ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 17:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπαίνοντας σήμερα στην Ιστοσελίδα του Άγιου Ορους... yeap!!.. I am going back **

κοιτάξτε τι βρήκα ..

http://www.athos.gr/index.php?option=com_saintbook&task=view&sid=1352

Σήμερα είναι του Αγίου Μάγου.

Μάγος στὸ ἐπάγγελμα, τὸ ὄνομά του δὲν τὸ γνωρίζουμε. Ἦταν αὐτός, ποὺ ἔδωσε διάφορα δηλητήρια στὸν Ἅγιο Ἐρμεία, ἀλλὰ ὁ Ἅγιος τὸν ἔκανε μὲ τὴ θεία χάρη νὰ πιστέψει στὸν Χριστὸ καὶ στὴ συνέχεια ἀποκεφαλίστηκε μαζὶ μ' αὐτόν, ἀφοῦ ὁμολόγησε τὴν πίστη του.

Χρόνια πολλά . . σε όλα τα Μαγόπουλα εκεί έξω... keep up the good work
και εάν έχουμε μερικές αποτυχίες... μην ξεχνάτε always to have fun...
](..δρόμος της Καρδιάς .. περνάει από το having fun .. φανατικός..."γελάστε με την καρδιά σας)
βοήθεια μας..!!

Γιώργος
**Γέροντα... αμάρτησα .. τώρα τελευταία έχω αρχίσει και "γουστάρω τρελά" vegetarian girls .. τι να κάνω...?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX KEIDY
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 06:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX KEIDY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Γειά σε όλους!Θέλω να πώ λίγα πράγματα για το θέμα,έστω και καθυστερημένα.Το θέμα της ΜΑΓΕΙΑΣ,με έχει απασχολήσει και εμένα από τα παιδικά μου χρόνια και συνεχίζει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον,ακόμα και σήμερα,αν και νομίζω πως είμαι πιο κατασταλαγμένος.Και εξηγούμαι.Μετά απο χρόνια προβληματισμού και εναγώνιας προσπάθειας να κατανοήσω σε βάθος τον κόσμο που μας περιβάλλει-στο μέτρο βέβαια που μου επιτρέπεται-με γνόμωνα τον ορθολογισμό και τα πορίσματα της επιστήμης του σήμερα,μοιραία ήρθα αντιμέτωπος με το θέμα ΜΑΓΕΙΑ και γρήγορα διαπίστωσα πως η ΛΟΓΙΚΗ,άρχισε να προσκρούει σε κάτι απροσπέλαστο για αυτή,κάτι που για να κατανοηθεί-πάντα εν μέρει,ίσως και ελάχιστα-μάλλον χρειάζεται να προσεγγιστεί με κάποιον διαφορετικό τρόπο,από αυτόν της ΨΥΧΡΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ,και του αυστηρά υλιστικου τρόπου αντίλιψης για τον κόσμο.Έτσι,περνώντας από το στάδιο του χυδαίου ΥΛΙΣΜΟΥ άρχισα να καταρρίπτω μέσα μου πολλά από τα "στάνταρ" της μέχρι τότε κοσμοθεώρησής μου και να επαναπροσδιορίζω τις συνισταμένες του τρόπου σκέψης και δράσης μου.Σήμερα,έχω αποκομίσει ορισμένες εμπειρίες από την έλαχιστη ενασχόληση μου με την ΜΑΓΕΙΑ και οπωσδήποτε έχω κατασταλάξει-αν μη τι άλλο-στο συμπέρασμα.Η ΜΑΓΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.Δεν μπορώ β'εβαια να κατανοήσω το γιατί υπάρχει,ή ποιόν εξυπηρετεί η ύπαρξή τηςκαι πολλα άλλα ΓΙΑΤΙ,που υπάρχουν.Η γνώμη μου είναι πως ΜΑΓΕΙΑ είναι η απόκρυφη τέχνη που ασκεί κάποιος με κύριο συστατικό την θέλησή του,για να επιφέρει αλλαγές στην ύλη.Αν σας κούρασα,δείξτε επιοίκεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
earth_angel
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 23:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους earth_angel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. ειμαι ενα νεο μελος το οποίο οσο χαιρομαι που ειμαι εδω, ευχομαι να μην ήμουν... εφτασα ως εδω υστερα απο την εμπλοκη μου σε αυτο το διχασμενο θέμα. ΜΑΓΕΙΑ! Υστερα από μια μεγαλη ιστορια οπου δεν θα σας πω γιατι θα σας κουρασω, κατέληξα να πάω σε μια μεντιουμ. Βρήκα κατι στο γραμματοκιβωτιο μου και γενικοτερα η ζωη μου ηταν κατι μεταξυ ταινιας επιστημονικης φαντασιας / θριλερ / δραμα...
Μου είπε οτι μου εχει κανει μαγεια ο πρώην μου... οτι με εχει στριμωξει σε ενα "τριγωνο" (ηταν ενα απο τα συμβολα στο χαρτι που μου αφησαν)για να τον παντρευτω, για να μην σταδιοδρομησω και να μην παω με αλλον ανδρα... επισης να μην χαιρω ακρας υγεια (αυτο το εμαθα πριν 5 μερες και σημερα ειμαι συναχομενη, τι στο καλο???)...
Η μεντιουμ μου ειπε οτι πρεπει να με προστατεψουν με κατι προσευχες μεχρι να παει πανσεληνο... 14 μερες προσευχες και ενα φυλαχτο πηγαινε πολλα λεφτα, και να πεις οτι ειμαι πεπεισμενη οκ.. ειπα ναι, μου ζητησε να φερω καποια προσωπικα μου αντικειμενα το αλλο πρωι για να ξεκινησουν. Πηγα το πρωι χωρις να παω τιποτα και τελικα η λογικη μου κυριαρχισε συν τον φοβο μου να ανακατευτω με ολα αυτα και αρνηθηκα. Τωρα ομως φοβαμαι λιγο, τι μπορω να κανω για να προστατευτω? Υπάρχει η μαγεία? Μου εχουν πει γνωστοι από πρώτο χερι προσωπικες τους εμπειριες αλλα οσο και να ειμαι ανοιχτομυαλη, οσο και να λεω πως οτι δεν κατανοω δεν μπορω να το απορριψω, εχω διχαστει εδω και να πω την αληθεια, φοβαμαι λιγο... εχω χωρισει 2 βδομαδες υστερα απο τρελλα σκηνικα δεν φανταζεστε! Συγνωμη που σας κουρασα, μια συμβουλη θέλω απο καποιον, να παω σε παπα? Να κανω Mind Control? τι να κάνω? καλώς ή κακώς που δεν ειπα στην μέντιουμ να με αναλαβει? Χιλα ευχαριστω και sorry Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 02:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μεντιουμ μου ειπε οτι πρεπει να με προστατεψουν με κατι προσευχες μεχρι να παει πανσεληνο... 14 μερες προσευχες και ενα φυλαχτο πηγαινε πολλα λεφτα, και να πεις οτι ειμαι πεπεισμενη οκ.. ειπα ναι, μου ζητησε να φερω καποια προσωπικα μου αντικειμενα το αλλο πρωι για να ξεκινησουν. Πηγα το πρωι χωρις να παω τιποτα και τελικα η λογικη μου κυριαρχισε συν τον φοβο μου να ανακατευτω με ολα αυτα και αρνηθηκα. Τωρα ομως φοβαμαι λιγο, τι μπορω να κανω για να προστατευτω? Υπάρχει η μαγεία? Μου εχουν πει γνωστοι από πρώτο χερι προσωπικες τους εμπειριες αλλα οσο και να ειμαι ανοιχτομυαλη, οσο και να λεω πως οτι δεν κατανοω δεν μπορω να το απορριψω, εχω διχαστει εδω και να πω την αληθεια, φοβαμαι λιγο... εχω χωρισει 2 βδομαδες υστερα απο τρελλα σκηνικα δεν φανταζεστε! Συγνωμη που σας κουρασα, μια συμβουλη θέλω απο καποιον, να παω σε παπα? Να κανω Mind Control? τι να κάνω? καλώς ή κακώς που δεν ειπα στην μέντιουμ να με αναλαβει? Χιλα ευχαριστω και sorry

Aγαπητή earth_angel καλως όρισες Εσω.

Οι παπούδες μας είχαν μία σοφότατη παροιμία: "ο μαγεμένος μαγεύεται".

Αναρωτιέσαι αν υπάρχει μαγεία.
Υπάρχει. Μαγεία είναι να βλέπεις τη σοφία της φύσης, πώς έχει καταφέρει να τα κάνει όλα τόσο σοφά.

Κακόβουλη μαγεία? Μόνο ο φόβος ενεργοποιεί τέτοιες καταστάσεις. Μια μορφή αυθυποβολής. Αν το πιστεύεις ψυχοσωματικά θα αρρωστήσεις.

Κακοί άνθρωποι με αρνητισμό και κακία υπάρχουν παντού γύρω μας. Μην τους επιτρέπεις να σε επηρρεάσουν.

Μακριά από τα μέντιουμ αυτοί όντως είναι μαυρούλιδες, μια και πουλάνε τις όποιες δυνάμεις - ο θεός να τις κάνει σιγά μην έχουν-.

Μην πιστεύεις και μη φοβάσαι. Κανένας δεν μπορεί να σε πειράξει. Μόνο εσύ πιστεύοντας κάτι τέτοιο μπορείς να δημιουργήσεις προβλήματα σε σένα.

Για ότι θελήσεις ρώτα.

Καλωσόρισες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 07:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σας. ειμαι ενα νεο μελος το οποίο οσο χαιρομαι που ειμαι εδω, ευχομαι να μην ήμουν... εφτασα ως εδω υστερα απο την εμπλοκη μου σε αυτο το διχασμενο θέμα. ΜΑΓΕΙΑ! Υστερα από μια μεγαλη ιστορια οπου δεν θα σας πω γιατι θα σας κουρασω, κατέληξα να πάω σε μια μεντιουμ. Βρήκα κατι στο γραμματοκιβωτιο μου και γενικοτερα η ζωη μου ηταν κατι μεταξυ ταινιας επιστημονικης φαντασιας / θριλερ / δραμα...
Μου είπε οτι μου εχει κανει μαγεια ο πρώην μου... οτι με εχει στριμωξει σε ενα "τριγωνο" (ηταν ενα απο τα συμβολα στο χαρτι που μου αφησαν)για να τον παντρευτω, για να μην σταδιοδρομησω και να μην παω με αλλον ανδρα... επισης να μην χαιρω ακρας υγεια (αυτο το εμαθα πριν 5 μερες και σημερα ειμαι συναχομενη, τι στο καλο???)...
Η μεντιουμ μου ειπε οτι πρεπει να με προστατεψουν με κατι προσευχες μεχρι να παει πανσεληνο... 14 μερες προσευχες και ενα φυλαχτο πηγαινε πολλα λεφτα, και να πεις οτι ειμαι πεπεισμενη οκ.. ειπα ναι, μου ζητησε να φερω καποια προσωπικα μου αντικειμενα το αλλο πρωι για να ξεκινησουν. Πηγα το πρωι χωρις να παω τιποτα και τελικα η λογικη μου κυριαρχισε συν τον φοβο μου να ανακατευτω με ολα αυτα και αρνηθηκα. Τωρα ομως φοβαμαι λιγο, τι μπορω να κανω για να προστατευτω? Υπάρχει η μαγεία? Μου εχουν πει γνωστοι από πρώτο χερι προσωπικες τους εμπειριες αλλα οσο και να ειμαι ανοιχτομυαλη, οσο και να λεω πως οτι δεν κατανοω δεν μπορω να το απορριψω, εχω διχαστει εδω και να πω την αληθεια, φοβαμαι λιγο... εχω χωρισει 2 βδομαδες υστερα απο τρελλα σκηνικα δεν φανταζεστε! Συγνωμη που σας κουρασα, μια συμβουλη θέλω απο καποιον, να παω σε παπα? Να κανω Mind Control? τι να κάνω? καλώς ή κακώς που δεν ειπα στην μέντιουμ να με αναλαβει? Χιλα ευχαριστω και sorry

Αγαπητή φίλη, η μαγεία υπάρχει και είναι τέχνη του σατανά. Θα πρότεινα να προσευχηθείς στον Ιησού Χριστό πρώτα. Κάντο όμως με γνήσια διάθεση και πίστη όσο μπορείς. Δε σου λέω να φοβάσαι, γιατί Εκείνος μας υποσχέθηκε πως θα μας δίνει θάρρος, αγάπη και ελπίδα. Και όλα αυτά μάλιστα απλόχερα και χωρίς χρήματα ή ανταλλάγματα, γιατί μας αγαπά τόσο πολύ. Είναι ο Πατέρας μας και θα έκανε τα πάντα για μας, όπως αποδεικνύεται με τη σταυρική θυσία του μονογενούς Υιού Του. Στρέψε το κεφάλι σου στον ουρανό και ζήτησε Του να σου δώσει προστασία και να είσαι σίγουρη ότι θα σου δώσει απλόχερα ό,τι έχεις ανάγκη. Αν θες να πας να συναντήσεις και κάποιον ιερέα της εκκλησίας του Χριστού να το κάνεις. Αλλά πρώτα νοιώσε την ευλογία του Εσταυρωμένου στην ψυχή σου. Τα μέντιουμ δε ξέρω αν σου λένε αλήθεια πως σου έχουν κάνει μάγια ή όχι, πάντως με συνεργάτες του διαβόλου δεν καταργείται ο σατανάς. Και όπως και να έχει, βλέπεις τι ανταλλάγματα σου ζητούν.
Κατά τη γνώμη μου, σου δίνεται μεγάλη ευκαιρία από τον Θεό να τον πλησιάσεις ακόμη περισσότερο. Εκεί είναι και σε περιμένει.
Και όπως μας είπε:

Ματ.κεφ.ζ’
7 Αιτείτε, και δοθήσεται υμίν· ζητείτε, και ευρήσετε· κρούετε, και ανοιγήσεται υμίν. 8 πάς γάρ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και τώ κρούοντι ανοιγήσεται. 9 ή τις εστιν εξ υμών άνθρωπος, ον εάν αιτήση ο υιός αυτού άρτον, μη λίθον επιδώσει αυτώ;

Να ζητάμε μας είπε και θα μας δίνει. Να ζητάμε και θα βρίσκουμε. Να χτυπάμε την πόρτα Του και θα μας ανοίγει. Και αν εμείς ξέρουμε το καλό για μας και τα παιδιά μας, πόσο μάλλον ο Πατέρας όλων μας.
Και η αγάπη Αυτού λέει να ενημερώσεις και τον φίλο σου αν έχει κάνει κάτι τέτοιο, και όχι να φερθείς εναντίον του. Με αυτό που λέω δε κρίνω το ό,τι διαπληκτίστηκες μαζί του. Το λέω γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο, και αυτός με τη σειρά του πρέπει να μάθει ότι ένα ζεύγος ενώνεται αληθινά και πραγματικά μόνο με τον Θεό και όχι με μάγια.
Όλα αυτά σου τα λέω με αγάπη, ξέροντας ότι θα τρέξουν να με λοιδορήσουν, γιατί αυτός ο τόπος έγινε πολύ σκληρός και ακατάδεκτος για το λόγο του Θεού, αν ήταν ποτέ διαφορετικά. Και μπορείτε να αμφισβητείτε την αγάπη μου, αφού θα πουν κάποιοι πως δε σε ξέρω.
Όμως την αγάπη δε θα τη βρεις ούτε σε βιβλία, ούτε σε ξόρκια, ούτε σε ανθρώπους που ζητούν ανταλλάγματα, αλλά μόνον σε Εκείνον που αδιαμφισβήτητα γνωρίζει την καρδία σου, τον Πατέρα μας δηλαδή, και σε αυτούς που τηρούν τις εντολές Αυτού.


Edited by - Tilegonos on 10/11/2007 08:22:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 12:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή earth_angel, καλοσώρισες κοντά μας!

Νομίζω πως η gretel σου έδωσε μερικά χρήσιμα ερεθίσματα και για το τι είναι η αληθινή μαγεία και πως μπορείς να την βιώνεις καθημερινά παρατηρώντας την ομορφιά της Φύσης γύρω σου αλλά και στο πως να "προστατευτείς" από κάποιες δυσάρεστες συνθήκες που ενδεχομένως να φοβάσαι.

Εάν εσύ νιώθεις ασφαλής και σίγουρη ότι δεν πρόκειται να σου συμβεί κάτι αρνητικό, τότε δεν θα σου συμβεί κάτι.
Προσπάθησε να έχεις στο μυαλό σου πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις ασφαλής και προσπάθησε να μην αφεθείς "ανοιχτή" στην ιδέα ότι θα πάθεις κάτι.
Όπως σου είπε πολύ σωστά κι η gretel:

quote:
Κακόβουλη μαγεία? Μόνο ο φόβος ενεργοποιεί τέτοιες καταστάσεις. Μια μορφή αυθυποβολής. Αν το πιστεύεις ψυχοσωματικά θα αρρωστήσεις.

Αν εσύ δεν αφήσεις τον φόβο να σε κυριεύσει, ό,τι και να κάνει κάποιος που πιστεύει πως με το να σου κάνει μάγια θα σε βλάψει, δεν θα καταφέρει τίποτα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 17:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρωτιέσαι αν υπάρχει μαγεία.
Υπάρχει. Μαγεία είναι να βλέπεις τη σοφία της φύσης, πώς έχει καταφέρει να τα κάνει όλα τόσο σοφά.

Η προσέγγιση είναι καλή αλλά δεν είναι αυτός ο ορισμός της μαγείας...

R + C
Invoke Often
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LathSpell
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 01:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LathSpell  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι μαγεια πολλοι το χουν συζητησει πολλοι σοφοτεροι απο μας πολυ πιο εξυπνοι ισως.Ομωσ μαγεια οπωσ το νιωθω εγω ειναι η αναπτυξη του μυαλου...Μην ξεχνατε ομως οτι πολλοι για να ασκησουν την μαγεια χρειαστηκαν να κανουν pacts με πλασματα/οντα πολλες φορες πουλωντας και τις ψυχες η προσφεροντας ακομα και τισ ζωες αλλων....Δεν υποστηριζω οτι δεν υπαρχει καποιο αλλος ειδος μαγειας...Ειτε στοιχειακης πχ φωτιας και τι αλλο δεν ξερω...Παντως υπαρχει μαγεια Θελω να πιστευω οτι χρησιμοποιειται για καλο σκοπο.....

BE carefull what you wish for it may come trueΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--Sonap--
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 20:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --Sonap--  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ..

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΠΕΦΤΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.ΜΟΛΙΣ ΞΑΠΛΩΣΑ, ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΓΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΜΙΑ ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΣΚΟΡΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑΕΙ.ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΗ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΒΙΑΣΤΙΚΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ.ΤΡΕΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΕ,ΟΣΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΕ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΣΠΑΡΜΕΝΟ ΜΕ ΧΩΜΑ(ΝΕΚΡΟΧΩΜΑ) ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ.

ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ,ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΧΤΙΚΕ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ.ΟΣΟ ΤΟ ΦΟΡΑΓΕ ΑΔΥΝΑΤΙΖΕ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΕΣΧΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ,ΣΥΣΧΕΤΙΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΠΑΝΤΩΣ Η ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΛΙΣ ΛΥΘΙΚΑΝ ΤΑ ΜΑΓΙΑ ΞΑΝΑΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ!

ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ.

PnS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 11:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΜΑΓΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ,ΦΥΣΙΚΑ Η ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΑ....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ....ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ,ΨΥΧΙΚΗ,ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ...ΣΟΦΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 13:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα ομως φοβαμαι λιγο, τι μπορω να κανω για να προστατευτω? Υπάρχει η μαγεία? Μου εχουν πει γνωστοι από πρώτο χερι προσωπικες τους εμπειριες αλλα οσο και να ειμαι ανοιχτομυαλη, οσο και να λεω πως οτι δεν κατανοω δεν μπορω να το απορριψω, εχω διχαστει εδω και να πω την αληθεια, φοβαμαι λιγο...


Μη φοβάσαι τίποτα. Η άποψή μου συγκλίνει λίγο-πολύ με όσα έγραψαν οι gretel και Dying_Incubus.

Πιστεύω πως η αποτελεσματικότερη λύση είναι να διώξεις μακριά τέτοιες σκέψεις και κυρίως το φόβο. Και μην ξεχνάς ότι από τις "αόρατες δυνάμεις" που μας περιζώνουν, ίσως η πιο επικίνδυνη να είναι η ίδια μας η σκέψη.

Δεν ξέρω πώς μπορείς να το κάνεις, εξαρτάται από σένα. Π.χ. ασχολήσου με κάτι που σου αρέσει πολύ ή, ακόμα καλύτερα, σε παθιάζει, μείνε όσο μπορείς περισσότερο με γνωστά άτομα συζητώντας για άσχετα θέματα, κλπ. Επίσης μπορείς να ακολουθήσεις τη συμβουλή του/της Tilegonos αν νομίζεις ότι μπορείς να ηρεμήσεις με τον τρόπο αυτό.

Καλή τύχη. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 10:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τους ορισμούς της Μαγείας, να αναφέρουμε τα εξής:

1) Μαγεία ως ένα σύνολο γεγονότων και παραστάσεων που ενισχύουν τα συναισθήματα ευφορίας, ευχαρίστησης και γενικότερα ένα σύνολο πλληροφοριών που μας συναρπάζει. Ένας τέτοιος μάγος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο μουσικός, ο ζωγράφος, ο σκηνοθέτης κλπ. πχ λέμε: Αυτό το τοπίο είναι μαγευτικό, αυτή η μουσική σε μαγεύει κλπ. (κατ' ουσίαν πρόκειται για "αλλαγή" των συναισθημάτων μας.

2) Μαγεία ως μέρος σκηνικής παρουσίας ενός "διασκεδαστή", ο οποίος με διάφορα τεχνικά και μη μέσα προκαλεί τον ενθουσιασμό του κοινού εμφανίζοντας/εξαφανίζοντας/μετατρέποντας αντικείμενα. Ένας τέτοιος μάγος ολκής είναι πχ. ο David Copperfield.

3) Μαγεία ως ένα σύνολο πρακτικών και ενεργειών που σκοπό έχουν, μέσω "αξιοποίησης" των φυσικών νόμων, να προκαλούν αλλαγές σε αντικείμενα και ανθρώπους κατά τη βούληση του μάγου-τελετουργού. Η μαγεία αυτή είναι και ο επικρατέστερος όρος και συχνά στην αγγλική γράφεται ως "magick" και όχι "magic", ακριβώς για να υποδηλώσει την ειδοποιό διαφορά της από τα άλλα "είδη" μαγείας.

R + C
I n v o k e O f t e n
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OLE
Νέο Μέλος

Spain
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 00:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas patriwtes apo Ispania

Katarxin 1000 sygnwmi gia tous Aglikous xaraktires ...alla edw ola einai sta Ispanika......den exw Ellinikous xaraktires sto pliktrologio mou...

8a i8ela na sas pw a priori oti eimai ASXETH ENTELWS ME TO 8EMA MAGEIA...ALLA 8A H8ELA NA SAS PW TI MOU SYNAIBEI.

PRIN 3 EBDOMADES HMOUN VALENCIA, STO SPITI MIAS KOPELAS POU GENIKA ASXOLEITAI ME MAGEIA......EKLEISE TA FWTA, ANAPSE KERIA, PHRE THN KAINH DIA8HKH EBALE MESA ENA KLEIDI, (OXI // ME TA FYLLA, to kleidi eksixe - KA8ETA PEITE) EDESE THN BIBLO STAYRWTA GIA NA MHN PESEI TO KLEIDI, EIPE KATI LOGIA... KAI TO KLEIDI GYRIZE APO MONO TOU ...ARISTERA H DEXIA (ANALOGA THN ERWTHSH) ... 8ETIKA (DEXIA) H ARNHTIKA (ARISTERA). EIXE KALESEI KAPOIO PNEUMA OPWS EIPE.

ARXIKA NOMIZAME OTI HTAN KAPOIO TRIK, DIOTI HTAN H HMERA TOU HALLOWEEN (TO GIORTAZOUN EDW)KAI H8ELE NA MAS TRWMAXEI....ALLA META MOU EDWSE THN K.D. ME TO KLEIDI PANTA, NA TO KRATHSW ME TA 2 MOU DAXTYLA (DEIKTES)... EKANA MIA ERWTHSH KAI TO KLEIDI GYRISE APO MONO TOU.
KAI TA YPOLOIPA ATOMA EPRAXAN TO IDIO KAI PRAGMATI TO KLEIDI GYRIZE... EKANAN EPISHS KAPOIOI KAI BLAKWDEIS ERWTHSEIS DIOTI NOMIZAN OTI HTAN PLAKA...KAI TO KLEIDI DEN GYRIZE.

8ELW NA ASXOLH8W EDW KAI KAIRO TWRA ME THN LEYKH MAGEIA...PEITE .. EITE APO MONAXIA??? EITE APO LYPH??? APO APELPISIA??? MPAS KAI GYRISW LIGAKI .. TOSODA MONAXA THN TYXH MOU??? (DIOTI DEN EIMAI APO TA PLEON TYXERA ATOMA)...

EXW AKOUSEI OTI H MAYRH MAGEIA MPOREI NA BLAPSEI ALLA ATOMA...EGW 8ELW NA KANW LEYKH MAGEIA EPANW MOU... GIA LIGH TYXH...AN EINAI NA PA8W KATI NA TO PA8W EGW KAI MONO KAI KANEIS ALLOS.

8A H8ELA THN GNWMH SAS FILLOI MOU
AN MPOREITE NA ME BOH8EISETE 8A HMOUN EYGNWMWN.......


OLE

SAS EYXARISTW EK TWN PROTERWNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 07:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή OLE, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι καλή διαμονή!

Καταλαβαίνω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα όντως με το πληκτρολόγιο σου το οποίο δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες κι έχει μόνο λατινικούς.
Παρόλα αυτά, η ανάγνωση ενός μηνύματος που είναι γραμμένο σε greeklish "σκοτώνει" λίγο τα μάτια!
Υπάρχει ένα θέμα στο οποίο προτείνονται κάποιες λύσεις για την αποφυγή των greeklish.
Νομίζω ότι έχουν δοθεί και κάποια links από προγράμματα τα οποία μπορούν και μετατρέπουν ένα κείμενο γραμμένο σε greeklish σε κείμενο με ελληνικούς χαρακτήρες, ακόμη κι όταν το πληκτρολόγιο δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.
Εάν παρόλα αυτά δεν βρεις κάτι που να σε βοηθάει, μπορείς να θέσεις φυσικά το αίτημα σου για βοήθεια!

Το θέμα είναι το (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 11:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EXW AKOUSEI OTI H MAYRH MAGEIA MPOREI NA BLAPSEI ALLA ATOMA...EGW 8ELW NA KANW LEYKH MAGEIA EPANW MOU... GIA LIGH TYXH...AN EINAI NA PA8W KATI NA TO PA8W EGW KAI MONO KAI KANEIS ALLOS.

OLE, δεν υπάρχει στη λευκή, μαύρη ή κόκκινη μαγεία διαφορά. Και οι τρείς, είναι πρακτικές του πατέρα του ψεύδους, του σατανά δηλαδή.

Και ενώ εσύ λες:

quote:
AN EINAI NA PA8W KATI NA TO PA8W EGW KAI MONO KAI KANEIS ALLOS

Ζητάς από εμάς το παρακάτω:

quote:
8A H8ELA THN GNWMH SAS FILLOI MOU
AN MPOREITE NA ME BOH8EISETE 8A HMOUN EYGNWMWN.......

Δηλαδή ενώ εσύ δε θες να κάνεις κακό στους άλλους, ζητάς από εμάς να σου πούμε πως θα κάνεις κακό στο εαυτό σου, σωστά; Και επειδή ζητάς τη γνώμη και τη βοήθεια φίλων, θα σου απαντήσω όντως ως φίλος σου.

Σου απαντώ στο πνεύμα αυτών που είπα 10 μηνύματα πιο πριν. Τον Πατέρα σου στους ουρανούς να ψάξεις, όχι τη τύχη και την ευτυχία που δήθεν σου προσφέρει η μαγεία. Όλοι έχουμε περιόδους θλίψης και κατάθλιψης, δεν είναι λύση όμως η μαγεία. Είδες ότι όντως υπάρχει ο Σατανάς που απαντά (με αλήθειες ανάμικτες με ψεύδη τις περισσότερες φορές), αναρωτήθηκες όμως το τίμημα που πληρώνεις; Αναρωτήθηκες αφού υπάρχει ο σατανάς, που είναι ο Δημιουργός του και αν Τον ευχαριστούν αυτές οι πρακτικές; Οι περισσότεροι λένε δε μου κόφτει να σου πω τι να κάνεις, είναι επιλογή σου. Εγώ σου λέω πως όντως είναι επιλογή σου να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά δε νίπτω τας χείρας μου και σου λέω όχι μόνο να μην ασχοληθείς με τη μαγεία, αλλά να ασχοληθείς με το Θεό. Εκεί θα βρεις παρηγοριά αληθινή, ελπίδα πραγματική, και αγάπη που περικλείει όλα αυτά.

Με τη μαγεία μπορεί κάποιος να κερδίσει δόξα, χρήματα και όλο τον κόσμο ακόμη. Δες τι λέει ο σατανάς στο Κύριο στους πειρασμούς στην έρημο:

Κεφάλαιο δ΄
Κατα Ματθαιον
8 Πάλιν παραλαμβάνει αυτόν ο διάβολος εις όρος υψηλόν λίαν, και δείκνυσιν αυτώ πάσας τας βασιλείας τού κόσμου και την δόξαν αυτών, 9 και λέγει αυτώ· Ταύτά σοι πάντα δώσω εάν πεσών προσκυνήσης μοι.

Τι άλλο θέλουμε για να καταλάβουμε ότι ο κυρίαρχος αυτού του υλικού κόσμου είναι ο σατανάς και πως αρκεί να τον προσκυνήσει κάποιος για να λάβει όλες τις βασιλείες του κόσμου;
Όταν θα πεθάνει όμως και θα έρθει η ώρα να απολογηθεί στο Δημιουργό του, θα ευχόταν να είχε σκεφτεί με σοφία αληθινή και να είχε δώσει απάντηση στο παρακάτω ερώτημα του Ιησού Χριστού:

Κεφάλαιο Ιστ΄
Κατα Ματθαιον
26 τι γάρ ωφελείται άνθρωπος, εάν τον κόσμον όλον κερδήση, την δε ψυχήν αυτού ζημιωθή; ή τι δώσει άνθρωπος αντάλλαγμα της ψυχής αυτού;

Μη ζητάς λοιπόν τουλάχιστον από εμένα, να σου πω πως θα ζημιώσεις την ψυχή σου. Αν όμως θέλεις να κάνεις καλό στη ψυχή σου και θες να αγαπήσεις Αυτόν που πρώτος σε αγάπησε, θα είμαι εδώ μετά από Αυτόν, να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

Edited by - Tilegonos on 02/12/2007 12:07:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 22:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tilegonos, σαφώς η άποψή σου είναι επηρεασμένη από τις χριστιανικές διδαχές. Σίγουρα, δεν είναι στην πρόθεσή μου να κρίνω τη στάση σου αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς πως η καθ' αυτού μαγεία, όπως την όρισα πιο πάνω κινείται σε διαφορετικά επίπεδα. Σημαντικό επίσης είναι να προσθέσουμε ότι ο τελετουργός δεν υποτάσσεται και δεν προσκυνά κανέναν διάβολο, αντίθετα, κατά την μαγική πράξη, ο τελετουργός υποτάσσει τις οντότητες αυτές κι εκείνες τον υπηρετούν. Σαφώς είναι αντιδιαμετρικά αντίθετο από την υποταγή που αναφέρεις.

Από την άλλη πλευρά, το σύστημα και οι πρακτικές της μαγείας και δη της τελετουργικής μαςγείας δεν μπορούν να συζητηθούν ως αντιπαράθεση φιλοσοφικών/θρησκευτικών πιστεύω. Νομίζω θα συμφωνήσεις

Αγαπητή OLE, η εμπειρία σου είναι αξιοπρόσεκτη αλλά σαφώς το να καλέσεις ένα πνεύμα, ακόμη και κάποιο από αυτά των "κατώτερων" βαθμίδων, απαιτεί κάποια ειδική διαδικασία και δεν γίνεται τόσο απλά όσο το να ανάψεις ένα κερί. Όσο για το ότι γύριζε το κλειδί προς απάντηση των ερωτημάτων σας, μην υποτιμάς ποτέ τη δύναμη της συλλογικής σκέψης και επίδρασης σε ένα αντικείμενο. Μην ξεχνάς πως τη στιγμή των ερωτήσεων ΟΛΗ η παρέα σου κοιτούσε επίμονα κι έντονα το κλειδί

Σχετικά με το είδος της μαγείας που θέλεις να ασκήσεις, όλα εντάσσονται στον γενικό όρο "μαγεία". Η χρήση κι εφαρμογή της είναι που κάνει τη διαφορά. Πάντως εγώ πιστεύω πως αυτό που χρειάζεσαι πραγματικά είναι μία εσωτερική ηρεμία και ικανοποίηση που η οποιαδήποτε μαγεία δεν μπορεί να σου προσφέρει. Συνήθως, τέτοια ζητήματα δεν λύνονται με τη μαγεία ή την όποια εμβόλιμη πρακτική αλλά απλά καταστέλλονται προσωρινά για να εμφανιστούν και πάλι αργότερα. Θεωρώ πως το μόνο που χρειάζεσαι είναι το να έχεις δίπλα σου κάποιον άνθρωπο για να σε στηρίξει, για να σε καταλάβει ή πιο απλά, κάποιον άνθρωπο για να σε ακούσει. Στην εποχή που ζούμε, υπάρχουν πράγματα που θεωρούνται υπό εξαφάνιση και ένα από αυτά είναι η επικοινωνία των ανθρώπων. Θεωρώ λοιπόν πως το να ασχοληθείς με τη μαγεία γενικότερα δεν θα μειώσει το πρόβλημά σου γιατί ούτως ή άλλως η ενασχόληση με τη μαγεία απαιτεί κάποιας μορφής απομόνωση. Σκέψου λοιπόν πως για να νικήσεις την απομόνωση, είναι αντιφατικό να ασχοληθείς με κάτι που απαιτεί απομόνωση...

Σου εύχομαι καλή δύναμη και καθαρό μυαλό στις αποφάσεις σου

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 13:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την άλλη πλευρά, το σύστημα και οι πρακτικές της μαγείας και δη της τελετουργικής μαγείας δεν μπορούν να συζητηθούν ως αντιπαράθεση φιλοσοφικών/ θρησκευτικών πιστεύω.

Η εκ διαμέτρου αντίθετη όμως άποψη πάνω στη μαγεία, όπως αναφέρεις ότι έχουμε, έγκειται ακριβώς στα φιλοσοφικά/ θρησκευτικά πιστεύω του καθενός. Και θα μου πεις ίσως ότι έχω άδικο μιας και υπάρχουν διαφορετικής φιλοσοφίας και πιστεύω άτομα, με τα οποία μπορείς να βρεις σύμπνοια στο ζήτημα της μαγείας. Για μένα όμως δε παύουν να είναι ένα. Και τα επίπεδα που αναφέρεις για μένα είναι της ίδιας πηγής και δεν αλλάζει κάτι στην άποψή μου. Απλά η «συσκευασία» διαφέρει, είτε των ενασχολούμενων, είτε των επιπέδων που αναφέρεις. (Δε ξέρω αν απαντώ στο quote, αλλά έτσι και αλλιώς η άποψή μου είναι αυτή.)

Η επιχειρηματολογία μου μπορεί να βοηθήσει κάποιον/α αφότου ο ίδιος/α θελήσει να βοηθηθεί και αφότου ο Θεός τον/ την φέρει κοντά Του.

Έχοντας το παρακάτω στο μυαλό μου, ούτε σας επιτίθεμαι όπως βλέπεις - παρόλο που οι εκφρασθείσες απόψεις εδώ μέσα αντιτίθενται στη πλειονότητά τους στη δική μου – ούτε γογγύζω, παρότι πονάω αρκετά με αυτές.

Κεφ. στ΄
Κατα Ιωαννην
43 απεκρίθη ούν ο Ιησούς και είπεν αυτοίς· Μή γογγύζετε μετ' αλλήλων. 44 ουδείς δύναται ελθείν προς με, εάν μη ο πατήρ ο πέμψας με ελκύση αυτόν, και εγώ αναστήσω αυτόν εν τή εσχάτη ημέρα. 45 έστι γεγραμμένον εν τοίς προφήταις· και έσονται πάντες διδακτοί Θεού. πάς ο ακούων παρά τού πατρός και μαθών έρχεται προς με.

Ελπίζω να μην είμαι επηρεασμένος από τη χριστιανική διδαχή,όπως με χαρακτηρίζεις, αλλά πραγματικά διδαγμένος από το Θεό και συνεχώς αυξανόμενος στο θέλημά Του.

Edited by - Tilegonos on 03/12/2007 14:05:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 16:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tilegonos σαφώς και οι απόψεις των "συνομιλούντων" ενίοτε διαφέρουν. Αυτό μόνον παραγωγικό μπορεί να είναι, καθώς η μόνιμη σύμπνοια απόψεων και ιδεών δεν γεννά ερωτηματικά και υγιείς "αντιπαραθέσεις", άρα δεν συμβάλλει παραγωγικά στη διαλεκτική. Καλύτερα είναι να έχεις γνώμη και να την υποστηρίζεις, παρά να μην έχεις καθόλου γνώμη.

Σχετικά με την πρακτική μαγεία και την "πηγή" στην οποία την αναγάγεις, μην ξεχνάς πως η μαγεία τελούνταν και στην προ χριστού εποχή, τότε που το προσωποποιημένο κακό δεν υπήρχε ως οντότητα. Είναι λοιπόν δύσκολο να εξηγήσεις σε κάποιον μάγο της Βαβυλώνας πως οι πρακτικές του σχετίζονται με μία οντότητα που ως "ιστορική" ατομικότητα "θα" υπάρξει...

Όπως και να έχει το πράγμα, εγώ τόσο σε εσένα, όσο και σε όλους όσοι ασχολούνται με την πορεία τους πάνω στη "σκάλα του Ιακώβ", εύχομαι να βρούνε το δρόμο που τους γεμίζει και τους κάνει ευτυχισμένους και πλήρεις. Ας μην ξεχνάμε πως ο δρόμος προς αυτό που ο καθένας ορίζει ως "θεό" του, δεν είναι μοναδικός αλλά έχει πολλά μονοπάτια (τελικά τόσα όσοι και οι άνθρωποι επί της Γης). Είναι δικό σου θέμα το πιο μονοπάτι θα διαλέξεις να πορευτείς αλλά ένα είναι το σίγουρο:

Όλα τα μονοπάτια οδηγούν στον ίδιο θεό...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OLE
Νέο Μέλος

Spain
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 23:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILTATE TILEGONE!!!

-------------------------------------------------------------------
Δηλαδή ενώ εσύ δε θες να κάνεις κακό στους άλλους, ζητάς από εμάς να σου πούμε πως θα κάνεις κακό στο εαυτό σου, σωστά;
--------------------------------------------------------------------
AP: OXI .... KATARXIN SOU YPEN8YMIZW OTI EIMAI ASXETH ME TO 8EMA MAGEIA...ALLA... OTAN ENA ATOMO EINAI TROMERA APELPISMENO...SE OLOUS TOUS TOMEIS THS ZWHS...POLLES FORES KATAFEUGEI SE PRAXEIS POU PISTEUEI OTI 8A TOU DWSOUN LYSEIS...NA GEMISEI TIS BATARIES TOY KAI NA SYNEXISEI...ME DYNAMH STH ZWH...
PROSEYXH EKANA POLLES FORES....TIPOTA FILE DEN BGHKE....8ELW NA DOKIMASW KATI ALLO.

NOMIZW OTI DEN ENOXLW KANENAN...KAI DEN EXW PRO8ESH NA BLAPSW KANENA...APLA PISTEUW OTI ME THN LEYKH MAGEIA "8A PARW TA PANW MOU"

DEN XERW AN LEGETAI 8EOS - ALAX - BOUDAS - OMATS...SIGOURA KATI 8A YPARXEI PIO PANW APO EMAS... ALLA OTI KAI NA YPARXEI (DEN YPARXEI DHMOKRATIA, MONO ADIKO) DEN ME EXEI BOH8HSEI MEXRI STIGMHS (33 XRONIA) SE TIPOTA... MONO PONO... KI EGW 8ELW TO "CARPE DIEM" SE AYTH TH ZWH...KI OXI OTAN 8A EIMAI GIAGIA H OTAN 8A BLEPW TA KAROTA ANAPODA...
AS MHN MPOUME STO 8EMA GIA THN PSYXH...EINAI ALLH ISTORIA KAI DEN EINAI TO 8EMA MAS.

-------------------------------------------------------------------
8A H8ELA THN GNWMH SAS FILLOI MOU
AN MPOREITE NA ME BOH8EISETE 8A HMOUN EYGNWMWN.......
-------------------------------------------------------------------

APEU8YNOMAI SE EMPEIRA ATOMA POU GNWRIZOYN SAFWS PIO POLLA APO EMENA SE AUTO TO 8EMA....NA ME SYMBOULEPSOUN WS PROS TON TROPO XRHSHS...
GIA PARADEIGMA EXW AGORASEI TO BIBLIO THS MARAS...8EWREITAI LEUKH MAGEIA???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 00:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή OLE, επειδή η ανάγνωση μηνυμάτων που έχουν γραφτεί με greeklish χαρακτήρες είναι αρκετά δύσκολη θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις το μήνυμα που απέστειλα στις 26/11/2007, 07:58:28.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 01:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως και να έχει το πράγμα, εγώ τόσο σε εσένα, όσο και σε όλους όσοι ασχολούνται με την πορεία τους πάνω στη "σκάλα του Ιακώβ", εύχομαι να βρούνε το δρόμο που τους γεμίζει και τους κάνει ευτυχισμένους και πλήρεις. Ας μην ξεχνάμε πως ο δρόμος προς αυτό που ο καθένας ορίζει ως "θεό" του, δεν είναι μοναδικός αλλά έχει πολλά μονοπάτια (τελικά τόσα όσοι και οι άνθρωποι επί της Γης). Είναι δικό σου θέμα το πιο μονοπάτι θα διαλέξεις να πορευτείς αλλά ένα είναι το σίγουρο:
Όλα τα μονοπάτια οδηγούν στον ίδιο θεό...

Trithemius, δε συμμερίζομαι την άποψή σου, κατά την οποία λίγο πολύ όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο ‘θεό’, το υπέρτατο ον. Αν και αρκετά ελκυστικές οι απόψεις των γνωστικών, έχουν πάψει να τρώνε πολύτιμο χρόνο από τη σκέψη μου. Ένας είναι ο δρόμος για τη σωτηρία και την εύρεση της αλήθειας, ο μεσσίας Ιησούς Χριστός. Ο οποίος μας λέει για αυτό το δρόμο:
Κεφ. ζ΄ Κατα Ματθαίον
14 τι στενή η πύλη και τεθλιμμένη η οδός η απάγουσα εις την ζωήν, και ολίγοι εισίν οι ευρίσκοντες αυτήν!

quote:
Είναι λοιπόν δύσκολο να εξηγήσεις σε κάποιον μάγο της Βαβυλώνας πως οι πρακτικές του σχετίζονται με μία οντότητα που ως "ιστορική" ατομικότητα "θα" υπάρξει...

Δε σε καταλαβαίνω. Ο καθένας κρίνεται αναλόγως με το τι ξέρει, που και τι ζει, και τι περνά στη ζωή του. Και κρίνεται αναλόγως με την αλήθεια που διέπει τη σχέση του με το Θεό.
Ευτυχώς η αλήθεια του Ευαγγελίου έλαμψε, δυστυχώς η αφροσύνη της Βαβυλώνας υπάρχει ακόμη.


Edited by - Tilegonos on 04/12/2007 01:03:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 01:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OLE, θα σου πω λίγα λόγια από τη Γραφή ακόμη:

Κεφ. στ΄
Κατά Λουκά


21 μακάριοι οι πεινώντες νύν, ότι χορτασθήσεσθε. μακάριοι οι κλαίοντες νύν, ότι γελάσετε.

25 ουαί υμίν οι εμπεπλησμένοι, ότι πεινάσετε. ουαί υμίν οι γελώντες νύν, ότι πενθήσετε και κλαύσετε.

Κρίμα που επιζητάς να χάσεις ότι πνευματικό μισθό κέρδισες. Γιατί βλέπεις το αναμφισβήτητα δύσκολο παρόν και όχι την αιωνιότητα;

Κεφ. Ια΄
Κατα Ματθαιον

28 Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι, καγώ αναπαύσω υμάς. 29 άρατε τον ζυγόν μου εφ' υμάς και μάθετε απ' εμού, ότι πράός ειμι και ταπεινός τή καρδία, και ευρήσετε ανάπαυσιν ταίς ψυχαίς υμών·30 ο γάρ ζυγός μου χρηστός και το φορτίον μου ελαφρόν εστιν.

Γράφεις:

quote:
NA GEMISEI TIS BATARIES TOY KAI NA SYNEXISEI...ME DYNAMH STH ZWH

Η δύναμη και η ελπίδα που θέλεις στη ζωή, μπορεί να έρθει μόνο από Αυτόν που δίνει και τα τρία αυτά πράγματα. Μου έχουν έρθει δεκάδες πράγματα στο μυαλό, και έχω σβήσει άλλα τόσα που θα έγραφα. Δε μπορώ όμως να κάνω τίποτα. Ούτε βέβαια στα είπα αυτά με το σκεπτικό ότι μπορούσα. Τα είπα με αγάπη. Απ’ ότι βλέπω το έχεις βάλει στο νου να προχωρήσεις. Εξακολουθώ να λέω όμως πως αν θελήσεις αληθινή βοήθεια από εμένα, θα είμαι εδώ πρώτα ο Κύριος.
Ο Κύριος να διαφυλάξει τα βήματά σου.


Edited by - Tilegonos on 04/12/2007 01:11:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 01:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
8ELW NA ASXOLH8W EDW KAI KAIRO TWRA ME THN LEYKH MAGEIA...PEITE .. EITE APO MONAXIA??? EITE APO LYPH??? APO APELPISIA??? MPAS KAI GYRISW LIGAKI .. TOSODA MONAXA THN TYXH MOU??? (DIOTI DEN EIMAI APO TA PLEON TYXERA ATOMA)...

OLE αρχικά καλωσόρισες στο Εσωτέρικα.

Ακολούθησε το λινκ του Dying_Incubus γιατί τα γκρηκλις είναι τρομερά δυσανάγνωστα.

Κατά δεύτερον σκέψου λίγο πάνω στην λέξη "μαγεία". Η μαγεία δεν είναι κάτι που "μαγικά" θα μας λύσει τα προβλήματά μας και θα μας κάνει να βγούμε από την θλίψη ή από την απελπισία μας, ούτε θα μας κάνει πιο τυχερούς.

Δεν είναι αυτή η αποστολή της, ποτέ δεν ήτανε.

Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί σε μία τέτοια περίπτωση, γιατί όταν θα δεις ότι τίποτα δεν λύνεται έτσι και πιο μόνη και πιο απελπισμένη θα καταλήξεις.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 16:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trithemius, δε συμμερίζομαι την άποψή σου, κατά την οποία λίγο πολύ όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο ‘θεό’, το υπέρτατο ον. Αν και αρκετά ελκυστικές οι απόψεις των γνωστικών, έχουν πάψει να τρώνε πολύτιμο χρόνο από τη σκέψη μου. Ένας είναι ο δρόμος για τη σωτηρία και την εύρεση της αλήθειας, ο μεσσίας Ιησούς Χριστός

1. Η τοποθέτησή μου ήταν πως "όλοι οι δρόμοι οδηγούν στον ίδιο θεό". Τι σημαίνει αυτό; πως κάθε κοσμοθέαση και κάθε ιδέα περί θεού, μπορεί μεν να σκιαγραφεί διαφορετικά από τις άλλες την υπόσταση του θεού αλλά όλα τελικά έχουν την ίδια πηγή, την ίδια προέλευση. Προοπτικά, τόσο τα θετικά (που στον χριστιανισμό ορίζονται αμιγώς τον Ιησού χριστό), όσο και τα αρνητικά (που αμιγώς συνδέονται με τον διάβολο), δεν είναι παρά εκφάνσεις του ίδιου θεού, της ίδιας πηγής. Εκεί ακριβώς κατευθύνεται η φράση μου και καταδεικνύει πως η προέλευση των ΠΑΝΤΩΝ είναι μία και μοναδική, επομένως, οποιαδήποτε οδό προς αυτή και να ακολουθήσουμε, όλοι στο ίδιο σημείο θα βρεθούμε. Αυτό δεν είναι αποκελιστικά μια γνωστική άποψη αλλά μια κοσμική αλήθεια.

Σαφώς για τον χριστιανό, η μόνη οδός είναι ο Ιησούς (άραγε οι άλλες που οδηγούν; ). Όμως για τον μουσουλμάνο ή κάποιον άλλο, ο δρόμος είναι άλλος κι όχι αυτός που θα ακολουθήσει ο χριστιανός. Ποιός έχει δίκιο τελικά; Είναι η λογική θέμα στατιστικής; Όχι, όλες οι πιθανές απαντήσεις είναι σωστές, αρκεί, αυτή που θα επιλέξουμε να μας εκφράζει απόλυτα. Αν όχι, τότε πρόκειται για λάθος επιλογή, για λάθος απάντηση...

2. Αν και θα ξεφύγουμε από τη συζήτηση (για λίγο), θα ήθελες να μας ορίσεις την έννοια του μεσσία και πως τη συνδέεις με τον Ιησού;

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 15:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιερεμίας Κεφ. ΛΗ
31 ιδού ημέραι έρχονται, φησί Κύριος, και διαθήσομαι τώ οίκω Ισραήλ και τώ οίκω Ιούδα διαθήκην καινήν, 32 ου κατά την διαθήκην, ήν διεθέμην τοίς πατράσιν αυτών εν ημέρα επιλαβομένου μου της χειρός αυτών εξαγαγείν αυτούς εκ γής Αιγύπτου, ότι αυτοί ουκ ενέμειναν εν τή διαθήκη μου, και εγώ ημέλησα αυτών, φησί Κύριος. 33 ότι αύτη η διαθήκη μου, ήν διαθήσομαι τώ οίκω Ισραήλ μετά τας ημέρας εκείνας, φησί Κύριος· διδούς δώσω νόμους εις την διάνοιαν αυτών και επί καρδίας αυτών γράψω αυτούς· και έσομαι αυτοίς εις Θεόν, και αυτοί έσονταί μοι εις λαόν. 34 και ου μη διδάξωσιν έκαστος τον πολίτην αυτού και έκαστος τον αδελφόν αυτού λέγων· γνώθι τον Κύριον· ότι πάντες ειδήσουσί με από μικρού αυτών έως μεγάλου αυτών, ότι ίλεως έσομαι ταίς αδικίαις αυτών και των αμαρτιών αυτών ου μη μνησθώ έτι.

Σε αυτή τη νέα διαθήκη που προφητεύτηκε, μας εισήγαγε ο Ιησούς Χριστός. Ο δρόμος προς το Θεό είχε κλείσει από την πτώση του ανθρώπου, λόγω της ανυπακοής του.
Η έλευση και η σταυρική θυσία του Θεανθρώπου εξαγόρασε τις αμαρτίες του ανθρώπινου γένους και η ανάστασή Του κατήργησε το θάνατο. Ο δρόμος προς τον Πατέρα είναι πλέον ανοιχτός μια για πάντα. Κατά αυτό τον τρόπο λοιπόν, ο Ιησούς λειτούργησε ως μεσσίας.

Κατά Ιωάννην Κεφ. Ιδ΄
6 λέγει αυτώ ο Ιησούς· Εγώ ειμι η οδός και η αλήθεια και η ζωή· ουδείς έρχεται προς τον πατέρα ει μη δι' εμού. 7 ει εγνώκειτέ με, και τον πατέρα μου εγνώκειτε αν· και απ' άρτι γινώσκετε αυτόν και εωράκατε αυτόν.

12 αμήν αμήν λέγω υμίν, ο πιστεύων εις εμέ, τα έργα ά εγώ ποιώ κακείνος ποιήσει, και μείζονα τούτων ποιήσει, ότι εγώ προς τον πατέρα μου πορεύομαι, 13 και ό,τι αν αιτήσητε εν τώ ονόματί μου, τούτο ποιήσω, ίνα δοξασθή ο πατήρ εν τώ υιώ. 14 εάν τι αιτήσητέ με εν τώ ονόματί μου, εγώ ποιήσω.

Και όσον αφορά τους μουσουλμάνους και γενικά όσους δεν πιστεύουν στον Ιησού Χριστό, πρέπει να γνωρίζεις πως Εκείνος δεν είναι άδικος. Ξέρει ποιος τον αναζήτησε και ποιος όχι, ποιος άκουσε γι’ Αυτόν και ποιος όχι, και αναλόγως θα κρίνει.

Αυτά στα γράφω επειδή τα πιστεύω και επειδή με ρώτησες. Το να μπούμε στη διαδικασία να συζητήσουμε πόσο σωστά ή λάθος, αληθή ή ψευδή είναι αυτά, νομίζω κατανοείς πως δεν είναι εφικτό. Καθότι εσύ δεν τα δέχεσαι από ό,τι κατάλαβα, ούτε και ‘γω δέχομαι τις θέσεις σου σχετικά με αυτά που συζητάμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 16:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι θεμιτό να μην τα δέχεσαι αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με παρερμήνευση ιστορικών στοιχείων, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Εννοώ πως ο ρόλος του Ιησού ως "μεσσίας" για την Ιουδαία των προ Ιησού χρόνων, δεν ήταν ο ίδιος με αυτόν που εξηγείς εσύ. Άλλου είδους μεσσία περίμεναν οι ιουδαίοι κι όχι αυτόν που "υλοποιήθηκε" στο πρόσωπο του Ιησού. Αυτό είναι ιστορικό δεδομένο και δεν χωράει αμφισβήτηση. Επομένως, ο ρόλος του Ιησού πρέπει να χαρακτηριστεί κάπως αλλιώς, πάντως όχι "μεσσιανικός".

Τέλος, αυτό που γράφεις για την κρίση των μουσουλμάνων (πχ) από τον Ιησού, είναι δική σου εικασία. Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για τέτοιου είδους "κρίσεις" και επιλεκτικές λυτρώσεις. Ο Ιησούς δεν ψάχνει να δει ποιός τον αναζήτησε. Αν κάποιος λέγεται μουσουλμάνος, τότε ακολουθεί τον Αλλάχ, άρα δεν αναζήτησε τον Ιησού. Αυτό δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Δυστυχώς, πάνω σε τέτοιες ερμηνείες και υποτιθέμενες (και αναπόδεικτα δεδομένες) ρήσεις και τρόπους συμπεριφοράς του χριστιανικού θεού, έχουν στηρίξει γενιές τώρα τη θεολογία. Ο θεός είπε αυτό, είπε το άλλο, μας θέλει έτσι κι αλλοιώς, αυτός γνωρίζει, πονά, χαίρεται, λυπάται, αποφασίζει κλπ.

Μήπως τελικά φτιάξαμε τον θεό κατά δική μας εικόνα και ομοίωση;

Χμμ...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 15:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοώ πως ο ρόλος του Ιησού ως "μεσσίας" για την Ιουδαία των προ Ιησού χρόνων, δεν ήταν ο ίδιος με αυτόν που εξηγείς εσύ. Άλλου είδους μεσσία περίμεναν οι ιουδαίοι κι όχι αυτόν που "υλοποιήθηκε" στο πρόσωπο του Ιησού. Αυτό είναι ιστορικό δεδομένο και δεν χωράει αμφισβήτηση. Επομένως, ο ρόλος του Ιησού πρέπει να χαρακτηριστεί κάπως αλλιώς, πάντως όχι "μεσσιανικός".

Ο μεσσίας που προφητεύτηκε από τους προφήτες της εποχής της παλαιάς διαθήκης, ήρθε και είναι ο Ιησούς Χριστός. Το αν οι Ιουδαίοι στην πλειοψηφία τους δεν κατενόησαν τις προφητείες και δεν πίστεψαν στον Ιησού επειδή περίμεναν κάποιον να τους βγάλει από τη δικτατορία της Ρώμης και όχι από τη σκλαβιά της αμαρτίας, αυτό δεν καταργεί το πραγματικό μεσσιανικό και λυτρωτικό έργο του Ιησού.

quote:
Τέλος, αυτό που γράφεις για την κρίση των μουσουλμάνων (πχ) από τον Ιησού, είναι δική σου εικασία. Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για τέτοιου είδους "κρίσεις" και επιλεκτικές λυτρώσεις.

Συνήθως προσπαθώ να μη βγάζω πράγματα από το μυαλό μου, αλλά να είναι βασισμένα στην Αγία Γραφή. Επειδή πράγματι μπορεί να μην εξηγώ καλά αυτό που θέλω να πω, θα το πω με άλλα λόγια. Το θέμα είναι όμως ότι αυτά που λες:

quote:
Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για τέτοιου είδους "κρίσεις" και επιλεκτικές λυτρώσεις.
ερμηνείες και υποτιθέμενες (και αναπόδεικτα δεδομένες) ρήσεις και τρόπους συμπεριφοράς του χριστιανικού θεού

μου αφήνουν ελάχιστα έως μηδαμινά περιθώρια επιχειρηματολογίας. Όταν λοιπόν λες «Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά», που θα έπρεπε για σένα να υπάρχει, για να συζητήσουμε; Δηλαδή για σένα ο λόγος του Ιησού στο Ευαγγέλιο είναι απόδειξη ή όχι; Ο λόγος του Παύλου στις επιστολές είναι αξιόλογη αναφορά για σένα ή όχι; Αυτό που λες περί «δικής μου εικασίας» εννοείς πως δεν στηρίζεται στο ευαγγέλιο ή στις γνωστικές θεωρήσεις; Επί ποίας βάσης λοιπόν θα συζητήσουμε;
Όπως και να ‘χει, εννοώ πως δεν είναι το ίδιο ένας που γνωρίζει, με ένα που δε γνωρίζει το θέλημα του Ιησού Χριστού.

Κατά Λουκάν Κεφ. Ιβ΄
47 εκείνος δε ο δούλος, ο γνούς το θέλημα τού κυρίου αυτού και μη ετοιμάσας μηδέ ποιήσας προς το θέλημα αυτού, δαρήσεται πολλάς· 48 ο δε μη γνούς, ποιήσας δε άξια πληγών, δαρήσεται ολίγας. παντί δε ώ εδόθη πολύ, πολύ ζητηθήσεται παρ' αυτού, και ώ παρέθεντο πολύ, περισσότερον αιτήσουσιν αυτόν.

Καθώς και κατά τον απ. Παύλο οι μη Χριστιανοί κρίνονται κατά τη συνείδησή τους. Δεν είναι το ίδιο για το Θεό ένας που ζει στη ζούγκλα της Αυστραλίας και δεν άκουσε για τον Ιησού Χριστό, δεν είναι το ίδιο ο μουσουλμάνος που άκουσε και δεν έψαξε, και δεν είμαι το ίδιο εγώ που ξέρω τις εντολές Του. Από εμένα θα απαιτήσει πολύ περισσότερα. Αυτό εννοούσα.

quote:
Μήπως τελικά φτιάξαμε τον θεό κατά δική μας εικόνα και ομοίωση;
Χμμ...

Κάποιοι το έχουν κάνει και αυτό. Φτιάξαν το Θεό στα μέτρα τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 01:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ
Μαγεία …μεγάλο το θέμα , έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά , αιώνες απασχολεί την ανθρωπότητα .
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μελωμένες μπούρδες .
Μια τέτοια δύναμη δεν θα ήταν τόσο εύκολα προσβάσιμη στον κάθε τσαρλατάνο που θέλει να ξεγελάσει το υποψήφιο θύμα . Οι κατέχοντες θα ήταν πανίσχυροι θα εξουσίαζαν τον κόσμο . Ο τρόπος , τα αποτελέσματα του θα τα βιώναμε καθημερινά .
Θα ήταν η δύναμη που θα κυβερνούσε όχι μόνο τη γη αλλά και παραπέρα .
Τα υλικά που χρησιμοποιούνται δηλώνουν αυτόματα τον τσαρλατανισμό της , τρίχες , κούκλες , υφάσματα κλπ .
Η θέα τους προκαλεί στα υποψήφια θύματα τρόμο , ο τρόμος αδρεναλίνη και η αδρεναλίνη ανοίγει το δρόμο για εύκολο χειρισμό του θύματος .
Κατάλοιπα του παρελθόντος , ότι δεν μπορούσαν να κατανοήσουν το θεωρούσαν μαγικό
Φόβος του παρόντος , πολλά μυαλά είναι εξελιγμένα , δυνατά ,γρήγορα στη σκέψη , στην επεξεργασία δεδομένων ,στην ανίχνευση συναισθημάτων .
Όπως εκπαιδεύεται το σώμα και δυναμώνει , το ίδιο μπορεί να συμβεί και στο μυαλό . Σίγουρα είναι ποιο δύσκολο αλλά εφικτό . Η εκπαίδευση του σώματος είναι τρόπος ζωής , για κάποιους η εκπαίδευση του μυαλού είναι το ίδιο , τα αποτελέσματα θεαματικά .
Αυτό σήμερα θεωρείται μαγεία , η μη κατανόηση της πνευματικής δύναμης ορισμένων ανθρώπων που σε καθηλώνουν με τον τρόπο σκέψης τους , σε αποδυναμώνουν , σε κάνουν να φοβάσαι , εκεί εστιάζουν από την αρχή στο ΦΟΒΟ .
Φοβάσαι μην καταλάβουν ότι δεν ξέρεις , ότι τους έχεις ανάγκη , ότι χρειάζεσαι τη δουλειά , για την υγεία του δικού σου ανθρώπου , ΦΟΒΑΣΑΙ γενικά .
Μόλις το αντιληφθούν είσαι το επόμενο θύμα τους……….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
freak angel
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους freak angel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω φίλε serr ότι ήσουν πολύ καυστικός.. και πολύ αρνητικός κατά τη γνώμη μου απέναντι στο όλο θέμα…είναι χιλιάδες οι άνθρωποι που πιστεύουν στην μαγεία και που ασχολήθηκαν με αυτή…ο ντα βιντσι η ο τζον ντι πρόσωπα σαν αυτά δεν μπορείς εύκολα να τα παραβλέψεις…δεν προσπαθώ να σε πείσω για την ύπαρξη της μαγείας απλά σου παραθέτω μια αντίθετη άποψη…μπορεί να έχεις δίκιο ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται ανθρώπους οι οποίοι είναι είτε εύπιστοι είτε αμόρφωτη αλλά αυτό δεν συμβαίνει με κάθε κλάδο που δεν είναι ευρέως γνωστός?? Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό να έχει κάποιος ένα πνευματικό επίπεδο η προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχει μαγεία.. και αυτή είναι γύρο μας…την βλέπουμε καθημερινά αλλά μπορεί απλά να μην την προσέχουμε.. κάποιοι γεννιούνται με αυτό το χάρισμα και κάποιοι άπλα φτάνουν μέχρι ένα ορισμένο επίπεδο… όσο για το ότι όποιος κατέχει μια τέτοια δύναμη θα κυβερνούσε τον κόσμο νομίζω ότι είναι υπερβολικό.. όταν είσαι άπληστος τιμωρείσαι 3 φορές παραπάνω… και επιτέλους δεν προσπαθούν όλοι να μας βλάψουν (ίσως φταίνε οι καιροί στους οποίους ζούμε και μας έχουν κάνει να βλέπουμε φαντάσματα και απειλές παντού γύρο μας) αλλά δεν νομίζω ότι επηρεάζεται η απειλείτε από κάτι η ζωή η δική σου η οποιουδήποτε άλλου με το αν κάποιος αναπτύσσει το πνευματικό του επίπεδο…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΠΕΡΑ...8Α Η8ΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΩ ΕΔΩ Η ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ..ΑΛΛΑ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΜΑΓΕΙΑ..ΟΛΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ...ΕΓΩ ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑ ΧΤΗΠΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ..ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ..ΟΜΩΣ ΚΑ8Ε ΛΙΓΟ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ..ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΛΕΙΣΕΙ..ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΟ ΘΟΡΥΒΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΤΡΙΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΤΟΣΟ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ..ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ..ΕΙΧΑ ΤΡΟΜΑΞΗ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΠΤ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΚΟΤΙΝΑ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΤΣΙΓΑΝΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΜΑΓΕΜΕΝΗ ΠΩΣ ΚΑΠΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΠΩΣ ΜΕ ΑΚΟΛΟ8ΟΥΝ ΚΑΤΑΡΕΣ..ΤΡΟΜΑΞΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΣΚΟΤΙΝΟ ΣΤΟΝ ΟΠΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ 3 Η ΩΡΑ ΤΑ ΞΥΜΕΡΩΜΑΤΑ..ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΜΟΘ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΟΑ ΤΗΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ,ΑΠΟ ΚΑΠΙΟΝ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΔΑΙΜΟΝΑ.
ΞΕΡΩ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ..ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗ8ΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΟΜΟΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

νιαουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy