ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πού ήταν ο Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 13:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Αυτή η φράση (περί της ελευθερίας της βούλησης) ομολογώ ότι είναι ότι πιό έξυπνο σκέφτηκε κάποιος για να την χώσει μέσα στα Ιερά Κείμενα.

Η επόμενη είναι ότι "το σχέδιο του Θεού είναι άγνωστο και ακατάληπτο σε μας".

Ετσι γλυτώνουμε με τα πολλά ερωτήματα των πιστών, των δούλων του Κυρίου..."

ΕΓΡΑΨΕΣ OSTRIA ...TO ΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mits
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 15:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mits
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΣΩΣ Κ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ!
ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΕ ΘΕΟΥΣ Κ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΑΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ Κ ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΠΕΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΞΑΝΑ Κ ΞΑΝΑ!ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ Κ ΟΣΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΦΡΑΝΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ<ΒΛΕΠΕ ΙΕΡΕΙΣ> ΚΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΔΙΚΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΑΘΕΙΑ.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΤΑΙΧΤΗΣ ΣΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΕΚΤΟΣ Κ ΑΝ ΣΑΝ ΚΑΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΔΕΞΙΑ ΟΙ ΚΑΛΟΙ,ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΙ ΚΑΚΟΙ!!ΑΝ ΤΟΝ ΒΡΗΤΕ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕ ΤΟΝ Κ ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣ ΔΕ ΘΑ ΦΤΑΙΟΙ ΓΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΙ ΟΣΟ Σ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΝΑΤΑΣΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗ ΝΥΦΗ!!!
ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 22:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Ostria εισαι σωστοτατη

οπως λες η φραση περι ελευθερης βουλησης ειναι πανεξυπνη
σου λεει ο θεος της καθε θρησκειας
<<δεν χρειαζετε να πηστεψεις σε μενα αλλα ετσι και δεν με δεχτεις
την ωρα της κρισης θα υποφερεις για το λαθος της επιλογης σου
δεν θα φταιω εγω αλλα εσυ που δεν με πιστεψες>>

οπως και το σχεδιο του θεου ειναι αγνωστο γιατι ετσι συμφερει να ειναι
σκοτωσαν το κοριτσακι; αγνωστες οι βουλες του κυριου
σωθηκε το κοριτσακι; ο θεος εκανε παλι το θαυμα του

μετα εχουμε και την γνωστη ερωτηση <<τι εκανε ο δικο σου θεος;η θεοι;>>
αυτο μου κανει κατι σαν <<ενταξει κυριε προεδρε τον σκοτωσα αλλα ο πρωτος ειμαι η ο τελευταιος που σκοτωνει καποιον >>
ατρανταχτο επυχειρημα για να γλητωσεις απο την οποια κατηγορια σε βαρενει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 09:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
MC η ελευθερία της βούλησης προϋποθέτει ελευθερία επιλογών χωρίς προκαθορισμένο αποτέλεσμα (επιβράβευση ή τιμωρία), που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελευθερία βούλησης όταν ο άλλος σου λέει "Και βέβαια είσαι ελεύθερος να με υπακούσεις ή όχι. Αλλά αν δεν με υπακούσεις, θα αντιμετωπίσεις για το υπόλοιπο της ύπαρξης σου τα καζάνια στην κόλαση."

Ωραία ελευθερία βούλησης, ωραία αυτοδιάθεση ε;! Είναι σαν να σου λέει ο δάσκαλος, είσαι ελεύθερος αν θες να γράψεις στο διαγώνισμα ή όχι. Αν όμως δεν γράψεις θα μείνεις στην ίδια τάξη!

Εξ άλλου, αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι η υποκρισία. Επειδή δεν παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του ανθρώπου και η συμπεριφορά του, όσο η υπακοή του στους τύπους. Και μην βιαστείς να πεις ότι γι αυτό φταίει η εκκλησία και όχι ο Θεός. Ας τους έβαζε ο Θεός στην θέση τους. Πώς δέχεται να έχει τέτοιους εκπρόσωπους πάνω στην γη, αν έχουν παραποιήσει τόσο πολύ το θέλημά Του;!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 11:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Χαιρετω όλους,
quote:

Πώς δέχεται να έχει τέτοιους εκπρόσωπους πάνω στην γη, αν έχουν παραποιήσει τόσο πολύ το θέλημά Του;!

Ο Θεός δεν κάνει διακρίσεις στους εκπροσώπους του. Εκπρόσωποί του είναι όλοι οι άνθρωποι που έχουν γεννηθεί από το πνεύμα του και πλέον ζουν σύμφωνα με τη διδασκαλία του. Οι "εκπρόσωποι" που βλέπουμε σήμερα δεν υπήρχαν στη χριστιανική πίστη και λατρεία μέχρι και τον 2ο περίπου αιώνα μ.Χ. Είναι αποτέλεσμα πολιτικών συμφερόντων, εκοσμίκευσης, με δυο λόγια εκτροχιασμού από την υγιαίνουσα διδασκαλία του ευαγγελίου.(Αν είναι δυνατόν εκπρόσωπος του Χριστού και να αποκαλείται: Μακαριώτατος, Οσιολογιότατος και να φέρει στο κεφάλι του και κάμποσα κιλά χρυσάφι!)
Αν διαβάσεις καλά την καινή διαθήκη δεν πρόκειται να βρεις πουθενά την τήρηση τύπων ως μέσω σωτηρίας. Η μέθοδος είναι ειλικρινής μεταστροφή, ευθεία καρδιά... Καμία σχέση με τύπους.

Στο θέμα της ελευθερίας. Νομίζω ότι ως ανθρωπινο ον έχεις εκ κατασκευής κάποιους περιορισμούς αλλά και μια στενότητα επιλογών. Για παράδειγμα μπορεί κάποιος κάλλιστα να κατηγορεί το Θεό επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να μην πεθάνει. Ή μπορεί να θεωρεί παραβίαση της ελευθερίας του το ότι πρέπει οπωσδήποτε να πέσει εαν αφεθεί στο κενό, και δε μπορεί να κάνει διαφορετικά.
Έτσι νομίζω ότι ο Θεός μας έχει δώσει δυο επιλογές: ή θα υπακούς στον εαυτό σου, ή θα υπακούς σε μένα. Η υπακοή στον εαυτό μου μπορεί να σημαίνει πάρα πολλά κακά για μένα και για τους άλλους(κρίνοντας από τον εγωιστή εαυτό μου), αλλά η υπακοή στο Θεό σημαίνει: αγάπη,χαρά,ειρήνη, αγαθοσύνη και όλες οι άλλες ύψιστες ηθικές αξίες.(υπομονή, ταπεινοφροσύνη...). Η επιλογή για μένα είναι υπακοή στο Θεό.

Από τη δουλεία στον εαυτό μου και τα παθη μου προτιμώ την υπακοή στο Θεό, που με απαλλάσει από αυτά και με κάνει δωρεάν ΊΣΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ μέσω της θυσίας του Χριστού.
Όσο ένας άνθρωπος δεν παραδέχεται τις αδυναμίες του αυτές, που ουσιαστικά τον κρατάνε υπόδουλο στον εαυτό του, τότε όλα αυτά του φαίνονται παντελώς περιττά ή και γελοία. Κάποιος όμως που ζητά να ζήσει τέλεια και πραγματικά ελεύθερος τότε δε γίνεται να μην αντιλαμβάνεται τον περιορισμό της ελευθερίας του τον οποίο υφίσταται και να μη θέλει να απαλλάχτεί απο αυτά.

ΖΟΙROS,

quote:

Πού βρισκόταν αυτός όταν αυτή η ανήκουστη πράξη συνέβαινε;

Ότι και να πουμε για τους ανθρώπους που έκαναν αυτή την πράξη είναι λίγο. Ούτε υπάρχει περίπτωση να καταλάβω ποτέ τη μάνα αυτή ή να την παρηγορήσω. Ξέρω όμως κάποιον που μπορεί. Αυτός είναι που ενώ έφτιαξε όλους τους ανθρώπους δεν αντιστάθηκε στο να τον μαστιγώσουν, φτύσουν, κοροϊδέψουν, καρφώσουν πάνω σε ένα ξύλο και αφήσουν εκεί επί 6 ώρες να πεθάνει από τον πόνο, τη δίψα.
Ευτυχώς που το έλεός του προηγείται της δικαιοσύνης του. Αλλά η δικαιοσύνη του θα έρθει και τότε αλλοίμονο σε εκείνους!
Εκείνος βίωσε πραγματικά την αδικία(ο ποιήσας τον ουρανό και τη γη!) και γι'αυτό θα έχει κάθε δικαίωμα να κρίνει αυτούς τους ανθρώπους.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Αν κάποιοι αποφάσισαν να ανακηρύξουν εαυτούς εκπροσώπους του Θεού

είναι δικό τους πρόβλημα,και πρόβλημα αυτών που τους πιστεύουν.


Αν κάποιοι νομίζουν ότι είναι ικανοί να δικάσουν και να καταδικάσουν

το Θεό κατηγορώντας τον για τις θηριωδίες του είδους μας, είναι

επίσης δικό τους ζήτημα.

Απλά οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
Θεωρρω οτι ο τιτλος του θεματος οδηγει τον αναγνωστη να ψηλαφισει τον Θεο, περιοριζοντας αυτην την ψαυση μεσα στην εννοια του χωρου(Που ηταν ο θεος;).Μεσα σε τουτη την διαδικασια κρινων και κρινομενος εχουν ασαφη, την καθε φορα, ορια,οπως επιτασσει το ευμεταβλητο της θεασης.Ισως εαν το ζητουμενο ηταν η Δικαιοσυνη ως απολυτη-στατικη αλλα και ως ενεργουμενη εννοια ,αν θελετε ως ιδιοτητα του Θεου , τοτε θα υπηρχε ως ενδεχομενο η δυνατοτητα απαγκιστρωσης της νοησης μας απο την φαινομενικη βεβαιοτητα που κομιζει η προσπαθεια αντικειμενικοποιησης των προβολων της προσωπικοτητας μας.

Ο Thoth στο τοπικ Ταο παραθετει το εξης:
Υπήρχε κάπου, ένας κουτσουρεμένος κορμός δένδρου. Ένας ληστής που περνούσε από εκεί στο σκοτάδι τον είδε και σκέφτηκε: «Αυτός είναι αστυνομικός». Ένας νεαρός που περίμενε την αγαπημένη του, το είδε επίσης και νόμισε πως ήταν η καλή του. Ένα παιδάκι που του είχαν διηγηθεί ιστορίες με φαντάσματα πήρε τον κορμό για φάντασμα κι άρχισε να τσιρίζει. Πάντα όμως ήταν ένα κούτσουρο δένδρου. Βλέπουμε, λοιπόν, τον κόσμο όπως εμείς είμαστε. Ας υποθέσουμε πως ένα μωράκι είναι μέσα σε μια κάμαρα, όπου υπάρχει ένα πουγκί χρυσάφι. Μήπως το μωρό θα καταλάβει πως έκλεψαν το χρυσάφι; Εκείνο που έχουμε εσωτερικά, το βλέπουμε εξωτερικά. Το μωράκι δεν έχει μέσα του κανένα κλέφτη, κι έτσι δεν τον βλέπει έξω του. Το ίδιο συμβαίνει με κάθε είδους γνώσης.»

Και τουτη η παραθεση εξηγει με τροπο απλο την προβολη της προσωπικοτητας μας.

Οταν λοιπον ψαχνουμε το γιατι στο προσωπο ενος θεου(των Χριστιανων τον ονομασαμε;) που δεν ειναι τιποτε αλλο παρα η προβολη της προσωπικοτητας μας , τοτε πολυ απλα το αδιεξοδο της σκεψεως μας ειναι δεδομενο.Ο Πονος σαν Γνωση και σαν κατασταση ειναι αρκετα μεγαλη για να χωρεσει στα στενα ορια που εκ προοιμιου μια τετοια θεαση επιβαλλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

big_tantric_bliss
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους big_tantric_bliss
Καλημέρα.
Μπορεί όντως το "σχέδιο" του Θεού να είναι άγνωστο και ακατάληπτο στους ανθρώπους ή μπορεί άλλοι να το έχουν καταλάβει,δεν έχει σημασία.Αφού εμείς είμαστε εδώ και μοιραζόμαστε αυτού του είδους τις αναζητήσεις μας,αυτόματα βγαίνουμε απ'τη μάζα των επαναπαυμένων "πιστών" και "δούλων" του Θεού και κάνουμε ένα βήμα παραπέρα.Οπότε αφήστε τους άλλους να αερολογούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 01:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Και μόλις θυμήθηκα,αν και ξεφεύγει απ΄το θέμα,τη συσχέτιση αγγέλων και Βριλ που διάβασα σ'ένα άρθρο.


Ξέχνα το. Φανταζί.
Συμβουλή μου...


* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 04:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Είναι πραγματικά να απορεί αλλά και να ανησυχεί κανείς όταν βλέπει πάλι τους θιασώτες της αθείας όψιμα συνασπισμένους και δήθεν θιγμένους από το τραγικό συμβάν να τραγουδούν πάλι το γνωστό άσμα "Που ήταν ο Θεός"..

Κι όταν λέω για ανησυχία εννοώ και ρωτώ που ήταν όλα αυτά τα θλιβερά ανθρωπάκια, που κάθονται και κριτικάρουν τον Θεό που δεν πιστεύουν, εκείνη τη στιγμή του θλιβερού συμβάντος; Που ήταν όχι μόνο τότε αλλά και κάθε φορά που ένας άνρωπος πεθαίνει είτε από ασητία, είτε από ασθένειες, είτε από έλειψη αγάπης, είτε υποφέρει από ανέχεια και κακουχίες, είτε δεν έχει χρήματα, κλπ. Ή μήπως νομίζουν ότι αυτά είναι λιγότερο θλιβερά από το αποτρόπαιο γεγονός που αναφέρονται; Μήπως είναι λιγότερο θλιβερές οι εικόνες της ντροπής από την Αφρική, ή και από δίπλα μας ακόμη, ανθρώπων που χρήζουν βοήθειας;

Αυτά λοιπόν τα κωμικοτραγικά ανθρωπάκια, που στρογγυλοκάθονται στα σαλονάκια τους, καταβροχθίζουν τον άπαχο και σερφάρουν στο Internet την ίδια στιγμή, που άλλοι άνθρωποι φυτοζωούν και πεθαίνουν έχουν το δικαίωμα να κάνουν τέτοιου είδους ερωτήσεις;;

Και από την άλλη πλευρά και αυτοί οι μεγάλοι διανοητές της τρύπιας δεκάρας, που με μύθους για κούτσουρα και 'προβολές' θολώνουν τα νερά και παραποιούν την αλήθεια, που ήταν κι αυτοί και που είναι καθημερινά; Ο πνευματισμός δεν τρώγεται, ούτε με παχιά λόγια σώζονται οι άνθρωποι και η κοινωνία.

Είναι όμως πραγματικά να γελά κανείς και να αηδιάζει συνάμα με αυτό το άθλιο, θλιβερό και φαιδρό προσωπείο των αθεο-σοφιστών, που δεν χάνουν ευκαιρία να εκμεταλλευτούν με τον χειρότερο και ποταπότερο τρόπο ακόμα και τις πιο θλιβερές στιγμές. Πρόκειται για ανθρώπους σάπιους, που βρίσκονται όχι μόνο σε σύγχυση γύρω από το τι είναι Θεός, αλλά και σε αδυναμία να αντιληφθούν τον ρόλο του ατόμου στην κοινωνία. Πρόκειται για ανθρώπους επικίνδυνους γιατί αδυνατούν να αναλάβουν τις δικές τους αυθύνες και τα φορτώνουν όλα στους άλλους ή και στον Θεό.

Όσο για τις τρίχες, που αναφέρθηκαν δίκην σοφιστείας περί δήθεν ελευθέρων επιλογών ενώ επί της ουσίας --όπως λένε-- πρόκειται δήθεν για επιβολή της πίστης, μάλλον οι άνθρωποι πάλι και εδώ δεν έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται, όχι γιατί αδυνατούν αλλά λόγω της γνωστής προκατάληψης και του πάθους που τους τυφλώνει. Αυτό που δεν βλέπουν είναι ότι δεν καταδικάζει ο Θεός τον άνθρωπο, αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος καταδικάζει τον εαυτό του, όταν δεν ακολουθεί όχι τον δρόμο του Θεού, αλλά τον δρόμο του ανθρώπου. Αυτό που ονομάστηκε 'τύπος' είναι η ουσία. Η ουσία δεν είναι το να είμαστε με τον έναν ή με τον άλλον Θεό, αλλά το να πιστεύουμε πραγματικά σε κάποιες αξίες. Κανείς δεν θα ήταν με τον Θεό, αν έλεγε "βιάστε, σκοτώστε". Όταν όμως οι αξίες είναι ανθρώπινες και οι ελεύθερες επιλογές απάνθρωπες, τότε δεν κατανοώ το ερώτημα..

Από την άλλη πλευρά, υπάρχει και η δικαιοσύνη, υπάρχει και η χάρη. Και όπως σωστά αναφέρεται "με της δικαιοσύνης της πορεία, δεν θα 'βρισκε κανείς μας σωτηρία"..

Τέλος πάντων, αν νομίζουν κάποιοι ότι μπορούν να καπηλεύονται τόσο τραγικά γεγονότα για να υποστηρίζουν τις σαχλαμάρες τους και να θίγουν τα Θεία, η μόνη απάντηση είναι "ντροπή". Ας κοιτάξουν πρώτα τον σάπιο και θλιβερό και τρισάθλιο εαυτούλη τους (όλοι μας δηλαδή!) και ας λένε λιγότερα ..


ΥΓ. Ο Θεός είναι πνεύμα και βρίσκεται μέσα στον άνθρωπο.. Δυστυχώς όμως, όχι μέσα σε όλους τους ανθρώπους γιατί εκτός από τον Θεό, υπάρχει και ο διάβολος. Άρα ας μην τα ρίχνουμε στον Θεό, αλλά στον διάβολο, από τον οποίο ξεκινά κάθε τι κακό.


ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 10:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
ath πιστευώ πως αυτά που εγραψές δεν αντιπροσωπέυουν τον Ζοιρό γιατί εγραψέ επίσης :

Είμαι ¶θεος, λυπάμαι.

Λυπάμαι που δεν έχω λύσει το πρόβλημα των σκελετωμένων παιδιών της Αφρικής.

Λυπάμαι που δεν έχω βοηθήσει τα ανάπηρα, από τις βόμβες, παιδιά του Αφγανιστάν.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αποτρέψω την δολοφονία εκατοντάδων χιλιάδων παιδιών του Ιράκ.

Λυπάμαι που άφησα αθώους να υποφέρουν στους θρησκευτικούς σας πολέμους.

Λυπάμαι που δεν έχω σταματήσει τον άπληστο να αδιαφορεί για τους φτωχούς.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα για την Νατάσα.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αφήσω ένα μπουκάλι νερό στον τάφο της.

Λυπάμαι.

Είμαι υπεύθυνος.

Υπόσχομαι να κάνω ότι μπορώ για να μην ξανασυμβεί….

Εχώ κανεί και εγώ αυτή την σκέψη παλιώτερα και το πρώτο πραγμά που ερχέται είναι γιατί εγώ ο ανθρώπος που εμπεριέχω και σοφία και γνώση δεν βοήθησα τον άλλον και αν τον βοήθησα , πως δεν σεβάστηκα τα παδιά της Αφρικής πως δεν εχώ κάνει δωρεές ακόμα και αν δεν είμαι πλούσιος . Τότε σκέφτηκα πως θα βοηθούσα κάτι που ήταν πολύ κοντά μου ευκολότερα και η αγνοιά για τους άλλους ηταν απλώς μη πίστη στις δυνάμεις μου να βοηθήσω και όμως μπορώ ,ασχέτος αν δεν είμαι παντοδύναμος από την γέννα είμαι ανθρώπος υπάρχω και όπως όλοι γνωρίζουμε είναι όλα πιθανά , η παγίδα που παγιδευούμε τον νού μας (εμείς, κανείς διαβόλος) είναι δεν μπορώ τώρα μετά θα βοηθήσω , ποτέ δεν φανταζόμαστε τον τρόπο που θα φτάσουμε στο μετά και αν δεν θελείς να βοηθήσεις δεν θα βοηθήσεις . Δεν γνωρίζω ασχετά πνευμάτα φυσικά ηθικά αίτια (όπου φύση , ειμαστέ μερος της όπως και τα πουλιά δεν είναι αυτά αξιά του σεβασμού μας και της βοήθειας μας , ποιά είναι η αλήθεια ; ) γνωρίζω τον παντοδύναμο αθρώπο ο οποίος συνέχεια εξέλίσετε , μαθαίνει δυστηχώς μόνο από τα δικά του λάθη ,
δεν γνωρίζω διαβολικά πνευμάτα το κακό όμως γενίετε από την ελειψή σεβασμού όμως όσα λάθη και να κανουμέ αυτά είναι απλώς μαραμένοι ανθοί , μπορούν καλίστα να γίνουν ρίζες και εξέλιξη θέλουν μόνο φροντίδα , οι ανθρώπινες ρίζες ποτέ δεν πεθαίνουν. Γνωρίζω τον ανθρώπο ο οποίος λαθή καμνεί και ναι είμαι υπευθήνος που δεν εστείλα βοήθεια στα παιδιά του Ιρακ , είναι αλήθεια εκάνα λάθος ποιά η ουσία του λαθος μου και ποιά η ουσία της τιμωρίας .

Ο ανθρώπος εξελίσετε εφόσον ο Θεός είναι η παντοδύναμη σοφία , το σύνπαν , όλα , γιατί αφού σοφότεροι εξυπνότεροι είμαστε να μην σκεφτούμε . Ο Θεός ο Εβραικός λεέι τιμωρία είναι σωστό είναι λάθος , το θάρος της σκέψης και το γενικό θαρός φαίρνει ελευθερία συγνώμη που είμουν φιλακισμένος και δεν βοήθησα θα προσπαθήσω αφού ευχόμαι σοφότερος να γίνω .

Η πραγματική ουσία της βοήθειας είναι η βοήθεια συμφωνώ μαζί σου ath
ο εθελοντισμός , δύσκολα να το φανταστείς και να συμπεριφερθείς δίκαια όταν το θράσος άλλων οι οπίοι πάντα ζητάνε αντάλαγμα σε συνηθίζουν στην αδικία αλλά πιστευώ πως κανείς δεν θέλει.


Συμπέρασμα Γνωρίζω τον ανθρώπο τον παντόδυναμο και σοφότερο από το σήμερα ανθρωπό που ητάν ;, που ήμουν ; . Είμαι ότως υπευθήνος . Τωρά ελπίζω να μαθώ να πάρω θαρρρός και να δωσώ την ουσία της βοήθειας που είναι η βοήθεια χωρίς αντάλαγμα επειδη το κανώ για την ουσία και μόνο. Ως τότε ευχαρίστό τους σοφότερους που δίνουν για να δίνουν σε αυτούς που χρειάζονται (σαν αυτούς που χρειάζονται είναι και η Κύπρος χρείαζεται κάποιους να την αγαπούν και να την σεβονται , τώρα τουλάχιστον από τον εγώισμο τους , χωρίς ανταλαγμα , αυτό χρειαζόμαστε όλοι μάλλον) Ανθρώπε που είσαι τώρα θα συνεχίσεις εγκλήματα να κάνεις η αυτή η μακρινή εμπειρία θα μας μαθεί . Μαλον όχι , ζητήται ελπίς μέσα μας. Είμαστε υπευθήνοι για το μέλλον μας κανένα σοφό ον δεν ελεγχέι τις βουλες του ανθρώπου .

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 11:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Θα συμφωνήσω με τον Ελληνα.

Φίλε athakandr, μάθε να συζητάς πιό ήρεμα.
"Πού ήσουν εσύ;" και "πού ήμουν εγώ;"
Εγώ ήμουν εδώ, εσύ που ήσουν; Σε κάποια ιεραποστολή στην Αφρική;

Εγώ πάλι δεν έχω κανένα σκοπό να φορτωθώ ενοχές που δεν μου αναλογούν.

Οι αξίες του καθενός, καθρεφτίζονται στην καθημερινότητά του, την συναναστροφή του με τους υπόλοιπους ανθρώπους και την επαφή του με το φυσικό περιβάλλον. Γνωρίζοντας τα όρια του, δεν μπορούμε να έχουμε
"παράλογες" απαιτήσεις από τον άνθρωπο. (Αντιθέτως αν πιστεύουμε σε έναν Θεό που δεν υπόκειται σε τέτοια όρια, το λογικό είναι να έχουμε περισσότερες απαιτήσεις και αυτό συζητάμε εδώ).

Στο θέμα της "προσφοράς" τώρα. Δεν νομίζω να είναι προνόμοιο κανενός δόγματος, ούτε χρειάζεται εντολή από κάποιον για να ενεργοποιηθεί. Και φυσικά η προσφορά δεν γίνεται υπό όρους. Αλλιώς έχουμε εμπορική συμφωνία και όχι προσφορά. Και ο καθένας προσφέρει ως εκεί που μπορεί. Αν μπορεί και όπως μπορεί. Και δεν περιμένει ούτε ανταλλάγματα, ούτε επιβράβευση από κανέναν. Δεν προσφέρει για να καλύψει τα νώτα του στην αιώνια ή την επόμενη ζωή.
Το κάνει για τον άλλο, αλλά και για τον εαυτό του. Επειδή αν δημιουργείς ευκαιρίες ζωής, καλυτερεύεις την ζωή όλων (και της δικής σου συμπεριλαμβανομένης).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 14:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Ostria κ λοιποί,

Για να διασαφηνίσουμε λιγάκι το ερώτημά σας.

Αν λέγατε "Υπάρχει Θεός" αλλά γιατί επέτρεψε να γίνει κάτι τέτοιο, τότε θα μπορούσε να απαντήσει κανείς ότι εκτός από τον Θεό, υπάρχει και ο διάβολος που είναι ο πατέρας κάθε κακού. Και ο Θεός και ο διάβολος βρίσκονται μέσα στον άνθρωπο και ενώ για κάθε καλό συνεπικουρεί ο Θεός για κάθε κακό υπεύθυνος είναι ο άνθρωπος και ο διάβολος.

Αυτό προκύπτει τουλάχιστον από τα γραπτά κείμενα και από τις διδασκαλίες μιας και στον λόγο του Χριστιανισμού κυριαρχεί η αγάπη προς τον συνάνθρωπο κλπ. Επομένως είναι αδιανόητο να ευθύνονται για τέτοιες αποτρόπαιες πράξεις, είτε ο Θεός, είτε οι άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτές τις αξίες.

Όμως εσείς δεν λέτε κάτι τέτοιο. Αντίθετα, πλασσάρετε πάλι την αθείας σας και την ειρωνίας σας, εκμεταλλεύεστε κάθε γεγονός με τρόπο φθηνό και κούφιο για να υποστηρίξετε την βασική σας θέση απ' 'οπου ξεκινάνε όλα: την ΑΘΕΙΑ.

Ας ρωτήσω κι εγώ εσάς λοιπόν το αντίθετο.. Ωραία λοιπόν, ας υποθέσουμε πως δεν υπάρχει Θεός, όπως λέτε κι εσείς. Τότε σε αυτή την περίπτωση, αγαπητή Ostria, ποιος ευθύνεται; Εσείς δεν λέτε πως ο άνθρωπος είναι το παν σε αυτό τον κόσμο, πως δεν υπάρχουν ούτε Θεοί, ούτε δάίμονες; Ποιος ευθύνεται λοιπόν για αυτή την κατάντια;

Αλλά τι απάντηση να περιμένει κανείς από ανθρώπους που όπως φαίνεται από μακρία δεν έχουν την ευθυκρισία ούτε τις δικές τους ευθύνες να αναλάβουν, όντας πιστεύοντες στον άνθρωπο; Από ανθρώπους, που όντας μη πιστεύοντες σε Θεό, ερωτούν υποκριτικά, όχι γιατι τους απασχολεί το γεγονός αυτό καθ' αυτό, ούτε γιατί τους ενδιαφέρει ποιον βαραίνει η ευθύνη, ούτε γιατί είναι ευθικτοι, αλλά για να υποστηρίξουν πάλι την προκατάληψή τους;

Η υποστήριξη των θέσεων μας όμως δεν μπορεί να γίνει με πλάγια ερωτήματα, αλλά με ευθείες θέσεις και απόψεις. Αφού πιστεύετε στον άνθρωπο λοιπόν ΜΟΝΟ, μπορώ κι εγώ να ρωτήσω εσάς, που ήταν ο άνθρωπος, που ήσασταν εσείς εκείνη τη στιγμή και κάθε στιγμή;

Όσο για την απάντηση της Ostria που με κυνισμό και εγωισμό αναφέρει δηκτικά "εγώ ήμουν εδώ", μάλλον θα έπρεπε να πει "εγώ είμαι ένας άλλος", γιατί αν ήταν συνεπής με τις θέσεις που ευαγγελίζεται δεν θα έλεγε "ήμουν εδώ", αλλά θα αναρωτιόταν πραγματικά το που βρισκόταν και που βρίσκεται.

Ας αφήσει λοιπόν τα σχόλια και τους υπαινιγμούς και τις προκαταλήψεις και ας απαντήσει με σοβαρότητα. Που ήταν όλοι αυτοί εκείνη τη στιγμή και κάθε στιγμή που ένας ανθρωπος πεθαίνει, αν και θα μπορούσε να ζήσει αν κάποιοι συνάνθρωποί του έστεργαν και τον βοηθούσαν; Μπααααααααααααααααααααα, τι λες τώρα; Για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται καλή διάθεση & χρήματα.. Αλλά σαν να ακούω μια φωνή από κάπου...

Η περιουσία μας, η περιουσία μας!!! Η Ostria, η Ostria...! Κατά τ' άλλα ο Θεός φταίει.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 14:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
quote:
Και από την άλλη πλευρά και αυτοί οι μεγάλοι διανοητές της τρύπιας δεκάρας, που με μύθους για κούτσουρα και 'προβολές' θολώνουν τα νερά και παραποιούν την αλήθεια, που ήταν κι αυτοί και που είναι καθημερινά; Ο πνευματισμός δεν τρώγεται, ούτε με παχιά λόγια σώζονται οι άνθρωποι και η κοινωνία.

επειδη αυτα τα λογια εμπεριεχουν λεξεις που χρησιμοποιησα σε προηγουμενο μηνυμα μου, ισως αγαπητε Athakandr, το συγκεκριμενο μερος του δικου σου μηνυματος να απευθυνεται σε μενα.Ισως και οχι.Εσυ ξερεις.

Εν τουτοις εαν απευθυνεσαι σε εμενα τοτε ,επετρεψε μου να σου πω οτι δεν ειναι νοητο να με κρινεις ως προσωπικοτητα γιατι πολυ απλα δεν με γνωριζεις.Μπορεις να κρινεις μονο τον λογο μου ετσι οπως αυτος διατυπωνεται σε τουτο τον δικτυακο τοπο.

Ισως μεσα απο αυτον τον λογο να μπορει ο αναγνωστης να συναγει καποια στοιχεια για την προσωπικοτητα του οιοδηποτε αλλα απο μονα τους δεν ειναι δυνατον να στοιχειοθετησουν την οποια βεβαιοτητα.Η τερμακτη σιγουρια αυτου του ειδους κομιζει ερωτηματα αιολα,τα οποια στοιχειοθετουν παγιδες συναισθηματικες και νοητικες για τον αποπειραθεντα να δωσει απαντηση.

Κατα τον ιδιο τροπο κρινεται δοκιμο απο μερους μου να θεττω τον δικο σου λογο κατω απο την βασανο της προσωπικης μου ωριμοτητας και μονον αυτον.Ετσι η φραση 'παραποιουν την αληθεια' που δηλει θεση ακλονητη,προυποθετει οτι ο συγγραφεας γνωριζει την αληθεια και πιστοποιει την αλλοιωση της.Θες να μου πεις ποια ειναι η Αληθεια και ποια στοιχεια ειναι αυτα που παρεθεσα, εν γνωση μου ή μη, και την παραποιησαν;

Επισης θα ηθελα να μου πεις,εαν βεβαια το θες, την διαφορα αλλα και την ομοιοτητα του δικου σου λογου, οπως αποτυπωνεται στο μηνυμα σου, και του λογου του δημιουργου του τοπικ αυτου.

φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 14:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Ath,
quote:

όντας πιστεύοντες στον άνθρωπο

Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Πίστη στον άνθρωπο. Αυτό ακριβώς είναι που κάνουν σήμερα(αλλά και συνεχώς στην πρόσφατη ιστορία) οι άνθρωποι. Και γι'αυτό τα τόσο θεαματικά αποτελέσματα που φέρνει το ανθρώπινο πνευμα το οποίο συνεχώς εκθειάζουν(αδικία,αδικία,αδικία,εκμετάλλευση,βία,εκδίκηση,αντεκδίκηση).
Ευτυχώς όμως η σοφία των ανθρώπων είναι μωρία για τον Θεό.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 14:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Η αλήθεια είναι το φως, η αλήθεια είναι ο άνθρωπος και η ζωή. Μια ζωή όπου ο καθένας θα μπορεί να εκφράζει τη δυναμική του ελεύθερα με σεβασμό στις ανάγκες των συνανθρώπων του.

Η αλήθεια δεν μπορεί επομένως να είναι σχετική. Δεν μπορεί η αλήθεια να είναι η προβολή του εσωτερικού μας κόσμου, εκτός εάν ο εσωτερικός μας κόσμος είναι τέλειος. Και επομένως δεν μπορεί ο Θεός να είναι η προβολή της προσωπικότητάς μας. Αυτή είναι η παραποίηση της αλήθειας.

Οι αλήθειες δεν μπορεί παρά να είναι αιώνιες και δεν νοείται να τις εκλαμβάνουμε μέσα από τους παραμορφωτκούς φακούς των δικών μας δοξασιών και προκαταλήψεων.

Στο πρακτικό μέρος της διαπίστωσης θα μπορούσα απλά να τονίσω το εξής, ότι κήνσορες της αρετής υπάρχουν πολλοί, λίγοι είναι όμως εκείνοι που κάνουν την αρετή πράξη.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 15:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε athakandr (το βρε είναι φιλικό και μην το παρεξηγήσεις) νομίζω ότι απάντησα πολύ ξεκάθαρα και με κανένα ίχνος κυνισμού και εγωισμού που αναφέρεις. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι εσύ κάνεις μία θεωρητική ερώτηση και μάλλον περιμένεις μία θεωρητική απάντηση.

Και εγώ σου απάντησα πολύ πρακτικά και αληθινά.
"Ημουν εδώ"! Δεν είχα την δυνατότητα να επέμβω εκεί, εκτός κι αν μου πεις εσύ τον τρόπο. (;)
Οταν έχω την δυνατότητα, επεμβαίνω και βοηθάω. Εγραψα παραπάνω την άποψη μου για την "προσφορά" αλλά μάλλον την αγνόησες. Ισως και να μην με πίστεψες, αν κρίνω από τις ειρωνείες του τέλους. Δικαίωμα σου, δεν είμαι εδώ για να δηλώσω το πώς λειτουργώ. Αλλά ούτε και ευαγγελίστηκα ποτέ ότι γεννήθηκα για να σώσω τον κόσμο! Αυτό το αφήνω στους αυτόκλητους σωτήρες.

Και επειδή ρωτάς ποιός ευθύνεται για το συγκεκριμένο γεγονός. Μάλλον δεν έπιασες την αρχική ερώτηση του Ζωηρού.
Ποιός ευθύνεται για ποιό πράγμα;
Για την πράξη ή για την απραξία;
Για την πράξη οι συγκεκριμένοι άνθρωποι και είναι ξεκάθαρο. Ούτε ο Θεός, ούτε ο Αλλάχ, ούτε ο Διάβολος.
Η ερώτηση όμως δεν ήταν για την πράξη, αλλά για την απραξία. Οχι των ανθρώπων, αλλά του Θεού (εφ όσον δεχόμαστε για χάρη της συζήτησης ότι υπάρχει και είναι αυτός που γνωρίσαμε μέσα από την Χριστιανική Θρησκεία).

Και μην μου πεις οτι ο Θεός δεν επεμβαίνει στην ζωή των ανθρώπων, επειδή τότε δεν θα μιλούσαμε για θαύματα, που υποτίθεται ότι συμβαίνουν ακόμα και σήμερα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 19:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
Ath καλησπερα

quote:
Η αλήθεια είναι το φως, η αλήθεια είναι ο άνθρωπος και η ζωή. Μια ζωή όπου ο καθένας θα μπορεί να εκφράζει τη δυναμική του ελεύθερα με σεβασμό στις ανάγκες των συνανθρώπων του.
Η αλήθεια δεν μπορεί επομένως να είναι σχετική.

Αν,οπως λες, η αληθεια εχει αμεση σχεση με τις αναγκες των ανθρωπων τοτε θα υποκειται στην αντιληψη μας γι' αυτες τις αναγκες...Θα ειναι δλδ σχετικη με την αντιληψη μας.

quote:
Δεν μπορεί η αλήθεια να είναι η προβολή του εσωτερικού μας κόσμου, εκτός εάν ο εσωτερικός μας κόσμος είναι τέλειος. Και επομένως δεν μπορεί ο Θεός να είναι η προβολή της προσωπικότητάς μας. Αυτή είναι η παραποίηση της αλήθειας.

Αν εδω μιλας για την απολυτη Αληθεια, τοτε επιτρεψε μου να σου πω οτι δεν ειναι νοητο να αλλοιωθει,να παραποιηθει.Αν τουτο συνεβαινε τοτε θα ηταν απλα μια σχετικη αληθεια.
Οσο για τις προβολες: ο Μπους διαβαζει την Καινη Διαθηκη και σκοτωνει ανθρωπους.Ο Αρχ.Αλβανιας Αναστασιος διαβαζει το ιδιο Βιβλιο και περιθαλπτει κατατρεγμενους.Ο Ζοιρος παρακολουθει ενα τραγικο χτυπημα και βλεπει την απουσια του Θεου (των εβραιοχριστιανων οπως λεει).Εσυ παρακολουθεις το ιδιο χτυπημα και βλεπεις την δικη σου απουσια (βεβαια διεκρινες και την δικη μου).
Ο καθενας αναγνωριζει σε αυτο που αντιλαμβανεται ως πραγματικοτητα ,την γνωση που ηδη εχει κανει κτημα του.Η ταυτιση με αυτην την γνωση αποτελει το περιβαλλον το οποιο φυσικα το αντιλαμβανεται ως αληθεια.Βεβαια οσο γινεται κοινωνος αλλων γνωσεων διαμορφωνει και ενα καινουριο περιβαλλον το οποιο και αυτο αντιλαμβανεται ως αληθες.Και ειναι αυτο ακριβως το περιβαλλον που του 'οριζει' τις αναγκες του.

Κι ομως η Αληθεια δεν ανηκει ουτε σε εσενα ,ουτε σε εμενα...εμεις ανηκουμε στην Αληθεια.Ενα αδιαστατο παρον πληροτητας...Ας παραθεσω,οπως τον ακουσα απο εναν σοφο ανθρωπο, εναν 'παχυ' λογο:
Η Αληθεια ειναι ενα λαμπερο,πολυπλευρο διαμαντι.Το Μεγαλο Φως γεμιζει αυτον τον πολυτιμο λιθο και χρωμματα ακτινοβολουν απο καθε πλευρα.Μυστικιστες,Αγγελοφοροι,Σοφοι και Δασκαλοι ολων των ηλικιων,φυλων ,πεποιθησεων εχουν μιλησει για μια διαφορετικη πλευρα του.

quote:
Οι αλήθειες δεν μπορεί παρά να είναι αιώνιες και δεν νοείται να τις εκλαμβάνουμε μέσα από τους παραμορφωτκούς φακούς των δικών μας δοξασιών και προκαταλήψεων.

Πως δεν νοειται; Αιωνες εχουν περασει απο τοτε που υλοποιηθηκε...ζει και βασιλευει...

quote:
κήνσορες της αρετής υπάρχουν πολλοί, λίγοι είναι όμως εκείνοι που κάνουν την αρετή πράξη.

θα συμφωνησω μαζι σου.

Φιλικα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 03:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
Eάν λάβουμε υπόψιν τη σημερινή ερμηνία του τι είναι θεός και τη γνώση πάνω σ' αυτό με τα σημερινά "κυρήγματα", όπως μας το δώσανε να το καταλάβουμε και μάθουμε με τη σημερινή έννοια - σε κάθε διαφορετική φυλή και πολιτισμό, τότε έχετε δίκιο που φωνάζετε και διαφωνείτε γιατί κάποιοι πέτυχαν το σκοπό τους κι εμείς είμαστε η απόδειξη σ' αυτό...
O θεός είναι ένας για όλους... ακόμη και για τους τρομοκράτες, ο ίδιος είναι - το είπαμε 1000 φορές - το όνομα αλλάζει.
¶λλοι κάνανε κάποιους να πράτουν βίαια στο όνομά του - άλλοιώς να κρίνουμε εμείς στο όνομά του... Όλα λόγω συμφερόντων...
Aκόμη π.χ. και τα μπουκάλια νερών που βάζανε κάποιοι στο σημείο της τραγωδίας, κάποιος της εκεί εκκλησίας το πουλούσε, να βγάλει κάποιο κέρδος...
Tο που ήταν ο θεός το ξέρει ο καθένας μέσα του.
Tο γιατί δεν έκανε τίποτα, πάλι το ίδιο - ο καθένας μέσα του.
Tα υπόλοιπα είναι αποτελέσματα εξοργισμού για κάποιον ή κάτι που δεν ξέρουμε ή που φοβόμαστε να παραδεχτούμε.
Πως να πιστέψω κάποιον που "παραδέκα" μου μιλά για θεό και φιλοσοφεί έχοντας στο νου του το E9 της εφορίας που έχει να συμπληρώσει αύριο?
Mήπως ο εξοργισμός είναι για αυτούς που καταπιέζουν εμάς και φωνάζουμε για κάποιες εικόνες της τηλεόρασης, που όταν μετά από λίγες μέρες σταματήσουν πλέον αυτές οι εικόνες και μπούν άλλες να αλλάξουμε το αίτιο της διαμαρτυρίας μας κι εμείς?
¶ρα το πραγματικό αίτιο δεν είναι αυτό που είναι κρυφά δίπλα μας και τα άλλα απλώς η αφορμή?
Γιατί σε δύο μήνες να σταματήσουμε να αναφερόμαστε στο τραγικό γεγονός στη Pωσία? Θα πούμε ότι "πάλιωσε"?
Kανονικά ένα τέτοιο γεγονός έπρεπε να μας κρατά σε ένταση για καμιά 50αριά χρόνια. Γιατί τα MME θα δώσουν αργά η γρήγορα ημερομηνία λήξης?
Γιατί να χρειάζετε "ποσότητα" για να διαμαρτυρηθούμε? Πως καταντήσαμε έτσι?
Aκόμη και ο γείτονας που πήγε φυλακή και δάρθηκε από την αστυνομία, πιστεύω οτι θέλει τον ίδιο βαθμό διαμαρτυρίας και εξοργισμού...
"Mεγαλώνουν τα γεγονότα για να μην βλέπουμε τα ψιλά - που αυτά τα ψιλά είναι που γεμίζουν το μπουκάλι".
Kι όσο για το θεό... αυτός είναι μέσα μας, ούτε στο φονικό θα πάει, ούτε στην εκκλησίας των ευτραφών παπάδων...
Θα κρίνει αργότερα το σύνολο των πράξεών μας και θα ζυγίσει πόσο καλοί γίναμε από αυτά που μας δίδαξε ή πόσο όχι.
Tις εξετάσεις θα τις περάσουμε μόνοι μας... Kάποτε "ήρθε το μάθημα", άιντε να δούμε και τα αποτελέσματα...
Όντος μας άφησε την ελεύθερη βούληση κι εμείς το π@ρ@γ@μήσ@με...
Όχι κάποιες ...φυλές και ...λαοί. Tο γένος "άνθρωποι".
Mε δύο - τρία νευματά του, ισχυρά και ηχηρά πίστεψε ότι θα γίνουμε καλύτεροι. Tο κάναμε?
Όχι! Tο εκμεταλευτήκαμε. Nα βγάλουμε φράγκα απ' αυτά... (βλέπε: εκκλησία, παπάδες, μισθοί, παγκάρι, άλλες θρησκείες-εισφορές, πόλεμοι για αυτές, χρυσά δισκοπότηρα - πάρτα - φέρτα, δωρεές για... εξιλέωση, περιοδικά για πώληση, εταιρείες, αγορά συμβόλων και πολλά άλλα).
Tα πάντα για το χρήμα λοιπόν... Aκόμη και οι τρομοκράτες είναι θύματα άλλων που θέλουν να βγάλουν χρήμα...
Tα MME πλούτισαν από τις εικόνες σφαγής που είδαμε.
Kαι ποός μου λέει εμένα ότι 5 μεγαλοMMEδες δεν βρήκανε καμιά 30αρία μ@λ@κες να πάνε να σφάξουνε και να σφαχτούνε γιατί περίμεναν μια σφαγή στους ολυμπιακούς η οποία δεν έγινε και η "επένδυση" τελικά μεταφέρθηκε στη... ρωσία? Oρθόδοξο αίμα περίμεναν οι δυτικοί, ορθόδοξο πήραν...
Oπότε ο θεός ρε παιδιά που να πάει? Aν ήταν να "βάλει χέρι", απλώς θα αναγκάζονταν να μας κάψει όλους. Kαι ευτυχώς δεν το 'κανε. Aπλώς περιμένει. Tώρα τι, θα σας γελάσω, αλλά θα ΄θελα να μάθω (να μην είναι σ' αυτή τη ζωή μου - Θεέ MOY, εσένα μόνο πού'χω μέσα MOY)...

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Ωραία ελευθερία βούλησης, ωραία αυτοδιάθεση ε;! Είναι σαν να σου λέει ο δάσκαλος, είσαι ελεύθερος αν θες να γράψεις στο διαγώνισμα ή όχι. Αν όμως δεν γράψεις θα μείνεις στην ίδια τάξη!


OSTRIA είναι πολύ λογικό το σκεπτικό σου, αλλά αυτό μόνο. Λογικό. Ανθρωπίνως λογικό. Αμφισβητείς την ελεύθερη βούληση που έχει δωθεί στον άνθρωπο από τον Θεό με το σκεπτικό οτι άν επιλέξεις (ελεύθερα πάντα) κάτι έξω από τον Θεό θα σε στείλει στην "κόλαση", κοινώς θα τιμωρηθείς. Καταρχήν εγώ πιστεύω οτι ο Θεός θα τα σώσει όλα του τα παιδιά. Οπως και να'χει όμως, το παράδειγμα που έδωσες, "είναι σαν να σου λέει ο δάσκαλος είσαι ελεύθερος να γράψεις διαγώνισμα ή όχι, αλλά άν όχι θα μείνεις", άν το καλοσκεφτείς, ναί. Θα μείνεις. Θα αναλάβεις τις ευθύνες σου και θα μείνεις στην ίδια τάξη. Ο Θεός σου λέει αυτός είναι ο δρόμος που οδηγεί σε μένα και αυτός είναι ο δρόμος που σε διώχνει από εμένα. Επέλεξε. Δε θα σε βάλω με το ζόρι, σώνει και καλά να ακολουθήσεις, σέβομαι το δικαίωμά σου να επιλέξεις. Ετσι και ο δάσκαλος! Δε θα έρθει σπίτι σου να σου ανοίξει το βιβλίο γιατί εσύ μπορεί να μη θέλεις σώνει και καλά να διαβάσεις. Τις επιπτώσεις όμως τις γνωρίζεις πάντα..

To βασικό σε αυτό που θέλω να πώ είναι οτι ο Θεός δε σε αφήνει ελεύθερο και παράλληλα σε άγνοια. Σε αφήνει ελεύθερο και παράλληλα στην γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:


Ότι και να πουμε για τους ανθρώπους που έκαναν αυτή την πράξη είναι λίγο. Ούτε υπάρχει περίπτωση να καταλάβω ποτέ τη μάνα αυτή ή να την παρηγορήσω. Ξέρω όμως κάποιον που μπορεί. Αυτός είναι που ενώ έφτιαξε όλους τους ανθρώπους δεν αντιστάθηκε στο να τον μαστιγώσουν, φτύσουν, κοροϊδέψουν, καρφώσουν πάνω σε ένα ξύλο και αφήσουν εκεί επί 6 ώρες να πεθάνει από τον πόνο, τη δίψα.
Ευτυχώς που το έλεός του προηγείται της δικαιοσύνης του. Αλλά η δικαιοσύνη του θα έρθει και τότε αλλοίμονο σε εκείνους!
Εκείνος βίωσε πραγματικά την αδικία(ο ποιήσας τον ουρανό και τη γη!) και γι'αυτό θα έχει κάθε δικαίωμα να κρίνει αυτούς τους ανθρώπους.


ΦΩΤΗ με αυτά που έγραψες πραγματικά συγκινήθηκα και πιστεύω οτι δε θα σου ταίριαζε άλλο όνομα παρά το όνομα ΦΩΤΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 14:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Αν κάποιοι αποφάσισαν να ανακηρύξουν εαυτούς εκπροσώπους του Θεού

είναι δικό τους πρόβλημα,και πρόβλημα αυτών που τους πιστεύουν.
[


Oργανα του Θεού είναι. Το ανώτερο στέλεχος του στρατού δεν θα δώσει την εντολή κατευθείαν στον στρατιώτη αλλά μέσω άλλου οργάνου, ανώτερου του στρατιώτη, κατώτερο του ιδίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ShadowRunner
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 15:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ShadowRunner

Φίλε ZOIROS

Θα ήθελα να σε απαντήσω χωρίς να κατηγορηθώ πως παίρνω το μέρος του ενός ή του άλλου ( Εκκλησίας ή μή )

Καταρχάς δέν νομίζω πως ο Θεός έκανε όλα αυτά τα πράγματα που αναφέρεις στο κοριτσάκι αυτό, πόσο μάλλον και για όλα τα άλλα παραδείγματα που έφερες, βασικά δέν νομίζω πως φταίει για οτιδήποτε κάνουν οι άνθρωποι στον εαυτό τους ή τους άλλους. Αυτό το λέω γιατι ανάφερες πως αναρωτιόμαστε άν ο Σατανάς που εμείς(;) δημιουργήσαμε έκανε τόσο μεγάλο έγκλημα
Λοιπόν ούτε ο Σατανάς (δέν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά) αλλά ούτε ο Θεός έκανε όλα αυτά τα εγκλήματα καλέ μου φίλε, ΕΜΕΙΣ τα κάναμε και συνεχίζουμε να τα κάνουμε ακόμα και αυτήν την στιγμή που γράφω αυτό το κείμενο...δυστυχώς η ευτυχώς ο Θεός δέν είναι τιμωρός (μπαμπούλας). Δλδ τι θα ήθελες εσύ να κάνει; Μήπως να κατέβει και να μας καταστρέψει όλους; Γιατί όλοι μας έχουμε κάνει κάτι κακό σε αυτήν την ζωή, ή μήπως να αποτρέψει αυτό το δυστήχημα με τον άλφα η βήτα τρόπο;
Δέν γίνεται αυτό φίλε μου, θα κριθούμε δυστυχώς εκεί που πρέπει, όταν πρέπει.

Ξέρεις, λές πως δέν θέλεις να σωθείς απο τον Θεό μας, η ερώτηση μου σε μια άλλη περίπτωση θα ήταν και που πιστεύεις; Στο κουτάλι ή στο πιρούνι;μήπως στην πέτρα; Αποκλείεται. Σίγουρα στον Θεό πιστεύεις και σίγουρα έχεις ζητήσει πολλές φορές να σε βοηθήσει ακόμα και ασυνείδητα...Ακόμα και όταν λές όλα αυτά είναι σαν να περιμένεις απο Αυτόν να σου απαντήσει κάπως, ή ακόμα καλύτερα και μόνο που περιμένεις ή περίμενες κάτι σημαίνει ότι τον Πιστεύεις. Είναι κρίμα να λέμε τέτοια πράγματα για κάτι που δέν γνωρίζουμε και που πιθανόν δέν θα μάθουμε ποτέ αγαπητέ μου, γι’ αυτό λοιπόν ας μήν κρίνουμε κάτι που δέν μπορούμε ούτε καν να δούμε και να κατανοήσουμε, μπορεί να είναι και το μεγαλύτερο λάθος στην ζωή μας.

Προπαντών και τελειώνω μήν ζητάς απο τον Θεό ή τον κάθε Θεό να κάνει κάτι για σένα άν εσύ ο ίδιος δέν το πιστεύεις. Δέν είναι ούτε αναγκασμένος να το κάνει ούτε και μπορείς ΕΣΥ να τον αναγκάσεις! Αυτός ξέρει, βλέπει και κρίνει ανάλογα...Όταν έρθει η στιγμή θα το καταλάβουμε.

Πάντα φιλικά Ηρακλής

Υ.Γ : Όπως πάντα αργοπωρημένος , θα ήθελα άν μου επιτρέπετε να προσθέσω κάτι που έχει να κάνει με κάποιες απαντήσεις άλλων μελών.

Αυτός που μίλησε για τον Βούδα, τον άνθρωπο που έγινε Θεός. Καλώς ο Βούδας δέν λέω καλά όλα αυτά που λέει, δέν ξέρω όμως ποιός παρατήρησε μέσα απο το κειμενάκι που μας παρέθεσε ένας φίλος το κατα πόσο φάσκει και αντιφάσκει, στην μία περίπτωση λέει πως όλα καλά και πως ο άνθρωπος είναι ο Θεός του εαυτού του και στην άλλη λέει πως ο Θεός έρχεται μόνο σε αυτούς τους ανθρώπους που αναφέρει...Μπερδεύτικα, υπάρχει δλδ Θεός σύμφωνα με τον Βούδα ή όχι; Η δική μας θρησκεία λέει πως ο άνθρωπος μπορεί να φτάσει κάπου, όχι όμως και τον Θεό, Το όλο θέμα νομίζω πως βρίσκεται στο τί νομίζει ο καθένας πως είναι ο Θεός.

Πέρασαν πάντως 6 μέρες και ακόμα δέν απάντησε σε κανέναν ο άνθρωπος αυτός που έθιξε αυτό το ζήτημα, μάλλον δέν έχει κάτι να πεί ή να προσθέσει διότι αυτό που είπε μάλλον έτσι απλά του ήρθε εκείνη την στιγμή χωρίς ώριμη σκέψη και είπε δέν βαριέσαι μωρέ. Κάποιος θα τον συνχωρέσει και αυτόν όμως
Σε αυτήν την ζωή όμως φίλε ΖΟΙΡΕ πρέπει να αναλογιστείς τις ευθύνες σου και να μας απαντήσεις στα ερωτήματα μας η ακόμα και να διαβάσεις με ανοιχτά μάτια και μυαλό τις απαντήσεις μας.

Το θέμα πάντως δέν είναι πολυδιάστατο, είναι συγκεκριμένο και καταφατικό, τι νομίζετε πως είναι ο Θεός;

Αυτά, ελπίζω...

Να με συνχωρέσετε άν κούρασα με το μεγάλο μου κείμενο αλλα διάβασα απο την αρχή το post και ένιωθα πως έπρεπε να απαντήσω σε όλους που με παρεξένεψαν με τις απαντήσεις τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 15:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Αυτός που μίλησε για τον Βούδα, τον άνθρωπο που έγινε Θεός. Καλώς ο Βούδας δέν λέω καλά όλα αυτά που λέει, δέν ξέρω όμως ποιός παρατήρησε μέσα απο το κειμενάκι που μας παρέθεσε ένας φίλος το κατα πόσο φάσκει και αντιφάσκει, στην μία περίπτωση λέει πως όλα καλά και πως ο άνθρωπος είναι ο Θεός του εαυτού του και στην άλλη λέει πως ο Θεός έρχεται μόνο σε αυτούς τους ανθρώπους που αναφέρει...Μπερδεύτικα, υπάρχει δλδ Θεός σύμφωνα με τον Βούδα ή όχι; Η δική μας θρησκεία λέει πως ο άνθρωπος μπορεί να φτάσει κάπου, όχι όμως και τον Θεό, Το όλο θέμα νομίζω πως βρίσκεται στο τί νομίζει ο καθένας πως είναι ο Θεός.

Έχεις δίκιο να μπερδεύεσαι αλλά δεν υπάρχουν... αντιφάσεις. Το απόσπασμα είναι από έναν Ινδουιστή (Βικεκανάντα), ο οποίος συμφωνεί σε πολλά με τον Βούδα εκτός από το ζήτημα της ύπαρξης της Θεότητας (ο Βούδας δεν μίλησε για ύπαρξη του Θεού). Για αυτό από την μία μιλάει για τον Βούδα και τον θαυμάζει αλλά και από την άλλη μιλάει για λογαριασμό του. Για αυτό φαίνεται να υπάρχουν αντιφάσεις.

Εάν θέλεις να μάθεις περισσότερα για τον Βουδισμό υπάρχει ένα κατατοπιστικό topic.

ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ (ΣΕΙΡΑ ΓΝΩΣΗΣ)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 16:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Και μιας και ψάχνουμε το που είναι ο Θεός, παραθέτω μια συνέντευξη που... μου έδωσε παλιότερα.

Μια συνέντευξη με τον Θεό

Για να μην... "δοκιμάσω" τα Ελληνικά του, τα οποία μπορεί να μην θυμόταν καλά, προτίμησα να συνομιλήσουμε στα... αγγλικά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 18:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

quote:

Oργανα του Θεού είναι. Το ανώτερο στέλεχος του στρατού δεν θα δώσει την εντολή κατευθείαν στον στρατιώτη αλλά μέσω άλλου οργάνου, ανώτερου του στρατιώτη, κατώτερο του ιδίου.


Αγαπητέ MC,αυτός που γεννήθηκε σε ένα στάβλο και πέθανε καρφωμένος πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο ΔΕΝ μπορεί να αντιπροσωπεύεται απο γενειοφόρους που κυκλοφορούν με πολυτελέστατα αυτοκίνητα,ντύνονται στα χρυσά και μοιράζονται μεταξύ τους αλαζονικούς τίτλους τιμής.

Πίστεψε με ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να αναγνωρίσω αυτούς τους κυρίους σαν αντιπροσώπους ή, όπως το θέτεις, όργανα του Θεού, αν αναγνώριζα σε αυτούς το οποιοδήποτε σημάδι πνευματικής εξύψωσης και ανωτερότητας.

Δυστυχώς το μόνο που διακρίνω στα λόγια και στις πράξεις της τεράστιας πλειοψηφίας αυτών των ανθρώπων είναι το μαύρο σαν πίσσα μεσαιωνικό σκοτάδι.Λυπάμαι αλλά δεν σκοπεύω να καταταχτώ σε αυτό το "στράτευμα".



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 19:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

Πάρα πολύ ωραία σελίδα φίλε thoth.Εντυπωσιακό δέσιμο εικόνας,κειμένου και μουσικής υπόκρουσης...

Όσο για την συνέντευξη,θα περίμενα να υποβάλεις στο Θεό πιο σκληρές ερωτήσεις και να μην τον αφήσεις να υπεκφεύγει...

Τον βρήκα και λιγάκι απόλυτο κάποιες στιγμές.Πχ εδώ


Μακάρι το μόνο εμπόδιο να ήταν οι θρησκείες...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 20:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Όσο για την συνέντευξη,θα περίμενα να υποβάλεις στο Θεό πιο σκληρές ερωτήσεις και να μην τον αφήσεις να υπεκφεύγει...

Mercury, ξέρεις τι πέρασα για να κλείσω αυτήν την συνέντευξη; Μόνο ο ... Θεός ξέρει τι πέρασα.

Του έκανα και πιο σκληρές ερωτήσεις αλλά δεν δέχτηκε να απαντήσει. Μου είπε: "Καλά, βρε... Θεομπαίχτη, δεν έχεις τον Θεό σου"

Έτσι είπα να μη τον θυμώσω περισσότερο και με στείλει στον... Διάολο !

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευγενής
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 13:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευγενής
καλημερα παιδια θα ηθελα να πω σχετικα με το θεμα οτι το που βρισκετε ο θεος οταν συμβαινουν διαφορα φρικτα πραγματα δεν μπορουμε να το ξερουμε και οποιος ισχυριστει οτι το ξερει το πιθανοτερο ειναι πως ψευδετε η εχει σαλταρη.Για να ειμαστε ειλικρινεις δεν μπορουμε να ξερουμε καν αν υπαρχει θεος ουτε καν αν υπαρχουμε εμεις και δεν ειμαστε μια πλανη των φαινομενων που προβαλετε αεναος πανω στο μηδεν.
παλιοτερα ειχα διαβαση σε ενα βιβλιο ενος συγγραφεα που θαυμαζα οτι για να παρουμε τη σωστη απαντηση πρεπει πρωτα να θεσουμε τη σωστη ερωτηση.Αν θετουμε την ερωτηση γιατι δεν επεμβενη ο θεος οταν ολα πανε κατα διαολου τι στιγμη που δεν ξερουμε καν αν υπαρχει ειναι σα να κυνηγαμε χιμαιρες και να αερολογουμε χωρις λογο.Αλλα ας υποθεσουμε οτι οντος αυτο το πλασμα τις φαντασιας που αποκαλητε <<θεο>> υπαρχει.
Για ποιο λογο αγαπητη μου θα πρεπει να νοιαζετε για την ανθρωποτητα?τη σας κανει να νομιζετε οτι ειστε τοσο σημαντικη που αν κινδινευσετε θα πρεπει να σας βοηθηση?
Αν υπαρχει <<θεος>> προφανος ειναι πολυ ποιο εξελιγμενος απο σας και πιθανος να σας θεωρη σκουλικια.πιθανος να αγνοει την υπαρξει σας οπως και εσεις δεν μπορειτε να εχετε γνωση του καθε μικροοργανισμου που υπαρχει π.χ στη μυτι σας η στο καθε δοντι σας.πιθανος να μη σας <<ποιησε>> καν ,απλα φτιαχνοντας τον πλανητη να προκυψατε εντελως τυχαια και να μην εχει καν γνωση τις υπαρξεις σας.
Τι σας κανει αγαπητοι μου και πιστευετε οτι ειστε τοσο πολι σπουδαιοι που σιγουρα η ζωη σας εχει καποιο <<νοημα>> η καποια <<αξια>>?
αν οντος υπαρχει ο <<θεος>> γιατι πρεπει σωνει και καλα να ασχολιτε με σας?και εννοω βεβαια ολους μας ολη την ανθρωποτητα.Μηπως λοιπον αγαπητοι μου ολος αυτος ο προβληματισμος προκυπτει απο εναν αρρωστημενο εγωισμο του στιλ:εγω ειμαι τοοοοοοοοοοοοσο σπουδαιος που ο <<θεος>> πρεπει σωνει και καλα να ασχολιτε μαζι μου και η ζωη μου πρεπει ντε και καλα να εχει νοημα και σκοπο?
Ευγενής


το ηθος ειναι δυνατοτερο απο το σπαθι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 13:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]
Και μιας και ψάχνουμε το που είναι ο Θεός, παραθέτω μια συνέντευξη που... μου έδωσε παλιότερα.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ...ΠΗΡΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Η ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΣΕ ΣΩΣΤΑ, Η ΗΤΑΝ ΒΑΡΥΚΩΟΣ, Η ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΕΟ..ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy