ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 21:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εμείς τουλάχιστον οι Έλληνες, δεν τους αφήναμε ΠΟΤΕ τους νεκρούς μας, μέχρι και παύση κάναμε όταν πολεμούσαμε για να τους "μαζέψουμε"


οσοι νιωθουμε τετοιοι Γιαγκουλα μου!


Ελληνες!


Απορώ που το αναφέρετε καν, διότι εγώ το θεωρώ απαράβατο όρο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 03:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσο και Χειρωνα κοιτα συγχρονικοτητα
ΜΗτσοκαραγιαννε δες λαβρακι που ξετρυπωσα στην ορεινη Αργολιδα σημερα

ΑΧ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΙΑ....
¨ΠΑΝΕΙΟΣ¨

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 08:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Εργάσιμη μέρα χτες (παρότι Σάββατο...) είπα να επισκεφτώ ένα μικρό σπήλαιο στο Κορωπί που δεν ήξερα και φυσικά δεν είχα επισκεφτεί. Έτσι αφού προσπεράσουμε μέρη σαν κι αυτό

ή αυτό

που αποδεικνύουν περίτρανα ότι εμείς, οι Ελληνες δώσαμε τα φώτα μας στον κόσμο (χωρίς να τα κρατήσουμε βέβαια...) μπαίνουμε σε μια στο ακριβώς μέσα στην ρεματιά (δοκιμαστική στοά για τον δρόμο που θα συνέδεε την Γλυφάδα με το Κορωπί.

Εκεί κάποιος κακομοίρης(-ηδες) χρησιμοποιήσε(-αν) την στοά σαν κατοικία για άγνωστο χρονικό διάστημα

Στη συνέχεια αφού περπατήσουμε σε μια τυπική στοά για εκατό περίπου μέτρα

Συναντάμε ένα μικρό σπήλαιο, με κάποιο διάκοσμο

αλλά δυστυχώς λεηλατημένο

ΔΕΝ ευχαριστώ τον Θανασοπάνειο, του οποίου οι πληροφορίες έφτασαν ΜΕΤΑ τον εντοπισμό του παραπάνω σπηλαίου...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 00:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στους λάτρεις-περιηγητές της πάνσεπτης Ελληνικής Φύσης.
Πρόσφατα επισκέφθηκα τον Άθω (Άγιο Όρος για τους χριστιανούς) όχι φυσικά για θρησκευτικούς λόγους, (μην τρελαθούμε) αλλά περιηγητικούς.
Το βουνό είναι πραγματικά επιβλητικό και πανέμορφο με μόνη εξαίρεση τα αμέτρητα μοναστήρια και σκήτες που έχουν κολλήσει σαν τσιμπούρια πάνω σε ένα πανέμορφο σώμα, αλλά και εκείνα τα μαυροφορεμένα, σκυθρωπά σκιάχτρα που μέσα στην απαράμιλλη φύση του Άθωνα, σαφώς αποτελούν παραφωνία.
Σκεφτόμουν ότι κάποτε, σε μια... «ειδωλολατρική» εποχή, ο Άθως ήταν όρος λατρείας της Αρτέμιδος και άβατον γυναικών-ιερειών της Θεάς. Έτσι ο χριστιανικός μισογυνισμός, δεν άργησε να «πατήσει πόδι» μετατρέποντας τον ιερό χώρο, στο εντελώς αντίθετο από αυτό που ήταν. Η αιθέρια, δροσερή γυναικεία ομορφιά και χάρη που περιδιάβαινε τις πλαγιές του Άθωνα αντικαταστάθηκε από την ασχήμια σκελετωμένων και κακοδιάθετων ρασοφόρων. Αυτά σκεφτόμουν ενώ ανέβαινα προς την κορυφή των 2.030 μέτρων.
Ήταν η δεύτερη φορά που επισκεπτόμουν το εν λόγω βουνό και ρε παιδιά, χωρίς υπερβολή, ψάχνοντας να βρω έστω και ένα αρχαίο κατάλοιπο, τελικώς το μόνο που είδα ήταν μια...λεκάνη! Τίποτα άλλο, στα όσα μοναστήρια έτυχε να επισκεφθώ αυτές τις δυο φορές. Τα εξαφανίσανε όλα.
Τέλος πάντων, είχα κι’άλλα να σας πώ για το μέρος αυτό, αλλά ας μην γίνομαι κουραστικός. Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από τον Άθω.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 00:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους

quote:
ΔΕΝ ευχαριστώ τον Θανασοπάνειο, του οποίου οι πληροφορίες έφτασαν ΜΕΤΑ τον εντοπισμό του παραπάνω σπηλαίου...

Που να ηξερα μητσο οτι το εψαχνες οτι σε ενδιεφερε αν μου το ελεγες θα σε βοηθουσα νωριτερα.

Νταβελη ...καταπληκτικες οι φωτογραφιες μπραβο ...ειδικα αυτη πανω απο την κορυφη τι να πω μεγαλειωδης......
Που διανυκτερευες; ειναι ευκολο να βγει διαμονητηριο;
Πες και αλλα για το μερος εκει ....περιμενουμε να τα ακουσουμε με ενδιαφερον.
Απο οτι γνωριζω υπηρχε και ΙΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑ στην κορυφη ετσι ειχα ακουσει αλλα δεν ξερω αν αληθευει...
Θανασοπανειος...

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 01:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια εικονα βγαλμενη απο τα σπλαχνα της ΙΕΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΗΣ

Απο σπηλαιοβαραθρο στην Αιτωλοακαρνανια που επισκεφθηκα προσφατα.
Η ομορφια σε αυτον τον ιερο τοπο ειναι παντου απο τα ΥΨΗ ΤΟΥ μεχρι τα ΒΑΘΗ ΤΟΥ.
Θανασης
¨ΠΑΝΕΙΟΣ¨

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 07:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Νταβέλη πραγματικά εκπληκτικές οι φωτογραφίες σου. Ο Άθως είναι ένα απο τα μέρη που θα ήθελα οπωσδήποτε να πάω... Κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε (έτσι Θανάση;)...

Θανασοπάνειε φυσικά κάνω πλάκα... Άλλωστε δεν δυσκολεύτητα καθόλου να το βρω, άσε που υπάρχουν και τα κινητά...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα

Δημητρη οποτε το αποφασισεις για ΑΘΩ ειμαι μεσα ...κανονισε περιπου την ημερομηνια ενημερωσε με και φυγαμε....περιμενω νεα σου
θανασοπανειος....

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι ορειβάτες,

έχετε συνειδητοποιήσει οτι γράφουμε στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" ?

Είμαστε εμείς οι "παραξενοι", επειδή παίρνουμε τα όρη και τα βουνά ή μήπως έχουμε βρεί κάτι, που οι άλλοι το "ψάχνουν" ακόμα στα παράξενα ?

Υ.Γ. Πάνειε, είσαι ο "νονός" μου, και ας μην μου πήρες ποτέ λαμπάδα το Πάσχα.
"Βρίλ" ονομάστηκα, επειδή με ενέπνευσε το μυθιστορηματικό έργο κάποιου γνωστού μυστικιστή, να ασχοληθώ με τα τρελά και τα κουφά το έργο κάποιου μπέστ-σέλερ-ερευνητή, ενώ το δικό σου για να πάρω τα βουνά.
Τις πληροφορίες μου τις συνέλεξα αναλυτικά και επισταμένα από τους Iranon...
Η στενή επαφή τρίτου τύπου έγινε με το esoterica.

Σήμερα πάω με μονό σχοινί εκεί που δεν έχει πάει η καλπάζουσα φαντασία μερικών νεραϊδοπαρμένων.

Νοιώθω οτι κάπου κλείνει ο κύκλος.
Και ο δρόμος διαφυγής είναι πρός τα κάτω.

Υποχθόνια ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 20:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Φίλε Νταβέλη γράφεις:

quote:
Η αιθέρια, δροσερή γυναικεία ομορφιά και χάρη που περιδιάβαινε τις πλαγιές του Άθωνα αντικαταστάθηκε από την ασχήμια σκελετωμένων και κακοδιάθετων ρασοφόρων.

Είσαι σίγουρος; Συνήθως οι ρασοφόροι είναι κάτι τετράπαχα βουβάλια; Τώρα αν στον Άθω είναι και αποστεωμένα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα: ΚΑΙ με καταπιεσμένες τις φυσιολογικές ανδρικές ορμές, ΚΑΙ να έχουν ρέψει από την νηστεία... Αυτά δεν θάναι μοναστήρια: τα κλουβιά με τις (κακοδιάθετες) τρελές θα είναι... Θανασοπάνειε, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούμε; Μήπως να οργανωθούμε παραγγέλνοντας καμμιά ζώνη αγνότητας; Μην το γυρίσουμε τώρα...

quote:
Ήταν η δεύτερη φορά που επισκεπτόμουν το εν λόγω βουνό και ρε παιδιά, χωρίς υπερβολή, ψάχνοντας να βρω έστω και ένα αρχαίο κατάλοιπο, τελικώς το μόνο που είδα ήταν μια...λεκάνη!

Τουαλέττας; Γιατί αν δεν το' χαν κάνει τουαλέττα δεν έχει ολοκληρωθεί το έργο των ...αγίων μας. "εις έδαφος φέρειν" διετάχθησαν, αυτό έκαναν... Τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη αγιογραφημένους δεν στους έδειξαν;

Θανασοπάνειε γράφεις:

quote:
Δημητρη οποτε το αποφασισεις για ΑΘΩ ειμαι μεσα ...κανονισε περιπου την ημερομηνια ενημερωσε με και φυγαμε....περιμενω νεα σου
θανασοπανειος....

Μάλλον με δουλεύεις... Αφού ξέρεις πως γι΄ αυτό το καλοκαίρι δεν υπάρχει σάλιο... Από του χρόνου ψήνομαι τρελλά...

Vril γράφεις:

quote:
Σήμερα πάω με μονό σχοινί εκεί που δεν έχει πάει η καλπάζουσα φαντασία μερικών νεραϊδοπαρμένων.

Νοιώθω οτι κάπου κλείνει ο κύκλος.
Και ο δρόμος διαφυγής είναι πρός τα κάτω.

Υποχθόνια ...


Συμπληρώνω: αύριο πάω με διπλό σκοινί εκεί που πάνε μόνο οι αετοί... Ο δρόμος δεν είναι μόνο προς τα κάτω: αλλά και προς τα πάνω...

Προς τον ουρανό...

(Στην παραδοσιακή αναρρίχηση χρησιμοποιούμε διπλό σκοινί)

quote:
έχετε συνειδητοποιήσει οτι γράφουμε στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" ?

Είμαστε εμείς οι "παραξενοι", επειδή παίρνουμε τα όρη και τα βουνά ή μήπως έχουμε βρεί κάτι, που οι άλλοι το "ψάχνουν" ακόμα στα παράξενα ?


Ο Κόσμος, το ξανάγραψα είναι αρκετά μαγικός από μόνος του για να χρειάζεται μπούρδες για να συμπληρωθεί η ...μαγεία του. Και από εμάς (όλους όσους γράφουμε - μέχρι τώρα τουλάχιστον σε αυτό το topic) δεν θα διαβάσετε μπούρδες: όπου λέμε ότι έχουμε πάει, έχουμε όντως πάει, και μπορούμε να πούμε και σε σας πως να πάτε και αν δεν ξέρετε να σας δείξουμε τον τρόπο... Γιατί τα βουνά, ο Κόσμος σε αλλάζει... Και ναι εμείς έχουμε βρει τον δικό μας δρόμο, οι άλλοι ακόμη τον ψάχνουν... Είθε να τον βρουν κι αυτοί...

Όσοι πάντως γουστάρουν "παράξενες", "ετυπωσιακές" ειδήσεις ρίξτε μια ματιά στα παρακάτω links http://msnbc.msn.com/id/7921587/?GT1=6542 και
http://www.thespoof.com/news/spoof.cfm?headline=s2i8326%3Cbr%3E%3Cli%3E . Τα έχω αλιεύσει από ένα ελληνικό site που πρέπει να κάνετε εγγραφή για να μπείτε (νομίζω) http://www.zenas.gr/site/home/detail.asp?iData=1831&iCat=252&iChannel=1&nChannel=News

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 00:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!
Αγαπητέ Πάνειε, ναι υπήρχε στην κορυφή του Άθωνα, ναός του Αθώου Διός. Σήμερα, υπάρχει ένα ξωκλήσι (ποιανού άλλου;) του προφήτη Ηλία.

Εφόσον λοιπόν Θανάση και Δημήτρη σκέφτεστε να επισκεφθείτε το όρος, επιτρέψτε σας πω λίγα πράγματα και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ ότι το παίζω «δάσκαλος».
Καταρχάς διαμονητήριο μπορείτε να βρείτε πολύ εύκολα, κάνοντας απλά ένα τηλέφωνο.
Επειδή σαφώς θα πάτε για κορυφή, χωρίς να θέλω να σας ξενερώσω, αλλά ξεκινώντας το μονοπάτι της κορυφής από την παραλία, θα πρέπει να υποστούν τα ποδαράκια σας, ανάβαση 3.000 περίπου σκαλοπατιών μέχρι την σκήτη της αγίας Άννας. Από’κεί και πέρα ξεκινάει ένα πανέμορφο μονοπάτι, μέσα από πυκνά δάση και αγέρωχες βουνοκορφές, το οποίο καταλήγει στην κορυφή. Παντού θα βλέπετε πινακίδες και εικονίσματα.
Πάνειε με ρώτησες σχετικά με τη διανυκτέρευση. Μπορείτε να διανυκτερεύσετε στο καταφύγιο «Παναγία», σε υψόμετρο 1.500μ. Δεν σας το συνιστώ όμως διότι ο εσωτερικός χώρος είναι μέσα στη βρώμα και την υγρασία, πεταμένες κουβέρτες, υποστρώματα, και σκουπίδια. Εγώ αναγκαστικά κοιμήθηκα εκεί μέσα, μιας και εκείνο το βράδυ έριχνε καρεκλοπόδαρα. Το μόνο καλό εκεί είναι, ότι έχει ένα πηγάδι το οποίο έχει πόσιμο νερό. Τις άλλες μέρες όμως, κοιμήθηκα στο δάσος. Μπορείτε να κοιμηθείτε και στα μοναστήρια, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.
Όταν ανέβετε στην κορυφή, (πέραν του ότι θα εκπλαγείτε από τη θέα), μην κάνετε το λάθος να πιείτε από το πηγάδι που υπάρχει εκεί. Το νερό είναι μολυσμένο.
Όσο για τα μοναστήρια που τυχόν επισκεφθείτε, το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι έτσι και πιάσετε κουβέντα με τους μοναχούς ή τους απλούς προσκυνητές, θα ακούσετε πολλές ιστορίες για τον κακομοίρη τον Διαβολάκο. Και τι δεν άκουσαν τα δύσμοιρα αυτιά μου. Μέχρι ότι στο κελί ενός μοναχού, εμφανίζεται τα βράδια ο Διάβολος με την μορφή της πρώην κοπέλας του, και του χορεύει τσιφτετέλι!!! Ή ότι την ημέρα έχτιζαν οι μοναχοί το μοναστήρι και τη νύχτα ερχόταν ο Διάβολος και το γκρέμιζε. Κάτι σαν το γεφύρι της Άρτας δηλαδή. Ώσπου τελικά εμφανίστηκε η Παναγιά, και έδιωξε τον κακό Διάβολο και βοήθησε τους μοναχούς στο χτίσιμο του μοναστηριού. Δηλαδή, την έβαλαν και κουβάλαγε πέτρες; Τέλος πάντων ,συγχωρέστε με που γίνομαι σαρκαστικός, αλλά είναι πραγματικά λυπηρό να υπάρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ που πιστεύουν σ αυτές τις σκοταδιστικές αστειότητες. Αυτό που ξέρω είναι ότι ΕΛΛΗΝ σημαίνει ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΝΟΥΣ. Τώρα, τι σχέση μπορεί να έχει ένας Φωτεινός Νούς με αυτά τα εξ΄ερήμου παιδιαρώδη θρησκευτικά κατασκευάσματα μόνο ένας...Θεός ξέρει!

Άντε ορέ παλικάρια, Μήτσο και Θανάση, καλό ταξίδι σας εύχομαι εκεί και...ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ! Πλάκα κάνω...
Μακάρι να μπορούσα να έρθω μαζί σας.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 00:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... Για να θυμόμαστε ότι πάντοτε είμαστε επισκέπτες εκεί που πάμε...
... Και ότι σε δεν πρέπει να παρενοχλούμε τους αυτόχθονες κατοίκους των τόπων αυτών...
...Ιδιαίτερα σε τρυφερές στιγμές σαν την παρακάτω, όπου τα δύο δολιχόποδα απολαμβάνουν τον έρωτά τους...
(Σπήλαιο Μονής Αστερίου)


Ζευγαρώνουν ανάποδα στο βράχο, εγώ γύρισα ανάποδα τη φωτό για να φαίνεται καλύτερα
Και μην μου πει κανείς για το μέγεθος της φωτο. Την κατέβασα από το 1ΜΒ σε 200Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 01:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Ας ξεκινησω αναποδα
Φιλε Χειρων η φωτογραφια με τα Δολιχοποδα είναι …ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ…. Απιστευτο πλανο ……. Μπραβο.
Νταβελη σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες είναι πολύ χρησιμες …. Και να ξερεις πως ότι και να εχει συμβει εκει, πιστευω ότι οι μνημες που υπαρχουν είναι τοσο ανεξητιλες που ότι και να κανουν, οσο και να ¨σκουπισαν¨ καποιοι ότι προυπηρχε εκει πριν από αυτους για να μην θυμιζει τιποτα το παρελθον αυτου το ΙΕΡΟΥ ΤΟΠΟΥ, σε ανθρωπους που τον προσεγγιζουν με σεβασμο σιγουρα θα τους αποκαλυψει τα μυστικα του …θα τους μιλησει αν θελεις ….. οσο κι αν καποιοι θελουν να τον κρατησουν ..σιωπηλο…ετσι δεν είναι;
Πιστευω ότι πρεπει να το ενοιωσες αυτό…

Μητσο ξεχασα τι τρεχαματα εχεις …..παντως αν βρω διαθεσιμη παρεα για φετος θα προσπαθησω να κανω αυτό το ταξιδι…τωρα κοντα

Βριλ …..αυτό που μπορω να πω είναι ότι χαιρομαι που αθελα μου εγινα η αιτια να παρεις τα ..βουνα .
Είναι τοσο ισχυροι οι δεσμοι που αναπτυσει καποιος με την φυση όταν την αγαπησει που δυσκολα μετα μπορει να επιστρεψει στα ..παλια.
Είναι ….μονοδρομος …αλλα ωφελιμος μονοδρομος και μαγευτικος ….η ζωη σου εχει αλλαξει για παντα… κι αν αγαπησεις και τη σπηλαιολογια τοτε…….καλα το ειπες ενας είναι ο δρομος……προς τα κατω ..υποχθονια!!!
Το επομενο Πασχα σου υποσχομαι θα σου εχω αγορασει λαμπαδα!! Δεν ηξερα ότι εχω ..βαφτιστηρι…..
Θανασης
¨ΠΑΝΕΙΟΣ¨


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 10:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link http://www.a-z.gr/index.php?name=News&file=article&sid=3240 . Ρίξατε; Δώστε περισσότερη σημασία στο παρακάτω:

quote:
Επιστρέφοντας από τα 7500 μέτρα μετά από φρικτές συνθήκες, στη βάση του βουνού το 2003 είχε πει «Ως πότε αυτό το βουνό θα με πολεμά?».

Είπατε τίποτε;

Και συγγνώμη Χείρων, αλλά η φωτογραφία συνεχίζει να είναι μεγάλη. Νομίζω ότι οι φωτογραφίες πρέπει να είναι 600Χ450 (το πολύ). Ο δικός μου κομπιούτορας αρνείται να τις κατεβάσει εάν είναι μεγαλύτερες και αναγκάζομαι να πηγαίνω αλλού... Νομίζω όμως ότι το ίδιο πρόβλημα θα έχουν κι άλλοι... Παρόλα αυτά η φωτογραφία είναι εξαιρετική! Συγχαρητήρια!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αισθάνομαι απίστευτη θλίψη που το πονεμένο μου πόδι δεν μου επιτρέπει να απολαμβάνω με της ώρες η και με της ημέρες την χλοόκαρπη, πλατύστηθη γαία.....

Εχέμβροτος: Περίφημος αυλωδός εξ Αρκαδίας, ζήσας μεταξύ - Ζ’ και - ΣΤ’ αιώνων Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νταβέλη καταπληκτικές οι φωτογραφίες από το Αγιο Ορος! Δεν συνέβει τίποτα "παράξενο" κατά την παραμονή σου εκεί;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Μια φωτογραφια απο το Αινιγματικο ΣΦΙΓΓΙΟΝ ΟΡΟΣ στην Θηβα που ειχα αναφερει οταν ειχα πρωτοανοιξει αυτο το τοπικ

Θανασης
¨ΠΑΝΕΙΟΣ¨

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 24/05/2005 16:44:10

Edited by - πάνειος on 24/05/2005 16:45:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ακομα μια απο την κορυφη του ΣΦΙΓΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ


Πισω φαινεται η λιμνη Υλικη και στα αριστερα της το ορος ΠΤΩΟΝ δεξιοτερα το ορος ΚΤΥΠΑΣ.
Θανασης
¨ΠΑΝΕΙΟΣ¨

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 20:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dim.kar

quote:

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link http://www.a-z.gr/index.php?name=News&file=article&sid=3240 . Ρίξατε; Δώστε περισσότερη σημασία στο παρακάτω:
--------------------------------------------------------------------
Επιστρέφοντας από τα 7500 μέτρα μετά από φρικτές συνθήκες, στη βάση του βουνού το 2003 είχε πει «Ως πότε αυτό το βουνό θα με πολεμά?».
--------------------------------------------------------------------
Είπατε τίποτε;

...Mμμμμμμ... με κάθε σοβαρότητα ,σε τέτοια γεγονότα , για τέτοιους ανθρώπους λέω με σαρκασμό: Άντε, και στα δικά μας ...

πάνειος

quote:
Μητσο ξεχασα τι τρεχαματα εχεις …παντως αν βρω διαθεσιμη παρεα για φετος θα προσπαθησω να κανω αυτό το ταξιδι…τωρα κοντα

Να ... πούμε αρχές Ιουλίου;

Σοβαρά τώρα, αν το κάνετε και είστε "ανοιχτοί", στείλτε κανένα mail κατά δώθε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 01:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νταβέλη666, εκείνα τα «μαυροφορεμένα, σκυθρωπά σκιάχτρα» στον Αθω, μήπως προσπαθούν ?τρόπον τινά- να εναρμονίσουν τα δυο τους ημισφαίρια;... Έχει αυτό εντέλει κάποια σχέση με την δική σου λατρεία προς τη Φύση; («Παράσιτα» -όπως και «θρεφτάρια»- υπήρχαν ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ αλλά, δεν είναι εκεί η ουσία...//εύγε για τις φωτο.)

Πάνειε, ΝΑΙ, έχει σημασία πώς πλησιάζει κανείς έναν Τόπο. Για έναν ταξιδευτή έχει σημασία και Ο,ΤΙ αυτός ο τόπος ΠΕΡΙΕΧΕΙ (κουλτούρα, θρησκεία, φύση/ζώα/ανθρώπους).

((Ορειβάτες, κάποιοι σάντου διαμαρτυρήθηκαν ότι πάτε να τους φάτε το ψωμί...))

Ευχές για κορυφές/ανήλιαγα βάθη (αναλόγως προτίμησης)
URUA!©Moz
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Moz

(Ορειβάτες, κάποιοι σάντου διαμαρτυρήθηκαν ότι πάτε να τους φάτε το ψωμί...))




το ρυζι θελεις να πεις μαλλον, ε?

παντως καποιοι απο τους ορειβατες ειναι σαρκοφαγοι με προτιμηση στους ζουμερους αρουραιους! (ονοματα δε λεω )

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εγραψε στο τοπικ του πεντελικου ο Δημητρης:

quote:

dim.kar


Και παρεπιπτόντως διαβάστε και το παρακάτω: στις Ινδίες υπάρχει ένα βουνό: το Nanda Devi (το βουνό – κατοικία της θεάς Nanda). Σε αυτό υπήρχε μια απομονωμένη κοιλάδα που διατήρησε τον «παραδείσιο» χαρακτήρα της, όντας απομονωμένη. Το 1936 σκαρφαλώνεται για πρώτη φορά. Η μαγική κοιλάδα «βιάζεται». Οι αμόρφωτοι (sic) χωρικοί υποστηρίζουν πως η θεά Nanda εγκατέλειψε το βουνό. Όταν ένας από τους ορειβάτες, ο Unsoeld επιστρέφει στην πατρίδα του ονομάζει την κόρη του Nanda Devi μαγεμένος από το βουνό. Το 1977 ο Unsoeld μαζί με την κόρη του επιστρέφουν στο βουνό. Ενώ επιχειρούν την ανάβαση η κόρη του αρρωσταίνει και ξαφνικά καταρρέει και πεθαίνει… Την βάζουν σε έναν υπνόσακκο και την αφήνουν να γλυστρήσει προς τον παγετώνα. Το σώμα της δεν βρέθηκε ποτέ… Οι «αμόρφωτοι» υποστηρίζουν πως η θεά Nanda ξαναγύρισε στο βουνό της… Το 1981 η κοιλάδα και όλη η περιοχή σφραγίζεται από την Ινδική κυβέρνηση…


και προσθεσα (συμφωνοντας) τα παρακατω:


"στην Αυστραλια υπαρχει μεσα στην ερημο ενας μαγαλος κοκκινος βραχος: το Ουλουρου.


οι ιθαγενεις Αβοριγινες τον θεωρουν ιερο μερος, απομειναρι του καιρου του ονειρου, απο τοτε που ο κοσμος ακομη διαμορφωνόταν, και ΠΟΤΕ δεν ειχαν ανεβει επανω του!


οι λευκοι αποικοι φυσικα το μετονομασαν σε αγιερς ροκ και το εκμεταλευτηκαν τουριστικα διαμορφωνοντας μονοπατι με σχοινι προστασιας στο πλαϊ και ανεβαινουν οι τουριστες.


ο βραχος δεν ειναι ουτε ψηλος, ουτε ανωμαλος και το μονοπατι ασφαλεστατο, αλλα καθε χρονο σκοτωνονται αρκετοι τουριστες!

.

γεγονος ειναι πως ποτε οι αρχαιοι (ανιμιστες) λαοι δεν ανεβαιναν σε κορυφες βουνων και δεν εμπαιναν σε σπηλαια παρα μονο για "θρησκευτικους" λογους!


να σας θυμησω τον "ανθρωπο των Αλπεων" που βρεθηκε κατεψυγμενος και απετελεσε μοναδικης αξιας ευρημα για τους ανθρωπολογους?


η ερευνα απεδειξε οτι ηταν σαμανος και δεν ανεβηκε στο βουνο τυχαια, αλλα για να πεθανει.
"

.


.

ο ανθρωπος των Αλπεων ειναι ο Οτζι, οπως τον ονομασαν.


σημερα διαβασα παλι γι αυτον στο παρακατω αρθρο:


http://tech.pathfinder.gr/xpaths/unexplained/50.html

τρομερες οι "συμπτωσεις", αλλα γινονται πιο απιστευτες αν σκεφθει κανεις οτι το αρθρο ειναι ελειπες ως προς την φυση και τον σκοπο του Οτζι.


εχω την ανακοινωση των αποτελεσματων της ερευνας στην παγωμενη μουμια (περιοδικο περισκοπειο της επιστημης), και τα συμπερασματα των επιστημονων ειναι διαφορετικα απο του αρθρου ως προς την ιδιοτητα του.

ο συγκεκριμενος ανθρωπος δεν ηταν πολεμιστης, αλλα σαμανος!

το τοξο του ηταν σαν παιδικο παιγνιδι και οχι εργαλειο κυνηγιου ή πολεμου - ηταν τελετουργικο τοξο και οχι οπλο!


μαζι του δεν ειχε τροφη και στο στομαχι του ειχε μονο λιγους σπορους απο αρωματικα και αλλα φυτα.

δεν υπαρχει τιποτα ζωντανο για να κυνηγησει σε τετοιο υψος, και φυσικα δεν χαθηκε αφου η πορεια του ηταν σταθερα ανοδικη.

αυτο μαζι με τα τελετουργικα τατουαζ που εφερε, αποδεικνυουν οτι ο Οτζι ανεβηκε στο βουνο για να πεθανει!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 10:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
H σελίδα έχει παραποιηθεί υπερβολικά σε πλάτος.
Πιστεύω ότι φταίει η φωτό με τα δολιχόποδα.
Θα μπορούσε κάποιος να την μικρύνει ή να την περικόψει γύρω από τα δολιχόποδα???????
Είναι κουραστικό να μετακινούμε την σελίδα συνεχώς δεξιά και αριστερά γιά να διαβάσουμε τά κείμενα.
Ευχαριστώ.
φιλκότατα.
Υ.Γ. Ανεκτίμητο το site.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 10:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ότι στο κελί ενός μοναχού, εμφανίζεται τα βράδια ο Διάβολος με την μορφή της πρώην κοπέλας του, και του χορεύει τσιφτετέλι

Θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ να με εφοδιάσετε με λεπτομερή χάρτη, σιντιά με λαϊκα (επειδή δεν έχω), μπαταρίες και τα απαυτά με τις ράβδώσεις, βιταμίνες

και να με ξεχάσετε εκαί πάνω για κανένα τρίμηνο.

VRIL-POWER !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 16:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Vril, ομολογώ ότι δεν το περίμενα από σένα...
Αφήνεις την Έλενα, που είναι γνωστόν τι τεμέχιο είναι για την συντριπτική πλειοψηφία των αρσενικών; Τι ρωτάω τώρα, το ομολογείς ο ίδιος, όπως βεβαιώνεται από το παρακάτω απόσπασμα σου:

quote:
Αλλά όσο και να το λέει, όπου και να πάει να το πεί, δε ξαναγυρίζω.

Για:

quote:
quote:
ότι στο κελί ενός μοναχού, εμφανίζεται τα βράδια ο Διάβολος με την μορφή της πρώην κοπέλας του, και του χορεύει τσιφτετέλι

Θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ να με εφοδιάσετε με λεπτομερή χάρτη, σιντιά με λαϊκα (επειδή δεν έχω), μπαταρίες και τα απαυτά με τις ράβδώσεις, βιταμίνες

και να με ξεχάσετε εκαί πάνω για κανένα τρίμηνο.

VRIL-POWER !


Είσαι απολύτως σίγουρος; Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα η "πρώην" του μοναχού να είναι νταβραντισμένος βατραχάνθρωπος του ναυτικού; Πρόσεξε γιατί όποιος ζητάει τα πολλά, χάνει και τα λίγα (όχι βέβαια ότι η Έλενα είναι λίγη...)

Κατά τα λοιπά από τα ...απαυτά σου βρήκα. Με σπέσιαλ ραβδώσεις... Την γεύση δεν μου είπες και δεν ήξερα τι να πάρω... Μπανάνα; Φράουλα; Πικραγγουριά;

Πάντως το esoterica είναι πολύ ανεβασμένο τελικά... Παιδιά το τι γέλιο ρίχνω είναι απίστευτο!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 22:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι καλησπέρα και πάλι!

Μπορεί κανένας να μου πει τι θα γίνει με τους ηλίθιους νεοέλληνες που μαζεύουν στους κήπους τους δυστυχισμένες χελώνες, που δεν μπορεί , κάποια στιγμή ξεφεύγουν από τα «αφεντικά» τους από κάποια ανοικτή πόρτα για να καταλήξουν κάτω από τις ρόδες κάποιου αυτοκινήτου… Φυσικά, ο μπούλης γυιος τους, έτσι τετράπαχος που είναι, μόνο χελώνες μπορεί να πιάσει, αλλά είναι ανάγκη να τις φυλακίζουν - καταδικάζουν στην Αθήνα;

Ήδη στον κήπο μου φιλοξενώ –προσωρινά!!! – δύο χελώνες οι οποίες πολύ σύντομα θα επιστρέψουν στο φυσικό τους περιβάλλον, τα Ιερά Ελληνικά Βουνά…

Και άσχετο, αλλά καλό: στις 3 Ιουνίου φτάνει και στην Ελλάδα το «γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ». Δεν ξέρω κατά πόσον είναι κοντά στο πικρό χιούμορ του βιβλίου του Ντάγκλας, αλλά σίγουρα αξίζει μια ματιά….


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dim.kar:

Ήδη στον κήπο μου φιλοξενώ –προσωρινά!!! – δύο χελώνες οι οποίες πολύ σύντομα θα επιστρέψουν στο φυσικό τους περιβάλλον, τα Ιερά Ελληνικά Βουνά…



εχεις επιλεξει περιοχη αδερφε?


γιατι τυγχανει να φιλοξενω και εγω χελωνες που μαζεψα απο τους δρομους και 6-7 απο αυτες πρεπει να γυρισουν στη φυση συντομα.


στην περιοχη κολλαω μεχρι στιγμης.


quote:

Και άσχετο, αλλά καλό: στις 3 Ιουνίου φτάνει και στην Ελλάδα το «γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ». Δεν ξέρω κατά πόσον είναι κοντά στο πικρό χιούμορ του βιβλίου του Ντάγκλας, αλλά σίγουρα αξίζει μια ματιά….


αξιζει να το (τα) διαβασετε πρωτα παιδια!


καταπληκτικα βιβλια!!!


εχω μεγαλη περιεργεια ρε Δημητρη να δω αν μπορεσαν να αποδωσουν το χιουμορ και την φαντασια του Νταγκλας...


.


ΥΓ. δεν θα απορειτε πλεον που κυκλοφορω μονιμως με μια πετσετα...


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 08:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

JbG νομίζω ότι ένα πολύ καλό μέρος είναι στην χαράδρα κάτω από το φρούριο της Φυλής στην Πάρνηθα. Δεν ξέρω γιατί αλλά εκεί είχα συναντήσει τον μεγαλύτερο πληθυσμό χελωνών από οποιοδήποτε άλλο μέρος (πάνω από δέκα σε ένα περπάτημα μιας ώρας).

Και για την ταινία μην έχεις ψευδαισθήσεις: δεν θα είναι σαν τα βιβλία, αλλά… Θα την δούμε απολαμβάνοντας μια γαλαξιακή γαργαροκροτίδα!


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 13:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα και καλο χειμωνα ....
Ενα καλοκαιρι ειχαμε το πηραν και αυτο...
ΜΟΖ καλως ηρθες στο τοπικ θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι παντου και παντα υπηρχαν θρεφταρια και παρασιτα οχι μονο στον χριστιανισμο.
Στο Αγιο ορος υπαρχουν και ανθρωποι που μονο θρεφταρια δεν ειναικαι βεβαια δεν εχουν σχεση με τα θλιβερα φαινομενα αλλων ομοθρησκων τους.. οχι ολα στο ιδιο τσουβαλι λοιπον.. υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις εκει.. λιγες αλλα υπαρχουν, αλλωστε ο τοπος οτι και να κανουν ειναι ΙΕΡΟΣ ειτε ετσι ειτε αλλιως, οι θρησκειες ερχονται και παρερχονται αλλα η δυναμη των τοπων παραμενει η μητερα ΦΥΣΗ ειναι ισχυροτερη ολων...
Επισης μια παρακληση εχει δικιο ο glinaaea ας ανεβαζουμε πιο μικρες σε ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ φωτογραφιες γιατι οι οθονες βγηκαν ¨εκτος οριων¨.
Χειρων αναφερεις καποιες ημερομηνιες και μετα τοτε τελειωνετε τα σεμιναρια; Ενδιαφερεσαι για τον Αθω; η γενικα για καποιες επισκεψεις σε διαφορα μερη; Υπαρχουν καποια σχεδια για την αγαπημενη μου ΜΑΝΗ...αν ενδιαφερεσαι email..

Μητσο πως τα πηγες σημερα την βροχη; εργαστηκατε;
Δεν σε προλαβαινω πια χαχα.. σε εχω δει να γραφεις σε 4 φορουμ τουλαχιστον... και στο ιντερνετ ...υπερδραστηριος....οπως και στα υπολοιπα...χαρας το κουραγιο σου ...και την υπομονη σου.

Το Σαββατο ειχε εκπομπη ο Χαρδαβελλας για το Αγιο ορος το ντοκυμαντερ που ειχαν γυρισει οι φιλοξενουμενοι της εκπομπης του ηταν καταπληκτικο...
Αυτα
ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 26/05/2005 13:56:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 21:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε Μωρέ, μη γκρινιάζετε, τη μίκρηνα τη φωτό.

Σχετικά με τους "ιερούς τόπους".
Υπάρχουν άνθρωποι που λένε , ότι "πάω εκεί γιατί με γεμίζει το τάδε μέρος", "έχει ενέργεια " , ή "αυτό το μέρος με χαλάει" κ.λ.π.
Η δυναμική της ίδιας της φύσης, είναι γεγονός ότι μπορεί να αλλάξει για πλάκα τη διάθεση ενός ανθρώπου. Πως να μην "ξεκολήσεις", όταν αντικρύζεις το μεγαλείο ενός βουνού, την αγριάδα ενός καταράκτη,τον κίνδυνο μιας πτώσης. Πως να μη το νοιώσεις στο "πετσί σου", ειδικά όταν συμμετέχεις βιωματικά με το κορμί σου και δεν τα βλέπεις μόνο μέσα από ένα 4Χ4 ή ένα ελικόπτερο -έτσι δεν κάνει διαφορά ,είναι σαν βλέπεις τηλεόραση.

Πέρα λοιπόν, από το παραπάνω , πιστεύω ότι και εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι "φτιάχνουμε" επίσης δυναμικά ένα μέρος : "αφήνοντας" εκεί μια στιγμή καλής ή κακής σκέψης, ένα μικρούλι κομματάκι ψυχικής διάθεσης ,διαφορετική από τη συνήθη καθημερινή μας. Το σύνολο όλων αυτών που μένουν πίσω, υλικών και μη , είναι η κατάσταση που θα κληρονομήσει ο επόμενος επισκέπτης. Πόσες φορές δεν σας έχει τύχει να αντικρύσετε σε ένα όμορφο κατά τα άλλα μέρος σκουπίδια και να ξενερώσετε; Κάποιες φορές, με κάποιους φίλους από
δω "κληρονομήσαμε" κάτι άσχημο, η κοινή όμως διάθεση όλων μας, μας οδήγησε αυτόματα στο να αλλάξουμε αυτήν τη "κληρονομιά". Με το να καθαρίσουμε, αυτομάτως "ανεβήκαμε" εμείς, και αφήσαμε και κάτι τις από αυτή μας τη διάθεση και για τους επόμενους.

Και τονίζω ότι δεν μένω μόνο,στα σκουπίδια . Σε ένα σπηλαιάκι -που κανονικά δεν επιτρέπεται η είσοδος- όταν αντίκρυσα το σκάλισμα στο βράχο που αναπαριστούσε τον δημιουργό του να... σκαλίζει στο βράχο, έμεινα κόκαλο. Θα μου πει τώρα κάποιος , "καλά ρε μεγάλε, δεν το έχεις δει σε φωτογραφία"; ¨οταν ήμουν εκεί και το άγγιξα το κατάλαβα. Καθόλου δεν με αποσχολεί να το "δείξω" αυτό το πράγμα "ότι δουλεύει" με επιστημονική τεκμηρίωση (αν και το κάνω συνεχώς σε πολλά άλλα), ούτε και αν κάποιος μου πει "οκ, δική σου υποκειμενική αντίληψη".

Για τον ΆΘω, ναι θα ήθελα να πάω κάποια στιγμή. Το αν είναι (τώρα) στέκι χριστιανών μοναχών, λίγο με αποσχολεί, και δεν το βλέπω από τη στενή αυτή άποψη. Ξέρω όμως ότι αυτό που αφήνουν συνεχώς στο μέρος κάποιοι πολύ ιδιαίτεροι άνθρωποι (και άφησαν στο παρελθόν) (και ποσός με νοιάζει αν αυτοί είναι χριστιανοί τώρα ή ήταν κάτι άλλο παλαιότερα), θα μπορούσε να οδηγήσει και εμένα να "πάρω" αλλά και να "αφήσω" κάτι τις δικό μου και ξεχωριστό, να εμπλουτίσω και να εμπλουτιστώ.
Και ειδικά όταν και η ίδια η φύση συνηγορεί με τον μοναδικό της τρόπο...
πάνειος

quote:
Χειρων αναφερεις καποιες ημερομηνιες και μετα τοτε τελειωνετε τα σεμιναρια; Ενδιαφερεσαι για τον Αθω; η γενικα για καποιες επισκεψεις σε διαφορα μερη; Υπαρχουν καποια σχεδια για την αγαπημενη μου ΜΑΝΗ...αν ενδιαφερεσαι email..

Σου στέλνω κάτι.

Χείρων
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy