ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Σύμβολο του εσταυρωμένου είναι ο σταυρός.»

Αναληθές. Δεν το επέλεξε ο Ιησούς, ούτε το κατονόμασε πουθενά, αλλά ούτε και νομιμοποιείται η χρήση του ως «σύμβολο» του Θεού της Πεντατεύχου, καθώς ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Απλά, και αιώνες αργότερα, οι δυτικοί εκχριστιανισμένοι επέλεξαν για τους δικούς τους λόγους αυτό το ήδη υπάρχον σύμβολο.



Το σύμβολο δεν βγαίνει κάποιος να πει παιδιά από δω και στο εξής αυτό θα είναι σύμβολο.
Στην παλαιά διαθήκη ήταν σύμβολο κακό. Γιατί "επικατάρατος πας ο κρεμάνενος επί ξύλου".
Το ξύλο φυσικά δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό.
Η αγχόνη δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή, συμβολίζει όμως κάτι το κακό.
Τα εικονάκια στο φόρουμ συμβολίζουν κάτι και δεν είναι ανάγκη κάποιος να μας εξηγήσει τι.

Οι χριστιανοί επέλεξαν το σύμβολο του σταυρού από τα πρώτα χρόνια όπως φαίνεται στις κατακόμβες και αλλού σαν σύμβολο ιερό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Το υπόστρωμα όχι, το κατάστρωμα όμως ναι»

Ρε μπαγάσα……ούτε χιούμορ δεν σου βγαίνει τρομάρα σου!!!!


Για προσπάθα και συ καθόλου ρε αστιάτορα.

quote:
WWalker:
«Και γιατί να εξηγήσω εγώ και όχι εσύ; Τι είσαι εσύ, πιο μάγκας είσαι για να γλιτώνεις την πολλύ δουλειά»

Διότι, ΛΕΣ πως γνωρίζεις αυτό που….βιώνεις. Λοιπόν, για ρίξε μια περιγραφή ρε μεγάλε!!


Ψιλοβαριέμαι τώρα. Άλλη φορά θα στα πω με το ν και με το σίγμα.

quote:
WWalker:
«Σταμάτα πια με τις "αναπόδεικτες θεωρίες" δεν μιλάμε για φυσικές επιστήμες εδώ μέσα.»

Όταν κομπάζεις ότι ασπάζεσαι ΤΗΝ αλήθεια, τότε σαφέστατα και ΟΦΕΙΛΕΙΣ να αποδείξεις αυτό για το οποίο δημιουργείς τόσο θόρυβο……


Λοιπόν, για να δούμε:
Χρωστάω 20 ευρώπουλα σε ένα φιλαράκι που του δανείστηκα προχθές.
Καμμιά 100 στον father.
Μπόλικα απ΄το δάνειο.
και ολίγα στην Κυρά Μαρία με το μπακάλικο.
Μπα, δεν οφείλω τίποτα άλλο. Λάθος κάνεις.

quote:
WWalker:
«ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ;»

Τελικά, ούτε…..την διαφορά μεταξύ Μίθρα και Ιησού δεν μας απέδειξες…….

Όλα καλά!


Αυτό τώρα με τον Μίθρα που κολλάει;

Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά εσύ αποδεικνύεις και... διαφορές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 00:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Για προσπάθα και συ καθόλου ρε αστιάτορα.»

Είπαμε: με το ζόρι τίποτα δεν γίνεται……

WWalker:
«Ψιλοβαριέμαι τώρα. Άλλη φορά θα στα πω με το ν και με το σίγμα.»

Άντε να την δούμε επιτέλους αυτή την «άλλη φορά»!

WWalker:
«Λοιπόν, για να δούμε:
Χρωστάω 20 ευρώπουλα σε ένα φιλαράκι που του δανείστηκα προχθές.
Καμμιά 100 στον father.
Μπόλικα απ΄το δάνειο.
και ολίγα στην Κυρά Μαρία με το μπακάλικο.»

Ρε συ, μου θύμησες…….ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ!!!!!!!

WWalker:
«Αυτό τώρα με τον Μίθρα που κολλάει;»

Που κολλάει? ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΕΣ ΜΑΣ!

Τόσο ο ένας όσο και άλλος, ήταν «σωτήρες», «εσταυρωμένοι» και «Υιοι Θεού». Επίσης, και «θεάνθρωποι».

Τι στα κομμάτια άλλο θέλεις? Κάτι έβαλαν και οι άλλοι στο story, όπως «Ευαγγελιστές» και…κανάτια που γέμιζαν με κρασί……..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rasputin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 00:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rasputin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλεπω ότι το θεμα εχει προχωρησει αρκετα…

Κατα πρωτον...ας παμε προς τα πισω..

Παγωνα τα λες σωστα ...αλλα απ’την αναποδη…!

«Με δύο λόγια, εάν δεν κάτσεις να δουλέψεις ΚΑΙ στο έξω (εκεί πάνε οι πρακτικές που ανέφερα), το έσω δεν κάνει τίποτα μόνο του! Γι'αυτό είμαστε εδώ άλλωστε, κι όχι για να ψέλνουμε προσευχές.»

Προφανως εννοεις ότι αν δεν δουλεψεις στο μεσα ,τοτε το εξω δεν κανει τιποτα!

Τι νοημα εχει δλδ να πηγαινω εκκλησια , να λεω το κυρ-ελεησον να κανω το σταυρο μου, να το παιζω σωστος χριστιανος, να υπεραμυνομαι(και να τσακώνομαι) για τη θρησκεια μου, όταν την ιδια στιγμη λουφαρω στη δουλεια (χωνοντας το συναδερφο μου) , απαταω τη γυναικα μου , αδιαφορω για τους ανθρωπους και μπλα μπλα μπλα ειμαι σε γενικες ενας παρτακιας??

Που θα βοηθησει και πως θα με κανει καλυτερο ως ανθρωπο το να τηρω τα εξω που απαιτει ο (σχολαστικος) χριστιανισμος…?

Δουλεψε λοιπον πρωτα από μεσα σου, βρεσ’τα με τον εαυτο σου, προσευχησου «στο πιο απομονωμένο και σκοτεινο δωματιο» όπως συμβουλευει ο Χριστος(!), και ασε τις εκκλησιες τα κερια και τους πολυελαιους για τους αλλους…
(εννοειται φυσικα ότι δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα)

Κατά δευτερον… Dimitris2 καπου αναφερεις ότι ο Χριστος αισθανονταν και ηταν αναμαρτητος (αν κανω λαθος διόρθωσε με)

Νομιζω ότι πρεπει να πουμε κατι γι’αυτό. Από τουλαχιστον 2 σημεια της Κ.Διαθηκης φαινεται το αντιθετο.
Το πρωτο είναι το γνωστο οπου ο Χριστος ‘βαζει χερι’ και επιπληττει τον πλουσιο που τον αποκαλεσε «παναγαθο» διαχωριζοντας ετσι και την θεση του απ’τον Θεο…

Το δευτερο είναι λιγοτερο γνωστο…
Προκειται για τη σκηνη με τη μοιχαλιδα οπου ολοι ετοιμαζονται να λιθοβολησουν…
Ο Χριστος βαζει το οργισμενο πληθος σε σκεψεις με το σοφο «…οποιος είναι αναμαρτητος ας ριξει πρωτος τη πετρα» ..ολοι τοτε αποχωρουν τουμπεκιασμενοι και με την ουρα στα σκελια…!

Τοτε ρωτα ο Ιησους τη γυναικα, (ταχα με εκπληξη)…
- «εφυγαν ολοι? δεν υπηρχε ουτε ενας (αναμαρτητος) να σε καταδικασει?
- «όχι…» αποκρινεται αυτή.
- «….τοτε μπορεις να φυγεις γιατι ουτε κι εγω σε καταδικαζω….»

..............

…και αυτό ας το παρει ο καθενας όπως θελει…

Schwabe σχετικα με τις αποψεις σου για τον Απ.Παυλο πρεπει να’σαι τουλαχιστο επιφυλακτικος… υπαρχουν σοβαρες ιστορικες μελετες που δειχνουν ότι οι πιο πολλες επιστολες που του αποδιδονται είναι μαλλον …..χαλκευμενες!
και δεν ακουγεται καθολου παραλογο αφου διαβαζεις μια επιστολη του και καταλαβαινεις ακριβως τα αντιθετα από αυτά που διαβαζες στη προηγουμενη…

Η παραποιηση όπως καταλαβαινεις και το κοψε–ραψε των επιστολων του εγινε καθαρα για «οικιοποιηση» και εκμεταλλευση του προσωπου του (καθ’ότι «μετραγε» η γνωμη του) απ’τους σχολαστικους χριστιανους, τη περιοδο που προσπαθουσαν να καθιερωσουν το δικο τους τυπο χριστιανισμου.

Απ’οτι λεγεται λοιπον, είναι πολύ πιθανο ο Παυλος να ανηκε στους γνωστικους…!


Edited by - rasputin on 14/09/2005 00:57:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 13:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Για προσπάθα και συ καθόλου ρε αστιάτορα.»

Είπαμε: με το ζόρι τίποτα δεν γίνεται……


Έτσι σε θέλω.

quote:

WWalker:
«Ψιλοβαριέμαι τώρα. Άλλη φορά θα στα πω με το ν και με το σίγμα.»

Άντε να την δούμε επιτέλους αυτή την «άλλη φορά»!


Βασικά κάτσε να τελειώσει το ξαδελφάκι μου πρώτα το δημοτικό + να του κάνω και κανα ιδιαίτερο μπας και ξεστραβωθεί ποτέ να γίνει άνθρωπος το κ***παιδο που δεν λέει να στρώθεί να διαβάσει, και μετά στα αναλύω.

quote:

WWalker:
«Λοιπόν, για να δούμε:
Χρωστάω 20 ευρώπουλα σε ένα φιλαράκι που του δανείστηκα προχθές.
Καμμιά 100 στον father.
Μπόλικα απ΄το δάνειο.
και ολίγα στην Κυρά Μαρία με το μπακάλικο.»

Ρε συ, μου θύμησες…….ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ!!!!!!!


Το ξέρω, κλεμμένο είναι.


quote:

WWalker:
«Αυτό τώρα με τον Μίθρα που κολλάει;»

Που κολλάει? ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΕΣ ΜΑΣ!


Σαν τον Γερμανό ένα πράγμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 22:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατά δευτερον� Dimitris2 καπου αναφερεις ότι ο Χριστος αισθανονταν και ηταν αναμαρτητος (αν κανω λαθος διόρθωσε με)

Νομιζω ότι πρεπει να πουμε κατι γι�αυτό. Από τουλαχιστον 2 σημεια της Κ.Διαθηκης φαινεται το αντιθετο.
Το πρωτο είναι το γνωστο οπου ο Χριστος �βαζει χερι� και επιπληττει τον πλουσιο που τον αποκαλεσε «παναγαθο» διαχωριζοντας ετσι και την θεση του απ�τον Θεο�



Το πανάγαθος δεν το ξέρω, αν έχεις το σχετικό χωρίο παρέθεσέ το αν όχι δεν δεν είναι και απαραίτητο.
Νομίζω οτι ο Ιησούς είπε, ουδείς αναμάρτητος ει μη ο θεός.
Το είπε σαν άνθρωπος και όχι σαν θεός.
Ελαβε σάρκα εκ της Θεοτόκου και ίσως να κληρονόμησε και προπατορικό αμάρτημα των προγόνων της Θεοτόκου.
Ισως γι αυτό βαπτίστηκε.

quote:

Το δευτερο είναι λιγοτερο γνωστο�
Προκειται για τη σκηνη με τη μοιχαλιδα οπου ολοι ετοιμαζονται να λιθοβολησουν�
Ο Χριστος βαζει το οργισμενο πληθος σε σκεψεις με το σοφο «�οποιος είναι αναμαρτητος ας ριξει πρωτος τη πετρα» ..ολοι τοτε αποχωρουν τουμπεκιασμενοι και με την ουρα στα σκελια�!

Τοτε ρωτα ο Ιησους τη γυναικα, (ταχα με εκπληξη)�
- «εφυγαν ολοι? δεν υπηρχε ουτε ενας (αναμαρτητος) να σε καταδικασει?
- «όχι�» αποκρινεται αυτή.
- «�.τοτε μπορεις να φυγεις γιατι ουτε κι εγω σε καταδικαζω�.»



Το να μη καταδικαστεί μια μηχαλίδα από το γένος των εβραίων ήταν όνειρο θερινής νυχτός.
Το έλεγε ο νόμος, και ο νόμος ήταν αμήλικτος.
Ομως λέει η παράδοση ότι ο Ιησούς έκατσε κάτω και έγραφε τα αμαρτήματα καθενός στο χώμα.
Δηλαδή Νίκος = Μαρία, έφευγε ο Νίκος μην τον πάρουν και χαμπάρι.
Ιερεμίας = Ρούθ.
Κι αφού όλοι την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια γιατί όλοι ήσαν εκτός νόμου, τότε ο Ιησούς είπε στην κοπέλα ότι δεν την καταδικάζει ούτε αυτός γιατί ήταν αδύνατο να την καταδικάσει επειδή έβγαλε σπυράκια με όλους αυτούς του ήλίθιους και επειδή ήλθε να βοηθήσει τον κάθε άνθρωπο στη θέση της μηχαλίδας και όχι να τον καταδικάσει.

�και αυτό ας το παρει ο καθενας όπως θελει�

Schwabe σχετικα με τις αποψεις σου για τον Απ.Παυλο πρεπει να�σαι τουλαχιστο επιφυλακτικος� υπαρχουν σοβαρες ιστορικες μελετες που δειχνουν ότι οι πιο πολλες επιστολες που του αποδιδονται είναι μαλλον �..χαλκευμενες!
και δεν ακουγεται καθολου παραλογο αφου διαβαζεις μια επιστολη του και καταλαβαινεις ακριβως τα αντιθετα από αυτά που διαβαζες στη προηγουμενη�

Η παραποιηση όπως καταλαβαινεις και το κοψε�ραψε των επιστολων του εγινε καθαρα για «οικιοποιηση» και εκμεταλλευση του προσωπου του (καθ�ότι «μετραγε» η γνωμη του) απ�τους σχολαστικους χριστιανους, τη περιοδο που προσπαθουσαν να καθιερωσουν το δικο τους τυπο χριστιανισμου.

Απ�οτι λεγεται λοιπον, είναι πολύ πιθανο ο Παυλος να ανηκε στους γνωστικους�!


Edited by - rasputin on 14/09/2005 00:57:02
[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 02:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Βασικά κάτσε να τελειώσει το ξαδελφάκι μου πρώτα το δημοτικό + να του κάνω και κανα ιδιαίτερο μπας και ξεστραβωθεί ποτέ να γίνει άνθρωπος το κ***παιδο που δεν λέει να στρώθεί να διαβάσει, και μετά στα αναλύω.»

Ωχ, ωχ!!!!

Καλά……..ΕΣΥ θα του κάνεις ιδιαίτερα του παιδιού???

Βρε το καημένο…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 12:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Walker:
«Βασικά κάτσε να τελειώσει το ξαδελφάκι μου πρώτα το δημοτικό + να του κάνω και κανα ιδιαίτερο μπας και ξεστραβωθεί ποτέ να γίνει άνθρωπος το κ***παιδο που δεν λέει να στρώθεί να διαβάσει, και μετά στα αναλύω.»

Ωχ, ωχ!!!!

Καλά……..ΕΣΥ θα του κάνεις ιδιαίτερα του παιδιού???

Βρε το καημένο…..


Όχι ρε θα στο φέρω εσένα να το κάνεις Αλογοσκούφη το παιδί, να μας τα κάνει μετά μαντάρα στην Οικονομία.

Edited by - WWalker on 15/09/2005 15:29:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«No more heroes any more
No more heroes any more"»

Εάν έχεις φίλτατε και στην προσωπική σου ζωή τόσο…………«χιούμορ», ΚΛΑΥΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«No more heroes any more
No more heroes any more"»

Εάν έχεις φίλτατε και στην προσωπική σου ζωή τόσο…………«χιούμορ», ΚΛΑΥΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Έτσι σε θέλω!!! Να έχεις επαφή με την πραγματικότητα!

Κατά τα άλλα πως τα βλέπεις ρε Νικολή, η Οικονομία θα φτιάξει ποτέ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Έτσι σε θέλω!!! Να έχεις επαφή με την πραγματικότητα!»

Με την «πραγματικότητα»????

Εννοείς σαν και την «εξωκόσμια» που διαρκώς μας «αναλύεις» μετά……………………«βεβαιότητας»?????

WWalker:
«Κατά τα άλλα πως τα βλέπεις ρε Νικολή, η Οικονομία θα φτιάξει ποτέ;»

Η οικονομία????

Και…ΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΒΡΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ?????

Φράγκα είναι η δουλειά μου βρε να βγάζω, και όχι να το παίζω χαρτορίχτρα!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Έτσι σε θέλω!!! Να έχεις επαφή με την πραγματικότητα!»

Με την «πραγματικότητα»????

Εννοείς σαν και την «εξωκόσμια» που διαρκώς μας «αναλύεις» μετά……………………«βεβαιότητας»?????


Εγώ τα παράτησα. Δεν αναλύω τίποτα. Το 'χω πάρει απόφαση ότι δεν ακούει κανείς εδώ μέσα τι λέει ο άλλος, μέσα και όλοι εμείς, και το μόνο που γίνεται είναι να τσακώνονται Χριστιανοί - αντίθρησκοι (ξέρω γω πως σκατά να σας πω).

quote:
WWalker:
«Κατά τα άλλα πως τα βλέπεις ρε Νικολή, η Οικονομία θα φτιάξει ποτέ;»

Η οικονομία????

Και…ΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΒΡΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ?????

Φράγκα είναι η δουλειά μου βρε να βγάζω, και όχι να το παίζω χαρτορίχτρα!!!!


Άντε ρε λιακόπουλε από κει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 16:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Εγώ τα παράτησα. Δεν αναλύω τίποτα. Το 'χω πάρει απόφαση ότι δεν ακούει κανείς εδώ μέσα τι λέει ο άλλος, μέσα και όλοι εμείς, και το μόνο που γίνεται είναι να τσακώνονται Χριστιανοί - αντίθρησκοι (ξέρω γω πως σκατά να σας πω).»

Μην μου χαλιέσαι μεγάλε μονάχα, μην μου χαλιέσαι!!

«Ακούνε» οι άλλοι, όταν, μετά από ένα Α χρονικό διάστημα, παρέχονται ΙΚΑΝΑ επιχειρήματα………….

WWalker:
«Άντε ρε λιακόπουλε από κει.»

Και άλλη ΠΑΤΑΤΑ μεγάλε????

Μετά από……Αντβεντιστή (δηλαδή……Χριστιανό Χιλιαστή!!!!!) με έκανες και……..οπαδό της «Ελληνορθοδοξίας»????

Προτείνω……πενθήμερη ΑΠΟΧΗ από συζητήσεις!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 16:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προτείνω……πενθήμερη ΑΠΟΧΗ από συζητήσεις!!

Να απέχεις παιδί μου, να απέχεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 00:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Να απέχεις παιδί μου, να απέχεις.»

Α ρε μπαγάσα, σαν μεγαλώσεις….θα γίνεις μεγάλη μάρκα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 01:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αμαρτία, όπως βιώνεται τώρα παντού όπου επικρατεί ή επικράτησε κάποτε ο χριστιανισμός, είναι ιουδαϊκό συναίσθημα και ιουδαϊκή επινόηση. Σε σχέση με τούτο το υπόβαθρο κάθε χριστιανικής ηθικότητας, ο χριστιανισμός θέλησε πράγματι να "εξιουδαϊσει" όλο τον κόσμο. Το πόσο το πέτυχε αυτό στην Ευρώπη το καταλαβαίνουμε από το ότι η ελληνική αρχαιότητα - ένας κόσμος δίχως αισθήματα αμαρτίας — ξενίζει πάντα την αισθαντικότητά μας, παρόλο που ολόκληρες γενιές και πολλά εξέχοντα άτομα ξόδεψαν τόσο πολλή καλή θέληση προσπαθώντας να πλησιάσουν και να ενσωματώσουν αυτόν τον κόσμο. "Μόνο όταν μετανοήσεις, θα σε συγχωρέσει ο θεός" - αυτό θα φαινόταν σ' έναν Έλληνα γελοίο και εξοργιστικό, θα'λεγε: "Ίσως οι δούλοι να νιώθουν έτσι". Ο χριστιανός προϋποθέτει την ύπαρξη ενός ισχυρού, παντοδύναμου όντος που χαίρεται την εκδίκηση. Η δύναμη του είναι τόσο μεγάλη που κανείς δεν μπορεί να τον βλάψει πουθενά εκτός από την τιμή του. Κάθε αμαρτία είναι έλλειψη σεβασμού, οπιηθη ΙΒΘΒΒΘ ιτΐ3]β5ΐ3-ίΐ5 οΊνϊη9θ (24) — και τίποτα παραπάνω! Η συντριβή, η εξευτελισμός, το κύλισμα μέσα στη σκόνη — όλα αυτά είναι ο πρώτος και τελευταίος όρος από τον οποίο εξαρτάται η χάρη του: είναι επίσης και αποκατάσταση της θεϊκής τιμής του! Το αν έχει προκαλέσει κάποια άλλη ζημιά η αμαρτία, το αν έχει ενεργοποιήσει κάποια φρικτή συμφορά που θα μεγαλώσει και θα κυριέψει τον έναν άνθρωπο μετά τον άλλο σαν αρρώστια που θα τους πνίξει, είναι κάτι που αφήνει ολότελα αδιάφορο αυτόν τον ανατολίτη του ουρανού που ζητάει τψές! Η αμαρτία είναι προσβολή εναντίον του όχι εναντίον της ανθρωπότητας! Σ'εκε'ινους που δίνει τη χάρη του δίνει επίσης και την αμεριμνησία για τις φυσικές συνέπειες της αμαρτίας.

ο θεός και η ανθρωπότητα είναι τόσο πολύ χωρισμένοι που (είναι όντως αδιανόητη μια αμαρτία εναντίον της ανθρω-ΙπόΓητας: κάθε πράξη πρέπει να εξετάζεται μόνο σε σ χ έ-Ιο η με τις υπερφυσικές συνέπειες της κι Ιόχι οε σχέση με τις φυσικές συνέπειες της' αυτό απαιτεί το [ιουδαϊκό συναίσθημα, γιατί ό,τι είναι φυσικό θεωρείται χα-Ιμερπές. Αντίθετα οι Έλληνες ήταν κοντύτερα στην άποψη Ιότι και η ιεροσυλία μπορούσε να'χει κάποια ευγένεια — ακό-Ιμη και η κλεψιά, όπως στην περίπτωση του Προμηθέα·α-Ικόμη και η σφαγή ζώων ως έκφραση ενός παρανοϊκού φθό-Ινου, όπως στην περίπτωση του Αίαντα — και στην ανάγκη Ι τους να επινοήσουν μια αξία για την ιεροσυλία και να ειοά-|γουν σ'αυτήν την ευγένεια, επινόησαν την τραγωδία μια μορφή τέχνης και μια ευχαρίστηση που περέμειναν Ικατ'ουσία ξένες στον Εβραίο, παρά τα ποιητικά χαρίσματα κ(π την αίσθηση του υπέροχου που διέθετε.
,

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 02:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλοιμονο σ'όποιον δεν πιστεύει σ'αυτήν την αγάπη! Πώς; Μια αγάπη κλεισμένη μέσα σε όρους συμβολαίου που αποδίδεται σ'έ-ναν παντοδύναμο θεό! Μια αγάπη που δεν κατάφερε να ξεπεράσει ούτε το αίσθημα της τιμής ούτε το αίσθημα της δίψας για εκδίκηση! Πόσο ανατολίτικα είναι όλα αυτά! "Τι σε νοιάζει εσένα αν εγώ σ'αγαπώ; - αυτό είναι μια επαρκής κριτική για όλο τον χριστιανισμό.
,.

Η μεγαλύτερη ωφέλεια του πολυθεϊσμού
Το να φτιάχνει ένα άτομο το δικό του ιδεώδες και να αντλεί απ'αυτό τον δικό του νόμο, τις δικές του χαρές και τα δικά του δικαιώματα είναι κάτι που θεωρούνταν μέχρι τώρα η πιο ανήκουστη ανθρώπινη παρεκτροπή και η καθαυτό ειδωλολατρεία. Οι λίγοι που τολμούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο ένιωθαν πάντα την ανάγκη να απολογηθούν, λέγοντας συνήθως: "Δεν ήμουν εγώ! Δεν ήμουν εγώ! Αλλά ένας θεός μέσα μου!" Η θαυμαστή τέχνη και ικανότητα για δημιουργία θεών — ο πολυθεϊσμός— ήταν αυτό μέσω του οποίου μπορούσε να εκφορτιστεί, να εξαγνισθεί, να τελειοποιηθεί και να εξευγενισθεί αυτή η παρόρμηση' γιατί αρχικά ή-


,τον μια πολύ κοινή παρόρμηση που συνδεόταν με την ισχυ-ρογνωμοσύνη, την ανυπακοή και το φθόνο. Η εχθρότη-Τ α απέναντι στην παρόρμηση να'χεις ένα δικό σου ιδεώδες ήταν στο παρελθόν ο βασικός νόμος κάθε ηθικού συστήματος. Υπήρχε μόνο μια νόρμα, ο άνθρωπος" και κάθε λαός πίστευε πως είχε αυτήν την πρώτη και έσχατη νόρμα. Αλλά πάνω και έξω, σε κάποιο απομακρυσμένο πάνω κόσμο, μπορούσε κανείς να βλέπει ένα πλήθος από νόρμες" Ο ένας θεός δεν ήταν άρνηση ενός άλλου θεού ή βλασφημία (νυντίον του! Εδώ άρχισαν να γίνονται ανεκτά τα άτομα, εδώ άρχιοε να τιμάται το δίκαιο των ατόμων. Η επινόηση θεών, ηρώων, και κάθε λογής υπεράνθρωπων, όπως και "παρά - ανθρώπων" ή υπεράνθρωπων (28), νάνων, ξωτικών, κενταύρων, σατύρων, δαιμόνων, και διαβόλων, ήταν η ανεκτίμητη Προπαρασκευαστική άσκηση για τη δικαιολόγηση του εγωισμού και της κυριαρχίας του ατόμου: την ελευθερία που παραχωρούσε κανείς σ'έναν θεό σε σχέση με τους άλλους θεούς — την παραχωρούσε τελικά και στον εαυτό του σε σχέση με τους νόμους, τα ήθη και τους γείτονες του.
Από την άλλη μεριά, ο μονοθεϊσμός, αυτή η αυστηρή ρυνεπεια της θεωρίας του ενός φυσιολογικού ανθρώπινου Ι υπ ου — η πίστη σ έναν φυσιολογικό θεό δίπλα στον οποίο υπάρχουν μόνο ψευτοθεοί — ήταν ίσως ο μεγαλύτερος κίνδυνος που αντιμετώπισε μέχρι τώρα η ανθρωπότητα. Την απείλησε με εκείνο το πρόωρο σταμάτημα που, απ'όσο μπορούμε να δούμε, έθιξε εδώ και πολύ καιρό ήδη τα περισσό-»ι:ρα άλλα ζωικά είδη" γιατί όλα πιστεύουν σ'έναν φυσιολογικό τύπο και ιδεώδες για το είδος τους, κι έχουν κάνει οριστικά σάρκα και αίμα τους την ηθικότητα των ηθών. Στον πολυθεϊσμό προεικονίζεται η ελευθερία και η πολλαπλότητα ίου πνεύματος του ανθρώπου: η δύναμη να δημιουργηθούμε για τους εαυτούς μας δικό μας καινούρια μάτια — συ-"ΐχώς όλο και πιο καινούρια, όλο και πιο δικά μας: γι'αυτό
λόγο, ανάμεσα σ'όλα τα ζώα μόνο ο άνθρωπος δεν έχει
aiώ ν ι ο υ ς ορίζοντες και προοπτικές.
.


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 02:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιητής Πίνδαρος:
«Την θαυμαστήν οδόν την άγουσαν εις τας πανηγύρεις των Υπερβορείων ούτε πεζός, ούτε δια πλοίων ερχόμενος θα δυνηθείς να εύρεις...»


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 02:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΚΑΙ, ΟΤΑΝ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΜΗ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΩΝ ΚΙ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ. ΒΕΒΑΙΑ, ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ «ΚΑΛΟ» ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΙΔΕΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΚΙ ΕΝΟΣ ΚΑΚΟΥ ΘΕΟΥ. ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΟ ΠΡΟΣ ΤΟ «ΚΑΛΟ», ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ, ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥΣ, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΟΥΣ. ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΠΛΟΪΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΩΣ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟ, ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ!

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 02:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ Ν’ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ «ΑΛΗΘΕΙΑ», ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η «ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ. ΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ;;;


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 13:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπερβόρειε, sorry κιόλας που στο χαλάω, αλλά στον εαυτό σου κάνεις ερωταποκρίσεις;

Παρεμπιμπτόντως, το clopyright για το πρώτο κείμενο σε ποιον ανήκει;

Edited by - WWalker on 16/09/2005 13:40:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η μεγαλύτερη ωφέλεια του πολυθεϊσμού
Το να φτιάχνει ένα άτομο το δικό του ιδεώδες και να αντλεί απ'αυτό τον δικό του νόμο, τις δικές του χαρές και τα δικά του δικαιώματα είναι κάτι που θεωρούνταν μέχρι τώρα η πιο ανήκουστη ανθρώπινη παρεκτροπή και η καθαυτό ειδωλολατρεία. Οι λίγοι που τολμούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο ένιωθαν πάντα την ανάγκη να απολογηθούν, λέγοντας συνήθως: "Δεν ήμουν εγώ! Δεν ήμουν εγώ! Αλλά ένας θεός μέσα μου!" Η θαυμαστή τέχνη και ικανότητα για δημιουργία θεών � ο πολυθεϊσμός� ήταν αυτό μέσω του οποίου μπορούσε να εκφορτιστεί, να εξαγνισθεί, να τελειοποιηθεί και να εξευγενισθεί αυτή η παρόρμηση' γιατί αρχικά ή-



Αυτό δεν κατάφερε να το κάνει ο Σωκράτης γι αυτό και τον φάγατε λάχανο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 02:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe, - και φίλοι συνομιλητές-
έλειψα "λιγάκι" το καλοκαίρι και από τα πρώρα θέματα του μύθος και θρησκεία που με παρακίνησαν να τα δω ήταν αυτό εδώ
" ο Χριστός φιλόσοφος"....
Αφού διάβασα τις προηγούμενες σελίδες θα ήθελα κι εγώ να πω τα εξής:

Με την προϋπόθεση πως δεχόμαστε την ιστορική ύπαρξη του προσώπου του Ιησού Χριστού, νομίζω πως με αυτό τον τρόπο,
-την ανθρώπινη φύση ενός μεγάλου φιλοσόφου-
δίνετε μια πολύ ικανοποιητική απάντηση σε πολλά ερωτήματα σχετικά με την Χριστιανική θρησκεία και το ασυμβίβαστο αυτής με το ιερατείο της γενικότερα.

Κάποιοι φρόντισαν δυστυχώς -γιατί έτσι τους βόλευε για να ελέγχουν και να εκμεταλλεύονται τις μάζες- να παραγκωνιστεί και να εξαφανιστεί σταδιακά ο γνωστικός χαρακτήρας του Χριστιανισμού και να επικρατίσει ο σχολαστικός Χριστιανισμός που κατά κύριο λόγο γεμίζει με χρήματα, περιουσίες και εξουσία τα Ιερατεία του
αφήνοντας εκτός πορείας το σημαντικότερο στοιχείο της ίδιας της θρησκείας:
την ατομική βελτίωση -πνευματική, ψυχική, ηθική- και την τελική πνευματική "ανάσταση" του καθένα, στην παρούσα ζωή εννοείτε!!!

Γιατί άραγε πόσοι από τους σημερινούς Χριστιανούς μπορούν να συγκαταλεχθούν σε αυτή την ομάδα των πνευματικά "ανεστημένων"????

Αντίθετα ο σχολαστικισμός με τη μύηση και τη σταδιακή άνοδο των επιπέδων, δεν σταματούσε στα εξωτερικά μυστήρια, άλλα όλα όδευαν προς προς την "ανάσταση" =(θέωση) του κάθε ατόμου ξεχωριστά.

Γι' αυτό και ο γνωστικός Χριστιανισμός δεν ήταν τόσο ξένος προς τους αρχαίους Έλληνες. Έβλεπαν το όνομα του Ιησού Χριστού να αντικαθιστά το όνομα του Όσιρι, του Μίθρα ή του Ορφέα στην ίδια πάντα ιστορία που γνώριζαν πολύ καλά.
Με τη διαφορά πως αυτοί μιλούσαν συμβολικά και δεν επέμειναν ποτέ για την ιστορικότητα των όσων έλεγαν.
Αυτό ήταν αδιάφορο. Σημασία είχαν τα διάφορα επίπεδα μύησης και ο τελικός τους στόχος: η πνευματικη Ανάσταση του μυημένου και όχι το story.

Έτσι βλέπω εγώ προσωπικά την σημερινή μορφή του Χριστιανισμού τελματωμένη.
Πέρα από το story - για αρχικό στάδιο μύησης καλό είναι και χιλιοειπωμένο- δεν έχει να οδηγήσει τους πιστούς του σε ανώτερα επίπεδα όπου θα γίνει ο αποσυμβολισμός του story και το κάθε άτομο θα οδεύει προς την "ανάσταση" του.
Η πλειοψηφεία μένει "κολλημένη" στο story εκτελεί κατα γράμμα τα λατρευτικά "τερτύπια" -καντύλες, κεράκια, θυμιάματα, ασπασμοί εικόνων κ.ο.κ. αφήνει τον οβολό της -το Ευρώ της- στα ταμεία του Ιερατείου, αλλά για πνευματική, ψυχική και ηθική άνοδο πουθενά ο λόγος...

Κάποιοι που ξεκολλάνε που και που και ξεφεύγουν από το μαντρί, κάνουν τον αποσυμβολισμό του story μόνοι τους, και κάποιοι άλλοι που ψάχνονται περισσότερο ίσως έχουν καταφέρει να βρούν και ένα καλό δρόμο παραπέρα.

Αλήθεια ποιόν τον ενοχλεί αν στο story, στη φιλοσοφία αυτή, έβλεπε το όνομα το Μίθρα ή του Ορφέα αντί για αυτό του Ιησού, αφού ο αποσυμβολισμός έχει την ίδια ακριβώς έννοια?
Σημασία έχει για τον κάθε έναν η ουσία και όχι το περιτύληγμα.

Αυτοί που ενοχλούνται είναι αυτοί που δεν θέλουν τα δύσκολα.
Κρατάνε το περιτύλιγμα, βολεύονται έτσι και οι οργανωμένες Εκκλησίες, συνεχίζουν να πιπιλίζουν την καραμέλα και...όλα καλά...

Με τους σκεπτόμενους όμως έχει πρόβλημα η εκκλησία γιατί αυτοί δεν τα πάνε καθόλου καλά με κούφια επιχειρήματα και με την Μη-Έρευνα...

Φιλικά Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 16:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Τοξότη,

δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω στα περισσότερα που εξέφρασες.

Σημειώνω κάποια ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα από τα όσα είπες.

«Γιατί άραγε πόσοι από τους σημερινούς Χριστιανούς μπορούν να συγκαταλεχθούν σε αυτή την ομάδα των πνευματικά "ανεστημένων"????»

«Έτσι βλέπω εγώ προσωπικά την σημερινή μορφή του Χριστιανισμού τελματωμένη.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olympios
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olympios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Φιλόσοφος=Φίλος της Σοφίας
Ο Χριστός είναι η ίδια η Σοφία.
Παρ' όλα αυτά...
quote:
-Σωκράτης: Τι στο όνομα του Δία είναι ένας άγγελος;

-Ιησούς: Ο άγγελος είναι ένας άγγελλος.

-Σωκράτης: Μα βέβαια, αυτή είναι μια ταυτότητα. Ο Σωκράτης είναι Σωκράτης. Αλλά βλέπεις δεν σημαίνει τίποτα σε εμένα, άπειρος όπως είμαι στη θρησκεία σου. Παρ’όλο ότι είναι αλήθεια όσο αληθινό μπορεί να γίνει, δεν σχετίζεται σε κάτι που μπορώ να καταλάβω. Σύγκρινε το μέ κάτι που είμαι εξοικειωμένος.

-Ιησούς: Ένας άγγελος είναι ένας άγγελος.

-Σωκράτης: Σε παρακαλώ συγχώρα με για την άγνοια μου. Κατανόησε ότι δεν είμαι αυθεντία όπως είσαι εσύ. Δεν έχω ποτέ έναν άγγελο ούτε έχω ακούσει για έναν. Είμαι ενήμερος ότι είχες πολλά παράξενα οράματα όταν περιφερόσουνα για 40 ημέρες χωρις φαγητό. Σε παρακαλώ πές μου πως είναι αυτοί οι άγγελοι.

-Ιησους: Έχουν φτερά.

-Σωκράτης: Το ίδιο και οι σκνίπες. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

-Ιησούς: Μοιάζουν με ανθρώπους εκτός του ότι έχουν φτερά.

-Σωκράτης: Μα φυσικά, έπρεπε να το είχα καταλάβει. Είπες ότι μοιάζουν με τους ανθρώπους. Σε τι διαφέρουν από αυτούς;

-Ιησούς: Είναι πολύ ανώτεροι των ανθρώπων και δεν πεθαίνουν ποτέ.

-Σωκράτης: Πόσο ανώτεροι των ανθρώπων;

-Ιησούς: Πιο ενάρετοι και ισχυροί. Πολύ πιο ισχυροί.

-Σωκράτης: Είναι υπεράνθρωποι τότε.

-Ιησούς: Ναι. Απολύτως!

-Σωκράτης: Τότε είναι υπεράνθρωποι και αθάνατοι. Εμείς εδώ στην Αθήνα θα καλούσαμε αυτά τα όντα θεούς.

-Ιησούς: Όχι! Ο Θεός είναι ισχυρότερος από αυτά.

-Σωκράτης: Ομοίως είναι ο Ζευς, για μάς, ισχυρότερος από τους υπόλοιπους Ολύμπιους θεούς, αλλά οι υπόλοιποι είναι ακόμα κατ’ εφημισμόν θεοί. Πώς θα όριζες τον θεό;

-Ιησούς: Θεός είναι ο δημιουργός των πάντων. Είναι όλη η δύναμη, η γνώση, η σοφία και η επιτομή της δικαιωσύνης, του οίκτου, της συμπόνιας, της καλοσύνης και της ειρήνης.

-Σωκράτης: Αυτές οι ιδιότητες δεν είναι όμως απαραίτητα σταθερές. Είναι απίθανο για έναν άνθρωπο να είναι δίκαιο, ειρηνικό και σπλαχνικό, όλα σε ένα παράδειγμα ή κατάσταση. Αν ένα άτομο ή ένα έθνος αξίζει τιμωρίας από το νόμο της δικαιωσύνης, πρέπει να τον τιμωρήσεις ή να διεξάγεις πόλεμο σ’αυτούς, αλλά αυτή θα αποτελέσει παραβίαση του νόμου της ειρήνης ή του οίκτου. Κανένα όν δεν θα μπορούσε να έχει όλες αυτές τις ιδιότητες γιατί αντιφάσκονται: δεν μπορούν να συνυπάρχουν μαζί μέσα σε ένα άτομο ταυτόχρονα. Είναι όπως ένας άνθρωπος να είχε γυρίσει ταυτοχρόνως αριστερά και δεξιά στην ίδια γωνία την ίδια στιγμή, ενώ παραμένει σώος και αβλαβής.

-Ιησούς: Ο Θεός κάνει θαύματα με μυστηριώδεις τρόπους.

-Σωκράτης: Φαίνεται ότι έχετε πολλούς θεούς όπως εμείς στην Αθήνα, μόνο που δεν τους αποκαλείς θεούς.

-Ιησούς: Όχι! Ο Θεός είναι πανίσχυρος.

-Σωκράτης: Τότε η μόνη διαφορά είναι ο βαθμός δύναμης;

-Ιησούς: Όχι. Ο Θεός είναι καλύτερος και ενάρετος από αυτούς. Η αμαρτία είναι απίθανη για αυτόν.

-Σωκράτης: Τι είναι αμαρτία;

-Ιησούς: Είναι μια πράξη ανυπακοής στον Θεό.

-Σωκράτης: Από αυτό καταλαβαίνω πως ο Θεός δεν είναι αμαρτία γιατί δεν μπορεί να είναι ανυπάκουος στον εαυτό του. Αλλά από την στιγμή που η αμαρτία είναι απίθανη γι’αυτόν, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα σημάδι ικανοποίησης γι’αυτόν απ’ότι είναι για έναν βράχο σημάδι ικανοποίησης να μην μπορεί να κουνηθεί. Τι κάνουν αυτοί οι άγγελοι;

-Ιησούς: Κάνουν θελήματα για τον Θεό.

-Σωκράτης: Γιατί ο Θεός, αφού είναι πανίσχυρος, να χρειάζεται άλλους να κάνουν θελήματα γι’αυτόν;

-Ιησούς: Έτσι του αρέσει.

-Σωκράτης: Τότε είναι οι σκλάβοι του.

-Ιησούς: Όχι, τον υπηρετούν πρόθυμα .



Άγγελος φίλτατε υπερβόρειε είναι ο αγγελιοφόρος, ο αγγελών ένα μήνυμα. Είναι κατώτεροι του Θεού γιατί πολύ απλά είναι δημιουργήματά του. Ο Ιησούς που αναφέρεις παραπάνω σίγουρα θα μπορούσε να το εξηγήσει αυτό στον Σωκράτη, αλλά εδώ φαίνεται η φαντασιοπληξία που χαρακτηρίζει κάθε άθεο.
Όσο αναφορά τώρα για τον εκπεσσόντα άγγελο-τον Εωσφόρο-να ξέρεις ότι δεν είναι ένας κακός θεός, αλλά άλλο ένα από τα δημιουργήματά Του το οποίο Τον φοβάται λόγω της αδυναμίας του απέναντι σ' Αυτόν. Και επειδή ακριβώς δεν μπορεί να του "επιτεθεί", διαβάλλει τους ανθρώπους οι οποίοι δεν βλέπουν το Θεό και θεωρούν ότι μπορούν να λένε οτιδήποτε γι Αυτόν. Κι αυτό γιατί ο διάβολος σαν πνεύμα που είναι βλέπει το Θεό του, το Δημιουργό του και φοβάται την παντοδυναμία Του.
Αυτά...

Χαίρειν εσαείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 16:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
olympios:
«Και επειδή ακριβώς δεν μπορεί να του "επιτεθεί", διαβάλλει τους ανθρώπους οι οποίοι δεν βλέπουν το Θεό και θεωρούν ότι μπορούν να λένε οτιδήποτε γι Αυτόν. Κι αυτό γιατί ο διάβολος σαν πνεύμα που είναι βλέπει το Θεό του, το Δημιουργό του και φοβάται την παντοδυναμία Του.»

Και εφόσον έτσι είναι, ΓΙΑΤΙ φίλτατε δεν…….τον μαζεύει ο Πάνσοφος και Παντοδύναμος Θεός??

Για ΠΟΙΟ λόγο αφήνει να διεξάγονται όλα αυτά τα ανούσια παιχνίδια? Για ΠΟΙΟ λόγο έχει γενικώς αφήσει να υπάρξει ο διάβολος?

Μήπως επειδή δίχως έναν διάβολο, μήπως επειδή δίχως έναν «κίνδυνο» δεν θα είχε κάν νόημα η αναφορά σε έναν ΤΕΤΟΙΟ θεό??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 21:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τον μαζεύει, όπως δεν μαυζεύει το κάθε νοήμον πλάσμα του, κι εσένα.
Γιατί σε έχει φτιάξει, ελεύθερο. Ελεύθερο να γίνεις διάβολος ή Θεός.

Αυτό είναι μέρος της ασύλληπτης σοφίας και αγαθότητας του Θεού.

Δεν σε κάνει Θεό με το ζόρι, αλλά σου δίνει τη χαρά να δημιουργείς όπως κι αυτός, να δημιουργήσεις ο ίδιος Θεό τον εαυτό σου, να φτάσεις στη θέωση.

Έχει δώσει νου και βούληση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 07:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί σε έχει φτιάξει, ελεύθερο. Ελεύθερο να γίνεις διάβολος ή Θεός.

Αυτό είναι μέρος της ασύλληπτης σοφίας και αγαθότητας του Θεού.


Πώς γίνεται αυτό όταν υπάρχει η απειλή οτι αν δεν ακολουθείς πιστά τις επιταγές του Γιαχβέ θα πάς στην Κόλαση μετά θάνατον...?
Δε μπορώ να βρώ τίποτα το σοφό, το αγαθό και το ελεύθερο, αγαπητέ μου...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 12:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ OLYMPIE ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ+ΑΝ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ- ΑΡΑ + Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΙΟΥ ΑΝΕΣΠΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ---ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;;;;;;;; (ΓΙΑΤΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ,ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΚΑΛΗ ΖΩΗ ,ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΝΗΡΕΣ , ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ-ΕΥΤΥΧΙΑ –ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΤΛ…..ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ + ΑΡΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ)

ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΜΕ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΕΤΣΙ + ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ 2Α ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΛΕΝΕ ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ…….


ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΑ Αυτά ΠΕΡΙ ΕΩΣΦΟΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ + ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ, ΚΑΘΩΣ ΑΝ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΦΩΣ Ο ΔΗΘΕΝ ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ ΤΙ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olympios
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 15:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olympios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημήτρη2 συμφωνώ μαζί σου για την ελευθερία βούλησης και τις επιλογές μας.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί σε έχει φτιάξει, ελεύθερο. Ελεύθερο να γίνεις διάβολος ή Θεός.

Αυτό είναι μέρος της ασύλληπτης σοφίας και αγαθότητας του Θεού.

--------------------------------------------------------------------------------


Πώς γίνεται αυτό όταν υπάρχει η απειλή οτι αν δεν ακολουθείς πιστά τις επιταγές του Γιαχβέ θα πάς στην Κόλαση μετά θάνατον...?
Δε μπορώ να βρώ τίποτα το σοφό, το αγαθό και το ελεύθερο, αγαπητέ μου...



Κανένας δε σε αναγκάζει να ακολουθήσεις πιστά τις επιταγές(εγώ θα έλεγα τις συμβουλές ή τα διδάγματα)του Γιαχβέ(καλλίτερα Ιησούς, Χριστός, Εμμανουήλ κτλ)πόσο μάλλον να σε απειλήσει με την Κόλαση. Όσοι τα λένε αυτά μετ' απειλής είναι οι κλασσικοί πωρωμένοι 4Ε-ίτες που τα βλέπουν όλα μια απειλή. Ωστόσο δεν πιστεύω να σε απείλησε κανένας ποτέ εκτός κι αν εσύ βλέπεις τις διδαχές και τις συμβουλές και ουσιαστικά την αλήθεια για τους Χριστιανούς σαν απειλή. Προσωπική σου επιλογή να μην πιστεύεις, αλλά τουλάχιστον μην αναφέρεις τέτοια ανέκδοτα.
Ήρθε ποτέ ο ίδιος ο Θεός να σου πει πίστεψέ με αλλιώς ο παράδεισος γιοκ; Δεν το νομίζω. Αυτά που ακούς είναι ανθρώπινα. Αυτό που ισχύει για το Θεό είναι η άφεση ελευθερίας για τα αγαπητά Του πλάσματα και η απέραντη αγάπη. Τώρα το πως το εκλαμβάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα...

quote:
ΦΙΛΕ OLYMPIE ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ+ΑΝ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ- ΑΡΑ + Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΙΟΥ ΑΝΕΣΠΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ---ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;;;;;;;; (ΓΙΑΤΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ,ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΚΑΛΗ ΖΩΗ ,ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΝΗΡΕΣ , ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ-ΕΥΤΥΧΙΑ –ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΤΛ…..ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ + ΑΡΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ)


ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΜΕ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΕΤΣΙ + ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ 2Α ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΛΕΝΕ ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ…….


ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΑ Αυτά ΠΕΡΙ ΕΩΣΦΟΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ + ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ, ΚΑΘΩΣ ΑΝ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΦΩΣ Ο ΔΗΘΕΝ ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ ΤΙ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;



Η ελευθερία και η αγάπη για το Θεό απέναντι στα δημιουργήματά του είναι το παν. Αν στερεί την ελευθερία δεν θα τον πίστευε κανένας. Ωστόσο βλέπεις να έχει απήχηση. Λοιπόν αυτήν την ελευθρία δεν την παραχωρεί μόνο σε εμάς αλλά σε όλα τα δημιουργήματά του(άγγελοι και διάβολος). Οπότε εφόσον υπεραγαπάει όλα του τα δημιουργήματά του και επιθυμεί την απόλυτη ελευθερία τους(δεν ξεχνώ τα δεσμά-μετάβαση του θανάτου)γιατί να κάνει κάτι στο πρών πιό ανώτερο πλάσμα του, τον Εωσφόρο; Ο Θεός κάθε στιγμή περιμένει τη συγγνώμη από το σατανά, αλλά δεν πιέζει επειδή ακριβώς σέβεται την ελευθερία του.
Και μην πεις τώρα ότι η πολύ ελευθερία μας κάνει κακό. Φαντάσου να ήθελες να γευτείς κάτι και ο βασιλιάς της χώρας σου το απαγόρευε. Δε θα ήταν άσχημο; Εξάλλου ό,τι απαγορεύεται από του άγραφους νόμους είναι πιο δελεαστικό. Γι αυτό άρχισαν και οι αμαρτίες.

Τώρα όλα αυτά περί Απόλλωνα και Λύκειο είναι αμπελοφιλοσοφίες και δεν έχουν ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.
α)Με τα ναρκωτικά καταστρέφεσαι ο ίδιος και άρα με τη βούλησή σου μειώνεις αυτό που δεν είναι δικό σου, τη ζωή σου.
β)Γυναίκα. Δεν είναι αμαρτία.
Γυναίκες. Είναι αφού με τις πολλές δεν μπορείς να
ταυτοπροσωποποιηθείς και να ζήσεις μια ζωή όχι μόνο σωματικής αλλά
και πνευματικής ένωσης, κάτι που γίνεται με το γάμο και την αν-
απάτητη σχέση.
γ)Η καλή και ευδαιμονούσα ζωή δεν είναι αμάρτημα.
δ)Οι σκέψεις για το άτομό σου και την επιτυχία του έχει να κάνει με τη
φράση "τα έχω καλά με τον εαυτό μου". Αρκεί όλα αυτά να γίνονται με
σκοπό όχι το συμφέρον από τους άλλους αλλά καθαρά για σένα. Να μην
είσαι δηλαδή συμφεροντάκιας.
ε)Οι πονηρές σκέψεις καταστρέφουν τη σκέψη σου και τον ψυχικό σου κόσμο, αφού είναι καθαρά σκέψεις που σου "στέλνει" ο πονηρός. Οι άνθρωποι πλαστήκαμε κατ εικόνα και καθ ομοίωσην του Θεού και πράττουμε κατ Αυτόν όχι μόνο έργω και λόγω αλλά και διανοία.

Τέλος άφησέ με να υποθέσω ότι είσαι απ αυτούς που ψάχνονται στα θέματα της θρησκείας και παρασυρρόμενοι από τους τηλεορασάκιδες που παρουσιάζουν βιβλία μόνο ελληνοκεντρικά χωρίς φυσικά να έχουν χριστιανική παιδεία.

Εωσφόρος=Φορέας του Φωτός
Θεός=αυτός που τρέχει(θέω=τρέχω, πχ βοηθέω-ώ=τρέχω στη βοή, στη φωνή)
Ο Εωσφόρος είναι αυτός που φωτίζει το δρόμο σ' Αυτόν που τρέχει για τα πλάσματά του...

Χαίρειν εσαείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy