ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ο Μέγας Αγνοούμενος®
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 17:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Αγαπητοί φίλοι,

η ιδέα γ' αυτό το θέμα προέκυψε μετά από παρεξήγηση• επεξήγηση για να ακριβολογώ. Εξηγούμαι : πολλές φορές, κατά την διάρκεια της ανάγνωσης ενός ποστ, αισθάνομαι πως κάτι μου διαφεύγει, κάτι ξεγλυστράει από τις γραμμές του κειμένου κι εκεί που διαβάζω ωραία και καλά, παφ! το έχω χάσει. Το τρένο εκτροχιάζεται, τα βαγόνια πέφτουν ένα ένα από το γκρεμό κι εγώ εγκλωβισμένος και δεμένος με την ζώνη στην θέση μου, μη μπορώντας να την λύσω, φωνάζω απελπισμένα "ρεεεε, το νόημα ρε, που είναι το νόημα ;;;!!!". Όπως καταλάβατε - αν δεν το έχετε χάσει κι εσείς ως τώρα - αυτό που ψάχνουμε σ' αυτό το θέμα, αυτός ο μέγας αγνοούμενος που αγνοείται, είναι το νόημα των όσων λέμε• μερικές φορές και συνήθως όταν θέλουμε να πούμε κάτι φαντεζί, για εντυπωσιασμό, για να πει ο άλλος που μας διαβάζει, "πω, πω, ρε παιδί μου, τι τέρας μορφώσεως είναι τούτος!". Θα συγκεντρώσω λοιπόν, εδώ, σ' αυτό το θέμα, μερικές τέτοιες προτάσεις ή σκέψεις στις οποίες εμφανίζεται - η μάλλον - εξαφανίζεται το νόημα. Που βρίσκεται ο Μέγας Αγνοούμενος ; Που αράζει πίνοντας φραπέ ; Με ποια καλίγραμμη μελαμψή Βεδουϊνα περνάει την ώρα του ; Αυτό θα μας το πουν αυτοί που τον έχασαν. Ή αυτοί που μπορούν να τον βρούν ... έτοιμοι ; φύγαμε!

quote:
Αυτό που αποδέχομαι με την λογική μου ,είναι το γεγονός της πλειοψηφίας των αόρατων οντοτήτων ,από τις ορατές δια των 5 αισθήσεών μας. Έτσι μονάχα μπορεί να εξηγηθεί ότι οι τάξεις των ασωμάτων ,είναι ένα μικρό σμήνος ,από το οικοδόμημα της δημιουργίας. Αλλού σε άλλες περιγραφές βιβλίων γίνεται λόγος για στοιχειακά ,τα οποία αν κάποιος έχει αρκετά αναπτυγμένη διαίσθηση ,μπορεί να παρατηρήσει κατά την διάρκεια που δομούνε τα πάντα γύρω μας. Είναι δε λογικό , διότι το μέγεθος του σύμπαντος απλά δεν υφίσταται και αυτό σημαίνει ,ότι τίποτα δεν γνωρίσαμε ακόμη ,δηλαδή ότι πιθανότατα υπάρχουνε αμέτρητα σύμπαντα ,τα οποία όμως μονάχα στην ΦΑΝΤΑΣΙΑ μας χωράνε και όχι στον συμπερασματικό νου μας. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ποτέ ΑΝΘΡΩΠΟΣ - ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ , τα ΠΑΝΤΑ. Η διάσταση του άπειρου ΥΦΑΙΝΕΤΑΙ μέσω της εξέλιξης. Αυτό το κρυφό θεϊκό σχέδιο αποκαλύπτεται σταδιακά στην ανθρωπότητα ...

Που βρίσκεται ο Μέγας Αγνοούμενος ; Όσοι πιστοί ... παρακαλώ προσέλθετε. Μην το παίρνετε για αστείο. Πραγματικά, θα ήθελα πολύ να καταλάβω ποιο είναι το νόημα του παραπάνω σκεπτικού. Αλήθεια. Πείτε πως σε κάποιον διαγωνισμό, σας δίνουν αυτήν την παράγραφο και σας ζητούν να γράψετε το νόημά της. Τι θα γράφατε ; Τι καταλαβαίνετε από αυτήν ; Προσωπικά εγώ, δεν θα μπορούσα να γράψω τίποτε γιατί δεν μπορώ να βγάλω νόημα. Αλλά εγώ μπορεί να είμαι μπούφος, ηλίθιος και καθυστερημένος. Εσείς τι θα γράφατε για τον Μέγα Αγνοούμενο ; Που είναι ; Ποιος είναι ; Και το πιο σημαντικό : Τι κάνει τώρα ;

Η αλήθεια είναι πως μου έχει συμβεί κι εμένα αρκετές φορές στο παρελθόν. Τώρα, έβαλα μυαλό. Όταν γράφω, συνήθως ξαναδιαβάζω αυτό που έγραψα έτσι ώστε να μπορεί ο αναγνώστης μου να με καταλαβαίνει• ει δυνατόν. Μπορεί να ξέρει κάποιος πολλά, να είναι γνώστης πολλών πραγμάτων, πολυπράγμων και μορφωμένος. Το θέμα είναι αν μπορεί να μεταδώσει την γνώση του και στους άλλους. Γιατί αν καταλαβαίνει μονάχα αυτός αυτά που λέει, τότε είναι σαν να μην γνωρίζει τίποτε. Όλη η γνώση του, η μόρφωσή του, πάει στράφι. Εμπρός λοιπόν ... πάρτε αυτήν την παράγραφο - δεν μας απασχολεί ποιος την είπε, μπορεί εγώ, μπορεί εσύ, μπορεί ο καθένας μας - και αλλάξτε της τα φώτα! Κι εσύ Τόμας Έντισον πάρε την λάμπα σου και αποσύρσου ντροπιασμένος ...


Edited by - zip on 17/03/2009 17:16:48

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 19:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Το θέμα βέβαια, έχει πολλές προεκτάσεις. Θα μπορούσε να μετονομαστεί π.χ στο γιατί χάνουμε το νόημα • γενικώς δηλ. γιατί χάνουμε το νόημα. Κι όχι μόνο το νόημα μερικών προτάσεων ή σκέψεών μας, αλλά γενικότερα γιατί χάνουμε το νόημα της ζωής μας, γιατί χάνουμε το νόημα των στιγμών μας, των πραγμάτων που κάνουμε, των πράξεών μας δηλ. κτλ, κτλ, κτλ. Στην ερώτηση π.χ "Ποιο είναι το νόημα της ζωής ;", όλοι ξέρουμε κατά βάθος πως ο σκοπός μας είναι να μπερδέψουμε λίγο τα μπούτια μας με το θεϊκό. Να συνενωθούμε δηλ. και να συνενοηθούμε με το θεϊκό• όποιο κι αν είναι αυτό. Να συμφιλιωθούμε - επιτέλους! - με το Φίδι, να κατεβούμε σε μια απεργία παρέα με τον Χάρο, να στήσουμε ένα broadband δίκτυο κάτω από άγριες μηλιές. Παρά τούτο, αυτό που κάνουμε - όλοι μας, ναι, ναι, όλοι μας - είναι να καταπιέζουμε δραστικά αυτήν την επιθυμία μας, εξαρτώμενοι από ένα σωρό εξωτερικούς παράγοντες, που δεν μας αφήνουν να ελαφρώσουμε λίγο το βάρος μας και να ανεβούμε λίγο ψηλότερα, που έλεγε κι ο ποιητής. Αν δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα αυτά, τότε γιατί δεν ψάχνουμε το νόημα της ζωής στις μικρές καθημερινές και τοσοδούλες στιγμές μας ; Ίσως η Τοσοδούλα να έχει κάτι να μας πει.

Τι νόημα μπορεί να έχει ένα λεπτό κομμάτι Σικελιάνικης πίτσας παρέα με μια παγωμένη μπύρα ; Ή, ποιο νόημα κρύβει ένα παλ ρουζ και μια ξαναμμένη μάσκαρα ; Για μερικούς, όλα αυτά, δεν έχουν απολύτως καμία σημασία, δεν έχουν νόημα. Ή μήπως έχουν αλλά δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να το ψάξουν ; Η Τοσοδούλα ξέρει. Κι εκείνη θα μας πει. Ενα τακ, ένα τικ, ένα τσαφ, ένα μμμμπππααα - μπά! Προσφάτως, το άκουσα κι αυτό. Απίστευτο ε; Ένας brand new ανθρωπάκος στον πλανήτη Γη! Σαν ψέμματα μου φαίνεται. Τι γυρεύει ; Τι ήρθε να κάνει εδώ ; Τι μαλάκες θα του φαίνονται όλοι αυτοί που τον καμαρώνουν "τι κάνει το μωρό μου ; α γκού, γελάει το μωρό μου ;", μα τι ανοησία, ε ; Είμαι σίγουρος πως μέσα του χασκογελάει με τις φάτσες μας όταν του μιλάμε. Ωραίο ε; Ένας ολοκαίνουργιος, φρεσκογυαλισμένος και πεντακάθαρος ανθρωπάκος στον πλανήτη! Ποιο είναι το νόημά του ; H Τοσοδούλα μου χαμογελάει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 23:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
εισαι σιγουρος οτι ψαχνεις αυτο που γυρευεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 11:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
εισαι σιγουρος οτι ψαχνεις αυτο που γυρευεις?

Μπαρδόν ; Με ρωτάτε αν είμαι σίγουρος ότι ψάχνω αυτό που ψάχνω ; Θα αστειεύεστε ασφαλώς. Ο Μέγας Αγνοούμενος αγνοείται ακόμη ... Μην αλλάζετε θέμα, δεν τσιμπάμε. Η συμμετοχή σου στο θέμα του Αγνοούμενου, έχει νόημα. Ποιο είναι αυτό ;

Edited by - zip on 18/03/2009 11:15:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 12:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Βασικά, πάμε πρώτα να δούμε ΤΙ ΕΙΝΑΙ το νόημα. Ποια η μορφή του, απο τι αποτελείται, ποια τα χαρακτηριστικά του. Χωρίς να θέλουμε διόλου να προσβάλλουμε τις ευτραφούλες κοπελίτσες, θα λέγαμε πως το νόημα είναι μια λεπτεπίλεπτη, μικροκαμμωμένη γκομενίτσα που κάνει υγεινή διατροφή και αερόμπικ. Τρώει καθημερινά τα δημητριακά της, πίνει το φρεσκοστημμένο ποτήρι του χυμού της και γενικώς ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του διατροφολόγου της χωρίς να έχει πάνω της ούτε ένα δράμι περιττό λίπος. Φυσικά - είναι αυτονόητο αυτό - το νόημα δεν έχει ίχνος κυτταρίτιδας. Έχει super μεταβολισμό, κορμί κυπαρίσι, σφριγηλό ποπό [πω πω!] και κάτι γάμπες πρότυπο ακόμη και για τον Θόδωρο τον γλύπτη. Το νόημα είναι αθλήτρια, κάνει στίβο, συγκεκριμένα άλμα εις μήκος αλλά συμμετέχει και στο τρίαθλο. Παρ' ότι δεν έχει διακριθεί σε καμιά σημαντική διοργάνωση ως τώρα, δεν το βάζει κάτω και προσπαθεί διαρκώς.

Το νόημα πάντα είναι μικρότερο σε όγκο από την αρχική ποσότητά του υποκειμένου του ενώ σαφώς έχει πολύ μεγάλη πυκνότητα. Έτσι, το νόημα 1,000 κιλών από πρώτης ποιότητας σταφύλι, είναι 100 κιλά κρασί. Όπως καταλαβαίνουμε αυτό συμβαίνει γιατί το νόημα είναι συμπικνωμένο. Αυτό είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του. Κοινώς, το νόημα είναι το ζουμί, η ουσία, το απόσταγμα δηλ. αυτό που μένει, το κατακάθι, τ' απομεινάρι και η πυκνότητά του παραμένει σταθερή ασχέτως αν μιλάμε για 200 λέξεις μιας παραγράφου ή για 1500. Μια πρόταση π.χ του τύπου " φίλε μου, το απρόσωπο που λές είναι το ολοπρόσωπο, δλδ, το πρόσωπο του ανθρώπου σαν σύνολο, καθώς όλοι είμαστε μερικές και ορισμένες αποδόσεις του..." και μια παράγραφος όπως αυτή που αναφέρεται στην πρώτη δημοσίευση του θέματος, έχουν το ίδιο νόημα, του οποίου η πυκνότητα δεν μπορεί να ξεπεράσει την πυκνότητα ενός φελλού που επιπλέει.

Edited by - zip on 18/03/2009 14:31:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 17:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
βασικα ενα μηρυκαστικο ουδολως περιττα θα θεωρουσε τα 900 κιλα σταφυλιου που πεταξες! βλεπεις γιαυτο η κυτταρινη ειναι εντος της πεπτικης του ικανοτητας - εχει νοημα!

σαρμα εικη κεχυμενον ο καλλιστος κοσμος, που ελεγε κι ο παππους! αυτο ειν' το νοημα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 17:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
βασικα ενα μηρυκαστικο ουδολως περιττα θα θεωρουσε τα 900 κιλα σταφυλιου που πεταξες! βλεπεις γιαυτο η κυτταρινη ειναι εντος της πεπτικης του ικανοτητας - εχει νοημα!

Μα ... αγαπητό μου μέλος, εγώ δεν είπα πως τα 900 κιλά τσι φλούδας είναι περιττά. Είπα πως το νόημα 1000 κιλών πρώτης ποιότητας σταφυλιού είναι 100 κιλά κρασί. Άλλωστε, dear, δεν μπορείς να αφαιρέσεις 100 κιλά κρασί από 1000 κιλά σταφύλι. Και δεν σίγουρο δλδ. πως θα πάρεις και 900 κιλά τσόφλι ... Κατά πάσα πιθανότητα, το τσόφλι που θα πάρεις - αυτό λέει ο Lavoisier δλδ - θα είναι περίπου 750 κιλά. Κάνε τις πράξεις και θα δεις

Edited by - zip on 18/03/2009 17:16:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 17:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
σαρμα εικη κεχυμενον ο καλλιστος κοσμος, που ελεγε κι ο παππους! αυτο ειν' το νοημα!

Excellent! Αλλά πες μας και τι σημαίνει το " σαρμα εικη κεχυμενον ο καλλιστος κοσμος", please.

Edited by - zip on 18/03/2009 17:11:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 17:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Αυτή δεν είναι η ουσία της δημιουργίας? ..η κινηση..η αεναος κινηση

Από μίας άποψης, αυτής δηλ. που θέλει το αέναο να είναι και κυκλοθυμικό, η ουσία της δημιουργίας εμπεριέχεται σε μία από τις αρχαιότερες και σημαντικότερες εφευρέσεις του ανθρώπου : τον τροχό, την ρόδα. Εξ' σου και το σοφόν τραγουδάκι του Σωκράτη "καληνύχτα μαλάκα / η ζωή έχει πλάκα / έχει γούστο και φλόγα / είναι κάτι σαν ρόδα".

Χε, η nst θα μπορούσε να βρει τον Μέγα Αγνοούμενο. Επειδή όμως μ' αρέσει να την δυσκολεύω, θα της δώσω κάτι άλλο > Αν υποθέσουμε πως ο Μέγας Αγνοούμενος, θέλει να παραμείνει αγνοούμενος. Δηλ. η Νικολούλη βρίσκει τον εξαφανισθέντα. Και μόλις πάει να τον εμφανίσει της λέει ο χαμένος "ρε κυρά μου, γιατί με ανακάλυψες ; Εγώ θέλω να παραμείνω αγνοούμενος". Τότε, τι γίνεται κοριτσάκι ;

και ένα tip
όταν λέμε "αγνοούμενος", δεν εννοούμε "άγνωστος".

Edited by - zip on 18/03/2009 17:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 18:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
μα... αγαπητο συμμελος, αυτο λεω και γω!

σε 1000 κιλα σταφυλι εσυ θα δωσεις νοημα σε 1οο κιλα κρασι...

μια αγελαδα θα δωσει νοημα και σε 750 κιλα επιπλεον τσοφλι - εαν ειναι αρκετα εξυπνη να ακουσει τον lavoisier...

καποιος αλλος...

τον παππου αστονε! δεν ηξερε τι ελεγε!

αλλα κι εσυ γιατι δε λες αυτο που θες να πεις και ψαχνεις ψυλλο στ' αχυρα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 18:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Για να δείτε πόσο σημαντικό είναι το θέμα μας, ένα μόνο σας λέω : μέχρι και ο Θεοφάνους έχει ασχοληθεί με αυτό. Αμεεέ ... και έδωσε τον τίτλο "Νόημα" στο δίσκο που έφτιαξε για την Πέγκυ. [Δεν ξέρω, σας αρέσει η Πέγκυ ;]

Τι νόημα έχει η ζωή
αν δεν μπορούμε να 'μαστε μαζί
τι νόημα έχει η καρδιά
ποιο λόγο έχει η φλέβα να χτυπάει;

τι νόημα έχει το κορμί
να σβήσει περιμένει αφορμή
αφού έχει μάθει μοναχά
εσένα μέχρι θανάτου ν' αγαπάει.

Συνεπώς, όχι, δεν είμαι μόνος μου αγαπητοί μου. Έχω στο πλάϊ μου τον Γιώργο Θεοφάνους. Θεο - φαίνεται βέβαια πως ο ίδιος το 'πιασε το νόημα ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 18:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
σε 1000 κιλα σταφυλι εσυ θα δωσεις νοημα σε 1οο κιλα κρασι...

Λοιπόν, ο Μέγας Αγνοούμενος αγνοείται ακόμη ... χρυσέ μου άνθρωπε, καλέ μου αναγνώστη ... επαναλαμβάνω ... εγώ λέω >

Το νόημα 1000 κιλών σταφυλιού είναι 100 κιλά κρασί

Δεν θέλω να δώσω νόημα εγώ στο κρασί, ούτε η έρμη η αγελάδα να δώσει νόημα στα 750 κιλά τσόφλι. Για την αγελάδα, το τσόφλι έχει νόημα. Δεν με νοιάζει εμένα η αγελάδα όμως φίλτατο μέλος, ούτε τι νοήμα θα δώσει εκείνη στο τσόφλι. Μπα, σε καλό σου ...

Edited by - zip on 18/03/2009 18:23:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 18:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
ετσι σε θελω!

οι υπολοιποι ας κανουν ενα τεστ ρορσαχ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 18:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μα ... ασφαλώς και ο καθένας θα δει, αυτό που θέλει να δει. Το θέμα είναι αυτό που θα δει. Είναι αυτό το νόημα ; Είναι αυτός ο Μέγας Αγνοούμενος ; Έτσι όπως έχει παρουσιασθεί το θέμα - αιωνία του η μνήμη! - ο Μέγας Αγνοούμενος δεν αντιμετωπίζεται από μεριάς μου εγωϊστικά. Δηλ. εγώ σαφώς δεν βλέπω νόημα στην αρχική παράγραφο που παρέθεσα. Αλλά εγώ μπορεί όπως είπα, να είμαι μπούφος, ηλίθιος και καθυστερημένος ή τα γυαλιά μου να μην είναι διορατικής κατασκευής. ΡΩΤΑΩ λοιπόν μήπως και κανένας άλλος φίλος, μπορεί να δει αυτό που δεν βλέπω εγώ. Ρε μπας ; ή μπαϊ πας ; Ιδού η απορία.

Το νόημα λοιπόν, αυτό το super μανούλι, δεν αντιμετωπίζεται εδώ από μεριάς μου υποκειμενικά. Το αντικειμενικό νόημα μιας πράξης - άλλο ένα χαρακτηριστικό του νοήματος - είναι το ίδιο για όλους, όταν φυσικά εμπεριέχει αληθή δόση κρέμας πάνω από το παντεσπάνι του. Με εννοείς ;

Edited by - zip on 18/03/2009 19:04:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 19:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design
quote:

Βασικά, πάμε πρώτα να δούμε ΤΙ ΕΙΝΑΙ το νόημα. Ποια η μορφή του, απο τι αποτελείται, ποια τα χαρακτηριστικά του. Χωρίς να θέλουμε διόλου να προσβάλλουμε τις ευτραφούλες κοπελίτσες, θα λέγαμε πως το νόημα είναι μια λεπτεπίλεπτη, μικροκαμμωμένη γκομενίτσα που κάνει υγεινή διατροφή και αερόμπικ. Τρώει καθημερινά τα δημητριακά της, πίνει το φρεσκοστημμένο ποτήρι του χυμού της και γενικώς ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του διατροφολόγου της χωρίς να έχει πάνω της ούτε ένα δράμι περιττό λίπος. Φυσικά - είναι αυτονόητο αυτό - το νόημα δεν έχει ίχνος κυτταρίτιδας. Έχει super μεταβολισμό, κορμί κυπαρίσι, σφριγηλό ποπό [πω πω!] και κάτι γάμπες πρότυπο ακόμη και για τον Θόδωρο τον γλύπτη...

Εγώ νομίζω φίλε zip ότι με την συγκεκριμένη παράγραφο έχεις κάνει την απόλυτη περιγραφή του νοήματος ή αλλιώς το 'χεις πιάσει το νόημα. Το μόνο που θα προσέθετα εγώ είναι, " αρκεί να σου κάτσει". ( το νόημα εννοείται ) Αλλά κ' αν δεν σου κάτσει τι μ' αυτό; Η ζωή συνεχίζεται...

Βλέπεις ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται και τελικά ακόμη και αν δεν βρει το νόημα που θα ήθελε να βρει, τελικά βρίσκει κάποιο άλλο νόημα, προσαρμοσμένο πάντοτε στις ατομικές αντιληπτικές του δυνατότητες. Γεγονός είναι ότι δεν διαθέτουμε όλοι την ίδια αντιληπτικότητα οπότε δεν μπορούμε να πιάσουμε όλοι τα ίδια νοήματα. Το κάθε νόημα εκπέμπει και λειτουργεί σε μια ορισμένη "συχνότητα". Όσοι λειτουργούν στην συγκεκριμένη συχνότητα έχουν την ικανότητα να "πιάσουν" το συγκεκριμένο νόημα. Όσοι δεν λειτουργούν στην συγκεκριμένη συχνότητα, πολύ απλά δεν πιάνουν το νόημα.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 21:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αλήθεια ρε παιδιά, μήπως είδατε τον zip; Αγνοούμενος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 23:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
εχει τεθει εξαρχης η λογικη προυποθεση οτι υπαρχει ενα αντικειμενικο και αυθυπαρκτο "νοημα" το οποιο ο καθε ποστερ προσπαθει να το ντυσει και να το παρουσιασει ομορφο στους υπολοιπους με αλλοτε αλλη επιτυχια-

σε βαθμο δλδ που μερικες φορες απουσιαζει πληρως και μενει μονο ενα αδειο πουκαμισο!

η λογικη αυτη προυποθεση θα πρεπει να αποδειχτει πριν χτισουμε πανω της φιλοσοφικους πυργους - εαν θελουμε βεβαια να μεινουμε στο πρακτικο επιπεδο! τιποτα δεν μας εμποδιζει φυσικα να υψωνουμε φιλοσοφικα οικοδομηματα σε αυθαιρετα αξιωματα!

εγω να πουμε λεω οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο νοημα σε τιποτα! ο καθενας γεμιζει το προαναφερομενο πουκαμισο με την γκομενα που ελευθερως φαντασιωνεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 13:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Αν υποθέσουμε πως ο Μέγας Αγνοούμενος, θέλει να παραμείνει αγνοούμενος. Δηλ. η Νικολούλη βρίσκει τον εξαφανισθέντα. Και μόλις πάει να τον εμφανίσει της λέει ο χαμένος "ρε κυρά μου, γιατί με ανακάλυψες ; Εγώ θέλω να παραμείνω αγνοούμενος". Τότε, τι γίνεται κοριτσάκι ;

Zip μου, δυστυχως κανενα λαθος δεν αναγνωρίζεται μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο...
Αυτόν τον αγνοούμενο δεν στον βρίσκει η Νικολούλη , οσους ιχνηλάτες και να βάλει ..οσο και να πληρωσει....οπου και να ψάξει...
Αν ομως τον βρει κανείς μονος του , κρυμμενο πισω απο ''κατι'' οπως παίζουν τα παιδάκια ..με κλειστα τα φωτα... τοτε ο μικρός κατεργαρης δεν ξαναφέυγει απο κοντα μας..

και ειναι αγνοούμενος επειδή είναι αγνωστος .....μεχρι να μας δούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 15:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Σε αυτήν την ζωή κάνω αυτό ,για το οποίο ήρθα . ΔΙΑΦΗΜΊΖΩ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ . Όχι βέβαια γιατί το έχει ανάγκη , αλλά επειδή ο δικός μας χώρος έχει στενέψει τόσο πολύ ,που ασφυκτιά το μυαλό ,η σκέψη, ο λογισμός το είναι κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου .

Ας δούμε λίγο αυτό το σκεπτικό. Έχει ενδιαφέρον. "Σε αυτήν την ζωή κάνω αυτό ,για το οποίο ήρθα . ΔΙΑΦΗΜΊΖΩ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ." No comment εδώ, 'ντάξει, σ' αυτήν την ζωή άλλος είναι διαφημιστής, άλλος μανικιουρίστας, άλλος είναι μπίζνεσμαν κι άλλος είναι απλός υπάλληλος. Ο καθένας κάτι κάνει. Πάμε παρακάτω ... " Όχι βέβαια γιατί το έχει ανάγκη ," - εννοείται : η αιωνιότητα αν το έχει ανάγκει να διαφημιστεί. Δεν το έχει, έτσι μας λέει η πρόταση, "αλλά επειδή ο δικός μας χώρος - ! έχει στενέψει τόσο πολύ ,που ασφυκτιά το μυαλό ,η σκέψη, ο λογισμός το είναι κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου ." Ποιος "δικός σας" χώρος ; Άλα, τον τσιμπήσαμε τον Αγνοούμενο. Ποιος "δικό σας" χώρος ρε μεγάλε ; 'Αγνωστον ... αγνοείται.

Πάμε τώρα να ξεκινήσουμε τις υποθέσεις. Τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας "ο δικός μας χώρος" ; Βάζει "μας", δηλ. ο χώρος του είναι και χώρος μου, χώρος του αναγνώστη του δηλ. Αν υποθέσουμε ότι η λέξη "χώρος" αναφέρεται στα τετραγωνικά του δωματίου που έχω τον υπολογιστή μου, προσωπικά δηλ. θα έλεγα πως ο χώρος μου είναι αρκετά μεγάλος γιατί ο υπολογιστής ο οποίος στέλνω μυνήματα στο αγαπημένο esoterica, βρίσκεται στο γραφείο μου. Λέει όμως "ο χώρος μας έχει στενέψει", εμένα ο δικός μου δεν είναι στενός, συνεπώς μάλλον δεν εννοεί τα τετραγωνικά του δηλωμένου στην εφορία χώρου αλλά μάλλον εννοεί τον ημι-υπέθριο. Όντως αυτός είναι λίγο στενάχωρος. Ναι, αλλά τι σχέση έχει αυτό με την αιωνιότητα ; Μάλλον λοιπόν, λέγοντας χώρο ούτε αυτόν τον χώρο εννοεί.

Ααα! τι θα λέγατε αν στην θέση "χώρος" βάλουμε την λέξη "πλανήτης" ; Δηλ. η πρόταση γίνεται " Όχι βέβαια γιατί το έχει ανάγκη , αλλά επειδή ο δικός μας πλανήτης έχει στενέψει τόσο πολύ ,που ασφυκτιά το μυαλό ,η σκέψη, ο λογισμός το είναι κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου. Μήπως να το τραβήξουμε λίγο ακόμη και να βάλουμε την λέξη "σύμπαν" ; Ουάου! Τώρα, κάπως πλησιάζουμε στον Αγνοούμενο.

Η αιωνιότητα λοιπόν, παρ' ότι δεν έχει ανάγκη να διαφημιστεί, εμείς την διαφημίζουμε γιατί το σύμπαν μας έχει στενέψει τόσο πολύ που ασφυκτιά το μυαλό, η σκέψη, ο λογισμός, το "είναι" (έτσι πρέπει να γραφτεί για να το καταλάβει ένας αναγνώστης - το "είναι") κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου. Αυτή είναι η ολοκληρωμένη πρόταση. Το κατά πόσον αυτή ευσταθεί ... είναι άλλο θέμα. Εμείς τον αγνοούμενο ψάχναμε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 17:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Μαθαίνει ο άνθρωπος στο σχολείο χρόνος...

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9620&whichpage=10


?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 17:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Που το παράξενο φίλε μου zip; Δεν πιστεύεις ότι ωριμάζοντας
μαθαίνουμε;Ή πιστεύεις ότι γεννιόμαστε με τη γνώση;Κι εκτός απο
τον χρόνο, ποιός άλλος θα μας μάθει;
Η θεία Όλγα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 13:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip


Θέμα : http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10053

Ανοίχτηκε την 03/12/2008, 17:04:59 από τον Michael Design με σκοπό να κουβεντιάσουμε για το νόημα του Χριστιανισμού, να μελετήσουμε την διδασκαλία του Ιησού, να δούμε ΤΙ λέει επιτέλους αυτός ο άνθρωπος. Μπαίνεις στην 5η σελίδα, χωρίς να έχεις διαβάσει τις προηγούμενες κι εκεί που μιλάμε για την διδασκαλία, πετάς ένα "Υπερβολές! Δηλαδή ο Κολοκοτρώνης δεν ήταν ήρωας?". Ωραία, ας μιλήσουμε για τον Κολοτρώνη! Είναι φανερό πως αν κάποιος σου απαντήσει για τον Κολοτρώνη, η κουβέντα θα πάει στον Κολοτρώνη. Του Κολοκοτρώνη ο γάμος δηλ ...

Στο ίδιο θέμα > "Oι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι στην πλειοψηφία τους ναι! οι λοιποί απλοί άνθρωποι στην πλειοψηφία τους όχι. Το τότε ιερατείο ήταν πολύ αυστηρό και οι αρχαίοι φιλόσοφοι δεν μπορούσαν να βάλλουν ευθέως κατά του Δωδεκαθεϊσμού! Ο Ηράκλειτος ο Θαλής και οι άλλοι προΣωκρατικοί φιλόσοφοι έγραψαν τις αμφισβητήσεις τους κατά του Δωδεκαθεϊσμού πολύ πριν από το ψήφισμα Διοπείθη, το οποίο απαγόρεψε και με νόμο την αμφισβήτηση του δωδεκαθεϊσμού." Ωραία, ας μιλήσουμε για τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους, για τον Ηράκλειτο, τον Θαλή, πότε τα έγραψαν αυτά που έγραψαν, για τον Διοπείθη και για τον ... Μαλακοπείθη.

Την 12/12/2008, 01:55:48, o θεματοθέτης κάνει την εξής παράκληση :

quote:
Michael Design

Απευθύνομαι σε όσους θυμήθηκαν να συμμετάσχουν στην συζήτηση μετά από 9 μέρες και 5 σελίδες απαντήσεων. Προσωπικά ως θεματοθέτης δεν επιθυμώ να φτάσει το θέμα στις 50 σελίδες ανούσιας αντιπαράθεσης ύβρεων και προσβολών. Υπενθυμίζω ότι ο σκοπός που ανοίχτηκε αυτό το θέμα είναι για να γίνει μια σοβαρή συζήτηση ενηλίκων, που να μπορούν να εκφράσουν τις απόψεις τους με την ανάλογη σοβαρότητα που αρμόζει σε ενηλίκους, με επιχειρήματα και με σεβασμό προς τους συνομιλητές τους και τις απόψεις τους και όχι σαν ένα ακόμη πεδίο ανούσιας αντιπαράθεσης. Όσοι έχουν την ικανότητα να συμμετάσχουν με αυτές τις προϋποθέσεις στο θέμα που συζητάμε και έχουν να πουν κάτι ουσιαστικό για το θέμα, είναι ευπρόσδεκτοι. Όσοι δεν μπορούν, ας συνεχίσουν τις παπαρολογίες τους στα δεκάδες θέματα που υπάρχουν για αυτόν τον σκοπό.


Την ίδια μέρα, ο D.I λέει κι αυτός :

quote:
Dying_Incubus

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους συνομιλητές να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να αποφύγουν τις άσκοπες αντιπαραθέσεις. Το παρόν θέμα έχει όντως κινηθεί σε γενικές γραμμές σε πλαίσια όπου μπορούν να οδηγήσουν στην γονιμοποίηση του διαλόγου και των επιμέρους εκφράσεων που κατατίθενται.


Τους γράφεις στα παπάρια σου και συνεχίζεις σαν να μην έγινε τίποτε > " Δεν ήξερα ότι υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα............όταν βρω χρόνο θα διαβάσω και τις άλλες 4 σελίδες..............είμαι περίεργος να δω τι έχει γραφεί. Η απουσία μου οφείλεται σε έλλειψη χρόνου............ωστόσο στις πόσες μένω? Αν φέρω χαρτί να τις δικαιολογήσω? Αν μιλήσω στον πρόεδρο του χωριού?.............έχει άκρες αυτός............."

Παρακάτω αναλώνεσαι σε μια ανταλλαγή μηνυμάτων με τον D.I, άσχετων φυσικά με το θέμα. Είμαστε ήδη στην 6η σελίδα. Απο' κει κι έπειτα, ολόκληρη η 7η σελίδα μιλάει για την μοναδική ικανότητα που έχεις να μπαχαλοποιείς τα θέματα, για το που θα πάει αυτή η κατάσταση, κτλ, κτλ, κτλ. Και το θέμα τελειώνει (σελ. 8) με την υπέροχη φράση σου : " Όχι.....θυμάμαι ότι είχε μια πεντάλφα απέξω αλλά αυτά που γράφεις δεν τα συνάντησα. Δεν ξέρω τι φοβόταν ο συγγραφέας γιατί δεν το έχω διαβάσει........εάν όμως όντως φοβόταν αυτό που λες.......μου προκαλεί και εμένα γέλια!!!!!!!!!" Το θέμα σταματάει, δεν έχει γράψει κανείς από τότε ... ok, τα κατάφερες να μην γίνει καμιά κουβέντα για τον Χριστιανισμό.

Θέμα : http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10037&whichpage=1&ARCHIVE=

Ξεκινάει από τον Richter την 29/11/2008. Στις πρώτες 2 σελίδες γίνεται μια κουβέντα σχετικά με το αν οι κληρικοί πρέπει να ονομάζονται Πατέρες της Εκκλησίας ή όχι. Στην 3η σελίδα γίνεται μετονομασία του θέματος από ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: (H Χειρότερη κατηγορία ανθρώπων;)" σε: "ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;". Η μετονομασία συνοδεύεται από "Γενικότερα, θα παρακαλέσουμε να αποφύγετε κάθε γενίκευση και προσβολή ανθρώπων και να κρατηθεί η συζήτηση σε κόσμια επίπεδα.", παρατήρηση που γίνεται από την ίδια την διαχειρίστρια. Στη 4η σελίδα ο Richter απενεργοποιείται οριστικά και γράφεις το 1ο σου μήνυμα λέγοντας "Τη θέση της γυναίκας τη γνωρίζουμε ποια είναι μέσα από την Καινή Διαθήκη και τις πράξεις των Αποστόλων! πολλές φορές έχετε αναφερθεί εσείς οι Χριστιανομάχοι και τις ίδιες φορές απαντήθηκε με εδάφια μέσα από τα Θεάρεστα αυτά έργα και τονίστηκε η ισότητα που πηγάζει κατ΄ εντολή του Κυρίου ημών Χριστού! από κει και έπειτα ίσως θα έπρεπε όλοι αυτοί που ανέφερες τις απόψεις τους σχετικά με τη γυναίκα, να ερωτηθούν σήμερα!" Excellent, να μιλήσουμε για την θέση της γυναίκας!

θες να συνεχίσω ;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 18:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Excellent, να μιλήσουμε για την θέση της γυναίκας!

Αυτη την στιγμή η θέση μιας γυναίκας, με την οποία πολυ την βρίσκω, ειναι μπροστά απο την 19αρα οθόνη του υπολογιστή της και εχει ως συνήθως , ξεκαρδιστεί στα γέλια...

quote:
θες να συνεχίσω ;

Εννοείται,φίλτατε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2010, 08:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Εκτίμηση προσωπική μου είναι , ότι το esoterica έχει πουλήσει την εσωτερική του ταυτότητα σε άτομα με επιχειρηματική μονάχα κατεύθυνση .

Γι' αυτό >

quote:
Συνιστώ όσα μέλη έχουνε ακόμη εσωτερική κατεύθυνση ,να σταματήσουν τις δραστηριότητές τους στο esoterica.gr .

?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 12:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alfa-omega

Σε αυτό το θέμα :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=21&TOPIC_ID=10035


σελίδα 21 θα βρεις υλικό που μιλάει πάλι εις βάρους σου .
Παρέλειψες εσύ και οι συντονιστές του φόρουμ κάτι..,η εγώ αντιλαμβάνομαι λάθος...


Σ' αυτό το θέμα και στην σελίδα που αναφέρεις, υπάρχουν από μέρους μου οι παρακάτω δημοσιεύσεις :

quote:

zip, 04/05/2009 - Ε, ψιτ! βλαμένε ... ; Δεν τον κατηγορώ, απλά του λέω να προσέχει επειδή κάπως έτσι μιλούσε και η Θώδη και δες την που κατέληξε. Την προσωπική μου άποψη σχετικά με τον alfa-omega, την έχω πει. Είναι καλό παιδί αλλά χρειάζεται βοήθεια. Κι όλες αυτές οι ομηρικές παπαριές τις οποίες του λες, έχοντας την εντύπωση πως συζητάς μαζί του, του κάνουν περισσότερο κακό.

Βασικά, κατηγόρησες τον helios2012 πως είναι δορυφόρος μου, ενώ δεν βλέπεις - επικέ αόμματε! - εδώ και τόσες μέρες πως τον ρόλο αυτό - του δορυφόρου μου - τον έχεις κερδίσει επάξια εσύ!

zip, 05/05/2009, - Αν νομίζεις πως ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου εξαρτάται από το πόσους λογαριασμούς έχει σε ένα διαδικτυακό φόρουμ συζήτησης, κάνεις λάθος φίλε. Μην κρίνεις εξ' ιδίων κολλημάτων αγαπητέ μου.

Σε ποιο ολίσθημα ; Που έβρισα τον trexagireve ; Είμαι άνθρωπος φίλε κι έχω υπομονή και όρια. Ολίσθημα είναι αυτό ; Δεν νομίζω. Εγώ το λέω αγανάκτηση και δικαιολογημένη αντίδραση.

Εν πάσει περιπτώση, επειδή είναι πολύ δύσκολο να κουβεντιάσει ανθρώπινα κάποιος μαζί σας, δεν έχω σκοπό να δώσω συνέχεια στην όλη φάση. D.I, sorry man για την κατάχρηση αλλά ...

υ.γ η pyramid ας απαντήσει για τον εαυτό της, είναι ικανότατη να το κάνει ... και δεν το 'χει και πολύ να σας σιχτιρίσει και σας και την αιωνιότητά σας ...

zip, 06/05/2009 - Απ' όλα αυτά που σου λέει η pyramid, εκεί κόλλησες ;;;!!! στο "ποιων θεμάτων" ; ... έπρεπε να πεις κάτι, ε ; ... αλλά ΤΙ να πεις ... απορίας άξιο.

zip, 11/05/2009 - ρε pyramid, τι ήθελες και είπες για μελιτζάνες και πιπεριές ; ... το γύρισε στην φύση ... χαχαχαχα!


4 posts όλα κι όλα. Που ακριβώς λέω κάτι εις βάρος της διαχείρισης και των συντονιστών ;

quote:
alfa-omega

η εγώ αντιλαμβάνομαι λάθος...


Το βέβαιον.

Edited by - zip on 10/11/2010 13:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 21:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή, ρε σύ zip, τελικα, θα μας τη βγείς, ότι και καλά, εσύ είσαι
ο Μέγας Αγνοούμενος;....
Τέτοια φιλαρέσκεια;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 02:34:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δηλαδή, ρε σύ zip, τελικα, θα μας τη βγείς, ότι και καλά, εσύ είσαι
ο Μέγας Αγνοούμενος;....
Τέτοια φιλαρέσκεια;....

Πώς βγαίνεις σε αυτό το συμπέρασμα;
Θες να μου αναλύσεις τις προκείμενες του συλλογισμού σου;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/11/2010 02:37:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 08:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα δεν θέλει πολύ φαντασία, αγαπητέ μου Dr Jeckyl & Mr Hude...
Τον εαυτό του αναζητάει ο ζιπάτος και θέλει να του τον βρούμε...
Εμεις, όμως,απο τη μεριά μας,που δεν τον καταλαβαίνουμε,τον
βλέπουμε να θυμώνει, χωρίς λόγο..Μήπως περιμένει να του κρατάμε φαναράκι;.....
Αγνοούμενος, που δεν βρίσκεται, είναι κοντά...Φιλοσοφία....

Πέραν του αστείου, αγνοούμενος, για τον ζιπ, είναι η τάξη, μια τάξη,που ο ίδιος, δήλώνει ,αντικομφορμιστικά, ότι δεν ανήκει...
Γι αυτό και αγνοούμενη...Αλλά, δεν είναι αγνοούμενη...
Εμείς,διατελώντας εν συγχίσει, θέλουμε το χάος και κοιτάμε αλλού
απο την ταξη...
Πάει να μας πει,όμως, το παλικαρι μας, ότι δεν φτάνει το απαράδεκτο στύλ, κριτικής και ειρωνίας, απέναντι σε όλους,που χρησιμοποιεί, μαζόχες εμείς, πρέπει να συνειδητοποιούμε,ότι ..μας λείπει κι όλας....
Εξ ου κι η φιλαρέσκεια του....
Άλλο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 14:18:52  Εμφάνιση Προφίλ
Α μόλις θυμήθηκα κάτι.. ένα θεματάκι προ καιρού.. προς θεού δε χρειάζονται άλλες εξηγήσεις
Αλλά πρέπει να μάθεις να συγχωράς αδερφέ μου

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/11/2010 15:06:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 07:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=41&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5416

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Πλάτωνα Ελα να τον...ξεζιπάρεις,γιατί θα σκάσει!! Σίβας πίνεις? Τουλάχιστον να μέθαγες με Τζάκ Ντάνιελς θα σε άφηνα να λές οτι θέλεις!

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Νικομαχε, είσαστε Φιλαράκια ανεξαρτήτως θεσεων, όλα τα μέλη του φόρουμ. Οι συμπάθειες και αντιπαθειες δεν πρέπει να κανονίζουν την κρίση μας! Και εκτός αυτής της κρίσεως, μιλώ και για την πραγματική κρίση που υπάρχει ΓΕΝΙΚΆ στους λαούς, και τελευταία προνομοιο παγκοσμίως του έλληνα, βρήκα (φάρμακο) και σας το λέω. Συναντώ την κρίση, σε κάθε της μορφη! Οικονομική? ε τι μα να κάνω ρε κατερίνα, αυτα βγάζουμε, δεν έχει καφεδάκι και week end στο Παρίσι... Η μαμα και ο μπαμπάς με θέλανε σοφό η bil gâtés? ρε μανουλιτσα και πατερουλη, τουλάχιστον ακόμα σας αγαπώ και είμαι στο πλευρό σας οταν χρειασθεί, όσο για το χρήμα, ΕΛΑ βρε πατέρα, πάμε στην ταβερνιτσα....αυτο τώρα μπορουμε. Δεν γράφουν στο εσωτερικά θέματα που τραβούν την προσοχη μου? ε και τι έγινε, δεν γράφω και εγω..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 22:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=13&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10881

gianipseftis, Απεστάλη: 08/06/2011, 14:33:47 - Αγνόησε τους μαλάκες(1), εγκαταλείποντας τους στην μιζέρια της χούφτας τους.

Εαρινός - Τι μαλάκας(2) Θεέ μου....λέω και γώ που ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ την σοφία της "όρασής" του..

alex22 - Εγώ όταν στα χώνω,έχω τους λόγους μου και το κάνω γιατί πετάς μαλακίες(3) ανευ ουσίας [...] Σε παρακαλώ πολύ σταμάτα να τραβάς μαλακίες(4) μπροστά απο την οθόνη σου,το esoterica δεν είναι για αυτό.

Εαρινός - Σταμάτα να προκαλείς παλιομαλαλακισμένο(5)...τοποθετήσου και άσε τις κρίσεις κατάλαβες μαλακισμένο(6)??? Κόψε τις στρατηγικές τις κατινιστικες κατάλαβες μαλακάκο(7)??? [ full μαλακοπρόταση ... χαχαχα! ]

Εαρινός - Εμφανίσθηκε και ο άλλος ο μαλάκας(8)...καλώς τους!!! [ κι εδώ full, 1 / 1 ]

alex22 - Δεν εξηγείται τόση μαλακία(9) το άτομο.Ο μαλάκας(10) του esoterica. [ 2 / 2 ]

Εαρινός - Έχε χάρη σου λέω...κάνει παρέα με τον άλλο το μαλάκα(11) τον Γεοσκώληκα...

Εαρινός - Θα τα κόψεις μαλακάκο(12)...ακούς???

Εαρινός - Γέλα μαλάκα(13)..

alex22 - Ξεκόλα μαλάκα,η ζωή έχει πλάκα,που λέει και ο zip. [ χα, χα! αυτό το "μαλάκα" είναι δίκο μου ... δεν το μετράω, χα, χα, χα! ]

Εαρινός - Ρωτάς αν έχω κόλλημα ρε μαλακιστήρι(14)...??? [...] Και άλλη φορά αυτό το σκατό-στομά σου -και την σκατένια την ψυχή σου-, θα το ανοίγεις και θα μιλάς όπως ξέρεις ΜΟΝΟ στους δικούς σου και στους φίλους σου , κατάλαβες μαλακάκο(15)??? [...] Τι λές μωρέ Μαλάκα(16 με κεφαλαίο το αρχικό)...το είπε ο Τζίπ ε???

alex22, Απεστάλη: 08/06/2011, 21:31:20 - Καληνύχτα μαλάκα,η ζωή έχει πλάκα [ χα, χα, χα! αυτό το "μαλάκα" είναι του Μάλαμα. Ούτε αυτό το μετράω, χα, χα, χα! ]


Σε λιγότερο από ένα οκτάωρο γράφτηκε 16 + 2 φορές η λέξη "μαλάκας" και τα παράγωγά της (μαλακιστήρι, μαλακάκος, μαλακισμένο, παλιομαλα(λα)κισμένο κ.ο.κ). Νικητής αναδεικνύεται με διαφορά ο Εαρινός αφ' ενός γιατί χρησιμοποιήσε περισσότερες φορές την λέξη, αφ' ετέρου γιατί την χρησιμοποιήσε ευφάνταστα, με χάρη και με τα συνθετικά της. Εύγε αγόρι μου!

Για όλους εσάς που - δυστυχώς - διαβάσατε τον εκπληκτικό διάλογο των παραπάνω συνομιλητών, έχω να σας πω το εξής :

Όχι, ο Μέγας Αγνοούμενος δεν είναι μαλάκας, ούτε είναι ο Μαλάκας!

Καληνύχτα Σούζι, καληνύχτα Τζίνα, καληνύχτα Λέλα, καληνύχτα Λόλα, καληνύχτα Ρόζα, καληνύχτα Φώφη, καληνύχτα Φλόρα. Ε! ψιτ! και σε όλους εσάς ...

Καληνύχτα σας!

Μαλάκα η ζωή, ΟΝΤΩΣ έχει πλάκα!


Edited by - zip on 08/06/2011 22:33:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy