ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 17:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διαφορά είναι οτι υπάρχουν πληροφορίες που ούτε κάν αναφέρονται στον γνωστικισμό (γιατί άραγε),και το πρόβλημα είναι οτι μιλάμε για πάρα πολλές πληροφορίες. Για παράδειγμα οι ασπίδες ή τα μερκαμπά.

Δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να συζητήσουμε για αυτό ..αλλά θα σου πω ότι δεν ξέρεις ούτε το 1% αποτο τι λεει η Γνωση..πως ξερεις ότι δεν μιλανε για όλα αυτά που λες;

Σου λέω .. ότι δεν ξέρω τι λένε οι Κευλόντιες διδασκαλίες και δεν έχω κανένα πρόβλημα να μάθω..

Δώσε μας και εμάς κάποια στοιχειά.. πως αυτές οι διδασκαλίες φτάσανε στα χέρια μας ..κ.τ.λ.π

Ποιοι τις λένε;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 06/02/2010 17:48:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 17:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέν έχει νόημα να τις περιγράψω,μπορώ να σου πώ για παράδειγμα οτι κάποια στιγμή ένιωσα να ανοίγει το τρίτο μάτι και να βρίσκομαι ταυτόχρονα σε δύο μέρη,έ καί?

Και σε εμένα έχει συμβεί να είναι παρών ταυτόχρονα σε 3 μέρη βλέποντας το κάθε μου σώμα ξεχωριστά ..και λοιπών τι έγινε ..έγινα καλύτερος άνθρωπος ..μου έφυγε κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα. Μου μειώθηκε κανένα εγώ όχι.. αντιθέτως τα εγώ παρέμειναν και αν αναπτύξω μυστικιστή περηφάνια γιατί δεν θέλει και πολύ ..τότε κινδυνεύω να γίνω ένα xasnamoυsen πρώτης τάξης. Αυτή είναι οι κίνδυνοι του να αναπτύξει κάποιος δυνάμεις και να μην εξαλείφει ελαττώματα..!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 17:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάξτο μόνος σου.Εχω πεί παλαιότερα για τις δώδεκα μεταλικές πλάκες στην κούφια γή.

Υπηρέτη κάνε ότι νομίζεις,δυστηχώς δέν μπορώ να γράφω άλλο,νιώθω οτι χάνω τσάμπα τον χρόνο μου.

Καληνύχτα φίλε,(πραγματικά χάνω τσάμπα τον χρόνο μου.)

Edited by - alex22 on 06/02/2010 18:00:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 17:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γαλήνη,γιατί ήμουν συγχησμένος με το πώς λειτουργεί το μηχάνημα,ήταν όλα τόσο μπερδεμένα(γιατί άραγε?).Τώρα έχω τον χάρτη.

Αυτό δεν το κατάλαβα..μπορείς να πεις κατι περισότερο;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 18:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπηρέτη κάνε ότι νομίζεις,δυστηχώς δέν μπορώ να γράφω άλλο,νιώθω οτι χάνω τσάμπα τον χρόνο μου.

Τον χρόνο σου τον χάνεις όταν δεν έχεις επίγνωση.. όταν κοιμάσαι ..όχι όταν σου ζητούν κάποιες πληροφορίες που μπορεί κάποιοι από εδώ μέσα να τις χρειάζονται..

quote:
Εχω τον χάρτη αλλά σε θεωρητικό επίπεδο,μάλλον όταν φτάσω και στο πρακτικό τότε θα τα δώ όλα διαφορετικά.

Όταν θα τα έχεις σε πρακτικό επίπεδο ..τότε τα ξαναλέμε..

Δώσε τουλάχιστων στους αναγνωστες μια διευθηνση..


Καληνύχτα φιλε μου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 06/02/2010 18:08:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 18:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alex22 ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν ξέρει αγγλικά επομένως δεν μπορεί απο μόνος του να το ψάξει. Είναι δηλαδή κ πρακτικό το θέμα. Στις πληροφορίες αυτές δίνονται βοήθειες για την αφύπνηση της συνείδησης πέρα απο μαντραμ(που έχω δει ότι έχει)? Προσωπικά είχα δει πολύ καιρό πριν ένα σάιτ που είχες παραθέσει για αυτές τις πληροφορίες κ δε θυμάμαι κ πολλά.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 10:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Α-Ω

Τελικά ..μπορείς να κοιτάς σιωπηλά για 3 λεπτά το ρολόι χωρίς κάποια σκέψη να σου τραβάει την προσοχή από αυτό που κανείς;..και παράλληλα να έχεις την επίγνωση ότι είσαι εσύ που κοιτάς; ..γιατί αν κοιτάς χωρίς να έχεις επίγνωση του τι κανείς, τότε έχεις ταυτιστεί ..δηλ η συνείδηση σου κοιμάται..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Ναι .
Όταν έχω μέσα μου ηρεμία .
Άλλες φορές πάλι αδυνατώ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 10:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega παραλίγο να σε ξεχάσω.
Λοιπόν.
quote:
Σταθερότητα στον διαμορφωμένο χαρακτήρα .
Και πάλι όμως ανοίγει θέμα από μόνη της αυτή η λέξη ,η λέξη χαρακτήρας .
Ο Χαρακτήρας είναι μια άλλη λέξη που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι για την προσωπικότητα απλά πιο λεπτό. Αυτό που λέει Ο Αριστοτέλης ουσιαστικά είναι ακριβώς αυτό που λες εσύ. Λέει δηλαδή ότι η αρετή μέσα απο την συνεχή πρακτική άσκησή της γίνεται μόνιμο(σταθερό)στοιχείο του χαρακτήρα μας. Και νομίζω ότι αυτό εννοείς όταν μιλάς για σταθερότητα χαρακτήρα. Έναν χαρακτήρα που τα χαρακτηριστικά του είναι σταθερά, μόνιμα.
Οπότε εν συνεχεία έχουμε αυτό που λέει ο Αριστοστέλης αρνητικές συνήθειες(-μόνιμα στοιχεία του χαρακτήρα) και θετικές συνήθειες(-μόνιμα στοιχεία του χαρακτήρα).
Επομένως:
quote:
Είναι εύκολο να αλλάξει χαρακτήρα ένα άνθρωπος ?
Όσο εύκολο είναι να αλλάξει κάποιος μια μόνιμη συνήθεια. Ένα μόνιμο στοιχείο της προσωπικότητας του.
quote:
Ας το συνδέσουμε όμως με την ελευθερία ,διότι την ανέφερες στο μήνυμά σου αρκετές φορές .
Από πού να απεξαρτηθούμε ρε συ φίλε ?
Απο τα εγώ μας, δηλαδή αν θες τις αρνητικές μας συνήθειες και γενικότερα τα ελαττώματα μας παντώς είδους. Εν συντομία, να απεξαρτηθούμε απο οτιδήποτε δεν μας κάνει πραγματικά ευτυχισμένους.
quote:
Είμαστε από τόσα πολλά εξαρτημένοι , που δεν υπάρχει τελειωμός .
Όταν βέβαια εμβαθύνουμε λιγάκι.
Θα πρέπει να συζητήσουμε για την αιτία που ο καθένας βλέπει την έννοια της ελευθερίας με διαφορετικό τρόπο ,με άλλο μάτι , από διαφορετική οπτική γωνία .
Κάποιοι θεωρούσαν ότι η ελευθερία τους εξαρτόταν απο τον κάθε Καισαρα, απο τον κάθε δικτάτορα, απο τον κάθε κάθε κάθε.. Αλλά κανείς δεν έψαξε να βρει την ελευθερία-ευτυχία μέσα του αλλά έξω του.

quote:
Έχει άμεση σχέση με τον διαμορφωμένο χαρακτήρα .
Η βάση είναι ότι είμαστε εξαρτημένοι ,η προσωπικότητά μας είναι εξαρτημένη , από το έθνος , τους νόμους της πολιτείας ,τους κανόνες και τις αρχές, από την οικογένεια μας ,την κοινότητά μας , επίσης ως έναν βαθμό από κάποια θρησκεία , από την εργασία μας , το νερό και το ρεύμα που καταναλώνουμε & πληρώνουμε .
Έχουμε κάποιες υποχρεώσεις και κάποια δικαιώματα.

Και όλα αυτά γιατί είμαστε μέλη σε μία κοινωνία .
Ο χαρακτήρας λοιπόν που διαμορφώνει κάθε άνθρωπος , άτομο , είναι κοινωνικός .
Από αυτόν θα πρέπει να ξεκινήσουμε .

Για να δούμε αν μπορεί να σταθεροποιηθεί ,στην θεωρία & στην πράξη σε αξίες ,που μπορούμε να προσπαθήσουμε να διευκρινίσουμε αργότερα


Έχεις δίκαιο ως προς το ότι ο άνθρωπος πρέπει να βρει μια σταθερότητα ως προσωπικότητα.
Πρέπει να ξέρεις βέβαια ότι αυτό όχι μόνο δεν είναι ανέφικτο αλλά πολλοί σήμερα το πετυχαίνουν. Και υποθέτω ότι αυτό τους εξυπηρετεί κ απο πλευρά ευτυχίας απ την άποψη ότι δεν έχουν πολλές διακυμάνσεις ως προσωπικότητες που θα τους έβαζαν σε αρνητικές ψυχικές(κ άλλες) καταστάσεις.
Απο την άλλη, δε ξέρω αν αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί τελείωση. Σε θεωρητικό επίπεδο μπορούμε να πούμε ότι αυτός ο άνθρωπος έχει πετύχει κ μια ευελιξία. Δηλαδή μπορεί να αποκτήσει κ να ξε-αποκτήσει συνήθειες.
Είναι ένας άνθρωπος με ισχυρή δυνατότητα να επιβάλεται στον εαυτό του(=θέληση).
Αλλά αυτός ο άνθρωπος ναι μεν έχει πετύχει μέσω της σταθερότητάς κ της θέλησής του μεγάλα ποσά ευτυχίας(θεωρητικά τουλάχιστον) αλλά πάλι δεν ξεφεύγει απο τα γηίνα.
Δηλαδή θα πεθάνει γεμάτος ερωτήσεις κ απορώντας αν θα μπορούσε νε είχε πετύχει περισσότερα στη ζωή του.
Ιδού λοιπόν το ερώτημα.
Θα μπορούσε?
...
..
.
Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/02/2010 10:42:09

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/02/2010 11:29:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 11:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο τα εγώ μας, δηλαδή αν θες τις αρνητικές μας συνήθειες και γενικότερα τα ελαττώματα μας παντώς είδους. Εν συντομία, να απεξαρτηθούμε απο οτιδήποτε δεν μας κάνει πραγματικά ευτυχισμένους.
quote:
Είμαστε από τόσα πολλά εξαρτημένοι , που δεν υπάρχει τελειωμός .
Όταν βέβαια εμβαθύνουμε λιγάκι.
Θα πρέπει να συζητήσουμε για την αιτία που ο καθένας βλέπει την έννοια της ελευθερίας με διαφορετικό τρόπο ,με άλλο μάτι , από διαφορετική οπτική γωνία .
Κάποιοι θεωρούσαν ότι η ελευθερία τους εξαρτόταν απο τον κάθε Καισαρα, απο τον κάθε δικτάτορε, απο τον κάθε κάθε κάθε.. Αλλά κανείς δεν έψαξε να βρει την ελευθερία-ευτυχία μέσα του αλλά έξω του.


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/02/2010 10:42:09


Νομίζω ότι κάποιος μπορεί να αλλάξει μόνο αν το θέλει ο ίδιος πραγματικά και ο καθένας βλέπει με διαφορετικά πράγματα όλα τα πράγματα και τις έννοιες γιατί είμαστε διαφορετικοί, γιατί ο καθένας μας είναι κάτι μοναδικό.
Κράτησα μόνο αυτό το κομμάτι αγαπητέ μου Dr Jekyll Mr Hyde γιατί για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό που έγραψες. Μέσα μας πρέπει να ψάξουμε, μέσα μας είναι όλα και οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις
Καλή σας μέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 11:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλε/η Nemesi και εδώ θα ταιριαζει νομίζω η φράση: "Εἰ μὴ Ἀλέξανδρος ἤμην, Διογένης ἂν ἤμην."

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακριβώς φίλε/η Nemesi και εδώ θα ταιριαζει νομίζω η φράση: "Εἰ μὴ Ἀλέξανδρος ἤμην, Διογένης ἂν ἤμην."

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα



Γυναίκα είμαι καλέ μου Dr Jekyll Mr Hyde ακόμα το Λουξεμβούργο δεν μ' άλλαξε τόοοοοοοοοοοοσο πολύ χιχιχι (ελπίζω να μην σε απογοητεύει αυτό χιχιχι) όσο για τη φράση


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde Κρατάω μόνο αυτό από το μήνυμά σου που Απεστάλη: 07/02/2010, 10:41:32 .

Έχεις δίκαιο ως προς το ότι ο άνθρωπος πρέπει να βρει μια σταθερότητα ως προσωπικότητα.

Γιατί εκφράζουμε κοινό σημείο ενδιαφέροντος .


Ποιες αξίες μέσα στην κοινωνία μας ,μείνανε σταθερές και αξίζει να τις υιοθετήσει και να σταθεροποιηθεί επάνω σε αυτές ,δίχως επιφύλαξη μία προσωπικότητά ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 13:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω,αγαπητοί μου Dr Jeckyl & Mr Hude alfa-omega,αλλά,η σταθερότητα που λέτε ότι πρέπει να βρει ο άνθρωπος,υπάρχει μέσα του,εξ αρχής,σε αυτό που είναι...Δεν είμαστε απροσδιοριστοι...Ειμαστε συγκεκριμένοι...
Αν ανακαλύψουμε τι είμαστε,όλοι κι ο καθένας ξεχωριστά, θα ειναι το σωστό,δικό μας, γιατί όσες, επίκτητες σταθερές κι αν βάλουμε,πάλι δεν θα έχουμε την δική μας, αυτή που υπάρχει και εμείς καλύπτουμε και που τελικά, θα μείνει σαν έκφραση μας, όσο κι αν την έχουμε χαλάσει...
Ας αναζητήσουμε τον εαυτό μας, πιστεύω, ταιριάζει καλύτερα να λέμε...
Ή, οπως έλεγε ένα θέμα "η συνειδητοποιήση της προσωπικότητας μας"....
Και πάλι, συγνώμη, για την παρέμβαση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 09:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις δίκαιο ως προς το ότι ο άνθρωπος πρέπει να βρει μια σταθερότητα ως προσωπικότητα.

Θα σας πω με την σειρά μου μια οπτική που είναι αρκετά ασυνήθιστη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι έτσι.

Η προσωπικότητα είναι κάτι που μπορεί να διαμορφωθεί αλλά και να καλλιεργηθεί. ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ..γεννιόμαστε με αυτήν την αγνότητα που ξεχειλίζει από ένα μωρό. Την Ουσία.

Στην πορεία όταν μεγαλώνουμε ..η προσωπικότητα μπορεί να εκφράζει είτε κάποια εγώ είτε αυτήν την άσπιλη ουσία με την οποία ηρθαμε στον κόσμο.

Με πολύ λίγα λόγια .για να αποκτήσει κάποιος μια σταθερή προσωπικότητα πρέπει αυτή να εκφράζει της αξίες και τις αρετές του πνεύματος.. αυτό σημαίνει ότι τα εγώ έχουν εξαλειφθεί.

Αυτή η προσωπικότητα είναι σταθερή ως προς το να εκφράζει τις αξίες και τις αρετές του πνεύματος και δεν έχει καμιά διακύμανση ως προς οτιδήποτε αρνητικό δηλ.. κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα.

Αυτή η προσωπικότητα δεν είναι ο εαυτός μας, αλλά ένα μέσο για να εκφράζεται ο ΕΑΥΤΟΣ.. Για να έχουμε μια τέτοια προσωπικότητα δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι με αυτήν ..επειδή αυτή είναι απλά το μέσο έκφρασης του πνεύματος μέσα από ένα ανθρώπινο ον.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να συνειδητοποιήσουμε αυτό που είμαστε βλέποντας όλα αυτά που δεν είμαστε!!Και σε αυτό χρειάζεται να έχουμε επίγνωση του παρόντος επειδή η σοφία δεν μπορεί να αναζητηθεί πουθενά άλλου εκτός από το τώρα.

Αγαπητέ Φίλε trexagireve δεν ήξερα ότι παρακολουθούσες το θέμα..

quote:
Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω ,αγαπητοί μου Dr Jeckyl & Mr Hude alfa-omega,αλλά,η σταθερότητα που λέτε ότι πρέπει να βρει ο άνθρωπος,υπάρχει μέσα του,εξ αρχής,σε αυτό που είναι...Δεν είμαστε απροσδιοριστοι...Ειμαστε συγκεκριμένοι...

Ως ένα σημείο και βλέποντας μέσα από μια οπτική φαίνεται ότι δεν είμαστε απεριόριστοι ..αλλά κοιτάζοντας με έναν άλλο τρόπο δεν υπάρχει τίποτα άλλο από το απεριόριστο..δηλ δεν μπορεί να απέχει από το οτιδήποτε…στην Ουσία όλα είναι αυτό.. ο «κοινός Πατέρας»

quote:
Αν ανακαλύψουμε τι είμαστε, όλοι κι ο καθένας ξεχωριστά, θα ειναι το σωστό,δικό μας, γιατί όσες, επίκτητες σταθερές κι αν βάλουμε,πάλι δεν θα έχουμε την δική μας, αυτή που υπάρχει και εμείς καλύπτουμε και που τελικά, θα μείνει σαν έκφραση μας, όσο κι αν την έχουμε χαλάσει...

Και θα έλεγα αγαπητέ Φίλε trexagireve ότι αυτό το σωστό ..ούτε δικό μας θα είναι ..γιατί μέσα στην ανιδιοτέλεια το δικό μου και το δικό σου έχουν αφομοιωθεί στην «θέληση του θεού»

quote:
Ας αναζητήσουμε τον εαυτό μας, πιστεύω, ταιριάζει καλύτερα να λέμε...
Ή, οπως έλεγε ένα θέμα "η συνειδητοποιήση της προσωπικότητας μας"....

Συχωράμε.. αλλά θα έλεγα ότι η αναζήτηση του εαυτού είναι η αναζήτηση του εαυτού και όχι της προσωπικότητας ..δεν γεννηθήκαμε με αυτήν… αλλά αν εννοείς ότι συνειδητοποιώντας το τι είναι η προσωπικότητα αποταυτιζομαστε από αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε ..τότε ναι.. έχει νόημα για εμένα αυτή η εκφραση "η συνειδητοποιήση της προσωπικότητας μας"...... και το ξαναλέω για εμένα ..για να μην παρεξηγούμε…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 10:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve,
έχεις δίκαιο και συμφωνώ με αυτά που γράφεις . Όταν μία ανθρώπινη μονάδα ,φτάσει στο τελικό της γίγνεσθαι ,γνωρίζει την ουσία της .
Ο χαρακτήρας είναι σταθερός .
Σκέφτηκα όμως να ξεκινήσουμε από πιο χαμηλά και συγκεκριμένα από την γνωστή σε όλους μας προσωπικότητα που διαμορφώνει ο κάθε άνθρωπος .
Και αυτό διότι έχουμε κοινό περιβάλλον και συγκεκριμένα την ελληνική κοινωνία .
Πιες αξίες (μπορούμε να πούμε και αρχές ) διέπουνε την κοινωνία μας και είναι αυτές σταθερές .
Μία αξία για παράδειγμα είναι η,
ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.

Ο δείκτης υπακοής ,η μη υπακοής , διευκρινίζει & φωτίζει τον βαθμό διαφθοράς για παράδειγμα των ελλήνων.
Η χώρα μας σήμερα ξανά αντιμετωπίζει αυτό ακριβώς το πρόβλημα .
Οι ευρωπαίοι εταίροι , δεν μας εμπιστεύονται κανένα δάνειο πλέον .
Παλιότερα όταν τα ταμεία ήτανε γεμάτα και φυσικά δεν γνώριζαν τον Έλληνα από την κακή του μεριά , έρεε το χρήμα άφθονο .
Αυτά είναι γνωστά .
Η πλειοψηφία της χώρας ,μία πλειοψηφία διεφθαρμένη , έχει ανάγκη από ρευστό.
Για να καλύψει πρωτίστως το δημόσιο έλλειμμα .
Αυτή όμως είναι και ανάγκη της μειοψηφίας των ελλήνων πολιτών ;
Οι ηγέτες εκλέχθηκαν από μία διεφθαρμένη πλειοψηφία .
Πως θα ήτανε ποτέ δυνατόν, να υπηρετήσουνε διεφθαρμένοι ηγέτες , με διαφάνεια αυτήν την πλειοψηφία ?
Είναι παράλογο.
Συμβαίνει λοιπόν κάτι πολύ φυσιολογικό.
Αδυναμία καλυτέρευσης του δείκτη διαφθοράς ,από την ηγεσία .
Η αξία λοιπόν ,υπακοή στο σύνταγμα , είναι απόλυτα θεωρητική.
Μπορεί να παπαγαλίζουνε ηγέτες και λαός , την άμεση ,επιτακτική ανάγκη για υπακοή στο σύνταγμα ,αλλά μένουνε μόνο στα λόγια .
Στην πράξη δεν μπορεί να γίνει κάτι, διότι το κύκλωμα ,το σύστημα , ο μηχανισμός λειτουργίας της πολιτείας των Ελλήνων ,έχει επέλθει σε μη ανατρέψιμη διαφθορά.
Οι λύσεις έχουνε θεωρητικό χαρακτήρα .
Και έχουνε θεωρητικό χαρακτήρα ,διότι δεν αλλάζει μία προσωπικότητα χαρακτήρα ,όταν υπάρχει και κινείται μέσα σε ένα διεφθαρμένο περιβάλλον .
Το ίδιο συμβαίνει και με τις άλλες αξίες .
Την θρησκεία.
Την ελευθερία.
Πως λοιπόν μία προσωπικότητα ,μία τυπική ελληνική προσωπικότητα θα απεγκλωβιστεί από αυτόν τον φαύλο κύκλο ?
Οι αξίες θα πρέπει να διαμορφώνονται ανάλογα με τις ανάγκες τις κοινωνίες.
Αυτές θεωρούνε την ύλη ως αρχή.
Όλα γυρίζουνε γύρω από τον υλισμό και διαμορφώνουνε υλιστικές απόψεις .
Όλα τα ιδανικά τα προσωποποιεί η Ανθρωπότητα .
Διότι ζούμε σε έναν κόσμο αντικειμενικό και το αντικείμενο του είναι ο υλισμός .
Όλα τα ιδανικά έχουνε προσωπικό χαρακτήρα.


Υπάρχει διέξοδος ,σε ατομικό επίπεδο ?
Έχουνε καταρρεύσει, γκρεμιστεί οι κοινωνικές ηθικές αντιλήψεις .

Που θα ψάξουμε την υγιή ηθική αντίληψη ?
Θα ψάξει ο καθένας μέσα του και ότι βρει ;
Θα ψάξουμε ομαδικά μέσα μας ;
Ψάχνοντας ομαδικά ,προς ποια κατεύθυνση θα τραβήξουμε ?
Θα πρέπει να βρούμε μία αξία ,μία αρχή ,που ακόμη δεν έχει προσβληθεί από την φθορά της προσωπικότητας .


Ποιες ιδέες έμειναν μέχρι σήμερα απελευθερωμένες από εγκόσμιες κοινωνικές έννοιες και μπορούνε να μας προχωρήσουνε ;
Να μας προχωρήσουνε στην διαμόρφωση ενός γίγνεσθαι , που θα είναι ωφέλιμο για την ύπαρξή μας ?


Χαιρετώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 14:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Η προσωπικότητα είναι κάτι που μπορεί να διαμορφωθεί αλλά και να καλλιεργηθεί. ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ..γεννιόμαστε με αυτήν την αγνότητα που ξεχειλίζει από ένα μωρό. Την Ουσία.

Στην πορεία όταν μεγαλώνουμε ..η προσωπικότητα μπορεί να εκφράζει είτε κάποια εγώ είτε αυτήν την άσπιλη ουσία με την οποία ηρθαμε στον κόσμο.

Με πολύ λίγα λόγια .για να αποκτήσει κάποιος μια σταθερή προσωπικότητα πρέπει αυτή να εκφράζει της αξίες και τις αρετές του πνεύματος.. αυτό σημαίνει ότι τα εγώ έχουν εξαλειφθεί.

Απεστάλη: 08/02/2010, 09:36:08



Οι αξίες και οι αρετές του πνεύματος ?
Μπαίνεις στον κόπο να τις αναφέρεις ?
Με όσο πιο απλά λόγια σου είναι εφικτό .
Δεν μπορεί μέσα σε αυτές θα εμπεριέχονται ίσως ιδέες που έμειναν άφθαρτες από την κοινωνία ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 14:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο δείκτης υπακοής ,η μη υπακοής , διευκρινίζει & φωτίζει τον βαθμό διαφθοράς για παράδειγμα των ελλήνων.
Η χώρα μας σήμερα ξανά αντιμετωπίζει αυτό ακριβώς το πρόβλημα .
Οι ευρωπαίοι εταίροι , δεν μας εμπιστεύονται κανένα δάνειο πλέον .

..Αυτοί όμως που μας τα εμπιστεύτηκαν κερδισαν ακριβώς αυτό που ήθελαν
Ξεπουλάμε τις δημόσιες υπηρεσίες μας κ τα πετρέλαια που δεν είχαμε χρήμα να αξιοποιήσουμε.
quote:
Παλιότερα όταν τα ταμεία ήτανε γεμάτα και φυσικά δεν γνώριζαν τον Έλληνα από την κακή του μεριά , έρεε το χρήμα άφθονο .
Αυτά είναι γνωστά .
..Με ποιανού το χρήμα ήτανε γεμάτα?
quote:
Η πλειοψηφία της χώρας ,μία πλειοψηφία διεφθαρμένη , έχει ανάγκη από ρευστό.
Για να καλύψει πρωτίστως το δημόσιο έλλειμμα .
Αυτή όμως είναι και ανάγκη της μειοψηφίας των ελλήνων πολιτών ;
Οι ηγέτες εκλέχθηκαν από μία διεφθαρμένη πλειοψηφία .
Πως θα ήτανε ποτέ δυνατόν, να υπηρετήσουνε διεφθαρμένοι ηγέτες , με διαφάνεια αυτήν την πλειοψηφία ?
Είναι παράλογο.
Συμβαίνει λοιπόν κάτι πολύ φυσιολογικό.
Αδυναμία καλυτέρευσης του δείκτη διαφθοράς ,από την ηγεσία .
Η αξία λοιπόν ,υπακοή στο σύνταγμα , είναι απόλυτα θεωρητική.
Μπορεί να παπαγαλίζουνε ηγέτες και λαός , την άμεση ,επιτακτική ανάγκη για υπακοή στο σύνταγμα ,αλλά μένουνε μόνο στα λόγια .
Στην πράξη δεν μπορεί να γίνει κάτι, διότι το κύκλωμα ,το σύστημα , ο μηχανισμός λειτουργίας της πολιτείας των Ελλήνων ,έχει επέλθει σε μη ανατρέψιμη διαφθορά.
Όταν ο Έλληνας καταλάβει ότι αυτή η διαφθορά είναι που τον έφερε στην τωρινή του(κ ακόμα περισσότερο στη μετέπειτα) κατάσταση τότε θα αρχίσει να απαιτεί δικαιοσύνη ο ένας απ τον άλλο.. τότε...
quote:
Ποιες αξίες μέσα στην κοινωνία μας ,μείνανε σταθερές και αξίζει να τις υιοθετήσει και να σταθεροποιηθεί επάνω σε αυτές ,δίχως επιφύλαξη μία προσωπικότητά ?
Αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα για το οποίο όμως το παρόν θέμα δεν είναι κατάλληλο Ίσως κάπου αλλού..

Υγ: Επειδή έπαθε κάτι το pc μου δεν θα μπορώ να γραφω όσο συχνά όσο έγραφα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 15:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι αξίες και οι αρετές του πνεύματος ?
Μπαίνεις στον κόπο να τις αναφέρεις ?
Με όσο πιο απλά λόγια σου είναι εφικτό .
Δεν μπορεί μέσα σε αυτές θα εμπεριέχονται ίσως ιδέες που έμειναν άφθαρτες από την κοινωνία ?

Θα σου πω μόνο μια.. Ανιδιοτέλεια.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 16:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι. Dr Jekyll Mr Hyde , alfa-omega και Alex

Κοιτάξετε ξεπεσμό ..σε μήνυμα του ΖΙP στο ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 19:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να κάνουμε έναν τον έχουμε

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 20:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα σας...παρακολουθώ,αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,γιατί κι εγώ υπηρετω, δεν αυτεξουσιάζομαι, της αλήθειας,πιστός είμαι..Χαίρομαι την κουβέντα σας και συνσυλλογίζομαι...
Απλά, η προσωπικότητα, που έθεσα, είναι αυτή του αιώνιου εαυτού μας, γι αυτό σε μπέρδεψα,όσο κι αν συμφωνω μαζί σου, οτι πλάθεται, ή εξελίσσεται, που είναι η δικη μου λέξη έκφρασης, της ίδιας έννοιας...
Φίλε μου alfa-omega, οτι περνάμε,μόνο μας διδάσκει,δεν μας νικάει, ούτε μας φθινει...Έχε εμπιστοσύνη στην αθανασία και την κληρονομία μας, φίλε μου...Ο προβληματισμός, οδηγεί στην κατανόηση και την αντίληψη....Ακολουθεί,η αυτογνωσία...
Γι αυτό παιδευόμαστε...
Συνεχιστε να παιδεύεστε,μας κάνει καλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 09:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde έγραψε :
Αυτοί όμως που μας τα εμπιστεύτηκαν κερδισαν ακριβώς αυτό που ήθελαν
Ξεπουλάμε τις δημόσιες υπηρεσίες μας κ τα πετρέλαια που δεν είχαμε χρήμα να αξιοποιήσουμε.

alfa-omega:
Δείχνεις το δέντρο και χάνεις την θέα του δάσους .
Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας , είτε γουστάρουμε ,είτε δεν γουστάρουμε , έχουνε πολύ καλύτερο δείκτη διαφθοράς ,σε σύγκριση με την χώρα μας .


Dr Jekyll Mr Hyde έγραψε :
..Με ποιανού το χρήμα ήτανε γεμάτα?


alfa-omega:
Σε κάθε χώρα :
Ο λαός , το ποίμνιο , το σώμα ιδρώνει .
Ο ηγέτης ,το κεφάλι, σκέφτεται .
Και φυσικά τα δύο μεγέθη είναι αμφίδρομα ,το ένα δεν μπορεί να υφίσταται δίχως το άλλο .


ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ :
Αυτό που μπορείς να κάνεις αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,είναι να χρησιμοποιείς κατά την σύνταξη των μηνυμάτων σου έναν ορθογράφο.
Υπάρχει το Open Office 3 ,που είναι ελεύθερο λογισμικό και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ :

http://www.techsupportalert.com/best-free-office-suite.htm

Η αυτόματη διόρθωση των λαθών , είναι ταχύτατη .
Το μόνο πρόβλημα που ίσως αντιμετωπίσεις ,είναι η ενσωμάτωση του ορθογράφου στο Open Office 3 .
Μπορείς να πάρεις πληροφορίες από εδώ :

http://el.openoffice.org/about-spellcheck.html

Και φυσικά η συνήθεια .
Δηλαδή να συνηθίσει ένα άτομο να συντάσσει κείμενα & μηνύματα με αυτόματο ορθογράφο .
Η ορθογραφία ,ναι είναι ένδειξη σεβασμού προς τον αναγνώστη, τους αναγνώστες , στους οποίους απευθυνόμαστε .

Για την Ανιδιοτέλεια έγραψα αρκετά μηνύματα στο esoterica.gr ακόμη και σε αυτό εδώ το θέμα .
Την συνδέω πάντα με την ψυχή του Άνθρώπου ,διότι η προσωπικότητα δρα ,ενεργεί , δραστηριοποιείται μέσω του κατώτερου εαυτού μας .
Με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει κατανοητή η ενασχόληση της προσωπικότητας που διαμόρφωσε ο καθένας μας , με την ανιδιοτέλεια ;
Απασχολεί εδώ μέσα , κάποια άτομα η εφαρμογή της ανιδιοτελούς συμπεριφοράς ,στην καθημερινότητα ?
Αν συμβαίνει ,τότε γιατί δεν γίνεται συζήτηση , για το νόημα της ?

Τι σημαίνει κατώτερος ,ανώτερος εαυτός για τον καθένα μας ?
Κουβαλάμε ίδιες απόψεις στην κούτρα μας ?
Που διαφοροποιούνται και γιατί ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 10:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Α-Ω σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου .

quote:
Τι σημαίνει κατώτερος ,ανώτερος εαυτός για τον καθένα μας ?
Κουβαλάμε ίδιες απόψεις στην κούτρα μας ?
Που διαφοροποιούνται και γιατί ?

Δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω τώρα αλλά να ξέρεις ότι από αυτά που έχω πει και ίσως μπερδευόσουν δεν είναι παρά εννοιολογικές οι διαφορές παρά ουσιαστικές ..όταν σου απαντήσω θα καταλαβαίνεις καλύτερα το τι λέω. Απλά θα μετατρέπεις τις έννοιες και θα έχεις αυτό που λέω ..το ίδιο κάνω με αυτά που λες εσύ.. ξέρω τι λες..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 10:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega βρίσκω πολύ σωστές τις τελευταίες ερωτήσεις που θέτεις γιατί συχνά ο καθένας έχει κάτι διαφορετικό στο μυαλό του για τις ίδιες λέξεις

Λοιπόν για μένα ο ανώτερος εαυτός μου είναι "φως", είναι αυτός που προσπαθώ να φτάσω, είναι μέσα μου, προσπαθώ να τον βρω και στην πορεία προσπαθώ να αποβάλω όλα τα ελατώματα που έχω και με κρατούν μακρυά του. Για παράδειγμα, εγωισμός, ζήλια, κακία, ιδιοτέλεια κλπ. κλπ. Ο κατώτερος είναι το αντίθετο βέβαια.

Ίσως είναι μια απλοϊκή απάντηση αυτή, αλλά έτσι το νιώθω μέσα μου


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 11:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μα και έτσι όπως τον ερμηνεύεις βγαίνει κάποιο νόημα .
Δηλαδή από τα γραπτά σου καταλαβαίνω το εξής σημαντικό και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με :

Ο ανώτερος εαυτός ξεπερνάει την προσωπικότητα .

Επίσης και εγώ , αδυνατώ να μην είμαι καθημερινά εγωιστής , ζηλιάρης , κακός & ιδιοτελής χαρακτήρας .
Δηλαδή αδυνατώ ακόμη , προβληματίζομαι να σταθεροποιήσω την προσωπικότητα που διαμορφώνω σε έναν χαρακτήρα .
Πολλές φορές συλλαμβάνω την προσωπικότητά μου ,πριν ακόμη εκδηλώσει ζήλια ,κακία & ιδιοτέλεια …., να φλερτάρει με αυτές τις ιδιότητες , η ελαττώματα όπως προσδιορίζεις μέσω της σκέψης .
Την οποία βέβαια σκέψη αδυνατώ να ελέγξω ολοκληρωτικά, δηλαδή να φτάσω στο σημείο να υπάρξει πλήρης ατροφία της σκέψης μου ,από αυτές τις ιδιότητες .

Έχουμε λοιπόν έναν κοινό προβληματισμό .
Δεν έχουμε κατορθώσει ακόμη να ελέγχουμε την σκέψη μας ?
Το θέλουμε , αλλά αδυνατούμε .

Που σκοντάφτουμε ρε συ Nemesi ;

Στο ίδιο σημείο, στα ίδια σημεία ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 12:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σημαντική διευκρίνιση προς μέλος Nemesi :
Αν η έκφρασή ρε συ νιώθεις ότι δημιουργεί προβλήματα , όπως μία πιθανή μείωση της προσωπικότητάς σου να το αναφέρεις .
Αν προτιμάς το αγαπητή Nemesi , θα επανορθώσω στην μελλοντική μας συζήτηση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 12:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Απεστάλη: 09/02/2010, 10:19:42
Δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω τώρα αλλά να ξέρεις ότι από αυτά που έχω πει και ίσως μπερδευόσουν δεν είναι παρά εννοιολογικές οι διαφορές παρά ουσιαστικές ..όταν σου απαντήσω θα καταλαβαίνεις καλύτερα το τι λέω. Απλά θα μετατρέπεις τις έννοιες και θα έχεις αυτό που λέω ..το ίδιο κάνω με αυτά που λες εσύ.. ξέρω τι λες..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ




Μα το ζητούμενο είναι να συνεννοηθούμε ομαδικά .
Όσο περισσότερα μέλη συμμετέχουνε , τόσο το καλύτερο για όλους μας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 14:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημαντική διευκρίνιση προς μέλος Nemesi :
Αν η έκφρασή ρε συ νιώθεις ότι δημιουργεί προβλήματα , όπως μία πιθανή μείωση της προσωπικότητάς σου να το αναφέρεις .
Αν προτιμάς το αγαπητή Nemesi , θα επανορθώσω στην μελλοντική μας συζήτηση .



Φυσικά και όχι καλέ μου φίλε alfa-omega, ίσα ίσα, κάνει νομίζω τη συζήτηση σαν να είμαστε στο ίδιο δωμάτιο, πίνουμε ένα ουζάκι και τα λέμε

Που σκοντάφτουμε τώρα ε?
Στα "μέταλα" καλέ μου φίλε. Σε όλα αυτά που έγραψα πριν δηλαδή. Χρειάζεται δουλειά πολύ με τον εαυτό μας και καθημερινή. Αυτή είναι η άποψή μου τουλάχιστον. Όμως πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε. Αν σε δεις όπως ήσουν πέρσι, για παράδειγμα, θα δεις ότι έχεις κάνει κάποια μικρά, έστω, βήματα. Αυτός είναι ο σκοπός για μένα Και φυσικά να έχω ανοιχτό μυαλό, να μπορώ να δω και μια διαφορετική άποψη, να τη φιλτράρω και αν μου κάνει να την υιοθετήσω.
Καλό απόγευμα σε όλους.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 14:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Δείχνεις το δέντρο και χάνεις την θέα του δάσους .
Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας , είτε γουστάρουμε ,είτε δεν γουστάρουμε , έχουνε πολύ καλύτερο δείκτη διαφθοράς ,σε σύγκριση με την χώρα μας .


Αυτό είναι το γνωστό που αναφέρεις. Όλοι γνωρίζουμε ότι η Ελλάδα είναι απ τις πιο διεφθαρμένες χώρες. Αυτό που δε γνωρίζουμε είναι ότι πέσαμε θύματα μιας πάγιας τακτικής δυνατών χωρών για τον έλεγχο των αδύναμων.

Το ότι έχουνε μικρότερο δείκτη διαφθοράς είναι ευνόητο αφού αυτοί αφενός δεν είναι βλάχοι αφετέρου είναι πιο επιρρεπείς στην πλύση εγκεφάλου στην διάρκεια της πνευματικής κ σωματικής τους ανάπτυξης.

quote:
alfa-omega:
Σε κάθε χώρα :
Ο λαός , το ποίμνιο , το σώμα ιδρώνει .
Ο ηγέτης ,το κεφάλι, σκέφτεται .
Και φυσικά τα δύο μεγέθη είναι αμφίδρομα ,το ένα δεν μπορεί να υφίσταται δίχως το άλλο .
Ναι, δεν καταλαβαίνω βέβαια πώς ακριβώς συνδέεται με αυτό που λέω αλλά το θέμα είναι ότι για να αποκτήσει το κράτος την οικονομική δυνατότητα να κάνει τη χώρα μας Ευρωπαϊκή(αν κάνει έργα υποδομής δηλαδή) (και πάλι μη πετυχαίνοντας την πλήρη βιομηχανοποίηση μας βέβαια) πήρε πάρα πολλά δάνεια(όπως επιθυμούσαν κ πρόβλεψαν οι ξένες οικονομικές δυνάμεις). Το χρήμα που κυκλοφορούσε δηλαδή στη χώρα δεν μας άνηκε όπως και τώρα δεν μας ανήκει αφού το χρωστάμε.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 17:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γεννήθηκε κανείς με ένα εγώ και δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο εγώ ..αυτό μπορεί να μας αποπροσανατολίσει αν δεν δώσουμε την σωστή έννοια στο τι είναι το ανώτερο εγώ που λέει η θεοσοφία ή και κάποιοι άλλοι.

Αυτό το ανώτερο εγώ είναι ο Εαυτός ο πέρα από όλα. Κάποιοι άλλοι των λένε Ατμα.. Τα εγώ είναι τα ψυχολογικά ελαττώματα και είναι ένα ψεύτικο κέντρο ύπαρξης.

Αυτό το ψεύτικο κέντρο ύπαρξης λογο ταύτισης είναι ο ψευδής εαυτός και κάποιοι μπορούν να τον πουν η κατώτερη προσωπικότητα ή η εσφαλμένη προσωπικότητα ή ο κατώτερος εαυτός.

Κάποιοι μπορούν να λένε για το ανώτερο εγώ.. στην πραγματικότητα εννοούν αυτό που λέω Εαυτός… Αυτός ο Εαυτός που δεν είναι κάποιο εγώ ..κάποια εσφαλμένη εντύπωση, η κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα δεν μπορεί να είναι ένα εγώ..

Στην ουσία δεν λέμε τίποτα διαφορετικό. Προτιμώ να αναφέρομε σε αυτό που Είμαι ή Είναι ,χωρίς τον χαρακτηρισμό ανώτερο εγώ ή ανώτερος εαυτός.. Για εμένα τα εγώ είναι αυτά που περίγραψε η Nemesi και ένα τέτοιο εγώ δεν μπορεί να γίνει ένα ανώτερο εγώ.. π.χ η λαγνεία δεν μπορεί να γίνει ένα ανώτερο εγώ.

Μπορεί να αφομοιωθεί στο όλο αφού μετατραπεί σε αγνότητα ..τότε όμως δεν είναι ένα εγώ και αν δεν είναι εγώ.. τότε δεν μπορεί να γίνει ένα ανώτερο εγώ.

Με πολύ λίγα λόγια ..αυτά που είπε η Nemesi είναι σωστό…και επίσης ο Α-Ω

ΦίληNemesi καλώς ηρθες στην παρέα μας.

quote:
Που σκοντάφτουμε τώρα ε?
Στα "μέταλα" καλέ μου φίλε.

Φαντάζομε ότι εδώ εννοείς τα ψυχολογικά ελαττώματα που αντιστοιχούν στους «ψυχολογικούς πλανήτες» ..επειδή σε κάθε πλανήτη αντιστοιχεί και ένα μέταλλο.. Για αυτό το είπες αυτό; Π.Χ Αν υπάρχει μια «εσωτερική Αφροδίτη» μέσα μας τότε το μέταλλο που δεν είναι εξαγιασμένο έχει σχέση με την λαγνεία.. ο Άρης με τον θυμό κ.λ.π.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy