ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εμείς κι ο κόσμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 16:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ithaca...

"Η γλωσσική επικοινωνία για κάποιον παράξενο λόγο (τί πιστεύεις εσύ ? ) φαντάζει γεμάτη δυσκολίες.

Η πνευματική/νοητική/ψυχική επικοινωνία είναι το επερχόμενο μεγάλο αλμα. Αλλά προϋποθέτει την νοητική "ενδοσκόπιση", τον μεγάλο εσωτερικό διάλογο μεταξύ εσένα και του εαυτού σου. Είναι δύσκολο - σχεδόν αφάνταστο για τις μάζες - αλλά θα γίνει.


Όταν η φαντασία ασθενεί καταντάει φαντασίωση".


Ξεκινώ απο αυτό "Είναι δύσκολο - σχεδόν αφάνταστο για τις μάζες - αλλά θα γίνει".

Θεωρώ ότι είναι κάτι το ελπιδορόφο -αν μη τι άλλο- τέτοιες θέσεις και φέρνουν την ελπίδα...συμφωνώ και γώ!

Η γλωσσική επικοινωνία πρόκειται για μια απάτη του ψυχολογικού υποκειμένου -πολλές φορές όχι συνειδητή- και πρόκειται για έναν compiler...που προσπαθεί εναγωνιως να κάνει compilation αλλα ποιού???
Ο Lakan , στο βιβλίο "το υποσυνείδητο δομημενο σαν γλώσσα" αναφέρει ότι το υποσυνείδητο έχει την δική του γλώσσα και εκφέρει αιτήματα , τα οποία προωθούνται προς την γλώσσα για να εκφρασθούν...ουδέποτε όμως το συνειδητό δεν μπορεί να κάνει ακριβές compilation και κεί αρχίζουν τα παυσίπονα ή τα δώρα αν θές , με αποτέλεσμα οι πρωτογενείς επιθυμίες να μην αποκαλύπτονται ποτέ -τυχαίο???- και ως εκ τούτου να μην καλύπτονται επίσης!!!
Κάτι που θεωρώ ότι αποκαλύπτεται απο την ίδια την εμπειρία!!!
Θα ήθελα την άποψή σου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 20:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hunter1
δεν ξερω αν στα 35 μου παραξενεψα τοσο πολυ...δυστυχως στην κοινωνια του "φαγαμε" ο ορος ανιδιοτελεια εχει παψει πια να μετραει...το εμεις για πολλους ειναι απλα ενα σκαλοπατι για το εγω...

Και πως καλή μου θα αλλάξει η κοινωνία μας, αν δεν αλλάξουν οι άνθρωποι.
Το πρώτο κύτταρο οποιασδήποτε κοινωνίας ανθρώπων, είναι το κάθε μεμονωμένο άτομο.
Πως θα αλλάξει η “δική” σου κοινωνία, αν δεν αλλάξεις ΠΡΩΤΑ εσύ?
Έτσι ενδεχομένως να παρασύρεις με το παράδειγμα σου, την διδαχή σου, τον δικό σου αγώνα για αυτά που πιστεύεις, και κάποιο άλλο άτομο, ένα ή και περισσότερα.
Με πείσμα, με θέληση,
Μια και ζούμε, μια και είμαστε ακόμα άνθρωποι

Ας μην είμαστε μηδενιστες, ισοπεδωτικοί , και απαισιόδοξοι.
“Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ” ('Άξιον εστί')

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 21:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο τουτο το θεματακι με εβαλε να αυτοψυχαναλυθω κατι που δεν προλαβαινα να κανω...
προσωπικο συμπερασμα...δικιο ειχε οΑριστοτελης <γιαυτο κ ειναι Αριστοτελης> αλλα ποσες φορες κ με τιπεισμα θα παλεψεις οταν οι περισσοτεροι <καλοι> απο μας παλευουμε για τους αλλλους γυρω μας...παλευουμε κ στην τελικη χανουμε τον εαυτο μας..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 10:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας.

Εαρινε συμφωνω εως ενα σημειο με οσα εγραψε ο Αριστοτελης.
Παρ'ολα αυτα γνωριζουμε πως οι σχεσεις του Αριστοτελη
με τους ανθρωπους μονο θερμες δεν ηταν.
Ο ιδιος προτιμουσε την αληθεια και την γνωση απο
τους ανθρωπους.Οπως αναφερει και ο ιδιος οταν ειχε
να διαλεξει αναμεσα στη γνωση και τους φιλους
θεωρουσε "οσιον προτιμαν την αληθειαν και τα οικεια
αναιρειν επι σωτηριας της αληθειας"

Αυτο το παθος του για την γνωση το εκανε να διαπρεψει
στη φιλοσοφια αλλα οι σχεσεις του με τους ανθρωπους
ναυαγησε.
Θεωρω πιο σωστο να υπαρχει ενα "μεσον" σε ολα αυτα,
μεταξυ του εαυτου μας και των αλλων αφου
οπως προανεφερα οι αλλοι παιζουν σημαντικο
ρολο στο να δουμε ποιοι ειμαστε αληθεια.

Edited by - Nerissa on 21/05/2011 10:01:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 10:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλεπεις το δενδρο κ χανεις το δασος....

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 11:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
huntre
αλλα ποσες φορες κ με τιπεισμα θα παλεψεις οταν οι περισσοτεροι <καλοι> απο μας παλευουμε για τους αλλλους γυρω μας...παλευουμε κ στην τελικη χανουμε τον εαυτο μας..

Ο κόσμος θα αλλάξει πρώτα από εμάς όχι από τους άλλους.
Η εύκολη μεταφορά και απόδοση της κακοδαιμονίας σε τρίτους, ανακυκλώνει τη σήψη, τραυματίζοντας την ελπίδα και την πίστη στο άνθρωπο.

Τον κόσμο θα τον αλλάξουμε εμείς, εδώ στην γη μας.

Η δυσκολία να βαδίζουμε την νύχτα, λόγο του σκότους, ας μην γίνει δικαιολογία και ανικανότητα κίνησης και την ημέρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 14:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγουρα ετσι ειναι...ποσα ομως μπορεις να αντεξεις χωρις να αυτοκαταστραφεις?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 14:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πείσμα και πίστη στις ιδέες μας
Μια και ακόμα ζούμε

Να μην σε τουμπάρει καλή μου η ματαιότητα και η ματαιοπονία!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 21:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επεσες τωρα στην περιπτωση...με 5 παιδια...συζυγο δουλεια και και...σου φαινομαι να ματαιοπονω?

αντιθετος το ερωτημα ειναι οτι αν ακομα ειμαι αυτη που ημουν ή απλα η αγαπη με εχει οδηγησει σε αλλα μονοπατια...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2011, 23:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"G.P"

Ο κόσμος θα αλλάξει πρώτα από εμάς όχι από τους άλλους.
Η εύκολη μεταφορά και απόδοση της κακοδαιμονίας σε τρίτους, ανακυκλώνει τη σήψη, τραυματίζοντας την ελπίδα και την πίστη στο άνθρωπο.

Τον κόσμο θα τον αλλάξουμε εμείς, εδώ στην γη μας.

Η δυσκολία να βαδίζουμε την νύχτα, λόγο του σκότους, ας μην γίνει δικαιολογία και ανικανότητα κίνησης και την ημέρα


Τελικά ακόμα και γώ αναρρωτιέμαι φίλε μου , μπάς και γράφω με άλλο νίκ και δεν το θυμάμαι εκ των υστέρων...
Συμφωνώ μαζί σου και μάλιστα σε "αηδιαστικό βαθμό"...
Μια παρατήρηση μόνο φίλε μου ως προς την τελευταία απόστροφο του λόγου σου..
Υπάρχουν άνθρωποι -θεωρώ πολλοί- που νύχτα ή μέρα είναι πάντα νύχτα γι'αυτούς...και μάλιστα βαθειά!!!
Θα έλεγα δε , ότι αυτό "περί σκοταδιού και ήλιου" θα μπορούσε να είναι ένα πολύ όμορφο θέμα και να βλέπαμε αν και κατα πόσο , ο ίδιος μας ο νούς και η σκέψη μας επιφέρουν καθημερινά τον ήλιο ή το σκοτάδι στην ζωή μας αλλα πρωτίστως στην "εσωτερική ζωή" μας!!!
Και μέσα απο αυτό το θέμα να δούμε και άλλα πολλά που θεμελιώνονται στον νού μας και προσδιορίζουν κάθε κίνησή μας , κάθε πράξη και συμπεριφορά μας , κάθε τι που χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε θέτει φραγμούς στην επικοινωνία μας και στην συνεύρεσή μας με τους υπολοίπου συνανθρώπους μας!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 08:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eαρινός
Υπάρχουν άνθρωποι -θεωρώ πολλοί- που νύχτα ή μέρα είναι πάντα νύχτα γι'αυτούς...και μάλιστα βαθειά!!!


Φίλε Εαρινέ συμφωνώ για τα σκοτάδια της ψυχής.
Είναι πολλοί που τους τρομάζει το φως, και έχουν διπλοκλειδωμένα τα παράθυρα της ψυχής.

«όταν ανοίγει ένα παράθυρο είναι παρηγοριά» έλεγε ό Καβάφης

Μα οι περσότεροι ΔΕΝ θέλουν να ανοίξουν τα παράθυρα της ψυχής τους, γιατί φοβούνται το φως

«ποιος ξέρει τάχα τι καινούργια (φοβερά?) πράγματα θα τους δείξει»

Καλή σου μέρα φίλε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 08:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hantre1

επεσες τωρα στην περιπτωση...με 5 παιδια...συζυγο δουλεια και και...σου φαινομαι να ματαιοπονω?

αντιθετος το ερωτημα ειναι οτι αν ακομα ειμαι αυτη που ημουν ή απλα η αγαπη με εχει οδηγησει σε αλλα μονοπατια...



Εγώ θα έλεγα καλή μου, πως σίγουρα δεν είσαι σήμερα αυτή που ήσουν πρώτα.
Τώρα έχεις πολύ περισσότερη γνώση και εμπειρία, και μπορείς να παραδειγματίσεις αποτελεσματικότερα.
Μας είσαι ποιο χρήσιμη και σπουδαία τώρα.

Μην αυτομολήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 09:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα...

ενα ερωτημα σχτικο ασχετο...ξεκινας με ορεξη κ δηλωνεις εκει γυρω στα 20 οτι παρολο που εισαι ηδη μεσα στο κατεστημενο(σχολειο,πανεπιστημιο...) θα το αποτιναξεις για να φτασεις αργοτερα να αποτελεις κ συ μερος του συστηματος...θα μπορουσαμε αραγε να ζησουμε αντισυμβατικα?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 09:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινώντας από το τέλος της τοποθέτησης σου και στο ερώτημα
«θα μπορούσαμε άραγε να ζήσουμε αντισυμβατικα?»
Η απάντηση η δική μου είναι ΌΧΙ. Ξεκάθαρα ΟΧΙ.

Το ίδιο ερώτημα μου είχε τεθεί και πριν 30 χρόνια.
Η απάντηση μου και τότε ήταν πάλι ΟΧΙ, και είχα διαφωνήσει από τότε με πολλούς (τους περσότερους)
Το σύστημα δεν το αποτινάζεις – αναφέρομαι σε όλη την τοποθέτηση σου – το ΠΑΛΕΥΕΙΣ.

Δεν εφαρμόζεις τις ιδέες σου εναρμονίζοντάς τες στον τρόπο ζωής σου, τουλάχιστον σε όλες της εκφάνσεις.
Ο σκοπός μας δεν είναι να αποκοπούμε από τον κόσμο, και να ζήσουμε με ένα διαφορετικό τρόπο.
Πρώτα πρέπει να φροντίσουμε να σπείρουμε τις ιδέες μας, όχι να τις εφαρμόσουμε.
Η δουλειά της σποράς πρέπει να είναι διαρκής, σε πείσμα της αντίδρασης της εδραιωμένης νοοτροπίας.

Θα είναι ντροπή να ανταλλάξουμε της ιδέες μας με προσωπικά βολέματα.

«Πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες, πλην χωρίς μίσος για τους ψευδόμενους»

Καλή σου μέρα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 11:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κραταω την φραση που με προβληματισε περισοτερο...σπερνουμε τις ιδεες δεν τις εφαρμοζουμε...

δηλαδη? γινομαι "κουμουνιστης" μεσα απο "καπιταλιστικες" ιδεες?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 13:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κόσμος θα αλλάξει πρώτα από εμάς όχι από τους άλλους.
Η εύκολη μεταφορά και απόδοση της κακοδαιμονίας σε τρίτους, ανακυκλώνει τη σήψη, τραυματίζοντας την ελπίδα και την πίστη στο άνθρωπο.

Τον κόσμο θα τον αλλάξουμε εμείς, εδώ στην γη μας.


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, φίλε gianipseftis!

Μια αλλαγή σε ένα κοινωνικό - πολιτιστικό - πολιτισμικό επίπεδο μπορεί να προέλθει από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά αρκεί ο ίδιος να θελήσει να προσπαθήσει για αυτή την αλλαγή στο μεγαλύτερο βαθμό που μπορεί και χωρίς να περιμένει από τους γύρω του να προσπαθήσουν.
Μπορεί ένας άνθρωπος να φοβάται ότι ο ίδιος δε μπορεί να προσφέρει τίποτα ή ότι δεν έχει την δύναμη να προξενήσει τη παραμικρή αλλαγή, περιμένοντας από τους συνανθρώπους του να επιφέρουν τις ποθητές αλλαγές, εάν όμως ο κάθε άνθρωπος υιοθετήσει αυτό το σκεπτικό τότε δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί καμία αλλαγή και δεν θα σημειωθεί καμία πρόοδος.
Από την άλλη, θα ήταν ηθικά δίκαιο - σωστό να καρπωθεί ένας άνθρωπος, ο οποίος συνειδητά δεν προσπάθησε για την έλευση κάποιας αλλαγής, τα πιθανά οφέλη από μία αλλαγή που προήλθε από την προσπάθεια των συνανθρώπων του;

Όσον αφορά στην σχέση που έχουμε με τους γύρω μας, μπορούμε να πούμε ότι γνωρίζουμε έναν συνάνθρωπο μας όπως πραγματικά είναι;
Έχουμε γνωρίσει τον άνθρωπο όπως πράγματι είναι ή έχουμε προβάλλει σε αυτόν τις δικές μας επιθυμίες, τις δικές μας προσδοκίες, φοβίες, τα δικά μας φίλτρα και τον βλέπουμε όπως θέλουμε εμείς να τον βλέπουμε;
Κι από την άλλη, ακόμη κι εάν δεν έχουμε προβάλλει στον συνάνθρωπο μας τίποτα από τα παραπάνω και προσπαθούμε να τον δούμε όπως πράγματι είναι, πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τον γνωρίζουμε όπως όντως είναι και δεν γνωρίζουμε αυτό που εκείνος θέλει να προβάλλει στους γύρω του;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 14:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν γνώριζα τον "D.I" , Ενδεχομένως να απορούσα για τέτοιες τόσο εύστοχες και ιδιαίτερες σκέψεις ... ιδιαίτερου ανθρώπου...

"Όσον αφορά στην σχέση που έχουμε με τους γύρω μας, μπορούμε να πούμε ότι γνωρίζουμε έναν συνάνθρωπο μας όπως πραγματικά είναι;
Έχουμε γνωρίσει τον άνθρωπο όπως πράγματι είναι ή έχουμε προβάλλει σε αυτόν τις δικές μας επιθυμίες, τις δικές μας προσδοκίες, φοβίες, τα δικά μας φίλτρα και τον βλέπουμε όπως θέλουμε εμείς να τον βλέπουμε;
Κι από την άλλη, ακόμη κι εάν δεν έχουμε προβάλλει στον συνάνθρωπο μας τίποτα από τα παραπάνω και προσπαθούμε να τον δούμε όπως πράγματι είναι, πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τον γνωρίζουμε όπως όντως είναι και δεν γνωρίζουμε αυτό που εκείνος θέλει να προβάλλει στους γύρω του";

Εγώ τώρα τι να πώ..???
Απλά θα πώ , το εξής:"Εύστοχα ερωτήματα που ταυτόχρονα στέλνουν και σαφέστατα μηνύματα".
Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 17:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κραταω την φραση που με προβληματισε περισοτερο...σπερνουμε τις ιδεες δεν τις εφαρμοζουμε...

δηλαδη? γινομαι "κουμουνιστης" μεσα απο "καπιταλιστικες" ιδεες?

d.k



Παραμένω ψύχραιμος “κομουνιστής” μέσα σε μια “καπιταλιστική” αναρχία και κρίση, με πίστη στις ιδέες μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 19:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το όλο νόημα είναι πόσο πιστός παραμένει ο καθένας στις ιδέες του άσχετα από το περιβάλον στο οποίο ζει. Εκεί φαίνεται και πόσο ειλικρινής είναι προς τον εαυτό του και στα πιστεύω του. Άσχετα από την πικρία που μας πιάνει στην επαφή μας με την κοινωνία πρέπει να διατηρήσουμε τα πιστεύω μας είναι η μόνη μας ελπίδα. Ας είμαστε η μειοψηφία και ας την τρώμε από τους άλλους τουλάχιστον με τους εαυτούς μας θα είμαστε ήσυχοι ότι κάναμε το σωστό.

quote:

Ξεκινώντας από το τέλος της τοποθέτησης σου και στο ερώτημα
«θα μπορούσαμε άραγε να ζήσουμε αντισυμβατικα?»
Η απάντηση η δική μου είναι ΌΧΙ. Ξεκάθαρα ΟΧΙ.

Το ίδιο ερώτημα μου είχε τεθεί και πριν 30 χρόνια.
Η απάντηση μου και τότε ήταν πάλι ΟΧΙ, και είχα διαφωνήσει από τότε με πολλούς (τους περσότερους)
Το σύστημα δεν το αποτινάζεις – αναφέρομαι σε όλη την τοποθέτηση σου – το ΠΑΛΕΥΕΙΣ.

Δεν εφαρμόζεις τις ιδέες σου εναρμονίζοντάς τες στον τρόπο ζωής σου, τουλάχιστον σε όλες της εκφάνσεις.
Ο σκοπός μας δεν είναι να αποκοπούμε από τον κόσμο, και να ζήσουμε με ένα διαφορετικό τρόπο.
Πρώτα πρέπει να φροντίσουμε να σπείρουμε τις ιδέες μας, όχι να τις εφαρμόσουμε.
Η δουλειά της σποράς πρέπει να είναι διαρκής, σε πείσμα της αντίδρασης της εδραιωμένης νοοτροπίας.

Θα είναι ντροπή να ανταλλάξουμε της ιδέες μας με προσωπικά βολέματα.

«Πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες, πλην χωρίς μίσος για τους ψευδόμενους»


Μπράβο ρε Γιάννη! συμφωνώ απόλυτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 19:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω μαζι σας απολυτα κ ζηταω την βοηθεια σας σε ενα θεμα που με απασχολει...

εχω παιδια στην εφηβια που λογο των αυξημενων κοινωνικων επαφων που επιβαλει η ηλικια τους κ ο τροπος ζωης ερχομαστε πολλες φορες σε συγκρουση λογο καθαρα αυτων των ιδεων που εχω κ ταυτιζονται απο οτι εχω καταλαβει με σας!!με αυτον τον τροπο πχ γινομαι ερμαιο του καταναλωτισμου πχ κ κοινως "μαλλιαζει η γλωσσα μου" για να εξηγησω την διαφορα της ποσοτητας απο την ποιοτητα σε καθετι...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 19:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

συμφωνω μαζι σας απολυτα κ ζηταω την βοηθεια σας σε ενα θεμα που με απασχολει...

εχω παιδια στην εφηβια που λογο των αυξημενων κοινωνικων επαφων που επιβαλει η ηλικια τους κ ο τροπος ζωης ερχομαστε πολλες φορες σε συγκρουση λογο καθαρα αυτων των ιδεων που εχω κ ταυτιζονται απο οτι εχω καταλαβει με σας!!με αυτον τον τροπο πχ γινομαι ερμαιο του καταναλωτισμου πχ κ κοινως "μαλλιαζει η γλωσσα μου" για να εξηγησω την διαφορα της ποσοτητας απο την ποιοτητα σε καθετι...

d.k


Γίνε πιο σαφής φίλη μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα εαρινε μου...

η ομορφια σημερα για τα παιδια ειναι το τι φορας ασχετο με το ποιος εισαι...
οτι ειναι εμπορικο ειναι κ καλο...
γιατι να σπαταλησω χρονο διαβαζοντας αφου η εικονα ειναι πιο ωραια...
ασχολουμε με τα λαθη των αλλων θαρρεις κ εχω το αλαθητο...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 21:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα εαρινε μου...

η ομορφια σημερα για τα παιδια ειναι το τι φορας ασχετο με το ποιος εισαι...
οτι ειναι εμπορικο ειναι κ καλο...
γιατι να σπαταλησω χρονο διαβαζοντας αφου η εικονα ειναι πιο ωραια...
ασχολουμε με τα λαθη των αλλων θαρρεις κ εχω το αλαθητο...

d.k



φίλη hunter εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετά δύσκολο σε αυτή την ηλικία και με τον βομβαρδισμό εικόνων που δέχονται τα παιδιά ειδικά στην εφηβεία να αντιδράσουν κάπως διαφορετικά. Θεωρώ τη συμπεριφορά τους απόλυτα φυσιολογική και αν κρίνω από τα λεγόμενα σου πιστεύω ότι σίγουρα θα έχουν πάρει κάποια πράγματα από σένα τα οποία θα τα έχουν στο μυαλό τους, άλλο αν τώρα τα αμφισβητούν.
Πάντως πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και οι παρέες...γιατί από εκεί δέχονται και τα περισσότερα ερεθίσματα... δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν πολλά παιδιά που να ασχολούνται με ουσιαστικά θέματα και να μη μένουν μόνο στην επιφάνεια.

Edited by - Black_Swan on 22/05/2011 22:09:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 23:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστυχως μου εχει καρφωθει στο μυαλο η ιδεα οτι το συστημα μας επιβαλει να μεγαλωσουμε μια νεας τεχνολογιας δουλους κ κει ειναι που τσαντιζομαι κ συνεπως συγκρουομαι με τα παιδια..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 00:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου hunter αυτά που αναφέρει η φίλη Black_Swan είναι σωστά.
Αποκλείεται τα παιδιά σου να μην έχουν πάρει κάτι από τις ιδέες σου.

Η ροή όμως της ιστορίας τις έχει προσωρινά απαξιώσει αυτές τις ιδέες.
Ουσιαστικά οι σημερινές κοινωνίες χαρακτηρίζονται από την παντελή έλλειψη ιδεών.
Η αυξανόμενη αδηφαγία του παγκόσμιου καπιταλισμού για πλουτισμό, απαξίωσε κάθε ιδέα πέραν της άκρατης κατανάλωσης, βομβαρδίζοντας καθημερινά την νεολαία μας με πρότυπα μεγαλοαστικά και άχρηστα προϊόντα.

Η γνώμη η δική μου είναι πως ο διεθνής καπιταλισμός βρίσκεται στο τελευταίο του στάδιο.
Δεν θα μπορέσει να διατηρηθεί περσότερο από 10 χρόνια.
Τι θα ακολουθήσει? Δεν μπορώ να προβλέψω με σιγουριά.
Οι ισχυρές οικονομικές δυνάμεις προσπαθούν να βρουν λύσεις μα απανωτές συσκέψεις.
Το ερώτημα είναι, έχουν τα κράτη την οικονομική δύναμη στα χέρια τους, η τα νήματα τα κινούν μεγάλα υπερεθνικά κερδοσκοπικά κέντρα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 08:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα...

ελα μου ντε...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 08:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η γλωσσική επικοινωνία πρόκειται για μια απάτη του ψυχολογικού υποκειμένου -πολλές φορές όχι συνειδητή- και πρόκειται για έναν compiler...που προσπαθεί εναγωνιως να κάνει compilation αλλα ποιού???

Ο Lakan , στο βιβλίο "το υποσυνείδητο δομημενο σαν γλώσσα" αναφέρει ότι το υποσυνείδητο έχει την δική του γλώσσα και εκφέρει αιτήματα , τα οποία προωθούνται προς την γλώσσα για να εκφρασθούν...ουδέποτε όμως το συνειδητό δεν μπορεί να κάνει ακριβές compilation και κεί αρχίζουν τα παυσίπονα ή τα δώρα αν θές , με αποτέλεσμα οι πρωτογενείς επιθυμίες να μην αποκαλύπτονται ποτέ -τυχαίο???- και ως εκ τούτου να μην καλύπτονται επίσης!!!
Κάτι που θεωρώ ότι αποκαλύπτεται απο την ίδια την εμπειρία!!!

Συμφωνώ απόλυτα με την θεωρία του compiler που βαράει στο βρόντο.

Αλλάζοντας το δίπολο συνειδητό vs ασυνείδητο με το δίπολο άυλος vs υλικός (ή νοητικός/πνευματικός/ψυχικός vs σωματικός), παραφράζω:

Η άυλη φύση μου, της οποίας μπορεί να μην έχω καθόλου ή μερική επίγνωση, προσπαθεί να επικοινωνήσει στον υλικό κόσμο, μέσω του υλικού μου σώματος, με την δική σου άυλη φύση, για την οποία μπορεί να μην έχεις καμία ή μερική επίγνωση εσύ, μέσω του δικού σου υλικού σώματος.

Οι απώλειες πληροφορίας σε αυτήν τη διαδικασία είναι εμφανέστατες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 09:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενας αλλος τροπος εντοπισης του προβληματος...

σωστος...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 10:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ithaca
Η άυλη φύση μου, της οποίας μπορεί να μην έχω καθόλου ή μερική επίγνωση, προσπαθεί να επικοινωνήσει στον υλικό κόσμο, μέσω του υλικού μου σώματος, με την δική σου άυλη φύση, για την οποία μπορεί να μην έχεις καμία ή μερική επίγνωση εσύ, μέσω του δικού σου υλικού σώματος.



Πως εννοείς την άυλη φύση σου?
Έχουμε εντοπίσει στην φύση, άυλες καταστάσεις, υποστάσεις, υπάρξεις ή οντότητες?
Μήπως όλα αυτά είναι δημιουργήματα του μυαλού ενός κατά τα άλλα πολύπλοκου υλικού οργάνου?
Μήπως τα δίπολα είναι δεν υφίστανται, αλλά οφείλονται στο ανρθωπικό παράγοντα, σαν αποτέλεσμα παρατήρησης αντιθέτων για την αντίληψη του ανθρώπου καταστάσεων?
Μήπως το άυλο είναι ένα εφεύρημα ανθρώπινο, ώς το αντίθετο του υπαρκτού και υλικού?

Γιατί το ασυνείδητο να είναι αντίθετο του συνειδητού και όχι το συμπλήρωμα αυτού που ονομάζουμε ψυχή, ή ανθρώπινος χαρακτήρας ή όπως αλλιώς μπορείς να το ονομάσεις?

Το ίδιο και με την νόηση/πνεύμα σαν αντίθετο της έννοιας του σώματος/υλικού.
Μήπως το πνεύμα/νόηση είναι μια λειτουργία του νου/εγκεφάλου, όμοια όπως η μελωδία με όργανο που την παράγει?
Το όργανο είναι υλικό η μελωδία όχι (ο ήχος της φλογέρας παράδειγμα, και η φλογέρα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 10:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γλωσσική επικοινωνία πρόκειται για μια απάτη του ψυχολογικού υποκειμένου -πολλές φορές όχι συνειδητή- και πρόκειται για έναν compiler...που προσπαθεί εναγωνιως να κάνει compilation αλλα ποιού???

Ο Lakan , στο βιβλίο "το υποσυνείδητο δομημενο σαν γλώσσα" αναφέρει ότι το υποσυνείδητο έχει την δική του γλώσσα και εκφέρει αιτήματα , τα οποία προωθούνται προς την γλώσσα για να εκφρασθούν...ουδέποτε όμως το συνειδητό δεν μπορεί να κάνει ακριβές compilation και κεί αρχίζουν τα παυσίπονα ή τα δώρα αν θές , με αποτέλεσμα οι πρωτογενείς επιθυμίες να μην αποκαλύπτονται ποτέ -τυχαίο???- και ως εκ τούτου να μην καλύπτονται επίσης!!!
Κάτι που θεωρώ ότι αποκαλύπτεται απο την ίδια την εμπειρία!!!

Συμφωνώ απόλυτα με την θεωρία του compiler που βαράει στο βρόντο.

Αλλάζοντας το δίπολο συνειδητό vs ασυνείδητο με το δίπολο άυλος vs υλικός (ή νοητικός/πνευματικός/ψυχικός vs σωματικός), παραφράζω:

Η άυλη φύση μου, της οποίας μπορεί να μην έχω καθόλου ή μερική επίγνωση, προσπαθεί να επικοινωνήσει στον υλικό κόσμο, μέσω του υλικού μου σώματος, με την δική σου άυλη φύση, για την οποία μπορεί να μην έχεις καμία ή μερική επίγνωση εσύ, μέσω του δικού σου υλικού σώματος.

Οι απώλειες πληροφορίας σε αυτήν τη διαδικασία είναι εμφανέστατες.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy