ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εμείς κι ο κόσμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και που'σε Νικ ,οπως λεει και ο Εαρινος για να σπινιαρεις οπως τα αυτοκινητα και να σχισεις τον Εαρινο στα 2 χτυπας και εφεδρινη μαγκα μου και αστα να πανεσφαιρα,ολη την νυχτα θα γραφεις στα εσωτερικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγεται L-Arginine....
H καρνιτίνη είναι άλλο πράμα , αν έχεις περίσσεια κιλά θα σε βοηθήσει , με γυμναστική ασφαλώς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και που'σε Νικ ,οπως λεει και ο Εαρινος για να σπινιαρεις οπως τα αυτοκινητα και να σχισεις τον Εαρινο στα 2 χτυπας και εφεδρινη μαγκα μου και αστα να πανεσφαιρα,ολη την νυχτα θα γραφεις στα εσωτερικα



Μακριά απο εφεδρίνες Σταύρο...χτυπάει η καρδιά κόκκινο...μη σε βρούμε ανάποδα καμμιά ώρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε οτι και να παρεις αν δεν ραψεις το στοματακι δεν χανεις κιλα αλλα μυαλο.το 70% ειναι η σωστη διατροφη και μετα ολα τα αλλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και επαυξάνω Σταύρο!!!
Εγώ θα αποσυρθώ τώρα απο την παρεούλα..καλό βράδυ σε όλους!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 08:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα...

ενας ανδρας "τσαλακωθηκε" κ τα" φιλαρακια" του ενιωσαν απειλουμενα κ επιτεθηκαν με τον τροπο τους...ακομα κ ο ιδιος προσπαθει να δικαιολογηθει λεγοντας οτι ξεσαλωσε...
συγνωμη αλλα εγω φταιω τωρα που γκρινιαζω??

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 10:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hunter , καλημέρα!!!
Ρε σύ που το είδες το τσαλάκωμα???
Σε διαβεβαιώ , ότι είμαι ατσαλάκωτος....
Με στενοχωρείς όμως , καλά φίλη μου θεωρείς ότι φοβάται ο Εαρινός να εκτεθεί και να μιλήσει όπως ακριβώς εκείνος νομίζει???
Θα σε μαλλώσωωωωω....
Παρεπιμπτόντως , όλα όσα είπα τα "πιστεύω" και αν δείς πίσω απο τις λέξεις .... θα διαπιστώσεις τι εννοώ...
Μια όμορφη μέρα να έχεις!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 10:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα πίσω από τις λέξεις βρίσκεται ο “Αλέξης” καλή μου Hunter.
Τόσο δύσκολο να καταλάβεις τα κρυφά νοήματα?

Η “ψυχρανσία” δεν αρκούσε?

Εαρινέ μετά την “ψυχρανσία” έπεται ή προηγείται η “ψυχρολουσία”

Στο τέλος τέλος φαντάζομαι να υπάρχει χώρος και για την “ψυχραιμία”

Υ.Γ
Το να πεις “σε αγαπώ” δεν είναι δύσκολο ( σχολιάζω μια θέση σου)
Το να το δείξεις έμπρακτα είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 11:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα φίλε μου!

"Το να πεις “σε αγαπώ” δεν είναι δύσκολο ( σχολιάζω μια θέση σου)
Το να το δείξεις έμπρακτα είναι".

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα , τώρα....
Συνείδησή μου....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 11:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγουρα να το δειξεις ειναι το δυσκολο αλλα δεν παυει να ειναι το πρακτικο κατα τη γνωμη μου το πιο ευκολο...

το να βγαλεις απο μεσα σου ομως αυτο που νιωθεις κ σε κανει υποτιθεται πιο ευαλωτο ειναι το δυσκολο...

δεν ειναι λιγοι αυτοι που πιστευουν οτι αν παραδεχτουν οτι αγαπανε θα χασουν κατι...

παντως εαρινε μου μακαρι να υπηρχαν πιο πολλοι "αισθηματιες" στις μερες μας...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 12:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ειναι λιγοι αυτοι που πιστευουν οτι αν παραδεχτουν οτι αγαπανε θα χασουν κατι...


Χμ!!
Ο φόβος γιατί υπάρχει η αγάπη?

Δεν υπάρχει τίποτε ποιο εγωιστικό.
Όπως και ο φόβος για τον χαμό της αγάπης.

Η αγάπη είναι αγάπη γιατί υπάρχει η αγάπη.

Τι έγινε Εαρινέ, στα δύσκολα ... βαράμε κουπί ανάποδα?
Καταρράχτης στο βάθος του ορίζοντα ....... της ψυχής του ανθρώπου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 12:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπάρχουν οι λεγόμενοι αισθηματίες φίλη μου αλλα υπάρχουν και κείνοι οι άνθρωποι που γνωρίζουν τον εαυτό τους και το πλαίσιο αναφοράς εκείνο το οποίο προσφέρει την ευτυχία στην ζωή τους και επίσης γνωρίζουν ότι η χαρά και η ευτυχία δεν προκύπτει απο το πουθενά και κατα τύχη αλλα είναι ένα προϊόν δικό τους!!!

Ο Αισθηματίας προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα , ενδεχομένως και να μου δημιουργεί ανασφάλεια και αποστροφή ΕΦΟΣΟΝ δεν έχει και εκείνες τις δυναμικές εντός του που θα του προσφέρουν προσωπική ισορροπία και ευδαιμονία...κάτι που θα του δώσει το "δικαίωμα" να επιχειρήσει με ασφάλεια και στις επιμέρους σχέσεις του...φιλικές , ερωτικές , επαγγελματικές..κλπ!!!
Αναφέρομαι επιγραμματικά διότι δεν έχω πολύ χρόνο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 12:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

"Τι έγινε Εαρινέ, στα δύσκολα ... βαράμε κουπί ανάποδα?
Καταρράχτης στο βάθος του ορίζοντα ....... της ψυχής του ανθρώπου"

Θα πλακωθούμε...
Που την έκανα εγώ με "ελαφρά πηδηματάκια" και δεν το είδα ... ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 12:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε φίλε δεν τράβηξα εξάσφαιρο

Όταν ανέφερες τα δύσκολα, δεν σχολίασες πως σου .. αρέσουν τα ξινά.
Όπως άλλωστε αρέσουν και σε εμένα τα ... ξινά αλά και τα γλυκούλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 15:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis, απαντώ στο μήνυμα που έστειλες στις 30/05/2011, 08:21:02.

quote:
ΔΕΝ υπάρχει απόλυτη ανιδιοτέλεια μεταξύ ενός ζευγαριού. Πάντα θα υπάρχουν ενδόμυχες επιθυμίες και σκέψεις που επιμελώς θα αποσιωπούνται.

Φυσικά και δεν υπάρχει απόλυτη ανιδιοτέλεια μεταξύ ενός ζευγαριού κι εάν δούμε τα πράγματα με καθαρή λογική ίσως να δούμε ότι δεν υπάρχει απόλυτη ανιδιοτέλεια σε καμία ανθρώπινη σχέση οποιασδήποτε μορφής.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υπάρχει απόλυτη έλλειψη ανιδιοτέλειας σε κάθε σχέση, δε νομίζω δηλαδή ότι είναι του τύπου "ή όλα ή τίποτα".
Σε μια σχέση μεταξύ ενός ζευγαριού σαφώς υπάρχει το στοιχείο της ιδιοτέλειας, όμως μπορεί ταυτόχρονα να υπάρχει κι αυτό της ανιδιοτέλειας.
Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, είναι πολύ λογικό να θέλεις ο άνθρωπος με τον οποίο έχεις σχέση να είναι καλά, να είναι ευτυχισμένος και να προσπαθείς να τον βοηθήσεις να ξεπεράσει τυχόν δυσκολίες, προβλήματα κλπ.
Για αυτό ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου ότι εάν υπάρχει ο διάλογος κι ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ των δύο, μπορεί να υπάρξει σημαντική βοήθεια και δεν χρειάζεται να είναι ψυχαναλυτής ο ένας από τους δύο.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 18:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying
Για αυτό ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου ότι εάν υπάρχει ο διάλογος κι ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ των δύο, μπορεί να υπάρξει σημαντική βοήθεια και δεν χρειάζεται να είναι ψυχαναλυτής ο ένας από τους δύο

Μεταξύ ενός ζευγαριού μπορούν να συζητηθούν να λυθούν, και να ξεπεραστούν κάποια προβλήματα. Υπό αυτή την έννοια ΝΑΙ μπορεί ο ένας να βοηθήσει ψυχολογικά τον άλλον.

Αυτό ΔΕΝ έχει όμως καμία σχέση με την ψυχανάλυση.
Πρέπει να υπάρχουν οι απαραίτητες γνώσεις που προανέφερα στο ποστ που απάντησες, από την μια μεριά και από την άλλη μια σπουδαία βασική προϋπόθεση.
Να ΜΗΝ υπάρχει καμία συμβατική σχέση μεταξύ αναλυτή και του ατόμου.
Αν ο αναλυτής είναι ο σύζυγος ή ο φίλος, ΔΕΝ πρόκειται να προχωρήσει σε βάθος η ανάλυση.
Ίσως να μην γνωρίζεις για το βάθος που μιλάω.
Μιλώ για άκρως προσωπικά βιώματα, που ΔΕΝ αποκαλύπτονται ΠΟΤΕ σε συζύγους / φίλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αλλα μου ηρθε στο μυαλο μια κουβεντα της συγχωρεμενης της γιαγιας μου σμυρνιας στην καταγωγη..."ο ανδρας σου πρεπει να σε γνωριζει απτη μεση κ κατω"...

δεν ξερω σε τι κοσμο νομιζω οτι ζω εγω αλλα στον δικο μου κοσμο εχω φροντισει ο συντροφος μου να ξερει τι εχει διπλα του...μπορει οπως λες gianipseti να μην εχω αποκαλυψει προσωπικα βιωματα αλλα του εχω στειλει τα απραιτητα σηματα αν μπορω να το πω ετσι για ναξερει πως αντιμετωπιζω διαφορες καταστασεις αν πουμε οτι οι συμπεριφορες μας εξαρτωνται απτα βιωματα μας...

εδω ομως νομιζω οτι επαναερχεται το θεμα της αυτογνωσιας...

παντως οσον αφορα το συναισθημα θα το πω αλλιως το καλυτερο φαι θα χασει αν δεν το σερβιρεις σωστα..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 21:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νόημα από τα λόγια της γιαγιάς σου καλή μου Hunter κουβαλά την λαϊκή γνώση και σοφία.
Πρέπει να σε ξέρει από την μέση και κάτω ο άντρας σου, γιατί από την μέση και πάνω υπάρχει η καρδιά, το μυαλό/νους, και η ψυχή.
Για σκέψου σου αν μάθει επακριβώς ολάκερο τον απόκρυφο κόσμο σου ο άντρας σου.
Μιλώ για κάθε ενδόμυχη σκέψη, φαντασίωση, πράξη τα ΠΑΝΤΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 21:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα....

Πόσο υπολογίζετε τους γύρω σας; Σας ενοχλούν οι επιπτώσεις που μπορεί να έχουν οι πράξεις σας στη ζωή των άλλων;; Πιστεύετε ότι πρέπει να νοιαζόμαστε για τα συναισθήματα των άλλων, ή ότι η κοινωνία μας απαιτεί πλέον κανόνες ζούγκλας;;;

Σας ρωτάω γιατί έχω υποψίες, ότι ήμουν λάθος τόσο καιρό που υπολόγιζα τους άλλους και άφηνα τον εαυτό μου σε δεύτερη μοίρα. Η γνωριμία μου με κάποια άτομα που θα πάταγαν επί πτωμάτων, με έχει ταρακουνήσει αρκετά....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;


Επανερχόμενος επι του θέματος φίλε μου , θα ήθελα να πώ τα εξής....
Κατ'αρχάς θα ήθελα να ήξερα τι εννοείς λέγοντας ότι "άφηνες τον εαυτό σου σε δεύτερη μοίρα"!!!
Προσωπικά θεωρώ ότι ως άνθρωποι ζούμε μέσα σε κόσμο και με κόσμο και όχι μόνοι μας , απλά ατάκτως εριμμένοι αλλα όπως αναφέρει ο Χάϊντεγκερ και δανειζόμενος την Αριστοτελική έννοια του "παρ'ειμι" ... προχωράει λίγο παραπέρα και αναφέρεται στο "συν'ειμι" και στο "εν'ειμι"....
Όντας μεσα στον κόσμο , τόσο οι συνάνθρωποί μας ... όσο και μείς οι ίδιοι καλούνται και καλούμαστε να αφουγκρασθούμε και να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλο επιφέροντας μια πνευματική συνήχηση και μέσα απο αυτό να αντιληφθούμε τόσο τον εαυτό μας , όσο και τους γύρω μας!
Μέσα απο αυτήν την διαδικασία θα μπορέσουμε να έρθουμε ο ένας πιο κοντά στον άλλο και να βιώσουμε συναισθήματα ιδιαίτερα και μοναδικά...ανθρώπινα και συναισθήματα που πρωτίστως θα αγκαλιάσουν το είναι μας και θα βοηθήσουν να γνωρίσουμε και περιεχόμενα του είναι μας που δεν γνωρίζαμε!!!
Γνωρίζω ότι ίσως αυτό να ακούγεται ρομαντικό ή και ίσως ουτοπικό αλλα θεωρώ ότι είναι βαθειά ανθρώπινο που επιφέρει εντός μας την ολοκλήρωση και την αυτοπραγμάτωση...αρκεί κάποιος να βιώσει το "θείο δώρο" αυτής της μοναδικής κατάστασης και τα συναισθήματα που κατακλύζουν το "είναι" του!!!
Οι γύρω μας , μας βοηθούν στο να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και ολα όσα εκείνος εμπεριέχει και συνίσταται , μας βοηθούν -και τους βοηθάμε και μείς- να αντιληφθούν και να αντιληφθούμε βαθύτερα νοήματα της ύπαρξής μας και μοναδικά συναισθήματα που απορρέουν απο την συνέργια...την αλληλοβοήθεια...την αλληλοκατανόηση και πνευματική συνήχηση...
Να υποθέσω ότι -π.χ- ήρθαμε σε τούτο δα το μέρος για να φάμε , να πιούμε και να κοιμηθούμε???
Να κατατροπώνει και να επιβάλλεται ο ένας στον άλλο , να καταστρέφουμε αλλα καταστρέφοντας με την ευρεία έννοια δεν καταστρεφόμαστε και μείς οι ίδιοι , δεν βιώνουμε αυτά τα συναισθήματα της καταστροφής και της μιζέριας???
Πισωγυρίζει η σκέψη μου στον Αριστοτέλη και στα "εν δυνάμει στοιχεία" μας που μπορούμε να καταστήσουμε "εν ενεργεία" αλλα πώς αυτό θα καταστεί ενεργό???
Μένοντας μόνοι μας ... απομονωμένοι και μονίμως αδικημένοι και παραπονούμενοι ή επιτιθέμενοι "δικαίως" και οργιζόμενοι "δικαίως"..τάχατες??
Ταμπουρωμένοι πίσω απο μια ευτελή θέση του τύπου "Εσείς φταίτε που εγώ είμαι έτσι"???
Και αν όντως είναι αληθής αυτή η εγγενής αίσθηση περί του εαυτού μας , ότι "είμαστε έτσι" γιατί δεν προσπαθούμε να το αλλάξουμε και να γίνουμε αλλοιώς , μήπως επιλέγουμε τον εύκολο και καταστροφικό τρόπο-δρόμο που θα μας κάνει ακόμα "πιο έτσι"???
Αλλοίμονο αν θεωρούσα ότι για οτιδήποτε στην ζωή μου φταίνε οι άλλοι φίλε μου και όχι αποκλειστικά εγώ ο ίδιος...διότι τότε πρωταγωνιστές στην δική μου την ζωή και ρυθμιστές της θα έκανα τους άλλους και 'γώ θα έμενα παρατηρητής και μόνος..."ανεύθυνος μόνος"...!!!
Και οι ανεύθυνοι μόνοι , είναι πολύ ανεύθυνοι τόσο για τον εαυτό τους και αναπόφευκτα και για τους γύρω τους...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 31/05/2011 22:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 22:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να φοβόμαστε την λέξη "ανιδιοτέλεια"???
Τι σημαίνει άραγε "ανιδιοτέλεια" και την φοβόμαστε και μόνο την εκφορά της???
Θεωρώ ότι μπορεί να είναι κανείς "ανιδιοτελής" παραδεχόμενος την ανιδιοτέλειά του -εξαρτάται βέβαια ποιά είναι αυτή..στυγνό συμφέρον ή όφελος*- και αυτό δείχνει και δύναμη αλλα ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ!!!

*Το επιδιωκόμενο όφελος δεν είναι κατ'ανάγκην κακό...ίσως το εντελώς αντίθετο και μπορούμε να το συζητήσουμε!
Πολλές φορές λέμε "Η παρέα σου μου έκανε καλό..ωφελήθηκα δηλαδή και θέλω να είσαι κοντά μου διότι με ηρεμείς ... με εκτονώνεις...ή τουλάχιστον δεν με εκνευρίζεις...με λίγα λόγια -και στο λέω ευθέως- σε έχω "ανάγκη"!!!
Όλοι έχουμε "ανάγκες"...γιατί το φοβόμαστε να το πούμε???

Δεν είναι κακό αυτό!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 09:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μήνα σε όλους!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 20:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο μηνα κ απο μενα...

κραταω μια λεξη "ανιδιοτελεια"...ξερουμε στην πραγματικοτητα τι σημαινει?

ανιδιοτελεια κ αναγκες καπου πρεπει να βρουμε την χρυση τομη...δυσκολο ειδικοτερα στις μερες μας...δεν εχεις παρει χαμπαρι εαρινε μου οτι τον ανιδιοτελη τον λενε κ μα...α...

ολοι μας καποια στιγμη χρεωνουμε καπου την καταντια μας σε καθε μορφη...

δες τους "αγανακτισμενους" δεν λεω τα πραματα δεν πανε καλα αλλα οταν πηγαιναν ποσοι απο αυτους πλην τους προφανης υποπτους (πολιτικους) δεν βουτηξαν με τον τροπο τους το δαχτυλο στο μελι...

σημ.δεν συμφωνω ομως κ με την λογικη "μαζι τα φαγαμε"

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 18:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι εγινε παιδια κ χαθηκαμε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2011, 14:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ολοι μας καποια στιγμη χρεωνουμε καπου την καταντια μας σε καθε μορφη...

Πόσο δίκιο έχεις, αγαπητή!

Άλλωστε είναι και το πλέον εύκολο να χρεώσει κάποιος τις λανθασμένες επιλογές του στους γύρω του ή έστω σε οποιονδήποτε παράγοντα έξω από αυτόν.
Όσον αφορά την ανιδιοτέλεια και τις προσωπικές μας ανάγκες, πιστεύω ότι ένας άνθρωπος σε διάφορες λειτουργίες της ζωής του μπορεί και πρέπει σαφώς να ικανοποιεί τις προσωπικές του ανάγκες, είναι κάτι που εκ φύσεως γίνεται και πρέπει να γίνεται.
Το πρόβλημα έρχεται όταν η ικανοποίηση των αναγκών του έρχεται σε σύγκρουση με τις ανάγκες των γύρω του ή των πιο κοντινών του ανθρώπων.
Για παράδειγμα, εάν εγώ θέλω να επεκτείνω τις γνώσεις μου στη Χημεία κι αρχίζω να τη μελετώ τότε ικανοποιώ μια ανάγκη μου η οποία δεν έρχεται σε σύγκρουση με τα συμφέροντα των γύρω μου.
Εάν θέλω να κάνω πειράματα επάνω σε αυτήν σε αυτή μου την διαδικασία τότε πιθανώς αυτή μου η ανάγκη να προκαλέσει κάποια βλάβη σε αυτούς.

Εν κατακλείδι δεν πιστεύω ότι ακόμη κι όταν ενεργούμε ιδιοτελώς αποκλείεται η περίπτωση η δράση μας να είναι κι ανιδιοτελής ταυτόχρονα.
Δεν πιστεύω ότι είναι δύο άκρα τα οποία δε μπορούν να συμπλεύσουν, ίσως μάλιστα να είναι απίθανη η ύπαρξη μόνο του ενός από αυτά τα δύο στην δράση και στις επιλογές κάποιου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2011, 14:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα ότι η εξάρτηση είναι βαθειά ανθρώπινο χαρακτηριστικό και το οποίο εμφανίζεται απο το πρώτο δευτερόλεπτο της έλευσής μας σε τούτο δα τον κόσμο...και είναι αυτό που μας ωθεί στο να συνευρεθούμε -και το έχουμε απόλυτη ανάγκη αυτό- και κει στις πρώτες στιγμές αρχίζουμε να αισθανόμαστε αυτό το πολυαναφερόμενο συναίσθημα της "αγάπης" , όπου το πρώτο κλάμμα αποτελεί και ένα απροϋπόθετο αίτημα γι'αγάπη...για όσους γνωρίζουν καταννοούν πολύ καλά τι εννοώ!!!
Ζητάμε αποδοχή , αναγνωριση...αναγνώριση των επιθυμιών μας και όχι μόνο αναγνωριση αλλα επιθυμούμε κάτι πολύ περισσότερο...
Την επιθυμία της επιθυμίας μας....ως μοναδικής και επικρατέστερης όλων των άλλων!!!
Το θέμα είναι αφού αναγνωρίσουμε πρωτίστως την φύση μας να την αποδεχθούμε και να μην προσπαθούμε να εισάγουμε όρους και έννοιες face με τα επιμέρους πιστεύω μας...αλλα να αναγνωρίσουμε ότι έτσι είναι τα πράματα , τόσο σε μάς ... όσο και στους υπολοίπους!!!
Θαρρεί έστω και ένας ότι πίσω απο τον διακαή και ασίγαστο πόθο των ανθρώπων για γνώση δεν κρύβεται ο φόβος του και η επιθυμία του για εκλογίκευση αυτού του φόβου του , γνωρίζοντας όσο το δυνατόν περισσότερα να προσφέρει στο είναι του , ενός είδους εκτόνωση απο την ασυνείδητη οδύνη του περιβάλλοντος στο οποίο είναι υποκείμενος???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η επιθυμια της επιθυμιας...ποσο δικιο εχεις κ ποσο ταυτοχρονα ειναι δυσκολο να το παραδεχτουμε ακομα κ στους ιδιους μας τους εαυτους...αν απο την αλλη ομως το χασουμε τοτε ποιος ο λογος της υπαρξης μας...αν το υπερβουμε ή τοχασουμε στην υλη τοτε χαθηκαμε...

οποτε πρεπει να κανουμε εναν αυτοελεγχο να το πω..δεν ξερω πως να το εκφρασω...οι επιθυμιες μας πρεπει τυτοχρονα να περιοριζονται κ απο τοπερριβαλλον μας γιατι τοτε περναμε απο την ανιδιοτελεια στην ιδιοτελεια..

ο φοβος της γνωσης απο την αλλη....θεμα μεγαλο...μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι...ή αλλιως το να μαθουμε μεσα απο την γνωση οτι τα μεγαλυτερα μυστηρια κρυβονται στην απλουστευση ...κοιταζουμε την υπερκατασκευη κ χανουμε την μαγεια του ατομου...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 20:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hunter
ο φοβος της γνωσης απο την αλλη....θεμα μεγαλο...μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι...ή αλλιως το να μαθουμε μεσα απο την γνωση οτι τα μεγαλυτερα μυστηρια κρυβονται στην απλουστευση ...κοιταζουμε την υπερκατασκευη κ χανουμε την μαγεια του ατομου...


Ο φόβος της γνώσης γενικά?
Γιατί φόβος?

Μήπως εννοείς ο φόβος της γνώσης της αλήθειας?
Ποιας αλήθειας?

Αυτής που εμείς επιμελώς κρύβουμε ή αυτής που ΔΕΝ θέλουμε να μας πουν οι άλλοι?

Μήπως είμαστε ανέτοιμοι να δεχτούμε την πραγματικότητα γιατί έχουμε εγκλωβιστεί σε ένα εικονικό κόσμο που εμείς κτίσαμε ή αφεθήκαμε να μας κτίσουν κάποιοι άλλοι?

Υπόθεση κάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 23:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ωραία υπόθεση όμως...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 00:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...κοιταζουμε την υπερκατασκευη κ χανουμε την μαγεια του ατομου...

d.k


Σωστό κι'αυτό φίλη μου...
Για να το θέσω λίγο διαφορετικά -θα μου το επιτρέψεις φαντάζομαι- κοιτάζουμε να "γνωρίσουμε" το δάσος και χάνουμε το δένδρο και τελικά δεν γνωρίζουμε ούτε το άλφα...ούτε ασφαλώς και το ωμέγα που ψάχνουμε με μανία...
Το θέμα είναι το άλφα...που θεωρώ είναι ο ίδιος μας ο εαυτός και μετά το βήτα που είναι ο απέναντί μας...φαντάσου λοιπόν την ανθρωπότητα που δεν γνωρίζει απο που αρχίζει η αλφαβήτα...τι μπορεί να καταφέρει...
"Γι'αυτό σου λέω πάμε , πάμε να φύγουμε απο δώ και μην ρωτάς που πάμε"..που λέει ο Πάριος...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 08:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ να παμε που??
αληθεια δικια μου δικια σου αληθεια υποκειμενικη...
ολοι ομως κατω απτα ιδια αστερια κοιμομαστε...
η γνωση στις μερες μας λογοκρινεται κ ακομα δεν το εχουμε παρει χμπαρι...ριξε μια ματια στα σχολικα βιβλια...για να ξεκινησεις να μαθεις για το α δεν πρεπει να εισαι ηδη ενημερωμενος οτι υπαρχει...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy