ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 14:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Κατηγορείς ασυνομιλητή σου για ενδεχόμενη παράνοια, επειδή διαφωνει μαζί σου; Τέτοιος εγωισμός;


Ε, ψιτ! βλαμένε ... ; Δεν τον κατηγορώ, απλά του λέω να προσέχει επειδή κάπως έτσι μιλούσε και η Θώδη και δες την που κατέληξε. Την προσωπική μου άποψη σχετικά με τον alfa-omega, την έχω πει. Είναι καλό παιδί αλλά χρειάζεται βοήθεια. Κι όλες αυτές οι ομηρικές παπαριές τις οποίες του λες, έχοντας την εντύπωση πως συζητάς μαζί του, του κάνουν περισσότερο κακό.

Βασικά, κατηγόρησες τον helios2012 πως είναι δορυφόρος μου, ενώ δεν βλέπεις - επικέ αόμματε! - εδώ και τόσες μέρες πως τον ρόλο αυτό - του δορυφόρου μου - τον έχεις κερδίσει επάξια εσύ!


Edited by - zip on 04/05/2009 15:17:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 15:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε zip, ποιός είναι επιτέλους αυτός ο Μακλαουντ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 15:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Makfor δέν ξέρω πολλά για σένα αλλά απο αυτά που έχεις πεί αντίλαμβάνομαι οτι έπεσες θύμα του νόμου του εκρεμούς.
Κλασσική περίπτωση,ο υλιστής γίνεται θρήσκος και ο θρήσκος υλιστής.Αν μελετάς τους εσωτερικούς νόμους με ελέυθερο μυαλό και χωρίς προκαταλήψεις μπορείς να καταλάβεις αυτούς τους νόμους σε εφαρμογή γύρω απο την ζωή σου.Η λύση είναι η ισσοροποία ανάμεσα στα δύο.Αναπόφεκτα σε κάποια στιγμή το εκρεμές θα γυρίσει απο την άλλη.
Αυτό που σου λέω πάρτο απλώς ώς γνώμη μου και μήν με παρεξηγήεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 16:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από την κάτωθι ήπια κριτική :
Κατηγορείς συνομιλητή σου για ενδεχόμενη παράνοια, επειδή διαφωνει μαζί σου; Τέτοιος εγωισμός ;


Ακολουθεί η έκφραση :
Ε, ψιτ! βλαμένε ... ;


Όποιος χάνει την ψυχραιμία του , αυτά παθαίνει .
Δυστυχώς για εκείνον ( ευτυχώς για τον παρατηρητή ) αποκαλύπτεται το μέγεθος της αυτογνωσίας του .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 22:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι αγαπητέ μου alfa-omega ότι ο πολυς και παντογνώστης
φίλος μας zip, αποδεικνύεται πολυ λίγος, σε μια στοιχειώδη, πιεση...
Γίνεται ένας απλός κάφρος,οπως ολοι όσοι παριστάνουν τους σοβαρούς,
ενώ είναι απλά σοβαροφανείς..Ειδικά, άμα χάσουν την ψυχραιμία
τους, ανακαλυπτεις όλο τον παιδικό κόσμο που κρύβουν μέσα τους...
Φίλε μου zip,πολύ στενοχωριέμαι που σε έκανα να χάσεις την
ψυχραιμία σου...Δεν φαίνεται;
Αλήθεια, περι δορυφόρων και ....πλανητών, είναι μια μεγάλη συζήτηση,
είσαι σίγουρος ότι θέλεις να την κάνουμε; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 22:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης όποιος χάνει την ψυχραιμία του alfa omega προσπαθεί να χειραγωγήσει τον κόσμο όπως το έκανες εσύ όταν έχασες την ψυχραιμία σου και φώναζες τον zip με άλλο nick για να πετύχεις από το, να σταματήσει να μιλάει και να σου χαλάει την «διδασκαλία», μέχρι την απενεργοποίηση του λογαριασμού του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 23:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ φίλη pyramid, ξεκινήσαμε να μιλάμε για προσωπικότητες
και προσωπικες συμπεριφορές,αλλά,ο φίλος μας zip, αποφάσισε
να το σνομπάρει, να το κλείσει, πές το όπως θές...Αμύνεται ο θεματοθέτης,εδώ και καιρό, δεν επιτίθεται...
Μην υπερασπιζεσαι λοιπόν, το λάθος, λόγω συναισθηματικών
λόγων, εφόσον γνωρίζεις τον άτακτο καταδύτη....
Εδώ δεν γίνεται χειραγώγηση, άλλος το επιχείρησε και δεν του
έκατσε...Αλλά, επιτέλους, προσωπική συμπεριφορά και κατανόηση της,
λέμε, πρέπει να αποδεικνύουμε ότι δεν υπαρχει;( η κατανόηση εννοώ...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 09:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αλεξ22 , θυματα ειμαστε ολοι γιατι εχουμε μαθει να πιστευουμε το ψεμα και να αγνοουμε την αληθεια ... επειδη καποιοι το ΕΠΕΛΕΞΑΝ για μας και εμεις σημερα αδυνατουμε να δουμε με τα ματια μας , εαν αφαιρεσεις οσα σου εχουν επιβαλει τοτε θα ανακαλυψεις τι ξερεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και για το τι απο αυτα ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ θα πρεπει να το αποδειξεις

εγω μπορω να ειμαι εκρεμες , μπορει να μου αρεσει αυτο , μπορει να ειναι ο τροπος που βρηκα για να ταξιδευψω ,ποτε ομως δεν θα πω τι ειναι καποιος αλλος , γιατι το τι ειμαστε ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ... δυστυχως οσοι το ξερουν, γιατι για να μαθουμε τι ειμαστε πρεπει να κοψουμε τα σχοινακια της μαριονετας πανω στα οποια ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΣΕΙ...

η αρχη ομως εχει γινει και η πορεια δυσκολα ανακοπτεται...

τι ειναι ομως αυτο που προκαλει αυτου του ειδους την συμπεριφορα φιλε μου ? τι ειναι αυτο που μας κανει μεσα σε ενα διαλογο , για ανταλαγη αποψεων μεταξυ αγνωστων ανθρωπων να υπαρχει αυτη η αντιληψη οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ? οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ? το ζητουμενο δεν ειναι εαν καποιος ειναι μιζερος ή εκρεμες , το ζητουμενο ειναι εαν μπορουμε να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι μεσα απο την επικοινωνια και την σκεψη ...

ο ανθρωπος εσκεμενα εχει οδηγηθει σε λαθος μονοπατια , ετσι ωστε ποτε να μην μαθει την πραγματικη αληθεια για την φυση του και την υπαρξη του ... και για να μην αφηνω ασαφειες εννοω φυσικα την υπαρξη του πνευματικου κοσμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 10:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες του θέματος να προσπαθήσουν να ρίξουν τους τόνους και να απέχουν από την ανταλλαγή προσωπικών χαρακτηρισμών που υποτιμούν και προσβάλλουν τον συνομιλητή τους.

Εάν δε μπορούμε να αποδεχθούμε έμπρακτα την διαφορετικότητα των ανθρώπων και να αναγνωρίσουμε το δικαίωμα τους να έχουν και να υποστηρίζουν τις πεποιθήσεις που έχουν, τότε ποιός λόγος υπάρχει να γίνεται κάποια συζήτηση μεταξύ μας;

Θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να συνομιλούμε μόνοι μας και να κάνουμε ένα μονόλογο μπροστά στον καθρέφτη μας.
Για να είμαστε όμως εδώ και να προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας, τότε κάποιοι λόγοι μας ωθούν στο να έχουμε αυτή την διαδραστική επικοινωνία.
Κάτι θέλουμε να πάρουμε από τους συνομιλητές μας, κάτι θέλουμε να δώσουμε από εμάς σ' αυτούς, θέλουμε να βρούμε κάποιες απαντήσεις σε τυχόν ερωτηματικά μας ή και να λάβουμε τις οποιεσδήποτε πληροφορίες.
Εάν όλα τα παραπάνω είναι κάποια από όσα επιθυμούμε από τον διάλογο μεταξύ μας, τότε ας το κάνουμε σωστά.

Και για να γίνει σωστά, οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, ο χλευασμός, οι υπόνοιες για παράνοια κάποιου συνομιλητή μας κλπ, θα πρέπει να αποφεύγονται.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 11:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν παρεξηγήθήκες με το εκρεμές σου ζητώ συγνώμη.
Αυτό που λέω ισχύει για όλους,είναι παγκόσμιος νόμος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 13:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης όποιος χάνει την ψυχραιμία του alfa omega προσπαθεί να χειραγωγήσει τον κόσμο όπως το έκανες εσύ όταν έχασες την ψυχραιμία σου και φώναζες τον zip με άλλο nick για να πετύχεις από το, να σταματήσει να μιλάει και να σου χαλάει την «διδασκαλία», μέχρι την απενεργοποίηση του λογαριασμού του.


Τον κάλεσα με άλλο ψευδώνυμο και ακόμα έχω την αίσθηση ότι zip & deva parinito έχουνε κοινό παρονομαστή .
Ήθελα να δω την αντίδρασή του .
Λογαριασμούς μπορεί να δημιουργήσει κάποιος τόσους όσα e-mail ,έχει στην διάθεσή του .

Δεν είναι ανάγκη να μένει κάποιος σε έναν και μοναδικό λογαριασμό .
Εκτός βέβαια και αν η προσωπικότητα του έχει διαμορφώσει σταθερό χαρακτήρα .

Έχω χάσει την ψυχραιμία μου ,από τότε που ο αγαπητός zip , το βρήκε διασκεδαστικό να ασχολείται με την προσωπικότητά μου .
Όμως το γεγονός ότι τον αποκάλεσα αλαζόνα , απέχει από μία ύβρη .

Γιατί όμως υπερασπίζεσαι και μιλάς για ένα άτομο, το οποίο μπορεί πάρα πολύ καλά να εξηγήσει τους λόγους οι οποίοι ,τον οδήγησαν σε αυτό το ολίσθημα ?


Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ .
Σχολιασμοί μέλους pyramid :

για την παραπάνω φράση μπορούμε να πούμε ότι
Ο κάθε τύπος νοητικής δραστηριότητας συνοδεύεται από ενέργεια αντίστοιχου χαρακτήρα.


Με το υλικό επίπεδο ασχολείται η επιστήμη αλλά όχι με την ζωή του alfa omega στο υλικό επίπεδο. Ποιος θα ασχοληθεί με την δική σου τη ζωή εάν εσύ δεν το κάνεις?


Μάλλον κατάλαβα τι κάνεις. Σκέφτεσαι ότι ο ανώτερος εαυτός δεν έχει προσωπικότητα και προσπαθείς να βγάλεις, ας πούμε, την προσωπικότητα από σένα ώστε να είσαι συνεχόμενα στην ακτίνα εκπομπής του ανώτερου εαυτού και όχι αυτό το αραιά και σπάνια που αναφέρεις κατόπιν καταπληκτικής, όπως την ονομάζεις, συγχρονικότητας.
Και το κάνεις απολύτως σοβαρά γιατί θέλεις να φτάσεις κάπου.

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για την επίτευξη της επαφής με τον ανώτερο εαυτό, όμως αυτό που κάνεις δεν υπάρχει ως τεχνική (εάν κάνεις ότι έγραψα)είναι παραμόρφωση τεχνικής η οποία (η κανονική τεχνική) εκτός της μεγάλης δυσκολίας έχει και μεγάλη επικινδυνότητα.


Όταν προσπαθείς καθημερινά για την μη προσωπικότητα αυτό που κάνεις είναι να ενδυναμώνεις την σκεπτομορφή που έχεις φτιάξει όταν ξεκίνησες και αφού αυτή έχει στον προγραμματισμό της τις ιδιότητες που φαντάζεσαι ότι έχει ο ανώτερος εαυτός σε πείθει σιγά σιγά ότι έχεις επιτύχει διότι τα αποτελέσματα πάνω σου είναι αυτά που νομίζεις ως ιδιότητες του ανώτερου εαυτού.
Μαζί της είναι η αλληλεπίδραση ή ευθυγράμμιση και όχι με τον ανώτερο εαυτό.

Πάντα κατά την δική μου άποψη


Σχολιασμοί της ιδίας προτάσεως ,από το μέλος alfa-omega :
Τα πάντα στο σύμπαν είναι ενέργεια .
Ουδείς γνωρίζει πως διαχέεται και με ποιον τρόπο επηρεάζει, όλα τα ζωντανά όντα που εμπεριέχει .
Ζούμε λοιπόν σε έναν κόσμο ενεργειών και δυνάμεων και η επιστήμη επαληθεύει ,ότι κάθε τι είναι εκδήλωση ενέργειας .
Δεν είναι γνωστές όλες οι μορφές ενέργειας στον άνθρωπο.
Με τον καιρό όσο εξελίσσεται , καταλαβαίνει και αντιλαμβάνεται όλο και περισσότερα πράγματα .
Η συμπαντική ενέργεια ,θα μπορούσαμε να πούμε ακολουθεί και στηρίζει κάθε ανθρώπινη σκέψη η οποία χαρακτηρίζεται από ανιδιοτέλεια και εμπεριέχει την προσπάθεια να υπηρετήσει το γενικό καλό της ανθρωπότητας ανιδιοτελώς .

Αυτό φαίνεται αστείο σε άτομα που τοποθετούνε την προσωπικότητα στο κέντρο της υπάρξεως τους .
Είναι όμως ένα αληθινό γεγονός ,το οποίο ο κάθε άνθρωπος μπορεί να επαληθεύσει στην πράξη .


Αρκεί ένα άτομο να ξεκινήσει την προσπάθειά του να διαμορφώσει τον ιδιοτελή χαρακτήρα σε ανιδιοτελή .
Κατά την διάρκεια της προσπάθειας , θα ακολουθεί η συμπαντική ενέργεια ολοένα και περισσότερο τις σκέψεις του ,που κλείνουνε προς την ανιδιοτέλεια .


Ακόμη μπορεί να ειπωθεί ότι ,η σκέψη παράγει ενέργεια ανάλογη με τη δυναμικότητα της σκέψης και εμποτισμένη από το θέμα της σκέψης.

Όταν σκεφτόμαστε ,στοχαζόμαστε , διαλογιζόμαστε , εργαζόμαστε με ενέργειες και αυτές θα έχουνε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα ,επάνω στις ενέργειες από τις οποίες αποτελείται ο ίδιος .


Στην αντίθετη περίπτωση , όπου η σκέψη - σκέψεις , έχουνε ιδιοτελή χαρακτήρα , δεν ακολουθεί η συμπαντική ενέργεια την σκέψη .
Αντίθετα τα άτομα που σκέφτονται ιδιοτελώς , προς την επίτευξη του στόχου ,με τον οποίο είναι εμποτισμένες οι σκέψεις αυτών, αγιάζουνε (βαφτίζουνε αυθαίρετα άγιο ) κάθε μέσο με το οποίο μπορεί να επιτευχθεί αυτός ( ο στόχος ) .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 14:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Δεν είναι ανάγκη να μένει κάποιος σε έναν και μοναδικό λογαριασμό .
Εκτός βέβαια και αν η προσωπικότητα του έχει διαμορφώσει σταθερό χαρακτήρα .


Αν νομίζεις πως ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου εξαρτάται από το πόσους λογαριασμούς έχει σε ένα διαδικτυακό φόρουμ συζήτησης, κάνεις λάθος φίλε. Μην κρίνεις εξ' ιδίων κολλημάτων αγαπητέ μου.

quote:
alfa-omega

Γιατί όμως υπερασπίζεσαι και μιλάς για ένα άτομο, το οποίο μπορεί πάρα πολύ καλά να εξηγήσει τους λόγους οι οποίοι ,τον οδήγησαν σε αυτό το ολίσθημα ?


Σε ποιο ολίσθημα ; Που έβρισα τον trexagireve ; Είμαι άνθρωπος φίλε κι έχω υπομονή και όρια. Ολίσθημα είναι αυτό ; Δεν νομίζω. Εγώ το λέω αγανάκτηση και δικαιολογημένη αντίδραση.

Εν πάσει περιπτώση, επειδή είναι πολύ δύσκολο να κουβεντιάσει ανθρώπινα κάποιος μαζί σας, δεν έχω σκοπό να δώσω συνέχεια στην όλη φάση. D.I, sorry man για την κατάχρηση αλλά ...

υ.γ η pyramid ας απαντήσει για τον εαυτό της, είναι ικανότατη να το κάνει ... και δεν το 'χει και πολύ να σας σιχτιρίσει και σας και την αιωνιότητά σας ...

Edited by - zip on 05/05/2009 14:05:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 14:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο zip προς pyramid: "Απο δώ πάμε,οικτίρισε τους, τελος πάντων"....
Ευτυχώς που κανένας δεν χειραγωγεί κανέναν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 16:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa omega

Ο κάθε άνθρωπος έχει την οπτική του και τον δικό του τρόπο προσέγγισης των θεμάτων. Ο zip δεν είχε προσπαθήσει να διασκεδάσει, είχε προσπαθήσει να μιλήσετε κι εσύ, χωρίς λόγο, του είχες απευθυνθεί με την φράση «μην ωρύεσαι» (εάν δεν το θυμάσαι γύρισε στην 1η σελίδα και δες το).
Δεν το καταλαβαίνεις ότι με αυτόν τον τρόπο δεν τον σέβεσαι?

Στο θέμα χειραγώγηση για να απαντήσω και στον trexagireve θα σχολιάσω δυο φράσεις του μηνύματός σου.
Λες
«Δεν είναι ανάγκη να μένει κάποιος σε έναν και μοναδικό λογαριασμό .
Εκτός βέβαια και αν η προσωπικότητα του έχει διαμορφώσει σταθερό χαρακτήρα.»

δηλαδή από την μια λες ότι δεν έγινε και κάτι στο θέμα «αλλαγή λογαριασμών» και καπάκι προσθέτεις το θέμα «σταθερός χαρακτήρας» που ανατρέπει το προηγούμενο «δεν έγινε και κάτι» και εμμέσως κατευθύνει τον αναγνώστη σε αρνητική κρίση του ατόμου.

Αυτό είναι χειραγώγηση σκέψης
Προσπαθείς να περιορίσεις την αυτενέργεια των αναγνωστών.

Θα μου πεις ή θα σκεφτείς, πιθανόν, ότι αυτά είναι συνηθισμένα στις συζητήσεις και δεν έγινε κάτι. Για κάποιους έγινε και τα προσέχουν ιδιαίτερα.
Δεν λέω βεβαίως ότι το κάνεις συνειδητά ή ότι είσαι ένας άνθρωπος που δεν ενδιαφέρεται για τους γύρω του.

Αυτά από εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 17:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ελληνικά μας είναι ολονών το ίδιο φίλη pyramid και
ξέρουμε όλοι τι θα πει χειραγώγηση και σιγοντάρισμα...Αλλά γιατί
τόση προσοχή για το ..παιδί;Φοβάστε μην σπάσει;
Περί αρνητικής σκέψης, άστο, θα πολυαναφέρουμε τον φίλο μας
που με την ειρωνία του δεν αφήνει το θέμα και όσους θέλουν να
συζητήσουν να το πράξον..Εδώ άνοιξε θέμα που ειρωνεύεται το παρόν
θέμα, βάζοντας φράσεις απο δώ και διακωμωδώντας τες..Εσύ ψάχνεις
να βρεις ποιός χειραγωγεί;
Φιλαράκι, φίλη η φιλία,αλλά φιλτάτη η αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 18:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο κάθε άνθρωπος έχει την οπτική του και τον δικό του τρόπο προσέγγισης των θεμάτων.

Απεστάλη: 05/05/2009, 16:12:06




Ποιων θεμάτων ?

Διευκρίνιση απαραίτητη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 13:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ποιων θεμάτων ?
Διευκρίνιση απαραίτητη .


Απ' όλα αυτά που σου λέει η pyramid, εκεί κόλλησες ;;;!!! στο "ποιων θεμάτων" ; ... έπρεπε να πεις κάτι, ε ; ... αλλά ΤΙ να πεις ... απορίας άξιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 14:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πάλι φίλε zip...Απορίας.. ανάξιον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 19:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa omega

Ο κάθε άνθρωπος έχει την οπτική του και τον δικό του τρόπο προσέγγισης των θεμάτων.


Εσύ και ο zip έχετε την ίδια οπτική , θέματα που υπερβαίνουνε την προσωπικότητα (π.χ ψυχή , ανώτερος εαυτός ,αιωνιότητα ,άπειρο ) τα προσεγγίζεται ως μία θεώρηση που πρέπει να αποδειχθεί .
Εγώ και ο trexagireve έχουμε επίσης κοινή οπτική , τα θέματα που μας έλκουνε είναι η ψυχή ,ο ανώτερος εαυτός , αιωνιότητα ,άπειρο .
Προσεγγίζουμε την προσωπικότητα οι μεν και οι δε με διαφορετικό σκεπτικό .

quote:
Ο zip δεν είχε προσπαθήσει να διασκεδάσει, είχε προσπαθήσει να μιλήσετε κι εσύ, χωρίς λόγο, του είχες απευθυνθεί με την φράση «μην ωρύεσαι» (εάν δεν το θυμάσαι γύρισε στην 1η σελίδα και δες το).
Δεν το καταλαβαίνεις ότι με αυτόν τον τρόπο δεν τον σέβεσαι?



Το βλέπω διαφορετικά .


quote:
Στο θέμα χειραγώγηση για να απαντήσω και στον trexagireve θα σχολιάσω δυο φράσεις του μηνύματός σου.
Λες
«Δεν είναι ανάγκη να μένει κάποιος σε έναν και μοναδικό λογαριασμό .
Εκτός βέβαια και αν η προσωπικότητα του έχει διαμορφώσει σταθερό χαρακτήρα.»

δηλαδή από την μια λες ότι δεν έγινε και κάτι στο θέμα «αλλαγή λογαριασμών» και καπάκι προσθέτεις το θέμα «σταθερός χαρακτήρας» που ανατρέπει το προηγούμενο «δεν έγινε και κάτι» και εμμέσως κατευθύνει τον αναγνώστη σε αρνητική κρίση του ατόμου.

Αυτό είναι χειραγώγηση σκέψης
Προσπαθείς να περιορίσεις την αυτενέργεια των αναγνωστών.


Είναι ? , η έτσι το αντιλαμβάνεται η λογική σου ?


quote:
Θα μου πεις ή θα σκεφτείς, πιθανόν, ότι αυτά είναι συνηθισμένα στις συζητήσεις και δεν έγινε κάτι. Για κάποιους έγινε και τα προσέχουν ιδιαίτερα.
Δεν λέω βεβαίως ότι το κάνεις συνειδητά ή ότι είσαι ένας άνθρωπος που δεν ενδιαφέρεται για τους γύρω του.

Αυτά από εμένα.


Δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε εσύ ,εγώ , ο zip και ο trexagireve .
Αυτό είναι γεγονός .
Όπως γεγονός είναι ότι ενώ ο zip βρίζει συνομιλητή του ,εσένα σε ενοχλεί περισσότερο το «μην ωρύεσαι» .
Διανύουμε τελείως διαφορετικά σημεία συνειδησιακής διεύρυνσης .


quote:
Απεστάλη: 05/05/2009, 14:01:22
Σε ποιο ολίσθημα ; Που έβρισα τον trexagireve ; Είμαι άνθρωπος φίλε κι έχω υπομονή και όρια. Ολίσθημα είναι αυτό ; Δεν νομίζω. Εγώ το λέω αγανάκτηση και δικαιολογημένη αντίδραση.


Αν σε έβριζε ,μέχρι ποιο σημείο θα έφτανες ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 11:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχουν 5-6 ανθρωποι

δεν γνωριζονται μεταξυ τους (μαλλον? ή καποιοι γνωριζονται?)

δεν γνωριζουν τι κουβαλει ή τι πρεβευει ο καθενας τους

τα μονα στοιχεια που υπαρχουν για αυτους ειναι τα 50 -100 - 1000 κειμενα αποψεων που εχουν καταθεσει

το παραλογο , η καταθεση αποψεων καταληγη σε διαμαχη φραστικη ανευ ουσιας , ακομη ποιο παραλογο το γεγονος οτι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι ανταλασουν αποψεις για την αναζητηση - εξερευνηση ενος ΚΟΙΝΟΥ (αφου συμμετεχουν) θεματος


αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που μας δημιουργει μεσα μας τετοιες συμπεριφορες , το πνευμα ? ειναι δυνατον ενα πνευμα αγιο και ασπηλο καθαρο και προυπαρχων να μας κανει να λειτουγρουμε ετσι ? ή η απουσια του ? και μπορει αραγε να εχουμε απουσια του πνευματος απο μεσα μας ?? που στο καλο ειναι τοτε και γιατι αντι να μας δωσει ομορφες συμπεριφορες και διαλογους με μηδενικο εγωισμο ??? γιατι αντιθετα ολοι ταμπουρονομαστε πισω απο αποψεις , σηκωνουμε τοιχους και οποιος παει να μπει ή να βγει πρεπει να πεθανει ???

οκ αφαιρω το πνευμα , δεν υπαρχει ή εστω οσοι το θελετε ας πουμε οτι δεν υπαρχει για λιγο , τι μας μενει ? ανθρωποι με γνωσεις και εμπειριες αλλα και με αρχεγονα αισθηματα , το αισθημα της αυτοσυντηρησης , το αισθημα του δυνατου , της εξουσιας ... ολοι θελουμε να κατεχουμε την αληθειας , ΟΛΟΙ ΜΑΣ ειμαστε "αρχοντες της γνωσεις" τα δικα μας ειναι σωστα τα δικα σας λαθος ... εμεις ομως ειμαστε εμεις ή εσεις ? και εαν ειμαστε εσεις τοτε ποιοι ειμαστε εμεις ??? χμμμμ σα να βλεπω καθρεπτισματα ενος καθρεπτη μεσα σε εναν αλλο ...


στην ουσια , μεσα στην αγνοια μας για του τι ειμαστε εξακολουθουμε ακομη να ειμαστε ερμαια αρχεγονων συναισθηματων και συμπεριφορων , αυτα υπηρχαν ΤΟΤΕ γιατι αλλιως δεν θα μπορουσαμε να επιβιωσουμε , ΣΗΜΕΡΑ ? σημερα ο εγωισμος μας δεν θα μας βγαλει πουθενα , παρα μονο στην φαγωμαρα , σημερα εχουμε γνωσεις , διαδικασιες , διαλογο , μπορουμε αραγε να αποδεχτουμε ολες τις αποψεις ? καμια αποψη δεν μπορει να μας "βλαψει" , και αφου τις αποδεχτουμε να τις εξετασουμε διεξοδικα ? να καταληξουμε σε κοινες αποφασεις ? οπλα μας , η ισοπεδοωση του εγιωισμου μας , οι απο κοινου επιλογη κανονων και μεθοδολογιων που θα μας βοηθησουν στην αναζητηση , κανενας τοιχος , κανενα εμποδιο , ολα επιπεδα ... προσβαση παντου , συζητηση για ολα χωρις προκαταληψεις ...

μπορει αραγε ο ανθρωπος να αναγνωριση τον εγωισμο του μεσα στην συμπεριφορα του ?
μπορει αραγε ο ανθρωπος να εκμηδενισει τον εγωισμο του ?

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ !!!! το πως ειναι θεμα του καθενος αλλα αφου πρωτα εχει αποδεχθει και εχει την θεληση ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 11:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά προσπαθούμε οι έχοντες καλή πρόθεση στον διάλογο
φίλε μου makfor...Δυστυχώς, όμως, υπάρχουν κι οι παραφωνίες...
Δεν υπάρχει κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς κι ολοι
περιμένουν να μιλάνε οι υπόλοιποι στη γλώσσα τους...
Η εποχή μας έχει υψώσει αυτό το εγώ που λές, φίλε μου,
με την υλική της θεοποίηση, αφού ο άνθρωπος λέγεται άνθρωπος
μόνο αν έχει σπίτι,δουλεία, αυτοκίνητο και πολλά άλλα ακόμη....
Εκεί χάνεται η προσωπικότητα και εξ ού, η προσωπική συμπεριφορά
και τοτε δεν έχουμε φυσικά και την κατανήση της....
Χρειάζεται να τολμήσει ο άνθρωπος να είναι ειλικρινής και συζητητής
που να αναζητά την αλήθεια κι όχι νατην δογματίσει μέσα απο
υποκειμενικά πρίσματα.....
Είναι απαίτηση πλέον να δούμε ποιοί είμαστε και τι ρόλο παίζουμε
στον πλανήτη Γή....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 11:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου , οι εχοντες καλη προθεση δεν υπαρχουν ,γιατι εαν υπηρχαν τοτε ο διαλογος θα λειτουγρουσε κανονικα, κανενας μας δεν ειναι σε θση να κανει εναν σωστο διαλογο χωρις εγωισμους και προκαταληψεις , αυτο ειναι το θεμα και αυτο το βλεπουμε παντου γυρω μας

ο υλικος μας κοσμος μπορει να φταιει , ισως να φταιει και πολυ αλλα και ο πνευματικος κοσμος τοσων αιωνων τελικα δεν ειδα να καταφερνει και κατι , μαλιστα την ευθυνη της σημερινης καταστασης κατα την αποψη μου την φερει κυριως ο πνευματικος κσομος που κρατησε τους πολιτες στην αγνοια αιωνες τωρα και τους ταιζε με παραμυθια , που εκανε αλισβερισια με την εκαστοτε εξουσια ωστε οι πνευματικοι να το κοσμο να περνανε καλα και να εχουμε εξουσια και τα προβατακια απο κατω να υποφερουν ... να μη το παω παρα περα , καταλαβαινεις τι λεω

το βασικοτερο προβλημα τις εποχημας κατα εμε εστιαζεται σε 2 αλληλενδετα θεματα , γνωση και παιδεια , την μεν γνωση δεν την αφηνουν ελευθερη για πολλους λογους , την δε παιδεια δεν την θελουν γιατι ετσι ο ανθρωπος θα σκεφεται και δεν τον θελουν να σκεφτεται, θα κρινει και δεν το θελουν να εχει κριτικο πνευμα , η μεθοδευση αυτη εχει αρωγο κατα τοπους τις εκαστοτε θρησκειες , και πριν πεις κατι σκεψου την ελλαδιτσα μεχρι το 1990 (ή καπου εκει) για να βγει ενα σχολικο βιβλιο επρεπε εχει την εγκριση της εκκλησιας, αυτο βρωμαει...

μεσα λοιπον στην αγνοια μας και στην ελειπη παιδεια ειναι αδυνατο να μπορουμε να δουμε τον εαυτο μας στον καθρεπτη , να τον κρινουμε , να τον μαλωσουμε , να τον διορθωσουμε , συμφωνω ομως οτι μεσα απο αυτη την ελειψη , την τεραστια ελειψη στρεφομαστε αλλου σε υλικα αγαθα που αντικαθηστουν οχι τα πνευματικα, με την εννοια των πνευματιστων αλλα της γνωσης και της παιδειας

αραγε ποιον πολιτισμο εχουμε να δειξουμε σημερα ? ενα τιποτα
αραγε γιατι τα σχολεια ασχολουνται με την παπαγαλεια και οχι με την γνωση ως αντικειμενο μελετης και ερευνας ?

φυσικα οι παραγοντες που επιρεαζουν ολα αυτα ειναι πολλοι , και τι να σου κανει ο γονιος οταν τρεχει απο το πρωι ως το βραδυ για ενα κομματι ψωμι? το 20% των συνανθρωπων μας δεν εχουν ουτε το φαϊ τους , τι κανουμε γιαυτο ? το 40% σημερα ζει στην αγωνια εαν αυριο θα εχει δουλεια , εργαζεται 4ωρα ή 4ημερα , δουλευει υπερωριες χωρις να πληρωνεται , χρωσταει 1000 ευρω και η τραπεζα με τα πανοτοκια το κανει 10.000 , και ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΑΤΑΙ , ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , μεσα σε ολα αυτα πως να βρεις τον χρονο για το παιδι σου και γιατι το εκανες στην τελικη θα μου πεις και θα εχεις δικιο , και το παιδι μονο του μπορει να βρει το δρομο ? δυσκολο εως αδυνατο , το σχολειο ? ενα χαλι μαυρο , το κρατος ? ο κλεψας του κλεψαντος ... και εμεις ψαχνουμε παιδεια και γνωση ... συμπεριφορες λοιπον εντελως φυσικες και ολοι μας εχουνε τις ευθυνες μας , ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΦΤΑΙΜΕ λιγο ή πολυ δεν εχει σημασια , αλλωστε αυτοι που ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ την κατασταση ειναι πολυ περισσοτερο εγωιστες απο εμας , αραζουν στους παχυλους πισινους τους και κοιμουντε ή περνανε καλα ...

υπαρχει λοιπον λογος που ειμαστε ετσι , τι κανουμε ομως ? μπορουμε να κανουμε κατι ?
και ομως σε ολα αυτα η γνωση και η παιδεια ισως ειναι τα μονα που μπορουν να μας δωσουν λυσεις , να μας κανουν καλυτερους ανθρωπους ... ισως παλι οχι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 11:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, αγαπητέ μου makfor, μπορώ να σε διαβεβαιώσω
για τις καλές προθέσεις τουλάχιστον του θεματοθέτη,που
έβαλε το θέμα και ρωτάει χωρίς να δογματίζει, ενώ αντέχει
αρκούντως υπομενετικά ειρωνικά και κοροιδευτικά σχόλια,όπως και
για μένα...
Δεν λέω ότι οι άλλοι δεν μπορούν, αλλά ότι κάποιοι δεν θέλουν
να συμμετάσχουν, αλλά...συμμετέχουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 12:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εισπρατουμε αυτο που δινουμε ή κατα μια αλλη εννοια , εισπρατουμε αυτο για το οποιο ειμαστε αξιοι να εισπραξουμε

δεν θα κρινω κανεναν , μεσα στα παραπανω που εγραψα βαζω και εμενα , δεν δεν ειναι εμφανες το δηλωνω , δεν διαφερω αλλα δεν μπορω να κρινω


δεχομαι τις αγαθες προθεσεις ολων , αλλα οταν ξεφευγει ενας ξεφευγουμε ολοι , καθως ολοι ειμαστε ενα και ο ενας ολοι , ολοι μαζι παταμε το γκαζι και ολοι μαζι το φρενο , ειναι στο χερι ολων μας ο μηδενισμος του εγω και η αντιληψη οτι το εγω δεν προσφερει τιποτα ενω το εμεις προσφερει τα παντα...


παραξενα τα ειπα? αλλιωτικα , τι να κανω ετσι βγηκε χαχαχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 09:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

υπαρχει λοιπον λογος που ειμαστε ετσι , τι κανουμε ομως ? μπορουμε να κανουμε κατι ?



Στην θεωρία ναι .
Στην πράξη συγκρούονται κεκτημένα ,συμφέροντα δηλαδή οι προσωπικότητες που είναι ιδιοτελώς διαμορφωμένες.
Θα γινότανε κάτι, αν οι προσωπικότητες είχανε την πρόθεση να διαμορφώσουνε ανιδιοτελή χαρακτήρα .

Πως όμως θα ξεφύγω από αυτό που συνήθισα κάθε ημέρα ?
Έλα ντε …., θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι καινούργιο, νέο .
Πέρα από την προσωπικότητα .

Makfor :
προσπαθείς προς αυτήν την κατεύθυνση ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 20:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa omega, ναι , ειναι δυσκολο παρα πολυ δυσκολο και αδυνατο να τα καταφερω παντα , ενα βημα παντως ειναι μεσα απο συζητησεις στο ιντερνετ , εαν αντιληφθουμε ποσο "ΧΑΖΟ" ειναι να μαλωνουμε απλα ανταλασοντας μυνηματα τοτε καταλαβαινουμε ποσο χαζα αισθηματα ή συμπεριφορα εχουμε , δοκιμασε εαν θες την επομενη φορα που θα γραψεις κατι "επιθετικο" να το σβησεις και να απαντησεις ειτε πολυ ποιο "θετικα" και εαν θες ισως και αργοτερα , μετα απο ωρα ή την αλλη μερα

τωρα στον "πραγματικο" κοσμο , εδω ενας τροπος ειναι να περνας απο μια μικρη επεξεργασια το οτι λες , πχ εαν μιλαμε οι δυο μας και σου ανεβασω το αιμα στο κεφαλι , μπορεις να με δεις ως καποιον ηλικιωμενο , ή σαν το παππου σου ή οτι αλλο θα σε εκανε διστακτικο να επιτεθεις ... βοηθαει ...

οταν η συγκρουση αφορα θεμα που "δεν κατεχουμε" ή "νομιζουμε" οτι κατεχουμε καλα ειναι να κραταμε καποια πισινη , καθως μπορει να μιλαμε με καποιον που ειτε γνωριζει καλυτερα ή εχει μεγαλυτερη εμπειρια , φυσικα πρεπει να ειμαστε σε θεση να κρινουμε τα λεγομενα του , οχι για να του τι βγουμε (κατι τετοιο δεν εχει νοημα) αλλα για οδηγησουμε την συζητηση στο τελος (αφου και οι δυο ειμαστε ασχετοι) ή να μειωσουμε τις αντιστασεις ωστε να μαθουμε ...

ΑΥΤΟ ομως που εμενα βοηθησε ηταν η κατανοηση οτι η "επιθεση" δεν ΦΕΡΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ , μπορει μετα την "επιθεση" νσ νιωθεις μια ενταση, ισως και δικαιωση (οχι παντα ειδικα για θεματα που δεν κατεχουμε) αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε ολους αφηνει και κατι αρνητικο , ενα γιατι μου μιλησε ετσι αλλα και ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΕΤΣΙ , αφου μπορουσα να πω το α , β, γ ... φυσικα υπαρχουν και αυτοι που θα πουνε "αρε παιχταρα τον εσκισες." απλα κουφιος ανθρωπος , εαν εσκισε καποιον ηταν ο εαυτος του και κανενας αλλος ... τι μπορει να σου προκαλεσει μια λεξη? τιποτα , αντε πες σε βριζω με τα χειροτερα λογια Ε ΚΑΙ ??? επαθες κατι ? τι ? ΤΙ ??? λογια του αερα , εαν θες μαλιστα δες το απλα , εαν ειναι αληθεια αυτα που ειπα τοτε γιατι να σκας ? αφου ειναι αληθεια , ΕΑΝ παλι ειναι ψεματα , τοτε παλι γιατι σκας , ενα ψεμα ειναι χωρις ουσια !!! δινουμε μεγαλη αξια σε λεξεις και ενεργειες χωρις καμια πραγματι αξια

μια αλλη οπτικη ειναι οτι εαν θες να παρεις "επιθεση" τοτε "χτυπα" , εαν θες να σε σεβονται τοτε πρεπει να σεβεσαι ή λιγο ποιο ομορφα , εαν θες να σου φερονται ομως πρεπει να φερεσαι και εσυ , εαν καποιος σου φερεται ασχημα ειναι ισως γιατι εσυ φερθηκες ασχημα ή γιατι σου αξιζει να σου φερονται ασχημα ... σε μια "αναιτια" ισως επιθεση , εαν φερθεις ασχημα παει να πει οτι καλα εκανε και σου φερθηκε οπως φερθηκε , εαν φερθεις με σεβασμο , μονο σε δυσκολη θεση θα βρεθει (οχι ολοι αλλα οι ποιο πολλοι αλλα το σημαντικο ειναι οτι ΕΣΥ θα τα εχεις καλα με τον εαυτο σου)

οχι δεν τα καταφερνω , εχω εκρηξεις αν και συνηθως οταν νιωθω να αδικουμε και καμια φορα οταν ανιδεοι επιμενου σε λαθος θεσεις (δε μιλαω για πνευματικες ή λογικες θεσεις ή αναζητησης... εκει ποτε δεν σκαω , αλλα για θεματα δουλειας και του αντικειμενου μου και συνηθως ενας καταλητης της εκρηξης ειναι ο φορτος και το αγχος της δουλειας , και το μετανιωνω ΠΑΝΤΑ κατοπιν εορτης , το μονο θετικο ειναι οτι η εκρηξη μπορει να συμβει ελαχιστες φορες μεσα στο χρονο και καθε χρονο και λιγοτερες , ναι τα καταγραφω βοηθαει ) προσπαθω ομως να μειωνω τις επαναληψεις , δηλαδη εαν προκυψει κατι , προσπαθω να κρατηθω οσο μπορω σε επομενες συγκρουσεις καμια φορα αποχωροντας ή σταματοντας το την συγκρουση ...

τελος ενα συμαντικο στοιχειο ειναι οτι πρεπει να προσπαθουμε να ειμαστε ηρεμοι , ετσι το μυαλο επεξεργαζεται καλυτερα τις πληροφοριες και η αντιδραση μας ειναι ποιο ηπια ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 22:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


τελος ενα συμαντικο στοιχειο ειναι οτι πρεπει να προσπαθουμε να ειμαστε ηρεμοι , ετσι το μυαλο επεξεργαζεται καλυτερα τις πληροφοριες και η αντιδραση μας ειναι ποιο ηπια ...


Σωστά .
Αυτό όμως προϋποθέτει εργασία .
Δεν έρχεται τίποτα μόνο του .
Η εργασία με ιδέες ,ιδιότητες ,ποιότητες και έννοιες είναι απαραίτητη ,για να αξιολογούμε γεγονότα τα οποία αφορούνε άμεσα η και έμμεσα την προσωπικότητά μας .

Αν αποκλείσουμε αυτού του είδους πνευματική εργασία , θα πρέπει κάτι άλλο να την αντικαταστήσει .
Εδώ πρέπει να τεθεί ένα ερώτημα :
Με πόσους τρόπους μπορούμε να κρατάμε ήρεμη την προσωπικότητά που διαμορφώσαμε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 11:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa omega

Συγνώμη για την καθυστέρηση είχα δει τα μηνύματα αλλά δεν μπορούσα να διαθέσω χρόνο για να γράψω.

quote:
Εσύ και ο zip έχετε την ίδια οπτική , θέματα που υπερβαίνουνε την προσωπικότητα (π.χ ψυχή , ανώτερος εαυτός ,αιωνιότητα ,άπειρο ) τα προσεγγίζεται ως μία θεώρηση που πρέπει να αποδειχθεί .
Εγώ και ο trexagireve έχουμε επίσης κοινή οπτική , τα θέματα που μας έλκουνε είναι η ψυχή ,ο ανώτερος εαυτός , αιωνιότητα ,άπειρο .

Δεν έχεις ιδέα πως προσεγγίζουμε τα θέματα εγώ και ο zip διότι εάν είχες δεν θα έλεγες αυτά που διαβάζω. Δεν μου κάνει όμως και καμία εντύπωση, έχω ακούσει και χειρότερα.

Ώστε σας έλκει ο ανώτερος εαυτός και η ψυχή, η αιωνιότητα και το άπειρο. Μπράβο και συγχαρητήρια.


quote:
Είναι ? , η έτσι το αντιλαμβάνεται η λογική σου ?


Βεβαίως και είναι. Βρήκες τώρα τον κατάλληλο άνθρωπο να του μιλήσεις για την δική του πραγματικότητα, την πραγματικότητα των άλλων κλπ κλπ

quote:
Δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε εσύ ,εγώ , ο zip και ο trexagireve .
Αυτό είναι γεγονός .

Εάν ως αδυναμία επικοινωνίας εννοείς την μη συμφωνία σε όσα προτείνεις τότε συμφωνούμε.

quote:
Όπως γεγονός είναι ότι ενώ ο zip βρίζει συνομιλητή του ,εσένα σε ενοχλεί περισσότερο το «μην ωρύεσαι» .

Άσε τώρα φίλε μου, τι προσπαθείς να δημιουργήσεις? ενοχές σε μένα και αμφιβολίες για την κρίση μου σε όσους διαβάζουν?

Εσύ ανέτρεξες στο παρελθόν λέγοντας
"Έχω χάσει την ψυχραιμία μου ,από τότε που ο αγαπητός zip , το βρήκε διασκεδαστικό να ασχολείται με την προσωπικότητά μου"

Και όταν σου απαντάω γυρνάς στο τώρα για να πιαστείς από αυτό.

quote:
Διανύουμε τελείως διαφορετικά σημεία συνειδησιακής διεύρυνσης

Φίλε μου δεν έχω καμία αμφιβολία γι΄αυτή την συνειδησιακή διεύρυνση που υπονοείς ότι έχεις.

Πάντως θα πρέπει να σου πω ότι για να είσαι στην μόδα πρέπει να είσαι μετενσάρκωση π.χ. του Βούδα ή ανάλογη, να είσαι φίλος με κάποιον δάσκαλο π.χ. Ιησούς ή ανάλογος, να παίρνεις μηνύματα από το υπερπέραν που να περιέχουν τουλάχιστον 10 φορές την λέξη αγάπη ή/και ανιδιοτέλεια και οπωσδήποτε να τα αρπάζεις.
Αυτό το τελευταίο είναι απολύτως απαραίτητο μην ξεχάσεις να το προσθέσεις στο προφίλ σου και όπως είχε πει και μια γνωστή, καλύτερα να πληρώνεις παρά να χάσεις την ψυχή σου.
Τι άλλο θέλεις, μέχρι και έρευνα πεδίου σου έκανα.


Αυτά από εμένα και όπως είχα πει και σε άλλο μήνυμα δεν έχω λόγο να γράφω κάπου που δεν μου αρέσουν τα δεδομένα που θέτει ο θεματοθέτης, εάν κάτι αλλάξει σε αυτά ίσως να τα ξαναπούμε.

Θα σου βάλω και ένα τραγουδάκι που ακούω τώρα, πρόσεξε τον τίτλο του άλμπουμ «free life»
http://www.youtube.com/watch?v=VBbLv2iog64&feature=related

αυτό με ενδιαφέρει

και βεβαίως οι μελιτζάνες και πιπεριές που θα φυτέψω σήμερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 11:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας τρόπος είναι να βρούμε κάτι το οποίο να μην έχει εγώ .
Οι άνθρωποι και οι διαμορφωμένες προσωπικότητες είναι αδιανόητο να μην έχουνε πολλά μικρά εγώ .
Όταν επικοινωνούμε με άλλες προσωπικότητες , αυτά τα εγώ έχουνε ανάγκη από προστασία, επιβεβαίωση η και επίδειξη ακόμη, ανάλογα με την διαμόρφωση .


Η φύση δεν έχει εγώ .
Οι ήπιες δονήσεις της φύσης μέσω των στοιχείων της ,δένδρο, λουλούδι, βουνό ,θάλασσα ….., είναι ικανές να μας μεταφέρουνε την αίσθηση του αληθινού μας εαυτού .
Αυτή έχει ως αποτέλεσμα την ηρεμία της προσωπικότητας .
Όταν βέβαια μία προσωπικότητα , πηγαίνει στην φύση με αυτοκίνητο ,μπύρες ,ραδιόφωνο, κινητό, φορητό υπολογιστή και γενικά τεχνολογικό εξοπλισμό , δεν είναι βέβαια ποτέ δυνατόν να επικοινωνήσει μαζί της .

Όταν κάθεσαι με την πλάτη να ακουμπάει σε ένα δένδρο ,κοντά σε ένα λουλούδι, εισπράττεις την ενέργεια που εκπέμπουνε τα στοιχεία της φύσεως .
Αυτό συμβαίνει διότι η φύση δεν έχει εγώ και δεν χρειάζεται επιβεβαίωση ,επιβράβευση, επίδειξη .
Το αποτέλεσμα είναι τα μικρά μας εγώ να αφομοιώνονται από την φύση .
Η τακτικές μας επισκέψεις στην φύση , μας ηρεμούνε με έναν μοναδικό τρόπο ,διότι βρισκόμαστε για ένα μικρό χρονικό διάστημα στο φυσιολογικό μας περιβάλλον .
Όταν είμαστε στο φυσιολογικό μας περιβάλλον ,δεν υπάρχει ανάγκη να υπερασπίσουμε κάποιο εγώ μας .

Μόνο όταν ταπεινωθεί το εγώ της προσωπικότητας ,μπορεί ένας άνθρωπος να διαισθανθεί την συνειδητότητα ,η οποία ευθύνεται για ορατά και αόρατα σε τούτον τον κόσμο .
Αυτή η ταπείνωση είναι το ποιο δύσκολο πράγμα ,όταν βρισκόμαστε η επικοινωνούμε με άλλους ανθρώπους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 00:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε pyramid, τι ήθελες και είπες για μελιτζάνες και πιπεριές ; ... το γύρισε στην φύση ... χαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy