ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η αχαλίνωτη φαντασία, το ανεξήγητο και το παράξενο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 13:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το κατα τα άλλα αξιόλογο φόρουμ έχουν εμφανιστεί αρκετά τόπικ, όπου κάποιος εμφανίστηκε και "κατέθεσε" μια μαρτυρία από κάτι το "ανεξήγητο" και "άγνωστο" που του συνέβη. Συνήθως το "συμβάν" παρουσιάζεται με τόσο γλαφυρό και καλοδουλεμένο λογοτεχνικό τρόπο, ώστε παραλίγο να το πιστέψει και ... ο ίδιος, αυτός δηλαδή που του ... "έτυχε" !

Μην νομίζετε οτι αυτό το φαινόμενο περιορίζεται μόνο σε αυτό τον χώρο !

Οι ιστορίες με τα τρελά και απίστευτα κυκλοφορούν παντού, σε κάθε γωνιά και άκρη της Ελλάδας, και αγγίζουν πραγματικά κάθε τομέα της καθημερινής πραγματικότητας.

Δεν είναι μόνο οι φαντασιόπληκτοι, που πήγαν μία και μόνη φορά στην Πεντέλη, και λές και είχαν ραντεβού με το τρελό και ανεξήγητο, "έτυχε" να τους τύχει ! Και φυσικά, τι άλλο, μόλις το γράψουν εδώ, γίνονται αμέσως το επίκεντρο του ενδιαφέροντος !
Και αυτός είναι και ο μόνος λόγος, για τον οποίον τους ... "έτυχε" .

Είναι και αυτοί που επινοούν το "ανεξήγητο" για άλλους λόγους.

Αθτό που έχω διαπιστώσει πάντως, οτι είτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με απασχολούν. Αφού λοιπόν διαπιστώνω, οτι αφού η αχαλίνωτη φαντασία τους, που συναντήθηκε με κάποια ιστορία σχετικά με το "ανεξήγητο" απαλευθέρωσε ενα τε΄τοιο τερατούργημα, είπα να ασχολήθώ λίγο παραπάνω και να μην το αντιμετωπίσω απλά και να το αφήσω να ξεχαστεί.

Βρήκα λοιπόν διάφορες "ιστοριούλες" γύρω από τα τρελά και περίεργα που κατα καιρούς έχουν ακουστεί από τους λογής λογής "μάρτυρες".

(συνεχίζεται)


oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω το πως οι γενικεύσεις θα βοηθήσουν σε κάτι.

Α, και Vril, επειδή έχει τύχει και σε ‘μένα κάποιο γεγονός πέρα από το ανεξήγητο, θα έλεγα ότι χαρακτηρισμοί του είδους «φαντασιόπληκτοι» καλύτερα να έλειπαν.


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινήσουμε με κάτι εντελώς φαντασιόπληκτο, που αποδεικνέιεται και ώς αστήρικτο.

Την προηγούμενη Κυριακή, πηγαίνοντας να εξερευνήσουμε ένα γνωστό και καταγεγραμένο σπήλαιο σχετικά μικρού μεγέθους στην περιοχή Αγ. ΜαρίναςΑττικής, κοντά στην Βάρη, συναντήθηκα με έναν "ντόπιο", ο οποίος στο άκουσμα "σπήλαιο-σπηλαιολόγοι" προσφέρθηκε να μας δόσει κάποιες "πληροφορίες". Ακούστε λοιπόν.

Είπε οτι υπάρχει και ένα δεύτερο σπήλαιο, "άγνωστο", το οποίο είναι

-βαθύ, μακρύ και τελοσπάντων κάτι για ειδικούς, γιατι έριξε μια πέτρα και πάει, και πάει κλπ. Μπήκε η ομάδα μέσα, ναι, ούτε δέκα μέτρα δεν πάει.

- επικοινωνεί με το άλλο, που είναι 500 μέτρα πιο μακριά η είσοδός του. Δεν διαπιστώθηκε κάτι τέτοιο !

- επικοινωνεί και με την Πεντέλη. Ε, γι αυτό και σας το έγραψα !

Ευτυχώς δεν μας είπε το άλλο, αυτό με τον Τοτό, που το έχουν ακούσει πιά όλοι, απ άκρη σε άκρη στην Ελλάδα.
Υπάρχουν κάπου δύο γνωστά ανοίγματα, ας είναι σπήλαια, βάραθρα ή καταβόθρες. Μπορεί τα ανοίγματα να απέχουν χιλιόμετρα το ένα από το άλλο. Ε, όλο και κάποιος θα βρεθεί να πεί οτι "έπεσε μέσα ένα κατσίκι" "και αφού περιπλανήθηκε και έσπασε στους σταλαγμίτες τα κέρατά του" "βγήκε από την άλλη τρύπα, γιατί τα σπήλαια επικοινωνούν". Τόχουμε ακούσει, ούκ ολίγες το παραμύθι.

Αυτό που δεν λέει κανένας, πόσα κόκκαλα από κατσίκια έχουμε βρεί μέσα, απ΄αυτά που έπεσαν μέσα και δεν ξαναβγήκαν, γιατί οι στοές δεν πάνε μακριά !

Αυτό που δεν λένε, οτι άμα δεν προσέχεις στα σπήλαια, θα σκοτωθείς !

Και αυτό που δεν λένε, οτι γιατί το κατσίκι που έπεσε μέσα, να περιπλανηθεί και να σπάσει και τα κέρατά του (!) και να μήν προσπαθήσει να ξαναβγεί από κει που μπήκε ? Πιο κοντά είναι .... !

Τι είναι αυτά ?
Αχαλίνωτη φαντασία, με ένα δράμι πραγματικότητα και πάααααρα πολύ σάλτσα.

(συνεχίζεται)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Vril.

Ο καθένας έχει το δικό του προσωπικό κριτήριο για το εάν θεωρεί ένα περιστατικό που του συνέβη ως ιδιαίτερα παράξενο. Μπορεί να το αντιλαμβάνεται ως τέτοιο. Μπορεί επίσης, να εκφράζεται με τρόπο στομφώδη για να νιώσει πιο σημαντικός. Μπορεί απλά, να θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας...

Ποιά είναι η σκοπιμότητα του θέματος που ξεκινάς;
Γράφεις:

quote:
Αφού λοιπόν διαπιστώνω, οτι αφού η αχαλίνωτη φαντασία τους, που συναντήθηκε με κάποια ιστορία σχετικά με το "ανεξήγητο" απαλευθέρωσε ενα τέτοιο τερατούργημα, είπα να ασχολήθώ λίγο παραπάνω και να μην το αντιμετωπίσω απλά και να το αφήσω να ξεχαστεί.

Ε και λοιπόν;
Μπαίνοντας στον κίνδυνο να προσβάλλεις ανθρώπους που συμμετείχαν στις συζητήσεις των forums πιστεύεις πως θα χτυπήσεις τη μυθοπλασία γύρω από το παράξενο;
Εσένα πως θα σου φαινόταν εάν κάποιος παρουσίαζε σε ένα θέμα τις δικές σου ιστορίες ως φαντασιόπληκτες;

Εν τέλει, εάν θέλεις να αναφερθείς γενικότερα για την τέχνη της αχαλίνωτης φαντασίας και τα παράξενα περιστατικά, τότε έχει καλώς (αν και το θέμα πιθανόν να χρειαστεί να μεταφερθεί στο χώρο των απόψεων και προτάσεων).
Εάν όμως σκοπεύεις να κατονομάσεις τέτοια παραδείγματα μέσα από τα forums του ESOTERICA, δεν θα μπορέσουμε να επιτρέψουμε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Εν πάσει περιπτώσει. Πιστεύω πως καταλαβαίνεις ποια είναι τα όρια και πως μπορείς να κινηθείς στο συγκεκριμένο θέμα, ώστε το αποτέλεσμα να είναι και δημιουργικό, αλλά και να σέβεται τις όποιες απόψεις των μελών των forums.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχαλίνωτη φαντασία, με ένα δράμι πραγματικότητα και πάααααρα πολύ σάλτσα.

Συμφωνώ. Επιμένω όμως "Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω το πως οι γενικεύσεις θα βοηθήσουν σε κάτι".


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 17:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WOW !

Νομίζω οτι είναι το καλύτερο θέμα που άνοιξε στο "Παράξενο". Διοτί το πιο παράξενο πράγμα που έχω δει στον κοσμο είναι το ποσο πολλά "Παράξενα" πράγματα γινονται αποδεκτά σαν "Αδιαμφισβήτητα γεγονότα".

Η Κοκκινη κάρτα της διοικησης απο τα αποδυτήρια είναι άλλο ένα "παράξενο" καθώς
έχω συνηθίσει στο forum αυτο η καταδίκη ενός συμμετέχοντος να έπεται της παρεκτροπής του και οχι να προηγείται. Ισως έχουμε κάποιο "Παραξενο" φαινόμενο χρονοστρέβλωσης.

Εκτος αν είναι κάποιο "Παραξενο" κολπο του κακου vril για να προκαλέσει ντόρο γύρω από το θέμα του. (Να και η συνωμοσιολογία)

Με "Παράξενους" Χαιρετισμους,
Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 17:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angelos καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.

Ο Vril είναι επαρκώς ώριμος και έξυπνος, ώστε να μπορέσει να χειριστεί το θέμα αυτό σωστά, δεδομένων των χμ...περιορισμών

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 17:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας βλέπω να παίζετε με το κουλουριασμένο σχοινί.

Βγάλτε τα πόδια σας από μέσα, τώρα.

Άμα τραβηχτεί, θα πέσετε και θα χτηπήσετε !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 18:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Vril ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ Η ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟΙ ,ΨΕΥΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ .
ΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟΚΤΑΕΙ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΠΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΑΥΤΟΣ
ΠΟΥ ΔΙΗΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ 99% ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ 1% ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ
ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 22:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς επειδή πιστεύω πως υπάρχουν και αξιόπιστες αναφορές για παράξενα φαινόμενα, θεωρώ πως ο Vril θίγει ένα σημαντικό θέμα.
Ο χώρος του παράξενου βρίθει από ευκολόπιστους, μυθομανείς, ψεύτες και αφελείς. Δημιουργούν ένα πλέγμα παραπληροφόρησης και κάνουν την οποιαδήποτε έρευνα σχεδόν αδύνατη. Το να καυτηριαστούν τα κακώς κείμενα μπορεί να προστατέψει τις πραγματικά ενδιαφέρουσες αναφορές.
Πιστεύω πως ο Vril μπορεί να αποφύγει τους σκοπέλους του να θιχτούν μέλη. Αλλά θέλω οπωσδήποτε να ακούσω τι έχει να πει (κι όχι μόνο αυτός, βέβαια).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 08:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Vril δεν ξέρω αν κατάλαβες (αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κατάλαβες) αλλά εν ολίγοις σου οι διαχειριστές σου είπαν στα πλαίσια του συγκεκριμένου forum η αμφισβήτηση της αμφισβήτησης δεν χωράει…Θα ήθελα πάντως να ενημερώσω τους διαχειριστές, που λογικά ενδιαφέρονται πολύ για την επισκεψιμότητα το τα είδη αυτών που επισκέπτονται το esoterica είναι τα εξής:
Α. αυτών που πιστεύουν ό,τι σερβίρεται εδώ.
Β. θέλουν να σερβίρουν κατιτίς κι αυτοί.
Γ. ψάχνουν για το 0,1% πετώντας στα σκουπίδια το 99,9%
Δ. γουστάρουν να εκνευρίζονται με όσα γράφονται εδώ.

Ας δοκιμάσουν οι διαχειριστές να δουν το ποσοστό των δύο τελευταίων κατηγοριών και θα εκπλαγούν…


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν συνεχίσω, θα απαντήσω λίγο στα ερωτήματα που θέσατε.

Μια ερώτηση κρίσεως.

Ας πούμε οτι θέλω να πάω μια βόλτα στην Πεντέλη, και μεταξύ των άλλων θα βάλω και το μαύρο Gorotex μπουφάν μου.

Άν κλείνοντάς το, μαγκώσει το φερμουάρ, πρέπει να σκεφτώ οτι είναι παραφυσικό φαινόμενο ?

Γιατί.
-Λέτε μερικοί, οτι "σε θέλει το βουνό ή δε σε θέλει το βουνό"
Άν λοιπόν μαγκώσει το φερμουάρ, είναι επειδή το θέλει το βουνο ?
(Απαντήστε παρακαλώ)

-λέτε μερικοί, οτι υπάρχουν σημάδια. Άν εγώ θεωρήσω σημάδι οτι μάγκωσε το φερμουάρ, τι είδους σημάδι είναι αυτό ?
Καλό ?
Κακό ?
Γιατί να είναι κακό ? Αφού μια τεράστια οντότητα, όπως το Πεντελικό, που σχαματίστηκε γεωλογικά πρίν εκατομμύρια χρόνια, ασχολείται μαζί μου και μου εκπέμπει σήματα, που εγώ δεν είμαι παρά ένας ασήμαντος Βρίλ στο σύμπαν, άρα πρέπει να το δώ ώς καλό ... !
Γιατί να είναι καλό. Εδώ μάγκωσε ολόκληρο φερμουάρ, που σημαίνει "όχι, μη πάς στο βουνό, το βουνό δε σε θέλει", κλπ. Αφήνομαι λοιπόν σε μοιρολατρική αντιμετώπιση του θέματος, που άν και ασήμαντος Βρίλ σε συμπαντική κλίμακα, αυτή η αντιμετώπιση δε μου κάνει.

Λοιπόν, όσοι διαβάσατε μέχρι εδώ και καταλάβατε τι λέω, τραβήξτε το χειρόφρενο ανάγκης και αναλογιστείτε.

1. Ερμηνεύουμε κάτι το τελείως φυσικό, δηλ. πχ το μάγκωμα του φερμουάρ και του δίνουμε υπερφυσικές διαστάσεις και ερμηνείες, ακριβώς επειδή είναι ο τρόπος σκέψης. *όχι ο δικός μου, το λέω και
το εννοώ ρητά.

2. Προεκτείνουμε κάτι σχετικά απλό, όπως π.χ. το μάγκωμα του φερμουάρ, σε διάσταση που δεν έχει σχέση. Το λέω ρητά, ένα τέτοιο συμβάν ξεδιπλώνει σε κάποιους έναν κόσμο, που λίγη σχέση έχει με το πραγματικό συμβάν !
*εμένα προσωπικά, το μάγκωμα του φερμουάρ σημαίνει "το τράβηξες γρήγορα και δεν πρόσεξες το ύφασμα που μάγκωσε". Άγρια προσγείωση στην πραγματικότητα, δηλαδή ... !

3. Πηγαίνοντας ένα βήμα πίσω, θέλω να θίξω το ύφος δύο μελών, όχι όμως το άτομό τους. Εσείς οι δυό, ξέρετε ποιές εννοώ...
Πρίν προλάβω κάν να αναπτύξω την επιχειρηματολογία μου στο τόπικ που άνοιξα, παρεμβήκατε και είπατε αυτά που είπατε. Χωρίς να ξέρετε κάν τι ήθελα να πώ, τι ακριβώς και κυρίως το πώς.
Στο δικό σας το μυαλό και με τον δικό σας τρόπο σκέψης, "είδατε" κάτι, που είναι διαφορετικό με αυτό το "δικό σας", άρα και στον "κίνδυνο" αντιδράσατε.

Αυτός λοιπόν είναι ο μηχανισμός, με τον οποίο λειτουργεί το μυαλό σας, όταν βρίσκεστε έξω από αυτό που θεωρείτε "ασφαλές" δηλαδή "τα νερά σας".

Σας έδειξα έμπρακτα, με αυτό το αστείο παράδειγμα, οτι η αντίληψή σας δημιουργεί καταστάσεις, τις οποίες τις βιώνετε κιόλας !

Αυτό είναι και το "κλειδί" στις λεγόμενες "ανεξήγητες εμπειρείες".

Χωρίς να βάζω όλους και όλα σε ένα καζάνι, πιστεύω οτι 99,99999% των λεγόμενων "εμπειρειών" σας, είναι δημιουργήματα του ίδιου του μυαλού σας.

Είτε εκούσια, είτα ακούσια.


Προσωπικά, προτιμώ τα ακούσια...

Τα άλλα είναι απλώς ... τσαρλατανιά !

*συνεχίζεται



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν συνεχίσω, θα απαντήσω λίγο στα ερωτήματα που θέσατε.

Μια ερώτηση κρίσεως.

Ας πούμε οτι θέλω να πάω μια βόλτα στην Πεντέλη, και μεταξύ των άλλων θα βάλω και το μαύρο Gorotex μπουφάν μου.

Άν κλείνοντάς το, μαγκώσει το φερμουάρ, πρέπει να σκεφτώ οτι είναι παραφυσικό φαινόμενο ?

Γιατί.
-Λέτε μερικοί, οτι "σε θέλει το βουνό ή δε σε θέλει το βουνό"
Άν λοιπόν μαγκώσει το φερμουάρ, είναι επειδή το θέλει το βουνο ?
(Απαντήστε παρακαλώ)

-λέτε μερικοί, οτι υπάρχουν σημάδια. Άν εγώ θεωρήσω σημάδι οτι μάγκωσε το φερμουάρ, τι είδους σημάδι είναι αυτό ?
Καλό ?
Κακό ?
Γιατί να είναι κακό ? Αφού μια τεράστια οντότητα, όπως το Πεντελικό, που σχαματίστηκε γεωλογικά πρίν εκατομμύρια χρόνια, ασχολείται μαζί μου και μου εκπέμπει σήματα, που εγώ δεν είμαι παρά ένας ασήμαντος Βρίλ στο σύμπαν, άρα πρέπει να το δώ ώς καλό ... !
Γιατί να είναι καλό. Εδώ μάγκωσε ολόκληρο φερμουάρ, που σημαίνει "όχι, μη πάς στο βουνό, το βουνό δε σε θέλει", κλπ. Αφήνομαι λοιπόν σε μοιρολατρική αντιμετώπιση του θέματος, που άν και ασήμαντος Βρίλ σε συμπαντική κλίμακα, αυτή η αντιμετώπιση δε μου κάνει.

Λοιπόν, όσοι διαβάσατε μέχρι εδώ και καταλάβατε τι λέω, τραβήξτε το χειρόφρενο ανάγκης και αναλογιστείτε.

1. Ερμηνεύουμε κάτι το τελείως φυσικό, δηλ. πχ το μάγκωμα του φερμουάρ και του δίνουμε υπερφυσικές διαστάσεις και ερμηνείες, ακριβώς επειδή είναι ο τρόπος σκέψης. *όχι ο δικός μου, το λέω και
το εννοώ ρητά.

2. Προεκτείνουμε κάτι σχετικά απλό, όπως π.χ. το μάγκωμα του φερμουάρ, σε διάσταση που δεν έχει σχέση. Το λέω ρητά, ένα τέτοιο συμβάν ξεδιπλώνει σε κάποιους έναν κόσμο, που λίγη σχέση έχει με το πραγματικό συμβάν !
*εμένα προσωπικά, το μάγκωμα του φερμουάρ σημαίνει "το τράβηξες γρήγορα και δεν πρόσεξες το ύφασμα που μάγκωσε". Άγρια προσγείωση στην πραγματικότητα, δηλαδή ... !

3. Πηγαίνοντας ένα βήμα πίσω, θέλω να θίξω το ύφος δύο μελών, όχι όμως το άτομό τους. Εσείς οι δυό, ξέρετε ποιές εννοώ...
Πρίν προλάβω κάν να αναπτύξω την επιχειρηματολογία μου στο τόπικ που άνοιξα, παρεμβήκατε και είπατε αυτά που είπατε. Χωρίς να ξέρετε κάν τι ήθελα να πώ, τι ακριβώς και κυρίως το πώς.
Στο δικό σας το μυαλό και με τον δικό σας τρόπο σκέψης, "είδατε" κάτι, που είναι διαφορετικό με αυτό το "δικό σας", άρα και στον "κίνδυνο" αντιδράσατε.

Αυτός λοιπόν είναι ο μηχανισμός, με τον οποίο λειτουργεί το μυαλό σας, όταν βρίσκεστε έξω από αυτό που θεωρείτε "ασφαλές" δηλαδή "τα νερά σας".

Σας έδειξα έμπρακτα, με αυτό το αστείο παράδειγμα, οτι η αντίληψή σας δημιουργεί καταστάσεις, τις οποίες τις βιώνετε κιόλας !

Αυτό είναι και το "κλειδί" στις λεγόμενες "ανεξήγητες εμπειρείες".

Χωρίς να βάζω όλους και όλα σε ένα καζάνι, πιστεύω οτι 99,99999% των λεγόμενων "εμπειρειών" σας, είναι δημιουργήματα του ίδιου του μυαλού σας.

Είτε εκούσια, είτα ακούσια.


Προσωπικά, προτιμώ τα ακούσια...

Τα άλλα είναι απλώς ... τσαρλατανιά !

*συνεχίζεται



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Vril:

Δεν είναι μόνο οι φαντασιόπληκτοι, που πήγαν μία και μόνη φορά στην Πεντέλη, και λές και είχαν ραντεβού με το τρελό και ανεξήγητο, "έτυχε" να τους τύχει ! Και φυσικά, τι άλλο, μόλις το γράψουν εδώ, γίνονται αμέσως το επίκεντρο του ενδιαφέροντος !
Και αυτός είναι και ο μόνος λόγος, για τον οποίον τους ... "έτυχε" .

Είναι και αυτοί που επινοούν το "ανεξήγητο" για άλλους λόγους.


καλε μου κακε βριλ, εχεις δικιο και ως προς την φαντασια καποιων και ως προς τα κινητρα αυτων ή καποιων αλλων.

μαζι αντιδρασαμε και ξεσκεπασαμε την ομαδα παραμυθεας.

ομως δεν υπαρχουν μονο αυτοι.


υπαρχουν και ατομα που βιωσαν κατι και το ανεφεραν και ακομη περισσοτερα που εχουν βιωσει κατι και δεν τολμουν να το πουν.


αυτη η κατηγορια ειναι που με ενδιαφερει να γνωρισω και για αυτο τον λογο ανοιξα το τοπικ για τις ανεξηγητες εμπειριες.


ομως κανεις ενα σοβαρο λαθος υιοθετωντας την αποψη της μιας ακρης (αμφισβητιση-σκεπτικισμος-αρνηση των παντων, με εκπροσωπο ας πουμε τον συμπαθεστατο κ. Λελουδα) για να κριτικαρεις την αποψη της αλλης ακρης (με εκπροσωπο τον κ. Παλμο ας πουμε).


δεν υπαρχει μονο μαυρο και ασπρο - υπαρχουν κι αλλα χρωματα!


σε αυτη την ενδιαμεση κατηγορια κατατασω τον εαυτο μου, οπου, αν και εχω βιωσει ανεξηγητες εμπειριες προσπαθω να βρω αν υπαρχει επιστημονικος τροπος προσεγγισης.


δεν δεχομαι τον Παλμο οταν δειχνει εναν τουριστικο οδηγο ενος νησιου και λεει με σιγουρια "εδω (δειχνει στον οδηγο) αρχιζει το τουνελ και εδω (ξαναδειχνει) τελειωνει", αλλα ουτε και τον Λελουδα οταν με θεωρει φαντασιοπληκτο ή εμπαθη επειδη ο ιδιος δεν βιωσε ποτε του κατι ανεξηγητο.


και η αληθεια ειναι οτι βιωσε κατι ανεξηγητο που το αναφερει στο βιβλιο του με τα τραγουδια του νερου, το οποιο ομως "εξηγει" αμεσως πριν προλαβει να το χωνεψει, "οτι προκειται για ανεξηγητο φαινομενο που οφειλεται ομως στο νερο" - καταπληκτικη εξηγηση!

καταληγω στο οτι και να συμβει κατι ανεξηγητο σε αμφισβητιες πιθανοτατα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ!

κι αν το προσεξουν, θα το "εξηγησουν" αμεσως!


το γιατι θα το αναλυσω επιστημονικα συντομα σε κειμενο-εργασια για την αντιληψη.


ωστοσο μια καλη προγευση για το τι βλεπουμε πραγματικα απο οσα βρισκονται γυρω μας μπορειτε να παρετε απο το καταπληκτικο κειμενο του Θαναση Ξανθοπουλου στη σελιδα του:

http://clubs.pathfinder.gr/paneios/350222

με τιτλο: ΑΟΡΑΤΟΙ ΓΟΡΙΛΕΣ!! ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ!! Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ

.


επανερχομαι στην ομογενοποιηση ολων των ανεξηγητων εμπειριων.


καποιον που αν και μελος σπηλαιολογικου συλλογου, μια μερα του βρωμαγε εντονη κατσικιλα σε συγκεκριμενο σημειο εξω απο την σπηλια και δεν βρηκε ιχνος απο κοπρια ή πατηματα οσο κι αν εψαξε, που θα τον κατετασες???


κι αν δεν ειχε ξαναγραψει ποτε στο φορουμ, θα τολμουσε να γραψει αν σε διαβαζε να τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι, χωρις μαλιστα να ξερει οτι και σε σενα εχει τυχει η ιδια εμπειρια?


.

και για να παραμεινει το θεμα στο Παραξενο, παραθετω για πρωτη φορα μια αφηγηση άλλου, που γυρευει εξηγηση...

την εβδομαδα που πρωτοφωτογραφισα τα ακτινωτα ορπς ανεβαινε μαζι μου και ο τοτε ιδιοκτητης της καμερας, Π. Σ.


δεν ειχε ασχοληθει ποτε με το παραξενο, δεν γνωριζε τιποτα για την σπηλια, δεν τον ενδιεφερε η ερευνα, αλλα ερχοταν μονο για να διαπιστωσει τι ειχε παθει η μηχανη του ξαφνικα και εβγαζε ορμπς.

μεσοβδομαδα λοιπον τον πηρε τηλεφωνο ο πατερας του αναστατωμενος απο τον Πυργο και του διηγηθηκε τι ειδαν μαζι με την μητερα του.


εννοειται πως δεν γνωριζε με τι ασχολιοταν εκεινες τις μερες ο γιος του.


γυριζαν βραδυ με την συζυγο του, οταν σε μια ευθεια τα φωτα του αυτοκινητου φωτισαν ενα περιεργο πλασμα.

εμοιαζε με παρα πολυ μεγαλη κατσικα στο σχημα και ηταν ξαπλωμενο μπρουμυτα πανω απο το χαντακι του δρομου με τα μπροστινα του ποδια στην ασφαλτο και τα πισω κρυμενα στα χορτα.


το μεγεθος του οπως καταλαβαινετε ηταν οντως αφυσικο για οποιονδηποτε τραγο.


το ζωο ομως ειχε και κατι αλλο κουφο: τεραστια ματια προβολεις που εφεγγαν - ετσι ακριβως το περιεγραψε ο πατερας του.


και σας προλαβαινω λεγοντας οτι τα ματια εφεγγαν ακομη και οταν δεν τα χτυπουσε αμεσα το φως των προβολεων του αυτοκινητου - αρα δεν ηταν η γνωστη αντανακλαση στο εσωτερικο του βολβου του ματιου των ζωων.


οταν το πλησιασαν, αυτο συρθηκε προς τα πισω χωρις να σηκωθει ή να γυρισει!

το ιδιο πλασμα το ξανασυναντησαν το επομενο βραδυ στο ιδιο σημειο, με την ιδια συμπεριφορα (εφυγε σερνομενο προς τα πισω) οπότε τρομαξαν για τα καλα και πηρε τηλεφωνο στον γιο του, που φυσικα ειχε μεινει καγκελο.


εννοειται οτι το περιστατικο δεν το ειπαν πουθενα αλλου για να μην τους περασουν για τρελλους!!!


οι ανθρωποι ειναι αγροτες και δεν ειναι ουτε φαντασιοπληκτοι ουτε ψαχνονται για τιποτα αλλο περαν της επιβιωσης.


ο Νταβελης μου ειπε οτι σε καποιο βιβλιο του ο Θανασης Βεμπος παραθετει αναφορες απο ολη την Ελλαδα για εμφανισεις αυτου του κατσικοειδους πλασματος.


αξιοπροσεκτη ειναι και η συγχρονικοτητα των γεγονοτων: τις μερες που ο γιος πρωτοασχοληθηκε με το ανεξηγητο, οι γονεις του το βιωσαν απο κοντα για πρωτη φορα!

.


quote:

wendigo:

Ακριβώς επειδή πιστεύω πως υπάρχουν και αξιόπιστες αναφορές για παράξενα φαινόμενα, θεωρώ πως ο Vril θίγει ένα σημαντικό θέμα.
Ο χώρος του παράξενου βρίθει από ευκολόπιστους, μυθομανείς, ψεύτες και αφελείς. Δημιουργούν ένα πλέγμα παραπληροφόρησης και κάνουν την οποιαδήποτε έρευνα σχεδόν αδύνατη. Το να καυτηριαστούν τα κακώς κείμενα μπορεί να προστατέψει τις πραγματικά ενδιαφέρουσες αναφορές.
Πιστεύω πως ο Vril μπορεί να αποφύγει τους σκοπέλους του να θιχτούν μέλη. Αλλά θέλω οπωσδήποτε να ακούσω τι έχει να πει (κι όχι μόνο αυτός, βέβαια).


συμφωνω!


quote:

dim.kar:

Α. αυτών που πιστεύουν ό,τι σερβίρεται εδώ.
Β. θέλουν να σερβίρουν κατιτίς κι αυτοί.
Γ. ψάχνουν για το 0,1% πετώντας στα σκουπίδια το 99,9%
Δ. γουστάρουν να εκνευρίζονται με όσα γράφονται εδώ.


τεινω στο Γ, το ξερεις, αλλα μην ξεχναμε οτι ο καθενας επιλεγει το 0,1 με βαση τα κριτηρια του, τα φιλτρα του, τις αποψεις του, τα πιστευω του.


οπως ειπε η Αμαλια: "Ο καθένας έχει το δικό του προσωπικό κριτήριο για το εάν θεωρεί ένα περιστατικό που του συνέβη ως ιδιαίτερα παράξενο. Μπορεί να το αντιλαμβάνεται ως τέτοιο."

με το προσωπικο μας κριτηριο κρινουμε και τα λεγομενα των αλλων.


quote:

Open Mind:

ΦΙΛΕ Vril ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ Η ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟΙ ,ΨΕΥΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ .
ΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟΚΤΑΕΙ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΠΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΑΥΤΟΣ
ΠΟΥ ΔΙΗΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ 99% ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ 1% ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ
ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ .




συμφωνω!

quote:

oneiric1:

"Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω το πως οι γενικεύσεις θα βοηθήσουν σε κάτι".


συμφωνω!


αλλα ισως να μην τον αφησαμε να ολοκληρωσει...


η πρωτη ιστοριουλα που παρεθεσε παντως, ισχυει ετσι οπως την περιγραφει.

υπαρχει μια ταση να συνδεθουν τα σπηλαια μεταξυ τους, προφανως απο ανθρωπους που φοβουνται να μπουν μεσα!


quote:

Angelos:

WOW !

Νομίζω οτι είναι το καλύτερο θέμα που άνοιξε στο "Παράξενο". Διοτί το πιο παράξενο πράγμα που έχω δει στον κοσμο είναι το ποσο πολλά "Παράξενα" πράγματα γινονται αποδεκτά σαν "Αδιαμφισβήτητα γεγονότα".



συμφωνω!

.


αν υπαρχει ψηφοφορια, ψηφιζω να παραμεινει το τοπικ στο παραξενο!

.


ναστε καλα!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σε αυτη την ενδιαμεση κατηγορια κατατασω τον εαυτο μου, οπου, αν και εχω βιωσει ανεξηγητες εμπειριες προσπαθω να βρω αν υπαρχει επιστημονικος τροπος προσεγγισης.

Με φέρνεις σε δύσκολη θέση, αφενός διότι το τόπικ μου κινδυνεύει να κλειδωθεί αν πέσω στο σκόπελο και αναφερθώ σε κάποιο μέλος, άρα δηλ. σε αυτά που λές...

και βού, ξέρεις πολύ καλά οτι μέ φέρνεις και εκτώς τόπικ σε δύσκολη θέση, γιατί δεν θέλω να ασκήσω κριτική σε κάτι που λές οτι είδες/άκουσες.βίωσες.

Όσο για τον σπηλαιολόγο που μύρισε την κατσικίλα, πές του να πάει να κουρευτεί του αλήτη !

Και φυσικά, μιλάω έτσι άσχημα, επειδή ξέρω οτι αναφέρεσαι σε ... εμένα.
Και δεν είμαι σπηλαιολόγος. Πασχίζω να συμμετέχω στην ομάδα Σπηλαιοεξερεύνησης. Μέχρι τώρα, λένε καλά λόγια και έχει μέλλον η υπόθεση.

Λοιπόν, μια που ανέφερες την κατσικίλα.

Ναι, μύρισα έντονη κατσικίλα και όσο και να έψαξα νύχτα και με μικρό φακό, ίχνος κατσίκας δεν είδα. Ούτε κορπιά ούτε και ίχνη από οπλές.

Όμως.
Άν βάλεις ξεχωριστά, τι είδα, τι δεν είδα, τι υποψιάζομαι και τι νομίζω οτι είναι, η "λίστα" είναι φτωχή. Μύρισα κατσικίλα, αλλά σαφή ίχνη δεν βρήκα. Χειρόφρενο ανάγκης. Δεν είδα και τίποτα άλλο, που να μου λέει οτι δεν είναι κοινό, θνητό κατσίκι αυτό που μύρισα.
Οτιδήποτε άλλο πώ, είναι απλά εικασία.
Και αυτό ακριβώς είναι το στύλ μου, ο τρόπος μου και η μέθοδος που σκέφτομαι.

Και κλείνοντας, όταν άνοιξα το τόπικ δεν σκεφτόμουν εσένα και το συγκεκριμένο συμβάν που σου έτυχε. Άλλα ήθελα να πώ και το συγκεκριμένο τόπικ μου δεν θα ήθελα να εξελιχτεί σε "αντι-τόπικ" του δικού σου προσωπικού θέματος.

Θα ήθελα το τόπικ αυτό να μείνει όπως το ήθελα εξ αρχής.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας βλέπω να παίζετε με το κουλουριασμένο σχοινί.

Βγάλτε τα πόδια σας από μέσα, τώρα.

Άμα τραβηχτεί, θα πέσετε και θα χτηπήσετε !!!


Προσωπικά, Vril, δεν «παίζω» με κανένα σχοινί.

Μήπως εσύ το κρατάς σε αποκλειστικότητα (το σχοινί που αναφέρεις), ώστε ν’ αναπτύξεις αυτό σου το θέμα?

Επίσης, καλό θα ήταν όταν θέλεις να πεις κάτι, να το λες ξεκάθαρα, τουλάχιστον όταν θέλεις ν’ απευθυνθείς σε μένα ή να κρίνεις τα γραφόμενά μου (πολύ ευχαρίστως αν είναι καλοπροαίρετη η κριτική σου, ακόμα και αν χρειαστεί να διαφωνήσουμε έντονα, είμαι πάντα πρόθυμη για καλό διάλογο) και να μην χρησιμοποιείς εκφράσεις του τύπου «Πηγαίνοντας ένα βήμα πίσω, θέλω να θίξω το ύφος δύο μελών, όχι όμως το άτομό τους. Εσείς οι δυό, ξέρετε ποιές εννοώ…». . Σε θεωρώ έξυπνο άνθρωπο (όχι, αυτό δεν είναι καλόπιασμα, το εννοώ) και καλύτερα να μιλάμε (τουλάχιστον όταν μιλάμε οι δυο μας θα το επιθυμούσα) σ’ ένα «επίπεδο». Θα το εκτιμούσα αν έγραφες «Ειρήνη, μπλα μπλα μπλα», όπως και ‘γω πάντα αναφέρω το όνομά σου όταν θέλω ν’ απευθυνθώ σε σένα.

Σε πρώτη φάση θα σου πω, ότι για μένα δεν χρειαζόταν να περιμένω ν’ αναπτύξεις την θεωρία σου (η οποία παρεμπιπτόντως δεν είναι κάτι το νέο, αλλά όμοια της έχω διαβάσει ξανά στο προηγούμενο θέμα που είχες δημιουργήσει, αλλά και σε διάφορα άλλα θέματα όπου έχεις τοποθετηθεί κατά καιρούς). Σαφέστατα είναι δικαίωμά σου, όπως σαφέστατα είναι δικαίωμά μου (μη θεωρώντας τον εαυτό μου κουτό και διαβάζοντας το πρώτο σου μήνυμα) να πω την άποψή μου (και γιατί όχι άλλωστε;).

Το ότι έγραψες επίσης (στο πρώτο σου μήνυμα) «....τόσο γλαφυρό και καλοδουλεμένο λογοτεχνικό τρόπο, ώστε παραλίγο να το πιστέψει και ... ο ίδιος, αυτός δηλαδή που του ... "έτυχε"» αλλά και «Αφού λοιπόν διαπιστώνω, οτι αφού η αχαλίνωτη φαντασία τους, που συναντήθηκε με κάποια ιστορία σχετικά με το "ανεξήγητο" απαλευθέρωσε ενα τε΄τοιο τερατούργημα....»,[i/] σαφέστατα με ενόχλησε σαν μέλος του forum αυτού, που στο παρελθόν έχω και ‘γω καταθέσει (με μεγάλη επιφύλαξη θα μπορούσα να πω) μια τέτοια εμπειρία (ανεξήγητη για μένα). Άρα είμαι και ‘γω σ’ αυτούς που χαρακτηρίζεις «φαντασιόπληκτους» [i] Χωρίς να βάζω όλους και όλα σε ένα καζάνι, πιστεύω οτι 99,99999% των λεγόμενων "εμπειριών" σας, είναι δημιουργήματα του ίδιου του μυαλού σας. εκτός και αν με «τοποθετείς» στο 0.00001% που ειλικρινά δεν μ’ ενδιαφέρει σ’ αυτή την φάση, αφού έφτασα να απαντήσω.

Γράφεις ότι «Στο δικό σας το μυαλό και με τον δικό σας τρόπο σκέψης, "είδατε" κάτι, που είναι διαφορετικό με αυτό το "δικό σας", άρα και στον "κίνδυνο" αντιδράσατε». Μήπως θα ήθελες να σκεφτείς κάποια στιγμή την πιθανότητα να είσαι λιγάκι υπερβολικός ή ακόμα και ο τύπος του πολύξερου, ώστε να βάζεις 100-200 (λέμε ένα νούμερο) μέλη στο ίδιο «καζάνι» και όχι μόνο αυτό, αλλά βγάζοντας και συμπεράσματα για τον τρόπο που μπορεί εγώ, ο άλλος... να σκεφτώ, κρίνοντας μάλιστα και την αντίληψή του τάδε ή του δείνα?!

Δεν λέω ότι δεν έχουμε δει κραυγαλέες περιπτώσεις αχαλίνωτης φαντασίας, αλλά ξέρεις τι... ; έχουμε όλοι μας κρίση και αν θέλει κάποιος να πιστέψει ότι και να πεις εσύ ή εγώ, θα πιστέψει.


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως θα ήθελες να σκεφτείς κάποια στιγμή την πιθανότητα να είσαι λιγάκι υπερβολικός ή ακόμα και ο τύπος του πολύξερου, ώστε να βάζεις 100-200 (λέμε ένα νούμερο) μέλη στο ίδιο «καζάνι» και όχι μόνο αυτό, αλλά βγάζοντας και συμπεράσματα για τον τρόπο που μπορεί εγώ, ο άλλος... να σκεφτώ, κρίνοντας μάλιστα και την αντίληψή του τάδε ή του δείνα?!

Έχεις σκεφτεί ποτέ, οτι μπορεί στα μάτια του άλλου να είσαι εσύ η πολύξερη, διότι πριν καν αναπτύξω το θέμα μου, "χώθηκες" απαξιωτικά ?

Εξάλλου, αν δεν σου άρεσε η αρχική μου τοποθέτηση, μην απαντούσες !

Πουθενά δεν αναφέρθηκα στην "παραξενη εμπειρεία της Ονειρίκ". Εξάλλου, τώρα το ακούω πρώτη φορά, διότι σε παλαιότερη φορουμική ανταλλαγή απόωεων μου είχες δόσει την εντύπωση, οτι εσύ σε τέτοια μέρη δεν πάς.

Τώρα, αν ο καθένας έχει την κρίση να κρίνει αν οτι του συνέβη είναι όντως παράξενο, προτιμώ να σου απαντήσω οτι η Μόνα Λίζα έχει ενα φοβερό χαμόγελο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑι για να επιστρέψουμε στο αρχικό αντικείμενο, που σαφώς ΔΕΝ είναι η ανταλλαγή υποδείξεων, παρακαλώ όσους πιστεύουν στα ανεξήγητα φαινόμενα να σχολιάσουν το παράδειγμα που ανέφερα σχετικά με το φερμουάρ που μαγκώνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε jonnie εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου! Είναι αυτό που λέμε «αστικοί μύθοι» (την σκότωσε και το πνεύμα της γυρίζει, είδα την κόκκινη λάμψη στον ουρανό, άκουσα έναν απόκοσμο ήχο κ.α.) ή άλλες φορές παίζει ρόλο και η ευπιστία ή η φαντασία κάποιων αλλά....εδώ υπάρχει ένα αλλά! Μήπως, τόσα χρόνια σ’ αυτό το forum (αλλά και σε διάφορες συζητήσεις που θα έχουμε όλοι κάνει με γνωστούς και φίλους) δεν έχουμε ακούσει τέτοια τερατώδες ψέματα ή έστω υπερβολές? Ε, τι να κάνουμε τώρα... γι’ αυτό υποτίθεται είμαστε εδώ, να μάθουμε, να ψάξουμε, να κοντραριστούμε και αν τύχει και βγάλουμε έστω κάποια συμπεράσματα σε ορισμένες περιπτώσεις, καλό για μας θα είναι, για κανέναν άλλο.

O Vril, άνοιξε ένα θέμα (το προηγούμενο), στο οποίο έδωσε σε κάποιους από ‘μας να καταλάβουμε το πως με 2-3 στάνταρ στοιχεία μπορούμε να δημιουργήσουμε μια «ιστορία». Ωραία, το καταλαβαίνω, το διάβασα και γενικά συμφώνησα και διασκέδασα κι όλας. Αυτό το θέμα τι νόημα έχει?


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις σκεφτεί ποτέ, οτι μπορεί στα μάτια του άλλου να είσαι εσύ η πολύξερη, διότι πριν καν αναπτύξω το θέμα μου, "χώθηκες" απαξιωτικά ?

Εξάλλου, αν δεν σου άρεσε η αρχική μου τοποθέτηση, μην απαντούσες !

Πουθενά δεν αναφέρθηκα στην "παραξενη εμπειρεία της Ονειρίκ". Εξάλλου, τώρα το ακούω πρώτη φορά, διότι σε παλαιότερη φορουμική ανταλλαγή απόωεων μου είχες δόσει την εντύπωση, οτι εσύ σε τέτοια μέρη δεν πάς.

Τώρα, αν ο καθένας έχει την κρίση να κρίνει αν οτι του συνέβη είναι όντως παράξενο, προτιμώ να σου απαντήσω οτι η Μόνα Λίζα έχει ενα φοβερό χαμόγελο.


Φυσικά, γιατί όχι άλλωστε, δεν μπορεί να με συμπαθούν ή αντιπαθούν όλοι. Μόνο που εσύ με χαρακτηρίζεις έτσι επειδή δεν σου αρέσει η απάντησή μου, ενώ εγώ τοποθετήθηκα με βάσει τις αναφορές σου.

«Χώθηκα απαξιωτικά» (όπως γράφεις) σ’ ένα μήνυμά σου όπου απαξιώνεις το μισό φόρουμ (σε αυτή την περίπτωση τι ακριβώς κάνεις εδώ, έχεις σκεφτεί? Θέλεις πράγματι να εξερευνήσεις ή απλά και μόνο σ’ αρέσει ν’ απορρίπτεις) αλλά και εμένα που τόλμησα να καταθέσω στο παρελθόν κάποια ανεξήγητη εμπειρία μου? Ε, όχι, δε νομίζω. Απαξιωτικό είναι το θέμα σου το οποίο αυτό ακριβώς θέλει να κάνει, να δείξει ότι οι ιστορίες που αναφέρουν, το 99% των φίλων του forum, είναι λογοτεχνικά καλοδουλεμένες φαντασίες, όπως λες εσύ και μόνο εσύ.
Το αν θ’ απαντούσα ή όχι, μπορώ να το κρίνω μόνο εγώ και όχι εσύ σε καμία περίπτωση. Πως θα μπορούσες άλλωστε να μου υποδείξεις αν θ’ απαντήσω σε κάποιο θέμα σε δημόσιο χώρο?

Τι εννοείς όταν λες ότι «μου είχες δόσει την εντύπωση, οτι εσύ σε τέτοια μέρη δεν πάς». Δηλαδή μου λες ότι για να μου συμβεί κάτι το «ανεξήγητο» θα πρέπει να έχω πάει στην Πεντέλη ή σε κάποια σπηλιά?


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

O Vril, άνοιξε ένα θέμα (το προηγούμενο), στο οποίο έδωσε σε κάποιους από ‘μας να καταλάβουμε το πως με 2-3 στάνταρ στοιχεία μπορούμε να δημιουργήσουμε μια «ιστορία». Ωραία, το καταλαβαίνω, το διάβασα και γενικά συμφώνησα και διασκέδασα κι όλας. Αυτό το θέμα τι νόημα έχει?

Αχ μωρέ Ειρήνη, κάτσε στην καρέκλα σου αναπαυτικά, χαλάρωσε λίγο, και απόλαυσέ το (το θέμα).
Εξάλλου ούτε για σένα, πόσο μάλλον με τον Τζώνη έχει να κάνει !


Προσπαθήστε να απαντήσετε στο κύριο ερώτημα.

Λέμε π.χ. οτι ετοιμάζομαι να πάω στην Πεντέλη και μεταξύ των άλλων θα βάλω και το μαύρο Gorotex μπουφάν μου.

Άν κλείνοντάς το, μαγκώσει το φερμουάρ, πρέπει να σκεφτώ οτι είναι παραφυσικό φαινόμενο ?

Γιατί.
-Λέτε μερικοί, οτι "σε θέλει το βουνό ή δε σε θέλει το βουνό"
Άν λοιπόν μαγκώσει το φερμουάρ, είναι επειδή το θέλει το βουνο ?

Απαντήστε παρακαλώ και τεκμηριώστε !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vril, επίτρεψέ μου να σου πω ότι βρίσκω τις απόψεις σου -όχι εσένα- μονομερείς και μονοκόμματες...

μη ξεχνάς πως υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού...

φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απαξιωτικό είναι το θέμα σου το οποίο αυτό ακριβώς θέλει να κάνει, να δείξει ότι οι ιστορίες που αναφέρουν, το 99% των φίλων του forum, είναι λογοτεχνικά καλοδουλεμένες φαντασίες, όπως λες εσύ και μόνο εσύ.

[qoute]
Στατιστικά
3504 Μέλη έστειλαν 183607 Μηνύματα σε 18 forums. Το Τελευταίο Μήνυμα εστάλει στις 02/06/2005 14:15:32 από: Vril.
Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 6035 θέματα. Υπάρχει/ουν 267 ενεργό/ά θέμα/τα από την τελευταία σας επίσκεψη.
Παρακαλούμε καλωσορίστε το νεότερο Μέλος μας: Erato.
[/quote]

99% των φίλων του φόρουμ (=3504) μας κάνει 3.468,96, ας πούμε λοιπόν 3.469, γιατί και εγώ φίλος του φόρουμ είμαι.
Αλλά αν ΜΟΝΟ εγώ έχω αυτήν την άποψη περι καλοδουλεμένης λογοτεχνίας,

αντιπροσωπεύω μόλις το 1/3.469 = 0,000288 =0,288 '/''

Μιλάμε δηλαδή για λιγότερο από εν τρίτο τοις χιλιοις, ούτε κάν για "επί τοις εκατό", πράγμα που με κάνει να νοιώθω ακόμα πιο ωραία !

Αν ενοιωθα οτι είμαι με το υπόλοιπο 99% που λές (εσύ), θα ήθελα καλύτερα να αυτοκτονήσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Vril, επίτρεψέ μου να σου πω ότι βρίσκω τις απόψεις σου -όχι εσένα- μονομερείς και μονοκόμματες...

μη ξεχνάς πως υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού...

φιλικά...


Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει που το είπες αυτό και καλά κάνεις και το λές.

Ας το δούν μερικοί αυτό, μπάς και ΔΟΥΝ και τίποτα ....

Μήπως όμως μπορείς να προσθέσεις κάτι και στο (υποθετικό) "θέμα" του φερμουάρ που μαγκώνει ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια παγιδα...Να δουμε ποιος θα πεσει μεσα!Παω να βαλω την πανοπλια μου και ερχομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατά τη γνώμη μου το γεγονός με το φερμουαρ είναι ασχετο με το αν σε "θέλει" το βουνό, όπως το αν πιαστεί το... στο φερμουάρ πριν την επικείμενη ερωτική πράξη δεν έχει σχέση με το αν σε θέλει η γκομενα.
Απλά είσαι γκαντεμης.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παω να βαλω την πανοπλια μου και ερχομαι...

Χμμμ....
Άν μαγκώσει την ώρα που πάς να τη βάλεις, είναι ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ???

Είναι επειδή έτσι το "θέλει" το βουνό ?

Η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης ήταν αόρατη (= και άγνωστη) στους ανθρώπους που ασχολούνταν και παρατηρούσαν τη Σελήνη με τα μέσα της εποχής τους, για πολλούς αιώνες.
Σήμερα όμως η Σελήνη έχει χαρτογραφηθεί, άρα μπορούμε να δεχτούμε οτι δεν είναι η αόρατη πλευρά της Σελήνης άγνωστη...
Στο κάτω κάτω εκατομύρια κόσμος γνωρίζει και το Dark Side the Moon - Pink Floyd.
Και εγώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα με την Gretel...

βρίσκω ατυχές το παράδειγμα...

πως εξηγείς εσύ (σε όλους μας έχει τύχει) να σκέφτεσαι κάποιον γνωστό σου και στην επόμενη γωνία να τον συναντάς? ποιος ''μηχανισμός'' το κανονίζει αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως εξηγείς τότε το γεγονός πως η σκοτεινή πλευρά έχει εντελώς διαφορετική μορφολογία από τη φωτεινή...

πως εξηγείς το γεγονός πως όταν έπεσε η άκατος της πρώτης αποστολής στο φεγγάρι, αυτό αντηχούσε επί 8 ώρες , σαν τεράστια καμπάνα?

και τέλος πως είναι δυνατόν να είναι σ' αυτή τη θέση η σελήνη, ώστε στην έκλειψη ηλίου να κρύβει ΑΚΡΙΒΩΣ τον δίσκο του ήλιου(πιθανότητα μία στο δισεκατομμύριο)?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
99% των φίλων του φόρουμ (=3504) μας κάνει 3.468,96, ας πούμε λοιπόν 3.469, γιατί και εγώ φίλος του φόρουμ είμαι.
Αλλά αν ΜΟΝΟ εγώ έχω αυτήν την άποψη περι καλοδουλεμένης λογοτεχνίας,

αντιπροσωπεύω μόλις το 1/3.469 = 0,000288 =0,288 '/''

Μιλάμε δηλαδή για λιγότερο από εν τρίτο τοις χιλιοις, ούτε κάν για "επί τοις εκατό", πράγμα που με κάνει να νοιώθω ακόμα πιο ωραία !

Αν ενοιωθα οτι είμαι με το υπόλοιπο 99% που λές (εσύ), θα ήθελα καλύτερα να αυτοκτονήσω.


Ε, φυσικά και αισθάνεσαι ωραία, αφού το 99% που έφερα παράδειγμα σαν ποσοστό, το έγραψα μόνο και μόνο από τα λεγόμενά σου «πιστεύω οτι 99,99999% των λεγόμενων "εμπειρειών" σας, είναι δημιουργήματα του ίδιου του μυαλού σας» οπότε πράγματι να αισθάνεσαι όμορφα αφού ευλογείς τα γένια σου!


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πράγματι να αισθάνεσαι όμορφα αφού ευλογείς τα γένια σου!

Μ αρέσει αυτό το τόπικ !

Ποοοοολύ !

Λοιπόν, το φερμουάρ που υποθετικά μαγκώνει, λέτε οτι είναι γκαντεμιά και δεν είναι ανεξήγητο, γιατί πιθανώς να μήν είναι "σήμα" που στέλνει το βουνό.

Άν λοιπόν αυτό δεν είναι σήμα, ποιό θα μπορούσε να είναι ένα "σήμα" που στέλνει το βουνό ή οποιαδήποτε άλλη προσωποποιημένη οντότητα ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2192383
Maintained by Digital Alchemy