ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εμείς κι ο κόσμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 20:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπημενε κυκνε μην τους θεωρρεις τοσο κακους...
δεν μπορει να ειναι γιατι ολοι τους ειναι γιοι καποιας μανας...

εαρινε μου ολα οσα ειπες ειναι το πορτραιτο του ιδανικου...
εσυ που ανηκεις??

παντως τα περισοτερα "πορτραιτα" αποδεικνυονται ντοριαν γκρευ...

τι ειναι τελικα αυτο που ζητατε απο μας αγορακια?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 21:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Οσκαρ Εαρινέ, να το λάβεις και αυτό το πορτρέτο σου σοβαρά υπ΄ όψιν.
Η αυτογνωσία είναι πολύ σπουδαίο πράγμα.
Δεν θέλω να πώ πως δεν το γνωρίζεις (δεν είμαι σαν τον άλλον τον ζηλιάρη)
Αλλά να, απλά στο υπενθυμίζω

Υ.Γ
Και μην καταδεχθείς να πεις πως ήταν λάθος, πως απατήθηκε η ακοή σου.
Προχώρα σταθερά προς το παράθυρο και λέγε, ποιο από αυτά που συλλήβδην ανέφερες, είναι το δικό σου πορτρέτο
Μην απαντήσεις ΟΛΑ.
Θάναι λάθος απάντηση σε μια στημένη ερώτηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 21:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αγαπημενε κυκνε μην τους θεωρρεις τοσο κακους...
δεν μπορει να ειναι γιατι ολοι τους ειναι γιοι καποιας μανας...

εαρινε μου ολα οσα ειπες ειναι το πορτραιτο του ιδανικου...
εσυ που ανηκεις??

παντως τα περισοτερα "πορτραιτα" αποδεικνυονται ντοριαν γκρευ...

τι ειναι τελικα αυτο που ζητατε απο μας αγορακια?

d.k



δεν τους θεωρώ κακούς καλή μου hunter είμαι απλά ρεαλίστρια. ειναι διαφορετική η φύση της γυναίκας από του άντρα... σου λέω μόνο μη βρεθείς σε συζήτηση που κάνουν μεταξύ τους... θα σου πέσουν τα μαλλιά...ακόμα και από τα σιγανά ποταμάκια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 21:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για πίεσε σύ και βλέπουμε...για λέγε...


Να σε πιέσω? άσε μωρέ Εαρινούλη σε λυπάμαι.. είναι που έχω στείλει και τα εργαλεία του βασανισμού για συντήρηση οπότε άλλη φορά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις ως ενα σημειο δικιο κυκνε μου...δεν ξερω εχω 2 γιους κ δυσκολευομαι να εκφερω αποψη...

οι ανδρες της παρεας τι λενε τελικα ομως?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...
Τι λέτε...να ξαναπιάσουμε το θέμα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Για πίεσε σύ και βλέπουμε...για λέγε...


Να σε πιέσω? άσε μωρέ Εαρινούλη σε λυπάμαι.. είναι που έχω στείλει και τα εργαλεία του βασανισμού για συντήρηση οπότε άλλη φορά!



Αυτό είναι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν...
Τι λέτε...να ξαναπιάσουμε το θέμα???


εεε ξαναπιάστο από που το άφησες??????όλο κουτσομπολιό και από θέμα τίποτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 10:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ σε είχα προειδοποιήσει, πως θα κριθείς από τον γυναικείο πληθυσμός, για τις φαλλοκρατικές επιρροές από ΛΑΚΑ μεριά.

Από παλιά – και σε ανύποπτο χρόνο – έλεγα πως οι ιδέες του ΛΑΚΑ έχουν μερική εφαρμογή.
Δεν είναι ΟΛΕΣ οι γυναίκες που νιώθουν μειονεκτικά με την έλλειψη φαλλού.
Υπάρχουν βρε αδερφέ και οι γυναίκες που τους αρέσει που είναι γυναίκες και το μόνο τους πρόβλημα είναι πως εμείς τις βλέπουμε σεξουαλικά εξαρτήματα, ή και το ακόμη χειρότερο σαν απλές νοικοκυρές (όπως λέει και το γνωστό άσμα).

Το κακό είναι, - και αυτό το καταλογίζω στις ίδιες τις γυναίκες-, πως οι ίδιες οι γυναίκες συντηρούν αυτή την κατάσταση.
Και αυτό τους το λέω κατάμουτρα, πως η αλλαγή νοοτροπίας θα πρέπει να αλλάξει από αυτές.
Εμάς μας βολεύει αυτή η κατάσταση.

Με το ότι φόρεσαν παντελόνι, και καπνίζουν στο δρόμο θα πει πως έχουν γίνει ίσες?

Ακόμη και τώρα περπατώ στο δρόμο δίπλα, πίσω ή μπροστά από δυο κοπέλες.
Συντονίζω τον βηματισμό μου, και “στήνω” αυτί να ακούσω τι λένε, τι ενδιαφέροντα έχουν.

Τι ακούω?

Στις 100 περιπτώσεις που εξετάζω οι
80 μιλούν για τι είπε ο δικός τους ή τι της έκανε, ή του έκανε
5 τι είπε η φίλη της φίλης για τον φίλο της φίλης, και αν ξανά σμίξανε, ή χώρισαν πάλι
5 ποιος πήδηξε ποια στο τάδε σίριαλ, και πως αντέδρασε η/ο σύζυγος
5 πόσο κακο ντιμένη ή πόσο χοντρή είναι η άλλη φίλη τους.
4 τι της είπε η πεθερά της
1 κάποιο άλλο θέμα

Αν το αποτέλεσμα αυτό που είναι αποτέλεσμα δικής μου προσωπικής έρευνας είναι εσφαλμένο, το θέτω στην κρίση των γυναικών να μου απαντήσουν.
Είμαι έτοιμος να δεχτώ τα βέλη τους.

Κορίτσια, η αλλαγή θα πρέπει να αρχίσει από την αλλαγή στην δική σας νοοτροπίας
Μην περιμένετε Εαρινές βοήθειες , ούτε και ανοιξιάτικες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 11:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα φίλε μου!
Ο Lakan σε διαβεβαιώ ότι τα λέει μια χαρά και θεωρώ ότι είναι απο τους πιο έγκυρους!
Τώρα το τι λένε ή δεν λένε , τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες και κάθε ένας μας ξεχωριστά δεν νομίζω ότι εκείνο θα τον ενδιέφερε καθόλου παρα μόνο σε επίπεδο ψυχανάλυσης...
Ο "Φαλλός" κυκλοφορεί και εναγωνίως αποτελεί το αιτούμενο και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα με τα όσα κάνει και όσα κάνει κάθε ψυχολογικό υποκείμενο!
Είναι άλλο πράμα αν αυτό αρέσει ή δεν αρέσει σε ορισμένους ή δεν τους βολεύει αλλα δεν είμαστε εδώ για να λέμε ότι μας βολεύει αλλα αυτό που ισχύει!!!
Τώρα , αν υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη ασφαλώς μπορεί να συζητηθεί!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 14:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απαντώ!
Περιμένω την τοποθέτηση των γυναικών.
Να δω σε τι ποσοστό επιβεβαιώνεται ο ΛΑΚΑ.
Θάναι πάνω από 70% ή κάτω ?
Εσύ τι λες πως τις έχεις ζυγιάσει?

Προς το παρόν πάω για μπάνιο.
Η φτώχεια θέλει καλοπέραση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 15:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Προς το παρόν πάω για μπάνιο.


quote:
gianipseftis

Περιμένω την τοποθέτηση των γυναικών.



Στις ωοθήκες μας ρε !

Edited by - zip on 27/05/2011 15:57:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 17:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis

Προς το παρόν πάω για μπάνιο.


quote:
gianipseftis

Περιμένω την τοποθέτηση των γυναικών.



Στις ωοθήκες μας ρε !

Edited by - zip on 27/05/2011 15:57:34


Εαρινέ να η πρώτη με ολοφάνερο το “σύνδρομο” ΛΑΚΑ.
Μόνο ο φαλλός της λείπει.
Αυτές είχε υπ' όψιν του ο Λακα΄και κατέλιξε σε τόσο γενικευμένο συμπέρασμα?


Ρε μπαγάσα zyp πότε πρόλαβες και την ξετρύπωσες?
Για βρες κι άλλες έχουν πολύ πλάκα.
Τι βίτσιο είναι αυτό σύντροφε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 18:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από παλιά – και σε ανύποπτο χρόνο – έλεγα πως οι ιδέες του ΛΑΚΑ έχουν μερική εφαρμογή.
Δεν είναι ΟΛΕΣ οι γυναίκες που νιώθουν μειονεκτικά με την έλλειψη φαλλού.
Υπάρχουν βρε αδερφέ και οι γυναίκες που τους αρέσει που είναι γυναίκες και το μόνο τους πρόβλημα είναι πως εμείς τις βλέπουμε σεξουαλικά εξαρτήματα, ή και το ακόμη χειρότερο σαν απλές νοικοκυρές (όπως λέει και το γνωστό άσμα).

δεν είναι πρόβλημα αυτό είναι κανόνας..οπότε ή το δέχεσαι ή πρέπει να έρθεις σε αντιπαράθεση με το αντρικό φύλο. Επιπλέον αν συμβαίνει το αντίθετο και δεν μας βλέπετε έτσι λέμε δεν μπορεί.. δεν είναι άντρας αυτος...κάτι συμβαίνει Άσε που και εμείς δεν σας βλέπουμε έτσι κάποιες φορές? Δεν μπορούμε να πάμε κόντρα απέναντι στη φύση.. αυτός που μας έφτιαξε φρόντισε να βάλει έναν μηχανισμό που να εξασφαλίσει τη διαιώνιση του είδους μας. Μόνο που εμείς χρησιμοποιούμε και το μυαλό μας πρωτίστως, αφού είμαστε πιο πολύπλοκα και ανώτερα όντα!

quote:

Το κακό είναι, - και αυτό το καταλογίζω στις ίδιες τις γυναίκες-, πως οι ίδιες οι γυναίκες συντηρούν αυτή την κατάσταση.
Και αυτό τους το λέω κατάμουτρα, πως η αλλαγή νοοτροπίας θα πρέπει να αλλάξει από αυτές.
Εμάς μας βολεύει αυτή η κατάσταση.

Με το ότι φόρεσαν παντελόνι, και καπνίζουν στο δρόμο θα πει πως έχουν γίνει ίσες?


σωστά οι ίδιες συντηρούν αυτήν την κατάσταση γιατί είναι κάτι που έχει ποτιστεί στο κύτταρο τους από τη στιγμή που γεννιούνται επομένως δεν μπορούν να αλλάξουν και πολλά...έχουν πέσει στην παγίδα και νομίζουν ότι είναι απελευθερωμένες...
Νομίζουν ότι έχουν χειραφετηθεί επειδή καπνίζουν, πίνουν και έχουν πλέον οικονομική ανεξαρτησία που μπορούν να κάνουν ότι θέλουν χωρίς να το ζητούν από τον άντρα τους..τον πατέρα τους.. Δεν είναι όμως εκεί η ουσία. Μπορεί μια γυναίκα να ανέλθει ιεραρχικα στη δουλειά της με την ίδια ευκολία όπως ένας άντρας? όχι βέβαια.. γιατί πολύ απλά η γυναίκα έχει να σκεφτεί την οικογένεια. Και κακά τα ψέματα αλλά οικογένεια και καριέρα δεν συνδιάζονται ότι και να λένε. Ή αν συνδιαστούν υπάρχουν σίγουρα παράπλευρες απώλειες...Και όταν λέω καριέρα εννοώ γυναίκες σε υψηλόβαθμες θέσεις και όχι απλές εργαζόμενες έτσι?

quote:

Ακόμη και τώρα περπατώ στο δρόμο δίπλα, πίσω ή μπροστά από δυο κοπέλες.
Συντονίζω τον βηματισμό μου, και “στήνω” αυτί να ακούσω τι λένε, τι ενδιαφέροντα έχουν.

Τι ακούω?

Στις 100 περιπτώσεις που εξετάζω οι
80 μιλούν για τι είπε ο δικός τους ή τι της έκανε, ή του έκανε
5 τι είπε η φίλη της φίλης για τον φίλο της φίλης, και αν ξανά σμίξανε, ή χώρισαν πάλι
5 ποιος πήδηξε ποια στο τάδε σίριαλ, και πως αντέδρασε η/ο σύζυγος
5 πόσο κακο ντιμένη ή πόσο χοντρή είναι η άλλη φίλη τους.
4 τι της είπε η πεθερά της
1 κάποιο άλλο θέμα

Αν το αποτέλεσμα αυτό που είναι αποτέλεσμα δικής μου προσωπικής έρευνας είναι εσφαλμένο, το θέτω στην κρίση των γυναικών να μου απαντήσουν.
Είμαι έτοιμος να δεχτώ τα βέλη τους.

Κορίτσια, η αλλαγή θα πρέπει να αρχίσει από την αλλαγή στην δική σας νοοτροπίας
Μην περιμένετε Εαρινές βοήθειες , ούτε και ανοιξιάτικες.


για την ακρίβεια τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει όσα χρόνια και να περάσουν..και δεν πρόκειται να αλλάξει όσο οι γυναίκες στηρίζουν όλη τους την ύπαρξη στους άντρες. Γιατί μια γυναίκα από τη στιγμή που θα γεννηθεί άσχετα αν πλέον σήμερα μορφώνεται...και αποκτά οικονομική ανεξάρτησία.. μαθαίνει ότι πρέπει να στηρίξει την ύπαρξή της στου άντρες. Η μάνα της πρώτη και καλύτερη της μαθαίνει ότι θα πρέπει να "τυλίξει" ένα καλό παιδί που θα είναι το στήριγμά της σε όλη της τη ζωή! Μαθαίνει για την Χιονάτη και τη σταχτοπούτα ότι θα την σώσει μόνο ο καλός πρίγκιπας.. και ότι μόνη της είναι άχρηστη να κάνει οτιδήποτε. Αυτό είναι τόσο βαθιά ριζωμένο που όσο και να μορφωθεί μια γυναίκα..όσο και να διευρύνει τους πνευματικούς της ορίζοντες δεν πρόκειται να το διώξει ποτέ. Για αυτό μετά έχει και το πρόβλημα με τους πρίγκιπες που ψάχνει και παραπονιέται ότι δεν υπάρχουν.. Τι να υπάρξουν αφού αυτά τα μαθαίναμε στα παραμυθάκια όταν είμασταν μικρά!

Και θα αναφερθώ συγκεκριμένα για την Ελλάδα γιατί στο εξωτερικό τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Ο στόχος της σημερινής Ελληνίδας και αυτό για το οποίο εκπαιδεύεται από τη στιγμή της γέννησης της είναι:

1. να ικανοποιήσει το όνειρο των γονιών της πηγαίνοντας στο πανεπιστήμιο να σπουδάσει, αφού οι ίδιοι δεν μπόρεσαν. Άσχετα αν αγαπάει ή όχι τη γνώση... πρέπει να περάσει στο πανεπιστημίο για να μπορέσει να ξεδιψάσει τον ακόρεστο κομπλεξισμό των γονιών της που καλώς ή κακώς δεν μορφώθηκαν ποτέ. Και φυσικά αυτό δεν είναι μεμπτό αλλό αν οι ίδιοι το αντιλαμβάνονται έτσι...

2. Να βρει ένα "φορτωμένο" και καλό παιδί να αποκατασταθεί.

Για ποια ελευθερία και ποια χειράφετηση μιλάμε λοιπόν...είναι όλα τόσο τραγικά...

Η Ελλάδα είναι ενα βαθύτατα θεοκρατικό και παραδοσιακό κράτος με ένα λεπτό πέπλο εκμοντερνισμού να ανεμίζει πάνω από τα κεφάλια μας. Ελευθερία δεν είναι τα ξενύχτια...τα ξέφρενα γλέντια...τα όργια...οι κρεπάλες και η εναλλαγή συντρόφων. Ελευθερία είναι η ελευθερία του μυαλού μας.. η ελευθερία της έκφρασης, η απαλλαγή από όοοοολα όσα μας πότισαν τόσα χρόνια οι γονείς.. το σχολείο... η τηλεόραση και οι εκπομπές lifestyle. Ελευθερία και χειραφέτηση είναι να αποφασίζει η ίδια για τον εαυτό της με βάση την δική της πραγματική βούληση και όχι να κάνει οτιδήποτε για να δείξει κάτι το οποίο δεν έχει και δε θα αποκτήσει ποτέ...

Τώρα πρέπει να φύγω δυστυχώς και δεν μπορώ να γράψω περισσότερα.. αθα δω όμως αργότερα τις πρώτες αντιδράσεις!! ανυπομονώ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 19:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο 95% συμφωνούμε, Black Swan... Αλλά εντάξει ,δεν είναι όλα και τόσο τραγικά. Αρκεί να έχεις διάθεση να πλακώνεσαι γερά με τους γύρω σου (περίπου μια φορά την εβδομάδα είναι συνταγή γιατρού) και ασφαλώς να μη δέχεσαι συμβιβασμούς (τώρα, κατά πόσο είναι αυτό εφικτό, ρώτα κανέναν άλλο...) Δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανείς να μην τα έχει καταφέρει.Υπάρχει σωτηρία, δε μπορεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 20:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή μου Levana με λύπη διαπιστώνω να μένει .... “Αίολη” η καλή κουβέντα σου για τον ..... κατασταλαγμένο.
Ακόμα και με την .... ευγενή συνηγορία του συμπονετικού Νικόδημου, το αποτέλεσμα μηδέν.

Πως το δικαιολογείς αυτό?

Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Υπάρχει διέξοδος.
Είναι στα δικά σας χέρια να κάνετέ κάτι.
Εσείς σιγά σιγά πρέπει να αλλάξετε νοοτροπία και να σταθείτε στο πλάι του άντρα σαν “αχτίνα του ήλιου”.

Και θα σας λατρέψει ο άνδρας και θα σας ξαπλώσει στα χόρτα, καθώς του ετάχθη από την φύση του.
Και θα γεννηθούν οι καινούργιες γενιές του αύριο, σε γόνιμες μήτρες απαλλαγμένες από τα φαλλικά σύνδρομα του χτες. (βλέπε Λακα).

Αυτό είναι ένα όραμα.
Όραμα ζωής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 20:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα πλάκα γιάννη μου με αφορμή ένα άλλο θέμα στο οποίο ο φίλος Αίολος υπερθεμάτιζε για τη Σμαράγδα Καρύδη... Δεν είχα σκοπό να σου προκαλέσω τέτοια ταραχή...
Τώρα,όσον αφορά στο όραμα... Θα το πιστέψω επειδή είμαι εκ φύσεως αισιόδοξη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 20:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαυρός Κύκνος

Άσε που και εμείς δεν σας βλέπουμε έτσι κάποιες φορές?


Καλέ Κύκνε με μπερδεύεις τώρα. Πως μας βλέπεται “κάποιες φορές”? Ενδιαφέρον το θέμα και θα ήθελα να μάθω – αν φυσικά σε φέρνω σε δύσκολη θέση, μην μου απαντάς, σεβαστό

quote:
Κύκνος
Δεν μπορούμε να πάμε κόντρα απέναντι στη φύση.. αυτός που μας έφτιαξε φρόντισε να βάλει έναν μηχανισμό που να εξασφαλίσει τη διαιώνιση του είδους μας.

Γιατί υπάρχουν στιγμές που σου περνά η σκέψη να κοντράρεις την φύση σου , επιβεβαιώνοντας τον Λακα. Αυτό υπονοεί ο αγαπητός κατα τα άλλα Εαρινός,
Μην με απογοητεύσεις καλή μου.

quote:
Κύκνος
αφού είμαστε πιο πολύπλοκα και ανώτερα όντα

Διακρίνω λεπτό χιούμορ, ή κάνω λάθος?

quote:
Κύκνος

Για ποια ελευθερία και ποια χειράφετηση μιλάμε λοιπόν...είναι όλα τόσο τραγικά...



Τραγικά είναι πράγματι.
ΟΧΙ απελπιστικά
Μην μου χαλάς το όραμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 21:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα αποποτε η συγχρονη γυναικα κοντραρει την φυση της??

δεν καταλαβαινω...εσεις δεν θελετε στηριγματα ή χαπατα?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 21:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ Κύκνε με μπερδεύεις τώρα. Πως μας βλέπεται “κάποιες φορές”? Ενδιαφέρον το θέμα και θα ήθελα να μάθω – αν φυσικά σε φέρνω σε δύσκολη θέση, μην μου απαντάς, σεβαστό


όπως μας βλέπετε και εσείς που ανέφερες σαν "σεξουαλικά εξαρτήματα". Και κολλάει με το επομένο ότι και οι γυναίκες έχουν ορμές σαν τους άντρες αλλά είναι πιο εκλεπτυσμένες και για να λειτουργήσουν πρέπει να έχουν περισσότερα αισθήματα.. αυτή είναι η φύση! Και οι 2 όμως έχουν ανάγκη ο ένας τον άλλο... όλα τα άλλα τα φαλλοκρατικά είναι κουραφέξαλα, για να ενισχύουν τον εγωισμό τον αντρών!

quote:

Γιατί υπάρχουν στιγμές που σου περνά η σκέψη να κοντράρεις την φύση σου , επιβεβαιώνοντας τον Λακα. Αυτό υπονοεί ο αγαπητός κατα τα άλλα Εαρινός,
Μην με απογοητεύσεις καλή μου.


Δεν σε απογοητεύω καθόλου, ήταν εμφατικό αυτό το κοντράρουμε τη φύση μας

quote:

Διακρίνω λεπτό χιούμορ, ή κάνω λάθος?
[/quote[

γιατί δεν είμαστε πιο πολύπλοκες από εσάς? τα πάντα σε εμάς ξεκινάνε από το μυαλό ενω σε εσάς τα πάντα ξεκινάνε από την εικόνα..

[quote]
Τραγικά είναι πράγματι.
ΟΧΙ απελπιστικά
Μην μου χαλάς το όραμα...



δεν στο χαλάω απλά είμαι από τη φύση μου πεσιμίστρια, δεν μου αρέσει να ονειροπολώ για αυτό και ώρες ώρες ισοπεδώνω τα πάντα.. Φταίει και το γεγονός ότι δεν βρίσκω ομοϊδεάτες έξω στον πραγματικό κόσμο οπότε...

Πάντως παιδιά σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ αν τα είχα γράψει αυτά θα είχαν πέσει να με φάνε και μάλιστα πρώτες οι γυναίκες χαίρομαι που υπάρχουν ανοιχτά μυαλά εδώ μέσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 21:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Black_Swan εδω μεσα θα αρχισεις να αλλαζεις την φυση σου απο (πεσιμιστρια)σε αλλη φυση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 21:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Black_Swan εδω μεσα θα αρχισεις να αλλαζεις την φυση σου απο (πεσιμιστρια)σε αλλη φυση....



δεν το πιάσα αυτό stiv τι εννοείς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 22:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυρο,εσυ που ασχολείσαι με τα αγροτικά ξέρεις
αν τα φυτά αναπαράγονται δια της μεθόδου του...κλονισμού?
Και ποιά είναι αυτά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 23:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα Ζαρζαβατιπά...κλωνοποιούνται κύριε Νικόμαχε , δεν το γνωρίζεις???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 23:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε Εαρινέ εγώ είπα κλονισμός,οχι κλωνισμός!
Με ο πχι με ω.
Εχεις καμμιά μύγα υπ όψιν?
Εστω κανένα μυγάκι?Θηλυκό μήπως?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 01:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σταυρο,εσυ που ασχολείσαι με τα αγροτικά ξέρεις
αν τα φυτά αναπαράγονται δια της μεθόδου του...κλονισμού?
Και ποιά είναι αυτά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Νικομαχε με αυτα που ασχολουμε ,ειναι τα περισσοτερα δημητριακα (σιταρι-καλαμποκι ,βαμβακι)και τα τελευταια χρονια σποροι ντοματας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 02:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Black_Swan εδω μεσα θα αρχισεις να αλλαζεις την φυση σου απο (πεσιμιστρια)σε αλλη φυση....



δεν το πιάσα αυτό stiv τι εννοείς?




εννοω θα παψεις σιγα σιγα να ειναι πεσιμιστρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 10:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κύκνος
Μπορεί μια γυναίκα να ανέλθει ιεραρχικα στη δουλειά της με την ίδια ευκολία όπως ένας άντρας? όχι βέβαια.. γιατί πολύ απλά η γυναίκα έχει να σκεφτεί την οικογένεια. Και κακά τα ψέματα αλλά οικογένεια και καριέρα δεν συνδιάζονται ότι και να λένε. Ή αν συνδιαστούν υπάρχουν σίγουρα παράπλευρες απώλειες...Και όταν λέω καριέρα εννοώ γυναίκες σε υψηλόβαθμες θέσεις και όχι απλές εργαζόμενες έτσι?

Όχι δεν μπορεί.
Χρειάζεται αγώνας για να αποκτήσουν ίδιες και ίσες ευκαιρίες οι γυναίκες στην εργασία και στην μόρφωση.

quote:
Κύκνος
για την ακρίβεια τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει όσα χρόνια και να περάσουν..και δεν πρόκειται να αλλάξει όσο οι γυναίκες στηρίζουν όλη τους την ύπαρξη στους άντρες

Γιατί να την στηρίζουν?
Για να επιβεβαιώνεται την άποψη του αγαπητού κατα τα άλλα Εαρινού και του Λακά.
Ως πότε εσείς οι γυναίκες θα επιτρέπετε να σας εμπαίζουν σαν κατώτερο είδος?
Οι άντρες περιμένεις να αλλάξουν νοοτροπία?
Έχεις δει ποτέ κάποιον να παραχωρεί αυτοβούλως, δικαιώματα που τα θεωρεί κυρίαρχα?
“Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ” από σας τις γυναίκες πρωτίστως.

quote:
Κύκνος
Η μάνα της πρώτη και καλύτερη της μαθαίνει ότι θα πρέπει να "τυλίξει" ένα καλό παιδί που θα είναι το στήριγμά της σε όλη της τη ζωή
Μαθαίνει για την Χιονάτη και τη σταχτοπούτα ότι θα την σώσει μόνο ο καλός πρίγκιπας.. και ότι μόνη της είναι άχρηστη να κάνει οτιδήποτε. Αυτό είναι τόσο βαθιά ριζωμένο που όσο και να μορφωθεί μια γυναίκα..όσο και να διευρύνει τους πνευματικούς της ορίζοντες δεν πρόκειται να το διώξει ποτέ. Για αυτό μετά έχει και το πρόβλημα με τους πρίγκιπες που ψάχνει και παραπονιέται ότι δεν υπάρχουν.. Τι να υπάρξουν αφού αυτά τα μαθαίναμε στα παραμυθάκια όταν είμασταν μικρά!

Και η μάνα γυναίκα είναι.
Γυναίκες διαιωνίζουν το πρόβλημα, γιαυτό αργεί να ξημερώσει

quote:
Κύκνος
Και θα αναφερθώ συγκεκριμένα για την Ελλάδα γιατί στο εξωτερικό τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Η Ελλάδα είναι ενα βαθύτατα θεοκρατικό και παραδοσιακό κράτος με ένα λεπτό πέπλο εκμοντερνισμού να ανεμίζει πάνω από τα κεφάλια μας.

Το τρίπτυχο σύνθημα “πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια”, ήταν και είναι του οικονομικοπολιτικού κατεστημένου, αυτών που τιμητικά αποκαλούν “οι νοικοκυραίοι της Ελλάδας”
Αυτό το τρίπτυχο κάποιοι “ξυπόλητοι αλητάμπουρας” το έκαναν “ψωμί , παιδεία. Ελευθερία”
Στις μέρες μας το ξεφτίλισαν και το περιγελούν

Εμπρός λοιπόν Γυναίκες και Άντρες μαζί να βρούμε νέες φρέσκες ιδέες, να ορίσουμε καινούργιες αξίες,, να δημιουργήσουμε αντάξια του ανθρώπου πρότυπα.
Μια και είμαστε ακόμα άνθρωποι.
Μιά και ακόμα υπάρχουμε και ζούμε σε αυτό τον τόπο.

quote:
Κύκνος
όπως μας βλέπετε και εσείς που ανέφερες σαν "σεξουαλικά εξαρτήματα".

Δεν σας βλέπουν όλοι οι άνδρες σαν μέρος της “οικοσκευής” που δίδεται στην προίκα.

Εγώ δεν θα πήγαινα ΠΟΤΕ με μιά γυναίκα “βούρλο”, όσο και ωραίο κώλο να είχε
ΔΕΝ είμαι κτηνοβάτης.
Και δεν είμαι ο μόνος που σκέπτεται έτσι

Μην το ισοπεδώνεις τόσο το θέμα.
Οι νοοτροπίες σιγά σιγά αλλάζουν.
Μην είσαι τόσο πολύ απαισιόδοξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 14:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

"Ως πότε εσείς οι γυναίκες θα επιτρέπετε να σας εμπαίζουν σαν κατώτερο είδος?
Οι άντρες περιμένεις να αλλάξουν νοοτροπία"?


Γειά σου φίλε μου!
Ο "εμπαιγμός" δεν αποτελεί "προνόμιο" γυναικείο ή αντρικό αλλα όλων όσων -αντρών/γυναικών- οι οποίοι βρίσκονται -εδράζονται- στην νοητική-ψυχική κατάσταση που επιτρέπει τον εμπαιγμό και για την ακρίβεια τους εμπαίζει -ή τουλάχιστον επιτρέπει , για μένα το ίδιο είναι- ο ίδιος τους ο εαυτός!!!
Οι επιλογές μας μας εμπαίζουν και τις όποιες επιλογές τις κάνουμε εμείς οι ίδιοι φίλε μου και γι'αλλη μια φορά αποδεικνύεται , ότι όλα ξεκινούν απο μάς τους ιδίους!!!
Αν λοιπόν θέλει να σταματήσει ο εμπαιγμός , θα πρέπει να ξεκινήσει απο τον ίδιο του τον εαυτό και να διαπραγματευθεί-αξιολογήσει άνευ όρων όμως την νοητική-ψυχολογική κατάσταση -την δική του- που τον οδήγησε και οδηγεί στο να αποτελεί είδος προς εμπαιγμό!!!

Και παράκληση...
Προσωπικά δεν νοηματοδοτούμαι απο τον Lakan ΑΛΛΑ απο πολλά μα πάρα πολλά φωτεινά πνεύματα...ο Lakan είναι ένας απο αυτούς και όχι το πάν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 18:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμπρός λοιπόν Γυναίκες και Άντρες μαζί να βρούμε νέες φρέσκες ιδέες, να ορίσουμε καινούργιες αξίες,, να δημιουργήσουμε αντάξια του ανθρώπου πρότυπα.
Μια και είμαστε ακόμα άνθρωποι.
Μιά και ακόμα υπάρχουμε και ζούμε σε αυτό τον τόπο.

Εμπρός λοιπόν!αυτή η εποχή ενδύκνειται για αναθεώρηση απόψεων..ιδεών.. δυστυχώς πρέπει να έρχονται δύσκολες εποχές για να μπαίνουν οι άνθρωποι σε σκέψεις για τη ζωή τους και την ύπαρξή τους.

quote:

Και η μάνα γυναίκα είναι.
Γυναίκες διαιωνίζουν το πρόβλημα, γιαυτό αργεί να ξημερώσει



ναι γυναίκες το διαιωνίζουν το πρόβλημα αλλά είναι τόσο τραγικό να βλέπεις νέες γυναίκες υποτίθεται της νέας γενιάς που μόλις αρχίζουν και κάνουν οικογένεια σήμερα να έχουν ίδιες απόψεις με τις μανάδες τους. Και εδώ θα τολμήσω να πω ότι είναι δύσκολο να έρθει η πνευματική ανάταση από τη στιγμή που αρκετές γυναίκες "βολεύονται" με την αποκατάσταση τους. Είτε οικονομικά είτε κοινωνικά.

quote:

Εγώ δεν θα πήγαινα ΠΟΤΕ με μιά γυναίκα “βούρλο”, όσο και ωραίο κώλο να είχε
ΔΕΝ είμαι κτηνοβάτης.
Και δεν είμαι ο μόνος που σκέπτεται έτσι

Μην το ισοπεδώνεις τόσο το θέμα.
Οι νοοτροπίες σιγά σιγά αλλάζουν.
Μην είσαι τόσο πολύ απαισιόδοξη.


σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις... για τον κανόνα μίλησα. Αν δεν υπήρχαν και οι εξαιρέσεις έπρεπε να δέναμε μια πέτρα στο λαιμό μας και να πέφταμε στη θάλασσα
Δε θα έλεγα ότι έχει να κάνει με νοοτροπία αυτό το θέμα όσο με χαρακτήρα και πνευματική ευφυία του κάθε άντρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy