ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Ιησούς:Κήρυκας μίσους διχασμού & μισελληνισμού??"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 20:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
STO: http://www.davlos.gr/

Ιησούς: Κήρυκας μίσους, διχασμού και μισελληνισμού. Αποτύπωση της ψυχογραφίας του από τους ίδιους τους ευαγγελιστές
ΔΗΜΟΦΙΛΟΣ, ΙΩΝ
Για τα πλείστα εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης ρατσιστικού, ανήθικου, απάνθρωπου, ανθελληνικού κ.λπ. περιεχομένου[όπως π.χ. «εξεγερώ τα τέκνα σου, Σιών επί τα τέκνα των Ελλήνων» («Ζαχαρίας», θ΄ 13-15), «Και εξολοθρεύσω Κρήτας» ( «Ιεζεκιήλ» κε΄ 16-17) κ.λπ.] έχει γίνει αρκετός λόγος σε προηγούμενα τεύχη μας (154,164-165,169,171,193,κ.ά.). Βρισκόμενοι σε κατάσταση άμυνας οι οπαδοί του ελληνοχριστιανικού ιδεολογήματος άρχισαν να κάνουν λόγο για αποβολή της «Παλαιάς Διαθήκης» από τον κανόνα της Εκκλησίας, επειδή αναφέρεται σε κηρύγματα μίσους και διχόνοιας της εβραϊκής ιστορίας. Θέτουν όμως παράλληλα την «Καινή Διαθήκη» στο απυρόβλητο, διότι –σύμφωνα με τα λεγόμενά τους-μέσα στα κείμενά της διδάσκεται η αγάπη, έχει επηρεαστεί κι είναι σε πλήρη αρμονία με το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Ο χωρισμός της «Παλαιάς»από την «Καινή Διαθήκη» δεν μπορεί βέβαια να γίνει, διότι ο ίδιος ο Ιησούς λέει; «Δεν ήλθα για να καταλύσω το νόμο ή τους προφήτες, αλλά για να τον συμπληρώσω» («Κατά Ματθαίον»,ε΄ 17)
, («αν
πιστεύετε στον Μωϋσή, πιστεύετε και σ’ εμένα, γιατί για μένα εκείνος έγραψε κι αν δεν πιστεύετε στα γραπτά εκείνου, πώς θα πιστέψετε στα λόγια μου:» (Κατά Ιωάννην», ε΄ 46-47) και «ερευνάτε τας γραφάς (εννοεί την «Παλαιά Διαθήκη», η «Καινή» δεν είχε ακόμα γραφτή), γιατί εκείνες περιέχουν μαρτυρίες για μένα» («Κατά Ιωάννην», ε΄39). Στο παρόν άρθρο θα δείξουμε ότι από τα ίδια τα κείμενα της «Καινής Διαθήκης»δεν προκύπτει καμμία διαφορά από την «Παλαιά», γιατί και τα δύο βιβλία παραμένουν αδιάσπαστα τόσο στις «ιδέες»όσο και στις «διαθέσεις», ο δε Ιησούς Χριστός δεν είναι κήρυκας αγάπης, όπως προβάλλεται, αλλά αντιθέτως προβαίνει σε κηρύγματα μίσους, διχόνοιας, διχασμού κι έντονου μισελληνισμού.


EGV

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΌ: Ιησούς:Κήρυκας μίσους διχασμού & μισελληνισμού
ΣΕ:
"Ιησούς:Κήρυκας μίσους διχασμού & μισελληνισμού??"

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 01:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Φίλε ZOIROS, καλό θα ήταν στο αρχικό σου μήνυμα να υπήρχε και ένα σχόλιο δικό σου κι όχι μία απλή παράθεση της εισαγωγής του άρθρου που δημοσιεύεται στο περιοδικό Δαυλός.

Από μόνη της η παράθεση κειμένων copy-paste που προέρχονται από τον χώρο του διαδικτύου ή και από αλλού, δεν αποτελεί συζήτηση, η οποία είναι το αντικείμενο ενός forum...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 02:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
Κήρυκας μίσους, διχασμού και μισελληνισμού

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΤΙΤΛΟΣ.

ΤΙ ΝΤΡΟΠΗ! ΝΑ
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ "ΤΙΤΛΟΙ" + ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΤΟΙ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ(ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΣΑ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ "ΤΩΡΑ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕΣ ΑΤΜΑΚΙ"..//"ΠΑΝΤΑ ΝΟΙΑΖΟΜΟΥΝ ΡΕ ΠΑΛΙΟΦΙΔΟ.." ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΑ ΚΑΝ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΣ ΑΙΣΧΗ--

ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΟΥ "Μ' ΕΚΑΝΕ ΤΑΥΡΟ ΣΕ ΥΑΛΟΠΟΛΩΛΕΙΟ"--ΟΠΩΣ ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ!/ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ~ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ..:Ι //ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΔΑΚΟ ΜΟΥ...;
ΜΗ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ..ΕΧΕΙ ΑΒΑΛΛΟΝΣ +ΜΠΟΧΑ +ΦΟΒΑΜΑΙ Η ΨΥΧΗ Η ΔΟΛΙΑ...:(ΝΑ'ΛΕΓΑ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΛΑ ΘΑΤΑΝ ...)-----

ΝΤΡΟΠΗ!
-----ΟΥ ΣΙΞ ΣΙΞ ΣΙΞ...ΟΥ.......:(--ΑΧ! ΕΛΕΝΗ ...ΘΥΜΑΣΑΙ....ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ:Ρ-----

..ΑΜΑΛΙΑ ...('Η ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ..)
ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ :
ΑΥΤΟΣ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΣΟΥ;

ΕΠΕΙΔΗ "ΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ"(ΠΟΥ ΒΡΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟ ΤΡΟΠΟ:)
ΤΗΝ ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΕΙ Η ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΗΘΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ, ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΟΤΑΠΟΥΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ....

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ +
....Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΧΙ;
--ΟΧΙ ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ..-

ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....:)


"ΚΗΡΥΚΑΣ ΜΙΣΟΥΣ....ΔΙΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ "ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΣΑΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ,ZOIROS, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΧΙ ΙΕΡΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΣΙΟ...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΙΟ;
--ΤΑ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ;//ΟΥΠΣ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ;--

Ο "ΙΗΣΟΥΣ" ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΥΜΕΝΕ ....:(

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΙΗΣΟΥΣ" ΤΕΛΙΚΑ ;

ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΚΗΡΥΚΑΣ ΜΙΣΟΥΣ...."
ΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ "ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΝΤΟΣ"...
(ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΜΑΘΕΣ ΕΣΥ +ΤΑ ΚΗΡΥΤΤΕΙΣ
ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΤΛΟ....!
---ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ... //ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΧΕΣΑΙ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....:(


--"ΑΝΤΕ ΒΡΕ"!"ΝΑ ΧΑΡΩ ΕΓΩ" ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΕΙΣ...--

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΙΗΣΟΥΣ;

ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΕΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ "ΨΥΧΗ"....

ΑΝ ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...
ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΣΑ ΕΙΧΑ....ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ.../
ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ--ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ- "ΚΗΡΥΚΑΣ ΜΙΣΟΥΣ ΔΙΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ"....ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ:(


:(

ΑΤΜΑ,
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ + ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ...ΚΑΝΕΛΑ...:(



aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 04:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Καλημέρα Άτμα.Μην εξάπτεσαι βρε.


Ο Ιησούς είναι σίγουρα Ιερό πρόσωπο.Ας μην παρερμηνεύουμε όμως κάποιες καταστάσεις.


Ο Zoiros έχει κάποιο δίκιο παρόλο που μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει διαβάσει τις δύο Διαθήκες.


Αλήθεια έχετε διαβάσει το Ευαγγέλιο του Λουκά?Για ρίχτε του μια ματιά και θα αντικρύσετε έναν Χριστό που βγάζει φωτιές από τα μάτια,έναν ηγέτη ωμό,άκαμπτο,εκδικητικό,έναν πραγματικό φορέα μίσους και διχασμού.


Εάν ξεφύγουμε από τη μεταφυσική προσέγγιση του Ιησού-την οποία δεν υποτιμώ καθόλου-βλέπουμε ότι πάνω απ'όλα αυτός ο άνθρωπος ήταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ,ο μεγαλύτερος κοινωνικός επαναστάτης όλων των εποχών.Και οι επαναστάτες είναι λογικό να γεννούν μίσος και διχασμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 09:24:02  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ "ZOIRΕ" ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΗΡΥΚΑΣ ΜΙΣΟΥΣ ,ΔΙΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ??????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Ο Zoiros έχει κάποιο δίκιο παρόλο που μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει διαβάσει τις δύο Διαθήκες.

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΘΕΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΩΣ "Δεν ήλθα για να καταλύσω το νόμο ή τους προφήτες, αλλά για να τον συμπληρώσω» («Κατά Ματθαίον»,ε΄ 17)"

ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΟΥ ????

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ "ΖΟΙΡΕ" ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 11:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta
ΑΤΜΑ όχι μόνο καλά κάνεις και εξάπτεσαι αλλά και λίγα έγραψες!!!!

Ο Ιησούς είπε "Αγαπάται αλλήλους" και "Ερευνάται τας γραφάς" και πριν κάνεις οποιοδήποτε άνοιγμα θέματος και σχόλιο ZOIRE καλό θα ήταν να έχεις ερευνήσει το θέμα για το οποίο μιλάς!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 12:53:15  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ δεν έχω «κόρη» τη Μπουμπουλίνα σε νέα έκδοση έχω !!!!!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 15:49:57  Εμφάνιση Προφίλ
errietta:
«Ο Ιησούς είπε "Αγαπάται αλλήλους" και "Ερευνάται τας γραφάς" και πριν κάνεις οποιοδήποτε άνοιγμα θέματος και σχόλιο ZOIRE καλό θα ήταν να έχεις ερευνήσει το θέμα για το οποίο μιλάς!!!!»

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, ως προς το ότι θα πρέπει να γνωρίζουμε αυτό για το οποίο μιλάμε, αλλά ας αφήσουμε και λίγο χώρο για κάποιον που ενδεχομένως διερευνά, αλλά ίσως με εσφαλμένη τακτική.

Με την σειρά μου θα ήθελα να σε ρωτήσω σε ποιο εδάφιο αναφέρεσαι ως προς το «Αγαπάτε αλλήλους»? Ποιο είναι αυτό το σημείο της Κ.Δ. που μας Ομιλεί περί ενός πανανθρώπινου και οικουμενικού μηνύματος?

Με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 16:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta
Γεια σου Schwabe

Ελπίζω ο διακριτικός τόνος ειρωνείας που διέκρινα στο γράψιμο σου να είναι μόνο στη φαντασία μου, γιατί για να πω την αληθειά εκτιμώ τις απόψεις σου και τον τρόπο που τις τεκμηριώνεις άσχετα αν δε συμφωνώ όλες τις φορές μαζί σου.

Η συγκεκριμένη έκφραση "Αγαπάτε αλλήλους" είναι επανηλλειμένα γραμμένη στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο. Δε θυμάμαι τα ακριβή εδάφια και επειδή είμαι στο γραφείο ακόμα δεν μπορώ να το ψάξω τώρα, υπόσχομαι όμως ότι θα επανέλθω στο θέμα με ακριβέστερες λεπτομέρειες όταν γυρίσω στο σπίτι.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 16:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio
ΜΑΤΘ. 5/44
ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΡΩΝΤΑΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΜΙΣΟΥΣΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΘΕ ΥΠΕΡ ΕΚΕΙΝΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΒΛΑΠΤΟΥΣΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΡΕΧΟΥΣΙ

ΛΟΥΚ. 6/27
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΛΕΓΩ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ΑΓΑΘΟΠΟΙΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΜΙΣΟΥΣΙΝ

ΙΩ. 14/34
ΕΝΤΟΛΗΝ ΚΑΙΝΗΝ ΣΑΣ ΔΙΔΩ ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΕΓΩ ΣΑΣ ΗΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ

ΙΩ. 15/12
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΟΛΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΣΑΣ ΗΓΑΠΗΣΑ

ΙΩ. 15/17
ΤΑΥΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΛΩ ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 17:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
Οικουμενικότητα

Ο Ιησούς είπε στους μαθητές:

Μαθητεύσατε πάντα τα έθνη. Και βαφτίζετε αυτούς στο όνομα του Πατρός του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.

(Και όχι αποκλειστικά τους Έλληνες, Γάλλους …..)

Ο Χριστιανισμός δεν έχει σχέση με τον πολιτισμό κάθε χώρας.

Στην Ευρώπη υπάρχουν πολλά κράτη που είναι Χριστιανοί και έχουν κρατήσει και τις παραδόσεις τους.

Ο διπολισμός και ο διχασμός από όπου και αν προέρχεται δεν είναι αποδεχτός.

Δεν φταίει ο φίλος μας ο Ζoiros, αλλά εκείνοι που του φύτεψαν το θυμό, και τον εθνικισμό μέσα του.
Αν και πάλι μπορεί να κάνω και λάθος. Μια και όλοι είμαστε υπεύθυνοι για το πώς χρησιμοποιούμε την ελευθερία μας σε ότι και αν πρεσβεύουμε.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι, αφού ο Χριστιανισμός είναι τόσο κακό πράγμα για κάποιους ανθρώπους, γιατί με αυτό που πρεσβεύουν οι ίδιοι δεν προσπαθούν να δείξουν μια ανωτερότητα με την συμπεριφορά τους?

Κάτι καλύτερο που θα συγκίνηση τις Καρδιές των ανθρώπων?

Αν και την απάντηση μπορώ να την φανταστώ…. Απλά έτσι την έθεσα για την παρέα. Για προβληματισμό.

Να είστε καλά.
Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man

999

Υστερόγραφο.
Να μου έχει ξεφύγει κανένα λάθος επειδή δεν έχω χρόνο να ελέγξω το μήνυμα θα παραμείνει έτσι.
Ελπίζω από την διαχείριση να αποκατασταθεί γρήγορα το πρόβλημα με την διόρθωση και την διαγραφή μηνυμάτων από τον λογαριασμό μου.
Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 19:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΤΙ ΛΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!...
ΠΟΙΑ ΕΞΑΠΤΕΤΑΙ;ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΡΩ; ΜΟΥ ΒΑΛΑΤΕ ΤΑΜΠΕΛΑ;//Η ΑΛΛΗ ΗΤΑΝ Η ΞΑΝΑΜΕΝΗ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ//ΤΟ ΑΚΑΤΕΥΝΑΣΤΩ ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΕΤΑΙ -ΑΝ ΔΥΝΑΣΑΙ- ΑΝ ΟΧΙ..ΒΑΣΑΝΙΣΟΥ/ΠΑΝΤΑ ΗΡΕΜΗ ΓΡΑΦΩ ΑΧΕΤΩΣ ΠΟΥ"ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ Τ'ΟΝΟΜΑ" /ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΙΝΕ:))
ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΗΛΙΘΙΩΝ;
ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!
ΕΜΕΝΑ "ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ" ΜΕ ΒΑΦΤΗΣΑΝ.
ΕΤΣΙ + ΘΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΩΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ/ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΥΤΕ...ΔΟΝΗΤΙΚΑ!--


quote:
Ας μην παρερμηνεύουμε όμως κάποιες καταστάσεις.


Ο Zoiros έχει κάποιο δίκιο παρόλο που μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει διαβάσει τις δύο Διαθήκες.


ΔΙΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΣΤΗ ΔΟΛΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ;

ΟΧΙ.ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΜΑΘΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ.
ΚΗΡΥΚΑΣ ΜΙΣΟΥΣ-ΔΙΧΑΣΜΟΥ+ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ...ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΨΙΛΟΝ.

ΟΧΙ ΤΟ ΧΑΠΙ
ΟΧΙ ΤΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΑΤΙ
ΟΧΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ
ΤΗΝ ΚΑΥΜΕΝΗ ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΙΧΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΕΠΙ ΜΑΤΑΙΩ(+ΚΑΛΑ!) ΩΣ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ Η ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΣΠΑΣΗ(ΝΑ! ΜΙΚΡΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ !//ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΥΠΟΥΛΟΙ;...ΤΟ ΑΥΤΟ/+ΜΕΤΑ ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΕΝΑΣ ΧΑΜΕΝΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ!!@_SINCE WHEN "NUMBER 2" IS "THE ONE";)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ "ΙΣΣΟΡΟΠΗΜΕΝΟ ΕΣΩ"
ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ ΕΥΝΟΥΧΙΖΟΝΤΑΣ ΕΑΥΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΕΝΤΟΣ...KAI NA ΕΜMENEI ΣΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΞΕ ΤΟΥ ΕΝΟΣ..'Η Τ'ΑΝΤΙΘΕΤΟ..ΤΩΝ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΕΒΡΑΙΩΝ"..:(


ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ" ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΝ ΙΗΣΟΥ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ/ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ!-"+ΧΑΛΑΡΑ MΑΛΙΣΤΑ!"(*R)-
ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΝ + "ΦΕΡΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ."

ΠΟΙΑ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ -ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ- ΕΙΠΑΜΕ....
ΓΙΑ Τ'ΟΝΟΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ "ΛΟΥΚΑΣ";

ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ;ΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ;"ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΑΛΛΟΣ ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ;"Ε, ΚΑΙ!
ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ!
+ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ:)
ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΣΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ-ΚΟΦΤΕΙ ΑΥΤΟ ΠΙΑ ..ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!
ΤΟ ΚΑΚΟ 'Η ΤΟ ΚΑΛΟ(ΑΦΟΥ "ΔΙΠΛΑ" ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ:)
ΠΡΟΤΙΜΩ ΔΕ, Ν' ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΓΕ Ο "ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ" ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ 'Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ "Ο ΟΠΟΙΟΣ" ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ
..ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ "ΠΕΙΣΕΙ"..:(
ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ....
ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ,ΤΙ ΥΠΟΝΟΟΥΣΕ.../+
"ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΕΙΧΕ...Ο ΣΑΚΟΣ ΤΟΥ ...ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΙΣΑΚΙ ΕΝΟΣ ΤΡΕΛΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ.."

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΙΗΣΟΥΣ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΕΛΙΚΑ;

ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ;

ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΠΕΞΩ ΑΠΕΞΩ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΑΘΕΣ.
ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΜΕΣΑ...ΕΧΜ...ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ..
ΑΛΛΑ ΠΕΣ! ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ..
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΚΩ (ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΗ...ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΣ ΣΟΥ ΒΡΕ ΥΛΙΣΤΗ!)

ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣΕ ΝΟΙΩΘΩ;ΝΑΙ ΑΥΤΟ:)
ΣΑΝ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ/ΕΓΙΝΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ/ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΩΡΑΕΤΣΙ/ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ/
ΕΙΠΑΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ/ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΟΜΩΣ ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΑ "ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΑ"/ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ...ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΟΥΝ....
:(
ΟΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΙΑΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ...
ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΤΕ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ ΑΥΤΗ...
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΤΗΝ...ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ.

ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ...:)
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;---ΘΑ ΘΤΥΜΙΣΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΕΡΗΜΙΤΗΣ/ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΜΕΝΟ/ΕΝΑ ΧΛΩΡΟ/
ΛΥΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ,ΕΤΣΙ ΟΡΜΩΜΕΝΟΙ ΜΕΣΑ ΑΣΤΟ ΧΑΟΣ...;
--ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ ΕΚΙ ΧΑΜΗΛΑ- ΣΑΝ ΤΕΘΗΚΑΝ ΔΥΟ ΕΥΘΕΙΕΣ ΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ!ΧΑΟΣ! -
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ...ΧΕΡΙ...ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ..ΝΑ ΕΣΤΑΥΡΩΘΟΥΝ/ΠΑΡΕΑ...
ΑΝΤΜΙΝ ΒΑΛΕ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ..:)

ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΞΤΕ ΜΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΛΕΞΕΙΣ!
+ ΣΑΝ ΕΡΘΕΙ....Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΟΙΩΣΕΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΤΑΥΡΩΣΗ(ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΕ ΕΒΕΝΟ 'Η +ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΞΥΛΟ !/ΑΥΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ/ΠΟΝΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΑΒΟΥΛΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΑΠΟΘΕΩΣΕ Η ΒΛΑΚΕΙΑ...ΦΩΝΑΞΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΜΗΔΑΜΙΝΟΗΤΟΣ ΣΑΣ..
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΤΕ
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΣΑΣ Ο ΚΗΡΥΚΑΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΣΑΣ...
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ...ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ!

Η "ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΜΟΥ"...ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ...
ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ:
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΤΕ ΒΡΕ;
...ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ;




clickonmebabe..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 22:07:05  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
ΔΙΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΣΤΗ ΔΟΛΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ;

ΔΟΛΙΟΣ ΚΑΙ ΑΔΟΚΙΜΟΣ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ..
ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΙΤΛΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ..
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ZOIROS ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΕ..
ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ.

ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ.

ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 23:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Καλησπέρα παιδιά.

Άτμα από τα αρχικά λόγια σου θεώρησα ότι είσαι λίγο εκνευρισμένη.Δεν σε αδικώ,η δήλωση του Zoiros ήταν επιτηδευμένη και εμπρηστική.

Απ'ότι φαίνεται ο Zoiros έφυγε.Συνεπώς αναλαμβάνω εγώ να παίξω τον τρισκατάρατο και σιχαμερό ρόλο του Ιούδα.Θα τον παίξω καλά το ρόλο μου,με επιχειρήματα ακλόνητα.Ο Zoiros αμφιβάλλω αν θα είχε επιχειρήματα.

Ίσως να προκαλέσω λιγάκι με αυτά που θα πω.Δεν σας το κρύβω ότι μου αρέσει να προβοκάρω τις συζητήσεις,μου αρέσει να παίζω το δικηγόρο του διαβόλου.Μου τη σπάει όταν συμφωνούν όλοι,κάτι δεν πάει καλά όταν συμφωνούν όλοι.Η ομοφωνία από τη μία είναι κάτι θετικό από την άλλη όμως φανερώνει ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ και τυποποιημένο τρόπο σκέψης.Παρόλα αυτά δεν θα επιτρέψω επουδενί σε αυτό το θέμα να γίνει αρένα,απλά θα προσπαθήσω να δώσω ερεθίσματα για σκέψη,αυτό και τίποτα άλλο.

Καλή μου Άτμα το Όνομα και η Δόξα του Ιησού δεν σπιλώνονται από ΚΑΝΕΝΑΝ.Όσο κι αν προσπαθήσω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος βλάσφημος δεν μπορούμε επουδενί να σπιλώσουμε το Άγιο Όνομά του.Επομένως,δεν χρειάζεται να θυμώνεις.Εκτός κι αν δεν είσαι θυμωμένη οπότε το παίρνω πίσω και σου ζητάω και συγγνώμη(ως γνήσιος τζέντλμαν!!?!).


Λέω να το παίξω Ιούδας.Κάποιος πρέπει να γίνει Ιούδας,δεν γίνεται αλλιώς.Δίχως την ΥΠΕΡΒΑΣΗ του Ιούδα δεν υπάρχει τίποτα,καμία Δίκη,καμία Σταύρωση,καμία Ανάσταση,καμία Ανάληψη,καμία Δευτέρα Παρουσία,τίποτα.

Ο ΜΕΓΑΣ Καζαντζάκης το πήγε πιο μακριά,παρουσιάζει τον Ιησού να παρακαλεί τον Ιούδα να τον προδώσει διότι μόνο ο Ιούδας είχε τη ΒΟΥΛΗΣΗ και τα ΑΝΤΕΡΑ να ολοκληρώσει αυτή την ανήκουστη πράξη ώστε ο Σωτήρας να οδηγηθεί στο Μαρτύριο.


Από μικρό παιδάκι έμαθα να δυσπιστώ στα μεγάλα λόγια,έμαθα να δυσπιστώ στους όρκους πίστης,έμαθα να δυσπιστώ στους Πέτρους που χτυπιούνται και λένε,"Εγώ δεν θα σε εγκαταλείψω ποτέ,εγώ θα είμαι πάντα δίπλα σου".Από μικρός έμαθα να τους διακρίνω.

Όταν έρχονται τα Δύσκολα,τα ΚΟΜΒΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ,εκεί που σμίγουν οι αύρες,εκεί βλέπω τον κάθε Πέτρο,τον κάθε χέστη και συμφεροντολόγο να τη λακίζει και να κουλουριάζεται από φόβο.

Η προδοσία του Πέτρου ήταν εξίσου σιχαμένη με αυτή του Ιούδα.Η Μετάνοια του Ιούδα ήταν ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ από αυτή του Πέτρου.Η μετάνοια του Πέτρου ήταν ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ,λίγα δάκρυα και ξεμπερδέψαμε,η μετάνοια του Ιούδα όμως ήταν ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΗ,ΑΡΧΙΔΑΤΗ.Ή μήπως διαφωνείτε κύριοι και κυρίες?Εάν υπάρχει κάποιος που διαφωνεί θα ήθελα να τον ακούσω.

Όλοι οι μαθητές του τον πρόδωσαν.Όλοι ανεξαιρέτως,ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΑΥΡΩΤΕΣ ΤΟΥ.Όμως η εκκλησία έπρεπε κάποιους να αγιοποιήσει,δεν γινόταν αλλιώς.Δεν γίνεται και οι 12 να βγουν μαύρα πρόβατα,επομένως ας τα ρίξουμε όλα στον Ιούδα.

Όλοι τον πρόδωσαν,όλοι τον σταύρωσαν.Ή μήπως νομίζετε ότι αν ζούσαμε εμείς εκείνη την εποχή θα κάναμε κάτι διαφορετικό.Θα είμασταν και εμείς από αυτούς που τον σταύρωσαν.Εγώ το παραδέχομαι,εσείς το παραδέχεστε?


Αρκετά τα χωρία του Λουκά που δείχνουν το μίσος,την οργή και Νέμεσι του Ιησού για τις ανώτερες κοινωνικές τάξεις.Και φυσικά ο Λουκάς όλο και κάτι παραπάνω θα ήξερε από εμάς για Εκείνον.Άμα θέλετε βρίσκω τα χωρία,δεν μου είναι κόπος,παρόλο που σιχαίνομαι την αποστήθιση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 00:12:21  Εμφάνιση Προφίλ
errietta:
«Ελπίζω ο διακριτικός τόνος ειρωνείας που διέκρινα στο γράψιμο σου να είναι μόνο στη φαντασία μου, γιατί για να πω την αληθειά εκτιμώ τις απόψεις σου και τον τρόπο που τις τεκμηριώνεις άσχετα αν δε συμφωνώ όλες τις φορές μαζί σου.»

Προσπαθώ όσο μπορώ να αποφεύγω το «γκρίζο» ώστε να φαίνεται η ομορφιά του άσπρου ή του μαύρου. Υπό αυτή την έννοια δηλώνω ότι καμία τέτοια πρόθεση δεν υφίσταται.

Θα αναμένω λοιπόν αν και βλέπω ότι αρκετοί ανταποκρίθηκαν στην ερώτηση μου.

Να΄σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 00:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
Χαιρομαι που τολμας ν'αναλαβεις τοσο δυσκολο ρολο..
αλλα δεν νομιζω να ειναι κονως αποδεκτο να εισαγαγεις..κι εδω το αγαπημενο μας..δρωμενο..:)

Καλε μου kost..
εδω δεν τιθεται θεμα ιουδα..
αλλα ενος ιησου..που σαν ανακαλυψει καποιος εντος του..ειναι κυρηκας ολων οσων..λεει ο τιτλος.
ειναι δυνατον;
ααφου επι της ατραπου ολοκληρωσης..
στο αντιστοιχο τσακρα... ο επονομαζομενος ιησους αντιστοιχει στο χαρακτηριστικα αρχετυπικο ρολο.

μηπως να αντιστοιχηθει στο παρον θεμα..
ενας "προσδιορισμος"...;;
.να οριοθετηθει υπο ενα ονομα--που να ταιριαζει ετυμολογια στην επεξηγηση την αυθερετη που ετεθει;--

δηλαδη...:
αυτος ο..

quote:
Κήρυκας μίσους, διχασμού και μισελληνισμού

ποιος ειναι στην ουσια;;;;


----σιχαινομαι τα 'τηλεοπτικα τεχνασματα' που εγκατασταθηκαν σαν "επικαιρα θεματα" στο χωρο.../..διπολα που τεινουν μοναχα -και εντεχνως-στη διασπαση...χωρις αυριο:(



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 01:14:20  Εμφάνιση Προφίλ
lamogio,

τόσο τα όσα αναφέρονται στην «επί του όρους ομιλία» (Κατά Λουκά) όσο και τα λόγια που απευθύνει ο Ιησούς στους μαθητές Του ως παρηγοριά και υπόσχεση (Κατά Ιωάννη), είναι προτροπές και εντολές που τις απευθύνει ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ, και όχι αόριστα και γενικά.

Ως Δάσκαλος και πνευματικός Πατέρας τους λοιπόν, και είναι απόλυτα θεμιτό, τους αφήνει πριν την αναχώρηση Του εντολές για αγάπη και στήριξη του ενός προς τον άλλο και γενικά λόγια συνοχής και αντοχής μπροστά στα όσα ενδεχομένως να αντιμετωπίσουνε.

Αυτό εξάλλου δεν κάνει και ο κάθε πατέρας προς τα παιδιά του άπαξ και κοντεύει η ώρα του αποχωρισμού? Λογικότατο λοιπόν.

Εγώ όμως άλλο ρώτησα. Συγκεκριμένα: «Ποιο είναι αυτό το σημείο της Κ.Δ. που μας Ομιλεί περί ενός πανανθρώπινου και οικουμενικού μηνύματος?»

Φαντάζομαι ότι υπάρχουνε ουκ ολίγοι τρόποι για να εκδηλώσει κάποιος γραπτώς ή προφορικώς μια τέτοια προτροπή. Αυτό το σημείο αναζητώ λοιπόν.

Ως προς τον στίχο 44’ από το Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο έχω ορισμένες επιφυλάξεις όσον αφορά την εγκυρότητα των κειμένων. Έχουνε τα λόγια Του ενιαίο μήνυμα ή περιέχουνε το στοιχείο της αμφισημίας?

Συγκεκριμένα:

« Εγώ δε σας λέγω , αγαπάτε τους εχθρούς σας, εύχεσθε προς τον Θεόν αγαθά δι’εκείνους οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων οι οποίοι σας μεταχειρίζονται υβριστικώς και περιφρονητικώς και σας καταδιώκουν αδίκως, ακόμη και όταν ο διωγμός των αυτός σας γίνεται δια τα θρησκευτικάς σας πεποιθήσεις»

Θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο εδάφιο ταυτίζεται με το μήνυμα του «Αγαπάτε αλλήλους» (που σημειωτέον δεν έχουμε εντοπίσει). Είναι όμως πραγματικά έτσι?

Στην συνέχεια του Κατά Ματθαίον διαβάζουμε:

«Αληθώς σας λέγω, ότι κατά την ημέραν της κρίσεως θα είναι περισσότερον επιεικής η τιμωρία δι’εκείνους που έζησαν εις την χώραν των Σοδόμων και των Γομόρρων, παρα δια την πόλιν εκείνην που δεν εδέχθη τους απεσταλμένους μου» (κεφ.Ι’,15)

Τι ισχύει επομένως lamogio? Η διγλωσσία αυτή είναι ο Λόγος του Ιησού? Είναι τόσο διφορούμενος ο Λόγος Του?

Διότι, ενώ λέει από την μία «καλώς ποιείτε τοις μισούσιν υμάς» και μάλιστα να αγαπάτε και να ευεργετείτε ΥΠΕΡ των όσων σας διώκουνε, λίγο παρακάτω ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ, θα λέγαμε με εξαιρετική κακότητα, για την ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ ΤΙΜΩΡΙΑ όσων κακομοίρηδων διαπράξουνε το λάθος και….δεν δεχθούνε τους μαθητές Του!

Μάλιστα, εάν παρατηρήσουμε τον αμέσως προηγούμενο στίχο (Ι’ 14) τότε θα δούμε ότι Τους προτρέπει να αποτινάξουνε από πάνω τους ακόμη και την σκόνη που επήραν τα πόδια τους από τον τόπο όσων δεν τους δέχθηκαν (!), όσων δηλαδή δεν πείσθηκαν από την διδασκαλία που οι μαθητές Του προσπάθησαν να μεταδώσουν.

Πώς συνάδει άραγε η διάχυτη αγάπη του πρώτου στίχου με την μισανθρωπιά και την ρατσιστική διαφοροποίηση που αποπνέει ο δεύτερος?

Μήπως τελικά θα πρέπει να μελετήσουμε με πιο κριτική ματιά και αντίληψη την «Αγία Γραφή», ώστε να ξεκαθαρίσουμε τι εστί ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ, τι αγάπη δίχως αντικρίσματα, και τι Ορθός Λόγος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 01:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Άτμα σχετικά με τα τσάκρα και τις ατραπούς θα με βρεις αδιάβαστο και συνεπώς δεν πολυκατάλαβα τί εννοείς.Θα ήθελα να μου το εξηγήσεις,να το κάνεις "πενηνταράκια".

Υποθέτω θεωρείς "αγαπημένο" δρώμενο το ρουφιάνεμα.Καλό!


Ο Ιησούς υπήρξε η αινιγματικότερη μορφή των Αιώνων.Αρκεί να ρίξω μία ματιά στα Ευαγγέλια και το καταλαβαίνω.Αναφέρω τα Ευαγγέλια διότι αυτά είναι η μόνη πηγή Γνώσης.Και η ΚΑΡΔΙΑ,μπορεί να ρωτήσεις,δεν είναι η ΚΑΡΔΙΑ η ύψιστη πηγή Γνώσης?Ίσως αλλά εδώ μιλάμε "επιστημονικά",ο Zoiros έκανε μία δήλωση σχετικά με τις γραπτές πηγές που αναφέρονται στη ζωή του Χριστού.Συνεπώς αυτά τα κείμενα πρέπει να εξετάσουμε.

Είναι γεμάτα από αντιφάσεις τα Ευαγγέλια,γι'αυτό και τα αγαπώ τόσο πολύ.Μικρός μπερδευόμουν,από τη μία διάβαζα τον Ιησού να διδάσκει την Αγάπη,την πραγματική,ανιδιοτελή Αγάπη,τη Συγχώρεση,την Ανέχεια.Διάβαζα και ανατρίχιαζα για το ΜΕΓΑΛΕΙΟ αυτού του άντρα,αυτού του πραγματικού Θεανθρώπου.
Από την άλλη διάβαζα τα περίφημα λόγια του,"Ήρθα να φέρω Μαχαίρι και όχι Ειρήνη,ήρθα να στρέψω το γιο ενάντια στον πατέρα...Νομίζετε ότι ήρθα να φέρω Ειρήνη?Φωτιά φέρνω μαζί μου,Φωτιά ήρθα να βάλω στη Γη".Στην αρχή δεν καταλάβαινα,"πώς μπορεί ο πανάγαθος να λέει τέτοια λόγια?",έλεγα.
Πλέον έχω καταλάβει.Τολμώ να πω ότι έχω καταλάβει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για το ποιός πραγματικά ήταν ο Ιησούς.Προτιμώ να τα κρατήσω για μένα αυτά που έχω καταλάβει.


Το μόνο σίγουρο είναι ότι τέτοιοι άντρες ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ,τέτοιοι άντρες βρίσκονται Πέραν του Καλού και του Κακού,όντας τέλεια Ταυτισμένοι με το θεικό Λόγο που κυβερνά αυτό το Σύμπαν.Θα ήθελα κι άλλα πολλά να πω όμως θα καταντήσω φλύαρος.

Ας το λήξουμε το θέμα,ίσως είναι όντως ανούσιο και βλαβερό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 01:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
edit nema@_@
οποτε ναμαι παλι εδω:)
λες:
quote:
Καλή μου Άτμα το Όνομα και η Δόξα του Ιησού δεν σπιλώνονται από ΚΑΝΕΝΑΝ.Όσο κι αν προσπαθήσω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος βλάσφημος δεν μπορούμε επουδενί να σπιλώσουμε το Άγιο Όνομά του.Επομένως,δεν χρειάζεται να θυμώνεις.Εκτός κι αν δεν είσαι θυμωμένη οπότε το παίρνω πίσω και σου ζητάω και συγγνώμη(ως γνήσιος τζέντλμαν!!?!)

το ξερωπως στην ουσια δεν σπιλωνονται μα δεν μιλω για το τι κανει ενα ματσο ανθρωπακια εναντια σε μια ανεξαντλητη ενεργεια-πηγη..:(
--αυτο το παιρνω και προσωπικα ταυτιζομενη//αλλα και ως εχει.-
δεν θυμωνω..:)
δεν ειμαι θυμωμενη/αν με γνωριζες θα καταλαβαινες πως μιλω ..=εδω πως γραφω..χμ..-απλα αν κατας θυμο μεσα σου...δινεις τετοιους τιτλους/πραττεις τετοια εργα:)

κι εγωθυμο δεν κρατω εντος/γιαυτο ειμαι νεα κιομορφη/αν κραταγα απωθημενα θα ειχα περισση ασχημια τοσο μεσα μου οσα και εξω μου.
αλλα δεν κραταω απωθημενα "τα στελνω ολα":)
χμ...
αν ο θυμος αναπτυχθει και φτασει σε απωθημενα(σκεψου σε επιπεδο λαων..//χμ..εχουμε παραδειγματα..επι της παρουσης..)
γινεται..ρατσισμος/λιθοβολισμος/αρενα/λαικα δικαστηρια/....χαβρες..

ο Ιησους αντιστοιχει στην "καρδια"...
ειτε το θελουν καποιοι ειτε οχι.-



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 01:51:22  Εμφάνιση Προφίλ
Και κάτι τελευταίο:

Για ποιο λόγο δεν συγχωρείται ο Ιούδας για την πράξη που του καταλογίζουνε?

Για ποιο λόγο, ενώ ο ίδιος του ο Ιούδας θυσιάζεται υπό το βάρος της συνείδησης του και επιφέρει στον εαυτό του φρικιαστικό τέλος, δεν αναγνωρίζεται η μεταμέλεια του από την καινή Διαθήκη?

Για ποιο λόγο δεν συγχωρεί ο Ιησούς, όπως τόσους και τόσους, τον ειλικρινά μεταμελημένο Ιούδα δείχνοντας την αγάπη του Πατέρα?

Έχει τελικά στεγανά ετούτη η αγάπη που διακηρύττει ο Χριστιανισμός? Είναι η ίδια ερμηνεία για όλους και πάντοτε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 02:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΣΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΞΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΦΑΞΟΥΝ
ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΤΑΝ Η ΟΧΙ ΜΙΣΕΛΛΗΝΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΡΙΚΟΦΟΙΝΙΚΙΣΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΨΩΜΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ(ΕΒΡΑΙΟΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ(ΕΛΛΗΝΕΣ)
ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΙ ΕΒΛΕΠΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΒΑΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΔΑΞΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΙΣΟΣ
ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ
ΚΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΟΤΙ ΟΙ
ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ


ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΔΑΞΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ

ΠΡΟΚΑΛΩ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΕΔΑΦΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ

ΤΟΝ ΛΗΣΤΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΧΩΡΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ

ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΦΑΓΙΑΣΤΗΚΑΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ
ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΑΙΜΑΤΗΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ

ΜΙΣΟΣ ΔΙΧΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΕΦΕΡΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ
ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ
ΤΡΕΧΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΚΗΝΗΣΕΤΕ
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣΑΝΑΞΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΜΗΝ ΠΗΤΕ ΤΥΠΟΤΑ ΣΚΥΦΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΜΠΗΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ
ΑΝΤΕ ΣΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΡΕΧΤΕ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 11:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta
Καλημέρα

Δεν μπόρεσα να μπω στο ίντερνετ χθες το απόγευμα για τεχνικούς λόγους. Ο lamogio έδωσε κάποια εδάφια που αναφέρεται η έκφραση "αγαπάτε αλλήλους".
θα ήθελα σε αυτά να συμπληρώσω επίσης

1) την προς Θεσσαλονικείς επιστολή Α', 4ο κεφάλαιο, εδάφια 9-10 που γράφει (μετάφραση): 'Oσον αφορά την αγάπη προς τους αδελφούς, δεν έχετε ανάγκη να σας γράψω, διότι σεις οι ίδιοι έχετε διδαχθεί από τον Θεόν να αγαπάται αλλήλους (Η Καινή Διαθήκη, εκδ. Βιβλικής εταιριας, σελ.402).
2) την προς Ρωμαίους επιστολή, 13ο κεφάλαιο, εδάφια 8-10 που γράφει (μετάφραση):
Φιλαδελφία
Σε κανένα να μη χρωστάτε τίποτε, παρά το να αγαπάται αλλήλους. Εκείνος που αγαπά τον άλλον έχει εκπληρώσει τον νόμον, διότι το Μη μοιχεύσης, μη φονεύσης, μη κλέψης, μη επιθυμήσης και οποιαδήποτε άλλη εντολή συγκεφαλαιώνονται εις τα λόγια αυτά: Nα αγαπήσης τον πλησίον σου όπως τον εαυτόν σου. Η αγάπη δεν προξενεί κακόν εις τον πλησίον, επομένως η αγάπη είναι εκπλήρωσις του νόμου (Η Καινή Διαθήκη, εκδ. Βιβλικής εταιριας, σελ.320).

Θέλω σε αυτό το σημείο να πω σε όλους αυτούς που κατηγορούν τον Ιησού για σκοταδισμό, μίσος και διχόνια όπως ο gigenis, ότι κατά τη γνώμη μου κάνουν μία μεγάλη παρεξήγηση και ξεκινάνε από λάθος βάση. Μπερδεύουν και συγχέουν το πρόσωπο και το έργο του Ιησού με τους εκπροσώπους της εκκλησίας. Ξεχνάνε ίσως ότι ο πρώτος που τα έβαλε μαζί τους ήταν ο ίδιος ο Ιησούς που καταφέρθηκε εναντίον τους και από τότε έμεινε και ως προσβολή η έκφραση Γραμματείς και Φαρισαίοι. Ο Χριστός δεν είπε ποτέ πηγαίνετε στα πέρατα της Γης και κάντε γενοκτονίες και μην αφήσετε ψυχή ζώσα. Αυτά τα έκαναν άνθρωποι που εξυπηρετούσαν τελείως δικούς τους στόχους για καθαρά προσωπικό τους όφελος. Και αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο των Χριστιανών αλλά πληθώρας θρησκειών.
Το θέμα είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να καταλαβαίνουμε την ουσία των όσων συμβαίνουν γύρω μας. Αν δεν χρησιμοποιούσαν τους Χριστιανούς ως δικαιολογία κάτι άλλο θα βρίσκανέ. Τα εγκλήματα θα γινόταν γιατί το ζητούμενο ήταν πάντα το χρυσάφι. Και δικαιολογίες από τους κατέχοντες τη δύναμη πάντα μπορούν να βρεθούν και να εφευρεθούν..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 12:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
errietta ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΣΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ
ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ
ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΟΥΤΕ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΟΥΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ


quote:
Θέλω σε αυτό το σημείο να πω σε όλους αυτούς που κατηγορούν τον Ιησού για σκοταδισμό, μίσος και διχόνια όπως ο gigenis, ότι κατά τη γνώμη μου κάνουν μία μεγάλη παρεξήγηση και ξεκινάνε από λάθος βάση. Μπερδεύουν και συγχέουν το πρόσωπο και το έργο του Ιησού με τους εκπροσώπους της εκκλησίας. Ξεχνάνε ίσως ότι ο πρώτος που τα έβαλε μαζί τους ήταν ο ίδιος ο Ιησούς που καταφέρθηκε εναντίον τους και από τότε έμεινε και ως προσβολή η έκφραση Γραμματείς και Φαρισαίοι. Ο Χριστός δεν είπε ποτέ πηγαίνετε στα πέρατα της Γης και κάντε γενοκτονίες και μην αφήσετε ψυχή ζώσα.

ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ
ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΕ ΠΗΓΕΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΤΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΚΑ ΤΑΛΑΝΤΩΝ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΚΕΦ ΙΒ ΣΤΙΧ 49-59 ΤΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΗΡΘΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΤΟΝ ΜΑΡΚΟ ΚΕΦ ΣΤ ΣΤΙΧ 7-13 ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΗ

ΑΥΤΑ ΔΙΔΑΞΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ
ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ; ΠΟΥ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 13:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ Η ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΩ ΣΤΙΣ "ΑΓΑΠΕΣ" ΤΟΥ ΓΙΕΧΟΣΟΥΑ. ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΔΑΥΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ. ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ Η ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ.

EGVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 15:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Βλέπω ZOIRE, zo-i-ρεψες!

Εάν δεν θέλεις να επιχειρηματολογήσεις, να μη σε βάζουμε σε κόπο...
Ούτως ή άλλως...εμείς έχουμε την εγκεφαλική ζημιά.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 15:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Ζoire η πλύση εγκεφάλου που αναφέρεις είναι παντού.Τα πάντα,ό,τι αντικρύζουμε,βλέπουμε και ακούμε,"προσπαθούν" να μας πείσουν ότι έχουν ΑΥΤΟΙ το δίκιο.


Πολλά εκατομμύρια άνθρωποι στον Κόσμο έχουν υποστεί εδώ και αιώνες την πλύση εγκεφάλου του Χριστιανισμού,αυτό το πανίσχυρο ναρκωτικό,αυτή την ακατανίκητη ΝΤΟΠΑ που λέγεται Χριστιανισμός(και όλοι αυτοί οι ανόητοι νομίζουν ότι έχουν το Χριστό μέσα τους).

Εσύ Zoire στην εν λόγω περίπτωση έχεις υποστεί πλύση εγκεφάλου από το περιοδικό ΔΑΥΛΟ,ο Δαυλός σε έχει "κουρδίσει",σου έχει κάνει ένεση Ντόπινγκ και σε "έχει" δικό του,σε κάνει να προβάλλεις αυτά που θέλει.Νομίζεις ότι είσαι καλύτερος από τους ψευτοχριστιανούς?Για ξανασκέψου το.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 16:43:24  Εμφάνιση Προφίλ
errietta:
«Ο lamogio έδωσε κάποια εδάφια που αναφέρεται η έκφραση "αγαπάτε αλλήλους".»

Αγαπητή να υποθέσω ότι εθελοτυφλείς ή ότι αποφεύγεις να δώσεις απαντήσεις επί συγκεκριμένων ερωτημάτων? Στα όσα εδάφια έδωσε ο lamogio έχω αναπτύξει μια ολάκερη τοποθέτηση που τουλάχιστον θέτει εν αμφιβόλω το «Αγαπάτε αλλήλους».

Από ΠΟΥ λοιπόν απορρέει ένα οικουμενικό Αγαπάτε αλλήλους? Από ΠΟΙΑ λόγια του Ιησού προκύπτει ένα Αγαπάτε αλλήλους π.χ. προς τους Ασιάτες ή τους εθνικούς?

Γιατί ετούτη η αγάπη αφορά πιστούς συγκεκριμένης αποδοχής ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ? Έχει ανάγκη ο Ένας και Μοναδικός Δημιουργός από ακόλουθους συγκεκριμένων τελετουργικών ή βρίσκεται πέρα και πάνω από ορισμένες αράδες και οδηγίες χρήσεως τους?

Μήπως τελικά έχουμε υποβιβάσει την έννοια του Θείου σε φτηνά επιχειρήματα και εξευτελιστικούς λαϊκισμούς?

Από ΠΟΥ λοιπόν errietta πηγάζουν τα επιχειρήματα σου?

errietta:
«θα ήθελα σε αυτά να συμπληρώσω επίσης
1) την προς Θεσσαλονικείς επιστολή Α', 4ο κεφάλαιο, εδάφια 9-10 που γράφει (μετάφραση): 'Oσον αφορά την αγάπη προς τους αδελφούς, δεν έχετε ανάγκη να σας γράψω, διότι σεις οι ίδιοι έχετε διδαχθεί από τον Θεόν να αγαπάται αλλήλους»

Πολύ επιλεκτική διάθεση επιδεικνύεις στη μετάφραση που ακολουθείς errietta! Η ευρέως αποδεκτή μετάφραση του Π.Τρεμπέλα είναι ξεκάθαρη όσων αφορά τον συγκεκριμένο συμβολισμό του Παύλου αλλά και προς ΠΟΙΟΥΣ απευθύνετε ο συγκεκριμένος «μετά θάνατον Ιησού θεόπνευστος».

Ο στίχος 9 λοιπόν μιλάει για την «..αγάπην προς τους χριστιανούς αδελφούς..» και όχι αυθαίρετα και αόριστα προς οποιουσδήποτε αδελφούς! Εξάλλου, και είναι ηλίου φαεινότερο αγαπητή, οι «αδελφοί» είναι ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ και ΟΧΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΣ.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει δε και με την προς ρωμαίους επιστολή που σημειώνεις.

Βλέπεις errietta, όταν σχολίασες τα όσα ανέφερε ο ZOIROS γράφοντας «ZOIRE καλό θα ήταν να έχεις ερευνήσει το θέμα για το οποίο μιλάς!!!!» σου είπα ότι συμφωνώ απόλυτα. Και πράγματι έτσι είναι.

Τήρησε λοιπόν αυτό το οποίο κατέκρινες, την ελλιπή γνώση των περιεχομένων της Αγίας Γραφής, και απάντησε εάν θέλεις στα όσα τίθενται ερωτήματα με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και όχι με βιαστικές ατάκες.

errietta:
«Ο Χριστός δεν είπε ποτέ πηγαίνετε στα πέρατα της Γης και κάντε γενοκτονίες και μην αφήσετε ψυχή ζώσα. Αυτά τα έκαναν άνθρωποι που εξυπηρετούσαν τελείως δικούς τους στόχους για καθαρά προσωπικό τους όφελος.»

Ο Ιησούς της Κ.Δ. όμως είπε άλλα ενδιαφέροντα. Όπως τα παρακάτω:

«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)

Θα’θελα λοιπόν να μου εξηγήσεις errietta σε ποιο σημείο των παραπάνω λόγων Του διακρίνεις ένα μήνυμα πανανθρώπινης αγάπης και ειρήνης? Σε περίπτωση δε που βλέπεις κάποια «αλληγορία» θα’θελα να μου την ερμηνεύσεις καθώς και να μου αποδείξεις ΠΟΘΕΝ Η ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

Επίσης, όλοι σας προσπερνάτε την ερώτηση σχετικά με την ανεκπλήρωτη συγχώρεση στο πρόσωπο του Ιούδα. ΓΙΑΤΙ λοιπόν δεν συγχωρείτε από τον Ιησού ο Ιούδας? ΓΙΑΤΙ ουδείς «Θεόπνευστος» δεν χάνει ούτε μια κουβέντα για τον Ιούδα?

ΠΟΙΑ είναι τελικά τα κριτήρια της χριστιανικής αγάπης? Και προπάντων, ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ?

Διότι, και όπως προκύπτει από τους περιορισμούς, τις αντιφάσεις και τους διαχωρισμούς μεταξύ «αδελφών χριστιανών» και μη, όρια σαφέστατα υπάρχουνε.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΗΧΗΣ ΕΤΟΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
ΠΟΙΑ είναι τελικά τα κριτήρια της χριστιανικής αγάπης? Και προπάντων, ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ?



ΘΑ ΣΟΥΠΩ ΕΓΩ Schwabe
ΤΑ ΟΡΙΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ
ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟ,ΨΑΡΙ,ΜΩΡΟΣ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 22:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
ΓΙΕΧΟΣΟΥΑ;;;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 23:29:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΠΟΙΑ είναι τελικά τα κριτήρια της χριστιανικής αγάπης? Και προπάντων, ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ?


Tο ενώ σε σταυρώνουν άδικα,εσύ παρακαλάς τον Πατέρα και Θεό σου να συγχωρήσει τους σταυρωτές σου,σου αρκει;;;
Η χριστιανική αγάπη δεν έχει όρια αγαπητέ.Το κατα πόσο εφαρμόζεται από το κάθε χριστιανό είναι άλλο θέμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 02:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Zephyr, θα σου ήμουν πολύ υπόχρεος άν έβαζες αυτούσια αυτά που ισχυρίζεσαι ότι είπε. Από το αρχαίο κείμενο βέβαια. Φίλε μου, υπάρχει πολύ μπέρδεμα εκεί πέρα. Αν θες ν' ακούσεις και μια άλλη άποψη, κάνε τον κόπο και παρουσίασε αυτούσιο το κείμενο.

Προς όσους υποστηρίζουν τον χριστιανισμό έχω να επισημάνω ότι: Ναι, σε κάποια περίπτωση αναφέρεται ξεκάθαρα η εντολή "Αγαπάτε τους πάντες". Είναι μέσα στην καινή διαθήκη αλλά μέχρι τώρα δεν το βρήκατε. Προσπαθήστε ακόμη λίγο. Όσα παρουσιάσατε μέχρι τώρα μιλάνε γι' αγάπη προς τον πλησίον ή προς τον εν χριστώ αδελφό. Και βάβαια ο πλησίον δεν σημαίνει "όλοι". Ούτε ο εν χριστώ αδελφός μπορεί να συμπεριλάβει τους πάντες.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy