ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια (τα οποία και περιττεύουν και εν πολλοίς δεν ισχύουν)! Για τους χριστιανούς, γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου: και εκεί υπάρχουν οι εξαιρέσεις. Θυμάμαι μια περίπτωση που μου διηγήθηκε ένας πεθαμένος πλέον παλιός ναυτικός, ο οποίος παρεμπιπτόντως ήταν και καλός χριστιανός… Ήταν καπετάνιος σε ένα γκαζάδικο και έπλεε στον Ειρηνικό. Τυχαίνει λοιπόν να βρίσκεται καταμεσής του ωκεανού, πέρα και έξω από την δυνατότητα οποιασδήποτε βοήθειας, με ενδείξεις βαρομέτρου για επερχόμενο τυφώνα όταν παθαίνει γενική απώλεια ισχύος. Το όλο σκηνικό συμβαίνει ανήμερα της γιορτής του Αγίου Νικολάου. Αρχίζει τώρα η προσπάθεια για τη επισκευή της μηχανής… Οι ώρες περνούν χωρίς η μηχανή να λέει να δουλέψει. Οι καιρικές συνθήκες αρχίζουν να χειροτερεύουν. Η κατάσταση αρχίζει να γίνεται κατάσταση επιβίωσης… Και είναι σαν να θυμάμαι τώρα το καπετάν Σταύρο να μου διηγείται την ιστορία: «Ανεβαίνω πάνω, αρπάζω από την γέφυρα το κόνισμα του Αη Νικόλα, το κατεβάζω κάτω στη μηχανή, το βάζω απέναντι και του λέω: «εκεί θα κάτσεις κι όπως γαμ…στε εμείς θα γαμ…σε κι εσύ. Σε μισή ώρα οι μηχανές πήραν μπρος και έτσι την γλιτώσαμε…»

Δεν ξέρω φυσικά αν υπάρχει κάτι το παράξενο σε αυτό το περιστατικό, αλλά η όλη σύνθεση ενός απλού ναυτικού να βρίζει και να απειλεί τον άγιο του έχει μέσα της κάτι το Προμηθεϊκό, κάτι που αγγίζει τον Νιτσεϊκό υπεράνθρωπο…

Χείρων συμφωνώ απολύτως μαζί σου… Αν ενδιαφέρεσαι (και όποιος άλλος ενδιαφέρεται φυσικά) την άλλη βδομάδα έχει Πάρνωνα. Βέβαια είναι εκδρομή συλλόγου, αλλά και πάλι περνάμε όμορφα… Εάν κάποιος ψήνεταιι, μαιηλιά…


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Χείρων

Κάποιες φορές, με κάποιους φίλους από δω "κληρονομήσαμε" κάτι άσχημο, η κοινή όμως διάθεση όλων μας, μας οδήγησε αυτόματα στο να αλλάξουμε αυτήν τη "κληρονομιά". Με το να καθαρίσουμε, αυτομάτως "ανεβήκαμε" εμείς, και αφήσαμε και κάτι τις από αυτή μας τη διάθεση και για τους επόμενους.



φιλαρακο δεν θα σε προειδοποιησουμε ξανα!


εχεις κανει εχθρους εσυ και οι φιλοι σου οι κλεφτες σκουπιδιων!

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Φιλε Χειρων ελαβα το μειλ σου θα τα πουμε συντομα...ελπιζω.
Μητσοκαραγιαννε να μου προσεχεις τον Κωνσταντινο.... στοργη και προδερμ χαχαχα...
Καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια και να περασετε καλα στον Παρνασσο..
Τελικα τα μαθατε; Το μοναστηρι του Αγιου Παντελεημονα στην Πεντελη επαιξε σημερα στην ΤV ...οργιο αυθαιρεσιων και καταπατησης.....δεν σταματουν με τιποτα αυτοι θα φτασουν μεχρι το σπηλαιο των ΑΜΩΜΩΝ οπως πανε.....μα σε τι ΘΕΟ πιστευουν τελως παντων;
Θανασης
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 26/05/2005 23:58:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 22:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα σπηλαιακι στην ΠΕΝΤΕΛΗ οχι τοσο διασημο οσο των ΑΜΩΜΩΝ αλλα πολυ καλη περιπτωση για να προφυλαχτει καποιος αν τον πιασει εντονη βροχοπτωση η αν θελησει ακομα και να διανυκτερευσει.....
Μεσα υπαρχει ενας πολυ υποτυπωδης διακοσμος σταλακτιτικος με πιο ενδιαφερον ενα μεγαλο σαν τραπεζα (βωμο) κυκλικο σταλαγμιτη .


ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 22:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω αναχώρησης αύριο από τα αξημέρωτα, ένα γεια και καλό σαββατοκύριακο σε όλους!!!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 00:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα
Το ταξιδι στα ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ συνεχιζεται με μια φωτογραφια απο τα ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΑ ΟΡΗ που επισκεφθηκαμε σημερα μαζι με εναν συναδελφο σπηλαιολογο για να δουμε το πανεμορφο σπηλαιο που κρυβεται στα σωθικα αυτου του ξεχασμενου απο τον χρονο και τους ανθρωπους βουνου.

Θα ακολουθησουν και φωτο απο το πανεμορφο σπηλαιο των ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΩΝ που πηγαινε για αξιοποιηση ...αλλα ευτυχως την γλυτωσε...

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 00:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας Αγαπητοί Φίλοι.
Ξεκινώντας από κάτι που έγραψε ο Πάνειος:

«Και να ξερεις πως ότι και να εχει συμβει εκει, πιστευω ότι οι μνημες που υπαρχουν είναι τοσο ανεξητιλες που ότι και να κανουν, οσο και να ¨σκουπισαν¨ καποιοι ότι προυπηρχε εκει πριν από αυτους για να μην θυμιζει τιποτα το παρελθον αυτου το ΙΕΡΟΥ ΤΟΠΟΥ, σε ανθρωπους που τον προσεγγιζουν με σεβασμο σιγουρα θα τους αποκαλυψει τα μυστικα του …θα τους μιλησει αν θελεις ….. οσο κι αν καποιοι θελουν να τον κρατησουν ..σιωπηλο…ετσι δεν είναι; Πιστευω ότι πρεπει να το ενοιωσες αυτό…»

Συμφωνώ στα όσα λές. Δεν σου κρύβω όμως ότι και τις δυο φορές που πήγα εκεί, με περιτριγύριζε μια μελαγχολία όλες τις ημέρες. Δυστυχώς το μουντό χριστιανικό κλίμα όχι τόσο του τοπίου όσο των μοναχών, δεν μπόρεσε να με αφήσει ανεπηρέαστο όσο κι αν μέσα μου προσπαθούσα να μην το σκέφτομαι.

Γράφεις: «Ενα σπηλαιακι στην ΠΕΝΤΕΛΗ οχι τοσο διασημο οσο των ΑΜΩΜΩΝ»

Τι το θες αυτό το «Αμώμων» βρε Πάνειε...!
To σπήλαιο που παρουσιάζεις το έχω επισκεφθεί δυο φορές, είναι όντως πολύ όμορφο και γαλήνιο και προπαντώς μακριά από τα ανθρώπινα βλέμματα.

Γράφεις επίσης:

«Τελικα τα μαθατε; Το μοναστηρι του Αγιου Παντελεημονα στην Πεντελη επαιξε σημερα στην ΤV ...οργιο αυθαιρεσιων και καταπατησης.....»

Ήθελαν να φτιάξουν ξενοδοχείο στην κορυφή του βουνού, πνευματικό κέντρο και...
-κρατηθείτε- ΝΤΙΣΚΟΤΕΚ μέσα στο δάσος από την πλευρά της Μονής!!!
Βέβαια, έγιναν οι σχετικές καταγγελίες όπως είχαν γίνει ξανά και στο παρελθόν και τίποτα από αυτά δεν πρόκειται να συμβεί.
Αλλά οι τύποι έχουν ξεπεράσει κάθε όριο χυδαιότητας. Να τους χαίρεται ο Γιαχβέ...

Ostria, όχι δεν συνέβη κάτι το «περίεργο» στον Άθωνα. Δεν το κυνηγάω άλλωστε, όπως και στην Πεντέλη. Σημασία έχει η όσο το δυνατόν περισσότερη επαφή με την Ελληνική Φύση.

Μοz, δεν ξέρω τι προσπαθούν να κάνουν οι μοναχοί εκεί πάνω, το μόνο που ξέρω είναι πως πρόκειται περί μαυρόψυχων και κακοδιάθετων ανθρώπων οι οποίοι δεν δέχονται να τους πεις καν «καλημέρα», αλλά «ευλογείτε». Και εκείνη απαντούν: «ο Κύριος»!
Μια χαρακτηριστική περίπτωση έζησα την τελευταία φορά, όπου φτάνοντας στην κορυφή του βουνού είδαμε ένα νεαρό ιερέα που άναβε τα καντήλια στο εκκλησάκι. Σε κάποια στιγμή βγαίνει έξω με ένα στρώμα στα χέρια του το οποίο είχαν αφήσει ορειβάτες σε κάποια διανυκτέρευσή τους εκεί. Μας είπε: «Τς,τς, κοιτάξετε οι ασεβείς, έρχονται εδώ πέρα και ξεπατώνονται στο περπάτημα, περιδρομιάζουν, κοιμούνται σαν τα ζώα και αφήνουν τις ακαθαρσίες τους εδώ πέρα χωρίς να σέβονται ούτε το βουνό, ούτε τα εκκλησάκια.» (Το λεξιλόγιό του πάντως για παπάς ήταν άψογο). ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΤΕ; Πήγε λίγο παραπέρα προς τους γκρεμούς και πέταξε το στρώμα!!! Τρελάθηκα! Από το βλέμμα μου ο ιερέας κατάλαβε σίγουρα ότι είχα λυσσάξει από το κακό μου και μου λέει με ένα ειρωνικό χαμόγελο: «Αυτά τα σκουπίδια θα πρέπει να καούν κάποια στιγμή για να μην βρωμίζουν το βουνό»!!!!! Τι ήταν αυτό που άκουγαν τα αυτάκια μου! Τελικώς όμως, το βουνό ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟ. Κατεβαίνοντας αργότερα στη σκήτη της αγίας Άννας, είδαμε τον ιερέα και λέω στο φίλο μου: «Ρε σύ, αυτός δεν είναι ο παπάς που είδαμε στην κορυφή»; Εκείνη τη στιγμή με άκουσε ο ηγούμενος και με ρώτησε: «Ποιος ήταν στην κορυφή;» «Αυτός» του λέω εγώ. Άθελά μου, τον «έδωσα», γιατί εκείνη την ημέρα οι μοναχοί έτρεχαν σαν τρελοί από τις δουλειές, μιας και εκείνο το βράδυ θα γινόταν η «Ανάσταση» και ο μάγκας το΄χε σκάσει για να γλυτώσει τις αγγαρίες. Αποτέλεσμα. Ο ηγούμενος τον «ξέσκισε» στη δουλειά! Το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου ρε παιδιά, ψέμματα να πώ; Η Αρτέμιδα έκανε πολύ καλά τη δουλειά της μου φαίνεται...

Μιας και το’φερε η κουβέντα, κάποιες ακόμα φωτογραφίες από το Όρος της Αρτέμιδος

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ σε όλο του το μεγαλείο!



ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 00:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους

quote:
Γράφεις: «Ενα σπηλαιακι στην ΠΕΝΤΕΛΗ οχι τοσο διασημο οσο των ΑΜΩΜΩΝ»

Τι το θες αυτό το «Αμώμων» βρε Πάνειε...!


Χμμμμ... εχε υπομονη και εσυ αλλα και αλλοι που ασχολειστε με την Πεντελη και καποια στιγμη θα πω πολλα για τους ΑΜΩΜΟΥΣ του ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ που καμια σχεση βεβαιως δεν εχουν με αυτο που οι περισσοτεροι φανταζονται .....αλλα αυτα εν καιρο υπαρχουν ακομα κομματια που λειπουν απο το παζλ ....αλλα ετσι κι αλλιως περασαν και αυτοι απο εκει και το προτιμω να το λεω ετσι παρα σπηλαιο Νταβελη που δεν ειναι .....
Οσο για το μοναστηρι τι να πω ...... ντισκοτεκ!!! μαλιστα ....καζινο δεν θα φτιαξουν;

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 01:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ntavelis166

Τι το θες αυτό το «Αμώμων» βρε Πάνειε...!


quote:

πάνειος:

...και το προτιμω να το λεω ετσι παρα σπηλαιο Νταβελη που δεν ειναι .....



και δεν το λεμε "του Γκανταρα" ρε παιδια?

εξαλλου βρηκα το κομπολοϊ του Γκανταρα στην σπηλια προσφατα, αποδειξη οτι δικο του ορμητηριο ηταν!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 02:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και δεν το λεμε "του Γκανταρα" ρε παιδια?

εξαλλου βρηκα το κομπολοϊ του Γκανταρα στην σπηλια προσφατα, αποδειξη οτι δικο του ορμητηριο ηταν!


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

¨ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΟΜΠΟΛΟΪ¨.....σε ευχαριστω για την ιδεα JBG ...ας προσεχες (κατι θα σου δωσω απο τα ποσοστα του βιβλιου αντε..)

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 02:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΙΕΡΗ ΤΩΝ ΑΡΚΑΔΩΝ ΚΟΡΥΦΗ

ΛΥΚΑΙΟΝ ΟΡΟΣ



ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΒΩΜΟΥΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟΙ ΟΙ ΧΡΥΣΟΙ ΑΕΤΟΙ ΤΟΥ ΔΙΑ!!!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΥΘΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΕΤΑΞΑΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΞΑΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ...
ΠΑΝΕΙΟΣ


Edited by - πάνειος on 30/05/2005 02:21:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 13:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Το ΣΚ που μας πέρασε περιελάμβανε Παρνασσό. Τελικά λόγω καιρού, μας ψιλοχάλασε το πρόγραμμα αλλά...

Η "tour" μας ξεκίνησε από τον Ορχομενό (στάση για καφέ) όπου δεν παραλείψαμε να επισκεφτούμε τον Άγιο Σώζοντα

Από τον οποίο, στο πίσω μέρος, ξεκινούν διάφορες "στοές" κατά τους γνωστους κουφολόγους ερευνητές... Άσχετο βέβαια ότι ο "δράκων" είναι ένα απλό ανθέμιο...

Το πρόγραμμα προέβλεπε μετά βάραθρο Πολυδρόσου Παρνασσού. Δυστυχώς όμως έβρεχε καταρρακτωδώς... Παρενθετικά, το βουνό, για το συγκεκριμένο βάραθρο μας έλεγε όχι αφού όποτε λέγαμε την λέξη Πολύδροσο άρχισε να βρέχει καταρρακτωδώς.

Έτσι παρατήσαμε το Πολύδροσο και πήγαμε στο Κωρύκειο, να δώσουμε τα "σέβη" μας στις Παρνασσίδες νύμφες, μήπως και μας αφήσουν να κάνουμε τίποτε (όπως λέει κι ο Vril είναι ακριβή η βενζίνη...)

Εκεί διαπιστώσαμε για ακόμη μια φορά, το μέγεθος της βλακείας των κάποιων ανθρώπων... Το σύνθημα είναι γραμμένο στον τοίχο του σπηλαίου με σπραίη...

Αφού είμασταν στο οροπέδιο (κι όποτε λέγαμε την λέξη "Πολύδροσο" ξανάρχιζε να βρέχει) κατευθυνθήκαμε στο Εφτάστομο. Το οποίο Εφτάστομο, είναι όπως πάντα μαγικό...Ένας παραμυθένιος τόπος... Αν υπήρχαν ξωτικά, ένα τέτοιο μέρος θα διάλεγαν για σπίτι τους...

Τα ξωτικά που λέγαμε; ιδού ένα...

Να και τα ξωτικούλια μας από κοντά. Δυο δυο, στα σκοινάκια δυο δυο...

Κι από δύο γίναν τέσσερα! Και σε φάση οργιαστικής δουλειάς....

Για να χαθούν τελικά στα βάθη της γης... ( Το Εφτάστομο από πάνω προς τα κάτω...)

Και να αντικρύσουν αυτή τη μαγεία που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι είναι εκεί...

Η Κυριακή ξεκίνησε ελπιδοφόρα... Επισκεφτήκαμε (χωρίς να κατεβούμε) το Δρακοκάρκαρο

και το βάραθρο πάνω από το χιονοδρομικό του Γεροντόβραχου

εντοπιζοντας δύο ακόμη, άγνωστα σε μας....

Αδιαφορούμε για τα σκουπίδια. Παρακάτω μπορεί να είναι ενδιαφέρον

Περνάμε από σπηλαιοβάραθρο του "χάσματος των Δελφών" ή "σπήλαιο της σκάλας"

Θα καταλήξουμε για σουβλάκια και επίσκεψη στο Τροφώνειο άντρο

Όπου εντοπίζουμε κι αυτήν την ενδιαφέρουσα σύγχρονη παρέμβαση

Και τελειώνουμε με μια βόλτα στο ξωκλήσι της Ζωωδόχου Πηγής, με όλη τη πόλη στα πόδια μας χτισμένο σε μια μικρή σπηλιά - βραχοσκεπή...

Και εις άλλα με υγεία!!!

Kαι Νταβέλη, οι φωτογραφίες είναι και πάλι καταπληκτικές!!!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 00:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους,

...έτσι να με φτιάχνετε με τις εκπληκτικές φωτό σας...
...και θα σας φτιάξω και εγώ μετά τον Τυρσό-Δέρσιο το επόμενο ΣΚ
... και μετά το Επτάστομο το μεθεπόμενο ΣΚ (τί μόνο εσύ dim.kar,θα πηγαίνεις στα καλά; και εμείς μόνο σε κάτι τόσο δα τρυπούλες στον Υμητό,ε, τι νόμιζες χε,χε,χεχε)

Χείρων still in trainnings...
going down...
going deeper...
going darker...

Edited by - Χείρων on 31/05/2005 00:30:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 00:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Χμμμμ... εχε υπομονη και εσυ αλλα και αλλοι που ασχολειστε με την Πεντελη και καποια στιγμη θα πω πολλα για τους ΑΜΩΜΟΥΣ του ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ που καμια σχεση βεβαιως δεν εχουν με αυτο που οι περισσοτεροι φανταζονται .....αλλα αυτα εν καιρο υπαρχουν ακομα κομματια που λειπουν απο το παζλ ....αλλα ετσι κι αλλιως περασαν και αυτοι απο εκει και το προτιμω να το λεω ετσι παρα σπηλαιο Νταβελη που δεν ειναι .....”

Περιμένω Πάνειε, για να διασταυρώσουμε αργότερα τις μελέτες σου με κάποιες άλλες μελέτες που έχω κάνει πάνω στους «άμωμους». Που ξέρεις...ίσως βγεί κάποιο ενδιαφέρον συμπέρασμα.
Μπορεί να πέρασαν από’κει, Πάνειε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο χώρος της Σπηλιάς αλλά και το βουνό ολόκληρο πρέπει να υποβαθμίζεται κάτω από την επωνυμία «αμώμων». Πρόσεξε, δεν κατηγορώ εσένα, αλλά τους Πατέρες της Εκκλησίας, που από τα βυζαντινά κιόλας χρόνια, αποκαλούσαν το Όρος της ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ, Όρος των «Αμώμων» και τη Σπηλιά του ΛΑΤΟΜΕΙΟΥ του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, Σπηλιά των «ΑΜΩΜΩΝ» ομοίως. Πέρα από τα όσα «μυστήρια» ψάχνουμε σχετικά μ’αυτούς, μήπως θέλεις να συζητήσουμε κατά πόσο ήταν «άμωμοι»; Κάθε άλλο παρά αυτό θα έλεγα εγώ.
Του Νταβέλη σίγουρα δεν είναι, αλλά ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΓΚΑΝΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ! ! ! Και το κομπολόι που σου αναφέρει ο JBG-Γκαντάρας, στην πραγματικότητα ανήκε στον Κακαράπη, του οποίου έπεσε από την τσέπη στην προσπάθειά του να χωθεί σε ένα άνοιγμα της Σπηλιάς, προκειμένου να γλιτώσει από ένα πισωγλέντη ασκητή. Έτσι έχουν τα πράγματα. Ο Κακαράπης ακολούθησε την στοά από περιέργεια, μέχρι που ανακάλυψε ότι βγάζει κάπου στον Πειραιά!!! Και το κομπολόι παρέμεινε εκεί για όλα αυτά τα χρόνια, μέχρι που το ανακάλυψε ο JBG τις προάλλες. Αυτά, για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους.

Η φωτογραφία σου από τον Λύκαιον Όρος με «έστειλε»! Πολύ όμορφη!!!
Σας βλέπω με τον Dim.Kar να φτιάχνετε το όποιο όμορφο φωτογραφικό άλμπουμ της Ελλάδας μας. Τα συγχαρητήριά μου για όλες τις φωτογραφίες.

Φίλε Dim.Kar, η φυσιογνωμία σου (όχι όταν φοράς κουκούλα!) μου θυμίζει πολλά και νομίζω ότι έχουμε συναντηθεί. Τυχαίνει να έχουμε κοινούς γνωστούς. (Πέραν του Πάνειου) Μήπως το όνομα Κωνσταντίνος σου λέει τίποτα; Είχα έρθει μαζί του στα πλαίσια συναντήσεων που κάνατε με άλλα άτομα οργανώνοντας εξορμήσεις. Βέβαια μαζί δεν έτυχε να ανταλλάξουμε κουβέντα, παρά μόνο «καλησπέρα».

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 03:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω Πάνειε, για να διασταυρώσουμε αργότερα τις μελέτες σου με κάποιες άλλες μελέτες που έχω κάνει πάνω στους «άμωμους». Που ξέρεις...ίσως βγεί κάποιο ενδιαφέρον συμπέρασμα.
Μπορεί να πέρασαν από’κει, Πάνειε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο χώρος της Σπηλιάς αλλά και το βουνό ολόκληρο πρέπει να υποβαθμίζεται κάτω από την επωνυμία «αμώμων». Πρόσεξε, δεν κατηγορώ εσένα, αλλά τους Πατέρες της Εκκλησίας, που από τα βυζαντινά κιόλας χρόνια, αποκαλούσαν το Όρος της ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ, Όρος των «Αμώμων» και τη Σπηλιά του ΛΑΤΟΜΕΙΟΥ του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, Σπηλιά των «ΑΜΩΜΩΝ» ομοίως. Πέρα από τα όσα «μυστήρια» ψάχνουμε σχετικά μ’αυτούς, μήπως θέλεις να συζητήσουμε κατά πόσο ήταν «άμωμοι»; Κάθε άλλο παρά αυτό θα έλεγα εγώ.

Καλημερα
Λοιπον δεν υποβαθμιζω τιποτα αυτο ειναι η δικη σου εντυπωση τωρα αν ηταν και κατα ποσο ΑΜΩΜΟΙ δεν θα το συζητησω μεσα εδω (εγω πιστευω οτι ηταν ΑΜΩΜΟΙ και οχι πισωγλεντηδες θα ελεγα εγω εκτος αν εσυ βρηκες τετοια στοιχεια για αυτους απο εκεινη την εποχη) για μενα οι χαρακτηρισμοι ..... πισωγλεντηδες ασκητες... ειναι λιγο αδικοι Νταβελη.... εσυ εχεις αλλη γνωμη δικαιωμα σου αλλα εγω δεν τους θεωρω τετοιους τους συγκεκριμενους που περασαν απο εκει(θα ηθελα να μην πω αλλα ομως πανω στο θεμα).
Εμαθα να σεβομαι το οτιδηποτε θεωρει και πιστευει ο αλλος συνανθρωπος μου ως Ιερο και αφου καταθετει την ψυχη του (και εκει καποιοι το εκαναν για μια ζωη ολοκληρη) γι αυτο ειναι και για μενα ΙΕΡΟ και ας μην το ασπαζομαι .
Αν εγω δεν σεβομαι πρωτα τον αλλο πως θα εχω την απαιτηση να σεβαστει εκεινος τα δικα μου πιστευω.
Εγω λοιπον προτιμω απο ΛΑΤΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ να το λεω ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΩΝ ΑΜΩΜΩΝ χωρις να υποβαθμιζεται ουτε η αξια του ουτε η ιστορια του ..θα μου επιτρεψεις λοιπον να εχω αυτην την γνωμη .... αλλωστε και να ηθελα να το υποβαθμισω δεν εχω τετοια δυναμη ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανενας μας ο τοπος αυτος εχει την δυναμη μονος του να στεκει εκει που του αρμοζει και του αξιζει.
Βεβαιως λοιπον η μεγιστη τιμη στην θΕΑ ΑΘΗΝΑ αλλα ισως και οι ασκητες αυτοι να μην ηταν εντελως ασχετοι με ΑΥΤΗΝ και την ΑΡΧΑΙΑ ΠΑΤΡΩΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (κατα την αποψη μου παντα).
Μην μιλησουμε ομως αλλο για τους ΑΜΩΜΟΥΣ ΕΔΩ μιας και τι θεμα ειναι τα ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ που εχουμε να πουμε και να δειξουμε πολλα.
Τωρα να σε συγχαρω και εγω για τις πολυ ομορφες φωτογραφιες σου που κοσμουν το τοπικ αυτο να σαι καλα και περιμενουμε να δουμε και αλλες απο εσενα.

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 09:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διορθωσω ενα λαθος
Αντι για ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΟΥ ΛΑΤΟΜΕΙΟΥ που ηθελα να γραψω, εγραψα ΛΑΤΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ.....τι να γινει βλεπεις λογω και της φασης με τις φωτογραφιες στο περιοδικο εχω λιγακι συγχυστει...οποτε δειξτε κατανοηση....

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 11:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

πανειος:

...αλλα ισως και οι ασκητες αυτοι να μην ηταν εντελως ασχετοι με ΑΥΤΗΝ και την ΑΡΧΑΙΑ ΠΑΤΡΩΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (κατα την αποψη μου παντα).



κατι τετοιο υποπτευομαι και εγω...

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 15:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί να βάζετε στολές, κράνη και σχοινιά στα βράχια, δε πάτε καλύτερα μια βόλτα -με φραπεδάκι και τσιγαράκι ανα χείρας- στην ΣΠΗΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, που αλλού, μα φυσικά στην Πεντέλη, όπου κοπέλες ζαλίζονται και κάνουν πλάκα και οι άλλοι τις αφήνουν πιο πίσω, μπας και τις ξεφορτωθούν σε κανα γκρεμό...

Άντε πια.

'Ολο βολτίτσες στα βουνά είστε !

Άντε και σε καμιά καφετέρια.
Ανώμαλοι !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολυς τους φιλους του τοπικ
Οπως ειχα πει θα βαλω 2 φωτο απο το πανεμορφο σπηλαιο στα ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΑ ΟΡΗ (αξιζαν τα χιλιομετρα που καναμε...βγηκε η βενζινη ...βριλ).

ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η δευτερη φωτο απο το σπηλαιο
Αυτο που εχω να πω οταν πρωτοαντικρυσα το εσωτερικο του σπηλαιου ηταν οτι αυτοι πανεμορφοι σταλαγμιτες στο δαπεδο εμοιαζαν με πλασματα του δασους που εμεναν στην σπηλια και θαρεις πως σε κοιτουν με απορια που μπηκες στο δικο τους χωρο.... ναι το ξερω ειναι σταλαγμιτες και σταλακτιτες αλλα μερικα εχουν μορφες που λες και ειναι ετοιμες να σου μιλησουν!!!


ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε τι έγινε; στο σβήσανε το topic για τις φωτογραφίες που σου ξεσήκωσε το mystery;

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πάνειε!
Δεν είπα πουθενά ότι υποβαθμίζεις κάτι και αυτό που είπα για «πισωγλέντηδες ασκητές» ήταν χάρην της «ιστορίας» με το Μυστικό Κομπολόι και δεν είχε να κάνει με την συζήτηση που κάνουμε τώρα.

«Εμαθα να σεβομαι το οτιδηποτε θεωρει και πιστευει ο αλλος συνανθρωπος μου ως Ιερο και αφου καταθετει την ψυχη του (και εκει καποιοι το εκαναν για μια ζωη ολοκληρη) γι αυτο ειναι και για μενα ΙΕΡΟ και ας μην το ασπαζομαι .
Αν εγω δεν σεβομαι πρωτα τον αλλο πως θα εχω την απαιτηση να σεβαστει εκεινος τα δικα μου πιστευω.»

Δεν θα με πείραζε να πήγαινε ο οποιοσδήποτε εκεί να λατρέψει αυτό που πιστεύει. Οι πρόγονοί μας άλλωστε είχαν πάντα βωμούς και ιερά για τους αλλόθρησκους. Γιατί ΣΕΒΟΝΤΑΝ τους άλλους λαούς και τα πιστεύω τους και ΠΟΤΕ δεν επέβαλλαν την θρησκεία τους σε άλλους. Αλλά το να έρχονται κάποιοι με τη φωτιά και το τσεκούρι και να επιβάλλουν μια θρησκεία της «αλήθειας» γενοκτονώντας και γκρεμίζοντας ένα λαμπρό πολιτισμό είς το όνομα κάποιου θεανθρώπου που αμφισβητείται ακόμα και ιστορικά, όχι αυτή τη θρησκεία δεν μπορώ να τη σεβαστώ. Με όποια μορφή κι αν αυτή παρουσιάζεται όσο «ανοιχτόμυαλη» κι’αν είναι. Ακόμα και με αυτή την «αιρετική» που συναντάμε στους «άμωμους» της Σπηλιάς.
Γράφεις κι’άλλα που θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε, αλλά σεβόμενος την επιθυμία σου να σταματήσει το θέμα εδώ, το κλείνουμε εδώ προς το παρόν και με συγχωρείς αν μακρηγόρησα επ’αυτού. Μπορεί να συνεχιστεί σε άλλο τόπικ κάποια άλλη στιγμή.

Όσο για το Mystery, τι να πώ πια ρε φίλε!!! Έλεος. Γνωρίζοντας οτι είχες μπεί και παλιότερα στο στόχο κάποιων του ιδίου χώρου, σου λέω μην ρίξεις το επίπεδό σου στο δικό τους. Γέμισε ο κόσμος Σπηλαιονταβελολάγνους. Άστους να χαίρονται με "έρπουσες σκιές" και "σκοτεινά μυστήρια". Εις υγείαν του σκοταδισμού! Εσύ κοίτα τη δουλειά σου που είναι πολύ αξιόλογη και το ξέρεις.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
Φίλε Πάνειε, να υποθέσω ότι αφού κατεβήκατε (αλήθεια πόσο;) η διέλευση μεσα στο σπήλαιο από όσο φαίνεται από τις φωτογραφίες δεν θα ήταν εύκολη. α) στην πρώτη , η στάση που έχει ο φίλος της φωτογραφίας , δεν φαίνεται και ιδιαίτερα βολική. β)Από τη δεύτερη, μάλλον πρέπει να προσέχατε πολύ που πατάγατε. Κρίμα , να τσαλαπατάγατε κανένα από αυτά τα υπερ-βραδέως σε χρόνο ανάπτυξης
πλασματάκια ...! Όσο ζούμε εμείς , μεγαλώνουν αυτά κατά κάτι χιλιοστά, σωστά; Αν θέλεις και έχεις χρόνο θα ήθελα να ακούσω δυο λόγια (έχεις γράψει κάτι σχετικό στο fhs;)

-Χείρων-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 01:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από μερικές ημέρες σιωπής θα προσπαθήσω και εγώ να ακουστώ μέσα απο το 56αρι μοντεμακι μου. Ήθελα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες απο 2 βουνά της περιοχής μου(Μενοίκιο και Όρβηλος) αλλα η σούπερ γρήγορη σύνδεσή μου δεν μου το επιτρέπει.

Μιάς και βρίσκομαι μόνο μία εβδομάδα στην Ελλάδα δεν πρόλαβα να επισκευτώ το παγγαίο αλλά αυτό θα γίνει σύντομα και ελπίζω να βρώ μία καλύτερη σύνδεση για να μοιραστώ τις φωτογραφίες και εμπειρίες μου.

Τουλάχιστον προσπαθώ να σας διαβάζω. Χαιρετώ όλους τους φίλους καλούς και κακούς(βριλ)!!!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 01:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Να μην ξεχνάμε πως οι Ρωμαίοι είχαν το Πάνθεο όπου λάτρευαν ταυτόχρονοα Ο Λ Ο Υ Σ τους θεούς της αυτοκρατορίας... Ή το πως αντιμετώπισαν οι Αθηναίοι τον Πάυλο στην Αγορά... Αν δεν είναι αυτά οι ακραίες έκφρασεις της ανεξιθρησκείας, τότε τι μπορεί να είναι; Οι κατεστραμένοι αρχαίο ναοί; Οι αφορισμοί; Οι δολοφονίες; Η λιθοβολημενη Υπατία; Οι σφαγές; Τα καμμένα αρχαία χειρόγραφα; Άσε δε που ¨ο πρώτος και τελευταίος χριστιανός πέθανε πάνω στο σταυρό" ... Το τελευταίο δεν είναι δικό μου φυσικά, είναι του Φρειδερίκου Νίτσε...

Και Ορφέα μην απογοητεύεσαι με το modem... Και το δικό μου 56αρι είναι και μάλιστα με σύνδεση 38 kbs. Βάστα γερά και περιμένουμε φωτογραφίες!


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Δημητροκαραγιαννε καλημερα

quote:
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε τι έγινε; στο σβήσανε το topic για τις φωτογραφίες που σου ξεσήκωσε το mystery;



Οχι το θεμα μεταφερθηκε στις ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ....σε αλλη ενοτητα οπου υπαρχεςι και η απαντηση του περιοδικου...

Αλλα ας την βαλω για να την δεις

quote:
Αγαπητέ κύριε Ξανθόπουλε,

Καταρχήν σας ζητώ ειλικρινά συγγνώμη για οποιοδήποτε πρόβλημα που πιθανόν να προκάλεσε το γεγονός αυτό με τις φωτογραφίες. Στο αμέσως επόμενο τεύχος (τ.9) θα υπάρχει ειδική σημείωση στην στήλη μας Ανοιχτή Πύλη που θα ενημερώνει το αναγνωστικό κοινό για την πηγή προέλευσης των εικόνων και αν το επιθυμείτε, μπορούμε να σημειώσουμε και το δικό σας e-mail στην διευκρίνιση με σκοπό να διευκολύνουμε το ερευνητικό σας έργο από ανθρώπους που θα επιθυμούν να πληροφορηθούν περισσότερα για τα παράδοξα αυτά σύμβολα στην σπηλιά της Πεντέλης.

Για ακόμη μια φορά, σας ζητώ συγγνώμη και σας βεβαιώ πως δεν υπήρξε κανένας αρνητικός ή δόλιος σκοπός στην επιλογή των εικόνων αυτών, από το γραφιστικό τμήμα, τον αρθρογράφο μας αλλά και προσωπικά εμένα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Φιλικά

Γιώργος Ιωαννίδης

ΥΓ: Σας στέλνω μαζί και το διευκρινιστικό κείμενο το οποίο θα δημοσιεύσουμε στο αμέσως επόμενο τεύχος του περιοδικού…

Έντονη αίσθηση προκάλεσαν οι φωτογραφίες των συμβόλων που δημοσιεύσαμε στο αφιέρωμα μας για την Σπηλιά του Νταβέλη (τ. 8, σελ.36). Οι απορίες για την πραγματική τους σημασία παραμένουν πολλές, πιστεύουμε όμως πως ο πλέον ειδικός για τις απαντήσει παραμένει ο ερευνητής Αθανάσιος Ξανθόπουλος ο οποίος και παρουσίασε τις εν λόγο φωτογραφίες για πρώτη φορά στο περιοδικό Τρίτο Μάτι (τ. 113, Ιούνιος 2003) από όπου αντλήσαμε και το συγκεκριμένο υλικό. Για επικοινωνία με τον ερευνητή: pentelikos@hotmail.com



Νατη η απαντηση Μητσο ..... θα περιμενω να δω στο επομενο τευχος τι θα γινει.
Ο ¨ερευνητης¨ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣαν και του εστειλα email δεν εκανε τον κοπο να μου απαντησει βεβαια, παντως αν δεν ξερει που ειναι τα συμβολα να τον παμε να του τα δειξουμε θα δυσκολευεται να τα βρει ολα μαλλον.....τελως παντων η ζωη συνεχιζεται.
Ρε μητσο που ανεβαζεις τις φωτο σου και κατεβαινουν...σφαιρα;
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα,
Φίλε Πάνειε, να υποθέσω ότι αφού κατεβήκατε (αλήθεια πόσο;) η διέλευση μεσα στο σπήλαιο από όσο φαίνεται από τις φωτογραφίες δεν θα ήταν εύκολη. α) στην πρώτη , η στάση που έχει ο φίλος της φωτογραφίας , δεν φαίνεται και ιδιαίτερα βολική. β)Από τη δεύτερη, μάλλον πρέπει να προσέχατε πολύ που πατάγατε. Κρίμα , να τσαλαπατάγατε κανένα από αυτά τα υπερ-βραδέως σε χρόνο ανάπτυξης
πλασματάκια ...! Όσο ζούμε εμείς , μεγαλώνουν αυτά κατά κάτι χιλιοστά, σωστά; Αν θέλεις και έχεις χρόνο θα ήθελα να ακούσω δυο λόγια (έχεις γράψει κάτι σχετικό στο fhs;)

-Χείρων-


Φιλε Χειρων ναι προσεχαμε που παταγαμε κυριολεκτικα καναμε σλαλομ αναμεσα στους σταλαγμιτες ....
Δεν κατεβηκαμε πολυ 4 5 μετρα και αυτα χωρις σχοινι το σπηλαιο ειναι οριζοντιο αλλα σε δυσπροσιτο σημειο υψομετρο 1010 μετρα και ετσι δεν ειχει παθει οτι εχουν παθει αλλα οριζοντια σπηλαια που ειναι ευκολα στην προσβαση....
Η αιθουσα μεσα σε μερικα σημεια εχει αποτομη κλιση αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχει δυσκολιες ....
Ψαχναμε να βρουμε μεσα ενα απολιθωμα βοωειδους !!!! αλλα τελικα δεν μπορεσαμε να το εντοπισουμε ...βεβαια ο σπηλαιολογος που το ειχε βρει πριν δεκα χρονια δεν εχει ξαναπαει απο τοτε οποτε μπορει και να το ξηλωσε κανενας ...βλαξ εγκληματιας οπως και καποιοι αλλοι που πηγαν ως εκει και εσπαγαν σταλαγμιτες απο το δαπεδο να τους παρουν σπιτι τους ανεβαινοντας ως εκει ακομα και με μουλαρια!!!! απο οτι μας ειπε ο τσοπανης που μας εδειξε που περιπου ειναι το σπηλαιο απο κατω.
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΛΑΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΚΑΒΑΛΗΣΑΝ ΤΑ ΤΕΤΡΑΠΟΔΑ ΜΟΥΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΑΝ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ..ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΥΧΩς ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΑΚΙ ΑΦΕΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΗΕΡΕΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ.
(Δεν αναφερω κατι στο fhs οχι).


quote:
Μετά από μερικές ημέρες σιωπής θα προσπαθήσω και εγώ να ακουστώ μέσα απο το 56αρι μοντεμακι μου. Ήθελα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες απο 2 βουνά της περιοχής μου(Μενοίκιο και Όρβηλος) αλλα η σούπερ γρήγορη σύνδεσή μου δεν μου το επιτρέπει.

Μιάς και βρίσκομαι μόνο μία εβδομάδα στην Ελλάδα δεν πρόλαβα να επισκευτώ το παγγαίο αλλά αυτό θα γίνει σύντομα και ελπίζω να βρώ μία καλύτερη σύνδεση για να μοιραστώ τις φωτογραφίες και εμπειρίες μου.

Τουλάχιστον προσπαθώ να σας διαβάζω. Χαιρετώ όλους τους φίλους καλούς και κακούς(βριλ)!!!


Φιλε ορφεα καλως ηρθες περιμενουμε τα νεα σου να σαι καλα.....

ΑΥΤΑ ξαναφευγω για εργασια τα λεμε το βραδυ γιατι θελω να γραψω ενα δυο πραγματα ακομη....

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 03:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη το αλλο τοπικ κλειδωθηκε αναγκαζομαι να απαντησω και παλι απο εδω σχετικα με το θεμα των φωτογραφιων...
Ο ερευνητης ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ μου απηντησε οτι ουδεμια σχεση εχει με την παραθεση των εν λογω φωτογραφιων στο ΜΥΣΤΕΡΥ και ριχνει ολη την ευθυνη στο περιοδικο και στους υπευθυνους της εκδοσης του.
Επισης αναφερει οτι μονο το κειμενο ειναι δικο του και οχι οι φωτογραφιες οι οποιες μπηκαν εν αγνοια του οπως λεει.
Μου ζηταει ¨αποκατασταση του ονοματος του¨ και του απαντησα οτι δεν ειναι δικη μου δουλεια αυτο αλλα του περιοδικου που συνεργαζεται.
Εκεινοι αθελα τους τον εξεθεσαν οχι εγω..
Εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να γνωριζω πως λειτουργει εσωτερικα, ενα περιοδικο ουτε ξερω αν ο αρθρογραφος γνωριζει τι φωτογραφιες μπαινουν στα αρθρα του ...αυτα πρεπει να τα γνωριζουν οι συνεργατες και οι αρθρογραφοι μεταξυ τους.
Τωρα ποιος εχει την ευθυνη ας τα βρουν μονοι τους δεν με αφορα αλλα αν ειναι αληθεια τα οσα λεει ο αρθρογραφος τοτε πρεπει να αναζητησει τις ευθυνες οχι σε μενα αλλα στο περιοδικο...ΝΟΜΙΖΩ;
Ειχα την υποχρεωση να αναφερω οτι μου απηντησε για να μην αιωρειτε η εντυπωση οτι το απεφυγε ...οποτε οι διαχειριστες ας δειξουν κατανοηση...
Συνεχιζω στο θεμα μας που ειναι τα ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ.
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Edited by - πάνειος on 02/06/2005 03:37:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 08:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε, για μπικικίνια σου είπαν τίποτε; Οπότε το ζητούμενο παραμένει: ποιος τα πανταλόνιασε; Πάντως όχι εσύ…

Πώς ανεβάζω φωτογραφίες τώρα:

Α. Ανοίγω το Photoshop και βρίσκω την φωτογραφία που μ’ αρέσει
B. Πάω στο αρχείο και επιλέγω αποθήκευση για το web.
Γ. Ορίζω την διάσταση (έχω βρει πως η 300Χ225 pixel είναι ιδανική), κρατάω την βέλτιστη ανάλυση, πατάω εφαρμογή και τη σώζω στην επιφάνεια εργασίας (π.χ).
Δ. Τις ανεβάζω στο pathfinder ή όπου αλλού (selas π.χ)
Ε. Κάνω το link με το esoterica


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 17:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσοκαραγιαννε αλλο ρωτησα ...που τις ανεβαζεις τις φωτο στο Ιντερνετ.....οχι πως τις ανεβαζεις.
Γιατι εγω και απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι τις ανεβαζουμε στον χαρτοφυλακα της pathfinder αλλα εκιε μεχρι να κατεβουν μερικες φορες ....βγαινουμε στην συνταξη....
Θανασης

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1953125
Maintained by Digital Alchemy