ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εμείς κι ο κόσμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 16:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα....

Πόσο υπολογίζετε τους γύρω σας; Σας ενοχλούν οι επιπτώσεις που μπορεί να έχουν οι πράξεις σας στη ζωή των άλλων;; Πιστεύετε ότι πρέπει να νοιαζόμαστε για τα συναισθήματα των άλλων, ή ότι η κοινωνία μας απαιτεί πλέον κανόνες ζούγκλας;;;

Σας ρωτάω γιατί έχω υποψίες, ότι ήμουν λάθος τόσο καιρό που υπολόγιζα τους άλλους και άφηνα τον εαυτό μου σε δεύτερη μοίρα. Η γνωριμία μου με κάποια άτομα που θα πάταγαν επί πτωμάτων, με έχει ταρακουνήσει αρκετά....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 20:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ

ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΨΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.
ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝ ΕΠΕΣΕΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥ Μ....ΚΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΟΛΑΣΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΣΟΥ ΧΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΓΗ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΣΚΑΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΦΑΣ ΚΙΟΛΑΣ. ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΓΥΡΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.
ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΡΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΧΑΛΙΑ;ΓΙΑ ΨΑΞΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΜΑΘΕ ΤΗ ΘΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΓΙΝΕ ΦΙΛΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΕ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ.

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΝΕ ΕΠΙ ΠΤΩΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 21:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ BLADERUNNER.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΜΕΤΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.ΠΑΝΤΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 22:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως πολύ καλό θέμα φίλε bladerunner.
Θα ήθελα ν' αποτυπώσω μια σκέψη μου για τη σχέση του "εγώ" με τους άλλους:
Κατα τη γνώμη μου, τα βαθύτερα αίτια για τις πραξεις μας ("καλές" ή "κακές") ως προς τους άλλους είναι πάντα εγωιστικά.
Δηλαδή, το οτι κάποιος μπορεί να υπολογίζει τους άλλους, δεν είναι απλά μια πράξη "αλτρουισμου". Περισσότερο θα 'λεγα οτι γίνεται για να νιώθει καλύτερα για τον εαυτό του. Γιατί μ' αυτόν τον τρόπο, το άτομο αυτό(εσύ,εγώ κι οποιοσδήποτε) παίρνει καποια ικανοποίηση.
quote:
έχω υποψίες, ότι ήμουν λάθος τόσο καιρό που υπολόγιζα τους άλλους και άφηνα τον εαυτό μου σε δεύτερη μοίρα.

Πιστεύω οτι δε χρειάζεται ν' αφήνεις κανένα σε δεύτερη μοιρα.
Απλά πρεπει να κρατάς κάποια ισσοροποία, για να υπάρχει αρμονία.
Δηλαδή, να υπολογίζεις τους άλλους, αλλά ταυτόχρονα να ΟΡΙΟΘΕΤΕΙΣ.
Η υπερβολή στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν κάνει καλό σε κανέναν.

Και θα τελειώσω με δύο παροιμίες:

"Παν μέτρον άριστον"
&
"Δώσε θάρρος στο χωριάτη, να σ'ανέβει στο κρεβάτι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές νιώθω αδικημένη...
H ότι "έδωσα" τόσα κ τόσα κ δεν "πήρα"...
Πολλές φορές τα βάζω μ'εμένα που είμαι "καλή"...
K με τους άλλους που είναι "κακοί"...

Ότι βλακεία κ αν λέω στον εαυτό μου όμως...
H αλήθεια τελικά είναι αυτή..

quote:
Κατα τη γνώμη μου, τα βαθύτερα αίτια για τις πραξεις μας ("καλές" ή "κακές") ως προς τους άλλους είναι πάντα εγωιστικά.


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 14:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας και καλη εβδομαδα.
quote:

Πόσο υπολογίζετε τους γύρω σας; Σας ενοχλούν οι επιπτώσεις που μπορεί να έχουν οι πράξεις σας στη ζωή των άλλων;; Πιστεύετε ότι πρέπει να νοιαζόμαστε για τα συναισθήματα των άλλων, ή ότι η κοινωνία μας απαιτεί πλέον κανόνες ζούγκλας;;;

Σας ρωτάω γιατί έχω υποψίες, ότι ήμουν λάθος τόσο καιρό που υπολόγιζα τους άλλους και άφηνα τον εαυτό μου σε δεύτερη μοίρα. Η γνωριμία μου με κάποια άτομα που θα πάταγαν επί πτωμάτων, με έχει ταρακουνήσει αρκετά....


Το να βαζει καποιος τον εαυτο του σε δευτερη μοιρα συνειδητα δεν ειναι κακο ,γιατι το κανει συνειδητα οποτε εχει ελεγχο του τι κανει.

Το να υπολογιζει τους αλλους επισης δεν ειναι κακο γιατι αποδεικνυει οτι εχει παραμεινει ανθρωπος.

Η κοινωνια εχει γινει ζουγκλα πολλα χρονια τωρα αλλα ταυτοχρονα υπαρχουν και ανθρωποι που θα ισοφαρισουν το <παιχνιδι> και θα μειωσουν την φορα που χουμε παρει προς τα κατω.

Το θεμα ειναι βασικα το πως βλεπεις εσυ τα πραγματα ,το αν σε εχει παρει απο κατω το οτι καποιοι πατανε επι πτωματων η απλα το αποδεχεσαι και προχωρας θεωροντας οτι εσυ εδωσες οτι καλυτερο μπορουσες και εφοσον δεν εγινε αποδεκτο η δεν επιστραφηκε ,λες παμε για αλλα .

Ολοι εχουμε επιλογες στο τι θα κανουμε και στο πως θα φερθουμε σε τουτη η σε εκεινη την περισταση.

Απο εκει και περα ειναι δικο μας θεμα το πως θα προχωρησουμε εχοντας την επιγνωση οτι ο δρομος που πηραμε μπορει να ειναι πολλες φορες δυσκολος αλλα και αλλες τοσες ευπροσιτος .

Ειναι δικη μας επιλογη το τι εικονα δειχνουμε στους αλλους και το πως θα συμπεριφερομαστε και το αν εχουμε επιλεξει την σκηνη η το παρασκηνιο

Και εγω μπορω να πω οτι μενω παντα στα παρασκηνια αλλα το κανω απο δικη μου επιλογη και εχοντας την επιγνωση οτι εκει εξω υπαρχουν πολλοι που πατανε επι πτωματων αλλα ,και πραγματικα χαιρομαι που το λεω, υπαρχουν ατομα που σου επιστρεφουν οτι δινεις και πολυ περισοτερα απο οτι δινεις.

Δεν με ενοχλει το παρασκηνιο ,δικη μου επιλογη ηταν και ειναι ,και θα προχωρησω με αυτη την συνειδητη θεση που εχω παρει στον κοσμο ,μθαινοντας απο οτι κακο η καλο με βρισκει.

Ελπιζω να μπορεσα να σε βοηθησω καπως Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 14:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλές φορές νιώθω αδικημένη...
H ότι "έδωσα" τόσα κ τόσα κ δεν "πήρα"...
Πολλές φορές τα βάζω μ'εμένα που είμαι "καλή"...
K με τους άλλους που είναι "κακοί"...

Ότι βλακεία κ αν λέω στον εαυτό μου όμως...
H αλήθεια τελικά είναι αυτή..

quote:
Κατα τη γνώμη μου, τα βαθύτερα αίτια για τις πραξεις μας ("καλές" ή "κακές") ως προς τους άλλους είναι πάντα εγωιστικά.


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου


Καλη μου Βα(λ)ντα γιατι να νιωθεις αδικημενη?
Εσυ εχεις το χαρισμα να θελεις να μοιραζεσαι και να δινεις και αυτο το χαρισμα δεν πρεπει να σε κανει να αισθανεσαι οτι εισαι σε μειονεκτικη θεση γιατι εσυ κερδιζεις με το να δινεις χωρις ανταλλαγμα,αν βεβαια το οτι δινεις το παιρνεις κιολας να θεωρεις τον εαυτο σου διπλα τυχερη

Αδικημενο θεωρω τον αλλο που θελει μονο να παιρνει γιατι ποτε δεν θα νιωσει την χαρα του να προσφερεις χωρις να ζητας ανταλαγματα

Να σκεφτεσαι παντα οτι αυτος που δινει χωρις να του ζητηθει ειναι παντα ο καλυτερος γιατι το κανει χωρις καποιο σκοπο και ευχομαι να συνεχισεις να εισαι παντα ετσι .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς είμαι άτομο που υπολογίζει πολύ τους άλλους... όχι όμως με την έννοια που το θέτεις εδώ, αλλά με την έννοια της προσωπικής καταπίεσης για χάρη τρίτων.

Σχετικά με αυτό που λες, συμφωνώ ότι τελικά το αν θα φερθείς καλά ή άσχημα στους έχει "εγωιστικά" κίνητρα, με την έννοια ότι πολλά άτομα παίρνουν ικανοποίηση όταν συμπεριφέρονται σωστά και έχουν τύψεις όταν δεν το κάνουν.

Πιστεύω ότι κι εγώ συγκαταλέγομαι σε αυτήν την κατηγορία. Φυσικά κι εγώ έχω φερθεί άσχημα, όχι τόσο συνειδητά άλλα πιο πολύ από άγνοια, επειδή δεν υπολόγισα κάποια πράγματα και τις επιπτώσεις τους σε άλλους και φυσικά το πλήρωσα, με την έννοια ότι πληγώθηκα κι εγώ εξίσου αν όχι περισσότερο.

Γενικά συμφωνώ ότι η λέξη κλειδί είναι η ισορροπία... αλλά σίγουρα δεν είμαι η κατάλληλη να δώσω συμβουλές αφού κι εγώ προσπαθώ να απελευθερωθώ από την αβάσταχτη δικτατορία των άλλων που έχω επιβάλλει στον εαυτό μου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 01:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το εισαγωγικό μήνυμα του θέματος θα πω ότι το ιδανικό είναι η εύρεση ενός σημείου ισορροπίας μεταξύ των δύο στάσεων. Δηλαδή δεν πρέπει να επιδεικνύουμε υπερβολικά μεγάλο ενδιαφέρον για τα προβλήματα και τις έγνοιες των άλλων σε σημείο παραμέλησης του εαυτού μας, όμως και η ολοκληρωτική αποχαύνωση, ο "παρτακισμός", ο άκρατος εγωισμός και (ακόμα πιο ακραία) η υιοθέτηση της στάσης "ο θάνατός σου η ζωή μου" καταστρέφει τον ανθρωπισμό και την αρμονική λειτουργία της κοινωνίας μας.

Βέβαια δεν είναι εύκολη η επίτευξη του συγκεκριμένου στόχου αλλά αν τουλάχιστον τον έχουμε υπόψη μας μπορούμε να αυτοσυγκρατηθούμε και να μην καταφύγουμε σε πράξεις δυσάρεστες για τους γύρω μας που ενδεχομένως να μας γυρίσουν μπούμεραγκ βλάπτοντας και εμας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/05/2011 01:21:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 08:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας

Ειμαι απολυτως σιγουρη πως ολοι μας εχουμε αδικηθει,πληγωθει,παραγκωνιστει αλλα ειναι ενα καθημερινο φαινομενο στη ζωη των ανθρωπινων σχεσεων.
Προσωπικα θεωρω πως ενας ανθρωπος που δινει δεν πρεπει να περιμενει ανταλλαγμα...ειναι θεμα εξασκησης αυτο γιατι φυσικα μεγαλωνουμε με την αντιθετη νεοτροπια.
Τα ορια ειναι φυσικα απαραιτητα καθως πολλοι ανθρωποι φτανουν στα ακρα.
Ενα αξιολογο προσωπο μου ειχε πει οταν ημουν πιο μικρη πως εδω ειναι η κολαση εδω και ο παραδεισος.Καποια στιγμη στη ζωη μας,οταν εχουμε βοηθησει τους αλλους και οταν δεν μας χρωσταει καποιος κακο η καλοσυνη μας θα ανταμειφθει χωρις να το περιμενουμε και εχω ζωντανο παραδειγμα στη ζωη μου.
Εξαλλου δεν λενε πως καθε καλη πραξη μας ανεβαζει σαν ατομα?
Ισως οχι στα αμεσως επομενα χρονια ισως οχι σε αυτη τη ζωη αλλα οταν κανεις το καλο χωρις να δυσανασχετεις η περιμενεις κατι απο αυτο καπου θα βγεις κερδισμενος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 08:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι καλο κ τι κακο?αν για παραδειγμα αν εγω κ ο καθε εγω στηριζω απο διαφορες αποψεις καποιους μια οικογενεια κ καποιος παει να με σκοτωσει κ κοινως τον φαω εγω πρωτη...ποιος τελικα ειναι ο κακος στην ιστορια?οποτε τα παντα ειναι υποκειμενικα κ σημασια εχει για μενα τι "αρωμα" αφηνεις πισω σου...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 09:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο και κακο εννοωντας αντιθετικα συναισθηματα και πραξεις.
Κοιτα σε περιπτωση που παει καποιος να σε φαει
και τον φας πρωτη πιστευω πρεπει το δικαστηριο
να σε αθωωσει καθως βρισκοσουν σε αμυνα
Τραβηγμενο το παραδειγμα σου.
Αν παλι το παρουμε ως πχ το πηγε καποιος να με πληγωσει
αλλα καταφερα να τον πληγωσω πρωτη...τοτε δεν το θεωρω σωστο.
Αν ειναι να σε πληγωσουν θα σε πληγωσουν με την μια η την αλλη
αλλα αυτο το ιδιο σε οδηγει και σε συμπερασματα για το τι ποιοτητας ειναι οι ανθρωποι που εχεις διπλα σου.
Πριν απο δυο μερες ημουν θυμα συναισθηματικης φορτισης καθως
ενα πολυ κοντινο μου προσωπο θεωρησε καλο να μου πει ψεμματα
για να μου υποδειξει πως θα νιωσει ο ιδιος σε λιγο καιρο
εαν συνεχισω να ασχολουμαι με θεματα εσωτερισμου και αλλα τετια
που συμφωνα με την αποψη του θα με εκαναν να τον αποκοψω...
Εν ολιγοις με εφερε στην ψυχολογικη κατασταση που ΠΙΣΤΕΥΕ πως
ΘΑ τον εφερνα ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που τον απομακρυνα.....
Η πιο απλα ΑΝ ΠΕΣΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΘΑ ΨΟΦΙΣΟΥΜΕ...
Πστευω ταιριαζε ως παραδειγμα με αυτο που ειπες γιαυτο το ανεφερα.
Πιστευω ειναι λανθασμενες αντιληψεις αυτες...
πρωτα βιωνεις και κρινεις και μετα ερχεσαι σε συμπερασματα
και φερεσαι αναλογα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 11:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη το προβλημα για μενα δεν ειναι στον αλλον αλλα σε σενα...κ μενα ο συντροφος μου ουδεμια σχεση δεν εχει με το θεμα ειμαστε 10 χρονια μαζι συζηταμε τα παντα κ εχω φροντισει να καταλαβει οι αυτος ειναι για μενα σημαντικος κ οτι ολα τα υπολοιπι ανησυχιες που τρεφουν αλλο επιπεδο της καρδιας κ του νου μου...με λιγα λογια του απεδειξε οτι οσο ανησυχη ή πορωμενη ειμαι με μερικα θεμματα αυτα ανηκουθν σε αλλο επιπεδο απο αυτο του εμεις...για να γινει ομως αυτο πρεπει κατα ταπεινη μου αποψη να οχυρωσεις πρωτα τον εαυτο σου να ξεκαθαρισεις τα θελω σου οχυρωνοντας ταυτοχρονα κ το προσωπο διπλα σου με την ασφαλεια της υπαρξης σου...ελπιζω να σε βοηθησα..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 15:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κανένας δεν είναι ένα νησί που ανήκει μόνο στον εαυτό του", όπως λέει κι ο Μεγάλος φίλοι μου. Αλλά το ερώτημα είναι αν ανήκουμε σε όλη την ανθρωπότητα ή μονάχα στα άτομα που γνωρίζουμε και επηρεάζουν τη ζωή μας. Λένε μερικοί "ο τάδε με επηρεάζει, για το δείνα θα' δινα και τη ζωή μου...". Με τους παραέξω τί γίνεται; Αφιερώνουμε λίγο χρόνο για να συλλογιστούμε τα προβλήματά τους ή προσπερνάμε με το κλασσικό "δίκιο έχεις αλλά αν σου πω τί έπαθα εγώ...". Και στην τελική πόσο πολύ ξοδεύει κανείς τον εαυτό του πριν χαθεί στο μικρόκοσμό του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμείς και ο κόσμος.. δεν ξέρω αν το θυμάστε αλλά ήταν ένα μάθημα στο δημοτικό! από τα αγαπημένα μου θα έλεγα!

Βέβαια τώρα πως βλέπει ο καθένας τον κόσμο σε σχέση με τον εαυτό του και τους άλλους..? υπάρχουν πολλές διαφορετικές απαντήσεις. Θα ξεχωρίσω γύρω στα 10 εκ απαντήσεις εντοπισμένες στον χώρο της νοτιοανατολικής Ευρώπης όπου το ΕΓΩ παίζει πρωτεύοντα ρόλο και το αν νοιάζομαι για τους άλλους δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Έτσι μεγάλωσε αυτή η γενιά μετά τον πόλεμο..και συνεχίζει ακάθεκτη και στο μέλλον..Το πολύ απλουστευμένο συμπέρασμα είναι ότι αν νοιάζεσαι για τους άλλους καταντάς δυστυχισμένος.

Το περίεργο είναι ότι και τα 10 εκατομμύρια θα σου πουν τα ίδια πράγματα και θα εξακολουθούν να κάνουν τα ίδια για τα οποία κατηγορούν τους άλλους. Κοινώς είπε ο γαιδαρος τον πετινό κεφάλα... και πάει λέγοντας..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Black_Swan ειχεις διαφορετικους τροπους να προτεινεις απο αυτα που ακολοθουμε ολοι μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 13:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι απλως ο καθενας μας δεν τα εχει βρει πρωταρχικα με τον εαυτο του πως θα τα βρει με τους αλλους?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 15:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη hunter το περιστατικο με τον δικο μου
το εθεσα ως παραδειγμα.Το θεμα λυθηκε πια απλα
επρεπε να τον βοηθησω να καταλαβει,οπως λες,πως
αλλη αγαπη η μια αλλη η αλλη.
Αυτονοητο ειναι πως πρεπει πρωτα απ'ολα να εισαι καλα με τον
εαυτο σου,να γνωριζεις καλα εσενα για να υπαρχουν καλες σχεσεις
με τους γυρω σου.
Παρ'ολα αυτα..συλλογιστητε λιγο..ποιος ξερεις 100% τον εαυτο του?
Πολυ λιγους ανθρωπους στη ζωη μου -και κυριως μεγαλης ηλικιας-
γνωρισα που να εχουν αυτο το γνωρισμα..και ακομα κ αυτοι δεν
γνωριζω κατα ποσο οντως το ειχαν η αυτο εδειχναν...
Τον εαυτο σου τον μαθαινεις καλυτερα μεσα απο τα ματια τω αλλων,
μεσα απο τις σχεσεις με αλλους ανθρωπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 17:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Black_Swan ειχεις διαφορετικους τροπους να προτεινεις απο αυτα που ακολοθουμε ολοι μας!




δεν υπάρχει καμία πρόταση.. δεν υπάρχει τίποτα κάθε μυαλό και κάθε οργανισμός αντιλαμβάνεται διαφορετικά τις καταστασεις.. Ο γενικός νόμος είναι ότι όλοι γίνονται τέρατα από τη στιγμή που αισθανθούν ότι έχει καταπατηθεί έστω και στο ελάχιστο το προσωπικό τους συμφέρον. Άσχετα άπο οτιδήποτε άλλο και από οποιαδήποτε σχέση υπάρχει. Αυτό είναι ΝΟΜΟΣ και όλα τα άλλα περιτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 17:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεσα απο τα ματια ποιων αλλων θα γνωρισεις τον εαυτο σου?αυτων που σε αγαπανε?αυτων που σε ζηλευουν?αυτων που σε απεχθανοντε?κ ποσο σιγουρη μπορεις να εισαι παντα οτι ολοι αυτοι νιωθουν συγκεκριμενα για σενα?νομιζω οτι τα παντα ειναι υποκειμενικα κ το μονο σιγουρο ειναι η δικη σου υπαρξη οποτε την αυτογνωσια σου σαν βημα προσωπικης ευτυχιας πρεπει να την κανεις μονη σου..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 09:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εννουσα αυτο.Παρ'το ως λαθος εκτυπωση
Μαθαινουμε τον εαυτο μας μεσα απο τις πραξεις
που ασυνηδειτα κανουμε προς τους αλλους.
Αν στο μυαλο σου υπαρχεις μονο εσυ και ολοι οι
υπολοιποι ειναι υποκειμενα,η μανα σου π.χ
τοτε ολες σου οι προσπαθειες πανε χαμενες.
Γεννηθηκαμε με την προδιαθεση να ζουμε αρμονικα
με τους αλλους και εαν βαζουμε τον εαυτο μας πανω
απο ολα νομιζω πως εν τελη δεν θα ειναι καλα τα αποτελεσματα
(μιλωντας για ατομα που ειναι δικα μας,
οχι για αυτους που μας καταπατανε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 11:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Black_Swan
Ο γενικός νόμος είναι ότι όλοι γίνονται τέρατα από τη στιγμή που αισθανθούν ότι έχει καταπατηθεί έστω και στο ελάχιστο το προσωπικό τους συμφέρον. Άσχετα άπο οτιδήποτε άλλο και από οποιαδήποτε σχέση υπάρχει. Αυτό είναι ΝΟΜΟΣ και όλα τα άλλα περιτά.

Αυτό είναι σωστό καλή μου, αν οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων είναι συμφεροντολογικές.
Και είναι ΝΟΜΟΣ για τους ανθρώπους που συνάπτουν τέτοιες σχέσεις.
Ο εντοπισμός του συμφέροντος πίσω από τις περισσότερες περιπτώσεις, δεν πρέπει να μας οδηγεί σε απόλυτα συμπεράσματα απαξιώνοντας ΟΛΕΣ τις λοιπές πανανθρώπινες αξίες και ιδεώδη.

Υπάρχουν και ανιδιοτελείς σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, η γενίκευση είναι απογοητευτική.

quote:
Hanter
μεσα απο τα ματια ποιων αλλων θα γνωρισεις τον εαυτο σου?αυτων που σε αγαπανε?αυτων που σε ζηλευουν?αυτων που σε απεχθανοντε?κ ποσο σιγουρη μπορεις να εισαι παντα οτι ολοι αυτοι νιωθουν συγκεκριμενα για σενα?νομιζω οτι τα παντα ειναι υποκειμενικα κ το μονο σιγουρο ειναι η δικη σου υπαρξη οποτε την αυτογνωσια σου σαν βημα προσωπικης ευτυχιας πρεπει να την κανεις μονη σου..

Εγώ θα έλεγα ΝΑΙ!
Γιατί ΟΧΙ?
Και μέσα από τα “μάτια” (“ματιά-γνώμη” το ονομάζω) αυτών που σε αγαπούν και αυτών που σ' εχθρεύονται, και αυτών που σε ζηλεύουν και αυτών που σ΄ απεχθάνονται.
Αρκεί πάντα να σταθείς και με ειλικρίνεια χωρίς εγωισμό και αλαζονεία, δεις τον εαυτό σου και τον κρίνεις από διαφορετικές οπτικές.
Θα ανακαλύψεις ίσος γνωρίσματα δικά σου εσωτερικά, που ο εγωισμός σου, η άγνοια σου, η πρόχειρη δικαιολογία σου, η φιλαρέσκεια σου σε ιδιοτελή καλοπιάσματα τρίτων και ενδεχομένως προσφιλών σου προσώπων, σε εμποδίζουν να δεις.
Τότε θα καταλάβεις ίσος ποιος είσαι, και θα γίνεις περισσότερος συγχωρητικός για τους άλλους.

Συμφωνώ πως αυτή την αυτογνωσία θα πρέπει να την κάνει μόνος του ο καθένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 09:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν στα 35 μου παραξενεψα τοσο πολυ...δυστυχως στην κοινωνια του "φαγαμε" ο ορος ανιδιοτελεια εχει παψει πια να μετραει...το εμεις για πολλους ειναι απλα ενα σκαλοπατι για το εγω...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 10:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ξερω αν στα 35 μου παραξενεψα τοσο πολυ...δυστυχως στην κοινωνια του "φαγαμε" ο ορος ανιδιοτελεια εχει παψει πια να μετραει...το εμεις για πολλους ειναι απλα ενα σκαλοπατι για το εγω...

d.k


Καλημέρα φίλη μου!
Βρισκόμαστε απέναντι σε δύο όρους στην καθημερινή μας αποκαλούμενη "επικοινωνία"...."αισθάνομαι" και "ψευδαισθάνομαι"....
Έχω την αίσθηση , ότι δεν θα πάψουν να εμφανίζονται στην ζωή μας διαρκώς και ολοένα με αυξανόμενο ρυθμό , τόσο οι εκτροπές του λόγου ... όσο και οι εκτροπές της σκέψης και της συμπεριφοράς μας!
Θεωρώ αδύνατη οποιαδήποτε μορφή επικοινωνίας και σχέσεως εφόσον δεν συντελλεσθεί η θεμελιακή μορφή σχέσεως και που δεν είναι άλλη απο την σχέση με τον ίδιο μας τον εαυτό και ο οποίος είναι ο βασικός υπεύθυνος της όποιας παραδρομής και εκτροπής μας!
Θα συνεχίσουμε ες αεί να "εγκαλούμε" ο ένας τον άλλο -όπως εξάλλου συμβαίνει και συνέβαινε διαχρονικά- για την όποια αστοχία μας!
Πρόκειται για ένα θέμα , το οποίο δεν είναι καθόλου απλό και αν "καταπιανόμαστε" μαζί του -ειλικρινά όμως- θα εξάγαμε πολλά χρήσιμα συμπεράσματα κυρίως για τον ίδιο μας τον "εαυτό"...που μόνο εαυτός δεν είναι!
Προσωπικά θεωρώ , ότι ο άνθρωπος καλείται να μεταβάλλει την ηθική της φύσης του και να την τροποποιήσει σε μια κοινωνική ηθική ψευδεπίγραφη και αναποτελεσματική , η οποία τείνει να τον θυματοποιεί και να τον θέτει εκτός της φύσης του!
Μπορεί σε ορισμένους αυτό να ακούγεται παράξενα αλλα πρόκειται για κάτι το οποίο είναι αληθές και κάτι το οποίο έχει να κάνει με την χειραγώγηση δια μέσου της θυματοποίησής του..καλά να λές που υπάρχει και ο μηχανισμός προώθησης της ενοχής για να απαλύνει τα συναισθήματα της κατά-θλιψης!!!
Απο πολύ μικρή ηλικία τίθενται οι όροι εγκλωβισμού και ενοχοποίησης της φύσης του...απο πολύ μικρή ηλικία συλλαμβάνει εμπειρικά το γεγονός ότι δεν είναι καλός αλλα πρόκειται να γίνει αν ακολουθήσει τον ηθικό/ούς προστακτικούς κώδικες των σοφών κοινωνιών , που ωστόσο τις ίδιες καλύτερες δεν τις έκαναν....

Την καλημέρα μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 12:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα εαρινε μου...οντως ετσι ειναι τα πραγματα δυστυχως...απο την αλλη παλι θα μπορουσαμε να ζησουμε χωρις κανονες αν καταλαβα οτι αυτο εννοεις?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 12:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο την αλλη παλι θα μπορουσαμε να ζησουμε χωρις κανονες αν καταλαβα οτι αυτο εννοεις?

Αν γινόταν αυτό ποτέ, θα τρωγόμασταν μεταξύ μας στο άψε σβήσε.
Εδώ τρωγόμαστε τώρα που υπάρχουν και κανόνες και νόμοι, φαντάσου τι θα γινόταν τότε...

Η σχέση μας με τους γύρω μας βασίζεται σε μεγάλο βαθμό με τις δικές μας προσδοκίες, επιθυμίες, σκέψεις ή και φόβους.
Για παράδειγμα, μπορούμε πραγματικά να πούμε ότι γνωρίζουμε έναν άνθρωπο ή τον γνωρίζουμε και τον "αποκωδικοποιούμε" στο μυαλό μας μέσα από τις δικές μας εμπειρίες, τα δικά μας φίλτρα και τις δικές μας νοητικές καταγραφές;
Ίσως αυτός να είναι κι ένας λόγος για τις παρανοήσεις που γίνονται μεταξύ των ανθρώπων στις διαπροσωπικές τους επαφές με τρίτους, οι παραξηγήσεις κλπ.
Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να αφήσουμε πίσω μας όλες μας τις εμπειρίες κι όλες μας τις νοητικές κατατάξεις στις οποίες συγκαταλέγουμε τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρεφόμαστε και τις συμπεριφορές τους και να προσπαθήσουμε να τους γνωρίσουμε έξω από αυτές, προσπαθώντας να τους δούμε όπως πράγματι είναι κι όχι όπως φαίνονται σε εμάς.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 13:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε τι διαφωνείς φίλε Γιώργο απ'οσα κατέθεσα και έτσι όπως τα διατύπωσα???
Τι φανερώνει για σένα η ύπαρξη των νόμων...αν όχι την αδυναμία των ανθρώπων να σκεπτονται αλλα και να συμπεριφέρονται ορθά???
Και θεωρείς ότι οι νόμοι και οι εν γένει κώδικες πεποιθήσεων καλλιεργούν τους ανθρώπους???
Θα μ'ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σου και εφόσον θές να ανταλλάξουμε απόψεις και ασφαλώς με την συμμετοχή των υπολοίπων συνδικτύων!!!

Η φίλη Hunter πολύ εύστοχα διατύπωσε το ερώτημα "αν θα μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς νόμους" και θεωρώ ότι είναι πολύ εύστοχη ερώτηση...

Προσωπικά θεωρώ πως "όχι" και πως πάντοτε θα υπάρχει η ανάγκη ύπαρξής τους...ωστόσο λέω ότι παράλληλα με την νομοθεσία θα πρέπει να συμβαδίζει και η καλλιέργεια του ανθρώπου και ασφαλώς όταν αναφέρομαι στην έννοια "καλλιέργεια" δεν εννοώ την Ακαδημαϊκή μόρφωση -απο αυτή λίγο-πολύ όλοι έχουν- αλλα την καλλιέργεια του πνεύματός τους και ασφαλώς αυτό είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα!
Το ερώτημα είναι -για μένα- ..."Γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να ισορροπήσουν εντός τους και τίθενται διαρκώς σε συγκινησιακές πειρατείες που τους καθηλώνουν σε μια νοσηρή κατάσταση , με αποτέλεσμα να μην μπορούν να επικοινωνήσουν κατα τον καλύτερο τρόπο αλλα και να συγκεντρωθούν επικοδομητικά με ότι κάθε φορά ασχολούνται ΑΛΛΑ το μυαλό τους είναι σχεδόν πάντα εκχωρημένο σε μια ατέρμονη διαδικασία επίλυσης "παλαιών εξισώσεων"???
Δεν έχει αυτό σχέση με την εμφάνιση της παραβατικότητας και εν συνεχεία με την θέσπιση των νόμων που ολοένα -αν δεν κάνω λάθος- ισχυροποιούνται και γίνονται σκληρότεροι???
Θα υπενθυμίσω ότι τόσο τους νόμους ... όσο και την αγωγή-καλλιέργεια των ανθρώπων την ορίζει η πολιτεία και θεωρώ ότι αν οι άνθρωποι διολισθαίνουν διαρκώς στην παραβατικότητα , πως τότε το γενικότερο σύστημα διαπαιδαγώγησης νοσεί....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 13:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ, για ποιό λόγο πίστεψες ότι διαφώνησα μαζί σου και δεν σκέφτηκες ότι το μήνυμα μου είχε ως σκοπό την παράθεση των απόψεων μου;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 13:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον απλούστατο λόγο ότι διάβασα εν τάχει/υ το μήνυμά σου και δεν κατανόησα ορθώς -κοινώς παρερμήνευσα-...mea culpa Γιώργο...παραδίνομαι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 20/05/2011 14:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 14:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλημερα εαρινε μου...οντως ετσι ειναι τα πραγματα δυστυχως...απο την αλλη παλι θα μπορουσαμε να ζησουμε χωρις κανονες αν καταλαβα οτι αυτο εννοεις?

d.k


Φίλη μου γειά σου!
Περιδιαβαίνοντας στο ίντερνετ είδα αυτό..."Να δημιουργείς και δημιουργώντας να δημιουργείσαι και να μην είσαι τίποτε άλλο από τη δημιουργία σου..." Αριστοτέλης

Έτσι απλά θέλησα να στο στείλω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 15:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Θεωρώ αδύνατη οποιαδήποτε μορφή επικοινωνίας και σχέσεως εφόσον δεν συντελλεσθεί η θεμελιακή μορφή σχέσεως και που δεν είναι άλλη απο την σχέση με τον ίδιο μας τον εαυτό και ο οποίος είναι ο βασικός υπεύθυνος της όποιας παραδρομής και εκτροπής μας!

...και αν "καταπιανόμαστε" μαζί του -ειλικρινά όμως- θα εξάγαμε πολλά χρήσιμα συμπεράσματα κυρίως για τον ίδιο μας τον "εαυτό"...που μόνο εαυτός δεν είναι!

..καλά να λές που υπάρχει και ο μηχανισμός προώθησης της ενοχής για να απαλύνει τα συναισθήματα της κατά-θλιψης!!!

... δεν είναι καλός αλλα πρόκειται να γίνει αν ακολουθήσει τον ηθικό/ούς προστακτικούς κώδικες των σοφών κοινωνιών , που ωστόσο τις ίδιες καλύτερες δεν τις έκαναν....


Επέτρεψε μου να εκφράσω την συμφωνία μου.

Με την σημείωση οτι η ιστορία ΔΕΝ επαναλαμβάνεται - όπως επιμένει το κλισέ - αλλά απλώς παραμένει στάσιμη,

και με την απαξίωση μου για τις αξιοκατάρατες θεωρίες του Τζων Νας, που απενεχοποίησαν τους θηρευτές στα μάτια των θηραμάτων, και αντέστρεψαν το παράδειγμα. (βέβαια και να μην υπήρχε ο Νας, κάποιον άλλο θα εφεύρισκαν)

Η συνεννόηση είναι το μεγάλο ζητούμενο. Όχι η συμφωνία, η συνεννόηση.

Να γνωρίζω ότι όταν σου γράφω τα παραπάνω, θα διαφωνίσεις με αυτά που εννοώ, και όχι με αυτά που εσύ νομίζεις ότι εννοώ (βλέπε και το παρόν φόρουμ).

Τα μαθηματικά είναι η απόλυτη γλώσσα επικοινωνίας, για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Η γλωσσική επικοινωνία για κάποιον παράξενο λόγο (τί πιστεύεις εσύ ? ) φαντάζει γεμάτη δυσκολίες.

Η πνευματική/νοητική/ψυχική επικοινωνία είναι το επερχόμενο μεγάλο αλμα. Αλλά προϋποθέτει την νοητική "ενδοσκόπιση", τον μεγάλο εσωτερικό διάλογο μεταξύ εσένα και του εαυτού σου. Είναι δύσκολο - σχεδόν αφάνταστο για τις μάζες - αλλά θα γίνει.


Όταν η φαντασία ασθενεί καταντάει φαντασίωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy