ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 16:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Schwabe! Ρε Schwabe! Το 'ξερα βρε ότι είσαι fan των "ΠΑΤΡΩΩΝ ΘΕΩΝ" όπως τους λες ένα τι παραπάνω απ'ότι ο συνηθισμένος νεοπαγανιστής, αλλά λέω και γω βρε αδελφάκι μου: μήπως θες να μας κάνεις να πιστέψουμε ότι η ιδέα του Δία να κρατάει τους κεραυνούς στα χέρια του σε γαργαλάει βρε αδελφάκι μου;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 20:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Το 'ξερα βρε ότι είσαι fan των "ΠΑΤΡΩΩΝ ΘΕΩΝ" όπως τους λες..»

Δεν είμαι «fan» κανενός θεού αγαπητέ, αλλά δεν έχω και πρόβλημα να τα πω τα πράγματα με το όνομα τους. Τι να κάνουμε δηλαδή, υπάρχουνε ΚΑΙ οι ντόπιοι όπως και οι εισαγόμενοι «Θεοί».

WWalker:
«μήπως θες να μας κάνεις να πιστέψουμε ότι η ιδέα του Δία να κρατάει τους κεραυνούς στα χέρια του σε γαργαλάει βρε αδελφάκι μου;»

Δεν ξέρω εάν εσένα σε γαργαλάει η εικόνα του Ιησού με το αρνί στην πλάτη (πρώτα χρόνια..) ή οι διάφορες εικόνες με διαβόλους και κέρατα, αλλά προσωπικά τίποτα δεν με γαργαλάει.

Βέβαια, σαν έργο τέχνης και μόνο, ομολογώ ότι η θέα είναι ελκυστική και όμορφη.

Σου αρκούνε οι δηλώσεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 20:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Κι αυτά που λες και σχολιάζεις δεν έχουν σχέση με το θέμα του Χριστού Φιλόσοφου.»
Τότε φρόντισε να αναπτύξεις τις ιδέες που έχεις σχετικά, και ευχαρίστως να τις συζητήσουμε. Σε σχέση όμως με την ιστορία, καλά θα κάνεις να αλλάξεις τακτική. Η ωραιοποίηση που επιχειρείς, είναι μάταιη.

Τις ιδέες τις ανάπτυξα να τες πάλι:
Το ζήτημα είναι πολύ απλό, αν το δούμε όπως θα το έβλεπε ο Σωκράτης. Τι θα έκανε;
Τι κάνουμε για να δεχτούμε ότι ένα άλογο είναι λευκό;
Καθορίζουμε το τι δεχόμαστε ως «λευκότητα» - την ιδέα του λευκού και συγκρίνουμε το χρώμα του εν λόγω αλόγου με την ιδέα της λευκότητας. Αν συμπίπτουν τα δύο δεχόμαστε ότι το άλογο είναι λευκό και πάμε παρακάτω. Αν όχι επαναπροσδιορίζουμε το χρώμα του αλόγου πριν πάμε παρακάτω.
Με το ζήτημα λοιπόν, αν ήταν ο Χριστός φιλόσοφος μπορεί να γίνει το ίδιο, αρκεί να καθορίσουμε το πότε μπορεί κάποιος να χαρακτηριστεί φιλόσοφος.
Αυτό είναι εύκολο. Ο Διογένης Λαέρτιος, στο πρώτο βιβλίο των Βίων Φιλοσόφων (Α’ 12-13), γράφει ακριβώς το πώς και γιατί χρησιμοποιήθηκε ο όρος «Φιλόσοφος»: Από την Πυθαγόρα για να προσδιορίσει εκείνους που «επεδίωκαν τη σοφία». Ο Πυθαγόρας θεωρούσε ότι άνθρωπος δεν μπορεί να είναι «σοφός» παρά μόνον ο Θεός.
Οι πριν από τον Πυθαγόρα αποκαλούνταν σοφοί (κάπως καταχρηστικά σύμφωνα με τη θέση του Πυθαγόρα) ή και σοφιστές, που είναι και πιο σωστό, με την καλή προσωκρατική έννοια – αλλά και από τη Σωκρατική άποψη: αν εκείνος που μπαλώνει ρούχα αποκαλείται μπαλωματής, εκείνος που ασχολείται με τη σοφία, πως αλλιώς; Σοφιστής!
Ας συγκρίνουμε τώρα την ιδέα του «φιλοσόφου» με τον Ιησού το Ναζαραίο (τον αποκαλούμενο και Χριστό).
Επεδίωκε τη σοφία;
Η απάντηση – σύμφωνα με όλα τα υπάρχοντα κείμενα – είναι: ΟΧΙ.
Τι ήταν; Για τους «φίλους» του ήταν σοφός (άρα ίσως Θεός κατά Πυθαγόρα αν πράγματι ήταν σοφός). Για τους αντιπάλους ήταν «σοφιστής» και έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μη-Χριστιανικές αρχαίες αναφορές που μιλάνε για τον Χριστό ως «κάποιον σοφιστή» δεν θυμάμαι που.
Τα λόγια του περιέχουν σοφία, για πολλούς ανθρώπους, οπότε το αν ο Χριστός είναι "πηγή" φιλοσοφίας για ανθρώπους έχει θετική απάντηση: ΝΑΙ.

Τα άλλα που γράφεις έχεις πλήρη σύγχιση. Απλά μαθαίνεις την ιστορία από κάποιους ασχημοποιούν ότι ωραιοποιώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy