση:
"Πιστεύουμε Κόντρα Στη Λογική. Αν δεν έχετε τα @@ να κάνετε το
ίδιο, μη μας πολυζαλίζετε."

quote:

Και από την άλλη πλευρά και αυτοί οι μεγάλοι διανοητές της τρύπιας δεκάρας, που με μύθους για κούτσουρα και 'προβολές' θολώνουν τα νερά και παραποιούν την αλήθεια, που ήταν κι αυτοί και που είναι καθημερινά; Ο πνευματισμός δεν τρώγεται, ούτε με παχιά λόγια σώζονται οι άνθρωποι και η κοινωνία.

Είναι όμως πραγματικά να γελά κανείς και να αηδιάζει συνάμα με αυτό το άθλιο, θλιβερό και φαιδρό προσωπείο των αθεο-σοφιστών, που δεν χάνουν ευκαιρία να εκμεταλλευτούν με τον χειρότερο και ποταπότερο τρόπο ακόμα και τις πιο θλιβερές στιγμές. Πρόκειται για ανθρώπους σάπιους, που βρίσκονται όχι μόνο σε σύγχυση γύρω από το τι είναι Θεός, αλλά και σε αδυναμία να αντιληφθούν τον ρόλο του ατόμου στην κοινωνία. Πρόκειται για ανθρώπους επικίνδυνους γιατί αδυνατούν να αναλάβουν τις δικές τους αυθύνες και τα φορτώνουν όλα στους άλλους ή και στον Θεό.

Όσο για τις τρίχες, που αναφέρθηκαν δίκην σοφιστείας περί δήθεν ελευθέρων επιλογών ενώ επί της ουσίας --όπως λένε-- πρόκειται δήθεν για επιβολή της πίστης, μάλλον οι άνθρωποι πάλι και εδώ δεν έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται, όχι γιατί αδυνατούν αλλά λόγω της γνωστής προκατάληψης και του πάθους που τους τυφλώνει. Αυτό που δεν βλέπουν είναι ότι δεν καταδικάζει ο Θεός τον άνθρωπο, αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος καταδικάζει τον εαυτό του, όταν δεν ακολουθεί όχι τον δρόμο του Θεού, αλλά τον δρόμο του ανθρώπου. Αυτό που ονομάστηκε 'τύπος' είναι η ουσία. Η ουσία δεν είναι το να είμαστε με τον έναν ή με τον άλλον Θεό, αλλά το να πιστεύουμε πραγματικά σε κάποιες αξίες. Κανείς δεν θα ήταν με τον Θεό, αν έλεγε "βιάστε, σκοτώστε". Όταν όμως οι αξίες είναι ανθρώπινες και οι ελεύθερες επιλογές απάνθρωπες, τότε δεν κατανοώ το ερώτημα..

Από την άλλη πλευρά, υπάρχει και η δικαιοσύνη, υπάρχει και η χάρη. Και όπως σωστά αναφέρεται "με της δικαιοσύνης της πορεία, δεν θα 'βρισκε κανείς μας σωτηρία"..

Τέλος πάντων, αν νομίζουν κάποιοι ότι μπορούν να καπηλεύονται τόσο τραγικά γεγονότα για να υποστηρίζουν τις σαχλαμάρες τους και να θίγουν τα Θεία, η μόνη απάντηση είναι "ντροπή". Ας κοιτάξουν πρώτα τον σάπιο και θλιβερό και τρισάθλιο εαυτούλη τους (όλοι μας δηλαδή!) και ας λένε λιγότερα ..


ΥΓ. Ο Θεός είναι πνεύμα και βρίσκεται μέσα στον άνθρωπο.. Δυστυχώς όμως, όχι μέσα σε όλους τους ανθρώπους γιατί εκτός από τον Θεό, υπάρχει και ο διάβολος. Άρα ας μην τα ρίχνουμε στον Θεό, αλλά στον διάβολο, από τον οποίο ξεκινά κάθε τι κακό.


Ας τα ρίχνουμε στην πνευματική μας δειλία, που χρειάζεται είτε
μία υπέρτατη διαβεβαίωση ότι όλα βγάζουν νόημα είτε έναν κακό
στον οποίο να φορτώνει τα πάντα, είτε το οτιδήποτε εκτός από
το να παραδεχθεί ότι είμαστε μόνοι μας και αποκλειστικά υπεύθυνοι
για τις πράξεις μας απέναντι στον εαυτό μας
.

Σημείο στο οποίο συμφωνούμε, μόνο που εγώ αδυνατώ να βάλω
σφηνόπουτσα (ας μου συγχωρεθεί η έκφραση) ένα Θεό
για την ύπαρξη του οποίου δεν έχω την παραμικρή απόδειξη και
σίγουρα έχω πολλές αποδείξεις για τη ΜΗ ύπαρξή του όπως τον
αντιλαμβάνονται τουλάχιστον οι σπουδαιότερες θρησκείες.

Ο Θεός αν υπάρχει, ολοφάνερα δεν έχει τις ιδιότητες που
του αποδίδεις εσύ και ακόμα πιο ολοφάνερα λειτουργεί με τόσο
μυστήριο τρόπο που ίσως προσπαθεί να μας πει "αφήστε με ήσυχο
και μην ασχολείστε μαζί μου". Κάτι που αποκλείεται να δεχθείς γιατί
Πιστεύεις. Και μπράβο σου. Αλλά η Πίστη δεν αποδεικνύεται λογικά.
Σε οποιαδήποτε λογική συζήτηση είσαι εκ των προτέρων με τους
χαμένους. Get used to it.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 20:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

quote:

Αρα φίλε μου, εσύ πιστεύεις οτι η πνευματική και ψυχική μας κατάσταση και ταπείνωση είναι τέτοια που μπορεί να μας εμφανιστεί ο ίδιος ο ΚΥΡΙΟΣ που καρφώθηκε σε ένα κομμάτι ξύλο! Η υπέρτατη ταπείνωση θα έρθει σε εμάς απευθείας? Οχι φίλε μου. Σε θαυμάζω άν βρίσκεσαι σε αυτό το επίπεδο, που πραγματικά μόνο οι άγιοι ήταν, αλλά όσον αφορά τον εαυτό μου δε νομίζω οτι με τις αμαρτίες μου θα μου έκανε την τιμή να μου "εμφανιστεί" ο ίδιος και έτσι "χρησιμοποιεί" τον μεσολαβητή του, έναν γέροντα που αγαπάω πολύ...και κάθε άγιος γέροντας....


Φίλε μου όχι μόνο δεν είμαι άγιος άλλα ούτε καν Χριστιανός.Έχω διαχωρίσει τελείως την πίστη μου στην ύπαρξη του Θεού από την ένταξη μου σε οποιαδήποτε θρησκεία.Δεν ένιωσα ποτέ την εσωτερική ανάγκη να ενταχθώ στην οποιαδήποτε οργανωμένη μορφή τελετουργικής λατρείας του οποιουδήποτε θεού.

Ο παντοδύναμος Θεός δεν εχει ανάγκη της λατρείας των ανθρώπων,και οι άνθρωποι που τον λατρεύουν θα πρέπει να το κάνουν αυτό συνειδητά και σαν αποτέλεσμα ανάγκης που πηγάζει απο μέσα τους.Αν ξεκίναγα τώρα να πηγαίνω στις εκκλησίες,να γονατίζω,να ανάβω κεριά και να προσεύχομαι θα έκανα κάτι το οποίο δεν με αντιπροσωπεύει,δεν είναι μέσα μου,δεν με εκφράζει.Άρα θα υποκρινόμουνα,θα κορόιδευα τον εαυτό μου και το Θεό μαζί.Νομίζω ότι έτσι τουλάχιστον κρατάω μια πιο τίμια στάση.

Εσύ όμως που νιώθεις αυτή την ανάγκη κάνεις πολύ καλά που πηγαίνεις στην εκκλησία και που αγαπάς και συμβουλεύεσαι τον γέροντα αυτόν.
Δεν είπα ότι όλοι οι ιερωμένοι είναι αλαζόνες και άσχετοι με αυτά που δίδαξε ο Χριστός.Αναφερόμουν κυρίως στην ανώτερη ιεραρχία της Εκκλησίας.Ασφαλώς και υπάρχουν αγαθοί και σωστοί ιερείς που βοηθάνε πραγματικά τον κόσμο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 05:42:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΦΙΛΕ ΜΟΥ junk95!!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΣΥ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ (ΟΠΩΣ, ΙΣΩΣ, ΚΑΙ Ο ZOIROS) ΚΑΙ ΕΞΗΓΕΙΣ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΗΣ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ (ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ) ΚΑΙ ΕΞΗΦΕΙ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΗΣ.

ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΩΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ. ΟΥΔΕΙΣ ΑΜΕΜΠΤΟΣ(ΜΟΜΦΗ= ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ΣΦΑΛΜΑ) ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΕΜΠΤΟ!!

Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΟ ΤΟ ΝΑ ΤΙΘΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ!!

ΤΟ ΝΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΙΣΤΗΣ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ Ή ΛΟΓΙΚΟΦΑΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΧΗΜΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΩΜΑΤΟΣ!!

Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΤΕΤΑΙ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΤΗΣ ΘΕΩΡΗΣΕΩΣ (ΥΠΟΘΕΣΗ).

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ

quote:
"Πιστεύουμε Κόντρα Στη Λογική. Αν δεν έχετε τα @@ να κάνετε το
ίδιο, μη μας πολυζαλίζετε."

ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΑΝ ΛΕΣ

quote:
ότι είμαστε μόνοι μας και αποκλειστικά υπεύθυνοι
για τις πράξεις μας απέναντι στον εαυτό μας.
.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ;

Η ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ

quote:
Με λίγα λόγια ο Zoiros επισήμανε ότι αν
δεχθούμε ότι υπάρχει Θεός που είναι έτσι κι έτσι, τότε τα γεγονότα
στο Μπεσλάν (και χιλιάδες άλλα παραδείγματα) μας οδηγούν σε
ένα σωρό λογικές αντιφάσεις.

ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 08:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΤΡΕΜΕ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΕΝΩ ΘΕΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ...

ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΦΤΑΣΕΙ Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ...

ΟΣΟ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ...

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ..ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΜΗ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ..ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ(π.χ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ..),ΑΛΛΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ,ΑΛΛΟΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤ'ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟ ΟΝ,ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΥΣΗ ?

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΗ-ΖΩΩΔΗ ΦΥΣΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΠΑ, ΕΙΝΑΙ "Ο ΚΑΝΕΝΑΣ",ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ Η "ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ",Η ΣΟΦΙΑ,Η ΕΥΦΥΙΑ,Η ΕΞΥΠΝΑΔΑ, ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΑΡΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΟΠΩΣ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΥΚΛΩΠΑ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΥΨΩΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ ,ΚΑΙ ΑΠΟ "ΚΑΝΕΝΑΣ" ΝΑ ΓΙΝΕΙ "Ο ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ" ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ..

ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΜΗΡΟΣ ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 11:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector
Βασικά αυτή η αναζήτηση για το αν υπάρχει θεός την έχουν δημιουργήσει τα διάφορα Χριστιανικά και μη κείμενα όλων των «θρησκειών». Οι μισοί βλέπουνε ότι κάτι δεν πάει καλά και οι άλλοι μισοί ταυτίζονται με τις αερολογίες περί θεού και τις υποστηρίζουν. Αναρωτήθηκε κανείς τι νόημα θα είχαν αυτά τα κείμενα αν βγάζαμε κάθε θεοποίηση από μέσα τους και αν τα γνήσια αυτά κείμενα έχουν καμία σχέση με αυτά που διαβάζουμε και μας μαθαίνουνε σήμερα. Γιατί να υπάρχει θεός και να μην ήτανε για αυτούς που τα γράψανε ένας υποθετικός όρος που ελπίζανε να φτάσει η ανθρωπότητα κάποια στιγμή, και να τα αλλάξανε κάποιοι.
Για παράδειγμα σωστά μας μαθαίνουν πως φταίει η ελεύθερη βούληση για ότι κακό (αλλά και καλό) συμβαίνει, αφού οι Τσετσένοι είχαν την ελεύθερη βούληση να κάνουν ό,τι ήθελαν αλλά γιατί να χρειάζεται ένας θεός να επέμβει σε αυτή την ελεύθερη βούληση. Μόνοι μας πρέπει να φτάσουμε στην κατάσταση «θεοποίησης» της ανθρωπότητας ώστε να περνάμε «ιδανικά» τη ζωή μας αν και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα την στέρηση από αρκετές ελευθερίες μας. Είμαστε μόνοι μας σε αυτή τη γη και αυτό αποδεικνύεται με τα καθημερινά γεγονότα, δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από θεούς για ότι γίνεται και να ελπίζουμε οι θεοί κάποτε να τα αλλάξουν όλα προς το καλύτερο.
Παρόλα αυτά έχουν κάνει λάθος που επίτηδες έχουν θεοποιήσει αυτά τα κείμενα και έχουν βάλει τον θεό ως οντότητα μέσα τους για να εκμεταλλευτούν την πίστη του ανθρώπου. Εγώ προσωπικά είμαι σίγουρος πως το αρχικό νόημα αυτών των κειμένων όχι μόνο των χριστιανικών αλλά και αρκετών θρησκειών περιέχει πολύ σωστούς εσωτερικούς στοχασμούς και βρήκαν ευκαιρία κάποιοι να το εκμεταλλευτούν και τα τροποποιήσαν έτσι ώστε να αναφέρονται σε «θεούς και δαίμονες» και μέσα σε αυτούς τους σωστούς στοχασμούς που είχαν να περιέχονται και οι αερολογίες που είπα πιο πάνω περί θεού για να αποκτήσουν δύναμη μέσα από τη τάση της πίστης των ανθρώπων σε κάποιο θεό εκμεταλλευόμενοι αυτά τα πολύ ωραία κείμενα.
Έτσι κιαλιώς όπως είπε ο beyond
“ΟΣΟ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ...”

Με προσευχές και πίστη φίλοι μου δεν αλλάζει τίποτα ούτε παίρνει χρώμα η ζωή μας, απλά ζούμε σε αυταπάτες. Και δυστυχώς αυτοί που θα μπορούσαν να τα αλλάξουν όλα αυτά το μόνο πράγμα που απασχολεί το μυαλό τους είναι πως θα διατηρήσουν την εξουσία που έχουνε και πώς να γίνουν ακόμα πιο μεγάλοι και λογικό είναι ο οποιοσδήποτε αυτό θα έκανε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 15:58:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία! Γιατί δεν πέρνουμε την αντίθετη πλευρά; Αφού δεν συμφωνείται αν υπάρχει η δεν υπάρχει, ας δεχθούμε ως βάση ότι δεν υπάρχει Θεός. Τότε τι υπάρχει; Τι γίνεται; Οι νόμοι που υπακούουν όλα τα αντικείμενα άψυχα - και μη ποιος τους ορίζει? Ο χρόνος τι είναι; μια απλή μεταβολή του χώρου; Όλα είναι απλώς ενέργεια; Απο που πηγάζει όλη αυτή η ενέργεια;
Το θεμα εχει τιτλο "Που ηταν ο θεος". Εμείς που είμασταν; Όλοι καθόμαστε και αναλύουμε-γράφουμε και ξανά αναλύουμε-γράφουμε...για θεματα που διαφωνουν οι ανθρωποι εξ αρχης. Πάντα θα υπάρχουν υποστιρικτές και των δύο στρατοπέδων. Εγώ είμαι με αυτούς που πιστεύουν, σε συνδιασμό πάντα με όσο το δυνατόν καλύτερη κριση.
Θεωρεία με πράξη μεγάλη διαφορά ε!

Δράση - Αντίδραση
Περιμένω τις αντιδράσεις σας.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 16:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]
MERCURI με μπέρδεψες λίγο. Δεν αναφέρθηκες απλά στο οτι κάποιοι ιερείς αξίζουν το όνομα αυτό και κάποιοι όχι (που το πιστεύω) αλλά αναφέρθηκες στο οτι γιατί να ονομάζονται εκπρόσωποι του Θεού ή όργανα ή οτιδήποτε τέλος πάντων. Και σε αυτό εγώ εστίασα. Εκεί είναι το θέμα στο οποίο απάντησα. Και δε μου απάντησες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 01:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

quote:

Ένα πράγμα είπε ο Zoiros: υποτίθεται ότι υπάρχει ένας Θεός που
είναι ΚΑΙ παντοδύναμος, ΚΑΙ πανάγαθος, ΚΑΙ πανταχού παρών. Μπορείτε
να μου εξηγήσετε πώς του διέφυγε αυτό το ατυχές συμβάν; Τι
πανταχού παρών είναι αν δεν το είδε; Τι πανάγαθος και παντοδύναμος
αν δεν το εμπόδισε; Ελεύθερη βούλησηηηη; Άσκησε την ελεύθερη βούλησή
του το κοριτσάκι; Φταίει ο άνθρωπος; Ωραία φταίει, αλλά ο άλλος
είναι παντοδύναμος, παντοδύναμος=έχει τη δύναμη να εμποδίσει
ΟΠΟΙΟΝ έφταιγε. Με λίγα λόγια ο Zoiros επισήμανε ότι αν
δεχθούμε ότι υπάρχει Θεός που είναι έτσι κι έτσι, τότε τα γεγονότα
στο Μπεσλάν (και χιλιάδες άλλα παραδείγματα) μας οδηγούν σε
ένα σωρό λογικές αντιφάσεις.


Φίλε junk95 ο ZOIROS έκανε την αναφορά στο πρόσφατο φοβερό γεγονός του στραγγαλισμού και βιασμού της μικρής Νατάσας διατυπώνοντας το αιώνιο ερώτημα "Που ήταν ο Θεός".

Ξέρεις πολύ καλά ότι το συγκεκριμένο γεγονός δεν αποτελεί την μοναδική,δεν αποτελεί την πρώτη, ούτε δυστυχώς την τελευταία εκδήλωση ανθρώπινης κτηνωδίας.Ξέρεις πολύ καλά ότι η ιστορία του ανθρώπινου είδους είναι μια ιστορία βουτηγμένη στα δάκρυα και στο αίμα.Ξέρεις πολύ καλά ότι η αδικία,η καταπίεση ανθρώπου από άνθρωπο,η βαναυσότητα,η βία και οι θηριωδίες δεν είναι η εξαίρεση.Είναι ο κανόνας.

"Η βία είναι η μαμή της ιστορίας" όπως πολύ σωστά είπε και ο Μαρξ.

Υπάρχουν εκατομύρια περιπτώσεις ανάλογες με αυτής της μικρής Νατάσας.Το θηρίο στον άνθρωπο δεν γεννήθηκε όταν εφευρέθηκε η τηλεόραση φίλε μου.

Βάση λοιπόν αυτού του γεγονότος και σύμφωνα με τη λογική μετατρέπω την ερώτηση:

" Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς του διέφυγε αυτό το ατυχές συμβάν; Τι πανταχού παρών είναι αν δεν το είδε;Τι πανάγαθος και παντοδύναμος
αν δεν το εμπόδισε;"

σε:

"Γιατί ο Θεός καθόλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας δεν έχει επέμβει ποτέ για να αποκαταστήσει τις ατελείωτες αδικίες?Γιατί δεν επεμβαίνει για να εξαλείψει τη βία και τους πολέμους?Γιατί δεν δίνει ένα τέρμα στη φτώχεια, στους λιμούς και την πείνα απο τις οποίες εκατομύρια παιδιά σαν την μικρή Νατάσα αργοπεθαίνουν?Γιατί δεν θεραπεύει τον καρκίνο και το έιτζ απο τα οποία χιλιάδες συνάνθρωποι μας σιγοσβήνουν υποφέροντας?"

Υπάρχει κανένα λογικό επιχείρημα να με πείσει ότι ο Θεός θα πρέπει να παρεμβαίνει μόνο στις περιπτώσεις εκείνες που γίνονται γνωστές μέσα από τα μαζικά μέσα ενημέρωσης?Μήπως θα πρέπει να επεμβαίνει μόνο σε εκείνες τις περιπτώσεις που προκαλούν "ανατριχίλες φρίκης στο μέσο τηλεθεατή"?

Επειδή σας θεωρώ σοβαρά άτομα θα προλάβω την απάντηση σας.Αυτό που θέλετε λοιπόν είναι ένα Θεό ο οποίος θα επεμβαίνει σε κάθε περίπτωση "κακίας",ένα Θεό που να σταματάει τους πολέμους,να προσφέρει φαγητό,να θεραπεύει ασθένειες,να αποκαθιστά τις αδικίες κλπ

Θα απευθυνθώ τώρα στο φίλο ZOIRO o οποίος έχει αγανακτήσει με την απάθεια του "θεού των εβραιοχριστιανών" και θα τον ρωτήσω αν αυτό είναι που θα επιθυμούσε.

Θα του ζητούσα να σκεφτεί ότι αν ο Θεός ήθελε να μην υπάρχουν όλα αυτά τα "κακά" σαν "εν δυνάμει" δυνατότητες ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.Δεν θα ήταν πιο συνεπές αυτό και σύμφωνο προς τη "λογική" που ευαγγελίζεσθε, απο το να κάτσει να τα διορθώνει ένα-ένα?

Θα του ζητούσα να σκεφτεί πάνω στην πιθανότητα αυτός ο τόπος που ζούμε,η γη,να είναι τόπος δοκιμασίας και όχι παράδεισος.Θα του ζητούσα να σκεφτεί την πιθανότητα ότι η μικρή Νατάσα είναι κάπου πολύ καλύτερα απο εδώ, και ότι ο δολοφόνος της ήταν "νεκρός" πολύ πριν πεθάνει.Η ίδια η ύπαρξη αυτών των ανθρώπων φίλε μου είναι και η τιμωρία τους.Δεν χρειάζεται άλλη κόλαση.Προσπάθησε να το καταλάβεις αυτό.

Αλλά δεν θα σκεφτείς τίποτα απο αυτά φίλε μου.Γιατί έχεις ήδη έτοιμη την απάντηση.Εγώ πιστεύω σε παραμύθια της φαντασίας και συ ξέρεις την αλήθεια της λογικής.


Φίλε MC είμαστε σε άλλο "μήκος κύματος".Δεν πρόκειτε να συνεννοηθούμε ούτε σε 100 χρόνια.Ας μη το κουράσουμε άλλο.Ευχαριστώ για την κατανόηση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 13:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Φίλε MC είμαστε σε άλλο "μήκος κύματος".Δεν πρόκειτε να συνεννοηθούμε ούτε σε 100 χρόνια.Ας μη το κουράσουμε άλλο.Ευχαριστώ για την κατανόηση.


Φίλε MERCURY με πληγώνεις και είμαι και ευαίσθητη κοπέλα... σε όσα έγραψες σαν απάντηση στον junk95 συμφωνώ απόλυτα επομένως ίσως να μην είμαστε τελικά σε άλλο μήκος κύματος.. Το οτι δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ούτε σε 100 χρόνια το εξέλαβα λίγο προσβλητικό. Εκανα μια ερώτηση για την οποία πήρα απάντηση έξω από αυτό που ρώτησα ίσως γιατί δεν ήμουνα σαφής (γράφω από τη δουλειά και καταλαβαίνεις ...) Η ερώτησή μου προς εσένα δεν ήταν γύρω από το άν κάποιοι ιερείς θυμίζουν μεσαίωνα ή τέλος πάντων φέρουν άξια τον "τίτλο τους". Η ερώτηση ήταν άν παρόλα αυτά, τα ΟΣΑ, τους αναγνωρίζεις ως εκπροσώπους του Θεού! Γιατί παρόλα αυτά είναι! Δεν ξέρω λοιπόν πώς έβγαλες το συμπέρασμα οτι δε συνενοούμαστε, ίσως να μην έχεις κάποια απάντηση να μου δώσεις? Ισως να βαριέσαι να ασχοληθείς για να καταλάβεις την διευκρινιστική ερώτηση που σου έκανα...? (δεν επιτίθομαι by the way).. Οπως επιθυμείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 13:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΤΡΕΜΕ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΕΝΩ ΘΕΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ...

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΗ-ΖΩΩΔΗ ΦΥΣΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΠΑ, ΕΙΝΑΙ "Ο ΚΑΝΕΝΑΣ",ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ Η "ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ",Η ΣΟΦΙΑ,Η ΕΥΦΥΙΑ,Η ΕΞΥΠΝΑΔΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ "ΚΑΝΕΝΑΣ" ΝΑ ΓΙΝΕΙ "Ο ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ" ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ..


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΕΥΟΝD, ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΤΟ ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΑΝ "ΘΕΟ" ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟ, ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΩΣΗΣ!

ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΙ ΜΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΙΚΙΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΘΕΟ! ΑΛΙΜΟΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ, ΑΠΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ!

ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΑΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ, ΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΩΣ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 13:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Έτσι κιαλιώς όπως είπε ο beyond
“ΟΣΟ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ...”

Με προσευχές και πίστη φίλοι μου δεν αλλάζει τίποτα ούτε παίρνει χρώμα η ζωή μας, απλά ζούμε σε αυταπάτες.


Σχετικά με την πρώτη άποψη, ίσως να'χεις δίκιο που συμφωνείς. Μερικοί άνθρωποι ζητάνε θαύμα από τον Θεό γιατί έχουν όγκο στο κεφάλι, μετά από χρόνια όμως η επιστήμη θα έχει βρεί την γιατρειά. Επομένως η ανάγκη του ανθρώπου για τον Θεό περιορίζεται. Δεκτό. Μέχρι να βρεθεί όμως από εμάς αυτή η γιατρειά, ποιός θα ενεργήσει σαν φάρμακο για να τους σώσει? Αυτός στον οποίο απευθύνονται οι προσευχές.
Μέχρι να φτάσει η στιγμή να περιοριστεί η ανάγκη μας για τον Θεό, ποιός θα μας στηρίξει? Αυτός! Σαν τα παιδάκια. Ενα παιδί, ένα μωρό, μεγαλώνει με σκοπό να φτάσουν στην ηλικία και στην δυνατότητα να μην έχουν ανάγκη τους γονείς τους. Αυτό δεν αναιρεί το ότι οι γονείς τους τους βοηθήσανε μέχρι να φτάσουν σε αυτό το σημείο, ούτε αναιρεί το οτι δεν υπήρξαν. Βλέπεις έναν ενήλικα "φτασμένο", που ζεί ανεξάρτητα, πίσω όμως από αυτόν υπήρξαν κάποιοι γονείς που τον έφτασαν σε αυτό το σημείο και είναι οι αφανείς ήρωες.
Μέχρι λοιπόν να βρεθούνε φάρμακα κτλ. για οποιοδήποτε θέμα ΣΟΒΑΡΟ, δόξα το Θεό που έχουμε τους Αγίους και μας βοηθάνε.

Σχετικά με την δεύτερη άποψη, νομίζω οτι βιάζεσαι λιγάκι να βγάλεις συμπεράσματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 01:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Από τη στιγμή που ο ZOIROS έθεσε το θέμα ένα πράγμα ήταν σαφές. Πως ο ίδιος δεν πιστεύει στο "Θεό των εβραιοχριστιανών". Παρεπιπτόντως, ούτε οι εβραίοι ούτε οι χριστιανοί αγαπούν πολύ να τους βάζουμε στο ίδιο σακούλι κι αυτό είναι γνωστό. Άρα εξαρχής η ερώτηση είχε κάτι το προσβλητικό και για τις δυο κατηγορίες ανθρώπων. Εξάλλου, θεωρούνται ανόητοι (τουλάχιστον) αφού δεν βλέπουν τις "αντιφάσεις" που βλέπει ξεκάθαρα ο ίδιος.

Αν είναι να μιλήσουμε για τον Θεό των χριστιανών με σκοπό να τον βγάλουμε ψεύτικο καλό είναι να ξέρουμε τι (υποτίθεται πως) είναι και τι δεν είναι. Η ανθρώπινη ψυχολογία ζητά έναν Θεό που να προστρέχει σε κάθε πόνο και αναποδιά του με τρόπο άμεσο, δραστικό και εντυπωσιακό. Έναν Θεό που "επεμβαίνει δυναμικά και επιλεκτικά" (μπράβο Beyond!).

Όμως αυτό δεν είναι κάτι που έχει τάξει ο Θεός των χριστιανών στους πιστούς του. Θεωρείται πως ενίοτε επεμβαίνει, όταν αυτός κρίνει και όπως αυτός κρίνει, με κριτήρια και "βουλές" ΑΓΝΩΣΤΕΣ σε μας. ΔΕΝ υποστηρίζει ο Χριστιανισμός πως ο Θεός παρεμβαίνει σε ό,τι κάνουμε ή μας συμβαίνει με σκοπό να μην βιώνουμε τον πόνο, τη θλίψη ή την καταστροφή. Τα παραδείγματα είτε από την Βίβλο είτε από τις Πατερικές διδασκαλίες είναι άφθονα και πολύ επεξηγηματικά.

Συνεπώς, αν είσαι χριστιανός που γνωρίζει τα της θρησκείας του δεν εκπλήσεσαι που ο Θεός δεν έσωσε τη μικρή Νατάσα, δεν αισθάνεσαι πως πρόδωσε τη σχέση σας. Εμπιστεύεσαι το αγαθό του θέλημα κι ας μην είσαι σε θέση να το γνωρίσεις. Θλίβεσαι για το συμβάν, μπορεί να σκεφτείς τις δικές σου ευθύνες για τέτοια γεγονότα αλλά δεν νιώθεις οτι σου είπαν ψέμματα.

Μπορεί να είσαι ξώφαλτσα χριστιανός, να μην έψαξες ποτέ το τι υποτίθεται πως πρεσβεύει η θρησκεία σου και ένα τέτοιο γεγονός (ειδικά αν συμβεί "κοντά" σου) να διαψεύδει τις ΕΛΠΙΔΕΣ σου για ένα Θεό που θα σου λύνει όλα τα προβλήματα. Τότε ίσως έρχεται η στιγμή ξανασκεφτείς τα θρησκευτικά σου πιστεύω.

Αν δεν είσαι χριστιανός, όπως ο ZOIROS, είτε δεν σε ενδιαφέρουν οι χριστιανικές πεποιθήσεις είτε μαθαίνεις ποιές ΟΝΤΩΣ είναι αυτές πριν αρχίσεις τους μύδρους. Αν θεωρείς τον χριστιανισμό εχθρό σου τότε ΜΑΘΕ τον εχθρό σου έτσι ώστε να αποκτήσεις ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα.

Μπορεί το θέμα να τέθηκε εν βρασμώ ψυχής. Πάνω στην οργή ή το θυμό λέμε πολλά. Το ερώτημα, όπως το έθεσε ο ZOIROS, το βρίσκω άτοπο και χωρίς καμία σοβαρότητα. Αν είσαι άθεος μαγκιά σου. Αν μπλέκεσαι με την πίστη των άλλων, καλό είναι να μην το κάνεις απληροφόρητα, προσβλητικά και παιδιάστικα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 04:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΖΟΙΡΟΣ? ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΩΝ.

ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΦΑΓΙΑΖΟΤΑΝ Η ΦΥΛΗ ΤΩΝ ΙΝΔΙΑΝΩΝ, ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ ΠΟΥΛΙΟΤΑΝ ΚΑΙ "ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΖΟΤΑΝ" ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΚΛΑΒΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ?

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ. ΕΔΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ" ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ.

ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΪΚΗ ΟΣΟ ΤΟΥ ΛΗΣΤΗ ΕΞ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΕΝΟΣ ΔΑΣΟΥΣ, ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΜΜΥΡΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΡΩΣΙΑΣ. ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΑ ΜΙΖΕΡΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΕΓΩ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?"

-"ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑ ΘΕΟΣ ΕΙΜΑΙ?"

ΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΘΗΡΙΩΔΗΣ. ΤΙ ΘΑ ΠΡΩΤΟΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕΣ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ? ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΣΩΖΕΣ? ΘΑ ΕΣΩΖΕΣ Ή ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ "ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ" ΚΑΙ ΘΑΒΑΖΕΣ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.

ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ 100 ΑΤΟΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΦΥΛΟΥ
ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ?
ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ?
ΘΑ ΓΕΝΝΙΟΤΑΝ ΑΛΛΟΙ.
ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ?
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ.
ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΚΟΣΜΟ?
ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο "ΘΕΙΟΣ" ΓΚΑΝΤΙ "ΑΥΤΗ Η ΓΗ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΡΕΨΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ".

ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΕΝΟΣ ΜΟΧΘΗΡΟΥ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΑΣ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ "ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ".
ΔΕΝ ΩΦΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ "ΕΤΣΙ ΕΙΣΑΙ Ε? Ε ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΡΙΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΑΘΕΟΣ".


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 08:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ,MC ΕΙΠΕΣ :"ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΕΥΟΝD, ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΤΟ ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΑΝ "ΘΕΟ" ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟ"

ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΩΡΑ,ΤΟΤΕ ΕΝΑ ΙΣΧΥΡΟ ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ,ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ,ΚΑΙ ΑΝΙΣΧΥΡΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ-ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ,ΤΟ ΑΙDS,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΑ ΑΠΟΤΑΝΘΕΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ..ΟΤΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ π.χ ΤΟΤΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ,GRETEL ,ΕΙΠΕΣ "..ΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΘΗΡΙΩΔΗΣ."

ΜΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ "ΕΦΤΑΣΕ" ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΘΗΡΙΩΔΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΙΛΙΑ ΜΥΡΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ..ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ,ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΩΔΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΖΗΣΕΙ...ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ...
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΕΣ 2 ΛΥΣΕΙΣ ,Η ΘΑ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ Η ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΣΟΥ...

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ..Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΛΙΤ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ π.χ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΦΑΓΕΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ (ΣΑΝ ΕΛΙΤ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 11:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis
Κάθομαι και παρακολουθώ με προσοχή όλον τον διάλογο που γίνεται, για το "πού είναι ο Θεός" σε όλα αυτά που συμβαίνουν...

Θεολογικά (για να μην πω καλύτερα Χριστιανικά και Ορθόδοξα), η "δικαιοσύνη" του Θεού, είναι απρόσιτη και ακατανόηση μπροστά στην μικρότητα του ανθρώπου...

Επιτρέψτε μου να σας αναφέρω μια ιστορία που είχα διαβάσει σε ένα γεροντικό:

Ήταν ένας μοναχός, που είχε ακριβώς αυτόν τον λογισμό: Που είναι η δικαιοσύνη του Θεού, όταν οι άνθρωποι σκοτώνουν, κλέβουν κλπ κλπ κλπ.

Έκανε επί μέρες προσευχή, μέχρι να πάρει απάντηση. Και τότε ήρθε ένας άγγελος και τον μετέφερε σε μια περιοχή, σε ένα πέρασμα, όπου υπήρχε μια πηγή.

Και ο άγγελος τον έβαλε (τον μοναχό) μέσα σε μια κουφάλα ενός δέντρου και του είπε, ό,τι και να δει, να μην μιλήσει και να μην κάνει τίποτε, παρά μόνο να βλέπει.

Και είδε έναν άνθρωπο να περνάει με το άλογό του, και έκατσε στην πηγή να ξεκουραστεί και έπεσε και κοιμήθηκε.

Σε λίγο πέρασε κάποιος και τον είδε να κοιμάται. Τον πλησίασε και του έκλεψε ένα πουγγί με χρυσά φλουριά και έφυγε.

Κάποια στιγμή, πέρασε ένας ακόμη. Τότε ο ταξιδιώτης ξύπνησε και βλέποντας να του λείπει το πουγγί με τα φλουριά, θεώρησε ότι του τα έκλεψε ο δεύτερος περαστικός, του επιτέθηκε και τον σκότωσε. Και τότε έφυγε τρέχοντας με το άλογο.

Βγήκε ο μοναχός από το δέντρο και ρώτησε τον άγγελο, «πού είναι η δικαιοσύνη λοιπόν του Θεού; Άλλος έκλεψε και άλλος πέθανε! Και ο φονιάς, ταξιδεύει πλέον ελεύθερος.»

Και του είπε ο άγγελος:

«Ο ταξιδιώτης, ήταν ένας μεγαλοτσιφλικάς, ο οποίος, σε εποχή ανάγκης, είχε αγοράσει ένα χωράφι από τον πρώτο περαστικό, σε εξεφτιλιστική τιμή. Και το πουγγί είχε ακριβώς τα χρήματα τα οποία άξιζε πραγματικά το χωράφι. Έτσι, αποδώθηκε δικαιοσύνη.«

»Ο δεύτερος περαστικός τώρα, ήταν ένας που είχε σκοτώσει πριν καιρό και είχε ξεφύγει, με αποτέλεσμα να τον κυνηγάνε οι τύψεις και έψαχνε να βρει την εξιλέωση. Με τον θάνατό του, επήλθε η εξιλέωση που έψαχνε.

»Ο ταξιδιώτης τώρα, βλέποντας το φονικό που έκανε, συνειδητοποίησε τις αδικίες που έκανε στην ζωή του και έφυγε και έγινε μοναχός, ζητώντας εξιλέωση και συγχώρεση από τον Θεό.»

Δεν σας ζητάω να πιστέψετε την ιστορία αυτή ως αληθινή. Όποιος θέλει να την πιστέψει ας την πιστέψει, όποιος πάλι δεν θέλει, κανένα πρόβλημα.

Αλλά, η δικαιοσύνη του Θεού (για αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχει Θεός), είναι ακατάληπτη στα μάτια και την μικρότητα των ανθρώπων. Αν κάποιος είναι πραγματικά καλοπροαίρετος και θέλει πραγματικά να ζητήσει και να μάθει ποια και πού είναι η δικαιοσύνη του Θεού, δεν θα κάτσει να "κατηγορεί" τον Θεό από δω κι από κει, ως άδικο και ανύπαρκτο. Ας τον ρωτήσει (με πραγματικό καημό καρδιάς) και θα πάρει την απάντηση που ζητάει.

Γιατί το να κατηγούμε, τελικά, είναι το πιο εύκολο απ'όλα...

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 15:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
MC,
quote:

δε νομίζω οτι με τις αμαρτίες μου θα μου έκανε την τιμή να μου "εμφανιστεί" ο ίδιος και έτσι "χρησιμοποιεί" τον μεσολαβητή του, έναν γέροντα που αγαπάω πολύ...και κάθε άγιος γέροντας....

Επιτρεψέ μου να σου πω ότι υποτιμάς την μεγαλοκαρδία του Κυρίου με αυτή την άποψη. Ο Χριστός πέθανε και αναστήθηκε για να δώσει σε ΟΛΟΥΣ τους πιστούς του και τα τρία αξιώματά του: προφητικό(διδασκαλία),βασιλικό, και ΙΕΡΑΤΙΚΟ.(Α' Πετρ. β'5-9)
Δεν υπάρχει πλέον κανένας μεσολαβητής μεταξύ του Χριστιανού και του Θεού. Ο ίδιος ο Χριστιανός είναι ιερέας και μπορεί ελεύθερα να προσέρχεται μπροστά στο Θεό διαμέσου του αίματος του Χριστού.
Το σκίσιμο του παραπετάσματος του ναού είναι χαρακτηριστικό.
Ο μοναδικός αρχιερέας είναι ο Χριστός και έχει αμετάθετη την ιερωσύνη(Εβρ. ζ'24)
Μην έχεις καμία αμφιβολία ότι ο Θεός θα σου κάνει την τιμή να σου εμφανιστεί ο ίδιος τη στιγμή που έχεις καθαριστεί με το αίμα του Χριστού και έχεις γεννηθεί από το πνεύμα του!!
Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για ιερέα(τουλάχιστον με την ιδιότητα του μεσολαβητή) αλλά ίσα ίσα θα μπορούσε να θεωρηθεί και προσβλητικό αφού όπως εξηγεί και ο Απ. Παύλος, ένας είναι ο αρχιερέας πλέον, ο Χριστός, και έχει μεταφέρει την ιερωσύνη του και σε όλους τους πιστούς Του.

Συγγνώμη που έφυγα απο το θέμα της συζήτησης.

Protector,

quote:

Έτσι κιαλιώς όπως είπε ο beyond
“ΟΣΟ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ...”

Δυστυχώς η εμπειρία δε μας επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου. ΟΛΟΙ οι άνθρωποι πεθαίνουν ανεξάρτητα από την πρόοδο στις γνώσεις του ανθρωπου. Όλο το σύμπαν είναι καταδικασμένο σε θερμικό θάνατο σύμφωνα με τις γνώσεις του ανθρώπου.
Οι γνώσεις αυτές πιο πολύ έχουν χρησιμοποιηθεί για το κακό παρά για το καλό. Όσα υλικά αγαθά και ανέσεις και μακροζωία να προσφέρουν οι εφαρμογές αυτής της γνώσης, ο θάνατος είναι εξίσου κοντά με πριν. Ο άνθρωπος ακόμα δεν έχει απαντήσει στο ερώτημα, γιατί ζούμε, παρά την πρόοδο στην γνώση.
Καμία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ευτυχία δεν μπορεί να προσφέρει κάποιο υλικό αγαθό.
Επομένως είναι άτοπο να ισχυρίζεσαι ότι η πρόοδος στην επιστημη μπορεί να αντικαταστήσει με οποιοδήποτε τρόπο την αναζήτηση και την ανάγκη για το Θεό.

Κατά τ'άλλα συμφωνώ με τον Wendigo,

quote:

Αν είναι να μιλήσουμε για τον Θεό των χριστιανών με σκοπό να τον βγάλουμε ψεύτικο καλό είναι να ξέρουμε τι (υποτίθεται πως) είναι και τι δεν είναι. Η ανθρώπινη ψυχολογία ζητά έναν Θεό που να προστρέχει σε κάθε πόνο και αναποδιά του με τρόπο άμεσο, δραστικό και εντυπωσιακό. Έναν Θεό που "επεμβαίνει δυναμικά και επιλεκτικά" (μπράβο Beyond!).

Όμως αυτό δεν είναι κάτι που έχει τάξει ο Θεός των χριστιανών στους πιστούς του. Θεωρείται πως ενίοτε επεμβαίνει, όταν αυτός κρίνει και όπως αυτός κρίνει, με κριτήρια και "βουλές" ΑΓΝΩΣΤΕΣ σε μας. ΔΕΝ υποστηρίζει ο Χριστιανισμός πως ο Θεός παρεμβαίνει σε ό,τι κάνουμε ή μας συμβαίνει με σκοπό να μην βιώνουμε τον πόνο, τη θλίψη ή την καταστροφή. Τα παραδείγματα είτε από την Βίβλο είτε από τις Πατερικές διδασκαλίες είναι άφθονα και πολύ επεξηγηματικά.

Συνεπώς, αν είσαι χριστιανός που γνωρίζει τα της θρησκείας του δεν εκπλήσεσαι που ο Θεός δεν έσωσε τη μικρή Νατάσα, δεν αισθάνεσαι πως πρόδωσε τη σχέση σας. Εμπιστεύεσαι το αγαθό του θέλημα κι ας μην είσαι σε θέση να το γνωρίσεις. Θλίβεσαι για το συμβάν, μπορεί να σκεφτείς τις δικές σου ευθύνες για τέτοια γεγονότα αλλά δεν νιώθεις οτι σου είπαν ψέμματα.

Μπορεί να είσαι ξώφαλτσα χριστιανός, να μην έψαξες ποτέ το τι υποτίθεται πως πρεσβεύει η θρησκεία σου και ένα τέτοιο γεγονός (ειδικά αν συμβεί "κοντά" σου) να διαψεύδει τις ΕΛΠΙΔΕΣ σου για ένα Θεό που θα σου λύνει όλα τα προβλήματα. Τότε ίσως έρχεται η στιγμή ξανασκεφτείς τα θρησκευτικά σου πιστεύω.

Αν δεν είσαι χριστιανός, όπως ο ZOIROS, είτε δεν σε ενδιαφέρουν οι χριστιανικές πεποιθήσεις είτε μαθαίνεις ποιές ΟΝΤΩΣ είναι αυτές πριν αρχίσεις τους μύδρους. Αν θεωρείς τον χριστιανισμό εχθρό σου τότε ΜΑΘΕ τον εχθρό σου έτσι ώστε να αποκτήσεις ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα.

Μπορεί το θέμα να τέθηκε εν βρασμώ ψυχής. Πάνω στην οργή ή το θυμό λέμε πολλά. Το ερώτημα, όπως το έθεσε ο ZOIROS, το βρίσκω άτοπο και χωρίς καμία σοβαρότητα. Αν είσαι άθεος μαγκιά σου. Αν μπλέκεσαι με την πίστη των άλλων, καλό είναι να μην το κάνεις απληροφόρητα, προσβλητικά και παιδιάστικα.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 19:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick
Ακομα και ο ιδιος ο Θεος δεν μας κρινει πριν το τελος της ζωης μας...γιατι να βιαστουμε να κρινουμε εμεις....?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 00:05:04  Εμφάνιση Προφίλ
Φώτης:
«Ο Χριστός πέθανε και αναστήθηκε για να δώσει σε ΟΛΟΥΣ τους πιστούς του και τα τρία αξιώματά του: προφητικό(διδασκαλία),βασιλικό, και ΙΕΡΑΤΙΚΟ.(Α' Πετρ. β'5-9)»

Κατ’αρχάς, για να ακριβολογούμε, δεν «αναστήθηκε» αλλά «ΤΟΝ ΑΝΕΣΤΗΣΕ». Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Συγκεκριμένα: Πράξεις κεφ. 3
10 «ΑΣ ΗΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΝ ΕΙΣ ΠΑΝΤΑΣ ΥΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΟΤΙ ΔΙΑ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΟΥ ΝΑΖΩΡΑΙΟΥ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΣΕΙΣ ΕΣΤΑΥΡΩΣΑΤΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΕΣΤΗΣΕΝ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ . .»

Κανείς «Θεός» δεν έχει ανάγκη από οποιαδήποτε σχεδίαση και εκτέλεση προκειμένου να δώσει το Α ή το Β. Πόσο μάλλον δε να χωρίσει σε «πιστούς Του» και «μη πιστούς Του».

Ο Θεός είναι το αίτιο του εαυτού του. Είναι δύναμη και ενέργεια. ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ενεργεί ΧΩΡΙΣ αρχή και τέλος, με νόηση και αυτογνωσία, ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΟ ΑΙΤΙΟ. Δηλαδή, ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΠΟ. Εάν ο ΘΕΟΣ ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό θα ποθούσε κάτι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης. Άρα, δεν θα ήταν τέλειος και άχρονος.

Άλλο οι ανάγκες των ιερατείων και των επίπλαστων θεουργών τους και άλλο το άγνωστο Θείο. Εξάλλου, ΠΟΥΘΕΝΑ στην Π.Δ. δεν προκύπτει ότι ο Θεός Γιαχβέ δύναται να σταυρωθεί προκειμένου να «σώσει» ή να «δώσει» το Α ή Β αγαθό.

Φώτης:
«Επομένως είναι άτοπο να ισχυρίζεσαι ότι η πρόοδος στην επιστημη μπορεί να αντικαταστήσει με οποιοδήποτε τρόπο την αναζήτηση και την ανάγκη για το Θεό.»

Ακριβώς το αντίθετο είναι όμως η πικρή αλήθεια!

Θεός είναι η αντίληψη της μεταβλητότητας του Κόσμου. Ο θεός ως ουσία είναι αντίληψη. Και αυτή η ουσία έχει νόημα μέσα στο μυαλό μας και όχι έξω από αυτό. Το αίτιο όμως αυτής της αντίληψης είναι η μεταβλητότητα του κόσμου.

Επομένως, αυτός ο οποίος σπουδάζει με επιμέλεια, με επιστημονική, αίθρια και αδογμάτιστη θεώρηση τον Κόσμο είναι ουσιαστικά ένας που προσεγγίζει το Θείο. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, ο Θεός που πρεσβεύουνε τα τρία Αβρααμικά δόγματα δεν επιδέχεται επιστημονικής εξήγησης παρά μονάχα παρεξήγησης.

Δηλαδή μια απομάκρυνση από την αέναη αναζήτηση της αληθινής θεότητας, μέσω μιας δοτής κατάστασης που δεν υπακούει σε άλλη ερμηνεία και αμφισβήτηση παρά τα όσα ως έτοιμο εγχειρίδιο μεταφέρονται.

Με λίγα λόγια πρόκειται για την απαγόρευση ενός ανοιχτού ορίζοντα, βασικό συστατικό ενός ελεύθερα σκεπτόμενου νου, προτάσσοντας έναν ερμητικά κλειστό ορίζοντα που άλλοι τον κοσμούν κάνοντας χρήση του Ιησού ως προφήτη, άλλοι ως ενός αυτόκλητου μύθου και άλλοι ως Θεανθρώπου.

Και ο νοών νοείτω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 00:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Βάση λοιπόν αυτού του γεγονότος και σύμφωνα με τη λογική μετατρέπω την ερώτηση:

" Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς του διέφυγε αυτό το ατυχές συμβάν; Τι πανταχού παρών είναι αν δεν το είδε;Τι πανάγαθος και παντοδύναμος
αν δεν το εμπόδισε;"

σε:

"Γιατί ο Θεός καθόλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας δεν έχει επέμβει ποτέ για να αποκαταστήσει τις ατελείωτες αδικίες?Γιατί δεν επεμβαίνει για να εξαλείψει τη βία και τους πολέμους?Γιατί δεν δίνει ένα τέρμα στη φτώχεια, στους λιμούς και την πείνα απο τις οποίες εκατομύρια παιδιά σαν την μικρή Νατάσα αργοπεθαίνουν?Γιατί δεν θεραπεύει τον καρκίνο και το έιτζ απο τα οποία χιλιάδες συνάνθρωποι μας σιγοσβήνουν υποφέροντας?"


Ναι αλλά της κόβεις κατιτίς. Γιατί για να παραμείνει ισοδύναμη
η ερώτηση πρέπει να προσθέσεις "...ενώ είναι Πανάγαθος, Παντοδύναμος
και Πανταχού Παρών;". Εκεί ήταν το point μου. Προσωπικά δε θέλω
ένα Θεό που να παρεμβαίνει παντού (δε "θέλω" κανένα Θεό) και δεν
ξέρω τι νομίζουν ότι θέλουν όλοι οι άλλοι, αλλά οι τρεις ιδιότητες
που παραλείπεις (και που απλά τυχαίνει να τις αναφέρει ο
χριστιανισμός, ίσως και άλλες θρησκείες) ΛΟΓΙΚΑ επιβάλλουν ο Θεός
να χώνει τη μύτη του παντού. No two ways about it.

Σκέψου τι σημαίνει Πανάγαθος, τι σημαίνει Παντοδύναμος και τι
σημαίνει Πανταχού Παρών και μετά θα διαπιστώσεις ότι μόνο ΕΝΑ
τραγικό γεγονός (δηλαδή ΜΙΑ νίκη του κακού, έστω και για 1ms,
οσοδήποτε μικρή, οπουδήποτε στον κόσμο) είναι λογικά ασυμβίβαστο
με μία υπαρκτή οντότητα που να έχει αυτές τις ιδιότητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 01:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick
Τοσα θαυματα, τοσες ιστοριες, τοσα εχουν ειπωθει...Ειναι στο χερι μας αν θελουμε να τα κανουμε αληθινα ή ψευτικα.
Λενε μερικοι οτι υπαρχουν τοσα δις αστεριων και πλανητων και οτι ειναι αδυνατον ο Θεος να εφτιαξε μονο τον ανθρωπο.Ποιος ομως μας το ειπε αυτο? Που ξερουμε αν δεν εχει δημιουργησει κατι αλλο? Παλι ειναι στο χερι μας να το πιστεψουμε η να το απορριψουμε..

Μυστηριο της γεννησης, πνευμα, εγκεφαλος, αψογη λειτουργια της φυσης, των κυτταρων με την απιστευτη ακριβεια που εχουν, πλανητες, συμπαν..Ολα αυτα ηρθαν απο μονα τους..απο το τιποτα? Και παλι κατι αγνωστο.Ποιος μπορει να πει με σιγουρια το ενα ή το αλλο? Αλλα και παλι ποιος μπορει να δεχτει οτι ολοι αυτοι οι νομοι της φυσικης, του κοσμου που ζουμε, οτι υπηρχαν ανεκαθεν?

Κατι αλλο.Παραδεχομαι το Χριστιανισμο σε κατι: στο οτι διδασκει την απολυτη πιστη σε κατι. Ποιος επιστημονας, θεολογος, φυσικος, ψυχιατρος, αγροτης, επιχειρηματιας και γενικα ανθρωπος δεν δεχεται οτι η πιστη σωζει? Λενε μερικοι οτι οι σταυροφοριες και οι σφαγες ειναι εργα του Χριστιανισμου.Οχι δεν ειναι.Ειναι εργα των ανθρωπων του.Εδω υπαρχει μια ουσιαστικη διαφορα...Αλλο το τι διδασκει μια θρησκεια και ο Θεος της και αλλο το τι κανουν οι "πιστοι" σε αυτην.Τρανο παραδειγμα οι μουσουλμανοι...Ποιος ειπε οτι στο Κορανι λεει να σφαζουμε στο ονομα του Θεου? Απλα μερικοι αλλαζουν τα παντα, προκειμενου να επωφεληθουν προσωπικα. Αυτο ειναι....

Δοκιμασαμε ποτε να προσευχηθουμε?Να ζητησουμε τη ψωτιση απο το Θεο και οχι τα υλικα αγαθα και την ευχαριστηση? Αν το σκεφτειτε, η φωτιση θα τα φερει ολα αυτα....Αν πραγματικα το θελουμε...

Αγαπη...υπαρχει ποιο ωραιο πραγμα? Αν υπηρχε παντου και παντα, θα αντιμετωπιζαμε προβληματα? Αγαπη!! Μονο που το ξεστομιζω, παιρνω δυναμη...

Γιατι να πιστευουμε οτι θελουν να μας ελεγξουν? Δεν λεω, οι ιερεις και γενικα ολοι οι "σχετικοι" δεν ειναι ολοι "αγιοι"...Το θεμα ειναι το τι κανουμε εμεις οι ιδιοι και για μας τους ιδιους και τους συνανθρωπους μας..Οχι να λεμε οτι ολοι ειναι σκαρτοι και να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι...Οχι...Δεν ειναι ετσι! Καποιοι ανθρωποι, πεινασαν, σφαγιαστηκαν και πληρωσαν με το ιδιο τους το αιμα το ονομα Του Θεου...Οπως σφαγιαστηκαν και αθωα παιδακια στο προσφατο μακελειο στη Ρωσια...Και ποιος δεν ειπε οτι ο Θεος δεν νοιαζεται για αυτα..Ειναι σιγουρο οτι πηγαν καπου ΠΟΛΥ καλυτερα απ'οτι εδω..δεν ειναι ομως αυτο η δικαιολογια..Αν Ο Θεος μας (Ο Ων - Αυτος που υπαρχει και ΟΧΙ ο Γιαχβε) μας αφηνει να φτασουμε στο εσχατο σημειο? να μας κανει να καταλαβουμε απο τα λαθη μας? να κανει τον φιλο ZOIRO και τον καθε ZOIRO να αγανακτησει με ολα αυτα που κανουμε στον ιδιο μας τον εαυτο και μετα στους υπολοιπους ανθρωπους?
Το οτι αλλα τοσα αθωα παιδακια και κοσμος πεθαναν δεν ειναι αδικια?ναι ειναι. Ειναι αδικια γιατι προηλθαν ΟΛΑ απο την ιδια πηγη.ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.Αυτος ειναι η αιτια για ολα! Αυτος τα προκαλει.Αυτες ειναι οι συνεπειες των πραξεων του...
Και τι ειρωνεια...αυτος που βομβαρδιζει, αυτος που σφαζει, να το κανει στο ονομα Του Θεου (μα τι βλασφήμεια!!)....
Ναι ξερω, αν μου τυχει εμενα θα λεω τα ιδια? Ναι.τα ιδια.Γιατι δεν θα φταιει ο Θεος για την ακορεστη πεινα μερικων απανθρωπων υπαρξεων, που για το συμφερον τους, καταπιεζουν αλλους και αυτοι με τη σειρα τους κανουν χειροτερα, ετσι ωστε να ικανοποιηθουν , αλλα μονο προσωρινα!

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα ηθελα κι εγω να πω την ταπεινη μου αποψη..Δεν εχω το σκοπο να δημιουργησω φιλονικιες αλλα μονο να πω τα προσωπικα μου πιστευω..Αλλωστε ο καθενας ειναι ελευθερος να ακολουθησει αυτο που πιστευει..(Αλλο ενα γεγονος που εχει παρεξηγηθει για τους Χριστιανους..το οποιο ειναι δημιουργημα και παλι ανθρωπου.Και ας ειναι μεσα απο την ιδια την εκκλησια...)

Σας ευχαριστω που διαβασατε την αποψη μου. :D

Νίκος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 01:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
quote:
Δυστυχώς η εμπειρία δε μας επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου. ΟΛΟΙ οι άνθρωποι πεθαίνουν ανεξάρτητα από την πρόοδο στις γνώσεις του ανθρωπου.

Αυτός ο τρόπος σκέψης, φανερώνει ακόρεστη βουλημία και υπέρμετρο εγωϊσμό. Πράγματα δηλαδή που εμποδίζουν τον τέτοιο άνθρωπο να εναρμονίσει τη ύπαρξη του με την πραγματικότητα. Μια πραγματικότητα που επαληθεύει καθημερινά τον κύκλο "Αρχή-τέλος" για τα πάντα. Θεωρεί κτήμα του την "αρχή" αλλά διαμαρτύρεται για το "τέλος", όπως ακριβώς ένα μωρό που αρνείται να δεκτεί να βλέπει τη μαμά του να περιποιείται το νεογέννητο αδελφάκι του! Πρόκειται βεβαίως για εμβρυϊκής ηλικίας πνευματική τοποθέτηση και κοσμοαντίληψη γι' αυτό και το "Δυστυχώς".
Και είναι ακριβώς εκεί που στηρίζονται πολλά θρησκευτικά κατασκευάσματα. Υπόσχονται αποφυγή εκείνου του "τέλους".

Ας μην το πάρει κάποιος προσωπικά. Σχολιάζω μόνο τον τρόπο σκέψης και τα διάφορα επιχειρήματα. Προσπαθώ να αποκαλύψω το κρυφό νόημα των λέξεων.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 02:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick
Κατι που ξεχασα..κατι σχετικο υπαρχει αυτες τις μερες στη σελιδα του Αγιου Ορους...ελεγξτε το www.agioros.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 02:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick
Κατι που ξεχασα..κατι σχετικο υπαρχει αυτες τις μερες στη σελιδα του Αγιου Ορους...ελεγξτε το www.agioros.com (ekana lathos prin.sorry!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 07:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΙΣΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΑΜΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ..ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΛΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ "ΨΑΞΕΙ" ,ΝΑ¨"ΦΩΤΙΣΤΕΙ" Κ.Λ.Π ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΑΘΟΣ..

ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΛΑΣΘΗ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΘΕΜΕΛΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ...ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΛΛΟΓΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 11:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Φίλε Ελεύθερος,
Είπα:"ΟΛΟΙ οι άνθρωποι πεθαίνουν ανεξάρτητα από την πρόοδο στις γνώσεις του ανθρωπου"

Λες: "Αυτός ο τρόπος σκέψης, φανερώνει ακόρεστη βουλημία και υπέρμετρο εγωϊσμό"

Αν νομίζεις ότι η θέληση για αιώνια ζωή φανερώνει ακόρεστη βουλιμία και εγωισμό, τότε
το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι είσαι ελεύθερος να μην έχεις πρόβλημα με την παύση της ύπαρξής σου.
Όσο και να διακηρρύσεις την ελευθερία, το δεδομένο είναι ότι δεν είσαι πραγματικά ελεύθερος
και αυτό γιατί ο θάνατος βρίσκεται από πάνω σου.
Θα έχεις δει βέβαια άνθρωπο να μπαίνει στο χώμα. Και εσύ μου λες ότι η θέληση και ο πόθος μου
να σταματήσει αυτό το πράγμα είναι "εμβρυικής ηλικίας τοποθέτηση".
Μπορείτε να ικανοποιήστε με τη μετριότητα, εγώ θέλω τελειότητα και αιώνια ζωή! Κατηγορήστε με λοιπόν
επειδή θέλω να ζήσω πραγματικά.

Schwabe,

quote:

Κανείς «Θεός» δεν έχει ανάγκη από οποιαδήποτε σχεδίαση και εκτέλεση προκειμένου να δώσει το Α ή το Β. Πόσο μάλλον δε να χωρίσει
σε «πιστούς Του» και «μη πιστούς Του».

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη από τίποτα. Μπορεί όμως να διαλέξει έναν τρόπο για να κάνει κάτι, όχι από ανάγκη αλλά γιατί θέλει.

quote:

Ο Θεός είναι το αίτιο του εαυτού του. Είναι δύναμη και ενέργεια. ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΡΑ,
ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ενεργεί ΧΩΡΙΣ αρχή και τέλος, με νόηση και αυτογνωσία,
ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΟ ΑΙΤΙΟ. Δηλαδή, ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΠΟ.


Δρα με νόηση και αυτογνωσία χωρίς τελικό αίτιο και σκοπό... Μάλιστα. Και νομίζεις ότι αυτό είναι λογικό
και το γράφεις συνέχεια; Νόηση σημαίνει δράση με σκοπό και συνείδηση της δράσης και γνωση του σκοπού. Χωρίς γνώση του σκοπού
τότε μιλάμε για μηχανήματα που απλά λειτουργούν χωρίς να ξέρουν καν ότι το κάνουν πόσο μάλλον να έχουν
και σκοπό.

quote:

Εάν ο ΘΕΟΣ ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό θα
ποθούσε κάτι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο.
Αλλά αυτό ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης. Άρα, δεν θα ήταν τέλειος και άχρονος.

Ποθεί κάτι το οποίο στερείται. Αυτό το κάνει επειδή σέβεται την ελευθερία του ανθρωπου. Εγώ δε βλέπω ατέλεια σε αυτό αλλά σεβασμό στην ελευθερία.
Ποιοί είναι οι "αναλλοίωτοι νόμοι της θείας νόησης;" και που τους βρήκες; Μήπως τους δέχεσαι δογματικά;

quote:

Επομένως, αυτός ο οποίος σπουδάζει με επιμέλεια, με επιστημονική, αίθρια και αδογμάτιστη θεώρηση τον Κόσμο είναι ουσιαστικά ένας που προσεγγίζει το Θείο

Επιστημονική και αδογμάτιστη θεώρηση... Η επιστήμη όμως βασίζεται σε δόγματα.
Γράφοντας τον Κόσμο φαντάζομαι ότι εννοείς το σύμπαν που όλοι ξέρουμε ε; Πιστεύεις δηλαδή ότι σπουδάζοντας τον κόσμο προσεγγίζουμε το Θείο; Δηλαδή ότι με την επιστήμη προσεγγίζουμε το Θείο;

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 12:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Πιστεύεις δηλαδή ότι σπουδάζοντας τον κόσμο προσεγγίζουμε το Θείο; Δηλαδή ότι με την επιστήμη προσεγγίζουμε το Θείο;"

ΦΩΤΙΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΝ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΛΙΓΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΒΑΜΠΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

ΕΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΕΘΕΣΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ,ΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΟΝΤΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ..ΑΣ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΖΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ..ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙΣ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΜΙΑ ΦΕΡΡΑΡΙ ,ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΦΟΡΑ,ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ,ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ ΤΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΑΞΙ?

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΧΟΡΔΩΝ ,ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 12:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector
Ο μοναδικός θεός είναι η ενέργεια που μας δημιουργεί και μας κρατάει ζωντανους. Τώρα για τους θεούς σας έτσι όπως πιστέυετε οτι υπάρχουν και σας βοηθάνε, προτιμώ να θεοποιώ ανθρώπους που έχουν βοηθήσει πραγματικά στην εξέλιξη της ανθρωπότητας παρά ανύπαρκτα πράγματα που δεν έχουν κάνει τίποτα ποτε. Αν υπήρχε θεός όπως τον θεωρείτε εσείς δεν θα είχε την ανάγκη να το διαδίδει οτι υπάρχει μέσω διαφόρων ανθρώπων. Δεν θα είμασταν έτσι. Καλύτερα να αναζητήσουμε σε άλλες κατευθύνσεις τον λόγο της ύπαρξης μας. Πιστεύουμε ακόμα σε πράγματα που πιστεύανε πριν 2000 χρόνια, έλεος τι έχει κάνει αυτός ο θεός για εσάς και τον υποστηρίζετε με τόσο πάθος? Επειδή σας τον περάσανε με το ζόρι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 13:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΟ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ
ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΗΝ ΕΚΔΗΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ, ΘΑ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ....



Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy