ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 07:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες!

JbG με δουλεύεις έτσι; Εδώ γίνεται τις κακομοίρας! Ίσως βέβαια να συγκρατιέσαι και να μην τα επισκέπτεσαι, αλλά εγώ καινούριος, δεν συγκρατιέμαι και …τρελαίνομαι! Φυσικά δεν αναφέρομαι στο δικό σου ή του Νταβέλη! Νταβέλη σ’ ευχαριστώ κι εγώ για τον ορφικό ύμνο. Θανασοπάνειε φύλλα πορείας δεν βγάζω: όποιος θέλει και μπορεί) ψυχικά και σωματικά έρχεται…Ειδικά εσύ, ο Χείρων και ο Vril θα έχουν ήδη δει την ανοικτή πρόσκληση μου για Πολύδροσο και Εφτάστομο στον Παρνασσό (σε άλλο forum). Βέβαια θα τα επισκεφτούν ούτως ή άλλως, οπότε γιατί να κάνουν διπλό κόπο;

Δημήτρης Καραγιάννης ή ο άνθρωπος whisky

ΥΓ1. Ο Μέγας Παν δεν πέθανε, ο Μέγας Πάνας δεν πεθαίνει λοιπόν.
ΥΓ2. Πόσοι έχουν δει το "αγγίζοντας το κενό;" Πάρτε το από το Video Club και το συζητάμε μετά...

Edited by - dim.kar on 18/05/2005 07:44:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 10:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα

quote:
ΥΓ2. Πόσοι έχουν δει το "αγγίζοντας το κενό;" Πάρτε το από το Video Club και το συζητάμε μετά...

Μητσο η ταινια αυτη πραγματικα ειναι το κατι αλλο .....
Υπαρχουν μεσα τετοια μηνυματα που αξιζει καποιος να παρει και να την δει...
Περιμενω ομως να δω αν την εχουν δει και αλλοι για να συζητησουμε.
Δεν λες και του Νικου να κατηφορισει προς τα εδω; μια και τον ανεφερες;

Θανασης
Ξανθοπουλος
Πανειος


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 12:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκαστός από την δουλειά, είπα λόγω ζέστης και προηγούμενων αναφορών να σας ...δροσίσω:

Το πρώτο φως στον Παρνασσό λοιπόν...

Κι Γκιώνα λουσμένη στα χρώματα της ροδοδάχτυλης αυγής...

Και τέλος η Λιάκουρα, λουσμένη για τα καλά στο λαμπρό φως του Φοίβου... ΛΙΑκουρα γαρ...

Δημήτρης Καραγιάννης ή ο άνθρωπος whisky

ΥΓ. Κουίζ για γνώστες φυτολογίας (JbG δηλαδή): Τι φυτό είναι αυτό;
Το λουλούδι είναι σαράντα περίπου πόντους και εντοπίστηκε σε έκταση δύο, τριών στρεμμάτων στην Αστυπάλαια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

JbG με δουλεύεις έτσι; ...
Φυσικά δεν αναφέρομαι στο δικό σου ή του Νταβέλη!

Μου το πήρες από το στόμα !

Βρέ, ξέρετε ΤΙ ΛΕΕΙ ο κάθε παπάρας για την Πεντέλη για να πουλήσει μούρη στη γκόμενά του ?


Αμαλία, συγνώμη για την χυδαία γλώσσα που χρησιμοποιώ, σου υπόσχομαι να μήν ξαναπώ "βρέ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το κενό που ανέφερες Δημήτρη, παρθέτω την παρακάτω φωτογραφία που τράβηξα μετά την κατάβασή μου στο Βάραθρο Συκιάς Υμηττού. Στον βράχο είναι ακόμα "κρεμασμένοι" οι συνάδελφοί μας, του ΣΕΛΑΣ και της ΕΣΕ.


Edited by - Vril on 18/05/2005 15:50:12

Edited by - Vril on 18/05/2005 15:53:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστα φίλε...

Είναι να μην σου κολλήσει το μικρόβιο... Γιατί μετά καταλαβαίνεις ότι για πας εκεί

διάκοσμος από σπήλαιο της Εύβοιας

Πρέπει πρώτα να περάσεις από δω

σεμινάρια στο Χάος Λαυρεωτικής

Δημήτρης Καραγιάννης ή ο άνθρωπος whisky

ΥΓ1. Στη τελευταία φωτογραφία είμαι εγώ κι η γυναίκα μου Κατερίνα. Σκέφτομαι να την καθιερώσω σαν σήμα κατατεθέν (ζήλεψα τον Vril)... Έχω βλέπετε και μια ιδιαίτερη συμπάθεια στις κουκούλες... Άλλωστε κάποτε μου του 'χαν πει... "Καλό ταξίδι και προσοχή στις κουκούλες"... (βρε λες να 'μουν δήμιος στην προηγούμενη ζωή μου;)
ΥΓ2. Θανασοπάνειε μήπως πρέπει να αλλάξουμε το όνομα του topic; Τι θα έλεγες για "ΟΙ ΙΕΡΟΙ ΤΟΠΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ" (για να περιλαμβάνουμε και άλλους "τόπους μαγικούς"); Ή ακόμη καλύτερα "ΟΙ ΙΕΡΟΙ ΤΟΠΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ" (διότι δεν περιοριζόμεθα ως Έλληνες από τα στενά σύνορα του Ελλαδιστάν); Admin γίνεται;

Edited by - dim.kar on 18/05/2005 17:18:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΜΗΤΣΟ ΚΑΡΑΓΙΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΟΥ
ΦΙΛΕ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ.....
Συμφωνα και με μια εκδοχη απο την αρχαια ελληνικη μυθολογια αυτη η κορυφη παρεμεινε εξω απο το νερο μετα τον μυθικο; κατακλυσμο...
Τωρα για τον τιτλο ηθελα να αφιερωσω κατι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ για αυτο διαλεξα αυτον τον τιτλο μου αρεσε.

Μητσο με αυτην την κουκουλα κατι σε ....ΑΡΤΕΜΗ ΜΑΤΣΑ μου φερνεις....
Θανασης
Ξανθοπουλος
Πανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 18:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αυτή είναι η κορυφή... Όσο για το όνομα, τώρα που το ξανασκέφτομαι όλα βουνά είναι... Και τα νησιά ακόμη, βουνά είναι που περισσεύουν από την θάλασσα. Και οι σπηλιές, στόματα για να ανασαίνουν (τα βουνά). Και τα φαράγγια, τα ποτάμια κι οι πηγές, το αίμα τους που τρέχει... Οπότε καλά το έγραψες... Κι άλλωστε Ελλάδα, είναι ολόκληρος ο Κόσμος...

Δημήτρης Καραγιάννης

ΥΓ.Τώρα που το λες, κι εγώ νομίζω πως του φέρνω λίγο...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 18:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εκει παιδια λεει που ανεβαινεις και το νερο κοντευει να τελειωσει και σκεφτεσαι ¨ωρε διψες που εχουνε να πεσουν¨ πριν καλα καλα την δεις την ακους ...την πηγη να τρεχει και μαζι με αυτην τρεχουν και τα ..σαλια σου (αν εχουν μεινει σαλια) και μπροστα σου ξεπροβαλει Η ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ με το ονομα στο ΑΣΕΛΗΝΟΝ
Αληθεια ποσο πολυ εκτιμας και την καθε σταγονα νερου οταν εισαι στο βουνο διψασμενος ....τι αξια παιρνει......
Και πινοντας το νοιωθης να βαζεις μεσα σου την δυναμη του βουνου που βρισκεσαι...

Πανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 06:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε,

Ξέχασες νομίζω ότι το νερό (και την πηγή) δεν την ακούς πρώτα. Με έναν παράξενο τρόπο πρώτα την ...μυρίζεις (κι όσο πιο διψασμένος είσαι, τόσο η όσφρηση σου οξύνεται περισσότερο ...). Ίσως είναι η βλάστηση που αλλάζει, το βρεμένο χώμα, δεν ξέρω τι άλλο... Ϊσως πάλι νά 'ναι πρωτόγονες, αταβιστικές ικανότητες του ανθρώπου που στα δύσκολα βγαίνουν στην επιφάνεια...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 07:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑι πάλι εδώ!

Προς Vril και Χείρων (κυρίως): Ιδού κι ένας διαφορετικός τρόπος περάσματος της Συκιά από την μια άκρη στην άλλη:

Και μην βάζετε τόσο μεγάλες φωτογραφίες ρε παιδιά... Δύο ώρες κάνει ο κομπιούτορας μου για να τις ανεβάσει...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 19/05/2005 07:20:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 08:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για διαβάστε κι αυτό:

«…

Και για να το επιβεβαιώσω με μια μαρτυρία. , θα σας δώσω ένα μέρος από το κείμενο του Hagakure, το οποίο γράφτηκε στα μέσα περίπου το 17ου αιώνα

Ο Yagyu Tajima – no – kami ήταν ένας μεγάλος Διδάσκαλος της ξιφομαχίας που την τέχνη της δίδασκε στον τότε σογκούν, τον Tokugawa Jyemitsu. Ένας από τους σωματοφύλακες του σογκούν ήρθε μια μέρα στον Yagyu Tajima – no – kami και του ζήτησε μαθήματα ξιφομαχίας. Ο Διδάσκαλος είπε: «Καθόσον μπορώ να κρίνω, φαίνεστε να είσαστε ο ίδιος Διδάσκαλος της ξιφομαχίας. Προτού έρθουμε μεταξύμας στην σχέση Διδασκάλου προς μαθητή, θα ήθελα να μου πείτε σε ποια σχολή ανήκετε»

Ο σωματοφύλακας απάντησε: «Πρέπει να ομολογήσω με μεγάλη μου ντροπή ότι δεν έμαθα ποτέ αυτή την τέχνη».

«Θέλετε να με κοροϊδέψετε; Είμαι ο Διδάσκαλος του αξιοσέβαστου σογκούν και ξέρω ότι το μάτι μου δεν μπορεί να με ξεγελάσει».
«Λυπάμαι που δεν σας δείχνω σεβασμό, όμως πραγματικά δεν έχω καθόλου γνώσεις».

Μπροστά σε μια τέτοια κατηγορηματική άρνηση, ο Διδάσκαλος έμεινε συλλογισμένος και τελικά είπε: «Για να το λέτε, έτσι θα πρέπει να είναι. ¨Όμως σίγουρα είσαστε Διδάσκαλος σε κάποιο μάθημα, αν και δεν βλέπω σε ποιο ακριβώς».
«Καλά, αφού επιμένετε, θα σας πω ότι υπάρχει κάτι για το οποίο μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι τέλειος γνώστης. Ήμουν ακόμα αγόρι, όταν μου ήρθε η ιδέα ότι ως σαμουράι δεν θα είχα δικαίωμα σε καμιά περίπτωση να φοβάμαι τον θάνατο, και από τότε – πέρασαν πια μερικά χρόνια – με απασχόλησε ακατάπαυστα το πρόβλημα του θανάτου. Τελευταία όμως έπαψε αυτό να με απασχολεί. Μήπως σ’ αυτό θέλατε να καταλήξετε;»

«Ακριβώς σ’ αυτό» φώναξε ο Yagyu Tajima – no – kami. «Αυτό εννοώ. Χαίρομαι που η κρίση μου δεν λάθεψε. Το ύστατο μυστικό της τέχνης της ξιφομαχίας είναι το να είναι κανείς λυτρωμένος από την σκέψη του θανάτου. Καθοδήγησα πολλές εκατοντάδες μαθητών μου πάνω σε αυτή την γραμμή, όμως μέχρι σήμερα κανένας τους δεν έφτασε στον ύψιστο βαθμό της τέχνης της ξιφομαχίας. ¨Όσο για σας, δεν έχετε ανάγκη από τεχνική εξάσκηση. Είσαστε ήδη Διδάσκαλος.»

Η αίθουσα των ασκήσεων όπου διδάσκεται η τέχνη της ξιφομαχίας φέρει από πολύ παλιά το όνομα:

ΤΟΠΟΣ ΦΩΤΙΣΕΩΣ»

(Ούγκεν Χέρριγκελ, Ζεν και η τέχνη της τοξοβολίας)

Το διαβάσατε; Αν αλλάξουμε την «αίθουσα ασκήσεων» με το «βουνό» και το «παιχνίδι» σε αυτό τι έχουμε; Για να το συζητήσουμε….

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 11:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα,

Σχετικά με την ταινία "Αγγίζοντας το κενό" έχει ήδη
ανοίξει θέμα ο αγαπητός Γιαγκούλας (γνωστός και ως Χείρων)
εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6215


quote:

Άστα φίλε...

Είναι να μην σου κολλήσει το μικρόβιο... Γιατί μετά καταλαβαίνεις ότι για πας εκεί

διάκοσμος από σπήλαιο της Εύβοιας


Αγαπητέ Δημήτρη σε ποιο μέρος της Εύβοιας είναι αυτό το πανέμορφο σπήλαιο?? Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από αναρρίχηση για να φτάσεις σε αυτό?

Σας χαιρετώ,

Καπετάν Πανούσης ο Ευβοιώτης.

If the truth hurts prepare for pain.


Edited by - Timetrapped on 19/05/2005 11:44:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 13:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους

quote:
Με έναν παράξενο τρόπο πρώτα την ...μυρίζεις

Ναι Δημητρη εχεις δικιο αλλα ελα που με εχει διαλυσει η αλλεργια αρα παει περιπατο η οσφρηση μου οποτε στην δικη μου περιπτωση πρωτα την ακουσα .....δυστυχως..
Το σπηλαιο που ρωτα ο TIMETRAPPED ειναι καθετο βαραθρο με 2 κομματια ενα 30 αρι και ενα 60αρι που ειναι και το πλανο απο την φωτο του dim kar χρειαζεται πολυ καλη γνωση χρησης σπηλαιολογικων υλικων.
Και βρισκεται στην ΣΕΤΑ σε ενα πανεμορφο σημειο.
Μητσο δεν θυμαμαι αν στο εχω πει αλλα το βαραθρο αυτο εχει και την ονομασια ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΜΠΟΥΣΜΠΑΡΔΗ μου το ειπε ενας φιλος της σελιδας που επικοινωνησαμε μεσω email.

ΘανασοΠανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θανασοπάνειε επέτρεψε μου μια διόρθωση: κατέβασμα 30 μέτρων, ανέβασμα 15 και ξανά κατέβασμα 60. Εν τω μεταξύ πρέπει να περάσεις από μέρη σαν κι αυτά (ολίγον τι στενάχωρα)...

(Μιλάμε για τα 3Ε έτσι; Έχουν κι άλλο όνομα; Δεν το'ξερα...)

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 23:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ DIM KAR
απο οτι μου ελεγε ο φιλος που μου ειχε στειλει email για το σπηλαιοβαραθρο αυτο μου ειπε οτι ειχε πεσει μεσα καποιος συγγενης του και βρηκε τραγικο θανατο και απο τοτε οι ντοπιοι το ηξεραν ως τρυπα Μπουσμπαρδη απο το ονομα του ατυχου που γκρεμιστηκε μεσα...

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητριε βαζω και μια φωτογραφια της ..επιφανειας απο την περιοχη 3Ε που βρισκεται το εν λογω βαραθρο μια και μιλαμε για αυτο.


Πανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Nα σας πω αγαπητοί, dim.kar και Πάνειε, βαλτοί είστε να με τρελλάνετε , ε; Τι θυμήθηκα τώρα. ("μας" , γιατί το παθαίνουν και άλλοι...)

Λιάκουρα, είχα ανέβει το καλοκαίρι του '89, όντας στο λύκειο ακόμα... (Βρε που τις έχω εκείνες τις φωτογραφίες, θα τις βρω και θα ανεβάσω κάτι). Ανέβαινα με μια ομάδα 20 περίπου ατόμων. Θα κατασκηνώναμε σε ένα μεγάλο πλάτωμα πριν 300-400 μ. πριν την κορυφή,και θα ανεβαίναμε νωρίς το επόμενο πρωί για να δούμε το πρώτο Φως...
Πλησιάζαμε λίγο πριν το σούρουπο στο τελικό πλάτωμα , όταν μας έπιασε μια πρόσκαιρη μπόρα.Εγώ και ένας φίλος ήμασταν από τους πρώτους της ομάδας και βρήκαμε λίγη "σκεπή" κάτω από ένα κοίλωμα βράχου. Μετα από λίγο σταμάτησε, και τότε... οι τελευταίες ακτίνες του ήλιου, έλουσαν τα πάντα με ένα χρώμα...χρυσάφι σκέτο. Ψιλοκρυώναμε λίγο , αλλά καθίσαμε σιωπηλοί για κανένα δεκάλεπτο μέχρι να φτάσουν και οι υπόλοιποι εκεί...και...απολαμβάναμε το ατόφιο χρυσάφι...

Καμμιά φορά στον Αι -Γιάννη στην Πεντέλη λίγο πριν πέσει ο ήλιος , αν έχει φυσήξει και έχει κάι λίγο υγρασία , μοιάζει όπως τότε αλλά δεν είναι το ίδιο...Η τούλάχιστον η δικιά μου μνήμη δεν το κάνει ίδιο...

Αρε dim.kar, τί μου θύμησες και τί "έβαλες" και γράφω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dim.kar

quote:
ΥΓ2. Πόσοι έχουν δει το "αγγίζοντας το κενό;" Πάρτε το από το Video Club και το συζητάμε μετά...

Το είδα σε 2 μέρες ... 4 φορές(!), το έκανα και μια copia, για να ... υπάρχει εύκαιρο. Απλά Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. Το πρότεινα και στο σχετικό θέμα που έιπε και ο καπεταν-Πανούσης-Τimetrapped, αλλά μάλλον δεν πολυάρεσε. Λοιπόν, το Σάιμον δεν μπορώ να τον κατηγορήσω που έκοψε το σκοινί, αλλά δεν μου κάθεται καθόλου καλά, που στο κάτεβασμα δεν κάθισε να κάνει την παραμικρή απόπειρα έστω και να εντοπίσει το υποτιθέμεενο πτώμα του Τζο. Επειδή ο άλλος δεν απαντά στις φωνές, σημαίνει και τέρμα;
Εγώ εκεί κόλλησα. Αλλά Έστω και ανέβηκα τη "Σιούλα Γκράντε"(λέμε τώρα!) με άλλον έναν "μισοπάλαβο". Έπεσε, τον έχασα, και είμαι μόνος μου. Ωραία και καλά (λέμε τώρα!). Πως θα τον ξεγράψω (ακόμα και νεκρός να είναι) , αν δεν κάνω μια προσπάθεια να τον εντοπίσω, ώστε να ανέβω με άλλους αργότερα να τον "μαζέψω". Εμείς τουλάχιστον οι Έλληνες, δεν τους αφήναμε ΠΟΤΕ τους νεκρούς μας, μέχρι και παύση κάναμε όταν πολεμούσαμε για να τους "μαζέψουμε"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 01:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dim.kar
quote:

Προς Vril και Χείρων (κυρίως): Ιδού κι ένας διαφορετικός τρόπος περάσματος της Συκιά από την μια άκρη στην άλλη:

Πρακτικές ερωτήσεις.
-Και τα δύο σκοινιά είναι για το ίδιο άτομο;
-"Σερνόμενος" οριζόντια φαίνεται σαν να "δουλεύει" μόνο το ένα πόδι,ισχύει;
-Όταν αρματώνεται ένα σκοινί ορίζόντια, πρέπει να είναι τσίτα τετνωμένο;
-Σε σπήλαιο είναι κάτι το σύνηθες αυτό;
-Σας τα έπρηξα ;

Υ.Γ. Πάνειε, ετοίμαζεις υποθέτω τα φύλλα πορείας,ε; (ΑΠό τον άλλο μήνα, και μετά τις 22/06). Vril και Τimetrapped, μην κάνετε τα παπιά . Φ.Π. εδώ και τώρα! Άντε τώρα, μη μένουμε μόνο με τις φωτογραφίες. Και ας πάμε μέχρι εκεί που φτάνουν τα...πόδια μας, χωρίς σκοινιά και "καταδρομικά"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 01:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κατέβασμα 30 μέτρων, ανέβασμα 15 και ξανά κατέβασμα 60. Εν τω μεταξύ πρέπει να περάσεις από μέρη σαν κι αυτά (ολίγον τι στενάχωρα)...

Eι,Vril, να αρχίζουμε να κοιτάμε λίγο-λίγο και για κανένα μεταπτυχιακό;

Χείρων-(ο κατά κόσμο καπετάν Φώτος Γιαγκούλας-Αρχιληστής)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 08:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Κινητή εγκυκλοπαίδεια είσαι άνθρωπε μου!

Καπετάν Πανούση ή Timetrapped (χρονοπααγιδευμένος ε; καλό!!!) σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου κι εν συνεχεία το topic του Χείρων (και τον Χείρων) για το “Αγγίζοντας το κενό». Νομίζω ότι εμείς θα το συζητήσουμε από άλλη πλευρά, αφού στο εν λόγω topic περιορίστηκαν στην συζήτηση για το αν ήταν καλό ή όχι το ότι ξέραμε ή όχι την κατάληξη της ιστορίας, το εάν ήθελε ή όχι η παρέα να την δει από την αρχή, περί των φοβιών (προς τη θάλασσα) γενικά και επιδερμικά μάλλον κλπ

Νομίζω ότι ελάχιστα συζητήθηκε η ουσία: η ιστορία είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και κατά την γνώμη μου ο κεντρικός ήρωας είναι ο τραυματισθείς επιζήσας: το θέμα είναι πως το βουνό έκανε έναν Άγγλο (δεν το αναφέρω τυχαία αυτό…) να αγγίξει τα όρια του Νιτσεϊκού υπεράνθρωπου… Όπως κι ενός άλλου (αμερικανού αυτή τη φορά…) που όταν παγιδεύτηκε το χέρι του κάτω από ένα βράχο σε ένα φαράγγι (όντας μόνος του) αυτοακρωτηριάστηκε και εν συνεχεία περπάτησε μια ολόκληρη για να σωθεί… Πού λοιπόν βρίσκει ο άνθρωπος την δύναμη να συνεχίζει όταν όλα φαίνονται χαμένα;

Όσο για το "εγκαταλείψαντα" έχω κάποιες δικαιολογίες: α) το οξυγόνο σε αυτά τα υψόμετρα είναι λίγο και οι αποφάσεις ελαφρώς ...ανισόρροπες β) συχνά εγκαταλείπονται νεκροί στα βουνά. Εδώ δεν μπορείς να κατεβάσεις τον εαυτό σου καλά καλά, μπορείς να σούρνεις και τον άλλο;... Στο topic της Πεντέλης αναφέρω μια περίπτωση που ο ίδιος την ο πατέρας βάζει την κόρη του σε έναν υπνόσακκο και την αφήνει να γλιστρήσει στον παγετώνα για να μην βρεθεί το σώμα της ποτέ... Ανάλογο σκηνικό στην Τσομολούγκμα (Έβερεστ): άνθρωπος με κρυοπαγήματα καταρρέει στην τελευταία (ψηλότερη) κατασκήνωση. Ένας από τους οδηγούς τον βλέπει, τον θεωρεί (ήδη) νεκρό και τον ...εγκαταλείπει (για να σώσει άλλους με περισσότερες πιθανότητες). Ο άνθρωπος κατέβηκε μόνος του (με κρυοπαγήματα, αφυδατωμένος και εξαντλημένος δύο μέρες μετά... Είπατε τίποτε;

Υπάρχει μια ωραία ρήση στους ορειβατικούς κύκλους: χαρακτηρίζει την αναρρίχηση σε καλοασφαλισμένες διαδρομές με εύκολη πρόσβαση και με μικρό (έως ελάχιστο) κίνδυνο ως «vertical gymnasy» (κάθετη γυμναστική) και τη παραδοσιακή αναρρίχηση σε μακρινές κορυφές, με δύσκολη πρόσβαση και με μέτριο ως «μεγάλο» κίνδυνο «mind game» (εγκεφαλικό παιχνίδι)… Περιμένω παρατηρήσεις…

Xείρων ακόμη δεν ξεκίνησες, άρχισες τα τεχνικά; Ου ρε ψάρακα... Παρόλα αυτά, ο παμπάλαιος (sic) θα απαντήσει...

quote:
Πρακτικές ερωτήσεις.
-Και τα δύο σκοινιά είναι για το ίδιο άτομο;
-"Σερνόμενος" οριζόντια φαίνεται σαν να "δουλεύει" μόνο το ένα πόδι,ισχύει;
-Όταν αρματώνεται ένα σκοινί ορίζόντια, πρέπει να είναι τσίτα τετνωμένο;
-Σε σπήλαιο είναι κάτι το σύνηθες αυτό;
-Σας τα έπρηξα ;

* Ναι, αλλά πλέον οι τυρολέζικες τραβέρσες (έτσι λέγεται αυτό) γίνονται με μονό σκοινί. Στην Συκιά έχουμε βάλει διπλά σκοινιά για ψυχολογικούς λόγους (πρωτάρηδες)...
* Μπορεί να δουλεύουν και μόνο τα χέρια, ή το πόδι ή τα πόδια. Η τυρολέζικη μπορεί να είναι και κεκλιμμένη (slopping). Τα υλικά ανάβασης (φρένα κλπ) μπαίνουν με έναν ειδικό τρόπο.
* Συνήθως ναι.. Όχι πάντα...
* Όχι ιδιαίτερα. Ούτε και σπάνιο όμως...
* Ναι

Φύλλα πορείας (εγώ) δεν βγάζω: προσκλήσεις κάνω (τα βγάζει ο Πάνειος...). Τελικά λόγω πολλαπλών υποχρεώσεων το πρόγραμμα άλλαξε και το ΣΚ δεν έχει Παρνασσό, το Σάββατο έχει αναρρίχηση και την Κυριακή βάραθρο Πύργου Υμηττού. Για λεπτομέρειες "μαιηλιά" (για όσους ενδιαφέρονται). Vril και Χείρων τι έχει το πρόγραμμα σεμιναρίων σας;

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 11:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vril και Τimetrapped, μην κάνετε τα παπιά . Φ.Π. εδώ και τώρα! Άντε τώρα, μη μένουμε μόνο με τις φωτογραφίες. Και ας πάμε μέχρι εκεί που φτάνουν τα...πόδια μας, χωρίς σκοινιά και "καταδρομικά"

Άκου εκεί κάνουμε τα παπιά....Υou are dethpsicable!
Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω κλείσει απ-αισίως 2 εβδομάδες εκτός βουνού και δεν πάει άλλο...
Το Σαββατοκύριακο εξόρμηση οπωσδήποτε!

Νταβέεεεεεεεεεεεελ Βόλταααααααααααααα!!
(Κλεμένο από Φώτο Γιαγκούλα)


If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 19:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνταρακτικά γεγονότα:

Φίλος της τριτοξαδέλφης του περιπτερά του αδελφού του γαλατά της θείας που έχει το προπατζίδικο που σιδερώνει τα πουκάμισα του ακατανόμαστου (ένας είναι ο ακατανόμαστος) μας ενημέρωσε πως ο επίτιμος δήλωσε τα παρακάτω:

"Να πείτε στον dim.kar που τόλμησε σε ένα topic τoυ esoterica να κάνει καλαμπούρια με κάτι δισκάκια που έχουμε από τον Τσούτσουρο τις χειρότερες ευχές μου! Και πως καταριέμαι τα ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ που γράφει μαζί με τους γνωστούς διαπλεκομένους Πάνειο, vril, Χείρων και λοιπόυς να μην ανοίγουν ούτε με 268αρι modem. Την κατάρα μου νά' χετε όλοι σας!"

Τον ευχαριστούμε πολύ!

(Δεν ξέρω αν γνωρίζετε, αλλά ο ακατανόμαστος είχε επίσης καταραστεί την Ελληνική ομάδα στο Πανευρωπαϊκό...)

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 20/05/2005 19:08:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 21:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Πραγματι Χειρων και Δημητρη ειναι δυσκολο να κατηγορησει καποιος ετσι ευκολα το δευτερο ορειβατη που ηταν απο πανω.
Σε τοσο δυσκολες συνθηκες δεν μπορεις να αφορισεις ευκολα καποιον.
Αλλα και εγω πιστευω οτι δεν κατεβαλε μεγαλη προσπαθεια οταν εφτασε πανω απο το βαραθρο για να δει αν ζει ο φιλος του.
Βεβαιως οπως ειπε ο δημητροκαραγιαννος...χαχα ο ενας ειναι πλεον ηρωας στους ορειβατικους κυκλους ενω ο αλλος ....καμμενο χαρτι....φανταζομαι οτι δεν θα ηταν και ο πλεον επιθυμητος σχοινοσυντροφος μετα απο αυτο σε καμμια αποστολη...
Παντως μια ακρως ¨μεταφυσικη¨ (για μενα σκηνη)στην ταινια ειναι την στιγμη που ο τυπος ακουει μεσα στα μαυρα του τα χαλια ενα τραγουδι τον BONEY M και το καταπληκτικοτερο αυτο που με εκανε να γελασω ηταν αυτο που ειπε οτι θα πεθανω ακουγοντας BONEY M πουδεν τους πηγαινε με τιποτα...
Δεν ξερω αλλα κατι μου λεει οτι ακριβως αυτο το οτι ακουγε ενα συγκροτημα που απεχθανοταν να του τριβελίζει τον εγκεφαλο νομιζω οτι ηταν το ..κλειδι.. την τελευταια στιγμη να μην τα ..παρατησει λιγο πριν την σωτηρια του...τι λετε;


Ουτε εγω βγαζω φυλλα πορειας αστειευομουν... αλλα ενα εχω να πω ο Δημητρης ειναι ενας ..δασκαλος... που μπορει να σου διδαξει πολλα και σωστα και προπαντως γνωριζοντας τον ξερεις οτι δεν προκειτε να σε εγκαταλειψει σε οσο δυσκολη θεση κι αν βρεθεις ειδικα σε αυτες τις δραστηριοτητες ...ουτε να σου γυρισει την πλατη οταν τον χρειαστεις ....αυτο το γνωριζω προσωπικα....
Θανασοπανειος
Ξανθοπουλος


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky



dim.kar,«ο Sup* χαιδεύοντας με μακάβρια κοκεταρία την κουκούλα του» από τα βάθη «της σπηλιάς του πόθου» σου στέλνει φιλικούς χαιρετισμούς (μιας και «για νεκρός αισθάνεται πολυυυυύ καλά»)... (dim, Bienvenidos... έσω.)

VIVA... ZAPATISTAS!
URUA!©Moz
------------------------------------
*Sub-Comandante Marcos
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εμείς τουλάχιστον οι Έλληνες, δεν τους αφήναμε ΠΟΤΕ τους νεκρούς μας, μέχρι και παύση κάναμε όταν πολεμούσαμε για να τους "μαζέψουμε"


οσοι νιωθουμε τετοιοι Γιαγκουλα μου!


Ελληνες!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΥΓ. Κουίζ για γνώστες φυτολογίας (JbG δηλαδή): Τι φυτό είναι αυτό;
Το λουλούδι είναι σαράντα περίπου πόντους και εντοπίστηκε σε έκταση δύο, τριών στρεμμάτων στην Αστυπάλαια.



ειδος "φιδοχορτου" (απο λατινικες ονομασιες εγω πασχω...) ειναι αδερφε.


αρκετα κοινο στην Ελλαδα.

η παρακατω φωτογραφια ειναι απο ρεματια του Μαραθωνα.


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 10:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω περιορισμένου χρόνου, είπα να σας καλημερίσω με δύο φωτογραφίες...

Δεν μας τρομάζουν τα σκοινιά λοιπόν!

Αφού στο τέλος μας περιμένουν εικόνες σαν κι αυτές:

JbG σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Δεν το ήξερα πως λέγεται φιδόχορτο κι ούτε το είχα ξανασυναντήσει ή προσέξει...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 21/05/2005 10:31:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 14:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και συζητάμε τα περί θανάτου επιβάλεται η παράθεση της γνώμης ενός μεγάλου μύστη:

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε: ΔΕΝ ευχαριστώ το Θανασοπάνειο που ξέχασε να αναφέρει ότι είμαι ακόμη ο πιο όμορφος, ο πιο δυνατός, ο πιο υπονετικός, ο πιο θεληματικός, ο πιο μορφωμένος άνθρωπος της υφηλίου καθώς και τα υπόλοιπα 3217 προτερήματα μου, συμπεριλαμβανομένου φυσικά και της μετριοφροσύνης... Δοξάστε με λοιπόν, ελεύθερα...

Στα σοβαρά τώρα: παιδιά μην τον ακούτε! Ένας άνθρωπος είμαι κι εγώ - όπως όλοι μας... Με τα καλά μου, τα κακά μου, τις μαύρες μου...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 21/05/2005 14:23:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy