ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εμείς κι ο κόσμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 13:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου η φίλη Hunter , είπε το εξής εύστοχο.."Οι άνθρωποι φαίνονται απο τ'απλά . στα δύσκολα κρύβονται.."

Ο αγαπητός φίλος G.P αποδεικνύει ότι όντως είναι ένας διαφορετικός άνθρωπος με "μέγεθος ενσυναίσθησης" και θεωρώ ότι οι διατυπώσεις του προβάλλουν τον άνθρωπο Γιάννη....και γώ χαίρομαι που μιλάω μαζί του..

"Το επεσήμανα και την διόρθωσε, κατανοώντας πως η αντίδρασή μου έγινε με καλή προαίρεση.

Αν αντιθέτως του έλεγα “Εαρινέ αυτά που λες είναι βλακείες” θα διαφαινόταν μια πρόθεση να θίξω τον συνομιλητή μου,να τον μειώσω, και όχι να κουβεντιάσω μαζί του.


Αυτό εννοώ με το “καλή προαίρεση” και είμαι βέβαιος πως και ο Εαρινός σαν έτσι το κατάλαβε.

Θα μπορούσαμε να μην είχαμε συμφωνήσει, και να έλεγα, “φίλε μου κατάλαβα τι εννοείς αλλά έχω διαφορετική άποψη στην οποία εμμένω”.
Και αυτό καλή προαίρεση είναι".


Αυτό ακριβώς , τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο!!!


Αυτό εννοώ με το “καλή προαίρεση” και είμαι βέβαιος πως και ο Εαρινός σαν έτσι το κατάλαβε.

Να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος Γιάννη!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 20:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαυτους τους λογους που αναφερατε "αγαπησα" αυτο το φορουμ...τρελαινιμαι να διαφωνω με ανθρωπους που τα βρισκουμε...

υγιης διαλογος...αραγε ..να δεις πως τους λενε?...αυτοι που βγαζουν την προσωπικοτητα σου μεσα απτον τροπο που γραφεις...θα ηταν αρκετα ενδιαφερον να μπορουσαμε να εκφραστουμε κ με τον δικο μας γραφικο χαρακτηρα...σχεδον ολοι ειμαστε στην ιδια γραμματοσειρα...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 11:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μείς αγαπήσαμε εσένα φίλη Hunter...δικό σου επίτευγμα είναι και όχι τυχαίο ασφαλώς και όλα όσα είπε ο φίλος Γιάννης πιο πάνω φωτογραφίζουν/διακρίνουν ΚΑΙ εσένα....
Καλημέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 12:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
δικό σου επίτευγμα είναι και όχι τυχαίο ασφαλώς και όλα όσα είπε ο φίλος Γιάννης πιο πάνω φωτογραφίζουν/διακρίνουν ΚΑΙ εσένα

Και βεβαίως δεν είναι τυχαίο φίλε Εαρινέ
Την καλημέρα μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 07:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε ολους...

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια...

σκεφτομουν ενα αλλο κομματι που αφορα συμπεριφορες...
την διαφορα του μορφωμενου κ του "σπουδαγμενου"...τι εννοω...
στην καθημερινοτητα μας συνανταμε ανθρωπους ευγενικους σωστους με καθολου ή περιορισμενη μορφωση οι οποιοι ομως με τον τροπο τους ξεκλειδωνουν τις καρδιες μας...ακομα ο τροπος που κινουντε τους κατατασει στους εξυπνους...απο την αλλη υπαρχουν τα μεγαλα κεφαλια με τα πολλα πχ πτυχια που ειτε εχουν καβαλησει καλαμι ειτε ανηκουν καθαρα κ μονο στους πονηρους ..ως αποτελεσμα οτι κερδιζουν στη ζωη τους ειναι καθαρα κ μονο μοριοδοτηση λογο σπουδων κ οχι λογο προσωπικοτητας τους...

εν ολιγοις την διαφορα του εξυπνου απτον πονηρο...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 11:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλή μου Hunter
Ο χαρακτήρας του ανθρώπου και η εν γένει συμπεριφορά του, - κατά την γνώμη μου - δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με την μόρφωσή του.
Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας / ψυχισμού , που κληρονομούνται και σε μεγάλο βαθμό διαπλάθονται κυρίως μέχρι την εφηβική ηλικία, και επιδέχονται επιμέρους μεταβολές / τροποποιήσεις με τις γνώσεις και εμπειρίες της υπόλοιπης ζωής.

Ελαττώματα ή προτερήματα έχουν και οι μορφωμένοι και οι αμόρφωτοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 14:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη γειά σου...
Έχω την αίσθηση , ότι λέγοντας τα ανωτέρω περιγράφεις -με τον δικό σου τρόπο- τις δύο νοημοσύνες του ανθρώπου...αυτόν -κατ'αρχάς- του I.Q και μετέπειτα αυτόν του E.Q.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου βεβαίως και έχουν γίνει χρόνιες έρευνες πάνω και στα δυό και μάλιστα έχουν αποδειχθεί πολλά τόσο για το ένα είδος νοημοσύνης .... όσο και για το άλλο...
Με την συναισθηματικη νοημοσύνη να δεσπόζει στις διαπροσωπικές-καθημερινές συναλλαγές και συνδιαλέξεις των ανθρώπων....και να ορίζει σε ένα μεγάλο βαθμό τον βαθμό επικοινωνίας και "σύζευξης" των ανθρώπων με το περιβάλλον τους...και με ένα "μαγικο τρόπο" να ορίζει γέφυρες επικοινωνίας τόσο με τον ίδιο μας τον εαυτό , όσο και με τον κόσμο ολόκληρο...

Δανείζομαι μερικές κουβέντες του αγαπητού Νίκου Δήμου..

"Η μοναξιά είναι ουδέτερη -όσο δεν είναι απουσία-.
Η Επικοινωνία θέση .
Η κακή επικοινωνία , άρνηση.

Καλύτερη η μοναξιά απο την άρνηση.
Η λύση του αναχωρητή . Του μοναχού.

Αλλα τότε , δεν μπορεί κανείς να λυτρωθεί μόνος του..???
Μόνος του? Είναι ποτέ κανείς μόνος του???

Και το μίσος είναι μια ζωντανή μορφή επικοινωνίας.
Αλλα μέσα απο την ανία των ρομαντικών , το Spleen των συμβολλιστών και την ναυτία των υπαρξιστών , ο δρόμος της αλλοτρίωσης μας έφερε στην αδιαφορία.
Σύγχρονες "προηγμένες" κοινωνίες...όπου η επικοινωνία τυποποιείται και γίνεται απάνθρωπη.
Όπως η "ευγένεια" στους ανθρώπους.

Νίκος Δήμου.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 18:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραια ολα αυτα κ με βρισκουν συμφωνη...

η καθημερινοτητα ομως μου εδειξε ανθρωπους που προερχονταν απο πολυ χαμηλες ταξεις (αν υφιστανται) με γνωσεις δημοτικου που οι συνομιλιες μας ηταν πολυ πιο ενδιαφερουσες κ ουσιωδης απο καποιες αλλες περιπτωσειε μορφωμενων τεχνοκρατων... το IQ κ το EQ οπως κ διαφορα αλλα γιαμενα ισως ακουστω υπερβολικη αντικατοπτριζουν μονο μια μεριδα του κανονα "προσωπικοτες των ανθρωπων"...

πιο απλα εκτος απο τους γενετικους κωδικες ο τροπος επικοινωνιας βασιζεται κ απο επικτητα χαρακτηρηστικα...απο βιωματα...
ο "πονεμενος" για παραδ. γινεται πιο δυνατος κ πιο εξυπνος..
ο "χορτατος" πολλες φορες γινεται "λαιμαργος" δηλαδη πονηρος...
ελπιζω να καταλαβαινετε την ουσια των παρενθεσεων...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 18:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνεσαι αντιληπτή φίλη μου , απολύτως κατανοητή...
Θα ήταν πολύ καλό να αναρτήσεις ένα θεματάκι με τίτλο "Βιώματα και ψυχολογικός χαρακτήρας" και κεί θα έχουμε την ευκαιρεία να ανταλλάξουμε απόψεις και να δούμε πολλά , πάρα πολλά στοιχεία που διαδραματίζουν κυρίαρχο ρόλο σε αυτόν...και πόσο είναι υποκείμενος ο άνθρωπος σε βιώματα και παραστάσεις της πρώϊμης παιδικής του ηλικίας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 18:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι επιπλέον , δανεισμένο και αυτό απο το βιβλίο του Νίκου Δήμου και έχει μεγάλη σημασία...αξίζει -κατα την γνώμη μου- της προσοχής μας...

"Ο Άνθρωπος κλείνεται , όσο περνάει ο καιρός και περισσότερο , σε μια οντολογική απομόνωση.Και ο φαύλος κύκλος που παρατηρείται είναι πως όσο περισσότερο απομονώνεται , τόσο λιγότερο επικοινωνεί..."

Και όσο λιγότερο επικοινωνεί , τόσο περισσότερο απομονώνεται...και δυστυχισμένος στην απομόνωσή του λαχταράει την επικοινωνία και βυθίζεται στα υπόκαταστατά της , που τον αλλοτριώνουν ακόμα περισσότερο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 18:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Έχω την αίσθηση , ότι λέγοντας τα ανωτέρω περιγράφεις -με τον δικό σου τρόπο- τις δύο νοημοσύνες του ανθρώπου...αυτόν -κατ'αρχάς- του I.Q και μετέπειτα αυτόν του E.Q.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου βεβαίως και έχουν γίνει χρόνιες έρευνες πάνω και στα δυό και μάλιστα έχουν αποδειχθεί πολλά τόσο για το ένα είδος νοημοσύνης .... όσο και για το άλλο...
Με την συναισθηματικη νοημοσύνη να δεσπόζει στις διαπροσωπικές-καθημερινές συναλλαγές και συνδιαλέξεις των ανθρώπων....και να ορίζει σε ένα μεγάλο βαθμό τον βαθμό επικοινωνίας και "σύζευξης" των ανθρώπων με το περιβάλλον τους...και με ένα "μαγικο τρόπο" να ορίζει γέφυρες επικοινωνίας τόσο με τον ίδιο μας τον εαυτό , όσο και με τον κόσμο ολόκληρο...

Φίλε Εαρινέ σαφώς και συμφωνούμε.
Προσπαθώ πάντα να περιγράφω όσο μπορώ ποιο απλά τα θέματα, για να γίνονται ποιο εύκολα κατανοητές κάποιες απο τις καινούργιες ιδέες/θέσεις.

quote:
Hunter
ωραια ολα αυτα κ με βρισκουν συμφωνη...

η καθημερινοτητα ομως μου εδειξε ανθρωπους που προερχονταν απο πολυ χαμηλες ταξεις (αν υφιστανται) με γνωσεις δημοτικου που οι συνομιλιες μας ηταν πολυ πιο ενδιαφερουσες κ ουσιωδης απο καποιες αλλες περιπτωσειε μορφωμενων τεχνοκρατων... το IQ κ το EQ οπως κ διαφορα αλλα γιαμενα ισως ακουστω υπερβολικη αντικατοπτριζουν μονο μια μεριδα του κανονα "προσωπικοτες των ανθρωπων"...



Καλή μου Ντιάνα μα αυτό ακριβώς λέμε
Η μόρφωση ΔΕΝ πάει αντάμα με την πνευματικότητα.

Έχω συναντήσει αρκετούς αναλφάβητους με σοφία, και πολλούς “μορφωμένους” τενεκέδες.

Ιδικά στις γυναίκες, το “φαινόμενο” είναι ποιο εμφανές, λόγο και του αποκλεισμού – παλαιότερα - των γυναικών στην μόρφωση..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 21:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποτε δηλαδη οπως κ σε αλλα θεματα η επιστημη εχει ενα λογο κ η ζωη καποιον αλλο...


δεχομαι συγχαρητηρια για την μεγαλη μου κορη...συγκεντρωσε 16000 μορια κ ταυτοχρονα παντρευεται στις 15 ιουλιου...λετε τωρα να μου μεινει καθολου μυαλο??

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 22:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια φίλη μου για το παιδί σου και εύχομαι τα καλύτερα σε όλα τα επίπεδα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 22:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή μου Ντιάνα μα αυτό ακριβώς λέμε
Η μόρφωση ΔΕΝ πάει αντάμα με την πνευματικότητα.

Έχω συναντήσει αρκετούς αναλφάβητους με σοφία, και πολλούς “μορφωμένους” τενεκέδες.


Πρόκειται για πολύ μεγάλη αλήθεια Γιάννη...πέραν κάθε αμφιβολλίας..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2011, 12:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οποτε δηλαδη οπως κ σε αλλα θεματα η επιστημη εχει ενα λογο κ η ζωη καποιον αλλο...


δεχομαι συγχαρητηρια για την μεγαλη μου κορη...συγκεντρωσε 16000 μορια κ ταυτοχρονα παντρευεται στις 15 ιουλιου...λετε τωρα να μου μεινει καθολου μυαλο??



16000 μόρια?
Ουάου!!!!.......τόσα πολλά μόρια για την ανωτάτη...... παντρευτηκή?
Και μετά λένε οτι πέσανε οι βάσεις......

Άντε λοιπόν κα του χρόνου .... γιαγιά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2011, 22:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια, αγαπητή hunter1, τόσο για την επιτυχία της κόρης σου στις Πανελλαδικές όσο και για τον επικείμενο γάμο της!

Τις καλύτερες ευχές μου, όλα να της πηγαίνουν δεξιά!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2011, 15:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...απο την αλλη υπαρχουν τα μεγαλα κεφαλια με τα πολλα πχ πτυχια που ειτε εχουν καβαλησει καλαμι ειτε ανηκουν καθαρα κ μονο στους πονηρους ..ως αποτελεσμα οτι κερδιζουν στη ζωη τους ειναι καθαρα κ μονο μοριοδοτηση λογο σπουδων κ οχι λογο προσωπικοτητας τους...

d.k


Φίλη Hunter καλημέρα!
Ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα -μετά απο μια μικρή ανάπαυλα...- λέγοντας ότι οι σκέψεις σου είναι εύστοχες...
Οι μετουσιώσεις οι οποίες ως όρος αναφέρονται στην ψυχολογία -Φροϋδική ψυχολογία- , έχω την αίσθηση ότι δίνουν περιεχόμενο και υπόσταση στα όσα ορθώς κατ'εμέ διετύπωσες...
Και είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι οι οποίοι επιδιώκουν την μόρφωση ως το μέσον για την προσωπική τους καλλιέργεια για να βελτιωθούν ως άνθρωποι με σκοπό την συνεύερσή τους με τον κόσμο γενικότερα , σε σχέση με τους υπολοίπους οι οποίοι το κάνουν για να το χρησιμοποιήσουν ως το όχημα για επιδιώξεις και σκοπούς εντελώς ιδιοτελείς και που είναι άρρηκτα συνδεδεμμένοι με "απολαύσεις επιθυμιών μη πραγματοποιημένες και απωθημένες"....
Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα διστάσουν -όπου χρειασθεί- να χρησιμοποιήσουν την μόρφωσή τους , τα πτυχία τους ή την θέση τους ή την οικονομική τους επιφάνεια κοκ....προκειμένου να κοντύνουν-ευτελίσουν-αποδομήσουν ή ακόμα και να εκμηδενισουν κάθε εμπόδιο που θεωρούν ότι μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην/ις απολαύσεις των επιθυμιών τους και που σε καμμιά περίπτωση δεν είναι η επιθυμία συνεύρεσή τους με τον κόσμο και κάθε άνθρωπο ξεχωριστά...
Τα κόμπλεξ ανωτερότητας/κατωτερότητας που εχουν συνοδεύονται αλλα και προβάλλονται απο τις φοβιες με τις οποίες κατακλύζονται και κατευθύνονται στις καθημερινές τους συνδιαλέξεις...
Αγώνας για την φυσική-ψυχική εξόντωση κάθε υποτιθεμενου εμποδίου που εμποδίζει την αναγνωρισιμότητα του/ων ιδίων αλλα και την αποδοχή τους ως μοναδικότητα/ες....
Ο αγώνας -δια βίου- του/ων θεωρούμενου/ων -απο τους ίδίους- , ως μη αναγνωρισμένων και μη αποδεκτών , "ελέω" αυτών των θεωρουμένων απο τους ιδίους , ως εμποδίων ακόμα και εχθρών...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 22:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εν ολιγοις δηλαδη τα αδεια βαρελια κ οι φελοι επιπλεουν?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 23:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται πως ορίζει ο καθένας αυτό το "επιπλέειν" , πως ορίζει την ζωή , την χαρά και την ευτυχια , φίλη μου...και αυτό διότι υπάρχει και η λαϊκή σοφή ρήση , που λέει.."Χαιρέτα τους πεζούς όταν έχεις καβαλικέψει , για να σε χαιρετούν κι'αυτοί όταν ξεκαβαλικέψεις..".
Και το "ξεβακαλίκεμα" ορίζεται πάντα απο τον πανδαμάτωρα χρόνο και αποτελεί αναπόδραστο για τον καθένα βίωμα και κεί ενδεχομένως να υπάρχει ένας άλλος τόπος-τοπίο και μη έχον καμμιά σχεση με το τοπίο που υπήρχε πρίν...παρά μόνο η αποξένωση , χειρότερη κατάσταση ακόμα και απο αυτη της κόλασης θαρρώ..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 08:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αποξενωση ή κολαση επι της γης...καπου μου ηρθε η εικονα που μια ωραια γυναικα αναγνωριζει το χαρισμα της απο την αναποδη κ επιλεγει συντροφους ΄παρεες λιγοτερο χαρισματικες για να εχει θεωρητικα παντα το πανω χερι εχοντας πεσει σε ληθη οσον αφορα τον χρονο που θα περασει κ το φυσικο γηρας που θα ερθει..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 10:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αποξενωση ή κολαση επι της γης...καπου μου ηρθε η εικονα που μια ωραια γυναικα αναγνωριζει το χαρισμα της απο την αναποδη κ επιλεγει συντροφους ΄παρεες λιγοτερο χαρισματικες για να εχει θεωρητικα παντα το πανω χερι εχοντας πεσει σε ληθη οσον αφορα τον χρονο που θα περασει κ το φυσικο γηρας που θα ερθει..


Το πρώτο καλή μου hunter – της επιλογής συντρόφων – το καταλαβαίνω.

Το δεύτερο “ έχει πέσει σε λήθη” , κομμάτι μηδενιστικό/ματαιόδοξο μου ακούγεται.
Εννοείς πως αναλώνεται η ωραία γυναίκα – χρονικά – με ανούσια πράγματα και παρέα, αυτάρεσκα, σπαταλώντας τον χρόνο της σε ένα τέλμα, ενώ αντίθετα αν είχε διαλέξει την συντροφιά ανώτερων ατόμων, θα είχε όφελος σε γνώση και διεύρυνση του ορίζοντά του ενδιαφέροντός της?

Σωστά κατάλαβα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 14:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ο άνθρωπος που αγαπάω είναι διαφορετικός από μας, ανήκει σε άλλη κάστα, όχι άλλη φυλή, λευκός είναι. Οι δικοί μου άνθρωποι πολέμησαν αυτή τη σχέση. Εγώ πάλεψα και παλεύω καθημερινά αλλά λαμβάνω και την δική τους άποψη. Είμαι μεταξύ σφύρας και άκμονος. Αν ακούσω τους δικούς μου διαλύεται η αγάπη μου. Αν δεν τους ακούσω διαλύεται η οικογένειά μου. Έχουμε δεσμό κρυφά και κάθε μέρα ζω αυτό το μαρτύριο. Αν κάποιος συμφωνεί με τα ερωτήματά σου είμαι εγώ. Υπολογίζω και τους άλλους, αλλά κάπου προσπαθώ να κρατώ ζωντανή τη σχέση μου γιατί χωρίς αυτόν είμαι ψυχικά νεκρή.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 14:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ο άνθρωπος που αγαπάω είναι διαφορετικός από μας, ανήκει σε άλλη κάστα, όχι άλλη φυλή, λευκός είναι. Οι δικοί μου άνθρωποι πολέμησαν αυτή τη σχέση. Εγώ πάλεψα και παλεύω καθημερινά αλλά λαμβάνω και την δική τους άποψη. Είμαι μεταξύ σφύρας και άκμονος. Αν ακούσω τους δικούς μου διαλύεται η αγάπη μου. Αν δεν τους ακούσω διαλύεται η οικογένειά μου. Έχουμε δεσμό κρυφά και κάθε μέρα ζω αυτό το μαρτύριο. Αν κάποιος συμφωνεί με τα ερωτήματά σου είμαι εγώ. Υπολογίζω και τους άλλους, αλλά κάπου προσπαθώ να κρατώ ζωντανή τη σχέση μου γιατί χωρίς αυτόν είμαι ψυχικά νεκρή.
Η κοινωνία μας είναι ζούγκλά από μόνη της. Τι να κάνεις εσύ μια σταγόνα σε έναν ολόκληρο ωκεανό όταν έχεις καθημερινά να αντιμετωπίσεις θηρία που ζητούν να σε κατασπαράξουν ή ανθρώπους που λένε ότι πασχίζουν για το καλό σου. Ποιο είναι το καλό κατά τη γνώμη σας; Για μένα καλό είναι να ακολουθείς το δρόμο της καρδιάς αλλά που να το βρεις το καλό όταν βλέπεις γύρω σου να σου βάζουν περιθώρια ή να σε πνίγουν με τις απαιτήσεις τους. Ζητούν πολλά από σένα και είσαι υποχρεωμένος να τα κάνεις για να είσαι με το μέρος τους. Αυτό δεν ισχύει μόνο στον ερωτικό τομέα αλλά στον κοινωνικό, στον πολιτικό σε όλα. Αν φανείς δυνατός απεγκλωβίζεσαι. Αν τους έχεις ανάγκη δεν μπορείς να πολεμήσεις. Χρησιμοποιείς τις δυνάμεις σου όσο καλύτερα μπορείς. Άλλοτε το πετυχαίνεις, άλλοτε όχι.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 14:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κοινωνία μας είναι ζούγκλά από μόνη της. Τι να κάνεις εσύ μια σταγόνα σε έναν ολόκληρο ωκεανό όταν έχεις καθημερινά να αντιμετωπίσεις θηρία που ζητούν να σε κατασπαράξουν ή ανθρώπους που λένε ότι πασχίζουν για το καλό σου. Ποιο είναι το καλό κατά τη γνώμη σας; Για μένα καλό είναι να ακολουθείς το δρόμο της καρδιάς αλλά που να το βρεις το καλό όταν βλέπεις γύρω σου να σου βάζουν περιθώρια ή να σε πνίγουν με τις απαιτήσεις τους. Ζητούν πολλά από σένα και είσαι υποχρεωμένος να τα κάνεις για να είσαι με το μέρος τους. Αυτό δεν ισχύει μόνο στον ερωτικό τομέα αλλά στον κοινωνικό, στον πολιτικό σε όλα. Αν φανείς δυνατός απεγκλωβίζεσαι. Αν τους έχεις ανάγκη δεν μπορείς να πολεμήσεις. Χρησιμοποιείς τις δυνάμεις σου όσο καλύτερα μπορείς. Άλλοτε το πετυχαίνεις, άλλοτε όχι.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 02:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καταλήξεις να ζείς κάθε στιγμή μέσα στα αν, τότε θα αρχίσεις να λες πολλά αμ-άν.

Το θέμα δεν είναι αν θα εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους, αλλά να εμπιστεύεσαι το θεό μέσα στους ανθρώπους.
Το θέμα δεν είναι να περιμένεις και να φοβάσαι αν και πότε θα βγεί το καλό ή το κακό μέσα απο τους ανθρώπους, το θέμα είναι να κοιτάς το θεό που είναι πέρα απο το καλό και το κακό μέσα στους ανθρώπους.

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy