ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 23:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζήτημα είναι πολύ απλό, αν το δούμε όπως θα το έβλεπε ο Σωκράτης. Τι θα έκανε;
Τι κάνουμε για να δεχτούμε ότι ένα άλογο είναι λευκό;
Καθορίζουμε το τι δεχόμαστε ως «λευκότητα» - την ιδέα του λευκού και συγκρίνουμε το χρώμα του εν λόγω αλόγου με την ιδέα της λευκότητας. Αν συμπίπτουν τα δύο δεχόμαστε ότι το άλογο είναι λευκό και πάμε παρακάτω. Αν όχι επαναπροσδιορίζουμε το χρώμα του αλόγου πριν πάμε παρακάτω.
Με το ζήτημα λοιπόν, αν ήταν ο Χριστός φιλόσοφος μπορεί να γίνει το ίδιο, αρκεί να καθορίσουμε το πότε μπορεί κάποιος να χαρακτηριστεί φιλόσοφος.
Αυτό είναι εύκολο. Ο Διογένης Λαέρτιος, στο πρώτο βιβλίο των Βίων Φιλοσόφων (Α’ 12-13), γράφει ακριβώς το πώς και γιατί χρησιμοποιήθηκε ο όρος «Φιλόσοφος»: Από την Πυθαγόρα για να προσδιορίσει εκείνους που «επεδίωκαν τη σοφία». Ο Πυθαγόρας θεωρούσε ότι άνθρωπος δεν μπορεί να είναι «σοφός» παρά μόνον ο Θεός.
Οι πριν από τον Πυθαγόρα αποκαλούνταν σοφοί (κάπως καταχρηστικά σύμφωνα με τη θέση του Πυθαγόρα) ή και σοφιστές, που είναι και πιο σωστό, με την καλή προσωκρατική έννοια – αλλά και από τη Σωκρατική άποψη: αν εκείνος που μπαλώνει ρούχα αποκαλείται μπαλωματής, εκείνος που ασχολείται με τη σοφία, πως αλλιώς; Σοφιστής!
Ας συγκρίνουμε τώρα την ιδέα του «φιλοσόφου» με τον Ιησού το Ναζαραίο (τον αποκαλούμενο και Χριστό).
Επεδίωκε τη σοφία;
Η απάντηση – σύμφωνα με όλα τα υπάρχοντα κείμενα – είναι: ΟΧΙ.
Τι ήταν; Για τους «φίλους» του ήταν σοφός (άρα ίσως Θεός κατά Πυθαγόρα αν πράγματι ήταν σοφός). Για τους αντιπάλους ήταν «σοφιστής» και έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μη-Χριστιανικές αρχαίες αναφορές που μιλάνε για τον Χριστό ως «κάποιον σοφιστή» δεν θυμάμαι που.
Τα λόγια του περιέχουν σοφία, για πολλούς ανθρώπους, οπότε το αν ο Χριστός είναι "πηγή" φιλοσοφίας για ανθρώπους έχει θετική απάντηση: ΝΑΙ.

quote:

ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ :
ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ,
ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΕΙΔΩΛΑ,
ΔΕ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ Ο ΘΕΟΣ,
ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΕΙΣ
ΔΕ ΣΠΡΩΧΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΧΟΝΤΡΟΜΠΑΛΑΔΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝ;
ΔΕ ΛΕΝΕ ΠΙΣΤΕΥΕ + ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ
ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΰ ΑΡΑ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ;
ΔΕΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΣΕΧΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ;
ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ

Εξαρτάται από τους ποιους γνωρίζει κανείς. Εγώ δεν ξέρω "χριστιανούς" που να κάνουν τα παραπάνω τα οποία είναι μάλλον αντιχριστιανικά και σίγουρα δεν μπορούν να στηριχθούν στις χριστιανικές γραφές – αν και οπωσδήποτε υπάρχουν και τέτοιοι. Όμως όλα τα πιο πάνω αφορούν την πρακτική από κάποιους χριστιανούς, όχι τη θεωρία. Δεν μπορούν λοιπόν να εξεταστούν σε αντιπαράθεση με τα πιο κάτω που αφορούν θεωρίες διηγήσεων ("μύθων").
quote:

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΣΧΥΛΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΗΤΑΝ ΗΓΕΤΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ +ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΙΔΑΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Η ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ (ΑΝ + ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΡΩΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ) ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΤΟΥ ΚΥΝΕΓΕΙΡΟ + ΑΜΙΝΕΙΑ ΑΛΛΑ + ΕΙΧΕ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΕΞΑΠΟΛΥΟΝΤΑΣ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΔΕΣΜΩΤΗΣ

Edited by - anchor on 30/09/2005 23:41:48

Edited by - anchor on 30/09/2005 23:42:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 22:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο Σωκράτης και ο Χριστός είχαν μερικά κοινά.
Αλλά το ποιο κοινό είναι.
- Φέρτε μου να πιώ κόνιο.
- Φέρτε μου σταυρό να κρεμαστώ.

Δε γούσταραν αμφότεροι να συμβιβαστούν με αυτά που δεν πίστευαν.

Δεν ήσαν φιλόσοφοι ήσαν σοφοί.

Η λέξη παλικάρι, έχει άλλη έννοια για τον φιλόσοφο, τον σοφό , τον απλό.

Τόλμησε να πει ο Χριστός, εγώ είμαι η ζωή, και η αλήθεια.
Γιατί το καταλάβαινε σαν άνθρωπος και όχι σαν θεός ότι είχε ταυτιστεί με τη φύση, με το αγαθό.

Κι ο Σωκράτης το ίδιο θα έλεγε, γιατί είχε νόηση και ψυχή και βρήκε κάτι που πολλοί ψάχνουν να το βρούνε.

Βρήκε τη τον εαυτό του , γιαυτό και απεβίωσε γελώντας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 23:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Πράξεις του Ιωάννου, ένα από τα διάσημα γνωστικά κείμενα, και ένα από τα λίγα που ανακαλύφθηκαν πριν το Ναγκ Χαμαντί, εξηγεί πως ο Ιησούς δεν ήταν ανθρώπινο πλάσμα. Αντιθέτως, επρόκειτο για ένα πνευματικό όν το οποίο προσαρμόστηκε στην ανθρώπινη αντίληψη.

Υπό αυτό το πρίσμα, η ανεπιβεβαίωτη διήγηση της σταύρωσης, λαμβάνει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 23:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον, δώσε στοιχεία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 00:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Πράξεις Ιωάννου αφηγούνται πως ο Ιάκωβος είδε κάποτε τον Ιησού να στέκεται στην ακτή με τη μορφή παιδιού, αλλά τον έδειξε στον Ιωάννη όταν…

« Εγώ {ο Ιωάννης} είπα: Ποιο παιδί? Και μου απάντησε: Εκείνο που μας γνέφει. Και εγώ είπα: Είσαι ώρες πολλές στη θάλασσα και τα μάτια σου παίζουν παιχνίδια, αδελφέ μου Ιάκωβε. Δεν βλέπεις τον άνδρα εκεί πέρα που είναι όμορφος, με χαρούμενο πρόσωπο? Εκείνος, όμως, μου είπε: Δεν τον βλέπω, αδελφέ μου».

Όταν βγαίνουν στην αμμουδιά να ερευνήσουν, σαστίζουν ακόμη περισσότερο. Σύμφωνα με τον Ιωάννη…

«πρόβαλε ξανά μπροστά μου κάπως καραφλός αλλά με πυκνή, μακριά γενειάδα, ενώ στον Ιάκωβο ως νέος με αραιά γένεια..Προσπάθησα ν τον δώ όπως ήταν..Κάποιες φορές, όμως, εμφανίζονταν ως μικρόσωμος, άσχημος άνδρας και άλλες πάλι με τα μάτια σηκωμένα στον ουρανό».

Όλα αυτά, καθώς και άλλες περιγραφές, αποδεικνύουνε πως ο Ιησούς, κατά τον Ιωάννη, είχε φύση πνευματική, όχι ανθρώπινη. Και μονάχα έτσι, μπορούσε να γίνει αντιληπτός. Και έτσι, έπαιρνε μορφές πολλές…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olympios
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 01:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olympios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ......

ΕΣΥ ΑΣΕ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΑΛΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ.......)ΚΑΝΤΙΛΑΝΑΥΤΗΣ Η ΜΗΠΩΣ ΡΑΒΙΝΟΣ
Η ΜΗΠΩΣ ΔΕ ΣΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ.... ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΜΑΡΤΙΑ....

ΤΗΝ ΚΟΝΤΗ ΤΗ ΠΟΥ.. ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗ ΦΤΑΙΝΕ............ΒΥΕ

**** off


Βρε π@π@ρ@ Υπερβόρειε(ακόμη και απ' το όνομα καταλαβαίνει κανείς ότι είσαι πωρωμένος με την καταγωγή των Ελλήνων από το βορρά με Απόλλωνες κτλ)που ασχολείσαι με την ιστορία της προγονικής θρησκείας.
Ούτε παπαδοπαίδι είμαι, ούτε κάνω αγγαρείες στην εκκλησία. Ούτε καντιλαναύτης ή ραβίνος είμαι και μια χαρά μου σηκώνεται τρελόγερε.Οι γυναίκες οι πολλές αν διαβάζεις καλά τι γράφω, δεν επιτρέπουν στον άντρα να έρθει στην απόλυτη ένωση(σωματική και πνευματική)κάτι το οποίο υπεστήριζε ο παππούς σου και η γιαγιά σου. Γι αυτό τώρα είσαι εσύ εδώ.
Σίγουρα πιστεύεις τις ανοησίες περί πολιτισμού ελλήνων από το 40000 πΧ γι αυτό και δεν πρόκειται να πω ότι η θρησκευτική συνείδηση των αρχαίων ελλήνων αρχίζει(βάσει ΟΧΙ της σχολικής και συμβατικής ιστορίας, αλλά της ιστορίας των κειμένων των προγόνων μας)μόλις απο το 1600 πΧ(το πΧ το χρησιμοποιείς ευρέως-και όχι εΒρέως-κι ας είσαι άθεος ή δωδεκαθεϊστής). Ο Χριστιανισμός είναι...ενεργός εδώ και 2000 χρόνια.
Αλλά ας το αφήσουμε αυτό.
Σαν έλληνας πρέπει να ομολογήσω ότι υπερηφανεύομαι για τους προγόνους μου και τον πολιτισμό τους. Αλλά αυτός ήταν δικός τους. Και όλα αυτά που έλεγαν τα έλεγαν για να εξηγήσουν κάποια πράγματα ανεξήγητα. Και σ' αυτόν τον τομέα είναι πρώτοι. Αλλά αυτοί, όχι εμείς.
Εσύ Υπερβόρειε τι έχεις κάνει; Εξήγησες τίποτα ανεξήγητο ή βρήκες κάτι που θα ταράξει τα νερά;
Φαντάζομαι τίποτα από όλα αυτά. Ωστόσο συνεχίζεις με το κινητό στο χέρι και το φραπέ στο τραπεζάκι της καφετέριας να αναπτύσεις θεωρίες που κάποιοι βγάζουν για να πουλήσουν τα βιβλία τους και κάποιο άλλοι(πχ εσύ)αγοράζουν μανιωδώς.
Τελικά οι Ατλάντες νίκησαν τους Έλληνες ή οι Έλληνες τους Ατλάντες;
Τι είναι αυτά τώρα, σοβαρά προς συζήτηση θέματα;
Ενώ...
Τι κάνουμε μετά, πού πάμε;
Κάτι τέτοιο μάλιστα. Οι Χριστιανοί έχουν βρει τις απαντήσεις επειδή ο ίδιος ο Θεός και όχι ο Γιαχβέ(παρεπιπτόντως, τους ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ τους ξέρεις;)τις φανέρωσε.
Φίλε μου δε θα πω τίποτα παραπάνω γιατί δεν έχεις την όρεξη να μαθαίνεις κάτι καινούργιο από κάποιους με αντίθετη φιλοσοφία.
Μάθε κι αυτό.
Πολλοί από τους φίλους που έχω είναι των ιδίων αντιλήψεων και της ιδίας πώρωσης με τη δικιά σου. Αλλά μια ρημάδα απορία για τη μετά θάνατον κατάσταση την έχουν. Βλέπεις η δική τους θρησκεία ή α-θρησκεία δεν μπορεί να απαντήσει.

Πες ένα Πάτερ Ημών Υπερβόρειε και μάθε ότι παπαδοπαίδια και κατηχητόφατσες εδώ μέσα δεν μπαίνουν. Μπάινουν αυτοί που ψάχνονται ακόμη(πχ εσύ)και αυτοί που μέσα από την ΧΟ πίστη έχουν μάθει κάτι...


Χαίρειν εσαείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 03:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλα αυτά, καθώς και άλλες περιγραφές, αποδεικνύουνε πως ο Ιησούς, κατά τον Ιωάννη, είχε φύση πνευματική, όχι ανθρώπινη. Και μονάχα έτσι, μπορούσε να γίνει αντιληπτός. Και έτσι, έπαιρνε μορφές πολλές…….


Αγαπητέ Schwabe,
έπαιρνε μορφές πολλές……, ανάλογα με τον παρτηρητή ή ανάλογα με τη δική του "διάθεση"?
Δηλαδή θέλω να πω, στον κάθε ένα παρουσιαζόταν με μορφή ανάλογα με το πως τον έβλεπε ο παρατηρητής -μέσα από τη δική του σκέψη επιρρεαζόμενος- ή ο Χριστός με δική του προτωβουλία εμφανιζόταν στον κάθε ένα διαφορετικός?

-Δεν έχω διαβάσει το κείμενο στο οποίο αναφέρεσε, αλλά μάλλον, μιας και γνωστικό σίγουρα δεν θα πρέσβευε την ανρώπινη ύπαρξη του Ιησού, μιας και απ' όσο γνωρίζω για τους γνωστικούς τέτοιου είδους κείμενα, όπως και τα ευαγγέλια, αποελούσαν ένα πρώτο "εύκολο" στάδιο μύησης,
και λογικό ακούγετε να τονίζουν την μη-ανθρώπινη φύση του.

Φιλικά Τοξότης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 00:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστός ήταν τέλειος άνθρωπος.
Είχε σάρκα και υπέφερε όπως ο καθένας μας.

Στον ινδοβουδισμό μπορεί κάποιος να κάθεται απέναντί σου και να τον βλέπεις να γίνεται αόρατος, ώστε να μην τον βλέπεις.

Ή να βλέπεις πραγματικά ότι και αυτός βλέπει στην φαντασία του πραγματικά.

Είχα φιλαράκι που έκανε και τα δύο.

Άνθρωπος γηγενής με σάρκα και οστά και χίλια δύο προβλήματα. Χριστιανός.

Δεν παίζουν κανένα ρόλο αυτά.

Ότι ο Χριστός ήταν εξέχουσα μορφή δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει.

Άλλαξε την αρχή χρονολογίας.

Λέμε όλοι οι λαοί σήμερα, πρό Χριστού και μετά Χριστόν.

Δεν αλλάζει τις χρονολογίες ο κάθε τυχαίος περαστικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 01:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ότι ο Χριστός ήταν εξέχουσα μορφή δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει.
Άλλαξε την αρχή χρονολογίας.
Λέμε όλοι οι λαοί σήμερα, πρό Χριστού και μετά Χριστόν.
Δεν αλλάζει τις χρονολογίες ο κάθε τυχαίος περαστικός.»

Εξέχουσα μορφή ήταν και ο Μίθρας για αιώνες, εξέχουσα μορφή ήταν και ο Βούδας.

Όμως, ο μεν Μίθρας δεν συνοδεύονταν από σχολαστικές αποκλειστικότητες και κρατική αρωγή δια ροπάλου, και ο δε Βούδας έτυχε να…βρίσκετε σε λάθος γεωγραφική περιοχή πολιτικών δυνάμεων!!

Καλά ρε Δημήτρη, αυτά είναι τα επιχειρήματα σου?

Δεν έμαθες ότι δεν ήταν αυτός που άλλαξε την αρχή της χρονολογίας ο Χριστός ΑΛΛΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟ 398 μ.Χ.??

Δεν έμαθες ποτέ σου ότι έως τότε δεν ήταν το μοναδικό σύστημα χρονολόγησης, αλλά ΕΓΙΝΕ το μοναδικό ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΡΟΠΑΛΟΥ?

Δηλαδή, ΚΑΙ για αυτή την αθλιότητα είσαι υπερήφανος για τον Χριστό ΣΟΥ?

Τόση αμετροέπεια πια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 01:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εν έμαθες ότι δεν ήταν αυτός που άλλαξε την αρχή της χρονολογίας ο Χριστός ΑΛΛΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟ 398 μ.Χ.??

Δεν έμαθες ποτέ σου ότι έως τότε δεν ήταν το μοναδικό σύστημα χρονολόγησης, αλλά ΕΓΙΝΕ το μοναδικό ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΡΟΠΑΛΟΥ?

Δηλαδή, ΚΑΙ για αυτή την αθλιότητα είσαι υπερήφανος για τον Χριστό ΣΟΥ?



Για να αλλαξει η χρονολογηση μιας αυτοκρατοριας με βαση την γεννηση ενος ανθρωπου τοτε αυτος ο ανθρωπος σιγουρα ηταν κατι το πολυ ξεχωριστο.
Αυτο που λες αθλιοτητα αφορα αυτους που το εκαναν,οχι τον ιδιο τον Χριστο.Ουτε αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις μεσα στην πορωση σου;
Εισαι ο μοναδικος εδω,που μπορει να αναφερει ποτε αλλαξε ενας νομος πριν 1500 χρονια και ομως αδυνατει να συλλαβει τα αυτονοητα.
Εισαι οντως ξεχωριστος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχωριστή φίλτατε ήταν η μισαλλοδοξία που χαρακτήριζε τους πιστούς της «μοναδικής αλήθειας», και τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια, των παπάδων και αυτοκρατόρων που αποφάσισαν να μετρούνε τα πάντα σύμφωνα με την (υποτιθέμενη) γέννηση του Θεού τους.

Εάν για σένα όποιος τα λέει τα πράγματα με το όνομα τους είναι πορωμένος, τότε ας είναι έτσι.

Κατά τα άλλα, υπαινίσσεσαι πως έχεις «συλλάβει» τα αυτονόητα……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 23:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Ξεχωριστή φίλτατε ήταν η μισαλλοδοξία που χαρακτήριζε τους πιστούς της «μοναδικής αλήθειας», και τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια, των παπάδων και αυτοκρατόρων που αποφάσισαν να μετρούνε τα πάντα σύμφωνα με την (υποτιθέμενη) γέννηση του Θεού τους.

Εάν για σένα όποιος τα λέει τα πράγματα με το όνομα τους είναι πορωμένος, τότε ας είναι έτσι.

Κατά τα άλλα, υπαινίσσεσαι πως έχεις «συλλάβει» τα αυτονόητα……"

Φυσικά και δεν είναι πορωμένος όποιος δέχεται τα πράγματα με το όνομά τους.

Αλλά εσύ σβάμπε δεν τα δέχεσαι με το όνομά τους τα γεγονότα, όπως έγιναν και είσαι όλο γκρίνια, γιατί οι ειδικοί της ρωμαικής αυτοκρατορίας άλλαξαν τις ημερομηνίες.

Πέςτο και σήμερα αυτό που τα 2/3 του πλανήτη είναι χριστιανοί να ακολουθούν το μετρικό σου σύστημα του 12/θέου, αζόρ και δεν ξέρω και γω που πιστεύεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 00:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Πέςτο και σήμερα αυτό που τα 2/3 του πλανήτη είναι χριστιανοί να ακολουθούν το μετρικό σου σύστημα του 12/θέου, αζόρ και δεν ξέρω και γω που πιστεύεις.»

Άλλο το να αναγνωρίζουμε πως οι Ρωμαίοι επέβαλαν το σύστημα που θέλησαν, διότι θα μου πεις ότι κάτι πια έπρεπε να είναι, και άλλο το να αποδίδουμε ΚΑΙ σε αυτό κάποιον «χριστιανικό άθλο».

Αντιλαμβάνεσαι την υποκρισία ή κάνεις πως δεν βλέπεις.

Όσον αφορά τα 2/3 που αναφέρεις, μήπως….έμεινες στην καταγραφή επί Βυζαντίου φίλτατε??

Οι Χριστιανοί σήμερα, δηλαδή το 2005 που βρισκόμαστε, ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. Όσον αφορά δε τους ορθόδοξους, αυτό είναι μια ακόμη δύσκολη κατάσταση…..

Έχουμε και λέμε: κάτοικοι στον πλανήτη γη περίπου 6,5 Δις. Άνθρωποι.
Εξ αυτών, ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ! Δηλαδή, η μειοψηφία. Και αν το θέλεις και αλλιώς, η μειοψηφία ΕΠΕΒΑΛΕ τον δικό της «Θεϊκό» τρόπο χρονολόγησης…….

Για τον πληθυσμό: http://www.census.gov/ipc/www/world.html

Για χριστιανούς :http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html

Αλήθεια ρε Δημήτρη, πίστεψες ποτέ σου ότι…….τα δυο τρίτα του πλανήτη είναι χριστιανοί ή έτσι απλά θέλησες να έχουνε τα πράγματα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 01:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία το 1/3 έβαλε το δικό του μετρικό σύστημα.
Το 1/3 τότε ήταν τα 2/3 του κόσμου της γνώσης, αυτών τουλάχιστον που γνώριζαν σε ποιον μήνα ζούσαν.

Εσύ έρχεσαι τώρα αγανακτισμένος να επιβάλεις αρχαίες ελληνικές μετρήσεις που αντιπροσωπεύουν στα δις του πλανήτη εσένα και άλλους 5-6 δηλαδή ποσοστό με πολλά μηδενικά μετα το μηδέν.

Και γιατί δεν φτιάχνεις δικό σου μετρικό σύστημα αλλά ακολουθείς το βυζντινό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 11:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που θα πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι επειδη κατι υπαρχει στην παραδοση, δεν σημαινει οτι δεν ειναι και αυθαιρετο. Γενικα η παραδοση ειναι τιγκα στις αυθαιρεσιες, οπως οι μυθοι, οι προληψεις κλπ. Η θρησκεια στο συνολο της δεν διαφερει σε τιποτα απο την προληψη του τυπου "αν περασεις κατω απο σκαλα θα παθεις κακο". Η μονη διαφορα μεταξυ του χριστιανισμου και της "μαυρης γατας" ειναι οτι ο χριστιανισμος εχει ενδυθει με τονους σοβαροφανειας απο την καστα που ζει απο αυτον. Οι παπαδες εμπορευονταν κατ αποκλειστικοτητα τη γνωση για εκατονταδες χρονια, και πρωτο μελημα τους ηταν να φερουν τη θρησκεια στα μετρα τους, και να την μεγαλοποιήσουν.
Ο χριστος ειναι το ακρο αντιθετο της εκκλησιας. Κυνηγαει εμπορους με μαστιγιο, συχαινεται τον καθωσπρεπισμο, δινει απο τον εαυτο του. Οποιος θαυμαζει τον χριστο, δεν μπορει παρα να φτυνει την εκκλησια, και το διεφθαρμενο ιερατειο.
Ατομα σαν τον dimitris2, γουσταρουν την δυναμη και την ισχυ της εκκλησιας, και φτιαχνονται με το να θεωρουν τους εαυτους τους μερος του κατεστημενου. Αυτη η επαρση φαινεται στα πιο πανω λογια του, και απεχει πολυ απο την ταπεινοτητα που ευαγγελιζεται.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 23:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Το 1/3 τότε ήταν τα 2/3 του κόσμου της γνώσης, αυτών τουλάχιστον που γνώριζαν σε ποιον μήνα ζούσαν.»

Μπερδεύεσαι φίλτατε. Μπερδεύεσαι ΚΑΙ εθελοτυφλείς!

Το τότε 2/3 που αναφέρεσαι, ήταν όσοι ΕΚΑΝΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. Τόσο δύσκολο είναι πια να πεις τα πράγματα όπως έχουνε?

dimitris2:
«Εσύ έρχεσαι τώρα αγανακτισμένος να επιβάλεις αρχαίες ελληνικές μετρήσεις που αντιπροσωπεύουν στα δις του πλανήτη εσένα και άλλους 5-6 δηλαδή ποσοστό με πολλά μηδενικά μετα το μηδέν.»

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι «θέλω να επιβάλω αρχαίες μετρήσεις» βρε? Το είπα εγώ αυτό?

Ίσα ίσα, αυτοί που αγανακτούνε ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ, διότι απλά σας αναιρούνε το πέπλο της σπουδαιότητας και σας τοποθετούνε αντιμέτωπους με την πραγματική ιστορία.

Άλλο Η ΕΠΙΒΟΛΗ, θέλεις δεν θέλεις, και άλλο τα «σπουδαία» και κραυγαλέα που διαρκώς υπαινίσσεστε.

Αυτά αγαπητέ Δημήτρη περί μύθων και μυθικών Θεών…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 14:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έμαθες ότι δεν ήταν αυτός που άλλαξε την αρχή της χρονολογίας ο Χριστός ΑΛΛΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟ 398 μ.Χ.??
Δεν έμαθες ποτέ σου ότι έως τότε δεν ήταν το μοναδικό σύστημα χρονολόγησης, αλλά ΕΓΙΝΕ το μοναδικό ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΡΟΠΑΛΟΥ?
Δηλαδή, ΚΑΙ για αυτή την αθλιότητα είσαι υπερήφανος για τον Χριστό ΣΟΥ?
Δεν μπορώ να καταλάβω που τα βρίσκετε και τα γράφετε.
Το χρονολογικό σύστημα του Βυζαντίου δεν ήταν το π.Χ. / μ.Χ. αλλά το έτος "από κτίσεως κόσμου" (Anno Mundi - Α.Μ.) - (κατά τους Εβδομήκοντα).
Δεν υπήρχε καμιά αλλαγή δια νόμου και ροπάλου το 398.
Το από κτίσεως κόσμου έτος - φέτος Α.Μ. 7512 από 1/9/2005 - έμεινε σε χρήση στην ανατολική αυτοκρατορία ως το τέλος.
Το σύστημα προ/μετά Χριστού ήταν σε χρήση στη δύση, ήρθε με την λατινοκρατία και επεκράτησε κατά την τουρκοκρατία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα ήταν η σύνδεση της «σπουδαιότητας» στην χρονολόγηση κάνοντας αναφορά στον Χριστό. Γι’αυτό δόθηκαν και οι εξηγήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα ήταν η σύνδεση της «σπουδαιότητας» στην χρονολόγηση κάνοντας αναφορά στον Χριστό. Γι’αυτό δόθηκαν και οι εξηγήσεις.

Με τόσο λάθος επιχειρήματα όμως και τέτοια επίδειξη άγνοιας (ή έστω προχειρότητας) ωστε να χάνεις τελικά και το δίκιο που έχεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Με τόσο λάθος επιχειρήματα όμως και τέτοια επίδειξη άγνοιας (ή έστω προχειρότητας) ωστε να χάνεις τελικά και το δίκιο που έχεις...»

Καλά θα κάνεις να προσέχεις το τι γράφω.

Απάντησα ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ, και δεν έδωσα την διάσταση της χρονολόγησης που αναφέρεσαι.

Να βιάζεσαι λιγότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 00:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα, κινέζοι , ιάπωνες, γουδελουμπιανοί , μετρούν με Π.Χ. Μ.Χ.
Τι να κάνουμε είναι πραγματικότητα.
Αν εσείς υπενίσεστε ότι αυτό είναι άδικο , σας καταλαβαίνω, αλλά υπάρχει και κάτι πιο αποδεκτό από τη σκέψη σας ο κ. Χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 00:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δημητρη μετρανε ετσι για να μπορουν να κανουν εκποριο με τους δυτικους
οι κινεζοι εχουν δικο τους ημερολογιο το ιδιο και οι μουσουλμανοι οπως και οι ιαπωνες
ειναι μια ευκολια για να μην υπαρχει μπερδεμα στις συναλαγες

π.χ. με τους αγγλους εχουμε διαφορετικο μετρικο συστημα

αλλα για τα αεροπλανα ολοι πανω στην γη χρησιμοποιουμε τα ποδια για να πουμε σε τι υψος πεταει το αεροπλανο
δεν λεμε εμεις μετρα οι αγγλοι ποδια οι αμερικανοι γιαρδες
εχει συμφωνιθει να ειναι σε χρηση τα ποδια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 15:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... αυτά είναι τα επιχειρήματα σου?
Δεν έμαθες ότι δεν ήταν αυτός που άλλαξε την αρχή της χρονολογίας ο Χριστός ΑΛΛΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟ 398 μ.Χ.??
Δεν έμαθες ποτέ σου ότι έως τότε δεν ήταν το μοναδικό σύστημα χρονολόγησης, αλλά ΕΓΙΝΕ το μοναδικό ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΡΟΠΑΛΟΥ?
Δηλαδή, ΚΑΙ για αυτή την αθλιότητα είσαι υπερήφανος για τον Χριστό ΣΟΥ?
Τόση αμετροέπεια πια?


Δεν βιάστηκα καθόλου. Τα πιο πάνω επιχειρήματα αγγίζουν τα όρια του ψεύδους και είναι αδικαιολόγητα. Νομίζω εσύ τα έγραψες.
Με τέτοια δεν μπορείς να στοιχειοθετήσεις αυτό που θέλεις. Είναι σαν να μου λες "λάθος τα δεδομένα, σωστό το αποτέλεσμα". Μα άν είναι λάθος τα δεδομένα, μόνο ένας τρόπος υπάρχει να βγει σωστό το αποτέλεσμα: να ΜΗΝ βασίζεται στα δεδομένα!
Τα δεδομένα ήδη τα έγραψα, τα φρεσκάρω:
Το χρονολογικό σύστημα του Βυζαντίου δεν ήταν το π.Χ. / μ.Χ. αλλά το έτος "από κτίσεως κόσμου" (Anno Mundi - Α.Μ.) - (κατά τους Εβδομήκοντα).
Δεν υπήρχε καμιά αλλαγή δια νόμου και ροπάλου το 398.
Το από κτίσεως κόσμου έτος - φέτος Α.Μ. 7512 από 1/9/2005 - έμεινε σε χρήση στην ανατολική αυτοκρατορία ως το τέλος.
Το σύστημα προ/μετά Χριστού ήταν σε χρήση στη δύση, ήρθε με την λατινοκρατία και επεκράτησε κατά την τουρκοκρατία.
Ως χρονολογικό σύστημα δεν εμπεριέχει τίποτα καλό ή κακό. Μια κοινωνική σύμβαση ήταν, τι να μετράς με Ολυμπιάδες (άβολο με τετραετίες), τι με "επώνυμους άρχοντες", τι από κτίσεως Ρώμης, τι έτσι, τι αλλιώς. Ο κόσμος είναι πολύ μεγάλος και κάποιο σύστημα επικράτησε από αναγκαιότητα συνενόησης. Τότε ήταν αυτό. Σήμερα το π.Χ/μ.Χ.
Άρα ο καημός που εκφράζεις - με πολύ κακία, τέτοια που σε σημερινούς χριστιανούς δεν έχω δει - δεν βασίζεται σε στοιχεία αλλά σε εμπάθεια.
Τι να κάνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 15:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Άρα ο καημός που εκφράζεις - με πολύ κακία, τέτοια που σε σημερινούς χριστιανούς δεν έχω δει - δεν βασίζεται σε στοιχεία αλλά σε εμπάθεια.»

Επειδή δεν υπάρχει κανένας «καημός», αλλά ανάγνωση της ιστορίας, διάβασε και μια κατ’εξοχήν χριστιανική σελίδα, μπας και το κατανοήσεις!

http://www.oodegr.com/oode/istoria/xronologiseis/dionisios1.htm

Τώρα, τα υπόλοιπα σιρόπια που βάζεις, κομματάκι τετριμμένα είναι φίλτατε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 21:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Άρα ο καημός που εκφράζεις - με πολύ κακία, τέτοια που σε σημερινούς χριστιανούς δεν έχω δει - δεν βασίζεται σε στοιχεία αλλά σε εμπάθεια.»
Επειδή δεν υπάρχει κανένας «καημός», αλλά ανάγνωση της ιστορίας, διάβασε και μια κατ’εξοχήν χριστιανική σελίδα, μπας και το κατανοήσεις!
http://www.oodegr.com/oode/istoria/xronologiseis/dionisios1.htm
Τώρα, τα υπόλοιπα σιρόπια που βάζεις, κομματάκι τετριμμένα είναι φίλτατε.
Τι ήταν πάλι αυτό;
Η σελίδα δεν μιλά με κακία και μίσος για κανένα. Αυτό το κάνουν μόνο κάποιοι που αρχαιοελληνίζουν (αγνοώντας μάλλον πολλά για την αρχαία Ελλάδα και την ιστορία). Αναφέρει ιστορικά στοιχεία όχι για την χρήση χρονολογίας στο Βυζάντιο αλλά για το πως ορίστηκε το π.Χ./μ.Χ. και τα χριστούγεννα. Δεν μιλά για "ρόπαλα" και "νόμους του 398" αλλά για μια ανάθεση από τον Ιουστινιανό (που σηματοδοτεί στην διεθνή βιβλιογραφία την αρχή της "Βυζαντινής" εποχής). Δεν λέει καν ότι ο Ιουστινιανός επέβαλε την χρονολόγηση αυτή με το καλό ή το κακό.
Στη βυζαντινή εποχή είπαμε πια χρονολόγηση επεκράτησε - όχι γιατί επιβλήθηκε δια ροπάλου. Απλά ανάμεσα στα ανταγωνιστικά συστήματα αυτή είχε πιο γενικευμένη χρήση.

Άνοιξες μια κουβέντα - αν ήταν ο Χριστός φιλόσοφος - όχι προφανώς για να εξετάσουμε κάτι (αφού αλλού το πας συνεχώς) αλλά για ευκαιρία "κηρυγμάτων μίσους". Το θέμα για το Χριστό "φιλόσοφο" αναλύθηκε και ο καθένας μπορεί να βγάλει συμπεράσματα...

Edited by - anchor on 10/10/2005 21:42:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 14:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Η σελίδα δεν μιλά με κακία και μίσος για κανένα.»

Α μπα! Ξεχειλίζει από…..αγάπη!!

anchor:
«Αναφέρει ιστορικά στοιχεία όχι για την χρήση χρονολογίας στο Βυζάντιο αλλά για το πως ορίστηκε το π.Χ./μ.Χ. και τα χριστούγεννα. Δεν μιλά για "ρόπαλα" και "νόμους του 398"…»

Καλά μας δουλεύεις? Από τον Απολογητή περιμένεις να αναφέρει τις χριστιανικές βιαιότητες? Αναφέρει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ: ότι επιβλήθηκε ΜΕ ΝΟΜΟ.

Και στον Θεοδόσιο μίλαγες φίλτατε για «τιμωρία» από την εκκλησία, αλλά «παρέλειψες» να αναφέρεις ότι η «τιμωρία» του αυτή, για πάνω από 15.000 ανθρώπους που ομαδικά σκότωσε, ήταν…..Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΩΣ «ΜΕΓΑ»!

Τελικά, με τέτοια τερτίπια ξεγελάτε τους αδαείς?

anchor:
«Δεν λέει καν ότι ο Ιουστινιανός επέβαλε την χρονολόγηση αυτή με το καλό ή το κακό.»

Ο Ιουστινιανός, ο Σλαβικής καταγωγής με μητέρα την Βιγλενίτζα και τον Ιστόκ, αδερφή του αυτοκράτορα Ιουστίνου, θεωρούσε ιερό καθήκον του ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.

Υπήρξε ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ που κυνήγησαν ανηλεώς τον Ελληνισμό, σκοτώνοντας χιλιάδες αθώους που έμεναν στους κόλπους της πατρώας θρησκείας.

Λες να ΕΠΕΒΑΛΕ το σύστημα που επέλεξε….ρωτώντας τους??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 15:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Η σελίδα δεν μιλά με κακία και μίσος για κανένα.»
Α μπα! Ξεχειλίζει από…..αγάπη!!
...
Λες να ΕΠΕΒΑΛΕ το σύστημα που επέλεξε….ρωτώντας τους??


Τα βιβλία της ιστορίας δεν τα λένε έτσι - ούτε και οι πηγές. Από που σου ήρθαν όλα αυτά;
Η σελίδα στο link που έδωσες δεν κατηγορεί κανένα. Αν αυτό που λές υπάρχει σε άλλο σημείο του ίδιου δικτυακού τόπο δεν είχα ώρα να κοιτάξω.
Τα συστήματα επιβάλονται με τη χρηστικότητα. Πριν μιλούσες για 398 τώρα για Ιουστινιανό. Κάτσε διάβασε λιγάκι κανένα σοβαρό βιβλίο. Είπα πιο σύστημα επικράτησε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 22:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Πριν μιλούσες για 398 τώρα για Ιουστινιανό. Κάτσε διάβασε λιγάκι κανένα σοβαρό βιβλίο.»

Ανέφερες τον Ιουστινιανό, και σχολίασα το πρόσωπο ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ. Τόσο δύσκολο σου είναι να ακολουθήσεις μια συζήτηση?

anchor:
«Τα βιβλία της ιστορίας δεν τα λένε έτσι - ούτε και οι πηγές. Από που σου ήρθαν όλα αυτά;»

Σου είπα λίγα για το μπουμπούκι τον Θεοδόσιο, ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ. Εάν δούμε και άλλα Βυζαντινά φιντάνια, όπως τον Ιουστινιανό, τότε παρόμοια θα συναντήσουμε. ΑΥΤΑ λέω και σχολιάζω λοιπόν.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 09:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Πριν μιλούσες για 398 τώρα για Ιουστινιανό. Κάτσε διάβασε λιγάκι κανένα σοβαρό βιβλίο.»
Ανέφερες τον Ιουστινιανό, και σχολίασα το πρόσωπο ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ. Τόσο δύσκολο σου είναι να ακολουθήσεις μια συζήτηση?
anchor:
«Τα βιβλία της ιστορίας δεν τα λένε έτσι - ούτε και οι πηγές. Από που σου ήρθαν όλα αυτά;»
Σου είπα λίγα για το μπουμπούκι τον Θεοδόσιο, ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ. Εάν δούμε και άλλα Βυζαντινά φιντάνια, όπως τον Ιουστινιανό, τότε παρόμοια θα συναντήσουμε. ΑΥΤΑ λέω και σχολιάζω λοιπόν.

Τι μούγκα; Οι άνθρωποι δεν σφάχτηκαν για τί ήταν εθνικοί στο θρήσκευμα και αφού είπαμε για την καταδίκη της πράξης του. Θεωρητική θα μου πεις. Με τα δεδομένα της εποχής - όσο ανεπαρκής κι αν φαίνεται στα δικά μας μάτια - ήταν ότι μπορούσε να γίνει χωρίς να συνεχιστεί ο κύκλος αίματος. Και μόνο η κόντρα με κάποιον που έρχεται από το φόνο κάποιων που του πήγαν κόντρα είναι επικίνδυνο πράγμα. Κι αυτά που λες και σχολιάζεις δεν έχουν σχέση με το θέμα του Χριστού Φιλόσοφου. Σα να κρίνεις το Σωκράτη για το τι έκανε ένας μαθητής των μαθητών των μαθητών του Σωκράτη 300+ χρόνια μετά (επικαλούμενος ενίοτε τον Σωκράτη)... Δεν έχει λογική αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 15:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Τι μούγκα; Οι άνθρωποι δεν σφάχτηκαν για τί ήταν εθνικοί στο θρήσκευμα και αφού είπαμε για την καταδίκη της πράξης του.»

Σαφέστατα και σφάχτηκαν επειδή ήταν εθνικοί, διότι αυτό θα αποτελούσε και ένα καλό μάθημα για όλους τους υπόλοιπους. Θέλεις μήπως να δούμε τα διατάγματα που εξέδωσε ο Θεοδόσιος ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΤΡΩΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ?

Θέλεις να δούμε λίγο καλύτερα την ρατσιστική του δράση κατά των ναών ή των φιλοσοφικών σχολών των Ελλήνων?

Εάν δεν τα ξέρεις, φρόντισε να τα μάθεις.

Και αυτά τα θέατρα για δήθεν «καταδίκη» από την εκκλησία πες τα καλύτερα σε κανέναν κατηχούμενο φίλτατε. Τον ΕΓΛΕΙΨΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, και ουσιαστικά τον ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΕ για τους μαζικούς φόνους που διέπραξε ανακηρύσσοντας τον σε Μέγα!!

anchor:
«Κι αυτά που λες και σχολιάζεις δεν έχουν σχέση με το θέμα του Χριστού Φιλόσοφου.»

Τότε φρόντισε να αναπτύξεις τις ιδέες που έχεις σχετικά, και ευχαρίστως να τις συζητήσουμε. Σε σχέση όμως με την ιστορία, καλά θα κάνεις να αλλάξεις τακτική. Η ωραιοποίηση που επιχειρείς, είναι μάταιη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy