ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ - Εφεύρεση ή ανακάλυψη?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με ρωτησες ομως τι ειναι αριθμος για μενα

Σωστη . . . λαθος μου!
Το αλλο ομως και παλι που το διαβασα το ιδιο νοημα επιασα , θες να μου εξηγησεις?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αλλο ομως και παλι που το διαβασα το ιδιο νοημα επιασα , θες να μου εξηγησεις?

εννοεις το οτι: αριθμοι θα υπαρχουν οσο υπαρχει ο ανθρωπος. η φυση δεν ξερει απο νουμερα και σχηματα. οπως ξερεις ειμαστε μονο κυματα στην ουσια...

αν εννοεις αυτο, τι να σου πω... οτι διαβαζεις αυτο λεω και εννοω.
ως γνωστον στην πραγματικοτητα ειμαστε κειματα(ουτε εγω ξερω τι γραφω... εννοουσα κυματα). δεν υπαρξουν ουτε κυκλοι ουτε τετραγωνα ουτε αριθμοι.


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!

Edited by - NASAROYTAKI on 03/01/2011 00:50:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 13:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης φιλε Ωριωνα νομιζω οτι ουτε και να αποδειξουμε οτι δεν υπαρχει τετοιος αριθμος αναμεσα στο 0.999... και στο 1 μπορουμε , ετσι δεν ειναι?



Αν όπως λες είσαι στο μαθηματικό και δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει πραγματικός αριθμός αναμεσα στο 1 και το 0,999... τότε πρέπει να ξαναδιαβάσεις τις ακολουθίες και το όριο συνάρτησης.

"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 14:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει αυτο τωρα δεν ειναι συζητηση ,,, σου γραφω ενα κατεβατο πραγματα , δεν απαντας σε τπτ και μου γραφεις αυτο?
Εγω λοιπον ως φοιτητης στο μαθηματικο δηλωνω οτι δεν μπορω να αποδειξω την αληθεια αυτου του ισχυρισμου , ουτε ομως και την μη αληθεια!
Αν μπορεις πες μου εσυ και ας μην το συνεχισουμε με γριφους το θεμα
(Φιλικα μιλαω παντα!)

Επειδη λοιπον εκατσα κ σκεφτηκα πανω στο θεμα , βρηκα κατι "καινουριο" ,τον αριθμο 0,999... μπορουμε να τον δουμε ως σειρα :

Σ9/(10^n) οταν το n παιρνει τιμες απο 1 εως +οο .

Αυτη η σειρα συγκλινει σιγουρα (αποδεικνυεται με κριτηριο) αλλα οριο δεν μπορεσα να βρω . Εχετε καμια ιδεα φιλε Ωριωνα?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδη λοιπον εκατσα κ σκεφτηκα πανω στο θεμα , βρηκα κατι "καινουριο" ,τον αριθμο 0,999... μπορουμε να τον δουμε ως σειρα :

Σ9/(10^n) οταν το n παιρνει τιμες απο 1 εως +οο .

Αυτη η σειρα συγκλινει σιγουρα (αποδεικνυεται με κριτηριο) αλλα οριο δεν μπορεσα να βρω . Εχετε καμια ιδεα φιλε Ωριωνα?


Φίλε μου είναι η γεωμετρική σειρα με λόγο 1/10 και συγκλίνει στη μονάδα (αθροισμα απείρων όρων γεωμετρικής προοδου)

"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 19:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η φυση δεν ξερει απο νουμερα και σχηματα

Παντού όμως στον κόσμο, από τους πλανήτες μέχρι το μικρόκοσμο της φύσης και τα στατικά κύματα, παρατηρούνται γεωμετρικά σχήματα, πολλά μάλιστα εξ'αυτών είναι τέλεια συμμετρικά και ακολουθούν το πρότυπο των πλατωνικών στερεών. Η πιο πρόσφατη δε γνώμη ομάδας επιστημόνων είναι ότι το σύμπαν φαίνεται να είναι πεπερασμένο και να προσομοιάζει στο σχήμα του πενταγωνικού δωδεκαέδρου (κάτι παρόμοιο είχε αναφέρει και ο Πλάτωνας στον "Τίμαιο").

Η δε κίνηση των πλανητών ή η αναπαραγωγή κάποιων ειδών παρουσιάζει αυστηρή κανονικότητα και διέπεται από αριθμητικά patterns (πχ. η αριθμητική αναλογία του φ ή πολύπλοκες μαθηματικές εξισώσεις).
Και πάλι μπορεί να πεις ότι η ποσότητα της αριθμητικής μέτρησης (πχ. τα "μέτρα") είναι επινόηση και δεν υπάρχει καθαυτή στη φύση όμως η ουσία κατ'εμέ είναι πως από τη στιγμή που ένα είδος αναπτύσσει νοημοσύνη και αρχίζει να ερμηνεύει τον κόσμο είναι αδύνατον να μην αναπτύξει μαθηματική σκέψη και να μην αρχίσει να συλλαμβάνει πολύπλοκες αριθμητικές σχέσεις και αναλογίες (διότι ο ίδιος ο κόσμος είναι δομημένος πάνω σε τέτοιου είδους σχέσεις και αναλογίες).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 21:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου είναι η γεωμετρική σειρα με λόγο 1/10 και συγκλίνει στη μονάδα (αθροισμα απείρων όρων γεωμετρικής προοδου)

Θα μπορουσα να εχω μια αποδειξη αυτου? Και επιμενω να μου πεις κ την αποδειξη για το οτι δεν υπαρχει αριθμος αναμεσα στο 0,999... και το 1 !

Το οριο ανηκει στην συγκλινουσα σειρα? Νομιζω πως οχι! Γιατι αν ανηκει τοτε απο ενα σημειο κ μετα το αθροισμα πρεπει να μενει 1 (μιας κ το n τεινει στο απειρο) πραγμα που σημαινει οτι απο ενα n και μετα οι οροι θα ειναι μηδεν-αδυνατο!
Αρα το 0,999... δεν θα πιασει ποτε το 1

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 23:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα μπορουσα να εχω μια αποδειξη αυτου? Και επιμενω να μου πεις κ την αποδειξη για το οτι δεν υπαρχει αριθμος αναμεσα στο 0,999... και το 1 !



Η προηγούμενη συμβουλη μου ισχυει
Υ.Γ.1 Σε προηγουμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ στη διδακτική επεσε με διαφορετική διατύπωση το ίδιο θέμα, κοιταξε την απόδειξη που ξέρεις μπορεί να σου χρειαστεί
Υ.Γ. 2 Τα προβλήματα αυτά των μαθηματικών έχουν λυθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια απο τη εποχή του Cantor.
Υ.Γ. Ο Αρχιμήδης έγραψε "Αν η διαφορά δύο αριθμών μπορεί να γίνει οσοδήποτε μικρή, τότε οι αριθμοι αυτοι είναι ίσοι". Δε νομίζεις ότι φωτογραφίζει το πρβλημα που συζητάμε;
Ισως και να αποτελεί απόδειξη της ερωτησης σου

"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"


Edited by - ΩΡΙΩΝΑΣ on 03/01/2011 23:11:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 23:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μπορει να εχεις και δικιο Συνεχιζει να μου φαινεται κουλο αλλα εχω πεσει πανω κ σε αλλα τετοια οποτε δεν μου κανει εκπληξη το οτι ισχυει!
Τωρα οσο για την προηγουμενη συμβουλη σου (να ξανακοιταξω ακολουθιες ορια κτλ) ναι ισως κ αυτο να χρειαζεται , οπως εγραψα κ παραπανω δεν θεωρω οτι τα ξερω ολα
Απλα μ'αρεσει οταν καταπιανομαι με κατι πρωτη φορα να μην βρισκω κατ ευθειαν καποια ετοιμη λυση , να το παλευω πρωτα .
Εισαι μαθηματικος απ'οτι καταλαβα?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 08:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η φυση δεν ξερει απο νουμερα και σχηματα

Παντού όμως στον κόσμο, από τους πλανήτες μέχρι το μικρόκοσμο της φύσης και τα στατικά κύματα, παρατηρούνται γεωμετρικά σχήματα, πολλά μάλιστα εξ'αυτών είναι τέλεια συμμετρικά και ακολουθούν το πρότυπο των πλατωνικών στερεών. Η πιο πρόσφατη δε γνώμη ομάδας επιστημόνων είναι ότι το σύμπαν φαίνεται να είναι πεπερασμένο και να προσομοιάζει στο σχήμα του πενταγωνικού δωδεκαέδρου (κάτι παρόμοιο είχε αναφέρει και ο Πλάτωνας στον "Τίμαιο").

Η δε κίνηση των πλανητών ή η αναπαραγωγή κάποιων ειδών παρουσιάζει αυστηρή κανονικότητα και διέπεται από αριθμητικά patterns (πχ. η αριθμητική αναλογία του φ ή πολύπλοκες μαθηματικές εξισώσεις).
Και πάλι μπορεί να πεις ότι η ποσότητα της αριθμητικής μέτρησης (πχ. τα "μέτρα") είναι επινόηση και δεν υπάρχει καθαυτή στη φύση όμως η ουσία κατ'εμέ είναι πως από τη στιγμή που ένα είδος αναπτύσσει νοημοσύνη και αρχίζει να ερμηνεύει τον κόσμο είναι αδύνατον να μην αναπτύξει μαθηματική σκέψη και να μην αρχίσει να συλλαμβάνει πολύπλοκες αριθμητικές σχέσεις και αναλογίες (διότι ο ίδιος ο κόσμος είναι δομημένος πάνω σε τέτοιου είδους σχέσεις και αναλογίες).



φιλε μου οπως γραφω παραπανω αμα βλεπαμε οπως πραγματικα ειναι η φυση δεν ειμαστε παρα μονο κυματα. οπως καποια ζωα βλεπουν ασπρομαυρα και εμεις ενχρωμα ετσι και στην πραγματικοτητα. δεν λεω οτι δεν υπαρξουν σχηματα και αριθμοι στον κοσμο που βλεπουμε εμεις. λεεω οτι δεν υπαρχουν στην φυση αν καταλαβαινεις τι εννοω.


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 14:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω πως αυτό το θέμα είναι ένα από τα θέματα που από την στιγμή που δημιουργήθηκαν μου κίνησε έντονα το ενδιαφέρον και με χαρά βλέπω ότι συνεχίζει να κεντρίζει και το ενδιαφέρον κάποιων συνομιλητών μας.

Επί του παρόντος λοιπόν, οφείλω να πω ότι συνταυτίζομαι με την άποψη του kost, νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να πω κάτι περισσότερο από όσα εκείνος για να εκφράσω και την δική μου γνώμη επί του θέματος...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οφείλω να ομολογήσω πως αυτό το θέμα είναι ένα από τα θέματα που από την στιγμή που δημιουργήθηκαν μου κίνησε έντονα το ενδιαφέρον και με χαρά βλέπω ότι συνεχίζει να κεντρίζει και το ενδιαφέρον κάποιων συνομιλητών μας.

Επί του παρόντος λοιπόν, οφείλω να πω ότι συνταυτίζομαι με την άποψη του kost, νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να πω κάτι περισσότερο από όσα εκείνος για να εκφράσω και την δική μου γνώμη επί του θέματος...



ναι αλλα κοιτα τι λεω πιο πανω ως απαντηση στον κοστ


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οφείλω να ομολογήσω πως αυτό το θέμα είναι ένα από τα θέματα που από την στιγμή που δημιουργήθηκαν μου κίνησε έντονα το ενδιαφέρον και με χαρά βλέπω ότι συνεχίζει να κεντρίζει και το ενδιαφέρον κάποιων συνομιλητών μας.

Γεια σου φιλε Dying , εστω και μετα απο καιρο!
Τα μαθηματικα εν γενει ειναι πολυ ενδιαφεροντα γιατι παντα θα εχεις κ κατι παραπανω να μαθεις , πιστευω δεν στερευει ποτε αυτο

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 17:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οφείλω να ομολογήσω πως αυτό το θέμα είναι ένα από τα θέματα που από την στιγμή που δημιουργήθηκαν μου κίνησε έντονα το ενδιαφέρον και με χαρά βλέπω ότι συνεχίζει να κεντρίζει και το ενδιαφέρον κάποιων συνομιλητών μας.

Γεια σου φιλε Dying , εστω και μετα απο καιρο!
Τα μαθηματικα εν γενει ειναι πολυ ενδιαφεροντα γιατι παντα θα εχεις κ κατι παραπανω να μαθεις , πιστευω δεν στερευει ποτε αυτο



αυτο ακριβως πιστευω και εγω. γιαυτο ειναι τοσο ομορφα!


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 20:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Nasaroutaki, το μήνυμά σου εκεί που λες "στη φύση δεν υπάρχουν τετράγωνα, σχήματα, αριθμοί" ήταν λίγο συγκεχυμένο. Υποθέτω πάντως ότι είμαστε σώματα και κύματα ταυτόχρονα.

Αυτό που έλεγα είναι ότι ο κόσμος είναι γεμάτος από περιοδικότητες, κανονικότητες, ρυθμικότητες και αναλογίες. Τα φυσικά φαινόμενα κυβερνώνται από νόμους και αυτοί οι νόμοι μπορούν να περιγραφούν μόνο μέσω μαθηματικών εξισώσεων. Και όποιο είδος και αν επικρατούσε στον πλανήτη μας και ανέπτυσσε νοημοσύνη πιστεύω θα οδηγούνταν νομοτελειακά στην πολύπλοκη μαθηματική ανάλυση της φύσης. Ακόμα και τώρα όμως έχει αποδειχτεί ότι κάποια ζώα διαθέτουν μαθηματική σκέψη όπως οι μέλισσες, τα περιστέρια, τα δελφίνια, οι πίθηκοι και ποιός ξέρει ποιά άλλα ακόμα! Άρα η μαθηματική σκέψη υπάρχει και πέραν του ανθρώπου και δεν είναι αποκλειστικά δική του επινόηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 21:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nasaroutaki, το μήνυμά σου εκεί που λες "στη φύση δεν υπάρχουν τετράγωνα, σχήματα, αριθμοί" ήταν λίγο συγκεχυμένο. Υποθέτω πάντως ότι είμαστε σώματα και κύματα ταυτόχρονα.

Αυτό που έλεγα είναι ότι ο κόσμος είναι γεμάτος από περιοδικότητες, κανονικότητες, ρυθμικότητες και αναλογίες. Τα φυσικά φαινόμενα κυβερνώνται από νόμους και αυτοί οι νόμοι μπορούν να περιγραφούν μόνο μέσω μαθηματικών εξισώσεων. Και όποιο είδος και αν επικρατούσε στον πλανήτη μας και ανέπτυσσε νοημοσύνη πιστεύω θα οδηγούνταν νομοτελειακά στην πολύπλοκη μαθηματική ανάλυση της φύσης. Ακόμα και τώρα όμως έχει αποδειχτεί ότι κάποια ζώα διαθέτουν μαθηματική σκέψη όπως οι μέλισσες, τα περιστέρια, τα δελφίνια, οι πίθηκοι και ποιός ξέρει ποιά άλλα ακόμα! Άρα η μαθηματική σκέψη υπάρχει και πέραν του ανθρώπου και δεν είναι αποκλειστικά δική του επινόηση.



δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αριθμοι και σχηματα. φυσικα και υπαρχουν, γιαυτο και τα μαθηματικα ειναι τοσο τελεια.
απλως λεω πως στην ουσια ειμαστε κυματα και σωματα οπως λες, χωρις να εννοω οτι δεν υπαρχουν ολα αυτα.φυσικα και υπαρχουν στα ματια μας.

νασαρουτάκι=1.γνωστή ταραξίας που ανοίγει καινούργια θέματα με απλές αντιγραφές χωρίς να λέει ποιός τα έγραψε!2.ένα βήμα πριν γίνει μπαν απο το φόρουμ!3.εχει παράξενο όνομα χρήστη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα μαθηματικα εν γενει ειναι πολυ ενδιαφεροντα γιατι παντα θα εχεις κ κατι παραπανω να μαθεις , πιστευω δεν στερευει ποτε αυτο

Συμφωνώ, φίλτατε, κι αυτός είναι ο λόγος που προσπαθώ να ασχοληθώ και να μάθω καλύτερα τον κόσμο των Μαθηματικών αρκετά χρόνια μετά το τέλος του σχολείου.

Αγαπητή NASAROYTAKI, προσωπικά μπερδεύτηκα λίγο από την τοποθέτηση σου.

quote:
δεν λεω οτι δεν υπαρξουν σχηματα και αριθμοι στον κοσμο που βλεπουμε εμεις. λεεω οτι δεν υπαρχουν στην φυση αν καταλαβαινεις τι εννοω.

Διαβάζοντας αυτό το απόσπασμα από το χθεσινό μήνυμα σου, κατάλαβα πως τα σχήματα κι οι αριθμοί δεν υφίστανται στην πραγματικότητα στην Φύση καθεαυτά αλλά υπάρχουν επειδή εμείς οι άνθρωποι έχουμε εντοπίσει κάποιες κανονικότητες και συμμετρίες στην Φύση, στις πλανητικές κινήσεις κλπ.

Για να εξηγήσω καλύτερα αυτό που εννοώ κι επιχειρώντας να κάνω μια τοποθέτηση των Μαθηματικών στο πλατωνικό σύστημα των Ιδεών, εννοείς ότι τα Μαθηματικά δεν υφίστανται στον κόσμο των Ιδεών που είναι η πραγματικότητα αλλά στον κόσμο των "δοξών", αυτών δηλαδή που αντικρύζουν οι άνθρωποι με τα μάτια τους αλλά που στην πραγματικότητα δεν είναι αληθινά;

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φύση όπως την βλέπουμε(με τα δικά μας μάτια) είναι γεμάτη αριθμούς και σχήματα.
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι στην πραγματικότητα είμαστε κύματα.Όπως ο σκύλος βλέπει τα πάντα ασπρόμαυρα, ενώ εμείς ένχρωμα, έτσι βλέπει και η φύση(κύματα η φύση,αριθμούς και σχήματα εμείς).
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν σχήματα και αριθμοί,απλώς αν βλέπαμε κανονικά την φύση όπως είναι, θα βλέπαμε μόνο κύματα!
Αυτό για να το καταλάβει κανείς πρέπει να έχει ανώτερες γνώσεις.


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φύση όπως την βλέπουμε(με τα δικά μας μάτια) είναι γεμάτη αριθμούς και σχήματα.
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι στην πραγματικότητα είμαστε κύματα.Όπως ο σκύλος βλέπει τα πάντα ασπρόμαυρα, ενώ εμείς ένχρωμα, έτσι βλέπει και η φύση(κύματα η φύση,αριθμούς και σχήματα εμείς).
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν σχήματα και αριθμοί,απλώς αν βλέπαμε κανονικά την φύση όπως είναι, θα βλέπαμε μόνο κύματα!

Όμως αυτά τα κύματα δεν "πάνε" με την ίδια σειρά, γιαυτό και εμείς μπορούμε να μετράμε, και να βλέπουμε σχήματα.
Το κάθε κύμα είναι μοναδικό.Όπως στην πληροφορική υπάρχει το 0 και 1, έτσι και με τα κύματα.


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 23:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ απολυτη εισαι στις απαντησεις σου?
Πως εισαι σιγουρη για ολα αυτα?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 01:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νasaroutaki, είτε κατέχεις όντως ανώτερες γνώσεις είτε μας δουλεύεις...και κάτι μου λέει ότι δεν είναι το πρώτο

Αφού λες βρε ότι τα "κύματα" και η κίνησή τους υπόκεινται σε μέτρηση και αφού η δομή τους προσομοιάζει στο δυαδικό σύστημα της πληροφορικής πώς γίνεται να υπερβαίνουν την έννοια της αρίθμησης και μέτρησης?

Μήπως ακόμα και τα πιο δυναμικά ή χαοτικά συστήματα μπορούν εν μέρει να περιγραφούν από μαθηματικά μοντέλα? Και μήπως ο γερο-Πλάτωνας είχε δίκιο που τελικά ανήγαγε τους Αριθμούς σε ιδεατές, απόλυτες Αλήθειες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 09:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νasaroutaki, είτε κατέχεις όντως ανώτερες γνώσεις είτε μας δουλεύεις...και κάτι μου λέει ότι δεν είναι το πρώτο

Αφού λες βρε ότι τα "κύματα" και η κίνησή τους υπόκεινται σε μέτρηση και αφού η δομή τους προσομοιάζει στο δυαδικό σύστημα της πληροφορικής πώς γίνεται να υπερβαίνουν την έννοια της αρίθμησης και μέτρησης?

Μήπως ακόμα και τα πιο δυναμικά ή χαοτικά συστήματα μπορούν εν μέρει να περιγραφούν από μαθηματικά μοντέλα? Και μήπως ο γερο-Πλάτωνας είχε δίκιο που τελικά ανήγαγε τους Αριθμούς σε ιδεατές, απόλυτες Αλήθειες?



αγαπητέ μου κοστ αστροφυσικός είμαι. Αυτό ειναι το πρώτο πράγμα που μας μάθανε στην σχολή,εγώ στο είπα πρέπει να εχει κάποιος ανώτερες γνώσεις για να το καταλάβει.

και καταλαβες λαθος. δεν ειπα οτι τα κυματα ειναι ιδια με το δυαδικο συστημα. απλως εννοουσα την εννοια. πχ. οπως για ενα συγκεκριμενο πραγμα ψ ειναι ο 10000101010 ετσι και για τα κυματα υπαρχει συγκεκριμενη συχνοτητα.

οσον αφορα τις γνωσεις μου, αν τισ αμφισβητησεις ειναι δικο σου προβλημα.


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 09:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολυ απολυτη εισαι στις απαντησεις σου?
Πως εισαι σιγουρη για ολα αυτα?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"


τη ιδια απαντηση που εδωσα στον κοστ κοιτα


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 09:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να μην το εξήγησα καλά
αυτό που εννοώ είναι:
Tα σωματίδια μπορούν να φαίνονται σαν ύλη ή / και σαν κύματα. Μπορεί κάτι να συμπεριφέρεται τώρα σαν σωματίδιο και μετά σαν κύμα απλωμένο μέσα στο χώρο.

Ίσως τώρα το καταλάβετε, αλλά΄για να εξηγήσω τα κύματα που ανέφερα θα χρειαστώ 30 σελίδες.Το νοήμα πάντως ελπίζω να το καταλάβατε!



Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 15:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κβαντα nasaroytaki,τα κβαντα.
Εξηγησε το απλα,θα σε καταλαβουν.
Στην νορμαλ φυσικη ειμαστε υλη,στη κβαντικη δυσικη,κυμματοειδης απεικονισεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 15:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα κβαντα nasaroytaki,τα κβαντα.
Εξηγησε το απλα,θα σε καταλαβουν.
Στην νορμαλ φυσικη ειμαστε υλη,στη κβαντικη δυσικη,κυμματοειδης απεικονισεις.

μπραβο βρε νικομαχε!!επιτελους ενας το καταλαβε


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

////***
troll

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 16:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ////***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 6/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 17:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Libero να θεωρησω την ερωτηση σου σκοπιμη?Να την θεωρησω προσβλητικη?
Ειναι αγνοια?

Οπως και να ειναι,η ετυμολογια και μονο της λεξης κβαντο απαντα στο ερωτημα σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

////***
troll

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 17:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ////***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 6/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 17:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτον φιλε

Τοτε πρεπει να σε παραπεμψω στον Μαξ Πλανκ.
Η υλη αποτελειται απο πρωτονια και ηλεκτρονια.
Η εκπεμπομενη απο αυτη ακτινοβολια εχει υλικη μορφη.
Δηλαδη,τα φωτονια,ας πουμε,ειναι ταυτοχρονα και σωματιδια και κυμματα.
Αυτη ειναι η εννοια του υλοκυμματος,που εννοει η φιλη nasaroytaki.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy