ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το σχοινί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
2kosmous
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2011, 13:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 2kosmous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ιστορία μιλάει για έναν ορειβάτη, ο οποίος θέλησε να ανεβεί το ψηλότερο βουνό. Ξεκίνησε, λοιπόν, την περιπέτειά του μετά από πολλά χρόνια προετοιμασίας. Όμως, επειδή ήθελε τη δόξα μόνο για τον εαυτό του, αποφάσισε να σκαρφαλώσει το βουνό μόνος.

Η νύχτα, λοιπόν, έπεσε βαριά και ο άνδρας δεν έβλεπε τίποτα. Όλα ήταν μαύρα. Μηδενική ορατότητα. Το φεγγάρι και τα άστρα είχαν καλυφθεί από βαριά σύννεφα. Καθώς ο άνδρας ανέβαινε και απείχε λίγα μόνο μέτρα από την κορυφή του βουνού, γλίστρησε και έπεσε στο κενό με μεγάλη ταχύτητα. Ο ορειβάτης, που το μόνο που έβλεπε καθώς έπεφτε ήταν μαύρες κουκίδες, ένιωθε την τρομερή αίσθηση της βαρύτητας να τον τραβά κάτω.

Συνέχισε να πέφτει… και σε εκείνες τις στιγμές του μεγάλου φόβου, ένα βήμα πριν το τέλος, ήρθαν στο μυαλό του όλα τα καλά και τα άσχημα επεισόδια της ζωής του. Σκεφτόταν, τώ­ρα, πόσο κοντά στο θάνατο ήταν, όταν ξαφνικά ένιωσε το σκοινί που ήταν δεμένο στη μέση του να τεντώνεται και να τον τραβά απότομα και δυνατά. Το σώμα του ορειβάτη κρεμόταν πλέον στον αέρα! Μόνο το τεντωμένο σκοινί τον κρατούσε ζωντανό.

Εκείνη τη στιγμή της αμηχανίας και της αγωνίας, φώναξε: – Θεέ μου, βοήθησε με! Μια φωνή γεμάτη αγάπη, ενδιαφέρον και ήρεμη σιγουριά προερχόμενη απ’ τον ουρανό απάντησε:
– Τι θέλεις να κάνω;
– Σώσε με, Θεέ μου!
– Αληθινά, νομίζεις ότι μπορώ να σε σώσω;
– Βέβαια, πιστεύω ότι Εσύ μπορείς!
– ΤΟΤΕ, ΚΟΨΕ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΣΟΥ ΑΜΕΣΩΣ…!».

Στο σημείο αυτό σταμάτησα να διαβάζω και έβαλα τον εαυτό μου στη θέση του ορειβάτη: Αλήθεια, ΕΣΥ τι θα έκανες; ρώτησα τον εαυτό μου…

Με ανάμεικτα συναισθήματα συνεχίζω να διαβάζω. Στο τέλος η ιστορία έγραφε: «Η ομάδα διάσωσης, την άλλη μέρα, είπε ότι ο ορειβάτης βρέθηκε νεκρός, παγωμένος, με το σώμα του να κρέμεται στον αέρα από ένα σκοινί. Τα χέρια του κοκαλωμένα κρατούσαν σφιχτά το σκοινί, είχαν γίνει ένα μ’ αυτό … ΜΟΝΟ 1 μέτρο πάνω από τη γη…!!!».

Και εσύ;… Πόσο κολλημένος είσαι στα σκοινιά σου; Πόσοι φόβοι-σκοινιά, πόσες περιοριστικές πεποιθήσεις-σκοινιά σε κρατούν πίσω απ’ τον παράδεισό σου; Πόσα όνειρα πρόδωσες, πόσες θάλασσες δεν ταξίδεψες, πόση αγάπη δεν έδωσες, πόση πίκρα πότισες τους ανθρώπους σου, πόση ΖΩΗ έχασες εξ’ αιτίας των φόβων σου?

Θα το συνεχίσεις?

Θυμήσου ότι ο Θεός σου προτείνει πάντα το δεξί Του χέρι και περιμένει. Η επιλογή να απλώσεις και συ το δικό σου ανήκει σε ΣΕΝΑ…

Don't walk in front of me
I may not follow
Don't walk behind me
I may not lead
Walk beside me
and just be my friend

Edited by - 2kosmous on 18/07/2011 13:32:13

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ διδακτικό και πήγε άπατο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 19:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουάου!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 06:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα και γεννά πολλά ερωτήματα. Θα ταίριαζε επίσης σε άλλη κατηγορία από τις "Απόψεις, Προτάσεις, κ.ά."
Μεταφέρεται, ως εκ τούτου, στην κατηγορία:
.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
Εσωτερική Φιλοσοφία - Δυτική κι Ανατολική Σοφία - Σύγχρονος Στοχασμός


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 06:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος:

Πολύ διδακτικό και πήγε άπατο...



Λοιπόν, τι σε δίδαξε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 07:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, ΕΣΥ τι θα έκανες;

Κατ' αρχήν, δεν θα έκανα διάλογο με τον Θεό. Βλέπεις ο Θεός δεν μιλάει αλλά ακόμη κι αν μιλούσε, δεν είμαι σίγουρος αν θα μιλούσε ελληνικά. Τώρα ... τι θα έκανα ;

Αν το έδαφος απείχε όντως 1m από το σημείο που θα ήμουν κρεμασμένος, τότε θα το έβλεπα *[ Σε νυχτερινό εξωτερικό περιβάλλον δεν επικρατεί απόλυτο σκοτάδι κατά συνέπεια ο άνθρωπος μπορεί να διακρίνει ένα αντικείμενο σε απόσταση 1m. Επειδή στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειτε όχι απλώς για αντικείμενο αλλά για το έδαφος τότε στην απόφασή μου αυτή, θα έπαιζαν ρόλο κι άλλοι παράγοντες όπως π.χ η οσμή του εδάφους την νύχτα, η ύπαρξη ή όχι περιβάλλουσας βλάστησης κτλ. ] και ασφαλώς θα έκοβα το σχοινί για να πέσω κάτω.

*( Σε περίπτωση που αμφιβάλλεις για τον αν μπορεί ένας άνθρωπος να διακρίνει αντικείμενα σε απόσταση 1m την νύχτα σε εξωτερικό χώρο, μπορούμε αν θέλεις να το ψάξουμε. Όλοι μας έχουμε βρεθεί λίγο πολύ σε εξοχή την νύχτα και το ξέρουμε αλλά και πάλι, εδώ είμαστε για να το δούμε πιο αναλυτικά. )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 07:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
πιστεύω πως στη συγκεκριμένη ιστορία, προϋποτίθεται ότι δεν μπορείς να δεις το έδαφος από κει που είσαι.
Τι εννοώ με το "προϋποτίθεται":
ότι είναι σαν ένα νοητικό πείραμα (Gedankenexperiment) η όλη υπόθεση, δηλαδή σε καλεί να σκεφτείς τι θα έκανες εάν δεν έβλεπες ότι βρίσκεσαι κοντά στο έδαφος. Δηλαδή, εάν μονάχα η πίστη σου θα ήταν αυτό που θα καθόριζε την απόφασή σου.

Το ίδιο ισχύει με τη συνομιλία με τον θεό, αν και είναι κάπως πιο περίπλοκο το δεύτερο αυτό ζήτημα. Καταρχάς, αν το πάρουμε ως νοητικό πείραμα, θα πρέπει να προϋποθέσεις ότι όντως άκουσες τη φωνή και ότι όντως μιλάει στη γλώσσα σου. Από κει και πέρα, πιστεύω ότι στα πλαίσια του σεναρίου επιτρέπεται να υποθέσεις είτε ότι η φωνή ήταν κάποια παραίσθηση, είτε πως επρόκειτο πράγματι για μια φωνή από τον ουρανό. Οπότε, ένα ζητούμενο είναι εδώ: παραίσθηση ή θεϊκή παρουσία;

Και ένα δεύτερο (που σχετίζεται με το προηγούμενο): πίστη ή δυσπιστία;

Σαφώς, υπάρχουν και άλλα ζητήματα που μπορούν να τεθούν, αλλά νομίζω πως αυτά που προτείνω είναι τα πιο άμεσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 08:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

πιστεύω πως στη συγκεκριμένη ιστορία, προϋποτίθεται ότι δεν μπορείς να δεις το έδαφος από κει που είσαι.


Ναι αλλά δεν διευκρινίζεται ... Τα δεδομένα είναι πως βρίσκεσαι 1m πάνω από το έδαφος, νύχτα, κάπου σε ένα εξοχικό μέρος, σε εξωτερικό χώρο δηλ. και πως είσαι κρεμασμένος από ένα σχοινί. [ και πάλι, εδώ θα μπορούσαμε να πάρουμε ως προϋπόθεση πως το σχοινί, εξ' αιτίας της πτώσης, δεν σε έχει ήδη τραυματίσει από μόνο του δηλ. ]

amalia, την ουσία την ιστορίας την κατάλαβα ... Απλά, θέλω να δείξω πως - τουλάχιστον, δεν ξέρω για άλλες - η συγκεκριμένη ιστορία ... "μπάζει" όσον αφορά την παράμετρο "θεός". Στο ερώτημα "Πίστη ή Δυσπιστία ;" ασφαλώς για μένα προσωπικά η απάντηση είναι "Πίστη" αλλά πίστη που ; σε ποιον ; σε τι ; Σε έναν Θεό ; Όχι. Πίστη στον εαυτό μου, στις αισθήσεις μου, στην αντίληψή μου και στις γνώσεις μου.

Στην όλη ιστορία, η απάντησή μου δείχνει πως δεν χρειάζεται η πίστη σε Θεούς για να πάρεις μια απόφαση. Εγώ διαβάζω την ιστορία και παίρνω τα δεδομένα που μου δίνει η ίδια η ιστορία. Συνεπώς, ΑΝ η απόσταση από το έδαφος είναι 1m, δεν χρειάζεται εγώ να πιστέψω σε θεούς για το αν θα σωθώ. Την απάντηση για το αν θα σωθώ ή όχι μου την δίνει η αίσθηση της όρασής μου. Θα το δω δηλ. το έδαφος. Τώρα, αν υπάρχουν προϋποθέσεις αυτές θα πρέπει να διευκρινίζονται.

Συνεπώς, η όλη ιστορία και αυτό που προσπαθεί να περάσει ως νόημα - αν δεν διορθωθεί λιγάκι και αν δεν γίνουν οι απαραίτητες τροποποιήσεις - είναι μούφα.

Edited by - zip on 01/02/2012 08:39:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 08:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ πιστεύω πως σε κάποια σημεία "μπάζει", όπως λες, γενικότερα. Δηλαδή, κατά τη γνώμη μου περιλαμβάνει κρυφές παραδοχές που δε θα έπρεπε να υπάρχουν για να είμαστε δίκαιοι. Όπως για παράδειγμα, το τέλος της ιστορίας: ότι δηλαδή, ο άνθρωπος στο τέλος βρίσκεται νεκρός επειδή δεν πίστεψε. Στο σημείο αυτό η ιστορία δεν είναι ένα νοητικό πείραμα, αλλά μια νοητική χειραγώγηση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 09:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

Όπως για παράδειγμα, το τέλος της ιστορίας: ότι δηλαδή, ο άνθρωπος στο τέλος βρίσκεται νεκρός επειδή δεν πίστεψε. Στο σημείο αυτό η ιστορία δεν είναι ένα νοητικό πείραμα, αλλά μια νοητική χειραγώγηση...


Ακριβώς. Ακόμη και να μείνει κρεμασμένος μια νύχτα ένας άνθρωπος από ένα σχοινί [ σε συνθήκες που μας είναι άγνωστες γιατί δεν διευκρινίζονται από την ιστορία, π.χ θερμοκρασίες κτλ ], πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα πεθάνει. [ Π.χ θα μπορούσε να είχε πάθει υποθερμία και απλώς να είχε χάσει τις αισθήσεις του. ]

Βέβαια, η ιστορία λέει :

quote:
Το φεγγάρι και τα άστρα είχαν καλυφθεί από βαριά σύννεφα. Η νύχτα, λοιπόν, έπεσε βαριά και ο άνδρας δεν έβλεπε τίποτα. Όλα ήταν μαύρα. Μηδενική ορατότητα.

Αυτό δεν είναι αλήθεια. Σε εξωτερικούς χώρους, π.χ σε ένα βουνό, το σκοτάδι της νύχτας δεν είναι απόλυτο. Ακόμη και χαμηλή νέφωση να υπάρχει, δηλ. να μην διακρίνεται ο έναστρος ουρανός, η Γη, σε συγκεκριμένα γεωδυναμικά σημεία της εξ' αιτίας της μορφολογίας του εδάφους, αντανακλά προς τα στρώματα της ατμόσφαιρας ένα μικρό ποσό ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας με την μορφή φωτός που συγκεντρώθηκε κατά την διάρκεια της ημέρας. Σε αυτό οφείλεται το γεγονός πως ακόμη και νύχτα, η ορατότητα δεν είναι μηδενική αλλά ελάχιστη εώς μικρή. Αν σ' αυτό προσθέσουμε και το φως που δίνουν π.χ ο φωτισμός μιας κοντινής πόλης ή ενός κοντινού χωριού ή αν προσθέσουμε την φυσική ικανότητα του ανθρώπινου ματιού να προσαρμόζει την όρασή του στο σκοτάδι, τότε εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος πως ένα αντικείμενο σε μια απόσταση του 1m, μπορεί να γίνει αντιληπτό ακόμη και την νύχτα, με τις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες που περιγράφονται στην ιστορία.

Αλλά ακόμη κι αν δεν ερμηνεύσουμε τα δεδομένα κατ' αυτόν τον τρόπο, όλοι μας έχουμε βρεθεί νύχτα στην εξοχή με συννεφιά, χωρίς φεγγάρι. Ε, στο 1m μπορούμε να διακρίνουμε αντικείμενα, δεν είμαστε τόσο γκαβοί δηλ.

Η ορατότητά μας περιορίζεται σημαντικά αν βρέχει [ πράγμα που δεν το λέει η ιστορία ], αν έχει ομίχλη [ πράγμα που πάλι δεν το διευκρινίζει η ιστορία ], ή τέλος πάντων αν υπάρχει ένα φυσικό εμπόδιο μπροστά μας.

Παρακάτω :

quote:
Σκεφτόταν, τώ­ρα, πόσο κοντά στο θάνατο ήταν, όταν ξαφνικά ένιωσε το σκοινί που ήταν δεμένο στη μέση του να τεντώνεται και να τον τραβά απότομα και δυνατά. Το σώμα του ορειβάτη κρεμόταν πλέον στον αέρα! Μόνο το τεντωμένο σκοινί τον κρατούσε ζωντανό.

Η πτώση ενός ανθρώπου από ένα βουνό, έχοντας μόνο ένα σχοινί δεμένο στη μέση του, κατά πάσα πιθανότητα θα προκαλέσει τραυματισμό (κατάγματα κατά πάσα πιθανότητα) είτε από το τράνταγμα που θα δεχθεί ο άνθρωπος στη μέση του είτε από την πρόσκρουσή του στην πλαγιά των βράχων. Επίσης, το πιο απλό, υπάρχει η πιθανότητα ... να κοπεί το σχοινί εξ' αιτίας του βάρους του ανθρώπου και της απόστασης από το σημείο που θα πέσει.

Edited by - zip on 01/02/2012 11:33:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 09:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα το συνεχίσεις?

Άκου λέει ... θέλει και 'ρώτημα ;

Eγώ θα πρότεινα "για να έχει περισσότερη πλοκή το έργο" που λέει κι ο macedon σε ένα σημείο του βιβλίου του [ παρεπιπτόντως το διάβαζα χθες και σε ορισμένα σημεία γελούσα με τον χιουμοριστικό τρόπο που γράφει ], να μπει σ' αυτό το σημείο :

quote:
Η νύχτα, λοιπόν, έπεσε βαριά και ο άνδρας δεν έβλεπε τίποτα. Όλα ήταν μαύρα. Μηδενική ορατότητα. Το φεγγάρι και τα άστρα είχαν καλυφθεί από βαριά σύννεφα.

το εξής :

quote:
Η νύχτα, λοιπόν, έπεσε βαριά, η ομίχλη σε συνδυασμό με την βροχή έκανε το βουνό ακόμη πιο τρομαχτικό και ο άνδρας δεν έβλεπε τίποτα. Όλα ήταν μαύρα. Μηδενική ορατότητα. Το φεγγάρι και τα άστρα είχαν καλυφθεί από βαριά σύννεφα.

Επίσης θα πρότεινα, στο σημείο που λέει :

quote:
Σκεφτόταν, τώ­ρα, πόσο κοντά στο θάνατο ήταν, όταν ξαφνικά ένιωσε το σκοινί που ήταν δεμένο στη μέση του να τεντώνεται και να τον τραβά απότομα και δυνατά. Το σώμα του ορειβάτη κρεμόταν πλέον στον αέρα! Μόνο το τεντωμένο σκοινί τον κρατούσε ζωντανό.

να προστεθεί :

quote:
Σκεφτόταν, τώ­ρα, πόσο κοντά στο θάνατο ήταν, όταν ξαφνικά ένιωσε το σκοινί που ήταν δεμένο στη μέση του να τεντώνεται και να τον τραβά απότομα και δυνατά. Το σχοινί, για καλή του τύχη, δεν κόπηκε αλλά τα κόκκαλά του τσακίστηκαν από το δυνατό τράνταγμα και Το σώμα του ορειβάτη κρεμόταν πλέον στον αέρα από ύψος 20m! Μόνο το τεντωμένο σκοινί τον κρατούσε ζωντανό. Η θερμοκρασία έπεφτε ολοένα και περισσότερο. Ο πόνος ήταν αφόρητος. Μονάχα ένας θεός θα μπορούσε να τον σώσει!

Edited by - zip on 01/02/2012 10:13:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 10:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, μερικές αντιφάσεις από το ίδιο το κείμενο :

quote:
Ξεκίνησε, λοιπόν, την περιπέτειά του μετά από πολλά χρόνια προετοιμασίας.

Καλύτερα να παραληφθεί εντελώς η συγκεκριμένη πρόταση καθώς υποδηλώνει ... εμπειρία. Αφού ο ορειβάτης προετοιμάστηκε πολλά χρόνια, συνεπώς πρόκειτε για έναν έμπειρο ορειβάτη. Έμπειρος ορειβάτης σημαίνει πολλά πράγματα, δηλ. πρώτα απ' όλα σημαίνει αίσθηση και γνώση των κινδύνων που κρύβονται σε μια νυχτερινή αναρρίχηση με άσχημο καιρό, σημαίνει τήρηση κανόνων ασφαλείας, σημαίνει άρτιο εξοπλισμό (κατάλληλα ρούχα για χαμηλές θερμοκρασίες, εξαρτήματα αναρρίχησης, σακίδιο πρώτων βοηθειών, τρόφιμα κτλ). Οι πιθανότητες ένας έμπειρος ορειβάτης να ξεκινήσει την αναρρίχηση ενός βουνού μόνος του, χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως δελτίο καιρού και με άσχημες καιρικές συνθήκες είναι ελάχιστες εώς μηδαμινές. Είναι σαν να πάει κάποιος για κατάδυση μόνος του και με τρικυμία. Θα πρέπει να είναι ή τρελός ή να έχει βαρεθεί την ζωή του στον ... μάταιο τούτο κόσμο.

quote:
Η νύχτα, λοιπόν, έπεσε βαριά και ο άνδρας δεν έβλεπε τίποτα. Όλα ήταν μαύρα. Μηδενική ορατότητα. Το φεγγάρι και τα άστρα είχαν καλυφθεί από βαριά σύννεφα. Καθώς ο άνδρας ανέβαινε και απείχε λίγα μόνο μέτρα από την κορυφή του βουνού, γλίστρησε και έπεσε στο κενό με μεγάλη ταχύτητα. Ο ορειβάτης, που το μόνο που έβλεπε καθώς έπεφτε ήταν μαύρες κουκίδες, ένιωθε την τρομερή αίσθηση της βαρύτητας να τον τραβά κάτω.

Το μαύρο ... στο μαύρο, δεν μπορεί να γίνει διακριτά ορατό. Καλύτερα, είτε να αλλαχθεί η έκφραση "Όλα ήταν μάυρα" με μια άλλη, π.χ "Όλα ήταν σκούρα και γκρίζα", είτε οι κουκίδες να ... ξεβάψουν λίγο, δηλ. να γίνουν πιο ανοιχτόχρωμες για να μπορούν να διακρίνονται στο μαύρο και να κάνουν αντίθεση που λέμε ...

quote:
Η ομάδα διάσωσης, την άλλη μέρα, είπε ότι ο ορειβάτης βρέθηκε νεκρός, παγωμένος, με το σώμα του να κρέμεται στον αέρα από ένα σκοινί. Τα χέρια του κοκαλωμένα κρατούσαν σφιχτά το σκοινί, είχαν γίνει ένα μ’ αυτό … ΜΟΝΟ 1 μέτρο πάνω από τη γη…!!!

Η φράση "την άλλη μέρα" καλύτερα να γίνει "μετά από μερικές (ή λίγες) μέρες" γιατί αν ο ορειβάτης ήταν μόνος του, η γνωστοποίηση του ατυχήματός του και συνεπώς και η έναρξη των διασωστικών αποστολών, δεν θα ήταν δυνατόν να γίνουν ... την άλλη μέρα. Ώσπου να γίνει γνωστό πως ο ορειβάτης δεν έχει δώσει σημεία ζωής και συνεπώς να ξεκινήσει η αναζήτηση και η διάσωσή του, θα περνούσαν αρκετές μέρες. Επίσης, υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην τον αναζητούσε κανένας, συνεπώς μπορεί να μην είχε ξεκινήσει καν κάποιο διασωστικό συνεργείο και ο ορειβάτης να μην βρισκόταν ποτέ και από κανέναν και να παρέμενε εκεί κρεμασμένος μέχρι να γίνει ... απολιθωμένο μαμούθ.

Edited by - zip on 01/02/2012 11:25:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 11:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εσύ;… Πόσο κολλημένος είσαι στα σκοινιά σου; Πόσοι φόβοι-σκοινιά, πόσες περιοριστικές πεποιθήσεις-σκοινιά σε κρατούν πίσω απ’ τον παράδεισό σου; Πόσα όνειρα πρόδωσες, πόσες θάλασσες δεν ταξίδεψες, πόση αγάπη δεν έδωσες, πόση πίκρα πότισες τους ανθρώπους σου, πόση ΖΩΗ έχασες εξ’ αιτίας των φόβων σου?

Εγώ ; Τι εγώ ; Άσε με μένα. Εγώ δεν είμαι ορειβάτης ... Εγώ καμιά κατάδυση κάνω κάπου κάπου αλλά μόνο για ... αναψυχή.

Τα δέοντα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μοργκάνα
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 12:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε που ηθελε να παει και στο ψηλότερο βουνό....δεν βολευόταν με τιποτα λιγωτερο ..κανενα λοφακι ας πουμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 13:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Η ομάδα διάσωσης, την άλλη μέρα, είπε ότι ο ορειβάτης βρέθηκε νεκρός, παγωμένος, με το σώμα του να κρέμεται στον αέρα από ένα σκοινί. Τα χέρια του κοκαλωμένα κρατούσαν σφιχτά το σκοινί, είχαν γίνει ένα μ’ αυτό … ΜΟΝΟ 1 μέτρο πάνω από τη γη…!!!».


Εμένα μου γεννιούνται δύο μάλλον "περίεργα" ερωτήματα

1ον:Τη συζήτηση με τον θεό ποιός μας την διηγείται??

2ον:Η άλλη άκρη του σκοινιού ήταν και αυτή στον αέρα?


Άντε και καλό μήνα, την είχα ξεχάσει αυτή την λεπτομέρεια..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 01/02/2012 13:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 13:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση πως δεν αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός, και πρόθεση του ... συγγραφέα ήταν να δείξει την ... ανθρώπινη λιποψυχία έναντι στις εντολές του παντοδύναμου θεού του.

Αν ο “κακομοίρης” ... “μεμψίμοιρος” ανθρωπάκος, είχε τυφλή πίστη στο θεό του, - όπως ο πατέρας Αβραάμ-, θα έκοβε το σχοινί και θα έπεφτε στα μαλακά.

Ηθικό Δίδαγμα που θέλει να περάσει η ιστοριούλα?.

Να ακολουθούμε με κλειστά μάτια τις εντολές του κυρίου, όπως αυτές μας δίδονται από τους κατά τόπους εκπροσώπους του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 14:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Πίστευε και μη ερεύνα" και άγιος ο θεός...το δε τελείωμα σκέτη μαγεία...

Και εσύ;… Πόσο κολλημένος είσαι στα σκοινιά σου; Πόσοι φόβοι-σκοινιά, πόσες περιοριστικές πεποιθήσεις-σκοινιά σε κρατούν πίσω απ’ τον παράδεισό σου; Πόσα όνειρα πρόδωσες, πόσες θάλασσες δεν ταξίδεψες, πόση αγάπη δεν έδωσες, πόση πίκρα πότισες τους ανθρώπους σου, πόση ΖΩΗ έχασες εξ’ αιτίας των φόβων σου? Θα το συνεχίσεις?

Θυμήσου ότι ο Θεός σου προτείνει πάντα το δεξί Του χέρι και περιμένει. Η επιλογή να απλώσεις και συ το δικό σου ανήκει σε ΣΕΝΑ…?

Νισάφι πια με τις διδακτικές αυτές ιστορίες και τα ψευτοδιλήμματά τους...σαν χωρίο της Βίβλου, κάπως πιο εκσυγχρονισμένο, όπου ο Θεός ζητάει από τον Αβραάμ να σφάξει σαν αρνί τον υιό του τον αγαπητό Ισάακ ώστε να αποδείξει την πίστη του...

Η ζωή ναι μεν είναι γεμάτη από καθημερινά διλήμματα, όπου η εκάστοτε επιλογή συνεπάγεται και κάποιες συνέπειες, τέτοιου τύπου όμως σαδιστικά σενάρια χειραγώγισης η μόνη αρετή που διδάσκουν είναι η υποταγμένη συνείδηση και παραίτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 14:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όπως το λέει ο ψεύτης, την ίδια σκέψη έκανα..."είμαι ζωντανός, άρα είμαι ένοχος για κάτι" η ουσία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 14:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εδώ που τα λέμε,γιατί ο θεός δεν του είπε την αλήθεια?Γιατί δεν του είπε ξέρω γώ:"Αφησε το σκοινί γιατί βρίσκεσαι μόλις ενα μέτρο απο την επιφάνεια." Γιατί έπρεπε να τον αφήσει να πεθάνει για χάρη της πίστης ή απιστίας του?Λάθος.Απο όποια μεριά και αν το δείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εδώ που τα λέμε,γιατί ο θεός δεν του είπε την αλήθεια?Γιατί δεν του είπε ξέρω γώ:"Αφησε το σκοινί γιατί βρίσκεσαι μόλις ενα μέτρο απο την επιφάνεια." Γιατί έπρεπε να τον αφήσει να πεθάνει για χάρη της πίστης ή απιστίας του?Λάθος.Απο όποια μεριά και αν το δείς.

Επειδή είναι εγωκεντρικός και σαδιστής



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 13:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

[...]...σαν χωρίο της Βίβλου, κάπως πιο εκσυγχρονισμένο, όπου ο Θεός ζητάει από τον Αβραάμ να σφάξει σαν αρνί τον υιό του τον αγαπητό Ισάακ ώστε να αποδείξει την πίστη του...



Πολύ σωστός ο παραλληλισμός!

quote:
alex22

Και εδώ που τα λέμε,γιατί ο θεός δεν του είπε την αλήθεια?Γιατί δεν του είπε ξέρω γώ:"Αφησε το σκοινί γιατί βρίσκεσαι μόλις ενα μέτρο απο την επιφάνεια." Γιατί έπρεπε να τον αφήσει να πεθάνει για χάρη της πίστης ή απιστίας του?



Διότι η συγκεκριμένη ιστοριούλα έχει ως σκοπό να "διδάξει" το ότι η πίστη υπερέχει της λογικής.

quote:
zip

Η πτώση ενός ανθρώπου από ένα βουνό, έχοντας μόνο ένα σχοινί δεμένο στη μέση του, κατά πάσα πιθανότητα θα προκαλέσει τραυματισμό (κατάγματα κατά πάσα πιθανότητα) είτε από το τράνταγμα που θα δεχθεί ο άνθρωπος στη μέση του είτε από την πρόσκρουσή του στην πλαγιά των βράχων. Επίσης, το πιο απλό, υπάρχει η πιθανότητα ... να κοπεί το σχοινί εξ' αιτίας του βάρους του ανθρώπου και της απόστασης από το σημείο που θα πέσει.



Θα μπορούσε λοιπόν η ιστορία να έχει ως εξής: ο τύπος να έχει πεθάνει από την πτώση και από τα κατάγματα (από τα βράχια και το σκοινί) και να έχει δει τον θεό ως επιθανάτιο όραμα. Σκοινί δεν μπόρεσε να κόψει λόγω του ότι ήταν ήδη νεκρός, νεκρό λοιπόν τον βρήκανε και το επόμενο πρωΐ.
Μένει βέβαια ανοιχτό το ερώτημα της simori:
quote:
1ον:Τη συζήτηση με τον θεό ποιός μας την διηγείται??

Πάντως, πέρα από τις όποιες λεπτομέρειες στην πλοκή αυτής της ιστορίας, άλλες πετυχημένες και άλλες κάπως τραβηγμένες ή και άστοχες, το ζητούμενο της ιστορίας είναι το εξής:
(θα επαναδιατυπώσω το δίλημμα απαλλαγμένο από κάθε λεπτομέρεια που έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη ιστορία, αφού πρώτα παραθέσω το επίμαχο τμήμα της ιστορίας)

Το σώμα του ορειβάτη κρεμόταν πλέον στον αέρα! Μόνο το τεντωμένο σκοινί τον κρατούσε ζωντανό.

Εκείνη τη στιγμή της αμηχανίας και της αγωνίας, φώναξε: – Θεέ μου, βοήθησε με! Μια φωνή γεμάτη αγάπη, ενδιαφέρον και ήρεμη σιγουριά προερχόμενη απ’ τον ουρανό απάντησε:
– Τι θέλεις να κάνω;
– Σώσε με, Θεέ μου!
– Αληθινά, νομίζεις ότι μπορώ να σε σώσω;
– Βέβαια, πιστεύω ότι Εσύ μπορείς!
– ΤΟΤΕ, ΚΟΨΕ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΣΟΥ ΑΜΕΣΩΣ…!».

Στο σημείο αυτό σταμάτησα να διαβάζω και έβαλα τον εαυτό μου στη θέση του ορειβάτη: Αλήθεια, ΕΣΥ τι θα έκανες; ρώτησα τον εαυτό μου…

1. Βρίσκεσαι σε μια στιγμή απόγνωσης: μόνος και η ζωή σου από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να χαθεί εφόσον έχεις βρεθεί σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίσταση. (Η ζωή σου "κρέμεται από μια κλωστή")

2. Νιώθωντας ανασφάλεια για το εάν ζήσεις ή πεθάνεις επικαλείσαι μια ανώτερη δύναμη να σε βοηθήσει.

3. Συγχρόνως δηλώνεις πίστη στο ότι η ανώτερη αυτή δύναμη μπορεί όντως να σε βοηθήσει.

4. Η ανώτερη δύναμη σου δίνει τη λύση, αλλά αυτό που σου λέει να κάνεις αντιβαίνει στη λογική σου.

5. Η λογική σου λέει πως εάν υπακούσεις στην εν λόγω συμβουλή θα πεθάνεις.

Τι θα κάνεις;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 14:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

1. Βρίσκεσαι σε μια στιγμή απόγνωσης: μόνος και η ζωή σου από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να χαθεί εφόσον έχεις βρεθεί σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίσταση. (Η ζωή σου "κρέμεται από μια κλωστή") [ OK, αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Ok, ας υποθέσουμε ότι βρίσκομαι. ]

2. Νιώθωντας ανασφάλεια για το εάν ζήσεις ή πεθάνεις επικαλείσαι μια ανώτερη δύναμη να σε βοηθήσει. [ Ώπα ... γιατί να επικαλεσθώ μια ανώτερη δύναμη ; Δεν επικαλούμαι καμιά "ανώτερη" δύναμη. Απλώς, βλέπω τι έχω ως δεδομένο εκείνη την στιγμή, τι γνωρίζω εγώ ο ίδιος, τι θα μπορούσα να κάνω εγώ για να σωθώ από μόνος μου ή ποιος άλλος - άνθρωπος εννοείται - θα μπορούσε να με βοηθήσει ]

3. Συγχρόνως δηλώνεις πίστη στο ότι η ανώτερη αυτή δύναμη μπορεί όντως να σε βοηθήσει. [ Από την στιγμή που δεν επικαλούμαι καμιά ανώτερη δύναμη, σημαίνει πως δεν πιστεύω σε καμιά ανώτερη δύναμη. Συνεπώς, τέτοιο θέμα δεν τίθεται ... για μένα προσωπικά, έτσι ; ]

4. Η ανώτερη δύναμη σου δίνει τη λύση, αλλά αυτό που σου λέει να κάνεις αντιβαίνει στη λογική σου. [ Όπως και το παραπάνω ... ]

5. Η λογική σου λέει πως εάν υπακούσεις στην εν λόγω συμβουλή θα πεθάνεις. [ Όπως και το παραπάνω ... ]

Τι θα κάνεις; [ Εξετάζω την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι. Τα δεδομένα, τις παραμέτρους και τις δυνάμεις μου, το "μέχρι που" μπορώ να φτάσω, το τι μπορώ να κάνω εγώ. ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 16:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία
quote:
Διότι η συγκεκριμένη ιστοριούλα έχει ως σκοπό να "διδάξει" το ότι η πίστη υπερέχει της λογικής.

Το κάνει όμως με τον λάθος τρόπο.Δεν το κάνει στο όνομα της αγάπης για το θείο,αλλά στο όνομα της τυφλής υποταγής.

simori

quote:
Επειδή είναι εγωκεντρικός και σαδιστής

Αυτός είναι ο θεός που έχουν πλάσει οι άνθρωποι,δεν έχει καμία σχέση με τον πραγματικό.Για την ακρίβεια,θα έλεγα οτι πρόκειται για τον διάβολο τον ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Zip, σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Η "επίκληση του υπερβατικού" (ανεξαρτήτως αν αυτό υπάρχει ή όχι) σε μία πολύ δύσκολη στιγμή δεν είναι ούτε κάτι επικριτέο, ούτε δείγμα αδύναμης βούλησης...είναι κάτι απολύτως φυσικό και ενστικτώδες...σαφώς και σε στιγμές κινδύνου πρέπει να πρυτανεύει η λογική και όχι ο φόβος, όμως δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ κανένας άνθρωπος που σε μία αντίστοιχη περίπτωση του θέματος ήρθε κατάματα με το Χάρο και δεν ένιωσε έστω και για μισό δευτερόλεπτο την ανάγκη προστασίας από μία δύναμη που τον υπερβαίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 22:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτά όλα όσα γράφεις zip.
Μόνο που στο συγκεκριμένο σενάριο, οι προτάσεις 1-5 είναι τα δεδομένα και το ζητούμενο είναι το τι θα κάνεις (εάν ισχύουν τα παραπάνω 5).

Τι θα έκανες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 04:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως πέρα από την καμουφλαρισμένη θρησκευτική προπαγάνδα που προσπαθεί με αλληγορικό και παραμυθένιο τρόπο να κάνει, η εν λόγω ιστορία προσπαθεί να θίξει και το ζήτημα των χαμένων ευκαιριών σε διάφορους τομείς και ειδικά σε αυτόν των ανθρώπινων σχέσων. Αυτό το διαπιστώνω από το εξής μέρος του κειμένου:

Και εσύ;… Πόσο κολλημένος είσαι στα σκοινιά σου; Πόσοι φόβοι-σκοινιά, πόσες περιοριστικές πεποιθήσεις-σκοινιά σε κρατούν πίσω απ’ τον παράδεισό σου; Πόσα όνειρα πρόδωσες, πόσες θάλασσες δεν ταξίδεψες, πόση αγάπη δεν έδωσες, πόση πίκρα πότισες τους ανθρώπους σου, πόση ΖΩΗ έχασες εξ’ αιτίας των φόβων σου?

Βέβαια η ορολογία που χρησιμοπιεί το κείμενο καθώς και η γενικότερη μέθοδός του αφήνουν την εικόνα ότι η προσπάθεια μετάδοσης των όποιων ηθικών/διδακτικών μηνυμάτων γίνεται λίγο ατσούμπαλα, απλοϊκά και γενικευμένα. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα αν άφηνε έξω τις θεολογικές προεκτάσεις...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 09:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia,

quote:
Δεκτά όλα όσα γράφεις zip. Μόνο που στο συγκεκριμένο σενάριο, οι προτάσεις 1-5 είναι τα δεδομένα και το ζητούμενο είναι το τι θα κάνεις (εάν ισχύουν τα παραπάνω 5).

Τι θα έκανες;


Υποθετικά δηλ. Ok. Εγώ προσωπικά, θα πήγαινα ... αυτό που λέμε ... "κόντρα στη λογική" έστω κι αν μου έλεγε η λογική μου ότι θα πεθάνω. Θα έπερνα το ρίσκο δηλ. ,δεν ξέρω, ίσως γιατί έτσι είναι αν θέλεις και ο χαρακτήρας μου γενικότερα. Εννοώ δηλ. πως σε τέτοιες καταστάσεις γενικότερα, δεν κολώνω. Μερικές φορές το παίρνω το ρίσκο χωρίς να ξέρω δηλ. αυτή η επιλογή μου που θα με οδηγήσει. Συνεπώς, θα το 'κοβα το σχοινί και θα το 'παιζα στη ρουλέτα που λέμε. Ότι κάτσει ... Ούτως ή άλλως, χαμένος για χαμένος ήμουν, συνεπώς τι παραπάνω από την ζωή μου να έχανα ;

*[ Βέβαια, ακόμη και σ' αυτό που σου λέω τώρα, πάλι δεν χρειάζεται η πίστη σε "ανώτερες" δυνάμεις και η επίκλησή τους. Στη συγκεκριμένη ιστορία, είτε έμενα γαντζωμένος στο σχοινί, είτε το 'κοβα, το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο ... για το λογικό μου, δηλ. Η λογική μου θα μου έλεγε "Μην το κόβεις το σχοινί γιατί θα πεθάνεις" αλλά η λογική θα μου έλεγε και το "Αν δεν το κόψεις, θα παγώσεις και ... πάλι θα πεθάνεις". Συνεπώς, τι 'χα Γιάννη ; - Τι 'χες πάντα και πάλι ... δεν θα χρειαζόταν να πιστέψω σε κανένα Θεό. Θα χρειαζόταν απλώς να πάρω ένα ρίσκο. Ε, θα το 'παιρνα, έτσι κι αλλιώς. Και πάλι δεν θα χρειαζόταν οι ... "ανώτερες" δυνάμεις λοιπόν ... ].

Όταν η ζωή σου "κρέμεται από μια κλωστή", όπως χαρακτηριστικά λες amalia, τότε ... τα παίζεις όλα για όλα, που λέμε. Και θα σου πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, σε πραγματικές συνθήκες, όχι απλώς παράδειγμα δηλ. αλλά ένα πράγμα που διδάσκεται σε σχολεία διάσωσης, που αφορά συγκεκριμένα την διάσωση στην θάλασσα ενός ανθρώπου που κινδυνεύει από πνιγμό, που κινδυνεύει να πεθάνει δηλ.

Στην διάσωση αυτό του ανθρώπου υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι να τον προσεγγίσεις. Ο άνθρωπος που πνίγεται, που κινδυνεύει να πεθάνει δηλ. βρίσκεται σε πανικό [ π.χ μπορεί να χτυπάει τα χέρια του, το πόδια του, να κάνει σπασμωδικές και βίαιες κινήσεις, να μην σε αφήνει καν να τον πλησιάσεις ή μόλις σε δει να έρχεσαι να σε πιάσει και να σε βουτήξει στη θάλασσα για να βγει ο ίδιος στην επιφάνεια ]. Αν ο άνθρωπος βρίσκεται σε κίνδυνο, οι φυσικές του δυνάμεις αυξάνονται συνεπώς, εκεί που πάει κάποιος να τον σώσει, μπορεί να καταλήξει η υπόθεση να πνιγούν και οι δύο στο τέλος. Σ' αυτήν την περίπτωση, ο διασώστης έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει βία στον άνθρωπο που κινδυνεύει, να τον χτυπήσει, να του ρίξει καμιά μπουνιά δηλ. για να τον κάνει να χάσει τις αισθήσεις του, σκοπίμως, έτσι ώστε να μπορέσει να τον πιάσει και να τον τραβήξει έξω από την θάλασσα, έστω και λυπόθυμο! Αυτό είναι ρίσκο, γιατί δεν ξέρεις τι αποτέλεσμα θα έχει το χτύπημά σου σ' αυτόν. Μπορεί μόνο και μόνο από το χτύπημα, ο άνθρωπος να πεθάνει [ μπορεί π.χ να πάθει καρδιακή ανακοπή ]. Συνεπώς, σε μια τέτοια κατάσταση, τα παίζεις όλα για όλα. Αν τον αφήσεις, θα πεθάνει από πνιγμό, αν τον χτυπήσεις μπορεί να πεθάνει από το χτύπημα. Κι όμως, αυτό το πράγμα διδάσκεται. Και μάλιστα διδάσκεται ως ... τεχνική διάσωσης. Extreme θα μου πεις, ακραίο θα μου πεις ... ναι. Κι όμως διδάσκεται.

Edited by - zip on 03/02/2012 10:11:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 09:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

quote:
Zip, σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Η "επίκληση του υπερβατικού" (ανεξαρτήτως αν αυτό υπάρχει ή όχι) σε μία πολύ δύσκολη στιγμή δεν είναι ούτε κάτι επικριτέο, ούτε δείγμα αδύναμης βούλησης...είναι κάτι απολύτως φυσικό και ενστικτώδες...

Μα ... δεν το θεωρώ ούτε επικριτέο, ούτε δείγμα αδύναμης βούλησης. Δεν είπα κάτι τέτοιο, πουθενά.

quote:
[...] σαφώς και σε στιγμές κινδύνου πρέπει να πρυτανεύει η λογική και όχι ο φόβος, όμως δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ κανένας άνθρωπος που σε μία αντίστοιχη περίπτωση του θέματος ήρθε κατάματα με το Χάρο και δεν ένιωσε έστω και για μισό δευτερόλεπτο την ανάγκη προστασίας από μία δύναμη που τον υπερβαίνει.

Ε, 'ντάξει ... γι' αυτό μην είσαι και τόσο σίγουρος ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 10:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεπώς, amalia [ για να μην κάνω και απανωτά edit ], αν εγώ προσωπικά βρισκόμουν σε μια κατάσταση τέτοια όπως της ιστορίας μας, κλαϊν μάϊν το σχοινί, κλαϊν μάϊν και οι "ανώτερες" δυναμείς. Το σχοινί, ως ας πούμε δέσιμό μου με την ζωή, θα ήταν το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόμουν. Όπως [ άλλο παράδειγμα ] σε μια περίπτωση ναυαγίου. Αν είσαι σε ένα καράβι και ναυαγήσεις σε έναν ωκεανό, η εγκατάλειψη του πλοίου είναι το τελευταίο πράγμα που γίνεται. Κι αυτό, η εγκατάλειψη του πλοίου δηλ. είναι η τελευταία διαταγή που δίνει ο καπετάνιος στο πλήρωμά του και ασφαλώς περιλαμβάνεται στις σωστικές διαδικασίες που γίνονται εκείνες τις στιγμές. Γιατί το ίδιο το πλοίο, το σκάφος, το σίδερο δηλ. το πλοίο ως κατασκευή, είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να σε κρατήσει ζωντανό από τα παγωμένα νερά κι από χίλιους άλλους κινδύνους όταν πέσεις στη θάλασσα. Πρωτού όμως πέσεις στη θάλασσα, πρέπει να εξαντλήσεις όλα τα ενδεχόμενα διάσωσής σου πάνω στο πλοίο [ να κατεβάσεις π.χ τις σωσίβιες λέμβους, να αδειάσεις κάποιες δεξαμενές από τα έρμα κτλ ]. Όμως, ακόμη και αυτό, άμα δεις ότι βουλιάζει το πλοίο, άμα δεις ότι η ζωή δου δηλ. κρέμεται από μια κλωστή, τι θα κάνεις ; Θα το εγκαταλείψεις και ο σώζων εαυτό σωθείτω, που λέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν, τι σε δίδαξε;
Με δίδαξε Αμαλία, ότι, ακόμα και αυτοί που λένε ότι πιστεύουν, δεν πιστεύουν πραγματικά. Υπακούν στην λογική.
Μπροστά στην λογική, πάπαλα ο θεός.
quote:
1. Βρίσκεσαι σε μια στιγμή απόγνωσης: μόνος και η ζωή σου από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να χαθεί εφόσον έχεις βρεθεί σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίσταση. (Η ζωή σου "κρέμεται από μια κλωστή")

2. Νιώθωντας ανασφάλεια για το εάν ζήσεις ή πεθάνεις επικαλείσαι μια ανώτερη δύναμη να σε βοηθήσει.

3. Συγχρόνως δηλώνεις πίστη στο ότι η ανώτερη αυτή δύναμη μπορεί όντως να σε βοηθήσει.

4. Η ανώτερη δύναμη σου δίνει τη λύση, αλλά αυτό που σου λέει να κάνεις αντιβαίνει στη λογική σου.

5. Η λογική σου λέει πως εάν υπακούσεις στην εν λόγω συμβουλή θα πεθάνεις.

Τι θα κάνεις;


Θα υπακούσω στην λογική κι ας πεθάνω.
Το στήριγμα μιας ολόκληρης ζωής, δεν το ξεπουλάς μπροστά στον θάνατο.
Η λογική μάς βοηθάει στην επιβίωση και όχι ο θεός.
Ενα άλλο ηθικό δίδαγμα είναι, ότι, λογική και θεϊκή βούληση δεν δένουν.

Edited by - Αίολος on 03/02/2012 14:57:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia, πες μας όμως κι εσύ ... Εσύ τι θα έκανες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy