ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Υπατίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 00:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Με το οτι γεμίζεις το θέμα αυτό με σκουπίδια.

Κανένας δεν σε πίεσε να συμμετάσχης με το ζόρι στο παρόν θέμα , που στην απάντησή σου στον φίλο ΑΜΕΙΝΙΑ χαρακτήρισες άχρηστες κουβέντες . Αν δεν σ' ενδιαφέρουν τα ιστορικά στοιχεία που παρατίθενται εδώ , και οι συζητήσεις μας , μπορείς κάλλιστα να ασχοληθής με κάτι ποιό χρήσιμο για σένα και να μας αφήσης ήσυχους.

Κατ'αρχάς Sesostris σου έκανα μια ερώτηση και δεν μου απάντησες. Στη ξαναπαραθέτω για να τη δεις καλύτερα.
quote:
Δεν με ενδιαφέρει το δικό τους πρόβλημα, το δικό σου πρόβλημα με ενδιαφέρει. Εσύ έχεις την άποψη οτι τα χριστιανικά κείμενα προσβάλλουν τον ελληνισμό, ωραία. Πρέπει και οι άλλοι να έχουν την ίδια άποψη;

Κατά δεύτερον δεν πρόκειται να φύγω από αυτό το θέμα ούτε να σε αφήσω σε ησυχία (αν θες μπορείς να αποχωρήσεις)

Κατα τρίτον, θέλω να σου κάνω μια ακόμα ερώτηση.

Γιατί σε ένα θέμα πολυ συγκεκριμένο, που αφορά την δολοφονία της Υπατίας εσύ μιλάς για τη Θρησκεία και τις ύβρεις στα ελληνικά κείμενα θεματα τα οποία αφενός δεν αφορούν τη δολοφονία της Υπατίας αφετέρου έχουν ήδη συζητηθεί πολλάκις μέσα σε θέματα που αφορούν ακριβώς αυτό το ζήτημα.

Αναμένω την απάντησή σου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/10/2012 00:37:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 00:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω.
Λέω ότι όντως είναι ανούσια μακροσκελείς, επειδή δεν συμφωνούν οι συμμετέχοντες στο μονοσήμαντο των κειμένων.Αν όλοι ήξεραν να διαβάζουν δεν θα υπήρχε ουσιαστική διαφωνία και δεν θα ήταν μακροσκελείς οι συζητήσεις.Είμαι σαφής.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 00:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω.
Λέω ότι όντως είναι ανούσια μακροσκελείς, επειδή δεν συμφωνούν οι συμμετέχοντες στο μονοσήμαντο των κειμένων.Αν όλοι ήξεραν να διαβάζουν δεν θα υπήρχε ουσιαστική διαφωνία και δεν θα ήταν μακροσκελείς οι συζητήσεις.Είμαι σαφής.
Ναι, συμφωνώ σε αυτό φίλε Αμεινία. Και εκεί είναι το ζήτημα, οτι δεν μπορεί να έρθει ο άλλος, φασιστικά, να σου επιβάλλει τη δικιά του άποψη. Δηλαδή έρχεται ο άλλος και σου λέει: η θρησκεία σου είναι λάθος και εσύ που την ακολουθείς είσαι βλάκας και ανθέλληνας (και όλα τα άλλα ωραία που έχουν λεχθεί) και εγώ.. είμαι μάγκας! Ε ωραία αν είσαι μάγκας, θα σε βάλω και εγώ στη γωνία, να δούμε πόσο μάγκας είσαι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 01:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρτε το αλλιώς ρε παιδιά.Μη τσακώνεστε για να τσακώνεστε.

Dr,

Κι εγώ έχω καταφανώς πει ότι η Χριστιανική θρησκεία έχει κάποια λάθος κείμενα,δε νομίζω όμως ότι είμαι εριστικός,δεν έχω πει βλάκα κανέναν,ούτε φυσικά ανθέλληνα.

Κάντε μια φρέσκια αρχή.Εγώ είμαι αρκετά νέος στο forum,και αυτό μου στερεί κάποια δεδομένα,αλλά ίσως μου παρέχεται η δυνατότητα πιο καθαρής ματιάς επειδή δεν είχα ουσιαστικές προστριβές με κανέναν σας.

Παρατηρώ όμως ένα παράδοξο,μια αντίφαση.

Ενώ το επίπεδο των συμμετεχόντων στο forum είναι γενικά υψηλό,υποβιβάζεται το επίπεδο των συζητήσεων αρκετές φορές.

Αποτέλεσμα είναι ότι δεν μαθαίνουμε όσο πρέπει ο ένας από τον άλλο.

Αυτό δεν είναι η ουσία ενός forum τέτοιου είδους;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 08:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη των αρνητών των Χριστιανικών θρησκειών, για τους αντιπάλους/καταστροφείς των χριστιανικών ιερατείων.

Θα επαναφέρουν τα αρχαία φυσιολατρικά ιερατεία κάθε έθνους; Ή μήπως θα είναι οι ίδιοι ιερείς/βασιλείς μιας παγκόσμιας ανθρωπολατρικής θρησκείας; Αγαπούν πράγματι τις αρχαίες θρησκείες ή είναι αυτοί που θα εξοντώσουν κάθε ιερατείο και θρησκεία του πλανήτη; Τί βλέπετε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 09:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Κατ'αρχάς Sesostris σου έκανα μια ερώτηση και δεν μου απάντησες. Στη ξαναπαραθέτω για να τη δεις καλύτερα.

"Δεν με ενδιαφέρει το δικό τους πρόβλημα, το δικό σου πρόβλημα με ενδιαφέρει. Εσύ έχεις την άποψη οτι τα χριστιανικά κείμενα προσβάλλουν τον ελληνισμό, ωραία. Πρέπει και οι άλλοι να έχουν την ίδια άποψη;"



Ο καθένας έχει την άποψή του και την καταθέτει . Δεν είναι επιβεβλημένο να συμφωνούν όλοι , αλλιώς δεν θα υπήρχε διάλογος . Αν εσύ έχεις πρόβλημα με αυτό , ποσώς με ενδιαφέρει .
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Κατά δεύτερον δεν πρόκειται να φύγω από αυτό το θέμα ούτε να σε αφήσω σε ησυχία (αν θες μπορείς να αποχωρήσεις)

Δικό σου πρόβλημα . Προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο το τι θα κάνης . Άλλωστε εσύ και όχι εγώ χαρακτήρισες την συμμετοχή σου στο forum χάσιμο χρόνου .
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Κατα τρίτον, θέλω να σου κάνω μια ακόμα ερώτηση.

Γιατί σε ένα θέμα πολυ συγκεκριμένο, που αφορά την δολοφονία της Υπατίας εσύ μιλάς για τη Θρησκεία και τις ύβρεις στα ελληνικά κείμενα θεματα τα οποία αφενός δεν αφορούν τη δολοφονία της Υπατίας αφετέρου έχουν ήδη συζητηθεί πολλάκις μέσα σε θέματα που αφορούν ακριβώς αυτό το ζήτημα.



Πρώτον η απάντησή μου ήταν για τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ και δεν σε αφορούσε , και δεύτερον ενοχλείσαι εσύ για τις εκτός θέματος απαντήσεις των άλλων , όταν στις περισσότερες παρεμβάσεις σου γράφεις απλώς για να "μουτζουρώνεις το χαρτί" .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 09:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη των αρνητών των Χριστιανικών θρησκειών, για τους αντιπάλους/καταστροφείς των χριστιανικών ιερατείων.

Θα επαναφέρουν τα αρχαία φυσιολατρικά ιερατεία κάθε έθνους; Ή μήπως θα είναι οι ίδιοι ιερείς/βασιλείς μιας παγκόσμιας ανθρωπολατρικής θρησκείας; Αγαπούν πράγματι τις αρχαίες θρησκείες ή είναι αυτοί που θα εξοντώσουν κάθε ιερατείο και θρησκεία του πλανήτη; Τί βλέπετε;



Πολύ καλή η ερώτησή σου φίλε Χρίστο Έλ , που μπορεί να ανοίξη ένα πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση . Η άποψή μου είναι να την θέσης σε ένα νέο θέμα για να συζητηθή εκτενέστερα , και να μην ενοχληθούν ορισμένοι ευαίσθητοι στις εκτός θέματος παρεμβάσεις .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 10:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ ενδιαφέρουσα η ερώτησή σου. Πολύ ενδιαφέρουσα θα έλεγα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 10:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός Ελ αναπαράθεσα την ερώτησή σου σε αυτό το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Και εκεί είναι το ζήτημα, οτι δεν μπορεί να έρθει ο άλλος, φασιστικά, να σου επιβάλλει τη δικιά του άποψη. Δηλαδή έρχεται ο άλλος και σου λέει: η θρησκεία σου είναι λάθος και εσύ που την ακολουθείς είσαι βλάκας και ανθέλληνας (και όλα τα άλλα ωραία που έχουν λεχθεί) και εγώ.. είμαι μάγκας! Ε ωραία αν είσαι μάγκας, θα σε βάλω και εγώ στη γωνία, να δούμε πόσο μάγκας είσαι.

That's it!

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάρτε το αλλιώς ρε παιδιά.Μη τσακώνεστε για να τσακώνεστε.
..
Παρατηρώ όμως ένα παράδοξο,μια αντίφαση.
Ενώ το επίπεδο των συμμετεχόντων στο forum είναι γενικά υψηλό,υποβιβάζεται το επίπεδο των συζητήσεων αρκετές φορές.
Αποτέλεσμα είναι ότι δεν μαθαίνουμε όσο πρέπει ο ένας από τον άλλο.
Αυτό δεν είναι η ουσία ενός forum τέτοιου είδους;

That's it too!

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη των αρνητών των Χριστιανικών θρησκειών, για τους αντιπάλους/καταστροφείς των χριστιανικών ιερατείων.

Θα επαναφέρουν τα αρχαία φυσιολατρικά ιερατεία κάθε έθνους; Ή μήπως θα είναι οι ίδιοι ιερείς/βασιλείς μιας παγκόσμιας ανθρωπολατρικής θρησκείας; Αγαπούν πράγματι τις αρχαίες θρησκείες ή είναι αυτοί που θα εξοντώσουν κάθε ιερατείο και θρησκεία του πλανήτη; Τί βλέπετε;


Μέγα ερώτημα, μπράβο Χρίστος!

Δεν καταλαβαίνω το λόγο που ο φίλος Dr Jekyll Mr Hyde μετέφερε την ερώτηση σε άλλο topic, τόσα έχουν ακουστεί στο παρόν topic, ήταν ανάγκη να συνεχιστεί σε άλλο; Ας μείνει κι στα δυο!

XGRT Member

Edited by - AgentMulder on 09/10/2012 12:12:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταληκτικά και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είπα πουθενά ότι σε θεωρώ λάθος,είπα ότι η κριτική σου διάθεση είναι πολύ αυστηρή έως λάθος,με την έννοια ότι αν ακυρώνεις τον συνομιλητή σου ακόμα και όταν κάνει βήματα σύγκλισης,θα καταλήξεις να πολεμάς για το σωστό σκοπό(και εδώ σου αποδυκνείω ότι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές),αλλά μόνος σου.
Με ενωτική διάθεση τα γράφω αυτά,ξέρω κι εγώ να γίνομαι απόλυτος,απλά δεν το επιλέγω.
Εντάξει Αμνεία. Το κατάλαβα, δεν είμαι και τόσο ζdουπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον το θέμα "Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ" έχει αναπτυχθεί σε 50 σελίδες και επομένως έχει κλείσει και δεύτερον το ερώτημα που έθεσε ο Χρίστος Έλ ανοίγει διαφορετικό πεδίο συζήτησης που δεν αφορά μόνο χριστιανισμό-ελληνισμό .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα επαναφέρουν τα αρχαία φυσιολατρικά ιερατεία κάθε έθνους; Ή μήπως θα είναι οι ίδιοι ιερείς/βασιλείς μιας παγκόσμιας ανθρωπολατρικής θρησκείας; Αγαπούν πράγματι τις αρχαίες θρησκείες ή είναι αυτοί που θα εξοντώσουν κάθε ιερατείο και θρησκεία του πλανήτη; Τί βλέπετε;
Για να μαθαίνεις φίλε μου, η ελληνική θρησκεία ουδέποτε είχε οργανωμένο ιερατείο.
Οι ιερείς είχαν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με όλους τους άλλους πολίτες.
Ηταν και εργαζόμενοι και στρατεύσιμοι.
Επομένως είναι άστοχο να παραλληλίζεις τις "εξ αποκαλύψεως" ιουδαιογεννείς θρησκείες - με δόγμα την κυριαρχία επί των άλλων - με την ελληνική.
Δεικνύει ότι δεν γνωρίζεις την ελληνική θρησκεία, επομένως δεν δικαιούσαι να συγκρίνης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 12:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτον το θέμα "Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ" έχει αναπτυχθεί σε 50 σελίδες και επομένως έχει κλείσει

Μπορεί κάποιος να ανοίξει μέρος 3, αλλά το θέμα αυτό είναι ανοιχτό και μπορεί να συνεχίσει απο εκεί κουβέντα (άλλα θέματα κλείνουν και στις 60 σελίδες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 13:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ιουδαιογεννείς θρησκείες - με δόγμα την κυριαρχία επί των άλλων...
Δεικνύει ότι δεν γνωρίζεις την ελληνική θρησκεία, επομένως δεν δικαιούσαι να συγκρίνης.

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!
Μακάρι να ζούσε κάνας αρχαίος έλληνας..

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 13:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να γνώριζες κάτι για τους προγόνους "σου"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,
quote:
Το κατάλαβα, δεν είμαι και τόσο ζdουπ...

Δε σε θεωρώ ζντουπ,σε θεωρώ φίλο και με παρόμοιες ιδέες με τις δικές μου.Απλά μάλλον σου πέφτω λίγο ρομαντικός.Η πρόθεσή μου είναι καλή,σε βεβαιώνω με ότι ισχύ μπορεί να έχει αυτό σε ένα ανώνυμο μέσο επικοινωνίας.Αν σε είχα πρόσωπο με πρόσωπο θα απαιτούσα να με πιστέψεις ,τώρα απλά το προσδοκώ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

quote:
Μακάρι να ζούσε κάνας αρχαίος έλληνας..

Υπάρχουν κείμενα που περιγράφουν αρκετά την εικόνα της αρχαιοελληνικής θρησκείας,παρακολουθώντας και τις μεταμορφώσεις της από τον 8ο αιώνα,έως και την κλασσική εποχή.

Ήταν όντως πιο κοσμικοποιημένη και στις τάξεις της.Οι ιερείς δεν ήταν αποκομμένοι(εδώ συμφωνώ με τον Αίολο).

Υπήρχε βέβαια η έννοια του "ιερατείου" αλλά επειδή οι ιερείς είχαν "αληθινή ζωή" μετείχαν και στους υπόλοιπους τομείς,και με αυτόν τον τρόπο μειωνόταν η επίδραση του ιερατείου πάνω τους,με ότι θετικό συνεπάγεται αυτό.

Σαφώς βέβαια υπήρχαν και τα αρνητικά στοιχεία που εμπεριέχονται στις περισσότερες θρησκείες,αλλά με ένα πιο "ελληνικό" τρόπο,που μείωνε κατά τη γνώμη μου τις αρνητικές επιδράσεις τους,χωρίς βέβαια να τις εξαλείφει.

Αυτή βέβαια είναι απλά η άποψή μου.Μια που δηλώνω όμως κατά των θρησκειών ,ίσως να παίρνει πόντους αντικειμενικότητας.Σε κάθε περίπτωση μελέτα για λογαριασμό σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 09/10/2012 14:44:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η πρόθεσή μου είναι καλή,σε βεβαιώνω με ότι ισχύ μπορεί να έχει αυτό σε ένα ανώνυμο μέσο επικοινωνίας.Αν σε είχα πρόσωπο με πρόσωπο θα απαιτούσα να με πιστέψεις ,τώρα απλά το προσδοκώ.

Κύριε Παπανδρέου, σας λέω αλήθεια! Δεν είμαι ψεύτης! Ούτε έχω σκοπό να ιδρύσω κόμμα που θα καταχραστεί το δημόσιο χρήμα! Οι προθέσεις μου είναι καλές! Πιστέψτε με!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν κείμενα που περιγράφουν αρκετά την εικόνα της αρχαιοελληνικής θρησκείας,παρακολουθώντας και τις μεταμορφώσεις της από τον 8ο αιώνα,έως και την κλασσική εποχή.

Ήταν όντως πιο κοσμικοποιημένη και στις τάξεις της.Οι ιερείς δεν ήταν αποκομμένοι(εδώ συμφωνώ με τον Αίολο).

Υπήρχε βέβαια η έννοια του "ιερατείου" αλλά επειδή οι ιερείς είχαν "αληθινή ζωή" μετείχαν και στους υπόλοιπους τομείς,και με αυτόν τον τρόπο μειωνόταν η επίδραση του ιερατείου πάνω τους,με ότι θετικό συνεπάγεται αυτό.

Σαφώς βέβαια υπήρχαν και τα αρνητικά στοιχεία που εμπεριέχονται στις περισσότερες θρησκείες,αλλά με ένα πιο "ελληνικό" τρόπο,που μείωνε κατά τη γνώμη μου τις αρνητικές επιδράσεις τους,χωρίς βέβαια να τις εξαλείφει.

Αυτή βέβαια είναι απλά η άποψή μου.Μια που δηλώνω όμως κατά των θρησκειών ,ίσως να παίρνει πόντους αντικειμενικότητας.Σε κάθε περίπτωση μελέτα για λογαριασμό σου.


Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτά που γράφεις..

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

Σου θυμίζω σε τίποτα τον Παπανδρέου;
Υποννοείς ότι ψεύδομαι;

θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις τι νόημα έχει το τελευταίο σου post.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr,

Σου θυμίζω σε τίποτα τον Παπανδρέου;
Υποννοείς ότι ψεύδομαι;

θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις τι νόημα έχει το τελευταίο σου post.


Υπονοώ οτι το να δικαιολογείς τον εαυτό σου στον Αίολο, είναι το ίδιο με το να προσπαθείς να διακιολογήσεις στον διάολο οτι είσαι καλός χριστιανός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.Η πρόθεσή μου είναι καλή,σε βεβαιώνω με ότι ισχύ μπορεί να έχει αυτό σε ένα ανώνυμο μέσο επικοινωνίας.Αν σε είχα πρόσωπο με πρόσωπο θα απαιτούσα να με πιστέψεις ,τώρα απλά το προσδοκώ.
Μα δεν αμφισβήτησα την πρόθεσή σου.
Ασχετα αν είμαι στεγνός μερικές φορές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 14:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίωλος:
quote:
Μακάρι να γνώριζες κάτι για τους προγόνους "σου"...

Αίωλος τι είναι αυτό που λες; Δηλαδή για να "γνωρίσω" κάτι όπως λες για τους προγόνους μας πρέπει να γίνω 12θεϊστής; Μαθαίνω και για τους διωγμούς φιλοσόφων της εποχής από "12θεϊστές" (τελικά ποιός είναι ο σωστός όρος για αυτούς;)

Επειδή βιάστηκες να απαντήσεις: εγώ απλά είπα "Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!" για το "

quote:
...ιουδαιογεννείς θρησκείες
"

Το "Μακάρι να ζούσε κάνας αρχαίος έλληνας.." το έγραψα για να μαθαίναμε περισσότερα από πρώτο χέρι! Για καλό το είπα, τώρα αν είσαι προκατειλημμένος δεν είναι δικό μου πρόβλημα!
[/quote]
Με φιλή διάθεση!

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 15:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίωλος:
quote:
Μακάρι να γνώριζες κάτι για τους προγόνους "σου"...

Αίωλος τι είναι αυτό που λες; Δηλαδή για να "γνωρίσω" κάτι όπως λες για τους προγόνους μας πρέπει να γίνω 12θεϊστής; Μελετάω τώρα για τους διωγμούς και βασανιστήρια Φιλοσόφων της εποχής από "12θεϊστές" για λογαριασμό μου.. (τελικά ποιός είναι ο σωστός όρος για αυτούς;)

Επειδή βιάστηκες να απαντήσεις: εγώ απλά είπα "Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!" για το "

quote:
...ιουδαιογεννείς θρησκείες
"

Το "Μακάρι να ζούσε κάνας αρχαίος έλληνας.." το έγραψα για να μαθαίναμε περισσότερα από πρώτο χέρι! Για καλό το είπα, τώρα αν είσαι προκατειλημμένος δεν είναι δικό μου πρόβλημα!


Με φιλική διάθεση!

XGRT Member

[/quote]

Edited by - AgentMulder on 09/10/2012 15:03:10

Edited by - AgentMulder on 09/10/2012 15:03:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 15:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπονοώ οτι το να δικαιολογείς τον εαυτό σου στον Αίολο

Δεν δικαιολογώ ποτέ τα γραφόμενά μου,μόνο τα επεξηγώ προς αποφυγή παρεξήγησης.

Αυτό το κάνω όταν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Εκτιμώ και εσένα και τον Αίολο όσο αυτό παραμένει αμοιβαίο.

Την μεταξύ σας σχέση,την παρατηρώ μεν,αλλά έγκειται καθαρά σε εσάς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 15:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, άστο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2012, 16:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάει και η Υπατία αν και (ξανά) ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις από Σωτήρη και Αίολο...

Μας τελείωσε νωρίς-νωρίς, τουλάχιστον όσον αφορά τα ιστορικά στοιχεία διότι από προσωπικές απόψεις επί ιστορικο/θρησκευτικών θεμάτων έχω χορτάσει όσο καιρό είμαι στο esoterica...

Ο Σωκράτης ο Σχολαστικός που αποτελεί μέχρι σήμερα τη μοναδική πρωτογενή ιστορική πηγή που ήταν σύγχρονη των γεγονότων δεν αναφέρει τίποτα για

α) θρησκευτικό έγκλημα
β) παραβολάνους
γ) αυτουργία Κυρίλλου
κτλ.

Η πηγή αν και καθαρά Χριστιανική "μας κάνει" ως παρείτσα διότι αναφέρει το γεγονός.

Αλήθεια, ποιο είναι το αντικειμενικό σας κριτήριο όταν δέχεστε ή απορρίπτετε "χριστιανικές" πηγές???

Μπορείτε να το μοιραστείτε μαζί μας ή αποτελεί μυστικό?

Βέβαια για την απαραίτητη "σάλτσα" του γεγονότος έχουμε πηγές πολύ μεταγενέστερες κατά έναν ολόκληρο αιώνα αλλά αυτό δεν μας "χαλάει" ως παρείτσα καθώς ο σκόπος είναι "ιερός"...


Πάντως, αφού η παρείτσα το γύρισε στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία ας μας πούνε οι Σωτήρης και Αίολος (που την εκπροσωπούν αυτή τη στιγμή) πόσοι και με ποια ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ φιλόσοφοι δικάστηκαν (αλλά και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΑΝ σε πολλές περιπτώσεις με αποκορύφωμα την περίπτωση του Σωκράτη) από τα ΤΟΤΕ ΙΕΡΑΤΕΙΑ (που ήταν ντεμέκ κοσμικά, εκλαικευμένα, στρατεύονταν κτλ κτλ)???

Άντε να σας δω (λέμε και καμμία...) γενναίοι μου!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 15/10/2012 16:32:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy