ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 19:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν λεμε οτι θελουμε να χτισουμε τον ναο και ο καθενας πρεπει να συνησφερει κανοντας τον εαυτο του λειο και χρισιμο στην οικοδομη ενουμε:
Οτι ο ναος που υπαρχει δεν μας ικανοποιει...
Οτι αυτος ο Ναος θα ανακαινησθει....
Οτι Θα φτιαξουμε εναν καινουργιο απο το μηδεν...

Και η Αλαγη που προυποθετει αυτη η πραξη? Ολες αυτες οι πραξεις....η Βια που θα παραχθει απο αυτην την πραξη ?
Καθως καθε αλαγη εχει χαμενους και κερδισμενους κρυβει μεσα της μια μορφη Βιας.
Αραγε ειναι αυτο το σχεδιο?
Η παρατηρηση της φυσης των πραγματων οδηγει στην παραγωγη Βιας?
Η φυση ειναι Βια?
Το περιβαλον ειναι εχθρικο για την ζωη?
Προσπαθεια χτισηματος και οικοδομισης του Ναου δεν ειναι μια προσπαθεια διαμορφωσεως του περιβαλοντος σε μια ποιο φιλικη κατασταση-εκδοση?
Αραγε αυτο ειναι το σχεδιο.


Χαλαρα και ωριμα να εξετασουμε αυτο το θεμα ....για να μην εκτραπει.

Δεχομεθα και απαντησης μεσω email για chat και κουβεντουλα επι αποδειξεως της ιδιοτητας του οικοδομου (καρτα ανεργιας, ενσημα, ΙΚΑ, κλπ κλπ)

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 23:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τριτώσει το κακό...

Το βλέπω να'ρχεται...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 10:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα avallon...

Δεν νομιζω, κοπελια να εχει την ιδια τυχη με τα προηγουμενα και βρικολακιασει ενα παρελθον που δεν μας τιμα ιδιαιτερα.
anyway στην περιπτωση μας ο Τιτλος δεν ειναι "πιασαρικος".

Αληθεια ομως γιατι δεν λες απλα την γνωμη σου ...? να προσπαθησουμε...
και απο λουκετα ο.... αυτος -που -το -ονομα -του- δεν -πρεπει- να- ειπωθει- εχει καμποσα.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 14:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε μου Drumx δεν καταλαβαίνω γιατί συνδέεις την λείανση του εαυτού μας ή βελτίωση ή όπως αλλιώς θέλεις πες το, όπως και τη βελτίωση της κοινωνίας με τη βία. Κάτι άλλο θέλεις να πεις και δεν το εκδηλώνεις Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει όπου μπαίνει η βία καταργούνται τα πάντα Και επειδή όλα είναι αλληλένδετα στον κόσμο μας η βία έχει επίδραση σε γενικότερο επιπεδο

Οταν κόβεις ένα λουλούδι πληγώνεις ένα αστέρι

Οταν λες ότι θα φτειάξουμε κάτι καινούργιο από το μηδέν πάλι δεν συμφωνώ Τίποτα δεν χάνεται απλά μεταβάλλεται
Οσο για το περιβάλλον δεν είναι εχθρικό απλά έχει τους νόμους του τους οποίους εμείς δεν σεβόμαστε Η σύγχρονη κοινωνία που βασίζεται στη μηχανιστική άποψη του κόσμου είναι αυτή που δημιουργεί τη βία
Αν δεχθούμε τη δυναμική αλληλουχία που υπάρχει στο σύμπαν θα αλλάξει και η συμπεριφορά μας και ως προς τη φύση και τους συνανθρώπους μας

Σκέψου αυτή την άποψη:

Μελετώντας τη φύση παρατηρώντας τα φαινόμενα, κατερχόμενοι στο βάθος της συνειδήσεως και εναρμονίζοντας τους εαυτούς μας προς τον παγκόσμιο ρυθμό

αλλά και αυτή:

Ο Ανθρωπος ακολουθεί τους νόμους της γης
η Γη ακολουθεί τους νόμους του ουρανού
ο Ουρανός ακολουθεί τους νόμους του ταό
Το Ταό ακολουθεί τους νόμους της αυθύπαρκτης φύσης του

Προπάντων ειρήνη, όχι βία
αρμονία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 14:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως αναφέρεστε στο πόνο που προέρχεται από την λείανση του εαυτού μας?
Κάτι νομίζω αναμενόμενο. Όταν προσπαθούμε να λειάνουμε κάτι η «επέμβαση» αυτή προξενεί πόνο, έτσι λοιπόν και εμείς βιώνοντας πράγματα που θα μας βοηθήσουν στην καλυτέρευση του εαυτού μας ο πόνος θα είναι αναπόφευκτος.
Μακρύς ο δρόμος, όχι εύκολος και τα εμπόδια πολλά…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή όλοι καταλαβαινόμαστε τί θέλει να πει ο ποιητής (βλ. συγγραφέας του topic) κι επειδή εκφράστηκαν - και δικαιολογημένα - ανησυχίες σχετικά με το ...τρίτωμα του κακού, έχω να πω οτι στο χέρι όλων μας είναι να παραδειγματιστούμε απο τις κακές στιγμές του παρελθόντος. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα υπάρξουν και εδώ διαφορετικές απόψεις, αλλά αυτό δεν είναι μεμπτό. Εν πάση περιπτώση στο θέμα μας τώρα...

Εχουμε, λοιπόν, αυτόν (τον εαυτό μας) που απο άμορφος και ακατέργαστος, λαξεύεται και λειαίνεται. Η διαδικασία αυτή είναι μια μακρά πορεία και αρκετά απίμοχθη. Μια διαδρομή με δοκιμασίες, απογοητεύσεις, παρεκκλίσεις και κάποιες φορές και οπισθοδρομίσεις. Αυτή η διαδρομή είναι ένας διμέτωπος αγώνας. Η προσπάθεια ξεκινάει με την οικοδόμηση του Ναού της Σοφίας, της Ισχύος και του Κάλλους. Την οικοδόμηση του Ναού της Αρετής, εντός μας. Στη συνέχεια μαζί με άλλους θα επιδιώξουμε την ανέγερση του Ναού εκείνου που είναι η πρόοδος και εξέλιξη της Ανθρωπότητας. Εκεί, όμως για να «δέσουν» οι κυβικοί λίθοι χρειάζεται ένα βασικό συστατικό: Το κονίαμα, που δεν είναι άλλο απο την Αγάπη.
Αφού λοιπόν 1. βελτιώσουμε τον εαυτό μας και 2. δουλέψουμε πάνω στην Ανέλιξη της Ανθρωπότητας, τότε και μόνο τότε μπορούμε να πάμε στο 3. που είναι η φάση που ίσως δούμε κάποιες ακτίνες...

Χαίρομαι όλως ιδιαιτέρως για το topic αυτό. Θα τα λέμε συχνά...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 16:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω κατ αρχην για την συμετοχη και ειμαι σιγουρος οτι αν αποφυγουμε καποιες λεξεις κλειδια θα αποφυγουμε και παρεισακτους-ασχετους....
Ας εμβαθυνουμε σε φιλοσοφικα ζητηματα και οχι σε εμφανισιακα και τυπικα.
Φιλη harmonia κατα την αποψη μου η βια ειναι ουσιαστικα οποιδοιποτε αλαγη.
Οτιδοιποτε σε βγαζει απο την ρουτινα και την σιγουρια της ζωης που εχεις -εχω -εχουμε φτιαξει.
Η τρυκιμιωδης θαλασσα ειναι βια ,το ηφαιστιο που εκρυγνεται ειναι βια, ο σεισμος ειναι βια, ο αερας ειναι βια η γεννηση, ειναι βια ο θανατος ειναι βια...
Η λειανση της πετρας οπως λεει και η ελπιδα ειναι αλαγη και αρα παραγει βια ή μαλον δεν γινεται χωρις βια .
Το ανακατεμα της λασπης ειναι βια, το στησιμο και το χτισιμο ειναι βια...,
και ολα αυτα για ενα project που δεν ρωτησαμε κανεναν αν το γουσταρει....

Παρακατω .....
Αν υποθεσουμε οτι ο Ναος ειναι ενα καινουργιος κοσμος Καλοσυνης, ευσπαχνιας, ελεημοσυνης, σοφιας, και καλους.
Με χιλια καλα και ολες τις αγνες προθεσεις ....παρολα αυτα ειναι ενας νεος κοσμος ειναι μια αλαγη ειναι βια.
Θα υπαρχουν χαμενοι θα υπαρχουν νικητες απο την αλαγη και το ξαναμοιρασμα της τραπουλας Σε καθε περιπτωση ειτε μιλουμε για ενα νεο Ναο ειτε μιλουμε για ανακαινιση του παλιου ειτε μιλουμε για κατεδαφιση του παλιου.
Ολα αυτα ειναι βια.

Το περιβαλον ειναι εχθρικο για την ζωη.
Η απαντηση μου ειναι απεριφραστα ΝΑΙ.
Κανενα εμβιο ον δεν μπορει να ζησει μονο του χωρις βοηθεια στην αρχη της ζωης του, για την ακριβεια η ζωη ειναι μια νικη επανω στο περιβαλον.
Παρατηρω ενα χορταρακι που μαχεται με τους ομοιους του για μια θεση στο ηλιο, λιγο νερο, και μια χουφτα χωμα.
Ενα ακρως ανταγωνιστικο περιβαλον σε μια φυση που απο τυχη ζει οντας κολοφαρδο που δεν το βρηκε το μερμυγκι οταν ηταν σπορος, και που καποιο ρευμα αερα το παρεσειρε στο μερος οπου φυτρωσε.

Η παρατηρηση λοιπον της φυσης με οδηγει στην σκεψη οτι η φυση ειναι βια και η ενοια "οικοδομηση του Ναου" που κρυβει μεσα της την βια με οδηγει σε συμπερασματα οτι μεταφορικα και συμβολικα μιλοντας ενουμε μια προσπαθεια διαμορφωσης του περιβαλοντος.
Ετσι μου βγαινει ετσι το λεω...
Για να συμπληρωσω οτι ο ηγητωρ ειναι αυτος που -μεταξυ αλλων- θελει ή προσαθει να διαμωρφωσει ενα περιβαλον ποιο φιλικο....για της επιδιωξεις του

Μηπως αυτο ειναι που ψαχνουμε και αλλα βεβαιως -βαιβεως.... ή μηπως ταξιδευω σε σκοτεινα μονοματια.


οποτε αυτο που εγραψα παραπανω:

quote:
και ολα αυτα για ενα project που δεν ρωτησαμε κανεναν αν το γουσταρει....

συμπηρωνεται και απαντιεται ως εξεις:
ποιον στα αληθεια μπορουμε να ρωτησουμε για το project αφου εκ θεσεως θα υποστει την αλαγη και θα ειναι ενα απο τα "θυματα"

Τελος παντων η οικοδομη δεν ειναι για ολους.

Φιλε Oannes
αυτο που λες

quote:
Την οικοδόμηση του Ναού της Αρετής, εντός μας. Στη συνέχεια μαζί με άλλους θα επιδιώξουμε την ανέγερση του Ναού εκείνου που είναι η πρόοδος και εξέλιξη της Ανθρωπότητας. Εκεί, όμως για να «δέσουν» οι κυβικοί λίθοι χρειάζεται ένα βασικό συστατικό: Το κονίαμα, που δεν είναι άλλο απο την Αγάπη.
Αφού λοιπόν 1. βελτιώσουμε τον εαυτό μας και 2. δουλέψουμε πάνω στην Ανέλιξη της Ανθρωπότητας, τότε και μόνο τότε μπορούμε να πάμε στο 3. που είναι η φάση που ίσως δούμε κάποιες ακτίνες...


τι ειναι... ειναι οδηγιες χρησεως.... συνταγη μαγειρικης ή δογμα....

Χιουμορ κανω και συγχωρα με..... αλλα ετσι μου φανηκε
ας παμε πισω απο τις λεξεις αδερφε μου.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 15:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε drumx13 είχες δίκιο όταν έλεγες στο ξεκίνημα του topic πως...

quote:
ο Τιτλος δεν ειναι "πιασαρικος".

Δυστυχώς ούτε καν γι αυτούς που θα έπρεπε να το πιάσουν στον αέρα...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι οτι δεν τσακονωμαστε αρκετα και δεν εχουμε πολλες ασχετες απαντησεις του στυλ εχω ακουσει...μπλα μπλα ή ημουν μεσα και γνωριζω μπλα μπλα και οπως φαινεται στο εσωτερικα τα "πιασαρικα" θεματα ειναι το ΕΘΝΙΚΟΙ VS ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ,.....Ε κλπ κλπ .
Αλλα μην παραπονιομαστε αδερφε μου εμεις το ζητησαμε αλωστε..... ετσι δεν ειναι?


Παμε λοιπον....
γιατι εγω ψαχνω τωρα τον λογο που υπαρχουν ολα αυτα τα παραπανω παρατηροντας την φυση και αν θεωρησουμε οτι οντως υπαρχει μια φιλοσοφια και δεν ειναι μανδυας και φορεμα, ουτε λυκος μεταμφιεσμενος σε προβατο....
Θα ηθελα να την ανακαλυψω ή μαλλον να την επεξεργαστω. Αν παλι βρω στο τελος οτι ειναι-ειμαι λυκος.... πολυ το χαιρομαι γιατι ετσι ειναι η ζωη....
που στο κατω κατω οποιος πει οτι ειναι τιμια και δικαια ειναι ψευτης.

Αλωστε ολα εχουν γραφτει, υπαρχουν γραμενα στα βιβλια, καθε ειδους, τοσες φορες στο παρελθον που μπορουμε να πουμε οτι οποιος δεν διαβαζει ειναι αξιος της μοιρας του.


Το θεμα ειναι αν τα κατανοει... και ενω ειναι ολα τοσο απλα....


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 02:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τί σε βασανίζει φίλε μου drumx εγώ πάντως πιστεύω σ'αυτή τη φιλοσοφία Αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος για να καταλάβω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 09:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα χαίρε και από μένα .

Σαν πολιτικός μηχανικός νομίζω ότι έχω σχέση άμεση με την οικοδομή , θα προσπαθήσω λοιπόν να εκφέρω τις απόψεις μου πάνω στο θέμα της «οικοδομής» , η δόμηση του οίκου του ανθρώπου είναι η αρχαιότερη ανάγκη του ούτως ώστε να προστατευτεί από τα στοιχεία της φύσης , η ανάγκη της δόμησης του οίκου του Θεού εντός μας είναι η ανάγκη να επιστρέψουμε εκεί απ’ όπου προερχόμαστε .
Πώς άλλωστε θα μπορούσε να κατοικεί το Θείο εντός μας αν δεν είχε τον οίκο του ;

Ο φίλτατος Drumx είναι για μένα ένας από τους ποιο αγαπητούς συνομιλητές στο Forum , εύχομαι να πάει καλά το Topic αυτό και να μπορέσει να δώσει σε όλους .

Φίλε Drumx ρωτάς :

quote:
Και η Αλαγη που προυποθετει αυτη η πραξη? Ολες αυτες οι πραξεις....η Βια που θα παραχθει απο αυτην την πραξη ?
Καθως καθε αλαγη εχει χαμενους και κερδισμενους κρυβει μεσα της μια μορφη Βιας.
Αραγε ειναι αυτο το σχεδιο?
Η παρατηρηση της φυσης των πραγματων οδηγει στην παραγωγη Βιας?
Η φυση ειναι Βια?
Το περιβαλον ειναι εχθρικο για την ζωη?
Προσπαθεια χτισηματος και οικοδομισης του Ναου δεν ειναι μια προσπαθεια διαμορφωσεως του περιβαλοντος σε μια ποιο φιλικη κατασταση-εκδοση?
Αραγε αυτο ειναι το σχεδιο.

Η βάση λοιπόν της λογικής σου είναι «η βία» .
Ας δούμε και κάπως αλλιώς αυτή τη «βία» .

Η φύση μεταβάλετε διαρκώς και καθημερινός , σε αυτή την μεταβολή κυρίαρχο ρόλο παίζει η «βία» την οποία αναφέρεις , χαρακτηριστικά μπορούμε να αναφέρουμε τις βίαιες αλλαγές που συντελούνται στο περιβάλλον μετά από καταρρακτώδεις βροχές και πλημμύρες .
Οι αλλαγές που κάνει η ροή ενός ποταμού με την πάροδο του χρόνου , η αλλαγή αυτή συντελείτε αργά αλλά το νερό δρα στα πετρώματα και στο έδαφος .
Οι αλλαγές μετά από σεισμό , από φωτιά ( όχι εμπρησμό ) κλπ .
Άρα απότομη αλλαγή μετά από έντονο φαινόμενο η ακόμα και ποιο ήπιο υπάρχει στη φύση .

Κατά τη γνώμη μου η «βία» που αναφέρεις είναι η προσπάθεια που χρειάζεται ούτως ώστε να καταστεί δυνατή η παραγωγή του έργου .
Αν δεν παιδευτείς δε θα λαξεύσεις το λίθο , δε θα μπορέσεις να κατεργαστείς τα υλικά που θα σε βοηθήσουν να ΟΙΚΟ-ΔΟΜΗΣΕΙΣ .

Δε μιλάμε συνεπώς για «Βία» , η οποία μεταβάλει παρά την θέληση μας οπότε και δεν θα ήταν αποδεκτή , αλλά για «παίδευση» .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 09:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oannes λες :
quote:
Η προσπάθεια ξεκινάει με την οικοδόμηση του Ναού της Σοφίας, της Ισχύος και του Κάλλους. Την οικοδόμηση του Ναού της Αρετής, εντός μας.

Θα ήθελα να εκφράσω την γνώμη ότι αυτό που αναφέρεις ως τρεις διαφορετικούς Ναούς ( δλδ Σοφία , Ισχύς , Κάλλος ) δεν είναι Ναοί αλλά στήλες , οι στήλες που στηρίζουν το Ναό της Αρετής , η τέταρτη στήλη αυτού του Ναού είναι ο Άνθρωπος .

Ακόμα λες :

quote:
Φίλτατε drumx13 είχες δίκιο όταν έλεγες στο ξεκίνημα του topic πως...
---------------------------------------------------------------------
quote:
ο Τιτλος δεν ειναι "πιασαρικος".
---------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς ούτε καν γι αυτούς που θα έπρεπε να το πιάσουν στον αέρα...

Σκέφτηκες μήπως αυτοί που όπως λες θα έπρεπε να το πιάσουν στον αέρα μπορεί να είχαν λόγους να μην γράψουν προς το παρόν ;
Σκέφτηκες ότι ίσως μερικοί να θέλουν να προστατέψουν το επάγγελμα , το χώρο , το site , φίλους ;
Σκέφτηκες πως ίσως να υπάρχουν και άλλες υποχρεώσεις που να κρατάνε κάποιους μακριά από τα Forum ;
Ίσως να βιάστηκες να κρίνεις …..


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 25/10/2003 09:35:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 10:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ramoglou, λες εκ προιοιμίου το εξής...
quote:
Σαν πολιτικός μηχανικός νομίζω ότι έχω σχέση άμεση με την οικοδομή

Μα αγαπητέ μου, η θύραθεν επιστήμη δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα μας... Με το να κουβαλάμε πανεπιστημιακούς και άλλους τίτλους μέσα στο χώρο, μόνο τα μέταλα δεν αφήνουμε εκτός

Έγραψα επί λέξη...

quote:
Η προσπάθεια ξεκινάει με την οικοδόμηση του Ναού της Σοφίας, της Ισχύος και του Κάλλους. Την οικοδόμηση του Ναού της Αρετής, εντός μας.

Ήμουν, νομίζω, με τα λίγα Ελληνικά που ξέρω, ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ... Μιλάω για ένα Ναό (αν πρόσεξες χρησιμοποιώ ενικό αριθμό και όχι πληθυντικό).

Ναι, έχεις δίκιο... Ισως βιάστηκα να κρίνω περί της επισκεψιμότητας του topic.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 10:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΟΔΙΚΟΠΟΙΗΣΩ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ) ΤΗΝ ΛΕΞH
ΟΙΚΟ-ΔΟΜΙΣΕΙΣ..

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΟΜΙΣΩ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΜΟΥ (ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ)...

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ .....

ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΟΙΚΟΔΟΜΙΣΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΣ ΓΥΡΟ ΣΟΥ.
ΙΣΩΣ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 11:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλτατε Ramoglou, λες εκ προιοιμίου το εξής...

quote:

Σαν πολιτικός μηχανικός νομίζω ότι έχω σχέση άμεση με την οικοδομή

Μα αγαπητέ μου, η θύραθεν επιστήμη δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα μας... Με το να κουβαλάμε πανεπιστημιακούς και άλλους τίτλους μέσα στο χώρο, μόνο τα μέταλα δεν αφήνουμε εκτός


Περίμενα να καταλάβεις την αλληγορία Oannes .
Ουδέποτε στη ζωή μου έκρινα κάποιον από τη μόρφωση ή το επάγγελμα του , εξ άλλου είναι γνωστή η φράση μου «Ramoglou εκδόσεις γυναικών και βιβλίων Α.Ε.» .

quote:
Έγραψα επί λέξη...
quote:

Η προσπάθεια ξεκινάει με την οικοδόμηση του Ναού της Σοφίας, της Ισχύος και του Κάλλους. Την οικοδόμηση του Ναού της Αρετής, εντός μας.

Ήμουν, νομίζω, με τα λίγα Ελληνικά που ξέρω, ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ... Μιλάω για ένα Ναό (αν πρόσεξες χρησιμοποιώ ενικό αριθμό και όχι πληθυντικό).

Ακριβώς αυτό είπα μιλάς για ένα Ναό της Σοφίας , ένα του Κάλους , ένα της Ισχύος και ένα της Αρετής .
Γι αυτό και έδωσα τη δική μου επεξήγηση .

Αγαπητέ μουAVATARGR

Σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , ας μην ξεχνάμε πως στην «οικοδομική τέχνη» πάντα μαθαίνουμε έστω και από μικρές λεπτομέρειες .

Από την άλλη αισθάνομαι την ανάγκη να σου πω και εγώ ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ …….


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 11:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά...
Μιλάω για ένα Ναό (αν πρόσεξες χρησιμοποιώ ενικό αριθμό και όχι πληθυντικό).

quote:
Η προσπάθεια ξεκινάει με την οικοδόμηση του Ναού της Σοφίας, της Ισχύος και του Κάλλους. Την οικοδόμηση του Ναού της Αρετής, εντός μας.

Εσύ λές...

quote:
Ακριβώς αυτό είπα μιλάς για ένα Ναό της Σοφίας , ένα του Κάλους , ένα της Ισχύος και ένα της Αρετής .
Γι αυτό και έδωσα τη δική μου επεξήγηση .

Όχι αγαπητέ μου... Δεν είπα αυτό... Αν εσύ το κατάλαβες έτσι, τι να πω.... Είναι θέμα αντιληπτικής ικανότητας του γραπτού λόγου ή και λάθος διατύπωση δική μου.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 11:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν συμφωνείς ότι η σοφία , ή ισχύς και το κάλος είναι οι τρεις στήλες που στηρίζετε ο Ναός της Αρετής και η τέταρτη στήλη είναι ο άνθρωπος τότε συμφωνούμε .

Είναι απλό .

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 11:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη ελπίζω να κατάλαβες τα περί επαγγέλματος .

Όσο για την αντιληπτική μου ικανότητα θα έλεγα πως αυτή βρίσκετε στα χαμηλότερα επίπεδα που δίνατε να φθάσει ο ανθρώπινος νους , οπότε θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε και αν θέλετε να μου επεξηγείτε και να με ανέχεσθε κατά το δυνατόν .
Όπως και να με βοηθάτε στην διατύπωση της Ελληνικής Γλώσσης .

Ευχαριστώ


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 11:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
So Simple !!!


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 11:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι θέμα αντιληπτικής ικανότητας του γραπτού λόγου ή και λάθος διατύπωση δική μου.

Υπάρχει το πρώτο σκέλος, υπάρχει και το δεύτερο... Το «φταίξιμο» είναι δικό μου, που δεν κατάφερα να γίνω απολύτως κατανοητός...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 25/10/2003 12:03:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 12:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ...... (ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ)...

ΟΙΚΟ-ΔΟΜΙΣΗ ΛΟΙΠΟΝ.....
ΕΝΟΣ ΝΑΟΥ ....

ΑΣ ΤΟΝ ΟΙΚΟ-ΔΟΜΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟΡΓΗ....
ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΝ ΗΜΙΝ ΣΚΗΝΩΜΑ ΙΣΧΥ , ΚΑΛΟΣ , ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ....

ΟΧΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 18:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρεται και ευχαριστω για την συμετοχη.

harmonia και εγω πιστευω σ'αυτο και δεν νομιζω οτι με βασανιζει τιποτα απλα αφηνω το μυαλομου Ελευθερο μακρια απο δογματισμους και αγκυλωσεις για να βρω και να ανακαλυψω μονος μου δρομους...
Αλωστε αυτο ειναι το πνευμα της ολοις υποθεσης.... Ελευθερια στο μυαλο και στο πνευμα.
Αν βρω κατι που το εχουν βρει αλλοι πριν απο μενα θα ειμαι ευτυχης που η κοινη αυτη γνωση μου εγινε βιωμα αν βρω κατι καινουργιο θα το γυαλισω και θα το τοποθετησω σε μια προθηκη (καλη ωρα) και θα καλεσω ολο τον κοσμο να μου πει την γνωμη του κα να γινει μετοχος.

Η Μονη αληθεια ειναι οτι η γνωση δεν διδασκεται αλλα βιωνεται.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 18:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι λες φίλε Drumx και κυρίως ότι η γνώση βιώνεται
η βαθειά γνώση γεννιέται από μέσα μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 19:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ραμογλου ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Η πρωτη σου απαντηση προς τα μενα φιλε μου ειναι ακριβεστατη και την αποδεχομαι .
Στην ουσια λεμε το ιδιο πραγμα αλλα χρησημοποιουμε αλλη λεξη
εγω λεω βια εσυ παιδεμα και αναφερεσαι στο οτι ειναι πρωσοπικη επιλογη σου.
ΟΡθΟΝ
ΟΡΘΟΤΑΤΟΝ
Απλα προσπαθω να το κατανοησω μεσω της παρατηρησης και να το εξηγησω.

Παιδευομαι...και σε καθε περιπτωση προσδοκω να δημηουργησουμε ολοι μαζι ενα καλυτερο κοσμο.
Ουσιαστικα μιλαμε για μια διαμωρφωση του περιβαλλοντος προ μια ποιο φιληκη εκδοση του.
και επαναλαμβανω ....

quote:
οτι ο ηγητωρ ειναι αυτος που -μεταξυ αλλων- θελει ή προσαθει να διαμωρφωσει ενα περιβαλον ποιο φιλικο

Αυτο λαξευουμε ή και αυτο???

Οσον αφορα την διαφορα σου με τον εξαιρετικο συνομηλιτη Oannes που λιγο πολυ ειναι.... Αν προκυτε για ενα Ναο ή τρεις Για ενα Ναο η τρεις και μια στηλες και μπλα μπλα μπλα...

Αντιλαμβανεσται πιστευω οτι ολα αυτα αποτελουν ΔΟΓΜΑ αντιστοιχο του Τρια σε ενα και ενα σε τρια της Χριαστιανικης Αγιας τριαδας.

Ουσιαστικα προκυτε για ασυμαντες ασυμαντοτητες για την ταξη το συμπαντος και την ανθρωποτητα, για το project και την θεια βουληση, για ολους.

Αλωστε πρευβευουμε την ελευθερια σκεψης ,μακρια απο δογματισμους και δεσποτισμους αυτου του τυπου.
Η λεξεις ειναι συμβολικες και για αλλους ασυμαντες για αλλους συμαντικες αλλα παντα συμολικες.
Απλα σημαινει οτι ο καθενας μας μπορει να το εξηγησει οπως θελει
καθως δουλευει με την πετρα του .

Βουταμε στην λασπη της Ιστοριας ψαχνοντας πολιτιμους λιθους γνωσης για να γινουμε εμεις και ολοι καλυτεροι....ψαχνουμε την αληθεια παρατηροντας την φυση..... βρισκουμε μια ακατεργαστη μορφη της και την καθαριζουμε την κοβουμε σωστα ωστε να δωσει ολη της την λαμψη στο κοινο και αφαιρουμε προσμηξεις χωματος και σαβουρας απο τον χρονο. Θα μπορουσε να ειναι και ετσι...συμβολικα τι λετε???

και δεν κολαμε στα δογματα που διχαζουν οπως εγινε και εδω.

Ελευθερια

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 08:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eρώτημα:
To κτίσμα αυτό ανήκει σε μένα ή στο "δημόσιο"?
Το κτίσμα αυτό θα εξυπηρετήσει δικό μου σκοπό ή σκοπό άλλων?
Το κτίσμα αυτό χρειάζεται τη βοήθειά μου στην ανέγερσή του?
αν ναι γιατί? Αν λείψει ένας "λίθος" εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί από κάποιον άλλο φαντάζομαι...
Μου ζητήθηκε να συνεισφέρω στην ανέγερση του κτίσματος, οφείλω ή θέλω να το κάνω?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 09:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ…

Το κτισμα καλη μου Avallon εισαι εσυ! Είναι ο εαυτος σου, το ΕΙΝΑΙ σου… ολος σου ο εσω-κοσμος, είναι λοιπον δικο σου, ανηκει σε σενα, όπως σε σενα ανηκει το κάθε κομματι που θα κατακτησεις και θα προσθεσεις στο κτισμα σου

Εξυπηρετει πρωτα από όλα και παντα τους δικους σου σκοπους… εσυ ξερεις τι θελεις να επιτυχεις , οποτε εσυ περνεις την αποφαση του τι σχηματος και ογκου θα εχει και ποιο σκοπο θα εξυπηρετει… τους σκοπους ποιων αλλων θα μπορουσε να εξυπηρετησει (εκτος και αν μιλαμε για στρατιωτακια – αν και δεν νομιζω ότι είναι το θεμα μας αυτό)

Σκοπος ολων είναι να καλυτερευσουμε τον εαυτο μας, να τον καλλιεργησουμε, αν βρουμε αυτά τα στοιχεια τα οποια θα μας βοηθησουν στην προοδο μας… οι εσωτερικες διεργασιες που εμεις θα κανουμε στην συνεχεια ουσιαστικα αποτελουν την ανεγερση του κτισματος μας…θα μπορουσε ποτε να γινει χωρις την δικη μας δουλεια???… εκτος και αν αναφερομαστε σε μασημενη τροφη!!!

Σου ζητηθηκε από ποιον??? Οφειλεις???
Θεωρω ότι το μοναδικο πραγμα που οφειλουμε ως προς τον εαυτο μας πρωτα και κατ’επεκταση ως προς τους αλλους είναι να σεβομαστε το δημιουργημα μας και να προσπαθουμε να το κανουμε ποιο στερεο, ποιο γερο. Αν στην συνεχεια θελουμε να στηριξουμε και αλλους και να ενωθουμε τα κτισματα μας δημιουργωντας ένα μεγαλο ναο είναι στην ελευθερη βουληση του καθενος. Σαφως και είναι καθαρα θεμα του «ΘΕΛΩ» … αν εμεις δεν θελουμε να κανουμε κατι ποιος θα είναι αυτος που θα μας αναγκασει? Συνηδειτα ο καθενας μας θα συνεισφερει καποιο ή ολο το κομματι του …

Καλη σας μερα

ΥΓ. Πως και δεν ρωτησες αν καποιος πληρωνει και νοικι ???

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.

Edited by - Mara on 27/10/2003 09:53:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 09:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Avallon ΕΒΑΛΕΣ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑ....
ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕΡΙΑ ...
ΟΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ...
ΟΠΩΣ ΤΑ ΝΙΩΘΩ ...

To κτίσμα αυτό ανήκει σε μένα ή στο "δημόσιο"?
(Ο ΔΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ-ΤΟ ΕΝ ΗΜΙΝ ΣΚΗΝΩΜΑ-Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΝΑΟΣ).

Το κτίσμα αυτό θα εξυπηρετήσει δικό μου σκοπό ή σκοπό άλλων?
(ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΚΟΠΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ , ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΩΣΗ , ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΡΟΜΟ , Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ Η ΑΤΡΑΠΟΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙ).

Το κτίσμα αυτό χρειάζεται τη βοήθειά μου στην ανέγερσή του?
(ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΚΤΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΝΑΟ ΣΟΥ-Ο ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ)

Αν λείψει ένας "λίθος" εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί από κάποιον άλλο φαντάζομαι...
(Ο ΚΤΙΣΤΗΣ ΕΣΥ ... ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΑΟ)

Μου ζητήθηκε να συνεισφέρω στην ανέγερση του κτίσματος, οφείλω ή θέλω να το κάνω?
(ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ - Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Avallon ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΙΣ ΕΥΣΤΟΧΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 10:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
To κτίσμα αυτό ανήκει σε μένα ή στο "δημόσιο"?

Το κτίσμα αυτό, ως έργο ζωής, είναι ο Ναός της Αρετής μέσα μας.
Ακολουθεί η ανέγερση του Ναού που θα στεγάσει την πολύπαθη Ανθρωπότητα.
Βελτίωση εαυτού - Ανέλιξη Ανθρωπότητας. Επομένως το κτίσμα μπορεί να είναι του «δημοσίου» αλλά εσύ είσαι το «δημόσιο»


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 20:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με την Μάρα και τον Avatar .

Φίλε μου Drumx ρωτάς :

quote:
Αυτο λαξευουμε ή και αυτο???

Η γνώμη μου είναι πώς λαξεύουμε ΚΑΙ αυτό , αλλά πρώτιστα εμάς .
Αν καταφέρουμε να λαξεύσουμε εμάς τότε και μόνο τότε θα λαξεύσουμε και το περιβάλλον που στην ουσία θα είναι η δική μας εναρμόνιση με το θείο σχέδιο .

Όσο αφορά τη «διαφωνία-επεξήγηση» με τον Oannes αυτή ήταν μια καθαρά εκφραστική διαφωνία , δηλαδή μια διφωνία στο πως διατύπωσε την πρόταση , μιλάμε για το ίδιο πράγμα και αυτό είναι ο αποσυμβολισμός της στήλης του κάλους , της στήλης της ισχύος , της στήλης της σοφίας και της στήλης του ανθρώπου .

Αν ο άνθρωπος καταφέρει να εναρμονιστεί με τις άλλες τρεις στήλες τότε το οικοδόμημα του Ναού της Αρετής ( δηλαδή το όλον ) θα είναι το τέλειον το απόλυτο .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 20:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:)))))))

θεος-ιησους-αγιο πνευμα
δημιουργος-λογος-σοφια

διαδικασιες που για να ακολουθησει ο ανθρωπος ,ωστε να φτασει στην τελειοτητα

να δεχεται τον λογο(αληθεια) ,ετσι ωστε να καλλιεργησει το εσω του,

εχωντας καλλιεργησει το εσω του ,αποκτα την γνωση για τον εαυτο του και για τα γυρω του

η αποκτηση γνωσης ειναι δυναμη που μπορει να καλλιεργησει ,ωστε να φτασει την σοφια,

φτανοντας στην σοφια ,αγγιζει τα ορια της προσωπικης αναστασης ,που τον φερνει μπροστα στον δημιουργο των ολων ,των παντων,στην απολυτη ολοκληρωση .

η δικη μου αποψη περι του ομορφου αυτου θεματος :)))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Edited by - manos on 27/10/2003 20:59:00

Edited by - manos on 27/10/2003 21:22:17

Edited by - manos on 27/10/2003 21:23:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 21:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα ευχαριστήσω τους καλούς φίλους που μου απάντησαν σε κάτι που ήξερα αλλά έθεσα τα ερωτήματα αυτά ως ρητορικά... αλλά και για να εστιάσω την προσοχή μας σε αυτά τα σημεία...

Κατά συνέπειαν Μάρα μου δεν υπήρχε περίπτωση να ρωτήσω για ενοίκιο παρά μόνο αν με εξυπηρετούσε στην αλληγορία την οποία είχα ξεκινήσει...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy