ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Προηγούμενες ζωές και αναδρομές
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 22:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor
Καλησπέρα σε όλους.
Έχει κανείς ασχοληθεί με το θέμα των προηγούμενων ζωών, και με τις αναδρομές;
Δεν ξέρω αν είχε ανοίξει στο παρελθόν ξανά τέτοιο θέμα στο esoterica (είναι και τεράστιο, που να το ψάξω όλο!), αλλά ακόμα κι έτσι, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας.
Προσωπικά, ασχολούμαι εδώ και χρόνια με το θέμα, έχοντας διαβάσει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί σε έντυπο υλικό. Εκτός αυτού όμως, έχω και προσωπική εμπειρία, την οποία θα ήθελα να σας παραθέσω αργότερα.
Περιμένω ν’ ακούσω τις απόψεις σας.
May the light be with you,
So mote it be,
Elanor / Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 22:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα φιλε. Εγω δεν εχω ασχοληθει αλλα ειναι κατι το οποιο με ενδιαφερει και εχει περασει πολλες φορες η σκεψη να το κανω.
Ειδικα τωρα που ειχε και τις εκπομπες του Χαρδαβελα!!
Αληθεια ποια η γνωμη σου? Τις ειδες? Συνεχιζεται παλι αυτη την τριτη!

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ να ακουσω την εμπειρια σου και γενικα να μας δωσεις τα φωτα σου μιας και ασχολεισαι.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 22/03/2004 22:52:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 05:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Ναι την είδα την εκπομπή ... αλλά θα έλεγα πως δεν ειπώθηκε τίποτα το καινούριο ή το πολύ ενδιαφέρον σε αυτή την συζήτηση...
Τώρα σχετικά με τον υπνοτισμό που έδειξε, θα έλεγα πως δεν είχε να μας πει κάτι.. πρώτον από άποψη γεγονότων.. και αναφέρομαι στα ιστορικά γεγονότα.. δεύτερον κάπου αναφέρει ο Χαρδαβέλας πως ο τύπος έζησε το 900π.χ. αλλά πουθενά δεν αναφέρεται αυτό...
Τρίτον κάποια λάθη σχετικά με τις ημερομηνίες που ειπώθηκαν...Αυτά σχετικά με την εκπομπή

Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.. κάθε άλλο.. και περιμένω την συνέχεια από τον/ην συγγραφέα..

Ευχαριστώ .. πάντα με φιλική διάθεση..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 23:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor
Καλησπέρα και πάλι.
Δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή παρά φευγαλέα και μάλιστα ήμουν σε ξένο σπίτι, κι έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το θέμα. Παρόλα αυτά, αν είδα καλά ήταν παρών στην εκπομπή ο κος Γιώργος Βουλούκος, ο οποίος είναι ένας από τους παλαιότερους, παλαίμαχους θα μπορούσα να πω στον χώρο αυτό και ασχολείται εδώ και πάρα πολλά χρόνια με αναδρομές. Η πείρα του είναι τεράστια. Μια από τις αποκαλύψεις του κου Βουλούκου ήταν και το μέντιουμ/διάμεσο κυρία Κικίδου, η οποία νομίζω έχει πεθάνει πριν λίγα χρόνια, αλλά στην περίοδο μετά την δεκαετία του εξήντα μεσουρανούσε κυριολεκτικά, και είναι γνωστή για τις πάμπολλες συνεργασίες της με την ελληνική αστυνομία στην εξιχνίαση εγκλημάτων…
Τέλος πάντων όμως, αυτό είναι άλλο πανέρι με σταφύλια.
Πρέπει όμως να πω πως το βιντεάκι που είδα (πέτυχα εκεί που η υποτιθέμενη υπνωτισμένη ήταν σε αναδρομή), μου φάνηκε…κάπως, ρε παιδί μου.
Δεν ξέρω γιατί, ίσως έφταιγε το αποσπασματικό του θέματος, και δεν θέλω να θίξω τον προαναφερόμενο κύριο Βουλούκο, ίσα-ίσα που εκτιμώ την προσφορά του, όμως πώς να το πω…κάτι δεν μου έστρωνε καλά.
Εσείς που είδατε την εκπομπή ίσως να έχετε να σχολιάσετε κάτι περισσότερο.
Πάντως, το θέμα μας δεν είναι καθεαυτό η εκπομπή του αξιότιμου και φίλτατου κυρίου Χαρδαβέλλα που έχει βαλθεί τελευταίως να ξετρυπώσει κάθε τι….μεταφυσικό…
Το θέμα μας είναι οι προηγούμενες ζωές…
Κατά αρχήν φίλε Κώστα, μην σκεφτείς έτσι αβασάνιστα να πας να κάνεις αναδρομή…δεν είναι σαν να πηγαίνεις να αγοράσεις τσιγάρα από το περίπτερο. Μην πας δηλαδή από καθαρή περιέργεια και μόνο. Φρόντισε να ψάξεις πολύ καλά το θέμα, να ενημερωθείς, να διαβάσεις όσο μπορείς πάνω σ’ αυτό, και το κυριότερο, να αναρωτηθείς γιατί θέλεις να την κάνεις.
Πιστεύω πως δεν είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίζεται ελαφρά, χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλλω. Ξέρω πρόσωπα που πήγαν «έτσι για την πλάκα τους», ή από περιέργεια, ή ακόμα επειδή είναι λεει της μόδας. Σε βεβαιώ πως τα αποτελέσματα είναι …φτωχά.
Επιπλέον, θα πρέπει να γνωρίζεις όσο καλύτερα γίνεται αυτόν που θα σου κάνει την αναδρομή, να μπορείς να τον εμπιστευτείς σχεδόν απόλυτα…είναι υπεύθυνος για τα μονοπάτια που θα τραβήξει η ψυχή και ο νους σου εκείνη την ώρα…πρέπει να ξέρει πως θα χειριστεί το ζήτημα, να ξέρει πώς να σε στηρίξει, πώς να σε βγάλει από δύσκολα ίσως μονοπάτια…με δυο λόγια, πρέπει να ξέρει τι του γίνεται.
Και είναι γεγονός αναμφισβήτητο ότι παίζει μεγάλος τσαρλατανισμός σ’ αυτά τα θέματα..
Κατ’ εμέ λοιπόν, τα σημαντικά στοιχεία μιας απόπειρας αναδρομής είναι τα ακόλουθα:
1. Ενημέρωση επί του θέματος.
2. Να έχει κατασταλάξει κάποιος στο ποια είναι η ανάγκη που τον ωθεί να το κάνει.
3. Να έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στον «οδηγό» του.
4. Και τέλος, αλλά όχι λιγότερο σημαντικό, να είναι προετοιμασμένος για μια εμπειρία η οποία ίσως να του αλλάξει την ζωή.
Αυτά από μένα, και από την δική μου πείρα επί του ζητήματος. Είμαι ανοιχτή στις ερωτήσεις σας, και πολύ θα ήθελα αν κάποιος φίλος έχει περαιτέρω γνώσεις στο ζήτημα, να τις μοιραστεί μαζί μας.
(Υ.Γ. Φίλε Κώστα και φίλε-φίλη {φίλη φαντάζομαι} simoril, είμαι γυναίκα).
May the light be with you,
So mote it be.
Elanor/Giteana.

Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 00:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου Elanor.
Είναι πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα αυτά που μας γράφεις και προσωπικά συμφωνώ στην τακτική της συνετής έρευνας που φαίνεται πως ακολουθείς σύμφωνα με τα γραφόμενά σου.

Ρώτησες στο πρώτο μήνυμά σου αν έχει ανοίξει ξανά παρόμοιο θέμα στο ESOTERICA. Μπορείς κι εσύ να χρησιμοποιήσεις την επόμενη φορά τη λειτουργία Αναζήτηση (έπάνω δεξιά στην οθόνη σου), βάζοντας λέξεις κλειδιά σχετικές με το θέμα που σε ενδιαφέρει. Ετσι θα αποφύγεις να ψάχνεις όλα τα θέματα, γιατί και μόνο το να περιμένεις να ανοίξουν τόσα παράθυρα (από λίστες τόπικ) σίγουρα είναι φοβερά χρονοβόρο!!!

Κάποια θέματα που βρήκα λοιπόν(περισσότερο ή λιγότερο) σχετικά είναι:

Κάρμα & Μετενσάρκωση (σειρά γνώσης)
Yπνωση και αναδρομή
Αναδρομή
ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΗ...
ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ
ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ!!!!
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ?

Μπορείς αν θέλεις να συνεχίσεις τη συζήτηση σε κάποιο από αυτά, εκτός αν στο συγκεκριμένο τόπικ που άνοιξες θέλεις να πραγματευτείς κάτι διαφορετικό, οπότε μπορείς να συνεχίσεις εδώ. Σε περίπτωση ωστόσο που καλύπτεσαι θεματικά από τα άλλα θέματα, ίσως το παρόν τόπικ να πρέπει να κλειδωθεί, ώστε να μην υπάρχουν πολλά όμοια.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 23:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor
Σ’ ευχαριστώ πολύ Αμαλία.
Θα κοιτάξω τα λινκς, και θα πράξω ανάλογα!
May the light be with you,
So mote it be!
Elanor/Giteana


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 23:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor
Αμαλία, θα έλεγα πως μάλλον μπερδεύτηκα διαβάζοντας τελικά τα τόπικς...γιατί ναι μεν, αναφέρουν όλα πράγματα τα οποία θα ήθελα να συζητήσω, και ειδικότερα το τόπικ με τίτλο αναδρομή (στο οποίο νομίζω το τελευταίο σχόλιο ήταν δικό σου), αλλά πρόσεξα πως η συμμετοχή σταματά κάπου στο τέλος του 2002...
Τον Γιώργο τον Κυπριωτάκη παρεπιμπτόντως, τον γνωρίζω προσωπικά κι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ..
Για δώσε μου λοιπόν τα φώτα σου...να το συνεχίσουμε εδώ το τόπικ, ή να παω και να ξανανοίξω κάποιο απο τα παλαιότερα;
May the light be with you,
so mote it be,
Elanor/Giteana

Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 00:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Τον Γιώργο τον Κυπριωτάκη παρεπιμπτόντως, τον γνωρίζω προσωπικά

τι σύμπτωσις!

Λοιπόν, πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση με τον τίτλο αναδρομή που ανέφερες, μιας κι από μία μικρή έρευνα που έκανα, έχει συγκεντρώσει τις περισσότερες πληροφορίες σε σύγκριση με τα άλλα δύο όμοια τόπικ ("Yπνωση και αναδρομή" και "ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΗ...").

Ραντεβού εκεί λοιπόν, εάν δεν έχεις αντίρηση!


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 14:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor
Ok, dear,
see u there!
So mote it be,
Elanor/Giteana

Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy