ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 12:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stelaras, το θέμα είνα να καταλαβαίνεις τι
λέμε... Ο γάμος είναι ένα σοβαρό θέμα, όπως λέμε
όρκος, για να μην τον πατάμε λοιπόν, και να μην το αντιμετωπίζουμε
επιπόλαια, απαιτείται ένα μυστήριο, ώστε κι εμείς οι ίδιοι
να το πάρουμε στα σοβαρά, αλλά και να καταλάβουμε
τό πόσο σοβαρό είναι...
Κάθε πράγμα έχει μια ρηχή και μια βαθειά έννοια,
είναι αλήθεια είτε το βλέπεις είτε΄οχι... Αν θέλεις
προσπάθησε λίγο να σκεφτείς με το΄πάνω κεφάλισε τέτοια
ζητήματα...Θα σε βοηθήσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 13:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το ζευγάρι ξέρει τι θέλει,δεν χρειάζεται ούτε γάμους ούτε τίποτα.Δηλαδή τι παραπάνω δίνει ο γάμος σε μια σχέση?
Απλά την νομιμοποιεί.
Άσε που άμα χωρίσει το ζευγάρι η διαδικασία του διαζυγίου τραβάει πάρα πολύ,και κοστίζει.
Δηλαδή το ότι είναι παντρεμένοι θα λειτουργήσει ως ανασταλτικός παράγων άμα δει το ζευγάρι ότι χωρίζει?
Πάλι θα το διαλύσει.
Είναι θέμα παιδείας των ανθρώπων,δεν μπορεί η εκκλησία να κάνει κάτι.Όσο περισσότερο προσπαθείς να ελέγξεις κάτι με αλυσίδες,τόσες περισσότερες αλυσιδες θες όσο περνάει ο χρόνος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 14:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras: Αν το ζευγάρι ξέρει τι θέλει,δεν χρειάζεται ούτε γάμους ούτε τίποτα.Δηλαδή τι παραπάνω δίνει ο γάμος σε μια σχέση?
Απλά την νομιμοποιεί.
Άσε που άμα χωρίσει το ζευγάρι η διαδικασία του διαζυγίου τραβάει πάρα πολύ,και κοστίζει.
Δηλαδή το ότι είναι παντρεμένοι θα λειτουργήσει ως ανασταλτικός παράγων άμα δει το ζευγάρι ότι χωρίζει?
Πάλι θα το διαλύσει.
Είναι θέμα παιδείας των ανθρώπων,δεν μπορεί η εκκλησία να κάνει κάτι.Όσο περισσότερο προσπαθείς να ελέγξεις κάτι με αλυσίδες,τόσες περισσότερες αλυσιδες θες όσο περνάει ο χρόνος.

H εκκλησία δέν επιβάλλει, απλά συμβουλεύει.
Εκείνος που επιβάλλει είναι ο νόμος η εκκλησία επιβάλλει μονάχα στα θεοκρατικά καθεστώτα ... αυτή την στιγμή υπάρχουν μόνο στον μουσουλμανικό κόσμο, όχι στον χριστιανισμό.
Άν δέν γουστάρεις τον θρησκευτικό γάμο, δέν πιστεύεις στον χριστιανισμό ο νόμος σου παρέχει και άλλες εναλλακτικές λύσεις, υπάρχει και ο πολιτικός γάμος καί το σύμφωνο συμβίωσης είσαι ελεύθερος να ακολουθήσεις τον δρόμο που θέλεις.
Οτι είναι υγιέστερη η σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων με τον γάμο οτι δημιουργούνται οικογένειες που καλλιεργούν νέους ανθρώπους με ορθολογικότερο τρόπο σε σχέση με το σκορποχώρι είναι δεδομένο αλλά άν δέν θές δέν τον ακολουθείς.
Με το πόσο γρήγορα βγαίνουν τα διαζύγια δέν υπάρχει πρόβλημα, σήμερα βγαίνουν στο πί και φί γνωρίζω πολλές περιπτώσεις μήν ανησυχείς σε αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 15:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras
To θέμα είναι ότι ο χριστιανισμός έχει πρόβλημα με την ελεύθερη συμβίωση,και κατ'επέκταση με την ελευθερία.

Ο Χριστιανισμός δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το πρόβλημα το έχουν οι άνθρωποι, δέσμιοι των παθών και των αδυναμιών τους, που δεν θέλουν να υπάρχει τίποτα που να τους θυμίζει την ψυχορραγούσα συνείδησή τους.


quote:
Stelaras
Μήπως βρισκόμαστε συνέχεια σε σύγκρουση με τον χριστιανισμό επειδή θέλουμε περισσότερη ελευθερία για την κοινωνία?

Τι σας πειράζει ο Χριστιανισμός;
Αυτό που σας πειράζει, επαναλαμβάνω, είναι η συνείδησή σας που, όσο κι αν νομίζετε πως την έχετε καταργήσει, σας θυμίζει το πόσο άσχημη, μονότονη και άχρωμη έχετε καταντήσει τη ζωή σας.
Μα δεν βλέπετε που έχετε φτάσει την κοινωνία;; Δεν έχει μείνει παρά να της δώσετε τη χαριστική βολή πλέον.


quote:
Stelaras
Ο καημένος ο χριστιανισμός που βάλλεται από παντού και δεν πειράζει κανέναν.Περιορίζει ελευθερίες ρε trexagireue,το αρνείσαι αυτό?

Δεν περιορίζει καμιά ελευθερία. Αυτό το κάνουν οι φυλακές.
Εσύ νομίζεις πως είσαι ελεύθερος;; Πόσο γελιέσαι φίλε μου……….


quote:
Stelaras
Μπορείς να πεις απλά να μη πιστεύουμε,και όλα καλά μέχρι εδώ,αλλά δεν μπορεί ο παπάς να με χαρακτηρίσει πόρνο.


Ο παπάς τη δουλειά του και εσύ τη δουλειά σου.
Δεν θα επιβάλλεις εσύ στον παπά τι πρέπει να πει και πώς να το πει.
Εσύ που μας έχεις στολίσει κανονικά εδώ μέσα, σου επέβαλλε κανείς το τι θα πεις και το πώς θα το πεις;;
Ο παπάς λέει όσα πρέπει να πει και σε όποιον αρέσουν.
Ούτε από το χέρι σε πήρε, ούτε και στο σπίτι σου ήλθε για να σε ελέγξει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 15:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο παπάς τη δουλειά του και εσύ τη δουλειά σου.
Δεν θα επιβάλλεις εσύ στον παπά τι πρέπει να πει και πώς να το πει.

Συγνώμη που επεμβαίνω. Αυτόν όμως τον ριμαδοπαπά ποιος τον πληρώνει? Επειδή τον πληρώνω κι εγώ (εμμέσως) τότε είναι υποχρεωμένος να ακούσει κι εμένα (εμμέσως), διαφορετικά ας ζητήσει μισθό από τον θεό που είναι και γενναιόδωρος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 16:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte:
Συγνώμη που επεμβαίνω. Αυτόν όμως τον ριμαδοπαπά ποιος τον πληρώνει? Επειδή τον πληρώνω κι εγώ (εμμέσως) τότε είναι υποχρεωμένος να ακούσει κι εμένα (εμμέσως), διαφορετικά ας ζητήσει μισθό από τον θεό που είναι και γενναιόδωρος...

Απο πού τον πληρώνεις, απο το υστέρημα σου?
Το κράτος τον πληρώνει, και η πίστη των ανθρώπων που πιστεύουν εσύ ή όποιος δέν πιστεύεις καλά κάνετε και δέν του δίνετε τίποτα βασικά ούτε εγώ του δίνω άν δέν πειστώ οτι είναι καλοπροαίρετος.
Αλλά βλέπεις πιστεύει ο κόσμος άν δέν πίστευε θα είχε εξαφανιστεί το επάγγελμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 17:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχάς. Μάρτε το κράτος πληρώνει τους κληρικούς διότι έτσι είχε συμφωνηθεί όταν πήραν από την εκκλησία μεγάλο της ποσοστό των εδαφών της κυρίως για την αποκατάσταση των προσφύγων. Στα πλαίσια αυτά το κράτος από τους φόρους που σου παίρνει πληρώνει και τους κληρικούς. Το γεγονός αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε ρωτήσει για να πει και για να πράξει το θ΄ρλημα του Θεού. Γιατί να είσαι σίγουρος πως δεν είναι θέλημα Θεού οι άνθρώποι να έχουν σεξουαλικές σχέσεις εκτός γάμου. Και για να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι το μυστήριο του γάμου πρέπει να σκεφτούμε ότι το πρώτο του θαύμα σε έναν γάμο το έκανε ο Κύριος. Και ότι πράττει ο Θεός δεν το πράττει επειδή έτυχε αλλά επειδή το θέλησε για να δείξει την σημαντικότητα αυτού του γεγονότος. Τώρα αν ενοχλεί ο όρος "πορνεία" είναι άλλο θέμα. Αλλά όταν αναφέρεται η λέξη πορνεία σημαίνει οι εκτός γάμου σεξουαλικές σχέσεις και όχι αυτό που πάει το μυαλό των περισσοτέρων μας. Και αναφέρεται ως πορνεία γιατί είναι σοβαρό αμάρτημα. ¨οποιος άλλος ισχυρίζεται ότι έχουν προχωρήσει πια οι εποχές και δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά ακόμα και αν είναι ιερωμένος σφάλει. Διότι όταν ο Χριστός είπε ότι πρέπει να ζούμε με τον τάδε και τάδε τρόπο δεν είπε ότι επειδή κάποια στιγμή θα περάσουν τα χρόνια και αυτά θα θεωρούνται ξεπερασμένα μην τα λαμβάνετε υπ'οψιν σας αλλά είπε να τηρούμε τις εντολές του μέχερι τέλους "γίνου πιστός άχρι θανάτου".

αγγελος91Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 17:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν έχει πρόβλημα τότε γιατί κόπτεται τόσο πολύ και βγάζει ανακοινώσεις επί ανακοινώσεων?

Δε με πειράζει καμία ιδεολογία εάν δεν επεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση.Όταν όμως το κάνει,τότε ναι με ενοχλεί.
Για ποια πάθη μιλάς,και ποια συνείδηση μας.
Ποιο είναι το οριακό σημείο που έχουμε φτάσει την κοινωνία?
Και ποιοι είναι αυτοί οι εμείς?
Α,ναι ξέχασα,οι άλλοι φταίνε....


Φάσκεις και αντιφάσκεις,λες πως οι φυλακές περιορίζουν την ελευθερία και εγώ δεν είμαι ελεύθερος.Άρα είμαι στη φυλακή?

Γιατί δεν είμαι ελεύθερος?

Δηλαδή,δικαιούμαι εγώ να βγάλω μια ανακοίνωση που θα προβληθεί στα κανάλια,να βρίζω μια μεγάλη μερίδα κόσμου,έτσι επειδή το δόγμα μου είναι αντίθετο με αυτό.
Αντίθετα,αυτά με τα οποία ''σας'' στόλισα,τα τεκμηρίωσα όσο καλύτερα μπορούσα.

Εντάξει,κύριε ιερεύς,είμαι πόρνος,αλλά γιατί είμαι?
Επειδή το λέει το δόγμα σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 18:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
opsimos:
Στην υγειά σου και προσοχή στα "ξύδια"

To μεσημεράκι σήμερα έφαγα κάτι νόστιμα παντζάρια! με ξυδάκι! το κάτι άλλο!

Δηλαδή Stelaras! να μην πει τη γνώμη της η Εκκλησία? Για ποιο λόγο? Να σε πείραζε εάν σου την επέβαλλε! Η φίμωση όμως είναι κακό πράγμα έστω και εάν διαφωνούμε! Έτσι δεν έλεγαν οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι?
Παρεμπίπτοντος γιατί η γυναίκα έχει παρθενία? που χρησιμεύει? Γιατί τα ζώα δεν έχουν? η κάνω λάθος? Αν ναι διορθώστε με
Stelaras μαθητής είσαι που έγραψες ότι τελειώνεις αύριο με τις πανελλήνιες και μετά θα έχεις χρόνο? Ή καθηγητής?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 18:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι,μαθητής είμαι.

Μα δεν είπα να μην πει την γνώμη της η εκκλησία.Η ελευθερία όμως κάποιου σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.Εντάξει,ας βγει κάποιος και ας βρίσει ΟΛΟ το κόσμο,αν το τεκμηριώσει με λογικά επιχειρήματα τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.Επειδή όμως το αποφάσισε κάποιο συμβούλιο από μικρό αριθμό ατόμων,και δεν μας λέει και τους λόγους.Απλά χαρακτηρίζει.Δεν είναι λίγο άδικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 18:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού δεν έχει πρόβλημα τότε γιατί κόπτεται τόσο πολύ και βγάζει ανακοινώσεις επί ανακοινώσεων?

Οι ανακοινώσεις δεν έχουν όμως δεσμευτικό χαρακτήρα. Η Εκκλησία, απευθύνεται στην συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού. Δικαιούται, λοιπόν, μέσω των ανακοινώσεων να πληροφορεί το λαό της. Όποιος θέλει ακούει, όποιος δεν θέλει, δεν ακούει.

quote:
Δε με πειράζει καμία ιδεολογία εάν δεν επεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση.Όταν όμως το κάνει,τότε ναι με ενοχλεί.

Μα φίλε μου δεν σε δεσμεύει, ούτε και επεμβαίνει σε αυτό που εσύ θα επιλέξεις για τη ζωή σου. Πότε επενέβη σε κάτι που εσύ επέλεξες και σου υπέβαλε να πράξεις διαφορετικά;

quote:

Για ποια πάθη μιλάς,και ποια συνείδηση μας.

Τα πάθη τα καθημερινά. Η φιλοχρηματία, ο εγωισμός, το αχαλίνωτο και χωρίς όρια σεξ, …………, άπειρα πάθη. Η συνείδησή μας είναι εκείνο εκεί το πράμα, το έμφυτο, που δυσκολευόμαστε πια να το ακούσουμε γιατί όλα τα παραπάνω αντιτίθενται σε αυτή και προσπαθούν να τη φιμώσουν τελείως.
quote:

Ποιο είναι το οριακό σημείο που έχουμε φτάσει την κοινωνία?

Είμαστε λίγο πριν την ολική καταστροφή, δεν το βλέπεις;
quote:

Και ποιοι είναι αυτοί οι εμείς?

Είστε αυτοί που δεν βλέπουν την κατάντια και κυνηγάνε φαντάσματα, όπως π.χ. ο Χριστιανισμός, στον οποίο προσπαθείτε να φορτώσετε το φταίξιμο.

quote:
Φάσκεις και αντιφάσκεις,λες πως οι φυλακές περιορίζουν την ελευθερία και εγώ δεν είμαι ελεύθερος.Άρα είμαι στη φυλακή?

Στη φυλακή που δημιούργησες ο ίδιος. Το ίδιο έκανα και εγώ. Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Μη νομίσεις πως επειδή σου λέω αυτά τα πράγματα, εγώ είμαι απέξω από την όλη κατάντια ή ότι διάγω "αγγελική ζωή".
Συνειδητοποιώ, όμως, το πόσο υπεύθυνος είμαι για όλα αυτά, και δεν κυνηγώ φαντάσματα.

quote:
Γιατί δεν είμαι ελεύθερος?

Όχι δεν είσαι. Αυτό που εσύ ονομάζεις "ελεύθερος", είναι απλά μια ψευδαίσθηση. Διάβασε το τελευταία μήνυμα του Ερίωπα και θα δεις σε ποια κατάσταση βρισκόμαστε σήμερα.

quote:
Δηλαδή,δικαιούμαι εγώ να βγάλω μια ανακοίνωση που θα προβληθεί στα κανάλια,να βρίζω μια μεγάλη μερίδα κόσμου,έτσι επειδή το δόγμα μου είναι αντίθετο με αυτό.

Η Εκκλησία δεν απευθύνθηκαν σε κάποιον προσωπικά.
Σχολίασαν μια "στάση" ζωής, που δεν συνάδει με τη Χριστιανική ζωή.
Εσύ θίγεσαι με αυτό. Κάποιος άλλος, π.χ. ένας παιδεραστής, μπορεί να θιχτεί αν βγει η Εκκλησία ή κάποιος κρατικός φορές και εκφέρει γνώμη κατά της παιδεραστίας.
Τι πρέπει να γίνει δηλαδή;
Για σένα τα όρια της "ελευθερίας σου" μπορεί να φτάνουν ως την παιδεραστία αλλά να μην τη συμπεριλαμβάνουν, για κάποιον άλλον όμως, τα όρια της "ελευθερία του", μπορεί να περιλαμβάνουν και την παιδεραστία (δες για παράδειγμα αυτό που συμβαίνει στην Ολλανδία) και όταν ακούσει κάποιον να την κατακρίνει, να αισθανθεί θιγμένος.

Θα πρέπει, λοιπόν, να φιμώσουμε τους φορείς ή τους ανθρώπους που θα εκφέρουν γνώμη ενάντια σε όσα εμείς θεωρούμε ως κομμάτια της "ελευθερίας" μας ή της "ελεύθερης βούλησης";

quote:
Εντάξει,κύριε ιερεύς,είμαι πόρνος,αλλά γιατί είμαι?
Επειδή το λέει το δόγμα σου?

Αν εσύ δεν νιώθεις πόρνος, δικαίωμά σου. Πώς σχολιάζεις όμως, μια γυναίκα, όταν φτιάχνει πολλές και διάφορες σχέσεις;; Άσε, μην πεις τίποτα άλλο. Ξέρω πως την αποκαλείς.

Πώς θα αισθανόσουνα αν στη θέση αυτής της γυναίκας, βρισκόταν, για παράδειγμα, η κόρη σου;

Για μένα, το ίδιο ισχύει και τον άνδρα, αλλά το παράδειγμα είναι πιο ισχυρό όταν πρόκειται για τις γυναίκες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 18:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα πλαίσια αυτά το κράτος από τους φόρους που σου παίρνει πληρώνει και τους κληρικούς.

Να τους πληρώσουν οι πιστοί τους. Ολόκληρη σωτηρία τους δίνουν ας βάλουν και αυτοί το χέρι λίγο βαθύτερα στην τσέπη!

quote:
Το γεγονός αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε ρωτήσει για να πει και για να πράξει το θ΄ρλημα του Θεού.

Είναι δημόσιοι υπάλληλοι, υπόκεινται στον έλεγχο άρα του πολίτη. Πολίτες όμως δεν είναι όσοι από αυτούς(τους παπάδες εννοώ) δεν έχουν υπηρετήσει την πατρίδα (το 98%).Αυτοί είναι ανυπότακτοι.


Και βέβαια πρέπει να με ρωτήσει αφού τον πληρώνουμε πρέπει να λειτουργεί προς όφελος του λαού. Όσο για το θέλημα του θεού που δήθεν εκφράζει ας σοβαρευτούμε, δεν είμαστε παιδάκια.

quote:
Γιατί να είσαι σίγουρος πως δεν είναι θέλημα Θεού οι άνθρώποι να έχουν σεξουαλικές σχέσεις εκτός γάμου.

Και ποιος είναι αυτός που θα ορίσει σε μένα ποιο είναι το θέλημα του θεού? Στόμα δεν έχω να τον ρωτήσω? Και αυτός αυτιά να με ακούσει??? Είπαμε δεν είμαστε παιδάκια.


quote:
Τώρα αν ενοχλεί ο όρος "πορνεία" είναι άλλο θέμα. Αλλά όταν αναφέρεται η λέξη πορνεία σημαίνει οι εκτός γάμου σεξουαλικές σχέσεις και όχι αυτό που πάει το μυαλό των περισσοτέρων μας. Και αναφέρεται ως πορνεία γιατί είναι σοβαρό αμάρτημα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι λέει το σωματείο των απεσταλμένων του θεού, αλλά επειδή τους πληρώνω και επειδή έζησα πολλούς από αυτούς, από το αξίωμα του απλού διακόνου μέχρι το αξίωμα του δεσπότη και μέσω κολλητού μου φίλου μέχρι το αξίωμα το πατριαρχικό, όπου σταθώ θα φωνάζω ότι τέτοια σαπίλα δεν έχω δει πουθενά αλλού!!!!!! Χίλιες φορές αν κάποιος θέλει να είναι χριστιανός και να ενταχθεί σε χριστιανική ομάδα να προσχωρήσει σε δήθεν αιρετικές ομάδες του "μικρού" ποιμνίου παρά στο μαγαζί της επίσημης (φασιστικά επιβεβλημένα) "εκκλησίας".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 20:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κατακρίνω την θέση αυτή της εκκλησίας δεν την αφήνω να ασκήσει το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου?

Είμαι έκπληκτος πόσο καλά με ξέρεις....
Γενικεύσεις δεν τις δέχομαι,που ξέρεις εσύ ότι ναι μεν νιώθω ελεύθερος αλλά δεν είμαι.Νομίζεις πως το μόνο ενδιαφέρον μου είναι να δυσφυμώ τον χριστιανισμό?

Φίλε,αδυνατείς να με κατανοήσεις,κανένας,μα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να βγάζει μια ανακοίνωση και να βρίζει κάποιον,ΧΩΡΙΣ να του λέει γιατί.Το ότι είναι η εκκλησία ή ο φούφουτος ποσώς με ενδιαφέρει.

Ο χριστός,αν υπήρξε,μαστίγωσε τους ιερείς και αγκάλιασε την πόρνη.
Είναι πραγματικά τρελό πως μερικοί από τους χριστιανούς(το 99,5%) δεν ξέρει καν τι είπε ο χριστός.Ξέρουν μόνο τι λέει το παπαδαριό.

Δεν καταλαβαίνεις,δεν είναι το πρόβλημα μου το ότι κάποιος λέει κάτι που περιορίζει την δικιά μου ελευθερία.Το πρόβλημα μου είναι πως το λέει και δεν το τεκμηριώνει.Αυτό είναι το πρόβλημα μου,θέλω τον λόγο για τον οποίο είμαι πόρνος.Η βούληση του θεού απλά δε μου λέει τίποτα.

Λες πως δεν βγάζεις τον εαυτό σου μέσα από τα πάθη,αλλά μέχρι πριν έλεγες για ''εμάς'' και για ''εσένα'' ή ''εσάς''.
Δεν αμφιβάλλω ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου θα κριθούν πολλά.Αυτό που με ενοχλεί είναι η παθητικότητα με την οποία αντιμετωπίζει ο χριστιανικός κόσμος την κατάσταση.Την αιτιολογεί ως το θέλημα του θεού,και ότι ο θεός θα μας προστατέψει.

Δε φταίει μόνο ο χριστιανισμός,ο χριστιανισμός είναι άλλη μία θρησκεία.Οι μεσσιανικές θρησκείες λειτουργούν ως ελεγκτικά όργανα μιας και η βάση τους είναι η έλευση ενός μεσσία που θα έχει απεριόριστη εξουσία και θα μας οδηγήσει στην γη της επαγγελίας.

Τέλος πάντων,να μην ξεφεύγουμε,δε νομίζω πως έχω φτιάξει μια φυλακή στην οποία και ζω.Είμαι έτοιμος να ακούσω και να συζητήσω τα πάντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 20:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαρτε επειδή εσύ είδες κάποια κακά παραδείγματα που αν έζησες (γιατί δεν ξέρω τι θεωρείς εσύ σαπίλα, πες μας παραδείγματα) δεν σημαίνει ότι η Εκκλησία είναι μέσα στην σαπίλα. Η επίσημη εκκλησία σε καμία περίπτωση δεν έχει επιβληθει φασιστικά αλλά το Ορθόδοξο δόγμα είναι επίσημη Θρησκεία εκατοντάδες χρόνια τώρα. Λες δεν υπηρέτησαν την πατρίδα. Ξέρεις γιατί? Γιατί το έργο τους είναι πολύ πιο σπουδαίο. Είναι να υπηρετήσουν τον ίδιο τον Θεό για να αξιωθούν κάποια στιγμή της αληθινής πατρίδας όλων μας της Ουράνιας Πατρίδας. Σε παρακαλώ πάρα πολύ και στο λέω αυτό με αγάπη, εγώ που είμαι ένα τίποτα. Σε καμία περίπτωση μην παροτρύνεις ανθρώπους να προσχωρήσουν σε αιρέσεις.

αγγελος91Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 21:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι φυλακή,φυλακή την οποία έφτιαξε το παπαδαριό και έχωσε μέσα τον aggelo.
Δεν εξηγείται αλλιώς.
Φίλε aggele,είναι αδύνατον να έχεις ανοιχτά τα μάτια σου και να τα βλέπεις όλα καλά με την εκκλησία.
Λες ότι δεν έχει επιβληθεί φασιστικά η εκκλησία και δίνεις σαν αιτία το ότι έχει πολλά χρόνια που επιβλήθηκε?
Είναι αδύναμο επιχείρημα.

Το έργο των ιερέων πολύ σπουδαίο δεν είναι,δεν είναι καν σπουδαίο,αν το έπρατταν ίσως να έκαναν και κάτι αλλά τώρα το μόνο που καταφέρνουν είναι να σε κάνουν να νιώσεις ανύπαρκτος και αδύναμος.Λυπάμαι που στο λέω αλλά αν νιώθεις έτσι τότε το έχουν πετύχει.

Σαν πατρίδα έχω μόνο την Ελλάδα,δεν θέλω και δεν χρειάζομαι ουράνιες πατρίδες γιατί όταν πεθάνω ξέρω ότι το πνεύμα μου,ως ελεύθερο δεν θα πάει στον παράδεισο ούτε στη κόλαση,αλλά όπου του γουστάρει.
Άσε που δεν είμαι και τόσο φαν της μεταθανάτιας ''ζωής''.

Αίρεση είναι η διαφορετική άποψη για τη θρησκεία,για τον χριστιανισμό είναι έγκλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί όταν πεθάνω ξέρω ότι το πνεύμα μου,ως ελεύθερο δεν θα πάει στον παράδεισο ούτε στη κόλαση,αλλά όπου του γουστάρει.


quote:
Γιατί το έργο τους είναι πολύ πιο σπουδαίο.

Άγγελε μεταξύ μας το πιστεύεις τώρα αυτό? Γιατί οι περισσότεροι που γίνονται παπάδες γίνονται για την επαγγελματική αποκατάσταση. Μέχρι και άθεους παπάδες ξέρω! Άλλος έφυγε στο εξωτερικό για να μαζέψει χρήματα (είναι πολλά τα λεφτά Άρη μου λέει) και να κάνει την ζωή του άνετα. Έχω κινηθεί πολλά χρόνια στον χώρο της εκκλησίας και τι είδαν τα ματάκια μου... "αισχρόν εστί και λέγειν...".
Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι μόνο σε σεξουαλικές συμπεριφορές. Αυτό το θεωρώ ανθρώπινο δικαίωμα τους. Την υποκρισία όμως την θεωρώ το μέγιστο αμάρτημα τους.
Σαπίλα λοιπόν. Και τι εννοώ? Υποκρισία, οικονομικά σκάνδαλα, αυθέρετες βίλες, βίλες οργίων, πάρτυ οργίων, απειλές κατά τις ζωής, κλεψιές, έριδες, (θυμάστε την υπόθεση με το sinuk στο άγιο όρος? Ξέρετε τι γινόταν εκείνη την περίοδο στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας? any way) διαφθορά σε όλο της το μεγαλείο! Και για όλα αυτά υπάρχουν στοιχεία και μάρτυρες.

Αυτά. Ευλόγησον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 22:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή κατακρίνω την θέση αυτή της εκκλησίας δεν την αφήνω να ασκήσει το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου?

Είμαι έκπληκτος πόσο καλά με ξέρεις....
Γενικεύσεις δεν τις δέχομαι,που ξέρεις εσύ ότι ναι μεν νιώθω ελεύθερος αλλά δεν είμαι.Νομίζεις πως το μόνο ενδιαφέρον μου είναι να δυσφυμώ τον χριστιανισμό?

Φίλε,αδυνατείς να με κατανοήσεις,κανένας,μα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να βγάζει μια ανακοίνωση και να βρίζει κάποιον,ΧΩΡΙΣ να του λέει γιατί.Το ότι είναι η εκκλησία ή ο φούφουτος ποσώς με ενδιαφέρει.

Ο χριστός,αν υπήρξε,μαστίγωσε τους ιερείς και αγκάλιασε την πόρνη.
Είναι πραγματικά τρελό πως μερικοί από τους χριστιανούς(το 99,5%) δεν ξέρει καν τι είπε ο χριστός.Ξέρουν μόνο τι λέει το παπαδαριό.

Δεν καταλαβαίνεις,δεν είναι το πρόβλημα μου το ότι κάποιος λέει κάτι που περιορίζει την δικιά μου ελευθερία.Το πρόβλημα μου είναι πως το λέει και δεν το τεκμηριώνει.Αυτό είναι το πρόβλημα μου,θέλω τον λόγο για τον οποίο είμαι πόρνος.Η βούληση του θεού απλά δε μου λέει τίποτα.

Λες πως δεν βγάζεις τον εαυτό σου μέσα από τα πάθη,αλλά μέχρι πριν έλεγες για ''εμάς'' και για ''εσένα'' ή ''εσάς''.
Δεν αμφιβάλλω ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου θα κριθούν πολλά.Αυτό που με ενοχλεί είναι η παθητικότητα με την οποία αντιμετωπίζει ο χριστιανικός κόσμος την κατάσταση.Την αιτιολογεί ως το θέλημα του θεού,και ότι ο θεός θα μας προστατέψει.

Δε φταίει μόνο ο χριστιανισμός,ο χριστιανισμός είναι άλλη μία θρησκεία.Οι μεσσιανικές θρησκείες λειτουργούν ως ελεγκτικά όργανα μιας και η βάση τους είναι η έλευση ενός μεσσία που θα έχει απεριόριστη εξουσία και θα μας οδηγήσει στην γη της επαγγελίας.

Τέλος πάντων,να μην ξεφεύγουμε,δε νομίζω πως έχω φτιάξει μια φυλακή στην οποία και ζω.Είμαι έτοιμος να ακούσω και να συζητήσω τα πάντα.



Λοιπον , γιατι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση σχετικα με την εκκλησια και το χριστιανισμο .


Η εκκλησια δεν βγηκε να σε βρισει . Εκφραζει για οσους ενδιαφερονται τη γνωμη της . Οχι μια οποιαδηποτε γνωμη επειδη ετσι της αρεσει , αλλα επειδη η κατασταση ηταν τετοια ( ο λογος που εψαχνες ) .
Το δικαιωμα του να λεει καποιος οτι θελει ειναι δικαιωμα του καθενος . Ακομα και το να κανει ο,τι θελει , αρκει να μην βλαψει κανεναν βεβαια .
Δεν μιλησε για το κακο σου , αν αυτο νοιωθεις .

Ο Χριστιανισμος λεει απλα : Πανω απ'ολα ο θεος ως ανωτερος σκοπος του ανθρωπου ( θεωση , αγιοσυνη κτλ που ερχονται σε αντιθεση με τα παθη , αμαρτια , τα γηινα κτλ .

Παθητικοτητα δεν υπαρχει , εκτος αν εισαι κανας πρωταρης στον χριστιανισμο.
Ο θεος σου λεει : Εγω ειμαι τοσο μακρια απο σενα επειδη τα χαρακτηριστικα της ζωης σου( υλιστικη και αμαρτωλη ζωη ) με εχουν απομακρυνει .
Αν μπορεις να με βαλεις πανω απο αυτα στη ζωη σου τοτε εισαι μαζι μου .
Αν δεν το κανεις δεν θα εισαι κοντα του . Δεν σε τιμωρει ο θεος , απλα δεν σε κρατα κοντα του . Το οτι εισαι μακρια απο το θεο ομως συνιστα την κολαση .
Αν ποτε δωσεις μια αναλογη μαχη θα δεις πως τιποτα δεν ειναι περα απο τη θεληση σου ( παντως προσπαθησε να τον μαθεις χωρις προκαταληψεις , δεν θα χασεις τιποα ) .
Δεν θα σε οδηγησει κανεις με το ζορι καπου που δεν θελεις , μονος σου επιλεγεις , γι'αυτο αλλωστε ειναι δυσκολη αυτη η διαδρομη .
Αληθεια , σημερα η εκκλησια λειτουργει σαν ελεγκτικο οργανο ? για ποιο σκοπο ? για να επιβαλει το κρατος πχ μια νεα νομοθεσια ή φορους ?
Ή μηπως δεν βλεπεις πως κονταροχτυπιεται το κρατος με την εκκλησια ?
Ειδικα σε αυτο το θεμα δεν διαφωνησε καθετα ?
Ποια συμφεροντα λοιπον ? Να σου παιρνει καθε κυριακη λεφτα απο τα κερια ?

Μιλαμε για συμφεροντα της εκκλησιας και δεν ουσιαστικα δεν υπαρχουν .
Αν μιλαμε για συμφεροντα αλλα , μερικων ανθρωπων πχ φιλοδοξιαες προσωπικες κτλ , αλλο θεμα .
Σημερα παντως ολοι εχουν μαθει να κατηγορουν την εκκλησια για την αμμαθεια τους .
Εμποδισε η εκκλησια πχ την επιστημη ? Αυτη δεν εσωσε τα κλασικα κειμενα των ειδωλολατρικων επιστημονων , φιλοσοφων κτλ ?
Στο μονο που διαφωνει ειναι στην αποψη που λεει δεν υπαρχει θεος επειδη πχ βλεπουμε απο τι συστατικα δημιουργειται κατι , κατι που ειναι παραλογο .

Η επιστημη λεει , πως δημιουργειται κατι , οχι απο ποιον και γιατι .
Βλεπουμε πχ τον κοσμο μας , ειναι δυνατον να πουμε πως δημιουργηθηκε ετσι απλα , απο κανεναν , και χωρις λογο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 00:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να πω αγαπητοί μου, τι να πω. Πραγματικά λυπάμαι που σκέφτεσται έτσι. Κατ' αρχάς είναι δυνατόν ποτέ να πιστεύεις ότι το πνεύμα σου θα κινείται ελεύθερο όταν πεθάνεις? Που το στηρίζεις κατ' αρχάς. Όταν πεθάνεις θα γίνουν συγκεκριμένα πράγματα είτε το θέλεις είτε όχι. Η ψυχή σου θα περάσει από την μερική κρίση και θα πας στη μέση κατάσταση των ψυχών και θα έχεις πρόγευση κόλασης η πρόγευση παραδείσου. Θέλεις δεν θέλεις έχεις ουράνια πατρίδα. Τώρα εσύ που λές για βίλες οργίων και για αυθαίρετα σου ξαναλέω. Έχεις δει κάποια κακά παραδείγματα καλά δεν έχεις δει? Νομίζεις ότι αυτό είναι η εκκλησία? Αν και δεν τα πολυπιστεύω αυτά με τις βίλες των οργίων και τα πάρτυ που λες. Ποτέ δεν είπα ότι όλοι οι κληρικοί είναι ανάξιοι. Τώρα όσον αφορά που ειπώθηκε κάτι ότι είμαι αδύναμος και με ελέγχουν οι παπάδες... Θέλω απλά να ξέρετε ότι δεν αγωνίζομαι να γίνω σωστός χριστιανός επειδή μου κάναν πλύση εγκεφάλου οι παπάδες. Και είμαι σίγουρος ότι είμαι πολύ πιο δυνατός από πολλούς από εσάς και όχι γιατί με στηρίσουν οι παπάδες αλλά γιατί με στηρίζει ο Θεός και όταν έχεις πίστη στον Θεό δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να σου κάνει κάτι. "ει ο Θεός υπέρ υμών; τις καθ'υμών" είπε ο απόστολος παύλος στην επιστολή του στους Ρωμαίους. Μία είναι η αληθινή πίστη αυτή πυ μς αποκάλυψε ο Χριστός. Και μην πει κάποιος ότι "ναι σε όσα είπε ο Χριστός αλλά όχι σε όσα λένε οι παπάδες." Ας μου πει κάποιος αν είπε κάποιος κληρικός κάτι διαφορετικό από τα λόγια της καινής Διαθήκης και από την ιερά παράδοση της εκκλησίας. και αν ακούσατε κάποιον να λέει κάτι διαφορετικό είσασταν υπωχρεωμένοι να τον ελέγξετε. Και για να επανέλθω στο θέμα: Οποιαδήποτε σεξουαλική επαφή εκτός γάμου είναι πορνεία. Γιατί? Γιατί το λέει ο Θεός. Γιατί το λέει ο Θεός? Στον Θεό δεν χωράνε γιατί. Οποιοσδήποτε είναι μέσα στην πορνεία και δεν μετανοήσει να είναι σίγουρος πως μετά το Θάνατο του δεν θα περιφέρεται το πνεύμα του όπου γουστάρει αλλά θα ελεγθεί για τις αμαρτίες (όσες δεν είναι εξομολογημένες).

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 01:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεμπίπτοντος γιατί η γυναίκα έχει παρθενία? που χρησιμεύει? Γιατί τα ζώα δεν έχουν? η κάνω λάθος? Αν ναι διορθώστε με!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 02:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Παρεμπίπτοντος γιατί η γυναίκα έχει παρθενία? που χρησιμεύει?

Γιατί οι άνθρωποι έχουν σκωληκοειδίτιδα; Πού χρησιμεύει;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 02:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι καποιοι ειναι θεοστραβοι και εχουν μεινει 2000 χρονια πισω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 02:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
azmat
Ο Χριστιανισμος λεει απλα : Πανω απ'ολα ο θεος ως ανωτερος σκοπος του ανθρωπου

Ενώ η ελληνική σκέψη λέει: Πάντων μέτρον άνθρωπος! Πόση διαφορά, ε;

quote:
azmat
Δεν θα σε οδηγησει κανεις με το ζορι καπου που δεν θελεις , μονος σου επιλεγεις

Τι κρίμα που αυτά δεν τα γνωρίζανε οι χριστιανοί αυτοκράτορες του Βυζαντίου που έκαναν το βάφτισμα υποχρεωτικό με ποινή ανυπακοής το θάνατο...

quote:
azmat
Ή μηπως δεν βλεπεις πως κονταροχτυπιεται το κρατος με την εκκλησια ?

Κοίτα που εγώ τώρα δεν το βλέπω. Αυτό που βλέπω είναι το κράτος να ταϊζει την εκκλησία και μάλιστα καλά.

Μήπως να μας δώσεις ένα παράδειγμα του "κονταροχτυπήματος";

quote:
azmat
Εμποδισε η εκκλησια πχ την επιστημη ?

Οχι βέβαια. Το κάψιμο των βιβλίων και των επιστημόνων ήταν για την προώθηση της επιστήμης. Ο αφορισμός των θετικών επιστημών από τον πατριάρχη ήταν για το καλό των επιστημών αυτών.

quote:
Aggelos91
Που το στηρίζεις κατ' αρχάς. Όταν πεθάνεις θα γίνουν συγκεκριμένα πράγματα είτε το θέλεις είτε όχι. Η ψυχή σου θα περάσει από την μερική κρίση και θα πας στη μέση κατάσταση των ψυχών και θα έχεις πρόγευση κόλασης η πρόγευση παραδείσου

Εσύ αυτό πού το στηρίζεις; Εχεις κάποια πληροφόρηση από πρώτο χέρι; Κάποιον αυτόπτη μάρτυρα που στα περιέγραψε; Κάποιο οπτικό υλικό που σου δείξανε; Ή απλά επειδή πιστεύεις τις εσχατολογικές μυθοπλασίες που έφτιαξαν ένα μάτσο αγράμματοι νομάδες, θεωρείς πως είναι και αλήθεια;

quote:
Aggelos91
Μία είναι η αληθινή πίστη αυτή πυ μς αποκάλυψε ο Χριστός.

4.200 διαφορετικές θρησκείες επί της γης λένε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο: Οτι η πίστη τους είναι η μόνη αληθινή.

quote:
Aggelos91
Οποιαδήποτε σεξουαλική επαφή εκτός γάμου είναι πορνεία. Γιατί? Γιατί το λέει ο Θεός.

Σιγά μην το λέει ο θεός. Οι άπλυτοι και αρνησίζωοι καλόγεροι και πατέρες τα είπαν. Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου φίλε μου, ώστε να θεωρείς ότι ο (κάθε) Θεός ασχολείται με σένα ή με οποιονδήποτε άλλο.

Αλλά αγαπητέ μου, αν ο θεός σου (που υποτίθεται ότι μας έφτιαξε) μας έδινε τα γεννητικά όργανα για να τα έχουμε μόνον για αναπαραγωγή και εντός του γάμου, τότε θα τα ενεργοποιούσε μια φορά το χρόνο και όχι όποτε μας κάνει κέφι.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με τα ζώα, που έχουνε όρεξη για σεξ μόνον όταν είναι σε αναπαραγωγική εποχή.

Αφού λοιπόν δέχεσαι πως κάθε τι που έχει ο άνθρωπος εξυπηρετεί το σκοπό του θεού (όπως εξυπνακίστικα διατείνεται και ο ... παραμυθατζής μετά από σένα), δε νομίζεις πως για να έχει ο άνθρωπος την όρεξη για σεξ και εντός γάμου και εκτός γάμου και όποτε του κάνει κέφι, σημαίνει απλά πως αυτός ήταν ο σκοπός του θεού όταν του έδωσε τα ...εργαλεία;

Αλλωστε, δε βλέπω γιατί θα πρέπει να πάρω σοβαρά τις απόψεις του κάθε αγράμματου και άπλυτου καλόγερου που βλέπει οπτασίες από το πολύ λιβάνι που αναπνέει και να μην πάρω στα σοβαρά αυτό που λέει η επιστήμη. Πως στη ζωή ισχύει ο κανόνας "ή το χρησιμοποιείς ή το χάνεις".

Σκέφτηκες μήπως αυτοί που καθιερώσανε αυτές τις ανοησίες "περί πορνείας" και τις παρουσιάσανε σαν "λόγο του θεού", ίσως το κάνανε επειδή οι ίδιοι δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν αυτό το δώρο της φύσης ή... είχαν άλλα γούστα;

Τα πράγματα αγαπητέ είναι πολύ απλά: Ο,τι δεν είναι κατά φύση, είναι παρά φύση. Και η σεξουαλική δραστηριότητα είναι κατά φύση. Αυτό που είναι παρά φύση είναι τόσο οι απόψεις που εκπορεύονται από τους γνωστούς εσχατολάγνους χριστιανούς όσο και οι θρησκείες που ενσωματώνουν αυτές τις απόψεις. Για να μην πω για τους εκφραστές των απόψεων αυτών.

quote:
Aggelos91
Πραγματικά λυπάμαι που σκέφτεσται έτσι.

Να λυπάσαι μόνον για τον εαυτό σου.

macedon

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΩΝ
ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΑ ΣΕ
ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

6/6/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 02:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MIXAHL32
Γιατι καποιοι ειναι θεοστραβοι και εχουν μεινει 2000 χρονια πισω?

Γιατί είναι Χριστιανοί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 09:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Πω πω, ξανάνοιξε το θέμα; ωραία, ωραία..
Πάμε λοιπόν

quote:
Αυτό που σας πειράζει, επαναλαμβάνω, είναι η συνείδησή σας που, όσο κι αν νομίζετε πως την έχετε καταργήσει, σας θυμίζει το πόσο άσχημη, μονότονη και άχρωμη έχετε καταντήσει τη ζωή σας.

Αγαπητέ φίλε Ψηλέ, άσε σε παρακαλώ τη δική μου συνείδηση απ' έξω. Για τα αίσχη της κοινωνίας, τα οποία βλέπουμε όλοι μας, η ευθύνη μου είναι μηδαμινή. Κηρύγματα της μορφής "μετανοείτε γιατί είστε αμαρτωλοί" εμπεριέχουν γενικεύσεις, οι οποίες δε γίνονται αποδεκτές. Επιτέλους, μην κρίνουμε για να μην κριθούμε (και αυτό το λέω για όλους). Αλήθεια, πως ακριβώς αποδεικνύεται ότι όλοι "εσείς" (δηλαδή "εμείς", οι μη ορθόδοξοι) έχουμε φτάσει την κοινωνία στο χείλος της καταστροφής;)

quote:
Κατ' αρχάς. Μάρτε το κράτος πληρώνει τους κληρικούς διότι έτσι είχε συμφωνηθεί όταν πήραν από την εκκλησία μεγάλο της ποσοστό των εδαφών της κυρίως για την αποκατάσταση των προσφύγων.

Αγαπητέ Άγγελε, θα με ενδιέφερε να γνωρίζω υπό ποιες (νόμιμες) προϋποθέσεις η Εκκλησία διατηρεί περιουσία, ενώ δεν αποτελεί εταιρική μορφή οποιουδήποτε δικαίου. Εκτός αν αποτελεί...

quote:
Γιατί να είσαι σίγουρος πως δεν είναι θέλημα Θεού οι άνθρώποι να έχουν σεξουαλικές σχέσεις εκτός γάμου.

Συγνώμη καλέ μου φίλε (και οι συν-υποστηρίζοντες τη συγκεκριμένη θέση) : έκανε ποτέ αυτοπροσώπως σεμινάρια ο Θεός για όσα καταλογίζονται ως τοποθετήσεις του; ασφαλώς και όχι. Ε, (οτ)αν θα κάνει, θα γνωρίζουμε το θέλημα Του από πρώτο πρόσωπο, μέχρι τότε οι ενδιάμεσοι μου θυμίζουν λίγο τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα (ξέρετε, κάποιος κύριος Smith κλπ. κλπ.)

quote:
Διότι όταν ο Χριστός είπε ότι πρέπει να ζούμε με τον τάδε και τάδε τρόπο δεν είπε ότι επειδή κάποια στιγμή θα περάσουν τα χρόνια και αυτά θα θεωρούνται ξεπερασμένα μην τα λαμβάνετε υπ'οψιν σας αλλά είπε να τηρούμε τις εντολές του μέχερι τέλους "γίνου πιστός άχρι θανάτου".

Φίλε μου σε αυτό συμφωνώ 110%. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν την ανάλυσή μας με το στατιστικό έλεγχο της εξής αρχικής υπόθεσης "H0 : Οι εκπρόσωποι του ιερατείου διάγουν γενικά βίο πλησιέστερο στην αρχική Χριστιανική διδαχή συγκριτικά με τους μη μετέχοντες στη ζωή της Εκκλησίας vs Η1 : Και οι μεν και οι δε, εν γένει, ακούν τον τρόπο ζωής που δίδαξε ο Χριστός και πιάνουν την κοιλιά τους από τα γέλια (ίσως και από ντροπή, αλλά το βλέπω δύσκολο, για λόγους γενικής έλλειψης ευθιξίας)." Περιμένω τα αποτελέσματα.... αν και τα φαντάζομαι.

quote:
Τα πάθη τα καθημερινά. Η φιλοχρηματία, ο εγωισμός, το αχαλίνωτο και χωρίς όρια σεξ, …………, άπειρα πάθη.

Φίλε Ψηλέ. Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το θέμα της φιλοχρηματίας. Θα συναινέσω ως προς το θέμα του εγωισμού. Το "χωρίς όρια σεξ" πως το ορίζεις; όσο για το "αχαλίνωτο" του πράγματος, είναι μία λέξη που δυστυχεί να μεταφράζεται κατά το δοκούν, δώσε και εδώ την ερμηνεία σου, για να δούμε τι ορίζεται από την Εκκλησίας ως πάθος στο σεξουαλικό πεδίο.

quote:
Είμαστε λίγο πριν την ολική καταστροφή, δεν το βλέπεις;

(Με άφθονη διάθεση χιούμορ) πάντως ο Χαρδαβέλλας λέει ότι η γενιά των indigo (και οι λοιπές αηδίες) θα μας φέρουν το νέο, το ποθούμενο...

quote:
Η Εκκλησία δεν απευθύνθηκαν σε κάποιον προσωπικά.
Σχολίασαν μια "στάση" ζωής, που δεν συνάδει με τη Χριστιανική ζωή.
Εσύ θίγεσαι με αυτό. Κάποιος άλλος, π.χ. ένας παιδεραστής, μπορεί να θιχτεί αν βγει η Εκκλησία ή κάποιος κρατικός φορές και εκφέρει γνώμη κατά της παιδεραστίας.
Τι πρέπει να γίνει δηλαδή;
Για σένα τα όρια της "ελευθερίας σου" μπορεί να φτάνουν ως την παιδεραστία αλλά να μην τη συμπεριλαμβάνουν, για κάποιον άλλον όμως, τα όρια της "ελευθερία του", μπορεί να περιλαμβάνουν και την παιδεραστία (δες για παράδειγμα αυτό που συμβαίνει στην Ολλανδία) και όταν ακούσει κάποιον να την κατακρίνει, να αισθανθεί θιγμένος.

Θα πρέπει, λοιπόν, να φιμώσουμε τους φορείς ή τους ανθρώπους που θα εκφέρουν γνώμη ενάντια σε όσα εμείς θεωρούμε ως κομμάτια της "ελευθερίας" μας ή της "ελεύθερης βούλησης";


Δε φιμώνουμε την οριοθέτηση, φιμώνουμε το χαρακτηρισμό. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω, φίλε μου. Τα όρια της ατομικής ελευθερίας καθορίζονται από τη Νομοθεσία, τα όρια της ηθικής ελευθερίας είναι κάπως πιο ασαφή, αλλά οι συνέπειες της εξύβρισης καθορίζονται από τον Ποινικό Κώδικα, άρθρο 231, αν θυμάμαι καλά.

quote:
Για μένα, το ίδιο ισχύει και τον άνδρα,

Μέχρι εδώ καλά το πήγαινες, τη συνέχεια τι την ήθελες;

quote:
Είναι δημόσιοι υπάλληλοι, υπόκεινται στον έλεγχο άρα του πολίτη.

Ως δημόσιος υπάλληλος συμφωνώ και επαυξάνω. Δείτε και τα μισθολόγια...

quote:
Αυτό είναι το πρόβλημα μου,θέλω τον λόγο για τον οποίο είμαι πόρνος.

Εγώ θέλω κυρίως
α) Το νομοθέτημα που του δίνει το δικαίωμα να καθυβρίζει δημοσίως
β) Τις αποδείξεις ότι είναι ηθικά υπέρτερος
γ) Τις αποδείξεις του για τη συμφωνία της πράξης του με τη Χριστιανική διδαχή
Όσο για το λόγο... τελευταία μου απαίτηση, μπορεί αν βγει και από το "καλάθι", αν πέφτει βαρύ.

quote:
Λες δεν υπηρέτησαν την πατρίδα. Ξέρεις γιατί? Γιατί το έργο τους είναι πολύ πιο σπουδαίο. Είναι να υπηρετήσουν τον ίδιο τον Θεό για να αξιωθούν κάποια στιγμή της αληθινής πατρίδας όλων μας της Ουράνιας Πατρίδας.

Αγαπητέ, πρόσεξε την αντίφαση στην οποία πέφτεις : Υπηρετώ την πατρίδα σημαίνει μία υποχρέωση απέναντι στο Έθνος. Υπηρετώ το Θεό σημαίνει μία, εσωτερική έστω, ανάγκη. Στη μία περίπτωση εκτελώ μία υπηρεσία για λόγους νομιμότητας, αλλά και υπακοής στο κοινωνικό και εθνικό συμφέρον. Στη δεύτερη περίπτωση (εσύ ο ίδιος λες ότι) εκτελώ μία ενέργεια που θα έχει καθαρά ατομικό όφελος. Άστοχο.

quote:
Σε παρακαλώ πάρα πολύ και στο λέω αυτό με αγάπη, εγώ που είμαι ένα τίποτα.

Άλλη μία τοποθέτηση του Ορθόδοξου δόγματος, που σηκώνει συζήτηση. Είμαι πρωτίστως κατά της έπαρσης, αλλά η εκμηδένιση μέσω της ταπείνωσης είναι το ακριβώς αντίθετο άκρο. Γιατί θα πρέπει να νιώθω μηδενικό; μπορώ κάλλιστα να είμαι κάτι, όχι κάτι ανώτερο ή κάτι υπέρτερο, αλλά ΚΑΤΙ. Αλλά ξεφεύγω από το θέμα...

quote:
Η εκκλησια δεν βγηκε να σε βρισει . Εκφραζει για οσους ενδιαφερονται τη γνωμη της . Οχι μια οποιαδηποτε γνωμη επειδη ετσι της αρεσει , αλλα επειδη η κατασταση ηταν τετοια ( ο λογος που εψαχνες ) .
Το δικαιωμα του να λεει καποιος οτι θελει ειναι δικαιωμα του καθενος . Ακομα και το να κανει ο,τι θελει , αρκει να μην βλαψει κανεναν βεβαια .

Αγαπητέ μου, κανείς δεν είπε ότι η Εκκλησία σκοπεύει να βρίσει. Το έκανε όμως, βάσει των Νόμων του Ελληνικού Κράτους. Οποιοδήποτε ποινικό δικαστήριο δεχτεί μία έγκληση για εξύβριση από κάποιον Έλληνα πολίτη που θεωρεί ότι θίχτηκε και δικάσει αντικειμενικά, θα στείλει τον αξιότιμο "ιερωμένο" τουλάχιστον 6 μήνες μέσα. Άλλο το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης και άλλο τα όρια της ελευθερίας, μην τα συγχέουμε.
Εντέλει, η ανακοίνωση της ΔΙΣ και συγκεκριμένα η ανάγνωσή της από κάποιον εκπρόσωπο της Συνόδου, αποτελεί έκφραση της Ελλαδικής Εκκλησίας ή όχι; αν ναι, τότε η Ελλαδική Εκκλησία εξύβρισε, αν όχι, ο αξιότιμος "ιερωμένος" εξύβρισε και η Ελλαδική Εκκλησία όφειλε να τον εγκαλέσει, ως μη εκφέροντα τη θέση της. Τι έγινε τελικά;

quote:
Όταν πεθάνεις θα γίνουν συγκεκριμένα πράγματα είτε το θέλεις είτε όχι. Η ψυχή σου θα περάσει από την μερική κρίση και θα πας στη μέση κατάσταση των ψυχών και θα έχεις πρόγευση κόλασης η πρόγευση παραδείσου. Θέλεις δεν θέλεις έχεις ουράνια πατρίδα.

Θα ήθελα πολύ μία τεκμηρίωση επ' αυτού.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν... θα επανέλθω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 10:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μαρτε επειδή εσύ είδες κάποια κακά παραδείγματα που αν έζησες (γιατί δεν ξέρω τι θεωρείς εσύ σαπίλα, πες μας παραδείγματα) δεν σημαίνει ότι η Εκκλησία είναι μέσα στην σαπίλα. Η επίσημη εκκλησία σε καμία περίπτωση δεν έχει επιβληθει φασιστικά αλλά το Ορθόδοξο δόγμα είναι επίσημη Θρησκεία εκατοντάδες χρόνια τώρα. Λες δεν υπηρέτησαν την πατρίδα. Ξέρεις γιατί? Γιατί το έργο τους είναι πολύ πιο σπουδαίο. Είναι να υπηρετήσουν τον ίδιο τον Θεό για να αξιωθούν κάποια στιγμή της αληθινής πατρίδας όλων μας της Ουράνιας Πατρίδας. Σε παρακαλώ πάρα πολύ και στο λέω αυτό με αγάπη, εγώ που είμαι ένα τίποτα. Σε καμία περίπτωση μην παροτρύνεις ανθρώπους να προσχωρήσουν σε αιρέσεις.

αγγελος91


Βέβαια....η εκκλησία δεν έχει επιβληθεί φασιστικά.....
Απλώς κάνει πλύση εγκεφάλου στους "πιστούς" της από νηπιακή ηλικία ( αίσχιστο ), φοβερίζοντάς τους με δράκους . φλόγες , καζάνια στα οποία θα βράζουν ....κ.λ.π. Όλα αυτά ΑΝ ΔΕΝ πιστέψουν τις "αλήθειες" που τους λανσάρουν .
Και το άσχημο Aggele 91 είναι ότι ...το καταφέρνουν. Βέβαια όχι στον βαθμό που το έκαναν παλιά ,γιατί σιγααααά - σιγαααααά ο κόσμος ξυπνάει . Κάτι η επιστήμες , κάτι το....internet (!) Σε έκαναν όμως να λες ότι είσαι ένα....τίποτα ! Δεν είναι θλιβερό ;
Μας είπαν "πόρνους" , πιστούς και....άπιστους για τις σχέσεις εκτός γάμου , και το....χωνέψαμε ! Δεν πήραμε από μια σανίδα βρεγμένη.....
Μας λένε πότε και πόσο σεξ να κάνουμε ,πότε να βγει η λεχώνα από το σπίτι (γιατί αλλιώς ....) πότε να φάμε κρέας , πότε ψάρι ,πότε λάδι ..., κάθε πότε να εξομολογούμαστε (αυτοεξευτελισμός) , τι ταινίες να βλέπουμε , τι μουσική να ακούμε , πότε να κλαίμε (σχεδόν πάντα), να υποβαλλόμαστε συνέχεια σε δοκιμασίες , και άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα.
Και ύστερα σου λένε ότι "του Έλληνα ό τράχηλος ζυγό δεν υπομένει..." . Μάλλον είναι φτιαγμένος γι αυτόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 11:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου D.P.j.10,εμείς εδώ ήρθαμε για αγώνα
εσύ που ήρθες για διακοπές, περνα καλά...Εμείς σε
χαλάμε να γυμναζόμαστε λίγο;
Επιτέλους είσαι αλλού, τι προσπαθείς να κάνεις τους
άλλους, όμοιους σου;Τόσο μόνο νοιώθεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 12:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε άγγελε,μιας που είσαι online με τον θεό,μπορείς να μεσολαβήσεις να του πεις δυο κουβέντες από μέρους μου?
Ρώτησε τον τι κάνει το φιλαράκι μου ο κώστας που πέθανε 15 χρονών και όλοι λέγανε ότι τον αγάπησε ο θεός και τον πήρε μαζί του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 12:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγώνας με σκυμμένα κεφάλια ,ταπείνωση ,δάκρυα και μετάνοιες ; Πρωτότυπο...
Φίλε trexagireve δεν με χαλάει η γυμναστική κανενός , δικαίωμά του αναφαίρετο , όπως και οι διακοπές του , αρκεί να την κάνει στο γυμναστήριό του και όχι στην αυλή μου.΄
Δεν ξέρω για τον αγώνα τον δικό σου , αλλά ξέρω για τον "αγώνα" της μεγάλης μάζας του χριστεπώνυμου πλήθους (ναι αυτού του περίφημου 98%), της μάσας , της χάψας , της καλοπέρασης ("ημών" διότι για τους άλλους "έχει ο...θεός")της απάτης κ.α.
Απ΄ τους πρωτεργάτες των παραπάνω η Εκκλησία , που χαρακτηρίζει και "πόρνους" τους περισσότερους κατοίκους αυτής της χώρας.
Υ.Γ. Μου άρεσε αυτό το "θέλω να κάνω τους άλλους όμοιούς μου"....ποιούς ;;;;;;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 14:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Γιατί οι άνθρωποι έχουν σκωληκοειδίτιδα; Πού χρησιμεύει;

Η σκωληκοειδίτιδα είναι νόσος διαφωνείς? ή πάνε όλοι οι άνθρωποι και τη βγάζουν?
Η παρθενία είναι απόδειξη της ηθικής της γυναίκας! Ηθική θα μου πεις! που την πουλάνε? Δε ξέρω θα σου πω..............
Ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε! για αυτό δεν έδωσε την παρθενία παρά μόνο στη γυναίκα και σε κανένα άλλο θηλαστικό!
Την ηθική δίδασκε ο Ιησούς............ψιλά γράμματα όμως! ε!macedon!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 16:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Η σκωληκοειδίτιδα είναι νόσος διαφωνείς?

Α ρε ευρωπαίε γιατρέ. Η φλεγμονή της σκωληκοειδίτιδας (της σκωληκοειδούς απόφυσης) είναι η "νόσος". Η ίδια η σκωληκοειδής απόφυση είναι ένα εξάρτημα παντελώς άχρηστο, απομεινάρι της εξέλιξής μας.

quote:
europaios2
Η παρθενία είναι απόδειξη της ηθικής της γυναίκας


Χριστιανοπατερικές ανοησίες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy