ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 19:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
When you approach the world through the chosen filter of genuine GIVING you are, in effect, being an "Electrical Transmitter", sending energy out to the world around you. When you release electrical energy in this way, you become more "Magnetic", as the sending out of energy creates magnetic vortices. The "magnetized" Diodic Points then draw in more Universal Energy supply through the "Merkaba Spirals" and the "Chakras", at a higher frequency and quality than the expressed energy, in order to re-fill the energy void created by the "Giving".

When you approach the world with the attitude of "getting", this natural process becomes inverted. The more you try to "pull" energy from the outside world, the more your energy becomes "stuck" in the Personal Diodic Grid as miasms(bad karma). The miasms progressively reduce the quantity and lower the frequency of the natural energies you can internally draw from the universal supply. Giving even in its simplest form of giving appreciation and gratitude for that which you already have, keeps the natural energy flow moving. Whatever you give out will return to you amplified.

This also works in reverse, however, and giving out a bad attitude of ego, arrogance and "garbage" will cause more of the same to flow your way. Appreciate what you have. LOVE IT, find perspectives through which the joy of it can be known, and know that in the act of genuine appreciation itself, you will set loose the powers of manifesting more of what you desire and less of the illusion of lack.

We are responsible for everything that has happened, is happening and is going to happen in our lives. So, dear friends, be aware of what you are thinking feeling and believing, because you are going to manifest this experience into your life sooner or later.

Peace, Love and Light
PaNo

Οπότε,αν θέλετε να πάρετε περισσότερη γνώση,πρέπει να δώσετε ό,τι έχετε,πάντα σε πλαίσια κατανόησης.Ενας άνθρωπος που ζητάει συνέχεια γνώση χωρίς να δίνει για να βοηθάει τους άλλους,τότε κολλάει στο επίπεδο που βρίσκεται και δέν προχωράει άλλο.

Όλοι αυτοί που ασχολούνται με τον εσωτερισμό,καλό είναι να το έχουν υπόψιν τους.

Η λειτουργία του ηλεκτρομαγνητισμού, είναι το καλύτερο παράδειγμα σε μεταφορικό αλλα και σε κυριολεκτικό επίπεδο(για τους εσωτεριστές).

Το κάρμα λειτουργεί σε όλα τα επίπεδα,σε οτιδήποτε μπορούμε να φανταστούμε.


Edited by - alex22 on 03/05/2010 19:47:46

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 21:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ότι και να μαθαίνουμε είναι καλό να το μεταδιδοθμε σε άλλους, και αυτή η πράξη θα μας δώσει την ενέργεια να προχωρίσουμε; να ανεβούμε επίπεδο;

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 21:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ότι και να μαθαίνουμε είναι καλό να το μεταδιδοθμε σε άλλους, και αυτή η πράξη θα μας δώσει την ενέργεια να προχωρίσουμε; να ανεβούμε επίπεδο;

Προσωπικά,πιστεύω πως ναί.Αν εσύ βοηθήσεις κάποιον που το έχει ανάγκη και θέλει βοήθεια,τότε εσύ θα βγείς κερδισμένος στο τέλος.Πρέπει όμως να έχουμε ειλικρινή πρόθεση βοήθειας.Βασικά το πρώτο πράγμα που χρειάζεται είναι η κατανόηση για όλα αυτά,γιατί υπάρχει και ο ενδόμυχος εγωισμός.

Η ανιδιοτέλεια,προκύπτει απο την γνώση οτι είμαστε όλοι ένα και μετέπειτα απο τις εμπειρίες μας.

Αν δηλαδή γνωρίζεις οτι το να βοηθάς κάποιον άλλον, βοηθάς ουσιαστικά τον εαυτό σου, το όλον σύμπαν δηλαδή γιατί όλα είναι ένα,τότε δέν υπάρχει εγωισμός.Δέν το κάνεις δηλαδή εγωιστικά ενδόμυχα.

Edited by - alex22 on 03/05/2010 21:18:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 21:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι πράγματι.. Ο εγωισμός παραμονεύει σε πολλές περιπτώσεις, μα αυτό σημαίνει αυτόματα πως δεν υπάρχει η απαραιτητη αυτογνωσία και κατα συνέπεια είναι δωρον άδωρον να ασχοληθείς γενικότερα..

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 21:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση όμως,σε αλλάζει.Αν εσύ ξέρεις πότε βλάπτεις,τότε κρατάς και τις απαραίτητες αποστάσεις.Μπορεί κάποιος να ήταν εγωιστής και με τις γνωσεις που απέκτησε να έγεινε ανιδιοτελής στο τέλος,αφού πρώτα πληγώθηκε και έμαθε γιατί πληγώθηκε(λόγω εγωισμού πληγώνεται πάντα κάποιος).

Edited by - alex22 on 03/05/2010 21:30:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 12:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι είναι ΑΥΤΑΠΑΤΗ να πιστεύεται ότι θα απαλλαγείτε από το κάρμα όσο υπάρχουν τα εγώ. Εγώ και κάρμα πάνε μαζί!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνετε κάρμα κάθε μέρα αν όχι κάθε λεπτό. Το ντάρμα είναι μια θετική μετατροπή του κάρμα αλλά ντάρμα παίρνει κάποιος όταν λειτουργεί με επίγνωση..λόγο του ότι τα εγώ είτε απέχουν είτε δεν μπορούν να εκδηλωθούν.

Υπάρχουν τρεις παράγοντες για να μπορέσει κάποιος να προχωρήσει τον εσωτερικό δρόμο. Αυτοί οι παράγοντες δουλεύονται παράλληλα. Αν δεν δουλεύονται και οι τρεις μαζί..τότε σταματά και η πρόοδος.

Ο πρώτος παράγοντας είναι ο ψυχολογικός θάνατος.(θάνατος των εγώ)!! ο δεύτερος παράγοντας είναι η αλχημική γέννηση που έχει σχέση με την μετατροπή των ενεργειών των εσωτερικών αλλά και των εξωτερικών ενεργειών που εισέρχονται σε αυτό το βίο-ενεργειακο πολλαπλό σώμα που λέμε άνθρωπο.


Εσωτερικά υπάρχει ενεργειακή μεταμόρφωση και ενεργοποίηση των τσακρα. Τα σεληνιακά σώματα γίνονται ηλιακά. Οι εντυπώσεις που λαμβάνονται από το περιβάλλον μεταμορφώνονται μόνο όταν η συνείδηση είναι παρών. Όταν η συνείδηση και εννοώ την επίγνωση της παρουσίας της συνείδηση ή αν θέλετε η ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ είναι απών.. τότε όλες αυτές οι εντυπώσεις που προέρχονται από το εξωτερικό περιβάλλον ως ενέργειες.. γίνονται τροφή για τα εγώ και αυτό αυτόματα συνεπάγεται στο ότι φτιάχνουμε ΚΑΡΜΑ!!

Ο τρίτος παράγοντας είναι η θυσία ως προς τους άλλους και ως προς τον ¨εαυτό μας¨
Αυτή η θυσία δεν πρέπει να γίνεται με σκοπό να πάρουμε θετικό κάρμα ή αν θέλετε ντάρμα επειδή η πρόθεση της ανταμοιβής με οποιοδήποτε τρόπο μετατρέπει αυτήν μας την ενεργεια σε κάρμα!!
Και πως θα μπορέσει κάποιος να εκπληρώσει μια θυσία χωρίς να πάρει κάρμα;

Κάνατε μια καλή πράξη και βοηθήσατε κάποιον..ωραία!!..αλλά αν δράσατε μέσα από ένα εγώ..να το ΚΑΡΜΑ. Αν δράσατε όμως με επίγνωση, με αυτοσυνείδηση τότε υπάρχει μετατροπή των εντυπώσεων..δηλ..δεν μπορεί αυτή η πράξη σε ψυχολογικά ενεργειακό επίπεδο..(επειδή η κάθε μας πράξη προκαλεί ενέργειες είτε εξωτερικά στους άλλους είτε εσωτερικά σε εμάς του ίδιους.). αυτή λοιπών η ενεργεια, δεν μπορεί να γίνει τροφή για τα εγώ, αλλά μετατρέπεται σε υψηλότερη συχνότητα μέσω της συνείδησης!!

Και κάτι άλλο..υπάρχει η γνώση του …το καλό του κακού και το κακό του καλού!!

Πχ. Δίνεις βοήθεια σε έναν άνθρωπο και λες «έκανα το καλό» και με αυτήν την βοήθεια που έδωσες ,αυτός ο άνθρωπος εκπλήρωσε κάτι κακό..! Τι παίρνεις εσύ που βοήθησες στο να γίνει κάτι κακό..κάνοντας το καλό;

Επίσης ο άνθρωπος γεννιέται και ξαναγεννιέται και κάθε φορά φέρνει κάρμα και κάνει και καινούριο κάρμα. Μετά από πολλές ενσαρκώσεις το κάρμα έχει ¨παραμορφώσει¨ την ύπαρξη του… πληρώνει και πληρώνει..και δεν ξεχρεώνει ποτέ!! Πως νομίζετε ότι θα ξεχρεώσει λοιπών όταν τα εγώ τοκίζουν το χρεωστικό κεφάλαιο;

Και επίσης η ψύχη έχει άπειρο αριθμό μετενσαρκώσεων; Αν ναι.. τότε η δυστυχία της ψυχής θα είναι αβάσταχτη από το κάρμα που θα γεμίζει.. Αν όχι..τότε πρέπει να υπάρχει ένας κοσμικός νόμος που θα καθαρίζει και θα απελάσει αυτό το ενεργειακό φορτίο μέσω της διαλύσεως των επιπρόσθετων ενεργειών και τον εξαγνισμό ή το καθάρισμα της Ουσίας..έτσι ώστε να έχει πάλι την δυνατότητα να προσπαθήσει από την αρχή για να αποκτήσει ΓΝΩΣΗ ΕΑΥΤΟΥ.

Διαβάζω συνεχώς να κάνουμε το ένα και να κάνουμε το άλλο.. ασκήσεις για να ανοίξουμε τα τσακρα..ασκήσεις για να τα δυναμώσουμε ..τεχνικές επί των τεχνικών, μαντραμ… αλλά συνείδηση μηδέν. Το ξαναλέω.. όταν η συνείδηση είναι απών τότε το κάρμα είναι παρών..και κάντε όσες ασκήσεις θέλετε..η συνείδηση συνεχίζει να κοιμάται.

Δεν είμαι εναντίων των τεχνικών και των ασκήσεων ούτε εναντίων των μαντραμ..όλα αυτά έχουν αποτέλεσμα έως ένα βαθμό..αλλά όταν δεν υπάρχει κάποιος που εκτελεί αυτές της ασκήσεις και εννοώ ότι δεν έχουμε επίγνωση της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ μας αλλά και ταυτόχρονα του τι κάνουμε..τότε χτίζουμε και από την πίσω πόρτα έρχεται το κάρμα να πάρει αυτά που σπείραμε. Φιλοδοξία, μυστικιστική περηφάνια, μεγαλομανία κ.α.. είναι σίγουρα κάπου εκεί πίσω από τις πρακτικές..κρυμμένα στα σκοτεινά μέρη του υποσυνείδητου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/05/2010 12:34:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 12:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί φίλοι είναι ΑΥΤΑΠΑΤΗ να πιστεύεται ότι θα απαλλαγείτε από το κάρμα όσο υπάρχουν τα εγώ. Εγώ και κάρμα πάνε μαζί!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνετε κάρμα κάθε μέρα αν όχι κάθε λεπτό. Το ντάρμα είναι μια θετική μετατροπή του κάρμα αλλά ντάρμα παίρνει κάποιος όταν λειτουργεί με επίγνωση..λόγο του ότι τα εγώ είτε απέχουν είτε δεν μπορούν να εκδηλωθούν.

Υπάρχουν τρεις παράγοντες για να μπορέσει κάποιος να προχωρήσει τον εσωτερικό δρόμο. Αυτοί οι παράγοντες δουλεύονται παράλληλα. Αν δεν δουλεύονται και οι τρεις μαζί..τότε σταματά και η πρόοδος.

Ο πρώτος παράγοντας είναι ο ψυχολογικός θάνατος.(θάνατος των εγώ)!! ο δεύτερος παράγοντας είναι η αλχημική γέννηση που έχει σχέση με την μετατροπή των ενεργειών των εσωτερικών αλλά και των εξωτερικών ενεργειών που εισέρχονται σε αυτό το βίο-ενεργειακο πολλαπλό σώμα που λέμε άνθρωπο.


Εσωτερικά υπάρχει ενεργειακή μεταμόρφωση και ενεργοποίηση των τσακρα. Τα σεληνιακά σώματα γίνονται ηλιακά. Οι εντυπώσεις που λαμβάνονται από το περιβάλλον μεταμορφώνονται μόνο όταν η συνείδηση είναι παρών. Όταν η συνείδηση και εννοώ την επίγνωση της παρουσίας της συνείδηση ή αν θέλετε η ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ είναι απών.. τότε όλες αυτές οι εντυπώσεις που προέρχονται από το εξωτερικό περιβάλλον ως ενέργειες.. γίνονται τροφή για τα εγώ και αυτό αυτόματα συνεπάγεται στο ότι φτιάχνουμε ΚΑΡΜΑ!!

Ο τρίτος παράγοντας είναι η θυσία ως προς τους άλλους και ως προς τον ¨εαυτό μας¨
Αυτή η θυσία δεν πρέπει να γίνεται με σκοπό να πάρουμε θετικό κάρμα ή αν θέλετε ντάρμα επειδή η πρόθεση της ανταμοιβής με οποιοδήποτε τρόπο μετατρέπει αυτήν μας την ενεργεια σε κάρμα!!
Και πως θα μπορέσει κάποιος να εκπληρώσει μια θυσία χωρίς να πάρει κάρμα;

Κάνατε μια καλή πράξη και βοηθήσατε κάποιον..ωραία!!..αλλά αν δράσατε μέσα από ένα εγώ..να το ΚΑΡΜΑ. Αν δράσατε όμως με επίγνωση, με αυτοσυνείδηση τότε υπάρχει μετατροπή των εντυπώσεων..δηλ..δεν μπορεί αυτή η πράξη σε ψυχολογικά ενεργειακό επίπεδο..(επειδή η κάθε μας πράξη προκαλεί ενέργειες είτε εξωτερικά στους άλλους είτε εσωτερικά σε εμάς του ίδιους.). αυτή λοιπών η ενεργεια, δεν μπορεί να γίνει τροφή για τα εγώ, αλλά μετατρέπεται σε υψηλότερη συχνότητα μέσω της συνείδησης!!

Και κάτι άλλο..υπάρχει η γνώση του …το καλό του κακού και το κακό του καλού!!

Πχ. Δίνεις βοήθεια σε έναν άνθρωπο και λες «έκανα το καλό» και με αυτήν την βοήθεια που έδωσες ,αυτός ο άνθρωπος εκπλήρωσε κάτι κακό..! Τι παίρνεις εσύ που βοήθησες στο να γίνει κάτι κακό..κάνοντας το καλό;

Επίσης ο άνθρωπος γεννιέται και ξαναγεννιέται και κάθε φορά φέρνει κάρμα και κάνει και καινούριο κάρμα. Μετά από πολλές ενσαρκώσεις το κάρμα έχει ¨παραμορφώσει¨ την υπάρξει του… πληρώνει και πληρώνει..και δεν ξεχρεώνει ποτέ!! Πως νομίζετε ότι θα ξεχρεώσει λοιπών όταν τα εγώ τοκίζουν το χρεωστικό κεφάλαιο;

Και επίσης η ψύχη έχει άπειρο αριθμό μετενσαρκώσεων; Αν ναι.. τότε η δυστυχία της ψυχής θα είναι αβάσταχτη από το κάρμα που θα γεμίζει.. Αν όχι..τότε πρέπει να υπάρχει ένας κοσμικός νόμος που θα καθαρίζει και θα απελάσει αυτό το ενεργειακό φορτίο μέσω της διαλύσεως των επιπρόσθετων ενεργειών και τον εξαγνισμό ή το καθάρισμα της Ουσίας..έτσι ώστε να έχει πάλι την δυνατότητα να προσπαθήσει από την αρχή για να αποκτήσει ΓΝΩΣΗ ΕΑΥΤΟΥ.

Διαβάζω συνεχώς να κάνουμε το ένα και να κάνουμε το άλλο.. ασκήσεις για να ανοίξουμε τα τσακρα..ασκήσεις για να τα δυναμώσουμε ..τεχνικές επί των τεχνικών, μαντραμ… αλλά συνείδηση μηδέν. Το ξαναλέω.. όταν η συνείδηση είναι απών τότε το κάρμα είναι παρών..και κάντε όσες ασκήσεις θέλετε..η συνείδηση συνεχίζει να κοιμάται.

Δεν είμαι εναντίων το τεχνικών και τον ασκήσεων ούτε εναντίων των μαντραμ..όλα αυτά έχουν αποτέλεσμα έως ένα βαθμό..αλλά όταν δεν υπάρχει κάποιος που εκτελεί αυτές της ασκήσεις και εννοώ ότι δεν έχουμε επίγνωση της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ μας αλλά και ταυτόχρονα του τι κάνουμε..τότε χτίζουμε και από την πίσω πόρτα έρχεται το κάρμα να πάρει αυτά που σπείραμε. Φιλοδοξία, μυστικιστική περηφάνια, μεγαλομανία κ.α.. είναι σίγουρα κάπου εκεί πίσω από τις πρακτικές..κρυμμένα στα σκοτεινά μέρη του υποσυνείδητου.


Φίλε υπηρέτη,νομίζω οτι φοράς παρωπίδες.

Δέν διαφωνώ σε κάτι απο αυτά που λές(σε γενικό πλαίσιο),άν καταλάβαινες περισσότερα απο μένα θα συμφωνούσες και εσύ.Υπάρχουν όντως διάφοροι παράμετροι,που όμως δέν μπορούν να αναλυθούν έτσι εύκολα.

quote:
Πχ. Δίνεις βοήθεια σε έναν άνθρωπο και λες «έκανα το καλό» και με αυτήν την βοήθεια που έδωσες ,αυτός ο άνθρωπος εκπλήρωσε κάτι κακό..! Τι παίρνεις εσύ που βοήθησες στο να γίνει κάτι κακό..κάνοντας το καλό;

Αυτό που λές φανερώνει οτι δέν καταλαβαίνεις καλά τί λέω,και το κυριότερο είναι (και το έχω παρατηρήσει αυτό,αυτή είναι η τακτική σου και δέν ξέρω άν το κάνεις επίτηδες ή όχι) οτι βρίσκεις πάντα κάτι αρνητικό να πείς,πάντα πάς να υποδήξεις το λάθος (για σένα).Χάνεις το δάσος για το δέντρο.

Όπως είπα,συμφωνώ γενικά μαζί σου,είδικότερα θέλω να σε ρωτήσω,τί είναι το ηλιακό σώμα και τί το σεληνιακό,πώς είσαι τόσο σίγουρος για αυτά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 12:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω γράψει για την ανιδιοτέλεια κάποιες σκέψεις .
Για όσους ενδιαφέρονται παραπέμπω στον σύνδεσμο του ιστιολογίου :

http://sidi7080.blogspot.com

Δίχως καθημερινή εξάσκηση για ανιδιοτελή συμπεριφορά , το κάρμα διαμορφώνεται σε χείμαρρο που σε παίρνει από κάτω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 12:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά το κάρμα είναι μια κακή πράξη,όταν κάνεις καλές πράξεις τότε εξισορροπείται(μέχρι να φύγει όλο) απλά πράγματα,δέν μιλάμε για πυρηνική φυσική.Θα μιλούσαμε για κάτι ποιό περίπλοκο απο την πυρηνική φυσική άν το πηγαίναμε στο ειδικό μέρος αλλά δέν χρειάζεται.Τον υπολογιστή σου ξέρεις να τον χρησημοποιείς έστω και αν δέν ξερεις πώς λειτουργεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 12:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γενικά το κάρμα είναι μια κακή πράξη,όταν κάνεις καλές πράξεις τότε εξισορροπείται(μέχρι να φύγει όλο) απλά πράγματα,δέν μιλάμε για πυρηνική φυσική.Θα μιλούσαμε για κάτι ποιό περίπλοκο απο την πυρηνική φυσική άν το πηγαίναμε στο ειδικό μέρος αλλά δέν χρειάζεται.Τον υπολογιστή σου ξέρεις να τον χρησημοποιείς έστω και αν δέν ξερεις πώς λειτουργεί.

Φίλε Αλεξ

Κάνω αυτό που πρέπει να κάνω..
Ξέρεις πόσο κάρμα έχεις; Και πόσες ζωές θες να μην κάνεις κάρμα καθόλου έτσι ώστε να πληρωθεί όλο; Απλά πράγματα..και από την άλλη ωραίος τίτλος!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 13:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάνω αυτό που πρέπει να κάνω..

quote:
Ξέρεις πόσο κάρμα έχεις; Και πόσες ζωές θες να μην κάνεις κάρμα καθόλου έτσι ώστε να πληρωθεί όλο;Απλά πράγματα..και από την άλλη ωραίος τίτλος!!

Μα δέν γίνεται να μιλήσω με εσενα για κάτι ποιό βαθύ γιατί είσαι προκατηλημένος.Θα αναφερθώ αργότερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 13:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβεις τι είναι αυτά που λέω και ότι δεν έχω παρωπίδες έτσι όπως το εννοείς θα σου πω πως μόλις έφτιαξες κάρμα!!

Ο νόμος της αιτία και του αποτελέσματος λειτούργει παντού. Προς έμενα δεν μου έκανες κάτι κακό..αλλά έκανες κακό στον εαυτό σου. Έφτιαξες αρνητικές ενέργειες και έδρασες με ένα εγώ. Αυτή η δράση του εγώ.. είναι ένα κάρμα..!!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 13:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να καταλάβεις τι είναι αυτά που λέω και ότι δεν έχω παρωπίδες έτσι όπως το εννοείς θα σου πω πως μόλις έφτιαξες κάρμα!!

Ο νόμος της αιτία και του αποτελέσματος λειτούργει παντού. Προς έμενα δεν μου έκανες κάτι κακό..αλλά έκανες κακό στον εαυτό σου. Έφτιαξες αρνητικές ενέργειες και έδρασες με ένα εγώ. Αυτή η δράση του εγώ.. είναι ένα κάρμα..!!!


Το ξέρω,αλλά δέν θα πεθάνω κιόλας για αυτό.Χαλάρωσε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 13:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω και κάτι άλλο για να μην γελιόμαστε. Είσαι αυτός που λέει ότι ξέρει μόνο επιφανειακά πράγματα από την γνώση που γνωρίζω και είσαι πάλι αυτός που λέει ότι είμαι προκατειλημμένος. Τι λες; Σου φαίνονται σωστές αυτές οι δυο θέσεις; Αυτές η δυο θέσεις είναι από το ίδιο άτομο; Ή από δυο διαφορετικά εγώ;

Μετά λες ότι από τις κειλοντιες επιστήμες δεν γνωρίζεις παρά ελάχιστα..και ότι όλες οι άλλες.. θεοσοφία… γνώση..και δεν ξέρω τι άλλο..είναι έκπτωτες..Για έμενα φίλε αυτό είναι παροπιδισμος.. Να είχες μια γνώση αυτού που διδάσκεσαι «ΔΙΚΗ ΣΟΥ» και να γνώριζες αυτά που ξέρω έστω ως πληροφορίες..τότε ναι.. Βλέπε τι λες.. αν είσαι το ίδιο άτομο που τα λέει αυτά..πες μου πως κολλάνε; Αν δεν σου κολλάνε..τότε πρέπει να δεις μήπως είναι 2 ,3, ή 1000 εγώ που το καθένα λειτουργεί με τον δικό του τρόπο και λογική.

Αν βλέπεις ότι σου κάνω επίθεση.. τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι έχεις παρωπίδες και ότι είσαι προκατειλημμένος!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 14:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω και κάτι άλλο για να μην γελιόμαστε. Είσαι αυτός που λέει ότι ξέρει μόνο επιφανειακά πράγματα από την γνώση που γνωρίζω και είσαι πάλι αυτός που λέει ότι είμαι προκατειλημμένος. Τι λες; Σου φαίνονται σωστές αυτές οι δυο θέσεις; Αυτές η δυο θέσεις είναι από το ίδιο άτομο; Ή από δυο διαφορετικά εγώ;

xaxaxaxa, Δηλαδή πρέπει να είμαι σε μία θέση για πάντα έ? Να λέω κάτι και μετά τέλος,απαγορεύεται κάτι άλλο.Όλα αυτά που έχω πεί,τα υποστηρίζω και αν ισχύει το ένα δέν σημαίνει απαραίτητα οτι δέν ισχύει και τα άλλο. Ξέρεις τί γίνεται,απλά δέν ξέρουμε ο ένας τον άλλον (γενικά),βλέπουμε αυτά που γράφουμε και τα συσχετίζουμε με τα προηγούμενα γραπτά, με μία σηριακή λογική όμως,μονόδρομη,με καταλαβαίνεις?

quote:
Μετά λες ότι από τις κειλοντιες επιστήμες δεν γνωρίζεις παρά ελάχιστα..και ότι όλες οι άλλες.. θεοσοφία… γνώση..και δεν ξέρω τι άλλο..είναι έκπτωτες..

Όλα όσα έχουμε,δηλαδή βίβλος,κοράνι βέδες,πουράνα και δεν ξέρω και γώ τί άλλλο απο θρησκεία,είναι παρμένα απο τα maharata texts(keylontic science) ως ένα πολύ μικρό μέρος τους και δυστηχώς παραποιημένα στα περισσότερα σημεία.Το ίδο συμβαίνει και με τις εσωτερικές σχολές,γνωστηκισμός,θεοσοφία,καμπάλα κτλπ. και εδώ υπάρχει παραποίηση απο έκπτωτες ράτσες.Για αυτό όλα ταιριάζουν στην βάση τους.

Για αυτό έχω υποθέσει για σένα στο παρελθόν οτι μπορεί να είσαι στημένος,και sorry αλλά έχω κάθε δικαίωμα να υποψιάζομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 15:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως και έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι υποψιασμένος..και καλά κάνεις..να είσαι πάντα έτσι..αλλά με όλα!!!

Η αμφιβολία σε οδηγεί στην γνώση..όταν δεν θα έχεις να αμφιβάλεις ούτε για την ίδια την αμφιβολία, τότε θα έχει μείνει αυτό που ΕΙΝΑΙ.
Όσο για τις θρησκείες που λες πρέπει να θυμηθείς κάποια από τα πράγματα που έχω πει για τους ανθρώπους υπό αριθμό 1,2,3. Σε αυτό το επίπεδο η θρησκείες γίνονται θρησκοληψίες, πώρωση, δογματισμός, αντιπαλότητα και διαμάχη.

Στους υπό αριθμό 4, ξεκινά η θρησκεία..η αναζήτηση αυτού που ΕΙΝΑΙ πέρα από τα δόγματα μέσα από την αναζήτηση της ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ. Στους υπό αριθμό 5,6,και 7 η θρησκεία γίνεται αντικειμενική αλήθεια με αποκορύφωμα τον υπό αριθμό 7. Όλες οι νοθείες και παρερμηνείες γίνονται από τους 1,2,3.. αυτοί νοθεύουν την θρησκεία. Όταν λέω θρησκεία εννοώ την αναζήτηση αυτού που ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ είναι!!

quote:
xaxaxaxa, Δηλαδή πρέπει να είμαι σε μία θέση για πάντα έ? Να λέω κάτι και μετά τέλος,απαγορεύεται κάτι άλλο.Όλα αυτά που έχω πεί,τα υποστηρίζω και αν ισχύει το ένα δέν σημαίνει απαραίτητα οτι δέν ισχύει και τα άλλο. Ξέρεις τί γίνεται,απλά δέν ξέρουμε ο ένας τον άλλον (γενικά),βλέπουμε αυτά που γράφουμε και τα συσχετίζουμε με τα προηγούμενα γραπτά, με μία σηριακή λογική όμως,μονόδρομη,με καταλαβαίνεις?

Δεν είναι αστείο.. είναι χαρακτηριστικό των διαφορετικών εγώ. Κάποιος που δεν βλέπει τα εγώ του δεν αντιλαμβάνεται και της σύγκρουσης που δημιουργεί σε αυτά που λέει. Και βεβαίως δεν εννοούσα το να είσαι σε μια θέση με το τρόπο που το κατάλαβες..Αυτό που λέω είναι να υπάρχει συνοχή και το ένα να βγαίνει μέσα από το άλλο επειδή το κάθε ένα και το κάθε άλλο δεν είναι παρά αυτό το ίδιο. Από όπου και να το πιάσεις έχει μια συνοχή με το «όλο». Αυτό που γράφω εδώ δεν έρχεται σε σύγκρουση με κάτι που έχω γράψει στο παρελθών..υπάρχει συνοχή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 16:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβα καλά, δημιουργείς καλό κάρμα (ή αλλιώς ντάμρα) εάν καταφέρεις να υπερνικήσεις τα εγώ σου (κάτι που προφανώς θελει συνεχή προσπάθεια για μεγάλο χρονικό διάστημα), και προσφέρεις τις γνώσεις σου σε άτομα που το θέλουν και σου το έχουν ζητήσει.

Χαχα, μ' αρέσει η θεωρία, στην πράξη να δω όμως..

Ουσιαστικά πρέπει να βλέπουμε τα πάντα ώς ένα άλλο πρόσωπο, το οποίο θα είναι κάθε φορά πιο ''αντικειμενικό'' από εμάς, σωστά;

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 19:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπως έτσι φιλόσοφε κάπως έτσι..
Πω ρε φίλε τι κρίμα να μην μπορώ σήμερα να είμαι στο κέντρο, θα 'θελα τόσο πολύ να μπώ στη βουλή μαζί με 2000 άλλους ανθρώπους να τους τα κάνουμε λαμπίκο.. Εσύ όμως ήσυχα φιλόσοφε, Η-ΣΥ-ΧΑ!
Αποταυτίσου, α-πο-ταυ-τί-σου!! Βγάλε στο βαθμό που μπορείw το ΠΡΙΣΜΑ! ΒΓΑΛΤΟ! ΒΓΑΛΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/05/2010 19:22:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 00:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ όμως ήσυχα φιλόσοφε, Η-ΣΥ-ΧΑ!
Αποταυτίσου, α-πο-ταυ-τί-σου!! Βγάλε στο βαθμό που μπορείw το ΠΡΙΣΜΑ! ΒΓΑΛΤΟ! ΒΓΑΛΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ!

Εξήγησέ μου

Αν το πρίσμα είναι κάτι που αλλιώνει την οπτική μας, είναι λογικό να το έχω, πέντε μήνες ασχολούμαι ουσιαστικά.. Μην εκνευρίζεσαι

Εκτός αν το λες για να μη κατεβω κι εγώ στους δρόμους, χαχα.. Μένω μακριά, οποτε οκ

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργά

Edited by - filosofos7 on 06/05/2010 00:35:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 01:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο υπολογιστής φταίει σε έκανε μύωπα

Θα στο πω πολύ απλά,
Όλοι οι άνθρωποι γεννιόμαστε tabula rasa(λευκό χαρτί)..
Ή αν θες γεννιόμαστε ως πολλές λευκές σελίδες.

Αυτές γεμίζουν με της επεξεργασμένες εμπειρίες που καταγράφουμε στον εγκέφαλό μας απο τη γέννηση μας μέχρι τον θάνατο μας.

Φαντάσου ότι το μελάνι και τα γράμματα συμβολίζουν τις εμπειρίες της ζωής μας μαζί με την επεξεργασία που τους κάνει ο εγωικό μας εγκέφαλος..

Οι σελίδες λοιπόν γεμίζουν και γεμίζουν και γεμίζουν μέχρι που το χαρτί σχεδόν δεν φαίνεται απο τα πολλά γράμματα.
Αυτό που δημιουργείτε είναι ένα "βιβλίο" ή ένα "σενάριο" όπως θες πές το..

Αυτό το "βιβλίο", -το περιεχόμενό του για την ακριβεια- είναι η προσωπικότητά μας.. τα γράμματα, δηλαδή, οι λέξεις, οι φράσεις, ο τρόπος που όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους και φτιάχνουν μια πλοκή είναι η προσωπικότητά μας.

Έχει όμως και ένα τίτλο.
Ένα τίτλο που του τον δίνουμε εμείς.
Και αυτός ο τίτλος είναι η εντυπωση που έχουμε για τον εαυτό μας.

Το ίδιο και τον πρόλογο, ο οποίος θα μπορούσε να συμβολίζει επίσης την εντύπωση που έχουμε για τον εαυτό μας.
Και ο τίτλος και ο πρόλογος είναι μέρη της προσωπικότητάς μας.. μελάνι!
Έτσι εσύ μπορεί να μεγάλωσες σε μια οικογένεια που ο πατέρας σου σε έδερνε -Αυτό είναι μέρος απο την υπόθεση του βιβλίου- και να ανάπτυξεις μέσα απο αυτή την εμπειρία την εντύπωση για τον εαυτό σου ότι είσαι λόγου χάρη άχρηστος και ότι κανένας δεν σε θέλει.

Η εντύπωση αυτή είναι μέρος του τίτλου και του πρόλογου, είναι δηλαδή μέρος της προσωπικότητάς σου. Του θνητού σου μέρους αν θες.

Οι άνθρωποι λοιπόν κρίνουν υποκειμενικά επειδή νομίζουν ότι είναι το μελάνι πάνω στο χαρτί και όχι το χαρτί το ίδιο.
Αυτό λέγεται ταύτιση.
Το μελάνι όπως ξέρεις "κολλά" πάνω στο χαρτι και εισχωρεί σε αυτό.
Είναι δύσκολο να ξεκολλήσει.
Είναι εύκολο λοιπόν την στιγμή που κάθε σημέιο μας(όντας το χαρτί) είναι μαύρο απο το μελάνι εμείς να θεωρούμε ότι είμαστε το μελάνι.

Και όχι μόνο αυτό αλλά επειδή το μελάνι έχει καλύψει μεγάλο μέρος απο το χαρτί συχνά αγνωούμε εντελώς το γεγονός ότι υπάρχει χαρτί, ξεχνάμε δηλαδή την ύπαρξή του και θεωρούμε ότι υπάρχει μόνο το μελάνι και ότι εμείς ΕΙΜΑΣΤΕ το μελάνι..

Η ταύτιση μας αυτή δημιουργεί ένα πρίσμα και αντί να βλέπουμε το βιβλίο απο ψηλά σαν αναγνώστες, το ζούμε σαν να είμαστε πρωταγωνιστές και έτσι βλέπουμε μόνο ότι βλέπει ο πρωταγωνιστής και περιοριζόμαστε στους νόμους και τους κανόνες που διέπουν αυτόν..
Έτσι δημιουργείται η υποκειμενικότητα.

Εμείς πρέπει και να είμαστε σε θέση να ξεκολλάμε απο το μελάνι, δηλαδή να μπορούμε να διακρίνουμε τι είναι μελάνι και τι χαρτί(τι είναι θνητό και τι αιώνιο) και πρέπει επίσης να βγάλουμε όλο αυτό το μελάνι που δεν μας αφήνει να είμαστε tabula rasa, και να γίνουμε Ελεύθεροι! Γιατί αυτό μας περιορίζει σε μια συγκεκριμένη πλοκή, σε μια συγκεκριμένη αντίληψη...
Αυτά για τώρα, ελπίζω να τα είπα καλά, αν θες διάβασε τις 5 τελευταίες σελίδες απο το "η μεταφυσική σαν προσωπικό βίωμα"..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 10:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα είπες πάρα πολύ καλά..σου εύχομαι αυξανόμενη πρόοδο..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 14:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο υπολογιστής φταίει σε έκανε μύωπα

Βάζει όλη του την τέχνη, αλλά δε τα καταφέρνει

Μου άρεσε τόσο το ποστ σου, ώστε αποφάσισα να το εκτυπώσω και να το κολλήσω μπροστά στο γραφείο μου...

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 12:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανταστείτε ένα οποιοδήποτε όργανο του φυσικού μας σώματος,το συκώτι,την καρδιά τον εγκέφαλο κτλπ. Το κάθε όργανο έχει μια δική του λειτουργία που όμως,μαζί με όλα τα άλλα, εξυπηρετεί έναν σκοπό: την συντήρηση του σώματος,ο γενικός σκοπός είναι να κρατήσουν το σώμα ζωντανό και υγιές.Το άιμα μεταφέρει τα διάφορα συστατικά που χρειάζονται τα όργανα για να λειτουργήσουν.Το αίμα κυκλοφορεί σε όλο το σώμα.

Φανταστείτε τί θα γινόταν άν το κάθε όργανο του σώματος μας συμπεριφερόταν "εγωιστικά",αν δηλαδή κρατούσε το αίμα που έπαιρνε κάθε φορά και δέν το μοίραζε στα άλλα όργανα.Τί θα είχαμε σε αυτήν την περίπτωση?Την ασθένεια του οργάνου και μετά τον θάνατο.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει και με τον άνθρωπο.Ενας άνθρωπος άκρως εγωιστής είναι καταδικασμένος να πεθάνει,σωματικά και ψυχικά κυρίως.

Υπάρχει μια συμπαντική και απλή εξίσωση που είναι και η ποιό σημαντική. Θετική ενέργεια+Αρνητική ενέργεια=0,αυτό που παίρνω το δίνω.Οταν παίρνουμε ενέργεια (με τον όρο ενέργεια,εννοώ οτιδήποτε,αφού όλα είναι ενέργεια) και δέν την δίνουμε, τότε δημιουργούμε μπλοκαρίσματα στα σώματά μας.Αυτό είναι το κάρμα.Το κάρμα είναι που δέν μας αφήνει να γνωρίσουμε την θεική μας φύση.Το κάρμα είναι ο λόγς της δυστηχίας σε κάθε επίπεδο(ερωτικό,φιλικό,οικονομικό,σε όλα).

Αν αφαιρέσουμε ένα όργανο απο το σώμα κάποιου και το αφήσουμε έξω,τότε αυτό θα πεθάνει.Ετσι και ένας άνθρωπος δέν γίνεται να ζεί έξω απο την πηγή θεό,δέν γίνεται να ζεί δηλαδή χωρίς την ενέργεια της πηγής γιατί θα πεθάνει.Το να ζείς όμως μέσα στην πηγή,σημαίνει οτι πρέπει να υπακούσεις κάποιους βασικούς κανόνες.Αυτοί οι βασικοί κανόνες,μπορούν να γενικοποιηθούν σε έναν κανόνα,την μεταφορά της ενέργειας.Το μόνο που έχει να κάνει κάποιος είναι να δίνει την ενέργεια που παίρνει.

Κάνοντάς το αυτό,παρατηρείται ένα ανάποδο φαινόμενο:Αυξάνεται η δύναμη της ατομικότητας κάποιου ενω αυτό που κάνει είναι να υπηρετεί το σύνολο.Ίσως για εμάς φένεται ανάποδο το φαινόμενο γιατί έχουμε συνδέσει την ατομικότητα λανθασμένα με τον εγωισμό.

Δηλαδή όσο κάποιος γίνεται υπηρέτης του συνόλου,γίνεται ταυτόχρονα και άρχοντας κατα κάποιο τρόπο.Όλα αυτά συμβαίνουν επειδή όλα είναι ένα.

Edited by - alex22 on 07/05/2010 12:19:41

Edited by - alex22 on 07/05/2010 12:21:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 12:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα,άν θέλουμε την αυτοκυριαρχία σε κάθε επίπεδο,πρέπει ό,τι παίρνουμε να το μοιράζουμε.Και προτού παρεξηγηθώ απο τους προκατηλημένους,δέν εννοώ καμιά ατομική βόμβα ή μαύρη μαγεία.
Εννοώ κάτι που θα βοηθήσει κάποιον να εξελιχθεί με βάση τους νόμους της πηγής,συνόλου.

Edited by - alex22 on 07/05/2010 12:28:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 13:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία αυτή η προσέγγιση, ειδικά η εξίσωση αυτή διευκολύνει πολύ την κατανόηση..

Το φαινόμενο το οποίο ανέφερες περί ατομικότητας, δεν είναι λογικό; Σε μια κοινωνία όπου όλοι τρέχουν για να βγαλουν λεφτά, ο ανιδιοτελής είναι σαν τη μύγα μες το γάλα..

---------------------------------------

Άνοιξε τα μάτια σου προτού να 'ναι αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 16:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Φίλε φιλόσοφε
Προτείνω να διαβάσεις απο τη σελίδα αυτή:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10389
Μέχρι το τέλος αυτό του θέματος αυτού..
Μην διαβάσεις τις προηγούμενες γιατί θα μπερδευτείς!
Μέσα σε αυτές τις σελίδες θα ακούσεις κ για την ατομικοποίηση και γενικά θα κατατοπιστείς.

quote:
Εννοώ κάτι που θα βοηθήσει κάποιον να εξελιχθεί με βάση τους νόμους της πηγής,συνόλου.
"Τέλειος είναι αυτός που ακολουθεί τη βούληση του θεού(/του είναι)"..


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/05/2010 16:19:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 16:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

"Τέλειος είναι αυτός που ακολουθεί τη βούληση του θεού(/του είναι)"..

Ακριβώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 22:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα την δική μου άποψη,η γνώση θα έπρεπε να είναι σταθερή και ταυτόχρονα συνεχώς μεταβαλόμενη.Σταθερή ώς προς θεμελιώδεις αλήθειες,όπως η αγάπη ή το "όλα είναι ένα" και μεταβαλόμενη στην αποδοχή νέων πληροφοριών (ανοιχτό μυαλό,έρευνα για το τέλειο),με την προυπόθεση όμως οτι αυτές οι νέες πληροφορίες δέν επηρεάζουν τις θεμελιώδεις αλήθειες,αλλά βοηθούν περισσότερο στην κατανόηση σε αυτό το "γιατί" και "πώς" που ψάχνουμε.

Υπάρχουν άνθρωποι που μαθαίνουν μερικά πράγματα τα οποία μπορεί να είναι σωστά,αλλά στην πορεία παύουν να μαθαίνουν καινούρια πράγματα επειδή θεωρούν οτι "γνωρίζουν"(όπως αυτοί που γράφουν στο "μύθος και θρησκεία"),αυτό έχει ώς συνέπεια να δημιουργείται μπλοκάρισμα στο νοητικό τους σώμα και να μήν αποδέχονται τίποτα καινούριο (δόγματισμός).Αυτοί οι άνθρωποι είναι πολλοί άρρωστοι.Αν σήμερα κάποιος έχει καρκίνο στα πρώτα στάδια,τότε είναι δυνατόν να τον αφαιρέσουμε και να σώσουμε τον ασθενή με μερικά χειρουργεία,αυτούς όμως δέν μπορούμε να τους κάνουμε κανένα χειρουργείο,είναι ανίατες περιπτώσεις και πραγματικά πολύ θλιβερές.

Ποτέ δέν πρέπει να λέμε οτι "γνωρίζουμε" κάτι απόλυτα,γιατί κινδυνεύουμε να δημιουργήσουμε κανεναν "όγκο" στο νοητικό σώμα(αυτός ο "όγκος" καλύπτει τον χώρο κυριολεκτικά για την νέα γνώση,όσο ποιό πολλούς τέτοιους έχουμε,τόσο το χειρότερο).Εκτός και άν μιλάμε για τις θεμελειώδεις αλήθειες,οι οποίες έχουν δοθεί και δίνονται ελεύθερα σε όλους,η αληθινή αγάπη για παράδειγμα, δέν μπορεί να αμφισβητηθεί ούτε απο τον θεό(μα τί λέω τώρα,ο θέος είναι η αγάπη).

Ο τρόπος για να απελευθερώσουμε το κάρμα σε νοητικό επίπεδο και να γίνουμε ενας Πλάτωνας ή Ενας Ηράκλειτος,είναι να αποδεχθούμε οτι δέν γνωρίζουμε στην ουσία τίποτα.Αυτόματα ανοίγει η πόρτα του νού για νέα γνώση,και μπαίνουμε στην διδικασία της νοητικής αφύπνησης και ανοίγει ο δρόμος για ανώτερα επίπεδα ύπαρξης,όπως το ψυχικό.

Το νοητικό κάρμα είναι απαραίτητο να καθαριστεί αν θέλουμε να μαθαίνουμε και να εξελισόμαστε νοητικά(ανώτερη νοημοσήνη).

Για τους εσωτεριστές,αρκεί να ενεργοποιήσουν το ηλεκτρικό μέρος του τρίτου τσάκρα για να δίνουν την νοητική ενέργειακή δόνηση του νοητικού τους σώματος(που είναι γνώση στην ουσία).Οταν έχει δοθεί όλη η ενέργεια του νοητικού σώματος,τότε αρχίζει να ενεργποιείται το μαγνητικό μέρος του τσάκρα,και γινόμαστε δεκτικοί σε νέα γνώση ενώ το νοητικό σώμα εξελίσεται.Η ενέργεια ρέει και το κάρμα ( οι "όγκοι") εξουδετερωνεται απο την κίνηση.

Edited by - alex22 on 07/05/2010 22:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2010, 16:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάρμα για έναν άνθρωπο όπως επίσης για μια ομάδα ,ένα κράτος, μια ανθρωπότητα..κ.λπ. Υπάρχει και ένα κάρμα που υπερβαίνει το συνηθισμένο κάρμα αυτό είναι το κάρμα των Μυστών το όνομα του είναι ΚΑΝ;;;;;

Επίσης υπάρχει ο νόμος της υποτροπής.. Αν μπορείτε να παρακολουθήσετε κάποια ελαττώματα σας θα δείτε ότι αυτά τα ελαττώματα είναι σαν να κάνουν κύκλους. Δηλ καυγαδίζετε με κάποιον για ένα θέμα..και μετά από κάποιο καιρό η αιτία που προκάλεσε το καβγά ξαναμπαίνει σε λειτουργία και ο καβγάς ξανά επαναλαμβάνεται. Άλλα πράγματα κάνουν μεγάλους κύκλους και άλλα μικρούς και κάποια άλλα ακόμα μεγαλύτερους όπως από ζωή σε ζωή.

Αυτός ο νόμος της υποτροπής είναι στενά συνδεδεμένος με το ΚΑΡΜΑ.
Μπορεί να τσακωθώ με κάποιον εδώ στο φόρουμ… αυτός ο τσακωμός μπορεί να είναι καρμικά συνδεδεμένος με τον νόμο της υποτροπής. Δηλ. κάποτε σε μια προηγούμενη ζωή με αυτό το άτομο έχω ξανά τσακωθεί και τώρα απλά ο καρμικός δεσμός μας έφερε κοντά για να υποτροπιάσουμε το σκηνικό του τσακωμού βάζοντας και άλλο κάρμα.. μετά ο νόμος της υποτροπής θα μας ξαναφέρει σε επαφή για να ξαναπαίξουμε το σκηνικό.
Για να απελευθερωθεί κάποιος από το κάρμα πρέπει να μπορεί να σπάει τον νόμο της ΥΠΟΤΡΟΠΗΣ. Αυτό γίνεται όταν ζούμε συνειδητά και δεν εκφράζουμε αρνητικά συναισθήματα..!!!

Επίσης υπάρχουν δυο νόμοι που είναι ο βασικός άξονας της δημιουργίας..αυτοί οι νόμοι είναι η εξέλιξη και η καθέλιξη. Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ..Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΣΑΜΣΑΡΑΣ..ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ. Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει και ότι κατεβαίνει ανεβαίνει κάνοντας κύκλους. Όλα τα πράγματα έχουν ακμή και παρακμή..από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο.
Αυτή είναι μια μηχανική λειτουργία του σύμπαντος και δεν έχει να κάνει τίποτα με την απελευθέρωση. Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί από το κάρμα αλλά και από όλες τις μηχανικότητες πρέπει να βγει έξω από αυτόν τον κύκλο.
Αυτά για τωρα…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/05/2010 16:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2010, 16:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάρμα για έναν άνθρωπο όπως επίσης για μια ομάδα ,ένα κράτος, μια ανθρωπότητα..κ.λπ. Υπάρχει και ένα κάρμα που υπερβαίνει το συνηθισμένο κάρμα αυτό είναι το κάρμα των Μυστών το όνομα του είναι ΚΑΝ;;;;;

Επίσης υπάρχει ο νόμος της υποτροπής.. Αν μπορείτε να παρακολουθήσετε κάποια ελαττώματα σας θα δείτε ότι αυτά τα ελαττώματα είναι σαν να κάνουν κύκλους. Δηλ καυγαδίζετε με κάποιον για ένα θέμα..και μετά από κάποιο καιρό η αιτία που προκάλεσε το καβγά ξαναμπαίνει σε λειτουργία και ο καβγάς ξανά επαναλαμβάνεται. Άλλα πράγματα κάνουν μεγάλους κύκλους και άλλα μικρούς και κάποια άλλα ακόμα μεγαλύτερους όπως από ζωή σε ζωή.

Αυτός ο νόμος της υποτροπής είναι στενά συνδεδεμένος με το ΚΑΡΜΑ.
Μπορεί να τσακωθώ με κάποιον εδώ στο φόρουμ… αυτός ο τσακωμός μπορεί να είναι καρμικά συνδεδεμένος με τον νόμο της υποτροπής. Δηλ. κάποτε σε μια προηγούμενη ζωή με αυτό το άτομο έχω ξανά τσακωθεί και τώρα απλά ο καρμικός δεσμός μας έφερε κοντά για να υποτροπιάσουμε το σκηνικό του τσακωμού βάζοντας και άλλο κάρμα.. μετά ο νόμος της υποτροπής θα μας ξαναφέρει σε επαφή για να ξαναπαίξουμε το σκηνικό.

Για να απελευθερωθεί κάποιος από το κάρμα πρέπει να μπορεί να σπάει τον νόμο της ΥΠΟΤΡΟΠΗΣ. Αυτό γίνεται όταν ζούμε συνειδητά και δεν εκφράζουμε αρνητικά συναισθήματα..!!!

Επίσης υπάρχουν δυο νόμοι που είναι ο βασικός άξονας της δημιουργίας..αυτοί οι νόμοι είναι η εξέλιξη και η καθέλιξη. Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ..Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΣΑΜΣΑΡΑΣ..ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ. Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει και ότι κατεβαίνει ανεβαίνει κάνοντας κύκλους. Όλα τα πράγματα έχουν ακμή και παρακμή..από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο.
Αυτή είναι μια μηχανική λειτουργία του σύμπαντος και δεν έχει να κάνει τίποτα με την απελευθέρωση. Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί από το κάρμα αλλά και από όλες τις μηχανικότητες πρέπει να βγει έξω από αυτόν τον κύκλο.
Αυτά για τωρα…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/05/2010 16:11:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 14:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά... Και πώς βγαίνει κάποιος λοιπόν απο τον κύκλο(αν γίνεται να μας πεις δυό λόγια)?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy