ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ - Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΡΩΑΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 22:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Trainmanεγώ έφερα ένα παράδειγμα το οποίο άντλησα από τις σημειώσεις μου το οποίο έλεγε τα εξης :
Για παράδειγμα , όταν η Αριάδνη , κόρη του αυτοκράτορα Λέοντα Α’ (457-474) , παντρεύτηκε έναν βάρβαρο στρατηγό ονόματι Tarasicodisa αυτός όταν στέφθηκε αυτοκράτορας μετά τον θάνατο του Λέοντα , άλλαξε το όνομά του και το έκανε Ζήνων , αυτό τον έκανε Έλληνα ; σιγά μην τον έκανε και φιλόσοφο σαν τον συνονόματό του τον Ελεάτη , τα Ελληνικά του ήταν η αργκό που μιλούσαν στους στρατώνες και καλά καλά ούτε την υπογραφή του δεν ήξερε να γράψη .
Σε αυτό λοίπόν το παράδειγμά μου απαντάς
quote:
Σε είχα ρωτήσει από πού προκύπτει ο ισχυρισμός σου ότι στο τιμόνι του Βυζαντίου δεν βρέθηκε ούτε ένας έλληνας αυτοκράτορας. Μου απάντησες χωρίς να αναφέρεις καμία πηγή, αλλά παραθέτοντας αντίθετα, ένα "αξιωματικό" [b]κείμενο, το οποίο περιείχε αυτούσιες φράσεις από την ιστοσελίδα που παρέθεσα.[b]
[b]Trainman[b]
Και όταν σε ρωτάω με απορία σε ποιά ιστοσελίδα το βρήκες και μάλιστα αυτούσιο , με παραπέμπεις σ'αυτην την διεύθυνση http://www.geocities.com/dragats2/emperors.htm, , όπου φυσικά δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο γραμμένο .
Φρόντισε λοιπόν σε παρακαλώ στο εξής όταν κάνεις τέτοιες ενέργειες εντυπωσιασμού , να διαβάζεις προσεκτικότερα τα κείμενα των ιστοσελιδων στις οποίες παραπέμπεις προς αποφυγή ετέρας γκάφας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 23:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

Οι Παλαιολόγοι, πλην του γεγονότος ότι δεν ήσαν Έλληνες, αποτελούν την συνέχεια του λεγόμενου βυζαντινού μορφώματος. Για τον Έλληνα, είναι κατακτητές

-------------------------------------------------------------

Φίλτατε παρακαλώ πολύ, αν θέλεις να μου περιγράψεις αυτούς τους Έλληνες, που είχαν υπό καθεστώς δουλείας οι Παλαιολόγοι. Που ζούσαν; είχαν κανένα ηγέτη; Έκαναν καμιά επανάσταση;

Επίσης αγαπητέ μου εξήγησε μου, ποιον τάχα λαό άραγε να εννοούνε οι άθεοι π.χ. Γ. Ρίτσος και Μ. Θεοδωράκης, όταν μιλάνε στα ποιήματά τους, η στα τραγούδια τους για Ρωμιοσύνη,; Ποια φυλή τάχα να απαρτίζει την ρωμιοσύνη τους; Η φυλή των κατακτητών, των Ελλήνων;

«Στο σύνολο των διάφορων λαών που αποτελούν το Βυζάντιο πρέπει να ξεχωρίσουμε εκείνους που το διαποτίζουν πολιτιστικά από εκείνους που γεωγραφικά μονάχα ανήκουν σ’ αυτό. Να βάζουμε σε ίση μοίρα τους Έλληνες και τους άξεστους χωριάτες της Ισαυρίας ή τους φελάχους της ερήμου ή ακόμη τους Σύρους και τους Αρμένιους και να λέμε πως Βυζάντιο είναι η συνισταμένη των λαών αυτών, είναι ισχυρισμός πλανεμένος και αστήριχτος» [Ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, εκδ. Πανεπιστημίου Καίμπριτζ, ελλ. εκδ. Μέλισσας. (1,2) ]

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 00:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

Ο Ιουλιανός ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΦΥΛΕΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ, και βάλτο καλά στο μυαλό σου.

Ο ίδιος πίστευε ότι η Ελληνική φυλή που είχε δημιουργήσει τον απαράμιλλο Ελληνικό πολιτισμό, ήταν η εκλεκτή φυλή του Θεού. Ο ίδιος φώναζε με υπερηφάνεια, "'Ελλην ειμί"! Η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο Ιουλιανός είναι ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ.
-------------------------------------------------------------------

Δηλαδή όταν ο ίδιος λέει ότι είναι EΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ, ή ψεύδεται ή δεν ξέρει τι λέει.
Εσύ τώρα έχεις καλύτερη πρόσβαση στις πηγές που είχε στη διάθεσή του εκείνος, για την καταγωγή της σκούφιας, τόσο του ιδίου όσο και των συμπατριωτών του.

Φίλτατε όλα εξηγούνται θαυμάσια και οι αντιφάσεις διαλύονται αναμφίβολα, αν θεωρήσουμε τη ρωμαϊκή δημοκρατία και την ένδοξη ρωμαϊκή αυτοκρατορία «Οικουμενικό ελληνικό κράτος», όπως ο Ελληνικός λαός και το ίνδαλμά σου ο Ιουλιανός θεωρεί ότι είναι.

Με εκτίμηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 13:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Φίλτατε παρακαλώ πολύ, αν θέλεις να μου περιγράψεις αυτούς τους Έλληνες, που είχαν υπό καθεστώς δουλείας οι Παλαιολόγοι. Που ζούσαν; είχαν κανένα ηγέτη; Έκαναν καμιά επανάσταση;»

Η Νέα Ρώμη, καθώς το «βυζάντιο» είναι δημιούργημα πολλών αιώνων αργότερα, είχε υπό τα εδάφη της (τα οποία και συνεχώς μειώνονταν ανα τους αιώνες..) πάμπολλες εθνότητες. Μια εξ αυτών, ήταν και οι Έλληνες.

Απλό είναι, τι δεν αντιλαμβάνεσαι?

symbol:
«Επίσης αγαπητέ μου εξήγησε μου, ποιον τάχα λαό άραγε να εννοούνε οι άθεοι π.χ. Γ. Ρίτσος και Μ. Θεοδωράκης, όταν μιλάνε στα ποιήματά τους, η στα τραγούδια τους για Ρωμιοσύνη,; Ποια φυλή τάχα να απαρτίζει την ρωμιοσύνη τους; Η φυλή των κατακτητών, των Ελλήνων;»

Πρώτον ο Μ. Θεοδωράκης δεν είναι «άθεος», μόνο και μόνο επειδή δεν δέχεται τον θεό που ΕΣΥ φαντάζεσαι. Αυτό ως εξήγηση για την παρερμηνεία που επιχειρείς.

Δεύτερον, εάν ανοίξεις το λεξικό του δικού σας «ένθεου» Γ. Μπαμπινιώτη, τότε θα διαπιστώσεις πως Ρωμιός ονομάζεται Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, Ρωμιός ονομάζεται Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι δεν είχε ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ή ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ όπου και ζούσε ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ (και όχι ως «ρωμιός»).

Τα τραγούδια λοιπόν ή τα ποιήματα που αναφέρεις, έχουνε να κάνουνε με ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, εκείνο το χάλι και τον πόνο εν πολλοίς του Έλληνα, του Έλληνα που συνέχιζε και αγωνίστηκε έστω και ως Ρωμιός πλέον!

Αλήθεια, πόσο κλειστά έχετε άραγε τα μάτια σας?

symbol:
«Δηλαδή όταν ο ίδιος λέει ότι είναι EΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ, ή ψεύδεται ή δεν ξέρει τι λέει.»

Σου έχω απαντήσει ήδη, αλλά για να τελειώνουμε με τα βυζαντινά σας παραμύθια και για το δήθεν «ελληνικό βυζάντιο», φέρε μου ΜΙΑ ΜΟΝΑΧΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΝΟΣ ΞΕΝΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΑΝΟ ΩΣ................ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ και εγώ δεν θα το ξανααναφέρω!

symbol:
«Φίλτατε όλα εξηγούνται θαυμάσια και οι αντιφάσεις διαλύονται αναμφίβολα, αν θεωρήσουμε τη ρωμαϊκή δημοκρατία και την ένδοξη ρωμαϊκή αυτοκρατορία «Οικουμενικό ελληνικό κράτος», όπως ο Ελληνικός λαός και το ίνδαλμά σου ο Ιουλιανός θεωρεί ότι είναι.»

Θα έλεγα ότι το ιστορικό σας παραλλήρημα δεν έχει όρια.

Κανείς εκτός Ελλάδας δεν έχει αυτή την θεωρία, πλην ελαχίστων βυζαντινόπληκτων στον τόπο μας. Κατα τον ίδιο τρόπο που αρκετοί ισχυρίζονται πως ο Χριστός ήτανε.....Έλληνας (!), κατα τον ίδιο τρόπο υπάρχουν και ολίγοι που χαριεντίζονται πίσω απο μια παρόμοια φαντασίωση.

Θα έλεγα ότι δεν είναι κάτι το καινούργιο η περίπτωση σου, και οι Τούρκοι ισχυρίζονται πως ο Όμηρος ήταν......πρόγονος των Τούρκων και τελικά μάλλον θα ονομαζόνταν Ομέρ (!!), αλλά και οι Σλάβοι των Σκοπίων ισχυρίζονται πως οι Έλληνες έκλεψαν τον......προσλάβο πρόγονο τους Μέγα Αλέξανδρο!!!!

Εδώ λοιπόν δεν έχουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ του ανθελληνικού και θεοκρατικού μορφώματος της δυσώδους Νέας Ρώμης, και πλανεμένοι όπως και ο symbol ορέγονται «ελληνικές δόξες»-ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 16:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
Δύο από τα καλύτερα βιβλία μου που έχω ως αναφορές είναι το Αλεξάνδρου ανάβασις του Αρριανού και το Quintus Curtius Rufus: Histiriae Magni Macedons Alexandri.
Το καλό με μένα όμως είναι ότι πάντα γράφω την αλήθεια και ότι ο κάθε ένας που με διαβάζει μπορεί να βρει αυτά τα έργα και μετά να έρθει να μου πει αν λέω αλήθεια ή ψέματα. ΠΟΤΕ δεν πέρνω τμηματικά ότι με συμφέρει. Γράφεις από τους βίους του Πλουτάρχου – εντάξει το ότι ο άνθρωπος έγινε ιερέας αρχαίου ελληνικού θεού στα γεράματα του δεν έχει σημασία εδώ. Σημασία έχει όμως ποιές ήταν αυτές οι μάχες, πότε έγιναν και το κυριότερο πόσοι και από ποιά εθνικότητα πήραν μέρος σε αυτές. Για τα παραπάνω ερωτήματα που δείχνουν την πραγματική υφή της αλήθειας, έχεις σημειώσεις; Εκτός βέβαια, εάν το να είσαι ευγενής και πολιτισμένος, σημαίνει να κάνεις βασιλικά χατηράκια ενώ «παίζεις» πόλεμο με κάποιο άλλο βασιλιά....

Schwabe, schwabe,
Ακόμα δεν έχω καταλάβει, αφού χτυπιέσαι για την ελληνικότητα γιατί έχεις ΑΓΓΛΙΚΟ υποκοριστικό στο φόρουμ;;; Μικρή η απορία και προχωράμε παρακάτω...

Τι ακριβώς θα έκανες ΕΣΥ σε ένα εικοσαετή πόλεμο; Θα γυρνούσες τους αιχμαλώτους πίσω; Για να ξαναπολεμίσουν εναντίον σου μία άλλη μέρα προφανώς.... Ή θα τους είχες κάπου περιφραγμένους και θα τους τάιζες επί 20 χρόνια;;; Με συνέπεια φυσικά όχι μόνο να χάνεις χρήματα και στρατιώτες για την φρούρηση τους αλλά και να είναι μία δυνητική εστία μόλυνσης οι χώροι αυτοί...
Αλήθεια μπορείς έτσι για πλάκα λέω (εγώ τώρα) να μεταφράσεις την λέξη αιχμάλωτος στα νέα ελληνικά... λέω τώρα...

Όσο για το στρατόπεδο – κολαστήριο των βυζαντινών δεν το ξέρω. Ποιά πηγή λοιπόν το αναφέρει, ώστε να αγοράσω το πρωτότυπο κείμενο;

Όσο γαι τις σφαγές των μπήξε δείξε βυζαντινών τα έχεις χιλιοαναλύσει, εγώ είμαι περιττός..
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ: ΕΚΑΝΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΙΣ ΣΦΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ (όπως ο Αρριανός) ΝΑΙ Ή ΟΧΙ: ΑΝ ΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ, ΤΑ ΑΡΝΗΣΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΘΩΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ;;; ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ;;; Και φυσικά μαζί με τον Αλέξανδρο βάζω όλους τους επιγόνους μέχρι και το τελευταίο βασίλειο των Πτολεμαίων....

Όσο για τον Βασίλειο Α η ερώτηση είναι δική μου και μην ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΚΦΥΓΕΙΣ ΜΕ ΔΟΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, Ω ΜΕΓΑΛΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕ. ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ;;; ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ;;;

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ 300. ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΑΝΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΕΣΥ ΠΩΣ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;;; ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΚΑΙ ΔΗ ΤΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ – ΜΙΑ ΜΟΝΟΜΑΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ. Η πλάκα όμως είναι ότι το παίζεις και ιστορικός από πάνω επειδή έχεις αυτή την μονομανία... Η αλήθεια είναι ότι μας έχεις κουράσει όλους, γιατί κάνεις ότι τα ξέρεις όλα, σε μας που τα ξέρουμε.... Θα έλεγα ότι θα έπρεπε να ζητήσουμε επίδομα από τους admin για να είμαστε σε αυτή εδώ την συζήτηση...

Είρθαμε και στα πολιτικά...
Αγορίνα μου ΔΕΝ νοσταλγώ τίποτα, για μένα είναι ιστορία και παρελθόν ακόμα και ο Βππ...
ΔΕΝ πιστεύω σε κανένα πολιτικό χώρο – φτύνω και τους 301 άχρηστους που μας κυβερνάνε...
Και ΔΕΝ υπερασπίζομαι τους χριστιανούς και δη τους ορθόδοξους...
Ούτε τα “πέρνω” από κανέναν....
Αυτό που υπερασπίζομαι είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ, την οποία στην προσπάθεια σου να πρωοθήσεις την πραμάτεια σου, την κακοποιείς οικτρά. ΤΗΝ ΒΙΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΩΑΓΕΙΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ, ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...
ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...

Χριστιανικός φασισμός ε;;; Ωραία έκφραση. ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΈΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.
Τόσο καιρό κονταροχτυπιέσαι για τον Ο.Χ. και το παρελθόν του και δεν έχεις πει κάτι ή το έχεις περάσει στο φλου, για τους Ευαγγελιστές, για τους μάρτυρες του Ιεχωβά ή τους Καθολικούς ή φυσικά κουβέντα για τις άλλες αιρέσεις όπως οι Σαϊεντολόγοι.
Για και αυτό γράφω darling – την θρησκεία ΣΟΥ – καθως μέσα από τα γραπτά σου δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιάς θρησκείας πιστός είσαι και γενικά από ποιούς τα πέρνεις και σε ποιούς υπακούς....

Κατήφορος όταν φτήνω τους 301 άχρηστους της βουλής και δεν θα με ακολουθήσεις σε αυτό.!!!!
Ε, ΛΟΓΙΚΟ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΥΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ – ΕΔΩ ΗΡΘΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.... Η φράση αυτή και μόνο, ω φανατικέ Έλλην, τα λέει όλα για σένα και τις προθέσεις σου.
Μόνο οι παπάδες τα έκαναν όλα – οι πολιτικοί είναι αθώες περιστερές. Ακόμα και σήμερα κυβερνούν οι παπάδες ε; Για αυτό λοιπόν τα πάντα πάνε από το κακό στο χειρότερο στην εξωτερική πολιτική και όχι μόνο. Δεν είναι οι πολιτικοί οι προσκινημένοι στους τούρκους ή στους αμερικανούς – οι παπάδες είναι...
Καλά, καλά, ξέρω το σλόγκαν σου τώρα θα είναι «οι παπάδες στο βυζάντιο και στην επανάσταση.....μπλα, μπλα,μπλα...»


Οφείλουμε να βλέπουμε ΜΠΡΟΣΤΑ – ωραίο σλόγκαν βρε, πιασάρικο. Να το συμπληρώσω ξέρωντας τις ρήσεις σου;;;
Οφείλουμε να βλέπουμε ΜΠΡΟΣΤΑ, φτύνοντας τους παπάδες του παρελθόντος...
Ε ρε γλέντια.... Δεν μου λες dear, αυτή την παράγραφο την αντέγραψες από κάπου ή την έγραψες σε μεγάλα κέφια; Να συμπληρώσω: Προοδευτικός είναι αυτός που φτύνει το παρελθόν κοιτώντας μπροστά.... Κουμουνιστής στα νιάτα, κουμουνιστής;

Η επόμενη όμως παράγραφος είναι ακόμα ποιό ωραία: την αντιγράφο όπως έχει:
“”””””””Όποιος έχει ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ της προέλευσης του, δεν φοβάται κανέναν αλλάχ και κανέναν Γιαχβέ. Οι παιδαριώδεις αφηγήσεις της εσχατολογίας, παρακλάδι της οποίας είναι και ο χριστιανισμός με τις εκατοντέδες αιρέσεις του, δεν μπορούν να ταρακουνήσουν τΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΚΡΙΣΗ κανενός που έχει εντρυφήσει στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, στον Ελληνικό τρόπο σκέψης.”””””””
MMMMMM, καλό, καλό!!!!
Έτσι όμως και έρθουν οι Ταλεμπάν στην Ελλάδα (και οι μουσουλμάνοι έχουν περάσει του 200000 στην Αθήνα μόνο) και αρχίσουν τις εκτελέσεις όποιου δεν πιστεύει στον αλλάχ, όποιου πιστεύει στα είδωλα και βλέπει ακόμα και τηλεόραση ή ακούει ραδιόφωνο και αρχίσουν να γκρεμίζουν τα αρχαία μνημεία όπως έκαναν στο Αφγανιστάν (και θα συνεχίσουν να κάνουν μόλις φύγουν οι δυνάμεις του ΝΑΤΟ), έλα ύστερα να μου πεις που θα έχεις βάλει την ελληνική φιλοσοφία και τον ελληνικό τρόπο σκέψης.... (Όσο πιο βαθιά μπορείς είναι η απάντηση... για να σε προλάβω ντε.)

Και για να προχωρήσουμε λίγο παραπέρα ω μεγάλε Έλλην. Τόσο καιρό γιατί δεν αναφέρθηκες ούτε μία φορά στους Έλληνες που ζουν στην τουρκία; Ναι βρε, αυτούς που ξέμειναν από τον διωγμό και ΕΞΗΣΛΑΜΙΣΤΗΚΑΝ ΒΙΑΙΩΣ ή αυτούς που έλληνες λόγω θρησκεύματος πήγαν εκεί λόγω της ανταλλαγής πληθυσμών. Δεν λένε τίποτα τα τρομερά κιτάπια σου για αυτούς;;; Θα μου πεις, εντάξει, δεν λένε τίποτα για τους εκατοντάδες χιλιάδες έλληνες (ίσως εκατομμύρια) που μετοικούσαν ή αποκούσαν επί 600 χρόνια ολόκληρη την μεσόγειο – θα λένε για αυτούς;;; Εντάξει το καταλαβαίνω ότι είσαι οπαδός του σλόγκαν “Ελλάδα μέχρι τα Τέμπη - άντε μέχρι τον Αξιό”, αλλά μην το πολυφωνάζουμε....


ΟΜΩΣ........ΟΜΩΣ...Το παρακάτω δεν το καταλαβάινω κατόλου μα κατόλου dear.

“”””””””””””””Ο καθένας που έπεσε ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, είναι άξιος τιμών όποιο και να ήταν το θρήσκευμα του αλλά και η καταγωγή του.””””””””””’

ΟΠΑ ΔΙΚΕ ΜΟΥ. Στην περίοδο μόνο της επανάστασης και των επαναστάσεων πιο πριν, μέχρι και τον Βππ, χάθηκαν δεκάδες χιλιάδες ιερείς προεστοί και προκαθήμενοι και σχεδόν ΟΛΑ τα μοναστήρια καήκαν. Άρα ΚΑΙ αυτοί οι ΕΛΛΗΝΕΣ είναι άξιοι τιμών. Άρα γιατί τους φτύνεις κάθε φορά που αναφέρεσαι σε αυτούς;;; Ρε άρχοντα, πλάκα μας κάνεις, σου βάλαμε τα δύσκολα ή γράφεις ότι θέλεις;;;;

ΥΓ 1. Το μοναδικό που μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου είναι αυτό που έγραψες για την περιφορά των λειψάνων....
ΥΓ 2. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ Ο GEORGE JUNIOR AND HIS FATHER….


Edited by - OANNHSEA on 28/01/2007 16:21:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA:
«Ακόμα δεν έχω καταλάβει, αφού χτυπιέσαι για την ελληνικότητα γιατί έχεις ΑΓΓΛΙΚΟ υποκοριστικό στο φόρουμ;;»

Διότι πολύ απλά δηλώνει τον τόπο γέννησης μου. Εξάλλου, στην αγάπη των Γερμανών για τον Ελληνισμό οφείλουμε πολλά..

OANNHSEA:
«Τι ακριβώς θα έκανες ΕΣΥ σε ένα εικοσαετή πόλεμο; Θα γυρνούσες τους αιχμαλώτους πίσω;»

Είναι πιο ανθρώπινο να σκοτώσεις τον εχθρό σου παρά να τον τυφλώσεις με βασανιστήρια για να δώσεις το «μήνυμα» σου, τόσο στον αιχμάλωτο όσο και στους υπόλοιπους.

OANNHSEA:
«Όσο για το στρατόπεδο – κολαστήριο των βυζαντινών δεν το ξέρω. Ποιά πηγή λοιπόν το αναφέρει, ώστε να αγοράσω το πρωτότυπο κείμενο;»

Ψάξε για τον Αμμιανό Μαρκελίνο. Το αίσχος αυτό φυσικά, μην περιμένεις να το διδαχθείς απο τους λάτρεις του «ελληνοχριστιανικού πολιτισμού»....

OANNHSEA:
«ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ: ΕΚΑΝΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΙΣ ΣΦΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ..»

Η ορθότητα πολλών αναφορών ελέγχεται. Αυτό που δεν ελέγχεται, είναι το κύρος του Έλληνα στρατηλάτη. Μην κάνεις ξανά το λάθος να τον συγκρίνεις με οιονδήποτε εκ των αλλοεθνών αυτοκρατόρων της Νέας Ρώμης, διότι δεν το έκανε έως τώρα η ίδια η ιστορία!

OANNHSEA:
«Όσο για τον Βασίλειο Α η ερώτηση είναι δική μου και μην ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΚΦΥΓΕΙΣ ΜΕ ΔΟΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, Ω ΜΕΓΑΛΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕ. ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ;»

Σου έχω πει πως δεν υπάρχει καμία πηγή που να βεβαιώνει «ελληνική καταγωγή». Άσε λοιπόν τις παρόλες και τα παιχνίδια και εάν έχεις στοιχεία να τα δούμε!
http://www.reference.com/browse/wiki/Basil_I

OANNHSEA:
«Η πλάκα όμως είναι ότι το παίζεις και ιστορικός από πάνω επειδή έχεις αυτή την μονομανία... Η αλήθεια είναι ότι μας έχεις κουράσει όλους, γιατί κάνεις ότι τα ξέρεις όλα, σε μας που τα ξέρουμε..»

Ιστορικός δεν είπα ότι είμαι, όμως τις ανεδαφικές σου αξιώσεις οφείλεις και να τις τεκμηριώνεις. Λες, λες και ξαναλες, κόπτεσαι και χτυπιέσαι για (φαντάσματα..) «έλληνες αυτοκράτορες του βυζαντίου», όμως ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΗΓΗ ΔΕΝ ΛΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙΣ!

Η μας έδωσες τίποτα στοιχεία και μας...ξέφυγαν? Σοβαρέψου.

OANNHSEA:
«Είρθαμε και στα πολιτικά...»

Μιας και διέπρεψες στα ιστορικά....

OANNHSEA:
«ΔΕΝ πιστεύω σε κανένα πολιτικό χώρο – φτύνω και τους 301 άχρηστους που μας κυβερνάνε.»

Μια εξόχως ανεύθυνη στάση. Αλήθεια, ΤΙ σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι κάτι καλύτερο απο όλους αυτούς που φτύνεις? ΤΙ είναι αυτό που αξίζει σοβαρού σχολιασμού στην στάση σου?

OANNHSEA:
«Αυτό που υπερασπίζομαι είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ, την οποία στην προσπάθεια σου να πρωοθήσεις την πραμάτεια σου..»

Κοίτα να δεις, απο εκφραστές και χειριστές της αλήθειας (δηλαδή της «αλήθειας» που οι ίδιοι μπορούν να αντιληφθούνε..) οι οποίοι ΦΤΥΝΟΥΝ τους εκλεγμένους μιας δημοκρατίας, θα έλεγα ότι δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε και τίποτα χρήσιμο να μάθουμε. Απλά και ξεκάθαρα.

Τα βουνά, έχουνε αρκετό χώρο...

OANNHSEA:
«Χριστιανικός φασισμός ε;;; Ωραία έκφραση. ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΈΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.»

Δεν με ενδιαφέρουν «οι άλλες θρησκείες», αλλά το καθεστώς που ζει και βασιλεύει (ακόμα) στον τόπο μου. Δυο είναι τα ενδεχόμενα, ιστορικά: ελληνισμός και πατρώα θρησκεία – ιουδαιοχριστιανισμός και χριστιανικός οικουμενισμός.

Μεταξύ των δύο, επιλέγω το πρώτο, δίχως να χορηγώ λευκή επιταγή σε όλα και τους πάντες. Ωστόσο, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την ελεύθερη έκφραση και το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση των Ελλήνων (και στο θείο), με τον φασισμό της ιδεοληψίας που πρέσβευε και συνεχίζει να πρεσβεύει ο χριστινισμός.

OANNHSEA:
«Τόσο καιρό κονταροχτυπιέσαι για τον Ο.Χ. και το παρελθόν του και δεν έχεις πει κάτι ή το έχεις περάσει στο φλου, για τους Ευαγγελιστές... για τις άλλες αιρέσεις όπως οι Σαϊεντολόγοι.»

Κάνεις λάθος.

Έχω πει π.χ. παλαιότερα πως σε σύγκριση με τους Χιλιαστές και τους Ευαγγελιστές, θεωρώ ορθότερη επιλογή την ορθοδοξία. Εάν βέβαια αυτές είναι οι μοναδικές επιλογές....

OANNHSEA:
«Για και αυτό γράφω darling – την θρησκεία ΣΟΥ – καθως μέσα από τα γραπτά σου δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιάς θρησκείας πιστός είσαι και γενικά από ποιούς τα πέρνεις και σε ποιούς υπακούς..»

Φίλε μου δεν «τα παίρνω» απο κανέναν, γράφω αυτά που πιστεύω ως ορθά, και κατα τα άλλα είμαι ένας συνηθισμένος άνθρωπος ο οποίος ασχολείται επιχειρηματικά στο χώρο τον χρηματιστηριακό και των συμβουλευτικών υπηρεσιών.

Κατα τα άλλα, δεν με εκφράζει ΚΑΝΕΝΑ μαντρί, όπως και να λέγεται. Σαφές νομίζω.

OANNHSEA:
«Μόνο οι παπάδες τα έκαναν όλα – οι πολιτικοί είναι αθώες περιστερές. Ακόμα και σήμερα κυβερνούν οι παπάδες ε;»

Βρίσκεσαι σε σύγχυση.

Ο απλός παπάς της γειτονιάς, δεν είναι ο στόχος μου. Άνθρωπος είναι και αυτός με τα προβλήματα του, και συχνά και πολλά. Τα σχόλια αφορούν ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, την ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ, ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, την κορυφή αυτής της λαίλαπας.

OANNHSEA:
«..Να συμπληρώσω: Προοδευτικός είναι αυτός που φτύνει το παρελθόν κοιτώντας μπροστά.... Κουμουνιστής στα νιάτα, κουμουνιστής;»

Και πάλι λάθος.

Κοιτάμε μπροστά, δίχως να μένουμε πίσω στις αποφάσεις μας ένεκα του παρελθόνος. Κατα τα άλλα, να είσαι σίγουρος πως βρίσκομαι διαμμετρικά αντίθετος με την φιλοσοφία του κουμουνισμού!

OANNHSEA:
«Έτσι όμως και έρθουν οι Ταλεμπάν στην Ελλάδα και αρχίσουν τις εκτελέσεις όποιου δεν πιστεύει στον αλλάχ, όποιου πιστεύει στα είδωλα και βλέπει ακόμα και τηλεόραση ή ακούει ραδιόφωνο, έλα ύστερα να μου πεις..»

Κοίτα να δεις, η υπεράσπιση της ελευθερίας και της δημοκρατίας δεν επιτρέπει εκπτώσεις. Δεν χρειαζόμαστε ιουδαιοχριστιανική αντίληψη για να υπερασπιστούμε τις αξίες μας. Τελεία και παύλα.

OANNHSEA:
«Τόσο καιρό γιατί δεν αναφέρθηκες ούτε μία φορά στους Έλληνες που ζουν στην τουρκία; Ναι βρε, αυτούς που ξέμειναν από τον διωγμό και ΕΞΗΣΛΑΜΙΣΤΗΚΑΝ ΒΙΑΙΩΣ ή αυτούς που έλληνες λόγω θρησκεύματος πήγαν εκεί λόγω της ανταλλαγής πληθυσμών.»

Το Ισλάμ γεννήθηκε απο την αγανάκτηση κατα των βυζαντινών υπανθρώπων, και φυσικά τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Οι Έλληνες που λόγω θρησκεύματος έφυγαν απο την πατρίδα τους, όπως και οι πομάκοι της ξάνθης για παράδειγμα, είναι το αποτέλεσμα της εμπλοκής του χριστιανισμού στις πολιτικές επιλογές της χώρας!

Χαρίσαμε μόνοι μας τους πομάκους στο στόμα των Τούρκων, οι οποίοι φυσικά καμία σχέση δεν έχουνε με Τούρκους φυλετικά, μόνο και μόνο επειδή.....πίστευαν σε λάθος θεό και δέν μπει μέσα σε χριστιανική κολυμβήθρα!!

Αυτά είναι ΤΑ ΧΑΛΙΑ φίλτατε αυτού του θρησκευτικού ολοκληρωτισμού. Τα απολαμβάνεις τουλάχιστον?

OANNHSEA:
«..χάθηκαν δεκάδες χιλιάδες ιερείς προεστοί και προκαθήμενοι και σχεδόν ΟΛΑ τα μοναστήρια καήκαν. Άρα ΚΑΙ αυτοί οι ΕΛΛΗΝΕΣ είναι άξιοι τιμών.»

Αυτό που λέω το εννοώ.

Όσοι έπεσαν για την Ελλάδα και την ελευθερία της, αξίζουν τιμές. Όσοι υπήρξαν προδότες, όπως πολλοί παπάδες ή όπως οι μονές του Αγίου Όρους έναντι για παράδειγμα στον αγωνιστή Ε.Παππά, χρίζουν φτυσίματος.

OANNHSEA:
«ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ Ο GEORGE JUNIOR AND HIS FATHER…»

Δεν είπα για τον πατέρα του νομίζω....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 19:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

Εδώ λοιπόν δεν έχουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ του ανθελληνικού και θεοκρατικού μορφώματος της δυσώδους Νέας Ρώμης, και πλανεμένοι όπως και ο symbol ορέγονται «ελληνικές δόξες»-ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

------------------------------------------------------------
Φίλτατε γνωρίζεις κανέναν ειδικό νόμο που απαγόρευε την αναρρίχηση Ελλήνων στο θρόνο; Υπήρχαν κάποια μέτρα, Θεσμοί, ή παράδοση;
Απόλυτα τίποτε. Γιατί αυτός ο ισχυρισμός σου είναι τελείως ανακριβής.
Μετά τον θάνατο του Ιουστινιανού οι διάδοχοί του αντιλαμβάνονται ότι είναι βασιλείς των Ελλήνων, και σαν τέτοιοι ενεργούν.
Τον διάδοχο του Ιουστινιανού, Ιουστίνο Β’, διαδέχεται Ο Θράκας Τιβέριος, τον οποίο α Άραβας Αμπτούλ Φαράκ αποκαλεί «Πρώτον Έλληνα βασιλέα». Εκτός αν σε αντίθεση με τους Άραβες, θεωρείς τους Θράκες της εποχής του 6ου αιώνα μ.Χ., μη Έλληνες.
Τον Τιβέριο διαδέχεται ο Καππαδόκης Μαυρίκιος. Ο Λατίνος χρονογράφος Παύλος Διάκονος θεωρεί αυτόν «Πρώτον Έλληνα βασιλέα». Φαίνεται όμως ότι ούτε οι Καππαδόκες είναι Έλληνες κατά την άποψή σου, οπότε ούτε ο Απολλώνιος ο Τυανεύς ούτε οι πατέρες της ορθοδοξίας είναι Έλληνες.
Ακολουθούν οι Έλληνες ή εξελληνισμένοι Αρμένιοι Φωκάς, Ηράκλειος, Κώνστας, Κωνσταντίνος Πωγωνάτος. Επί αυτών των αυτοκρατόρων, συντελείτε η αποφασιστική και ουσιαστική καθιέρωση του ξεκάθαρα Ελληνικού χαρακτήρα της αυτοκρατορίας.
Οι βασιλείς μας διατηρούν τον ένδοξο τίτλο των «Ρωμαίων Αυτοκρατόρων», αλλά αυτό το κάνουν για λόγους σκοπιμότητας και γοήτρου. Γιατί εμφανιζόμενοι σαν νόμιμοι διάδοχοι-συνεχιστές των Ρωμαίων αυτοκρατόρων, προασπιζόμενοι εθνικά συμφέροντα, διατηρούν διεκδικήσεις εδαφικές και υπεροχή απέναντι στους δυτικούς ηγεμόνες και του πάπα. Στην ουσία όμως εξελληνίζουν πλήρως και σε όλους τους τομείς, το κράτος.
Η περίοδος μέχρι το 600 μ.Χ. υπήρξε μεταβατική. Από το 600 περίπου μ.Χ. και επι 900 χρόνια η αυτοκρατορία είναι καθαρά Ελληνική. Σε αυτό συνετέλεσε κατά τον 7Ο αιώνα η απώλεια των μη Ελληνικών επαρχιών (Συρία, Παλαιστίνη και Αίγυπτος).
Τότε το κράτος περιορίζεται στην Ελληνικότατη Ελληνική χερσόνησο, στην Ελληνικότατη Μ. Ασία, σε κάποια τμήματα της Μεγάλης Ελλάδας (νότια Ιταλία), στον Ιστορικό Ελληνικό Πόντο. Δηλαδή ουσιαστικά αποτελείτε από Ελληνικότατες περιοχές. Εκτός αν κάποιοι ανθελληνικότεροι των ανθελλήνων αμφισβητούν και την Ελληνικότητα αυτών των περιοχών.
Οι σημαντικότερες δυναστείες του Βυζαντίου είναι Ελληνικής Καταγωγής.
Η Μακεδονική αρχίζει με τον Βασίλειο Α’, από την Αδρανούπολη.
Των Ισαύρων που κατάγεται από το εξελληνισμένο πολλούς αιώνες πριν φύλο των Ισαύρων της Μικράς Ασίας.
Των Κομνηνών, των Δουκών, των Αγγέλων, των Λασκάρεων, των Καντακουζινών και των Παλαιολόγων κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την Ελληνική καταγωγή.
Οι Κομνηνοί κατάγονται από τον Πόντο, όπου και ίδρυσαν το 1204 το κράτος του πόντου, που διήρκησε ως το 1461. (την Ελληνικότητα της αυτοκρατορίας της Τραπεζούντας ούτε ο Φαλμεράυερ αμφισβήτησε, στην εξαιρετική ιστορία του γι’ αυτήν).

Ο συνεργάτης του Δαυλού Ευάγγελος Μπεξής θεωρεί Έλληνες αυτοκράτορες τον Μιχαήλ Γ’, Λέοντα ΣΤ’ τον Σοφό και άλλους (Δαυλός 133/1993)

Σύμφωνα με τον Ανθέλληνα J.Bernal “οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες ήσαν πολύ περισσότερο Έλληνες παρά Ρωμαίοι.


Με εκτίμηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 21:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Μετά τον θάνατο του Ιουστινιανού οι διάδοχοί του αντιλαμβάνονται ότι είναι βασιλείς των Ελλήνων, και σαν τέτοιοι ενεργούν.»

Και μετά...ξυπνήσατε!!

symbol:
«Τον διάδοχο του Ιουστινιανού, Ιουστίνο Β’, διαδέχεται Ο Θράκας Τιβέριος, τον οποίο α Άραβας Αμπτούλ Φαράκ αποκαλεί «Πρώτον Έλληνα βασιλέα». Εκτός αν σε αντίθεση με τους Άραβες, θεωρείς τους Θράκες της εποχής του 6ου αιώνα μ.Χ., μη Έλληνες.»

Ο Ιουστίνος ο Β ήταν ΣΛΑΥΟΣ, και ως θράκη (θράκες) τότε ίσχυε ΟΛΑΚΕΡΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ!! Το τι δήθεν λέει ο Αμπτούλ και....η Φατιμά (!) ποσώς μας ενδιαφέρει φίλτατε! Γνωρίζεις ΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΕΔΡΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΣΑΣ??

Η τάχα είναι σήμερα η θράκη κατοικημένη απο....100% ελληνικό πληθυσμό?

symbol:
«Τον Τιβέριο διαδέχεται ο Καππαδόκης Μαυρίκιος. Ο Λατίνος χρονογράφος Παύλος Διάκονος θεωρεί αυτόν «Πρώτον Έλληνα βασιλέα».»

Τις βλακείες αυτές να πας να τις πεις σε κανένα επισκέπτη του κατηχητικού φίλτατε, διότι πέραν απο ολίγους γραφικούς του ιδεολογήματος του «ελληνικού βυζαντίου» ΚΑΝΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ» ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΡΩΜΗΣ.

Στην λεγόμενη Καππαδοκία ζούσε μια πανσπερμία λαών, όπως Αρμένιοι, Εβραίοι, Αιγύπτιοι αλλά και διάφορα υπολείμματα παλαιότερων μικρασιατικών λαών. Εάν λοιπόν υπήρχε ξεκάθαρη ελληνική καταγωγή, τότε εδώ και αιώνες θα το γνωρίζαμε.

Επίσης, απο τις σελίδες που αντιγράφεις είναι επόμενο να μαθαίνεις παρόμοιες μπούρδες.
http://clubs.pathfinder.gr/kynaigeiros2/295160?forum=35487&read=2408

Με άλλα λόγια, στοιχεία.......ράδιο αρβύλα!!!!!!

symbol:
«..οπότε ούτε ο Απολλώνιος ο Τυανεύς ούτε οι πατέρες της ορθοδοξίας είναι Έλληνες.»

Έχεις έστω και μια πηγή που να αναφέρει οπως ο Απολλώνιος ο Τυανεύς δεν ήταν Έλληνας?

symbol:
«Ακολουθούν οι Έλληνες ή εξελληνισμένοι Αρμένιοι Φωκάς, Ηράκλειος, Κώνστας, Κωνσταντίνος Πωγωνάτος. Επί αυτών των αυτοκρατόρων, συντελείτε η αποφασιστική και ουσιαστική καθιέρωση του ξεκάθαρα Ελληνικού χαρακτήρα της αυτοκρατορίας.»

Όλη η δυναστεία του Ηράκλειου ήταν ΑΡΜΕΝΙΟΙ, με μια εξαίρεση τον Τιβέριο Γ’ τον Αψίμαρο ο οποίος ήταν Γότθος. Οι υπόλοιπες σάλτσες περί «ελληνικού χαρακτήρα» είναι ατάκες με τις οποίες χαριντίζονται μόνο ορισμένοι ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ. Με άλλα λόγια, ουδέν σχόλιο!

symbol:
«Η περίοδος μέχρι το 600 μ.Χ. υπήρξε μεταβατική. Από το 600 περίπου μ.Χ. και επι 900 χρόνια η αυτοκρατορία είναι καθαρά Ελληνική..»

Ναι βέβαια, με Σλαύους, Αρμένιους, Γότθους, Σύριους και Άραβες....τύφλα να’χουν οι σημερινοί Έλληνες!!!!

Να σου πω και λίγους ακόμα «Έλληνες»? Για παράδειγμα ο...Ιστόκ, ο.....Ουπράβδα και η.....Βιγλενίτζα!!

Ε ρε γέλια...

symbol:
«Οι σημαντικότερες δυναστείες του Βυζαντίου είναι Ελληνικής Καταγωγής.
Η Μακεδονική αρχίζει με τον Βασίλειο Α’, από την Αδρανούπολη.»

Ως «Μακεδονική» ονομάζεται καθώς απο την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας (γεωγραφικά!) προέρχονταν οι ιδρυτές! Με άλλα λόγια, όπως και σήμερα «Μεκεδόνες» ονομάζουνε εαυτούς οι Σκοπιανοί. Ο Βασίλειος ήταν ΑΡΜΕΝΟΣΛΑΥΟΣ.

symbol:
«Των Ισαύρων που κατάγεται από το εξελληνισμένο πολλούς αιώνες πριν φύλο των Ισαύρων της Μικράς Ασίας.»

Η δυναστεία των Ισάυρων ξεκινάει απο τον Λέων Γ’, ο οποίος ήταν ΣΥΡΙΟΣ με καταγωγή την Γερμανίκεια της Συρίας. Τα ίδια ισχύουν και για τους υπόλοιπους.

symbol:
«Των Κομνηνών, των Δουκών, των Αγγέλων, των Λασκάρεων, των Καντακουζινών και των Παλαιολόγων κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την Ελληνική καταγωγή.»

Οι Κομνηνοί ήσαν όλοι Παφλαγόνες, και κανείς ιστορικός δεν αποδίδει φυσικά ελληνική καταγωγή σε κανέναν. Απλές φαντασιώσεις των χριστιανών του σήμερα για προφανείς σκοπούς βέβαια...

Η δυναστεία των Λασκαριδών είχε κατα τους ιστορικούς Περσική καταγωγή, πράγμα που δηλώνει και το όνομα τους το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ, δεδομένου ότι το lascar στα Περσικά σημαίνει πολεμιστής.

Το ότι βέβαια το lascar ακούγεται στα αυτιά των αδαών ως «ελληνικό» δεν μας παραξενεύει, καθώς «ελληνικό» ακούγεται και το Ιωάννης, και το Παύλος, και το Μιχάλης, και το Ηλίας, και το Άννα, και το Ματθαίος, και φυσικά δεν είναι!

symbol:
«Οι Κομνηνοί κατάγονται από τον Πόντο, όπου και ίδρυσαν το 1204 το κράτος του πόντου, που διήρκησε ως το 1461.»

Μήπως ξέχασες κάτι να μας πεις? Μήπως θα πρέπει πριν αντιγράφεις να μελετάς και λίγο?

Το 1204 είναι το έτος που η Κωνσταντινούπολη έπεσε στα χέρια των Λατίνων. Άρα, «βυζαντινή αυτοκρατορία» δεν υφίσταται πλέον.

Ο ιδρυτής του κράτους του Πόντου, ο Αλέξιος Α΄, ονομάστηκε «πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων», και όχι «πιστός βασιλεύς των ελλήνων» φίλτατε!!!

Μετά την επανάκτηση της Κωνσταντινούπολης το 1261, απο τους αλλοεθνείς Παλαιολόγους, οι Κομνηνοί με...μεγάλη λύπη αναγκάζονται να εγκαταλείψουν τον τίτλο τους, και έτσι ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΑΡΑΓΕ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ?

Ονομάζεται φίλτατε ως «πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ πάσης Ανατολής, Ιβήρων και Περατείας». Μήπως υπάρχει καμία αναφορά εις τους Ποντίους και μου διέφυγε? Μήπως υπάρχει καμία αναφορά στους Έλληνες και μου διέφυγε?

Με απλά λόγια, όσο «ελληνική» υπήρξε η αυτοκρατορία του Μωσαϊκού των λαών που ζούσε αλλά και κυβερνούσε την Νέα Ρώμη, άλλο τόσο «ελληνικό» υπήρξε και το κράτος του Πόντου, το οποίο και...........ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ!!!!!!

Αλήθεια, αναρωτιέμε, κάτι καλύτερο δεν μπορούνε να σκεφτούνε οι χαλκευτές σας για να εξελληνίσουνε το καρκίνωμα των δήθεν βυζαντινών?

Τα σέβη μου!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 23:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Ο Ιουστίνος ο Β ήταν ΣΛΑΥΟΣ, και ως θράκη (θράκες) τότε ίσχυε ΟΛΑΚΕΡΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ!! Το τι δήθεν λέει ο Αμπτούλ και....η Φατιμά (!) ποσώς μας ενδιαφέρει φίλτατε! Γνωρίζεις ΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΕΔΡΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΣΑΣ??
-------------------------------------------------
Της Σορβόννης (με τα 700 χρόνια ιστορία του), όπου διδάσκει ......."ΦΑΝΤΑΣΙΏΣΕΙΣ" η διευθύντρια του Εθνικού κέντρου επιστημονικών Ερευνών της Γαλλίας και υπερπρύτανης Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ.
Η ίδια δίδαξε στο πανεπιστήμιο των Παρισίων στο οποίο διετέλεσε πρόεδρος και πρύτανης.
Δίδαξε και διετέλεσε πρόεδρος του Κέντρου Georgew Pompidou-Beaubourg.
Είναι Πρύτανης του Πανεπιστημίου της Ευρώπης.
Επίσης διετέλεσε Διευθυντής του Κέντρου Ιστορίας και Πολιτισμού του Βυζαντίου και της Χριστιανικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris 1.

Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ θεωρείται σήμερα ίσως η πιο σημαντική πανεπιστημιακή προσωπικότητα, στη Βυζαντινολογία, με πολύ μεγάλο αριθμό σχετικών διαλέξεων και ομιλιών εντός και εκτός Ελλάδας.

Δανείζομαι από το ΒΗΜΑ.
«Ο Στίβεν Ράνσιμαν χρίζεται ιππότης το 1958 από τη βασίλισσα Ελισάβετ και δίνει διαλέξεις σε όλα τα μεγάλα πανεπιστημιακά ιδρύματα του κόσμου. Οσοι είχαν την τύχη να τον ακούσουν συμφωνούν ότι ήταν ένας αξέχαστος ομιλητής, όπως για παράδειγμα όταν διηγούνταν με μελαγχολία αλλά και σπαραγμό τις τελευταίες στιγμές μιας χιλιόχρονης αυτοκρατορίας, καταδικασμένης να χαθεί αλλά πολύ περήφανης για να παραδοθεί. Συνεργάζεται επίσης με το Βρετανικό Μουσείο, το Μουσείο Βικτόρια και Αλμπερτ, τη Βιβλιοθήκη του Λονδίνου και τιμάται με πολυάριθμα πανεπιστημιακά διπλώματα, ενώ και η Ελλάδα του αναγνωρίζει τη συμβολή του στη μετάδοση μιας εικόνας θετικής για την, από πολλούς παραγνωρισμένη, περίοδο της ελληνικής ιστορίας: ο ίδιος έχει τιμηθεί με το χρυσό μετάλλιο της πόλης των Αθηνών (1990), δρόμοι στον Μυστρά και στη Μονεμβασιά φέρουν το όνομά του…..»
Το ΒΗΜΑ, 08/09/2002 , Σελ.: Y09- Κωδικός άρθρου: B13658Y091-ID: 248512

Μια ακόμη πηγή που απαντά στο παραληρηματικό ερώτημά σου φίλτατε είναι και το παρακάτω κείμενο που ήδη έχω ήδη παραθέσει.
«Στο σύνολο των διάφορων λαών που αποτελούν το Βυζάντιο πρέπει να ξεχωρίσουμε εκείνους που το διαποτίζουν πολιτιστικά από εκείνους που γεωγραφικά μονάχα ανήκουν σ’ αυτό. Να βάζουμε σε ίση μοίρα τους Έλληνες και τους άξεστους χωριάτες της Ισαυρίας ή τους φελάχους της ερήμου ή ακόμη τους Σύρους και τους Αρμένιους και να λέμε πως Βυζάντιο είναι η συνισταμένη των λαών αυτών, είναι ισχυρισμός πλανεμένος και αστήριχτος» [Ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, εκδ. Πανεπιστημίου Καίμπριτζ, ελλ. εκδ. Μέλισσας. (1,2) ]

Αγαπητέ λοιπόν δεν έχουμε καμιά φαντασίωση. Βλέπεις απλώς σεβόμαστε την Ιστορία, ενώ εσείς φορώντας τους παραμορφωτικούς φακούς των ιδεοληψιών σας την ψευδοϊστορία η αν θέλεις την παραϊστορία.

Schwabe
Επίσης, απο τις σελίδες που αντιγράφεις είναι επόμενο να μαθαίνεις παρόμοιες μπούρδες.
http://clubs.pathfinder.gr/kynaigeiros2/295160?forum=35487&read=2408
----------------------------------------------------------
Φίλτατε την παραπάνω σελίδα την γνώρισα σήμερα και μετά την υπόδειξή σου. Όμως σε ευχαριστώ που με ενημερώνεις για σελίδες με σχετικό περιεχόμενο.
Σε παρακαλώ παράθεσέ μου σε ποιο σημείο την αντέγραψα.

Όσο για τον χαρακτηρισμό «μπούρδες» ΔΕΝ στο επιστρέφω, τέτοιοι εκφράσεις, δεν ταιριάζουν στον χαρακτήρα μου.


Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 10:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το 1204 είναι το έτος που η Κωνσταντινούπολη έπεσε στα χέρια των Λατίνων. Άρα, «βυζαντινή αυτοκρατορία» δεν υφίσταται πλέον.

Ο ιδρυτής του κράτους του Πόντου, ο Αλέξιος Α΄, ονομάστηκε «πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων», και όχι «πιστός βασιλεύς των ελλήνων» φίλτατε!!!



Nai Σβαμπε εχεις δικιο οπως ετσι ονομαστηκε και ο βασιλιας του κρατους της Νικαιας και της Ηπειρου και ολο αυτο εγινε επειδη θελησαν σε περιπτωση ανακτησης της Κωνσταντινουπολης να θεωρηθουν νομιμοι διαδοχοι της πρωην Βυζαντινης αυτοκρατοριας.Που ειναι το δυσκολο???
quote:
Ο Ιουστίνος ο Β ήταν ΣΛΑΥΟΣ, και ως θράκη (θράκες) τότε ίσχυε ΟΛΑΚΕΡΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ!! Το τι δήθεν λέει ο Αμπτούλ και....η Φατιμά (!) ποσώς μας ενδιαφέρει φίλτατε! Γνωρίζεις ΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΕΔΡΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΣΑΣ??

Η τάχα είναι σήμερα η θράκη κατοικημένη απο....100% ελληνικό πληθυσμό?


Σβαμπε ετσι οπως το πας θεωρεις οτι η Ελλαδα ειναι πραγματι εως τα Τεμπη και η αφελεια σου αυτη αν προκειται για αφελεια ειναι πολυ υποπτη.
quote:
Το Ισλάμ γεννήθηκε απο την αγανάκτηση κατα των βυζαντινών υπανθρώπων, και φυσικά τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα.

Ειναι δικαιωμα σου να λες οτι θελεις αλλα οχι σε δημοσιο χωρο να πετας αυτες τις σαχλαμαρες να σε ακουσκουν και οι Τουρκοι και να χουμε αλλα δηλαδη.Α ρε καημενε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 17:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Η ίδια δίδαξε στο πανεπιστήμιο των Παρισίων στο οποίο διετέλεσε πρόεδρος και πρύτανης.»

Κοίτα να δεις, θέσφατα και αλάθητα δεν υπάρχουνε. Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ προέρχεται απο οικογένεια που εκδιώχθηκε απο την Μικρά Ασία (Μουδανιά της Προύσας), και έχει κάθε λόγο να θέλει «επιβεβαιωμένα» όσα απο την παιδική της ηλικία έχει μάθει.

Ωστόσο, ούτε αυτή μας απέδειξε την ΕΘΝΟΤΙΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ, και φυσικά οι αναφορές της είναι γνωστές και δεν αποτελούν κάτι το καινούργιο.

symbol:
«Στο σύνολο των διάφορων λαών που αποτελούν το Βυζάντιο πρέπει να ξεχωρίσουμε εκείνους που το διαποτίζουν πολιτιστικά από εκείνους που γεωγραφικά μονάχα ανήκουν σ’ αυτό. Να βάζουμε σε ίση μοίρα τους Έλληνες και τους άξεστους χωριάτες της Ισαυρίας ή τους φελάχους της ερήμου ή ακόμη τους Σύρους και τους Αρμένιους και να λέμε πως Βυζάντιο..»

Δηλαδή τώρα μας είπες κάτι καινούργιο?? Οι λόγοι είναι όμως εντελώς διαφορετικοί απο ότι εσύ χαριεντίζεσαι.

Ο Ρωμαϊσμός δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον Ελληνισμό, φυλετικά ή φιλοσοφικά. Ο μεγαλύτερος εξανδραποδιστής που γνώρισε ο Ελληνισμός υπήρξε ο βάρβαρος Ρωμαϊσμός των εκχριστιανισμένων αλλοεθνών της Νέας Ρώμης.

Συνάμα, τον 9ο αιώνα παύει ουσιαστικά ο Νεορωμαϊσμός με τον Λέοντα τον σοφό, και έκτοτε τοποθετείται το λεγόμενο «βυζάντιο» απο τους ιστορικούς του σήμερα, καθώς ο Λέοντας ο Σοφός ήταν αυτός που πλέον όρισε ως επίσημη γλώσσα της αυτοκρατορίας την Ελληνική (912).

Και τούτο διότι η ραγδαία εξάπλωση του Ισλάμ έχει πλέον στενέψει σε δραματικό βαθμό τα όρια της Ανατολικής Αυτοκρατορίας των Ρωμαίων (και όχι των Ελλήνων που είναι υποταγμένοι..), και στην ουσία την έχει περιορίσει στην σημερινή Ελλάδα, την πρόσθια Μικρά Ασία και τον Πόντο.

Εκτός της κυρίως Ελλάδος, τα μέρη αυτά που απέμειναν στην Νέα Ρώμη είναι κατα βάση ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ και όχι Ελληνικά. Ήταν μεν ΟΜΟΓΛΩΣΣΑ, αλλά δεν είχαν κοινά οράματα και στόχους. Έτσι, ο όρος «βυζάντιο» έχει καθαρά πολιτική αξία. Το λεγόμενο βυζάντιο μετα τον 9ο αιώνα, ανήκει εδαφικά στους Έλληνες (σε πανάρχαια ελληνικά εδάφη) αλλά πολιτικά στους Ρωμαίους και στους διαφόρους εκχριστιανισμένους αλλοεθνείς αυτοκράτορες του.

Έτσι, όταν τα Ελληνικά έχουνε καταστεί επίσημη γλώσσα, είναι επόμενο ορισμένοι και να ανακαλύψουνε την πραγματική αξία των Ελλήνων φιλοσόφων για παράδειγμα. Αυτό ωστόσο, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ» ή δήθεν «Έλληνες Αυτοκράτορες»!!

Η καθιέρωση της Ελληνικής γλώσσας δεν ήταν μια «παραχώρηση», όπως παντελώς ανιστόρητα διάφοροι βυζαντινολάγνοι ορέγονται, αλλά μια ανάγκη καθώς οι επαρχίες που πλέον απέμεναν στους Νεορωμαίους ήσαν Ελληνόφωνες.

Φρόντισε λοιπόν να μελετήσεις πρώτα, διότι με το να αρπάζεσαι απο σελίδες του internet απλά αναδεικνύεις την επιπολαιότητα σου.

symbol:
«Αγαπητέ λοιπόν δεν έχουμε καμιά φαντασίωση. Βλέπεις απλώς σεβόμαστε την Ιστορία..»

Δεν σέβεσαι την ιστορία, παρά σέβεσαι μονάχα την στείρα παπαγαλία....

symbol:
«Φίλτατε την παραπάνω σελίδα την γνώρισα σήμερα και μετά την υπόδειξή σου. Όμως σε ευχαριστώ που με ενημερώνεις για σελίδες με σχετικό περιεχόμενο.
Σε παρακαλώ παράθεσέ μου σε ποιο σημείο την αντέγραψα.»

Κοίτα τι «έγραψες»:

{ Τον Τιβέριο διαδέχεται ο Καππαδόκης Μαυρίκιος. Ο Λατίνος χρονογράφος Παύλος Διάκονος θεωρεί αυτόν «Πρώτον Έλληνα βασιλέα».... Ακολουθούν οι Έλληνες ή εξελληνισμένοι Αρμένιοι Φωκάς, Ηράκλειος, Κώνστας, Κωνσταντίνος Πωγωνάτος. Επί αυτών των αυτοκρατόρων, συντελείτε η αποφασιστική και ουσιαστική καθιέρωση του ξεκάθαρα Ελληνικού χαρακτήρα της αυτοκρατορίας.

Οι βασιλείς μας διατηρούν τον ένδοξο τίτλο των «Ρωμαίων Αυτοκρατόρων», αλλά αυτό το κάνουν για λόγους σκοπιμότητας και γοήτρου. Γιατί εμφανιζόμενοι σαν νόμιμοι διάδοχοι-συνεχιστές των Ρωμαίων αυτοκρατόρων, προασπιζόμενοι εθνικά συμφέροντα, διατηρούν διεκδικήσεις εδαφικές και υπεροχή απέναντι στους δυτικούς ηγεμόνες και του πάπα. Στην ουσία όμως εξελληνίζουν πλήρως και σε όλους τους τομείς, το κράτος.}

Και κοίτα τι γράφει στην σελίδα:

{Τον Τιβέριο διαδέχεται ο Μαυρίκιος (582-602) από την Καππαδοκία (Ο Λατίνος χρονογράφος Παύλος Διάκονος τον θεωρεί «πρώτον Έλληνα βασιλέα»)...
Ακολουθούν οι επίσης Καππαδόκες Έλληνες ή εξελληνισμένοι Αρμένιοι Φωκάς (602-610), Ηράκλειος (610-641), Κώνστας (641-668), Κωνσταντίνος Πωγωνάτος (668-685).

Ο τίτλος του «Ρωμαίου αυτοκράτορος» διατηρείται αυτονόητα για λόγους σκοπιμότητος και γοήτρου, αφού εμφανιζόμενοι οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες ως νόμιμοι διάδοχοι-συνεχιστές της Ρώμης, διατηρούν διεκδικήσεις εδαφικές και υπεροχής έναντι των δυτικών ηγεμόνων και του πάπα. Στην ουσία όμως εξελληνίζουν πλήρως το κράτος ...}

Ε, εντάξει μπήκαν και κάποιες....πινελιές!!

«symbol:
Σύμφωνα με τον Ανθέλληνα J.Bernal “οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες ήσαν πολύ περισσότερο Έλληνες παρά Ρωμαίοι.»

Άλλο «ήσαν πολύ περισσότερο Έλληνες» και.....ΑΛΛΟ ΕΙΧΑΝ ΕΘΝΟΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Το γεγονός ότι οι βυζαντινοί δεν επέτρεπαν να συμπεριλαμβάνονται οι Έλληνες στην καταγωγή στον πολιτειακό κορμό του κράτους, εξακολουθεί έως και το 1204, όπου και βλέπουνε τα δύσκολα και πλέον ζητάνε και την βοήθεια των Ελλήνων.

Ο Θεόδωρος Λάσκαρης ο Β’, ενώ αγωνίζεται με σθένος κατα των επιδρομέων στηρίζεται ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, και σε μια επιστολή του προς τον δάσκαλο του Νικηφόρο Βλεμμύδη ξακαθαρίζει ότι δεν μπορεί να βασιστεί πλέον σε κανέναν άλλο πλην των Ελλήνων!

Η επιστολή του είναι αποκαλυπτική:

« Και τις ο βοηθήσων ημίν? Πέρσης πως βοηθήσει τω Έλληνι? Ιταλός και μάλιστα μένεται, Βούλγαρος προφανέστατα, Σέρβος τη βία βιαζόμενος και συστέλλεται. Ο δ’ ημέτερος (βυζαντινός) τάχα δή ού των ημετέρων κατα αλήθειαν. Μόνο δέ το Ελληνικόν αυτό βοηθεί εαυτώ οίκοθεν λαμβάνον τας αφορμάς». (Βακαλόπουλος, Ιστορία του Νέου Ελληνισμού)

Έτσι, βλέπουμε ΤΟΝ ΣΑΦΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ μεταξύ της ταυτότητας του ιδίου του στρατηγού Θ.Λάσκαρη του Β’, ο οποίος θεωρεί τον εαυτό του ΑΛΛΗ ΕΘΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!

Όταν φίλτατε ξυπνήσετε απο το βυζαντινό σας όνειρο, ελάτε και πάλι να τα πούμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 17:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η περίοδος μέχρι το 600 μ.Χ. υπήρξε μεταβατική. Από το 600 περίπου μ.Χ. και επι 900 χρόνια η αυτοκρατορία είναι καθαρά Ελληνική. Σε αυτό συνετέλεσε κατά τον 7Ο αιώνα η απώλεια των μη Ελληνικών επαρχιών (Συρία, Παλαιστίνη και Αίγυπτος).

H περίοδος μέχρι το 600 ήταν πραγματικά μεταβατική, λίγο πρίν διέλθει η συγκεκριμένη εποχή εξαφανίζεται απο την ανατολική Ρωμαική αυτοκρατορία κάθε ίχνος Ελληνισμού. Το κλείσιμο όλων των φιλοσοφικών σχολών, της ακαδημίας, η απαγόρευση των Ολυμπιακών αγώνων είναι τα πλέον χαρακτηριστικότερα παραδείγματα.
Για την περιόδο 600 μέχρι 900 άν εσύ την αναφέρεις πλήρη εξελληνισμό τί να σου πώ!!
Βλέπω οτι δέν μπορείς κάν να ξεχωρίσεις οτι τα ονόματα Τιβέριος, Μαυρίκιος, Φωκάς δέν έχουν καμιά σχέση με Ελλάδα αλλά εσύ μπορείς να εξακολουθείς να ζείς στον κόσμο σου και να πιστεύεις ότι θές.
Άν ο καθαρός εξελληνισμός επιτυγχάνεται με τις δυναστείες ενός Αρμένιου του Ηράκλειου (σε παραπέμπω σε όλες τις εγκυκλοπαίδειες) και ενός Ίσαυρου του Λέοντα ...
Διέπρεψες!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 18:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βλέπω οτι δέν μπορείς κάν να ξεχωρίσεις οτι τα ονόματα Τιβέριος, Μαυρίκιος, Φωκάς δέν έχουν καμιά σχέση με Ελλάδα αλλά εσύ μπορείς να εξακολουθείς να ζείς στον κόσμο σου και να πιστεύεις ότι θές.

Φίλε EPAITHS
Το Λόρδος Βύρων έχει καμιά σχέση με Ελλάδα;
Το Εφιάλτης έχει καμιά σχέση με Ελλάδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 18:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε EPAITHS
Το Λόρδος Βύρων έχει καμιά σχέση με Ελλάδα;
Το Εφιάλτης έχει καμιά σχέση με Ελλάδα

Φίλε Ψηλός
Ο λόρδος Βύρων δέν ήταν Έλληνας αλλά είχε την Ελληνική παιδεία.
Ο Εφιάλτης ήταν Έλληνας αλλά δέν είχε την Ελληνική παιδεία.
Οι αυτοκράτορες Θεοδόσιος, Ιουστινιανός, Τιβέριος, Μαυρίκιος, Φωκάς, Ηράκλειος κτλπ. δέν ήταν Έλληνες και δέν είχαν ούτε την Ελληνική παιδεία.
Ελπίζω να σε κατατόπισα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 18:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε EPAITHS
Το Λόρδος Βύρων έχει καμιά σχέση με Ελλάδα;
Το Εφιάλτης έχει καμιά σχέση με Ελλάδα

Φίλε Ψηλός
Ο λόρδος Βύρων δέν ήταν Έλληνας αλλά είχε την Ελληνική παιδεία.
Ο Εφιάλτης ήταν Έλληνας αλλά δέν είχε την Ελληνική παιδεία.
Οι αυτοκράτορες Θεοδόσιος, Ιουστινιανός, Τιβέριος, Μαυρίκιος, Φωκάς, Ηράκλειος κτλπ. δέν ήταν Έλληνες και δέν είχαν ούτε την Ελληνική παιδεία.
Ελπίζω να σε κατατόπισα.



Τι εννοείς με τον όρο "Ελληνική παιδεία";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 19:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα συμπεριφέρονται σάν Έλληνες.
Να σέβονται τον συνάνθρωπο τους, τις ιδέες του, την θρησκεία του, και να μήν τους κατηγοροιοποιούν βάση εθνολογοθρησκευτικών πεποιθήσεων. Όπως ακριβώς έκανε και ο Μέγας Αλέξανδρος με τους λαούς που κατέκτησε, ο οποίος και τους προσκύνησε σάν δικούς του.
Να ερευνούν βάση της φιλοσοφίας, του ορθολογισμού και όχι βάση δογματικών θρησκευτικών αντιλήψεων, να ερευνούν την φύση και το σύμπαν θεωρώντας τα μέρος του θείου.
Οι περισσότεροι Βυζαντινοί κατηγοροιοποιούσαν τους συμπολίτες τους σε χριστιανούς και αναθεματισμένους, αυτό δέν μπορώ να το θεωρήσω Ελληνική παιδεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 19:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα συμπεριφέρονται σάν Έλληνες.
Να σέβονται τον συνάνθρωπο τους, τις ιδέες του, την θρησκεία του, και να μήν τους κατηγοροιοποιούν βάση εθνολογοθρησκευτικών πεποιθήσεων. Όπως ακριβώς έκανε και ο Μέγας Αλέξανδρος με τους λαούς που κατέκτησε, ο οποίος και προσκύνησε τους θεούς σάν δικούς του.
Να ερευνούν βάση της φιλοσοφίας, του ορθολογισμού και όχι βάση δογματικών θρησκευτικών αντιλήψεων, να ερευνούν την φύση και το σύμπαν θεωρώντας τα μέρος του θείου.
Οι περισσότεροι Βυζαντινοί κατηγοροιοποιούσαν τους συμπολίτες τους σε χριστιανούς και αναθεματισμένους, αυτό δέν μπορώ να το θεωρήσω Ελληνική παιδεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 22:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον θρόνο της Κωνσταντινούπολης ανέβηκαν πολλές Ελληνίδες, τρεις από τις οποίες βέρες Αθηναίες.
Η Ευδοκία (Αθηναίς), Η γυναίκα του Θεοδοσίου Β’ .
Η Ειρήνη γυναίκα του Λέοντα Δ’.
Η Σοφία, γυναίκα του Σταυρακίου.
Η Θέκλα, κόρη και συναυτοκράτωρ του Θεόφιλου.
Η Θεδώρα, χήρα του Θεόφιλου.
Η περιβόητη και ισχυρότατη γυναίκα του Ιουστινιανού ήταν Κύπρια.
Ελληνίδα από την Θεσσαλονίκη ήταν και η Ευσεβία, γυναίκα του Κωνσταντίου. Αυτή έπεισε τον Κωνστάντιο να χαρίσει την ζωή στον Ιουλιανό, να τον στείλει για σπουδές στην Αθήνα και να τον αναγορεύσει καίσαρα της Δύσης. Εκεί η Ευσεβία του έστελνε «βίβλους φιλοσόφων και συγγραφέων αγαθών και ρητόρων πολλών και ποιητών με αποτέλεσμα να καταστεί το Παρίσιον μουσείον Ελληνικών βιβλίων». (Bider, la Vie de l’ Empereur julien).


EPAITHS
Οι αυτοκράτορες Θεοδόσιος, Ιουστινιανός, Τιβέριος, Μαυρίκιος, Φωκάς, Ηράκλειος κτλπ. δέν ήταν Έλληνες και δέν είχαν ούτε την Ελληνική παιδεία
----------------------------------------
Υπήρξαν και μη Ελληνικής καταγωγής αυτοκράτορες, αλλά και αυτοί ήταν Εξελληνισμένοι, μετά τον Ιουστινιανό, κανείς μη εξελληνισμένος έκατσε στον θρόνο της Κωνσταντινούπολης. Όλοι δε ανεξαίρετα , περιβάλλονταν από Έλληνες συμβούλους, υπουργούς, λόγιους, αυλικούς, στρατηγούς κ.λ.π.
Στο Βυζάντιο η ανάρρηση η διατήρηση του αυτοκράτορα στο θρόνο ήταν κάτι που απαιτούσε την συμβολή λαού, στρατού και συγκλήτου. Δεν έφτανε να είναι κάποιος πορφυρογέννητος για να ανέλθει και κυρίως να διατηρηθεί στο θρόνο. Ο αυτοκράτορας έπρεπε να στηρίζεται στο λαό, να υποτάσσεται στους νόμους, στο άγραφο εθιμικό δίκαιο και στους περιορισμούς που επέβαλε ο στρατός, οι δήμοι, η σύγκλητος και η εκκλησία.
Κανείς Βυζαντινός αυτοκράτορας, τόλμησε να ισχυρισθεί «το κράτος είμαι εγώ» όπως οι μεταγενέστεροι δυτικοί Βασιλείς.

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 23:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Υπήρξαν και μη Ελληνικής καταγωγής αυτοκράτορες, αλλά και αυτοί ήταν Εξελληνισμένοι, μετά τον Ιουστινιανό, κανείς μη εξελληνισμένος έκατσε στον θρόνο της Κωνσταντινούπολης.»

Παραμύθια της χαλιμάς!

Το λεγόμενο βυζάντιο, υπήρξε η ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ. Ο κατακτητής, είτε Νεορωμαίος λέγεται είτε Βυζαντινός, είναι το ίδιο και εξίσου κατακτητής. Ο Ελληνικός λαός έμεινε ΥΠΟΔΟΥΛΟΣ στους Νεορωμαίους αλλοεθνείς επί χίλια χρόνια και πλέον χρόνια.

Τα βυζαντινά καθάρματα, που κάποιοι σαν και την αφεντιά σου θέλουνε να «εξελληνίσουνε» (ότι κάνουνε οι Σκοπιανοί με άλλα λόγια στο θέμα του Μ.Αλεξάνδρου..), μαζί με τις συμμορίες της μαύρης ρόμπας υπήρξαν πολύ χειρότεροι διώκτες του Ελληνισμού απο οποιονδήποτε άλλο δυνάστη.

Ήδη το 529 ο Σλαβικής καταγωγής Ιουστινιανός ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ και απαγορεύει με αυστηρότατους νόμους την πατρώα θρησκεία των Ελλήνων αλλά και ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

Το δε πλιάτσικο που έκαναν οι μαύρες ρόμπες και τα βυζαντινά αποβράσματα στο σώμα της Ελλάδος, είναι τεράστιο. Τι να πρωτοθυμηθούμε άραγε?

Να θυμηθούμε μήπως για παράδειγμα πως το 1294 ο δεσπότης της Ηπείρου Νικηφόρος αφού πάντρεψε την κόρη του Θαμάρ με τον γιό του Βασιλιά Καρόλου του Β’ Φίλιππο, του έδωσε για........προίκα τη Ναύπακτο, τη Βόνιτσα, το Αγγελόκαστρο, το Βραχώρι και μετά θάνατον ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ!!!

Είναι γνωστό ότι οι Κωνσταντινουπολίτες ονόμαζαν τους ελλαδικούς «δυτικούς» και οι ελλαδικοί τους Κωνσταντινουπολίτες «ανατολίτες». Επίθετα εξόχως αποκαλυπτικά της πραγματικής διάστασης μεταξύ ΕΛΛΗΝΩΝ και ΝΕΟΡΩΜΑΙΩΝ, καθώς «δυτικούς» ονόμαζαν τους Παπικούς και τους Γασμούλους και «ανατολίτες» ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.

Έλληνας αυτοκράτορας στο ανθελληνικό βυζάντιο δεν υπήρξε. Υπήρξανε όμως πολλοί αλλοεθνείς με ελληνική παιδεία, κάτι που δεν μπορούμε να αρνηθούμε.

Ένας τέτοιος ήταν και ο Κωνσταντίνος ΙΑ’ Ντράγκατς-Παλαιολόγος, ο οποίος και είχε αποκτήσει ελληνική παιδεία απο τον Πλήθωνα, πράγμα που τον κατέστησε και αγαπητό στους Έλληνες. Η μητέρα του ήταν Σλάβα Χριστιανή, και έφερε το όνομα Αγία Υπομονή.

Εάν υπήρξαν κάποια σταθερά στοιχεία που χαρακτήρισαν την Νέα Ρώμη και τους Νεορωμαίους, αυτά ήταν η διχόνοια, ο διχασμός, η θρησκευτική μισαλλοδοξία και δίωξη, η ανυπακοή στους νόμους καθώς και οι εξευτελιστικά ευτελείς πολιτικοί που πέρασαν απο αξιώματα.

Τέλος, αναφορικά με τις διάφορες Ελληνίδες γυναίκες που φέρονται να είχαν διάφορα βυζαντινά καθάρματα, να πούμε ότι ο πατέρας του Μωάμεθ του πορθητή Μουράτ είχε ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΩΣ ΣΥΖΥΓΟ, όπως ελληνίδες συζύγους είχε και ο προπάππος του Ορχάν όσο και ο παππούς του Βαγιαζίτ!!

Και λοιπόν? Μήπως αυτό μας κάνει να νιώθουμε «υπερήφανοι» επειδή είχαμε την...τύχη να συνεχίσουμε να ζούμε σε δεύτερη σκλαβιά??

Ελπίζω κάποτε να σοβαρευτείτε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 23:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nα συμπεριφέρονται σάν Έλληνες.
Να σέβονται τον συνάνθρωπο τους, τις ιδέες του, την θρησκεία του, και να μήν τους κατηγοροιοποιούν βάση εθνολογοθρησκευτικών πεποιθήσεων. Όπως ακριβώς έκανε και ο Μέγας Αλέξανδρος με τους λαούς που κατέκτησε, ο οποίος και τους προσκύνησε σάν δικούς του.


Δεν σε καταλαβαίνω.
Ο Μέγας Αλέξανδρος, του λαούς που κατέκτησε, τους προσκύνησε σαν δικούς του;;

Αν τους θεωρούσε "δικούς του", ποια η ανάγκη να τους κατακτήσει;;
Πιστεύω γνωρίζεις τι σημαίνει ΚΑΤΑΚΤΩ, έτσι;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 17:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toυς θεούς αναγνώρισε σάν δικούς του εννοούσα, τους προσκύνησε σάν δικούς του. Στην Αίγυπτο έκανε αφιέρωση στον Άμμωνα Ρά, στην Βαβυλώνα στον Μαρδούκ. Ποτέ δέν έκανε τον παραμικρό εθνοφυλετικό διαχωρισμό, ο λόγος του προς τους στρατιώτες του μετά το πέρας των κατακτήσεων ήταν ο σπουδαιότερος λόγος ισότητας όλων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που έχει λεχθεί ποτέ απο άνθρωπο.
Όπως καταλαβαίνεις για τον μέγιστο των Ελλήνων δέν υπήρχαν πιστοί και άπιστοι, θρησκευόμενοι και άθεοι,δική μας θρησκεία και ξένη, Έλληνες και βάρβαροι υπήρχαν ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Στον αντίποδα κάποιες άλλες θρησκείες έχουν να επιδείξουν απαγορεύσεις λατρειών ξένων σε αυτές θρησκειών, καταστροφές ναών, διωγμούς,εκτελέσεις με βασανιστήρια, δήμευση περιουσίας, ιερές εξετάσεις, Ιουστινιάνειους νόμους, σταυροφορίες και πολλά άλλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 13:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Toυς θεούς αναγνώρισε σάν δικούς του εννοούσα, τους προσκύνησε σάν δικούς του. Στην Αίγυπτο έκανε αφιέρωση στον Άμμωνα Ρά, στην Βαβυλώνα στον Μαρδούκ. Ποτέ δέν έκανε τον παραμικρό εθνοφυλετικό διαχωρισμό, ο λόγος του προς τους στρατιώτες του μετά το πέρας των κατακτήσεων ήταν ο σπουδαιότερος λόγος ισότητας όλων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που έχει λεχθεί ποτέ απο άνθρωπο.
Όπως καταλαβαίνεις για τον μέγιστο των Ελλήνων δέν υπήρχαν πιστοί και άπιστοι, θρησκευόμενοι και άθεοι,δική μας θρησκεία και ξένη, Έλληνες και βάρβαροι υπήρχαν ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Στον αντίποδα κάποιες άλλες θρησκείες έχουν να επιδείξουν απαγορεύσεις λατρειών ξένων σε αυτές θρησκειών, καταστροφές ναών, διωγμούς,εκτελέσεις με βασανιστήρια, δήμευση περιουσίας, ιερές εξετάσεις, Ιουστινιάνειους νόμους, σταυροφορίες και πολλά άλλα.


Όσον αφορά για την τακτική του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ο Ανιοστικ (αν δεν κάνω λάθος) ανέφερε κάποια χαρακτηριστικά περιστατικά, κάνε τον κόπο και διάβασε τα!!

Τώρα, αυτά τα όμορφα και τις ιδανικές καταστάσεις που παρουσιάζεις, καλό θα ήταν να ξαναδιάβαζες λίγο την ιστορία των αρχαίων μας.
Ποτέ δεν έλειψε πόλεμος και καταστροφή! Ατέλειωτοι πόλεμοι και εγκλήματα!
Σου το είπα και σε άλλο μήνυμα, πρέπει να βλέπουμε την πραγματικότητα κατάματα, όποια κι αν είναι αυτή!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 19:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα διάβασα αυτά που έγραψε ο Agnostic και δέν εξέφρασα καμιά αντίρρηση. Αλλά υπάρχει και μιά ουσιώδης διαφορά, οι όποιες ακρότητες του Μεγάλου Αλεξάνδρου, δέν επικεντρώνονται με κανέναν τρόπο στον τομέα της θρησκείας των αντιπάλων του. Είναι ανθρώπινες αδυναμίες που τις συναντάμε σε κάθε μεγάλο στρατιωτικό άντρα της ιστορίας.
Οι ακρότητες των χριστιανών είναι καθαρά θρησκευτικές, έχουν σχέση μονάχα με τα θρησκευτικά πιστεύω των αντιπάλων τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 19:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

Το λεγόμενο βυζάντιο, υπήρξε η ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ. Ο κατακτητής, είτε Νεορωμαίος λέγεται είτε Βυζαντινός, είναι το ίδιο και εξίσου κατακτητής. Ο Ελληνικός λαός έμεινε ΥΠΟΔΟΥΛΟΣ στους Νεορωμαίους αλλοεθνείς επί χίλια χρόνια και πλέον χρόνια.
-------------------------------------------------------

Η αλήθεια όμως είναι ότι ο ελληνισμός βρισκόταν σε παρακμή για πολλούς αιώνες πριν από τους «βυζαντινούς» αιώνες.
Αν «κοιτάξουμε» τους αμέσως πριν το Βυζάντιο αιώνες, στο ηθικό επίπεδο, θα δούμε μόνο γραικυλισμούς, υποτέλεια, οσφυοκαμψία, λατρεία προς αυτούς ακριβώς τους Ρωμαίους που τους υπέταξαν, έσχατο σκαλί πνευματικής παρακμής.

Ο Ελληνικός κόσμος τότε ξεχείλισε από «θεούς» και «θεές», που συχνά δεν ήταν παρά άτομα κατωτάτης ηθικής υποστάθμης. Όλοι όσοι είχαν πλούτο, δύναμη και διασυνδέσεις γίνονταν «θεοί», «νέοι Διόνυσοι», «Σωτήρες», «θεοπάτορες»

Υπάρχουν ανατριχιαστικές περιπτώσεις, όμως οι αναφορά σε αυτές είναι άλλο θέμα.
Ο Πετρώνιος περιπαιχτικά αναφέρει: «στην Αθήνα συναντάς περισσότερους θεούς παρά ανθρώπους».

Με το Βυζάντιο ο Ελληνισμός άρχισε να ορθοποδεί για μια ακόμη φορά. Με την μεταφορά της πρωτεύουσας της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας στο Ελληνικό Βυζάντιο, και την κατάρρευση του δυτικού τμήματός της, ο Ελληνισμός βρήκε την ευκαιρία να διαμορφώσει δικό του κράτος.
Και σα νοικοκύρης στον τόπο του, αυτό ακριβώς έκανε.
Οι Έλληνες είχαν απόλυτα την συνείδηση ότι το Βυζαντινό κράτος ήταν δικό τους, συνέχεια των Ελληνιστικών κρατών, και αγωνίστηκαν πάντοτε για να το υπερασπισθούν.
Γι’ αυτόν τον λόγο ακριβώς επέζησε το ανατολικό τμήμα της άλλοτε Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, σε αντίθεση με το δυτικό που υπέκυψε στους βαρβάρους επειδή στερούνταν στερεού εθνοφυλετικού πυρήνα.

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 23:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με το Βυζάντιο ο Ελληνισμός άρχισε να ορθοποδεί για μια ακόμη φορά. Με την μεταφορά της πρωτεύουσας της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας στο Ελληνικό Βυζάντιο, και την κατάρρευση του δυτικού τμήματός της, ο Ελληνισμός βρήκε την ευκαιρία να διαμορφώσει δικό του κράτος.
symbol
Φίλε symbol σου παραθέτω πιό κάτω σε μετάφραση την προσφώνηση στον αυτοκράτορα κατά την στέψη του που επαναλαμβανότανε τρείς φορές με αντιφωνήσεις από τους ψάλτες και τις φατρίες
" Αυτή είναι η μεγάλη μέρα του Κυρίου , η μέρα της σωτηρίας των Ρωμαίων , ετούτη η μέρα είναι η χαρά και η δόξα του κόσμου γιατί το στέμμα της Αυτοκρατορίας τοποθετήθηκε δίκαια στο κεφάλι σου . Δόξα στόν Θεό που είναι ο κύριος παντων ! Δόξα στον θεό που σε έκανε Αυτοκράτορα ! Δόξα στον Θεό που έστεψε την κεφαλή σου , είθε Εκείνος που σε έστεψε , (το όνομα του αυτοκράτορα) , με το χέρι Του να σε κρατήση στην πορφύρα για πολλά χρόνια , προς δόξα και αγαλλίαση των Ρωμαίων ."
Όπως βλέπεις φίλε μου Ρωμαίους αποκαλούσαν τους εαυτούς τους και το κράτος τους , καμία αναφορά στους Έλληνες . Και κάτι ακόμα , οι αυτοκράτορες ουδέποτε ενδιαφέρθηκαν για ιδρύσουν σχολεία και να δώσουν ελληνική παιδεία στους λαούς της ανατολής , όπως έκανε ο Μ. Αλέξανδρος και οι επίγονοί του , αλλά βασίστηκαν στην ενιαία θρησκεία και τον φανατισμό των αγραμμάτων μαζών , γι’ αυτό και διαλύθηκε εις τα εξ ων συνετέθη .
Άλλωστε το κράτος Βυζάντιο δεν υπήρξε ποτέ , Ρωμανία το ονόμαζαν και τον αυτοκράτορά του οι Άραβες ιστορικοί τον αναφέρουν σαν αυτοκράτορα των Ρωμαίων , ο όρος Βυζάντιο δόθηκε πολύ αργότερα σαν ιστορικός προσδιορισμός .
Επιτέλους διαβάστε και κανένα εξωσχολικό βιβλίο !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 16:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Η αλήθεια όμως είναι ότι ο ελληνισμός βρισκόταν σε παρακμή για πολλούς αιώνες πριν από τους «βυζαντινούς» αιώνες.»

Η αλήθεια είναι ότι προκειμένου να εξελληνίσετε τον Νεορωμαϊσμό, καταφεύγετε σε οποιαδήποτε ιστορική παραχάραξη!

Ο Ελληνισμός δεν βρισκόταν σε καμία «παρακμή», αλλά οι φιλοσοφικές σχολές ανθούσαν και έσπερναν ΓΝΩΣΗ σε όλη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, οι Έλληνες διδάσκαλοι μάθαιναν στα παιδιά των Ρωμαίων ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Ωστόσο, οι δήθεν «βυζαντινοί» που ορέγεστε, κατάφεραν με την μισαλλόδοξη τους θρησκεία να αφανίσουν τις σχολές των Ελλήνων και να καταντήσει το όνομα ΕΛΛΗΗ ισότιμο του αλήτη, του αχρείου.

Κανονικά, θα έπρεπε να έχετε το στόμα σας κλειστό.

symbol:
«Αν «κοιτάξουμε» τους αμέσως πριν το Βυζάντιο αιώνες, στο ηθικό επίπεδο, θα δούμε μόνο γραικυλισμούς, υποτέλεια, οσφυοκαμψία, λατρεία προς αυτούς ακριβώς τους Ρωμαίους που τους υπέταξαν, έσχατο σκαλί πνευματικής παρακμής.»

Ανυπόστατο ψεύδος. Προσκόμισε τα σχετικά ΣΤΟΙΧΕΙΑ φίλτατε, διότι τα στοιχεία για τα χάλια των αλλοεθνών κατακτητών της Νέας Ρώμης είναι συντριπτικά. Ο Έλληνας ΠΟΤΕ δεν «λάτρεψε» τον Ρωμαίο, αλλά το αντίθετο:

ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΓΑΓΕΙ ΣΕ....ΑΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ!! Θέλεις παραδείγματα? Το απόβρασμα ο Κωνσταντίνος και η μάνα του, αποτελούνε για εσάς Αγίους!!

Θέλεις να δούμε και άλλους? Τα χάλια σας να κοιτάς πριν μιλήσεις για την Ελλάδα.

symbol:
«Ο Ελληνικός κόσμος τότε ξεχείλισε από «θεούς» και «θεές», που συχνά δεν ήταν παρά άτομα κατωτάτης ηθικής υποστάθμης. Όλοι όσοι είχαν πλούτο, δύναμη και διασυνδέσεις γίνονταν «θεοί», «νέοι Διόνυσοι», «Σωτήρες», «θεοπάτορες»

Ενώ τα διάφορα ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ που έχουνε γεμίσει τους τοίχους απο τις εκκλησιές σας είναι.......«αδιαμφισβήτητου κύρους» έ??

Μήπως θέλεις να μας πεις πόσους έσφαξε στην θεσσαλονίκη ο Μέγας σας Θεοδώσιος? Μήπως θέλεις να μας πεις πόσες ώρες έβραζε την γυναίκα του ο «Άγιος» σας Κωνσταντίνος? Μήπως θέλεις να μας πεις ΤΙ «ΕΛΑΦΡΑ» ΕΡΓΑΣΙΑ έκαμνε η μητέρα του πριν λάβει και αυτή τον τίτλο της «Αγίας»??

Θέλεις να συνεχίσουμε μήπως?

Μήπως θέλεις να μας πεις οι διάφοροι πνευματικοί σας προπάτορες εκ της Παλαιάς Διαθήκης, πόσες αιμομιξίες και τέκνα μπάσταρδα έχουνε παράγει? Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις ένα δεύτερο προαγωγό που να υπάρχει σήμερα σε θρησκεία, και να λατρεύεται, πέραν του γνωστού για την δράση του Αβραάμ?

Εάν υπάρχει ένας ο οποίος δεν δικαιούται να ομιλεί, είστε εσείς φίλτατε. Διότι πέραν της δανεικής θρησκείας σας, δεν έχετε να υποδείξετε και έστω και ένα καλό παράδειγμα που να κληρονόμησε ο κόσμος απο την εισαγώμενη σας μυθολογία.

symbol:
«Υπάρχουν ανατριχιαστικές περιπτώσεις, όμως οι αναφορά σε αυτές είναι άλλο θέμα.»

Ευχαρίστως να τις δούμε, διότι θα έχει πολλή πλάκα το τι θα ακούσεις φίλτατε!

symbol:
«Ο Πετρώνιος περιπαιχτικά αναφέρει: «στην Αθήνα συναντάς περισσότερους θεούς παρά ανθρώπους».»

Το πάθος σου για να υποβαθμίσεις την Ελλάδα, προς όφελος των Νεορωμαίων καθαρμάτων, σε οδηγεί φίλτατε απο την μια πατάτα στην άλλη.

Δεν είσαι μονάχα άσχετος ιστορικά, όσο και θρησκευτικά βεβαίως, αλλά δεν πετυχαίνεις καν τους σχολιαστές της αρμόζουσας περίστασης θα έλεγα!

Ο Πετρώνιος πρώτον δεν είναι η «αυθεντία» για θέματα ιστορικά, καθώς είναι σατυρικός συγγραφέας. Εκτός και εάν εννοείς τον άλλο Πετρώνιο, τον «Άγιο» Πετρώνιο σας, το άτομο που φέρεται να είχε συναντήσει μια άλλη σας «Αγία», η Αγία Ερμιόνη. (απο...«Αγίους και «Αγίες» όσες θες!!)

Για να μην κουράσουμε ωστόσο τον κόσμο, ας δώσουμε μια απάντηση στις ανοησίες σου με μια χαρακτηριστική φράση του Οράτιου φίλτατε:

«Graecia capta ferum victorem cepit, et artes intulit agresti Latio»
Που πάει να πει: «Η κατειλημμένη Ελλάδα κατέλαβε τον άγριο νικητή της, και έφερε τις τέχνες στο άξεστο Λάτιο.»

Α, και που είσαι, να σου θυμήσω και κάτι άλλο που είπε ο Πετρώνιος, νομίζω...σου πάει γάντι!!

«Simul flare sorbereque hau factu facilest.»
(να φυσάς και να ρουφάς ταυτοχρόνως, στην πράξη δεν είναι και το πιο εύκολο…)

symbol:
«Αυτοκρατορίας στο Ελληνικό Βυζάντιο, και την κατάρρευση του δυτικού τμήματός της, ο Ελληνισμός βρήκε την ευκαιρία να διαμορφώσει δικό του κράτος.»

Και ύστερα ξυπνήσατε!!!

Όχι μόνο δεν «διαμόρφωσε δικό του κράτος» Ο ΥΠΟΔΟΥΛΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ, αλλά.....έχασε και το δικαίωμα να ονομάζεται Έλληνας (!), έχασε το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται (!), και φυσικά να αξιώνει τιμών και κρατικών αξιωμάτων που είχε πριν!!

symbol:
«Οι Έλληνες είχαν απόλυτα την συνείδηση ότι το Βυζαντινό κράτος ήταν δικό τους, συνέχεια των Ελληνιστικών κρατών, και αγωνίστηκαν πάντοτε για να το υπερασπισθούν.»

Ψέμα σύστολο.

Το αποδεικνύει το γεγονός ότι ποτέ δεν πέρασε απο τον αυτοκρατορικό θρόνο Έλληνας στην καταγωγή, παρά Σλάβοι, Πέρσες Αρμένοι και διάφοροι άλλοι. Οι Έλληνες απλά, μετά απο αιώνες υποδούλωσης, δεν είχαν καμία πιθανότητα να δράσουνε ελεύθερα, όπως δεν είχανε και οι Αρμένιοι καθώς και άλλα υπόδουλα έθνη.

Κανένα νεότερο ψέμα δεν έχετε πια να πείτε?

symbol:
«Γι’ αυτόν τον λόγο ακριβώς επέζησε το ανατολικό τμήμα της άλλοτε Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, σε αντίθεση με το δυτικό που υπέκυψε στους βαρβάρους επειδή στερούνταν στερεού εθνοφυλετικού πυρήνα.»

Αυτό και εάν δεν είναι ασύστολο ψέμα!

Η λεγόμενη Νέα Ρώμη, βρισκόταν συνεχώς υπο συρρίκνωση, και οι σταδιακές απώλειες σε Ισλάμ και Σλάβους υπήρξαν εξόχως οδυνηρές. Δεν υπάρχει ούτε ένας ιστορικός που να αποδίδει «στέρεο εθνοφυλετικό πυρήνα» στο Νεορωμαϊκό κράτος, αυτά είναι πυροτεχνήματα των εν Ελλάδι ευρισκομένων νοσταλγών του δήθεν βυζαντινού μορφώματος.

Οι λεγόμενοι «βυζαντινοί», συμμάχησαν με τους Τούρκους, έως ότου......οι Τούρκοι τους πέταξαν στη Θάλασσα!!! Το ανατολικό τμήμα της Ρώμης, σε αντίθεση με το δυτικό, βυθίστηκε στο σκοτάδι και στην αμάθεια, στην εξαθλίωση και τέλος στην υποδούλωση των Τούρκων, κάτι που ιστορικά άξιζε να εισπράξει τελικώς.

Το δυτικό τμήμα, γνώρισε άνθηση των τεχνών, της επιστήμης, έγινε φορέας της επανάστασης των λαών, αποτέλεσμα του οποίου υπήρξε και η Γαλλική επανάσταση και τα ευεργετικά παράγωγα της.

Ο Έλληνας κατάφερε να τινάξει απο πάνω του τον Νεορωμαϊσμό και το φιλότουρκο παπαδαριό, με την βοήθεια των δυτικών, με τα χρήματα τους, με την σπίθα της αναβίωσης ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ και την ταφή του «Ρωμιού».....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 21:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Θέλεις να δούμε και άλλους? Τα χάλια σας να κοιτάς πριν μιλήσεις για την Ελλάδα.

Φίλτατε τα «χάλια σας», εσύ να κοιτάς «πριν μιλήσεις για την Ελλάδα». Γιατί η αλήθεια είναι διαφορετική από την παραιστορία και ψευδοιστορία την οποία φονταμενταλιστικά εξυπηρετείς. Και η αλήθεια πάντα είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ.

Αγαπητέ ο Βυζαντινός Ελληνισμός δεν ανέδειξε Ηράκλειο, Θουκυδίδη, Αριστοτέλη, Πλάτωνα, Αισχύλο, Πραξιτέλη. Όμως άραγε που αλλού, κάποιοι άλλοι, ποτέ άλλοτε, ανέδειξαν τέτοιες μορφές σε τόσο λίγα χρόνια.
Oμως μια κορύφωση δεν διατηρείτε σταθερά ανοδικά. Ποτέ άλλοτε ούτε το Ελληνικό έθνος, ούτε και κανένα άλλο ανέδειξε τέτοια κορυφαία πνεύματα.
Ασφαλώς και θαυμάζουμε τα επιτεύγματα των αρχαίων μας προγόνων σαν Έλληνες.
Όμως από την εποχή αυτών των πνευμάτων μέχρι το Βυζάντιο, παρεμβάλλεται ένα χάσμα οχτακόσιων έως χιλίων χρόνων και η παρακμή είχε ήδη αρχίσει από τα Ελληνιστικά χρόνια.


Schwabe
Το δυτικό τμήμα, γνώρισε άνθηση των τεχνών, της επιστήμης, έγινε φορέας της επανάστασης των λαών, αποτέλεσμα του οποίου υπήρξε και η Γαλλική επανάσταση και τα ευεργετικά παράγωγα της.

Άλλο χρονικό σαλτανάτι.
Όλα αυτά φίλτατε τα πέτυχε το δυτικό τμήμα μετά την πτώση της αυτοκρατορίας, όταν οι σοφοί της, όπως είναι γνωστό, μεταλαμπέδευσαν στην δύση την αναγέννηση.
To σωστό είναι το βυζάντιο να το συγκρίνουμε με τα άλλα έθνη της εποχής του. Τότε θα διαπιστώσουμε ότι τα ξεπερνούσε όλα ανεξαιρέτως σε παιδεία, μόρφωση, πολιτισμό, πνευματικότητα.

Schwabe
Το αποδεικνύει το γεγονός ότι ποτέ δεν πέρασε απο τον αυτοκρατορικό θρόνο Έλληνας στην καταγωγή, παρά Σλάβοι, Πέρσες Αρμένοι και διάφοροι άλλοι. Οι Έλληνες απλά, μετά απο αιώνες υποδούλωσης, δεν είχαν καμία πιθανότητα να δράσουνε ελεύθερα, όπως δεν είχανε και οι Αρμένιοι καθώς και άλλα υπόδουλα έθνη.

Οι περισσότεροι αυτοκράτορες όχι απλώς ήταν στο γένος Έλληνες, αλλά και ιδιαίτερα «αρχαιολάτρες». Π.χ.
Ο Μανουήλ Κομνηνός ανήγειρε σε ένα νησάκι κοντα στον Βόσπορο πύργο που τον ονόμασε «του Λεάνδρου» προς τιμήν του αρχαίου εραστή της Ηρούς που πνίγηκε στην περιοχή ενώ κολυμπούσε για να συναντήσει την αγαπημένη του, Ιέρεια της Άρτεμης, Ηρώ.
Ο Κωνστάντιος Ο β’ φανατικός και σκληρός χριστιανός(αρειανιστής), διοριζει όμως τον «εθνικό» Θεμίστιο, εξηγώντας με έγγραφό του ότι αυτός «αντισφέρει σοφίαν Ελληνικήν». Το 357 ιδρύει στην Κωνσταντινούπολι «βασιλική Βιβλιοθήκη» με έργα της Αρχαίας σοφίας καθώς και κρατικό εργαστήριο αντιγραφής παλιών ελληνικών συγραμμάτων.
Ο Αναστάσιος (491-518) Υπήρξε προστάτης του Ελληνισμού. Ο Έλληνας χημικός Πρόκλος, τον βοήθησε να καταστείλει την στάση των Γότθων, εφοδιάζοντάς τον με μια ουσία, που έδρασε σαν το μετέπειτα «υγρό πύρ». Αυτό γιατί οι Έλληνες θεωρούσαν το κράτος δικό τους.
Η Αννα Κομνηνή, αυτάρεσκα αυταρακτηρίζεται «Ελληνίς» και είναι κάτοχος μεγάλης παιδείας.
Ο Μιχαήλ Γ’ (842-867) ο αποκληθείς «μέθυσος», είχε μεγάλη μόρφωση και ήταν Ελληνολάτρης. Αν και υπέπεσε σε υπερβολές επιχειρώντας να γελοιοποιεί τον χριστιανισμό με καμώματα που τα θεωρούσε «Αριστοφανικά». Αναδιοργάνωσε το Πανεπιστήμιο (Πανδιδακτήριο) της Κωνσταντινούπολης κάτω από την διεύθυνση του Λέοντος του Μαθηματικού. Επιχείρησε να αποκαταστήσει, και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχε, την ονομασία «Ελλην», σαν τιμητική.
Ο Θεόδωρος Λάσκαρις σε επιστολή του εκφράζει τον θαυμασμό του στα μνημεία της Ελληνικής αρχαιότητας και θεωρεί τον εαυτό του «μύρμηκα έναντι των κτηςάντων και κατηκησάντων εν αυτοίς Γιγάντων».


Schwabe
Το πάθος σου για να υποβαθμίσεις την Ελλάδα, προς όφελος των Νεορωμαίων καθαρμάτων, σε οδηγεί φίλτατε από την μια πατάτα στην άλλη.

Όχι αγαπητέ το πάθος μου είναι να αποκαλύπτω, ότι υποβάθμισε την Ελλάδα και ότι να αναδεικνύω ότι την δόξασε.
Όπως οι εκείνοι οι παππούδες μας, που τραγουδούσαν για τα Ρωμαίικα παλικάρια τους «τραντέλλενες» τους τριάντα φορές ‘Έλληνες.


Schwabe
Ανυπόστατο ψεύδος. Προσκόμισε τα σχετικά ΣΤΟΙΧΕΙΑ φίλτατε, διότι τα στοιχεία για τα χάλια των αλλοεθνών κατακτητών της Νέας Ρώμης είναι συντριπτικά. Ο Έλληνας ΠΟΤΕ δεν «λάτρεψε» τον Ρωμαίο, αλλά το αντίθετο:

Να είσαι σίγουρος φίλτατε ότι, είναι πολύ εύκολο. Τα «τεκμήρια άφθονα». Δεν θέλω όμως. Ίσως κάποια άλλη φορά. Επέτρεψέ μου να χρησιμοποιήσω και το άλλοθι, της έλλειψης χρόνου.


Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 23:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Μανουήλ Κομνηνός ανήγειρε σε ένα νησάκι κοντα στον Βόσπορο πύργο που τον ονόμασε «του Λεάνδρου» προς τιμήν του αρχαίου εραστή της Ηρούς που πνίγηκε στην περιοχή ενώ κολυμπούσε για να συναντήσει την αγαπημένη του, Ιέρεια της Άρτεμης, Ηρώ.
Η Αννα Κομνηνή, αυτάρεσκα αυταρακτηρίζεται «Ελληνίς» και είναι κάτοχος μεγάλης παιδείας.
symbol
Φίλε symbol , και εδώ ατύχησες , γιατί οι Κομνηνοί μπορεί να είχαν Ελληνική παιδεία , όμως δεν ήταν Έλληνες αλλά Παφλαγόνες , το δε επίθετο Κομνηνός , τους εδόθηκε από την πόλη καταγωγής τους , την Κομανήνη .
Οι Έλληνες φίλε μου μετά την κατάκτησή τους από τους Ρωμαίους , και μέχρι σήμερα που επιτέλους γίναμε δημοκρατία , δεν είχαν ούτε έναν Βασιλέα Έλληνα !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 00:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα σαν τόπο καταγωγής των Κομνηνών την Κομανήνη , αντί του Κομαγήνη που είναι το σωστό , και σήμερα ανήκει στην Συρία .
Ζητώ συγνώμη και διορθώνω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2007, 11:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Γιατί η αλήθεια είναι διαφορετική από την παραιστορία και ψευδοιστορία την οποία φονταμενταλιστικά εξυπηρετείς.»

Ακριβώς! Όσο αληθινή είναι η «Μακεδονία» των Σκοπίων, άλλο τόσο είναι και η....«ελληνικότητα της Νέας Ρώμης».

Δεν σας αρέσει να τα ακούτε έ?

symbol:
«Αγαπητέ ο Βυζαντινός Ελληνισμός δεν ανέδειξε Ηράκλειο, Θουκυδίδη...Όμως άραγε που αλλού, κάποιοι άλλοι, ποτέ άλλοτε, ανέδειξαν τέτοιες μορφές σε τόσο λίγα χρόνια.»

Δεν ανέδειξε τίποτα η Νέα Ρώμη, διότι δεν έζησε ποτέ κανένας «ελληνισμός» στο ανθελληνικό μόρφωμα των μισαλλόδοξων και φανατικών εκχριστιανισμένων Ρωμαίων φίλτατε. Ο ΕΛΛΗΝΑΣ υπήρξε ΑΝΑΘΕΜΑ για την μαύρη ρόμπα, ο ΕΛΛΗΝΑΣ υπήρξε απόκληρος για τους αλλοεθνείς της κατοχής των Νεορωμαίων.

Μεμονωμένες περιπτώσεις φωτισμένων ανθρώπων υπήρξαν, αλλά και αυτοί είτε τράπηκαν σε φυγή είτε δεν κατείχαν ποτέ πολιτιακά αξιώματα.

symbol:
«Ασφαλώς και θαυμάζουμε τα επιτεύγματα των αρχαίων μας προγόνων σαν Έλληνες.»

Η υποκρισία σας έχει περισσέψει.

Όταν στην Νέα Ρώμη με την κατηγορία ΕΠΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ μπορούσε κάποιος να θανατωθεί, όταν ακόμα και σήμερα ψέλνεται ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, μάλλον αλλού θα πρέπει πρώτα να στραφείς.

symbol:
«Όμως από την εποχή αυτών των πνευμάτων μέχρι το Βυζάντιο, παρεμβάλλεται ένα χάσμα οχτακόσιων έως χιλίων χρόνων και η παρακμή είχε ήδη αρχίσει από τα Ελληνιστικά χρόνια.»

Αυτό είναι ένα παραμύθι. Είναι παντού γνωστό πως η γνώση και η σοφία συνέχισε για πάρα πολλούς αιώνες να «εξάγεται» απο την Αθήνα.

Αυτό το οποίο ισχύει, είναι ότι μετά τον παιδοκτόνο και συζυγοκτόνο Κωνσταντίνο χίλια δυο κακά πέφτουνε στο σώμα του Ελληνισμού. Ιδιαίτερα δε απο τα Τέμπη και κάτω, θεωρήθηκε η χώρα των Ελλήνων τόπος αμαρτίας και των ειδώλων, απομονώθηκε και εγκαταλήφθηκε στο έλεος των βαρβάρων που εμείς σήμερα αποκαλούμε «βυζαντινούς».

Γότθοι, Βησιγότθοι και άλλοι βάρβαροι καθοδηγούμενοι απο μαυρόχλαινους λεληλατούν, γκρεμίζουν, καίνε, σφάζουν και ασελγούν πάνω στο σώμα της ιερής Ελλάδος.

Κανονικά, θα έπρεπε να θεσπίζουμε ημέρες μνήμης κατα εκείνων των υπανθρώπων.

symbol:
«To σωστό είναι το βυζάντιο να το συγκρίνουμε με τα άλλα έθνη της εποχής του. Τότε θα διαπιστώσουμε ότι τα ξεπερνούσε όλα ανεξαιρέτως σε παιδεία, μόρφωση, πολιτισμό, πνευματικότητα.»

Όπως και να το συγκρίνουμε, για τον Ελληνισμό είναι αιώνες σκοταδιού και απώλειας της ταυτότητας του. Τίποτα το άξιο αναφοράς δεν γέννησε το μισαλλόδοξο μόρφωμα της Νέας Ρώμης, ο κόσμος τότε και σήμερα συνεχίζει να μιλάει για Πλάτωνα, για Σωκράτη και Αριστοτέλη, και όχι για.....Βουλγαροκτόνους και τα λοιπά αλλοεθνή καθάρματα!

Μήπως έχεις να μας υποδείξεις ΕΝΑΝ φιλόσοφο που να γέννησε η Νέα Ρώμη και να αποτελεί σήμερα ΦΑΡΟ ΓΝΩΣΗΣ?

symbol:
«Οι περισσότεροι αυτοκράτορες όχι απλώς ήταν στο γένος Έλληνες, αλλά και ιδιαίτερα «αρχαιολάτρες».»

Το παραμύθι αυτό καιρός να το ξεχνάτε. ΚΑΝΕΙΣ αυτοκράτορας δεν υπήρξε Έλληνας. Το να είναι κανείς λάτρης της αρχαίας ελλάδας δεν λέει τίποτα. Λάτρεις της αρχαίας ελλάδας υπάρχουνε και στην Κίνα!

symbol:
«Το 357 ιδρύει στην Κωνσταντινούπολι «βασιλική Βιβλιοθήκη» με έργα της Αρχαίας σοφίας καθώς και κρατικό εργαστήριο αντιγραφής παλιών ελληνικών συγραμμάτων.»

Ε και λοιπόν?? Και οι Άραβες έσωσαν τεράστιο κομμάτι της ελληνικής σοφίας, και μάλιστα, περιέσωσαν και Έλληνες φιλοσόφους που εκδιώχθηκαν απο το μισαλλόδοξο μόρφωμα της Νέας Ρώμης. Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Κάνει αυτό «ελληνική» την ύπαρξη των Αράβων??

Δεν σοβαρεύεστε λέω εγώ?


symbol:
«Ο Αναστάσιος (491-518) Υπήρξε προστάτης του Ελληνισμού.»

Αυτό και εάν δεν είναι το αστείο της ημέρας!!!

Αυτό το απόβρασμα, ο Αναστάσιος ο Α’ (ο λεγόμενος Δίκορος), ήταν που ΕΠΕΒΑΛΕ ΤΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ, και μάλιστα.....ακόμα και σε όσους ήταν ήδη χριστιανοί έτσι ώστε να μην ξεφύγει ούτε ένας Εθνικός!!

Επί της αυτοκρατορίας του καταστρέφονται διάφορα μνημεία των Ελλήνων, όπως ο Ναός του Θεανδρίτου στη Ζοάρα της Αραβίας. Και φυσικά, θανατώνονται χιλιάδες Εθνικών που αντιστέκονται στον εκχριστιανισμό που έχει επιβάλλει....

symbol:
«Ο Έλληνας χημικός Πρόκλος, τον βοήθησε να καταστείλει την στάση των Γότθων, εφοδιάζοντάς τον με μια ουσία, που έδρασε σαν το μετέπειτα «υγρό πύρ». Αυτό γιατί οι Έλληνες θεωρούσαν το κράτος δικό τους.»

Ο ισχυρισμός σου είναι ιστορικά έωλος και αστήρικτος φυσικά. Διάφοροι Έλληνες επιστήμονες προσέφεραν έργα και υπηρεσίες, όπως και στην εποχή της Ρώμης αλλά και επί του Οθωμανικού ζυγού, αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι......θεωρούσαν τον κατακτητή ευεργέτη τους!!!

Κατακτητής ήταν και ο Νεορωμαίος, και μάλιστα πολύ χειρότερος απο τους Ρωμαίους, καθώς ο Έλληνας έχασε το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης, έχασε το δικαίωμα να πολιτεύεται, έχασε το δικαίωμα να προσδιορίζει ελεύθερα την θρησκεία του και την γνώση που θα ελάμβανε.

Τολμάτε και μιλάτε εσείς για δήθεν «σχέση» Ελλήνων και Νεορωμαίων?

symbol:
«Ο Μιχαήλ Γ’ (842-867) ο αποκληθείς «μέθυσος», είχε μεγάλη μόρφωση και ήταν Ελληνολάτρης.»

Είπαμε, πολλοί και σε διάφορα κράτη υπήρξαν φίλοι της ελληνικής σοφίας, αλλά αυτό δεν τους κάνει έλληνες! Αλλάξτε επιτέλους σενάριο, δεν αντιλαμβάνεστε ότι δεν υπάρχει ίχνος λογικής στα όσα σας μάθανε να αναπαράγετε?

symbol:
«Όχι αγαπητέ το πάθος μου είναι να αποκαλύπτω, ότι υποβάθμισε την Ελλάδα και ότι να αναδεικνύω ότι την δόξασε.»

Είπαμε, το θράσσος σας δεν έχει όρια. Εδώ όμως θα ακούτε την αλήθεια, διότι ο κόσμος πρέπει να μάθει ΠΟΙΟΙ ονόμασαν ειδωλολάτρες τους προγόνους τους, πρέπει να μάθουνε ΠΟΙΟΙ είχανε καταντήσει τους προγόνους τους ΑΝΑΘΕΜΑ της εκκλησίας και της πολιτειακής δομής.

symbol:
«Όπως οι εκείνοι οι παππούδες μας, που τραγουδούσαν για τα Ρωμαίικα παλικάρια τους «τραντέλλενες» τους τριάντα φορές ‘Έλληνες.»

Οι παππούδες, εκείνα ξέρανε, εκείνα λέγανε. Οι παππούδες, είχανε τη μνήμη εκείνων των εποχών, είχανε τη μνήμη ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ, κει έτσι τραγούδησαν για εκείνες τις καταστάσεις. Τότε όμως που ζούσαν οι παππούδες και εκείνα που θυμόντουσαν, δεν υπήρχε το όνομα ΕΛΛΗΝ.

Τα «ρωμαίκα παλικάρια», δεν είναι ιστορική καταξίωση αλλά μνήμη μιας εποχής. Μιας εποχής που η ΣΥΝΗΘΕΙΑ και η ΑΜΑΘΕΙΑ είχε περάσει απο γενιά σε γενιά. Τώρα, και ενώ ήδη δεν ακούμε τίποτα απο εκείνες τις σκοτεινές εποχές του Ελληνισμού, οφείλουμε να μαθαίνουμε στον κόσμο το τι εστί η ονομασία του Έλληνα κατα τους αιώνες της ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗΣ ΤΟΥ (Ρωμιός) και τι εστί ΕΛΛΗΝΑΣ.

symbol:
«Να είσαι σίγουρος φίλτατε ότι, είναι πολύ εύκολο. Τα «τεκμήρια άφθονα». Δεν θέλω όμως. Ίσως κάποια άλλη φορά. Επέτρεψέ μου να χρησιμοποιήσω και το άλλοθι, της έλλειψης χρόνου.»

Το μόνο που έχεις «άφθονο», είναι τα όνειρα και το ψεύδος. Δεν πας μια βόλτα στο Μουσείο του Λονδίνου να τους «μάθεις» για τα «λάθη» τους??

Ε ρε κατάντια.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy