ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΟΣ Η ΑΘΕΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΚΑΜΠΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ.ΗΜΑΡΤΟΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΑΝΙΔΕΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ?ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΙΟΣ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ?ΟΙ ΧΗΜΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Π;ΑΡΟΔΟ ΤΩΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ?ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΣ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΠΑ.
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Velissarie.

Υποπτεύομαι οτι αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένα άτομα μέσα στο forum που εκφράζονται με τροπο που κινείται στα ορια της αισθητικής.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την ενόχλησή σου. Αν η πίστη σου είναι δυνατή τότε δεν νομίζω οτι οι χαζομάρες κάποιων υπέρ του δέοντος ζωηρών τοποθετήσεων μπορεί να την κλονίσει.

Απο την άλλη πλευρά, θα πρέπει να παραδεχτείς οτι ιστορικά η μεγαλύτερη εκστρατεία προσυλητισμού - ιεαραποστολής εκπονείται απο πιστούς παρά απο άθεους. Οι περισσότεροι άθεοι που γνωρίζω δεν έχουν καμία μανία να εξαπλώσουν τις πεποιθήσεις τους, όταν πιάνεις κουβέντα μαζί τους ομως δεν διστάζουν να σου πούν και τη γνώμη τους.

Ρωτάς "ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ?". Αν θέλεις να το κουβεντιάσεις με έναν άθεο που δεσμεύεται να γράφει κόσμια είμαι στη διάθεσή σου να το κουβεντιάσουμε.

"Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ" Αλλο πράγμα η πίστη και άλλο η θρησκεία. Οταν η θρησκεία διαμέσου των ταγών της επιχειρεί να κάνει πολιτική τότε μονο κακό μπορεί να κάνει. (Αλλα αυτό είναι θέμα εντελώς διαφορετικό).


Φιλικά, Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Velissarie

Κάποιοι που μπορεί να θεωρηθούν άπιστοι ή δεν τους καλύπτει κάποια θρησκεία δεν πάει να πει ότι είναι και άθεοι. Μάλλον είναι άθρησκοι. Επιπλέον ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται την Θρησκεία και τον Θεό (Ο χριστιανικός, το δωδεκάθεο, η φύση κτλ) διαφορετικά. Αυτό δεν νομίζω να είναι κακό και είναι απόλυτα αποδεκτό μέσα στα πλαίσια της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ την ΓΝΩΜΗΣ.

Οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο να ανοιχτεί αυτό το τόπικ που μου θυμίζει ένα τρόπο ομαδοποίησης κάποιων μελών που έχουν μια κοινή ή παρεμφερή αντίληψη έναντι αυτών που δεν την συμμερίζονται (που χαρακτηρίζονται ΟΙ ΑΘΕΟΙ, ΜΑΣΣΩΝΟΙ, ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, ΗΛΙΘΙΟΙ κτλ).

Συνεπώς το θέμα αυτό θυμίζει από μόνο του μια ΚΑΜΠΑΝΙΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποπτεύομαι οτι αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένα άτομα μέσα στο forum που εκφράζονται με τροπο που κινείται στα ορια της αισθητικής.

ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ .ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΟΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ.ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΛΟΝΙΣΤΕΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ.
Αλλο πράγμα η πίστη και άλλο η θρησκεία. Οταν η θρησκεία διαμέσου των ταγών της επιχειρεί να κάνει πολιτική τότε μονο κακό μπορεί να κάνει. (Αλλα αυτό είναι θέμα εντελώς διαφορετικό).
Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ .ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΣ ΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ.
ΘΕΛΩ ΑΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ
Κάποιοι που μπορεί να θεωρηθούν άπιστοι ή δεν τους καλύπτει κάποια θρησκεία δεν πάει να πει ότι είναι και άθεοι. Μάλλον είναι άθρησκοι. Επιπλέον ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται την Θρησκεία και τον Θεό (Ο χριστιανικός, το δωδεκάθεο, η φύση κτλ) διαφορετικά. Αυτό δεν νομίζω να είναι κακό και είναι απόλυτα αποδεκτό μέσα στα πλαίσια της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ την ΓΝΩΜΗΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios
"ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ."

Μου δημιουργούνται κάποια ερωτήματα:

1) Έχει ο Θεός ταυτότητα;

2) Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε;

3) Είναι Άθεος όποιος δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 13:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΙΘΗΚΟΙ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΤΙΜΑΕΙ ΑΥΤΟ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ?ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ Η ΟΧΙ?ΞΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΑΝΑΙΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΡΙΝ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ?ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΡΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ Η ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ?ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΔΑΡΒΙΝΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗΒ ΕΥΚΟΛΙΑ ΑΡΑ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 13:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS
"ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?"

Velissarie δεν ανέφερα πουθενά τι πιστεύω απλά συζητάω μαζί σου αναφέροντας ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ. Το θέμα του τόπικ είναι να ταυτοποιήσεις τα πιστεύω των άλλων μελών του εσωτέρικα; Όχι

Να το θέσω πιο απλά το θέμα σου είναι Πιστός ή Άθεος

Ο όρος ΑΘΕΟΣ δεν σημαίνει αυτός που δεν πιστεύει στην Χριστιανική Θρησκεία, είναι αυτός που δεν πιστεύει σε τίποτα. Άρα αν κάποιος πει ότι πιστεύει στον ΔΙΑ είναι άθεος; Όχι πάλι γιατί ο Θεός του είναι ο Δίας. Αν κάποιος πει ότι πιστεύει στο Χρήμα; Όχι ο Θεός του είναι το Χρήμα κτλ κτλ

Συνεπώς ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 13:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ Η ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΡΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ?Ο ΔΙΑΣ Η ΦΥΣΗ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ?ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΙΨΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios
"ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ....ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ?"

Αφού δεν προσπαθείς να ομαδοποιήσεις δεν σε ενδιαφέρει και το τι πιστεύω έτσι δεν είναι;

Άλλωστε δεν προσπαθώ να σε πείσω για τις απόψεις μου αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με τους όρους

1) Θρησκεία
2) Θεός.

Μπορείς να εξηγήσεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟΥ ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΣΕ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios
"ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΡΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ"

Δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να δίνεις οδηγίες στο τί πρέπει και τι δεν πρέπει

Velissarios
"ΑΠΟΦΕΥΓΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ."

Διατρεβλώνεις μάλλον δεν είμαι εγώ που δεν απαντάω σε κάποια θέματα αλλά εσύ. Μόνο για να σου θυμίσω:

1) Έχει ο Θεός ταυτότητα;

2) Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε;

3) Είναι Άθεος όποιος δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό;

4) Συνεπώς ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

και μία καινούργια ερώτηση

5) ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

Στις περισσότερες ένα ναί ή όχι φτάνουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios
"ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ"

Αν το ξέρεις εσύ παρακαλώ μπορείς να μας το δώσεις. Αν δεν το ξέρεις μπορείς να απαντήσεις στην ερωτησή μου όπως απάντησες παραπάνωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ.ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΣΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΜΟΝΗ?ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΚΑΙ ΑΘΕΟΣ?ΑΠΛΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣ ΠΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios
"ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ.ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΣΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΜΟΝΗ?ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΚΑΙ ΑΘΕΟΣ?ΑΠΛΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣ ΠΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΟΥ."

Δεν θυμάμαι να είπα ότι μου είπες. (Μπάχαλο εεε;;;)

Για να επικοινωνήσουμε επιτέλους στην σωστή βάση μπορείς να απαντήσεις σε αυτά που έθεσα (ένα ναι ή όχι παρακαλώ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΕ ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΕΣΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΟΥ;

ΛΕΣ<<ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ Η ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ>>

ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΕΣ<<...ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ>>
ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΣΜΟΣ
ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ


<<ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ?ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΙΟΣ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ?ΟΙ ΧΗΜΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Π;ΑΡΟΔΟ ΤΩΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ?>>
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΜΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ


GDS1

1) Έχει ο Θεός ταυτότητα;
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ

2) Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε;

ΟΧΙ

3) Είναι Άθεος όποιος δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό;

ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ

4) Συνεπώς ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

ΑΠΟΛΥΤΑ

και μία καινούργια ερώτηση

5) ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

ΑΠΟΛΥΤΑ
ΑΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ
ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS

<<ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ .ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΟΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ.ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΛΟΝΙΣΤΕΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ.>>

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΕΡΜΗΝΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ


<<Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ .ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΣ ΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ.>>

Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΤΗΣ
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΝΑ ΣΠΙΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκατινιάστηκε ΚΑΙ αυτό το θέμα.

Θα συμφωνήσω οτι
Αλλο πράγμα αθεος και άλλο πράγμα αθρησκος.

Θα διαφωνήσω σε δεκάδες αλλα που ειπώθηκαν, αλλα οχι οσο
η συζήτηση γίνεται έτσι.

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velisarios το μέλος της συζήτησης gigenis έδωσε ένα παράδειγμα στον τρόπο απάντησης παρακαλώ κάντο και εσύ μια και είσαι το άτομο που ξεκίνησε το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΙΕΡΕΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΩΡΑ.
ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΟΥΔΑΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ.ΤΟΣΟΙ ΩΡΑ ΑΠΑΙΤΗΤΕΙΤΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΗ ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΘΕΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ Η ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΒΡΕΙ (ΠΧ ΦΥΣΗ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΚΤΛ) ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΑΙ .ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΕΣ ΦΙΛΟΝΙΚΙΕΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios
"ΤΟΣΟΙ ΩΡΑ ΑΠΑΙΤΗΤΕΙΤΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ"

Μην μου μιλάς στον πληθυντικό ένας είμαι. Ζήτησα κάποιες απαντήσεις σε απλά ερωτήματα και ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (αλλά ο gigenis).

Είναι τόσο δύσκολο να πείς ένα Ναι ή ένα Όχι; (άντε και ένα δεν ξέρω)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS
Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΠΑ.

Άλλο η ψυχοθεραπεία άλλο η θρησκεία. Στην Αμερική έχουν ψυχολόγους και ψυχιάτρους γιατί δεν έχουν φίλους. Στην Ελλάδα δεν τους χρειάζεσαι.

Όσο για το αν η θρησκεία μπορεί να κάνει μόνο καλό, αυτό δεν είναι αξίωμα, είναι θεώρημα, θέλει απόδειξη.


quote:
VELISSARIOS
ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

Περίεργο. Η χειροτονία του ιερέα γίνεται με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος. Η εκλογή του Μητροπολίτη γίνεται με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος. Η εκλογή αρχιεπισκόπου και πατριάρχη γίνεται με ΟΜΑΔΙΚΗ επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος. Μετά τι γίνεται, εξατμίζεται;

Άρα δεν είναι σαν όλους μας, γιατί υποτίθεται ότι έχει επέλθει σ'αυτούς το Άγιο Πνεύμα, ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην είναι σαν όλους μας.

quote:
VELISSARIOS
ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΗ

Μάλλον μόνος σου μπήκες στη θέση αυτή.

quote:
VELISSARIOS
ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΘΕΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ Η ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΒΡΕΙ (ΠΧ ΦΥΣΗ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΚΤΛ)

Η θεωρία της εξέλιξης δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία. Είναι καθαρή επιστήμη, τίποτε παραπάνω. Μην τα μπλέκεις.

quote:
VELISSARIOS
ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ.

Ποιοί εμείς ακριβώς;
Αν παρατηρήσεις, αυτοί που βγαίνουν και διαλαλούν την πίστη τους είναι οι Χριστιανοί, οι οποίοι κατόπιν προσπαθούν να πείσουν για την ιστορική και πνευματική αλήθεια των λεγομένων τους. Επιχειρήματα αυτοί προσπαθούν να φέρουν. Και, όσο η συζήτηση διατηρείται σε φιλοσοφικά επίπεδα, δεν υπάρχει θέμα επιχειρημάτων και αποδείξεων, γιατί ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει.

Όταν όμως πηγαίνουμε σε ιστορικά στοιχεία, τότε το πράγμα μπερδεύεται, γιατί τα ιστορικά στοιχεία είναι εναντίον αυτού που ονομάζουμε "Χριστιανισμός" σήμερα, και τότε (αν προσέξεις και σε διάφορες άλλες συζητήσεις εδώ μέσα) γίνεται έντονη προσπάθεια να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα και να εξηγηθούν τα ανεξήγητα.

Υ.Γ. Είναι αγένεια να χρησιμοποιείς κεφαλαία γράμματα σε όλο το μήκος του μηνύματός σου γιατί έχει την έννοια του ότι φωνάζεις, χώρια που είναι δυσανάγνωστα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑΥΤΗΝ ΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ(GDS1).

Υ.Γ.ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarie πρέπει να παρακαλέσω για να απαντήσεις; Σου ξαναθέτω τα ερωτήματα μου μήπως τα ξέχασες:

1) Έχει ο Θεός ταυτότητα;

2) Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε;

3) Είναι Άθεος όποιος δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό;

4) Συνεπώς ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

5) ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

και για να μην ξεχνιόμαστε

6)τι εννοείς με τους όρους

α) Θρησκεία
β) Θεός.

Ελπίζω να μην αποφεύγεις.

ΥΓ Εγώ το έθεσα macedon και για να μην ψάχνεις σου παραθέτω

"2) Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε;"

Δηλαδή κάποιος πιστεύει ότι η μεγαλύτερη Δύναμη ("Θεός") είναι η Φύση. Η συγκεκριμένη πίστη δεν είναι Θρησκεία ή κάνω λάθος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS
MΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΕΙΣ.

Και κρίνω και κρίνομαι.

Ειδικά σε δημόσιες συζητήσεις, η κριτική είναι η βάση της συζήτησης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά τη διαφορά μεταξύ άθεου και άθρησκου δεν την πολυκατάλαβα όπως την εξηγεί ο Γιγενής και πριν ο GSD1.

Ας πάρουμε από την αρχή λοιπόν

GSD1

quote:
Κάποιοι που μπορεί να θεωρηθούν άπιστοι ή δεν τους καλύπτει κάποια θρησκεία δεν πάει να πει ότι είναι και άθεοι. Μάλλον είναι άθρησκοι. Επιπλέον ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται την Θρησκεία και τον Θεό (Ο χριστιανικός, το δωδεκάθεο, η φύση κτλ) διαφορετικά.

δεν βλέπω εδώ να δίνεις κάποια ερμηνεία για το τι σημαίνει άθεος και τι σημαίνει άθρησκος.

quote:
Ο όρος ΑΘΕΟΣ δεν σημαίνει αυτός που δεν πιστεύει στην Χριστιανική Θρησκεία, είναι αυτός που δεν πιστεύει σε τίποτα.

τι θα πει τίποτα; Υπάρχει κανείς που να μην πιστεύει σε τίποτα. Τη βρίσκω πολύ γενική αυτή την τοποθέτηση και δεν σημαίνει και τίποτα.
Κατ'εμέ είναι η εύκολη απάντηση μια και δεν απαντάει σε τίποτα.
Το τίποτα είναι εύκολο να το χρησιμοποιούμε γιατί όπως δηλώνει και λέξη από μόνη της, δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Με το τίποτα όμως δεν μπορεί να γίνει διαλογική και παραγωγική συζήτηση, εφόσον το τίποτα δεν παράγει και τίποτα.
Μήπως και εμείς είμαστε ένα τίποτα;;;

quote:
Άρα αν κάποιος πει ότι πιστεύει στον ΔΙΑ είναι άθεος; Όχι πάλι γιατί ο Θεός του είναι ο Δίας. Αν κάποιος πει ότι πιστεύει στο Χρήμα; Όχι ο Θεός του είναι το Χρήμα κτλ κτλ


για να πει κάποις ότι είναι Άθεος και μια που το τίποτα δεν σημαίνει τίποτα, τι πρέπει να πει κατά τη γνώμη σου;

Γιγενής

quote:

5) ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;
ΑΠΟΛΥΤΑ
ΑΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ
ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ

Με μπέρδεψες εδώ. Αν πάρω την ερμηνεία του Άθρησκου, στην ανώτερη δύναμη που δέχεται τι όνομα της έχει δώσει;
Ας αρνηθούμε τα γνωστά ονόματα, και ο όρος «Ανώτερη Δύναμη» από μόνος του αυτοπροσδιορίζεται. Δηλώνει κάτι. Δηλώνει αυτό το κάτι που έχει κάποιο σχέδιο για την πορεία του σύμπαντος. Είναι όπως και να το κάνουμε ένας ελεγκτής. Ένα υπεράνω κάτι.

Αυτή την «Ανώτερη Δύμανη» ορισμένοι την ονόμασαν Θεό. Στη συνέχεια κάποιοι άλλοι την ονόμασαν Γιαχβέ, Αλάχ, ….. και ούτω καθεξής.

Άρα, ο άθρησκος που λες εσύ, δεν δέχεται τα γνωστά ονόματα της Ανώτερης Δύναμης, καθώς και την εξήγηση που έδωσαν κάποιοι άνθρωποι περί του πώς διαχειρίζεται το σύμπαν η κάθε επώνυμη «Ανώτερη Δύναμη».

Εγώ θα ρωτούσα και κάτι άλλο.
1) Υπάρχει θρησκεία χωρίς Θεό και το αντίστροφο;
2) Ο άθρησκος είναι και άθεος;
3) Τι είναι Θεός και τι είναι θρησκεία, υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ τους;

Θα ήθελα να επαναλάβω πως για μένα το τίποτα δεν υπάρχει. Το τίποτα δεν σημαίνει τίποτα.

Καθώς εμείς και το περιβάλλον στο οποίο ζούμε, υπάρχουμε (στα όρια πάντα του συμβατού με τις ικανότητες της αντίληψής μας) θα πρέπει να συζητάμε με όρους, τέτοιους ώστε να καταλαβαινόμαστε.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να προσπαθήσω να απαντήσω εγώ;

1) Έχει ο Θεός ταυτότητα;
Ο ενανθρωπήσας Θεός για εμάς τους Χριστιανούς έχει ταυτότητα.

2) Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι η Φύση είναι ο "Θεός" (Θεωρία της εξέλιξης κτλ κτλ) είναι απλά άθεος γιατί δεν υπάρχει Βιβλίο όπου ο γιός της Φύσης σταυρώθηκε;

Όχι δεν είναι άθεος, τοποθετεί τη φύση όπως λες και εσύ στη θέση του Θεού. Ο Χριστιανός όμως τοποθετεί τη φύση να έπεται του Θεού και να είναι δημιούργημά του. Αν δεχθούμε ότι η φύση είναι δημιουργημένη ή έχει δημιουργήσει τα πάντα με νόμους και με τάξη, πρέπει να αναζητήσουμε τον Νομοθέτη ή/και τον Ταξιθέτη.


3) Είναι Άθεος όποιος δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό;

Τι εννοείς Άθεος εδώ; τον ορισμό που έδωσες πιο πάνω;
Άθεος, δηλαδή αυτός που δεν πιστεύει πουθενά και σε τίποτα απλά δεν υπάρχει, ο Χριστιανός όμως υπάρχει.
Ως απάντηση στην ερώτησή σου τώρα: αυτός στον οποίο αναφέρεσαι εσύ πιστεύει σε κάτι διαφορετικό από το Χριστιανισμό.

4) Συνεπώς ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

Δεν συμφωνώ με το συνεπώς που βάζεις εδώ διότι είναι δικό σου συμπέρασμα.
Για μένα Άθεος άνθρωπος δεν υπάρχει, ο Χριστιανός όμως υπάρχει. Άρα δεν μπορώ να συγκρίνω κάτι που δεν υπάρχει με κάτι που υπάρχει.

5) ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ είναι διαφορετική έννοια. Συμφωνείς;;;

Αν δεχθώ την εξήγηση που έδωσες πιο πάνω για τον Άθεο, αυτός ο τύπος ανθρώπου, δεν έχει ένα σύνολο κανόνων και εξηγήσεων τους οποίους και ασπάζεται; Αυτοί οι κανόνες και οι εξηγήσεις δεν αποτελούν από μόνες τους το καταστατικό του πιστεύω του;;
Υπάρχει μήπως κάποια διαφορά αν το πούμε θρησκεία ή θεωρία της ... εξέλιξης ή .......οτιδήποτε άλλο θες εσύ, όσον αφορά την προσπάθεια που κάνουν για να ερμηνεύσουν τη δημιουργία, την εξέλιξη ή και τη ζωή;; Η διαφορά συνίσταται στο ότι το καθένα προσεγγίζει αυτά τα θέματα με διαφορετικό τρόπο και ίσως και από διαφορετική σκοπιά.

6)τι εννοείς με τους όρους

α) Θρησκεία
β) Θεός.

Πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να δοθεί μια κοινώς αποδεκτή ερμηνεία σε αυτούς τους όρους για να μπορέσει να γίνει συζήτηση πάνω σε κοινώς αποδεκτές βάσεις.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ψηλέ,

Ψηλός
"δεν βλέπω εδώ να δίνεις κάποια ερμηνεία για το τι σημαίνει άθεος και τι σημαίνει άθρησκος."

Δεν μου ζητήθηκε και για αυτό δεν την βλέπεις. Για να σου απαντήσω η δικιά μου έννοια είναι:

Άθεος: Δεν υπάρχει Ανώτερη Δύναμη (Θεός)
Άθρησκος: Δεν υπάρχει Θρησκεία ή Δόγμα που να καλύπτει το άτομο. Η θρησκεία όπως γνωρίζουμε είτε την αποδέχεσαι (ολόκληρη και όχι τμήματα πχ την ΠΔ δεν την πιστεύω αλλά πιστεύω στην ΚΔ και όχι όλα τα ευαγγέλια αλλά μερικά) είτε δεν την αποδέχεσαι

Η Θρησκεία πρέπει να παρουσιάζει μια Ανώτερη Δύναμη για να πιστεύουν οι πιστοί. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάποιος πρέπει να πιστεύει σε μια Θρησκεία για να πιστεύει στην ύπαρξη μιας Ανώτερης Δύναμης.

Ψηλός
"τι θα πει τίποτα; Υπάρχει κανείς που να μην πιστεύει σε τίποτα."

Ναι υπάρχει και όχι ένας πολλοί. Θα συναντήσουμε Άθεους σε όλες σχεδόν τις χώρες (προσωπικά έχω γνωρίσει και έναν δύο στην Αγγλία)

Ψηλός
"Με το τίποτα όμως δεν μπορεί να γίνει διαλογική και παραγωγική συζήτηση, εφόσον το τίποτα δεν παράγει και τίποτα."

Αν η συζήτηση είναι μόνο στην έννοια του άθεου τότε πράγματι δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο. Για αυτό μάλλον ρωτάω κάποια πράγματα στον Grogoriano για να αποσαφηνίσει πλήρως το θέμα του ΠΙΣΤΟΣ ή ΑΘΕΟΣ. Δυστυχώς αδυνατεί να απαντήσει.

Ψηλός
"Μήπως και εμείς είμαστε ένα τίποτα;;; "

Αυτό το κρίνει ο κάθε ένας από μόνος του δηλαδή αν ρωτήσεις κάποιων μηδενιστή θα σου πει "Ναι, είμαστε ένα τίποτα" αν ρωτήσεις κάποιον άλλον θα σου πει όχι.

Παρά όλα αυτά δεν καταλαβαίνω πως συνδέεις την έννοια του Άθεου (Δεν πιστεύω σε τίποτα δηλαδή σε καμία ανώτερη δύναμη) με το εμείς είμαστε τίποτα. Θα ήθελα πολύ να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ.

Ψηλός
"για να πει κάποις ότι είναι Άθεος και μια που το τίποτα δεν σημαίνει τίποτα, τι πρέπει να πει κατά τη γνώμη σου;"

Θα πρέπει να πει "Δεν υπάρχει και δεν πιστεύω σε καμία ανώτερη δύναμη"

Μια ερώτηση τι πρέπει να πει κάποιος που πιστεύει σε μια Θρησκεία;

Για βοήθεια σου δίνω και επιλογή:

1) Πιστεύω όλο το Ιερό Βιβλίο και υπάκουω στις εντολές του βιβλίου και των εκπροσώπων του Θεού
2) Μερικά Πράγματα τα Πιστεύω άλλα όχι σε κάποια τα κάνω άλλα όχι


Ψηλός:
«Εγώ θα ρωτούσα και κάτι άλλο.
1) Υπάρχει θρησκεία χωρίς Θεό και το αντίστροφο;
2) Ο άθρησκος είναι και άθεος;
3) Τι είναι Θεός και τι είναι θρησκεία, υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ τους;»

1) Νομίζω απάντησα ήδη αλλά το ξαναλέω δεν υπάρχει θρησκεία χωρίς Θεό. Το αντίθετο υπάρχει.
2) Όχι απαραίτητα
3) Απ σε αυτό περιμένω να απάντηση πρώτα ο Grigorianos

Σε κάλυψα ελπίζω Ψηλέ ελπίζω να απαντήσει και τα δικά μου ερωτήματα και σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι τα τοποθετώ παρακάτω:

1) Πως συνδέεις την έννοια του Άθεου (Δεν πιστεύω σε τίποτα δηλαδή σε καμία ανώτερη δύναμη) με το εμείς είμαστε τίποτα. Θα ήθελα πολύ να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ.
2)Μια ερώτηση τι πρέπει να πει κάποιος που πιστεύει σε μια Θρησκεία;

Εύχομαι να μην απαντήσεις όπως ο Grigorianos δηλαδή με άσχετους χαρακτηρισμούς και με ερωτήσεις άσχετες του τύπου ποια είναι η θεωρία σου κτλ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκ πρώτης όψεως: Δεν υπάρχει ο θεός. ΕΙΝΑΙ ο Θεός!

Το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ είναι αντίθετο του ΕΙΝΑΙ? Βεβαιότατα ΟΧΙ.

Το οτιδήποτε «ΕΙΝΑΙ» μπορεί να υπάρχει ή να μην υπάρχει, παραμένει όμως «ΕΙΝΑΙ».

Υπάρχει όμως το μη είναι? ΟΧΙ. Το μη είναι απαιτεί δυο ΕΙΝΑΙ που να μην είναι ταυτόσημα. Το Α δεν είναι Β, αλλά και το Α και το Β είναι κάτι.

Επομένως στο ερώτημα: «Υπάρχει θεός ώστε να μην χαριεντίζομαι με την φαντασία μου» πρώτα πρέπει να σκεφθούμε ότι ΕΙΝΑΙ ο Θεός, και να απαντήσουμε στο ενδιάμεσο ερώτημα «ΤΙ είναι ο θεός». Αν ξέρουμε ΤΙ είναι ο Θεός, τότε μπορούμε να ξέρουμε αν ΥΠΑΡΧΕΙ αυτός!

Άρα, αν ορίσουμε τον θεό, θα καταλάβουμε ΤΙ είναι θεός, και έτσι θα υπάρχει θεός (και η αρχή Του θα είναι ο ορισμός).

Αν δεν ορίσουμε, δεν θα βρούμε την αρχή του, και συνεπώς δεν υπάρχει ο θεός. Η «χαμένη» αλήθεια δεν αναιρεί όμως το ΕΙΝΑΙ του θεού, αλλά μόνο την ύπαρξή του.

Αναζητώντας την αλήθεια για τον Θεό, ψάχνουμε την ύπαρξή του, αλλά δεχόμαστε το είναι του.

Έτσι, ο αρχικός προβληματισμός και το ενδιάμεσο ερώτημα «Υπάρχει θεός?» μπορεί να παραμένει αναπάντητο όσο δεν γνωρίζουμε ΤΙ είναι Θεός. Μόλις γνωρίσουμε, τότε αναφωνούμε ΥΠΑΡΧΕΙ θεός!

Έτσι με μια δεύτερη ματιά καταλήγουμε στο ότι όποιος δεν έχει λόγο να απαντήσει:

Σίγουρα για αυτόν δεν υπάρχει θεός.
Αν κάποιος γνωρίζει ΤΙ στα κομμάτια είναι Θεός, άρα ξέρει ότι υπάρχει και θα απαντούσε!! Πολλοί που απαντούν όμως είναι ακόμα στην αναζήτηση, άρα το «ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ» θέλουν να το βγάλουν ψέμα.

Επομένως, πρόκειται για βολική φαντασία, γνωρίζεις ΤΙ επακριβώς είναι ο Θεός ή μάχεσαι δίχως αποδείξεις κατά του «ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ»?

Σε ετούτο το ερώτημα θα πρέπει κανονικά να απαντήσουνε όσοι κόπτονται περί της «γνώσης» που κατέχουνε, μιας και αποποιούνται το ενδεχόμενο να είσαι δημιουργήματα της Φύσης απλά και μόνο.

Λοιπόν, ΠΟΙΟΙ πραγματικά γνωρίζουνε ΤΙ είναι ο Θεός και ΠΟΙΟΙ απαντούν απλά για να βγάλουνε ψέμα το δεν υπάρχει?

Επίσης, είναι η ερμηνεία Θεός ως θέσφατο δυιστικής προέλευσης ή απλά έτσι μας αρέσει?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Σε ευχαριστώ και εσένα που απάντησες στις ερωτήσεις μου παρά του ότι τις έθεσα στον Grigoriano.

Παρά όλα αυτά στις απαντήσεις σου βλέπω λέξεις Χριστός, Χριστιανισμός κτλ. Από ότι κατάλαβα το Θέμα είναι

ΠΙΣΤΟΣ Η΄ ΆΘΕΟΣ

Δηλαδή μιλάμε γενικά και όχι ειδικά σε μια θρησκεία. Εκτός αν ο συγγραφέας του θέματος εννοεί ότι ο Χριστιανικός Θεός και η Χριστιανική Θρησκεία (ιδιαίτερα η Ορθόδοξη μάλλον) είναι η μοναδική στον κόσμο και όλοι οι άλλοι άνθρωποι στον πλανήτη είναι ΑΘΕΟΙ και ΑΘΡΗΣΚΟΙ.

Φυσικά οι ερωτήσεις μου κινούνται προς αυτήν την αποσαφήνιση που μόνο ο συγγραφέας του Θέματος μπορεί να δώσει δεν πιστεύεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1
quote:
Θα πρέπει να πει "Δεν υπάρχει και δεν πιστεύω σε καμία ανώτερη δύναμη"

πολύ απλά,
σε τι πιστεύει;
Σου το ξαναλέω, το τίποτα είαι πολύ γενικό και αόριστο και δεν σημαίνει τίποτα.
Δεν μπορεί να αντιπαρατεθεί από μόνο του το συγκεκριμένο.
Δεν είναι δίκαιο άλλωσε αυτό.

Κουβέντα έτσι δεν γίνεται.

Σε πολλά θέματα υπάρχουν πολλές τοποθετήσειςμ στάσεις και γνώμες.
Τίποτα όμως δεν υπάρχει

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜμμμμ λάθος όπου Grigorianos παρακαλώ βάλτε Velissarios
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy