ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εμείς κι ο κόσμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 23:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Και παράκληση...
Προσωπικά δεν νοηματοδοτούμαι απο τον Lakan ΑΛΛΑ απο πολλά μα πάρα πολλά φωτεινά πνεύματα...ο Lakan είναι ένας απο αυτούς και όχι το πάν...

Φίλε Εαρινέ δεν αμφισβητώ την αξία του Λακά αλά ούτε και του Αντλερ, του Φρόιντ, και του Γιουνκ.
Αμφισβητώ την γενίκευση των απόψεων του καθενός από αυτούς (και κάποιων άλλων) προσωπικά.

Δεν θέλω φίλε μου να το θεωρήσεις σαν προσωπική επίθεση στο πρόσωπό σου, που σε εκτιμώ και σε θεωρώ φίλο μου.
Διατηρώ την δική μου άποψη για τις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων, και την διατυπώνω με όσο τι δυνατότερο κατανοητό τρόπο.
Είμαι κάθετα αντίθετος με το πρότυπο του άντρακλα που συχνά πυκνά στηρίζεται και χτίζεται από τις ίδιες τις γυναίκες. Φαντάζομαι πόσες αυτές θα απογοητεύτηκαν με την τύχη του «άντρακλα» Σεργιαν******,
Το ίδιο κάθετα αντίθετος είμαι και με την εικόνα της γυναίκας νοικοκυράς που το μόνο της μέλημα είναι να γεννοβολά, να μαγειρεύει να ξε -σκατώνει ολόκληρη την οικογένεια, και ταυτόχρονα να δουλεύει για να ενισχύσει το οικογενειακό εισόδημα.
Αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι κατάφορη αδικία και γενικευμένη εκμετάλλευση της γυναίκας
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, προφανώς διαφέρει από την δική σου, αλλά δεν στέφεται εναντίον σου.
Δεν πρόκειται για προσωπική κόντρα, και αν την έχει εκλάβει σαν έτσι, είναι λάθος.

Η 30ετη έρευνά μου πάνω στην γυναικεία ψυχή, με έχει κάνει να ερωτευτώ τις γυναίκες και να τις γνωρίσω καλύτερα επικοινωνώντας μαζί τους ψυχικά, και εγκεφαλικά (αλά και φαλλικά, δεν είμαι υποκριτής)
Δεν γνωρίζω αν έχεις ασχοληθεί με την ψυχανάλυση.
Αν ναι, τότε θα ξέρεις και εσύ σε τι μπέρδεμα συχνά πυκνά οδηγούν αυτές οι «αναλύσεις», που χρειάζεται μερικές φορές μεγάλη δύναμη να τα αποφύγεις.
Εγώ το ομολογώ , δεν είμαι άτρωτος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 23:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυκνος
δυστυχώς πρέπει να έρχονται δύσκολες εποχές για να μπαίνουν οι άνθρωποι σε σκέψεις για τη ζωή τους και την ύπαρξή τους.

Πάντα έτσι γίνεται καλή μου.
«Ένα βήμα μπρος δυο πίσω» έλεγε ένας μεγάλος οραματιστής που άφησε το δικό του ίχνος στην ιστορία.

Αν και προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι νόημα περικλείει.
Έτσι κατά την δική μου ταπεινή γνώμη δεν πάμε μπρος αλλά πίσω.

quote:
Κύκνος
ναι γυναίκες το διαιωνίζουν το πρόβλημα αλλά είναι τόσο τραγικό να βλέπεις νέες γυναίκες υποτίθεται της νέας γενιάς που μόλις αρχίζουν και κάνουν οικογένεια σήμερα να έχουν ίδιες απόψεις με τις μανάδες τους.

Εμένα μου το λες αυτό. Έχω υπόψιν μου χειρότερες καταστάσεις που δεν στις αναφέρω, γιατί σκοπός μου είναι να σου μεταφέρω την πίστη και την αισιοδοξία και όχι να σου κάνω ποιο μαύρη την ψυχούλα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 23:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

Δεν θέλω φίλε μου να το θεωρήσεις σαν προσωπική επίθεση στο πρόσωπό σου, που σε εκτιμώ και σε θεωρώ φίλο μου.
Διατηρώ την δική μου άποψη για τις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων, και την διατυπώνω με όσο τι δυνατότερο κατανοητό τρόπο.
Είμαι κάθετα αντίθετος με το πρότυπο του άντρακλα που συχνά πυκνά στηρίζεται και χτίζεται από τις ίδιες τις γυναίκες. Φαντάζομαι πόσες αυτές θα απογοητεύτηκαν με την τύχη του «άντρακλα» Σεργιαν******,
Το ίδιο κάθετα αντίθετος είμαι και με την εικόνα της γυναίκας νοικοκυράς που το μόνο της μέλημα είναι να γεννοβολά, να μαγειρεύει να ξε -σκατώνει ολόκληρη την οικογένεια, και ταυτόχρονα να δουλεύει για να ενισχύσει το οικογενειακό εισόδημα.
Αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι κατάφορη αδικία και γενικευμένη εκμετάλλευση της γυναίκας
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, προφανώς διαφέρει από την δική σου, αλλά δεν στέφεται εναντίον σου.
Δεν πρόκειται για προσωπική κόντρα, και αν την έχει εκλάβει σαν έτσι, είναι λάθος.

Η 30ετη έρευνά μου πάνω στην γυναικεία ψυχή, με έχει κάνει να ερωτευτώ τις γυναίκες και να τις γνωρίσω καλύτερα επικοινωνώντας μαζί τους ψυχικά, και εγκεφαλικά (αλά και φαλλικά, δεν είμαι υποκριτής)
Δεν γνωρίζω αν έχεις ασχοληθεί με την ψυχανάλυση.
Αν ναι, τότε θα ξέρεις και εσύ σε τι μπέρδεμα συχνά πυκνά οδηγούν αυτές οι «αναλύσεις», που χρειάζεται μερικές φορές μεγάλη δύναμη να τα αποφύγεις.
Εγώ το ομολογώ , δεν είμαι άτρωτος

Ποτέ δεν θεώρησα ότι είπες προσωπική επίθεση φίλε μου!
Δεν διαφωνώ μαζί σου στα όσα είπες και δεν νομίζω ότι κάπου είπα οτιδήποτε το διαφορετικό...
Ωστόσο αν θέλουμε να αναλύσουμε τα γεγονότα , θα πρέπει να τα δούμε υπο το πρίσμα πολλών παραγόντων , για να διαμορφώσουμε μια ιδέα για το πως και γιατί εξελίχθηκαν έτσι -όπως τα περιγράφεις- τα πράγματα!
Ποτέ δεν έχω κάνει ψυχανάλυση και δεν θα κάνω ποτέ..δεν υπάρχει κανένας λόγος φίλε μου και περιπτώσεις που γνωρίζω δεν μου αρέσουν καθόλου αλλα αυτό είναι άλλο θέμα!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 09:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Ποτέ δεν έχω κάνει ψυχανάλυση και δεν θα κάνω ποτέ..δεν υπάρχει κανένας λόγος φίλε μου και περιπτώσεις που γνωρίζω δεν μου αρέσουν καθόλου αλλα αυτό είναι άλλο θέμα!!!


Εαρινέ καλημέρα
Μάλλον δεν θα κατάλαβες.
Δεν ρώτησα αν έχεις εξεταστεί ο ίδιος από ψυχαναλυτή, αλλά αν έχεις βρεθεί ο ίδιος στη θέση του ψυχαναλυτή,
Να κάθεσαι δηλαδή σε μια καρέκλα, και να ακούς να σου μιλά μια γυναίκα για τις προσωπικές της εμπειρίες και σκέψεις, τα όνειρά της και τις ενδόμυχες επιθυμίες της. Να τα κουβεντιάζεις να τα απομυθοποιείς, και να τα απενοχοποιείς. Είναι μια διαδικασία που παίρνει βδομάδες και μερικές φορές μήνες, και δημιουργεί μερικές φορές μια ιδιότυπη πνευματική και εγκεφαλική σχέση μεταξύ εξεταστή και εξεταζόμενου.
Για αυτές τις περιπτώσεις σου μίλησα.
Προφανώς δεν έχεις προσωπική εμπειρία.


quote:
Εαρινος
Ποτέ δεν θεώρησα ότι είπες προσωπική επίθεση φίλε μου!
Δεν διαφωνώ μαζί σου στα όσα είπες και δεν νομίζω ότι κάπου είπα οτιδήποτε το διαφορετικό...
Ωστόσο αν θέλουμε να αναλύσουμε τα γεγονότα , θα πρέπει να τα δούμε υπο το πρίσμα πολλών παραγόντων , για να διαμορφώσουμε μια ιδέα για το πως και γιατί εξελίχθηκαν έτσι -όπως τα περιγράφεις- τα πράγματα!

Χαίρομαι φίλε μου που συμφωνείς μαζί μου επί της ουσίας, - αν σε ερμηνεύω σωστά.
Αυτό φίλε μου το νόημα της τοποθέτησης μου. Να εντοπιστεί το πρόβλημα, να επισημανθούν οι αιτίες που το δημιούργησαν και οι λόγοι που το διαιωνίζουν, και να κουβεντιάσουμε όλοι, με τις θέσεις του ο καθένας να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
ΔΕΝ δέχομαι την νοοτροπία του «εντάξει δίκιο έχεις αλλά δεν γίνεται τίποτα. Δεν θα το λύσουμε το θέμα εμείς¨»
Αυτό είναι βόλεμα, είναι συντήρηση μιας άδικης κατάστασης, και η αδιαφορία για την επίλυση της είναι υποκρισία.


Υ.Γ
Είδα κάπου μια τοποθέτηση κάποιου – δεν θυμάμαι ποιος – για τους αβανταδόρους κλώνους μας, και την σικέ δημιουργία Fun Club, με στόχο να ζητήσουμε από την Αμαλία μισθό.
Η προσπάθεια μας φίλε δυστυχώς αποκαλύφθηκε, και μας αποστερεί οποιαδήποτε οικονομική διαπραγμάτευση με την Αμαλία.
Πρέπει να σκεφτούμε φίλε, κάποια άλλη κομπίνα.
Εγώ λεω να βάλουμε και το Νικόμαχο στο κόλπο, αυτός έχει κάποιες τρελές ιδέες.
Κοίτα να δεις, κατά βάθος καλό παιδί είναι, και του κόβει το μάτι (μπορεί και να γυαλίζει λίγο, αλλά και εμείς μήπως πάμε πίσω)?
Και εντάξει ρε φίλε μην είμαστε και πλεονέκτες, ότι οικονομικό όφελος προκύψει, μοιρασιά στα τρία….
(μας)?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 13:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να κάθεσαι δηλαδή σε μια καρέκλα, και να ακούς να σου μιλά μια γυναίκα για τις προσωπικές της εμπειρίες και σκέψεις, τα όνειρά της και τις ενδόμυχες επιθυμίες της. Να τα κουβεντιάζεις να τα απομυθοποιείς, και να τα απενοχοποιείς. Είναι μια διαδικασία που παίρνει βδομάδες και μερικές φορές μήνες, και δημιουργεί μερικές φορές μια ιδιότυπη πνευματική και εγκεφαλική σχέση μεταξύ εξεταστή και εξεταζόμενου.

Φίλε gianipseftis, νομίζω πως αυτό μπορεί να συμβεί ανάμεσα σε κάθε ζευγάρι όταν υπάρχει επικοινωνία κι η διάθεση να μάθει ο ένας τον άλλον, να τον γνωρίσει όσο πιο βαθιά γίνεται επειδή απλά νιώθει ότι έχει αυτή την ανάγκη κι έχει την ανάγκη να βοηθήσει - στο μέτρο που μπορεί φυσικά - τον άνθρωπο του να λύσει τα όποια προβλήματα του τον απασχολούν, είτε αυτά είναι βαθύτερα είτε πιο επιφανειακά.

Δε νομίζω δηλαδή ότι κάποιος πρέπει να είναι ψυχαναλυτής για να μπορέσει να το επιχειρήσει αυτό, αυτό που χρειάζεται είναι υπομονή, καλή διάθεση και προπαντός σωστή επικοινωνία μεταξύ του ζευγαριού.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 16:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα....

Πόσο υπολογίζετε τους γύρω σας; Σας ενοχλούν οι επιπτώσεις που μπορεί να έχουν οι πράξεις σας στη ζωή των άλλων;; Πιστεύετε ότι πρέπει να νοιαζόμαστε για τα συναισθήματα των άλλων, ή ότι η κοινωνία μας απαιτεί πλέον κανόνες ζούγκλας;;;

Σας ρωτάω γιατί έχω υποψίες, ότι ήμουν λάθος τόσο καιρό που υπολόγιζα τους άλλους και άφηνα τον εαυτό μου σε δεύτερη μοίρα. Η γνωριμία μου με κάποια άτομα που θα πάταγαν επί πτωμάτων, με έχει ταρακουνήσει αρκετά....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;


Γειά σου φίλε μου!
Το γεγονός ότι θετεις ερωτήματα και "προβληματίζεσαι" ως άνθρωπος , δείχνει και τις δυνατότητες ως άνθρωπος που έχεις για περαιτέρω εξέλιξη και καλλιέργεια αυτού του οποίου "ενοικείς"...
Η Ίδια η ζωή μπορεί να είναι πολλά "όμορφα και άσχημα" πράγματα...ωστόσο είναι εκείνη και όλα όσα εμπεριέχει που μπορεί να αποτελέσει τον "χρυσό οδηγό" ... εφόσον δεν βλέπουμε κοντόφθαλμα και περιορισμένα...
Μορούμε ενδεχομένως να την κατηγορήσουμε για τα δεινά που επιφέρει , μπορεί όμως και να την ευχαριστήσουμε όμως για τις δυνατότητες ωφέλιμης αλλαγής και νοητικής στάσης που μπορεί να επιφέρει εντός του καθενός μας , μέσα απο τα "παραδείγματά" της...
Το ερώτημα είναι κατα πόσο τα λαμβάνουμε αυτά τα παραδείγματα και κατα πόσο αυτα συντελλούν σε μια διορθωτική διαδικασία εντός μας ωφέλιμη ή το αντίθετο!!!
Θεωρώ ότι η "ζωή" απολαμβάνει της προσωπικής μας εκτίμησης και υποστασιοποιείται εντός μας ... στην "καρδιά" και στο "μυαλό" μας...
Θεωρώ ότι μπορεί να είναι ένας ανεκτίμητος θησαυρός αλλα και "άνθρακας" ταυτόχρονα .... ανάλογα πως την βλέπει ο καθένας!!!
Δεν θα σου υποδείξω εγώ φίλε μου τον δρόμο...ούτε το καλό και το κακό...μήτε το όμορφο και το άσχημο...
Εκείνο που μπορώ να πώ , είναι ότι πολλές φορές η μεγαλύτερη σοφία εμπεριεχεται και απορρέει απο την κατάσταση εκείνη που καλείται "ακινησία"...
Ακινησία και ήρεμη παρατήρηση...
Αν μη τι άλλο προσφέρει την δυνατότητα για εξωτερική παρατήρηση και αυτοπαρατήρηση....για μια πιο ήρεμη και συγκροτημένη παρατήρηση που ενδεχομένως να παρατηρήσεις ότι μπορεί να αναπλαισιώσει τον τρόπο με τον οποίο "αισθάνεσαι" και βιώνεις καθετί εντός σου ... όσο και εκτός σου!!!

Προσωπικά καταλήγω ότι λίγα πράγματα μπορούμε να κάνουμε για τα συναισθήματα των άλλων -ωστόσο θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε- και το ερώτημα είναι "Εκείνοι τι μπορούν να κάνουν γι'αυτό".
Ο Αυτο-σεβασμός και η αυτο-εκτίμηση πάντα ήταν και θα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός μας φίλε μου ....
ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΎ ΣΕΒΑΣΜΌ ΣΤΟ ΠΡΌΣΩΠΌ ΣΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΑΥΤΟ "Σας ρωτάω γιατί έχω υποψίες, ότι ήμουν λάθος τόσο καιρό που υπολόγιζα τους άλλους και άφηνα τον εαυτό μου σε δεύτερη μοίρα.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 22:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ-Γιαννης:
Κυρ-Ψευτης:

Εγώ λεω να βάλουμε και το Νικόμαχο στο κόλπο, αυτός έχει κάποιες τρελές ιδέες.
Κοίτα να δεις, κατά βάθος καλό παιδί είναι, και του κόβει το μάτι (μπορεί και να γυαλίζει λίγο, αλλά και εμείς μήπως πάμε πίσω)?
Και εντάξει ρε φίλε μην είμαστε και πλεονέκτες, ότι οικονομικό όφελος προκύψει, μοιρασιά στα τρία….
(μας)?
==================================================================

Δεν συμμετέχω σε κέρδη!!

Εγω είμαι απλά ενας...εντοπιστής!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 08:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σου κρύβω ότι είχα σοβαρές υποψίες πως τελικά εσύ μας ...... κάρφωσες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 08:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε ολους...

ακινησια κ παρατηρηση...επετρεψε μου να αμφισβητησω χωρις να απορριψω...
σωστος τροπος για εναν διαφορετικο τροπο ζωης..στο σημερα σε χτυπανε απο παντου με τετοιο τροπο που δεν σου επιτρεπεται πλεον να σκεφτεις τις αμυνες σου αντιδρας ζωωδη με καθαρα ενστικτα επιβιωσης...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 08:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying

Φίλε gianipseftis, νομίζω πως αυτό μπορεί να συμβεί ανάμεσα σε κάθε ζευγάρι όταν υπάρχει επικοινωνία κι η διάθεση να μάθει ο ένας τον άλλον, να τον γνωρίσει όσο πιο βαθιά γίνεται επειδή απλά νιώθει ότι έχει αυτή την ανάγκη κι έχει την ανάγκη να βοηθήσει - στο μέτρο που μπορεί φυσικά - τον άνθρωπο του να λύσει τα όποια προβλήματα του τον απασχολούν, είτε αυτά είναι βαθύτερα είτε πιο επιφανειακά.


Φίλε Dying αυτό που λες ΔΕΝ νομίζω να γίνεται.
ΔΕΝ υπάρχει απόλυτη ανιδιοτέλεια μεταξύ ενός ζευγαριού. Πάντα θα υπάρχουν ενδόμυχες επιθυμίες και σκέψεις που επιμελώς θα αποσιωπούνται.
Σε αυτές τις περιπτώσεις οι σχέσεις είναι ΠΑΝΤΑ συμβατικές.
Εμπλέκονται τα “κατά συνθήκη” ψεύδη, βλέπεις.

Μόνο με άτομα που ΔΕΝ εμπλέκονται υστερόβουλες σκέψεις, συμφέροντα, και σχέσεις εξάρτησης, θα μπορούσε να γίνει αυτό. Και δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας, αν δεν έχει κάποιες γνώσεις της λειτουργίας και της σχέσης ασυνείδητου, προσυνειδητού, συνειδητού, μηχανισμών απόρριψης, συμβολισμών κλπ κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 10:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη η καθημερινοτητα μας μεταβαλεται σε μια καθημερινοτητα "υποψιας"?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 10:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου θα σου θυμίσω την ρήση του Θουκυδίδη “ΔΥΟ ΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΤΑΤΑ ΤΗ ΕΥΒΟΥΛΙΑ , ΤΑΧΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΟΡΓΗ”

Ας την έχουμε πάντα κατά νου στα δύσκολα (κυρίως) , για να μην βρισκόμαστε στη δύσκολή θέση να επαναλαμβάνουμε την λαϊκή παροιμία “ Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα”

Μην μας παρασύρουν σε θυμό, μετατρέποντας μας από σκεπτόμενους ανθρώπους σε όχλο, και έτσι να μπορούν πολύ εύκολα να μας χειραγωγούν.

Αυτή είναι η θέση μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 10:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδη η καθημερινοτητα μας μεταβαλεται σε μια καθημερινοτητα "υποψιας"?

d.k



“Υποψίας” ή “καχυποψίας” ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 11:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενίοτε και "ψυχρανσία" ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 11:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζεις κάτι που μου διαφεύγει?
Η μήπως φταίει ξανά η “αχαλίνωτη” φαντασία μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 17:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υποψια καχυποψια ψυχρανσια...

το σαγαπω μαγαπας γιαυτο που ειμαι/εισαι μας τελιωσε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 19:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ υπάρχει απόλυτη ανιδιοτέλεια μεταξύ ενός ζευγαριού. Πάντα θα υπάρχουν ενδόμυχες επιθυμίες και σκέψεις που επιμελώς θα αποσιωπούνται.
Σε αυτές τις περιπτώσεις οι σχέσεις είναι ΠΑΝΤΑ συμβατικές.
Εμπλέκονται τα “κατά συνθήκη” ψεύδη, βλέπεις.



Bέβαια γιατί αν υπάρξει απόλυτη ανιδιοτέλεια πολύ απλά δε θα αντέξουν ο ένας τον άλλο γιατί πόσες αλήθειες θα μπορέσουν να δεκτούν??? Και εδώ θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητή της Simone de Beauvoir με τον Sartr, ίσως το θεωρήσετε λίγο ακραίο αλλά ποιος μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι ήταν ειλικρινείς πάνω απο όλα με τους εαυτούς τους αλλά και μεταξύ τους για το τι θέλουν. Είχαν μια ελευθερία στη σχέση τους αλλά παρόλα αυτά συνέχιζαν να είναι μαζί. Άσχετα από το τι έκαναν δεν εξετάζω αυτό..ούτε τους αναφέρω για παράδειγμα προς μίμηση... είχαν όμως μια τόσο ειλικρινή σχέση ώστε να μπορέσουν να δεκτούν την αλήθεια ο ένας για τον άλλο, για αυτό άλλωστε και ξαναλέω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να υπάρξει μια τέτοια σχέση.

Δεν κατηγορώ τις συμβατικές σχέσεις αλλά σε μια συμβατική σχέση η αλήθεια είναι ότι κάποια πράγματα είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα θα μείνουν για πάντα κρυφά. Και αυτό δεν είναι κακό.. μην τρελενόμαστε...είναι απαραίτητο για να αντέξει η σχέση, όμως ούτε είναι ανάγκη να είμαστε καχύποπτοι.. απλά ανοιχτά αυτιά και μάτια να έχουμε και μπορούμε να καταλάβουμε αρκετά πράγματα για κάποιον. Και ξαναλέω δεν είναι ανάγκη να τα ξέρουμε όλα.. άλλωστε ξέρουμε τα πάντα για τον εαυτό μας??? ή ακόμα καλύτερα θέλουμε να ξέρουμε τα πάντα για τον πραγματικό εαυτό μας?

quote:

Μόνο με άτομα που ΔΕΝ εμπλέκονται υστερόβουλες σκέψεις, συμφέροντα, και σχέσεις εξάρτησης, θα μπορούσε να γίνει αυτό. Και δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας, αν δεν έχει κάποιες γνώσεις της λειτουργίας και της σχέσης ασυνείδητου, προσυνειδητού, συνειδητού, μηχανισμών απόρριψης, συμβολισμών κλπ κλπ.



θέλει πολύ ωριμότητα, εμπειρία, αυτογνωσία, ξεγύμνωμα ψυχής και 0% κομπλεξισμό για να μπορέσει να λειτουργήσει αυτό... όπως το πιο πάνω παράδειγμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 20:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι περα απτο ξεγυμνωμα της ψυχης...ειναι μαλλον το ποσο κ τι ειμαστε ετοιμοι να δωσουμε...κ αντιστροφα το τι θελουμε να παρουμε...

αλλα μηπως τελικα τα παντα ειναι να φυγουμε απτο εγω κ να περασουμε στο εμεις?
λιγες ειναι οι περιπτωσεις που μεσα απτον αλλο βγαζουμε τις κακιες μας ή ζηταμε αυτα που δεν μπορουμε αυτα που δεν μπορουμε εμεις να δωσουμε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλες τις απόψεις και ομολογώ ότι κάθε μια είχε και ένα μήνυμα...ένα αίτημα της καρδιάς που εναγωνίως προσπαθεί και θέλει να βρεί δρόμους όμορφους , δρόμους αγάπης και αποδοχής , δρόμους όπου θα απαντηθεί αυτό που αποκαλείται ως "εν-είναι"...δρόμους που θα ενώσουν και θα ενωθούν οι καρδιές , επιφέροντας μια συνήχηση ψυχών για πρώτη ίσως φορά...ίσως μια αγωνιούσα ψυχή να βρεί τον εαυτό της και να αγγίξει τον δημιουργό της!
Όχι μην φαντασθείτε ότι εννοώ κάθε γήινης προέλευσης υπερβατικό..."Θεό"...κλπ....
Όχι φίλοι μου , εννοώ την μεθεξη αυτή που ενδεχομένως ορισμένοι να έχουν αισθανθεί αγγίζοντας και αφουγκραζόμενοι στοιχεία -κομματάκια της ίδιας τους της ψυχής...εκείνης που ενδεχομένως απελπισμένα εγκαταλείψαμε κατα την πρώιμη παιδική μας ηλικία , εκείνη την μικρή ενοικούσα και αμόλυντη ψυχούλα που μας έδινε αισιοδοξία ότι ολα θα πάνε καλά...εκείνη που γελούσε και έπαιζε με την ζωή , αμπόλιαστη απο την βρωμιά και την μιζέρια της γνώσης "των ενηλίκων της κοινωνίας μας"....
Άδολα πρωτο-ερωτευθήκαμε και δώσαμε εκείνο το πρώτο το φιλί...άδολα αγγίξαμε και αγγιχτήκαμε...άδλα σκεφθήκαμε την σχέση μας με τον/ην εκλεκτή της καρδιάς μας και άδολα κοιταχθήκαμε...άδολα σμίξαμε και άδολα περπατήσαμε χέρι-χέρι...μαγεία φάνταζε η ζωή...
Ας όψονται οι ειδικοί συμβουλάτορες που βρώμισαν εκείνο το αγνό και όμορφο κάνοντάς το σαν τα μούτρα τους....όλοι τους ανεξαιρέτως οι "καλοί" και ενδιαφερόμενοι για το "καλό" μας...
Φτάσαμε εδώ φίλοι μου...μια διαδρομη ενδεχομένως ξεχωριστή για τον καθένα αλλα λίγο πολύ όλοι μας περπατήσαμε σε μονοπάτια κοινά και δαιδαλώδη .... ώρα να βγούμε απο τον λαβύρινθο της "χθεσινής και της ξεπερασμένης σκέψης" , εκείνης που φρόντισαν ορισμένοι να επιβάλλουν -και το κατάφεραν- ως της μόνης σωστής , τόσο σωστής που κανέναν απο "δαύτους" ευτυχισμένο δεν έκαναν...και αυτό θα πρέπει -καα την άποψή μου- να είναι σημείο γνώσης και αναφοράς...!!!
Όχι δεν θέλουμε να προσγειωθούμε...δεν θέλουμε να ζήσουμε στην πραγματικότητα ετούτη , θέλουμε το όνειρο εκείνο το χαμένο αλλα ουδέποτε λησμονημένο...θέλουμε την ζωή μας ρε "γαμώτο" και δεν θα την αφήσουμε στα χέρια κανενός...ΚΑΝΕΝΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥ...ΚΑΘΗΓΗΤΗ..ΠΑΠΠΑ..ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ!!!
Σε μας δόθηκε , δική μας είναι και δεν την εκχωρούμε στα χέρια ΚΑΝΕΝΟΣ...και μπορούμε να την χειρισθούμε οι ίδιοι...
Το ερώτημα είναι αν θέλουμε και αν μπορούμε και αν πρωτίστως έχουμε συνειδητοποιήσει τι ακριβώς μας συνέβη κάποια ορισμένη στιγμή....αν συνειδητοποιήσαμε και αν συνειδητοποιούμε τον ψυχολογικό βιασμό που υφιστάμεθα καθημερινά απο την εκδήλωση πάντα της "αγάπης" προς το πρόσωπό μας....
"Ψυχαναγκασμό" τον λένε...???

Μην δίνετε σημασία φίλοι μου , ο Εαρινός ξεσάλωσε....
Μετα-μεσονύχτια παραληρήματα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε ,μηπως απο μονος σου σταματησες τα φαρμακα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινε ,μηπως απο μονος σου σταματησες τα φαρμακα



Καλώς το φάντασμα!!!
Τι κάνεις Σταυρο?
Δεν του προτείνεις κανένα βότανο για θεραπεία?
Απο τον κήπο σου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτεινω Νικ αυξητικη,τεστοστερονη μαζι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε κάθαρμα της κοινωνίας και ο άλλος απο πάνω εκεί που πρωτολάλησε...
Μόλις ήπια τσουκνίδα με ταραξάκο...λές/έτε να φταίει αυτό άραγε..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πινεις χυμο ροδι με σταφυλι Εαρινε ,καλο και εε τονωτικο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να πινεις χυμο ροδι με σταφυλι Εαρινε ,καλο και εε τονωτικο



Αυτο το λες σοβαρά ή κάνεις πλάκα?
Δεν το ήξερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Να πινεις χυμο ροδι με σταφυλι Εαρινε ,καλο και εε τονωτικο



Αυτο το λες σοβαρά ή κάνεις πλάκα?
Δεν το ήξερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ναι Νικ μιλω σοβαρα για αυτο ,κυκλοφορει στα σουπερ μαρκετ σε γυαλινη συσκευασια και ειναι και λιγο τσιμπημενο στην τιμη του για την ποσοτητα του,αλλα ειναι πολυ καλο δοκιμασετο και πες μου.Εναι πολυ καλο αντιοξειδωτικο και καταπολεμα τις ελευθερες ριζες.

Edited by - stiv on 31/05/2011 00:48:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το ήξερες , μα το έμαθες...είδες???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηράσκω αεί διδασκόμενος Δήμο.

Θα το δοκιμάσω Σταυρο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρε L-ARGININE και πές μου......και στα φαρμακεία υπάρχει και λίγο ιπποφαές..θα σπινιάρεις Νίκ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάρε L-ARGININE και πές μου......και στα φαρμακεία υπάρχει και λίγο ιπποφαές..θα σπινιάρεις Νίκ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Εαρινε λεγεται l garnitine

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy