ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 08:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμμ....

αυτό που φαίνεται κάτω δεξιά στη φωτο είναι οι συντεταγμενες GPS ?


ο λοβοτομημένος και ευτυχισμένος Βρίλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσου... Είναι ημερομηνία...

Και κακέ μου Vril, αν γουστάρεις να πας , θα σε ενημερώσω ευχαρίστως (όπως και όποιον άλλο κρίνω - ναι εγώ θα κρίνω - πως δεν είναι βαρεμένος ερευνηταράς) με προσωπικό mail... Για να μην γίνει ΚΑΙ αυτό το σπήλαιο λαϊκό προσκύνημα, γεμάτο κεράκια ρεσώ και το δούμε οσονούπω με αποκαλυπτικές φωτογραφίες συνδεόμενο με μυστικές υπόγειες στοές με την Ακρόπολη, την Βραυβρώνα, το Σούνιο, την Πεντέλη, τους Δελφούς, την Αίγυπτο κλπ κλπ...

Sorry ερευνηταράδες μου...

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε !
Θες να μας πείς δηλαδή οτι ΥΠΑΡΧΕΙ σπήλαιο στην Ελλάδα το οποίο ΔΕΝ συνδέεται με την υπόγεια διαδρομή Πεντέλη-Δελφοί-Δικταίο Άντρο-Δοδώνη-Stonegenge????

Σκέφτομαι μήπως πρέπει να σε καταγγείλουμε στην Ένωση Ευφάνταστων Ερευνητών, ή ΕΕΕ σε συντομία, και να αποφασίσουμε άν πρέπει να σε κάψουμε στην πυρά.
Αιρετικέ !



Edited by - Vril on 25/07/2005 12:44:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι ?

Μπορεις να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι ΔΕΝ συνδεεται ?

Το οτι δεν υπαρχει προφανες τουνελ δεν αποδεικνυει τιποτα,
διοτι το τουνελ μπορει να ειναι κρυμενο πισω απο το βραχο.

Το οτι απεχουν 70 (η 7000) χιλιομετρα παλι δεν αποδεικνυει τιποτα
γιατι υπαρχουν οι διαστημικες σκουλικοτρυπες.

Και για να ΑΠΟΔΕΙΞΩ τα λεγομενα μου, να μια
σπηλια απο την Κρητη που εχει στο βαθος μια
σκουλικοτρυπα (ειναι μαυρη και δεν φαινεται)
που οδηγει στην κρεβατοκαμαρα της δουκισας.
http://users.physics.uoc.gr/~angmis/pics/selections/pic20.jpg
και αν μπορεις ΑΠΕΔΕΙΞΕ οτι δεν ειναι ετσι !

Εν κατακλειδι μπορεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας ?

...

Το φανταστηκα...

Αρα, εισαι ελεφαντας. QED


Angelos
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι ?

Μπορεις να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι ΔΕΝ συνδεεται ?

Το οτι δεν υπαρχει προφανες τουνελ δεν αποδεικνυει τιποτα,
διοτι το τουνελ μπορει να ειναι κρυμενο πισω απο το βραχο.


Στη φωτογραφία που παραθέτει ο λοβοτομημένος, κατάλαβα εγώ, ο άλλος λοβοτομημένος, οτι η είσοδος του τούνελ που τελικά βγάζει Πεντέλη, Stonehenge και ίσως και πιο πέρα (Αldebaran ?) φυλάγεται στην Αγγλία από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις, που οι αριθμοί των αστυνομικών δεν είναι πουθενά καταχωρημένοι, σε κανένα αρχείο της αστυνομίας ή του σκώτλαντ γιάρρντ. Αυτή την πληροφορία την πήρα από έναν γνωστό μου που δούλευε εκει και γνωρίζει επίσεις οτι όλα τα περάμστα στη σπηλιά που ανέφερε ο φίλος μας έχουν σφραγιστεί με ένα κράμα αμαλγάματος-μολύβδου και λιωμένου βράχου.
Το μήνυμα αυτό υπάρχει κωδικοποιημένο και σε γνωστή οδοντόκρεμα, που λέει οτι "καταπολεμά την τερηδόνα και την πέτρα στα δόντια"

Τερηδόνα έιναι κωδικοποιημένα από το Τέρα=Γή και η "πέτρα στα δόντια"
αναφέρεται στο στόμα=είσοδος, και μην ξεχνάμε επίσεις οτι πέτρα=λάς, δηλ. Ελ-Λας και η Ελλάδα έχει τις πιό ωραίες πέτρες. Μερικές ξεκουράζονται και σε γραφεία.


Edited by - Vril on 25/07/2005 13:07:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 08:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Την Τρίτη (χθες) κατεβήκαμε αρματώνοντας το φαράγγι της Καλλιθέας στην Πελοπόννησο. Το οποίο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!


Νερό ακόμη και τώρα -τέλη Ιουλίου! -, στριφογυριστοί καταρράκτες, σιφόνια, βάθρες, jump!!!

Όσοι κάνουν φαράγγια, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το επισκεφτούν!!!

Λεπτομέρειες σε λίγο (δύο, τρεις μήνες - ξέρετε πως είναι αυτά...). Για όσους βιάζονται, μαιηλιά!

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 17:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση προς τους γνωστούς (και μη εξαιρετέους) επισκέπτες του topic: o JbG και ο Νταβέλης τι έγιναν; Αν μας παρακολουθούν (οι ίδιοι) ας ρίξουν κανα γειά...

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 15:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας αγαπητοί σπηλαιοβουνοφυσιολάτρες!!

quote:

Ερώτηση προς τους γνωστούς (και μη εξαιρετέους) επισκέπτες του topic: o JbG και ο Νταβέλης τι έγιναν; Αν μας παρακολουθούν (οι ίδιοι) ας ρίξουν κανα γειά...

Για τον JBG ακούγονται φήμες πως ξεκουράζεται στην πανέμορφη Κρήτη...

Για τον Αρχιληστή τώρα, φήμες λένε πως ετοίμαζεται (όχι για ξεκούραση πάντως...) για την επίσης πανέμορφη (αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας..) Εύβοια.

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου που είναι ο δημιουργός του topic??
Αγαπητέ ΘανάσοΠάνειε αν μας παρακολουθείς τσέκαρε το email σου...

Σας χαιρετώ ωρέ παλικάρια!

Καπετάν Πανούσης.

If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 15:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Οι αναρριχητές παρόλη την υποτιθέμενη φυσιολατρεία τους ,ξέρουν να παρατάνε τα αναρριχητικά καρφιά και τα σχοινιά τους στα βράχια.
------------
Σαν συχνή επισκέπτρια των βουνών, και αναρριχήτρια, και με πολλούς φίλους αναρριχητές, δε θα συμφωνήσω μαζί σου εδώ! Aς μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Aς ξεχωρίσουμε τους άξεστους εκδρομείς που εξορμούν με όλο το νοικοκυριό και την οικογένεια στη φύση αφήνοντας πίσω τους άθλιες εικόνες, απο εκείνους τους συνηδειτοποιημένους επισκέπτες του βουνού, που ξέρουν να σέβονται το σκηνικό που τους φιλοξενεί. Mην ξεχνάς, φίλε μου, οτι ένας ορειβάτης και αναρριχητής ασχολείται με ένα σπορ επικίνδυνο που πρώτα απο όλα απαιτεί στοιχειώδη σεβασμό και προσοχή προς το περιβάλλον! Όσον αφορά τα καρφιά που λές, κανένας απο όσο ξέρω δεν παρατάει τον πανάκριβο(!!!) εξοπλισμό του όπου τύχει!!! AYτά που ίσως έχεις δει είναι μόνιμες ασφάλειες βιδωμένες επάνω στους βράχους ώστε να βοηθούν στην αναρριχητική διαδρομή! E, αυτά φίλε μου δεν είναι ρύπανση, πίστεψέ με υπάρχουν χιλιάδες απο δαύτα και στις Άλπεις, όπου οι "πιο πολιτισμένοι"ξένοι (όπως τους θεωρούμε) ασχολούνται και αυτοί με το όμορφο αυτό σπορ. Άσε που οι ασφάλειες αυτές είναι ειδικά μελετημένες για τις συνθήκες του βουνού (να μη χαλάνε, σκουριάζουν κλπ). !!!
Φιλικά bebaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 16:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Οι αναρριχητές παρόλη την υποτιθέμενη φυσιολατρεία τους ,ξέρουν να παρατάνε τα αναρριχητικά καρφιά και τα σχοινιά τους στα βράχια.
------------
Σαν συχνή επισκέπτρια των βουνών, και αναρριχήτρια, και με πολλούς φίλους αναρριχητές, δε θα συμφωνήσω μαζί σου εδώ! Aς μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Aς ξεχωρίσουμε τους άξεστους εκδρομείς που εξορμούν με όλο το νοικοκυριό και την οικογένεια στη φύση αφήνοντας πίσω τους άθλιες εικόνες, απο εκείνους τους συνηδειτοποιημένους επισκέπτες του βουνού, που ξέρουν να σέβονται το σκηνικό που τους φιλοξενεί. Mην ξεχνάς, φίλε μου, οτι ένας ορειβάτης και αναρριχητής ασχολείται με ένα σπορ επικίνδυνο που πρώτα απο όλα απαιτεί στοιχειώδη σεβασμό και προσοχή προς το περιβάλλον! Όσον αφορά τα καρφιά που λές, κανένας απο όσο ξέρω δεν παρατάει τον πανάκριβο(!!!) εξοπλισμό του όπου τύχει!!! AYτά που ίσως έχεις δει είναι μόνιμες ασφάλειες βιδωμένες επάνω στους βράχους ώστε να βοηθούν στην αναρριχητική διαδρομή! E, αυτά φίλε μου δεν είναι ρύπανση, πίστεψέ με υπάρχουν χιλιάδες απο δαύτα και στις Άλπεις, όπου οι "πιο πολιτισμένοι"ξένοι (όπως τους θεωρούμε) ασχολούνται και αυτοί με το όμορφο αυτό σπορ. Άσε που οι ασφάλειες αυτές είναι ειδικά μελετημένες για τις συνθήκες του βουνού (να μη χαλάνε, σκουριάζουν κλπ). !!!
Φιλικά beba

Aυτά προς απάντηση παλιότερου quote του φίλου NTABEΛHΣ666.
Φίλε DIm Kar...μαζί σου! Ξέρεις κανέναν απο EOΣ AXAPNΩN;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 16:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Οι αναρριχητές παρόλη την υποτιθέμενη φυσιολατρεία τους ,ξέρουν να παρατάνε τα αναρριχητικά καρφιά και τα σχοινιά τους στα βράχια.
------------
Σαν συχνή επισκέπτρια των βουνών, και αναρριχήτρια, και με πολλούς φίλους αναρριχητές, δε θα συμφωνήσω μαζί σου εδώ! Aς μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Aς ξεχωρίσουμε τους άξεστους εκδρομείς που εξορμούν με όλο το νοικοκυριό και την οικογένεια στη φύση αφήνοντας πίσω τους άθλιες εικόνες, απο εκείνους τους συνηδειτοποιημένους επισκέπτες του βουνού, που ξέρουν να σέβονται το σκηνικό που τους φιλοξενεί. Mην ξεχνάς, φίλε μου, οτι ένας ορειβάτης και αναρριχητής ασχολείται με ένα σπορ επικίνδυνο που πρώτα απο όλα απαιτεί στοιχειώδη σεβασμό και προσοχή προς το περιβάλλον! Όσον αφορά τα καρφιά που λές, κανένας απο όσο ξέρω δεν παρατάει τον πανάκριβο(!!!) εξοπλισμό του όπου τύχει!!! AYτά που ίσως έχεις δει είναι μόνιμες ασφάλειες βιδωμένες επάνω στους βράχους ώστε να βοηθούν στην αναρριχητική διαδρομή! E, αυτά φίλε μου δεν είναι ρύπανση, πίστεψέ με υπάρχουν χιλιάδες απο δαύτα και στις Άλπεις, όπου οι "πιο πολιτισμένοι"ξένοι (όπως τους θεωρούμε) ασχολούνται και αυτοί με το όμορφο αυτό σπορ. Άσε που οι ασφάλειες αυτές είναι ειδικά μελετημένες για τις συνθήκες του βουνού (να μη χαλάνε, σκουριάζουν κλπ). !!!
Φιλικά beba

Aυτά προς απάντηση παλιότερου quote του φίλου NTABEΛHΣ666.
Φίλε DIm Kar...μαζί σου! Ξέρεις κανέναν απο EOΣ AXAPNΩN;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 18:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Beba,

Υποθέτω πως είσαι όντως beba (ή σχεδόν beba) οπότε θα σου μιλάω αναλόγως... Λοιπόν ναι, ξέρω πολλούς από τον ΕΟΣ Αχαρνών, άλλωστε οι μισοί ορειβάτες είναι μέλη και του Αχαρνών... Όσο σου έρχεται η αγορά των Κορφών, σου' ρχεται και η συνδρομή... Εσύ σκαρφαλώνεις απ' ότι κατάλαβα;

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 11:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε DIm Kar!

Eξαρτάται πώς το εννοείς εσύ το beba...Eίμαι αρκετά μικρή ώστε να μη χρειάζομαι αντιρυτιδικές ακόμα, και αρκετά μεγάλη για να βρίσκομαι εδώ μέσα και για να...μπορώ να σκαρφαλώνω(χωρίς τη μαμά μου)...
Λοιπόν beba είναι ένα υποκοριστικό που μου έδωσε ο φίλος μου και έμεινε...
Στο θέμα μας: εγώ δεν έχω βγάλει σχολή, αλλά κάνω αναρρίχηση με τον φίλο μου που είναι χρόνια ορειβάτης και αναρριχητής, καλός φίλος του Άρη Θεοδωρόπουλου. Tο Πάσχα ήμασταν Kάλυμνο και μπορεί να πάμε και τον Aύγουστο...
Kαλά, μη φανταστείς κανένα φοβερό επίπεδο (σκαρφαλώνω μέχρι 5c, 5c+, άντε και 6α-top rope!!)Όμως ο καλός μου, μου έχει μεταδώσει την τρέλα, και βρίσκω την αναρρίχηση ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα (καθότι η παλιά μου 13 χρονη ενασχόληση με μπαλέτο και kung fu που απαιτούν κινήσεις ακριβείας με βοηθούν στο βράχο). Θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο...
Xαίρομαι πάντως που ολοένα και περισσότεροι στρέφονται προς τη φύση (βλέπω αρκετά μεγάλη προσέλευση στις σχολές), αρκεί να μην βαριούνται νωρίς...Aν η δουλειά μου το επέτρεπε θα ήμουν όλη μέρα...outdoors!

Φιλικά
bebaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 11:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε DIm Kar!

Eξαρτάται πώς το εννοείς εσύ το beba...Eίμαι αρκετά μικρή ώστε να μη χρειάζομαι αντιρυτιδικές ακόμα, και αρκετά μεγάλη για να βρίσκομαι εδώ μέσα και για να...μπορώ να σκαρφαλώνω(χωρίς τη μαμά μου)...
Λοιπόν beba είναι ένα υποκοριστικό που μου έδωσε ο φίλος μου και έμεινε...
Στο θέμα μας: εγώ δεν έχω βγάλει σχολή, αλλά κάνω αναρρίχηση με τον φίλο μου που είναι χρόνια ορειβάτης και αναρριχητής, καλός φίλος του Άρη Θεοδωρόπουλου. Tο Πάσχα ήμασταν Kάλυμνο και μπορεί να πάμε και τον Aύγουστο...
Kαλά, μη φανταστείς κανένα φοβερό επίπεδο (σκαρφαλώνω μέχρι 5c, 5c+, άντε και 6α-top rope!!)Όμως ο καλός μου, μου έχει μεταδώσει την τρέλα, και βρίσκω την αναρρίχηση ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα (καθότι η παλιά μου 13 χρονη ενασχόληση με μπαλέτο και kung fu που απαιτούν κινήσεις ακριβείας με βοηθούν στο βράχο). Θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο...
Xαίρομαι πάντως που ολοένα και περισσότεροι στρέφονται προς τη φύση (βλέπω αρκετά μεγάλη προσέλευση στις σχολές), αρκεί να μην βαριούνται νωρίς...Aν η δουλειά μου το επέτρεπε θα ήμουν όλη μέρα...outdoors!

Φιλικά
bebaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 14:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε πολύ πιθανόν να έχουμε συναντηθεί κάπου στη γύρα... Φιλοπάππου, Καράβι, Πεντέλη, Σέσι, Ντούκα, Βαρυμπόμπη... Που συχνάζεται λοιπόν αγαπητή μου κυρί εεε beba ήθελα να πω;


Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 29/07/2005 14:27:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 14:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dim kar ΕΛΑΒΕΣ ΤΟ Ε ΜΑΙΛ ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΤΗΛΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 15:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου που είναι ο δημιουργός του topic??
Αγαπητέ ΘανάσοΠάνειε αν μας παρακολουθείς τσέκαρε το email σου...


Γεια χαρα ελειπα φιλε μου ...επεστρεψα σημερα....
Πολλα τα ενδιαφεροντα στην ΠΥΛΟ τελικα ......αξιζει πολλες επισκεψεις το μερος (ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ; ηταν το φαραγγι Δημητροκαραγιαννε;)
Ελαβα το email σου ΤIMETRAPPED θα σου απαντησω το συντομοτερο....
Σε ευχαριστω για αυτα που μου γραφεις .....

ΥΓ Χειρωνα εισαι εντος η εκτος Αττικης; για ενημερωσε με να τα πουμε....
ΥΓ χαιρετω και εγω τους νεους φιλους που προστεθηκαν στην παρεα....

Αυτα οσοι δεν φυγατε ακομη καλες διακοπες σας ευχομαι....
ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 15:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι που ξεχασα
Οσοι θελετε ριξτε μια ματια σε μια νεα σελιδα που ανεβασα αφιερωμενη στο ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΝΟΠΙΝΑΣ

βρισκεται στο

http://users.ntua.gr/paneios/konopina

ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 30/07/2005 16:04:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 16:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 16:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι μου έρχεται να σας βάλω φωτογραφίες από το λόφο του Στρέφη...

Κ#λ*παιδα !
φύγατε όλοι σας και με αφήσατε πίσω να βράζω...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλσπέρα σε όλες και όλους!

Την Κυριακή πήγαμε σε ένα φαράγγι στην Τροιζηνία. Το φαράγγι το είχαμε εντοπίσει νωρίς την άνοιξη και κατορθώσαμε να το κατέβουμε τώρα μόλις... Και δεν απογοητευτήκαμε:

Το φαράγγι είναι περπατητό, αλλά είναι καταπράσινο, χωρίς ίχνος πολιτισμού και περιλαμβάνει πολλές κολύμπες, jump, τσουλήθρες και νερό ακόμη και τώρα (λίγο έστω!). Αν πρέπει να μπουν μερικές ασφάλειες, αυτές θα πρέπει να είναι σε ελάχιστα σημεία (2-3) και σε αυτά δεν θα χρειάζεται καν ζώνη, ένας απλός ιμάντας θα είναι αρκετός... Για την πλήρη εικόνα του φαραγγιού μας μένει ο επακριβής προσδιορισμός της εισόδου...

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι νομίζω ενδεικτικές (το "ξωτικούλι" είναι ο γυιός μου!)

Τελικά η Πελοπόννησος κρύβει ακόμη πολλές εκπλήξεις....

Και θανασοπάνειε, το φαράγγι της Καλλιθέας είναι στην Καλλιθέα Κορινθίας.

Καλώς ήρθες JbG:

Kαι τέλος αγαπητέ Vril: ξέρεις τι απίστευτα μέρη έχει η Αττική;

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 22:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε βρε καλως το το κοπελι απο την Κρητη ηντα κανεις μωρε jbg ηρθες η ακομα εκει εισαι;

Να και ενας τοπος ΜΑΓΙΚΟΣ και ενα μερος που οπου ναναι λες οτι θα δεις μπροστα σου νεραιδες και ξωτικα του δασους....

Α ρε πατριδα με τις ομορφιες σου οπου και να πας σε αυτον τον τοπο ευλογημενα μερη θα δεις μπροστα σου.....
ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 02/08/2005 22:21:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 07:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Vril, περιμένουμε φωτογραφίες από τον λόφο του Στρέφη!

Δημήτρης

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 10:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vril, περιμένουμε φωτογραφίες από τον λόφο του Στρέφη!

Ναι βρε, αλλά με τις τόοοοσες γυμνόστηθες Σουηδέζες που είχα μαζί μου, πιο πολύ ΜΑΥΡΟ θα δείς στη φωτογραφία, παρά τίποτ'άλλο...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 00:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ύψος 2918 μέτρα (Μυτικας) ο Όλυμπος είναι το ψηλότερο βουνό της Ελλάδας.
Ένας Έλληνας ο Χρήστος Κακαλος το 1913 ανέβηκε για πρώτη φορά στην ψηλότερη κορυφή του ΟΛΥΜΠΟΥ …..ξυπόλητος !!!!! ακολουθούμενος από 2 Ελβετούς ορειβάτες που τον ειχαν παρει ως οδηγό για να τους οδηγήσει….η ημερομηνία ήταν 2 Αυγούστου του 1913 με το παλιό ημερολόγιο.
Κατοικία των αρχαίων ΟΛΥΜΠΙΩΝ ΘΕΩΝ δηλαδή του ΔΙΑ της ΗΡΑΣ της ΔΗΜΗΤΡΑΣ της ΕΣΤΙΑΣ του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ του ΑΡΗ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ της ΑΘΗΝΑΣ της ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ του ΗΦΑΙΣΤΟΥ και του ΕΡΜΗ ήταν και ..είναι το ΙΕΡΟΤΕΡΟ ΒΟΥΝΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ….
Ξέρετε κάτι;
Την Ιερότητα του θα την καταλάβετε και θα την νοιώσετε όταν βρεθείτε απάνω του …τίποτα δεν είναι τυχαίο ….όπως τυχαίο δεν ήταν που οι αρχαίοι ΕΛΛΗΝΕΣ αυτό το βουνό επέλεξαν ως κατοικία των αγαπημένων τους Θεών…
Μια έστω φορά στην ζωή σας κάντε όσοι μπορείτε μια προσπάθεια και επισκεφθείτε τον ΟΛΥΜΠΟ δεν είναι ανάγκη να πατήσετε σώνει και καλά την κορυφή του όσοι το κάνετε ακόμα καλύτερα, αρκεί και μια περιήγηση στα δάση του στα μονοπάτια στα ποτάμια και τα φαράγγια του η στα ψηλά οροπέδια του να περπατήσετε και θα έχετε βιώσει μια εμπειρία που εγώ θα την ονόμαζα ….ΜΥΗΣΗ.

Και ένα ποίημα του Κώστα Ερανιωτη για τον Όλυμπο

….Βίγλα του ουρανού και των αιώνων λαμποντα Όλυμπε
από το αθεώρητο ύψος σου ….γερολυμπε
απέθαντο βουνό θεών και θρύλων
που τα πετρώματα σου πυργώνουν
την συνέχεια της ΕΛΛΑΔΑΣ στους Αιώνες…

ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 10/08/2005 00:14:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 00:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Θρονος του ΔΙΑ (Μυτικας-Στεφανι) απο την κορυφη Σκολιο (2904 υψ.)

ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 01:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κ

Edited by - dim.kar on 12/08/2005 02:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 02:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Τελικά ο Όλυμπος είχε την τιμητική του! Κι αν ο Πάνειος ασχολήθηκε με τις δυτικές κορυφές του Ολύμπου, εγώ "ασχολήθηκα" με τις ανατολικές και κεντρικές. Μία μόνο "μεγάλη" κορυφή μας "ξέφυγε", το Στεφάνι, λόγω έλλειψης χρόνου... Το δικό μου φωτογραφικό λεύκωμα ξεκινά με ένα φαράγγι, το ρέμα του Ορλιά, πάνω από την ιερή πόλη-μήτρα των Μακεδόνων, το αρχαίο Δίον... Κι ίσως - ποιός ξέρει - μπορεί κι ο Άλεξανδρος να λούστηκε κάποτε στα κρύα νερά του Ορλιά...


Ποιά Νύμφη να λούζεται σε τούτα τα νερά;


Πάντως αυτός που κατεβαίνει δεν είναι νύμφη...

Την επόμενη μέρα βρεθήκαμε στο οροπέδιο των Μουσών


Αυτή ήταν η θέα από την πίσω αυλή του ...σπιτιού μας....


Κι αυτό στην μπροστινή... Η κορυφή Στεφάνι λουσμένη στο πρώτο φως του Φοίβου...

Το προηγούμενο απόγευμα βέβαια "πεταχτήκαμε" μέχρι την κορυφή Προφήτης Ηλίας, όπου και το ομώνυμο εκκλησάκι...


Κορυφή Προφήτης Ηλίας . Από εδώ δεν μοιάζει και πολύ με πυραμίδα...


Κορυφή Προφήτης Ηλίας. Το ξωκλήσι...


Το ξωκλήσι του Πρ. Ηλία, απ' τα μέσα...

Τέλος πάντων, πήραμε τον δύσκολο δρόμο της ανάβασης στο Μύτικα από το ομώνυμο λούκι...


Σκοπεύσατε προς τις κορυφές... Το λούκι του Μύτικα από κάτω...


Και από πάνω προς τα κάτω...

Για να βρεθούμε ψηλότερα κι από τα σύννεφα...

Μόνοι και πρώτοι στην κορυφή...


Στο ψηλότερο σημείο της Ελλάδας...

Για να αντικρύσουμε γύρω μας το πανόραμα του πιο όμορφου ελληνικού βουνού (σχώρνα με Παρνασσέ μου)...


Το Στεφάνι από το Μύτικα...


Το οροπέδιο των Μουσών. Στα αριστερά το Στεφάνι.


Η κορυφή Σκολιό από το Μύτικα


Η κορυφή Άγιος Αντώνιος από τον Μύτικα

Νά 'μαστε καλά, να μπορέσουμε να ξαναπάμε...

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 12/08/2005 02:46:26

Edited by - dim.kar on 12/08/2005 02:53:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 08:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Στο προηγούμενο μήνυμα μου έγραφα:

quote:


Η κορυφή Σκολιό από το Μύτικα

Φυσικά έκανα λάθος: η φωτογραφία του Σκολιού είναι αυτή:

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 19:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Θανάση και Δημήτρη τα στοιχεία που δώσατε για τον Όλυμπο που είναι και για μένα το αγαπημένο μου βουνό, είναι πολύ ενδιαφέροντα. Όμως ρε παιδιά σας παρακαλώ πολύ σας παρακαλώ ειλικρινά δηλαδή, επειδή παλαιότερα είχα διαβάσει το άρθρο ενός απίθανου τύπου στο ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ, ήθελα με μεγάλη αγωνία να σας ρωτήσω μια και φτάσατε πιο ψηλά απο εκεί που είχα φτάσει εγω...
Μήπως βρήκατε την είσοδο απο την οποία έβγαινε το "ΠΟΥΡΟ" με τους εξωγήινους;
Μήπως βρήκατε το κοσμοδρόμιο που προσγειώνονται τα UFO;
Μήπως βρήκατε την πύλη των Θεών;
Μήπως μπήκατε στην σπηλιά που μέσα υπάρχουν τα χρυσά αγάλματα και οι βιβλιοθήκες με την χαμένη γνώση;
Μήπως πέσατε σε καμιά φάση προσεδάφισης δρακονιανών;
Μήπως άρχισαν να συμβαίνουν πρωτοφανή φαινόμενα πέρα απο την ανθρώπινη λογική;
Μήπως βρήκατε αυτόν που είχε περάσει μέσα απο την "πύλη" μέσα στο βουνό και δεν είχε καταφέρει να βγει; Αν τον είδατε του δώσατε χαιρετίσματα απο μένα γιατί το είχα αγωνία;
Α! ρε Δημήτρη η λύση για ορισμένους δεν είναι η λοβοτομή. Είναι η σάπια ντομάτα και τα κλούβια αυγά στην μάπα...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy