ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητέ Ψηλέ
έχεις δίκιο όταν μιλάς για φόρους που πληρώνουν οι έλληνες του εξωτερικού, στη Γερμανία για παράδειγμα όπου έζησα και όπου ζει ακόμη η υπόλοιπη οικογένεια μου δεν έχουν καν δικαίωμα ψήφου...

Αλλά μιας και αναφέρεσε στην περιουσία της Εκκλησίας θα σε ρωτήσω το εξής:
Πόσο αποτελεσματικά την χρησιμοποιεί για να βοηθήσει το ποίμνιο της?
Λέγεται πως είναι τόσο μεγάλη που θα αρκούσε για να ζούν πολλές γενιές πλουσιοπάροχα και να εξαλοιφόταν παντελώς η φτώχεια στη χώρα μας.
Μήπως μόνο η συλλογή πλούτου την ενδοιαφέρει?
Γιατί να έχει ανάγκη ο οποιοδήποτε ιερέας ή μητροπολίτης τόσο ακριβών "πλουμιδιών"?
Που είναι αυτό που έλεγε ο Χριστός για τους δύο χιτώνες?
Πήγε άδικα το γεγονός πώς έδιωξε όλους τους εμπόρους από το Ναό?



Φίλη Τοξότης,
Την περιουσία της Εκκλησίας, δεν την γνωρίζει κανείς σήμερα. Ούτε οι ίδιοι ξέρουν την έχουν καταμετρήσει ποτέ.
Πρέπει να προσέξουμε όμως ένα πράγμα. Το μέγεθός της μεταφραζόμενο σε χρήματα είναι πλασματικό!!!
Δηλαδή, όπως είχε γράψει και κάποιος αρθρογράφος σε μια εφημερίδα, η ακίνητή της περιουσία έχει μόνο ονομαστική αξία από τη στιγμή που δεν μεταφράζεται σε χρήμα ρευστό. Όπως επίσης και τα διάφορα, εικόνες, χρυσά σκεύη, ......

Στην ουσία η οικονομική της δύναμη είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΗ από αυτή που πολλοί κακοθελητές θέλουν να πιπιλίζουν συνεχώς!!!

Πιστεύω πως η Εκκλησία κάνει αρκετά πράγματα για τον συνάνθρωπό μας. Δεν πρέπει να δεσμεύουμε το μυαλό μας στο αν θα μπορούσε να κάνει περισσότερα. Φυσικά και θα μπορούσε να κάνει περισσότερα!! Για να τα κάνει όμως, έχει ανάγκη από ανθρώπους!! Από ανθρώπους που θα ενδιαφερθούν και θα αφιερωθούν στο έργο της.
Που να βρεθούν όμως σήμερα αφού είναι πολύ λίγοι αυτοί που επιλέγουν να στρατευθούν στο πλευρό της;;;

Για να έχουμε δικαίωμα να μιλάμε και να σχολιάζουμε τα κακώς κείμενα, θα πρέπει να συμμετέχουμε στα κοινά της και να προσπαθούμε, αν πραγματικά κινούμαστε από αγάπη και ενδιαφέρον, να τα διορθώνουμε!!! Αν δεν το κάνουμε αυτό, τότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να κουτσομπολέψουμε και να σπιλώσουμε την εικόνα της, παίρνοντας ως αφορμή κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις.
Με το να βγαίνει το τάδε κανάλι και να διαπομπεύει τον τάδε κληρικό που έκανε κάποιες πράξεις, που όντως δεν τιμούν την αποστολή του, και να αγκιστρώνει τον λαό σε μια προπαγάνδα και να τον σέρνει και να τον πλάθει όπως θέλει αυτό (το κανάλι), δεν μας τιμά καθόλου ως λαό!!
Το σώμα της Εκκλησίας αποτελείται, από εσένα, από εμένα, από τον Σβάμπε, από το Χρήστο, .......

Όλοι μας βλέπουμε τα κακώς κείμενα!! Όλοι μας βλέπουμε και έχουμε δει τους κληρικούς που με τις πράξεις αμαύρωσαν την εικόνα της Εκκλησίας. Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν;; Να βάλλουμε και εμείς κατά της Εκκλησίας;;;

Να σε ρωτήσω κάτι φίλη Τοξότη. Έχεις ιδέα τι ποσοστό, στο σύνολο του κλήρου, αποτελούν αυτοί οι κακοί κληρικοί;;; Ένα ελάχιστο ποσοστό!! Δεν τους δικαιολογώ, απλά λέω πως άνθρωποι είναι και αυτοί και έχουν τις ίδιες αδυναμίες όπως όλοι οι άνθρωποι. Και όπως λέει και ο σοφός λαός, ΤΟ ΡΑΣΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ.

Αν πραγματικά μας ενδιαφέρει "το πού πήγε αυτό που έλεγε ο Χριστός μας για τους δύο χιτώνες", δεν έχουμε παρά να γίνουμε ενεργά μέλη της εκκλησίας (όχι να γίνουμε κληρικοί απαραίτητα), να ενδιαφερθούμε και να κάνουμε πράξη το λόγο μας και τις ανησυχίες μας!!!

ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ πως αν μοίραζαν την περιουσία τους, την οποία έφτιαξαν εκμεταλλευόμενοι τον ελληνικό λαό, οι σημερινοί Κροίσοι της Ελλάδας (θα έφτανε ένας ή δύο από δαύτους) θα εξαλειφόταν η φτώχεια στη χώρα μας;;;

ΓΙΑΤΙ ΓΙ’ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΚΑΤΑΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;;; Τουλάχιστον η Εκκλησία έχει και συντηρεί και πλήθος ιδρυμάτων στα οποία βρίσκει καταφύγιο και κανένας φουκαράς;;

Οι κύριοι μεγιστάνες Κροίσοι, ούτε στον άγγελό τους νερό να πιει δεν δίνουν!!!!

Για ξανασκέψου το καλύτερα, μήπως μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια με το θέμα της Εκκλησίας για να μην βλέπουμε πού είναι τα πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας μας;;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 14:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΣΥ ΑΣΕ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΑΛΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ.......)ΚΑΝΤΙΛΑΝΑΥΤΗΣ Η ΜΗΠΩΣ ΡΑΒΙΝΟΣ
Η ΜΗΠΩΣ ΔΕ ΣΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ.... ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΜΑΡΤΙΑ....

ΤΗΝ ΚΟΝΤΗ ΤΗ ΠΟΥ.. ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗ ΦΤΑΙΝΕ............ΒΥΕ



Oταν η ανοησια ξεπερναει καποια ορια καταληγει να γινεται φαιδροτητα.Για τα περεταιρω κοιταξτε το ποστ που εκανα quoteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 16:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας στο Ίντερνετ (ευτυχώς που υπάρχουν καταχωρημένα για να μπορεί να τα βλέπει και ο κόσμος) βρήκα έναν απολογισμό των ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΏΝ ΕΡΓΩΝ της Ιεράς Μητρόπολης Ηλείας.

"Το φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας

Ήλθε σε γνώση μου ένα “Δελτίο Πληροφοριών” της Ιεράς Μητροπόλεως Ηλείας, στο οποίο παρουσιάζεται ο “κοινωνικός Απολογισμός 1999 της Ιεράς Μητροπόλεως Ηλείας”, ο οποίος δείχνει το έργο το οποίο επιτελείται στην Ιερά αυτή Μητρόπολη με την άοκνη προσπάθεια και ποιμαντική φροντίδα του Σεβ. Μητροπολίτου Ηλείας κ. Γερμανού.

Από το Δελτίο Πληροφοριών λαμβάνουμε γνώση ότι στην Μητρόπολη Ηλείας λειτουργούν δέκα έξι (16) Ιδρύματα, ήτοι Άσυλα κατακοίτων γερόντων και ανιάτων, Γηροκομεία, Φοιτητικά Οικοτροφεία, Ορφανοτροφεία - Οικοτροφεία, Κατασκηνώσεις, Σχολές κλπ. Για την λειτουργία των Ιδρυμάτων αυτών δαπανήθηκε το ποσό του ενός δισεκατομμυρίου εξακοσίων σαράντα δύο εκατομμυρίων (1.642.843.819) δρχ. Τα έξοδα για την συντήρηση των Ιδρυμάτων αυτών “εκαλύφθησαν από τις πολλές δωρεές των πιστών, από τα έσοδα εξ ακινήτων των Ιδρυμάτων και της Ιεράς Μητροπόλεως, εκ Νοσηλείων του ΟΓΑ, του ΙΚΑ και του Υπουργείου Κοιν. Υπηρεσιών, καθώς και από επιχορηγήσεις των Ι. Ναών και των Ι. Μονών της Μητροπόλεώς μας”.

Πρόκειται πράγματι για ένα μεγάλο κοινωνικό έργο που επιτελείται σε μια μόνο Μητρόπολη, δηλαδή την Μητρόπολη Ηλείας. Πέρα από αυτήν, στις περισσότερες Μητροπόλεις το κοινωνικό έργο είναι μεγάλο και αυτό δείχνει την τεράστια προσφορά της Εκκλησίας στον τομέα της κοινωνικής Πρόνοιας. Συντηρούνται Οικοτροφεία, Νοσοκομεία, Κατασκηνώσεις, Ιδρύματα, Φιλόπτωχα Ταμεία κλπ.

Και το σπουδαιότερο είναι ότι το κοινωνικό αυτό έργο μπορεί να ονομασθή καλύτερα φιλανθρωπικό έργο, γιατί γίνεται μέσα στα πλαίσια της Ορθόδοξης ανθρωπολογίας και μέσα στην ατμόσφαιρα της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Δεν πρόκειται για προσφορά μόνον υλικών αγαθών για την συντήρηση του σώματος, αλλά για την ποιμαντική διακονία ολοκλήρου του ανθρώπου, αφού η Εκκλησία δεν βλέπει τον άνθρωπο σαν ένα εξάρτημα της κοινωνίας, ούτε σαν μια ζωντανή μηχανή, αλλά ως κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση Θεού.

Και το ακόμη καταπληκτικότερο είναι ότι στον τομέα της φιλανθρωπίας και της αγάπης προσφέρουν τις υπηρεσίες τους εθελοντικά πολλά πρόσωπα της Εκκλησίας, οπότε καλλιεργείται σε μεγάλο βαθμό ο εθελοντισμός, ο οποίος στις σύγχρονες υλιστικές κοινωνίες με την συμφεροντολογική νοοτροπία τείνει να σβησθή, να εξαφανισθή.

Αυτό δείχνει και την θέση της Εκκλησίας στην κοινωνία. Οι Ποιμένες της Εκκλησίας αφουγκράζονται τον πόνο των ανθρώπων και ανταποκρίνονται σε αυτόν, προσπαθούν να ανακουφίσουν τους ανθρώπους από τις ποικίλες δυσκολίες που έχουν. Οι ρίζες της ποιμαίνουσας Εκκλησίας στον λαό είναι πολλές και μεγάλες και δεν μπορεί κανείς εύκολα να τις αποκόψη.

Κανένας κομματικός μηχανισμός και καμμία άλλη οργάνωση δεν επιτελεί ένα τέτοιο μεγάλο κοινωνικό έργο, όπως η Εκκλησία, η οποία διατηρεί και λειτουργεί περίπου 600 Ιδρύματα στην ελληνική κοινωνία, πέρα από την άλλη μεγάλη προσφορά της.

Με την αφορμή αυτή συγχαίρουμε θερμά τον Σεβ. Μητροπολίτη Ηλείας κ. Γερμανό και τους συνεργάτες του για την εκδαπάνησή τους στο έργο της ποιμαντικής διακονίας."

Αν αρπάξουμε την περιουσία της Εκκλησίας και τη δώσουμε σε λίγους, γιατί είναι σίγουρο ότι λίγοι θα την καρπωθούν, νομίζετε ότι θα αναλάβουν αυτοί να επιτελέσουν ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΕΙ ΤΩΡΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ;;;

Σας παρακαλώ θερμά να συνέλθετε και να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας.
Είναι για το δικό σας όφελος αλλά και για το όφελος του συνανθρώπου μας.
Κανείς δεν σας ζήτησε να αφιερώσετε το χρόνο σας αλλά ούτε και να δώσετε τίποτα από την τσέπη σας για την εκκλησία!

Μην εμποδίζετε όμως, με όσα λέτε αλλά και όσα πιθανώς πράττετε, το έργο των ανθρώπων που έχουν κάνει δικό τους πόνο τον πόνο των συνανθρώπων μας!!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

<<Γηγενή και άλλοι φίλοι που αναρωτιέστε που έχει πληρώσει η εκκλησία για εσάς, ψάξτε λίγο καλύτερα στην πρόσφατη ιστορία του έθνους μας και θα δείτε τι έχει παραχωρήσει η Εκκλησία από την περιουσία της, που είναι περιουσία της που την κατέχει με τίτλους, είτε σας αρέσει είτε όχι, ίσως για τους παππούδες σας ή τους πατεράδες σας.>>

για βοηθα λιγο ακομα γιατι απο οτι ξερω δεν πηραν τιποτα ουτε ο παππους μου ουτε ο πατερας μου ουτε εγω

<<Μην παραπονιέστε εσείς για φόρους γιατί αν αρχίσουμε εμείς οι έλληνες του εξωτερικού με τα παράπονα, για φόρους που πληρώνουμε χωρίς αντίκρυσμα, τότε να δείτε τι έχει να γίνει!!!!>>

οι φοροι δινονται για να μπορει το κρατος να κανει εργα για τους κατοικους του
οι δρομοι που περπατας,το συστημα υδρεσης,το ρευμα,η αστυνομια,η πυροσβεστικη,η μαθηση των παιδιων σου,ιατρικη περιλθαψη,κλπ,κλπ

καποια ατομα καλη ωρα εσυ αν και δεν εχεις ολα τα δικαιωματα στο κρατος που ζεις εχεις ολες τις υποχρεωσεις γιατι αν ερθει η ωρα να ερθει στο σπιτι σου η πυροσβεστικη δεν θα σε ρωτησει αν εχεις δικαιωμα ψηφου
αλλα θα ερθει να σβησει την φωτια
μπορει να μην χρειαστει να ερθει ποτε κα ιμακαρι να μην χρειαστει
αλλα στην απιθανη περιπτωση πρεπει να εχει οτι χρειαζετε για να σωσει την περιουσια σου και την ζωη σου
γι αυτο ειναι οι φοροι
τωρα απο την στιγμη που υπαρχουν αρκετοι πιστοι γιατι η εκκλησια παιρνει λεφτα απο το δημοσιο και απο ατομα που ανοικουν σε αλλο θρησκευμα και δεν βγαινει αποφαση οσοι ειναι δηλωμενοι χριστιανοι να δινουν στην ενωρια τους ενα ποσοστο απο τον μισθο τους καθε μηνα για την συντηρηση του ναου και για τα εξοδα;
εκει θα φανει ποιοι ειναι πραγματικοι χριστιανοι και ποιοι ανοικουν στο δογμα κατα λαθος

<<Πολύ σωστά το έθεσε ο Δημήτρης, αλλά ποιος να καταλάβει;;;>>


του απαντησα αλλα δεν το ειδες
δεν εχει σχεση η μαθηση η προστασια του πολιτη η ιατροφαρμακευτικη περιλθαψη με την πληρωμη του καθε ιερεα της οποιας θρησκειας
γιατι οι πεντηκοστιανοι δεν εχουν μισθο για τον πρεσβητερο τους;
γιατι οι μαρτυρες του ιαχωβα εχουν ταμειο που απο εκει καλυπτουν τα οποια εξοδα και τις οποιες αναγκες παρουσιαστουν για τα ατομα της
καθε ενοριας;

το ιδιο να κανουν και οι χ.ο.
η να καταργηθει ο μισθος των ιερεων απο το κρατος η να πληρωνωνται οι ιερεις ολων των θρησκειων μεσα στο κρατος απο το κρατος
δεν θα υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα

για μενα το ποιο σωστο ειναι να μην περνουν δραχμη απο το κρατος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έξοδα για την συντήρηση των Ιδρυμάτων αυτών “εκαλύφθησαν από τις πολλές δωρεές των πιστών, από τα έσοδα εξ ακινήτων των Ιδρυμάτων και της Ιεράς Μητροπόλεως, εκ Νοσηλείων του ΟΓΑ, του ΙΚΑ και του Υπουργείου Κοιν. Υπηρεσιών, καθώς και από επιχορηγήσεις των Ι. Ναών και των Ι. Μονών της Μητροπόλεώς μας”.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 23:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2
<<Δηλαδή θα τον κρίνεις αν κάνει τρενάκια επειδή πληρώνεις φόρους.
Και εγώ επειδή πληρώνω φόρους θα πρέπει να κατασκοπεύω όλα τα ιδρύματα διαφόρων θρησκειών εν ελλάδι να δώ τι σόβρακο φορούν οι ιερείς τους.>>

δημητρη τουλαχιστον απο εσενα περιμενα ποιο σοβαρο διαλογο και οχι απαντηση τυπου ψηλου



Μα τι σχέση έχει η σοβαρότις?
Θα έλθω εγώ στο κλάμπ το δικό σου ή την θρησκεία σου να δώ αν κάνετε τρενάκια?
Κι αν κάνετε τι με νοιάζει εμένα?
Να πω πιο απλά τις απόψεις μου.
1.Ο νόμος ορίζει ότι απαγορεύεται η μαγνητοσκόπηση ομιλίας.
Δεν λέει για δημοσιογράφους ή μη.
2. Δεν είναι σωστό να βγάζει κάποιος την προσωπική ζωή του ατόμου προς το θεαθείναι όπως κάνουν πολλοί δημοσιογράφοι.
Είναι μεγάλο έγκλημα να σέρνεις στα κανάλια κάποιον με λίγη πνευματική καθυστέρηση, δίνοντάς του 5 ευρώ για να τον εξευτιλίσεις και να προσφέρεις ακροαματικότητα σε ανθρώπους που διψούν για άρτον και θεάματα.
3. Οι εκπομπές περί δεσποτάδων έχουν ένα καλό κι ένα κακό.
Το καλό είναι ότι μαθαίνει ο κόσμος που πάει το κερί του, όταν το θέμα είναι οικονομικά σκάνδαλα και το κακό ότι ο δημοσιογράφος απευθύνεται σε κοινωνία αγίων, έτοιμων να καταδικάσουν την προσωπική ζωή του καθενός.
Φυσικά αυτούς που δεν ανάβουν κερί γιατί ανήκουν αλλού δεν τους ενδιαφέρει το οικονομικό αφού δεν έχασαν τίποτα, αλλά ούτε και το σεξουαλικό αφού δεν πρέπει να μπαίνουμε στην προσωπική ζωή του καθενός.


quote:

οσο αφορα τα τραινακια θα τον κρινω γιατι ειναι μελος της κοινωνιας που ανοικω
ξανα διαβασε την προηγουμενη απαντηση μου


Τρενάκια γίνονται πολλά από επώνυμους και ανώνυμους.
Τι διαφορά υπάρχει?
Ο Μπλέρ έχει γίνει ατμομηχανή. Αυτό μετρά στο πρόσωπο του ηγέτη? Το τι σώβρακο φοράει?
Σαν μέλη της κοινωνίας πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάμε τι έργο προσφέρει κάποιος και όχι τα 'διαφορετικά" από μας.
quote:

<<Εγώ παράδειγμα δεν παω σχολείο, είμαι ανύπανδρος, δεν έχω παιδιά.

Θα έπρεπε να έχω φοροαπαλλαγή επειδή πληρώνω κάτι άχρηστο για μένα?>>

πληρωνεις για τα χρονια που εισουν στο σχολειο
αν μου πεις οτι πληρωσε ο πατερας σου και οτι σου τρωνε λεφτα τοτε δες το σαν επενδυση για τα παιδια σου
αν παλι μου πεις οτι δεν θα κανεις παιδια τοτε κανε αφαιρεση των γεννετικων σου εργοστασιων και ζητα φοροαπαλαγη



Η πολιτεία μαζεύει λεφτα για το σήμερα.
Θα έπρεπε διαφορετικά να σου πούν οι δασκαλοι όταν ήσουν μικρός, ότι αυτό που κάνεις θα το πληρώσεις κάποτε.
Δε νομίζω να ισχύει.
Απλά, ότι δουλειά κι αν κάνεις, όπου κι αν είσαι ασφαλισμένος, αν κάτσεις και τα υπολογίσεις θα δεις ότι δεν θα πάρεις το 1/10 απ τα λεφτά που δίνεις.
Απλά, δεν σε κλέβει ο δεσπότης, σε κλέβουν άλλοι.

Και μη συγκρίνουμε ιδρύματα του κράτους με της εκκλησίας.
Που τα μεν συντηρούνται με την κλοπή του πολίτη, τα δε με το κεράκι του πιστού ή δωρεές ελαχίστων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 00:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ο Γηγενής το χαβά του.!!!!!!

Όχι ρε φίλε, θα βάλω σύστημα πυρόσβεσης και δεν έχω ανάγκη την πυροσβεστική που ούτως ή άλλως έρχεται πάντα αργά, όταν έχει καεί ήδη το σπίτι. Ούτε στους δρόμους του κράτους σου περπατώ, ούτε από το σύστημα ύδρευσής σας πίνω νερό, ούτε το ρεύμα σας καταναλώνω, ούτε τα παιδιά μου στο σχολείο σας στέλνω.
Όταν έρθει εκείνη η στιγμή να χρησιμοποιήσω τα παραπάνω 100%, τότε ας πληρώσω τους φόρους.

Τους φόρους να τους πληρώσεις εσύ που είσαι εκεί και ζεις. Εγώ γιατί να πληρώνω όσο και εσύ;;
Έρχομαι στην Ελλάδα, 2 μήνες το χρόνο π.χ., ε τότε να πληρώσω αναλογικά για δύο μήνες!!
Γιατί να πληρώνω εγώ και να το καρπώνεσαι εσύ;;
Ως και στα πηγάδια που αντλούν νερό το κράτος σας μας βάζει και πληρώνουμε την ΕΡΤ.

Πέρυσι στο ευρωπαϊκό του ποδοσφαίρου, το κ...σύστημά σας (συγχωρέστε γι' αυτό αλλά το έχω απωθημένο) δεν μας θεωρούσε άξιους να δούμε τους αγώνες της εθνικής μας από το παλιοκάναλο το ΕΡΤsat.
Σαν τους ζητιάνους παρακαλούσαμε να μπορέσουμε και εμείς να νιώσουμε λίγο υπερήφανοι για το ότι ήμαστε Έλληνες αλλά, φαίνεται ότι δεν το δικαιούμασταν.

Οι πατεράδες μας δεν πληρώνουν φόρους για να μπορεί να υπάρχει αυτό το μπ..... που λέγεται ΕΡΤ;;;
Εμείς δεν πληρώνουμε φόρους με τους οποίους πληρώθηκαν τα πριμ στους αθλητές και καλύφθηκαν τα έξοδά τους;; Γιατί να μην έχουμε δικαίωμα να δούμε τους αγώνες;;;
Εσύ είσαι περισσότερο Έλληνας που έχεις το δικαίωμα ψήφου;; Και το χαζότερο είναι πως αν τύχει να είμαι Ελλάδα την περίοδο των εκλογών, τότε μπορώ να ψηφίσω. Δηλαδή εντός της Ελλάδας είμαι Έλληνας ενώ εκτός δεν είμαι;;;

Αλλά φαίνεται ότι μας θυμούνται μόνο όταν πρέπει να μιλήσουμε για την Ελλάδα στους φίλους σας και εταίρους σας ξένους και να υποστηρίξουμε τα συμφέροντα της χώρας σας!!!

Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι το κράτος σας το παίζει νταβατζής με εμάς και μας τα παίρνει χωρίς να μας προσφέρει τα αντίστοιχα.
Αλλά ας όψεται που τη χώρα μας την έχουμε βαθειά μέσα στην καρδιά μας και σας ανεχόμαστε!!!!

Άσε φίλε το παραμύθι με τους φόρους και την Εκκλησία. Δεν τα έμαθες καλά τα γράμματα.
Τουλάχιστον η Εκκλησία έχει τόσα ιδρύματα και στηρίζει πλήθος ανήμπορου κοσμάκη.
Το δικό σου κράτος, που τόσο δείχνεις να νοιάζεσαι, αρπάζει το ψωμί από το στόμα του κοσμάκη οδηγώντας τους στην ανεργία και επιδοτεί τις ιδιωτικές εταιρίες, με τα λεφτά του έλληνα φορολογούμενου, να πάνε και να εγκατασταθούνε σε χώρες όπου μπορούν να εκμεταλλευτούν την ανέχεια των ακόμη πιο αδύναμων οικονομικά ανθρώπων.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 00:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

<<Μα τι σχέση έχει η σοβαρότις?
Θα έλθω εγώ στο κλάμπ το δικό σου ή την θρησκεία σου να δώ αν κάνετε τρενάκια?
Κι αν κάνετε τι με νοιάζει εμένα?>>
<<Τρενάκια γίνονται πολλά από επώνυμους και ανώνυμους.
Τι διαφορά υπάρχει?>>

μα καλα θες και τα γραφεις;

ειναι η οχι οι ενδιαμεσοι μεταξυ εμας και τους θεου;
ειναι αυτοι που περνουν το φως απο το αγιο πνευμα κατα την στιγμη της χειροτονιας τους για να πρατουν το σωστο;
ειναι αυτοι που κρινουν ολους εμας για το αν κανουμε η οχι το θελημα του θεου;

απο οσα ξερω ναι

ειναι σαν να μου λες τι πειραζει αν καποιος τροχονομος κανει παραβασεις του κοκ

ποιο ειναι το προβλημα αν καποιος αστυνομικος παρεβενει τον νομο

αν καποιος μαθηματικος κανει λαθος στην προσθεση

απο την στιγμη που λενε οτι ειναι ποιο κοντα στον θεο και οτι αυτα που λενε ειναι αυτα που θελει ο θεος πρεπει να μην ξεφευγουν καθολου

οχι μονο τον δευτερο χιτωνα πρεπει να δινουν αλλα και κομματι απο τον πρωτο να κοβουν και να δινουν

οι μπουρδες οτι ειναι ανθρωποι και σφαλματα κανουν δεν στεκουν
γιατι τοτε η το αγιο πνευμα δεν κανει σωστη δουλεια η τους δινει την φωτιση για να κανουν οτι κανουν

για τα λεφτα τα ειπαμε ας σταματησουν να τρωνε απο τους φορους για να σταματησω να ασχολουμε

μεχρι να σταματησουν θα ασχολουμε για το που πανε τα χρηματα που δινω


<<<Και μη συγκρίνουμε ιδρύματα του κράτους με της εκκλησίας.
Που τα μεν συντηρούνται με την κλοπή του πολίτη, τα δε με το κεράκι του πιστού ή δωρεές ελαχίστων.>>>

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 00:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή η συζήτηση παιδιά, αλλά νομίζω πως γίνετε κατάχρηση του topic.Κοινως ξεφύγαμε απο το θέμα που ήταν: O Χριστός φιλόσοφος.
Μήπως να επανέλθουμε καλύτερα και τα περί περιουσίας να τα αφήσουμε για νέο topic με το ανάλογο θέμα?
Φιλικά ToxotisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλή η συζήτηση παιδιά, αλλά νομίζω πως γίνετε κατάχρηση του topic.Κοινως ξεφύγαμε απο το θέμα που ήταν: O Χριστός φιλόσοφος.
Μήπως να επανέλθουμε καλύτερα και τα περί περιουσίας να τα αφήσουμε για νέο topic με το ανάλογο θέμα?
Φιλικά Toxotis

Σωστά,
Ας αφήσουμε τη συζήτηση να επανέλθει στο θέμα της.
Με το Γηγενή δεν βρίσκεις άκρη. Τα βλέπει όλα με ένα δικό του, μοναδικό τρόπο. Δεν τίθεται θέμα να τον πείσεις.
Αμφισβητεί ότι θέλει και όπως θέλει. Τα ιστορικά στοιχεία δεν υπάρχουν γι' αυτόν. Πιάνει μια λέξεη ή μια πρόταση και της αλλάζει τα φώτα.

****Βρε Γηγενή, μήπως είσαι πυροσβέστης στο επάγγελμα;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 13:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΥΓΑ ΜΥΓΙΑΖΕΤΑΙ ΒΡΕ ΘΕΑΤΡΟΝΙΚΟ...Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΑΥΝΑΝΙΣΜΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΝΑΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!!!!!!!!


Ο ΘΕΟΣ ΠΕΘΑΝΕ!!!!ΔΕΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΤΙΑΡΙΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΑΒΟΥΝ;;;;;;;;;;;

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 14:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ;;;ΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΝΕΠΤΥΞΕ;;;
ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ + Ο ΚΑΛΟΣ ΣΑΜΑΡΙΤΗΣ Η΄ ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΖΩΑ ΜΕ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ + ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΝ....ΠΩ ΠΩ ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.... ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΑΚΟΜΗ + Ο ΙΔΙΟΣ ΓΕΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ <<ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ>> ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΩΡΤΩΣΕ ΑΓΡΙΑ -ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ-ΕΚΟΨΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΥΤΑΚΙ ΕΝΟΣ ΚΑΗΜΕΝΟΥ ΦΡΟΥΡΟΥ....ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΩΡΕ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ UHU + ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕ....ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....

+ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,Η ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ.....+ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΠΟΝΤΙΟ ΠΙΛΑΤΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ------> ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ + ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ;;;;

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 15:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ;;;ΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΝΕΠΤΥΞΕ;;;
ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ + Ο ΚΑΛΟΣ ΣΑΜΑΡΙΤΗΣ Η΄ ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΖΩΑ ΜΕ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ + ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΝ....ΠΩ ΠΩ ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.... ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΑΚΟΜΗ + Ο ΙΔΙΟΣ ΓΕΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ <<ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ>> ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΩΡΤΩΣΕ ΑΓΡΙΑ -ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ-ΕΚΟΨΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΥΤΑΚΙ ΕΝΟΣ ΚΑΗΜΕΝΟΥ ΦΡΟΥΡΟΥ....ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΩΡΕ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ UHU + ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕ....ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....

+ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,Η ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ.....+ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΠΟΝΤΙΟ ΠΙΛΑΤΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ------> ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ + ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ;;;;

**** off



Φίλε μου, ίσως σου χρειάζεται λίγη ξεκούραση.
Μην ανησυχείς, σε όλους μπορεί να φτάσει κάποια στιγμή όπου εξαντλούμαστε και δεν ξέρουμε τι λέμε και τι κάνουμε.

Καλό θα ήταν λοιπόν να ξεκουραστείς λίγο γιατί αν συνεχίσεις να γράφεις τέτοιες ασυναρτησίες, στο τέλος κανένας δεν σε λαμβάνει σοβαρά υπόψη του.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 22:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ειναι η οχι οι ενδιαμεσοι μεταξυ εμας και τους θεου;



Μεταξύ εμάς και όχι εσάς.
quote:

ειναι αυτοι που περνουν το φως απο το αγιο πνευμα κατα την στιγμη της χειροτονιας τους για να πρατουν το σωστο;


Ναι.
quote:

ειναι αυτοι που κρινουν ολους εμας για το αν κανουμε η οχι το θελημα του θεου;
απο οσα ξερω ναι


Όχι.
quote:

ειναι σαν να μου λες τι πειραζει αν καποιος τροχονομος κανει παραβασεις του κοκ

ποιο ειναι το προβλημα αν καποιος αστυνομικος παρεβενει τον νομο

αν καποιος μαθηματικος κανει λαθος στην προσθεση



Στην ελλάδα και όχι στην τουρκία.
quote:

απο την στιγμη που λενε οτι ειναι ποιο κοντα στον θεο και οτι αυτα που λενε ειναι αυτα που θελει ο θεος πρεπει να μην ξεφευγουν καθολου


Δεν τα λέτε σεις, τα λέμε εμείς και είναι δικό μας πρόβλημα.
quote:

οχι μονο τον δευτερο χιτωνα πρεπει να δινουν αλλα και κομματι απο τον πρωτο να κοβουν και να δινουν


Είναι εσωτερικό ζήτημα τι θα κάνουμε με τους χιτώνες δεν περιμένουμε συμβουλές απ έξω.
quote:

οι μπουρδες οτι ειναι ανθρωποι και σφαλματα κανουν δεν στεκουν
γιατι τοτε η το αγιο πνευμα δεν κανει σωστη δουλεια η τους δινει την φωτιση για να κανουν οτι κανουν


Μη μπερδεύουμε το ανθρώπινο με το θεϊκό.
quote:

για τα λεφτα τα ειπαμε ας σταματησουν να τρωνε απο τους φορους για να σταματησω να ασχολουμε


Ψήφισε άλλη κυβέρνηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 00:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να δουμε λιγο την απαντηση σου dimitris2

ρωταω

quote:

ειναι αυτοι που περνουν το φως απο το αγιο πνευμα κατα την στιγμη της χειροτονιας τους για να πρατουν το σωστο;

λες

Ναι.

ρωταω

quote:
οι μπουρδες οτι ειναι ανθρωποι και σφαλματα κανουν δεν στεκουν
γιατι τοτε η το αγιο πνευμα δεν κανει σωστη δουλεια η τους δινει την φωτιση για να κανουν οτι κανουν


λες
Μη μπερδεύουμε το ανθρώπινο με το θεϊκό.

δεν τα μπερδευω καθολου απο την στιγμη που δεχεσε οτι το αγιο πνευμα τους φωτιζει για να πρατουν αυτα που ο θεος λεει οτι ειναι τα σωστα τοτε αυτα που πρατουν ειναι τα σωστα

παμε παρακατω απο την στιγμη που ειναι επισημη θρησκεια του κρατους μου τοτε θα τους κρινω
αν θελουν να κρινονται μονο απο τους πιστους τους ας σταματησουν να παιρνουν λεφτα απο τους μη πιστους ας σταματησουν να ειναι δημοσιοι υπαληλοι

και θα ηθελα αναλυση σε αυτο


λεω

quote:
ειναι σαν να μου λες τι πειραζει αν καποιος τροχονομος κανει παραβασεις του κοκ

ποιο ειναι το προβλημα αν καποιος αστυνομικος παρεβενει τον νομο

αν καποιος μαθηματικος κανει λαθος στην προσθεση


απαντας
Στην ελλάδα και όχι στην τουρκία.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 15:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ;;;ΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΝΕΠΤΥΞΕ;;;
ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ + Ο ΚΑΛΟΣ ΣΑΜΑΡΙΤΗΣ Η΄ ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΖΩΑ ΜΕ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ + ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΝ....ΠΩ ΠΩ ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.... ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΑΚΟΜΗ + Ο ΙΔΙΟΣ ΓΕΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ <<ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ>> ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΩΡΤΩΣΕ ΑΓΡΙΑ -ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ-ΕΚΟΨΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΥΤΑΚΙ ΕΝΟΣ ΚΑΗΜΕΝΟΥ ΦΡΟΥΡΟΥ....ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΩΡΕ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ UHU + ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕ....ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....

+ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,Η ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ.....+ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΠΟΝΤΙΟ ΠΙΛΑΤΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ------> ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ + ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ;;;;

**** off



Από έναν άνθρωπο που μπερδεύει το σύμβολο "+" με τον σύνδεσμο "και"... δεν μπορούμε να έχουμε πολλές απαιτήσεις για κατανόηση φιλοσοφίας.


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)


Edited by - Νεφέλη on 28/09/2005 15:27:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 20:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο τιτλος "ο Χριστος φιλοσοφος" μου θυμιζει το εργο "ο καραγκιοζης φουρναρης"
Θελω να πω πως ατακες οπως "εγω ειμαι το φως του κοσμου" και "ειμαι το Α και το Ω" δεν συναγουν με την φιλοσοφια. Γενικα η φιλοσοφια στηριζεται στη λογική, και οχι στο δογμα και στους αυτοκλητους σωτηρες. Το "εν οιδα οτι ουδεν οιδα" ειναι η βαση της φιλοσοφικης αναζητησης και οχι το "με εστειλε ο μπαμπας να σας σωσω".

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 22:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οι μπουρδες οτι ειναι ανθρωποι και σφαλματα κανουν δεν στεκουν
γιατι τοτε η το αγιο πνευμα δεν κανει σωστη δουλεια η τους δινει την φωτιση για να κανουν οτι κανουν


Ο κάθε άνθρωπος προσπαθεί μόνος του να βρεί το δρόμο του.
Οι πατέρες δεν διαχωρίζουν τους δεσποτάδες με τους λαικούς.
Τους θεωρούν ολους ανθρώπους που θα κριθούν σύμφωνα με τα έργα τους.
Κάποιος έχει το χάρισμα ιερωσύνης και πάει στην κόλαση.
Γιατί το χάρισμα ιερωσύνης δεν το δίνει ο θεός για το πρόσωπο αλλά για τους πιστούς.
quote:

λες
Μη μπερδεύουμε το ανθρώπινο με το θεϊκό.

δεν τα μπερδευω καθολου απο την στιγμη που δεχεσε οτι το αγιο πνευμα τους φωτιζει για να πρατουν αυτα που ο θεος λεει οτι ειναι τα σωστα τοτε αυτα που πρατουν ειναι τα σωστα



Ο θεός λέει πια είναι τα σωστά και το άγιο πνεύμα φωτίζει αν το επικαλεσθούμε, αλλά αν κάποιος δεν θέλει?
Δηλαδή όλοι έχουμε το αυτεξούσιο και κάνουμε ότι γουστάρουμε αλλά ο ιερέας είναι ανάπηρος γιατί δεν εχει αυτό το προνόμιο?

Κοίτα να δεις ο ιερέας είναι άνθρωπος.
Θα πάει στην κόλαση κανονικά όπως όλοι αν κάνει μαλ..
Αυτό το είπε για πρώτη φορά ο χριστιανισμός.

quote:

παμε παρακατω απο την στιγμη που ειναι επισημη θρησκεια του κρατους μου τοτε θα τους κρινω
αν θελουν να κρινονται μονο απο τους πιστους τους ας σταματησουν να παιρνουν λεφτα απο τους μη πιστους ας σταματησουν να ειναι δημοσιοι υπαληλοι

και θα ηθελα αναλυση σε αυτο



Εδώ φεύγουμε απ την εκκλησία και μπαίνουμε σε θέματα διοίκησης του κράτους.
Το κάθε κόμμα παρουσιάζει κάποιο πρόγραμμα.
Αν σου αρέσει το ψηφίζεις.
Αν ψηφίσουν οι 100 κάτι, ας κάνουμε υπομονή και μην προσπαθούμε να περάσει το δικό μας γιατι δεν είναι σωστό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 15:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δημητρη απο την στιγμη που περνει την φωτιση και γνωριζει τι θελει ο θεος τοτε πρεπει να ακολουθησει το θελημα του θεου για να μπορεσει να παραμενει εκπροσωπος του θεου

απο την στιγμη που δεν ακολουθει αυτα τα οποια με φωτιση ελαβε τοτε πρεπει να παψει να ειναι εκπροσωπος του θεου και οχι απο μονος του αλλα ο ιδιος ο θεος να τον παψει
οταν λεω να τον παψει δεν λεω να τον σκοτωσει αλλα να μην τον αφησει να μπει στο ιερο και να μην κανει λειτουργια

δεν νομιζω να ειναι δυσκολο αυτο για τον θεο


<<Κοίτα να δεις ο ιερέας είναι άνθρωπος.
Θα πάει στην κόλαση κανονικά όπως όλοι αν κάνει μαλ..
Αυτό το είπε για πρώτη φορά ο χριστιανισμός.>>

ειναι φωτισμενος ανθρωπος και μεχρι να παει στην κολαση εχει καταστρεψει αλους ανθρωπους και εχει κανι ρεζιλι τον θεο
με τις πραξεις του
γιατι ο καθε ενας που εχει σαν αντιπροσωπο του καποιον που κανει οτι κανουν καποιοι ιερεις τοτε γινετε ρεζιλι

ακομη περιμενω απαντηση σε αυτο


λεω


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ειναι σαν να μου λες τι πειραζει αν καποιος τροχονομος κανει παραβασεις του κοκ

ποιο ειναι το προβλημα αν καποιος αστυνομικος παρεβενει τον νομο

αν καποιος μαθηματικος κανει λαθος στην προσθεση

--------------------------------------------------------------------------------


απαντας
Στην ελλάδα και όχι στην τουρκία.

<<Εδώ φεύγουμε απ την εκκλησία και μπαίνουμε σε θέματα διοίκησης του κράτους.
Το κάθε κόμμα παρουσιάζει κάποιο πρόγραμμα.
Αν σου αρέσει το ψηφίζεις.
Αν ψηφίσουν οι 100 κάτι, ας κάνουμε υπομονή και μην προσπαθούμε να περάσει το δικό μας γιατι δεν είναι σωστό.>>

απο την στιγμη που τους πληρωνω θα τους κρινω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 01:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Κοίτα να δεις ο ιερέας είναι άνθρωπος.
Θα πάει στην κόλαση κανονικά όπως όλοι αν κάνει μαλ..
Αυτό το είπε για πρώτη φορά ο χριστιανισμός.»

Αντί να προτρέχεις να γνωστοποιήσεις τις «πρωτιές» που είπε ή όχι ο χριστιανισμός αγαπητέ, πράγμα που εάν το θέσουμε σε μεταφορικό πλαίσιο σαφέστατα και έχει ξαναειπωθεί (καθώς δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για την κυριολεκτική αναφορά..), καλά θα ήταν να απέφευγες παιδαριώδεις αναφορές για «κόλαση» και «διαβόλους».

Και λέω παιδαριώδεις αναφορές, καθώς το topic δεν προσφέρεται για σχολαστικές «ορθόδοξες» (=αυθαίρετες) ακρότητες αλλά ούτε και φαντάζομαι να είσαι σε θέση να τεκμηριώσεις ή να περιγράψεις με αίθριο λόγο την «κόλαση» για την οποία ΔΙΑΒΑΣΕΣ ότι υπάρχει.

Η…….γνωρίζεις κάτι που δεν γνώρισαν εδώ και 2000 χρόνια οι άλλοι μονοθεϊστές??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 02:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και λέω παιδαριώδεις αναφορές, καθώς το topic δεν προσφέρεται για σχολαστικές «ορθόδοξες» (=αυθαίρετες) ακρότητες αλλά ούτε και φαντάζομαι να είσαι σε θέση να τεκμηριώσεις ή να περιγράψεις με αίθριο λόγο την «κόλαση» για την οποία ΔΙΑΒΑΣΕΣ ότι υπάρχει.



Το τοπικ δημιουργηθηκε για συζητηση θρησκευτικου περιεχομενου και βεβαιως το ορθοδοξες δεν ισουται με το αυθαιρετες και φυσικα δεν ειναι ακροτητες.Το γεγονος οτι κανεις οτι δεν το καταλαβαινεις επιβεβαιωνει την αποψη μου οτι μπαινεις εδω απλα για να προσβαλλεις και να δυναμιτιζεις,οχι για να συμμετεχεις καλοπιστα.
Βεβαιως δεν ειμαι εγω που θα αλλαξω τον τροπο που σκεφτεσαι και ενεργεις,απλα σε ενημερωνω οτι γινεσαι κουραστικος καθως αναφερεσαι σε θεματα που δεν τα γνωριζεις και σκοπιμως παραπληροφορεις.
Εγω ουτε κανεις αλλος αναφερθηκαμε στις αποψεις σου ως "αυθαιρετες ακροτητες" και θα περιμενα απο σενα περισσοτερη ευγενεια και σεβασμο στον συνομιλητη.Δεν το εχεις σεβαστει ποτε μα ποτε συνομιλητη,επιδιωκεις απλα να του την πεις,ελπιζοντας οτι ειναι απλος πιστος και οχι σπουδαγμενος θεολογος ωστε να πλασαρεις τον εαυτο σου ως τον σουπερ ενημερωμενο ακαδημαικο εδω που ξεμπροστιαζει τους χριστιανους.Ε,ουτε το ενα εισαι,ουτε το αλλο.
Θα μπω στην διαδικασια να μιλησω θεολογικα εδω μεσα οταν δω καλη πιστη απο τους συνομιλητες.Εσυ δεν εχεις καλη πιστη και δεν μπαινεις εδω για κουβεντα,μπαινεις μονο για ενταση,σε αντιθεση με σοβαρους συνομιλητες οπως ο incubus.
Γνωριζω οτι μιλω στον αερα,οτι θα κανεις quote σημεια της απαντησης μου για να μου την πεις,να με αποστομωσεις βρε αδερφε,κοιτωντας το δεντρο και οχι το δασος,οπως κανεις πολυ καιρο τωρα,καθως εισαι ο βασιλιας του quote εδω μεσα.
Το παρον θεμα ονομαζεται "Ο Χριστος φιλοσοφος" και οχι "Ο σχολαστικος Ορθοδοξος Χριστιανισμος και οι αποψεις του,author Schwabe".
Φυσικα θα μου πεις οτι ενδιαφερεσαι για την αληθεια,μπλα μπλα μπλα,τα γνωστα.
Σιγα τα αυγα.
Δεν γνωριζεις την αληθεια,απλα υποθετεις,οπως ολοι η οι περισσοτεροι εδω,αν και αλλοι απλα φανατιζονται χωρις να γνωριζουν παρασυρομενοι απο μισες αληθειες και πετσοκομμενα quote.
Γνωριζω τον Χριστιανισμο περισσοτερο απο οτι φανταζεσαι,παροτι δεν εχω σπουδασει σχετικα.
Δεν γνωριζεις τον χριστιανισμο,γνωριζεις μονο συγγραματα συγγραφεων που συμφωνουν με την αποψη σου.
Θα συζητησω μαζι σου θεολογικα μολις ριξεις λιγο τον τουπε,μολις σεβαστεις τους συνομιλητες σου και μολις σταματησεις τα κλισε με περι σχολαστικισμους,εγκληματα και τετοια που εχουν γινει κουραστικα και δεν προσφερουν τιποτα παρα μονο εντυπωσεις και μαλιστα λανθασμενες.
Και για να σε προλαβω,πριν αναφερεις οτι ταχα φοβαμαι η δεν ξερω να μιλησω θεολογικα,ψαξε τα πρωτα μου ποστ,πριν καταλαβω τι ρολο παιζεις εσυ εδω καθως και τι ρολο βαραει εδω συνολικα το φορουμ.
Οφειλω να ομολογησω οτι τα καταφερες παλι να εκτροχιασεις την συζητηση,χωρις να προσφερεις απολυτως τιποτα παρα μονο προσβολες και ανακριβειες και αναγκαζοντας με να γραψω ολο αυτο το ποστ απλα για να σου επισημανω ορισμενα αυτονοητα.
Δεν ελπιζω οτι θα καταλαβεις,δεν εχεις την προθεση.
Παρολα αυτα,τα γραφω αυτα μπας και μπεις στο κοπο να τα διαβασεις και καταλαβεις μερικα πραγματα.Για να τα καταλαβεις πρεπει να προσπαθησεις να τα καταλαβεις.
Εσυ συνηθως δεν προσπαθεις να καταλαβεις,προσπαθεις να επιτεθεις.
Α ελπισουμε οτι θα αλλαξει αυτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 10:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater:
«Το τοπικ δημιουργηθηκε για συζητηση θρησκευτικου περιεχομενου και βεβαιως το ορθοδοξες δεν ισουται με το αυθαιρετες και φυσικα δεν ειναι ακροτητες.»

Θρησκευτικού περιεχόμενου ΝΑΙ, αλλά υπό το πρίσμα της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ των λεγομένων, καθώς η «ιστορική αναζήτηση» είναι ένας αδιέξοδος δρόμος.

Το «ορθόδοξες», ισούται με ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ διότι ποτέ δεν τεκμηρίωσαν οι διεκδικητές της «ορθής» δόξας του Θείου το ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ των αυτόκλητων «εξουσιών» και μεταπρατών.

nikostheater:
«Βεβαιως δεν ειμαι εγω που θα αλλαξω τον τροπο που σκεφτεσαι και ενεργεις,απλα σε ενημερωνω οτι γινεσαι κουραστικος καθως αναφερεσαι σε θεματα που δεν τα γνωριζεις και σκοπιμως παραπληροφορεις.»

Το εάν γνωρίζω ή όχι, ας το κρίνουνε οι αναγνώστες και όχι εγώ. Πάντως, με το να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια, όπως επιμελώς φροντίζεις να κάνεις, σίγουρα κάθε άλλο παρά «γνώση» αποδεικνύουμε.

Κατά τα άλλα, σχεδόν ΠΟΤΕ δεν βλέπουμε οι κρίσεις και τα σχόλια σου να συνοδεύονται από έγκυρη τεκμηρίωση…….

nikostheater:
«Εγω ουτε κανεις αλλος αναφερθηκαμε στις αποψεις σου ως "αυθαιρετες ακροτητες" και θα περιμενα απο σενα περισσοτερη ευγενεια και σεβασμο στον συνομιλητη.»

Μπορείς ευχαρίστως να το κάνεις, αρκεί ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ. Με το να λέμε ότι κάτι είναι αυθαίρετο, δεν είναι ασέβεια αλλά ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.

nikostheater:
«Γνωριζω οτι μιλω στον αερα,οτι θα κανεις quote σημεια της απαντησης μου για να μου την πεις,να με αποστομωσεις βρε αδερφε…»

Εάν θέλεις να γράφεις και μόνος σου να τα ακούς, τότε αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ γράφεις άραγε? Φρόντισε να αποτινάξεις τέτοιες ανασφάλειες, διότι έχεις μια εξόχως αλλόκοτη άποψη για τον διάλογο.

nikostheater:
«Γνωριζω τον Χριστιανισμο περισσοτερο απο οτι φανταζεσαι,παροτι δεν εχω σπουδασει σχετικα.»

Μακάρι αγαπητέ. Και τούτο διότι, και δίχως ειρωνεία, εδώ αδυνατούμε να λάβουμε απαντήσεις από τους έχοντες γνώσεις, σκέψου από τους…….μη έχοντες!!

nikostheater:
«Θα συζητησω μαζι σου θεολογικα…….και μολις σταματησεις τα κλισε με περι σχολαστικισμους,εγκληματα και τετοια που εχουν γινει κουραστικα και δεν προσφερουν τιποτα παρα μονο εντυπωσεις και μαλιστα λανθασμενες.»

Οι ιστορικές αλήθειες, δεν είναι «κλισέ» αλλά ΒΑΡΙΔΙΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΩΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ. Και εδώ, ο «ορθόδοξος» χριστιανισμός δεν αποτελεί εξαίρεση.

Τα εγκλήματα, οι αυθαιρεσίες και η τυμβωρυχία στην πλάτη αδαών και αθώων, είναι μια ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ του δόγματος σου, και καλύτερα να συμφιλιωθείς με την ιστορία παρά να εθελοτυφλείς.

Αυτό έχει κάνει εδώ και καιρό τόσο η επιστημονική κοινότητα όσο και η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΤΕΡΥΓΑ διαφόρων ευρωπαϊκών κρατών. Το ότι συντάσσεσαι με την μουγκή και κωφάλαλη οργανωμένη εκκλησία, είναι μάλλον λογική συνέπεια των όσων σε κάνουνε να συγχύζεσαι.

Λανθασμένο λοιπόν, είναι το να κλίνουμε τα μάτια μας στην σάπια πλευρά της κληρονομιάς μας, και να θέλουμε, σαν άλλοι Ευσέβιοι και Σχολάριοι, να αποκαλούμε ψεύτες και «άθεους» όσους απλά μας παραδίδουνε στην κρίση των αναγνωστών.

Μην γράφεις λοιπόν για να γράψεις, αλλά γράψε βάζοντας το χεράκι σου εκεί που καίει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορία: τελικά εδώ συζητάμε για την φιλοσοφία του Χριστού,
ή για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απορία: τελικά εδώ συζητάμε για την φιλοσοφία του Χριστού,
ή για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)



Μάντεψε;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 13:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μάντεψε;;;»

Πολλές φορές εκτροχιάζεται αγαπητέ Ψηλέ ένα θέμα, και αυτό είναι γνωστό θα έλεγα. Όμως, έχουμε ζωντανό διάλογο και όχι περιβάλλον θερμοκοιτίδας.

Οπότε, μπορεί ο καθένας να εκφράζει τις απόψεις του και αργά ή γρήγορα το θέμα θα επανέλθει.

Όμως, καλό είναι να μην χτενίζουμε τα γένια μας όταν:

«…Ούτε στους δρόμους του κράτους σου περπατώ, ούτε από το σύστημα ύδρευσής σας πίνω νερό, ούτε το ρεύμα σας καταναλώνω, ούτε τα παιδιά μου στο σχολείο σας στέλνω.»

«Έρχομαι στην Ελλάδα, 2 μήνες το χρόνο π.χ., ε τότε να πληρώσω αναλογικά για δύο μήνες!! Γιατί να πληρώνω εγώ και να το καρπώνεσαι εσύ;;»

«Πέρυσι στο ευρωπαϊκό του ποδοσφαίρου, το κ...σύστημά σας (συγχωρέστε γι' αυτό αλλά το έχω απωθημένο) δεν μας θεωρούσε άξιους να δούμε τους αγώνες της εθνικής μας από το παλιοκάναλο το ΕΡΤsat.»
«Οι πατεράδες μας δεν πληρώνουν φόρους για να μπορεί να υπάρχει αυτό το μπ..... που λέγεται ΕΡΤ;;;»

«…Το δικό σου κράτος, που τόσο δείχνεις να νοιάζεσαι, αρπάζει το ψωμί από το στόμα του κοσμάκη οδηγώντας τους στην ανεργία και επιδοτεί τις ιδιωτικές εταιρίες, με τα λεφτά του έλληνα φορολογούμενου, να πάνε και να εγκατασταθούνε σε χώρες όπου μπορούν να εκμεταλλευτούν την ανέχεια των ακόμη πιο αδύναμων οικονομικά ανθρώπων.»

Και πάει λέγοντας φίλτατε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 14:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απορία: τελικά εδώ συζητάμε για την φιλοσοφία του Χριστού,
ή για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)



Μα αλλιώς κινδυνεύουμε να κάνουμε κάτι χρήσιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 14:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ+ΤΟΥΣ ΨΑΛΜΟΥΣ

ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ :

ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ,
ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΕΙΔΩΛΑ,
ΔΕ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ Ο ΘΕΟΣ,
ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΕΙΣ
ΔΕ ΣΠΡΩΧΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΧΟΝΤΡΟΜΠΑΛΑΔΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝ;
ΔΕ ΛΕΝΕ ΠΙΣΤΕΥΕ + ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ
ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΰ ΑΡΑ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ;
ΔΕΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΣΕΧΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ;
ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ


ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΣΧΥΛΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΗΤΑΝ ΗΓΕΤΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ +ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΙΔΑΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Η ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ (ΑΝ + ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΡΩΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ) ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΤΟΥ ΚΥΝΕΓΕΙΡΟ + ΑΜΙΝΕΙΑ ΑΛΛΑ + ΕΙΧΕ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΕΞΑΠΟΛΥΟΝΤΑΣ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΔΕΣΜΩΤΗΣ


ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΣ ΑΣΗΜΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΙΩΒ ΠΟΥ ΓΟΝΑΤΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΥΝΑΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΑΝΩΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΩΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΥΡΑΙΟΠΛΗΚΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΙΜΝΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ……..ΤΗΝ ΚΟΝΤΗ ΤΗΝ ΠΟΥ …ΤΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗ ΦΤΑΙΝΕ ……


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ………


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 15:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θελω να πω πως ατακες οπως "εγω ειμαι το φως του κοσμου" και "ειμαι το Α και το Ω" δεν συναγουν με την φιλοσοφια.


Τοτε Velial δυστηχως αγνοεις την Φιλοσοφια.Ψαξε καλυτερα.

Ryche..
You made Jesus Christ A Superstar
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 16:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω μεγιστε σβαμπε,εισαι τοσο προβλεψιμος,τοσο που γινεσαι πραγματικα διασκεδαστικος!
Οφειλω να σε ευχαριστησω για το χαμογελο που εχω τωρα διαβαζοντας την απαντηση σου στην δημοσιευση μου.
quote:
Κατά τα άλλα, σχεδόν ΠΟΤΕ δεν βλέπουμε οι κρίσεις και τα σχόλια σου να συνοδεύονται από έγκυρη τεκμηρίωση…….

Προυποθεση για διαλογο ειναι η καλη πιστη μεταξυ των συμμετεχοντων σε αυτη.
Το να σου αραδιασω εδω βιβλιογραφιες,λινκ και τα λοιπα προφανως ειναι χαμενος χρονος,γιατι ποτε δεν θα κατσεις να ασχοληθεις με αυτα,θα κοιταξεις μονο να τα απαξιωσεις επειδη δεν θα συμφωνουν με τις αποψεις σου,ανεξαρτητα απο την εγκυροτητα των πηγων μου.
Αυτα τα κολπα τα εχεις κανει επανηλλειμενα στο παρελθον και θα μου επιτρεψεις να μην πεσω στην παγιδα.
Θα ηταν καλο,μεσα απο μια ομορφη σοβαρη συζητηση να ανακαλυψεις τοσο τις αποψεις μου,τις γνωσεις μου οσο και τις πηγες των γνωσεων μου.Τοσο καιρο δεν το εχεις κανει,και φροντιζεις συνεχεια να επιβεβαιωνεις αυτη μου την αποψη.
quote:
Οι ιστορικές αλήθειες, δεν είναι «κλισέ» αλλά ΒΑΡΙΔΙΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΩΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ. Και εδώ, ο «ορθόδοξος» χριστιανισμός δεν αποτελεί εξαίρεση.

Τα εγκλήματα, οι αυθαιρεσίες και η τυμβωρυχία στην πλάτη αδαών και αθώων, είναι μια ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ του δόγματος σου, και καλύτερα να συμφιλιωθείς με την ιστορία παρά να εθελοτυφλείς.

Αυτό έχει κάνει εδώ και καιρό τόσο η επιστημονική κοινότητα όσο και η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΤΕΡΥΓΑ διαφόρων ευρωπαϊκών κρατών. Το ότι συντάσσεσαι με την μουγκή και κωφάλαλη οργανωμένη εκκλησία, είναι μάλλον λογική συνέπεια των όσων σε κάνουνε να συγχύζεσαι.

Λανθασμένο λοιπόν, είναι το να κλίνουμε τα μάτια μας στην σάπια πλευρά της κληρονομιάς μας, και να θέλουμε, σαν άλλοι Ευσέβιοι και Σχολάριοι, να αποκαλούμε ψεύτες και «άθεους» όσους απλά μας παραδίδουνε στην κρίση των αναγνωστών.

Μην γράφεις λοιπόν για να γράψεις, αλλά γράψε βάζοντας το χεράκι σου εκεί που καίει.



Ευτυχως που τα εγραψες αυτα,γιατι επιβεβεωνουν οτι ειπα στο προηγουμενο ποστ μου.Σε ευχαριστω γιατι μολις απεδειξες οτι εισαι τοσο αφοσιωμενος στις αποψεις σου,που αρνεισαι να δεχτεις κατι διαφορετικο.Ετσι ομως ,με αφορισμους και κατηγοριες και γενικοτητες δεν γινεται διαλογος.
Δεν εχεις αντιληφθει τιποτα απο οτι εχω επισημανει και απλως κανεις quote ετσι για να κανεις,προσπαθωντας να βρεις ευκαιρια να λασπολογησεις πιστευω αλλων και να μειωσεις τον συνομιλητη.
Κανε το,αλλα μην περιμενεις βοηθεια απο μενα,οτι ηταν να πω το ειπα.
και οπως ειπαν και αλλοι εδω,"
quote:
quote:
Απορία: τελικά εδώ συζητάμε για την φιλοσοφία του Χριστού,
ή για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)


Μα αλλιώς κινδυνεύουμε να κάνουμε κάτι χρήσιμο.


"
Ισως σε βαλει σε σκεψεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 19:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater:
«Ω μεγιστε σβαμπε,εισαι τοσο προβλεψιμος,τοσο που γινεσαι πραγματικα διασκεδαστικος!»

Μα, με τίποτα δεν θα σου χάλαγα αγαπητέ την…..«προφητική» σου τάση!

nikostheater:
«Οφειλω να σε ευχαριστησω για το χαμογελο που εχω τωρα διαβαζοντας την απαντηση σου στην δημοσιευση μου.»

Χαίρομαι που ανταποκρίθηκα!

nikostheater:
«Θα ηταν καλο,μεσα απο μια ομορφη σοβαρη συζητηση να ανακαλυψεις τοσο τις αποψεις μου,τις γνωσεις μου οσο και τις πηγες των γνωσεων μου.Τοσο καιρο δεν το εχεις κανει…»

Αναμένω αγαπητέ, ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΜΕΝΩ……..

nikostheater:
«Σε ευχαριστω γιατι μολις απεδειξες οτι εισαι τοσο αφοσιωμενος στις αποψεις σου,που αρνεισαι να δεχτεις κατι διαφορετικο.Ετσι ομως ,με αφορισμους και κατηγοριες και γενικοτητες δεν γινεται διαλογος.»

Αντί να με ευχαριστείς και να επιδίδεσαι σε ερασιτεχνισμούς είρωνα, καλό θα είναι να καταθέσεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τις τεκμηριωμένες σου απόψεις.

nikostheater:
«Δεν εχεις αντιληφθει τιποτα απο οτι εχω επισημανει και απλως κανεις quote ετσι για να κανεις,προσπαθωντας να βρεις ευκαιρια να λασπολογησεις πιστευω αλλων και να μειωσεις τον συνομιλητη.»

Γράφεις πετώντας ΧΟΛΗ, γράφεις ειρωνευόμενος, γράφεις προϊδεάζοντας για «μίσος» και «πόλεμο», ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝΕ ΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ??

Έλεος αγαπητέ, ΕΛΕΟΣ!!

nikostheater:
«Κανε το,αλλα μην περιμενεις βοηθεια απο μενα,οτι ηταν να πω το ειπα.
και οπως ειπαν και αλλοι εδω,"»

Είπαμε, ότι ο διάλογος δεν λειτουργεί με χαλινάρια και δεσποτάδες, αλλά με ελευθερία λόγου. Η συζήτηση επανέρχεται, και οι παρεμβάσεις ανήκουνε στο όλο παιχνίδι.

Εξάλλου, αυτό το οποίο ΚΑΙ ΕΣΥ έκανες, δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΟΛΗ και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΓΧΥΣΗ υπό μορφή «συμμετοχής στην κριτική της κριτικής».

Η είπες κάτι άλλο και δεν εμφανίστηκε στην οθόνη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy