ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΥΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 00:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια θα σας ενοχλούσε ο Ιησούς να ήταν άνθρωπος, να είχε γυναίκα και παιδιά;

Μα είναι κανονικός άνθρωπος, σαν εμάς!! Γιατί μερικοί αρνούνται την ανθρώπινη(αλλά αναμάρτητη) φύση του Χριστού δεν μπορώ να το καταλάβω!

Συνάμα όμως είναι και Θεός. Δηλαδή Θεάνθρωπος. Συγκεκριμένα το 2ο πρόσωπο της αγίας και ομοουσίου και ζωοποιού και αδιαιρέτου Τριάδος.
Ο ΘΕΟΣ (Πατήρ- Ο ΥΙΟΣ - Άγιο Πνεύμα).

Επίσης όταν γράφει μέσα ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε κατ' εικόνα και καθ ομοίωση του Θεού αυτό ακριβώς εννοεί:

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΗ(κατ' εικόνα και καθ ομοίωση) ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, μιας τέλειας ψυχοσωματικής οντότητας, ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!
ΑΦΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

(και πρόσεξε ότι στη Γένεση μιλάει στον πληθυντικό, λεει Εμείς και ΟΧΙ Εγώ, μη πάει το μυαλό σου σε τίποτα εξωγήινους(!), φυσικά εδώ εννοεί πάλι τα 3 πρόσωπα της Αγίας Τριάδος, η αλήθεια της Θεϊκής τριαδικότητας είναι διαχρονική στα αρχαία κείμενα)

Τώρα για το άλλο που λες, ο Χριστός ενσαρκώθηκε στον ατελή (εκτός παραδείσου) κόσμο μας της αέναης φθοράς(2ος νόμος της θερμοδυναμικής, βλ. εντροπία) για μια συγκεκριμένη αποστολή: Να σώσει τις ανθρώπινες ψυχές από την αμαρτία και την καταστροφή, εμπράκτως μέσω του διδάγματος της σταυρικής θυσίας και της μετέπειτα αναστάσεως και όχι για να βρει γυναίκα να κάνει παιδιά και να ζήσει μια κοινή ανθρώπινη ζωή... (όχι ότι είναι κακό ή αμαρτία αυτό(!!!), αλίμονο ίσα ίσα που ευλόγησε και το γάμο και τα παιδιά, απλά κάτι τέτοιο δεν θα εξυπηρετούσε το σωτήριο σκοπό Του)

Αυτά τουλάχιστον λεει πάνω-κάτω το ορθόδοξο δόγμα μας βασισμένο στην εξ’ αποκαλύψεως αλήθεια.
Αν θες το δέχεσαι...


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lost heven
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 12:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lost heven  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lost heven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΦΟΒΕΡΟΙ ΟΛΟΙ!!! Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΙΕΣ. ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΙΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ
ΦΙΛΑΚΙΑ Σ'ΟΛΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 15:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο αφορα τον πινακα του ντα βιντσι με το μυστικο δειπνο εχει ειπωθει αμετρητες φορες απο εβραιους ιστορικους οτι δεν εχει καμμια σχεση η απεικονιση αυτη με την πραγματικοτητα του τότε...
Καταρχιν τα τραπεζια που χρησημοποιουνταν εκεινη την εποχη και προπαντων σε σημαντικες εορτες οπως αυτη του "πεσαχ"* ηταν γωνιακα κατι σαν "Γ" στο οποιο τραπεζι ο "οικοδεσποτης" ή το σημαντικο προσωπο ξαπλωνε (διοτι εκεινη την εποχη δεν καθονταν σε καρεκλες αλλα ξαπλωναν για να φανε) στην αριστερη γωνια του τραπεζιου...

*(εκεινη την ημερα γιορταζαν οι εβραιοι το πεσαχ=περασμα τους μεσα απο την θαλασσα με την βοηθεια του μωυση)

Οσο αφορα το θεμα για το ΑΝ ο Ιησους ηταν ανθρωπος θα σας θεσω μερικα ερωτηματα...
Γνωριζετε ποιός ηταν ο σκοπος του μεσια και καθε μεσια των εβραιων?

Ο Ιησους αποφασισε να κανει μια επανασταση με ενα τροπο που κανεις αλλος "μεσσιας" δεν ειχε σκεφθει...
Πολλοι "μεσσιες" προσπαθησαν να επαναστατησουν με μικρες οπλισμενες ομαδες μεχρι και στρατους αλλα δεν τα καταφεραν...
Ο σκοπός του ηταν να "χτυπησει" το ιερατειο του Ναου...
Οι ιερεις με αρχηγο τον Καιαφα ειχαν αποκτησει τεραστια εξουσια και ονομαζαν "ακαθαρτους" σχεδον ολους...
Ο μονος τροπος να κανει "ζημια" ηταν να παρει ολους τους "ακαθαρτους"
(αρωστους,τυφλους,γυναικες) με το μερος του ωστε να αποκτησει δυναμη, και οι "ακαθαρτοι" ήταν η πλειοψηφια...

Πολλες απο τις παραβολες Του δεν ηταν και τοσο αθωες...
π.χ. το χαστουκι... η ανωτερη ταξη οταν ηθελε να προσβαλει και να υποβιβασει ενα δουλο/κατωτερο τον χαστουκιζε χτυπωντας τον με την εξωτερικη πλευρα του χεριου...δειχνοντας του ετσι οτι ειναι κατωτερος...
γυριζοντας λοιπον το μαγουλο αναγκαζεται να σε χτυπησει με την εσωτερικη πλευρα του χεριου και με αυτον τον τροπο καταφερνες να τον κανεις να σε χτυπησει σαν ομοιο του!

ήξερε οτι αν θα παρει τις γυναικες με το μερος του η ιστορια του θα εμενε διοτι εκεινη την εποχη τί ποιό αναξιοπιστο απο μια γυναικα...

και αλλα πολλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 16:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε επειδή αυτά που έγραψες μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, θα ήθελες να μας γράψεις περισσότερα; Διαφορετικά αν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου πεις κάποιες πηγές απο τις οποίες θα μπορούσα να ενημερωθώ πάνω σε αυτά που γράφεις;
Να είσαι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 16:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε επειδή αυτά που έγραψες μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, θα ήθελες να μας γράψεις περισσότερα; Διαφορετικά αν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου πεις κάποιες πηγές απο τις οποίες θα μπορούσα να ενημερωθώ πάνω σε αυτά που γράφεις;
Να είσαι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 19:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Ιησους αποφασισε να κανει μια επανασταση με ενα τροπο που κανεις αλλος "μεσσιας" δεν ειχε σκεφθει...
Πολλοι "μεσσιες" προσπαθησαν να επαναστατησουν με μικρες οπλισμενες ομαδες μεχρι και στρατους αλλα δεν τα καταφεραν...
Ο σκοπός του ηταν να "χτυπησει" το ιερατειο του Ναου...
Οι ιερεις με αρχηγο τον Καιαφα ειχαν αποκτησει τεραστια εξουσια και ονομαζαν "ακαθαρτους" σχεδον ολους...
Ο μονος τροπος να κανει "ζημια" ηταν να παρει ολους τους "ακαθαρτους"
(αρωστους,τυφλους,γυναικες) με το μερος του ωστε να αποκτησει δυναμη, και οι "ακαθαρτοι" ήταν η πλειοψηφια...


Και μετά πήρε τόσο πολύ δύναμη που σταυρώθηκε! Φοβερό κοσμικό σχέδιο δεν νομίζεις; Φυσικά ειρωνεύομαι...
Το σχέδιο του Χριστού ήταν θεϊκό δεν ήταν κοσμικό!

Ποια ήταν τα κίνητρα του κατά τη γνώμη σου;;;

(Πάντως σίγουρα όχι κοσμικά...)

quote:

Πολλες απο τις παραβολες Του δεν ηταν και τοσο αθωες...
π.χ. το χαστουκι... η ανωτερη ταξη οταν ηθελε να προσβαλει και να υποβιβασει ενα δουλο/κατωτερο τον χαστουκιζε χτυπωντας τον με την εξωτερικη πλευρα του χεριου...δειχνοντας του ετσι οτι ειναι κατωτερος...
γυριζοντας λοιπον το μαγουλο αναγκαζεται να σε χτυπησει με την εσωτερικη πλευρα του χεριου και με αυτον τον τροπο καταφερνες να τον κανεις να σε χτυπησει σαν ομοιο του!

Σωστοοος!!!
Φανταστική αντιεξουσιαστική κίνηση δίχως να καταφεύγεις σε αμάρτημα !δεν νομίζεις;

Ο μεγάλος Γκάντι κατάφερε εμπνευσμένος αρκετά από αυτή τη ρήση και χρησιμοποιώντας παθητική αντίσταση να καταστρέψει την αγγλική αποικιοκρατία και να φέρει την ανεξαρτησία στην Ινδία!!!
Δυστυχώς δεν τα κατάφερε στο τέλος να ενώσει Ινδουιστές και Μουσουλμάνους Ινδούς. (Η προσπάθεια αυτή του στοίχισε και τη ζωή του)
Από εκεί πιάστηκαν οι "σατανοκίνητοι" αγγλοσάξονες και εφάρμοσαν ξανά το κλασικό τους "δείρε και βασίλευε" μεταξύ των 2 θρησκευτικών δογμάτων! (βλ.Ινδία-Πακιστάν)


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 22:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως πολύ κακό για το τίποτα!

Ο Κώδικας Da Vinci δε μας λέει τίποτα παραπάνω απ’ότι ήδη λίγο πολύ όλοι ξέραμε ή κάποιοι από μας είχαν καταλάβει διαισθητικά. Δεν είναι φυσικό άλλωστε να’ναι διττή η φύση του Θείου?

Πριν από 4 μέρες γύρισα από το Παρίσι και εκεί το βιβλίο έχει προκαλέσει φοβερή αναστάτωση παρόλ’αυτά όμως δεν είδα την υστερία που περιέγραψε κάποιο κανάλι στις ειδήσεις ότι δηλαδή οι επισκέπτες του Λούβρου έχουν ανέβει κατακόρυφα!(σε συνομιλία που είχα με κάποιον φύλακα μου είπε ότι είχε ανέβει περίπου κατά 20%)Το ποσοστό αυτό όμως δεδομένου των τουριστών που επισκέπτονται το μουσείο μεταφράζεται σε αρκετές χιλιάδες τουρίστες που και πάλι όμως μέσα στην απεραντοσύνη του μουσείου η "επιβάρυνση" αυτή δεν είναι τόσο αισθητή. Κατά συνέπεια αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι προσπαθούν εντέχνως να δώσουν μια υπερτιμημένη εικόνα για το θέμα και το βιβλίο αυτό. Είναι θέμα μάρκετινγκ ή μήπως κάτι βαθύτερο

To ότι θα άλλαζαν κάποια πράγματα στα θεμέλια της θρησκείας μας αν όλα αυτά αποδεικνύονταν σωστά εξηπακούεται. Για μένα προσωπικά όμως δε θα άλλαζε τίποτα. Η εσωτερική φιλοσοφία του Ιησού με τίποτα δεν υποβαθμίζεται ακόμη κι αν αποδειχτεί η θνητή του φύση (εδώ βέβαια δεν έχει αποδειχτεί η ιστορική του φύση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα…) Όταν εγώ προσπαθώ να’μαι σωστή το κάνω για τον εαυτό μου και τους γύρω μου και όχι για αυτόν που με κοιτά από κει ψηλά (που πολύ αμφιβάλλω ότι ασχολείται προσωπικά με την αφεντιά μου)Αυτό που εγώ παρατήρησα και τις 3 μέρες που επισκέφθηκα το μουσείο είναι ότιΤα τοπ εκθέματα που μαγνητίζουν περισσότερο απ΄όλα τους τουρίστες είναι η Αφροδίτη της Μήλου, Η Νίκη της Σαμοθράκης και η Μόνα Λίζα..
Μετά από αυτά το χάος ακόμη και στις αίθουσες με τους πίνακες ο κόσμος δεν κοντοστεκόταν παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Αντικειμενικά ο Κώδικας Da Vinci είναι ένα πολύ ενδιαφέρον και καλογραμμένο βιβλίο με πολλά ιστορικά στοιχεία και πολλές ανατροπές πράγμα που μας θυμίζει χολυγουντιανή ταινία ή ιντιάνα Τζόουνς όπως είπε κάποιος άλλος. Από την άλλη όμως καταντά γελοία η προσπάθειά του να συσχετίσει τους Τέκτονες εκείνης της εποχής που ήταν Αμιγής ο Τεκτονισμός με το Κοινό της Σιών ένα φιλοσοφικό δηλαδή σύστημα που είχε απορρίψει από τους κόλπους του τις γυναίκες με ένα άλλο που λάτρευε το Θηλυκό στοιχείο ή ακόμη και ο τρόπος που μπερδεύει τα ιστορικά στοιχεία με το μύθο.
Πιο συγκεκριμένα στην εκκλησία του Αγίου Σουλπίκιου που επισκέφθηκα είδα μια ανακοίνωση τοιχοκολλημένη δίπλα στη στήλη όπου κατέληγε η λεγόμενη Rose Line που αναφερόμενη στο βιβλίο αυτό έλεγε ότι ΠΟΤΕ στο παρελθόν ο μεσημβρινός δεν περνούσε από το σημείο αυτό και ότι ουδέποτε αυτή η γραμμή λεγόταν Rose Line.

Για το PS έχω να πω ότι βρίσκεται απέναντι από ένα άλλο βιτρώ που έχει εγχάρακτο μπλεγμένο το SS(περιέργως ο αγαπητός συγγραφέας παρέλειψε να το αναφέρει...) και φυσικά μπόρεσα να δώσω μια ποιο λογική απάντηση: To ένα αναφερόταν στον Saint Paul και το άλλο στον Saint Sulpice μια που η εκκλησία ήταν αφιερωμένη και στους 2 αγίους.
Το PS μάλιστα θα μπορούσε κάλιστα να διαβαστεί και SP αφού στην πραγματικότητα το S ήταν τυλιγμένο γύρω από τον κάθετο άξονα του Ρ.

Είδα επίσης ότι εδώ έχουν παρατεθεί δυο εικόνες της Μαντόνας των Βράχων η μια με την ένδειξη αποδεκτή και η άλλη με την ένδειξη απαγορευμένη έκδοσηΔεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα χρειαζόμουν μια διευκρίνιση ως προς αυτό: Από ποιους δίδονται αυτοί οι χαρακτηρισμοί και ποιος έχει ζωγραφίσει την «δεύτερη» αποδεκτή εκδοχή?

Στο Λούβρο τουλάχιστον συνάντησα μόνο την πρώτη (απαγορευμένη) την οποία αγόρασα και σε καρτποστάλ γιατί τα πόστερ είχαν εξαντληθεί!! Θα ήθελα ακόμη να σας παραθέσω μια εικόνα της Μόνα Λίζα που έβγαλα από το μουσείο για να δείτε και πως είναι η Θήκη στην οποία προστατεύεται και την οποία περιγράφει ο συγγραφέας στο βιβλίο του ή ακόμη τη πέτρινη στήλη στη εκκλησία του Αγιου Σουλπίκιου. Δυστυχώς θα πρέπει να τις στείλω σε κάποιον άλλο πράγμα που θα μου πάρει χρόνο γιατί εγώ δεν έχω πια σπίτι μου σύνδεση.

Ισως η Ostria να μπορεί να με βοηθήσει...αν όχι ας επικοινωνήσει όποιος άλλος μπορεί...

Οσον αφορά τον Λεωνίδα Χατζηνικολάου έχω διαβάσει και τα 3 του βιβλία και τα βρίσκω πράγματι πολύ καλά. Ο άνθρωπος έχει σαφέστατα πέραν του μορφωτικού του επιπέδου και γνώσεις εσωτερισμού. Αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι ο τρόπος με τον οποίο προωθεί τον ελληνισμό και τον ελληνικό πολιτισμό μέσα από τα βιβλία του και αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι η συνεχής αλλαγή εκδοτικών οίκων παρά τη μεγάλη του επιτυχία.Ας συγκρίνουμε τώρα λοιπόν τη φωτογραφία που μας έθεσε πιο πριν η αγαπητή φίλη Ostria με τις φωτογραφίες του γυναικείου αναπαραγωγικού συστήματος...


Bλέπετε κάποια ομοιότητα?
Συγνώμη αν τα γράφω κάπως συγκεχυμένα αλλά είναι λόγω έλλειψης χρόνου.
Καλή συνέχεια...Υ.Γ. Και γω έχω την υποψία ότι το όνομά του είναι Daniel = Δανιήλ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 13:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδα επίσης ότι εδώ έχουν παρατεθεί δυο εικόνες της Μαντόνας των Βράχων η μια με την ένδειξη αποδεκτή και η άλλη με την ένδειξη απαγορευμένη έκδοσηΔεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα χρειαζόμουν μια διευκρίνιση ως προς αυτό: Από ποιους δίδονται αυτοί οι χαρακτηρισμοί και ποιος έχει ζωγραφίσει την «δεύτερη» αποδεκτή εκδοχή?

Και τους δύο πίνακες τους έχει ζωγραφίσει ο Leonardo da Vinci, ο οποίος ήταν και Μέγας Μάγιστρος της οργάνωσης Priory of Sion (1510-1519). Ο πρώτος πίνακας που μας παραθέτει η φίλτατη Zadok ονομάζεται "Η Μαντόνα των βράχων - Απαγορευμένη έκδοση" και είναι ο πρώτη έκδοση του συγκεκριμένου θέματος. Σήμερα βρίσκεται στο μουσείο του Λούβρου. Ο δεύτερος πίνακας ονομάζεται "Η Μαντόνα των βράχων - Αποδεκτή έκδοση" και είναι η δεύτερη έκδοση του θέματος. Βρίσκεται στην εθνική πινακοθήκη του Λονδίνου.

Ας δούμε λίγο την ιστορία αυτών των δύο πινάκων. Αρχικά ο πίνακας ζητήθηκε από τις καλόγριες της εκκλησίας του Αγ. Φραγκίσκου στο Μιλάνο. Οι καλόγριες ανήκαν στην Αδελφότητα της Αμώμου Συλλήψεως (Confraternity of the Immaculate Conception). Ο πίνακας θα αποτελούσε το κεντρικό θέμα ενός τριπτύχου πινάκων για την αγία τράπεζα της εκκλησίας (οι άλλοι δύο πίνακες ζωγραφίστηκαν από άλλους καλλιτέχνες). Ο αρχικός πίνακας ζωγραφίστηκε περί το 1483 κάτω από συγκεκριμένες οδηγίες των καλογριών περί διαστάσεων του πίνακα. Το θέμα του πίνακα ήταν επίσης συγκεκριμένο: Θα αναπαριστούσε τη γνωστή σκηνή όπου η Μαρία με τον Ιωσήφ και το βρέφος (Ιησού) κατά τη φυγή τους προς την Αίγυπτο βρήκαν καταφύγιο σε μια βραχώδη σπηλιά όπου βρήκαν τον Ιωάννη τον Βαπτιστή (βρέφος επίσης) να προστατεύεται από τον αρχάγγελο Ουριήλ.

Ας δούμε τώρα τι κρύβεται πίσω από αυτούς τους πίνακες...

1. Κατ' αρχήν το θέμα του πίνακα δεν είναι τυχαίο, καθώς σε αυτή την αιφνιδίως ξαφνική και τυχαία (...) συνάντηση ο Ιησούς εξουσιοδοτεί τον Ιωάννη να τον βαπτίσει μετά από κάποια χρόνια. Έτσι δεν θα υπήρχαν πλέον απορίες ως προς το γιατί να βαπτιστεί Εκείνος που ποτέ δεν έκανε ούτε μια αμαρτία; (το βάπτισμα ήταν συμβολική πράξη "καθαρισνμού" από τις αμαρτίες).

2. Όπως γνωρίζουμε ο πρώτος πίνακας που ζωγράφισε ο Leonardo δεν έγινε αποδεκτός από την αδελφότητα. Οι λόγοι ήταν επειδή κατ' αρχήν όπως φαινόταν στο θέμα αντί να ευλογεί ο Ιησούς τον Ιωάννη, γινόταν το αντίθετο! Επίσης το αριστερό χέρι της Μαρίας στεκόταν απειλητικά πάνω από τον Ιωάννη με ένα χαρακτηριστικό σχήμα της παλάμης της που έμοιαζε με τα γαμψά νύχια του αετού. Τέλος το δεξί χέρι του Ουριήλ ήταν σε "επικίνδυνο" επίπεδο, καθώς η προέκτασή του έκοβε ακριβώς το λαιμό του βράφους Ιησού! Πάντως κανείς δεν παραπονέθηκε για την απουσία του Ιωσήφ στο θέμα... Τα εν λόγω "προβλήματα" εξαγρίωσαν τις καλόγριες κι έτσι ο Leonardo ζωγράφισε έναν νέο πίνακα (Αποδεκτή έκδοση) όπου όλα ήταν σωστά (κι όμως...)

Αυτά μας αναφέρει το γνωστό βιβλίο. Ας δούμε όμως τι άλλα καλούδια έκρυβαν αυτοί οι δύο πίνακες.

3. Στην "απαγορευμένη" έκδοση αν προσέξετε το βλέμμα του Ουριήλ, θα δείτε ότι είναι στραμμένο περιφρονητικά μακριά από τον Ιησού υποδηλώνοντας για άλλη μια φορά τη μη αποδοχή του Ιησού ως Υιό Θεού από τον Leonardo. Στην αποδεκτή όμως έκδοση ο Ουριήλ κοιτά πλέον (αν και κοφτά) τον Ιησού.

4. Στο σύνολό του το θέμα παρουσιάζει έναν "μυστικό" πόλεμο μεταξύ Ιησού και Ιωάννη όπου από τη μια πλευρά ο Ουριήλ προστατεύοντας τον Ιωάννη κόβει το λαιμό του Ιησού και από την άλλη η Μαρία προστατεύοντας τον Ιησού είναι έτοιμη να σφίξει στα νύχια της ως αετός τον Ιωάννη...

5. Τα δύο βρέφη παρουσιάζονται όμοια μεταξύ τους σαν να ήθελε ο καλλιτέχνης να μας βάλει να μαντέψουμε ποιός είναι ο Ιησούς και ποιός ο Ιωάννης. Τα πράγματα γίνονται ευκολότερα αν παρατηρήσετε στην απαγορευμένη έκδοση το σχήμα της παλάμης της Μαρίας. Φαίνεται σαν να τοποθετεί την παλάμη της όχι απειλητικά σε από σταση απότ ον Ιωάννη αλλά σαν να ακουμπά ένα "αόρατο" κεφάλι. Παράλληλα ο Ουριήλ "κόβει" με το χέρι του όχι προοπτικά τον Ιησού αλλά αυτό το αόρατο κεφάλι ακριβώς στο λαιμό! Έτσι υποδηλώνεται ο αποκεφαλισμός του Ιωάννη "βαπτίζοντας" πλέον το βρέφος δίπλα στον Ουριήλ ως Ιωάννη. ούφ!

6. Στην "αποδεκτή" έκδοση (θυμηθείτε το "κι όμως"), ακριβώς μπροστά υπάρχει κάτι νέο, το άνθος του κρίνου, το fleur-de-lis! Αυτό μάλλον ξέφυγε από τα μάτια των καλογριών ή δεν έδωσαν τη δέουσα σημασία, καθώς με τον συμβολισμό αυτόν ο Leonardo τόνιζε τη αποδοχή του Γάλλου βασιλιά (το fleur-de-lis ήταν το σύμβολο της Φράγγικης μοναρχίας και ο πρώτος που το υιοθέτησε ήταν ο βασιλιάς Clovis). Επίσης το fleur-de-lis δεν είναι απλό εραλδικό σύμβολο. Για το συγκεκριμένο είχα κάνει και πάλι ερώτηση στο forum αλλά ουδείς απάντησε... Αν προσέξετε το σχήμα του εραλδικού fleur-de-lis θα διαπιστώσετε ότι σχηματίζει στο κεντρικό σκέλος την κλειτορίδα και εκατέροθεν αυτής τα εξωτερικά χείλη του αιδοίου! Για μερικούς χτυπητή υπενθύμιση από τον Leonardo της λατρείας της Μεγάλης Θεάς - Ίσιδας (και να μην τα ξαναλέμε για το τι σημαίνει το Mona Lisa...)

7. Στην επάνω δεξιά γωνία και των δύο πινάκων υπάρχει ένας βραχώδης σχηματισμός σαν τρίγωνο ή γέφυρα. Ο ίδιος σχηματισμός υπάρχει και στην περιοχή του Rennes le Chateau! To ίδιο συμβαίνει και με τους σχηματισμούς στην αριστερή πλευρά των πινάκων!

8. Και στους δύο πίνακες ο Ιωάννης κάθεται με τα πόδια σταυρωτά, σχηματίζοντας το πολυσυζητημένο σχήμα "Χ". O Dan Brown έχει αναφερθεί στο συγκεκριμένο συμβολισμό ως το Ερμαφρόδιτο, η ένωση του Θηλυκού (V) με το Αρσενικό (Λ).

9. Στην "αποδεκτή" έκδοση, επάνω δεξιά και κάτω ακριβώς από τον τριγωνικό σχηματισμό, το περίγραμμα του βράχου γύρο από τον μονόλιθο σαν φαλλό έχει τη μορφή ενός στυλιζαρισμένου Π. Η ίδια αποτύπωση με πλήρη συνέπεια στις θέσεις των γωνιών υπάρχει και στο στέμμα της Νευθύος, αιγυπτιακής θεάς του θανάτου και της αναγέννεσης. Ήταν αδελφή της Ίσιδας και σύντροφος του Σεθ που τεμάχισε τον Όσιρη. Έτσι γίνεται απαραίτητο μέλος της τετράδας Set - Isis - Osiris - Nephthys.

10. Θέλετε κι άλλα; Για σημειώστε σε ένα χαρτί τα αρχικά των ονομάτων της προηγούμενης τετράδας και πείτε μου ποιά λέξη σχηματίζουν Ακριβώς SION!!! Και ποιός διετέλεσε Grand Master του τάγματος; Yep, you've guessed it! O Leonardo da Vinci!

Όπως βλέπετε οι καλόγριες δεν είδαν τίποτα... Αυτά μέχρι στιγμής φίλοι μου.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 13:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(και πρόσεξε ότι στη Γένεση μιλάει στον πληθυντικό, λεει Εμείς και ΟΧΙ Εγώ, μη πάει το μυαλό σου σε τίποτα εξωγήινους(!), φυσικά εδώ εννοεί πάλι τα 3 πρόσωπα της Αγίας Τριάδος, η αλήθεια της Θεϊκής τριαδικότητας είναι διαχρονική στα αρχαία κείμενα)

Ψιτ skeptic στον χριστιανισμό το τριαδικό δόγμα αποφασίστηκε στη σύνοδο της Νίκαιας το 325μ.Χ. επί Κωνσταντίνου. Γενικότητες περί διαχρονικότητας της τριαδικότητας δεν σε συμφέρει να λες γιατί έτσι αποδέχεσαι ότι το τριαδικό δόγμα στον χριστιανισμό είναι άλλο ένα δάνειο από προγενέστερα θρησκευτικά συστήματα (βλ. Ερμητικά Κείμενα).

quote:
Αυτά τουλάχιστον λεει πάνω-κάτω το ορθόδοξο δόγμα μας βασισμένο στην εξ’ αποκαλύψεως αλήθεια.
Αν θες το δέχεσαι...

Να ζητάς την ΕΞ ΕΡΕΥΝΗΣ αλήθεια κι όχι την εξ αποκαλύψεως. Και δεν υπάρχει "αν θες το δέχεσαι". Αυτό είναι εντελώς φασιστικό και βιάζει τη νοημοσύνη μας! Τι σημαίνει αν θες, έτσι γίνεσαι υπερήφανος χριστιανός; με το να κλείνεις μάτια και αυτιά και να ανοίγεις μόνο το στόμα για να δέχεσαι το οτιδήποτε; Βέβαια η έρευνα και η α-λήθεια που προέρχεται από αυτή είναι πολύ πιο επίπονη και δύσκολη. Είναι όμως η μόνη αληθινή...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 17:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oculatis πολύ ενδιαφέρουσες οι επισημάνσεις σου. Σας ευχαριστω όλους γιατί με τις πληροφορίες και τις τοποθετήσεις σας πήγατε ένα βήμα πιο πέρα την σκέψη μου...
Να είστε καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 19:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι επισημάνσεις του φίλου Neos έχουν ενδιαφέρον. Εχει απόλυτο δίκιο ως προς το τι είδους μεσσία περίμεναν οι εβραίοι και πώς "τους την βγήκε" ο Ιησούς, εξ άλλου γι αυτό και δεν τον δέχτηκαν ως πραγματικό μεσσία (λέω εγώ).

Αλλά επειδή το θέμα μας είναι το βιβλίο και όσα περιέχει θα ήθελα να
μείνω για λίγο ακόμα στον πρώτο πίνακα, αυτόν του Μυστικού Δείπνου.

quote:
Καταρχιν τα τραπεζια που χρησημοποιουνταν εκεινη την εποχη και προπαντων σε σημαντικες εορτες οπως αυτη του "πεσαχ"* ηταν γωνιακα κατι σαν "Γ" στο οποιο τραπεζι ο "οικοδεσποτης" ή το σημαντικο προσωπο ξαπλωνε (διοτι εκεινη την εποχη δεν καθονταν σε καρεκλες αλλα ξαπλωναν για να φανε) στην αριστερη γωνια του τραπεζιου...

*(εκεινη την ημερα γιορταζαν οι εβραιοι το πεσαχ=περασμα τους μεσα απο την θαλασσα με την βοηθεια του μωυση)


Και βέβαια η απεικόνιση του Μυστικού Δείπνου στους πίνακες των μετέπειτα χρόνων δεν έχει σχέση με το πραγματικό γεγονός. Κανείς δεν είπε ότι ο Leonardo Da Vinci γνώριζε ακριβώς πώς ήταν ο χώρος, ακριβώς πώς έμοιαζε και που καθόταν ο καθένας (εξ άλλου κότσαρε και την φάτσα του μέσα όπως λέγεται). Αυτό που εξετάζουμε είναι το σκεπτικό του ζωγράφου πάνω στο θέμα, που μπορεί να ήταν μία προσωπική άποψη ή η άποψη μίας ομάδας ανθρώπων.
Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχουμε ασχοληθεί με δύο ενδιαφέροντα θέματα, αυτό του "στιλέτου" που το κρατά το αόρατο χέρι,

και την σχέση Ιωάννη/Μαγδαληνής και Πέτρου; και ποιά πηγαδάκια έχουν σχηματιστεί στο τραπέζι (που κοιτάζει ο καθένας, ποιά συζήτηση παρακολουθεί ο καθένας). Νομίζω ότι η παρατήρηση των προσώπων και των εκφράσεων τους έχει ενδιαφέρον.

Για την Μαντόνα των Βράχων, οι πληροφορίες του Oculatis Abis είναι πολύ διαφωτιστικές! Μπράβο!
Το σίγουρο είναι ότι ο Leonardo Da Vinci ήθελε να περάσει μέσω των πινάκων μία άλλη άποψη. Και νομίζω ότι τα κατάφερε...


Αγαπητή Avallon καλώς ματάρθες!
Οντως ο μεσημβρινός δεν περνάει από το Παρίσι (είναι πιό δυτικά) οπότε αυτό το στοιχείο είναι φανερό ότι αποτελεί μέρος του fiction της ιστορίας, όπως και πολλά άλλα.
Για τις εικόνες, αν μπορέσεις να τις σκανάρεις στείλτες μου με mail να τις βάλω εγώ. Αν βρεις πρόσβαση από κάπου αλλού πήγαινε και βάλε τις εδώ http://www.imageshack.us/


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 20:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το αδογμάτιστο κήρυγμα σου άλλα έχεις ήδη πέσει στον κατεξοχήν αδογμάτιστο ερευνητή.
Η τριαδικότητα του Θεού συναντάται έμμεσα στην Παλαιά Διαθήκη και άμεσα με δεκάδες αναφορές στην Καινή Διαθήκη.
Απλά κατέθεσα σύντομα το ορθόδοξο τριαδικό δόγμα σε σχέση με το ζήτημα με το αν χρειαζόταν ή όχι ο Χριστός να είχε γυναίκα και παιδιά!

Το πολυδιαφημιζόμενο αυτό βιβλίο που μπορεί να μετατραπεί και σε ταινία, προσπαθεί να προωθήσει αυτή την εντελώς αστήριχτη άποψη. Ότι δήθεν υπάρχει αυτή τη στιγμή ένα γενεολογικό δένδρο που προέρχεται από τον Χριστό(;)!

Γιατί άραγε;

Για τα ερμητικά που λες συμφωνώ, άρα συμφωνείς και εσύ με αυτό που ήδη προ-είπα: "Η αλήθεια της τριαδικότητας του Θεού βρίσκεται συχνά στα αρχαία κείμενα". Ευχαριστώ που το επιβεβαίωσες με ένα ακόμα στοιχείο.

Για το "αν θες το δέχεσαι" νομίζω είναι ότι πιο δημοκρατικό, ή όπως το άλλο που είπε ο Χριστός «όποιος θέλει ας με ακολουθήσει».
Το αντίθετο, το φασιστικό είναι: "Είτε το θέλετε είτε όχι"


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 20:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης το χριστιανικό δόγμα θεσπίστηκε και ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ στη Νίκαια και στις άλλες οικουμενικές συνόδους γιατί πολύ απλά από τα πρώτα κιόλας χρόνια της διάδοσης του Χριστιανισμού άρχισαν να δημιουργούνται δεκάδες αιρέσεις από αυτόκλητους γκουρού οι οποίοι διάστρεφαν ή απόρριπταν την τριαδικότητα ή αλλοίωναν την θεανθρώπινη φύση του Χριστού ....

(όπως πχ η αίρεση του Αρείου)

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 22:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sceptic. Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου με τις θέσεις που προβάλεις έγκειται στο γεγονός ότι θεωρείς την Αγία Γραφή σαν την απόλυτη αλήθεια. Δυστυχώς φίλε μου η Αγία Γραφή είναι ένα συνονθύλευμα απο άλλες θρησκείες και έχει ενσωματώσει άπειρα στοιχεία στον κύριο κορμό της τα οποία δεν τα έδωσε ο Θεός και οι προφήτες αλλά η κλοπή απο όλες τις γνωστές θρησκείες και δοξασίες της εποχής τους. Καλό θα είναι αγαπητέ φίλε να ασχοληθείς λίγο με την συγκριτική θεολογία και ειδικά με τις προγενέστερες του χριστιανισμού θρησκείες...
θα σου πρότεινα πολύ φιλικά να μην θεωρείς και τόσο αυθεντία την Γραφή και να είσαι πιο ανοικτός. Για μένα η αλήθεια στα καθ' υμάς είναι ότι δεν υπάρχει απόλυτη αληθεια.
Η απόλυτη αλήθεια σου παρουσιάζεται μετά απο πολύ μεγάλη προσωπική πορεία και δεν έχει να κάνει με το που ανήκεις ή τι πιστεύεις...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 00:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που δεν θέλω να δω είναι το να χρησιμοποιείται το forum για να επιβεβαιώνουν στον εαυτό τους το πόσο δίκαιο έχουν... anyway

Φίλε Skeptic από τα γραφόμενά σου υποθέτω ότι είσαι χριστιανός ορθόδοξος. Όμως γνωρίζεις πολύ καλά πως κάτι τέτοιο προϋποθέτει απ' εσέ μία άνευ όρων αποδοχή του συνόλου του χριστιανικού δόγματος, άρα μάλλον το nickname σου πρέπει να αλλάξει σε "sheepic". Δεν σε ειρωνεύομαι, απλά πιστεύω να συμφωνείς ότι αν για οτιδήποτε παρεκκλίνεις του δόγματος η ταμπέλα του αιρετικού σε περιμένει από αύριο κιόλας.

Γράφεις ότι η Π.Δ. κάνει έμμεση αναφορά στο τριαδικό δόγμα. Μπορείς να μας περαθέσεις 1-2 χωρία όπου γίνονται αυτές οι αναφορές; Επίσης πιστεύω να συμφωνείς ότι η "έμμεση" αναφορά είναι πολύ επικίνδυνη γιατί ο καθένας τη χρησιμοποιεί και την ερμηνεύει κατά το δοκούν. Σίγουρα αν έβρισκες στην Π.Δ. ξεκάθαρη αναφορά περί Τριαδικότητας να είχες ένα σοβαρό επιχείρημα. Μην ξεχνάς επίσης ότι η Π.Δ. είναι από την αρχή μέχρι το τέλος αμιγώς εβραϊκή ή καλύτερα Ιουδαϊκή. Όπως όλοι γνωρίζουμε, η τριαδικότητα του θεού είναι όχι μόνον άγνωστη για τους εβραίους αλλά και εξόφθαλμα ασύμβατη με το δόγμα τους.

Όσο για το θέμα της τριαδικότητας στην Κ.Δ. δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι η τριαδικότητα, όπως κι αν εκφράζεται είναι δάνειο παλαιότερων θρησκευτικών συστημάτων. Νομίζω ότι συμφωνείς μαζί μου στο τελευταίο. Μην ξεχνάς όμως ότι η σημερινή Κ.Δ. είναι το οπτικό αποτέλεσμα αμέτρητων συνεδρίων φιλτραρίσματος διαφόρων εγγράφων και ξέρεις πολύ καλά ότι τα περισσότερα από τα ευαγγέλια δεν πέρασαν το τεστ και χαρακτηρίστηκαν ως απόκρυφα. Αλλά αυτό είναι ένα θέμα που δεν αφορά το topic μας.

Επίσης μη βιάζεσαι να χαρείς για την αναφορά μου στα ερμητικά κείμενα γιατί μόλις παραδέχτηκες ότι η Τριαδικότητα δεν είναι χριστιανική θεώρηση! Μόνος σου λοιπόν συνυπογράφεις την ισχύουσα άποψη ότι ο χριστιανισμός προκειμένου να επιβιώσει ενδύθηκε πολλά στοιχεία παλαιοτέρων θρησκειών. Όσο για το αν ο Άρειος ήταν αυτόκλητος γκουρού, σου θυμίζω ότι ήταν επίσκοπος Αλεξανδρείας και σημαντικός θεολόγος, σίγουρα όχι τυχαίο πρόσωπο. Και να προσθέσω και λίγο κουτσομπολιό: όταν έγινε η σύνοδος της Νίκαιας και ο Άρειος σηκώθηκε να μιλήσει, ο Νικόλαος από τα Μύρα τον χτύπησε στο κεφάλι και τον έβγαλαν στα γρήγορα έξω από τον χώρο του συνεδρίου! Επίσης σου θυμίζω πως σε εκείνη τη σύνοδο αποφασίστηκε τελικά αν ήταν θεός ο Ιησούς γιατί μέχρι τότε οι πρώτοι χριστιανοί δεν τον έβλεπαν ως τέτοιο...

Όσο για το φασιστικό της αποδοχής μάλλον ερμήνευσα λάθος τη φράση σου (άτιμο μονοτονικό!) Μάλλον το ύφος σου ήταν αυτό της προαίρεσης, της επιλογής, οπότε παίρνω πίσω τα περί φασισμού. Όμως μια και το ανέφερες μου δίνεις ένα έρεισμα για να σου υπενθυμίσω πως τελικά στο χριστιανισμό όντως υπάρχει αυτή η έννοια του φασισμού που αναφέρεις. Παντού, σε κάθε ερμηνεία θα ακούσεις το "έτσι είναι, είτε το θέλεις, είτε όχι", αλλιώς σε περιμένει η κόλαση. Δεν προσφέρονται εξηγήσεις αλλά μόνον υπενθυμίσεις για την κόλαση που μας περιμένει αν αμφισβητήσουμε κάτι. Λυπάμαι που το λέω αλλά η πλειοψηφία των εκπροσώπων του χριστιανισμού είναι κακοί δάσκαλοι γιατί σου λένε "πίστεψε αυτό γιατί σου το λέω εγώ που είμαι ιερέας, γιατί έτσι είναι γραμμένο". Ο καλός όμως δάσκαλος σου λέει "πίστεψε αυτό γιατί να πως αποδεικνύεται..." Η διαφορά είναι νομίζω σαφής.

Σχετικά με το αν "χρειάζεται" να είναι ο Ιησούς παντρεμένος ή όχι, νομίζω πως ο όρος που χρησιμοποίησες είναι αδόκιμος. Μου θυμίζεις τις "ιερές" συνόδους όπου αποφάσιζαν πέραν των γεγονότων με μόνο σκεπτικό το τι χρειάζεται. Για το αν υπήρχε πιθανότητα να ήταν ο Ιησούς παντρεμένος, πιστεύω πως ναι κι έχω να παραθέσω επ' αυτού αλλά νομίζω ότι θα ξεφύγουμε από το θέμα. Αν όμως χρειαστεί να το αναλύσουμε, εδώ είμαστε

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 05:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MBRAVO KAI PALI MBRAVO ABIS. SCEPTIC SKEPSOU KAI LIGO MIN MASAS TO KOUTOXORTO TIS EKLISIAS MIN ZIS STO MATRIX TOU KARATZAFERI KAI TOU XRISTODOULOU

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 10:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε επειδή αυτά που έγραψες μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, θα ήθελες να μας γράψεις περισσότερα; Διαφορετικά αν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου πεις κάποιες πηγές απο τις οποίες θα μπορούσα να ενημερωθώ πάνω σε αυτά που γράφεις;
Να είσαι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...


dISCOVERY CHANNEL - DOCUMENTARY: SON OF GOD (ΚΟΡΥΦΑΙΟ!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 23:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis ευχαριστούμε για το πλήθος των χρήσιμων πληροφοριών που μας πρόσφερες. Χαλάλι ο κόπος της έρευνας σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 22:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι
θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι αυτό το μήνα γνωστό περιοδικό του χώρου (δεν αναφέρω τον τίτλο του για να μην φανεί ότι κάνω διαφήμιση), έχει ένα πολύ μεγάλο και αξιολογο αφιέρωμα για το βιβλίο.
Όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει τα εξώφυλλα΄και θα το εντοπίσει πολύ εύκολα...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 00:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 περιοδικά βασικά έχουν το ίδιο θέμα. Ούτε συνεννοημένα να ήταν...

Αλλά πάλι γενικότητες, ασάφειες και τσουβάλιασμα...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 20:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΦΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

XMMMMMM ...

ΚΑΝΕ ΠΙΟ "ΛΙΑΝΑ" ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ...
ΠΙΟ "ΕΛΛΗΝΙΚΑ" ΑΣ ΠΟΥΜΕ...


### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 21:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είδα σε ποιό άλλο περιοδικό υπάρχει το θέμα, αλλά στο Τρίτο Μάτι το άρθρο φέρεται εναντίον της υπόθεσης ότι ο Ιησούς ήταν παντρεμένος.

Δράττοντας την ευκαιρία ήθελα να σημειώσω το εξής: Με αφορμή το συγκεκριμένο βιβλίο και μιλώντας πάντα για τα Ελληνικά δεδομένα βρισκόμαστε πλέον αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα. Η φρενίτιδα για την αγορά του βιβλίου εκφράζεται κατά τη γνώμη μου από 3 κατηγορίες ανθρώπων.

α) Αυτοί που αγοράζουν το βιβλίο όχι γιατί τους ενδιαφέρουν σχετικά θέματα αλλά γιατί είναι trendy . Σε αυτή την κατηγορία κρύβονται και οι εν δυνάμει ενδιαφερόμενοι για συναφή θέματα, μια νέα "φουρνιά" μελετητών. Θυμηθείτε τι έγινε το 1982 με το Holy blood, Holy grail...

β) Αυτοί που αγοράζουν το βιβλίο γιατί στις σελίδες του ψάχνουν να βρούν ίσως μια σπίθα ή μια αφορμή για να αναζοπυρώσουν εκείνη τη λανθάνουσα αμφισβήτηση για τα γνωστά θέματα. Είναι άνθρωποι που από καιρό ένοιωθαν ότι κάτι "δεν τους καθόταν καλά" στην όλη ιστορία και μέσω του βιβλίου βρήκαν την ευκαιρία να τεστάρουν τις γνώσεις τους και τα πιστεύω τους.

γ) Αυτοί που αγοράζουν το βιβλίο γιατί είναι γνώριμοι με το θέμα, έχουν πολύπλευρη πληροφόρηση και ψάχνουν στις σελίδες του είτε λίγες ακόμη πληροφορίες, είτε προσπαθούν να ζήσουν μέσω του βιβλίου μια εναλλακτική πραγματικότητα που άπτεται μιας πολύ ειδικής θεματολογίας. Το θέμα τους συναρπάζει και δύσκολα δεν θα αγόραζαν το βιβλίο!

Θα έλεγα ότι ανήκω στην τελευταία κατηγορία και αγόρασα το βιβλίο περισσότερο για να βρω κάποια πρόσθετα στοιχεία περί του θέματος. Φυσικά δεν τα "χωνεύω" απαίδευτα αλλά ψάχνω πηγές για να τα διασταυρώσω. Πάντος ο κύριος da Vinci ήξερε πολλά...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 00:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΦΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Ευχαρίστως, πολύ απλά και σύντομα:

O Χριστός είναι θεάνθρωπος, το 2ο πρόσωπο της Αγίας Τριάδος και Υιός του Θεού.

Ο Τριαδικός Θεός είναι ο δημιουργός του σύμπαντος κόσμου, υπεράνω χρόνου και λοιπών φυσικών νόμων.

Συνεπώς ο Χριστός προϋπήρχε για πάντα.


Προσωπικά πιστεύω στο Χριστιανισμό και τον θεωρώ μια από τις καλύτερες και τελειότερες ιδεολογίες του κόσμου (εννοώντας την διδασκαλία του Ιησού) αλλά παραμένω ελεύθερος άνθρωπος και ερευνητής, δεν ανήκω σε κανένα ιερατείο η παρα-cult «χριστιανική» ή όχι οργάνωση. Αυτό το αφήνω σε άλλους...

Όσον αφορά για τον χαρακτηρισμό του "προβάτου" που μου απέδωσε κάποιος νομίζω παραπάνω, πρέπει να ξέρει πολύ καλά ότι έχει πολύ βαθιά πνευματική σημασία. Αν του ανταποδώσω ίσως τον χαρακτηρισμό του "λύκου" αναρωτιέμαι πως θα το έβλεπε; (επίσης πραγματικός σκεπτικιστής δεν είναι συνώνυμο του άθεος-αγνωστικιστής)

Επίσης για όσους δεν πιστεύουν ότι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε και ήρθε και ενσαρκώθηκε στη Γη ισχύει το παρακάτω κατά την ΚΔ:
"παν πνεύμα ο μη ομολογεί τον Ιησού Χριστόν εν σαρκί εληλυθότα, εκ του Θεού ούκ έστι, και τούτο έστι το του αντιχρίστου ο ακηκόατε ότι έρχεται, και νύν εν τω κόσμω εστίν ήδη." (Α'Ιωαν. Δ'3)

Για την τριαδικότητα του Θεού:
Για τα αρχαία κείμενα δεν απορρίπτω τίποτα. Απλά όταν βλέπεις σε πολλές διαφορετικές "μυθολογίες" κοινά σημεία ε τότε αυτό δείχνει μία κοσμική αλήθεια...

Για τους Εβραίους:
Ρώτα το αρχαίο τους Ιερατείο να δεις τι πραγματικά πίστευαν:
Από τις έρευνες μου: Στον διπλό τριαδικό θεό(!) -Καλός Θεός-Κακός Θεός- +/- Αρσενικό-Θηλυκό, Ιερή Τριάδα-Ανίερη Τριάδα συμπλεγμένα, ίση δύναμη, ίδιος θεός! "Θεϊκή" δυαδικότητα. Γι αυτό είχαν και έχουν και το εξάγραμμο που συμβολίζει ακριβώς αυτό: 2ή τριάδα συμπλεγμένη, Η ιερή-καλή προς τα πάνω +, H ανίερη-κακή κοιτάει προς τα κάτω - ! Στο λαό τους βέβαια λανσάριζαν την μονοθεϊστική έκδοση του Γιαχβέ αλλά πολλές φορές έτσι κι’ αλλιώς αυτός παρασύρθηκε από τον παγανισμό την μαγεία και τις τελετουργικές ανθρωποθυσίες, ιδίως κατά την βαβυλωνιακή περίοδο... (βλ. λατρεία Βαάλ)

Για τον Άρειο:
Μπορεί να ήταν "μεγάλος" θεολόγος όπως λες, αλλά αυτό δεν αναιρεί καθόλου το ότι ήταν αυτόκλητος γκουρού(ήθελε να επιβάλει το δικό του διεστραμμένο δόγμα) και αιρετικός. Η Ιερά Σύνοδος ολόκληρης της χριστιανικής εκκλησίας της εποχής αποφάσισε και απέρριψε τις θεωρήσεις του ως αιρετικές. Τώρα αν θες να τον πιστέψεις δικαίωμα σου. Πίστεψε και στον Άρειο και στους αρειανούς...
Αλλά πιστεύεις σοβαρά ότι ο Τριαδικός Θεός, το Άγιο Πνεύμα, η αλήθεια, ήταν με τον Άρειο και ΟΧΙ με ολόκληρη την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας;

Για τους διάφορους δωδεκαθειστές-«ουφολόγους» νεο-έλληνες:
Πιστέψτε στον θεό Δία ή τους θεούς –ούφο «Ε» κανένα πρόβλημα, αν και για μένα όλα αυτά είναι μεγάλη απάτη.... Για τον Χριστό όμως τι σας φταιει και τον βρίζετε οι περισσότεροι σας; Βρίστε χίλιες φορές τους χριστιανούς, τον Χριστό καλύτερα να μην τον πιάνετε στο στόμα σας ...

Για τον συγκρητισμό:
Έχω μελετήσει και τις άλλες θρησκείες /κοσμοθεωρίες αλλά προτιμάω αποκλειστικά τον χριστιανισμό.

Επίσης το «πνεύμα» του συγκρητισμού είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης ΚΑΙ της Θρησκείας ως πανθρησκειακού συνοθυλεύματος στα πρότυπα της Νέας Τάξης Πραγμάτων (novus ordo seclorum) πολιτικής παγκοσμιοποίησης.
(βλ. πανθρησκειακές κινήσεις Πάπα, Π.Σ.Ε., νεα-εποχή, και λοιπές αποχρώσεις του ουράνιου τόξου )


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 13:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους,

Πριν απο οτιδήποτε θέλω να σας γνωστοποιήσω πως οι μελέτες μου σχετικά με τη θεογονία είναι μάλλον περιορισμένες, ψάχνω το θέμα τα τελευταία δύο χρόνια και έχω μελετήσει για καθεμία απο τις μεγάλες γνωστές θρησκείες κάτι μικρό-αντιπροσωπευτικό των ιδεολογίων τους. Δεν αμφισβήτησα ποτέ το Χριστιανισμό θέλησα απλά να βεβαιωθώ πως η βάση όλων των θρησκιών είναι η αγάπη και η αρετή (με την πολύ γενική και προσαρμοσμένη πάντα σε καθένα απο τους διάφορους πολιτισμούς εννοιά τους). Κυρίως όμως θέλησα να βεβαιωθώ για την αρτιότητα και πληρότητα της δικής μου θρησκείας εναντι των άλλων.
Δεν αμφισβητώ τη θεϊκη φύση του Ιησού, ακόμα και αν αυτός παντρέυτηκε και τεκνοποιήσε, δε βλέπω μεμπτό, δε βλέπω γιατί η αναπαραγωγική λειτουργία ενός Θεού-ανθρώπου υπονομέυει τη θεϊκη φύση του. Δε βλέπω θεικότερο απο την αγάπη, την ανάγκη για συντροφικότητα, αλληλουποστήριξη, αλληλοβοήθεια κλπ,αρετές που συνεχως εκδήλωνε και πρεσβευαι ο Χριστός στη σχέση με τους μαθητές του , οι ίδιες αυτές διδαχές γιατί να διαφοροποιούνται όταν απευθύνονται στην εκλεκτή της καρδιάς του, γιατί να αναθεματίζονται ως ! πάθη !.
Αγαπητέ sceptic ενστερνίζομαι τις απόψεις σου σε μεγάλο βαθμό κυρίως σε ότι αφορά τη Χριστιανική θρησκεία ως αρτιότερη και τελιότερη. Για τους οπαδούς του δωδεκάθεου συμφωνώ πως είναι ανεπίτρεπτες οι υβρεις στο πρόσωπο του Χριστού , αλλά σε πληροφορώ πως η Θρησκεία τους είναι ένα πλήθος υπαρκτών συμβολισμών που φανερώνουν μεγάλες αλήθειες. Οι οπαδοι και αυτής της "λογικής" θρησκείας όμως "πλανουνται πλάνην οικτρά" , ακριβώς όπως και εμείς οι Χριστιανοί λόγω επιτηδείων που παραποιήσαν όλα τα θεόπνευστα των γραφών και τα ράψανε στα μέτρα τους. Οσο πιστεύω στο Θεό και την Αγία Τριάδα άλλο τόσο αμφισβιτώ τη βίβλο, τα ευαγγέλια και όλα αυτά τα μεταγενέστερα παρασκευάσματα που μόνο το λόγο του Κυρίου δε διδάσκουν αλλά εξυπηρετούν συμφέροντα των εφευρετών τους.
Την αλήθεια την ψάχνω μέσα μου, γιατί μέσα στον κάθε άνθρωπο υπάρχει ο Θεός, την ψάχνω και στα βιβλία που ο καθένας γράφει για το Θεό που ο ίδιος βλέπει μέσα του αρκεί να μη διαφαίνονται κίνητρα όπως ...υψηλές πωλήσεις - παχυλές αμοιβές. Και ο κος DAN δε με πείθει για την αγνότητα των κίνητρών του.

Ειμαι πάντα φλυαρή, ελπίζω να με συγχωρέσετε.

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 16:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνεπώς ο Χριστός προϋπήρχε για πάντα.
Το αναφέρω πάλι γιατί υπάρχει πρόβλημα στη γρμματική σου. Η έκφραση που χρησιμοποίησες δεν στέκει. Μάλλον θέλεις να πεις ότι ο Χριστός απλά υπήρχε προ πάντων.


quote:
Προσωπικά πιστεύω στο Χριστιανισμό και τον θεωρώ μια από τις καλύτερες και τελειότερες ιδεολογίες του κόσμου (εννοώντας την διδασκαλία του Ιησού)
Ελπίζω μέχρι τώρα να έχεις αντιληφθεί (εφόσον όπως λες "ψάχνεσαι") ότι ο χριστιανισμός και η διδασκαλία του Ιησού απέχουν πολύ μεταξύ τους. Έκτακτο διαγώνισμα: Μπορείς να μου αναφέρεις λόγια του Ιησού όπου μιλά για την αναγκαιότητα της εκκλησίας, ως οργανωμένο ιερατείο που θα εκφράζει τη διδασκαλία του;


quote:
Όσον αφορά για τον χαρακτηρισμό του "προβάτου" που μου απέδωσε κάποιος νομίζω παραπάνω, πρέπει να ξέρει πολύ καλά ότι έχει πολύ βαθιά πνευματική σημασία. Αν του ανταποδώσω ίσως τον χαρακτηρισμό του "λύκου" αναρωτιέμαι πως θα το έβλεπε;
Αναφέρεσαι σ' εμένα. Πάντως αν θέλεις ανέλυσέ μας τον ορισμό του "ποιμνίου" μήπως κι έχω παρεξηγήσει τα πράγματα. Μετά αν θέλεις θα σου γράψω τι σημαίνει για εμένα ο όρος "ποίμνιο". Όσο για το πως θα έβλεπα τον χαρακτηρισμό του "λύκου" εν ολίγοις δεν το βλέπω καθόλου γιατί ο λύκος αποτελεί χαρακτηρισμό για κάποιον που επιβουλεύεται τα πρόβατα. Εδώ φυσικά οι όροι είναι μεταφορικοί. Πως σου πέρασε η ιδέα ότι έχω τέτοιες ανησυχίες; Επίσης μην ξεχνάς τους πραγματικά επικίνδυνους λύκους, δηλαδή αυτούς που ενδυόμενοι προβιά κυκλοφορούν ανενόχλητοι μέσα στο ποίμνιο και κάνουν τη δουλειά τους. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...


quote:
(επίσης πραγματικός σκεπτικιστής δεν είναι συνώνυμο του άθεος-αγνωστικιστής)

Ούτε κι εγώ το εξέφρασα έτσι αλλά να ξέρεις ότι άλλο άθεος και άλλο αγνωστικιστής. Στην πραγματικότητα οι όροι είναι αντιδιαμετρικά αντίθετοι.


quote:
Επίσης για όσους δεν πιστεύουν ότι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε και ήρθε και ενσαρκώθηκε στη Γη ισχύει το παρακάτω κατά την ΚΔ:
"παν πνεύμα ο μη ομολογεί τον Ιησού Χριστόν εν σαρκί εληλυθότα, εκ του Θεού ούκ έστι, και τούτο έστι το του αντιχρίστου ο ακηκόατε ότι έρχεται, και νύν εν τω κόσμω εστίν ήδη." (Α'Ιωαν. Δ'3)

Oh yes! the useful mind-tool of religious terrorism! (μήπως θυμάσαι τι έγραφα για τους κακούς δασκάλους;;;;)


quote:
Για την τριαδικότητα του Θεού:
Για τα αρχαία κείμενα δεν απορρίπτω τίποτα. Απλά όταν βλέπεις σε πολλές διαφορετικές "μυθολογίες" κοινά σημεία ε τότε αυτό δείχνει μία κοσμική αλήθεια...
Ξέρεις τι μας λες εδώ; ότι είσαι υπερήφανος που το τριαδικό δόγμα είναι δάνειο από άλλες θρησκείες! Επίσης έρχεσαι να επικυρώσεις το αληθές των άλλων δογμάτων περί τριαδικότητας με το ότι ε, αφού το δέχεται ο χριστιανισμός πάει να πει ότι είναι αληθές! Πρόσεξέ με, εδώ δεν εξετάζουμε το αληθοφανές ή μη του τριαδικού δόγματος, απλά αναλύω τον περίεργο συνειρμό των αποδείξεών σου. Πάντως συμφωνώ μαζί σου στο ότι γενικότερα υπάρχει μια κοσμική αλήθεια. Άλλωστε η αλήθεια είναι μία... Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι αν ο δρόμος προς το Θεό είναι ένα ουράνιο τόξο, είναι πραγματική ευτυχία το να διαλέξεις να περπατήσεις στο χρώμα που σου ταιριάζει. Αν πάλι δεν δέχεσαι την ύπαρξη του "ουρανίου τόξου", τότε πάσχεις από αχρωματοψία... Ελπίζω να συμφωνείς.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 20:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κώδικας Da Vinci & Illuminati

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 21:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι καλέ μου φίλε γιατί πρέπει να πειράζει που έχει ανοίξει και ένα δεύτερο παρόμοιο θέμα. Δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της επισήμανσης. Μειώθηκε το κύρος του άλλου τόπικ;

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 21:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψα εγώ ότι πειράζει;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
asia
Νέο Μέλος

Guatemala
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 11:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σας!
Νεούδι στο φόρουμ....αλλά ελπίζω να μάθω γρήγορα!

Διάβασα και τα 3 τόπικ για το βιβλίο και σε λίγο θα ξεκινήσω και το προτεινόμενο τόπικ για τους ιππότες....

Το " Κώδικα" τον αγόρασα μόνο και μόνο γιατί άκουσα το καλοκαίρι όλο τον σάλο που είχε δημιουργηθεί ( μα όλοι στις παραλίες με ενα " Κώδικα" στο χέρι) και επειδή ( λόγω φύσης της δουλειάς μου) ανακάλυψα ότι υπάρχουνε στο εξωτερικά τουριστικά γραφεία που κάνουνε οργανωμένα ταξίδια στα μέρη όπου εξελίσεται η υπόθεση του βιβλίου ( και μου έκανε εντύπωση).

Δεν έχω τελειώσει ακόμη το βιβλίο...μου μένει το 1/4 περίπου.

Σίγουρα όλα αυτά που γράφει είναι ενδιαφέροντα αλλα τα περισσότερα είναι λίγο πολύ γνωστά.

Δε χρειάζεται να είσαι μαθηματικός για να ξέρεις τη χρυσή τομή ( αριθμός φ).Μου έκανε εντύπωση που σε κάποιο απο τα 3 σχετικά τόπικ ( συγχώρεστε με αλλα το να απαντάω ξεχωριστά στο καθένα δεν είναι εφικτό ...δεν έχω χρόνο) κάποιος εδειξε μεγάλη έκπληξη μαθαίνοντας ότι ο Μεγας Κων/νος δεν ήτανε απο την αρχή Χριστιανός!Και όμως αυτό μαθαίνεται και στο σχολείο ( με τις σχετικές βέβαια σάλτσες....)

Απο τέχνη φίλοιμου εγώ δε ξέρω...ίσα ίσα δε μπορώ να κατανοήσω όλους αυτούς που λένε πως ενα εργο είναι αριστούργημα ενώ εμένα μου μοιάζει τερατούργημα.....Σίγουρα έμαθα κάποια πράγματα για τον Ντα Βίντσι μεσα απο το βιβλίο...Αυτό που έχω απορία είναι πως είστε/ειναι ( οι μελετητές) τόσο σίγουροι ότι στους πίνακες του εξεπίτηδες εκρυβε συμβολισμούς κλπ κλπ κλπ .Δε θα μπορούσε απλώς να είναι τυχαίο το γεγονός ότι το σωμα του Χριστού και της Μαγδαληνής σχηματίζουν αυτό που σχηματίζουν??

Ίσως χαζη απορία αλλά....αυτό που με κάνει και αναρωτιέμαι είναι με τον ίδιο τρόπο που ένας ειδικός στους συμβολισμούς της λατρείας της Μεγάλης Θεας κλπ κλπ βρίσκει τα σύμβολα που έχει αφήσει ο Ντα Βίντσι στους πίνακες τους με τον ίδιο τρόπο δε θα μπορούσε ένας μελετητής συμβόλων μιας άλλης θρησκείας να εμρηνεύσει όπως θέλει και αυτός άλλα πράγματα που βλέπει στους πίνακες και να πεί τη δικιά του θεωρία?
Δε ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτό που γράφω...συγχωρέστε με αν όχι...πάντα είχα πρόβλημα να εκφράζομαι γραπτά. Ε΄τσι και αλλιώς στη Τένχη αυτό που βλέπουμε δεν είνια πάντα απο υποκειμενικό?

Δε θα διαβάσω το Illuminati...γιατί και ο¨" Κώδικας" είναι απλώς μια περιπετεια περιτυλιγμένη με μυστήριο ,και κορδέλα τις διάφορες υπάρχουσες μυστικιστικες θεωρίες....

Για όσους δεν έχουνε διαβάσει ποτέ τίποτα....είναι αναμενόμενο να θεωρούνε ότι είναι φοβερό βιβλίο...φοβερό βιβλίο όμως θα πούνε και κάθε best seller ή trendy βιβλίο που τα διάφορα περιοδικά προωθούνε...

Για όσους όμως θέλουνε να μάθουνε περισσότερα είναι καλό να ψάξουνε πρώτα πρω΄τα στη βιβλιογραφία που βασίστηκε ο Μπράουν και σιγά σιγά θα ξετυλίξουν μόνοι τους το κουβάρι και θα καταλάβουν το τι είνια αλήθεια και τί οχι....

Ευχαριστώ για τη προσοχή σας...
;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 15:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
asia, καλώς ήλθες στις συζητήσεις μας! Καλή συνέχεια και στο άλλο θέμα...

Χάρηκα που σε διάβασα, γιατί εδώ μέσα μερικές φορές "ψειρίζουμε τη μαϊμού με τα γάντια του μποξ" και ξεχνάμε κάθε μέτρο λογικής.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy