ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 14:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και μια και το θυμηθηκα(μια και μιλησαμε για πυλες) με τον ΛΙΑΝΤΙΝΗ που χαθηκε στον ΤΑΥΓΕΤΤΟ τι εγινε τελικα;
....
Τελικα μηπως ειχε βρει κατι στο βουνο αυτο ο καθηγητης και βεβαια ο ΤΑΥΓΕΤΤΟΣ ειναι μια αλλη σπουδαια ιστορια και ενα απο τα σημαντικοτερα ιερα βουνα.
Οσοι εχουν δει την περιφημη πρωινη πυραμιδα απο την κορυφη του θα συμφωνησουν μαζι μου.

Φίλε πάνειε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση για τον Λιαντίνη. Ισως και να μην μάθουμε ποτέ...

Πάντως η πυραμίδα του Ταϋγέτου εμένα με έχει προβληματίσει. Μοιάζει λαξευτή και πολύ καλοδουλεμένη, παρόλο που η μία πλευρά της έχει διαβρωθεί τελείως. Η σκιά της που πέφτει στον Μεσσηνιακό κόλπο έχει τέλειο τριγωνικό σχήμα.

Πάντως έχω μια θεωρία λίγο κουφή βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις για ποιόν λόγο μπορεί να λαξέυτηκε αν όντως λαξεύτηκε, η οποία συμφωνεί με τις ντόπιες παραδόσεις περί της λατρείας του Ηλίου στην κορυφή του Ταύγετου.


Η φωτό από το site του Γιάννη Κοφινά
http://www.gianniskofinas.com/Vouna/vouna.htm
Αλλο ένα πολύ καλό site με πολλές πληροφορίες
http://www.mani.org.gr/taigetos/index.htm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 15:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με το ΔΡΑΚΟΚΑΡΚΑΡΟ οχι δεν ενοουσα τον ΕΦΤΑΣΤΟΜΟ ο δρακοκαρκαρος βρισκεται κοντα στο καταφυγιο ΔΕΦΝΕΡ στο χιονοδρομικο του ΓΕΡΟΝΤΟΒΡΑΧΟΥ.
Οστρια και εγω περιμενω να αποκαλυψει τελικα αυτος ο ¨ξαδελφος¨η φιλος δεν θυμαμαι καλα την τοποθεσια την σπηλια συγκεκριμενα που ανεφερε οτι βρισκεται το σωμα του καθηγητη στον ΤΑΥΓΕΤΤΟ.
Αν θελεις ριξε και μια ματια στην ιστοσελιδα μου σχετικα με τον ΤΑΥΓΕΤΤΟ http://homepages.pathfinder.gr/paneios/taygettos
(Η σελιδα αργει λιγο δεν ξερω τι γινεται με την pathfinder τωρα τελευταια) το εντυπωσιακο με την πυραμιδα της ανατολης ειναι οτι ενω ειναι σκια της κορυφης του βουνου και κανονικα θα επρεπε να εχει μονο 2 πλευρες οπως αυτη που εμφανιζεται στην δυση του ηλιου πανω απο την ΣΠΑΡΤΗ (νομιζω οτι στην φωτογραφια του γιαννη κοφινα ειναι η πυραμιδα την δυσης) το τριφωνο το οποιο υπταται πανω απο την θαλασσα εχει και βαση κανονικοτατο τριγωνο δηλαδη. Λογικα αυτο δεν επρεπε να συμβαινει.
Επισης ριξε και μια ματια στην τελευται φωτογραφια με την περιεργη δεσμη που κατεβαινει απο τον...ουρανο αυτη βγηκε οταν θελησα να φωτογραφησω την κορυφη απο μακρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 22:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το εντυπωσιακο με την πυραμιδα της ανατολης ειναι οτι ενω ειναι σκια της κορυφης του βουνου και κανονικα θα επρεπε να εχει μονο 2 πλευρες οπως αυτη που εμφανιζεται στην δυση του ηλιου πανω απο την ΣΠΑΡΤΗ (νομιζω οτι στην φωτογραφια του γιαννη κοφινα ειναι η πυραμιδα την δυσης) το τριφωνο το οποιο υπταται πανω απο την θαλασσα εχει και βαση κανονικοτατο τριγωνο δηλαδη. Λογικα αυτο δεν επρεπε να συμβαινει.
Επισης ριξε και μια ματια στην τελευται φωτογραφια με την περιεργη δεσμη που κατεβαινει απο τον...ουρανο αυτη βγηκε οταν θελησα να φωτογραφησω την κορυφη απο μακρια.

Πάνειε έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά! Μπράβο!
Η σκιά με την βάση είναι όντως περίεργη, κοίταξα να δω αν φαίνεται και αλλού αλλά είναι πολύ σκοτεινές οι άλλες φωτογραφίες. Πάντως σε μερικές φωτογραφίες της ίδιας της πυραμίδας (μέρα), φαίνεται σαν έχει βάση (σχεδόν ξεκάθαρη εννοώ). Αυτό βέβαια δεν είναι δυνατόν να φανεί και στην σκιά, δεν ξέρω...
Οσο για την τελευταία φωτογραφία... χμμμ... κάτι έγινε εκεί αλλά δεν μοιάζει να προέρχεται από το βάθος που είναι η κορυφή αλλά από πολύ πιό κοντά... σαν να παρεμβάλλεται ανάμεσα στον φακό και την κορυφή...
Παράξενη εικόνα πάντως!!

Πες μου κάτι, εφ όσον έφτασες ως εκεί πάνω. Φτάσατε και μέχρι την βάση της πυραμίδας ή δεν φτάνει κανείς μέχρι εκεί; Ισως θα είχε ενδιαφέρον να την δει κάποιος από κοντά μπας και φαίνεται αν είναι "δουλεμένη" ή αν έχει κάτι χαραγμένο πάνω...
Και κάτι άλλο, υπάρχουν τίποτε "αρχαία" πάνω στο βουνό;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 12:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ολη κορυφη εχει πραγματι ενα πολυ παραξενο τριγωνικο σχημα που πλησιαζοντας καποιος οπως ανεβαινει το βλεπει ολο και πιο ξεκαθαρα.
Ειδικα για τον αναβατη που ερχεται απο το καταφυγιο της Σπαρτης η πλευρα της κορυφης που βλεπει προς την Σπαρτη ειναι παραγματικα τοσο επιπεδη και με την καταλληλη κλιση που αρχιζεις να πιστευεις οτι εχει δεχτει ανθρωπινη επεμβαση (και γιατι οχι εδω που τα λεμε μηπως θα ηταν η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο;)
Αρχαια καταλοιπα δεν ειδα εκτος απο το εκκλησακι του πρ. Ηλια που λεγεται μοτι αντικατεστησε τον αρχαιο ναο του ΑΠΟΛΛΩΝΑ που υπηρχε στην θεση του και ειναι και το πιο πιθανο καποιες σκορπιες μαρμαρινες λαξεμενες πετρες υπαρχουν αλλα δεν ειμαι ο ειδικος για να πω αν αφορουν το αρχαιο ιερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 18:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε πάνειε, κάποιος άνοιξε ένα ειδικό θέμα για την πυραμίδα του Ταύγετου και σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να αναπτύξουμε εκεί το θέμα, πάρα εδώ, για να μην το κάνουμε εις βάρος της παρουσίασης άλλων ιερών βουνών της Ελλάδας.
Πάντως όπως έγραψα και εκεί, αν κάποιος (που ξέρει τί ακριβώς πρέπει να κοιτάξει) φτάσει μέχρι την βάση της, ίσως να μπορεί να ξεχωρίσει αν είναι φυσική ή λαξευτή.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 23:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει Οστρια θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εδω εχει επισκεφθει το ΣΦΙΓΓΙΟΝ ορος στην ΘΗΒΑ που κατα την μυθολογια απο εκει περνωντας ο ΟΙΔΙΠΟΔΑΣ συναντησε την ΣΦΙΓΓΑ και του ζητησε να απαντησει το γνωστο αινιγμα .
Το περιεργο και με αυτο το λιγοτερο γνωστο αλλα με παραξενη και ιδιαιτερη αναφορα στην μυθολογια μας βουνο ειναι οτι και αυτο εχει ΤΡΙΓΩΝΙΚΟ σχημα!! ειδικα οταν το κοιτας απο μακρυα .
Τι συμβαινει τελικα με αυτες τις ορεινες πυραμιδες της ΕΛΛΑΔΑΣ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 16:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εδω εχει επισκεφθει το ΣΦΙΓΓΙΟΝ ορος στην ΘΗΒΑ που κατα την μυθολογια απο εκει περνωντας ο ΟΙΔΙΠΟΔΑΣ συναντησε την ΣΦΙΓΓΑ και του ζητησε να απαντησει το γνωστο αινιγμα .
Το περιεργο και με αυτο το λιγοτερο γνωστο αλλα με παραξενη και ιδιαιτερη αναφορα στην μυθολογια μας βουνο ειναι οτι και αυτο εχει ΤΡΙΓΩΝΙΚΟ σχημα!! ειδικα οταν το κοιτας απο μακρυα .
Τι συμβαινει τελικα με αυτες τις ορεινες πυραμιδες της ΕΛΛΑΔΑΣ;

Δεν κατάφερα να βρω τίποτα γι αυτό το βουνό, σήμερα πώς ονομάζεται;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 19:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Το βουνό έτσι ονομάζεται και σήμερα: Σφίγγιο, και βρίσκεται δυτικά της Θήβας.
Κι άλλη Ελληνική πυραμίδα λοιπόν; Πάντως, επειδή εδώ εμπλέκεται η τόσο μυστηριώδης μορφή της Σφίγγας και αν λάβουμε υπόψιν και την Αιγυπτιακή Σφίγγα, εδώ πρέπει να έχει ψωμί η υπόθεση

Τopic που περιέχει και θεωρίες για την εξήγηση της ύπαρξης των πυραμίδων είναι το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=110


@ Έχει κανείς πληροφορίες για το σπήλαιο του Πανός που υπάρχει κοντά στην Μονή Δαφνίου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 08:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι των Ιερών Βουνών της Ελλάδας σας χαιρετώ.
Χαιρετώ και τους φίλους Πανειός και Νταβέλη με ένα ερώτημα που από καιρό με απασχολεί και νομίζω πως έχουν να μου πουν κάτι σχετικά με τις ενέργειες του μυθικού πλέον ληστή Νταβέλη.
Ο Νταβέλης δρούσε στα νότια της Στερεάς Ελλάδας,ειδικότερα στα βουνά της ΑττικοΒοιωτίας, στα βουνά δε τούτα, υπάρχουν από αρχαίων χρόνων λατρευτικά σπήλαια .Κάτι που όμως ο Νταβέλης δείχνει να μην το γνωρίζει ή εάν το γνωρίζει τα αποφεύγει συστηματικά...
Το ερώτημα είναι:
Γιατί υπάρχουν σαν χώροι δράσης του ,βουνά και σπήλαια με <<βεβαρημένο>> ιστορικό <<μυστηριακό>> παρελθόν ? (Πεντέλη,Πάρνηθα,Παρνασσό κ.τ.λ.) Τι μπορεί να κρύβει η σχέση του αυτή,με χώρους άκρος μεταφυσικούς ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους που αγαπούν τα βουνά.
σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 17:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ταξίδι φίλε
(για τον Έλληνα Ορειβάτη που χάθηκε στα Ιμαλάϊα)



Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 03:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο οτι ξερω μεχρι στιγμης σχεδον ολα τα βουνα κουβαλανε "αμαρτωλες" ιστοριες ισως η ενεργεια που εχουν να προκαλειται απο το σχημα τους οπου στην ουσια ειναι πελωριες ακιδες και οπως ξερουμε η ενεργεια εχει μεγαλο ερωτα με της ακιδες "χλωμο θα πειτε κα ασχετο μπορει να ειναι και ετσι και δεν εχω το αλαθητο απλες σκεψεις εκανα"

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 20:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας προσκαλώ να επισκεφθείτε μία νέα
σπηλαιολογική (και όχι μόνο) σελίδα
στην διεύθυνση:

http://www.zenas.gr/spilaio

Καλές Γιορτές,
Γιάννης Ζήνας.


Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ION
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΣΣΑ ΓΝΩΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΩΣ ΚΙΣΣΑΒΟΣ.ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΟΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΚΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΚΡΥΖΩ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΒΟΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΑΣ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΕΚΟΝΤΕ ΑΚΟΥΡΑΣΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ

ionizedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 18:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον εφτασε η ωρα να ανασυρω απο την ¨ναφθαλινη¨ αυτο το τοπικ μιας και εκανες την αρχη Δημητρη (dim kar) να βαζεις φωτογραφιες απο τις περιηγησεις σου.
Ας συνεχισουμε εδω μητσο μια και η θεματολογια ξεφευγει απο το ΠΕΝΤΕΛΙΚΟ και αναφερεσαι και σε αλλα βουνα.
Θα ειναι ενα ομορφο ταξιδι στα αγαπημενα μας βουνα και νομιζω οτι και με την βοηθεια και αλλων μελων θα φτιαξουμε ενα πανεμορφο φωτογραφικο πινακα με πλανα απο ολη την ΕΛΛΑΔΑ ....αλλα και πληροφοριες που τα συνοδευουν ...τι λες ξεκιναμε;
Θανασης
Ξανθοπουλος
ΠανειοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 22:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Για διαβάστε το παρακάτω:
«….
- Εννοώ ότι αυτά βουνά είναι τα καμένα και πετρωμένα κορμιά των αετών. Έτσι τυχαία όπως έπεσαν στη γη, σπάρθηκαν στις ηπείρους και τις θάλασσες. Έφτιαξαν τις ορθοπλαγιές, τα βουνά, τα συγκροτήματα. Τα πουλιά υλοποίησαν τα όνειρα τους, που το σκέφτονταν μέχρι την τελευταία στιγμή. Και γι’ αυτό οι κορφές, πού ‘ναι τα ράμφη τους, κοιτάνε όλες το μαύρο ουρανό, απ’ όπου έπεσαν τα πουλιά.
-Δηλαδή εμείς είμαστε πάνω σ’ ένα τέτοιο πουλί και σκαρφαλώνουμε το κορμί του;
-Σκαρφαλώνουμε το όνειρο του. Γιατί αυτά τα κορμιά, τα βουνά δηλαδή, έχουν ψυχή μέσα τους. Είναι οι μορφές των μεγάλων πουλιών που ξεκίνησαν και πέθαναν για μια ζωή ανώτερη από το χρήσιμο και το σωστό. Μέσα σε αυτούς τους σιωπηλούς όγκους, που κάποτε διέσχιζαν τους ωκεανούς σε μισή ώρα, χτυπά ο παλμός της λευτεριάς και της λαχτάρας για μια χωρίς τέρμα ζωή. Τα πουλιά αυτά γεννήθηκαν για να είναι άγρια και ελεύθερα και η μοίρα τους ήταν να γίνουν βουνά.»

Τρ Αδαμακόπουλος, από το Όνειρο που έμεινε όρθιο», περιοδικό ΑΝΑΒΑΣΗ, τεύχος 7 (1983)

Nάμαι κι εγώ εδώ λοιπόν… Σε ένα ταξίδι που άλλοτε θα μας βρει να συμφωνούμε, άλλου να διαφωνούμε, πάντα μαζί να ταξιδεύουμε όμως… Και πάντα το ταξίδι να ‘ναι όμως συναρπαστικό… Άλλωστε η Ιθάκη αυτό μας χαρίζει: «το ωραίο ταξίδι». Ταξίδι ποιητικό, ενθουσιαστικό, ανώτερο, τίμιο, παράξενο και λεύτερο Και από πιο καλύτερο «λιμάνι» θα μπορούσαμε να «σαλπάρουμε» παρεκτός από τον θεϊκό Όλυμπο; Ηλιοβασίλεμα στον Όλυμπο, 4 Ιουλίου 1999. Μέρα ανεξαρτησίας (πραγματικά)…

Φίλε Πάνειε (ή Θανάση…) συγχώρα με που έβαλα την πρώτη πινελιά στον πίνακα που ονειρεύτηκες. Νομίζω ότι είναι όμως αντάξια των ονείρων σου...

Δημήτρης Καραγιάννης


Edited by - dim.kar on 16/05/2005 22:29:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε μητσο τι ζητας συγνωμη απο εμενα αν δεν βαλεις εσυ την πρωτη πινελια ποιος να το κανει ...και περιμενω να συνεχισεις μεχρι να ζωγραφισεις τον ομορφοτερο πινακα....
Εγω θα ειμαι εδω για να σε βοηθω
Παμε λοιπον
ΑΣΕΛΗΝΟΝ ΟΡΟΣ
Σε ενα απο τα ομορφοτερα μικρα οροπεδια του στα 1750 μετρα υψομετρο ατενιζοντας την ψηλοτερη κορυφη της ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ την ΠΥΡΑΜΙΔΑ!!! υψος 2512 μετρα και 5 σε υψος σε ολη την ΕΛΛΑΔΑ.
Η ΑΝΟΙΞΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΙΘΑΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΛΩΡΙΔΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΠΑΝΙΔΑ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΑΓΡΙΟΓΙΔΟ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΕΔΩ ΣΕ ΕΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΕΤΩΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΠΙΟ ΖΕΣΤΑ ΚΛΙΜΑΤΑ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΥ ΘΑΥΜΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΕΝΑ ΣΑΛΤΟ ΧΑΘΗ ΕΝ ΡΙΠΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΖΕΙ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΒΑΘΙΕΣ ΧΑΡΑΔΡΕΣ ΤΟΥ ΑΣΕΛΗΝΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑ ..ΑΝΕΛΕΗΤΑ....


Θανασης
Ξανθοπουλος
ΠανειοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 03:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι και εγώ από αυτούς που παίρνουν τα όρη και βουνά. Επειδή δίαβασα στην αρχή ότι θα ήθελες να επισκευτείς το όρος Παγγαίο θα μου επιτρέψεις να δημοσιεύσω μία φωτογραφία που έβγαλα τον περασμένο Σεπτέμβρη.

Σε λίγες μέρες γυρίζω Ελλάδα και θα ξαναπάρω τα όρη και βουνά της περιοχής μου και θα "ξαναχτυπήσω" με νέες εικόνες και πληροφορίες για τα μέρη που επισκεύτηκα.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 10:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα

quote:
Σε λίγες μέρες γυρίζω Ελλάδα και θα ξαναπάρω τα όρη και βουνά της περιοχής μου και θα "ξαναχτυπήσω" με νέες εικόνες και πληροφορίες για τα μέρη που επισκεύτηκα.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!


Γεια σου Ορφεα περιμενουμε να ξαναχτυπησεις....να σαι καλα φιλε πολυ ωραια η φωτο σου...
Να σου πω τωρα οτι με εκανες να ζηλεψω ; ε ναι οταν βλεπω φωτογραφια απο το ΠΑΓΓΑΙΟ που ειναι ενα ονειρο ζωης κι αυτο για μενα αλλα που θα μου παει....
Dim kar τι λες θα οργανωσουμε μια εξορμηση προς τα εκει να δουμε και τις στοες των αρχαιων μεταλλειων;
Ορφεα εχεις επισκεφθει τις αρχαιες στοες;
Θανασης
Ξανθοπουλος
Πανειος


http://homepages.pathfinder.gr/paneiosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 10:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Αφού ξεκινήσαμε με τα ποιητικά, ιδού και ορισμένα πρακτικά για να ξεκινήσουμε το ταξίδι μας (κάτι ανάλογο με την επίδειξη των σωστικών μέσων του πλοίου δηλαδή).

Από εμένα (και από το Θανάση) δεν θα διαβάσετε μπούρδες. Για μπούρδες αλλού! Εάν θέλετε ανεξήγητα χονδροειδή «μυστήρια», «πύλες», εσωγήινους», «εξωγήινους», «συνωμοσιολογία» να πάτε στους γνωστούς που βγάζουν μεροκάματα (και μάλιστα καλά) από την τρέλα και την ευπιστία των κορόϊδων ή είναι αρκετά ανόητοι ώστε να πιστεύουν την κάθε τρέλα που κυκλοφορεί από τον κάθε παρανοϊκό… (για παράδειγμα σε ένα παράλληλο topic – δεν θα γράψω πιο – εάν αυτά που γράφονται κυρίως από τον ανοίξαντα τα έλεγε σε οποιοδήποτε ψυχιατρικό ίδρυμα η διάγνωση θα ήταν ψυχωσικό παραλήρημα και ο εν λόγω ασθενής θα κέρδιζε ένα πουκάμισο χωρίς μανίκια….)

Από εμάς όπου σας λέμε ότι έχουμε πάει, έχουμε όντως πάει, κι όχι μόνο έχουμε πάει, αλλά είμαστε πρόθυμοι να σας πούμε πως θα πάτε κι εσείς, κι αν δεν μπορείτε να σας δείξουμε τον τρόπο! Έτσι απλά! Αν ξεκολλήσετε από την πολυθρόνα θα καταλάβετε πόσο συναρπαστική μπορεί να είναι η αληθινή ζωή. Εάν όχι, μπορείτε να συνεχίσετε να ονειρεύεστε…

Μία διευκρίνιση σε ένα παλαιότερο σημείωμα του Νταβέλη (με το οποίο έχουμε ξαναβρεθεί σε ένα άλλο forum και δεν έκανε τον κόπο να μου απαντήσει). Πριν όμως από αυτό να παρατηρήσω ότι ο Νταβέλης μου δίνει την εντύπωση έξυπνου, δυναμικού και καλοκάγαθου ανθρώπου (χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά). Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Οι αναρριχητές δεν εγκαταλείπουν σκοινιά στο βουνό: όχι μόνο για λόγους δεοντολογίας αλλά και γιατί ένα σκοινί 50 μέτρων έχει 150 – 250 ευρώ και σε κανένα αναρριχητή δεν περισσεύουν, όντας η συντριπτική πλειοψηφία μεροκαματιάρηδες ή φοιτητές. Τα σκοινιά που βλέπει είναι μάλλον κορδονέτα που χρησιμοποιούνται ως σταθερά σημεία ασφάλισης για την ασφάλεια του αναρριχητή. Το ίδιο και τα «καρφιά» που μπαίνουν με μεγάλη περίσκεψη και σε περιορισμένο αριθμό. Στην σπηλιά του Νταβέλη (που καίει τον φίλο μας) έχουν ανοιχθεί 34 διαδρομές που διαθέτουν 115 μόνιμα σημεία ασφάλισης. Λιγότερα από 3 στην διαδρομή δηλαδή… Ταυτόχρονα είναι από ανοξείδωτο ατσάλι (άρα δεν μολύνουν, παρά μόνο οπτικά). Όταν το μέταλλο θα διαβρωθεί, οι ίδιοι οι αναρριχητές θα τα αντικαταστήσουν.

2. Αντιγράφω από τον 10λογο του αναρριχητή όπως μου δόθηκε κι εμένα:

«….
5. Μην αφήνεται πίσω σας το παραμικρό σκουπίδι.. Αντίθετα μαζέψτε και τα τυχόν άλλα και τοποθετήστε τα σε καλάθια απορριμμάτων στην πλησιέστερη κατοικημένη περιοχή.
6. Μην είστε απρόσεκτοι με τα τσιγάρα σας. Εάν βρίσκεστε σε δασώδη ή θαμνώδη περιοχή, μην καπνίζετε (μεταξύ μας, καλύτερα να το κόψετε)
….»

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα, αλλά νομίζω πως είναι αρκετά. Συμπέρασμα: ο αναρριχητής φυσιολάτρης είναι ο κανόνας και ο φυσιολάτρης γουρούνι είναι η εξαίρεση.

Το ίδιο ισχύει και με τους ορειβάτες: Δεν θα γράψω πολλά: πολλοί από εσάς ξέρουν την Λυχναροσπηλιά ή σπήλαιο του Πανός στην Πάρνηθα. Ο τοπικός Δήμος αποφάσισε να «αξιοποιήσει» το χώρο τοποθετώντας σιδερένια σκαλιά για να ‘ναι πιο εύκολη η πρόσβαση. Τα σκαλιά αφαιρέθηκαν και μεταφέρθηκαν από την Περιφέρεια Ορειβατικών Σωματείων Αττικής-Εύβοιας και Βοιωτίας σε μια αστραπιαία επιχείρηση. Φυσικά και εδώ ισχύει το ίδιο: ο κανόνας είναι ο ορειβάτης-φυσιολάτρης και η εξαίρεση ο ορειβάτης –γουρούνι. Αν θέλετε το ξανασυζητάμε…

Το ίδιο ισχύει και για τους σπηλαιολόγους: Σπήλαια που επισκέπτονται ΜΟΝΟ σπηλαιολόγοι είναι καθαρά. Σπήλαια που επισκέπτονται «ερευνητές» είναι μέσ’ το σκουπίδι. Το μόνο «σκουπίδι» που άφησαν οι (παλιοί) σπηλαιολόγοι είναι σκόνη ασετυλίνης, αλλά πλέον κι αυτό έχει σταματήσει. Αν κάποιος έχει αντίρρηση ας ρίξει μια ματιά στα παρακάτω links http://www.fhs.gr/gr/epitropes/epitropes/prostasia.gif, http://www.selas.org/phpBB2/viewforum.php?f=11 και http://www.fhs.gr/gr/forum/viewforum.php?f=9

Όσο για τον Λιαντίνη, επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική άποψη (ο Θανάσης ξέρει). Τέλος «πυραμίδα» δεν υπάρχει μόνο στον Ταύγετο. Υπάρχει και στον Όλυμπο, όπως και αλλού. Ακόμη και στα Ιμαλάια σχηματίζονται (σχεδόν) τέλειες πυραμίδες.από κάποια γωνία. Οπότε, κατά τη γνώμη μου, μάλλον πρόκειται για γεωλογικό φαινόμενο, παρά για ο,τιδήποτε άλλο…

Δημήτρης Καραγιάννης

Kι επειδή εγώ δεν ντρέπομαι, όχι μόνο γράφω επωνύμως αλλά ιδού και η φωτογραφία μου:

(Σκαρφαλώνοντας στην Αστυπάλαια.Αυτός που με πατάει είναι κι ο φωτογράφος.Το όνομα αυτού: Νίκος Πασπαλιάρης)

ΥΓ. Είδα το μήνυμα σου Πάνειε-Θανάση ή Θανάση-Πάνειε αφού είχα ετοιμάσει το δικό μου. Και βέβαια. Και στο Παγγαίο, δεν έχω πάει ποτέ κι εγώ... Kι Ορφέα χτύπα μας αλύπητα! Αυτά τα χτυπήματα είναι που μας αρέσουν!

Edited by - dim.kar on 17/05/2005 11:15:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε πάνειε δεν γνωρίζω που είναι τα μεταλεία και οι στοές που αναφέρεις αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι στην νότια πλευρά του βουνού. Επίσης έχω ακούσει ότι υπήρχε ιερό και μαντείο του απόλωνα. Δεν υπάρχει κάποια ένδειξη για την θέση του. Πολλοί πιστεύουν ότι στην θέση του βρίσκεται τώρα κάποιο μοναστήρι.

Από το παγγαίο έχω κάνει την διαδρομή από την Μονή Εικοσιφοίνιτσας υπάρχει ένας δασικός δρόμος που καταλήγει πάνω στο τουριστικό περίπτερο πάνω από το ακροβούνι και απο εκεί στο χιονοδρομικό κέντρο όπου φαινεται και η κορυφή που είδες στην φωτογραφία. Έχω γυρίσει και μερικές περιοχές στην νότιο πλευρά. Υπάρχουν μερικά σηματοδοτημένα ορειβατικά μονοπάτια.

Και μία φωτογραφία από κάποιο σημείο της διαδρομής.

Καθώς επίσης μερικές πληροφορίες από τουριστικό οδηγό της πόλης των Σερρών.
http://www.myserres.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=46

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

συγχαρητηρια φιλε μου Πανειε για το θεμα που επελεξες, αλλα και για τον τροπο που το προσεγγιζεις!

συμφωνω απολυτως με οσα ειπες, και θα προσθεσω πληροφοριες σε αυτα στην πορεια του τοπικ.

για την ωρα επικεντρωνομαι σε μια σου φραση:

quote:

Ναι έχουν το καθένα από τα ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ μας την δική τους προσωπικότητα ρωτήστε κάποιους που ασχολούνται και θα σας το πουν και εκείνοι.



ετσι ειναι!


το καθενα εχει το δικο του πνευμα!


αυτο εξηγει εν μερει και το γιατι ελκουν τον καθενα απο μας καποια βουνα περισσοτερο απο τα αλλα.

και δεν εννοω για την φυσικη ομορφια τους.


(στην Κρητη πχ με ελκει και με φορτιζει θετικα ενα βουνο χωρις καθολου δεντρα.

πετρα και χαμηλοι θαμνοι μονο, αλλα αποπνεει "μια ηρεμη δυναμη" και σε γαληνευει αν το περπατησεις.)

.


νασαι καλα!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για του λόγου το αληθές, η κορυφή Προφήτης Ηλίας στον Όλυμπο.

Δημήτρης ΚαραγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 12:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Είμαι και εγώ από αυτούς που παίρνουν τα όρη και βουνά. Επειδή δίαβασα στην αρχή ότι θα ήθελες να επισκευτείς το όρος Παγγαίο θα μου επιτρέψεις να δημοσιεύσω μία φωτογραφία που έβγαλα τον περασμένο Σεπτέμβρη.

Σε λίγες μέρες γυρίζω Ελλάδα και θα ξαναπάρω τα όρη και βουνά της περιοχής μου και θα "ξαναχτυπήσω" με νέες εικόνες και πληροφορίες για τα μέρη που επισκεύτηκα.


ψαξε για τις βραχογραφιες!!!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 12:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε jonniebegood, 2 αποτυχημένες προσπάθεις μέχρι τώρα για της βραχογραφίες με μόνο οδηγό το βιβλίο του Γεωργίου Βογιατζή, "Οι βραχογραφίες του Παγγαίου".

Υπάρχουν δύο γνωστα μέρη στο Παγγαίο με βραχογραφίες. Το ένα είναι μέσα στο Φαράγγι του Αγγίτη κοντά στο χωριό Συμβολή και το άλλο είναι κάπου ψηλοτερα. Πάνω από την Αλιστράτη, κοντά στην Πρώτη - Ροδολίβος; Δεν θυμάμαι.

Μία άλλη τοποθεσία είναι σε βουνό κοντά στην πόλη της Καβάλας. Και εκεί απέτυχε η προσπάθειά μας. Θα προσπαθήσουμε πάλι αλλά αυτή την φορά θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε περισσότερες πληροφορίες από τον συγγραφέα μιάς και ένα πουλακι μου είπε ότι είναι κάτοικος ενός χωριού κοντά στο Παγγαίο!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 17:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Ορφεα να σαι καλα ομορφες φωτογραφιες απο ενα βουνο τοσο σπουδαιο με τοση ιστορια οσο λιγα στην ΕΛΛΑΔΑ μας.
Ευχομαι να συναντηθουμε καποτε αν το επιτρεψουν οι συνθηκες και να μας ξεναγησεις στα μονοπατια του ....
Περιμενουμε το επομενο ...χτυπημα σου
ΓΕΙΑ ΣΟΥ JBG
Πως θα μπορουσες να λειψεις απο αυτο το ταξιδι ....αλλωστε τα βουνα ειναι ενα θεμα που αγαπας πολυ απο οτι εχω καταλαβει...
Θα χρειαστουμε τις γνωσεις σου σχετικα με την χλωριδα που εχω συναντησει σε καποια σημεια αλλα δεν ξερω για τι φυτα προκειτε...
Α ρε μητσο.....οι ηθοποιοι λενε να πεθανω πανω στο σανιδι και εμεις ΄λεμε ....πανω στο σχοινι ....που σκαρφαλωσες βρε τρελοκομειο εκει;...
θανασης
Ξανθοπουλος
Πανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 20:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόρθωση γιατί πρόσθεσα ένα κόμμα και τα links δεν βγαίνουν: http://www.fhs.gr/gr/epitropes/epitropes/prostasia.gif http://www.selas.org/phpBB2/viewforum.php?f=11 και http://www.fhs.gr/gr/forum/viewforum.php?f=9Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ω Φύσι, παμμήτειρα θεά, πολυμήχανε μήτερ,
Ουρανίη, πρέσβειρα, πολύκτιτε δαίμον, άνασσα,
Πανδάματορ, αδάμαστε, κυβερνήτειρα, παναυγές,
Αυτοπάτορ, απάτορ, άρσεν, πολύμητι, μεγίστη
Πάντων μέν συ πατήρ, μήτηρ, τροφός ηδέ τιθηνός
Αιδίη, κινησιφόρος, πολύπειρε, περίφρον
αενάω στροφάλιγγι θόον ρύμα δινεύουσα.»

Ω ΘΕΑ ΦΥΣΗ, ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗ, ΜΗΤΕΡΑ, ΕΠΟΥΡΑΝΙΑ, ΣΕΒΑΣΤΗ ΘΕΑ ΠΟΥ ΚΤΙΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ, ΕΣΥ ΔΑΜΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΙΣΑΙ ΑΚΑΤΑΝΙΚΗΤΗ, ΕΣΥ ΚΥΒΕΡΝΑΣ, ΥΠΕΡΛΑΜΠΡΗ...ΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ, ΤΡΟΦΟΣ ΚΑΙ ΒΥΖΑΣΤΡΑ...ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΓΕΝΝΗΤΗ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΕΙΣΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΗ, ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗ, ΜΕΓΙΣΤΗ...ΑΘΕΑΤΗ, ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ, ΣΩΦΡΩΝ, ΜΕ ΤΑΧΥ ΡΥΘΜΟ ΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΙΚΗ ΔΙΝΗΣΗ ΤΑ ΟΝΤΑ.

(Ορφικός Ύμνος στη Φύση)

Πιστεύω ότι ο Ύμνος αυτός ταιριάζει απόλυτα με το θέμα που άνοιξε ο Πάνειος.
Χαίρομαι που το θέμα αυτό αναδύθηκε ξανά στην επιφάνεια. Τον χαιρετισμό μου στον δημιουργό του τόπικ και τα θερμά μου συγχαρητήρια στον dim.kar αλλά και τα υπόλοιπα μέρη για τις πολύ όμορφες φωτογραφίες.
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να προσφέρω στο τόπικ αυτό, μιας και 4 βουνά πλήν της Πεντέλης είναι όλα όσα έχω επισκεφθεί στη ζωή μου. Παραδόξως η Πεντέλη με έχει κερδίσει τόσο, που δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια για να πάω αλλού. Αυτό βέβαια δεν είναι πάντα καλό. Αλλά σε όσα βουνά έχω πάει, η σκέψη μου γυρίζει πάντα γύρω από αυτήν. Ίσως πείτε ότι πρόκειται για ένα νέο είδος παράνοιας. Δεν θα σας παρεξηγήσω. Ίσως να’ναι κι΄έτσι.
Λοιπόν, καλή πορεία εύχομαι στο τόπικ. Θα σας παρακολουθώ.
Γεια χαρά.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

(για παράδειγμα σε ένα παράλληλο topic – δεν θα γράψω πιο – εάν αυτά που γράφονται κυρίως από τον ανοίξαντα τα έλεγε σε οποιοδήποτε ψυχιατρικό ίδρυμα η διάγνωση θα ήταν ψυχωσικό παραλήρημα και ο εν λόγω ασθενής θα κέρδιζε ένα πουκάμισο χωρίς μανίκια….)



ποιο ειναι το παραλληλο τοπικ αδερφε?


εγω δυο γνωριζω, του Νταβελη και το δικο μου...

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάνειος
quote:
και νομιζω οτι και με την βοηθεια και αλλων μελων θα φτιαξουμε ενα πανεμορφο φωτογραφικο πινακα με πλανα απο ολη την ΕΛΛΑΔΑ ....αλλα και πληροφοριες που τα συνοδευουν ...τι λες ξεκιναμε;

Kαλή φάση. Και να 'στε σίγουροι ότι πολλοί θα μάθουν πολλά από τούτο το topic !
Κάποια στιγμή θα με κάνετε και καμμιά καλή βόλτα, εκεί που πάτε, ε; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Νταβελη σε ευχαριστουμε για τον ομορφο ορφικο υμνο που μοιραστηκες μαζι μας..
Το καταπληκτικο ειναι οτι πριν απο λιγο επεστρεψα απο μια πολυ καλη και ενδιαφερουσα ομιλια του κυριου ΛΕΥΤΕΡΗ ΣΑΡΑΓΑ οπου μας εκανε εκτος των αλλων και μια αναλυση καποιων ορφικων υμνων.... και καποια μυστικα που αυτοι κρυβουν μεσα τους....αυτο θα πει συγχρονικοτητα...

ΧΕΙΡΩΝ

quote:
Kαλή φάση. Και να 'στε σίγουροι ότι πολλοί θα μάθουν πολλά από τούτο το topic !
Κάποια στιγμή θα με κάνετε και καμμιά καλή βόλτα, εκεί που πάτε, ε;

Αμα εισαι καλο παιδι
Γεια σου Χειρων βεβαιως και θα παμε...
dim kar ετοιμασε φυλλα πορειας σιγα σιγα ....προορισμος ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ...
Θανασης
Ξανθοπουλος
Πανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy